Kültür ve Turizm Bakanlığı organizasyonu ve himayesinde, TÜRSAB ile TÜROFED işbirliğinde, Türk Hava Yolları ve Türk-Hindistan Turizm Konseyi -TITC desteğiyle, yapılan “Destination Turkey Workshop and B2B” etkinliği Hayat Regency Kolkata Oteli’nde düzenlendi. Etkinliğe 170’e yakın Hintli seyahat acentesi katıldı. Türkiye’nin turizmini ve potnsiyelini tanıtan eğitimle başlayan, sunumlarla devam eden etkinliğin workshop bölümünde Kolkata acenteleri ile Türk turizmciler buluşarak önemli işbirlikleri kurdular.
 

HİNDİSTAN İÇİN TÜRKİYE ÖNEMLİ PAZARDIR
Türk turizmcilerle “Destination Turkey Workshop and B2B”de yer alan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşaviri Özgür Aytürk Hindistan’a Türk turizminin yeni imkanlarını tanıttıklarını belirterek şunları böyledi: “Bakanlık ve Türk turizmini temsil eden tüm kurumlarla birlikte önemli bir çalışma yapıyoruz. Hindistan için Türkiye önemli bir pazardır. Hintli turistin Türkiye’ye olan ilgisi her zaman gelişerek büyüdü. Bu etkinlik sonucunda Hindistan’dan önemli sayıda turistin Türkiye’ye gelmesini bekliyoruz. Hindistan’ın önemli aileleri düğünlerini İstanbul ve Antalya başta olmak üzere Türkiye’de yapıyorlar. Kapadokya Hintli turist için önemli bir cazibe merkezi haline glmeye başladı. Yeni turizm merkezlerini tanıtarak Türkiye’yi Hindistan turizmine açıyoruz.”Türk Hindistan Turizm Konseyi,TİTC Başkanı Emin Çakmak işbirliği kurduğu Hindistan seyahat acentelerinin temsilcileriyle etkinlikte birlikte oldu.

HİNDİSTAN’IN ZENGİN KENTLERİNDE TANITIM
Türk turizmcilerin 24 Eylül’le çıktıkları ve yaklaşık 10 gün boyunca yarımada ve yüzölçümü açısından dünyanın en büyük 7’inci ülkesi olan Hindistan’ın 8 şehrinde Türkiye’nin konuşulduğu etkinlik Bollywood ile sinema başkenti Mumbai, Asya’nın Silikon Vadisi ile ünlü Bangalore ile devam etti. 5 Ekim’e kadar sürecek ve Hindistan’da toplam 8 şehirde yapılacak olan etkinlik kültür başkenti Kolkata’da (Kalküta) Türkiye tanıtımı ile devam ediyor.


Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşaviri Özgür Aytürk etkinlik yapılan her şehirde etkinliğe katılan Hintli seyahat acentelerine ve özel röportajlar ile Hindistan medyasına Türkiye’nin turizm potansiyelini anlattı.
Türk Hindistan Konseyi –TİTC Başkanı Emin Çakmak ise organizasyonun aksamaması için büyük gayret gösterdi. Etkinliğe katılan Türk turizmciler ise üç günde üç şehirde 400’e yakın Hintli seyahat acentesi ile birebir görüşmenin mutluluğunu yaşadılar.
 

HİNTLİLERDEN DALAMAN’A İLGİ
Dalaman, Ortaca, Köyceğiz bölgesinin kuruluşu DOCTOB adına tanıtım yapan Dalyan Resort Yönetim Kurulu Üyesi Fulya Okutur “Dalyan ve köyceğiz Hintlileri büyüledi. Acenteler Hindistan’ın fark arayan zengin kesimi için Dalyan’ın bulunmaz bir cennet olduğunu söylediler. Geldikleri zaman Dalyan koylarında gezmek, uçsuz bucaksız sahiller ve doğa ile başbaşa caretta carettaları izleyerek farklı bir yaşam sunacağız” dedi.
 

TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ TURİZMCİLERİ KATILDI
TITC Başkanı Emin Çakmak başkanlığında düzenlenen etkinlikte Özgür Ayaşlıoğlu (Vip Tour Destination Manager), Savio Pereira (Vip Tour Sales Representation in India), Destination Manager Canan Saka (Olbia Travel Pazarlama Direktörü), Parmod Sahni (Orion Tur - Titc Üyesi), M.Muzammil (Orion Tur İş Geliştirme), Tufan Yağdoğan (R2d2 Turizm), Berra Önder (Hello Tourism - Titc Üyesi), Ajda Peker (Turopedia Managing Director - Titc Üyesi), Duygu Kuskulu (Crystal Concept Dmc Managing Director), Ahmet Kenan Polat (Indo Pak Azad Tur - Titc Üyesi), Ebru Eroskoy (Glorious Dmc Travel), Sinem Duygu Oral (Rixos Otelleri - Fien Turizm A.Ş.), Yusuf Baştürk (Ritz Carlton Istanbul Satış Müdürü - Titc Üyesi), Kenan Baruğ (Titanic Hotels Sales Executive - Titc Üyesi), Ahmet Aras (Dubb Indian Restaurants Yönetim Kurulu Başkanı - Titc Üyesi), Vinod Kumar Chouan (Dubb Indian Restaurants Mutfak Şefi), Fulya Okutur (Dalyan Resort Yönetim Kurulu Üyesi- Doktob Temsilcisi - Titc Üyesi), Seyit Ahmet Uçaş (Fairmont Quasar Istanbul Seyahat Acentelerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı), Selda Vural (Grand Azur Marmaris / D-Hotel and Resort Satış ve Pazarlama Müdürü - Doğuş Group), Aysun Dolanbay (Swissotel -The Bosphorus Istanbul Satış Direktörü), Emin Çakmak (Titc), Ferah Yağan (Hilton Hotels), Farhad Kuka (Turkish Airlines Regional Sales Representative) yer alıyor.
 

ASYA’DAKI EN ÇOK NOBEL KAZANDıRAN ŞEHIR KOLKATA
İngiliz hakimiyetnde iken Hindistan’ın ilk valisi General Warren Hastings 1772 yılında şehri ülkenin başkenti yaparak tüm önemli birimlerini Murshidabad’dan Kolkata’ya taşıdığında şehir gelişti. Şehir 1772’den 1911 yılına kadar ülkenin başkenti olarak kalırken Hindistan’ın hem resmi hem de ticari ve kültür başkenti oldu. Şehirde İngilizler döneminden kalan ve sömürge dönemini hatırlatan muhteşem güzellikte binalar her köşe başında görülüyor.
Kolkata, Hindistan’ın kültür başkenti olarak anılıyor. Kolkata’nın müthiş bir edebiyat ve sanat tarihi var. Ülkenin en önemli eğitim kurumlarının çoğu ilk olarak bu şehirde kurulmuş. Kolkata’da 14 üniversite bulunuyor. 1817 yılında ilk olarak Hindu Koleji adıyla kurulan Kolkata Presidency University, ülkenin en eski yüksek okulu olarak tanınıyor.
Şehrin Nobel ile ödülleri kazanan yazar ve bilim adamları bulunuyor. Bunlar Kolkata’yı Tokyo ve Kyoto dışında Asya’daki en çok Nobel kazandıran şehir yapıyor.
Kolkota’da doğan ve yaşayan kişiler şöyle: 1902’de Sir Ronald Ross Nobel Tıp ödülünü, 1913’te Rabi̇ndranath Tagore Nobel edebiyat ödülünü alan ilk Asyalı, 1930’da C.V. Raman Fizik dalında Nobel ödülünü, 1979’da Rahi̇be Teresa Nobel Barış Ödülü’nü ve son olarak 1998’de Amartya Sen ekonomi dalında Nobel ödülünü kazandı.