İstanbul Belgrad Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Belgrad Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
​Sırbistan'ın başkenti olan Belgrad; Sava ve Tuna nehirlerinin buluştuğu ve uluslararası kara, demir ve havayollarının birleştiği merkezi bir konumdadır. Güneyinde Avala ve Kosmaj dağlarının uzandığı, pek çok noktasından eşsiz Kalemegdan'ın göründüğü ve kalbinin Knez Mihailova caddesinde attığı şehir, yıl içerisinde çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır.
 
İstanbul ve Atina'dan sonra Avrupa'nın en eski şehri olan Belgrad'a ait arkeolojik bulgular, M.Ö 5. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Kelt kabileleri tarafından keşfedilen ve hakkındaki ilk kayıtların 878 yılına ait olduğu belirtilen şehrin tarihi, birçok mücadeleyle doludur.
 
Sadece ülkenin değil aynı zamanda Avrupa'nın da eğlence merkezlerinden biri olan Belgrad'ın gece hayatı, komşu ülkelerden birçok ziyaretçi çekmektedir. Hafta içi veya hafta sonu olmasına bakılmaksızın her daim sabaha kadar açık olan gece kulüpleri, şehrin vazçgeçilmez eğlence durakları hâline gelmiştir.
 
Kalabalık caddeleri, yaşayan tarihi, lezzetli yemekler sunan restoranları ve kendine özgü sokak kahveleriyle Belgrad; unutulmaz tatillerin başrolünde olmayı fazlasıyla hak etmektedir.
 
Nereler Gezilir?
​Her köşesinde farklı bir kültürün ayak izine rastlanan ve iki nehri kavuşturduğu gibi tarih ve modernliği de birbiriyle buluşturan Belgrad; her sene dünyanın birçok yerinden gelen ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Ayrıca bu gözde başkent; ışıl ışıl mağazalarıyla alışverişin keyfini sonuna kadar yaşatabildiği gibi, eğlencenin her türlüsünü günün her saatinde sunabilmektedir. Hem şehir merkezinde hem de şehirden uzaktaki yerleşim bölgelerinde bulunan tarihî ve turistik mekânları ile Belgrad, Avrupa'nın hızla yükselen şehirlerinden biridir.
 
Belgrad güvenli bir şehirdir; fakat tatilinizin sorunsuz ve en güzel şekilde geçmesi için bazı noktalar göz önünde bulundurulmalıdır.
 
    Özellikle toplu taşıma araçlarında ve kalabalık yerlerde hırsızlık gibi bir durumla karşılaşmamak için özel eşyalarınıza azami ölçüde dikkat etmelisiniz.
    Araba kiralamayı düşünenler özellikle taksi şoförlerine karşı hazırlıklı olmalıdır. Belgrad'da taksiciler, hız limitini aşmak konusunda kötü bir ün kazanmışlardır. Ayrıca, trafik ışıkları ve hızla yola çıkan yayalara karşı da dikkatli olunmalıdır.
    Genellikle geceleri, sokaklarda herhangi bir tartışmaya girmekten kaçınmalı; Sırbistan'da az rastlanır bir durum da olsa yolda söz söyleyen ve sataşanlara karşı kayıtsız kalınarak tehlike uzaklaştırılmalıdır.
    Belgrad'da müzeler genellikle Pazartesi günleri kapalı olmaktadır. Şehir gezi planını yaparken bu durumu göz ardı etmemenizi öneririz.
 
Kalemegdan Kalesi ve Parkı
 
Knez Mihailova Caddesi'nin bittiği yerde başlayan ve ihtişamıyla göz dolduran Kalemagdan Kalesi ve doğal güzelliğiyle büyüleyen Kalemegdan Parkı, Belgrad'da hem gezme hem de dinlenme amaçlı ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir.
 
İlk yerleşimin Kelt Scordisci kabilesi tarafından M.Ö. 3. yüzyılda gerçekleştiği bu tarihî yer; Türk ve Slav kabileleri başta olmak üzere birçok kabile tarafından zapt edilmiş, aynı zamanda Roma ve Osmanlı gibi güçlü imparatorlukların sınırlarına girmiştir.
 
Osmanlı Devleti'nin etkisini yansıtan İstanbul Kapısı, Kalemegdan Kalesi'nin ana girişini oluşturmaktadır. Kale'ye girdikten sonra karşımıza çıkan Zindan Kapısı ise asıl yapısının bozulmadan inşa edildiği terasıyla ziyaretçilere eşsiz bir Tuna Nehri manzarası sunmaktadır.
 
Kale'nin etrafını çevreleyen geniş Kalemagdan Parkı'ne geçtiğimizde, ilk gözümüze çarpan unsur Victor Anıtı'dır. Bu anıtın daha önce Terazjie bölgesine dikilmesi planlanmış; fakat daha sonra bu parkın sınırları içerisine inşa edilmesine karar verilmiştir. Bir elinde şahin, diğer elinde savaş kılıcı olan heykel; Sırbistan'ın bağımsızlığını sembolize etmektedir.
 
Tuna ve Sava nehirlerinin birbirine kavuştuğu bölgede yer alan Kalemagdan Parkı; basketbol ve tenis kortları, müzeleri ve kafeleriyle başkentin en önemli gezi durakları arasında yer almaktadır.
 
Aziz Sava Katedrali
 
Avrupa'nın en büyük 10., Sırbistan'ın ise en büyük katedrali olan Aziz Sava Katedrali'nin hikâyesi; 1550-1553 yılları arasında Osmanlı Donanması'nın kaptan-ı deryası olan Sinan Paşa'nın kayıtlarına dayanmaktadır. Bu kayıtlara göre katedral,1594'te başpiskopos Sava'nın Mileševa Manastırı'ndan taşındıktan sonra yerleştiği ve öldüğünde gömüldüğü yerin üzerine inşa edilmiştir.
 
Yapımına Bogdan Nestorović ve Aleksandar Derok tarafından 1935 yılında başlanan katedralin inşası, 2. Dünya Savaşı ve Tito dönemlerinde yaşadığı duraksamalarla ancak 1985'ten sonra tamamlanabilmiştir. Hatta katedralin iç dizaynı hala bitirilememiş ve yapının sadece kuzey cephesi ziyarete açılmıştır.
 
Her yıl Paskalya Bayramı gibi birçok dinî kutlamaya ev sahipliği yapan katedralin10.000 kişilik bir kapasitesi bulunmaktadır.
 
Adres: Vračar, Belgrad, Sırbistan
 
Yükseliş Kilisesi (Crkva-Svetog-Vaznesenja)
 
1863 yılında Prens Mihailo Obrenović'in emriyle yaptırılan ve halkın bağışlarıyla finanse edilen Yükseliş Kilisesi, Admirala Geprata caddesinde bulunmaktadır. Eski Sırp manastır örneklerini izleyerek inşa edilen bu kilisede romantizm akımından beslenen birçok öge yer almaktadır. İkonalar, eski kitaplar, altın kalıntıları ve 19. yüzyıldan kalma daha birçok esere sahip olan kilise, aynı zamanda çanları ile ünlüdür. Öyle ki, Belgrad Prensliği özerkliğini ilan ettikten sonra ilk çan bu kilisede çalınmıştır.
 
Adres: Admirala Geprata Street 19, Belgrad, Sırbistan
Telefon: +381 11 3 231 940
 
Knez Mihailova Caddesi
 
Sırbistan'ın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Knez Mihaliova Caddesi; birçok tarihî binasıyla kültüre, ünlü mağazalarıyla ekonomiye ve modern kafeleriyle de eğlenceye hizmet veren önemli bir yer konumundadır.
 
Roma ve Osmanlı kültürünün izlerini taşıyan bahçelere, su kaynaklarına ve binalara sahip olan cadde; 1867 yılından sonra gerçekleştirilen şehir planlamasıyla bugünkü hâlini almıştır.
 
Caddenin en önemli sembollerinden biri olan Prens Mihailo Heykeli, heykelin solundaki Ulusal Tiyatro binası ve arkasındaki Ulusal Müze; Knez Mihailova'nın kültürel ve sanatsal dokusunu temsil etmektedir. Zengin ailelerin ve önemli kişiliklerin evleriyle dolu olan cadde, aynı zamanda Belgrad'da alışverişin merkezi olma özelliği göstermektedir.
 
Ulusal Müze (Narodni Muzej)
 
Belgrad'ın en eski ve en önemli müzesi olan Ulusal Müze, 1844 yılında Sırp yazar Jovan Sterija Popović'in girişimiyle kurulmuştur. Arkeoloji ve nümizmatik gibi farklı alanları kapsayan 34 adet koleksiyona sahip olan müze; yaklaşık 40.000 eseri ziyaretçilerine sunmaktadır.
 
Ulusal Müze; arkeolojiden sanat tarihine, tarihten sosyolojiye kadar birçok bilim dalına ışık tutmaktadır. Tarihî birçok malzeme dışında, yerli ve yabancı birçok sanatçının orta çağdan günümüze uzanan birçok eseri de Ulusal Müze'nin çatısı altında toplanmıştır.
 
Müzede; Lepenski Vir'in heykelleri, Kral Radoslav'ın demir paraları, Paja Jovanović'in resimleri gibi Sırp tarihine ışık tutan birçok örneğin yanında; İtalya (Caravaggio, Titian vb), Fransa ( Monet, Renoir vb), Japonya (Kunisada, Toyokuni,), ve Hollanda (Van Gogh, Rembrant) gibi birçok ülke sanatının başyapıtları da bulunmaktadır.
 
Aynı zamanda Ulusal Müze, Sırp kültüründe önemli bir tarihî miras değerinde olan 12. yüzyıldan kalma Miroslav ("Miroslavljevo Jevanđelje") İncil'ini de bünyesinde barındırmaktadır.
 
Adres: Republika Srbija, 1a, Belgrad, Sırbistan
Telefon: +381 11 33 06 048
 
Cumhuriyet Meydanı
 
Belgrad'lıların buluşma noktası olan Cumhuriyet Meydanı; Prens Mihailo Obrenovic'in atın üzerinde resmedildiği heykeli, Sırbistan Ulusal Parlamentosu ve Posta Merkezi gibi birçok önemli yapıya ev sahipliği yapmaktadır.
 
Şehrin şu anki merkezi olan bu yerde, 18. yüzyılda Avusturyalılar tarafından, İstanbul'a açılmak amacıyla Stambul Kapısı adı verilen bir yapı inşa ettirilmiş ve kapı,19. yüzyıl sonlarına doğru şehirde Sırp otoritesi sağlandıktan sonra yıkılmıştır. Bu tarihten sonra şehrin karakteristiğini oluşturan binalar sırayla yapılmaya başlanmış ve meydan bugünkü hâlini almıştır.
 
Bu ünlü alan aynı zamanda İkinci Dünya Savaşına kadar bir tramvay istasyonu ve savaştan sonra Kızıl ordu mensuplarını anma yeri olarak da faaliyet göstermiştir.
 
Kraliyet Sarayı ve Beyaz Saray (Beli Dvor)
 
Dedinjie'de aynı kompleks içerisinde bulunan Kraliyet Sarayı ve Beyaz Saray, Kral I. Alexander ve ailesinin emriyle yaptırılmıştır. Košutnjak Ormanı, Topčider ve Avala Dağları ile çevrilmiş eşsiz bir manzaraya sahip olan bu saraylar; eklektik bir mimari anlayışıyla inşa edilmeleri açısından da önemlidir.
 
1924 ve 1929 yılları arasında inşa edilen Kraliyet Sarayı; kameriyeler, havuzlar, konser terasları ve köşklerle donatılmıştır. Sarayın Tören Salonu'ndaki Dečani ve Sopoćane manastırlarından alınan freskoları göz alırken; Mavi Salon'daki barok tarzı ile Altın Salon ve yemek odasındaki Rönesans stilinin karışımı, benzersiz bir mimari güzellik de içermektedir.
 
Mimar Aleksandar Đorđević tarafından 1934 ve 1937 yılları arasında yapılan Beyaz Saray, klasik mimariden izler taşımaktadır. Birçok salonu, XV. ve XVI. Louis tarzıyla dekore edilen saray; aynı zamanda 35.000 adet kitap arşivine sahip bir kraliyet kütüphanesi ve binayla bağlantısı olan özel bir kiliseyi bünyesinde barındırmaktadır.
 
Adres: Dedinjie, Belgrad, Sırbistan
 
Sırbistan Tarihi Müzesi (Istorijski Muzej Srbije)
 
İlk Sırp ayaklanmasının 150. yıl dönümünde, 1954 yılında faaliyete geçen müze; eski zamanlarda Prens Miloš Obrenović'in evi olarak işlev görmüştür. İlk olarak Birinci (1804 – 1813) ve İkinci (1815) Sırp ayaklanmaları konseptinde sergiler sunan müze daha sonra koleksiyonunu genişletmiş ve şehrin en önemli müzelerinden biri hâline gelmiştir.
 
Müze; orta çağ, yabancı yönetimler dönemi, 1804 – 1918 arası dönem, 1941-1945 halk ayaklanmaları dönemi ve en son da İkinci Dünya Savaşı sonrası dönem olarak kronolojik bölümlere ayrılmaktadır.
 
Adres: Djure Jaksica 9, Belgrad, Sırbistan
Telefon: +381 11 32 87 242
Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün
1Ekim – 1 Nisan, 11.00 -16.00
1Nisan – 1Ekim, 10.00 -17:00
 
Kutsal Başmelek Michael Katedrali
 
1837 ve 1840 yılları arasında A. F. Kverfeld tarafından tasarlanıp, ünlü heykeltıraş Dimitrije Pančevo tarafından inşa edilen katedral; Kutsal Başmelek Michael'a ithaf edilmiştir. Geç barok döneminin mimari izlerini taşıyan katedral, 19. yüzyıl Sırp sanatının Avrupa stiline yakınlaşan önemli örneklerinden biridir.
 
Antik ikonalarla ve altın işlemeli sanat eserleriyle dekore edilen katedral, aynı zamanda birçok ünlü kişinin anısının yaşatıldığı yerdir. Sırp liderler Miloš Obrenović ve Mihailo Obrenović dışında, Sırp kültüründe önemli yerlere sahip Dositej Obradović ve Vuk Stefanović Karadžić'in mezarları da bu katedralde yer almaktadır.
 
Adres: Kneza Sime Markovića 3, Belgrad, Sırbistan
Telefon: +381 11 26 36 684
 
Zemun Bölgesi
 
Yeni Belgrad'ın kalbi olarak nitelendirilen Zemus Bölgesi, sınırları içerisinde yer alan kiliseleri, tarihî binaları, Sava nehri kenarında dizilmiş mekânlarıyla görülmesi gereken yerlerden biridir.
 
Avusturya – Türkiye arasındaki ticari ilişkilere zemin olan Zemus, 1871'den sonra serbest bölge ilan edilmesiyle, sosyal ve kültürel bir merkez statüsüne de yükselmiştir.
 
Zemun Bölgesi'nde yer alan ve Büyük Lyceum Binası ve birçok Katolik ve Ortodoks Kilisesi'nin etrafını çevreleyen Zemun Parkı, aynı zamanda Belgrad Üniversitesi'nin Tarım ve Orman Fakültesi'ne ve yazar Alphonse de Lamartine'nin anıtına da ev sahipliği yapmaktadır. Lamartine Anıtı, 1933 yılında Fransız yazarın bu parka yerleşmesinin 100. yıl dönümüne özel olarak dikilmiştir.
 
Bölgenin en öne çıkan mahallesi Gardos, Tuna Nehri kıyısında uzanan ve üzerinde birçok kiliseyi barındıran dar sokaklara sahiptir. Otantik bir ambiyansa sahip olan bu yerin en dikkat çekici yapısı ise Milenyum Kulesi anlamına gelen Sibinjanin Janko'dur.
 
Eski Saray (Stari Dvor)
 
Kralja Milana ve Dragoslava Jovanovića Caddeleri'nin kesiştiği yerde bulunan Eski Saray, 1882 ve 1884 yılları arasında Kral Milan Obrenović tarafından inşa edilmiştir. Mevcut olan tüm Sırp yöneticilerinin saraylarını gölgede bırakmak amacıyla yapılan saray, bu amacını boşa çıkarmayan bir görüntü taşımaktadır.
 
Bahçeye açılan büyük balkonları, birinci kata kadar yükselen karyalid heykelleri, ihtişamlı Doric sütunlarıyla büyülü bir güzelliğe sahip olan bina; farklı bir ambiyansa sahip iç kısmıyla da dikkat çekmektedir. Ana holün açıldığı Kırmızı Salon, sol tarafındaki Sarı Salon ve Tören Odası; sarayın en ihtişamlı yerleri arasındadır. Bu odalarda, ünlü ressam Đura Jakšić'in bir portresi, Belgrad'ın Slav dilindeki isminin ilk olarak geçtiği doküman olan Papa VII. John 'un mektubu; ayrıca Sava Šumanović ve Jovan Bijelić gibi birçok ünlü sanatçının eserleri bulunmaktadır.
 
19. yüzyıl mimarisini yansıtan bina, İkinci Dünya Savaşı sonrası geçirdiği restorasyon sürecinden sonra birçok resmi daire tarafından kullanılmıştır. Mekân, 1961 tarihinden itibaren Belgrad Kent Meclisi'ne ev sahipliği yapmaya devam etmektedir.
 
St. Mark Kilisesi (Crkva Svetog Marka
)
 
Tašmajdan'da bulunan ve 1931-1940 yılları arasında yapılmış olan St. Mark Kilisesi, Sırp Parlamentosu'nun hemen yanında bulunmaktadır. Sırp–Bizans tarzı bir mimariyle oluşturulmuş kilise, Petar ve Branka Krstić tarafından inşa edilmiştir. Sırp imparatoru Dušan'ın kemiklerinin saklandığı yer olarak da bilinen dinî yapı, aynı zamanda 18. ve 19. yüzyılların izlerini taşıyan en zengin ikona koleksiyonuna sahiptir.
 
Adres: Kralja Aleksandra 17, Belgrad, Sırbistan
 
Yeni Saray (Novi Dvor)
 
Yapımı 1911'de başlayan ve on bir yılda tamamlanan Yeni Saray, Karageorgevich hanedanlığı için özel olarak inşa edilmiştir. 1. Dünya Savaşı'ndan sonraki mimari özellikleri barındıran yapı, 1933'e kadar bu hanedanlığın yerleşim yeri olarak faaliyet göstermiştir.
 
İngiliz ve Japon tarzı salonlar, yatak odaları ve kütüphanelerin yanı sıra; XIV., XV. ve XVI. Louis etkisinde bir iç tasarıma sahip olan saray, 1934 yılından sonra sırayla Prens Paul müzesine ve Sırbistan Meclisi'ne devredilmiştir. Şu an bu yapı, Sırbistan Cumhurbaşkanı'nın ofisi olarak kullanılmaktadır.
 
Adres: Andrićev Venac 1, Belgrad, Sırbistan
Telefon: +381 11 3 340 317
 
Tito Anıtmezarı ve Yugoslavya Tarihi Müzesi
 
1996 yılında kurulan ve Tito Anıtmezarı, Yugoslavya Tarihi Müzesi, 'Eski Müze', Çiçek Evi (Kuća cveća) ve 25 Mayıs Müzesi'nden oluşan bir kompleks şeklinde olan Yugoslavya Tarihi Müzesi; Dedinje bölgesinde yer almaktadır.
 
200.000'den fazla eserin sergilendiği bu müze, 20. Yüzyılın önemli siyasi yapılanmalarından Yugoslavya'nın tarihine ışık tutmaktadır. Aynı zamanda bu geniş kapsamlı müze, Yugoslavya Devlet Başkanı Josip Broz Tito'ın hayatına dair de izler taşımaktadır.
 
Adres: Boticeva 6, Belgrad, Sırbistan
Telefon:+381 11 36 71 485
Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün 10:00 – 16:00
Şehir dışında kalan yerler:
 
Avala
 
Belgrad'ın 16 km güneyinde yer alan ve 551 metre yüksekliğine sahip olan Avala Dağı; dinlenmek ve tarihî mekânlarda bir gezinti yapmak için ideal yerlerden biri sayılmaktadır. Doğal güzellikleri, anıtları ve kuleleriyle Avala; Belgrad'ın şehir merkezinden uzakta zaman geçirmek isteyenlere cazip bir alternatif sunmaktadır.
 
Avala'nın en göze çarpan yapısı İsimsiz Kahraman Anıtı, (Spomenik Neznanom Junaku) yerel halkın 1922'de mezarını buldukları bir 1. Dünya Savaşı askeri için diktikleri anıttır. Dağ çevresinde yaşayan halkın bu askerin anısını yaşatmak için yaptırdığı bu anıt, 1934 yılında devlet tarafından daha temsilî bir hâle getirmek için yenilenerek Avala dağının en tepesine dikilmiştir. Yapımı dört yıl süren anıt, adı olmayan bir ''kahraman''a dünya üzerinde dikilen tek anıttır.
 
Bu anıtın hemen alt kısmında bulunan Rusya Savaşı Gazileri Anıtı ise, 1964'te bir uçak kazasında ölen Rus gazilerini anmak için dikilmiştir.
 
Bölgenin bir diğer önemli yapısı olan Avala Kulesi, 1965'te inşa edilmiş ve Yugoslavya ve Balkan'ların en uzun kulesi unvanını almıştır. 1999'daki NATO bombardımanından azami ölçüde etkilenen bina, en son teknolojilerle yeniden yapılmış ve 2010'da tekrar ziyarete açılmıştır. Avala Kulesi, hafta içi her gün 09:00 ve 20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Ayrıca Kule, cumartesi 09:00 – 17:00 arası; pazar ise 10:00 16:00 saatleri arasında görülebilmektedir.
 
Sopot Bölgesi ve Kosmaj Dağı
 
Belgrad'a yaklaşık 50 km uzaklıktaki Šumadiјa ovasının kuzeyinde yer alan Sopot Belediyesi ve bu bölgenin hemen yanına uzanmış olan ünlü dağ Kosmaj; barındırdığı doğal güzellikleri ve tarihî yapılarıyla Belgrad'ın görülmesi gereken yerlerinden biridir.
 
Despot Kral Stefan Lazarević'in ava çıkarken bacağından vurulması ve bunun üzerine kendisine yardım bulmak amacıyla köy köy dolaşarak bir ev araması efsanesiyle turistleri kendisine çeken Kosmaj Dağı'nda; Kralın bu yolculuğunda uğradığı mekânlar turistlerin ziyaretine açılmıştır. Kralın yaralandığı Ropoćevo Köyü, donma tehlikesi geçirdiği Tresije Manastırı, tek başına yollara düştüğü Pružatovac Köyü ve en sonunda vefat ettiği yer olan Crkvine gezilirken; efsane olarak anlatılan bu olaya âdeta tanıklık edilmektedir.
 
15. yüzyılda yapılan Pavlovac Manastırı, Nemanikuće Kilisesi ve onun sınırları içerisinde bulunan Kleopatra Çeşmesi; Orta Çağ 'dan izler taşıyan Kasteljan Manastırı, Trnava Nehri civarında yer alan Borikić Su Değirmeni, ahşap çan kulesiyle Mali Požarevac Kilsesi ve 2. Dünya Savaşı'nda ölen askerlerin anıtı; bu bölgede gezilebilecek yerlerin en başında gelmektedir.
 
Aynı zamanda çok güzel bir piknik alanı ve avlanma parkuruna sahip olan bu bölge, çeşitli festivallere de ev sahipliği yapmaktadır. Önemli bir uluslararası film festivali olan SOFEST, Nemanikuće'de doğan ilk Sırp yazar olan Milovan Vidaković'i anma günleri ve geleneksel folk müzik dinletilerinin gerçekleştiği Tresije Manastırı'nda yapılan Kavalcı Meclisi (The Piper Assembly); bu bölgede gerçekleştirilen önemli etkinlikler arasındadır.
 
Ne Yenir?
​Temel yemekler...
 
Et yemekleri, geleneksel Sırp mutfağında başrolü alır. Bu yemeklerin hemen hepsi,daha fazla lezzetli olması için kajmak adı verilen, kaymak benzeri bir çeşit krema ile servis edilir.
 
Sırbistan'ın en ünlü yemeği olan ćevapčići ya da ćevapi, aynı zamanda tüm eski Yugoslav ülkelerinde de popülerdir. Doğranmış dana etinin parmak kalınlığında buzlara sarılıp ızgarada pişirilmesiyle yapılan bu yemek, küp şeklinde kesilmiş soğanlarla servis edilmektedir.
 
İsmini Sırp lider Karađorđe'den alan karađorđeva šnicla; dana bifteğinin kaymak (kajmak) ve yumurtaya bulanıp, ekmek kırıntıları ile kaplanarak yağda kızartılmasıyla oluşmaktadır. Mešano meso (karışık ızgara) ise yüksek kalorili yiyecekleri dert etmeyen herkesin tatması gereken bir diğer Sırp yemeğidir. Izgarada pişen sayısız et çeşidinin bir tabakta servis edildiği bu yemek, hem göze hem de damak zevkine hitap etmektedir. Dana etinin kullanıldığı diğer yemekler arasında; özel gün ve tatillerde daha çok tercih edilen pečenje na ražnju, külbastı şeklindeki etin Sırp Peyniri ve birçok baharat ve sebzeyle pişirildiği teleći šumadijski kotlet ve daha hafif bir tat tercih edenler için kabak dolmasına benzeyen punjene tikvice (domuz etiyle de yapılmaktadır) sayılabilir.
 
Dana eti kadar domuz eti de şehrin geleneksel yemeklerinde sıkça kullanılmaktadır. Dolmalık biber, domates, acı baharatlar, pirinç gibi malzemelerle fırına verilen srpski duveč (sırp đuveč – güveç) ve tütsülenerek pişirilen ve genellikle salatayla servis edilen isdimljena vešalica ise domuz etinin kullanıldığı ünlü yemeklerdendir.
 
Ayrıca, kuzu eti sevenler için kapama od jagnjećeg mesa (kuzu kapama); soğan, et, defne yaprağı, jambon gibi birçok malzemeye un bulanarak pişirilen pasuji ve lahana turşusuyla yapılan kış yemeği kiseli kupus diğer yemek alternatifleri arasındadır.
 
İki nehrin birleşim noktasında bulunan Belgrad, balık yemekleri ile de büyük üne sahiptir. Sırp pilavıyla sunulan ve sazan balığından yapılan šaran sa srpskim pilavom; levreğin soğan, domates, beyaz şarap, kırmızıbiber gibi çeşitli malzemelerle mükemmel bir uyum yakaladığı smuđ na smederevski način ve yapımı kolay olan kızartılmış kedibalığı yemeği pržena somovina; şehrin balık spesiyallerinin sadece bir kısmıdır.
 
Yerel tatları tercih etmeyen ziyaretçiler, Belgrad'da başlıca İtalyan, Japon ve Çin olmak üzere çeşitli ülke mutfaklarından lezzetler bulabilirler.
Tatlılar...
 
Belgrad'da en çok tercih edilen tatlıların başında gelen krepler, sayısız malzeme çeşidiyle her damak zevkine ve diyet tercihine uygun seçenekler içermektedir. Ceviz, çikolata, portakal şurubu, badem ve hatta konyak gibi birçok malzemelerle yapılan krepler; şehirde tüm sofraların aranan tatlılarındandır.
 
Daha çok Belgrad'ın geleneksel restoranlarında (kafana) bulunan cevizli pay suva pita sa orasima ve ceviz, şeker, yumurtadan oluşan at nalı şeklindeki orasnice ise ceviz seven ziyaretçiler için diğer tatlı alternatiflerindendir. Ayrıca elma, vişne ve haşhaşlı kekler daha hafif lezzetleri sevenler için ideal tatlılardandır.
Atıştırmalıklar...
 
Belgrad mutfağında önemli bir yere sahip olan salatalar daha çok yemeklerin yanında servis edilmektedir. Domates, lahana, salatalık, soğan gibi mevsimlik sebzelerin süslediği salata tabakları hemen hemen tüm şehir restoranlarından sipariş edilebilmektedir. Belgrad masalarında sıkça karşılaşacağınız salata çeşitleri; çeşitli turşuların hâkim olduğu turšija, ülkenin ismini alan srpska salata, bol baharatlı pečena paprika ve bol acılı urnebes salata'dır.
 
Belgradlılar;çorbasız öğünü, öğünden saymazlar. Bu nedenle şehirde sayısız çorba çeşidi vardır. İçerdiği et suyu çeşidine ve verdiği tada bağlı olarak, çorbalar da farklı şekilde isimlendirilmektedir. Et suyuyla daha keskin bir tada sahip olan čorba'lardan en ünlüleri teleća srpska čorba (dana eti suyuna çorba), pileća srpska čorba (tavuk suyuna çorba) ve jagnjeća čorba (kuzu eti suyuna çorba)'dır.
 
Daha hafif tada sahip olan supe'un ise tavuk ve dana etleri ile yapılan lezzetli örnekleri de mevcuttur. Bunlardan šumadijska (ratarska) supa özellikle tavsiye edilmektedir. Ayrıca balık çorbalarından riblja čorba da çok tercih edilen çorbalar arasındadır.
 
Yerel fast food restoranlarının çok fazla olduğu Belgrad'da aynı zamanda pekara denilen fırınlar mevcuttur. Bu fırınlarda ekmeklerden sandviçlere, hamur işlerinden pizzalara kadar birçok ürün çeşidi bulunmaktadır.
Ne İçilir?
 
Belgrad, hem alkollü hem alkolsüz içeceklerin sıkça tüketildiği bir şehirdir. Şehrin en tanınmış alkollü içeceği olan rakija; erik, üzüm ve naneden yapılan özel bir brendi çeşididir. Şehrin olmazsa olmaz içeceklerinden biraların da Jelen, Lav, MB ve Pils gibi yerli çeşitleri bulunmaktadır. Belgrad'da özellikle yemeklere eşlik eden birçok yerli imalat şarap da mevcuttur.
 
Alkollü içeceklerle arası olmayanlara ahudududan şeftaliye, elmadan çileğe kadar farklı aromalarda birçok meyve suyu çeşidi tavsiye edilmektedir. Ayrıca şehreStrahinjića Bana ve Obilićev Venac caddelerinde yoğun olarak hissedilen bir kafe kültürü hâkimdir. Bu mekânlarda en çok tercih edilen içeceklerin başında da Türk kahvesi gelmektedir.
   
 
Nasıl Eğlenilir?
​Spor
 
Başkentin en ünlü ve en büyük stadyumu Belgrad Arena'da basketbol, voleybol ve Davis Cup turnuvaları düzenlenmektedir.
 
Ada Ciganlija
 
Sana Irmağı üzerinde bulunan 16 adanın en büyüğü ve en hareketlisi olan Ada Ciganlija, aynı zamanda Belgrad'ın dört mevsim spor yapma imkânı tanıyan en büyük spor kompleksi olarak faaliyet göstermektedir. Adada yazın golf, futbol, voleybol, rugby, beyzbol ve tenisin yanı sıra; bungee jumping, su kayağı ve paintball gibi ekstrem sporlar da yapılmaktadır.
 
Aynı zamanda sagway'lerde gezinti, yürüyüş, paten kayma gibi aktivitelerin de yapılabildiği ada; buz pateni sayesinde kış mevsiminde de hareketliliğini korumaktadır.
 
Ada Ciganlia dışında da şehirde buz pateni yapacağınız birçok yer bulunmaktadır. Bunlar arasında Čarlija Čaplina'daki Tašmajdan Spor Merkezi, Deligradska'daki Mali Pingvin ve Trg Nikole Pašića Meydanı'ndaki açık hava buz pisti sayılabilir.
 
Açık hava aktiviteleri yapmak isteyen; fakat Ada Ciganlia'yı kalabalık bulanlar için bir diğer alternatif Zemun Quay parkıdır. Danube Nehri'nin yanındaki park; bisiklet, yürüyüş ve paten gibi etkinlikler için uygun bir yerdir.
Gece hayatı
 
Belgrad'da gece hayatı sadece bu kentte yaşayanlar için değil, komşu ülkelerdeki eğlence tutkunları için de bir fenomen haline gelmiştir. Sadece hafta sonu için; Bosna-Hersek, Slovenya ve Hırvatistan başta olmak üzere birçok yakın ülkeden ziyaretçinin akın ettiği Belgrad'da, uzun gecelerin ünü Time Dergisi ve CNN'e kadar uzanmıştır.
 
Belgrad'daki gece kulübü, bar ve diskotekler; hafta içi de dâhil olmak üzere geç saatlere kadar açık olmaktadır. Gece kulüpleri salıdan cumaya kadar genellikle sabah saat 04:00'e kadar; kafe ve barlar ise 01:00'e kadar hizmet vermektedir. Mekânların çoğunda giriş ücreti uygulaması bulunmamaktadır.
 
Belgrad gecelerinin karakteristiği haline gelen splavoviler; nehir üzerinde restoran ve gece kulübü hizmeti veren barçlar ya da dubaların Belgrad'daki ismidir. Novi Beograd'da, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği bölgede sıra sıra görülebilen bu barçlar akşam restoran ve bar; gecenin ilerleyen saatlerinde ise ziyaretçilerini coşturan birer gece kulübü olarak faaliyet göstermektedir. Bu barçlarda DJ'ler; yerel halk müziği, pop, dans, hip-hop, R&B gibi değişik tarzda parçalar çalmaktadırlar. Bunun yanı sıra, canlı müzik çalan birçok splavovi de mevcuttur.
 
Belgrad geceleri denince akla gelen bir diğer önemli mekân ise Kalamegdan Kalesi'dir. Genellikle kale içerisindeki pasajlarda bulunan gece kulüplerinde DJ'ler pop parçalar çalmakta ve misafirlerini sabahın ilk saatlerine kadar ayakta tutmaktayı başarmaktadırlar. Bu kulüplerden Cvijeta ve Barutana, en sık ziyaret edilen mekânlar arasındadır. Aynı zamanda Karadjordjeva, Resavska, Makedonska ve Pariska başta olmak üzere; Belgrad'ın birçok caddesinde gece kulüplerine rastlamak mümkündür.
 
Caz severler için, Belgrad ideal bir şehir konumundadır. Summertime Jazz ve Guitar Art festivallerinin gerçekleştiği şehirde, aynı zamanda birçok caz kulübü de mevcuttur. Bu kulüplerin başında Akademski'deki Plato Bar, Santiceva'daki Ptica, Resavska'daki Big Dill ve Vrtlarska'daki Hemingvej gelmektedir.
 
Şehrin en bohem ve ilginç mahallelerinden biri olan Skadarlija ise geleneksel eğlence anlayışını kucaklayan bir yapıya sahiptir. 19. ve 20. yüzyılın başlarında birçok şair ve sanatçının toplandığı Skadar Caddesi, mahallenin merkezi konumundadır ve Belgrad'ın en eski geleneksel restoran ve barlarına sahiptir. Kafana adı verilen bu mekânlarda şehrin en eski biraları tadılabilmekte ve geleneksel Sırp müziği Starogradska'dan örnekler dinlenebilmektedir.
Müzik
 
Şehir, Studentski'deki Belgrad Filarmoni Orkestrası ve Novi Beograd'taki Sava Center gibi önemli konser salonlarına sahiptir. Aynı zamanda şehrin en yüksek binalarından Beograđanka'da bulunan SKC (Öğrenci Kültür Merkezi) 'de birçok yerli ve yabancı grup konser vermektedir.
 
30 yaş altı gençlerin yarıştığı International Music Youth Competition; Sava Center'ın ev sahipliğinde etnik ve klasik müzik alanında performansların sergilendiği Belgrad Musik Festivali (BEMUS), Belgrade Youth Center organizatörlüğünde gerçekleşen Belgrad Caz Festivali gibi birçok müzik festivalinin gerçekleştiği Belgrad'da ayrıca çeşitli şehir koroları ve orkestralar sıklıkla konserler vermektedir.
Tiyatro ve sinema
 
Belgrad, müziğin yanı sıra tiyatro ve sinemaya da önem veren bir şehirdir. Şehirdeki önemli tiyatro salonlarının başında Francuska'daki Ulusal Tiyatro, Mileševska 'daki Belgrad Drama Tiyatrosu, Svetogorska'daki Atelje 212 ve Kralja Milana'daki Yugoslav Drama Tiyatrosu gelmektedir. Ayrıca BELEF center tarafından düzenlenen uluslararası Belgrad Yaz Festivali sayesinde her sene dünyanın birçok yerinden tiyatro, dans, görsel sanatlar ve müzik alanlarında performanslar izlenebilmektedir. Bir diğer önemli festival olan Belgrad Uluslararası Tiyatro Festivali (BITEF) her yılın eylül ayında tiyatro severlerle buluşmaktadır
.
 
Mart ayında düzenlenen Uluslararası Film Festivali (FEST) ve Belgesel ve Kısa Film Festivali, yurtdışındaki önemli sinema eserlerinin; Film Festival Sopot ise yerli filmlerin gösterilmesine olanak tanımaktadır.
 
Tüm bu festivaller dışında dünyanın çeşitli yerlerinden gelen çocukların birlikte sanatsal yaratıcılıklarını sergiledikleri Joy of Europe; yerel ölçekte birçok sanatsal tasarımın gösterim imkânı bulduğu October Salon ve uluslararası ve yerli kitap yayıncılarının önemli buluşma noktalarından biri hâline gelen Belgrade Book Fair; başkentteki diğer önemli etkinliklerdir.
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.ucakbiletiall.net sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Belgrad Grup Uçak Bileti Al   » Belgrad Grup Uçak Rezervasyonu   » Belgrad Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Belgrad Grup Uçak Bileti Al