İstanbul Bergen Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Bergen Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Ortaçağ’dan kalma tarihi yapılarıyla göz dolduran, Norveç’in en büyük şehirlerinden biri olan liman kenti Bergen; M.S. 1070 yılında Kral Olaf Kyrre tarafından keşfedilmiştir. Şehrin adı Norveççe’de “yedi dağın arasında kalan ova” anlamına gelmektedir.
 
Tarih boyunca uzun yıllar ülkenin yönetimsel başkenti konumunda bulunmuş şehir; ayrıca ticaret, kültür ve sanat alanlarında da Norveç’in en faal merkezlerinden biridir.
 
Ülkenin keşfedilmeye değer bütün özelliklerini içermesi sebebiyle mükemmel bir Norveç örneklemi olarak nitelenen Bergen’i ziyaret etmenin, tüm Norveç’i görmeye bedel olduğu söylenmektedir.
 
Norveç'in batı sahillerinde bulunan büyüleyici fiyortlar, UNESCO Dünya Miras Alanı kapsamında yer almaktadır. Batı Norveç fiyortlarını ziyaret etmek isteyenlerin geçiş noktasında bulunan Bergen, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyülemektedir.
 
Ayrıca ülkenin en gözde tırmanma ve dağ yürüyüşü parkurları da, Bergen’in hemen dışındaki kırsal alanlarda yer almaktadır.
Kuzey Denizi’ne açılan limanı ve şehri çevreleyen rengârenk boyalı tahtadan evleriyle tipik bir Norveç atmosferine sahip olan kent, oldukça aktif bir eğlence hayatına ve büyüleyici tarihi miraslara sahiptir.
 
Nereler Gezilir?
Bergen’e seyahat etmek için en uygun zaman mayıs ayıdır. Çoğu kez yağışlı bir iklime sahip olan şehrin, en güneşli ve berrak olduğu zamanlar; ilkbahar ve yaz mevsimleridir. 
Mayıs ayı ayrıca şehrin ünlü caz festivaline ev sahipliği yapması bakımından da turizm açısından önemlidir.
Bergen seyahatinizin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat etmelisiniz.
 
• Bergen, çoğu Avrupa şehrine göre oldukça güvenli bir şehirdir. Şehirde kaçınılması gereken tek bölge Nygårds Parkı’nın üst bölümüdür. Nygårds Parkı, yerel halk arasında oldukça popüler olan bir gezi mekânıdır ancak parkın üst kısmını uyuşturucu bağımlıları mesken tutmuşlardır. Her ne kadar çevredekiler için herhangi bir tehlike oluşturmasalar da, bu gruplarla karşılaşmak nahoş bir deneyim yaşamanıza neden olabilir.
 
• Bilhassa turistik açıdan oldukça faal geçen ilkbahar ve yaz aylarında şehirdeki yan kesiciliğin ve bisiklet hırsızlığının arttığı bildirilmiştir. Kiraladığınız bisikleti sokakta bırakırken mutlaka kaliteli bir bisiklet kilidiyle kilitlemeniz tavsiye edilmektedir. Ayrıca araba kiralayanlara da, değerli herhangi bir eşyalarını dışarıdan görünecek vaziyette arabada bırakmamaları önerilmektedir.
 
Bryggen
 
Bergen Limanı kıyısında yer alan Bryggen, Orta Çağ döneminde şehrin ticaret merkezi olarak bilinen rengârenk bitişik tahta evlerden oluşan tarihi bir semttir. 
 
1350 – 1750 yılları arasında dönemin ünlü ticaret topluluğu olan Hansa Grubu’na ait ticari gemilerin sıklıkla uğradığı Bryggen’deki renkli tahta evlerin büyük bir çoğunluğu, 1702 yılında şehirde çıkan büyük yangının ardından asıllarına uygun olarak yeniden inşa edilmişlerdir. 
 
UNESCO Dünya Miras Alanı ilan edilen bölgede zamanında ticarethanelerin bulunduğu evlerde günümüzde; kafe, restoran ve sanat atölyeleri yer almaktadır. 
 
Bölge içerisinde ayrıca Hansa Ticaret Birliği Müzesi ve 12. yüzyılda inşa edilmiş olan Azize Mary Kilisesi de görülmesi gereken yerlerdendir. 
 
Bryggen Limanı’nın sonunda şehrin en ünlü alışveriş duraklarından biri olan; içerisinde taze meyve, sebze, balık ve hediyelik eşyaların satıldığı Balık Pazarı kuruludur. 
 
Adres: Şehir Merkezi, Bergen Limanı’nın kuzey bölümü, Bergen
 
Hansa Ticaret Birliği Müzesi
 
Hansa Ticaret Birliği Müzesi, Bergen’in en eski ve en iyi korunmuş tarihi tahta binalarından birinin içerisinde yer almaktadır. Zamanında zengin bir Hansa tüccarına ait olan binanın içi, 18. yüzyıl stilinde dekore edilmiştir. 
 
Hansa Ticaret Birliği Müzesi; Orta Çağ’da Hansa Birliği’ne üye olan bir tüccarın günlük hayatına ve iş yaşamına dair ayrıntılı bilgiler sunmaktadır. 
 
Bilhassa tarih ve mimari meraklıları üzerinde çarpıcı bir etki bırakan bu görkemli tarihi mekân, her gün 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Finnegårdsgate Sokağı, No: 1A, Bryggen, Bergen
Telefon: (+47) 55 54 46 90
Web: www.museumvest.no
 
Bryggens Müzesi
 
Bergen’de bulunan en eski bina kalıntılarının üzerine kurulmuş olan Bryggens, bir arkeoloji müzesidir. 
 
Orta Çağ’da Bryggen semtinin nasıl göründüğünü merak edenler, müzeyi ziyaret ederek buna gözleriyle birebir şahit olabilmektedirler. 
 
Müze; 12. yüzyıla ait bina kalıntılarının yanı sıra iskeletler, seramik eşyalar, yerel objeler, deniz ticaretine ilişkin belgeler ve üzerinde runik yazıların bulunduğu eserlerle doludur.
 
Ziyaretçilerini geçmişe götürmek üzere mimari açıdan özel olarak tasarlanmış olan binada, arkeolojik kalıntılarla bütünleşen bir Orta Çağ atmosferi oluşturulmuştur. Bryggens Müzesi’ni her gün 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilmek mümkündür.
 
Adres: Dreggsallmenning Sokağı, No: 3, Bryggen, Bergen
Telefon: (+47) 55 58 80 10
Web: www.bymuseet.no/?vis=77&spr=en
 
Azize Mary Kilisesi
 
Bergen’in alçak kırmızı çatılı binalarının arasında göğe doğru uzanan mavi uçlu ikiz kuleleriyle dikkatleri üzerine çeken Azize Mary Kilisesi, 12. yüzyılda inşa edilmiştir.
 
Bergen’de hâlen kullanılır vaziyette bulunan en eski bina olma özelliğine sahip taş kilise, Roma mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. 
 
Göz alıcı bir iç dekorasyona sahip olan kilisenin duvarları, tarihi fresklerle bezelidir. Kilisenin en dikkat çeken bölümlerinden biri, 1676 yılında Hansa Birliği üyesi zengin tüccarlarca kiliseye bağışlanan Barok stilindeki mimberin ve sunak objelerinin bulunduğu kısımdır.
 
Azize Mary Kilisesi, hafta içi her gün 09.30 – 11.30, 13.00 – 16.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Dreggen Sokağı, No: 15, Bergen
Telefon: (+47) 55 31 59 60
Web: www.histos.no/bergen/vis.php?id=28&kat=5&spr=en
 
Bergenhus Kalesi
 
Norveç’in günümüze kadar en iyi korunmayı başarmış kalelerinden biri olan Bergenhus Kalesi, 13. yüzyıldan itibaren ülke krallarına saraylık görevini üstlenmiştir.
 
İsmini Kral Haakon Haakonsson’dan alan kale içerisindeki kraliyet salonu Håkonshallen, 1247 – 1261 yılları arasında inşa edilmiştir. 
 
Tarih boyunca kraliyet mensuplarını ağırlayan bu salon; günümüzde resmi davetlere, şehir konseyi toplantılarına ve prestijli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. 
 
Görkemli kalenin çatısı; II. Dünya Savaşı esnasında zarar gördüğünden, savaşın ardından yenilenmiştir. Bergenhus Kalesi’nin hemen yanındaki Rosenkrantz Kulesi’nin yapımına 1270’li yıllarda başlanmıştır. 
 
Kule; günümüzdeki şekline 1560’lı yıllarda Vali Erik Rosenkrantz tarafından yapılan genişletme çalışmaları esnasında kavuşmuştur ve bu yüzden de kuleye isim olarak valinin soyadı verilmiştir.
 
Bergenhus Kalesi sınırları içerisinde bulunan bir diğer görülmeye değer yapı, 13. yüzyılda bahçesi kraliyet mensuplarının mezarlığı olarak kullanılan İsa Kilisesi’dir.
 
İçerisinde yiyecek ve içecek satılan küçük bir kafeterya bulunan kalenin bahçesi, şehir parkı olarak her daim ziyarete açık bulunmaktadır. Yerel halk arasında bir hayli popüler olan bu parkta dinlenerek görkemli kale ve deniz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.
 
Adres: Bryggen semti yanı, Bergenhus bölgesi, Bergen
Telefon: (+47) 55 54 63 87
Web: www.forsvarsbygg.no
 
Bergen Sanat Müzesi
 
Şehir merkezindeki Lille Lungegårdsvann Gölü kıyısındaki bitişik 4 bina içerisinde kurulu olan Bergen Sanat Müzesi, resim sanatına ilgi duyan her turistin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir mekândır.
 
Zamanı kısıtlı olanlara öncelikle ünlü Rasmus Meyer Koleksiyonu’na göz atmaları önerilmektedir. Bu seçkin koleksiyon; Oslo dışında sergilenen en iyi Edvard Munch resimlerini ve diğer gözde Norveçli ressamların eserlerini içerisinde barındırmaktadır.
 
Müzeye ayıracak biraz daha fazla zamanı olanlar Stenersen Koleksiyonu’na da mutlaka göz atmalıdırlar. Daha çok modern resim üzerine odaklanan bu koleksiyon içerisinde Max Ernst, Vassily Kandinsky, Paul Klee, Joan Miro ve Pablo Picasso gibi dev ressamların paha biçilemez güzellikteki eserleri yer almaktadır.
 
Müze; pazartesi günleri hariç haftanın her günü 11.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Rasmus Meyers Caddesi, No: 3 - 7, Bergen
Telefon: (+47) 55 56 80 00
Web: www.bergenartmuseum.no
 
Bergen Dekoratif Sanatlar Müzesi
 
Norveç’teki en büyük Çin resimleri koleksiyonunu içerisinde barındıran Bergen Dekoratif Sanatlar Müzesi; renkli ve eğlenceli bir mekândır. Müze; dekoratif sanat eserlerini ve farklı tasarım ürünlerini akla hayale gelmeyecek düzenlemeler eşliğinde modern ve radikal sergiler eşliğinde sunmasıyla ünlüdür. 
 
Bergen Dekoratif Sanatlar Müzesi; 1886 yılında Mimar Henry Bucher tarafından Bergen’in kültür sarayı olması amacıyla inşa edilen göz alıcı mimariye sahip bir bina içerisinde yer almaktadır.
 
Müze; pazartesi günleri hariç haftanın her günü 12.00 – 16.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Nordahl Bruns Sokağı, No: 9, Bergen
Telefon: (+47) 55 33 66 33
Web: www.kunstmuseene.no/default.asp?enhet=kunstindustri&sp=2
 
Fløibanen Füniküler Treni
 
Şehir merkezinden hareket eden Fløibanen Füniküler Treni, dağların arasında yer alan ve muhteşem bir şehir manzarası vaat eden Fløyen Platosu’na gitmektedir. 
 
Gün içerisinde bu iki nokta arasında mekik dokuyan tren, şehri panoramik açıyla izlemek isteyen manzara ve fotoğraf meraklısı turistlerin en favori uğrak mekânlarından biri hâline gelmiştir.
 
Fløyen Platosu’na ulaşmak ve Bergen’in muhteşem manzarasını izleyerek açık havada vakit geçirebilmek için; hafta içi her gün 07.30 – 00.00, cumartesileri 08.00 – 00.00 ve pazarları ise 09.00 – 00.00 saatleri arasında şehir merkezinden sıklıkla hareket eden füniküler trenlerden birine binebilirsiniz.
 
Adres: Vetrlidsalmenning Sokağı, No: 21, Bergen
Telefon: (+47) 55 33 68 00
Web: www.floibanen.com
 
Bergen Akvaryumu
 
Bergen Yarımadası’nın en uç burnunda yer alan Bergen Akvaryumu içerisinde, Avrupa’nın en kapsamlı deniz faunası bulunmaktadır. 
 
70 tank ve 3 açık hava havuzunu içerisinde barındıran akvaryum, son derece gerçekçi yapay resif bölümlerine sahiptir. 
 
Deniz endüstrisi, kutup denizlerinde yaşam ve su sürüngenleri gibi farklı sergilere de ev sahipliği yapan akvaryumda; ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken kısım hiç şüphesiz ki, penguenlerin ve denizaslanlarının beslenebildiği gözlem alanı bölümüdür.
 
Adres: Nordnesbakken Sokağı, No: 4, Bergen
Telefon: (+47) 55 55 71 71
Web: akvariet.no/index.php/forside/137
 
Damsgård Malikânesi
 
Görkemli Damsgård Malikânesi, 1770’li yıllarda dönemin Savaş Bakanı Gyldenkrantz için inşa edilmiştir. 
 
18. yüzyılda zengin, hareketli ve büyük bir şehir olan Bergen’de, aristokratların arasında kır evi sahibi olma modası yayılmıştır. Bu moda, günümüzde şehrin çevresinde nefes kesici güzellikte çok sayıda tarihi malikânenin var olmasını sağlamıştır. 
 
Bu yapıların en görkemlisi, hem iç hem de dış dekorasyonu ve mimarisiyle göz dolduran Rokoko stilindeki Damsgård Malikânesi’dir. Adeta bir saray yavrusu olan bu muhteşem bina, 1983 – 1993 yılları arasında kapsamlı yenileme çalışmalarından geçirilmiştir. 
 
Malikânenin bahçesi, 18. yüzyıl bahçe dizaynları örnek alınarak o dönemleri canlandıran bir nitelikte su içme çeşmeleri, heykeller, özel bitki ve çiçeklerle bezenerek tasarlanmıştır.
 
Damsgård Malikânesi’ni haftanın her günü 11.00 – 16.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: Alléen Sokağı, No: 29, Şehir Merkezi’nin 1 km batısı, Bergen
Telefon: (+47) 55 94 08 70
Web: www.bymuseet.no/?vis=82&spr=en
 
Vilvite (Bergen Bilim Merkezi)
 
Hem çocukları hem de yetişkinleri hedef alan eğlenceli bilim merkezi Vilvite içerisinde, 75 adetten fazla deney alanı ve farklı interaktif elektronik aletler bulunmaktadır. 
 
Bilim, teknoloji ve matematik konu başlıklarına yönelik sergi ve gösterilerin gerçekleştirildiği merkezde; ayrıca okyanus dünyası, enerji ve iklim gibi önemli başlıklar hakkında detaylı bilgiler edinilebilen özel sergi alanları da yer almaktadır. 
 
Devlet ve ülkenin önde gelen teknoloji firmaları tarafından desteklenen merkez; pazartesi günleri harici hafta içi her gün 09.00 – 16.00, hafta sonları ise 11.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Thormøhlensgate Sokağı, No: 51, Bergen
Telefon: (+47) 55 59 45 00
Web: www.vilvite.no/english
 
Nygårds Parkı
 
Şehrin en popüler parklarından biri olan Nygårds Parkı, doğayla iç içe yemyeşil bir alanda sakin bir öğleden sonra geçirmek isteyenlerin favori durak yeridir. 1800’lü yıllardan kalma park, İngiliz bahçeleri stilinde tasarlanmıştır.
 
Yerel halk; bu göz alıcı parka sık sık piknik ve barbekü yapmak ve çimenlerde yayılarak kitap okumak için gitmeyi tercih etmektedir. 
 
Yerel kültürü yakından tanımak ve halkla iletişime geçmek için en ideal noktalardan biri olan Nygårds Parkı, her daim ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Thormøhlensgate Sokağı, Vilvite karşısı, Bergen 
 
Eski Bergen (Gamle Bergen)
 
Bergen’in tarihini yaşatmak amacıyla sonradan inşa edilmiş olan 50 tahtadan evden oluşan Eski Şehir içerisinde 18., 19. ve 20. yüzyıllara ait Bergen evlerini görebilmeniz mümkündür. 
 
Evlerin yanı sıra tarihin değişik dönemlerine özgü işyeri ve mağaza örneklerinin de sergilendiği bu yaşayan yapı sergisi içerisinde zamanda keyifli bir yolculuk yaşayabilirsiniz. 
 
Rehberli turlar eşliğinde gezilebilen bu eğlenceli mekân ailece gidilebilecek en ideal turistik rotalardan biridir.
 
Rengârenk tahta evlerin ve iş yerlerinin içerisinde bulunan eşya ve objelerin büyük bir çoğunluğu sonradan inşa edilmiş olan yapıların aksine gerçekten tarihi değer taşımaktadır.
 
Gezi alanını çevreleyen yemyeşil park ve yerel yemeklerin en güzel örneklerini sunan prestijli bir restoran da bu renkli mekânı görülmeye değer kılan diğer nedenler arasında yer almaktadır. 
 
Eski Bergen her gün 11.00 – 15.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Nyhavnsveien Sokağı, No: 4, Bergen
Telefon: (+47) 55 39 43 00
Web: www.bymuseet.no/?vis=79&spr=en
 
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Bergen şehir merkezinin hemen yanında en az kendi kadar görülmeye değer banliyöler yer almaktadır. Gezinize kısa bir mola vererek, kırsal alanlarda yer alan umulmadık güzellikteki yeni noktaları keşfedebilirsiniz.
 
Gamlehaugen
 
Şehir merkezinin 2 km güneyindeki Gamlehaugen banliyösü içerisinde yer alan Gamlehaugen Villası’na; özel araç ile 10 dakikalık, 525 numaralı otobüs ile ise 20 dakikalık bir yolculuğun sonunda ulaşılabilmektedir. 
 
Küçük tipli bir saray olarak inşa edilmiş olan Gamlehaugen geçmişte, Norveç’in İsveç himayesi altından çıkarak özgürlüğüne kavuşmasında büyük bir role sahip eski başbakan Christian Michelsen’in konutuydu. 
 
Günümüzde ise kraliyet ailesi mensuplarının Bergen’deki rezidansı olarak kullanılmaktadır. 
 
Villanın belli bölümleri ve çevresini saran muhteşem güzellikteki yemyeşil park; rehberler eşliğinde, pazartesi günleri haricinde haftanın her günü 12.00, 13.00 ve 14.00 saatlerinde oluşturulan turist gruplarına dâhil olunarak ziyaret edilebilmektedir.
 
Adres: Gamlehaug Yolu, No: 10, Bergen
Telefon: (+47) 55 92 51 33
Web: www.gamlehaugen.no
 
Troldhaugen
 
Troldhaugen banliyösü, Bergen şehir merkezinin güneyinde yer almaktadır. Troldhaugen’e şehir merkezinden hareket eden 20, 24, 26, 560, 620 ve 630 numaralı otobüsler ile 25 dakikada, özel araç ile 15 dakikada ulaşılabilmektedir.
 
Peer Gynt süitini besteleyen ünlü Norveçli besteci Edvard Grieg’in kır evini içerisinde barındıran bu şirin semtte, ayrıca bestecinin mezarı ve eserlerine adanan bir de müze bulunmaktadır. 
 
Mimarisiyle göze çarpan sevimli kır evi içerisinde zaman zaman klasik müzik workshopları ve dinletileri düzenlenmektedir. Troldhaugen Evi’ni haftanın her günü 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: Troldhaugveien Yolu, No: 65, Bergen
Telefon: (+47) 55 92 29 92
Web: www.troldhaugen.com
 
Ne Yenir?
Norveç mutfağının temelini; kırsal alanlarda pişirilen doyurucu, besleyici ve kolay bulunan malzemelerle üretilen yemekler oluşturmaktadır.
 
Yerel spesiyaller haricinde şehirde Akdeniz, Japon ve Meksika Amerikan mutfakları da bir hayli popülerdir.
Bergen mutfağının en ünlü yemeklerinin başında; Bergen balık çorbası, patatesli börek raspeballer ve fırında pişirilmiş morina balığı gelmektedir. Bergen mutfağında kullanılan temel yiyecekler arasında ren geyiği eti, morina balığı, keçi peyniri ve kurutulmuş tuzsuz balık bulunmaktadır.
Bergen’in en ünlü restoran ve kafeleri; Zachariasbryggen Limanı ve çevresinde, Engen, Teatergaten, Neumannsgate, Strandgaten ve Kong Oscars Gate sokakları üzerinde ve Torgallmenningen Meydanı ve çevresinde yer almaktadır. 
 
Temel yemekler…
 
Şehrin en ünlü yemeği kendi adını taşıyan Bergen çorbası’dır. Bergen Çorbası, tütsülenerek kurutulmuş somon balığı, taze balık, geyik eti başta olmak üzere çeşitli av hayvanlarının etleri ve ringa balığı etinden oluşan lezzetli ve besleyici bir çorbadır.
 
Bir liman kenti olan Bergen’de deniz ürünleri spesiyalleri bir hayli revaçtadır Balık pudingi, balık keki, balık köftesi, balık çorbası yerel halk tarafından sıklıkla tüketilen yemeklerin başında gelmektedir.
 
Balık haricinde şehirde tüketilen deniz ürünleri arasında yengeç, karides, istiridye ve ıstakoz bulunmaktadır. 
 
Kabak, patates, bezelye ve havuç eşliğinde servis edilen kjøttkaker yemeği; kremalı bir çeşit olan kahverengi İspanyol sosunda pişirilen Norveç köftelerinden oluşmaktadır.
 
Kızartılmış soğan, patates ve sebze garnitürü eşliğinde servis edilen domuz butlarına ise svinekoteletter adı verilmektedir. 
 
Şehrin en ünlü yemeklerinden bir diğeri; kuzu eti, karabiber, tuz ve buğday unu ile etler iyice yumuşayana kadar pişirilen ve patates eşliğinde servis edilen yahni fårikål’dir.
 
Şehir çapında tüm restoranlarda perşembe günü servis edilen raspeballer; yuvarlak patates böreklerinden oluşmaktadır. Raspeballer, yanında sosis ve jambon gibi et garnitürleri eşliğinde ya da üzerine çeşitli sos ve şuruplar dökülerek servis edilmektedir.
 
Kasım, aralık ve ocak ayların süresince;  Bergen restoranlarının büyük bir çoğunluğunda geleneksel yılbaşı yemeği pinnekjøtt servis edilmektedir. Bu çok özel spesiyal; tütsülenerek pişirilmiş kuzu veya koyun eti, sarı şalgam püresi ve haşlanmış patatesten oluşmaktadır.
 
Bergen mutfağında popüler olan yemeklerden bir diğeri lutefisk’dir. Sodyumlu bir çözelti ile yumuşatılıp, jöle kıvamına getirilen morina balığı filetosunun haşlanarak pişirilmesinden oluşan lutefisk yemeği; özel Norveç usulü pişirme yöntemleri sayesinde normal balık yemeklerinden çok daha fazla protein içeren lezzetli ve doyurucu bir seçenektir.
 
Tatlı ve meyveler… 
 
Çilek, elma, yaban mersini, kırmızı yabanmersini ve ahududu; Bergen ve çevresinde en fazla yetişen meyveler arasındadır. Bergen mutfağı tatlılarında sıklıkla kullanılan bu meyveleri genellikle tatlı krema üzerinde, pudinglerde, tart ve pastaların içerisinde görebilmek mümkündür.
 
Arpa veya yulaf unundan yapılan kreplerin içine krema doldurularak rulo halinde sarılmasından oluşan keke lefse adı verilmektedir. Yuvarlak rulo şeklindeki tarçınlı tatlı çöreklere skillingsbolle, aynı çöreğin ortası kremalı bir dolgu ile kaplanırsa ise sommerbolle denilmektedir.
 
Popüler ve hafif bir tatlı türü olan fırınlanmış beze tatlısına, genç kız öpücüğü anlamına gelen pikekyss adı verilmektedir.
 
Bolca meyve, baharat ve yemiş içeren aromatik kek julekake ise; genellikle yılbaşı zamanları tüketilmektedir.
 
Atıştırmalıklar…
 
Atıştırmalık yiyecekler söz konusu olduğunda Bergen’in kalbi, şehrin belediye otobüs duraklarının yanındaki alışveriş merkezi Storsenter’da atmaktadır. 
 
Burada, sokakta yan yana dizili bir şekilde birçok yiyecek tezgâhı ve standı yer almaktadır. 
 
Öğle saatlerinde oldukça kalabalık olan bölgede; sandviç çeşitlerinden, hamburgere, hamur işlerinden, pizza çeşitlerine ve kızartılmış deniz ürünü krakerlerine kadar çok sayıda atıştırmalık türünü bir arada bulabilirsiniz.
 
Şehrin en ünlü yerel atıştırmalıkları arasında; Balık Pazarı’nda taze olarak satılan mayonez ve salatalık eşliğinde tüketilen tütsülenmiş taze balık ve kızartılmış karides yer almaktadır.
 
Ne içilir?
 
Kahve, Bergen’de en çok tüketilen alkolsüz içecektir. İçerisine kahve katılan alkollü içeceklerin en popülerleri kahve, şeker ve likörden oluşan karsk’tır.
 
 
Şehirde popüler olan diğer alkollü içecekler arasında; bal şarabı mjød, yılbaşı birası olarak bilinen juleøl, adı hayat suyu anlamına gelen kimyon tohumlarından üretilen sarı renkli likör akevitt ve alkol oranı oldukça yüksek bir yerel içki karşımı olan ay ışığı adıyla ünlenen hjemmebrent bulunmaktadır.
 
Nasıl Eğlenilir?
Bir liman kenti olması dolayısıyla turistik ve eğlenceli bir atmosfere sahip olan Bergen; bu özelliğinin yanı sıra, tarih ve mimari meraklılarını da memnun edecek eserleri ve yapıları içerisinde barındıran mistik bir yöne de sahiptir. 
 
Bergen’de aynı gün içerisinde hem yoğun bir kültür turuna çıkabilir hem de deniz kıyısında yorgunluğunuzu atabileceğiniz keyifli ve dinlendirici bir aktiviteye katılabilirsiniz.
 
Ülkenin ticaret merkezi olmasının yanı sıra aynı zamanda kültür ve sanat merkezi konumunda da bulunan Bergen’de, yılın büyük bir bölümünde sayısız sosyal etkinlik düzenlenmektedir. Norveç sanatını ve yerel kültürü daha yakından tanıyabileceğiniz bu aktivitelere katılarak seyahatinize unutulmaz anılar ekleyebilirsiniz.
 
Müzik
 
Geleneksel Norveç halk müziği; ava giderken söylenen şarkıları temel alan, pastoral öğeler taşıyan bir müzik türüdür. Kullanılan başlıca müzik aletleri arasında; bukkehorn adı verilen keçi boynuzu, bir çeşit kanun türü olan harpeleik, söğüt flütü seljefløyte, meråker denilen klarnet, lur ve Norveç arpı bulunmaktadır.
 
Klasik müzik de, Norveç’te tarih boyunca giderek popülerleşen ve gelişen bir müzik türüdür. Ünlü klasik müzik bestecisi Edvard Grieg’in bir zamanlar Bergen’de yaşadığı bilinmektedir.
 
1990’lı yıllarda ülkede black metal, gotik metal, death metal ve rock müzik türleri, bir hayli popülerleşmiş ve bu dönemle birlikte Norveçli müzik gruplarının adları, dünya müzik piyasasında sıklıkla duyulmaya başlanmıştır.
 
Şehirde dinlenen diğer müzik türleri arasında; caz, blues, hip hop ve elektronik müzik bulunmaktadır.
 
Den Nye Operası
 
Bergen; her ne kadar henüz bir opera binasına sahip olmasa da, adı başarıyla anılan bir opera topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır. Den Nye Opera Topluluğu, yaz temsillerini Bergenhus Kalesi’nde, kış temsillerini ise Ulusal Tiyatro Binası’nda gerçekleştirmektedirler. 
 
Adres: Edvard Griegs Meydanı, No: 1, Bergen
Telefon: (+47) 55 21 61 20
Web: eng.nyop.no
 
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Bergen’de yıl boyunca birçok tiyatro oyunu sergilenmektedir. Ünlü Norveçli edebiyatçı Henrik Ibsen’in geleneksel eserlerinden, seyirci etkileşimli modern tiyatro oyunlarına kadar geniş bir eser yelpazesini içerisinde barındıran Bergen tiyatrolarında oyunlar Norveççe olarak sergilenmektedir. 
 
Ancak şehre turneye gelen yabancı toplulukların oyunlarını zaman zaman İngilizce olarak izleyebilmek mümkündür.
 
Ulusal Tiyatro
 
Muhteşem mimarisiyle göz dolduran Ulusal Tiyatro Binası içerisinde bir ana, iki de küçük sahne bulunmaktadır.  Ana sahnede genellikle büyük bütçeli ve öne çıkarılan oyunlar sergilenirken, küçük sahnelerde daha özgün ve deneysel eserler yer almaktadır.
 
Adres: Engen Sokağı, No: 1, Bergen
Telefon: (+47) 55 54 97 00
Web: www.dns.no
 
Gece hayatı
 
Bergen’de gece hayatının kalbi, Bryggen ve Ole Bulls meydanları ve çevresindeki sokaklarda atmaktadır. Eğlence mekânları, genellikle 23.00’da açıldıktan sonra 01.00’den sonra dolmaya başlamakta ve saat 03.00 gibi kapanmaktadırlar.
 
Vaskerelven, Rasmus Meyers, Håkonsgaten, Rosenkrantzgaten ve Olav Kyrres sokakları; şehrin en popüler gece kulübü, disko ve barlarına ev sahipliği yapmaktadır. 
 
Bergen eğlence mekânlarında genellikle kıyafet zorunluluğu bulunmamaktadır. Alkol yaş sınırı, bira ve şarap gibi hafif alkollü içecekler için 18; viski, votka gibi alkol oranı yüksek içecekler için ise 20’dir.
 
Festivaller
 
Bergen, özellikle ilkbahar ve yaz mevsimleri boyunca renkli ve eğlenceli festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Bu festivallere katılarak keyifli vakit geçirebilir ve yerel kültürü daha yakından tanıma olanağına sahip olabilirsiniz.
 
Uluslararası Bergen Festivali
 
Uluslararası Bergen Festivali; 1953 yılından bu yana, her yıl 1 Mayıs – 30 Haziran tarihleri arasında düzenlenmektedir.
 
Festival; Grieg Konser Salonu ana sahne olmak üzere şehirdeki diğer birçok kültürel ve sanatsal etkinlik merkezinde gerçekleştirilmektedir
 
Müzik, tiyatro, bale, dans ve opera gösterilerine ev sahipliği yapan bu renkli etkinliğe; dünyaca ünlü ve yerel birçok sanatçı katılmaktadır. 
 
Orta Çağ ve Viking Festivali
 
Her yıl 1 – 3 Haziran tarihleri arasında Mount Floyen’de düzenlenen Orta Çağ ve Viking Festivali; Bergen’in en eğlenceli ve görülmeye değer etkinliklerinden biridir. 
 
Orta Çağ ve Viking döneminin hayat bulduğu festival alanında; gösteri dövüşleri, o zamanın yiyecek ve içeceklerinin sunulduğu açık büfeler, ok ile atış yapma becerinizi sınayabileceğiniz bir okçuluk bölümü bulunmaktadır. 
 
Ayrıca festival alanı içerisinde döneme ilişkin bilgiler veren ilginç konferanslar ve o yıllarda geçen eğlenceli tiyatro oyunları da sergilenmektedir.
 
Spor
 
Futbol, Bergen’de oldukça popüler olan bir spordur. Bergen’in en büyük stadyumu SK Brann's Brann’dır. 
 
Birçok Norveçli gibi Bergen halkı da dağ yürüyüşlerine çıkmayı oldukça sever. Bergen Turlag, şehirdeki yürüyüş birliği kulübüdür. Bu kulüp, dağlardaki yürüyüş parkurlarını belirler ve yürüyüş yapanların dinlenmeleri için yol güzergâhları üzerinde küçük durak alanları oluşturulmasına yardımcı olur.
 
Bergen’de doğa yürüyüşü yapılabilecek en popüler alanlardan ikisi; Hardangervidda Ulusal Parkı ve Kjeåsen Çiftliği’dir.
 
Kulübün şehir merkezindeki ofislerinden gerekli yürüyüş haritalarını edinerek tek başınıza veya yürüyüş organizasyonlarına katılarak, Bergen’in çevresini saran yedi dağa doğru adım atmaya başlayabilirsiniz.
 
Çevresi deniz ve göllerle çevrili bir şehir olan Bergen’de bir diğer popüler spor, balık avcılığıdır. Özellikle yaz mevsiminde olta ile balık avcılığı, bir hayli popülerdir. Bergen’de; manzarasıyla ünlü fiyortlarda, açık denizde ya da gölde balık tutma keyfi yaşayabilirsiniz.
 
Fiyortlarda ya da açık denizde balık tutma keyfini yaşamak isteyenler, Bergen Olta Balıkçılığı Birliği’ni ziyaret ederek gerekli bilgileri alabilir ve organizasyonlara katılabilirler.
 
Deniz ve gölde yapılabilen su kayağı, yamaç paraşütü, scuba dalışı, kayak ve at binme de şehirdeki diğer popüler sporlar arasında yer almaktadır. Saedalsveien Caddesi üzerinde yer alan Epona Binicilik Kulübü şehirdeki en sevimli midillileri ve en düzgün biniş alanını içeren prestijli bir kurumdur
 
Bergen’de yüzme severler arasında en popüler olan mekân ise, belediye tarafından açılan ısıtmalı büyük açık hava havuzu Nordnes Sjøbad’dır.

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.ucakbiletiall.net sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Norveç Bergen Grup Uçak Bileti Al   » Norveç Bergen Grup Uçak Rezervasyonu   » Norveç Bergen Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Bergen Grup Uçak Bileti Al