İstanbul Berlin Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Berlin Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Yüzlerce yıllık bir yerleşim yeri olan Almanya’nın başkenti Berlin, köklü tarihinin kanıtlarını 20. yüzyıl tarihinden ince ayrıntılarla birleştirir. Şehir mimarisi aslında her şeyi anlatır; Prusya görkemini gözler önüne seren saraylar, Hitler devrinin buz gibi binaları, Soğuk Savaş yıllarını anımsatan duvar kalıntıları ve müzeler, soykırım günlerinin sembolleri anıtlar ve şehrin birleşmesini simgeleyen Brandenburg Kapısı.
 
Tarihin izlerini taşıyan bu şehir, geleceği de selamlamaktadır. Çünkü şehrin dört bir köşesine yayılmış tasarım harikası binalar, Berlin’in hiçbir zaman eskimeyeceğini gösterir. Şehrin tam ortasında hektarlarca uzanan parklar ve bahçelerle irili ufaklı göller ve bir de kente bereket katan Spree ve Havel nehirleri ile Berlin ziyaret edilmeyi bekliyor.
 
Nereler Gezilir?
​Potsdamer Platz
 
Berlin şehir merkezinin ortasında, kentin en işlek meydanlarından biri olan Potsdamer Platz yer almaktadır. Meydan, ünlü Brandenburg Kapısı ile Reichstag (Parlamento Binası)’ın bir kilometre güneyinde, Tiergarten Parkı’nın ise güneydoğu girişindedir. Yıllar önce Avrupa’nın en işlek meydanı olan Potsdamer Platz, savaş döneminde ve ülkenin Berlin Duvarı’yla ikiye bölündüğü yıllarda önemini yitirmiş, adeta ıssız bir boşluğa dönüşmüştür. Fakat duvarın yıkılmasıyla beraber bölgeye iş, eğlence ve alışveriş merkezleri açılmış, modern binalar dikilmiş ve Potsdamer Platz eski görkemli ve işlek günlerine tekrar kavuşmuştur.
 
Meydanda yer alan yapıların en ilgi çekicilerinin başında Sony Center gelir. 2000 yılında 750 milyon Euro’luk bir bütçeyle tamamlanarak kullanıma açılan bina, geçen kısa sürede şehrin sembollerinden biri hâline gelmiştir. Geceleri ışıl ışıl parlayarak Potsdamer Platz’ı aydınlatan yapının içinde mağazalar, restoranlar, süitler, ofisler, müzeler ve bir Sony satış merkezi bulunur.
 
Sony Center’ın içinde yer alan Film Museum Berlin (Salı – Pz: 10.00 – 18.00, Prş: 10.00 – 20.00, www.deutsche-kinemathek.de), mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir müzedir. Burada amatör tekniklerle üretilen ilk filmlerden, dijital filmlere kadar sinema tarihine ışık tutan birçok eseri görebilir, filmlerin yapım süreçlerine ilişkin ilginç bilgiler öğrenebilirsiniz.
 
Meydanda bulunan diğer ünlü binalar ise; Ritz Carlton Hotel’in bulunduğu Beisheim Center, mimari tarzıyla Amerika’daki gökdelenleri andıran Delbrück-Haus ve yapı kompleksi Daimler binalarıdır.
 
Pariser Platz
 
Tarihi Brandenburg Kapısı ile şehrin önemli binalarının etrafında sıralandığı Unter Den Linden Bulvarı arasındaki meydan, Pariser Platz’dır. Meydan, Potsdamer Platz’a Ebertstraße ile bağlanmaktadır. Önceleri ismi Viereck olan meydan, 1814’te Prusya kuvvetlerinin diğer müttefiklerle birlikte Paris’i işgal etmesi ve Napolyon’u devirmesinin ardından zafer anısına Pariser ismiyle onurlandırılmıştır.
 
Meydandaki 2. Dünya Savaşı esnasında yıkıntıya dönen binalar restore edilmiş ve Pariser Platz günümüzdeki heybetli mimarisine kavuşmuştur. Burada yer alan binalardan bir kaçı şunlardır: Şehrin bölünüp birleşmesinin simgesi Brandenburg Kapısı, mimari harikaları Amerikan ve Fransız Büyükelçilikleri, şehrin en güzel oteli Hotel Adlon Kempinski, cam cephesiyle ünlü Berlin Sanat Akademisi (Akademie der Künste) ve Kennedy ailesine dair dokümanların sergilendiği Kennedy Müzesi (Museum the Kennedys)’dir.
 
Brandenburg Kapısı / Brandenburger Tor
 
Unter den Linden ile Ebertstraße’nin kesiştiği yerde şehrin son iki yüzyıllık tarihine şahitlik etmiş olan Brandenburg Kapısı bulunmaktadır. Prusya kralı II. Frederick William’ın emriyle bir barış simgesi olarak tasarlanan yapı, Karl Gotthard Langhans tarafından 1788 ile 1791 yılları arasında inşa edilmiştir. II. Dünya Savaşı’nda hasar gören yapı, 2000’de restore edilmiştir.
 
Yapının, her iki yanda 6 olmak üzere 12 dorik kolonu bulunmaktadır. Kapının üzerinde ise doğuya dönük bir quadriga heykeli vardır. Heykelde, Roma zafer tanrıçası Victoria dört atlı bir savaş arabasını sürerken görülür.
 
Brandenburg Kapısı, ilk ciddi restorasyonunu II. Dünya Savaşı’nın ardından geçirmiştir. Savaş esnasında bomba ve kurşun delikleriyle kaplanan kolonlar; Doğu ve Batı Berlin yönetimlerinin ortak çalışmasıyla restore edilmiştir. 1961 yılına kadar kapıdan araçlar ve yayalar rahatça geçebilmişlerdir.
 
1961 yılının Ağustos ayında, Berlin Duvarı’nın dikilmesiyle, Batı Berlin’in Brandenburg Kapısı’yla olan bağlantısı kesilmiştir. O zamanlar şehrin bölünmüşlüğünü simgeleyen bu tarihi yapı, takvimler 1989’u gösterdiğinde bu kez barışın ve özgürlüğün simgesi olmuştur. Bunun sebebi ise; Berlin Duvarı’nın yıkılması ve şehrin birleşmesidir. Ziyaretiniz esnasında biraz soluklanmak isterseniz yapının kuzeyindeki Raum der Stille (Sessizlik Odası)’de mola verebilirsiniz.
 
Adres: Pariser Platz, 10117, Berlin
 
Reichstag
 
Reichstag, Brandenburg Kapısı’nın iki sokak kuzeyinde yer alır ve Alman hükümet merkezi olarak kullanılır. Fakat bu gösterişli binanın, bir yönetim merkezi olmaktan daha ilgi çekici özellikleri vardır. 1894 yılında açılan ve Alman parlamentosu olarak 1933 yılına kadar kullanılan yapı, aynı yıl bir yangında büyük ölçüde tahrip olmuş ve kullanılamayacak hâle gelmiştir. Almanya’daki birleşme hareketlerinin ardından, mimar Norman Foster’ın öncülüğünde onarılan yapı, 1999’da tekrar parlamento binası olarak kullanılmaya başlanmıştır.
 
Binayı mimari olarak özgün kılan en önemli özellik sahip olduğu cam kubbedir. Kubbeden, Berlin şehir manzarası 360 derecelik bir görüşle izlenebilir. Ayrıca kubbenin altında yer alan parlamentonun ana salonu da bu cam yapıdan kolayca görülebilmektedir. Bu salondaki topantılara katılan parlamenterler oldukça şanslıdırlar çünkü kubbeden süzülen doğal güneş ışığı salonu doldurur.
 
Kubbeden Berlin manzarasını izlemek ise ücretsiz. Bina haftanın her günü 08.00 -24.00 saatleri arası ziyaretçilere açıktır. Dışarıda uzun kuyrukların oluştuğunu ise unutmamalı ve Reichstag programınızı ona göre planlamalısınız.
 
Adres: Platz der Republik 1, 10557, Berlin
Tel: 030 22 73 21 52
Ziyaret saatleri: 08.00 – 24.00
 
Alexanderplatz
 
Şehrin bir diğer görülmeye değer meydanı Brandenburg Kapısı ve Reichstag’ın doğusunda bulunmaktadır. İsmini Rus Çarı I. Alexander’dan alan Alexanderplatz, geçmişinde hem şiddet olaylarının yaşandığı hem de barış ve özgürlük nidalarının atıldığı bir meydan olmuştur. Berlinliler, bu meydana kısaca Alex derler. 19. yüzyılda buraya inşa edilen bir istasyon ve birçok kişinin alışveriş yaptığı bir halk pazarı sayesinde, meydan, şehrin büyük ticaret merkezlerinden biri hâline gelmiştir. 20. yüzyılın başlarında ise Potsdamer Platz’la birlikte Berlin gece hayatının en hareketli merkezi olmuştur. Şimdilerde ise meydandaki turistik destinasyonlar, burayı gözde bir mekân yapmaktadır.
 
Alexanderplatz’ın simgesi 368 m yüksekliğindeki Fernsehturm (Televizyon Kulesi)’dir. Berlin’in en yüksek binası olan kule, 1965 – 69 yılları arasında Doğu Berlinli mimarlar tarafından inşa edilmiş ve zaman içinde, bir televizyon kulesinden çok yılda neredeyse 1 milyon kişinin ziyaret ettiği turistik bir destinasyona dönüşmüştür. 203 m yükseklikteki gözlem odası ve 207 m’deki, 30 dakikada bir dönme hareketi gerçekleştiren restoran; yapının en gözde mekânlarıdır. Gözlem odalarının ve restoranın da içinde bulunduğu küre, özellikle 2006 Dünya Kupası esnasında bir futbol topu şeklinde kaplanarak oldukça popüler olmuştur.
 
Adres: Alexanderplatz, 10178, Berlin
Tel: 030 24 23 33 3
Web: www.tv-turm.de
Ziyaret saatleri: Mart - Ekim: 09.00 - 00.00, Kasım - Şubat: 10.00 - 00.00
 
Alexanderplatz’ın ortasında tarihi bir çeşme yer almaktadır. 1891’de yapılan Neptunbrunnen Çeşmesi’nde, tanrı Poseidon ile etrafındaki 4 kadın görülmektedir. Bu kadınlar; Almanya’nın dört ana nehri olan Elbe, Ren, Vistula ve Oder’i simgelemektedirler. Çeşmenin kenarları, dinlenmek isteyenlerin gözdesidir.
 
Berliner Dom / Berlin Katedrali
 
Neptunbrunnen'den iki cadde batıya ilerlediğinizde, Berlin'in en önemli protestan kilisesine varırsınız. Yapı, fiziki olarak birçok değişime uğramakla birlikte 15. yüzyıldan beri ayaktadır. Şehirdeki diğer birçok bina gibi, II. Dünya Savaşı’ndan ciddi biçimde etkilenmiş ve restorasyon çalışmalarının ardından 1993’te tekrar açılmıştır. Katedralde görebileceklerinizden bazıları; Hohenzollern ailesine ve Prusya krallarına ait lahitlerdir. Ayrıca 270 merdiven çıkılarak ulaşılan 114 m yüksekliğindeki kubbesi de enfes bir Berlin manzarası sunmaktadır.
 
Tel: +49 (0) 30 20269 136
Adres: Lustgarten 1, 10178, Berlin
Web: www.berlinerdom.de
Ziyaret saatleri: Ptesi - Ctesi: 09.00 - 20.00, Pazar: 12.00 - 20.00
 
Checkpoint Charlie
 
Şehirde Soğuk Savaş yıllarından geriye kalan en önemli hatıra, bir zamanlar Doğu Berlin ile Batı Berlin arasındaki ana geçiş noktası olan Checkpoint Charlie’dir. İki bölge arasındaki geçişlerin engellenmesi için bir zamanlar bu noktada, Amerikan ve Sovyet askerleri nöbetler tutar, duvarın yakınından kuş uçurtmazlardı. Buradaki ünlü levhada ise dört dilde şunlar yazmaktaydı: Amerikan bölgesini terkediyorsunuz.
 
Şu an tam bu noktaya bir müze kurulmuştur: Museum Haus am Checkpoint Charlie. Burada, Doğu’dan Batı’ya kaçmaya çalışanların ilginç öykülerini okuyabilirsiniz.
 
Museum Haus am Checkpoint Charlie
 
Adres: Friedrichstraße 43-45, 10117, Berlin
Tel: +49 (0) 30 25 37 25 0
Web: www.mauer-museum.com
Ziyaret saatleri: Her gün: 09.00 – 22.00
 
Jüdisches Museum / Yahudi Müzesi
 
Checkpoint Charlie’nin birkaç metre yakınındaki Yahudi Müzesi, 2001 yılında açılmıştır ve Yahudilerin Almanya’daki iki bin yıllık geçmişine ait çeşitli bilgi ve belgelere sahiptir. Tarihsel ve kültürel anlamının yanı sıra, müzenin mimari açıdan da dikkate değer bir ünü vardır. Mimar Daniel Libeskind’in tasarladığı binaya kuş bakışı bakıldığında, binanın zikzak bir şekle sahip olduğu görülür. Müzeye giriş ise yer altı kapılarından yapılmaktadır. Jüdisches Museum, hem mimari özellikleri hem de Yahudi kültürü hakkında sunduklarıyla görülmeye değer.
 
Adres: Lindenstraße 9-14, 10969 Berlin
Tel: +49 (0)30 259 93 300
Web: www.juedisches-museum-berlin.de
Ziyaret saatleri: Ptesi: 10.00 - 22.00, Salı - Pazar: 10.00 - 20.00
 
Kurfürstendamm
 
Brandenburg Kapısı’ndan batıya doğru ilerlediğinizde önce Tiergarten Parkı’nı geçecek, ardından Kurfürstendamm semtine varacaksınız. Berlinliler bu semte kısaca Ku’damm demektedirler. Aynı ismi taşıyan semtin ana caddesi ise Berlin’in Champs-Élysées’sidir. Lüks mağazalar, oteller ve restoranlar çınar ağaçlarıyla bezenmiş cadde boyunca sıralanmaktadır.
 
Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche / Yıkık Kilise
 
Ku’damm’da, Breitscheidplatz Meydanı’nın ortasında Berlin şehrinin bir başka simgesi yer almaktadır. Bu kilise, şehrin mimari yapısının II. Dünya Savaşı’ndan ne kadar çok etkilendiğinin bir kanıtıdır. Savaş esnasında kilise kulesinin tepesi tahribata uğramış; orijinal yüksekliği 113 m olan kule, tahribatın ardından 63 m yüksekliğe inmiştir. Bu yüzden kilise, Berlinlilere hem savaş günlerini hatırlatır, hem de barış ve huzuru simgeler.
 
Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, 1891-95 yılları arasında I. Wilhelm’in anısına inşa edilmiştir. Fakat yapının şimdiki hâline bakıldığında meydana gelen değişiklikler kolayca gözlemlenebilir. 1943 yılındaki bombardımanda, kilisenin kulesinin tepesi yıkılmış ve yapı “yıkık kilise” olarak anılır olmuştur. İleriki yıllarda buraya çan kulesi ile yeni ibadet odaları da eklenmiş ve Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche son hâlini almıştır. Kilisenin iç tasarımında ise rölyef, friz ve mozaikler dikkat çekmektedir. Özellikle Hz. İsa’nın betimlendiği mozaik, görülmeye değerdir.
 
Adres: Breitscheidplatz, 10789, Berlin
Tel: +(49) 030 2 18 50 23
Web: www.gedaechtniskirche-berlin.de
Ziyaret saatleri: Her gün: 09.00 – 19.00
 
Europa-Center
 
Yıkık Kilise’nin iki sokak batısında yer alan dev bina Europa-Center ,1960’lı yıllarda Batı Berlin’in en gözde mekânlarından biriydi. Popülaritesini hâlâ koruyan bu merkez, günümüzde içerisinde sinema, otel, alışveriş merkezi ve ofisler bulundurmaktadır. Bu çok katlı binanın tepesindeki Mercedes logosu ise hayranlık uyandırmaktadır. 10 m çapında ve 15 ton ağırlığındaki logo, dakikada iki kez döner; geceleri ise kullanılan 68 floresan tüp sayesinde ışıl ışıl parlar. Bununla birlikte binanın önündeki Dünya Çeşmesi’ni, içindeki avluda yer alan Lotus Çeşmesi’ni de görebilir ve 20. kattaki Berlin Pencereleri’nden şehri izleyebilirsiniz.
 
Adres: Tauentzienstr. 9-12, 10789, Berlin
Tel: +49 (0)30 26497940
Web: www.europa-center-berlin.de
Ziyaret saatleri: Merkez 24 saat açıktır, mağazalar ise genel olarak 10.00 – 20.00 arası hizmet vermektedirler.
 
Zoologischer Garten / Berlin Hayvanat Bahçesi
 
Almanya’nın en eski hayvanat bahçesi, Berlin şehrinin Tiergarten semtinde yer almaktadır. Aynı zamanda ülkenin en popüleri olan Zoologischer Garten, 1844 yılında açılmıştır ve 35 hektarlık bir alana yayılmıştır. Dünyanın en fazla sayıda canlı türüne sahip bu bahçesi, 1.400’den fazla türe ve 14.000’in üzerinde hayvana ev sahipliği yapar. Bu çeşitlilik, Berlin Hayvanat Bahçesi’ni dünya çapında bir üne kavuşturmuştur. Öyle ki, burayı, yılda ortalama 3.5 milyon kişi ziyaret etmektedir. Merkeze, 1913 yılında eklenen akvaryumda ise 9.000’den fazla canlı yaşamaktadır.
 
Ku’damm’ın kuzeyinde, şehrin göbeğinde yer alan bu köşeye iki farklı kapıdan ulaşılabilir: Fil ve Aslan Kapıları. Bu kapılardan içeriye adım attığınızda ise hayvanların canlı dünyası sizi karşılayacaktır. Tüm dünyanın tanıdığı kutup ayısı Knut ve panda Bao Bao, bahçenin gözbebekleridir. Buraya kadar gelmişken, bu ikisini görmeden Zoologischer Garten’den ayrılmayınız.
 
Adres: Hardenbergplatz 8, 10787, Berlin
Tel: +49 (0)30 25 40 10s
Web: www.zoo-berlin.de
Ziyaret saatleri: Yaz: 09.00 – 19.00, Kış: 09.00 – 17.00
 
Schloss Charlottenburg / Charlottenburg Sarayı
 
Tiergarten’in batısına doğru ilerlendiğinde, Charlottenburg semtine varılır. Berlin’in en eski sarayı olan Schloss Charlottenburg, bu semtte yer almaktadır. Hohenzollern ailesinden kalma bu saray, 17. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş; 18. yüzyılda yeni eklemelerle oldukça genişlemiştir.
 
Soylu Sophie Charlotte’un emriyle inşa edilen yapının orijinal adı Lietzenburg’dur. Sophie Charlotte öldükten sonra, onun onuruna, sarayın ismi değiştirilir ve Charlotte Kalesi anlamına gelecek şekilde Charlottenburg ismini alır. Saray, günümüze kadar birçok değişim geçirmiştir: İlk binanın etrafına kanatlar, kubbeli bir kule, 143 m uzunluğunda bir sera, bir köşk ve bir tiyatro eklenmiştir.
 
Sarayın arkasında keşfedilmeyi bekleyen barok tarzda muazzam bahçeler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Queen Luise Anıtı, Belvedere (şu an bir porselen müzesi) ve Schinkel Köşkü de görebileceğiniz diğer yapılardandır. Ayrıca sarayın içerisindeki her biri ayrı sanat eserleri olan odalar ve salonlar ile Romantizm Galerisi, Berggruen Koleksiyonu ve Mısır Müzesi’ni gezebilirsiniz.
 
Adres: Spandauer Damm, 10-22, Berlin
Tel: 030 / 32 09 1 - 1
Ziyaret saatleri: Salı – Pazar: 09.00 – 17.00
 
Schloss Bellevue / Bellevue Sarayı
 
Charlottenburg’dan doğuya, şehir merkezine doğru gelindiğinde Almanya Cumhurbaşkanı’nın konutu Schloss Bellevue’ye varılır. Bu üç kanatlı saray, 1786’da Büyük Friedrich’in kardeşi Prusya Prensi Ferdinand için özel bir konut olarak Spree Nehri’nin yanında inşa edilmiştir. Korint tarzda kolonlara sahip yapı, Almanya’nın ilk neoklasik yapısıdır. Bellevue Sarayı, Berlin’in tarihi yüzüne doğallığın da eklendiği bir noktadadır çünkü saray, 20 hektarlık bir park ile çevrilidir.
 
Adres: Spreeweg 1, 10557, Berlin
Tel: +(49) 030 2000 0
 
Siegessäule / Berlin Zafer Anıtı
 
Bellevue Sarayı’nın bir cadde doğusunda, Tiergarten’in tam ortasında Siegessäule bulunmaktadır. 19. yüzyılın sonunda, Prusyalıların Danimarkalıları yendikleri savaşın anısına Heinrich Strack bu zafer anıtını inşa eder ve anıt, Königsplatz’a (günümüzde Platz der Republik) yerleştirilir. 1939’da anıtın yeri değiştirilir ve Siegessäule, şu anki konumu olan Großer Stern’e taşınır. Anıtın tepesinde 8.3 m uzunluğunda, 35 ton ağırlığında, zafer tanrıçası Victoria’nın bronz heykeli bulunmaktadır. Anıtın dikkat çeken bir diğer özelliği ise; üzerindeki Alman mitolojisi ve tarihine dair çeşitli işlemelerdir.
 
Adres: Straße des 17. Juni/ Großer Stern, 10557, Berlin
Web: www.monument-tales.de
Ziyaret saatleri: Yaz: Ptesi – Cuma: 09.30 – 18.30, Ctesi – Pazar: 09.30 – 19.00 Kış: Ptesi – Cuma: 10.00 – 17.00, Ctesi – Pazar: 10.00 – 17.30
 
Pergamonmuseum / Bergama Müzesi
 
Berlin’in Mitte semtinde, Müze Adası olarak bilinen noktada ülkenin en kapsamlı müzelerinden biri yer almaktadır. Yılda ortalama 850 bin kişinin ziyaret ettiği müze, dünya kültür mirasına ait birçok tarihi eseri bünyesinde barındırmaktadır. Pergamonmuseum 3 bölümden oluşur: Klasik Antik Çağlar Koleksiyonu, Eski Yakın Doğu Müzesi ve İslam Sanatı Müzesi.
 
Klasik Antik Çağlar Koleksiyonu’nda, M.Ö. 2. yüzyıl tarihli, bir Helenistik çağ başyapıtı sayılan Bergama Altarı ile Roma mimarisinin değerli bir örneği olan Milet Kapısı’nı görebilirsiniz.
 
Eski Yakın Doğu Müzesi’nin en kıymetli eseri M.Ö. 6. yüzyıl tarihli Babil İştar Kapısı’dır. Kapıdaki vahşi hayvan figürleri işlemeleri, Babil tanrılarını simgelemektedir.
 
İslam Sanatı Müzesi ise İran, Mısır, Türiye, Kafkaslar ve daha birçok bölgeden eserler içermektedir. Aleppo Odası ve Mshatta Duvarı, bu müzenin gözde eserlerindendir.
 
Adres: Am Kupfergraben 5, 10178, Berlin
Tel: +(49) 030 20 90 55 77
Web: www.smb.spk-berlin.de
Ziyaret saatleri: Her gün 10.00 – 18.00, Perşembe: 10.00 – 22.00
 
Olympiastadion / Olimpiyat Stadyumu
 
Şehir merkezinden biraz uzaklaşıp doğuya gittiğinizde ise Berlin’in bir başka gözbebeği olan Olympiastadion’a ulaşırsınız. Berlin’in birçok yapısı gibi, bu stadyum da savaş yıllarından etkilenmiş; adeta tarihe tanıklık etmiştir. 1936 Berlin Olimpiyatları için inşa edilen kompleksin içinde 76 bin kişi kapasiteli stadyum, 78 m yüksekliğindeki Çan Kulesi, 112 bin m² genişliğindeki çimenlik Maifield ve 25 bin kişi kapasiteli açık hava eğlence merkezi Waldbühne bulunmaktadır. İçerisinde olimpiyat tarihine dair bilgiler içeren bir de koleksiyon bulunduran müzeye rehberli turlar düzenlenmektedir.
 
Adres: Olympische Allee, 14053, Berlin
Tel: +49 (0)30 306 88 100
Web: www.olympiastadion-berlin.de
Ziyaret saatleri: Yaz: 09.00 – 20.00, Kış: 09.00 – 16.00
 
Ne Yenir?
​Berlin mutfağı, ziyaretçilere birçok alternatif lezzet sunmaktadır. Bunlardan bazıları şehrin kendine has tatları iken bazıları da dünya mutfağından seçeneklerdir. Şehirde onlarca çeşit patates ve et yemeği hazırlanırken, bir o kadar da bira üretilmektedir. Ayrıca şehir birbirinden lezzetli ekmekleriyle de ünlüdür. Bunların yanına Türk, Yunan, Tay, Hint, İtalyan, Avusturya, Çin ve Fransız mutfaklarından farklı seçenekler de eklenince Berlin’de her damağa hitap eden tatlar bulmak oldukça kolaylaşmıştır.
 
Et yemekleri
 
Berlinliler dünyada kişi başına düşen yıllık et tüketimi sıralamasının üst basamaklarında kendilerine yer bulurlar. Neredeyse her yemeklerinde ete yer verirler. Domuz, dana, tavuk gibi etlerden yapılan sosislere bayılırlar. Bunun sonucu olarak Alman mutfağında sosisle hazırlanan birçok yemek ortaya çıkmıştır. Öyle ki Almanya’da 1500’den fazla sosis çeşidi vardır.
 
Sosis yemeklerinin en popüleri currywursttur. Currywurst, sıcak sosisin küçük parçalara kesilerek üzerine köri ve ketçap karışımı bir sosun eklenmesiyle yapılır. Şehirde restoranlarda, büfelerde, hazır yiyecek otomatlarında; kısacası hemen her yerde currywurst bulmanız mümkündür. Berlinliler için bu yemek o kadar önemlidir ki Schützenstraße’de bir currywurst müzesi bulunmaktadır.
 
Berlin’de sosislerin yanı sıra birçok lezzetli et yemeği yapılır. Gebratene Leber, ateşte kahverengileştirilen soğan halkalarının ve elma dilimlerinin sote edilmiş ciğerle sunulduğu enfes bir yemektir. Eisbein mit Sauerkraut und Erbsenpüree, bezelye ezmesi ve lahana turşusu ile servis edilen domuz paçasıdır. Ayrıca tütsülenmiş domuz pirzolası KasselerRippen de şehre özel orijinal tatlardandır.
 
Sebze ve meyveler
 
Almanya taze meyve ve sebze üretimi açısından oldukça zengindir. Bu yüzden Alman yemeklerinde; elma, erik, çilek ve kiraz gibi meyvelerle, soğan, sarımsak, patates, havuç, bezelye, ıspanak, lahana ve brokoli gibi sebzeler bolca kullanılır. Bunların arasında yüzlerce çeşidiyle patates en çok tüketilen sebzedir.
 
Kartoffelpuffer, yumurta, soğan ve patatesle hazırlanan ve elma sosuyla servis edilen patates köftesidir. Kartoffelsalat ise küp küp doğranmış et, patates, yeşil soğan ve frenk soğanının sirke, sıvı yağ, tuz, karabiber ve maydanoz ile çeşnilendirilmesiyle yapılan hafif bir salatadır.
 
Ekmekler
 
Ekmekler ve unlu mamullerden bahsetmemek olmaz. Alman mutfağı, 600’ün üzerinde farklı ekmeği ve 1200 kadar hamur işi yiyeceğiyle bu alandaki iddiasını ortaya koymaktadır. Etrafa enfes kokular saçan fırınlarda pişirilen ekmekler, Berlinlilerin kahvaltı öğünlerinin vazgeçilmezidir. Buğday, çavdar, arpa, yulaf, darı, mısır ve pirinç; ekmek yapımında kullanılan ana tahıllardır. Ekmek üstlerine ise keten tohumu, çekirdek ve kabak çekirdekleri serpiştirilir. Berlin’e kadar gitmişken şu ekmeklerin tadına bakabilirsiniz: Roggenmischbrot, Toastbrot, Vollkornbrot, Weizenmischbrot, Weißbrot, Mehrkornbrot, Roggenbrot, Sonnenblumenkernbrot, Kürbiskernbrot, Zwiebelbrot.
 
Hamur işlerinden bahsetmişken Pfannkucheni es geçmek olmaz. Kafanız karışmasın; Almanya’nın diğer şehirlerinde Berliner olarak adlandırılan bu tatlı, Berlin’de Pfannkuchen olarak bilinir. Tatlı mayalı hamur kızartılır, üzeri reçel, marmelat ve pudra şekeriyle kaplanarak şehrin en popüler atıştırmalıklarından biri hazırlanmış olur.
 
İçecekler
 
Almanya ile özdeşleşen içeceklerin başında bira gelir. Bu yüzden Berlin’de yapılabilecek en güzel lezzet aktivitelerinden biri; farklı biralar denemektir.
 
Berliner Weiße, şehre has bir bira çeşididir. Kaba benzeyen geniş bardaklarda içilen bu bol köpüklü bira; yeşil, kırmızı, turuncu, kahverengi gibi renkleriyle bu kültüre yabancı kişilerin dikkatini çekmektedir. Bunun sebebi ise; içeceğe katılan çeşitli meyve likörleri ve şuruplarıdır.
 
Alkolsüz içecek tüketmek istiyorsanız elma suyu ve soda karışımı olan Apfelschorleyi ya da bir nevi kola fanta karışımı olan Speziyi tercih edebilirsiniz.
 
Bir not: Berlin’de büfelerden su almak istediğinizde, aksini söylemedikçe, çoğu satıcı size maden suyu verecektir.
 
Ayrıca...
 
    Kiraz, ahududu ve üzümle yapılan bir çeşit komposto Rote Grützeyi denemeden,
 
    Ünü Almanya sınırları dışına taşan, kara orman pastası olarak bildiğimiz kirazlı, kremalı pasta Schwarzwälder Kirschtorteden bir dilim yemeden
 
Berlin’den dönmeyin.
 
Şehir, günün her saati açlığınızı giderebileceğiniz birçok büfe ve restoranla donanmış durumdadır. Sabah kahvaltıları için Frühstücksbuffet’ler, gün boyu atıştırmalıklar bulabileceğiniz Imbiss isimli büfeler, makul fiyatlı restoranlar olan Gaststätte’ler, samimi bir ortamda içeceklerinizi yudumlayabileceğiniz Kneipe’ler, tatlı ile kahve keyfine varabileceğiniz Konditorei’ler ve bira ile birlikte çeşitli yemeklerin servis edildiği Biergarten’ler ziyaretçilere oldukça çeşitli tatlar sunmaktadırlar.
 
Yemek mekânlarının yoğunlaştığı yerler ise Tauentzienstraße’de büyük bir alışveriş merkezi olan KaDeWe (Tauentzienstraße 21-24, 10789), Unter den Linden Caddesi, Ku’damm, Savignyplatz, Europa-Center, Hackescher Markt ve Kastanienallee’dir. Kreuzberg ve Neukölln’de ise ağırlıklı olarak Türk ve Orta Doğu mutfaklarından restoranlar bulunur.
 
Nasıl Eğlenilir?
​Tiyatro, Opera, Bale ve Klasik Müzik
 
Bir kültür ve sanat şehri olan Berlin’de özgün performanslar izleyebileceğiniz birçok merkez bulunmaktadır. Fakat ne izlemek istediğinize erken karar vermeniz gerekiyor çünkü Berlin’de kültür sanat etkinlikleri biletleri çok kısa zamanda tükeniyor. Berlin Turizm Örgütü’nden etkinlik programları hakkında bilgi alabilirsiniz (www.berlin-tourist-information.de).
 
Deutsche Oper Berlin
 
Berlin’in en büyük opera evi, 1961 yılında inşa edilmiş olan 1.865 kişi kapasiteli Deutsche Oper Berlin’dir. Burada, Sihirli Flüt, La Traviata ve Intolleranza gibi dünyanın en ünlü operalarının performansları düzenlenir.
 
Adres: Bismarckstrasse, 35, 10627, Charlottenburg, Berlin
Tel: +49 (0)30 343 84 01
Web: www.deutscheoperberlin.de
 
Philharmonie
 
Dünyaca ünlü Berlin Filarmoni Orkestrası’nın evi bu salondur. Salonda, her gün saat 13.00’te rehberli turlar düzenlenmektedir. Tur bilgisi için: +493025488156.
 
Adres: Herbert-von-Karajan-Straße 1, 10785, Tiergarten, Berlin
Tel: +49 (0)30254880
Web: www.berliner-philharmoniker.de
 
Deutsches Theater
 
Schumannstraße’deki Deutsches Theater, Berlin’in en köklü tiyatro merkezidir. Tiyatronun ana sahnesinde klasik oyunlar izleyiciyle buluşurken, diğer sahnede çağdaş eserler oynanmaktadır. 
 
Adres: Schumannstraße 13a, 10117, Berlin
Tel: +4930284410
Web: www.deutschestheater.de
 
Popüler Müzik
 
Şehirde klasik müzik ne kadar takdir ediliyorsa, rock ve pop gibi popüler müzikler de o kadar ilgi görmektedir. Max-Schmeling-Halle, Waldbühne ve Olimpiyat Stadyumu’nda geniş katılımlı konserler düzenlenmektedir.
 
Max-Schmeling-Halle
 
Adres: Falkplatz 1, 10437 Berlin
Tel: +49 (0)30 44304-5
Web: www.max-schmeling-halle.de
 
Waldbühne
 
Adres: Glockenturmstraße 1, 14053, Berlin
Tel: +49 (0)30 - 306 88 100
 
Caz dinlemek için Kantstrasse No. 12a’daki Quasimodo ve Bleibtreustrasse No. 1’deki A Trane Jazzclub ideal mekânlardır.
 
Gece Hayatı
 
Berlin, Almanya’nın en hareketli gece hayatına sahip şehridir. Şehrin eğlence merkezi ise Mitte semtidir. Ayrıca, Schöneberg ve Kreutzeberg civarları da gecelerin haraketli geçtiği bölgelerdendir. Mitte’deki Sage Club (Köpenicker Strasse), Schöneberg’deki Neunzig Grad (Dennewitzstrasse) ve Friedrichshain’daki Berghain ünlü gece klüplerinden birkaçıdır.
 
Spor
 
Futbol
 
2006 Dünya Kupası finaline de ev sahipliği yapan Berlin, futbolun dünyada en çok sevildiği ve oynandığı şehirlerden biridir. Şehrin en büyük takımı Hertha Berlin, maçlarını Olimpiyat Stadyumu’nda oynamaktadır. Alman futbolunu canlı izlemek için yolunuz mutlaka bu stadyuma düşmelidir (Olympischer Platz 3, 14053).
 
Bisiklet
 
Şehri saran bisikletlileri görünce siz de bir bisiklet kiralamak ve Berlin’i bisikletle gezmek isteyeceksiniz. Profesyonel yarışlar izlemek isterseniz Velodrom’daki Altı Gün Bisiklet Yarışları’na bilet alabilirsiniz.
 
Berlin Maratonu
 
Her yıl Eylül ayında yapılan yarışlar Brandenburg Kapısı’nda start alır ve Berlin sokaklarını dolaşarak yine aynı sokakta sonlanır. Geçilen parkurun tarihi zenginliği yarış seyircileri için eşi bulunmaz bir seyir keyfi anlamına gelir. Sporu, tarihi Berlin atmosferiyle birleştirmek istiyorsanız, Berlin Maratonu eşi bulunmaz bir etkinlik olacak.
 
Web: www.real-berlin-marathon.com
Parkur haritası için tıklayınız.
 
Festival
 
Berlin Uluslararası Film Festivali
 
Şehir, adını dünyaya Şubat ayındaki bu festivalle de duyurmaktadır. Dünyanın en çok seyirci çeken festivali olarak kabul gören Berlinale, 1951 yılından bu yana düzenlenmekte ve sinemanın en iyilerini “altın ayı”larla ödüllendirmektedir. Festival kapsamında her yıl ortalama 400 film, sinemaseverlerin beğenisine sunulur. Gösterimler ve törenler Cinema Arsenal, Babylon, Berlinale Palast, Cinema Paris, CinemaxX Potsdamer Platz, Sony Center CineStar, Colosseum, Cosima, CineStar Cubix, Delphi Filmpalast, Filmtheater am Friedrichshain, Friedrichstadtpalast, Kino International, Urania, Zeughauskino ve Zoo Palast’ta düzenlenir.
 
Tel: +49 (0)30 259 20 0
Web: www.berlinale.de
 
JazzFest Berlin
 
Yumuşak caz ritimleri, Kasım ayında müzik severlerin içini ısıtmaktadır. Tüm dünyadan başarılı cazcılar, 4 gün boyunca Haus der Berliner Festspiele’de sahne almaktadırlar.
 
Tel: +49 (0)30 254 89-0
Web: www.berlinerfestspiele.de
 
Loveparade
 
Temmuz ayında rengârenk kıyafetler içinde binlerce kişi, Berlin sokaklarında geçit yaparlar. Geceleri ise elektronik müzik eşliğinde hareketli partiler düzenlenir.
 
Tel: +49 (0)30 2000 423 33
Web: www.loveparade.net

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.ucakbiletiall.net sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Berlin Grup Uçak Bileti Al   » Berlin Grup Uçak Rezervasyonu   » Berlin Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Berlin Grup Uçak Bileti Al