İstanbul Bratislava Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Bratislava Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
En eski Kelt şehirlerinden olan en genç Avrupa başkenti Bratislava; tarihte Roma İmparatorluğu’nun sınırında bulunan, Macar Krallığının önemli merkezi, Orta Çağ’da, Tuna üzerine yapılmış olan son liman şehridir. Aynı zamanda zengin şarap kültürüne sahip tüccarların ve zanaatkârların kenti bugün;  Alman, Macar ve Slovakların bir arada harmoni içinde yaşadığı kozmopolit bir şehir olmakla birlikte beklenmedik ekonomik ve kültürel gelişimiyle ziyaretçilerini şaşırtmaktadır.
 
Zengin kültür mirası ile; ünlü yazarların, ressamların, kâşiflerin ve müzisyenlerin doğup büyüdükleri yer olan Bratislava, Orta Avrupa’nın son gözde şehirlerindendir. Sürekli çağdaşlaşan Tuna Nehri üzerindeki güzel şehir, tarihi mirasını ziyaretçilerine cömertçe sunarken, Slovakyalıların yardımsever, güler yüzlü ve arkadaş canlısı oluşları, şehri ziyaretinizi daha da zevkli kılacaktır.
 
Viyana ya da Budapeşte’ye çok yakın mesafede bulunan Bratislava, o şehirlere gittiğinizde mutlaka rotanıza eklemeniz gereken yerlerdendir. Küçük bir şehir olmasına rağmen bünyesinde birçok tarihi eser ve tarihi anlam taşıyan şehrin zenginliklerini görmelisiniz. Doğal güzellikleri ve tarihi mirası bu kadar zengin olmasına karşın küçük bir bölgede konumlanan şehir, sizi yormadan tüm güzelliklerini önünüze serecektir.
 
Barok mimarisiyle hafızalarda yer etmiş olan Bratislava’da; Eski Şehir (Staré Mesto) denilen bölge yayalar için özel olarak hazırlanmıştır. Bu bölgede tarihi yaşamın içinden geçer gibi hissedecek, tarihe dokunacaksınız. Ama antik şehir bölgesinin dışında da Bratislava’nın tarihi birçok mekânı vardır. Orta Çağ’dan beri Alman göçmenler, Macarlar, İtalyanlar ve kalabalık bir Yahudi topluluğu; şehrin farklı yerlerine kendilerine özgü izler bırakmıştır.
 
Nereler Gezilir?
​Maria Theresia şehirde en çok adı geçen isimlerdendir. Maria Theresia Bratislava şehrinin adı henüz Pressburg iken zamana damgasını vuran, güçlü bir imparatoriçedir. Bratislava’daki en güzel saray olan Palffy, ilk barok saray olarak bilinen Keglevich ve pembe dış cepheli Primatial bu güçlü imparatoriçe zamanında yapılmıştır. Bu yapılar genellikle Avusturya mimarisinin izlerini taşımaktadır.
 
Devlet başkanının kullanmakta olduğu Grasskalkovich Sarayı, tarihi bölgenin bitişiğinde bulunmaktadır. Maria Theresia döneminde şehirdeki pek çok kutlama, tören, konser Grasskalkovich Sarayı’nda düzenlenmiştir. Şehrin en görkemli yapıları çoğunlukla Maria Theresia tarafından yaptırılmıştır ve Maria Theresia yaptırdığı ihtişamlı saraylarda görkemli eğlenceler düzenlemiş, sarayların halka açık bahçelerinde halkın da eğlenmesine imkân sağlamıştır.
 
St. Martina Şatosu’nun yamacındaki katedralde pek çok ünlü müzisyen konser vermiş, 19 kral ve kraliçe burada taç giymiştir. Bakır kubbeli saraylar ve kiliseler bu şehre özgü mimari yapılardır.
 
Hlavne Meydanı
Her büyük şehrin olduğu gibi bu şehrin de kalbi olan bir meydanı vardır; Hlavne Meydanı. Bu meydanda Mozart ve Franz Liszt çocukluk zamanlarında ilk sahne gösterilerini yapmışlardır. Macar Kraliyeti’nin ilk üniversitesi; Academia Istropolitana burada kurulmuştur.  Eski belediye binası ise, 500 yıl boyunca bu şehrin yönetildiği tarihi mekândır.
 
Hlavne Meydanı, arnavut kaldırımlarıyla döşenmiştir, tüm eski şehir bölgesi araç trafiğine kapalıdır. Aheste aheste yürüyüp, tarihi binaları rahatlıkla inceleyerek dilediğiniz kadar fotoğraf çekebilirsiniz. Meydanın ortasındaki 1572’de yapılmış Maximilian Çeşmesi insanların buluşma noktasıdır. Maximilian Çeşmesi dışında şehrin birçok yerinde değişik çeşmelere rastlayabilirsiniz.
 
Meydanı çevreleyen renkli binalar, barok ve Rönesans etkilerini üzerlerinde taşımaktadır. Bu capcanlı meydan, küçük dükkânlar ve kafelerle doludur. Birçok yabancı konsolosluk da bu meydandadır.
 
Grassalkovich Sarayı
 
Saray, 1760 yılında Maria Thresa’nın isteği üzerine Kont Anton Grassalkovich adına yapılmıştır. Uzun yıllar boyunca aristokrat etkinliklerin, konserlerin ve baloların düzenlediği saray; bugün Slovak Cumhuriyeti Başbakanlık Sarayı olarak kullanılmaktadır. 
 
Sarayın hemen arkasında Hodzovo Meydanı bulunmaktadır. Bu meydan kocaman yaşlı ağaçlarlarla ve çimlerle kaplıdır. Meydanda şahlanan bir at üzerinde duran İmparatoriçe Maria Theresa’nın bir heykeli vardır. Tibor Batfay tarafından yapılan bu heykel Gençlik Çeşmesi’nin üzerinde durmaktadır. Meydana bisiklet ve köpek girmesi yasak olduğundan oldukça sakin bir alandır. Gün doğuşundan gün batımına kadar açık olan bu mekân yıl boyunca her gün ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.
 
Adres: Grassalkovichov Palac, Hodzovo namestie, 811 01, Bratislava
 
Palffy Sarayı
 
Jan Palffy Kontu tarafından yapılan sarayda, cam üzerine yapılmış Gotik resimler, 17. yüzyıl usta ressamlarının resimleri, 13. yüzyıla ait tarihi eserler tüm güzellikleriyle sergilenmektedir. Bazı günlerde modern sergilere yer verilmektedir.
 
Adres: Palac Jana Palffyho, Panska 19, 811 01, Bratislava
Web: www.gmb.sk
 
Keglevich Sarayı
 
Sarayın giriş kapısı üzerinde iki aslan ve antik Hırvat ailesi görülmektedir. Ludwig van Beethoven’ın yakın bir arkadaşı ve yetenekli bir piyanist olan Kontes Babetta Keglevich, Beethoven’la birlikte sarayda birçok kez kompozisyon sergilemişlerdir. Beethoven’ın 1796’daki ziyaretiyle bir süre müzik akademisi olmasına karar verilen saray, bugün Danimarka Büyükelçiliği olarak kullanılmaktadır.
 
Adres: Keglevichov Palac, Panska 27, 811 01, Bratislava
 
Devin Kalesi
 
Bratislava Kalesi’nin kalıntıları olan bölgeden şehir manzarası muhteşemdir. Yüzyıllar boyunca Kelt, Alman, Roma ve Slav medeniyetlerinin izlerini barındıran bölgede yürürken zengin, sıcak iklim bitki örtüsünü göreceksiniz. Sangberg kum tepesinin üzerinde 14-16 milyon yaşında olan fosilleri görmeniz mümkündür. Doğal bir patikanın da yer aldığı vadi; bisikletçilerin ve motor tutkunlarının hayran kaldığı yerlerdendir.
 
Adres: Muranska ul., Bratislava
Tel: +421 2 6573 0105
Web: www.muzeum.bratislava.sk
Ziyaret saatleri: Hafta içi 10:00 - 17:00
 
Café Meyer
 
Ana meydanın hemen köşesinde geçmişin tatlarını bugüne taşımayı başaran bir kafe bulunuyor. 1878’de açılmış olan kafenin ortasındaki kuyunun altında eski zamanlardan kalma kemikler ve kaplar bulunuyor.  Café Meyer, yerel mutfağın yanı sıra pastalarıyla çok sevilen bir mekândır.
 
Adres: Hlavné nam. 5, Bratislava
Tel: +421 2 5443 1372
 
Rusovce and Čunovo
 
Farklı toplu taşıma araçları ya da Tuna Nehri kıyısından bisikletle giderek Ulaşabileceğiniz İngiliz Tudor dönemi tarzında yapılmış olan kalenin etrafında İngiliz parkı bulunmaktadır.  Čunovo, olimpiyat şampiyonu Michael Martikan ve “su sporcularının cenneti” olarak adlandırılan 816 metre uzunluğunda ve 6,6 metre derinliğinde olan su kanalını içinde barındırır. Spor komplekslerinin yanı sıra bir Avrupa müzesi olan Danubiana Sanat müzesini de görebilirsiniz. 1700 metrekarelik alana sahip olan müzede, en ünlü Avrupalı ve yerel sanatçıların eserlerini bulabilirsiniz.
 
Web: www.ruscova.sk / www.danubiana.sk
 
Trinity Kilisesi
 
Eski şehrin girişinde, yuvarlak bir meydanda, içi büyüleyici güzellikte olan Trinity Kilisesi ile karşılaşacaksınız. 1529′da Osmanlı Savaşı sırasında yıkılan St. Michael Kilisesi’nin yerine inşa edilen kilise 1717′de yapılmaya başlanmış ancak bitirilişi 1727 yılını bulmuş. İç kısımları tamamen mavi renge boyanan kilisenin duvarlarında ve tavanda oldukça güzel freskler yer almaktadır.  
 
Eski Şehir
 
Kilisenin biraz ötesindeki dar geçitten geçerek eski şehri görebilirsiniz. 1927 yılından beri beton olarak inşa edilmiş köprüden geçip, bugün ayakta kalabilmiş dört kapıdan sonuncusu olan Michael’s Kapısı’ndan içeri girebilirsiniz. Eski binaların alt katları modern ve zevkli bir şekilde döşenerek, küçük kafeteryalar ve restoranlar hâline getirilmiştir.
 
Bazı evlerin pencereleri savaş sırasında tuğla ile örülerek kapatılmış veya pencerelere taş yünleri sıkıştırılmıştır. Bu evler bugün aynı şekilde korunmaktadırlar. Bir evin çatısında aldığı bir darbe sonucu büyük bir delik bulunmaktadır.  Açık hava müzesinde gezerken savaş esnasında hasar gören evlerin bile mimari estetiğe sahip olduğunu gözlemleyebilirsiniz.
 
Cumil ve Napolyon Heykelleri
 
Şehrin en çok fotoğrafı çekilen heykeli; eski şehrin içinde yürürken birden karşınıza çıkıyor. Logar kapağından çıkar gibi durmakta olan bronzdan bir heykel, muzip bir şekilde aşağıdan yukarı doğru bakıyor ve mutlu mutlu gülümsüyor.
 
Meydanda bulunan bir diğer heykel de, banka yaslanmış bronz Napolyon heykelidir. Bu iki heykelin de sembolik anlamları vardır. Cumil 1997 yılında Korzo’nun yani eski şehrin yeniden inşasını anlatmak, Napolyon heykeli ise 1805 yılındaki istilayı hatırlatmak için yapılmış. Şehir meydanının kenarında birbirinden güzel mimari özellikler sergileyen yapıların yanı sıra sizi şaşırtacak heykeller de görmeniz mümkündür.
 
Adres: Rybarska brana ve Panska sokaklarının kesiştiği noktadadır.
 
St. Elizabeth Kilisesi
“Mavi Kilise” adıyla da bilinen St Elizabeth Kilisesi’nin dış cephesi tamamen mavi seramiklerle süslenmiştir ve nouveau mimari sanatının muhteşem örneklerini sergilemektedir. Bratislava; özgürlüğüne kavuşmasıyla birlikte etkileyici tarihi binaları, en iyi hâllerine getirmiş ve en iyi şekilde restore ettirmiştir.
 
St. Martin Katedrali
 
Eski Şehir’in sonunda Bratislava Kalesi’nin altında bulunan katedral, Macar krallarının ve kraliçelerinin taç giydirme törenlerinin yapıldığı, tarihi 14. yüzyıla uzanan bir yapıdır. St. Martin tacın üzerine konulması için bir haç yerine altın bir yastık kullanılmasını uygun görmüştür. O günden sonra bu katedral, dini bir yapı olmanın dışında yeniliklere açık oluşunu kanıtlamıştır. 
 
 Bratislava Kalesi 
 
Eski şehrin üzerinde bulunan tepeye yapılmış kale, Bratislava hakkında yazılı kayıtlarda bulunan ilk yerdir. Bu yazılı kayıt; 907’de yazılmış olan Salzburg anıtlarıdır. Yazıda Bavyeralılar ve Macarlar arasında geçen savaş anlatılmaktadır. Kalenin ilk sahiplerinin Keltler olduğu düşünülmektedir. Keltlerin kaleye verdikleri isim ise Oppidum’dur.
 
Yüzyıllar boyunca Roma İmparatorluğu’nun sınırında bulunan kale, Büyük Moravian (Çek) İmparatorluğu sırasında heybetli bir şekilde büyütülmüş ve o zaman için önemli ve belirgin bir merkez hâline getirilmiştir.
 
10. yüzyılda Bratislava büyüyen Macaristan’ın önemli bir bölgesi olmuştur. Kalenin içine taş bir saray ve onun uzantısı olan taş bir kilise; St. Saviour yapılmıştır. 15. yüzyıla gelindiğinde ise, Luxembourg Hanedanı'nın son imparatoru Sigismund’un hükmüyle kale, gotik stille yeniden yapılmıştır. Bu dönemde kaleye yedi metre uzunluğunda yeni bir giriş kapısı; Sigismund’s Gate eklenmiştir.
 
Kral Ferdinand 16 yüzyılda Rönesans stiliyle kaleyi yenilerken, 17. yüzyılda Maria Theresa barok stilini daha uygun görmüştür. Özetle Bratislava Kalesi her döneme göre yenilenmeye devam etmiş, sürekli yenilenen şehre ayak uydurmuştur.
 
Tarih kokan heybetli Bratislava Kalesi’ne gittiğinizde tüm şehri ve Tuna Nehri’nin eşsiz manzarasını görebilirsiniz.
 
Adres: Hrad, P.O.BOX 13, 810 06 Bratislava
Tel:+421 2 5441 1444
Web: Bratislava Castle
 
Primatial Sarayı
 
1778 yılında Estergon başpiskoposuna ait bölgede yapılan saray, tamamen klasik bir şekilde inşa edilmiştir. Sarayın çatısında bulunan alegorik heykeller ve vazolar, ünlü heykeltıraşlar J. Kögler ve J.A. Messerchmidt tarafından yapılmıştır. Pencerelerin üzerinde bulunan 150 kilo ağırlığındaki heykel, sarayın ilk sahibi olan Kardinal Jozef Batthyanyi’nin heykelidir.
 
Çatıda bulunan heykeller, kardinalin insani değerlere ve gelişime verdiği önemi göstermek amacıyla yapılmıştır. Fransa ve Avusturya arasında imzalanan Bratislava Antlaşması 26 Aralık 1805 tarihinde bu sarayın Aynalar Salonu’nda (Hall of Mirrors) imzalanmıştır.
 
Bugün ise Bratislava Belediye binası olan saray, halkla iç içedir ve eski sarayın Aynalar Salonu, büyük konserler için kullanılmaktadır. Bir İngiliz kasabası olan Mortlake’de 1903’te gün yüzüne çıkan kraliyet duvar resmi dokumacılığı koleksiyonunun nadir eserleri şüphesiz görülmeye değerdir.
 
Sarayın bahçesindeki zarif çeşme St. George, efsanevi bir şövalyenin ejderha ile savaşmasını simgelemektedir. Efsaneye göre; şövalye, reformcu St. George kardinalini, ejderha ise şehrin reformunu yasaklayan Katolik Kilisesi’ni simgelemektedir. Efsaneye göre, St George ejderha ile savaşında galip gelir ve ödül olarak bakire Dubravka ile evlenmeye hak kazanır. İnanışa göre, her yıl St. George Günü’nde, taştan heykel canlanır ve atıyla tüm şehir sakinlerini kolaçan edip tüm şehri dolaşır.
 
Adres: Primacialny palac, Pimacialne namestie1, 81101, Bratislava
 
St. Michael Kapısı
 
Bratislava’nın ortaçağdan kalma en eski kapısı üzerinde barok stili bir ejderha bulunur. Kapı adeta tarihi hayatla, güncel yaşamı birbirinden ayıran bir noktada bulunmaktadır. Kapının dışında yoğun akan bir yaşam, trafik, telaş; diğer yanda ise tarihi eserlerin olduğu, tarihi dokuyla kaplı bir yer.
 
St. Michael Kapısı’nın hemen altında kapının diğer önemli dünya şehirlerine olan uzaklıkları yazılmış ve İstanbul da doğal olarak bu şehirler arasında yerini almıştır.1543’te Osmanlı, Estergon’u fethedince kardinal kaçıp bu kapıdan geçmiş ve kapının arkasındaki tarihi yapıtları ve binaları büyütmüştür. Osmanlı, farkında olmadan buradaki sanatsal gelişime katkıda bulunmuştur.
 
Adres:Michalska 24, Bratislava
Tel: +421 2 5443 3044
 
En Dar Ev
 
Michael Kulesi ve Michael Kapısı’nın arasında bulunan 130 cm genişliğindeki, 3 katlı ev turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır.  Bu yapı, Avrupa’da bulunan en dar evdir.
 
Müzeler
 
Büyük bir tarihi geçmişe sahip bu şehirde büyük küçük sayısız müze bulunmaktadır. 
Şehir Tarihi Müzesi
 
Arkeolojik ve tarihi eserlerin sergilendiği Şehir Tarihi Müzesi; Macar krallarının taç giyme törenleri, el sanatları tarihi, ortaçağ zindanları ve bunun yanı sıra antik müzik enstrümanları sergilemektedir.
 
Adres: Old Town Hall, Primalciάlne nάmestie 3
Ziyaret saatleri: 10:00 - 17:00 (Pazartesi günleri hariç) Hafta sonu: 11:00 - 18:00
Tel: +421 2 5920 5130
 
Doğa Bilimleri Müzesi
 
Doğa Bilimleri Müzesi’nde, komün dönemden modern döneme doğa bilimindeki ilerlemelere işaret eden ve bilimin gelişirken hangi evrelerden geçtiğini gösteren mekanizma ve sanat eserleri gösterilmektedir.
 
Adres:Hrad, P.O.BOX 13, 810 06 Bratislava
Tel: +421 2 5441 1444
 
Ulusal Slovakya Müzesi
 
Eşsiz antik Mısır koleksiyonları ve arkeolojik bulguların sergilendiği ulusal müze, modern sanatçıların da eserlerine yer vermektedir. Bratislava Kalesi’nin bulunduğu tepenin yamacında bulunmaktadır.
 
Adres:Castle Hill, Zixkova 14, Bratislava
Tel: +421 2 5920 7273
 
Gerulata
 
Antik Gerulata Müzesi, Roma İmparatorluğu’nun bu bölgedeki hâkimiyetiyle ilgili birçok belge ve eser sunmaktadır. Antik Roma askeri kamplarının ve arkeolojik bulguların sergilenmekte olduğu müze, tarihi sit alanı olarak kabul edilmiş olan Carcuntum bölgesine birkaç dakika uzaklıkta bulunmaktadır.
 
Tarihi ulaşım araçlarının bulunduğu müze, şehirde kurulan ilk tren istasyonu üzerine yapılmıştır. Müze, bugün kullanılan merkez tren istasyonuna ise çok yakın bir mesafededir.
 
Adres: Šancova 1 / A, Bratislava
Tel: +421 2 5244 4163
 
Ticaret Müzesi
 
Ticaret Müzesi’nde eski reklam afişlerinden, ilginç levhalara ve değişik sanat eserlerine kadar birbirinden yaratıcı eserler görebilirsiniz.
 
Adres: Linzbothova 16, Bratislava
Tel: +421 2 4524 3167
 
Diğer müzeler
 
    Antol Müzesi
    Balneoloji Müzesi
    Betliar Müzesi
    Bojnice Müzesi
    Merkezi Slovakya Müzesi
    Cerveny Kamen Müzesi
    Doğu Slovakya Müzesi
    Liptov Müzesi
    Küçük Karpat Müzesi
    Madencilik Müzesi
    Zvolen Tarih ve Coğrafya Müzesi
    Banska Bystrica Tarih ve Coğrafya Müzesi
    Zilina Tarih ve Coğrafya Müzesi
    Spis Müzesi
    Orava Müzesi
    Nitra Müzesi
 
 
Yakın çevre
 
SNP köprüsünün altından kalkan 29 no’lu otobüsle Tuna kıyısında on kilometre ötedeki Devin köyüne ulaşabilirsiniz, burada pitoresk kale kalıntıları ve ilginç bir arkeolojik müze görebilirsiniz. Yaz aylarında ise Novy ve Stary köprülerinin arasındaki Fajnorovo Nabrezie’den Viyana ve Budapeşte’ye tekneler kalkmaktadır.
 
Ne Yenir?
​Geleneksel Slovak yeme ve içme alışkanlıkları; Avusturya, Macar ve Alman etkisinde olan eski Slav dönemine kadar uzanmaktadır. Slovak yemeklerinin temelini çok çeşitli çorbalar, haşlanmış ve kavrulmuş sebzeler, rosto ve ızgara etler ile şarküteri oluşturmaktadır. Bölgeden bölgeye yiyecekler çeşitlilik göstermektedir. Slovakların harika kokulu tatlıları, kendilerine has meyveli börekleri Slovak Mutfağı’nın belirgin özelliklerdendir.
 
İlginç bir şekilde Bartislava’da Slovak restoranlarından çok İtalyan, Fransız, Çin ve Hint Restoranları bulunmaktadır. Bratislava’ya özgü olan, Slovakya’nın tek ulusal yemeği; Bryndové haluisky; koyun peyniri ile yapılan patates köftesidir. Bu yemeği yalnızca Obchona sokağındaki 1st Slovak Pub’da ve Hviezdoslavo Meydanı’ndaki Slovak Restaurant’da bulabilirsiniz.
 
Bratislavalıların çok sevdiği bir yemek ise muttondur. Lahana yapraklarına kıymalı iç konularak sarıldıktan sonra, üzerlerine sütlü sos dökülür. Sulance; iç kısmı erik reçeli ile doldurulan çok leziz bir hamurlu tatlıdır. Bratislava’da yemeklerin yanında garnitür olarak sundukları lahana turşusu; erik, et parçacıkları ve elma ile tatlandırılmaktadır.
 
Gulaş (Macar tas kebabı) ve başka benzer tipik Avrupa yemeklerini de bulabilirsiniz. Taze meyve ve sebzelerin bolca bulunduğu şehirde tarıma oldukça geniş bir yer verilmiştir. Paparazzinin müşterileri, elinde kocaman flaşlı fotoğraf makinesi olan bir heykel tarafından sürekli gözetlenmektedir. San Martin ise muhteşem hizmet veren ve nispeten daha uygun fiyatlı bir diğer restorandır.
 
Bratislava’daki bir başka özel yiyecek (Slovakya’daki diğer şehirlerde de bulunabilir), treskadır. Treska; balık ve mayonezle yapılan soğuk bir salatadır. Biraz acılı ve  ekşi bir tadı olan bu salataya marul, havuç gibi sebzeler eşlik etmektedir. Bu salatayı bütün Lahôdky dükkânlarında bulmanız mümkündür. Lahôdky dükkânları genellikle atıştırmalık yiyecekler bulabileceğiniz eski moda dükkânlardır. Bu mekânlarda hamburger ve patates kızartması yerine; çeşitli salatalar, çorbalar ve treskalar satılır. Özellikle dürüm treska çok lezzetlidir. Genellikle treskayı bir kere yiyen, paket yaptırarak yanına da almayı tercih eder.
 
Özel bir akşam yemeği deneyimi için, Kazmik’te bulunan TV kulesine gidebilir, Veza Restoran’da harika bir yemek yiyebilirsiniz. Tüm şehri panoramik olarak görebileceğiniz restoran, 360 derece dönen bir platform üzerinde yavaşça dönmektedir.
 
Noel Pazarlarında geleneksel Slovak yemekleri olan; fırında biftek, ciganska pecianka denilen mantarlı tavuk sandviçleri, loksa adı verilen ve farklı malzemelerle (ördek eti, kaz eti, haşhaş, fındık) yapılan bir tür mantı çeşidi ve soğanlı ekmekler satılmaktadır. Bu geleneksel lezzetleri çeşitli meyve şarapları ya da bal şarabı eşliğinde tadabilirsiniz.
 
Eski şehir (Old Town) bölgesinde bulunan restoranlarda yemek yemek ve bir şeyler içmek keyifli olacaktır. Lezzetli yemekler için Prašná Bašta, şehirdeki en büyük pizzalardan yemek isterseniz Pizza Mizza ve kaliteli İtalyan yemekleri yemek için Paparazzi’ye gidebilirsiniz. 
 
Ne içilir?
 
Revaçta olan içkiler Slovak birası, şarap ve maden sularıdır. Tokaj bölgesinden gelen şaraplar ve Bratislava bölgesinin özel spesyalleri olan köpüklü şaraplar herkesin ilgisini çekmektedir. Restoranlar, kafeler, fast food yerleri, şarap evleri, hanlar,  tavernalar ve meyhaneler çok çeşitli içecek ve yiyecek alternatifi sunmaktadır.
 
Slovak ve Çek içeceği olan Kofola yumuşaktır ve tadı kolaya çok benzer. Şeker ve kafein oranı ise daha düşüktür. Bira severler, yerel markaları deneyebilirler: mesela Zlatý bažant, Šariš, Smädný mních, Topvar markalı biraları tadabilirsniz.
 
Slovakların ulusal içecekleri Borovicka ve Slivovicadır. Borovicka; sert bir içki olan cin türü, slivovica ise erik brendisidir.
 
Slovakya uzun yıllar birlikte yaşadığı Çek Cumhuriyeti ve Avusturya ile pek çok şeyi paylaşmaktadır. Mesela bira, bu şehirde de çok yaygındır ve sevilerek içilir. Yollar boyunca uzanan üzüm bağları, şaraba olan ilgilerinin kanıtı olarak görülür. Prag’da çeşitli bitkilerden yapılan, çok popüler olan Becherovka adlı likörün benzerleri bu şehirde de sıklıkla tüketilir.
 
Carpathian Şarap Yolculuğu
 
Eğer iyi şarap tatmak isterseniz Pezinok’un eski kraliyet kasabalarını ziyaret etmelisiniz. Burada hem eski hem de yeni tarz şarap üretiminin nasıl yapıldığını gösteren Schubar Mill’i görebilirsiniz.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Gece Hayatı
 
Pop konserleri için www.ticketportal.sk sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bratislava’ya gittiğinizde daha önceden bir araştırma yapmadıysanız bile; billboardlarda, otobüslerin ve tramvayların yanlarında konser afişlerini görebilirsiniz.
 
Üç üniversite ve üç yüksek okulun bulunduğu şehirde öğrenci sayısı nüfusun neredeyse yarısını oluşturmaktadır. Bratislava; bir başkent olarak, ülkedeki en canlı gece hayatına sahip olan şehirdir. Şehirdeki en iyi barlar Eski Şehir bölgesinde ve Hviezdoslavovo Meydanı’nda bulunmaktadır.
 
Camouflage
 
Modern ortamı ve zamana göre en tutulan parçaların çalınmasıyla öğrencilerin uğrak mekânı olan bu yer müthiş kokteylleri ile ünlüdür.
 
Adres: Venturska 1, 851 01 Bratislava
Tel: +421 2 2092 2912
 
Jazz Cafe
 
Caz, Slovakya’da güçlü ve geleneksel bir olgudur. En iyi iki caz mekânı; eski şehrin merkezinde yeraltında bulunan Jazz Cafe’dir. Şehirde en iyi caz dinleyebileceğiniz bu mekân, unutulmaz bir eğlence vaat ediyor.
 
Adres: Venturska 5, 851 01 Bratislava
Tel: +421 9 0550 0168
 
Grandes Melones
 
Güler yüzlü hizmeti ve güzel dansçılarıyla ünlü olan bu mekânda en iyi Slovak birasını bulacaksınız. Bu mekâna bir kez gelenin bir daha gelmeden duramadığı söyleniyor.
 
Adres: Larunska 3, 851 01 Bratislava
Tel: +421 2 5441 8211
 
Diğer eğlence alternatifleri
 
Dinopark Bratislava Hayvanat Bahçesi
 
Avrupa’nın en eski hayvanat bahçesinde tüm ziyaretçilerin çok ilgisini çeken devasa dinozor heykelleri bulunmaktadır. Fantastik bir filmin içindeymişçesine gerçek boyutlardaki dinozorlara bakarken, o anda karşınızdaki dinozorun canlı olsa size neler yapabileceğini düşünerek ürperebilirsiniz.
 
Eğer Bratislava’ya yaz aylarında giderseniz hayvanat bahçesinde yapacağınız bir yürüyüş çok eğlenceli ve keyifli olacaktır. Nadir bulunan beyaz kaplanlar ve ilginç hayvanların yanından geçerken bir yandan da tertemiz havayı içinize çekerek doğanın ve bitkilerin güzellikleriyle karşılaşacaksınız. 96 hektarlık alanı kaplayan hayvanat bahçesi, dünyanın dört bir yanından değişik ve ender bulunan hayvanları getirtip, onlara doğal yaşam alanı sağlamıştır.
 
Hayvanat bahçesinin yakınlarındaki botanik bahçelerinde ise birbirinden güzel çiçek ve bitkiler görebilirsiniz. Gürültülü barlarda eğlenmek size iyi gelmiyorsa, botanik bahçelerindeki sessizlik ve huzur size daha çok mutluluk verebilir.
 
Adres: Mlynská dolina 1, 842 27 Bratislava 
Tel: +4212 6010 2111 
Web: www.zoobratislava.sk
 
Sad Janka Kráľa Park
 
Tuna Nehri’nin kıyısında ve Aupark Alışveriş Merkezi’nin yanında bulunan
Sad Janka Kráľa Park, Orta Avrupa’da bulunan en eski parklardandır. Bu parkın çoğunlukla müdavimleri, çevredeki üniversitelerin kampüslerinden gelen öğrencilerdir. Bir tarafında nehir bir tarafında orman olan parkta, küçük bir kafe ve bir bar bulunur.
 
Adres: PO Box 13, 810 06, Bratislava 
Tel: +421 9 0540 8853
Web: www.slovakia.culturalprofiles.ne
 
Spor
 
Sporsever bir kişiyseniz, enerjinize enerji katmayı sevenlerdenseniz bu şehir sizi hayal kırıklığına uğratmayacak. Çünkü, Bratislava’da birçok spor merkezi, dinlence tesisleri ve havuz bulunmaktadır.
 
Şehrin birçok yerinde trekking, koşu ve bisiklete binebileceğiniz birçok patika bulunur. En güzelleri Tuna Nehri boyunca ve şehrin etrafındaki tepelerde bulunmaktadır. Aynı zamanda at biniciliği ve rafting yapabileceğiniz yerler mevcuttur.
 
Eğer istediğiniz spor yapmak değil seyretmek ise; buz hokeyi ve futbol en çok izlenen kış sporlarıdır. Yaz aylarında ise tenis revaçtadır. Petrzalka bölgesinde ise at yarışları izlenebilmektedir.
 
Bratislava’da paten, en az buz hokeyi kadar sevilmektedir. Şehirdeki en iyi buz pateni sahalarından biri Zimný štadión Vladimíra Dzurillu’dur. Ružinov bölgesindeki bu buz sahasına şehir merkezinden bineceğiniz tramvayla on beş dakikada ulaşabilirsiniz. Eğer bowling ya da bilardo oynamak isterseniz aupark alışveriş merkezlerine gidebilirsiniz.
 
Ružinov
 
Adres: Zimný štadión Vladimíra Dzurillu, Ružinovsk, 82101 Bratislava
Web: www.sportoviska.sk
 
Festivaller
 
Junifest
 
Junifest olarak bilinen Bratislava Bira Festivali, Tuna kıyısındaki şehrin en büyük sergi salonu Incheba’da gerçekleşiyor. Geleneği koruyarak Avusturya Macaristan kral ve kraliçelerinin yıllık taç giyme töreni, eylül başında Aziz Martin kilisesinde tam takım kostümler içinde canlandırılıyor ve eski şehirde havai fişek gösterilerine sahne oluyor.
 
Web: www.bratislavaguide.com
 
Şarap Festivali
 
Bratislava’nın her yerindeki ve Bratislava çevresindeki tüm şarap mahzenlerinde kutlanan festival, Low Carpathian Şarap Rotası sezonunun açılışıyla başlar. Festival boyunca her yemek ve bütün öğünler şarapla yenmektedir. Birbirinden kaliteli ve lezzetli çeşit çeşit şarapları tatmak ilginizi çekiyorsa mutlaka gitmelisiniz.
 
Adres: Bratislava’dan Trnava’ya kadar olan bütün şarap mahzenleri
Tel: +421 3 3643 3489
 
Taç Giydirme Töreni
 
Kralın taç giydirme töreni, gerçekten çok otantiktir. Taç giydirme töreni boyunca Altın Mahmuzlu Şövalye gösterileri, borazan ve davulla şehrin yürütülmesinin canlandırılması ve görkemli havai fişek gösterileri yapılmaktadır. Bu olaylar süresince aynı zamanda çok lezzetli olan öküz kavurmalarından tadabilir, tarihi el işlerini inceleyip satın alabilir, geleneksel Slovak müzikleri dinleyebilir ve folklorik dans gösterilerini izleyebilirsiniz.  Ayrıca devasa kraliyet kuklaları ve birbirinden ihtişamlı şövalye kostümleriyle fotoğraf çektirme şansınız olabilir.
 
Adres: Old Town, Bratislava
Tel: +421 2 2070 7501
 
Junifest
 
Münih’te yapılan Oktoberfest’ten ilham alan Junifest; kasabaların bir araya geldiği, konserlerin verildiği, sanatçıların performanslarını sergilediği, geleneksel bir Macar yemeği olan dana etinden yapılan gulaşın ikram edildiği, bira içme ve şarkı söyleme yarışmalarının yapıldığı hatta Miss Junifest güzellerinin geçidinin yapıldığı ulusal bira festivalidir.
 
Adres: Incheba, Bratislava
Tel: +421 2 5249 3975
 
Bratislava Noel Pazarı
 
Meşhur Bratislava Noel Pazarları, kasım ayının sonlarından itibaren yoğun ilgiyle karşılanmaktadır. Noel dekorları boyunca, sergiler ve tezgâhlar yerlerini alır. Canlı müzik, konserler, kilise korosu hatta tiyatro grupların ritmik şovlarıyla capcanlı atmosferde;  süslemeler, hediyeler, şölen yemekleri ve içkiler satılır. Noel duygusunun ziyaretçilere ve satıcılara geçmesi kaçınılmazdır. Noel pazarları her gün binlerce insanı kendine çeker. Ziyaretçiler kendilerini şekerlemeler, turtalar ve muhteşem pastalar içinde bulurlar.
 
Adres: Main Square, Bratislava
Tel: +421 2 5935 6599
 
Tarihi Eskrim Festivali
 
Oyuncuların Orta Çağ’a ayna tuttuğu festivalde; savaş alanlarına, cellâtlara, cadılara, zamanın müzisyenlerine ve zamanına göre kostüm giymiş olan halkın nasıl geçmişi yansıttıklarına tanık olabilirsiniz. Festival, ziyaretçilerini adeta geçmişe ışınlıyor.
 
Adres: Old Town, Bratislava
Tel: +421 2 2070 7501
 
Bratislava Müzik Festivali
 
Bratislava Müzik festivali şehrin en prestijli festivalidir. Ulusal pera, bale senfoni orkestrasının geçidi esnasında yabancı ve yerel sanat üstatları ve besteciler performanslarını sergiler. Tenorlar, sopranolar ve serenat toplulukları; zengin müzik parçalarını seslendirirken ritmik eko çemberi oluşturur ve Bratislava’nın geçmişini ve bugününü kutlarlar.
 
Adres: Reduta, Bratislava
Tel: +421 3 5443 0378
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.ucakbiletiall.net sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Bratislava Grup Uçak Bileti Al   » Bratislava Grup Uçak Rezervasyonu   » Bratislava Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Bratislava Grup Uçak Bileti Al