İstanbul Budapeşte Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Budapeşte Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Tuna Nehri’nin tam ortasından geçerek ikiye ayırdığı Budapeşte şehri, Macaristan’ın incisi; Orta ve Doğu Avrupa’nın kültür başkentlerinden birisidir. Ne tam anlamıyla gri, yüksek binaların işgaline uğrayan bir şehir gibi ne de yıkık dökük bir kent gibidir. Tarihinin getirdiği güzellikleri en iyi şekilde korumuş, dahası tüm bunların yanına çağdaşlığı da ekleyerek enfes bir mimari örneği yaratmıştır.
 
M.Ö. 1. yüzyılda Romalılar’ın burada Aquincum yerleşimini kurmasıyla Budapeşte’nin tarihi başlamıştır. Ardından bölgeye 9. yüzyıl civarında Macarlar yerleşmiş fakat 13. yüzyıldaki Moğol istilasına engel olamamışlardır. 1541’e gelindiğinde ise Macarlar yeni bir tehlikeyle karşılaşmış ve Osmanlılar, Buda ve Peşte şehirlerini ele geçirmişlerdir. Şehirdeki Osmanlı hâkimiyetine, 1686’da çeşitli milletlerden oluşan Hristiyan güçleri son vermiştir. Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’nun yönetimindeki şehir, II. Dünya Savaşı’nda yerle bir olmuş, adeta kaderine terk edilmiştir. Fakat bilinçli restorasyon çalışmaları sayesinde Budapeşte, eski soylu ruhuna tekrar kavuşmuştur.
 
Budapeşte; şimdilerde klasik müzik, bale ve opera gibi sanatların sokaklarda hissedildiği, ışıl ışıl Tuna kıyılarının tarihe tanıklık etmiş yapılarla çevrelendiği görkemli bir şehir görünümündedir.
 
1873 yılında Buda, Óbuda ve Peşte şehirlerinin birleşmesiyle oluşmuş olan bu genç kent, olgunluğuna dinamiklik eklemiş ender Avrupa kentlerindendir. Batıdaki Buda ile doğudaki Peşte keşfedilmeyi beklemekte, keyifli bir şehir turu vadetmektedir.
 
Nereler Gezilir?
​Buda ile Peşte’nin birleşiminden oluşan bu tarih ve sanat kentinin keşfedilmeyi bekleyen birçok köşesi bulunmaktadır. Buda yakası, Peşte yakası, Margit Adası ve Tuna Nehri’nin kıyıları; amacı gezmek, görmek, öğrenmek ve dinlenmek olanlara farklı destinasyonlar sunmaktadır. Tarihi kiliseler, sinagoglar, caddeler; sanata kucak açan müzeler, dinlendirici bir tatilin garantisi olan kaplıcalar ve hamamlar ile Tuna Nehri’nin büyüleyici manzarası; Budapeşte’yi Avrupa’nın en çekici şehirlerinden biri yapıyor. Gezinize nehrin batı yakası olan Buda’dan başlayabilir; buradan doğuya yönelebilirsiniz.
 
Buda Yakası
 
Budapeşte gezisi yapanlar, Tuna Nehri’nin şehri tam ortadan ikiye böldüğünü göreceklerdir. Nehrin batısı Buda olarak adlandırılırken, doğusu Peşte olarak bilinir. Buda’ya ayak bastığınızda bölgenin şehrin tarihi güzelliğini yansıttığını hemen fark edeceksiniz. Buradaki Kale Tepesi, Eski Şehir ve Gellért Tepesi; tarih meraklısıysanız, sizi Macar tarihinde kapsamlı bir yolculuğa çıkaracak.
 
Kale Tepesi ve Eski Şehir civarı
 
Batıda, Tuna Nehri’ne hâkim tepede; şehrin alametifarikalarından birkaçı olan Kraliyet Sarayı, Mátyás Kilisesi, Macar Ulusal Galerisi ve Balıkçılar Burcu bulunmaktadır. Ayrıca Eski Şehir’in sokak aralarında birçok müze ve tarihi yapı görülebilir.
 
Kraliyet Sarayı / Budai vár
 
Daha yaygın ismiyle Kale, yüzyıllardır şehri Kale Tepesi’nden izlemekte ve adeta şehrin koruyuculuğunu yapmaktadır. Yapımına 13. yüzyılda başlanan yapı, günümüze kadar birçok kez değişikliğe uğramış, yenilenmiş ve içinde birçok farklı bina bulunduran bir komplekse dönüşmüştür.
 
İlk olarak 1255 yılında kale olarak inşa edildiği ve 1458’de Kral I. Mátyás tarafından yenilendiği bilinmektedir. 1686’da Buda şehrinin işgali esnasında büyük hasar görmüş ve restore edilmiştir. 1849’daki Bağımsızlık Savaşı’nın ardından kurulan Macar hükümetinin yönetimi buradan gerçekleştirilmiş; 1944 – 45 yıllarındaki II. Dünya Savaşı kuşatmasında ise bina tekrar zarar görmüştür. Tüm bu yıkma – yapma işlemlerinin ardından yapı son hâlini almıştır ve günümüzde Budapeşte şehrinin en görkemli yapıtaşlarından biri hâline gelmiştir.
 
Kompleksin kullanımında önemli bir fark göze çarpar: burası artık ne bir kale, ne bir karargâh, ne de bir saraydır; Kraliyet Sarayı, şimdilerde Macar Ulusal Galerisi’nin, Budapeşte Tarihi Müzesi’nin, Széchényi Ulusal Kütüphanesi’nin ve Çağdaş Sanatlar Koleksiyonu (Ludwig Koleksiyonu)’nun yuvasıdır. 
 
Adres: Kale Tepesi Bölgesi, Budapeşte
 
Macar Ulusal Galerisi / Magyar Nemzeti Galéria
 
Kraliyet Sarayı’nın içerisinde, 1975 yılında kurulan Macar Ulusal Galerisi, Macaristan resim ve heykel sanatına dair 100 binin üzerinde parça içermektedir. Macar sanatının 7 yüzyıllık tarihini; saray içerisinde birçok odaya yayılan galeri odalarında görebilirsiniz. Buradaki altı kalıcı sergide, Orta Çağ’dan günümüze kadar ulaşmış sanat eserleri bulunmaktadır. Bununla birlikte 19. yüzyılda Avrupa’da ağırlığını hissettiren Sezession akımının güzel örnekleri de galeri duvarlarındaki resimlerde görülebilir.
 
Galerinin birinci katındaki odalarda ünlü Macar ressamı Mihály Munkácsy’nin yapıtları sergilenmektedir. Bunlardan Yayık Yayan Kadın ve Çalı Süpürgeli Kadın isimli eserler; galeride görmeniz gereken değerli resimlerden sadece ikisidir.
 
Adres: Saray binaları A, B, C, D; H-1014, Szent György tér 2, Budapeşte
Tel: +36 20 4397 325
Web: www.mng.hu
Ziyaret saatleri: Salı – Pazar: 10.00 – 18.00
 
Not: Farklı dil seçeneklerinin sunulduğu rehberli geziler düzenlenmektedir.
 
Budapeşte Tarihi Müzesi / Budapesti Történeti Múzeum
 
Kraliyet Sarayı’nın E kanadındaki Budapeşte Tarihi Müzesi, Kale ile Budapeşte’nin tarihinden çarpıcı eserlere ve dokümanlara ev sahipliği yapar. Müzenin kalıcı sergileri şunlardır: Modern Çağ’da Budapeşte, Kraliyet Sarayı’ndan Gotik Heykeller, Tarih Öncesi Çağ’dan Günümüze Budapeşte Tarihi, Orta Çağ’da Kraliyet Sarayı. İki yakanın birleşmesiyle oluşan bu görkemli şehir hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Kale Tepesi’ndeki bu müzeyi ziyaret etmelisiniz.
 
Adres: Saray binası E, Szent György tér 2, 1014, Budapeşte
Tel: (36-1) 487-8800
Web: www.btm.hu
Ziyaret saatleri: 20 Mart – 15 Eylül: 10.00 – 18.00 (her gün), 16 Eylül – 31 Ekim: 10.00 – 18.00 (Salı kapalı), 1 Kasım – 19 Mart: 10.00 – 16.00 (Salı kapalı)
 
Not: Farklı dil seçeneklerinin sunulduğu rehberli geziler düzenlenmektedir.
 
Ulusal Széchényi Kütüphanesi / Országos Széchényi Könyvtár
 
Macaristan’ın ulusal kütüphanesi olan Széchényi Kütüphanesi, şaşılacak derecede büyük bir kitap koleksiyonuna sahiptir ve her milletin gıptayla bakmasına neden olacak bir kültürel zenginlik merkezidir. Kütüphanede ziyaretçilere 8 milyon parça yazılı basım sunulmaktadır.
 
Kütüphanenin temelleri 1802 yılına, bir Macar aristokratı olan Kont Ferenc Széchényi’nin tüm dünyayı dolaşarak Macar kitaplarını toplamasına dayanır. Széchényi’nin bağışladığı bu kaynaklara, zamanla diğer gönüllüler de katılınca, günümüzün bu çok gelişmiş kaynağı ortaya çıkmıştır.
 
Kütüphanenin zenginliğinin bir kısmı, sayılarla da ortaya dökülebilir: 2 milyon kitap, 330 bin cilt süreli yayın, 176 bin basılı müzik notası, 1 milyona yakın el yazması metin, 200 bin harita, 310 bin resim ve gravür, 24 bin işitsel kayıt ve 3 milyona yakın poster. Kısacası; Macar edebiyatının ve kültürünün tüm ayrıntıları, bu kütüphanede sizi bekliyor.
 
Adres: Saray binası E, Szent György tér 2, 1014, Budapeşte
Tel: (1) 224 3700
Web: www.oszk.hu/index_en.htm
Ziyaret saatleri: Salı – Cumartesi: 10.00 – 20.00
 
Mátyás Kilisesi / Mátyás-templom
 
Kraliyet Sarayı’nın kuzeyine doğru birkaç adımlık bir yürüyüş sonunda, Budapeşte şehrinin sembollerinden olan Mátyás Kilisesi’ne ulaşılır. Temelleri 13. yüzyılda atılan bu şaheser; ismini, 15. yüzyılda bu kilisede iki kez evlenen ve kilisenin genişletilmesine katkıda bulunan Kral Mátyás Corvinus’tan almıştır. Kilise, 7 yüzyıllık tarihinin en zorlu dönemlerini ise 16. yüzyıl civarındaki Osmanlı işgali esnasında yaşamıştır: 1541 yılında Buda şehrinin ele geçirilmesiyle birlikte, kilise camiye dönüştürülmüş ve heykelleri, sunakları ve duvarları büyük zarar görmüştür. 145 yıl süregelen bu değişimin ardından 1686’da kilise tekrar Macarların eline geçmiştir. O günlerden bu zamana kilisenin kimi yapıları barok, kimi yapıları ise neo-gotik tarzda yenilenmiştir.
 
Mátyás Kilisesi’nde görmeniz gerekenlerden bazıları şunlardır: Kilisenin gotik özellikler taşıyan kulesi Béla Kulesi, 19. yüzyılda inşa edilen Macar gotik taş oymacılığının güzel bir örneği olan Meryem Ana Taçkapısı, barok Madonna heykelinin bulunduğu Loreto Şapeli, Frigyes Schulek tarafından tasarlanan kral III. Béla ve karısı Anne de Châtillon’un kalıntılarının bulunduğu mezar, 1893 yılında yapımı tamamlanan ve Bakire Meryem’in bir heykelinin bulunduğu erken dönem gotik altar, kilisenin renkli seramiklerle kaplı çatısı ve Meryem ile Azize Elisabeth’in yaşamlarının betimlendiği vitray pencereler.
 
Adres: 2. Szentháromság tér, 1014, Budapeşte
Tel: +36-1-355 5657
Web: www.matyas-templom.hu
Ziyaret saatleri: Hafta içi: 09.00 – 17.00, Cumartesi: 09.00 – 13.00, Pazar: 13.00 – 17.00
 
Balıkçılar Burcu / Halászbástya
 
Ünlü Macar mimar Frigyes Schulek’in şehre armağan ettiği bir diğer eser de Balıkçılar Burcu’dur. Turistlerin gözdesi, şehrin en güzel manzaralarından birini sunan burç, Mátyás Kilisesi’nin önünden Tuna Nehri ve Peşte’ye doğru bakmaktadır. Şehrin savunmasında önemli rol oynayan balıkçılar loncasını onurlandırmak için 20. yüzyılda inşa edilen yapı; kule ve kemerlerden oluşmakta ve bulunduğu tepeden şehri selamlamaktadır. Kısa bir yürüyüş yapmak ve Buda ve Peşte’den güzel kareler yakalamak istiyorsanız, Balıkçılar Burcu gezisini tercih etmelisiniz. Macaristan kralı I. Stephen’ı at üzerinde resmeden bronz heykel de burada yer almaktadır.
 
Adres: I, Halászbástya, Szentháromság tér, Budapeşte
 
Gellért Tepesi
 
Gellért Tepesi, Tuna Nehri’nden 140 m yüksekliktedir ve Buda yakasının önemli turistik destinasyonlarından biri olarak dikkat çeker. Söylentiye göre tepe ismini, Hristiyan yapmaya çalıştığı halk tarafından bir fıçıya konulup tepeden aşağıya fırlatılan piskopos Gellért’ten almaktadır. Nehrin kıyısındaki bu gizemli tepede, oldukça ilgi çekici duraklar bulunmaktadır. Gellért Hamamları, Mağara Kilisesi, Gellért Anıtı, Kale ve Özgürlük Anıtı görülmesi gereken en önemli noktalardan bazılarıdır.
 
Gellért Oteli, Hamamlar ve Kaplıcalar
 
Budapeşte’nin gördüğü turistik ilginin ana sebeplerinden birisi, şehirde bulunan hamam ve kaplıcalardır. Geçmişteki Osmanlı egemenliğinin en büyük kanıtlarından olan hamamları ile bu geleneği günümüzde de devam ettiren Budapeşte; bu sayede ününe ün katmıştır. Bahsi geçen hamam ve kaplıcaların en meşhurları ise Gellért Oteli’nde yer alanlardır.
 
20. yüzyılın başında Sezession stilinde inşa edilen Gellért Oteli, Gellért Tepesi’nin termal sularıyla can verdiği bir kaplıca merkezi durumuna gelmiştir. Otelin kompleksinde yer alan termal sularla oluşturulan açık – kapalı havuzlar; dinlenmek ve şifa aramak isteyen birçok kişinin favori mekânı hâline gelmiştir. Mermer sütunlar ve renkli mozaiklerle bezenen ana havuz, otelin en yoğun kaplıcasıdır.
 
Adres: Szent Gellért tér 1., 1111, Budapeşte
Tel: +36-1-889-5500
Web: www.danubiushotels.com/en/our_hotels/hungary/budapest/danubius_hotel_gellert
 
Şehirdeki Türk hamamlarını da unutmamalı. Gellért Tepesi’nden aşağıya indiğinizde Erzsébet híd (Erzsébet Köprüsü) yakınlarında ve Margit híd (Margit Köprüsü ) civarında Türk stili hamamlarla karşılaşacaksınız. Bunlardan ilki 1550 yılında Osmanlılar tarafından inşa edilen Rudas Hamamları’dır. Rudas Hamamları, 10 m yarıçapındaki kubbesi ve sekizgen havuzuyla dikkat çekmektedir. Margit híd ile Kale Tepesi arasındaki Király Hamamları ise şehrin bir diğer ünlü hamamıdır. 1565 yılında Buda valisi Arslan Paşa tarafından yapımına başlanan hamam, Sokullu Mustafa Paşa döneminde bitirilmiştir. Rudas Hamamı gibi kubbeye ve sekizgen bir havuza sahiptir.
 
Rudas Hamamları
Adres: Rudas Gyógyfürdo és Uszoda, Döbrentei tér 9., H-1013, Budapeşte
Tel: (36-1) 356-1322
Ziyaret saatleri: Pazartesi – Çarşamba: 06.00 – 18.00, Perşembe: 06.00 – 20.00, Cuma - Cumartesi: 06.00 – 20.00 ve 22.00 – 04.00, Pazar: 06.00 – 20.00
 
Király Hamamları
Adres: Fo utca 84, H-1027, Budapeşte
Tel: (36-1) 202-3688
Ziyaret saatleri: Pazartesi, Çarşamba: 08.00 – 20.00 (bayanlar); Salı, Perşembe, Cuma, Cumartesi: 08.00 – 20.00 (erkekler), Pazar: 08.00 – 20.00 (karışık)
 
Margit Adası / Margit-sziget
 
Buda ve Peşte yakalarının ortasında, Tuna Nehri’nin üzerinde; şehir gürültüsünden ve kalabalığından kaçmak isteyenlere rekreasyonal mekânlar sunan Margit Adası bulunmaktadır. Şehrin tarihine bakıldığında, 2.5 km uzunluğundaki bu adanın aristokratların ve zenginlerin dinlence yeri olduğu göze çarpmaktadır. Günümüzde de yeşil atmosferi, piknik alanları, araç trafiğine kapalı yürüyüş ve bisiklet yolları ile Budapeşte sakinlerinin gözde sayfiye merkezidir.
 
Ada, tarihi ibadet merkezleri ve kaplıcalarıyla da epey ünlüdür. Sakin ve dinlendirici bir Margit Adası gezinize şu durakları ekleyebilirsiniz: 13. yüzyıl tarihli Dominikien Kilisesi’nin kalıntıları, 14. yüzyıl tarihli Fransisken Kilisesi’nin kalıntıları, kökleri 11. yüzyıla kadar uzanan Aziz Mikâil Kilisesi, 1973 tarihli 100. Yıl Anıtı, yemyeşil Japon Bahçesi, termal kaynakların üzerinde kurulu Palatinus Su Parkı ve belirli aralıklarla müzik çalan 1936 yapımı Bodor Kuyusu.
 
Peşte Yakası
 
Budapeşte’nin modern merkezi, Buda’nın karşı kıyısındaki Peşte’dir. Buda, tarihi destinasyonları ile dikkat çekerken; Peşte; eğlence merkezleri, resmi kurum binaları, müzeleri, işlek caddeleri ve bulvarlarıyla gözleri doldurur. Ayrıca şehrin göz bebeklerinden olan Aziz István Bazilikası, Macar Parlamentosu, Váci Utca, Macar Ulusal Müzesi ve Devlet Opera Binası; bu yakada bulunmaktadır. Modern şehrin tarihi şehirle birleştiği bu nokta, ziyaretçilerine her sokak arasında farklı bir deneyim sunuyor.
 
Macar Parlamentosu / Országház
 
Tuna Nehri’nin kıyısında tüm heybetiyle dikilen yapı, Macar Parlamentosu’dur. Ülkenin bağımsızlığını ve gücünü vurgulaması için yapımına karar verilen Imre Steindl’ın projesi, 1885 – 1904 yılları arasında hayata geçirilmiştir ve günümüzde şehrin en güçlü ve karakterli sembollerinden biri hâline gelmiştir. Yapımında bin kişi çalışmış; 40 milyon kiremit, yarım milyon değerli taş ve 40 kilo altın kullanılmıştır. Macar Parlamentosu, eşi benzeri olmayan bir görkeme sahiptir.
 
Bina, nehir boyunca 268 m uzunluğundadır ve dış cephesindeki beyaz neo-gotik kuleler ve kemerleriyle ışıl ışıl parlamaktadır. Dış tasarımda, ayrıca, Macar hükümdarları ile komutanlarının heykelleri kullanılmıştır. İç tasarım ise büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. 20 km uzunluğa ulaşan koridorlar, 96 m yüksekliğindeki merkezi kubbe, 691 oda, 152 heykel, 27 kapı, 29 merdiven seti, 13 asansör, 200’den fazla çalışma odası ve yarım milyon eser içeren kütüphane; Macar Parlamentosu’nun büyüklüğünü sayılarla anlatmak için kullanılabilecek sadece birkaç unsurdur.
 
Parlamento, mimari bir kusursuzluğun yanı sıra adeta bir güzel sanatlar cennetidir de. Girişteki Béla Markup ve József Somogyi’nin eserleri olan iki aslan figürünü gördükten sonra büyük merdivenlere doğru yaklaşın ve tavana gözlerinizi çevirin.Tavanda Károly Lotz’un Macaristan’ın Zaferi freski yer almaktadır. Binanın asıl heyecan yaratan bölümleri; Kubbeli Salon, Ulusal Oturum Odası, Delegasyon Odası, Başbakanlık Ofisi, Kongre Salonu ve Munkácsy Odası’ndaki Mihály Munkácsy’nin ünlü eseri Zafer’dir.
 
Özellikle resmi törenlerin düzenlendiği Kubbeli Salon, 16 sütun üzerinde durmaktadır ve 96 m yüksekliğindedir. Altın sarısı tavanı, bu büyük salonu aydınlatmakta; sütunların üzerindeki 16 hükümdar heykeli ise salonun adeta koruyuculuğunu üstlenmektedir.
 
Adres: V, Kossuth Lajos tér 1-3, Budapeşte
Tel: 441 49 04
Web: www.budapest-parliament.com
Ziyaret saatleri: Yaz dönemi: Pazartesi – Cuma: 08.00 – 18.00, Cumartesi: 08.00 – 16.00, Pazar: 08.00 – 14.00
Kış dönemi: Pazartesi – Cuma: 08.00 – 16.00, Cumartesi: 08.00 – 16.00, Pazar: 08.00 – 14.00
 
Not: Farklı dil seçeneklerinin sunulduğu rehberli geziler düzenlenmektedir.
 
Aziz István Bazilikası / Szent István-bazilika
 
Parlamento’nun bir iki sokak güneyinde şehrin en büyük kilisesi Aziz István Bazilikası yer almaktadır. Parlamento Binası gibi, bu yapı da 96 m’lik yüksekliğe sahiptir ve şehrin hemen her noktasından görülmesi oldukça kolaydır. İlk Macar hükümdar olan István’ın (MÖ 975 – 1038) onuruna yapılmış ve 54 yıllık yapım süresinin ardından 1905 yılında tamamlanmıştır.
 
Neoklasik stilde yapılan bazilikanın planı Yunan Haçı olarak tasarlanmıştır. 1 kubbe ve 2 adet çan kulesinden oluşmaktadır. Kuzey kule, 9 tonluk çanıyla Macaristan’ın en büyük çanına sahiptir. Bazilikanın mozaikleri, duvarlarındaki resimler, kral hazineleri, aziz heykelleri ve neo-rönenans tarzındaki kubbesi görmeniz gereken özelliklerinden sadece birkaçıdır. Birçok kişi için burasının oldukça kutsal sayılmasının bir sebebi daha bulunmaktadır: Aziz István’ın mumyalanmış sağ eli; Kutsal Sağ El Şapeli’nde görülebilmektedir.
 
Bazilikanın kubbesindeki manzara platformuna ücret ödeyerek çıkabilirsiniz. Merdiven veya asansörle çıkılan kubbe, güzel bir Budapeşte manzarası sunmaktadır.
 
Adres: V, Szent István tér, Budapeşte
Tel: 317 28 29
Web: bazilika.biz
Ziyaret saatleri: Yaz: Pazartesi – Cuma: 09.00 – 17.00, Kış: Pazartesi – Cuma: 10.00 – 14.00, Yıl boyunca: Cumartesi: 09.00 – 13.00, Pazar: 13.00 – 17.00
 
Not: Kiliseye ibadet amaçlı giriş ücrestizdir. Hazine ve kubbe gezileri ise ücretlidir.
 
Váci Caddesi / Váci Utca
 
Modern şehir merkezinin kalbi ise kaliteli restoranlar, kafeler ve mağazaların sıralandığı Váci Caddesi’dir. Tarih dolu Budapeşte gezisinin arasına biraz da dinlence ve eğlence molası sığdırmak isteyenler burada buluşur. Gerek yerli halk, gerekse turistler; yarısı trafiğe kapalı olan bu caddedeki mekânlarda hoşça vakit geçirmektedirler. Ünlü modacıların mağazalarının da yer aldığı cadde, alışveriş meraklıları için bir merkez durumdadır.
 
18. yüzyıl civarında şekillenmeye başlayan cadde; 19 ve 20. yüzyılla birlikte mimari açıdan zenginleşmiştir. Burada birbiri ardına inşa edilen farklı stillerdeki binalarla birlikte, cadde, yavaş yavaş seçkin bir atmosfere kavuşmaya başlamıştır. Binaların ardından lüks mağazalar da buraya eklenince, Váci Utca, iyiden iyiye elit bir havaya bürünmüştür. Günümüzde hem bu seçkin havayı solumak hem de kafe, bar ve restoranların tadını almak isteyenler buraya akın eder. Cadde çevresinde görebilecekleriniz arasında ise şunlar bulunmaktadır: Tarihi Vörösmarty Tér Metro İstasyonu, bugün içinde ağırlıklı olarak mağazaların ve ofislerin yer aldığı Klotild Sarayları, 13. yüzyıl tarihli Aziz Mikâil Semt Kilisesi, kentin 3 katlı ana pazarı Központi Vásárcsarnok ve Budapeşte’nin en ünlü kafesi olduğu iddia edilen Gerbeaud Cukrászda; Váci Utca’nın görülmeye değer duraklarından bazılarıdır. Cadde, Erzsébet híd (Erzsébet Köprüsü) ve Szabadsag híd (Özgürlük Köprüsü) ile Buda’ya bağlanmaktadır.
 
Devlet Opera Evi / Magyar Állami Operaház
 
Váci Utca’dan kuzeydoğuya doğru ilerlediğinizde, 15 – 20 dakikalık bir yürüyüş sonunda başka bir şaheser olan Devlet Opera Evi’ne ulaşırsınız. Budapeşte’de sanata verilen değerin ve halkın sanata olan ilgisinin en açık göstergelerinden biri, neo-rönesans stili Macar Devlet Opera Evi’dir.
 
Macar müziğinin ve dansının merkezi, 1875 – 1884 yılları arasında mimar Miklós Ybl’nin tasarımıyla ve Avusturya – Macaristan imparatoru Franz Joseph’in gözetiminde inşa edilmiştir. Neo-rönesans tarzındaki bina, iç dekorasyonunun zenginliğiyle adeta bir güzel sanatlar başyapıtıdır. Zamanın ünlü sanatçıları Bertalan Székely, Mór Than ve Károly Lotz’un resimleri, heykelleri ve freskleri; salonların duvarlarını süslemektedir. Koltuk kapasitesi olarak çok büyük olduğu söylenemese de mimari ve akustik özellikleri açısından dünyanın en iyileri arasında yerini almıştır. Mükemmel bir ses deneyimi ve görsel güzellik sunan Operaház’da devlet opera veya balesinden bir gösteri izlemek ayrı bir keyiftir.
 
Binanın önünde ise Macar resmi marşının bestecisi Ferenc Erkel ile en ünlü Macar besteci Franz Liszt’in heykelleri; operaya gelenleri selamlamaktadır.
 
Adres: Andrássy út 22, H1061, Budapeşte
Tel: +36 1 331 2550
Web: www.opera.hu, www.operavisit.hu
Ziyaret saatleri: Her gün 09.00 – 17.00 saatleri arasında birçok yabancı dilde rehberli grup turları düzenlenmektedir. 15.00 ve 16.00 saatlerinde ise münferit ziyaretçiler için tur hizmeti verilmektedir.
 
Not: Opera Evi’ndeki prova ve etkinlikler tur tarihlerinde değişikliğe sebep olabilmektedir. Bu yüzden biletler, rezervasyon sistemiyle alınmalı ve tur öncesi yetkililerle iletişime geçerek turlar hakkında son durum bilgileri talep edilmelidir.
 
Macar Ulusal Müzesi / Magyar Nemzeti Múzeum
 
Şehrin en etkileyici müzesi, işlek Váci Caddesi’nin bir iki sokak kadar kuzey paralelinde, Múzeum Caddesi üzerinde yer almaktadır. 1802’de Kont Ferenc Széchényi’nin ülkeye milli bir müze kurulması kaydıyla bağışladığı koleksiyon, bu müzenin temellerinin atılmasını sağlamış; bu sebeple 1802 yılı Macar Ulusal Müzesi’nin kuruluş yılı olarak kabul edilmiştir. 1807’de ise parlamentonun aldığı bir kararla, halkın bu müzeye eser bağışında bulunması istenmiştir. 1846 yılında müze, Mihály Pollack’ın dizayn ettiği şimdiki neo-klasik binaya taşınmıştır. Yapının görsel güzelliği; heykeller, resimler ve mozaiklerle zenginleştirilmiştir. Son 150 yılda birçok heykelin dikildiği müze bahçesi ise hâlen Müze Festivali’nin merkezidir.
 
3 katlı müzenin kalıcı sergilerinden bazıları şunlardır: Modern ve Çağdaş Tarih, Macaristan Topraklarında Yaşayanların M.Ö. 400.000'den M.S. 804'e Tarihi, Taç Giyme Töreni Kıyafetleri, Roma Taş İşlemeciliği. Müzenin en çok ilgi gören parçalarından biri ise Mozart’ın Klavseni’dir. Klavsen (klavyeli ve telli bir çalgı), baba Mozart tarafından oğlu Wolfgang Amadeus Mozart’a dâhi müzisyenin boş zamanlarında kullanması için hediye edilen enstrümandır.
 
Adres: Múzeum krt. 14-16., 1088, Budapeşte
Tel: (36-1) 338-2122, (36-1) 327-7749
Web: www.hnm.hu
Ziyaret saatleri: Salı – Pazar: 10.00 – 18.00
 
Not: Rehberli turlar hakkında en az bir hafta öncesinden bilgi alınmalıdır. (36-1) 327 7773 numaralı hatta başvurulabilir.
 
İki yakayı birbirine bağlayan köprüler
 
Ortasından nehir geçen bir şehir için köprülerin değeri azımsanamayacak kadar fazladır. Budapeşte şehri de bunun en güzel örneklerinden biridir. Buda ile Peşte yakaları arasındaki ulaşımın kolaylaşması için Tuna Nehri üzerine 8 adet köprü inşa edilmiştir. Bunların bir kısmı II. Dünya Savaşı zamanında yıkılmış olsa da tekrar yapılarak kent sakinlerinin hizmetine sunulmuştur. Köprüler, kuzeyden güneye doğru şöyle sıralanır:
 
Megyeri Köprüsü: Yapımı 2008’de sona eren köprünün uzunluğu 1.862 m’dir ve şehrin en kuzeyindeki köprü olarak dikkat çekmektedir.
 
Árpád Köprüsü: Árpád Köprüsü 1950 yılında tamamlanmıştır. 928 m uzunluğundadır ve Margit Adası’nın üzerinden geçer.
 
Margit Köprüsü: 1876’da tasarlamış, II. Dünya Savaşı esnasında havaya uçurulmuştur. 1948’de yeniden inşa edilen köprü, 607 m uzunluğa sahiptir ve Margit Adası’nın en güney ucunda yer almaktadır.
 
Széchenyi lánchid Köprüsü (Zincir Köprüsü): Şehrin en estetik köprüsü de II. Dünya Savaşı’nda zarar görmüş olan Széchenyi lánchid Köprüsü’dür. 1849’da tasarlanmış fakat 1945’te bombalarla yıkılmıştır. Köprü, 1949’da yeniden inşa edilmiştir ve 380 m uzunluğundadır. Bu köprü, Buda yakasındaki Kale Tepesi ile Peşte’nin tarihi semtlerini birleştirmektedir.
 
Erzsébet Köprüsü: 1903’te inşa edilen fakat II. Dünya Savaşı’yla birlikte 1945’te yıkılan 380 m’lik köprüyü; 21 Kasım 1964’te Pál Sávoly yeniden tasarlamıştır. 
 
Özgürlük Köprüsü: 1896 tarihinde inşa edilen eser,334 m uzunluğundadır ve 1945’te yıkılıp 1946’da yeniden yapılarak kullanıma açılmıştır.
 
Petofi Köprüsü: Eylül 1937’de inşa edilmiştir. 514 m uzunluğundaki yapı, II. Dünya Savaşı esnasında yerle bir olmuş ve 1952’de tekrar yapılmıştır.
 
Lágymányosi Köprüsü: 494 m uzunluğundadır ve 1995’te kullanıma açılmıştır.
Not: Budapeşte geziniz öncesinde şehirdeki köprüler hakkında ön bilgiye sahip olmak isterseniz şu adresten faydalanabilirsiniz: www.bridgesofbudapest.com
 
Ne Yenir?
​Macar mutfağı dediğimizde akıllara ilk olarak kırmızıbiber ile gulaş gelmektedir. Budapeşte restoranlarındaki menülere ve yemeklerin içeriklerine şöyle bir göz attığınızda kırmızıbiberin ne kadar çok yemeği tatlandırdığını göreceksiniz. Macarlar, hemen her yemeğe kırmızıbiber katarlar. Ayrıca ülkemizde de hazırlanan bir yemek (kimi zaman da çorba) olan gulaş, ülkenin ulusal lezzeti olagelmiştir. Ülke mutfağında et bolca kullanılmakta ve sığır, domuz, tavuk ile av hayvanlarının etlerinden çeşitli yahniler hazırlanmaktadır. Ayrıca krema, peynir, bal ile mevsim meyveleri çok değişik kombinasyonlarla yemek malzemeleri olarak kullanılmaktadır (Örn: soğuk vişne çorbası hideg meggyleves). Denizi olmayan bir ülke olmasına rağmen ponty ve fogas balıkları ile yemekler hazırlanmaktadır, ayrıca balıkçı çorbası halászlé şehrin ilginç lezzetlerinden biridir. Şehirde tadabileceğiniz geleneksel tatlılardan biri ise dobostorta’dır.
 
Goulash / Gulaş
 
Aslen çorba olan goulash, kimi zaman da yahni gibi hazırlanmakta ve ana yemek olarak servis edilmektedir. Ünü Macaristan sınırlarını aşan yemek; kırmızı et, kırmızı soğan, kırmızıbiber, patates, havuç ve baharatlar ile hazırlanır ve sıcak olarak sunulur. Goulash’ın ilk olarak çobanlar tarafından pişirilerek yendiği; ardından ise tüm halkın beğenisini kazandığı söylenir. Budapeşte’deki evlerde ve restoranlarda; hem çorba hem de ana yemek olarak hazırlanmış farklı goulash çeşitlerini bulabilir ve tadabilirsiniz.
 
Halászlé / Balıkçı çorbası
 
Tuna Nehri’nin tatlı su balıkları, halászlé çorbasının lezzetine lezzet katmaktadır. Bu sıcak ve baharatlı balık çorbasının ana malzemeleri; taze kırmızıbiber baharatı, sazan balığı ve soğandır. Kıpkırmızı görünümü ve içerisindeki büyük balık parçalarıyla, hem turistlerin hem de yerli halkın ağzını sulandıran geleneksel bir çorba hâline gelmiştir. Özellikle balıkçılar, bu lezzeti kendilerine saklamak için çorbanın tarifini kimseyle paylaşmak istemezler. Tuna’ya kadar gitmişken halászlé çorbasını mutlaka denemelisiniz.
 
Dobostorta / Dobos keki
 
Macar pasta ustası József C. Dobos, dobostorta’nın tarifini 1884’te hazırlamıştır. Beş katlı bu yumuşak kekin katmanlarının arasına çikolata kreması konulur; üzeri ise karamel dilimleriyle kaplanır. Kek, karamel lezzetiyle muadili pasta ve keklerden epey ayrılmış ve kendi hayranlarını yaratmıştır. Váci Utca’da dobostorta yiyebileceğiniz bir restoran mutlaka bulacaksınız.
 
Macar şarapları ve Unicum likörleri
Macaristan’da kırmızıdan beyaza birçok kaliteli şarap üretilmekte; ülkenin kimi tatları, dünyanın en iyilerinden sayılmaktadır. Bunlardan ikisi kırmızı Villány şarapları ile üç yüzyıldır üretildiği bilinen beyaz tatlı şarap Tokaji’dir. Ülkenin bir diğer ünlü içeceği ise içerisinde kırktan fazla bitki içeren Unicum likörleridir. Unicum, kimi bar ve restoranlarda yemek sonrası ücretsiz ikramlarla müşterilere sunulmaktadır.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Kent Parkı
 
Şehrin kuzeydoğusundaki Városliget bir eğlence merkezine dönüşmüştür. 100 hektarlık bir alana yayılan Kent Parkı’nda ve çevresinde; buz pateni pisti, sirk, Vajdahunyad Kalesi, Macar Tarım Müzesi, Katolik Kilisesi, Vidám Eğlence Parkı, Hayvanat Bahçesi, Széchenyi Kaplıcaları ve Ulaşım Müzesi yer almaktadır. Özellikle Hayvanat Bahçesi ve Vidám Eğlence Parkı, Budapeşte gezinize renk katacaktır.
 
Budapeşte Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçe / Fovárosi Állat- és Növénykert
 
Adres: Állatkerti krt. 6-12, 1146, Budapeşte
Tel: (+36-1) 273-4900, (+36-1) 273-4901
Web: www.zoobudapest.com
Ziyaret saatleri: Yaz dönemi: Pazartesi – Perşembe: 09.00 – 18.30, Cuma – Pazar: 09.00 – 19.00, Kış dönemi: 09.00 – 16.00 (her gün)
 
Budavár Labirenti
 
Alışılagelmiş eğlence yöntemlerinin dışına çıkmak isteyenler için oldukça orijinal bir alternatif bulunmaktadır. Buda Kalesi bölgesinin altında bin yıllar önce inşa edilmiş mağaralar ve geçitler bulunmaktadır. Dünyanın 7 yer altı harikasından biri kabul edilen Budavár Labirenti, günümüzde hem bir kültürel gezinin hem de eğlence amaçlı bir rekreasyon aktivitesinin odak noktasıdır. Mağaralardan hoşlananlar, labirentte çıkışı bulmaya çalışarak eğlencenin tadını çıkarabilirler.
 
Adres: Úri utca 9, 1014, Budapeşte
Tel: +36 1 212 0207
Web: www.labirintus.com
Ziyaret saatleri: Her gün 09.30 – 19.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Diğer eğlence alternatifleri
 
Sanat kenti Budapeşte’de; opera, bale, klasik müzik, tiyatro ve dans performanslarına katılmak yapılması gereken aktivitelerden biridir. Akustik açıdan Avrupa’nın en iyileri arasında sayılan konser salonlarında siz de yerinizi almalısınız. Şehrin sanat merkezi ise Devlet Opera Binası’dır.
 
Devlet Opera Binası
 
Adres: Andrássy út 22, H1061, Budapeşte
Tel: +36 1 331 2550
Web: www.opera.hu, www.operavisit.hu
Ziyaret saatleri: Her gün 09.00 – 17.00 saatleri arasında birçok yabancı dilde rehberli grup turları düzenlenmektedir. 15.00 ve 16.00 saatlerinde ise münferit ziyaretçiler için tur hizmeti verilmektedir.
 
Franz Liszt Müzik Akademisi, Pesti Vigadó, Béla Bartók Evi, Erkel Tiyatrosu ve Budapeşte Kongre Merkezi de diğer etkinlik merkezlerinden bazılarıdır. Nyáry Pál utca Caddesi 11 numaradaki Fot Mo’s ise şehrin efsanevi caz ve soul müzik kulübüdür.
 
 
 
 
 
Spor
 
Budapeşte, spor meraklılarına hitap eden tesisler ve hobi alanlarıyla doludur. Bu alanlarda golf, bisiklet, tenis, bowling, binicilik, futbol ve su sporları gibi birçok farklı spora ve hobiye zaman ayrılabilir.
 
Bowling oynamak için Duna Plaza alışveriş merkezi ile Novotel içerisindeki salonlar tercih edilebilir. Golf severlerin imdadına Golf Country Service yetişir. Buradan bir saha talebinde bulunarak golf oynama keyfine erişebilirsiniz (Tel: 318 80 30). Tenis oynamak ise oldukça kolaydır, çünkü şehirde 100’den fazla kort bulunmaktadır. Kortlar hakkında bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için Macaristan Tenis Kulübü’nden bilgi alınabilir (Tel: 252 66 87). Budapeşte’de bisiklet sürmek de oldukça keyiflidir. Şehri kaplayan 100 km’lik bisiklet yolu ve Margit Adası’ndaki parkurlar; bisiklet kiralayıp tur atmak isteyenler için oldukça ideal bir atmosfer sunuyor. Bunlarla birlikte Peşte yakasındaki şehrin en büyük stadyumu Puskás Ferenc Stadion’da bir futbol maçını ve Hungaroring’de Formula 1 grand-prix’sini izleyebilirsiniz.
 
Puskás Ferenc Stadion
 
Adres: Istvánmezei út 3-5, 1146, Budapeşte
Tel: +36-1-471-4242
 
Hungaroring
 
Adres: Hungaroring Sport Rt. Pf.10. Mogyoród 2146 / Budapeşte
Tel: +36 28 444 444
Web: www.hungaroring.hu
 
Festival
 
BudaFest
 
Mart ve Nisan aylarında 3 hafta boyunca kent sâkinleri; opera, bale, tiyatro ve klasik müzik etkinlikleriyle eğlenirler. Budapeşteliler, bahar aylarındaki bu festivali dört gözle bekler ve Devlet Opera Binası başta olmak üzere birçok kültür sanat merkezine akın ederler.
 
Web: www.budafest.org
 
Sziget Festivali
 
Klasik sanatların yanı sıra modern pop ve rock müzik gruplarının şehri salladığı bir festival de bulunmaktadır. Tuna Nehri ortasında bulunan Óbudai Adası’ndaki Ağustos ayında düzenlenen Sziget Festivali’nde; dünyaca ünlü müzisyenler gençlerle buluşur. Festival alanına çadır kurmak ve 1 haftalık bu etkinliğin tam ortasında yer almak ise ayrı bir keyiftir.
 
Web: www.sziget.hu
 
Şarap Festivali
 
Eylül ayında ülkedeki şarap üreticileri, ürünlerini Buda Kalesi’nde görücüye çıkarırlar. Degustatörler ile şarap uzmanları, yeni tatları deneme ve kıyaslama fırsatı bulurlar. Burada siz de yeni lezzetler deneme fırsatı ve diğer eğlenceli etkinliklere katılma imkânı bulabilirsiniz.
 
Web: www.winefestival.hu
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.ucakbiletiall.net sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Budapeşte Grup Uçak Bileti Al   » Budapeşte Grup Uçak Rezervasyonu   » Budapeşte Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Budapeşte Grup Uçak Bileti Al