İstanbul Cenevre Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Cenevre Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Ünlü araştırma şirketi Mercer’in 2010 yılına ait Kaliteli Yaşam Anketi’nin sonuçlarına göre; yaşam standartları göz önüne alındığında dünyanın en kaliteli ve en yaşanılır şehirleri arasında 3. sırada yer alan Cenevre, Fransız etkisinin yoğunlukla hissedildiği seçkin bir İsviçre şehridir.
 
Cenevre, İsviçre Federal Devleti’ne bağlı 26 eyaletten biri olan Cenevre Eyaleti'nin başkentidir. Alpler ve Jura Dağları arasında yer almakta olan şehir, Cenevre Gölü’nün kıyısındadır. İsviçre’nin 2. en kalabalık kenti olan Cenevre içerisinden geçen Rhone ve Arve nehirleri, şehri daha da güzelleştirmektedir. Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü gibi dünya çapında örgütlerin bir çoğunun merkez binalarını içerisinde barındırmakta olan Cenevre, global yapısıyla dikkatleri üzerine çekmektedir.
 
Avrupa sosyetesinin her mevsim uğrak noktalarından biri olan bu seçkin kent; romantik göl gezintileri, şaşaalı alışveriş merkezleri, tertemiz sokakları, düzenli trafiği, karmaşadan uzak tenhalığı, lüks kafeleri, tasarım harikası otelleri ve tarihi gotik binalarıyla ünlüdür. Sakin, huzurlu ve kaliteli bir tatil düşleyenler için gidilebilecek en ideal tatil rotalarından biri olan Cenevre, harika doğa manzaraları içerisinde yer alan yemyeşil bir şehirdir.
 
 
Nereler Gezilir?
​Muhteşem Alplerin eteğinde, Leman Gölü’nün kıyısında yer alan sevimli İsviçre şehri Cenevre’de, şehir ve bina içi düzenlemeleri dahi bu ferahlık ve sadelikten nasibini almıştır. Şehir içerisinde bulunan yemyeşil geniş bahçelerde dolaşabilir, göl kıyısında romantik yürüyüşler yapabilir ya da şehrin ışıltılı dünyasına dalarak alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz. Cenevre kalitenin ve lüksün yaşamın her alanına sokulduğu; sakin, sorunsuz ve seçkin bir Avrupa şehridir.
 
Cenevre, Avrupa’nın en güvenli şehirlerinden biridir. Yine de şehirde keyifli zaman geçirebilmek için birkaç küçük noktaya dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.
 
    Bisikletin sık kullanıldığı bir şehir olan Cenevre’de dışarı park edilen bisikletlere zarar verilmesi olayı oldukça sık görülmektedir. Ulaşım alternatifi olarak bisiklet tercih ediyorsanız genel olarak bisikleti kilitlemeye yarayan kaliteli bir kilit ve ayrıca lastiklerin çalınmasını önleyen ufak lastik kilitlerinden edinmeyi unutmayın.
    Genellikle şehri merkezinde yer alan köprü üstlerinde görebileceğiniz sokak kumarbazlarından kesinlikle uzak durun. Basit ve zevkli gibi duran kumar oyunlarıyla sizi kandırmaya ve adil bir oyunmuş hissini uyandırmaya çalışan bu kumarbazlar, birkaçı turist rolünde olmak üzere genellikle çete olarak çalışmaktadır ve bu oyunlara katıldığınızda paranızı kaybedeceğiniz kesindir.
 
Cenevre Gölü
 
Fransızca konuşan halk tarafından daha çok Leman Gölü adıyla bilinen Cenevre Gölü, Orta Avrupa’nın en büyük göllerinden birisidir. Gölün bir ucu İsviçre sınırlarına diğer ucu ise Fransa sınırları içerisine dâhildir. Cenevre Gölü masmavi berrak suları ve Alp Dağları’nın panoramik manzarası eşliğinde yıllar boyu ressam, şair, müzisyen gibi sanatçıları; büyüleyici güzelliğiyle kendine çekmekte ve sanata ilham veren ünlü bir yapı hâline dönüşmektedir.
 
Gölün kıyıları; verimli üzüm bağları, sevimli tahta evlerden oluşan balıkçı köyleri, Romalılardan kalan tarihi şatolar, amfi tiyatrolar ve arkeolojik alanlar, lüks oteller ve genellikle sosyete veya sanat dünyasından ünlü kişilere ait olan villalarla doludur. Muhteşem dağ manzaralarının masmavi berrak sulara yansıdığı bu dünya harikası gölün kenarında yürüyüşler yapabilir, şatoları ziyaret edip, manzara eşliğinde lezzetli yerel şarapların tadına bakabilirsiniz.
 
Adres: Şehir Merkezi, Cenevre
 
Jet d'Eau (Su Çeşmesi)
 
Dünyanın en uzun çeşmelerinden biri olan Jet d’Eau, Cenevre’nin simgesidir. Cenevre’yi ziyaret edenler için mutlaka görülmesi gerekenler listesinin baş sıralarında yer alan bu çeşme, Cenevre Gölü üzerinde yer almaktadır. Jet d’Eau, saatte 200 kilometrelik bir hızla 500 litre suyu 140 metre yüksekliğe fışkırtmaktadır.
 
Muhteşem bir manzara oluşturan bu çeşme aslında, 1891 yılında Rhone Nehri üzerinde bulunan hidrolik su basıncının azaltılması amacıyla inşa edilmiştir. Ancak halkın o kadar ilgisini çekmiş ve sevilmiştir ki sonradan bir çeşmeye dönüştürülmüştür. Romantik bir manzara için Jet d’Eau’nün özellikle gece ışıklandırıldığında ziyaret edilmesi önerilmektedir.
 
Adres: Général-Guisan Rıhtımı, Cenevre Gölü, Şehir Merkezi, Cenevre
 
Uluslararası Kızıl Haç ve Kızıl Ay Müzesi
 
Cenevre içerisinde bulunan müzeler arasında en etkileyici ve düşüncelerinizi sarsıcı müze, kuşkusuz ki Uluslararası Kızıl Haç ve Kızıl Ay Müzesi’dir. Kızıl Haç ve Kızıl Ay’ın merkez binalarından oluşan büyük bir tesis içerisinde yer alan müzede; heykel, fotoğraf, sinema ve resim dallarını içeren sanatsal galeriler ve Kızıl Haç ve dünyadaki farklı isimli yan kuruluşlarının bugüne değin gerçekleştirdiği yardım aktivitelerini içeren belgeseller ve tarihsel dokümanlar yer almaktadır.
 
Adres: La Paix Meydanı, No: 17, Cenevre
Telefon: (+41) 22 748 95 25
Web: www.micr.ch
 
Aziz Pierre Katedrali
 
İnşasına 1160 yılında başlanan, ancak bir yüzyıl sonra tamamlanan Aziz Peter Katedrali’nin mimari stili; Roma, Gotik ve Neoklasik mimarilerinin karışımından oluşmaktadır. Katolik mezhebine ait bir katedralken 1536 yılında reform hareketlerinin sonucu olarak Protestan mezhebine ait bir katedrale dönüşen Aziz Peter Katedrali, bu dönüşümle tüm iç dekorasyonunda; mihrabında, resimlerinde, tablolarında ve mobilyalarında büyük bir değişim yaşamıştır. Katolik katedrali olduğu günlerden bugüne sadeleştirilmiş ve sadece vitray süslemeli camları bırakılmıştır.
 
Aziz Peter Katedrali’nin kuzey kulesine çıkan 157 basamağı tırmanarak muhteşem bir Cenevre ve Leman Gölü manzarası izleme olanağına kavuşabilirsiniz. Katedrali, pazartesi – cumartesi günleri 10.30 – 17.30 saatleri arasında, pazar günleri ise 12.30 – 17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: Aziz Peter Avlusu, Cenevre
 
Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi
 
1994 yılında açılmış olan Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi, Cenevre’nin en yenilikçi ve radikal müzelerinden biridir. İç dekorasyonunu ve sergilerini yılda en az 3 kez değiştiren müze, bu anlamda sürekli kendini yeniden yaratmaktadır.
 
MAMCO adıyla bilinmekte olan müzede, 1960’lı yıllardan günümüze çağdaş sanat eserlerinin her türlüsüne rastlanmaktadır. 3 katlı eski bir fabrika binasının içerisinde kurulu olan müzenin bir bölümünde yıl boyunca sürekli olarak ünlü Dadaist Marcel Duchamp’in eserleri sergilenmektedir.
 
Müze, salı – cuma günleri 12.00 – 18.00 saatleri arasında; cumartesi – pazar günleri ise 11.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Vieux-Grenadiers Sokağı, No: 10, Cenevre
Telefon: (+41) 22 320 61 22
Web: www.mamco.ch
 
Ariana Parkı ve Ariana Müzesi
 
İsviçre Uluslararası Cam ve Seramik Akademisi’ni içerisinde barındıran ve İsviçre Cam ve Seramik Müzesi olarak da bilinen Ariana Müzesi, 1877 yılında arasında Gustave Revillioad tarafından inşa ettirilmiştir.
 
45 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan Ariana Parkı’nın da sahibi olan Revillioard, parkın içerisinde özel resim koleksiyonunu sergilemek amacı ile neoklasik ve yeni barok stillerinin birleşiminden oluşan bir müze binası inşa edilmesini istemiştir. Annesi Ariana’nın ölümünün ardından müzeye onun ismini veren Revillioard, müzeyi ve parkı Cenevre şehrine bağışlamıştır.
 
Ariana Müzesi içerisinde; 14. yüzyıldan günümüze uzanan, 20000 parçadan oluşan, dünyanın dört bir yanından gelen cam, seramik ve çömlek sanat eserleri bulunmaktadır. Salı günleri kapalı olan müze, çarşamba – pazartesi günleri 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: La Paix Meydanı, No: 10, Cenevre
Telefon: (+41) 22 418 54 50
 
Birleşmiş Milletler Sarayı
 
1929 – 1937 yılları arasında inşa edilmiş olan göz kamaştırıcı saray binası geçmişte, İkinci Dünya Savaşı sonunda Paris'te Versay Antlaşması ile kurulmuş ilk devletlerarası örgüt olan Milletler Cemiyeti’ne ev sahipliği yapmaktaydı. Milletler Cemiyeti örgütünün dağılması üzerine 1966 yılında Birleşmiş Milletler örgütünün Cenevre Ofisi hâlini alan saray, 45 hektarlık Ariana Parkı’nın içerisinde yer almaktadır.
 
Bembeyaz dev bir yapıdan oluşan saray, yüzyıllık ağaçlarla çevrilidir ve bahçesinde tavus kuşları dolaşmaktadır. Sarayın sahibi bu muhteşem yapıyı Cenevre şehrine bağışlarken sarayın bahçesinde her daim tavus kuşlarının özgürce dolaşmalarını şart koşmuştur.
 
Sarayın içerisine düzenlenen turlara katılabilmek için mutlaka kimlik gösterilmesi gerekmektedir. Rehberler eşliğinde gerçekleştirilen bu turlarda; örgüt meclisine ait koridorlar ve konsey üyelerinin toplantı alanında yer alan ünlü sanatçı Jose Maria Sert’e ait fresk sanat eserleri görülebilmektedir.
 
Adres: Pregny Köprüsü, La Paix Meydanı, No: 14, Cenevre
Telefon: (+41) 22 917 48 96
Web: www.unog.ch
 
Neuve Meydanı
 
Neuve Meydanı, Cenevre’nin sanat merkezi konumundadır. Meydanın orta yerinde 1787 – 1875 yılları arasında yaşamış olan ünlü General Guillaume Henri Dufour’un atlı bir heykeli bulunmaktadır.
 
 
General Guillaume Henri Dufour; askeri rütbesinin yanı sıra bir mühendis, üniversitede profesör, İsviçre dağlarının en son haritasının editörü, 1847 yılında Konfederasyon Orduları’nın Başkomutanı ve Kızıl Haç’ın ilk konseptini yazan grup olan “Beşler Komitesi”nin üyesi konumlarında yer alarak ülkesine en iyi şekilde hizmet etmiş bir kişiliktir.
 
Neuve Meydanı içerisinde mimarileriyle ve içerisinde gerçekleşen etkinliklerle dikkatleri üzerine çeken 4 özel bina bulunmaktadır. Bunlar; Victoria Konser Salonu, Büyük Tiyatro, Rath Müzesi ve Cenevre Müzik Konservatuarı binalarıdır.
 
Victoria Konser Salonu, 1893 yılında İngiltere Danışmanı Daniel Fitzgerald Barton tarafından finanse edilerek inşa ettirilen ve Kraliçe Victoria’ya ithaf edilen oldukça büyük ve görkemli bir konser salonudur.
 
Büyük Tiyatro ise, 1879 yılında Paris Opera Evi’nden esinlenilerek inşa ettirilmiş olan büyüleyici bir yapıdır.
 
Günümüzde geçici sergiler için kullanılan Rath Müzesi; ünlü bir sanat koleksiyoncusu olan Simon Rath’ın kız kardeşleri tarafından, ağabeylerinin ender sanat eserlerine ev sahipliği yapması amacıyla 1825 yılında inşa ettirilmiştir.
 
1856 yılında inşa edilen Cenevre Müzik Konservatuarı ise Floransa stili mimariye sahip oldukça göz alıcı bir binadır.
 
Adres: Neuve Meydanı, Şehir Merkezi, Cenevre
 
İngiliz Bahçeleri ve Çiçek Saati
 
Her mevsim değişen rengârenk çiçeklerle dolu İngiliz Bahçeleri’nin en büyük özelliği, 1955 yılından beri içerisinde yer alan Çiçek Saati’dir. Dünyanın saat yapım merkezi olarak bilinen Cenevre’nin sembolü hâline gelmiş olan Çiçek Saati; teknolojinin, çiçeklerle dekorasyon sanatıyla birleşmesinden oluşan göz alıcı bir eserdir.
 
Güneş enerjisi ile çalışan saatin çerçevesi her mevsim değişen 650 tür rengârenk çiçeğin dekore edilerek dikilmesiyle oluşturulmuştur. Doğa içerisinde renkli ve dinlendirici bir gün geçirmek isteyenlerin ziyaret edebileceği en ideal mekânlardan biri olan İngiliz Bahçeleri’nden Cenevre Gölü’nün ve Mont Blanc Köprüsü’nün manzarası da bütün güzelliğiyle izlenebilmektedir.
 
Adres: General Guisan Rıhtımı, İngiliz Bahçeleri, Cenevre
 
Grottes semti
 
Grottes semti, Cenevre’nin en ilgi çekici semtlerinden biridir. İlginç eşyalar satan küçük dükkânlardan oluşan çarşısı, alışveriş severler için keşfedilmeyi bekleyen bir hazine gibidir.
 
Grottes semtinin en büyük özelliği “Şirinlerin Yeri” olarak bilinen ve daha çok konut olarak kullanılan bir grup yapının bulunduğu sokaktır. Birçok binanın yapışık olarak inşa edildiği bu yapı kompleksinde mimarlar geleneksel olanın dışına çıkarak, düz çizgiler kullanmaktan kaçınmışlar ve böylelikle ortaya ünlü mimar Gaudi’nin eseri binalara benzeyen bir mimari harika ortaya çıkmıştır.
 
Adres: Louis Favre Sokağı, Grottes Semti, Cenevre
 
Uluslararası Reform Müzesi
 
Ortaçağ’da gerçekleşen ve Avrupa’yı en çok etkileyen akımlardan biri olan Reform hareketlerinin ruhsal ve kültürel tüm elementlerini bir araya getiren Uluslararası Reform Müzesi, reform döneminden kalan el yazmalarını, eski kitapları, resimleri, heykelleri, mezar taşlarını ve özgün kişisel objeleri bünyesinde barındırmaktadır.
 
Çağa ayak uyduran modern bir müze olan Uluslararası Reform Müzesi içerisinde ayrıca reform dönemi hakkında belgesellerin gösterildiği bir oda sineması, müzik salonu ve canlandırmaların sergilendiği mini bir tiyatro sahnesi de bulunmaktadır. Müze, pazartesi günleri harici haftanın her günü 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Cloître Sokağı, No: 4, Cenevre
Tel: (+41) 22 310 24 31
Web: www.musee-reforme.ch
 
Brunswick Anıtı
 
1804 yılında İngiltere’de doğan, sanatçı kimliği ve ilginç kişiliği ile tanınan Brunswick Dükü Charles d’Este Guelph, ünvanı elinden alınıp ülkesinden kovulunca bir süre Paris’te yaşamış ve Paris sanat camiasında oldukça ünlenerek kendine büyük bir servet yapmıştır. Yaşamının son 3 yılını Cenevre’de geçiren Brunswick Dükü, tüm servetini şehre bağışlamış ve bununla birlikte de şehrin en iyi semtlerinden birinde kendisi için bir anıt mezar yapılmasını istemiştir.
 
Brunswick Dükü’nün anıt mezarı, Cenevre Gölü’nün hemen kıyısında bulunan Alp Meydanı’nda yer alan görkemli bir yapıdır. Brunswick Dükü’nün isteği üzerine hiç bir masraftan kaçınılmayarak, 14. yüzyılda Verona’da yaşamış olan ünlü İtalyan ailelerinden Scaligeri ailesinin anıt mezarının birebir kopyası olarak inşa edilen anıt mezar, Cenevre’yi ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken mimari harikası yapıların başında gelmektedir.
 
Adres: Mont Blanc Rıhtımı, Cenevre Gölü kıyısı, Cenevre
 
Barbier - Mueller Müzesi
 
1977 yılında kurulan Barbier – Mueller Müzesi, Josef Mueller’in 1907 yılında toplamaya başladığı ve günümüze kadar mirasçılarınca devam ettirilen 7000 parçanın üzerinde sanat eseri ve farklı dünya medeniyetlerine ait objeler, putlar, mücevherler, giysiler ve savaş aletlerinden oluşan koleksiyonunun sergilendiği oldukça prestijli bir müzedir.
 
Barbier – Mueller Müzesi’ni ziyaret ederek; eski çağlara ait Endonezya heykellerini, Avustralya kıtasında yaşayan ilkel kabilelerin taptığı putları, Kolomb Öncesi döneme ait Amerikan yerlilerince yapılmış resimleri, eski maskeleri ve Afrika kabilelerine ait savaş mızraklarını ve kalkanları görme şansını elde edebilirsiniz. Müze, haftanın her günü 11.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Jean Calvin Sokağı, No: 10, Cenevre
Tel: (+41) 22 312 02 70
Web: www.barbier-mueller.ch
 
L'Ile
 
13. yüzyıldan kalan gözcü kulesi L’lle, Rhone Nehri’nin Cenevre Gölü’yle buluştuğu noktada bir adacık üzerinde yer almaktadır. Tarih boyunca birçok kuşatma ve yangın olayları yaşayan kale, 1897 yılında yenilenmiştir.
 
Adaya, tam karşı hizasında yer alan Bel Air Semti’nden uzanan köprü aracılığı ile ulaşılabilmektedir. Cenevre tarihine ışık tutan kaleye rehberler eşliğinde özel turlar düzenlenmektedir.
 
Adres: Ada Köprüsü, Bel Air Semti, Cenevre
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Şehir merkezinden uzaklaşıp doğanın kalbinde bir gün geçirebilmek için şehrin hemen yakınında yer alan, huzurlu atmosferlerini korumayı başarmış yakın gezi alanlarından birini tercih edebilirsiniz.
 
Carouge
 
Carouge, Rönesans ve Reform hareketleri zamanında Avrupa’da gelişen şehircilik anlayışının en iyi örneklerinden biridir. 18. yüzyılda Sardinia Kralı’nın hâkimiyeti altında yer alan Carouge’u inşa ettirmek için Kral’ın Turin’den mimarlar getirttiği ve şehri Piemontese stili mimari eşliğinde yapılandırdığı bilinmektedir. Carouge günümüzde Cenevre’nin sevimli bir banliyösü konumundadır.
 
Satranç tahtası şeklinde oluşturulmuş sokakları, alçak tahtadan evleri, geniş Akdeniz bahçeleri ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Carouge, aynı zamanda gece hayatı bakımından giderek popülerleşen bir eğlence merkezine dönüşmektedir.
 
Birçok kafe ve yerel ürünler satan küçük dükkânların bulunduğu Carouge sokakları, gündüzleri sık sık sokak sanatçılarının performanslarına ve workshoplarına sahne olmaktadır.
 
Cenevre şehir merkezinin 2 km güneyinde yer alan Carouge’a ulaşabilmek için şehir merkezinden 12 veya 13 numaralı tramvaya binerek kısa bir yolculuk sonrası Carouge’un merkezi olan Place du Marché adındaki durakta inmelisiniz.
 
Adres: Cenevre şehir merkezinin 2 km güneyi
Web: www.carouge.ch
 
Lozan
 
Cenevre’nin 60 km kuzey doğusunda yer alan Lozan’a 40 dakikalık bir tren yolculuğu ile ulaşılabilmektedir. Muhteşem tarihi dokusunu korumayı başarmış enerjik ve genç bir şehir olan Lozan, bu genç yapısını bir eğitim ve spor şehri olmasına borçludur.
 
Tıpkı Cenevre gibi Alp Dağları ile Cenevre Gölü’nün arasında kurulmuş olan Lozan şehri İsviçre’nin en küçük şehirlerinden biri olmasına karşın içerdiği çok sayıdaki üniversite ve eğitim kuruluşu ile eğitim konusunda; her mevsim gerçekleştirilen farklı spor aktiviteleri ile spor konusunda adından bir hayli söz ettirmektedir.
 
Tarihi yapılarıyla ünlü kentin sembolü ve en ünlü tarihi yapısı; kuleleriyle meşhur yıllara meydan okuyan, gotik mimarinin en muhteşem örneklerinden biri olan, büyük Notre Dame Kilisesi’dir. Şehrin tarihi yapılarının ziyaret edilebileceği bölümüne Eski Şehir, göl kıyısında yer alan; kafelerin, gezinti alanlarının, restoranların ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu bölümüne ise Kıyı Şehri adı verilmektedir.
 
Adres: Cenevre şehir merkezinin 60 km kuzey doğusu
Web: www.lausanne-tourisme.ch
 
 
Ne Yenir?
​Cenevre’de yemeğe çıkmak başlı başına bir eğlencedir. New York’tan bile daha çok sayıda restoranı bünyesinde barındıran Cenevre’de yerel mutfak lezzetleri kadar uluslararası ve etnik mutfakları da tanıma olanağına erişirsiniz. Fransız, İtalyan ve İspanyol mutfağı şehirde en yaygın olan yabancı mutfaklar arasında yer almaktadır.
Cenevre mutfağı; İsviçre ve Fransız mutfağının karışımından oluşmaktadır.
 
Yoğunlukla şarküteri ürünlerinden oluşan yemekler, İsviçre mutfağından; bu yemeklerin kaliteli bir sunum, lezzetli bir şarap eşliğinde hızlı bir şekilde sunulması ise Fransız mutfağından gelen etkilerdir.
 
Yerel Cenevre mutfağı genel olarak gölden tutulan taze balıklardan, longeole adı verilen domuz sosisi, petit sale adı verilen tuzlanmış domuz eti gibi domuz eti ve türevlerini içermektedir.
 
Cenevre, İsviçre’nin taze meyve sebze çiftliği konumundadır. En taze sebzeler burada bolca yetiştiğinden Cenevre mutfağında patates, ıspanak, bezelye, karnabahar ve havuç oldukça sık tüketilmektedir. Fondü peyniri, patates, et ve şarap İsviçre yemek kültürünün olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.
 
Temel yemekler…
 
Cenevre restoranlarında genelde bonfile ve et ürünlerinin şarap ve krema eşliğinde pişirilmesiyle elde edilen yemekler yer almaktadır. Bir diğer yaygın yemek türü ise, lahana yemeği ve lahana kullanılarak yapılmış olan farklı yemek çeşitleridir.
 
Cenevre mutfağının en ünlü yemekleri arasında longeole denilen domuz sosisi ile birlikte pişirilen yaban enginarı bulunmaktadır. Genellikle yemeklerin yanında garnitür olarak sunulan cardons denilen sebze salatası da bir diğer geleneksel spesiyaldir.
 
Cenevre’de tadabileceğiniz yerel İsviçre mutfağının diğer ünlü yemeklerinden biri; kış mevsimlerinde tuzlanmış lahana, yaz mevsimlerinde ise taze fasulye eşliğinde servis edilen et ve şarküteri ürünlerinden oluşan bernerplatte’dir.
 
Bir tür patates yahnisi olan rösti, İsviçre çiftçi çorbası, patates kızartması eşliğinde sıcak olarak servis edilen gravyer fondü, sirke, mayonez ve kornişon eşliğinde sunulan haşlanmış işkembe ve kırmızı şarap eklenerek pişirilen ördek ve göl balığı etinden yapılan çorba da mutlaka tatmanız gereken lezzetli yemeklerden sadece birkaçı arasındadır.
 
Püre, kuru erik ve özel bir soğanlı sos eşliğinde servis edilen dana bifteği ise lezzeti dillere destan olan bir diğer geleneksel yemektir.
 
 
İsviçre mutfağında kahvaltının özel bir yeri bulunmaktadır. Taze süt, tereyağı, bal, şarküteri ürünleri ve çeşit çeşit ekmeklerden oluşan zengin kahvaltı sofraları; herkesi mutlu edecek türdendir. Kahvaltılarda özellikle bürli ve zopf adını verdikleri özel ekmek çeşitleri tüketilmektedir.
 
Tatlılar…
 
Cenevre mutfağı tatlıları, genellikle şehirde bolca üretilen taze yerel ürünlerin birleşimiyle yapılmaktadır. Yeşil elmalı tart, armutlu tart, kızartılmış tatlı börek şehrin en favori tatlıları arasında yer almaktadır.
 
Ancak hiç şüphesiz ki, hem ülkenin hem de şehrin en ünlü ve en popüler tatlısı lezzeti dillere destan olan yerel üretim çikolatalardır. İsviçre; 1800’lü yıllarda ilk sütlü çikolatanın keşfedildiği ülke olarak, sütlü çikolata üretiminde dünyada her zaman birinci sırada yer almayı başarıyor.
 
İsviçre’de üretilen çikolataların bu kadar lezzetli olmasının sırlarından biri, Alp Dağları’ndan gelen taze sütle üretilmeleridir. Çikolata üretimini merak edenler için çikolata treni ile Broc’ta yer alan Nestle Çikolata Fabrikası’na turlar düzenleniyor.
 
Atıştırmalıklar…
 
İsviçre, peynir üretimiyle ünlü bir ülkedir. Sadece Cenevre bölgesinde en az 150 çeşit peynir üretilmektedir. Taze inek sütünden üretilen altın sarısı renge sahip emmental peyniri, raclette, gravyer peyniri, yine inek sütünden elde edilen Mont d’or peyniri, sbrinz peyniri ve keskin lezzetiyle öne çıkan sarı renkli sıkı dokulu peynir tilsit, peynir çeşitleri arasında en meşhur olanlarıdır.
İsviçreliler geniş bir lezzet yelpazesine sahip bu peynir çeşitlerini genellikle içkilerinin özellikle de şaraplarının yanında atıştırmalık olarak ya da kızarmış patates eşliğinde fondü şeklinde tüketmeyi tercih etmektedirler.
Bu muhteşem peynirlerin şehrin hemen her köşesinde rastlanılabilen geleneksel İsviçre restoranlarında lezzetli İsviçre fondüleri eşliğinde ya da yerel bir barda lezzetli Cenevre şarapları ile birlikte mutlaka denenmesi tavsiye edilmektedir.
 
Ne içilir?
 
İsviçre; peyniri ve çikolatası ile olduğu kadar şarabıyla da ünlü bir ülkedir. Ülkenin 2000 yıllık bir geçmişe sahip, en kaliteli ve verimli üzüm bağları ise Cenevre ve çevresinde yer almaktadır. Cenevre ve çevresinde 1500 hektarlık bir alan üzerine yayılan bu bağlardan yılda 13,5 milyon litre şarap üretilmektedir.
 
Cenevre’de mutlaka tadına bakmanız gereken şarap türleri arasında; Chardonnay, Pinot Gris, Pinot Blanc, Riesling, Aligoté, Cabernet Sauvignon ve lezzetiyle aralarında en ünlü olan, aristokrat şarabı da denen Pinot Noir bulunmaktadır.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Huzur ve seçkinliği bir arada bulabileceğiniz bir şehir olan Cenevre, sırtını Alpler’e dayamış bir göl kıyısı şehridir ve bu da muhteşem bir manzaraya sahip olduğu anlamına gelmektedir. Cenevre, bu avantajını oldukça iyi kullanarak bu muhteşem manzaranın seyredilebileceği birçok geniş ve yemyeşil parka ev sahipliği yapmaktadır.
 
Bu parkların en ünlüleri; Bastions, Eaux Vives ve Bois de la Batie’dir. Parkları ziyaret ederek muhteşem manzaranın keyfini çıkarabilir, piknik yapabilir aynı zamanda parklarda bulunan sanat eserlerini de ziyaret edebilirsiniz.
 
Cenevre kültür ve sanat yönünden oldukça gelişmiş bir şehirdir. Keyifli ve lezzetli bir yemeğin ardından kaliteli zaman geçirmek isteyenler ise her zaman seyretmeye değer bir konser, dans gösterisi ya da tiyatro oyunu izleme şansı elde edebilirler.
 
Müzik
 
Cenevrelilerin en büyük tutkularından biri müziktir. Şehirde dinlenebilecek müzik türlerinden bazıları; caz, pop, rock, klasik ve çağdaş müziktir. Şehirde yıl boyunca birçok önemli müzik festivali düzenlenmektedir.
 
İlkbaharın gelişiyle düzenlenen Archipel Festivali, haziran ayında gerçekleştirilen Müzik Festivali ve yılın farklı dönemlerinde gerçekleştirilen Cenevre Uluslararası Müzik Yarışması bunlardan sadece birkaçını oluşturmaktadır.
 
Şehirde müzik etkinliklerinin gerçekleştirildiği mekânlar arasında Arena, Büyük Gazino, Büyük Tiyatro, Belediye Binası, Le Contretemps ve kent parkları bulunmaktadır. Büyük Tiyatro’ya ait La Suisse Orkestrası, sezon boyunca nefes kesen klasik müzik konserleriyle izleyicilerini büyülemektedir.
 
Victoria Konser Salonu
 
1893 yılında Daniel Fitzgerald Barton tarafından İngiltere Kraliçesi Victoria’ya ithaf edilerek yaptırılan Victoria Salonu, Cenevre’de klasik müzik performanslarının sergilendiği en prestijli konser salonlarından biridir. 1984 yılında çıkan bir yangın sonucu bütünüyle yeniden inşa edilmiştir. Konser salonunun tavanı, 1918 yılında La Suisse Orkestrası’nı kuran Ernest Ansermet’in anısına özel bir dekorasyon eşliğinde inşa edilmiştir.
 
Adres: General Dufour Sokağı, No: 14, Cenevre
Tel: (+41) 22 418 35 00
Web: www.ville-ge.ch/vh
 
Tiyatro
 
Kültür ve sanat konularında İsviçre’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Cenevre’de farklı pek çok şova sahne olan 35 tane tiyatro binası bulunmaktadır. Büyük Park’ın içerisinde yer alan L'Orangerie Tiyatrosu ve şehrin en dikkat çekici yapılarından biri olan Büyük Tiyatro bunlardan sadece ikisidir.
 
Tiyatro konusunda oldukça zengin bir şehir olan Cenevre’de ayrıca, avangard performansların ve deneysel tiyatro eserlerinin sergilendiği önemli bir etkinlik olarak her yıl eylül ayı süresince şehrin birçok tiyatrosunda oynayan farklı tiyatro eserlerinden oluşan zengin bir program içeren La Batie Tiyatro Festivali düzenlenmektedir.
 
Forces MotricesTiyatrosu
 
Rhone Nehri’nin kıyısında yer alan büyüleyici Forces MotricesTiyatrosu; 1886 yılında fabrika olarak kullanılan, 1997 yılında başarılı bir dönüşüm projesi sonucu tiyatro binasına çevrilen göz alıcı bir yapıdır.
 
Tiyatro binasının göl manzarası, şaheser niteliğinde mimarisiyle birleşmekte ve ziyaretçilerini en az içerisinde gerçekleşen yüksek performanslı tiyatro ve opera gösterileri kadar büyülemektedir.
 
Adres: Des Volontaires semti, No: 2, Cenevre
Tel: (+41) 22 322 12 20
Web: www.bfm.ch
 
Büyük Tiyatro
 
Paris Opera evinden esinlenilerek 1879 yılında inşa edilmiş olan Büyük Tiyatro, Cenevre’nin en görkemli yapılarından birisidir. Klasik mimarinin görkemli atmosferini heykel ve resimlerle süslenmiş iç dekorasyonuyla birleştiren tiyatro binası, ziyaretçilerini büyüleyen bir yapıya sahiptir.
 
Şehirdeki en yüksek performansa sahip tiyatro eserlerinin, opera ve bale gösterilerinin sergilendiği Büyük Tiyatro, şehrin en popüler kültürel mekânlarının başında gelmektedir.
 
Adres: Tiyatro Bulvarı, No: 11, Cenevre
Tel: (+41) 22 418 31 30
Web: www.geneveopera.ch
 
Gece hayatı
 
Lozan’da daha çok gençlere hitap eden diskolar, kulüpler ve barlar bulunurken; Cenevre, genellikle sosyete mensubu orta yaş ve üstü bir kitleye hitap eden daha prestijli, oturaklı ve lüks bir gece hayatı manzarasına sahiptir.
 
De Divonne Gazinosu ve Movenpick Gazinosu, şehrin en popüler kumarhaneleri arasında yer almaktadır. Plaine de Plainpalais semtinde ise şehirde yer alan yegâne öğrenci kafeleri ve barları bulunmaktadır. Eski Şehir bölgesi içerisinde yer alan Du Bourg De Four semti, birçok kaliteli gece kulübüne ve sofistike bara ev sahipliği yapmaktadır. Gündüzleri alışveriş cenneti olan Basses Sokakları; gece şehrin üzerine çöktüğünde, eğlence alternatiflerini içeren birçok mekânı içerisinde barındıran bir cazibe merkezine dönüşmektedir.
 
Festivaller
 
Cenevre’nin seçkin havası, şehir kapsamında gerçekleştirilen tüm festival ve kutlamalarda kendini hissettirmektedir. Sakin ve huzurlu olan bu lüks Avrupa şehrinde gerçekleşen festivaller ve kutlamalar ile yılın en hareketli zamanları yaşanır.
 
Cenevre Festivali
 
Her yıl, 29 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Cenevre Festivali; ülke çapından ve tüm dünyadan binlerce insanı, lezzetli yerel yemeklerin tadına bakmak, coşkulu konserleri seyretmek ve kutlamalara katılmak için Cenevre Gölü kıyısında buluşturmaktadır.
 
Festival kapsamındaki kutlamalar; Cenevre Gölü üzerinde suda gerçekleştirilen geçit törenini, rock müzikten klasik müziğe kadar uzanan çeşitli sokak konserlerini, yerel yemeklerden oluşan ziyafet sofralarını, yerel el işi ürünlerinin satışa sunulduğu rengârenk pazar alanlarını ve kapanış günü son olarak müzikal havai fişek gösterisini içermektedir.
 
Cenevre Müzik Festivali
 
Her yıl 18 – 20 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Cenevre Müzik Festivali’nde, tüm şehrin sokakları dev bir sahneye dönüşmektedir. Cenevre’nin neredeyse her sokağında ayrı bir konserin gerçekleştirildiği festivalde; rocktan teknoya, klasik müzikten caza kadar pek çok müzik türünü dinleme şansı elde edebilirsiniz.
 
Cenevre Müzik Festivali kapsamında gerçekleşen etkinliklere; birçok yerel sanatçı katıldığı gibi, dünya çapında ünlü müzik grupları da katılımda bulunmaktadır.
 
L'Escalade Kutlamaları
 
Her yıl 10 – 12 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen L’Escalade Kutlamaları, Cenevre’de en coşkuyla kutlanan ve en eski köklere sahip olan geleneksel bir törendir. L’Escalade Kutlamaları, 1602 yılında Cenevre’nin işgal altından kurtulmasını ve özgürlüğüne kavuşmasını kutlamak amacıyla gerçekleştirilmektedir.
 
Son düşmanların şehirden püskürtülmesi günü hakkında Cenevre’de pek çok yerel hikâye anlatılmaktadır. Bunlardan en popüler olanı Royauma Anne’nin düşmanın üzerine bir kazan dolusu kızgın sebze suyu boşaltması hikâyesidir. Bu hikâyeden yola çıkarak kutlamalar esnasında tüm şehrin sokaklarında içecek ikramı olarak sıcak sebze suyu dağıtılmaktadır.
 
Eski Şehir bölgesinden şehrin merkezine doğru eski geleneksel kostümler giymiş bir grup asker ve bando takımı, geçit töreni yaparak şehrin kurtuluşunu canlandırmaktadır. Kutlamalar esnasında şehirdeki tüm çikolata dükkânlarında günün anlam ve önemine göre vitrin düzenlemeleri yapılmakta ve herkese bedava acıbadem ezmeleri ve nugalı çikolatalar ikram edilmektedir.
 
Spor
 
Cenevre’nin en popüler spor takımı 1890 yılında kurulmuş bir futbol takımı olan Servette FC takımıdır. İsmini Rhone Nehri üzerinde kurulu olan küçük bir ilçeden almış olan takım, kuruluşundan 1930’lu yıllara kadar her zaman İsviçre Ligi’nin ilk sırasında yer almayı başarmıştır. 2005 yılında yönetim problemleri ve mali kriz yaşayan takım günümüzde ikinci ligde oynamaya devam etmektedir.
 
Cenevre ayrıca İsviçre Ulusal A Ligi’nde oynayan Genève-Servette Hokey Kulübü adında bir de hokey takımına ev sahipliği yapmaktadır.
 
Cenevre Gölü, yatçılık sporu için oldukça elverişlidir. Şehirde her yıl Avrupa’nın en büyük yatçılık yarışlarından biri olan Bol D'Or Yat Yarışları etkinliği düzenlenmektedir.
 
Alpler’in bu kadar yakınında yer alan bir şehirde kış sporları oldukça gelişmiştir. Snowboard ve kayak kış mevsiminde Cenevre’de zevkle gerçekleştirilebilecek spor aktivitelerindendir. Cenevre şehir merkezinden trene binerek kısa bir yolculuk sonunda ulaşabileceğiniz kayak merkezlerinden bazıları; Chamonix, Clusaz, Avoriaz, Diablerets, Les Gets, Les Houches ve Flaine’dir.
 
Yemyeşil doğasıyla ünlü olan İsviçre golf sporu için oldukça elverişli bir ülkedir. Şehirde muhteşem manzaralı yemyeşil golf sahaları bulunmaktadır. Ayrıca doğa yürüyüşleri ve at binme de şehirde popüler olan diğer spor aktiviteleri arasında yer almaktadır.
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.ucakbiletiall.net sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Cenevre Grup Uçak Bileti Al   » Cenevre Grup Uçak Rezervasyonu   » Cenevre Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Cenevre Grup Uçak Bileti Al