İstanbul İrlanda Cork Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul İrlanda Cork Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
İrlanda Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci kenti olan Cork, Munster ili sınırları içerisinde yer almaktadır. 
 
Şehrin adı, İrlandaca bir sözcük olan "corcach"tan gelmektedir ve anlamı, bataklık bölgedir.
 
Cork, İrlanda’nın etkileyici güzellikteki doğaya sahip şehirlerinden biri olmasının yanı sıra; renkli bir kültür ve sanat camiasını içerisinde barındıran, dinamik sosyal yaşamı ile de ünlüdür.
 
Şehir, her geçen yıl giderek daha da popüler bir turistik destinasyon hâline gelmektedir.  Cork günümüzde, Dublin’den sonra en sık ziyaret edilen İrlanda şehri ünvanını elinde bulundurmaktadır.
 
Buram buram tarih kokan gösterişli kaleleri ve otantik viski yapım evleri ile Cork; İrlanda kültür ve tarihini, en iyi şekilde gözlemlemenize olanak sunan eğlenceli gezi durakları ile çevrilidir.
 
Taze ve mümkün olduğunca doğal bir şekilde hazırlanan yemeklerden, çoğunlukla da deniz ürünü spesiyallerinden oluşan yerel mutfak; gastronomiye meraklı gezginlerin şehri ziyaret etmesi için başlı başına bir sebep olarak dâhi gösterilebilir.
 
Cork ev sahipliği yaptığı prestijli müze ve sanat galerileri, şık eğlence kulüpleri ve dinamik pubları ile kültür, sanat ve eğlenceye düşkün turistleri de cezbedecek; çok yönlü bir atmosferi içerisinde barındırmakta ve ziyaretçilerine zengin deneyimlerle dolu unutulmaz tatil anıları vadetmektedir.
 
 
Nereye Gidilir?
​Cork’ta genel olarak yıl boyunca ılıman bir iklim gözlenmektedir. Ancak sonbahar ve kış dönemlerinde şehir, tüm İrlanda genelinde olduğu üzere bol yağış almaktadır.
 
Dolayısı ile Cork’u ziyaret etmek için en uygun olan zaman, haziran - ağustos ayları arasıdır. Bu dönemde genelde güneşli bir hava hâkim olduğundan şehirdeki açık hava gezi duraklarını daha keyifli ziyaret edebilirsiniz.
 
Ayrıca yaz döneminde şehir, birçok ilgi çekici festivale de ev sahipliği yapmaktadır.
 
Cork’ta ziyaret edebileceğiniz mekânlar arasında; Orta Çağ’a ait kaleler, kırsal bölgelerde yer alan nostaljik kır evleri, viski üretim tesisleri, her yıl onlarca renkli oyun ve sergiye ev sahipliği yapan kültür merkezleri ve kalabalık İrlanda pubları bulunmaktadır.
 
Cork seyahatlerinin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat edilmelidir.
 
•    Turistik mekânları gezerken çantanıza sahip çıkmaya özen göstermeniz tavsiye edilmektedir. Küçük bir önlem alarak, kapkaççılık gibi tadınızı kaçıracak olaylarından korunabilirsiniz.
 
•    Cork, İrlanda’nın en güvenli şehirlerinden biridir, ancak yine de önlem olarak gece geç saatlerde barların civarındaki sokaklarda duran kalabalık genç gruplarından uzak durmanız önerilmektedir. İrlandalılar içkiyi oldukça sevmekte ve sarhoş olduklarında biraz asabileşebilmektedirler.
 
•    İrlanda aksanı dünya genelinde konuşulan İngilizceden oldukça farklıdır. Şehri ziyaret etmeden önce biraz İrlanda aksanına çalışmanız, yerel halk ile iletişim kurarken işinizi kolaylaştıracaktır.
 
    
Blarney Kalesi
 
Şehir merkezinin 8 kilometre ilerisindeki Blarney Köyü sınırları içerisinde yer alan Blarney Kalesi, İrlanda’nın en eski yapılarından biridir.
 
Taştan inşa edilen kale, oldukça görkemli ve nostaljik bir görünüme sahiptir. 
 
Adeta masallardan fırlamış gibi duran Blarney Kalesi’nin bir diğer özelliği de Stone of Eloquence adı verilen bir taşa ev sahipliği yapmasıdır. 
 
Eloquence kelimesi, İngilizcede güzel konuşma sanatı anlamına gelmektedir.
 
Yerel efsanede; kalede bulunan bu taşı öpenlerin, güzel konuşma sanatı yeteneğine kavuştuğu söylenmektedir.
 
Blarney Kalesi’nin bir diğer dikkat çekici yönü ise, ilginç bahçeleridir.
 
Kale alanı içerisinde dünyanın dört bir yanından toplanarak bir araya getirilmiş bir zehirli bitkiler bahçesi, bir bataklık bahçesi, binbir çeşit çam ağacına ev sahipliği yapan bir pinetoryum ve rengârenk çiçeklerle bezeli bir botanik bahçesi yer almaktadır.
 
Ayrıca Blarney Kalesi’nde bilhassa ilkbahar ve yaz dönemleri süresince; hem doğayla hem de sanatla iç içe bir gün geçirmenizi sağlayacak çeşitli sanatsal açık hava sergileri de düzenlenmektedir.
 
Adres: Blarney bölgesi, Cork
Telefon: (+353) 21 438 52 52
Web: www.blarneycastle.ie
 
Kilcoe Kalesi 
 
1450’li yıllarda inşa edilmiş olan Kilcoe Kalesi, Balldehob banliyösünün Roaringwater Körfezi kıyısında yer almaktadır.
 
Balldehob banliyösünün yerli hanedanı McCartyler tarafından körfez bölgesinin güvenliğini sağlamak amacıyla yaptırılmış olan kale, 1998 yılında ünlü aktör Jeremy Irons tarafından satın alınmıştır.
 
Altı yıl süren ve 1 milyon dolara mal olduğu söylenen restorasyon çalışmalarının ardından Jeremy Irons ve ailesi, kaleye taşınarak daimi evleri olarak burada yaşamaya başlamışlardır.
 
Özel mülk olduğu için kalenin içi ziyaret edilememektedir ancak bu ihtişamlı görünümü dışarıdan izlemek, Jeremy Irons’ın evinin yakınında bulunmak ve Roaringwater Körfezi’nin eşsiz deniz manzarasını görmek için; buranın seyahat rotanızda yer vermenize değecek bir nokta olduğunu belirtmek isteriz.
 
Balldehob’da yılın birçok döneminde eğlenceli festivaller düzenlenmektedir; mart ayı Geleneksel Müzik Festivali’ne, mayıs ayı Balldehob Caz Festivali’ne, ağustos ayı Balldehob Yaz Festivali’ne ve ekim ayı ise Ballydehob Old Time Threshing & Vintage Weekend adlı yerel kültürün tanıtıldığı kutlamalar ev sahipliği yapmaktadır.
 
Şayet seyahatiniz bu dönemlerden birine denk geliyorsa; banliyöye gelmişken, yerel halkı ve kültürü yakından tanıyabileceğiniz bu etkinliklere katılma şansına da sahip olabilirsiniz.
 
Adres: Balldehob, Roaringwater Körfezi, Cork
 
Saint Fin Barre Katedrali
 
1865 - 1879 yılları arasında dönemin ünlü Viktoryen mimarı William Burges tarafından inşa edilmiş olan Saint Fin Barre Katedrali, gotik mimarinin şehirdeki en göz alıcı örneğidir.
 
Kilisenin en dikkat çekici özelliklerinden biri, 1870 yılında Londralı William Hill tarafından kiliseye özel olarak tasarlanıp inşa edilen gösterişli kilise orgudur.
 
88 anahtarı ile bu ihtişamlı müzik aleti, günümüzde İrlanda’da bulunan en büyük nostaljik kilise orgu olmasıyla ünlüdür.
 
Saint Fin Barre Katedrali; dış cephesindeki oyma işçiliği, mermer heykelleri ve vitraylarla bezeli camları ile ünlüdür.
 
Ayrıca katedralin bahçe bölümündeki, William Burges’in katedrale armağanı olan Altın Melek Heykeli de mekânda göze çarpan bir diğer etkileyici ögedir.
 
Adres: Bishop Caddesi, Cork
Telefon: (+353) 21 496 33 87
Web: www.cathedral.cork.anglican.org
 
Aziz Anne Kilisesi
 
Cork şehir merkezi manzarasını hâkimiyeti altına alan Aziz Anne Kilisesi, göğe doğru uzayan ince yapısıyla dikkatleri hemen üzerine çeken etkileyici bir tarihî yapıdır.
 
Aziz Anne Kilisesi’nin dikkatleri üzerine çekmesini sağlayan en önemli özelliği,  şehirde eşi benzeri olmayan İtalyan mimari stilidir.
 
Ayrıca kilisenin ev sahipliği yaptığı Shandon Çan Kulesi, oldukça ünlü ve şehrin tarihinde köklü yeri olan bir yapıdır. Halk arasında; Shandon Çan Kulesi’nden gelen çan sesleri eşliğinde doğanların Cork’un yerlileri olduğu söylenmektedir.
 
Kilisenin çan kulesi bölümüne çıkıp, bu çanları asistanlar eşliğinde çalabilmek mümkündür.
 
Aziz Anne Kilisesi ayrıca, halk arasında adı “dört yüzlü yalancı” olarak bilinen bir de saat kulesine ev sahipliği yapmaktadır. 
 
Kuleye bu ismin verilmesinin nedeni sert esen rüzgârların kulenin dört yönünde yer alan saatleri etkileyerek hepsinin ayrı bir saati göstermesine neden olmasıdır.
 
Aziz Anne Kilisesi’nin Shandon Çan Kulesi bölümüne çıkaran şehrin etkileyici güzellikteki manzarasını panoramik açıyla izlemek de mümkündür.
 
Adres: Kilise Sokağı, Shandon, Cork
Telefon: (+353) 21 450 59 06
Web: www.shandonbells.ie
 
Cork City Gaol / Cork Şehir Hapishanesi Müzesi
 
1816 - 1824 yılları arasında mimar Sir Thomes Deane tarafından Gregoryen gotik stilinde inşa edilmiş olan Cork Şehir Hapishanesi, şehirdeki en görkemli ve en etkileyici tarihî gezi duraklarından biridir.
 
1827 - 1923 yılları arasında hapishane olarak hizmet vermiş olan yapı, günümüzde bir müzeye dönüştürülmüştür. Müzeyi sesli tur hizmet aracılığıyla gezmek ve yapıyı keşfederken, tüyler ürpertici hapishane hayatına dair hikâyeleri dinleyerek zamanda etkileyici bir yolculuğa çıkmak mümkündür.
 
Müze içerisinde ayrıca bir de nostaljik radyolar bölümü mevcuttur.
 
Cork Şehir Hapishanesi’nin çevresi, yemyeşil çim ve ağaçlar ile donatılmış büyük bir bahçe alanına sahiptir. Müzeyi ziyaretiniz sonrasında burada huzurlu bir şekilde zaman geçirme olanağına da sahip olabilirsiniz.
 
Adres: Manastır Meydanı, Sunday’s Well, Cork
Tel: (+353) 21 430 50 22
Web: www.corkcitygaol.com
 
Blackrock Kalesi Rasathanesi
 
16. yüzyılda inşa edilmiş olan Blackrock Kalesi, günümüzde hem bir müze hem de bir rasathane olarak hizmet vermektedir.
 
Kalenin zindan ve küçük kule bölümlerine her gün rehberler eşliğinde tarihî gezi turları düzenlenmektedir.
 
Ödüllü bir rasathane olan bölüm ise yıl boyunca astronomi ve bilim meraklılarını cezbedecek eğlenceli sergi ve atölye çalışmalarına ev sahipliği yapmaktadır. 
 
Gökyüzü Gözlemevi bölümünü ziyaret ederek;  yıldız ve gezegenleri izleyebilir, uzaya mesaj gönderebilir veya sadece otantik bir atmosfer içerisinden sergilenen ilgi çekici bilimsel sergilere katılabilirsiniz.
 
Blackrock Kalesi, Lee Nehri’nin hemen yanında yer alması dolayısıyla etkileyici pastoral bir kırsal manzaranın arasında konumlanmıştır. Kalenin çevresinde, İrlanda’nın eşsiz doğasıyla iç içe zaman geçirmek de mümkündür.
 
Adres: Kale Caddesi, Blackrock, Cork
Tel: (+353) 21 435 79 17
Web: www.bco.ie
 
Cork Üniversitesi
 
Cork Üniversitesi, İrlanda’nın en eski ve en köklü eğitim merkezlerinden biri olmasıyla ünlüdür.
 
Şehrin merkezinde yer alan bu prestijli eğitim merkezi, yaklaşık olarak 14.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.
 
Üniversite alanı içerisinde, şehirdeki önemli tarihî gezi duraklarından ikisi ve kültür duraklarından da biri yer almaktadır. 
 
Bu mekânlar; The Lewis Glucksman Sanat Galerisi, Honan Şapeli ve 19. yüzyılda inşa edilmiş olan Crawford Rasathanesi’dir.
 
Honan Şapeli, rengârenk vitray süslemelerle bezenmiş pencereleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir.
 
1880 yılında kurulmuş olan Crawford Rasathanesi ise ev sahipliği yaptığı 19. yüzyıla ait teleskoplar ve çeşitli bilimsel aletleri ile ünlüdür.
 
Her daim yenilikçi ve prestijli sergileri içerisinde barındıran The Lewis Glucksman Sanat Galerisi; şehrin en seçkin kültür merkezlerinden biri olarak bilinmektedir.
 
Adres: Batı Caddesi, Cork
Tel: (+353) 21 490 30 00
Web: www.ucc.ie
 
Crawford Sanat Galerisi
 
Crawford, şehrin en zengin içerikli sanat galerilerinden biridir. 
 
Cork Opera Evi’nin hemen yanında yer alan bu prestijli kültür merkezi, 2000’den fazla kıymetli resim ve heykele ev sahipliği yapmaktadır.
 
Galeride 18. yüzyıl İrlanda ve Avrupa sanatına ait resim ve heykelleri ayrıca modern video ve ışık oyunlarından oluşan sergileri görme fırsatına sahip olabilirsiniz.
 
Ayrıca Crawford Sanat Galerisi, 1818 yılında Vatikan Müzesi’nden Cork’a getirilmiş olan, Roma dönemine ait heykelleri de içerisinde barındırmaktadır.
 
Adres: Emmet Place, Cork
Tel: (+353) 21 480 50 42
Web: www.crawfordartgallery.ie
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Cork’un hemen dışında, farklı seyahat anıları edinmenizi sağlayacak birçok gezi rotası bulunmaktadır.
 
Drombeg Stone Circle
 
Drombeg; birbirine yaslanmış dev taşlardan oluşan dairesel bir oluşumdur.
 
Cork şehir merkezinden 2,5 kilometre doğuda Glandore ilçesinde bulunan bu doğal oluşum, yerel halk arasında “Büyücülerin Sunağı” olarak da isimlendirilmektedir.
 
Bronz Çağı’ndan bu yana varlığını sürdürdüğü bilinen bu doğal oluşum, İrlanda Doğal Anıt Akti çerçevesince koruma altında alınmıştır.
 
Cork çevresindeki en popüler turistik gezi duraklarından biri olan Drombeg, dev taşlardan oluşan yapısıyla tıpkı küçük bir Stonehenge’i andırmaktadır.
 
Taşların ortasındaki bölümde şifalı bir enerji alanı olduğuna inanılan bu mekân, şehrin gürültüsünden uzaklaşarak doğada vakit geçirmek ve ilginç bir doğa harikasını ziyaret etmek isteyenler için ideal bir günübirlik gezi rotası olacaktır.
 
Bölgeye araç kiralayarak veya 237 numaralı halk otobüslerini kullanarak ulaşılabilirsiniz.
 
Adres: Cork’un 2,5 kilometre doğusu
 
Kinsale
 
Cork şehir merkezinin 29 kilometre güneyinde yer alan Kinsale’e araç kiralayarak 30 dakikada veya Bus Éireann firmasının işlettiği halk otobüslerinden 226A numaralıyı kullanarak 45 dakikada ulaşmanız mümkündür.
 
Kinsale, İrlanda’nın gurme kenti olarak bilinmektedir. Şehirde her yıl ekim ayında ülke çapında ses getiren Kinsale Gurme Festivali düzenlenmektedir. Bu festival, gastronomi meraklılarının dünyanın dört bir yanından şehre akın etmesini sağlamaktadır.
 
İrlanda yemek kültürüne ilgisi olanların mutlaka bu dönemde Kinsale’i ziyaret etmelerini öneriyoruz.
 
Kinsale ayrıca, tarihî gezi durakları ve her çeşit su sporuna müsait körfez ve sahil alanları ile de ünlüdür.
 
Charles, James ve Desmond Kaleleri ile Kinsale Bölge Müzesi; şehirde ziyaret edilebilecek önemli turistik noktalardır.
 
Mavi bayraklı olmalarıyla ünlü Garretstown ve Garrylucas Plajları’nda yüzme, scuba dalışı, su kayağı, sörf ve yelkencilik gibi su sporları yapabilir ve etkileyici İrlanda doğasının tadını çıkarabilirsiniz.
 
Kinsale; birçok sevimli sokak kahvesine, renkli pub ve restorana ev sahipliği yapmaktadır. Yerel kültürü daha yakından tanımak için bu şirin ilçeyi ziyaret etmenizi öneriyoruz.
 
Adres: Cork’un 29 kilometre güneyi
Web: www.kinsale.ie
 
 
Ne yenir, ne içilir?
​İrlanda Mutfağı; deniz ürünü spesiyalleri, etli yahnileri, sağlıklı ve hafif sebze yemekleri, aromatik kahveleri ve alkollü içecekleri ile ünlüdür.
 
Cork mutfağında sıklıkla kullanılan malzemeler arasında somon, midye, istiridye, deniz tarağı, karides, kalamar ve mezgit başta olmak üzere deniz ürünleri; lahana, havuç, patates gibi taze sebzeler; süt ürünleri ile kuzu, kaz, domuz ve dana eti yer almaktadır. 
 
İrlanda yahnisi, İrlanda kahvesi ve İrlanda viskisi; yerel mutfağa ait ancak dünyaca ün kazanmış lezzetlerden yalnızca birkaçıdır.
 
Temel yemekler…
 
Cork mutfağında en popüler yemeklerin başında ülke genelindeki birçok şehirde olduğu gibi İrlanda yahnisi gelmektedir.
 
İrlanda yahnisi; kuzu eti parçalarının patates, soğan, havuç ve sarımsak ile birlikte yoğun ve aromatik kıvamlı baharatlı bir sebze suyu içerisinde pişirilmesinden oluşmaktadır.
 
Cork’u ziyaret etmişken, mutlaka Guinness birası ve sodalı ekmek ile birlikte servis edilen istiridye spesiyalinin tadına bakmanızı öneriyoruz. 
 
Bu spesiyal, yıl boyunca taze istiridyenin bolca çıkarıldığı İrlanda şehirlerinin ulusal yemeği hâline gelmiştir.
 
İrlanda mutfağı, zengin içeriği ile göz dolduran Big Irish Breakfast adındaki kahvaltı spesiyali ile ünlüdür.
 
Güne sıkı bir başlangıç yapmanızı sağlayacak bu spesiyal içerisinde; kızarmış yumurta, salam, sucuk, kaşarlı fırınlanmış domates, kan sosisi, jambon, İrlanda’ya has sodalı ekmek, meyve suyu, çay ve reçel çeşitleri bulunmaktadır.
 
Coddle; domuz sosisi parçalarının patates, soğan ve havuçla birlikte yahni olarak pişirilmesinden oluşmaktadır.
 
Püre hâline getirilen patateslerin lahana, kabak, doğranmış yeşil soğan, sarımsak, krema, soğan, biber ve isteğe bağlı olarak jambon eşliğinde pişirilmesiyle hazırlanan yemeğe ise colcannon adı verilmektedir.
 
Tatlılar…
 
Cork mutfağında popüler olan tatlı çeşitlerinin başında meyve içeren kekler gelmektedir.
 
Guinness keki; içerisinde zencefil, limon, üzüm, Guinness birası, soda ve kahverengi şeker bulunan aromatik bir tatlıdır.
 
Tereyağı ile ünlü Cork’ta, tereyağlı İrlanda kurabiyeleri de sıklıkla tüketilmektedir.
 
Üstü kızarmış elma dilimleri ile kaplı bir turta çeşidi olan apple amberin içerisinde limon suyu, elma parçacıkları, yumurta, un ve şeker bulunmaktadır.
 
Portakallı limonlu Carrageen pudingi, carrageen adı verilen bir çeşit su yosunu özünün; süt, pirinç, soya, portakal ve limon suyu gibi malzemeler ile karıştırılarak pişirilmesinden oluşmaktadır.
 
Atıştırmalıklar…
 
Cork, ülkenin en büyük çaplı tereyağı ticaretinin yapıldığı şehir olmasıyla ünlüdür. Cork tereyağı, yerel mutfakta önemli bir konuma sahiptir. 
 
Kızarmış sodalı ekmeğin üzerine sürülen kalın bir tabaka tereyağı, yerel halkın bir bardak Guinness birasının yanında sıklıkla yemeyi tercih ettiği bir atıştırmalıktır.
 
Crubeens, kızarmış domuz ayağından oluşan bir çeşit atıştırmalıktır. Özellikle bol alkol tüketilen akşamların sonunda, yenmesi tavsiye edilmektedir.
 
Yerel halk arasında popüler olan bir diğer atıştırmalık ise domuz jambonu, peynir, turşu, sirke ve zeytinyağı sosu, marul ve sosisten oluşan sandviçlerdir.
 
Kır turtası ise içerisinde et ve patates ezmesi bulunan lezzetli bir diğer yiyecektir.
 
Jambon yağında kızartılmış ekmek diliminden oluşan fried bread, balık ve patates kızartması spesiyali fish & chips ve tereyağlı kruvasan; şehirde deneyebileceğiniz farklı atıştırmalık lezzetler arasında yer almaktadır.
 
Ne içilir? 
 
Malt özlü tadı ile farklı bir siyah çay çeşidi olan İrish Breakfast Tea ve ülkenin Cavan bölgesinden çıkarılan maden suları ile üretilen Cavan gazozu; şehirde tadabileceğiniz yerel içecek çeşitleri arasında bulunmaktadır.
 
Şehirde sıklıkla tüketilen diğer alkolsüz içecekler arasında limonata, elma suyu ve portakallı gazoz tanoradır.
 
İrlanda, yerel üretim alkollü içecekleri ile dünya çapında büyük bir üne sahiptir.
 
Bu alkollü içecekler arasında; Guinness markalı siyah bira çeşitleri, İrlanda viskisi ve kremalı bir likör çeşidi olan Irish Cream yer almaktadır.
 
Dünyaca ünlü İrlanda kahvesi; filtre kahve, viski ve kremanın karışımıyla hazırlanmaktadır.
 
Patatesten veya arpadan üretilen votka çeşidine ise poitin adı verilmektedir.
 
 
Nasıl eğlenilir?
​Cork, hem modern bir şehir yapısına sahiptir hem de etkileyici güzellikte doğa manzaraları ile çevrilidir. Dolayısı ile şehirde, farklı türlerde eğlence anlayışlarına uygun birçok aktivite seçeneği bulmak mümkündür.
 
Kültür ve sanat açısından oldukça renkli ve dinamik bir atmosfere sahip olan şehirde tiyatroya gitmek, konser izlemek veya opera gösterisine katılmak gibi etkinlikler gerçekleştirebilir veya yemyeşil şehir parklarında doğayla iç içe zaman geçirip spor yapabilirsiniz.
 
Gece hayatı ve alışveriş açısından da oldukça canlı bir atmosfere sahip olan Cork’ta gündüz ışıltılı mağazaların içerisinde kaybolabilir gece ise müzik tercihinize göre pub veya gece kulübü seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.
 
Müzik
 
Geleneksel İrlanda müziği denildiği zaman akla, neşeli ritmik ezgili şarkılar ile gayda ve flütün renk verdiği ağıt havasında enstrümental parçalar gelmektedir.
 
Yöreye özgü geleneksel müzik aletleri arasında gayda, İrlanda flütü, İrlanda buzukisi, akordeon, keman, perdeli gitar ve Kelt arpı bulunmaktadır.
 
Yerel halk müziğinin haricinde şehirde öne çıkan müzik türleri; klasik müzik, rock, alternatif, new age ve poptur. 
 
Cork Opera Evi
 
1877 yılından bu yana faaliyetlerine devam eden bu nostaljik kültür merkezi, şehrin müzik alanındaki en prestijli etkinlik mekânlarından biridir. 
 
Tadı damağınızda kalacak bir opera gösterisi izlemek için, bu eşsiz yapıyı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.
 
Adres: Emmet Place, Cork
Telefon: (+353) 21 427 00 22
Web: www.corkoperahouse.ie
 
 
Tiyatro ve sahne sanatları
 
İrlanda’nın önde gelen sanat merkezlerinden biri olan Cork’ta, renkli ve dinamik bir tiyatro ve sahne sanatları atmosferi bulunmaktadır.
 
Şehirdeki tiyatro ve operalarda modern döneme ait yapıtların yanı sıra Orta Çağ ve Barok dönemini temsil eden prestijli ve göz kamaştırıcı nitelikte eserler de sergilenmektedir.
 
Cork Sanat Tiyatrosu
 
1976 yılında kurulmuş olan Cork Sanat Tiyatrosu, şehrin en köklü tiyatro topluluklarından biridir. Merkezde klasik eserlerin yanı sıra modern ve interaktif oyunlar da sahnelenmektedir.
 
Adres: Camden Court, Carroll's Quay, Cork
Telefon: (+353) 21 450 56 24
Web: www.corkartstheatre.com
 
Gece hayat
 
Cork, renkli bir gece hayatı atmosferine sahiptir. Şehrin gece hayatının kalbi; Grand Parade, Emmet Place, Carey’s Lane, Carroll’s Quay ve Camden Court semtlerinde atmaktadır.
 
Cork, çok sayıda İrlanda’ya özgü geleneksel puba ev sahipliği yapmaktadır. Bu pubların kiminde canlı müzik geceleri de düzenlenmektedir.
 
Şehrin orijinal gece hayatı atmosferini hissetmek ve yerel halkın eğlence anlayışını gözlemlemek için özellikle bu pubları ziyaret etmenizi öneriyoruz.
 
John Redmont, Hanover, Tuckey, Oliver Plunkett, Coburg ve Washinton Caddeleri; birçok popüler eğlence mekânına ev sahipliği yapmaktadır.
 
Aziz Peter’s Market Sokağı’ndaki Bodega ve Grand Parade semtindeki Soho Bar; şehrin en popüler iki eğlence mekânıdır.
 
Carey’s Lane Caddesi’ndeki The Pavilion ve Coburg Sokağı’ndaki Sin É ise geleneksel İrlanda müziğini canlı bir şekilde dinleyebileceğiniz prestijli gece kulüpleri arasında yer almaktadır.
 
Festivaller
 
Cork’ta her yıl, renkli ve eğlenceli birçok festival düzenlenmektedir. Bu renkli festivallere katılarak, Cork’un tadını daha da fazla çıkarabilirsiniz.
 
Cork Caz Festivali
 
Her yıl düzenlenen Cork Caz Festivali, şehirdeki en önemli kültür ve sanat etkinliklerinin başında gelmektedir. 
 
Etkinlik kapsamında her yıl dünya çapından birçok ünlü caz müzisyeni, şehre gelmekte ve buradaki kültür merkezlerinde konserler ve konferanslar düzenlemektedir.
 
Cork Midsummer Festival / Cork Yaz Ortası Festivali
 
Her yıl kutlanan Yaz Ortası Festivali, şehrin en renkli sanatsal etkinliklerinden biridir.
 
Festival kapsamında sokaklara açık hava konser sahneleri, açık hava sineması, el işi tezgâhları ve yerel mutfaktan örnekler sunan yiyecek büfeleri kurulmakta ve düzenlenen renkli eğlencelerle kentte bir karnaval havası estirilmektedir.
 
Yaz Ortası Festivali; sinema, görsel sanatlar, dans, bale, tiyatro, edebiyat ve müzik gibi çeşitli sanat dallarının bir araya getirildiği zengin içerikli bir etkinlik olmasıyla ünlüdür.
 
Spor 
 
Cork’ta popüler olan spor dalları arasında rugby, golf, yelkencilik, yüzme, İrlanda futbolu, binicilik, olta balıkçığı, su kayağı, yelkencilik, bisiklet ve doğa yürüyüşü bulunmaktadır.
 
Cork, golf oynamayı sevenler için ideal bir tatil rotasıdır çünkü şehrin çevresi yemyeşil kırsal alanlar üzerine kurulu golf merkezleri ile doludur.
 
Bu merkezlerin en prestijlileri arasında; Emerald Isle’daki Cork Golf Club, Midleton semtindeki East Cork Golf Club, Clashnure’daki Lee Valley Golf & Country Club ve Monkstown banliyösündeki Monkstown Golf Club bulunmaktadır.
 
Yüzme, su kayağı, scuba dalışı ve sörf gibi su sporları için Cork çevresindeki en elverişli plajlar ise; Garretstown, Inchedoney, The Warren, Barleycove ve Derrynane’dir.
 
Cork ziyaretiniz esnasında, İrlanda Ligi’ne ait bir futbol müsabakası izlemek isterseniz yolunuzu Turner’s Cross Stadyumu’na düşürmenizi öneririz.
 
East Ferry Marinası’ndaki Sail Cork ise, yelkencilik sporu ile ilgilenenlerin ve bu konuda eğitim almak veya gezi turlarına çıkmak isteyenlerin ziyaret edebileceği bir spor merkezidir.
 
Musgrave Parkı, şehirde gerçekleştirilen rugby müsabakalarına ev sahipliği yapan popüler bir mekândır. İrlanda’nın ünlü rugby takımı Munsters’in bazı maçları da burada gerçekleştirilmektedir.
 
Cork her yıl yaz aylarında Munster Spor Şampiyonası’na ev sahipliği yapmaktadır.
 
Páirc Uí Caoimh Parkı’nda gerçekleştirilen bu şampiyona kapsamında; güncel spor dallarının yanı sıra, geleneksel tarihî İrlanda sporlarına ait seyretmesi ilginç ve eğlenceli müsabakaları da düzenlenmektedir.
 
Binicilik sporundan hoşlananlar Cork’ta bu aktiviteyi gerçekleştirebilecek çok sayıda seçkin spor kulübü bulabilirler.
 
Castletownbere semtindeki Allihies Riding Center, Watergrasshill’deki Ballindenisk Equestrian Park, Glenville’deki Ballybrack Riding Center ve Bantry’deki Bantry Horse Riding Club; uğrayabileceğiniz prestijli adreslerden yalnızca birkaçıdır.
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.ucakbiletiall.net sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Cork Grup Uçak Bileti Al   » Cork Grup Uçak Rezervasyonu   » Cork Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul İrlanda Cork Grup Uçak Bileti Al