İstanbul Dublin Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Dublin Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Yemyeşil doğasıyla ünlü İrlanda’nın başkenti Dublin; ülke nüfusunun yaklaşık olarak % 25’ini içerisinde barındırmaktadır. Şehrin adı; İrlandaca siyah havuz anlamına gelen Dubh Linn kelimesinden türemiştir.
 
Bir kıyı şehri olan Dublin, limanıyla tarih boyunca ekonomik açıdan önemli bir konumda bulunmuştur. Bu avantaj, şehrin gelişip modernleşmesine büyük katkı sağlamıştır. İrlanda’nın en turistik şehirlerden biri olan Dublin; tarihi ve doğal güzelliklerini koruyarak modern, otantik ve büyüleyici bir şehir hâline gelmiştir.
 
İrlandalıların büyüleyici kültürünü öğrenmek, nefes kesen doğal güzellikleri gözlemlemek ve tarihi kaleler arasında dolaşmak isteyenleri sıcak bir misafirperverlikle karşılayan Dublin halkı; renkli ve canlı kişilikleriyle unutulmaz seyahat anılarıyla eve dönmenizi sağlayacaklardır.
 
 
Nereler Gezilir?
​Deniz kıyısında bulunması dolayısıyla ılıman bir iklime sahip olan Dublin, sanılanın aksine İrlanda’nın kuzeyi kadar çok yağış almamaktadır. Serin bir yaz iklimine ve ılık bir kışa sahip olan Dublin’i ziyaret etmek için en uygun mevsim mayıs – haziran aylarıdır. En çok bu aylarda yüzünü gösteren güneşli havalar size; Dublin’in doğasını daha canlı ve parlak görebilme şansı verecektir.
 
    Dublin, Avrupa’nın çoğu başkentine göre daha güvenilir bir şehirdir. Ancak hava karardıktan sonra Aşağı Abbey Sokağı’nın ve Boardwalk semtinin arka taraflarından uzak durulması önerilmektedir. Bu bölgeler genellikle uyuşturucu kullanan kişilerin takıldığı mekânlar olarak bilinmektedir.
 
    Temple Bar bölgesi, gecenin ilerleyen saatlerinde mekânlar kapandıktan sonra sarhoşların cirit attığı semt olarak bilinmektedir. Güvenliğiniz için mekânların kapanma saatinde bölgeyi terk etmeniz ve yanınıza yanaşan sarhoş tiplerle muhatap olmamanız tavsiye edilmektedir.
 
Dublin Kalesi
 
13. yüzyılda daha önceleri Vikinglerin yaşadığı bir alan üzerine inşa edilmiş olan Dublin Kalesi; tarih boyunca askeri bir savunma mekânı, hapishane, hazinelik, mahkeme ve 700 yıl boyunca da İrlanda’daki İngiliz Yönetimi’nin merkezi konumlarında bulunmuş son derece görkemli bir yapıdır.
 
Devlet ofisleri, yer altı kemerleri, Kraliyet Şapeli, el işleri mağazası, tarih merkezi ve restoran bölümü turistik ziyaretlere açık olan Dublin Kalesi’ni; hafta içi her gün 10.00 – 17.45 saatleri arasında gezebilmek mümkündür.
 
Adres: Dame Sokağı, No: 2, Dublin
Telefon: (+353) 1 677 71 29
Web: www.dublincastle.ie
 
Chester Beatty Kütüphanesi
 
2000 yılında İrlanda’nın, 2002 yılında ise Avrupa’nın en iyi müzesi seçilen Chester Beatty Kütüphanesi; çok değerli el yazması edebiyat eserlerini ve kıymetli tarihi kitapları içerisinde barındıran büyük bir kütüphane olmasının yanı sıra, aynı zamanda tarihi eserlerle dolu bir sanat galerisidir.
 
1875 – 1968 yılları arasında yaşamış olan ünlü sanat ve edebiyat koleksiyoneri Sir Alfred Chester Beatty’nin Çin, Japonya ve Mısır’dan topladığı kıymetli sanat eserlerini ve İran ve Avrupa edebiyatının oldukça değerli el yazması eserlerini ve kitapları içeren koleksiyonu; ölümünün ardından halka bağışlanmış ve adına bir müze kurularak sergiye açılmıştır.
 
Chester Beatty Kütüphanesi; hafta içi her gün 10.00 – 17.00, cumartesi günleri 11.00 – 17.00, pazar günleri ise 13.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Dublin Kalesi, Dublin
Telefon: (+353) 1 407 07 50
Web: www.cbl.ie
 
Su Yolları Ziyaretçi Merkezi
 
Liffey Nehri’ne 2 insan yapımı su kanalı daha eklenerek İrlanda Su Yolları Merkezi oluşturulmuştur. Dublin’i inci gibi saran bu suyolları, yarattıkları eğlenceli ve romantik atmosferle turizme bir hayli katkı sağlamaktadırlar.
 
Dublin’in doğal güzelliklerini gözlemlemek isteyenlerin kayıklarla uzun turlara çıkabildiği su kanallarında ayrıca balıkçılık, su kayağı, kano ve yelken de yapılabilmektedir.
 
Dublin şehir merkezinde Pearse Sokağı’nın hemen kıyısında yer alan ödüllü bir mimariye sahip olan Su Yolları Ziyaretçi Merkezi; bünyesindeki rehberler eşliğinde eğlenceli gezi turları düzenleyerek kanalların tarihi ve doğal özellikleri bakımından zengin bilgiler aktaran etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Su Yolları Ziyaretçi Merkezi, haftanın her günü 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Büyük Kanal Rıhtımı, Dublin
Telefon: (+353) 1 677 75 10
Web: dublin.iwai.ie
 
Hıristiyan Kilisesi Katedrali
 
11. yüzyıldan kalma Hıristiyan Kilisesi Katedrali, Dublin’in en eski yapısı olma özelliğini taşımaktadır. 19. yüzyılda büyük bir mimari yenileme sürecinden geçen katedralin en ilginç bölümü 11. yüzyıldan beri hiç el değmemiş olan kilise bodrumudur.
 
Yüzyıllardır kiliseyle alâkası olan kutsal kişilerin gömülmesi için ayrılmış olan ve hiç bozulmadan günümüze değin ulaşmayı başaran bu bölüm; büyük ve dikkat çekici tarihi heykelleri de içerisinde barındırmaktadır.
 
Kilise, pazar günleri haricinde haftanın her günü 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Chirst Church Sokağı, Dublin
Telefon: (+353) 1 677 80 99
Web: cccdub.ie
 
Guinness Antreposu
 
Dublin şehir merkezinin kalbinde yer alan Aziz James’in Geçidi’nin yanında bulunan Guinness Antreposu; İrlanda’nın dünyaca ünlü birası Guinness’in 1759 yılında Arthur Guinness tarafından ilk üretildiği yerdir.
 
Guinness Antreposu’nda ünlü bira markasının tüm tarihini, üretim şekillerini, sırlarını öğrenme şerefine erişebilir; antreponun en üst katında yer alan Gravity Bar’ında 360 derecelik Dublin manzarasını seyrederek lezzetli yerel üretim bira ve yiyeceklerin tadına bakabilirsiniz. Guinness Antreposu her gün 09.30 – 17.00 saatleri arası ziyarete açıktır.
 
Adres: Aziz James’in Geçidi, Dublin
Telefon: (+353) 1 408 48 00
Web: www.guinness-storehouse.com
 
Old Jameson Viski İmalathanesi
 
İrlandaca “uisce beatha” yani “hayat suyu” anlamına gelen viski; İrlanda’ya özgü içkilerin başında gelmektedir. Old Jameson İmalathanesi’nde gerçekleştirilen rehberli turlar eşliğinde viski yapımını A’dan Z’ye öğrenebilir, sonrasında ise imalathane içerisinde bulunan barda İrlanda, İskoç ve Amerikan viskilerini denemek için viski tadım workshoplarına katılarak Dublin kültürünün özgün ruhunu yakalayabilirsiniz.
 
Old Jameson Viski İmalathanesi, her gün 09.00 – 18.30 saatleri arasında ziyarete açıktır ancak son tur saat 17.30’da başlamaktadır.
 
Adres: Bow Sokağı, Smithfiled, Dublin
Telefon: (+353) 1 807 23 55
Web: www.jamesonwhiskey.com
 
Phoenix Parkı
 
Dublin şehir merkezinin 3 km batısında yer alan Phoenix Parkı, ziyaretçilerine şehrin gürültüsünden uzak huzurlu ve sakin bir ortam vaat etmektedir. Avrupa’nın en büyük şehir parkı olarak bilinen Phoenix Parkı içerisinde; muhteşem güzellikte süs bahçeleri, yapay göletler, geniş çayırlık ve ormanlık alanlar bulunmaktadır.
 
Bilhassa parkın ormanlık alanlarında devetüyü renkli geyiklere rastlanmaktadır. Spor ve doğa meraklıları için adeta bir cennet olan park içerisinde ayrıca; Dublin Hayvanat Bahçesi ve Aras an Uachtarain adı verilen İrlanda Cumhurbaşkanlığı konutu bulunmaktadır.
 
Adres: Park Geçidi Sokağı, Dublin
Telefon: (+353) 1 677 00 95
 
Dublin Hayvanat Bahçesi
 
Phoenix Parkı içerisinde yer alan ve doğal hayatı koruma çalışmalarıyla adından bir hayli söz ettiren Dublin Hayvanat Bahçesi; İrlanda’nın en büyük hayvanat bahçesi olma özelliğini taşımaktadır.
 
İçerisinde bulunan hayvanların kafeslerde değil de doğal yaşam alanlarına oldukça benzer özgür ortamlarda sergilenmesini destekleyen bir kuruluş olan Dublin Hayvanat Bahçesi içerisinde, yüzlerce vahşi hayvan ve bitki türü yaşamaktadır.
 
Evlat edinip bakımını üstlenebileceğiniz hayvanlar sayesinde destek verebileceğiniz hayvanat bahçesi içerisinde, sık sık eğlenceli partiler ve etkinlikler de düzenlenmektedir. Dublin Hayvanat Bahçesi pazartesi – cumartesi günleri 09.30 – 16.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Wellington / Hayvanat Bahçesi Yolu, No: 8, Dublin
Telefon: (+353) 1 474 89 00
Web: www.dublinzoo.ie
 
Dublinia & Viking Dünyası
 
Dublinia & Viking Dünyası; Christchurch semtinde yer alan renkli ve eğlenceli bir tarihi miras – eğlence merkezidir. İçerisinde Viking ve orta çağ dönemlerine ait temalı parkların ve tarihi sergilerin bulunduğu merkez ayrıca 17. yüzyıldan kalma Aziz Michael Kulesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.
 
Dublinia & Viking Dünyası’nı ziyaret ederek hem eğlenceli vakit geçirebilir, hem İrlanda tarihi ve kültürü hakkında pek çok şey öğrenebilirsiniz. Tarihi eğlence ile birleştiren bu keyifli merkez, haftanın her günü 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Aziz Michael Tepesi, No: 2, Christchurch semti, Dublin
Telefon: (+353) 1 679 46 11
Web: www.dublinia.ie
 
Glasnevin Mezarlığı
 
Dublin’in en eski mezarlıklarından biri olan Glasnevin Mezarlığı; Daniel O'Connell, Charles Stewart Parnell, Michael Collins, Eamonn De Valera gibi İrlanda tarihinde önemli yeri olan birçok sanatçı, mimar, politikacı ve bilim adamının son dinlenme mekânı olmuştur.
 
Her gün saat 14.30’da rehberli yürüyüş turları düzenlenen mezarlık içerisinde büyüleyici botanik bahçeleri, göz alıcı anıt ve heykeller ve bir de mezarlıkta yatan sanatçıların eserlerinden oluşan sanat müzesi bulunmaktadır.
 
Adres: Finglas Yolu, No: 11, Dublin
Telefon: (+353) 1 830 11 33
Web: www.glasnevintrust.ie
 
Trinity Koleji Eski Kütüphanesi ve Kells Kitabı
 
Trinity Koleji içerisinde yer alan Eski Kütüphane, görülmeye değer tarihi kitapları ve el yazması eserleri içerisinde barındıran geniş bir sergidir. Bu serginin en göz alıcı bölümü ise M.S. 800’lü yıllarda Kelt rahiplerince yazılmış olan İrlanda’nın en ünlü ulusal hazinesi Kells Kitabı’nın orijinal kopyasının bulunduğu bölümdür.
 
Hıristiyanlık ve Kelt kültürü açısından önemli bilgileri içeren bu büyülü kitabın varlığı filmlere konu olacak denli önemlidir ve İrlanda kültürünü yakından tanımak isteyen herkesin bu çok değerli tarihi eseri mutlaka yakından görmesi tavsiye edilmektedir.
 
Adres: Yeşil Kolej Sokağı, No: 2, Dublin
Telefon: (+353) 1 896 23 20
Web: www.tcd.ie/Library/old-library/
 
Kilmainham Gaol Hapishanesi
 
Şehir merkezinden 3,5 km uzaklıkta Kilmainham semtinde yer alan Kilmainham Gaol; 1780 – 1920 yılları arasında İrlanda tarihinde yaşanan birçok trajik olaya ev sahipliği yapmıştır. İrlanda’da hüküm süren İngiliz yönetimine karşı başlatılan 1916 Paskalya Ayaklanması isyancılarının asılarak öldürüldüğü hapishane olan Kilmainham Gaol, acı olaylarla dolu bir geçmişe sahiptir. Tarihi hapishane, sesli video sunumları eşliğinde rehberlerle birlikte gezilebilmektedir.
 
Adres: Inchicore Yolu, No: 8, Kilmainham, Dublin
Telefon: (+353) 1 453 59 84
Web: www.heritageireland.ie/en/Dublin/KilmainhamGaol
 
İrlanda Ulusal Arkeoloji Müzesi
 
İrlanda kültürüne meraklı herkesin mutlaka görmesi gereken bir mekân olan İrlanda Ulusal Arkeoloji Müzesi; İrlanda’da çıkarılan arkeolojik eserlerin büyük bir çoğunluğunun barındığı kapsamlı bir merkezdir. Müzenin en çok ilgi çeken bölümleri; Tarih öncesi İrlanda ve Hazinelik sergileridir. Müze içerisinde ayrıca dekoratif sanatlar sergisi de bulunmaktadır.
 
Pazar günleri kapalı olan İrlanda Ulusal Arkeoloji Müzesi; salı – cumartesi günleri 10.00 – 15.00, pazar günleri ise 14.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Kildare Sokağı, No: 2, Dublin
Telefon: (+353) 1 677 74 44
Web: www.museum.ie
 
İrlanda Ulusal Galerisi
 
1864 yılında açılmış olan İrlanda Ulusal Galerisi; İrlanda ve Avrupa sanatına ait oldukça kıymetli sanat eserlerini içerisinde barındırmaktadır. 13. yüzyıl ile 20. yüzyıl arasında üretilmiş olan yaklaşık olarak 14,000 esere ev sahipliği yapan bu prestijli galeri, sanatseverler için adeta bir cennettir.
 
İrlanda Ulusal Galerisi; pazartesi – cumartesi günleri 09.30 – 17.30, pazar günleri ise 12.00 – 17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Merrion Meydanı batısı, Clare Sokağı, Dublin
Telefon: (+353) 1 661 51 33
Web: www.nationalgallery.ie
 
Banliyöler
 
Dublin’in banliyöleri de en az şehir merkezi kadar görülmeye değer mekânlardır. Gerçek İrlanda kültürünü daha yakından gözlemlemek isteyenler, şehir merkezinden yürüyerek ya da tren veya otobüs ile 1 – 2 durak uzaklıktaki banliyölere kısa ve keyifli bir gezinti yapabilirler. Donnybrook, Howth, Ballsbridge, Sandymount, Ranelagh, Killiney; Dublin’in görülmesi gereken önde gelen banliyöleri arasında yer almaktadır.
 
Dublin sahillerini, yerel yemekler yapan lezzetli küçük restoran ve pastaneleri keşfetmek ve bir Dublinli gibi yaşamayı öğrenmek için bu küçük sevimli mekânlara zaman ayırarak mutlaka ziyaret etmeniz tavsiye edilmektedir.
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Dünyanın en modern şehirlerinden biri olan Dublin’in çevresi, İrlanda’nın büyüleyici doğal güzelliklerinin içerisine kurulmuş sessiz ve sakin ilçelerle doludur. Şehir hayatına kısa bir mola vererek enerji depolamak ve dinlenmek isteyenler için adeta cenneti andıran birçok farklı gezi rotası bulunmaktadır.
 
Glendalough
 
Dublin’in 30 km güneyinde yer alan Glendalough’ya 90 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile ulaşılabilmektedir. Dublin şehir merkezinden 11.30 ve 18.00 saatleri olmak üzere günde 2 kez kalkan otobüslere binerek Glendalough’ya ulaşabilmek ve Glendalough’dan hafta içleri 14.15, hafta sonları ise 14.30’da kalkan otobüs ile Dublin’e geri dönebilmek mümkündür.
 
Otobüs ile ulaşımı tercih edenlere, Glendalough’yu keyifli bir şekilde acele etmeden gezmeleri için bir gün konaklamaları tavsiye edilmektedir. Konaklama seçeneğini tercih etmeyenlere ise; büyüleyici Glendalough’yu keşfederken kısıtlı otobüs saatlerine tabi olmadan özgürce zaman geçirebilmeleri için araç kiralamaları önerilmektedir.
 
Adı Galce’de iki gölün vadisi anlamına gelen Glendalough; 6. yüzyıldan kalma kilise, mezarlık, kule ve manastırları içerisinde barındıran, ziyaretçilerini tarihi ve doğal güzellikleriyle büyüleyen küçük bir ilçedir. Dublin – Glendalough arasındaki yol güzergâhı, İrlanda’nın en muhteşem doğa manzaralarını görmenize imkân verecek keyifli bir rotadır.
 
Aziz Kevin’in 6. yüzyılda gelerek yerleştiği ve yüzyıllar boyunca ayakta kalmayı başaran kilise ve manastırların temelini attığı ilçede aynı zamanda kristal kadar berrak iki göl bulunmaktadır.
 
Dublin’i ziyaret eden turistlerin favori günlük kaçamak mekânlarından biri olan Glendalough’da, dilenirse doğayla iç içe bir yaşamın deneyimlenebileceği çiftlik evlerinde konaklanabilir ve yemyeşil İrlanda doğasının kalbinde yürüyüş, bisiklete binme, kano, yüzme gibi sporlar yapılarak dinlendirici ve huzurlu bir taşra kaçamağı yaşanabilir.
 
Adres: Dublin’in 30 km güneyi, İrlanda
 
Malahide Kalesi
 
Dublin’in 14 km kuzeyinde, 260 dönümlük bir arazı üzerine kurulu olan Malahide Kalesi; 12. yüzyılda inşa edilmiştir. Dublin şehir merkezinden 42 numaralı otobüse ya da Malahide durağından geçen herhangi bir trene bindiğinizde, 30 dakikalık bir yolculuk sonunda ulaşabileceğiniz kale; yemyeşil Malahide Demesne Bölgesel Parkı’nın içerisinde yer almaktadır.
 
Geçmişte, Dublin’in köklü ailelerinden Malahide Baronu Talbot ve ailesinin evi olan kale; günümüzde, göz alıcı güzelliğini bir müze olarak sergilemeye devam etmektedir. Kalenin etrafı Viktoryen stilinde inşa edilmiş olan nefes kesici güzellikteki Talbot Botanik Bahçeleri ile çevrilidir.
   
 
Ne Yenir?
​Geleneksel olarak İrlanda mutfağı; farklı et türlerinin havuç, turp, şalgam ve patates gibi sebzelerle birlikte yahni olarak pişirilmesiyle elde edilen yemeklerden oluşmaktadır. Son yıllarda gelişen modern İrlanda mutfağı ise; geleneksel Kelt mutfağının Fransız mutfağıyla etkileşime girmesiyle ortaya çıkmıştır. Modern İrlanda mutfağında yemekler; yerel olarak yetiştirilen taze sebze, meyve ve yemişlerle ayrıca deniz ürünleriyle zenginleştirilerek pişirilmektedir.
 
Dublin’de yerel lezzetlerin tadına varabileceğiniz restoranların büyük bir bölümü Temple Bar ve Trinity Koleji semtlerinde yer almaktadır.
 
Güney William ve Grafton sokakları dünya mutfaklarından örnekler sunan kaliteli birçok restorana ev sahipliği yapmaktadır. Bilhassa Grafton Sokağı üzerinde yer alan Hint restoranları şehirde oldukça ünlüdür.
 
Yerel lezzetleri uygun fiyatlarla tatmak için ise; tabldot yemekler sunan küçük ve sevimli kafe ve restoranların bulunduğu Güney Büyük Georges, Augnier ve Camden sokaklarına uğramanız tavsiye edilmektedir.
 
Çin ve Asya mutfağına düşkün olanların Dublin’de uğramaları gereken mekânların büyük bir çoğunluğu ise; Gardiner, O’Connell ve Parnell sokaklarında yer almaktadır.
 
Temel yemekler…
 
Şehrin en popüler yemeklerini başında colcannon gelmektedir. Püre hâline getirilen patateslerin lahana, kabak, doğranmış yeşil soğan, sarımsak, krema, soğan, biber ve isteğe bağlı olarak jambon eşliğinde pişirilmesiyle oluşan bu ünlü yemek; genellikle lahana mevsimi olan sonbahar kış aylarında sıklıkla tüketilmektedir.
 
Patates, un, soda, tereyağı ve yumurta ile pişirilen İrlanda kreplerine boxty adı verilmektedir. Boxty, Dublin restoranlarının hemen hemen tümünün mönüsünde olan en ünlü yerel yiyecektir. Marketlerde, sokak tezgâhlarında ve büfelerde daha çok düz krep olarak satılan boxty; restoranlarda modernize edilerek arasına etli malzemeler doldurulup dürüm hâline getirilmiş bir şekilde kabak ve sebzeli soslar eşliğinde servis edilmektedir.
 
İrlanda’nın bir numaralı geleneksel yemeği İrlanda yahnisidir. Dublin halkının tamamı domates, kabak ve etten oluşan bu tarihi tencere yemeğine bayılmaktadır. Dublin’de öğle yemeği olarak sıklıkla tüketilen İrlanda yahnisini, şehirdeki hemen her restoranın mönüsünde görebilmek mümkündür.
 
Dublin’in ulusal çapta ünlü yemeklerinden biri coddle’dır. Domuz salamı ve dana jambonu parçalarının patates, arpa ve soğan eşliğinde tencerede pişirilmesinden oluşan coddle, özellikle kış mevsiminde tüketilen bir yemektir.
 
Dublin’de sıklıkla tüketilen deniz ürünleri arasında; istiridye, somon, morina balığı ve ıstakoz bulunmaktadır. Şehrin en favori deniz ürünü spesiyali; Dublin avukatı adı verilen, viski ve krema eşliğinde pişirilen ıstakoz’dur.
 
Farklı bir kahvaltı için; İrlanda'nın inanılmaz yeşillikler içerisindeki, duvarlarını geyik kafaları süsleyen, küçük, ahşap, Kral George döneminden kalan, tarihi kır evi restoranlarında; ünlü geleneksel “Big Irish Breakfast” (büyük geleneksel İrlanda kahvaltısı) spesiyalini mutlaka denemelisiniz.
 
Kızarmış yumurta, salam, sucuk, üzeri kaşarlı fırınlanmış domates, kan sosisi, tavukgöğsü, İrlanda’ya has sodalı ekmek, meyve suyu, çay ve reçelden oluşan bu enerji bombası kahvaltı kesinlikle güne sıkı bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır.
 
Tatlılar…
 
Aziz John Festivali sırasında yenilen geleneksel bir tatlı türü olan goody; ekmek parçacıkları, şeker ve baharatların süt içerisinde kaynatılmasından oluşan bir tür tatlı lapa çeşididir.
 
Carrigaline viski turtası; patates, şeker, badem, portakal aroması, İrlanda viskisi ve tereyağı ile yapılan oldukça lezzetli bir tatlıdır. Dublin’e özgü tatlılardan bir diğeri ise elmalı arpalı pudingdir. Limon suyu, elma, Frenk arpası ve krema ile yapılan bu özel puding, hem tatlı isteğinizi doyuracak hem de midenizde ağırlık yapmayacak sağlıklı bir spesiyaldir.
 
İrlanda’nın ünlü siyah birası Guinness şerefine üretilen Guinness keki; Guinness birası, zencefil, hindistancevizi, limon, tarçın, soda ve kahverengi şeker kullanılarak yapılmaktadır ve oldukça aromatik ve lezzetli bir tada sahiptir.
 
Ünlü İrlanda içkileriyle yapılan bir diğer popüler tatlı kremalı Baileys pastasıdır. İrlanda’nın bir diğer ünlü içkisi Baileys, yerel üretim viski, tahıllı un, çikolata, kahve, yumurta ve krema karışımından elde edilen çok özel bir lezzete ve göz alıcı bir görünüme sahip olan spesiyali mutlaka denemeniz tavsiye edilmektedir.
 
Atıştırmalıklar…
 
Dublin’de tüketilen atıştırmalıkların başında fish & chips adı verilen balık ve patates kızartmasından oluşan mönü gelmektedir. Şehrin içerisinde birçok barda ve yerel fast food restoranlarında bu lezzetli spesiyali deneyebilirsiniz.
 
Dublinlilerin favori atıştırmalıklarının bir diğeri sambo sandviçidir. Hemen her sokak başında yer alan tezgâh ve büfelerde satılan bu sandviç, ekmeğin arasına istediğiniz malzemeleri koydurarak hazırlatabileceğiniz kolay bir atıştırmalıktır. Sambo sandviçi, genellikle çalışan kesimin öğle yemeklerinde tercih ettiği bir atıştırmalık türüdür.
 
Pide benzeri bir sandviç ekmeği olan pitanın arasına isteğe bağlı olarak doldurulan salata çeşitlerinden oluşan sandviçe ise pita sandviçi adı verilmektedir. Dublin’de sıklıkla tüketilen atıştırmalık yiyeceklerden bir diğeri de dürüm kebaptır.
 
Geleneksel bir pastane ürünü olan barmbrack ise; içerisine üzüm ve çeşitli yemişlerin katıldığı hafif tatlı bir çörek türüdür. Genellikle çay saatlerinde; hafifçe ısıtılıp üzerine tereyağı sürülerek tüketilen bir atıştırmalık çeşididir.
 
Ne içilir?
 
Dublin’in en ünlü içeceği, kuşkusuz ki tarihi siyah bira çeşidi Guinness’tir. Bu içki tüm İrlandalıların hayatında değişmez bir öneme ve yere sahiptir o kadar ki birçok yemek ve tatlı çeşidine dâhi temel malzeme olarak katılmaktadır.
 
Poteen; malt, arpa, tahıl ya da patatesten damıtılarak üretilmiş bir içki çeşididir ve alkol oranı % 60 – 95 arasında değişmektedir.
 
İrlanda viskisinin krema ile karışımından elde edilen likör Irish cream, altın rengiyle ünlü özel viski likörü Irish mist ve yerel üretim bal likörü de şehirde denenebilecek diğer alkollü içecekler arasında yer almaktadır.
 
Alkolsüz içki olarak şehirde sıklıkla tüketilen içeceklerden biri malt aromalı bir tada sahip olan siyah çay çeşidi İrlanda kahvaltı çayıdır. Bu çay çeşidi ünlü aromasıyla Irish Breakfast Tea adıyla dünya çapında oldukça ünlüdür.
 
İrlandalıların çayı kadar kendilerine özgü bir hâle getirdikleri kahveleri de ünlüdür. Hem Dublin’de hem de dünyada sıklıkla tüketilen İrlanda kahvesi; İrlanda viskisi, şeker, kahve ve krema karışımında oluşan hafif alkollü lezzetli bir kahve çeşididir.
 
Dublinlilerin diğer favori alkolsüz içecekleri arasında; İrlanda’nın Cavan bölgesindeki maden sularından üretilen Cavan kolası, kırmızı, sarı ve kahverengi limonata çeşitleri bulunmaktadır.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Doğa, tarih ve modernizmin birleştiği post modern şehir Dublin’de her zevke göre bir eğlence seçeneği mevcuttur. İster doğa ve tarih turlarına katılabilir, Kelt kültürüne ait büyüleyici mekânları ve manzaraları keşfedebilir; isterseniz şehrin ziyaretçilerine sunduğu modern İrlanda kültürünü alışveriş, tiyatro, konser ve gece hayatı aktiviteleriyle daha yakından tanıyabilirsiniz.
 
Müzik
 
İrlanda müziği; gayda, keman, yan flüt ve akustik gitarın bolca kullanıldığı enerjik ve coşkulu bir yapıya sahiptir. Geleneksel İrlanda müziği; doğanın huzurlu ve sakin imajını yansıttığı gibi; savaş dönemlerinde ortaya çıkan geleneksel türküler ve mistik şehir efsanelerini anlatan halk müziği ile de aynı zamanda coşkulu, hırçın ve enerjik bir havaya da bürünebilmektedir. Yerel müziğin yanı sıra şehirdeki kafe ve barlarda genellikle caz, blues ve rock müzik türleri çalınmaktadır.
 
Ulusal Konser Salonu
 
Ülkenin kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan en prestijli ve büyük mekânı olan Ulusal Konser Salonu’nda; Dublin’in en göz kamaştırıcı etkinliklerine katılabilirsiniz.
 
Adres: Earlsfort Terrace, No: 2, Dublin
Telefon: (+353) 1 417 00 77
Web: www.nch.ie
 
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Dünyaca ünlü oyun yazarı Oscar Wilde’ın memleketi İrlanda’da tiyatro bir hayli gelişmiş bir sanat dalıdır. Dublin’de tarihin büyülü atmosferinden günümüze ulaşan klasik eserlerin en başarılı yorumlarını izleme ve pastoral kır yaşamının ve savaşların anlatıldığı yerel tiyatro eserlerini keşfetme şansına sahip olabilirsiniz. Ayrıca şehirde dünyaca ünlü yüksek bütçeli tiyatro, bale, opera ve dans gösterilerini de izleyebilirsiniz.
 
Abbey Tiyatrosu
 
Şehrin en popüler tiyatro oyunlarının sergilendiği Abbey Tiyatrosu’nda yerler çabucak dolduğundan, Dublin’de bir tiyatro deneyimi yaşamak isteyenlerin ellerini çabuk tutup biletlerini online olarak önceden almaları tavsiye edilmektedir.
 
Adres: Aşağı Abbey Sokağı, No: 1, Dublin
Telefon: (+353) 1 887 22 00
Web: www.abbeytheatre.ie
 
Gece hayatı
 
İçkiyi seven bir millet olarak bilinen İrlandalıların başkenti Dublin, bu üne leke sürmeyecek canlı ve renkli bir gece hayatına sahiptir. Şehrin eğlence dünyasının kalbi, geleneksel İrlanda barlarında atmaktadır. Ayrıca şehirde; her zevke hitap edecek diskolar, canlı müzik barları, rock barlar, modern restoran ve kafeler de bulunmaktadır.
 
Şehir merkezinde yer alan Temple Bar bölgesi; Dublin’de eğlence dünyasının kalbi konumundadır. Bölge içerisinde yan yana dizilmiş sayısız bar, kafe ve restoran bulunmaktadır.
 
Hareketli ve temposu yüksek bir eğlence anlayışına sahip olanlar için tam bir cennet olan bu bölgede eğlence, sabahın ilk ışıklarına kadar sürmektedir. Temple Bar bölgesi içerisine kurulmuş sokak sehpalarında elinizde içkinizle sokakta dahi eğlenmeniz mümkündür.
 
South King, Aungier ve Grafton sokakları; daha sakin bir gece eğlencesini tercih edenler için biçilmiş kaftandır. Kaliteli şarap evlerinin ve daha çok chill out müzikler çalan kafe barların bulunduğu bu bölgelerde, keyifli bir yemek ve sohbet eşliğinde içkinizi yudumlayarak otantik bir ambiyans içerisinde hoşça vakit geçirmeniz mümkündür.
 
Şehrin Northside bölümü; genellikle sanatsal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Güzel bir akşam yemeğinin ardından nefes kesici bir sanat performansı izlemek için şehrin Northside bölümünde yer alan tiyatro, konser salonu ve caz ve blues barlarına uğrayabilirsiniz.
 
Festivaller
 
Dublin birbirinden renkli festivale ev sahipliği yapmaktadır. Festivallere katılarak şehrin kültürünü ve halkını daha yakından tanıma olanağına sahip olabilirsiniz.
 
Aziz Patrick Festivali
 
Her yıl 17 – 20 Mart tarihlerinde dünya çapında kutlanan Aziz Patrick Festivali’nin kökeni İrlanda’ya dayanmaktadır. Tüm şehrin yeşile boyandığı ve tüm halkın İrlandalı olmakla öğündüğü bu festivalin en şaşalı biçimde izlenebileceği yer Dublin sokaklarıdır.
 
Aziz Patrick Festivali süresince tüm şehir, büyük bir parti alanına dönüşmektedir. Sokaklarda ziyafet sofraları kurulmakta ve herkese bedava yerel yiyecek ve içeceklerden ikram edilmektedir.
 
Geleneksel İrlanda danslarının ve seremonilerinin gerçekleştirildiği festivalin en renkli gösterilerinden biri de festival geçididir. Bu festivale katılarak İrlanda kültürünü en ince detayına kadar gözlemleyebilir, nefes kesen etnik şovlar izleyebilir ve Dublin halkını daha yakından tanıma şansını elde edebilirsiniz.
 
Spor
 
Gal futbolu ve hurling, İrlanda’nın milli sporlarıdır. 15 kişiden oluşan 2 takım eşliğinde oynanan hurling; sliotar denilen özel Hurling topunu rakibin kalesine sokmak ya da "hurley" olarak bilinen eğimli çubuklar yardımıyla direğin üstünden geçirmek amacıyla oynanan bir spor müsabakasıdır. Gal futbolu ise; hem kadınlar hem de erkeklerce oynanan futbol ile rugby arası sert bir spor türüdür.
 
Gal Atletik Birliği’nin merkezini içerisinde barındıran, 82,300 kişi kapasiteli Croke Parkı Stadyumu; Avrupa’nın en büyük 4. stadyumudur. Stadyumda; Gal futbolu, uluslararası futbol, Avustralya futbolu ve hurling müsabakaları gerçekleştirilmektedir.
 
Şehrin ünlü spor takımlarından Dublin Takımı; Gal futbolu ve hurling müsabakalarını Parnell Park Stadyumu’nda gerçekleştirmektedir. Dublinlilerin favori sporlarından bir diğeri ise rugby’dir. Oldukça heyecanlı geçen İrlanda Rugby Birliği Takımı müsabakaları; Lansdowne Yolu, Arena ve Aviva stadyumlarında izlenebilmektedir.
 
At binmek, Dublin’de oldukça popüler bir spordur. Shelbourne Parkı ve Leopardstown, şehirdeki en ünlü 2 yarış pistidir.
 
Avustralya Futbolu; Dublin halkı arasında 1999 yılından beri gitgide yaygınlaşmaktadır. Şehir; Avustralya Futbol liglerinde müsabakalara katılan Capital, Dublin Şeytanları, Batı Dublin Azizleri ve Güney Dublin Kuğuları olmak üzere 4 takıma ev sahipliği yapmaktadır.
 
İrlanda ülke olarak ayrıca profesyonel Avustralya Futbolu liginde oynayan İrlanda Savaşçıları adında bir de ulusal Avustralya futbolu takımına sahiptir.
 
1980 yılından bugüne, her ekim ayının son pazartesi günü gerçekleştirilen Dublin Maratonu, halkın ve tüm dünyadan sporcuların büyük katılımıyla gitgide daha da popüler bir spor etkinliği hâline dönüşmektedir.
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.ucakbiletiall.net sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Dublin Grup Uçak Bileti Al   » Dublin Grup Uçak Rezervasyonu   » Dublin Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Dublin Grup Uçak Bileti Al