İstanbul Dubrovnik Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Dubrovnik Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Adriyatik Denizi kıyısındaki en popüler ve en turistik şehirlerden biri olan Dubrovnik, Hırvatistan içerisinde yer alan Dubrovnik – Netreva Eyaleti’nin merkezi konumundadır. Kristal mavisi denizi ve ticari açıdan oldukça faal olan limanı sayesinde her geçen yıl daha da popülerleşen Dubrovnik; turizm camiasında cennetin yeryüzündeki yansıması olarak ünlenmiştir.
 
Hırvatistan’da turizm denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan Dubrovnik, masmavi denizi ve kırmızı çatılı evleriyle insanı neşelendiren ve canlandıran bir şehirdir.
 
Dubrovnik; 7. yüzyılda inşa edilmiş olan Eski Şehir bölümünün ve 13. yüzyıldan bu yana bozulmadan varlığını sürdürebilen Orta Çağ mimarisinin en güzel örneklerinden olan Şehir Surları’nın da içerisinde bulunduğu UNESCO Dünya Miras Listesi’ne ait birçok kıymetli yapı ve esere ev sahipliği yapmaktadır.
 
Hem keyifli bir tatil geçirmenizi sağlayacak güneşli, canlı ve sıcak bir atmosfere; hem de tarihi yapılarıyla sizi farklı bir zaman yolculuğuna çıkaracak mistik bir görünüme sahip olan şehir, modernleşmesinin yanı sıra koruduğu doğası ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakacak bir güzelliğe sahiptir.
 
Ragusa ismiyle de bilinen Dubrovnik, geçmişten bugüne Hırvat dili ve edebiyatının beşiği konumundadır. Şehir ayrıca ülkenin bilimsel, sanatsal ve kültürel merkezi olarak tanımlanmaktadır.
 
Tarih, mimari, doğa ve eğlence meraklıları için tam bir cennet olan Dubrovnik; sıcakkanlı insanları ve büyüleyici kültürüyle ziyaretçilerine doyurucu bir tatil vaat etmektedir.
 
 
Nereler Gezilir?
​Tarihi ve doğal güzellikleriyle göz alıcı bir şehir olan Dubrovnik, aynı zamanda sıcakkanlı insanları ve eğlenceli kültürü ile de ziyaretçilerinin hoşça vakit geçirmelerini sağlamaktadır.
 
Tarihin, doğallığın ve modernliğin birleştiği Dubrovnik’te tatilinizin keyifli bir şekilde sürmesi için birkaç noktaya dikkat etmeniz önerilmektedir.
 
    Dubrovnik oldukça güvenli bir şehirdir. Ancak her yerde görülebilen kapkaççılık ve yan kesicilik suçları az miktarda da olsa Dubrovnik’te de mevcuttur. Özellikle turistik ve kalabalık mekânlarda, üzerinizde kıymetli eşya ve yüklü miktarda para bulundurmamaya ve çantanıza dikkat etmeye özen göstermelisiniz.
    Eski Şehir bölgesi kaygan tarihi kaldırımlarıyla ünlüdür. Yüzyıllardır insanların üzerinde yürüdüğü tarihi taş yollar kayganlaşarak düşme tehlikelerine yol açabilmektedir.
 
Franciscan Manastırı
 
14. yüzyılda Barok mimari stilinde inşa edilmiş olan Franciscan Manastırı; Dubrovnik içerisinde yer alan, en güzel Romanesk mimariye sahip dehlizlere ev sahipliği yapmaktadır. Şehirdeki ortaçağ havasına en çok katkıda bulunan yapılardan biri olan manastır içerisinde; bir kilise, müze ve 1317 yılından beri hizmet vermekte olan bir de eczane bulunmaktadır.
 
Manastır içerisinde bulunan müzede; tarihi öneme sahip dini objelerin ve yaldızlı el yazması dini kitapların yanı sıra eski tıp kitapları, tıp aletleri ve terazi gibi eczanede bir zamanlar kullanılan nostaljik eşya ve objelere de rastlanılmaktadır.
 
Franciscan Manastırı, haftanın her günü 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Placa Sokağı, No: 2, Dubrovnik
Telefon: (+385) 20 321 410
 
Tarihi Şehir Surları
 
Dubrovnik; Eski Şehir bölümünü çevreleyen kalın surları ile dünyaca ünlüdür. Tarih boyunca şehri düşmanlardan korumayı en iyi şekilde başaran surlar, bugün dünyanın dört bir yanından turistlerin ilgisini çekerek şehrin turizm açısından gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Tarihi surlarca çevrelenmesi sebebiyle Dubrovnik’in Eski Şehir bölümü, bir semtten çok, büyük bir şehir müzesini andırmaktadır.
 
2 km boyunca uzanan, şehrin en popüler turistik noktalarından biri olan bu tarihi ve görkemli surları keyifli bir şekilde dolaşabilmek için yaz aylarında; gün içerisindeki hava sıcaklığı ve kuvveli güneş yüzünden, sabah erken veya akşamüzeri saatlerin tercih edilmesi önerilmektedir.
 
Tarihi Şehir Surları’nı ziyaret ederek Dubrovnik’in en muhteşem manzaralarını görebilme şansını elde etmiş olursunuz. Ayrıca surlar içerisinde yer alan çeşitli burç, kale ve kuleleri de ziyaret edebilirsiniz.
 
Surların üzerinde bulunan bu kalelerin en önemlilerinden biri Minceta Kalesi’dir. Rönesans mimarı Juraj Dalmatinac tarafından inşa edilmiş olan Minceta Kalesi, surların kuzey batı tarafında yer almaktadır.
 
Tarih boyunca Dubrovnik Limanı’nın girişini korumuş olan Aziz Luke Kulesi de bu alan içerisinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekânlardan biridir. Aziz Luke Kulesi; surların Ploce Geçidi’ne yakın kısmında yer almaktadır. 16. yüzyılda inşa edilmiş olan Aziz Luke Kulesi; büyük bir deniz akvaryumu olan Akvaryum’a ve Denizcilik Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: Gundulièeva Poljana Sokağı, No: 2, Dubrovnik
Telefon: (+385) 20 425 942
 
Marin Drzic’in Evi
 
Hırvatistan’ın edebiyat dâhisi ünlü yazar Marin Drzic’in Dubrovnik’teki evi, yazarı ölümsüzleştirmek adına ölümünün ardından müze hâline çevrilmiştir.
 
Müzede ziyaretçilere, yazarın hayatını ve eserlerini anlatan 40 dakikalık bir sunum gösterilmektedir. Sunum aynı zamanda Dubrovnik’in tarihine ve kültürel gelişimine de ışık tutan detaylı ve zengin bilgiler içermektedir.
 
Adres: Siroka Sokağı, No: 7, Dubrovnik
Telefon: (+385) 20 323 242
Web: muzej-marindrzic.eu
 
Katedral Hazineliği
 
Dubrovnik, uzun tarihi boyunca aynı alana kurulu olan 3 katedrale ev sahipliği yapmıştır. Katedral Hazineliği alanı üzerinde kurulmuş olan ilk yapı; 7. yüzyılda inşa edilmiş Bizans stili bir mimariye sahip olan bir katedraldir.
 
Yüzyıllar içerisinde bu katedralin yok olması sonucu yerine Romanesk mimari sitilinde ikinci bir katedral inşa edilmiştir. Bu katedral de 17. yüzyılda bölgede yaşanan büyük bir deprem sonucu yıkılmıştır.
 
Alan üzerine son olarak 1713 yılında İtalyan mimar Buffalini tarafından Barok stilinde göz alıcı bir katedral inşa edilmiştir. Günümüze kadar ulaşmayı başarabilen bu katedral, zengin bir hazinelik bölümüne sahiptir.
 
Katedrale ait hazinelik bölümü; dini el yazması eserleri, resimleri, ikonları ve birçok değerli dini objeyi içerisinde barındırmaktadır. Katedral alanı içerisinde, ziyaret edilebilecek arkeolojik kazı alanları da bulunmaktadır. Katedral, hafta içi her gün 09.00 – 20.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Kneza Damjana Jude Sokağı, No: 1, Dubrovnik
Telefon: (+385) 20 411 715
 
Savaş Fotoğrafları Sergi Merkezi
 
Dubrovnik’in tarihi merkezinde yer alan Savaş Fotoğrafları Sergi Merkezi, savaş ve çatışmalara yönelik sürekli değişen fotoğraf sergilerinden oluşmaktadır. Sergiye katılan fotoğrafçılar eserlerinde savaş ve çatışmaları olduğu gibi; tüm acımasızlığı ve zalimliğiyle ortaya koymayı amaçlamaktadırlar.
 
Dünya çapında tanınmış profesyonel foto muhabirlerin ödüllü fotoğraflarının da yer aldığı merkez, eğitici ve dikkat çekici radikal çalışmaları sergileyerek kamuoyunda her daim ses getiren organizasyonlara imza atmaktadır.
 
Adres: Antuninska Sokağı, No: 6, Dubrovnik
Telefon:  (+385) 20 322 166
Web: www.warphotoltd.com
 
Onofrio’nun Çeşmeleri
 
Dubrovnik’in tarihi şehir merkezi Eski Şehir’in Pile Geçidi’nin bulunduğu batı ve Ploce Geçidi’nin bulunduğu doğu giriş noktalarında yer alan Onofrio’nun Çeşmeleri; 1438 – 1444 yılları arasında İtalyan hidrolik mühendisi Onofrio della Cava ve mimar Pietro di Martino tarafından Dubrovnik Irmağı’ndan şehre temiz su getirilmesi amacıyla inşa edilmiştir.
 
Veba salgını günlerinde, bir önlem olarak şehir merkezine girmek isteyenlerin öncelikle bu çeşmelerin soğuk sularında yıkanmaları şart koşulduğundan, çeşmeler tarih boyunca bir anlamda şehrin koruyuculuğunu üstlenen iki muhafız görevi görmekteydiler. İki çeşme de ait oldukları dönemin en yüksek teknik ve mimariyle oluşturulmuş dikkat çekici yapıları arasında yer almaktaydı.
 
Şehrin karadan ulaşıma açık batı kanadı girişinde bulunan Pile Geçidi üzerinde bulunan, 16 köşeye sahip büyük ve göz alıcı bir yapı olan Büyük Onofrio Çeşmesi; tepesinde yuvarlak bir kubbeye sahip dev bir fıçıyı andırmaktadır. Çeşmenin 16 köşesinde ağızlarından su akan 16 rölyef yüz heykeli bulunmaktadır.
 
Sekizgen bir havzaya üzerinde bulunan heykellerden oluşmuş sütunların taşıdığı bir ikinci havza üzerinde narin bir biçimde akan ve daha çok bir süs çeşmesini andıran Küçük Onofrio Çeşmesi, diğerine oranla daha detaylı bir sanatsal işçiliğe ve süslemelere sahiptir.
 
Dubrovnik Limanı’nın hemen önünde yer alan şehrin doğu kanadı girişi olan Ploce Geçidi üzerinde yer alan Küçük Onofrio Çeşmesi, geçmişten bugüne deniz yönünden şehre girenleri karşılamaktadır.
 
Roma’da bulunan tarihi Viterbo Çeşmesi’ni andıran Küçük Onofrio Çeşmesi, gotik ve barok mimarilerinin karışımından oluşan büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Günümüzde Onofrio Çeşmeleri’nin her ikisi de şehrin popüler buluşma ve dinlenme noktaları arasında yer almaktadır.
 
Adres: Pile ve Ploce geçitleri, Eski Şehir batı ve doğu giriş noktaları, Dubrovnik
 
Sponza Sarayı
 
1516 – 1521 yılları arasında Gotik Rönesans mimari stilinde inşa edilmiş olan Sponza Sarayı, şehrin Orta Çağ dönemine ait en iyi korunan ve en göz alıcı yapılarından biridir.
 
Geçmişten bu yana darphane, gümrük ofisi ve mahkeme salonu olarak kullanılmış olan bina, günümüzde sergi ve konser gibi sanatsal aktivitelere ev sahipliği yapan popüler bir kültür merkezi konumundadır.
 
Saray içerisinde sıklıkla değişen güncel sanatsal sergilerin yanı sıra; kalıcı olarak sergilenen Dubrovnik tarihini gözler önüne seren tarihi dokümanlar bölümü ve şehrin kuruluşu için savaşmış önde gelen tarihi kişiliklerin fotoğraf ve biyografilerinden oluşan Anı Odası bölümü de bulunmaktadır.
 
Ayrıca saray alanı içerisinde bulunan göz alıcı saat kulesinin hemen yanında tarihi yapıların minyatür heykelciklerinin satıldığı bir hediyelik eşya mağazası bulunmaktadır. Sponza Sarayı, haftanın her günü 10.00 – 22.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Luza Meydanı, Dubrovnik
 
Dubrovnik Limanı
 
Şehrin en göz alıcı mekânlarından biri olan palmiye ağaçlarıyla çevrili Dubrovnik Limanı, nefes kesici ve unutulmaz bir manzaraya sahiptir. Gündüz kristal berrak suların gökyüzünün mavisiyle karıştığı canlandırıcı bir güzelliğe sahip olan liman, gece şehirden yayılan rengârenk ışıklar ve eğlenceli melodilerle bambaşka bir havaya bürünmektedir.
 
UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde yer alan Eski Şehir bölümünün hemen yanında yer alan Dubrovnik Limanı, Arnavut kaldırımlı dar sokaklarının içinde birçok mağazaya ve küçük pazara ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adriyatik Denizi’nin mücevheri olarak bilinen Dubrovnik’in en dikkat çekici manzaraları eşliğinde keyifli bir yemek veya içki molası vermek, alışveriş yapmak veya eğlenceli aktivitelere katılmak için en ideal mekânların başında gelen Dubrovnik Limanı’nı, şehre gelen her turistin mutlaka ziyaret etmesi tavsiye edilmektedir.
 
Adres: Dubrovnik Limanı, Şehir Merkezi, Dubrovnik
 
Stradun Caddesi
 
Placa olarak da bilinen Stradun, Dubrovnik’in kalbinde yer alan şehrin en işlek caddesidir. Şehrin bir ucundaki Pile Geçidi’nden diğer ucundaki Ploce Geçidi’ne dek dümdüz uzanan Stradun Caddesi, pürüzsüz ışıltılı kaldırımlarında her gün turist kafilelerinin gezdiği popüler bir mekândır.
 
Şehrin en kaliteli mağazalarının, en lüks bina ve iş merkezlerinin bulunduğu cadde; bu kalburüstü imajına, şehri yerle bir eden 1667 yılındaki büyük deprem sonrası yeniden inşa edilerek kavuşmuştur.
 
Ana caddeden ayrılan çok sayıdaki ara sokak, şehrin en özgün ve en ilginç mağazalarını içerisinde barındırmaktadır. Alışveriş yapmayı sevenler için tam bir cennet olan Stradun üzerinde, turistlere yardımcı olmak amacıyla her ara sokak girişine o sokakta bulabileceklerinizi anlatan küçük pankartlar yerleştirilmiştir.
 
Dubrovnik’in en son trendlerini ve yerel halkını yakından tanıma olanağına kavuşacağınız Stradun Caddesi üzerinde şehrin en lezzetli yemeklerini yiyebilir, en lüks kafelerinde hareketli şehir hayatını gözlemleme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Adres: Stradun Caddesi, Şehir Merkezi, Eski Şehir, Dubrovnik
 
Aziz Ignatius Cizvit Kilisesi
 
Aziz Ignatius Cizvit Kilisesi’ne, Pietro Passalacqua tarafından Roma’daki İspanyol Merdivenleri model alınarak romantik barok mimari sitilinde tasarlanmış olan merdivenler tırmanılarak ulaşılır. Bu göz alıcı merdivenler; Aziz Ignatius Cizvit Kilisesi’ne giden yolun başlangıcında, Gunduliceva Meydanı’nın sağ tarafında yer almaktadır.
 
İç dekorasyonu oldukça zengin olan kilise, 1667 – 1725 yılları arasında ünlü İtalyan Cizvit mimar Andrea Pozzo tarafından inşa edilmiştir. Ünlü mimarın yönlendirmeleriyle kilisenin iç mimarisi, İspanyol sanatçı Gaetano Garcia tarafından oluşturulmuştur. İç duvarlarda yer alan fresklerde, Aziz Ignatius’un yaşamından sahneler resmedilmiştir. Aziz Ignatius Cizvit Kilisesi’nin çanı ise, şehrin en eski çanı olarak bilinmektedir.
 
Görkemli bir yapıya sahip olan kilisenin hemen yanında Dubrovnik’in en iyi bilim adamlarını yetiştirmiş olan Cizvit Üniversitesi bulunmaktadır.
 
Hıristyanlığa ait Cizvit mezhebinin ana kilisesi kabul edilen Roma’daki Gesu Cizvit Kilisesi örnek alınarak tasarlanmış olan barok stilindeki Aziz Ignatius Cizvit Kilisesi; Dubrovnik’te bulunan en büyük kilisedir.
 
Adres: Uz Jezuite Sokağı, Gunduliceva Meydanı çıkışı, R. Boskovica semti, Dubrovnik
 
Lapad Koyu
 
Şehir merkezine oldukça yakın bir mesafede yer alan Lapad Koyu, Dubrovnik’in en güzel sahil şeridini içerisinde barındırmaktadır. Lapad Koyu içerisinde en büyük alanı, geniş ipeksi kumlara sahip ana sahil şeridi ve kıyısına dizilmiş cıvıl cıvıl kafe, restoran ve oteller alır.
 
Deniz kıyısından kısa bir doğa yürüyüşü yaparak Lapad sahilleri olarak bilinen birbirine bağlı çakıl taşlarından oluşan küçük koylara ulaşabilirsiniz. Bu mekânlar genelde 2-3 kişinin sığabileceği, denize tarihi merdivenlerle inilen son derece otantik saklı cennetlerdir.
 
Erken saatlerde buraları ziyaret edip, koylardan birine yerleşmeniz durumunda, tüm gününüzü bu romantik ve sakin plajlarda rahatsız edilmeden geçirebilirsiniz. Plaj gezilerinden yorulanlar, deniz manzarası eşliğinde keyifli bir kokteyl içmek ya da lezzetli bir yemek yemek isteyenler Lapad Koyu boyunca sahilin hemen bitiminde sıralanan kafe ve restoranlara uğrayabilirler. Dubrovnik’te deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmak isteyenlere, şehrin en popüler sahillerden biri olan Lapad Sahili’ni mutlaka ziyaret etmeleri önerilmektedir.
 
Adres: Lapad Koyu, Şehir Merkezi, Dubrovnik
 
Pile Geçidi ve Lovrijenac Kalesi
 
Dubrovnik’in en kalabalık ve en turistik bölümlerinden, liman kıyısındaki Eski Şehir bölümünün batı girişinde bulunan Pile Geçidi; tarihte şehre karadan giriş çıkışların kontrol edildiği stratejik öneme sahip bir geçiş noktasıydı.
 
Eski Şehir bölümünde yer alan ünlü cadde Stradun’un başlangıç noktası olan Pile Geçidi; surlara bitişik, dışa doğru yuvarlak bir yapı şeklinde inşa edilmiştir. Geçit üzerinde; tarihte Dubrovniklileri, şehirdeki bir papazın rüyasına girip Venedik istilası konusunda uyararak kurtaran ve bunun sonucunda şehrin koruyucu azizi ilan edilen Aziz Blaise’nin heykeli yer almaktadır.
 
Pile Geçidi’nden Eski Şehir bölümüne gelmeden önce, görülmesi gereken önemli tarihi yapılardan biri; surların hizasında limana oldukça az bir açıklıkta inşa edilen Lovrijenac Kalesi’dir.
 
Denizden 37 metre yükseklikteki kayalar üzerine inşa edilen kale, tarih boyunca şehri istila etmek isteyenleri başarılı bir şekilde geri püskürtmüştür. Savunma amaçlı inşa edilmiş olan kale, günümüzde müze ve tiyatro binası olarak kullanılmaktadır.
 
Shakespeare’in bilhassa Hamlet oyunu için mükemmel bir sahne oluşturan kaleyi ziyaret etmişken, mutlaka bir tiyatro oyununa katılmanız ve tarihle sanatın bu görkemli yapı içerisinde birleşmesine şahit olmanız önerilmektedir.
 
Adres: Şehir Merkezi, Dubrovnik
 
Roland'ın Sütunu ve Çan Kulesi
 
Sponza Sarayı’nın hemen dışında yer alan Çan Kulesi ve önündeki Roland’ın Sütunu heykeli; Eski Şehir bölümü içerisinde yer alan en popüler tarihi yapılar arasında yer almaktadır.
 
Çan Kulesi, aynı zamanda Saat Kulesi olarak da bilinmektedir. Bu yapı; 15. yüzyılda yerel halktan kişilerce inşa edilmiş fakat daha sonra birçok yeniden yapılanma süreçlerinden geçerek bugünkü hâlini almıştır.
 
Üzerinde bir saat ve tepesinde her saat başı çalınan dev bir çan bulunan kule, gotik elementler içeren Rönesans mimari sitilinde tasarlanmıştır.
 
Orlando’nun Sütunu olarak da bilinen, Roland’ın Sütunu adlı heykel; tarihte şehrin savunmasında büyük rol oynamış şövalyelerden birinin anısına dikilmiştir. Elinde bir bayrak direği taşıyan şövalye heykeline, ulusal gün ve festivallerde ülkenin bayrağı çekilmektedir.
 
Adres: Eski Şehir, Dubrovnik
 
Rektörler Sarayı
 
13. yüzyılda ilk inşa edildiğinde sert bir yönetimin ulaşılmaz mekânı iken 1435 yılında içerisinde depolanan barutların patlamasıyla yerle bir olan Rektörler Sarayı, mimar Onofrio della Cava tarafından Venedik – Gotik mimari sitillerinin bir karışımı olarak yeniden inşa edildi. Ancak 28 yıl sonra saray, yeniden bir patlama ile yıkılarak harabeye döndü.
 
Onorio della Cava’nın tasarımına bağlı kalınarak, geriye kalanlar temel alınıp Floransalı mimar Michelozzo Michelozzi tarafından yenilenen saray, günümüze kadar titizlikle korunarak muhafaza edilmiştir.
 
Rektörler Sarayı, tarih boyunca Dubrovnik’in yönetimsel merkezi konumundaydı. Bir dönem devlet yönetimini ele almış olanların konutlarını, ofislerini ve zindanları içeren saray; günümüzde müze, sergi ve sanatsal faaliyetler için kullanılan bir kültür merkezi hâline dönüştürülmüştür.
 
Şehrin en göz alıcı yapılarından biri olan Rektörler Sarayı, günümüzde Dubrovnik Müzesi’nin tarih bölümüne ev sahipliği yapmaktadır. Müze içerisinde Dubrovnik soylularının gündelik yaşamına ışık tutan eşya ve objeler ile şehir tarihini gözler önüne seren değerli tarihi dokümanlar yer almaktadır.
 
Adres: Luza Meydanı, Dubrovnik
Telefon: (+385) 20 321 437
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Dubrovnik’te görülmesi gereken mekânlar, kolayca ulaşılabilir bir şekilde özellikle Eski Şehir semti içerisinde sıralanmıştır. Şehir içerisinde yer alan büyüleyici tarihi ve doğal güzelliklere sahip mekânlar haricinde, şehir sınırlarına yakın mesafede bulunan farklı gezi alternatifleri de Dubrovnik seyahatinizi daha keyifli bir hâle getirecektir.
 
Mljet Adası
 
Dubrovnik Gruz Limanı’ndan 20 deniz mili uzaklıkta bulunan Mljet Adası’na her gün arabalı vapur ve katamaran seferleri düzenlenmektedir. Mljet Adası’na arabalı vapur ile 2,5 saatlik, katamaran ile ise 1,5 saatlik bir yolculuk ile ulaşabilmek mümkündür.
 
Hırvatistan’ın en yeşil ve en güzel adalarından biri olarak kabul edilen Mljet Adası içerisinde bulunan Ulusal Doğal Yaşam Parkı, zengin sualtı yaşamı, mavi bayraklı plajları, yerel üretim beyaz ve kırmızı şarapları, zeytin ve zeytinyağı ve keçi peyniri ile ünlüdür.
 
Ada üzerinde ziyaret edilebilecek birçok turistik küçük köy, Veliko Jezero ve Malo Jezero adında 2 doğal göl ve bir de 12. yüzyıldan kalma Benediktin Manastırı bulunmaktadır.
 
Yerel bir efsaneye göre; Yunanlı Odise’nin Mljet Adası’nda senelerce yaşadığı söylenmektedir. Şehir yaşamının hareketliliğinden ve gürültüsünden uzakta, doğayla baş başa sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin en favori kaçamak mekânlarından biri olan Mljet Adası, her türlü turistik konforu barındırmasının yanında doğal yapısından ödün vermemesiyle de adından söz ettirmektedir.
 
Adres: Dubrovnik Limanı açıkları
Web: www.mljet.hr
 
 
Ne Yenir?
​Dubrovnik mutfağı, fazla baharatlı olmayan taze ürünlerle yapılan doğal yemeklerden oluşmaktadır. Gelenekselliğiyle ünlü olan Dubrovnik mutfağı, sırf şehre özgü birçok yemek tarifini de içerisinde barındırmaktadır.
 
Şehrin merkezindeki Eski Şehir bölümü, deniz ürünleri ve et yahnilerinden oluşan birçok yerel yemeğin tadına bakılabilecek çok sayıda restoran ve kafe ile doludur.
 
Macar, Avusturya ve İtalyan mutfaklarından etkiler taşıyan Hırvatistan mutfağında; etli yahniler ve haşlama sebzeli et yemekleri büyük bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra bir Akdeniz kıyı ülkesi olması sonucu; deniz ürünleri de yerel mutfağın temel ögeleri arasında yer almaktadır.
 
Dubrovnik mutfağında, zeytinyağlı sebze yemeklerinin ve deniz ürünlerinin büyük bir yeri vardır. Ayrıca tarih boyunca etkileşimde bulunulan diğer kültürlerden et yahnileri, makarna ve ekmek çeşitleri de şehrin yerel lezzetleri arasına katılmıştır.
 
Temel yemekler…
 
Hırvatistan’a özgü popüler bir yemek olan pasticada; bifteklerin özel bir sosla sotelenerek pişirilmesiyle elde edilmektedir.
 
Birçok sebze ve farklı kabak çeşitlerinin etle birlikte yahni olarak pişirilmesiyle elde edilen şehre özgü yemeğe ise zelena menestra adı verilmektedir.
 
Mürekkepbalığının siyah mürekkebiyle pişirilen İtalyan pilavı siyah risotto da, yine şehre has popüler lezzetlerin arasında yer almaktadır.
 
Janjetina; fırında kızartılarak pişirilmiş kuzu etinden oluşan lezzetli bir yemektir.
 
İstiridye, karides, midye, kalamar, ahtapot ve ıstakoz; şehirde taze ve bolca bulunan deniz ürünlerindendir. Bu tip kabuklu deniz ürünleri, genellikle soğanlı zeytinyağlı sos ve taze limon eşliğinde az pişmiş ya da kızartılmış olarak tüketilmektedir.
 
Kabak ve patates eşliğinde servis edilen tereyağlı kızarmış biftek damatinska przolica, Hırvat köftesi cevapcici, Hırvat köftesi kullanılarak yapılan yerel hamburger pljeskavica ve et şiş raznjici şehirde tadabileceğiniz ünlü yerel spesiyaller arasında yer almaktadır.
 
Av sezonu açıldığında şehirde yaygın olarak tüketilen avcı yahnisi; domuz, geyik, tavşan gibi farklı hayvanların etlerinin sebzelerle birlikte pişirilmesinden oluşmaktadır. Brudet adı verilen balık yahnisi ise her daim sıklıkla tüketilen bir diğer yemektir.
 
Biber dolması punjena paprika ve yemeklerin yanında servis edilen ekmek niyetine yenen bir çeşit gözleme olan mlinci de, Dubrovnik’te mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında bulunmaktadır.
 
Tatlılar…
 
Şehrin en ünlü tatlısı, Dubrovnik’in creme brulee tatlısı olarak bilinen dubrovacka rozata’dır.
 
Dubrovnik’te popüler olan bir diğer tatlı ise, torta od makarula adındaki çikolatalı yaş pastadır.
 
Savijača adı verilen üzeri pudra şekeri ile süslenen elmalı turta, cevizli kek orehnjača, palačinke denilen ince tatlı krepler ve tiramisu benzeri bir çeşit ıslak kek olan međimurska gibanica şehirde sıklıkla tüketilen tatlı çeşitleri arasında yer almaktadır.
 
Atıştırmalıklar…
 
Kurutulmuş jambon ve koyun peyniri, şehirde atıştırmalık olarak bilhassa alkol yanında tüketilen favori lezzetlerdendir.
 
Soğan, patates, ince kıyılmış maydanoz, zeytinyağı, limon ve ahtapot etinden oluşan Akdeniz’e özgü lezzetli bir atıştırmalık olan ahtapot salatası ise yine içki ile birlikte atıştırmalık olarak tüketilen hafif bir meze çeşididir.
 
Polenta adı verilen parmesan peynirli mısır ekmeğini andıran, İtalyan orijinli spesiyal ise genellikle ana yemeklerin yanında tamamlayıcı olarak ya da günün herhangi bir saati alkolsüz içeceklerle birlikte atıştırmalık olarak tüketilmektedir.
 
Odun ateşinde pişirilen lezzetli Dubrovnik pizzalarını mutlaka denemeniz tavsiye edilmektedir.
 
Peynir, patates ve kıyma gibi farklı harç malzemeleriyle içi doldurulabilen Hırvat poğaçalarına viška pogača, içi sebzeli bir harçla doldurulan tuzlu turtalara ise soparnik adı verilmektedir.
 
Ne içilir?
 
Dubrovnik’te en popüler olan içki, ev yapımı brendidir. Travarica adı verilen ev yapımı brendiler; erik, üzüm ve ceviz gibi farklı meyve ve yemişlerden elde edilen birçok farklı türe sahiptir. Alkol oranı oldukça yüksek bir içecek olan travarica; yoğun ve aromatik bir yapıya sahiptir.
 
Farklı brendi türleri arasında düşük alkol oranı ve hafif aromasıyla en popüler olan orahovica, alkole dayanıklı olmayanların dâhi rahatlıkla tüketebileceği bir içecek olarak bilinmektedir.
 
Ayrıca velebitsko pivo adı verilen yerel üretim Hırvat biraları, Peljesac Yarımadası ve Konavle bölgesinde üretilen kalitesiyle ve tadıyla ünlü kırmızı ve beyaz şaraplar da şehirde popüler olan diğer alkollü içeceklerdendir.
 
Şehirde tüketilen popüler alkolsüz içeceklerin başında, mineralli su gelmektedir. Soda benzeri bir yapıya sahip olan mineralli su kaynakları, Avrupa çapında en çok Hırvatistan’da bulunmaktadır. Ayrıca kahve, meyveli şerbetler ve meyve suları da şehirde sıklıkla tüketilen diğer alkolsüz içeceklerdendir.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Dubrovnik, büyüleyici tarihi mekânları ziyaret etmenin yanında diğer birçok eğlenceli aktiviteyi de içerisinde barındırmaktadır. Adriyatik Denizi üzerinde Dubrovnik Limanı ve çevresini saran hepsi birer doğa harikası olan adaları ziyaret edebilir, su altı dünyasının zenginliğiyle ünlü bu kıyılarda dalış aktivitelerine zaman ayırabilirsiniz.
 
Macera sporlarından hoşlananlar için tam bir cennet olan Dubrovnik’te aklınıza gelebilen her türlü su sporu ve adrenalin sporlarını deneyebilir muhteşem doğa manzaraları eşliğinde kristal mavisi berrak sularda heyecanlı bir tatil geçirebilirsiniz.
 
Sakin ve huzurlu bir tatil geçirmeyi tercih edenler ise güzelliği dillere destan Dubrovnik Limanı ve çevresinde gastronomik, sanatsal ve kültürel deneyimler edinmelerini sağlayacak alternatif eğlence fırsatları yakalayabilirler.
 
Müzik
 
Hırvat müziği; Balkan müziğinin, Roman ve Latin ezgileriyle karışmasından oluşmaktadır. Hırvat müziğinde kullanılan en önde gelen çalgı tamburadır.
 
Dubrovnik’te yerel tınıların yanı sıra klasik müzik de oldukça öne çıkmaktadır. Dubrovnik Senfoni Orkestrası, dünya çapında ünlenmiş başarılı bir topluluktur. Şehirde gerçekleştirilen festivallerde sıklıkla çalınan bir diğer tür ise cazdır.
 
Gece hayatı söz konusu olduğunda; bar ve kulüplerde çalınan türler arasında caz, pop, club ve halk müziği bulunmaktadır.
 
Rektörler Sarayı
 
Göz alıcı bir mimariye sahip, tarihi bir yapı içerisinde klasik müziğin keyfini sürebilme lüksünü sağlayan Rektörler Sarayı, Dubrovnik Senfoni Orkestrası’nın şehirdeki temsilleri için sürekli kullandığı ana gösteri mekânıdır.
 
Adres: Luza Meydanı, Dubrovnik
Telefon: (+385) 20 321 437
Web: www.dso.hr
 
Tiyatro
 
Sahne sanatları konusunda oldukça gelişmiş bir şehir olan Dubrovnik’te, sezon boyunca birçok kaliteli opera ve tiyatro performansı düzenlenmektedir. Özellikle festival dönemlerinde şehrin mimari yapısının birçok tarihi kale içermesi sebebiyle en popüler olan oyunlar Shakespeare’in oyunları arasından çıkmaktadır.
 
Hırvat tiyatrosu; müziği tiyatrodan ayrı düşünemeyen bir tiyatro ekolü üzerine kuruludur ve bu sebeple şehirde popüler kültürü yansıtan tiyatro eserlerinin haricinde yerel olarak sıklıkla üretilen tiyatro eserleri daha çok dram ve melodram türlerindedir.
 
Tarih boyunca birçok farklı kültürle etkileşimde bulunan Dubrovnik içerisinde; Hırvatça eserlerin haricinde İtalyanca, Almanca ve İngilizce opera ve tiyatro temsilleri de sunulmaktadır.
 
Marin Drzic Tiyatrosu
 
Şehrin başarılı tiyatro yazarı Marin Drzic’in anısına, onun adı verilerek 2. Dünya Savaşı yıllarında kurulan tarihi Marin Drzic Tiyatrosu içerisinde, hem yerel hem de dünyaca ünlü tiyatro eserlerini izleme şansı elde edebilirsiniz.
 
Adres: Eski Şehir, Dubrovnik
Tel: (+385) 20 312 420
 
Gece hayatı
 
Dubrovnik gece hayatı; metropollerle boy ölçüşemese de, ziyaretçilerini güneş battığında yeterince eğlendirecek alternatifleri içerisinde barındırmaktadır.
 
Dubrovnik’te gece hayatının kalbi, Stradun Caddesi ve bu uzun cadde boyunca sağa ve sola açılan ara sokaklarda atmaktadır. Stradun Caddesi üzerinde şehrin en popüler bar ve gece kulüpleri bulunmaktadır.
 
Eski Şehir bölümünün liman kıyısında yer alan Ploce Geçidi ve çevresi de, gece eğlenmeyi sevenlerin tercih ettiği canlı müzik barları ve kafelerle doludur.
 
Festivaller
 
Dubrovnik birbirinden renkli ve canlı kültürel festivale ev sahipliği yapmaktadır. Festivallere katılarak şehrin kültürünü ve halkını daha yakından tanıma olanağına sahip olabilirsiniz.
 
Dubrovnik Yaz Festivali
 
Her yıl 1 Temmuz – 31 Ağustos tarihleri arasında şehirdeki birçok farklı mekânda gerçekleştirilen Dubrovnik Yaz Festivali; Dubrovnik kültürünü dünyaya tanıtmayı amaçlayan müzik, tiyatro, dans ve yerel kültürel ürünlerin sergilendiği; renkli ve canlı bir etkinliktir.
 
1950 yılından bu yana düzenlenen festival kapsamında; hem dünyaca ünlü hem de yerel sanatçıların başarılı performanslarını izleyebilir, yerel ürünler satın alabilir ve şehrin kültürel etkinliklerine bizzat katılarak Dubrovnik’i daha yakından tanıma şansını elde edebilirsiniz.
 
Libertas Film Festivali
 
1 – 5 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Libertas Film Festivali, şehirdeki birçok farklı sinema ve tiyatro salonunda gerçekleştirilmektedir. Bu festival kapsamında hem yerel film yapımcılarının eserlerini hem de uluslararası festival filmlerini izleme olanağına sahip olabilirsiniz.
 
Libertas Film Festivali; Dubrovnik’in tarihi mekânları içerisinde sinemanın büyüsünü daha çok hissetmenizi sağlayan, eğlenceli bir etkinliktir. Festival kapsamında gerçekleştirilen konferans ve tanışma günleri sayesinde yerel sanatçılarla tanışma fırsatı bulabilir, Dubrovnik sanat dünyasını daha yakından tanıma olanağına sahip olabilirsiniz.
 
Spor
 
Hırvatistan dünya çapında tırmanma sporu ile ilgili federasyon kuran ilk ülkelerden biridir. Şehrin hemen dışında bulunan Srđ Tepesi, tırmanma sporunu sevenler arasında bir hayli popüler bir mekândır.
 
Bir deniz kıyısı şehri olan Dubrovnik’te her türlü su sporunu yapabilmek mümkündür. Şehirde en popüler olan su sporu aktiviteleri arasında bireysel olarak yapılabilen bir aktivite olarak dalış ve bir takım sporu olarak ise su polosu bulunmaktadır.
 
Su polosu; Dubrovnik sahillerinde amatör takımlar arasında eğlence olarak oynandığı gibi, şehirde bulunan profesyonel lig kapsamında bir takım sporu olarak da gerçekleştirilmektedir. Şehrin en popüler su polosu takımı, 1923 yılında kurulmuş olan ve Hırvat Su Polosu Birinci Ligi’nde defalarca şampiyonluğunu ilan eden VK Jug Dubrovnik’tir.
 
Şehrin çevresinde yer alan adalarda ve koylarda gerçekleştirilen dalış kursu ve gezilerini kapsayan aktivitelere katılabilmek için, Gruz Limanı çevresinde bulunan özel kurs ve etkinlik merkezlerinden bilgi alabilirsiniz. Lokrum ve Mljet adaları, körfezin en zengin sualtı atmosferine sahip bölgeleri olarak bilinmekte ve dalış aktivitelerinin düzenlendiği popüler gezi mekânları arasında yer almaktadırlar.
 
Dubrovnik’te yapılabilecek diğer spor aktiviteleri arasında yüzme, su kayağı, bisiklete binme, yelkencilik, balıkçılık ve rüzgâr sörfü bulunmaktadır.
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.ucakbiletiall.net sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Dubrovnik Grup Uçak Bileti Al   » Dubrovnik Grup Uçak Rezervasyonu   » Dubrovnik Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Dubrovnik Grup Uçak Bileti Al