İstanbul Edinburgh Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Edinburgh Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Sert kayalıklar üzerine kurulmuş Edinburgh’nın tarihi M.Ö. 900 yılına kadar dayanmaktadır. Bu dönemlerde, şehrin ilk yerleşimcileri olarak sayılan MacAlpin ve Rock kralları hüküm sürmüştür.
 
M.S. 84 yılında Romalılar, Güney İskoçya’yı işgal etmiştir. Bu dönemden sonra İskoçyalılar, Romalılardan topraklarını geri alma çabasına girmişlerdir. 843 yılında İskoçya’daki halklar, Kenneth MacAlpin önderliğinde birleşmiş olsalar da ülke ve en önemli şehri olan Edinburgh; bu kez de İngilizlerin istilasına uğramıştır. İngilizler ile yapılan savaşlar sonunda İskoçya, 1603 yılında İskoçya Kralı VI. James’in kendisini İngiliz I. James olarak ilan etmesi ile İngiltere ile birleşmiş olur. 1707 yılında Birleşik Krallık’ın kurulması ile deİskoçya Parlamentosu kapatılır ve tekrar açılması ancak 1999 yılında gerçekleştirilir.
 
Şehir kültürünün, mimari ve tarihin kırsal manzaralarla iç içe geçtiği keyifli bir tatil seçeneği arayanlar özellikle yaz aylarında ve festivallerle donatılmış sonbahar aylarında Edinburgh’yı görülecekler listelerine mutlaka eklemeliler.
 
 
Nereler Gezilir?
​Edinburgh’da şehir merkezini, civar semt ve köyleri keşfetmek üzere keyifli bir tatil planı oluşturmanızda fayda var. Şehir merkezini yürüyerek keşfedebilir, civar bölgelere ulaşmak için ise çeşitli ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz.
 
Şehir Merkezi
 
Old Town
 
 
Old Town’daki kalıntılar, bu yerleşim bölgesinin en az 5000 yıl öncesine kadar var olduğunu göstermektedir. 16. yüzyılda halkı koruyan Flodden Duvarı sınırları içinde – bugün duvarın sadece kalıntılarını görmek mümkündür - gelişmiş olan Old Town; yüksek katlı binalara, dar sokaklara, tarihi ve kültürel bir miras olan pek çok bina veya yapıya ev sahipliği yapmaktadır.
 
Old Town’u keşfetmeye Edinburgh’nın yılmaz bekçisi Edinburgh Kalesi’nden başlayabilirsiniz. Şehrin en yüksek tepelerinden birinde bulunan ve 1000 yıldır görünümünden hiçbir şey kaybetmeden ayakta kalmayı başaran kale, stratejik konumu sayesinde en iyi komutanlar tarafından bile ele geçirilememiştir. Ulaşım dâhil olmak üzere 3 saatinizi ayırıp kaledeki işitsel rehberlerden edinerek kaleyi yakından tanıyabilirsiniz. Kalede öncelikle Victoria döneminden izler taşıyan Gate House isimli kapıdan geçilir. Burası savunma için yapılmış bir kale için oldukça dekoratiftir. İçeri girdikten sonra sizi kalenin avlusu karşılar, burada bulunan küçük dükkânlardan sevdiklerinize Edinburgh Kalesi hatıraları alabilirsiniz. Buradan sonra savunmanın bel kemiği olan ikinci kapı Portcullis Gate sizi karşılar. Bu kapıdan geçerek çeşitli topların bulunduğu Argyll Battery bölümünü, Pazar günleri hariç her öğlen saat birde ateşlenen One O’Clock Gun’ı ve buradan daha içlere ilerleyerek Edinburgh’nın en eski yapılarından biri olduğu söylenen ve aynı zamanda evlilik ve vaftiz törenlerine de ev sahipliği yapan St. Margeret’s Chapel’ı keşfedebilirsiniz.
 
Yukarı avluda ise kraliyet hazineleri sizi bekler. Royal Palace’ta ve üst katlarda bulunan Honours of Scotland bölümlerinde mücevherleri görebilirsiniz. Edinburgh’nın şaşaalı geçmişine tanıklık eden ve ışıltısı ile görenleri büyüleyen mücevherlere yakından bakmak isterseniz bu bölgelere mutlaka uğrayın.
 
Kaleden ayrıldıktan sonra Royal Mile’dan ilerleyebilirsiniz. Bu yol kaleden başlar ve Holyrood’a kadar uzanır. Şehrin en işlek eski caddesi olan yol boyunca tarihe tanıklık etmiş pek çok binaya rastlamak mümkündür. 16., 17. ve 18. yüzyıldan kalma bu binalar her yüzyılda farklılaşan mimari yapının oluşturduğu açık hava müzesi gibidir. Royal Mile boyunca karşılaşacağınız dar geçitleri göz ucuyla bakıp geçmektense, vaktiniz varsa, her santimetrekaresini keşfedecek şekilde arşınlayın.
 
Royal Mile boyunca her ince ayrıntıyı inceleyip arka sokakları da unutmadan keşfinizi tamamladıktan sonra Holyrood’a ulaşın. Burada bir park, manastır ve Holyrood Sarayı bulunur. Modern mimarisi ile dikkatleri çeken İskoçya Parlamentosu da buradadır. Ayrıca cepheleriyle dikkatleri çeken pek çok konut da burada görülebilir. Palace of Holyroodhouse isimli saray ise dönemin İngiliz Kralı’nın İskoçya’daki malikânesidir. Kraliyet ailesi orada olmadığı zamanlar saray ziyarete açıktır. Burada; resmi giriş alanı olan Great Stair’i, süslemeleri ve dekorasyonu ile göz dolduran Royal Dining Room’u, Royal Gallery’den bazı parçaları bünyesinde barındıran Queen’s Gallery isimli sergi salonunu, çeşitli kral ve kraliçelerin tahtlarını görebileceğiniz sergi alanı Throne Room gibi özel alanları görebilirsiniz. Masallarda ve masalsı filmlerde rastlanan Edinburgh manzaralarına tanıklık edebileceğiniz bölgelerden sadece biri olan Holyrood Parkı ve burada bulunan volkanik tepe Arthur’s Seat ziyaretçilerine Edinburgh mimari yapısı ile birleşmiş yemyeşil bir görsel şölen sunar. Holyrood’da bulunan Parlamento Binası’nı ise zevkli dekorasyonuna tanıklık etmek amacıyla ziyaret edebilirsiniz.
 
Holyrood ve Royal Mile’a paralel uzanan ve İrlanda mahallesi olarak bilinen Cowgate üzerinden sokaklara atılmış sandalyeleriyle ünlü kafeleri ve çeşitli hediyelik eşya satan dükkân ve stantları görebileceğiniz Grassmarket’a ulaşabilirsiniz. Cowgate boyunca dar geçitleri ve görkemli köprüleri geçtikten sonra buraya ulaşabilirsiniz.
 
New Town
 
Edinburgh’da şehre yapılan göçler ile artan nüfus 18. yüzyılda sağlıksız yaşam koşullarına neden olmuştu. Old Town bölgesinin ne yerleşim yerleri ne de kanalizasyonları insanların ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitedeydi. Yeni bir yerleşim alanı planlamak bir şart hâline gelmişti ve 1725 yılında ortaya atılan bu fikir çeşitli tartışmalardan sonra 1766 yılında bir proje hâline getirildi. Gelişigüzel genel kapsamlı planlar yapıldı ve 1782 yılında New Town bölgesi karmaşık bir yapı ile genişlemeye başladı. Ardından daha planlı gidilmesine karar verilerek; proje, genç mimar James Craig’in elinden alınarak dönemin ünlü İngiliz mimarı Robert Adam’a devredildi. Bu dönemden sonra New Town bölgesi ününe ün katarak gelişmeye başladı.
 
Burada görülmeye değer alanlardan biri Princes Street’tir. Sadece yaya girişine açık olan bu cadde önemli alışveriş mağazalarına ev sahipliği yapar. Burası aynı zamanda İskoçya’nın Oxford Street’i olarak anılmaktadır. Burada bir alışveriş turu yapabilir, aynı zamanda yukarıdan size göz kırpan kale görüntüsünün tadını çıkarabilirsiniz. Alışveriş sonrası yorgunluğunuzu atmak isterseniz Princes Street Gardens ve West Gardens’ta soluklanabilir, burada bulunan heykel ve anıtları keşfedebilirsiniz.
 
 
Bu parklarda biraz dinlendikten sonra yeni bir maceraya hazır olun. Avrupa ve İskoçya kültür ve sanatının bir temsilcisi olan National Gallery of Scotland; Monet, Van Gogh, Turner, Tiziano, Rubens, Rembrandt, Raffaello gibi isimlerin eserlerini barındırır.
 
Görkemi ile büyüleneceğiniz ve ihtişamı ile kendinizi küçücük hissedeceğiniz Scott Monument, neo-gotik tarzda inşa edilmiş taş bir kuledir. Ünlü romancı Walter Scott’un anısına tasarlanmış kulenin dibinde ünlü yazarın ve sadık köpeği Maida’nın mermerden bir heykeli yer alır. Bunun yanı sıra anıtta, yazarın roman karakterlerinin heykellerini görebilirsiniz. Kulenin üst katlarında ise çeşitli galeriler bulunur. Manzarayı görmeden kuleden ayrılmayın.
 
Bir not: Maida, Walter Scott’un ölümünden sonra ünlü yazarın mezarının başından hiç ayrılmayarak Edinburgh’nın bir maskotu hâline gelmiştir. Maida’nın mezarı da Walter Scott’un yanı başında bulunmaktadır.
 
Princes Street’ten doğuya yönelerek dik merdivenlere ulaşabilir ve Calton Hill’e çıkabilirsiniz. Burada ön cepheleriyle ilginizi çekecek çeşitli binalar göreceksiniz. Tepeye çıktığınızda ise sizi bekleyen manzara, sizi biraz yoracak olan dik merdivenleri anında unutmanıza neden olacaktır.
 
 
Edinburgh civarı
 
East Lothian
 
İskoçya’nın mini bir özetini görmek isteyenler Edinburgh’nın doğusunda bulunan East Lothian kasabasına mutlaka gitmeliler. Kaleler, kiliseler, George dönemi sıra evleri, koylar, adalar, viski, su sporları ve golf. İskoçya ile ilgili olarak görmek ve tecrübe etmek isteyebileceğiniz her şey East Lothian’da toplanmıştır. Kırsal bir manzarada soluklanmak isteyenler ise Byres Hill’e bir yürüyüş gerçekleştirebilirler.
 
East Lothian’da görülecekler listenize ekleyin: Brunton Theatre, Dirleton Castle, Glenkinchie Distillery, Hailes Castle, Musselburgh Racecourse, National Museum of Flight, Prestongrange Museum, Scottish Seabird Centre, Seton Collegiate Church, St Mary's Parish Church, Tantallon Castle
 
South Queensferry
 
 
Forth nehrinin öte tarafında daha önceleri vapurlarla geçilen ve bir zamanlar Kraliçe Margaret’ın bu yol üzerinden geçmesi üzerine South Queensferry adını almış olduğu söylenen bu kasaba, Edinburgh’nın 13 km batısında yer alır. Kasabaya; dönemin en uzun köprüsü olarak ün salan, Victoria tarzı tasarımı ile göz dolduran ve yapımı 1890 yılında tamamlanan Forth Railway Bridge üzerinden ulaşılır. South Queensferry, ziyaretçilerine oldukça pitoresk bir görünüm sunar. Queensferry’nin mimarisini keşfederken dar sokakları atlamayın, nehir kıyısında dolaşın ve kıyıya demirlemiş sandal ve teknelerin görüntüsünün tadını çıkarın.
 
Queensferry’de görülecekler listenize ekleyin: St Mary's Episcopal Church, Black Castle, Plewlands House, The Tollbooth, The Hawes Inn, Parish Church
 
Rosslyn Chapel
 
 
Edinburgh’nın güneybatısında bulunan Rosslyn kasabasında St. Clair ailesinin mezarlarının yer aldığı Rosslyn Şapeli bulunur. Dekorasyonuyla, süslemeleri ile, renkli camları, dış görünümü, heykelleri ve pek çok ince ayrıntısı ile şapel; ayrıntılı olarak incelemek isteyeceğiniz bir binadır. Rosslyn Şapeli, kutsal kâsenin bir zamanlar burada korunduğu varsayıldığından, Dan Brown’un Da Vinci Şifresi kitabında da yer almıştır.
 
Rosslyn kasabasında görülecekler listenize ekleyin: Roslin Glen Country Park, Rosslyn Castle.
 
Leith
 
 
Deniz kenarında bir liman bölgesi olan Leith, Edinburgh’ya sadece 5 km uzaklıktadır. 1920 yılında Edinburgh’ya bağlanmasından önce Leith, Edinburgh’dan ayrı bir burgh (kasaba) idi. Daha sonra çıkarılan bir yasa ile Edinburgh ile birleşen Leith, şehirde gastronominin ve alışverişin kalbinin attığı yer olarak anılmaya başladı.
 
Leith’te bulunan The Royal Yacht Britannia (Britanya Kraliyet Gemisi), turistlerin ziyaretine açıktır. Kraliyet ailesinden pek çok kraliçe, prens veya prensesin seyahat ettiği bu geminin yemek salonunu, kaptan köşkünü ve makine dairesini görebilirsiniz. Gemide bulunan kafede çay ve kahvelerinizi yudumlayıp deniz manzarasının tadını çıkarabilir ve hediyelik eşya dükkânından sevdiklerinize hediyelikler seçebilirsiniz.
 
Leith gezinize Water of Leith’in ağzında bulunan Shore’u da eklemelisiniz. Burada bulunan sevimli restoranlar, kaldırım taşı döşenmiş sokaklar, hediyelik eşya mağazaları ve rıhtım; Edinburgh gezinize ayrı bir hava katacaktır.
 
Dean Village
 
Edinburgh’ya 5 dakika bile sürmeyen bir mesafede olan (Princes Street’e 1 km uzaklıktadır) ve “şehrin içinde ve bir o kadar dışında” olarak tanımlayabileceğimiz Dean Village, Water of Leith’in bir ayağı üzerine kurulmuş bir köydür. Bir zamanlar burada 11 adet su değirmeni olduğu ve Edinburgh ve köylerinin ekmek ihtiyaçlarını Dean Village’ın karşıladığı söylenmektedir. Gezintiniz boyunca bu değirmenlerle ilgili olarak çeşitli kalıntılar görebilirsiniz. Dean Village, mimarisi ile dikkatleri çeken bir bölgedir. Dean Bridge’e vardığınızda köprüyü geçmeden önce Bells Brae’den aşağıya devam ederek burada bulunan evlerin ve arkalarında uzanan yemyeşil manzaraların keyfini sürebilirsiniz.
 
Beckmann, Braque, Hockney, Magritte, Matisse, Man Ray, Klee, Klimt, Lichtenstein, Miro, Picasso gibi ünlü isimlerin eserlerini ve Henry Morre’un heykellerine ayrılmış olan bölümü keşfedebileceğiniz Scottish National Gallery of Modern Art da Dean Village’da bulunur.
 
Inverleith
 
Geniş yeşil alanları ile ün salmış Inverleith, Edinburgh’nın (New Town’un) hemen kuzeyinde yer alır. Victoria ve Edward dönemlerinin izlerini taşıyan evleri ile Inverleith İskoçya’nın en pahalı mülklerini bünyesinde barındırır. Çoğu restore edilmiş bu yapıların görüntüsü alabildiğine yeşil bir manzara ile birleştiğinde ortaya yine tipik bir İskoçya manzarası çıkar. Inverleith’ten ayrıca Edinburgh Kalesi ve Arthur’s Seat tepesini de görebilirsiniz.
 
Inverleith’te görülecekler listenize ekleyin: Royal Botanic Gardens Edinburgh, Inverleith Park, Edinburgh Academy, Fettes College, Stewart's Melville College ve George Heriot parkları, Union House.
 
Corstorphine
 
 
Princes Street’e sadece 5 km uzaklıkta olan Corstorphine, zamanında Edinburgh’yı oluşturmak üzere gelişmekte olan bir köy iken bugün şehre bağlı semtlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Corstorphine Tepesi, buzul çağı döneminin ardından buzulların erimesiyle oluşan yedi tepeden biridir. Korulukların arasından Corstorphine tepesine doğru yürüyerek gezinize dinlendirici bir boyut kazandırabilirsiniz. Tepede aynı zamanda Edinburgh Zoo isimli bir hayvanat bahçesi bulunur. Yılda ortalama 650.000 turisti bünyesine çekmeyi başaran Edinburgh Hayvanat Bahçesi, her gün 14.15’te düzenlenen penguen geçit töreni (Penguin Parade) ile ün salmıştır. Büyük kediler, antilop, zebra gibi hayvanları görebileceğiniz Afrika Otlakları bölümü de oldukça ilgi toplamaktadır. Bunların dışında hayvanat bahçesinde; koala ve maymunlar ve nesli tükenmek üzere olan pek çok hayvan bulunmaktadır.
 
Cramond
 
 
Almond Nehri kıyısına bakan keşfedilmeye değer beyaz evleri ile, nehrin Firth of Forth ile birleştiği noktaya demirlemiş tekne, yat ve sandalları ile Edinbugh’nın 5 km kuzeybatısında bulunan Cramond; şehrin en yaşanılası semtlerinden biridir.
 
Cramond sahilini ve sahil kenarındaki yürüyüş alanlarını keşfederek kendinize bir rekreasyon turu hediye edin. Semtin mimarisini keşfetmeden Cramond’dan ayrılmayın ve Cramond Kirk, Cramond Tower, Cramond Inn, Cramond Roman Fort’u da burada görülecekler listenize ekleyin.
 
 
Ne Yenir?
​Yeme içme bakımından Edinburgh, oldukça zengin alternatiflere sahip olan bir şehirdir. Et yemeklerinden sebzeye, deniz mahsullerinden av ürünlerine, yulaf ezmesinden patatese kadar her şey; İskoç kültüründe enfes tatlara dönüştürülmüştür. İçki denildiğinde akla ilk gelen şeyin viski olduğu şehirde bira ve şaraplar da bir o kadar iddialıdır.
 
İskoç kahvaltısı
 
 
Edinburgh’da kahvaltılar sabah 08.00 ile 10.00 saatleri arasında verilir. Oda kahvaltı konaklama yapacağınız bir otelin kahvaltısı bile bir İskoç kahvaltısının nasıl olduğunu görmeniz için yeterli olacaktır. İskoçlar için oldukça önemli bir öğün olan kahvaltı, çeşitli tatlar ile bezenmiştir. Sosisten domuz pastırmasına, yumurtadan domatese, meyveden marmelata, reçelden kızarmış ekmeğe, mantardan patates kekine, baldan yabani meyvelere kadar pek çok lezzet, İskoç kahvaltısının olmazsa olmazları arasında yerlerini almışlardır.
 
Daha önceleri fakir halkın üç öğün beslendiği yulaf lapası da İskoç kahvaltılarının alternatif bir lezzetidir. Süt veya krema ile soğuk olarak yiyebileceğiniz yulaf ezmelerini, doyurucu özelliklerinden dolayı gezmekten duraklamaya fazla vakit bulamayacağınız zamanlarda tercih edebilirsiniz.
 
Geleneksel Türk damağına uygun olmayabilecek bir başka İskoç kahvaltı türü ise tütsülenmiş İskoç ringa balığı, som balığı, alabalık, mezgit ve morina balığıdır. İskoçya’da bu balıklar daha önceden doğal ortamlarda bulunurken bugün yetiştiricilikle üretilmeye başlanmıştır. Damak zevkine aşırı düşkün olanlar ikisi arasındaki farkı ayırt edebilirler ancak her ne olursa olsun bu balıkların lezzetleri fazlasıyla akılda kalıcı türdendir.
 
İskoç çorbaları
 
İskoçya çorba türleri açısından da farklı lezzetleriyle övünmektedir. Pırasa, tavuk parçaları ve patates ile yapılan cock-a-leekie; yine pırasa, tavuk ve mantar ile yapılan potato-leek-mushroom; kremalı yengeç çorbası partan bree; genellikle kuzu etinden (dana da olabilir) yapılan ve arpa ile koyulaştırılan bir (bezelye, havuç, patates, soğan) sebze çorbası olan scotch broth; ismini Cullen adlı küçük bir kasabadan alan ve tütsülenmiş morina balığının veya tütsülenmiş herhangi bir beyaz etin patates ve soğan ile pişirilmesi sonucunda ortaya çıkan cullen skink; limon suyu, Hindistan cevizi ve badem ile yapılan kremalı tavuk çorbası lorraine; havuç, soğan, tereyağı, arpa, domuz eti (kırmızı et), maydanoz ve şalgamla yapılan yeşil mercimek çorbası lentil bro; domuz pastırması, havuç, soğan, tereyağı, süt, tavuk veya sebze ile yapılan bonfire warmer; süt, krema, tereyağı ve maydanoz ile yapılan kuru fasulye çorbası harikot bean; İskoç çorbalarından sadece birkaçıdır.
 
Ana yemekler
 
Et yemekleri ve av eti
 
 
Aberdeen Angus adlı sığır eti dünya çapında üne sahiptir. Bu sığır etinin bifteğinin tadına bakmalısınız. Kuzu ve koyun eti ise İskoçya’da giderek yaygınlaşmaya başlamış bir lezzettir. Dana etine rastlamak pek mümkün değildir. Etler genellikle çeşitli soslar ile servis edilir. En yaygın soslardan biri, soğan ve sarımsak kavrularak sote edilen bifteklere pişme zamanı yaklaştığı anda viski eklenmesiyle elde edilir. Izgara, fırında et ve yahni tipli güveçler de İskoçya’nın standart et yemekleri arasındadır.
 
İskoçya’da 12 Ağustos’ta av sezonu başlar ve böylece av etlerini bulmak kolaylaşır. Keklik, geyik, sülün, beç tavuğu, bıldırcın, yaban tavşanı gibi av hayvanları Edinburgh gezinizde size lezzetli alternatifler sunacaktır.
 
Et yemekleri ve av etleri ile yapılan börekler de lezzetli seçenekleriniz arasında olacaktır.
 
Haggis
 
 
İskoçya’nın en ünlü yemeklerinden biri olan haggis; kuzunun karaciğer, kalp, akciğer gibi iç organları kullanılarak yapılmaktadır. Hayvanın bu kısımları üç saat boyunca kaynatılır ve yağından ayrılırak kıyma hâline getirilir. Soğan, yulaf ezmesi, iç yağı, çeşitli sebze ve baharatlar ve ardından salça eklenerek hazırlanan karışım kuzunun işkembesine doldurulur ve bu kese bir iki saat kısık ateşte pişirilir. Geleneksel olarak patates ve şalgam püresi ile birlikte servis edilen haggis, işkembeden ayrılarak sıcak sıcak servis edilir.
 
Balık ve deniz ürünleri
 
 
İskoçya’da en ünlü balık pişirme yöntemi tütsülemedir. Özellikle turba ya da odun kömürü ile pişirilenler iştah açıcıdır. Morina balığı, ringa balığı, som balığı gibi balıklar yaygın lezzetler arasındadır. Burada balık yemek genellikle bir başlangıç tabağı olarak görülebilir. Şarap ve sebzeler ile birlikte pişirilen som balığı ile ekmek ve tereyağı ile servis edilen herhangi bir balık; tatmanız gereken seçenekler arasındadır. Deniz ürünlerinden ise midye, kerevit, ıstakoz gibi tatlar balık sofranızı şenlendirecektir.
 
Patates ve yulaf ezmesi
 
İskoçya daha önceleri sınıflar arası farkların oldukça belirgin olduğu bir ülke iken, halk, yemek konusunda ekonomik ve lezzetli alternatifler üretmeye çalışmıştır. Haggis de bunlardan biri olmakla beraber patates ve yulaf da hem kolay yetişiyor olmalarıyla hem de doyurucu olmalarıyla her zaman İskoçların menülerinde çeşitli tariflerle yer almıştır. Patates püresi, kabuğu ile haşlanmış patates, patates kızartması gibi seçeneklerinizin yanında patates, soğan, havuç ve et suyu ile pişirilen bir yemek olan stoviesin de tadına bakabilirsiniz. Sütlü yulaf ezmesi de kahvaltılarda olduğu gibi diğer öğünlerde de zevkle tüketilmektedir.
 
Peynirler
 
İskoçya denildiğinde akla ilk gelen peynir çedardır. Caledonian Cheese Company, İskoç çedar peynirlerini dünya çapında üne kavuşturmuştur. Daha küçük peynir üreticileri de farklı ve lezzetli çedar peynirleri üretir.
 
 
Daha eski tarihlerde ülkenin soğuk havası nedeniyle katı peynir üretimi daha kolay olmuşken, modern sıcaklık kontrolü teknikleri sayesinde bugün İskoçya’da daha yumuşak ve daha çeşitli peynirler de üretilebilir hâle gelmiştir. Viski içimini kolaylaştırdığı söylenen krem peynir Crowdie, yulaf ezmesi ile birlikte yenen ve tarifi büyük titizlilikle saklanarak nesilden nesile geçen krem peynir Caboc, kabuklu ekmek veya yulaf ezmesi ile tüketildiğinde enfes bir lezzete kavuşan Strathkinness, yumuşak kadifemsi yapısı ve baharatlı kenarları ile doygun bir lezzete sahip olan Bishop Kennedy, İskoçların çedardaki birinci tercihi olarak bilinen Isle of Mull, bir koyun peyniri olan ve tadı yapıldığı mevsime göre değişiklik gösteren mavi peynir Lanark Blue gibi peynirlerin tadına bakabilirsiniz.
 
Tatlılar
 
İskoçlar tatlı konusunda oldukça iddialıdır. Sıcak ya da soğuk nasıl olursa olsun İskoç tatlıları, tatlı tutkunlarını her zaman bir gülümseme ile sonlanacak bir lezzet ile buluşturacaktır.
 
İskoçya’da tatlı çeşitleri tam olarak alternatif tatlılar arayanlar içindir, o kadar çeşitlidir ki hangisini yiyeceğinize şaşırırsınız:
 
Genellikle çayla beraber tüketilen abernethy bisküvileri, çikolata veya orman meyveleri ile yapılan ve görünümüyle ağızları sulandıran kremalı tatlı Cranachan, kuru meyveler ve fındık ile yapılan bir turta olan Ecclefechan, sıcak marmelat sosu ile servis edilen kuru meyve, portakal parçaları, viski ve badem ezmesi katılarak yapılan Dundee Cake, ılık orman meyveleri soslu yulaf ezmesi kaplı dondurma, orman meyveli ve limon kreması kaplamalı limon şurubu keki gibi lezzetlerden hangisini yemek istediğinize siz karar verin.
 
Ne içilir?
 
Akşam çayı
 
İskoçya’da 13.00 – 15.00 saatleri arasında çay içmek bir gelenek hâline gelmiştir. Edinburgh’nın pek çok sokağında çay salonu adı verilen mekânlara rastlayabilirsiniz. Bu çay salonlarında çeşitli kekler, krepler ya da bisküviler eşliğinde çay içmek apayrı bir keyiftir. En iyisini istiyorsanız beş yıldızlı Balmoral Hotel’in çay salonuna gitmenizi tavsiye ediyoruz.
 
The Balmoral
Adres: 1 Princes Street Edinburgh EH2 2EQ
Tel: +44 131 556 2414
Faks: +44 131 557 3747
Web: www.thebalmoralhotel.com
 
Viski
 
Bir Scotch getireyim size İskoçya’dan denildiğinde Scotch’tan kasıt nedir, hepimiz biliriz. Galcede "hayat suyu" anlamına gelen uisge beatha kelime öbeğinden ismini alan Viski – İrlandalılar her ne kadar buna karşı çıksa da – artık İskoçya ile özdeşleşmiştir. Viskiler özünde ikiye ayrılır: malt ve grain. Malt, sadece arpanın damıtılmasıyla elde edilen viskidir. Grain ise arpa ve tahılın damıtılmasıyla elde edilir.
 
Malt viskiler; Lowland, Higland ve Speyside bölgelerinden gelmektedir. Lowland malt viskileri yumuşak bir tada sahiptir ve viskinin yenisi olanlar için tavsiye edilir. Speyside viskisi, kremamsı bir tada sahiptir ve Highland viskileri ise, ağızda ağır bir tat bırakır. Bunlara ek olarak adalardan gelen malt viskileri de deneyebilirsiniz. Grain (tahıl) viskileri ise genellikle tahıl ile damıtılmış viskiler ile arpa ile damıtılmış viskilerin en güzel tadı bulmak üzere harmanlanması ile elde edilir. Bu karışımı yapanların titiz tat alma ve koku duyuları olması gerekir ve bu formüller genellikle aile mirası olarak babadan oğula geçer.
 
Şehre yakın olan Glenkinchie’de malt viskileri deneyebilirsiniz, ayrıca Scotch Whisky Experience’da bulunan mağazada İskoçya’nın çeşitli bölgelerinden gelen ve burada haklarında detaylı bilgiler edinebileceğiniz 100’den fazla viski bulunmaktadır. Burada ayrıca denediğiniz viskileri küçük şişeler ile şişeletip yanınıza da alabilirsiniz.
 
Bira
 
İskoçya’da bira önemli bir yere sahiptir ve Edinburgh’da bir bira fabrikası bulunmaktadır. Fabrikanın çok çeşitli biraları bulunmaktadır. 80/-, Deuchars IPA, Burns Ale, Golden Promise gibi markalar en iyileri arasındadır. Her ay farklı bir çeşitte yapılan 12 mevsim birası da ilgi çekicidir. İskoç dilinde yer edinmiş half and a half kavramı ise yarım bardak bira ve bir iki yudum viskinin birlikte içilme usulünü anlatmaktadır.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Edinburgh’da ister gece olsun ister gündüz, ister yaz olsun ister kış; herkesin zevkine göre bir şeyler barındıran etkinlikler bulmak mümkündür. Şehirdeki gazete büfelerinde bulabileceğiniz The List dergisi etkinlikler hakkında bilgi almanıza yarayacaktır.
 
Tiyatro, Bale ve Opera
 
Merkezi Glasgow’da bulunan National Theatre of Scotland, Scottish Ballet, Scottish Opera, The Royal Scottish National Orchestra gibi kurumlar; Edinburgh’da yıl boyunca pek çok etkinlik düzenlemektedir.
 
Birleşik Krallık’in dört bir yanında etkinlikler düzenleyen BBC Scottish Symphony Orchestra’nın ise Edinburgh’ya özel programları bulunmaktadır.
 
Bunların dışında kalan pek çok topluluk; çeşitli tiyatro, bale ve müzik gösterileri sunmaktadır. Bunlar arasında bir öğrenci topluluğu olan Bedlam Theatre (Bristo Place, Old Town) oldukça iyi oyunlar sunmaktadır.
 
Gece Hayatı
 
 
Edinburgh’da pek çok kulüp, bar ve pub bulunur. İskoçlar boş zamanlarının çoğunu pub’larda sohbet ederek geçirmeyi severler. Hafta sonları ve iş çıkışı buralarda samimi İskoç pub ortamını görebilirsiniz. Publarda akşam yemeğinden sonra genellikle canlı müzik ile eğlenceler düzenlenir. Edinburgh’da ağırlıklı olarak caz ve folk müzik yapılan pub’lar bulunmaktadır. Old Town ya da Leith’te mutlaka folk müzik yapan bir pub’a gitmeli ve bu tecrübeyi İskoçlarla birlikte yaşamalısınız.
 
Bir not: Pub’lara minik misafirler de kabul edilmektedir.
 
İskoç dansını öğrenebileceğiniz haggis geceleri de alternatifleriniz arasındadır. Kilt etekler, geleneksel İskoç kıyafet ve aksesuarları... Princes Street ve George Street İskoç dans gösterilerinin de sunulduğu bu etkinlikleri bulabileceğiniz caddelerdir.
 
Edinburgh’da kulüpler genellikle gece 3’e kadar açıktır. Barlar ise gece yarısına kadar kapılarını açık tutar. Faith, Cabaret Voltaire, The Caves, Studio 24, The Bongo Club gibi mekânlar; popüler müziklerin yapıldığı gece kulüplerindendir.
 
Spor
 
Trekking
 
 
Arthur’s Seat’e çıkabileceğiniz hafif zorlukta yürüyüş yolları bulunmaktadır. Çantanızı hazırlayın, yürüyüş için uygun bir şekilde giyinin ve Arthur’s Seat’in benzersiz manzarasına şahit olmak için bu tepeye tırmanmaya başlayın!
 
Kayak
 
Edinburgh’nın batısında bulunan Hillend’de yapay kayak parkuru bulunmaktadır. Yıl boyunca açık olan parkurda kayak ekipmanları kiralayıp her mevsim kayak yapabilirsiniz. Midlothian Snow Sports Centre isimli bu alanda iki ana parkur, iki daha az eğimli eğitim parkuru, freestyle ve jump parkurları bulunmaktadır.
 
Midlothian Snowsports Centre: +44 131 445 4433
 
 
Ragbi (Rugby)
 
 
İskoçya’nın en popüler sporlarından biri ragbidir. Her yıl milyonlarca izleyiciyi stadyumlara çeken bu sporu; Murrayfield Stadyumu’nda gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası karşılaşmaları, ezeli ragbi düşmanları İngiltere ve İskoçya arasında yapılan Calcutta Cup ya da İskoçya, Galler, İrlanda, Fransa ve İngiltere arasında düzenlenen 6 Nations Championship müsabakalarını izleyerek daha yakından tanıma şansına kavuşabilirsiniz.
 
Bir not: İyi bir karşılaşma görmek istiyorsanız Edinburgh’nın profesyonel ragbi takımı Edinburgh Rugby’nin bir maçını izleyebilirsiniz.
 
Golf
 
Golf sporunun İskoçya’dan dünyaya yayıldığı söylenegelmektedir. Hâl böyleyken golf tutkunları, çok eskilere uzanan tarihi ve başarılı golf sahaları sayesinde, her zaman İskoçya’da golf oynamaktan keyif almışlardır. Edinburgh’nın 88 km kuzeyinde bulunan St Andrews golf tutkunları için bir kutsal mekân olarak görülmektedir. St Andrews’te golf oynamak isterseniz önceden randevunuzu yaptırmayı ihmal etmeyin.
 
Festival
 
Edinburgh International Festival
 
Her yıl Ağustos ayında başlayıp Eylül ayında devam eden ve tiyatrodan operaya, danstan müziğe pek çok gösteriyi bünyesinde barındıran Edinburgh International Festival esnasında ziyaretçiler, etkinliklerden hangi birini seçeceklerine şaşırırlar. Şehrin dört bir yanındaki gösteri merkezleri, sergi alanları, konser salonları çeşitli etkinlikler ile dolup taşarken, şehrin sokak ve caddeleri de son derece keyifli bir atmosfere bürünür.
 
Adres: Edinburgh International Festival The Hub, Castlehill Edinburgh
EH1 2NE
Bilgi: +44 (0)131 473 2099
Rezervasyon: +44 (0)131 473 2000
Web: www.eif.co.uk
 
Edinburgh Military Tattoo
 
 
Her yıl Ağustos ayında Edinburgh International Festival’ın bir parçası olarak Edinburgh Kalesi’nde düzenlenen Edinburgh Military Tattoo; Britanya Askeri Güçleri, Commonwealth ve uluslararası pek çok askeri bandonun katılımlarıyla gerçekleşen etkileyici bir gösteridir. İskoç müzikleri ile askeri geçitlerin yapıldığı, bandoların çalındığı, pek çok ülkenin gösterilerini sunduğu ve ziyaretçilerin İskoç, Britanya vatandaşı ve uluslararası ziyaretçiler olmak üzere eşit oranda dağıldığı bu etkinlikte biletler her yıl çok önceden tükenir.
 
Adres: The Tattoo Office, 32 Market Street, Edinburgh EH1 1QB
Tel: +44 (0) 131 225 1188
Faks: +44 (0) 131 225 8627
Web: www.edinburgh-tattoo.co.uk
 
Edinburgh Festival Fringe
 
 
Alternatif, avangart ve daha çok komedi üzerine yoğunlaşmış tiyatro oyunlarının sunulduğu Fringe festivali, Ağustos ayı ve civarında şehrin dört bir yanını açık hava gösteri salonuna çevirir. Sokaklarda, meydanlarda ve caddelerde pek çok gösterinin yapıldığı, onlarca tiyatro topluluğunun katıldığı Fringe festivali dünyanın en büyük sanat festivali olarak anılmaktadır.
 
Adres: Edinburgh Festival Fringe, 180 High Street, Edinburgh, EH1 1QS
Tel: +44 (0) 131 226 0026
Web: www.edfringe.com
 
Edinburgh Hogmanay
 
 
29 Aralık ve 1 Ocak günleri arasında, yeni yıl kutlamaları Edinburgh’da bir başka güzeldir. Havai fişeklerin şehri aydınlattığı, benzersiz bir görsel şölenin izleyiciler ile buluştuğu, kalabalıkların Princes Street’i doldurup havai fişekler ve müzik eşliğinde doyasıya eğlendiği yeni yıl kutlamaları; Edinburgh’nın soğuk geçen kış gecelerine rağmen oldukça fazla ilgi görmektedir.
 
Edinburgh Kalesi’nin ışıklara bezendiği, geleneksel İskoç kıyafetleri giymiş göstericilerin sokaklarda gezindiği, her yıl ortalama 100.000 kişinin katılarak dünyanın en büyük yeni yıl kutlamasını oluşturduğu Hogmanay’e siz de bir gün mutlaka katılmalısınız.
 
Ayrıca...
 
Bunların yanı sıra Edinburgh International Book Festival, Edinburgh International Film Festival, Edge Festival, Jazz & Blues Festival, Edinburh International Television Festival, Edinburgh Mela, Children’s International Theatre Festival, Edinburgh International Science Festival gibi festivaller de düzenlenmektedir.
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.ucakbiletiall.net sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Edinburgh Grup Uçak Bileti Al   » Edinburgh Grup Uçak Rezervasyonu   » Edinburgh Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Edinburgh Grup Uçak Bileti Al