İstanbul Helsinki Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Helsinki Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
“Baltık Denizi’nin kızı” olarak bilinen Helsinki, Finlandiya’nın başkentidir. Modern şehirciliğin en iyi örneklerinden biri olan ve kalabalık bir nüfusa ev sahipliği yapan şehir; farklı etnik gruplardan insanları barındıran kozmopolit bir yapıya sahiptir.
 
Ülkenin güneyinde bulunan Helsinki, Finlandiya Körfezi kıyısında yer alan bir deniz kıyısı kentidir. Zaman içerisinde şehrin popüler bir turistik merkeze dönüşmesinde, bu durumun payı büyüktür.
 
1550 yılında İsveç Kralı Gustav Vasa tarafından kurulmuş olan şehir; İsveç – Rusya arasındaki yıllar süren Fin Savaşı’nda önce İsveç toprakları içerisinde yer alırken, daha sonra Rusya hâkimiyeti altında geçmiştir. Helsinki içerisinde, Rus kültürünün izleri hemen her köşe başında göze çarpmaktadır.
 
315 takımada tarafından çevrelenen bir yarımada üzerine kurulu olan şehrin en ilgi çekici yönlerinden biri; yazın 20 saate varan uzun gündüz dönemlerinin, kışın ise yine bir o kadar uzun süren gece dönemlerinin etkisi altında olmasıdır. Radikal mevsim dönemlerinin Helsinki halkını pozitif etkilediği; yaratıcılık ve üretkenliğin artmasına yol açtığı iddia edilmektedir. Gerçekten de Helsinki Avrupa’nın en yaratıcı ve teknolojik bakımdan gelişmiş kentlerinden biridir.
 
Tarih kokan, geniş ve temiz meydanları, gotik, neoklasik ve art deco mimari stillerinin en harika örneklerini oluşturan yapıları, masmavi, berrak denizi, temiz havası, bozulmamış doğal güzellikleriyle; tarih, modernizm ve natüralizm meraklılarını doyuracak bir kent olan Helsinki, düzenli ve gelişmiş şehircilik yapısıyla ziyaretçilerine konforlu ve etkileyici bir seyahat vaat etmektedir.
 
 
Nereler Gezilir?
​Karizmatik ve soğuk şehir Helsinki; turistik yapısı ve sıcakkanlı insanlarıyla Avrupa’nın en dikkat çekici şehirlerinden biri olmayı başarmıştır. Helsinki’de hem doğayla iç içe, huzurlu ve sakin bir tatil geçirebilir hem de son derece modern ve teknolojik açıdan gelişmiş bir metropol içerisinde yer alarak, birçok farklı etkinlik ve aktiviteye katılma şansı elde edebilirsiniz.
 
Büyüleyici mimarisiyle masallardan fırlamış bir kent havası taşıyan Helsinki içerisinde, keyifli bir tatil geçirmeniz için birkaç küçük noktaya dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.
 
    Helsinki’de suç oranı oldukça düşüktür. Ancak yine de kalabalık mekânlarda yan kesiciliğe ve ıssız parklarda kavga çıkarmak isteyen sarhoş insanlara rastlanılabilmektedir. Hava karardığında ana tren istasyonunun arkasında yer alan Kaisaniemi Parkı’ndan ve şehir merkezinin kuzey doğusunda yer alan Kalasatama, Kallio ve Sörnäinen semtlerinden uzak durulması tavsiye edilmektedir.
 
    Özellikle yaz aylarında turist miktarının artmasıyla şehirde dilencilik problemi baş göstermektedir. Dilencilere para vermemeniz önerilmektedir.
 
    Helsinki çevresinde granit yatakları bulunmaktadır. Granit yataklarının açığa çıkarılmasında dinamitle patlatma yöntemi kullanılmaktadır. Patlama öncesi şehirde sesli uyarı anonsları yapılmakta ve geriye sayım başlatılmaktadır. Bu tarz bir ses duyduğunuzda korkmamanız sadece sese karşı hazırlıklı olmanız önerilmektedir.
 
    Helsinki’de kış mevsimi oldukça sert geçmektedir. Her ne kadar tüm sokaklar tuz ve çakılla doldurulsa da, şehri dolaşırken buzlu yollarda kayıp düşmemek için uygun ayakkabıları tercih etmeniz ve gerekli önlemleri almanız tavsiye edilmektedir.
 
Suomenlinna Adası ve Suomenlinna Kalesi
 
Helsinki’de tek bir yeri ziyaret edeceklere; mutlaka Helsinki’nin en ünlü tarihi ve turistik mekânı, UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde yer alan Suomenlinna Adası üzerinde yer alan Suomenlinna Kalesi’ni tercih etmeleri önerilmektedir.
 
18. yüzyılda İsveç Kralı tarafından doğu sınırlarını korumak amacıyla inşa ettirilmiş olan bu görkemli deniz kalesi; zaman içerisinde savaş sonucu Rusların eline geçmiş ve Kuzey’in Cebelitarık Boğazı olarak bilinen Finlandiya Körfezi’nden geçen gemilerin hareketlerini gözlemek amacıyla kullanılmıştır.
 
Helsinki şehri sınırlarına dâhil olan Suomenlinna Adası üzerinde görkemli kalenin haricinde muhteşem bir doğa güzelliğiyle iç içe geçmiş olan kafeler, restoranlar ve barlar bulunmaktadır. Kale içerisinde yer alan Suomenlinna Müzesi; kalenin ve Helsinki’nin tarihini daha yakından tanımak isteyenlerin detaylı tarihi bilgilere ulaşabileceği ziyaret etmeye değer bir mekândır.
 
Ada üzerinde ayrıca tarihi bir denizaltı kalıntısı, nostaljik köprüler, katakomp adı verilen tarihi toplu mezar kalıntıları ve tüneller bulunmaktadır. Şehir merkezinden 15 dakikalık bir vapur yolculuğuyla ulaşılabilen Suomenlinna Adası; güneşli bir yaz günü piknik yapmak veya doğa yürüyüşlerine katılmak isteyenlerin de favori noktalarından biridir. Şehir merkezinde yer alan Pazar Meydanı kıyısından, 06.00 – 02.00 saatleri arasında her saat başı adaya vapur seferleri düzenlenmektedir.
 
Adres: Suomenlinna Kalesi Hükümet Binası, Suomenlinna, C 40, 00190 Helsinki
Telefon: (+358) 9 4132 3300
Web: www.suomenlinna.fi
 
Senato Meydanı
 
Şehrin sanat, din, kültür, politika ve eğitim merkezi konumundaki Senato Meydanı; neoklasik mimarinin en gösterişli örneklerinden olan Helsinki Üniversitesi, Helsinki Katedrali, Finlandiya Ulusal Kütüphanesi ve Hükümet Sarayı binalarıyla çevrelenmiştir. Meydanın tam orta yerinde Rus Çarı II. Alexander’ın dev bir heykeli bulunmaktadır.
 
Sanat gösterilerine, festivallere, konserlere ve kışın buzdan heykellere ev sahipliği yapan meydan; otantik bir Helsinki deneyimi yaşamak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken popüler bir mekândır.
 
Adres: Şehir Merkezi, Senato Meydanı, Helsinki
 
Uspenski Ortodoks Katedrali
 
1800’lü yılların sonlarında St. Petersburglu mimar Aleksei Gornostayev tarafından inşa edilmiş olan Uspenski Ortodoks Katedrali; 1919 yılına kadar bölgenin Rus hâkimiyeti altında olduğunun en görkemli göstergelerinden biridir. Kırmızı kiremitlerden inşa edilmiş olan Bizans stilindeki katedralin tepesinde 22 ayar altınla kaplı Rus katedrallerine has kubbeler bulunmaktadır.
 
Şehre masalsı bir atmosfer katan bu mimari harika içerisinde bulunan bazı dini ikonaların, kendilerine dua edilip, dilek dilendiğinde mucizeler yaratabildiklerine inanılmaktadır. Helsinki içerisinde yer alan küçük Ortodoks sınıfına hizmet eden katedral, Batı Avrupa’nın en büyük Ortodoks katedrali olma özelliğini taşımaktadır.
 
Katedral; salı – cuma günleri 09.30 – 16.00, cumartesi günleri 09.30 – 14.00, pazar günleri ise 12.00 – 15.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Kanava Sokağı, No: 1, Helsinki
Telefon: (+358) 9 634 267
Web: www.ort.fi
 
Parlamento Evi
 
200 kişilik Finlandiya Parlamentosu Evi, 1926 – 1931 yılları arasında ünlü mimar J. S. Sirén tarafından 1920’li yılların klasik mimari stilinde inşa edildi. 7 Mart 1931 günü resmi olarak Finlandiya Parlamentosu’na kapılarını açan bina, Arcadia Tepesi üzerinde yer alan şehrin en görkemli tarihi yapılarından biri olma özelliğine sahiptir.
 
Klasik, art deco ve neoklasik mimari stillerinin karışımından oluşan bu şaheser, Helsinki şehrinin en önemli simgelerinden biridir. Dış mimarisi kadar iç mimarisi ve dekorasyonuyla da ilgi çeken yapı içerisinde birçok değerli bronz heykel, resim, tarihi doküman ve fotoğraf sergilenmektedir.
 
Parlamento Evi; cumartesi günleri 11.00 – 12.00, pazar günleri ise 12.00 – 13.00 saatleri arasında rehberler eşliğinde düzenlenen İngilizce turlar ile ziyaret edilebilmektedir. Hafta içleri ise rehberli İngilizce turlar; yalnızca önceden randevu alınarak ayarlanılabilmektedir.
 
Adres: Arcadia Tepesi, Mannerheimin Caddesi, No: 30, Helsinki
Telefon: (+358) 9 432 2021
Web: web.eduskunta.fi/Resource.phx/parliament/index.htx
 
Lutheran Katedrali
 
1830 yılında ünlü mimar Carl Ludvig Engel’in tasarımlarıyla inşa edilmeye başlayan Lutheran Katedrali, mimarın ölümünün ardından 1852 yılında tamamlanmıştır. Neoklasik mimarinin en muhteşem örneklerinden biri olan, beyaz bir kuğuyu andıran Lutheran Katedrali, resmi olmasa da Helsinki’nin simgelerinden biridir.
 
Tavanında 12 havarinin siluetlerinin yer aldığı etkileyici katedralin bahçesinde, devlete ait tören ve etkinlikler düzenlenmektedir. Katedral ayrıca bodrum katında sanat sergilerine ve üniversite konserlerine de sıklıkla ev sahipliği yapmaktadır.
 
Lutheran Katedrali; pazar günleri ayin olduğu için ziyarete kapalıdır. Pazar günleri haricinde her gün 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Unionin Sokağı, No: 29, Helsinki
Telefon: (+358) 9 2340 6120
Web: www.helsinginseurakuntayhtyma.fi/?deptid=84&languageid=4
 
Seurasaari Açık Hava Müzesi
 
Başkentin kalbinde yer alan küçük bir ada üzerine kurulu olan Seurasaari Açık Hava Müzesi; 18. ve 19 yüzyılda Helsinki’de yaşanan kırsal hayatın bire bir oluşturulduğu yaşayan bir mekândır.
 
Sevimli yaya köprüleriyle anakaraya bağlanan ada üzerinde; tarihi değere sahip 86 adet orijinal Helsinki kır evi bulunmaktadır. Bu evler ülkenin dört bir yanından adaya taşınmış ve tarihi yeniden yaşayabilmek adına ada üzerinde yer alan diğer nostaljik yapılar arasına katılmışlardır.
 
Kır evlerinin yanı sıra çiftliklerin, kırsal kiliselerin, papaz evlerinin, malikânelerin ve pazar alanlarının bulunduğu ada; tarihi yeniden yaşamak ve o zamanın atmosferini hissetmek isteyenler için ziyaret edilmesi oldukça zevkli bir açık hava müzesidir.
 
Adres: Seurasaari Adası, Şehir Merkezi, Helsinki
Telefon: (+358) 9 4050 9660
Web: www.nba.fi/en/seurasaari_openairmuseum
 
Ulusal Finlandiya Müzesi
 
Keşfettikleri şehrin ve ülkenin tarihini öğrenmekten zevk alanlara, Finlandiyalıların hayatını her yönüyle tarih öncesi çağlardan beri anlatan bu görkemli müzeyi ziyaret etmeleri önerilmektedir.
 
Romantik mimari stiline sahip büyüleyici bir tarihi bina içerisinde yer alan müze; Finlandiya’nın tarih öncesi çağlarından kalma esaslı arkeolojik bulguları, Fin kültürüne ait tarihi tekstil eşyalarını, 13. yüzyıldan 19. yüzyıla kadarki dönemde kullanılmış olan birçok savaş aletini, kostüm, mücevher, para ve madalyon koleksiyonlarını ve çok kıymetli sanat eserlerini içermektedir.
 
Ayrıca bir kafe ve hediyelik eşya mağazasına ev sahipliği yapan Ulusal Finlandiya Müzesi; salı – çarşamba günleri 11.00 – 20.00, perşembe – pazar günleri 11.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Mannerheimin Caddesi, No: 34, Helsinki
Telefon: (+358) 9 4050 9544
Web: www.nba.fi/en/nmf
 
Temppeliaukio Kilisesi
 
“Kaya içerisindeki kilise” olarak da bilinen Temppeliaukio Kilisesi; 1969 yılında mimar kardeşler Timo ve Tuomo Suomalainen tarafından inşa edilmiştir. Yukarıdan bakıldığında yere çakılmış bir UFO görünümüne sahip olan kilise, doğal bir kaya yatağının içerisine oyulmuş bir mimari harikasıdır.
 
Cam kubbesinden içeri süzülen ışığın mistik bir atmosfer oluşturduğu ve sert kaya duvarların mükemmel bir ses akustiği yarattığı bu eşsiz kilise, sıklıkla konserler için kullanılmaktadır.
 
Helsinki’nin en popüler turistik mekânlarından biri olan Temppeliaukio Kilisesi’ni her gün 10.00 – 15.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür. İngilizce tur, pazar günleri saat 14.00’da gerçekleştirilmektedir.
 
Adres: Lutherin Sokağı, No: 3, Toolo semti, Helsinki
Telefon: (+358) 9 2340 5920
Web: taivallahti.helsinginseurakunnat.fi
 
Ateneum Sanat Müzesi
 
1990 yılında Fin Ulusal Galerisi’nin bir bölümü olarak açılan Ateneum Sanat Müzesi; ülkenin en büyük sanat koleksiyonuna sahip olan oldukça prestijli bir müzedir.
 
1750 – 1960 yılları arasındaki dönemde üretilmiş olan Fin sanat eserlerini, 19. yüzyılın sonlarından 1950’li yıllara dek uzanan geniş bir batı eserleri koleksiyonunu içeren müze, ayrıca ulusal hazineler kapsamına giren birçok değerli tarihi eşyaya da ev sahipliği yapmaktadır.
 
Müzede; Finlandiya sanat yaşamının altın çağını oluşturan ve modernleşme hareketlerine katkıda bulunan Albert Edelfelt, Akseli Gallen-Kallela ve Helene Schjerfbeck gibi ünlü Fin sanatçıların eserlerinin yanı sıra; dünyaca ünlü sanatçılar Vincent van Gogh, Paul Gauguin, Paul Cézanne, Fernand Léger ve Marc Chagall’ın da eşsiz sanat eserleri bulunmaktadır.
 
Ateneum Sanat Müzesi; salı ve cuma günleri 09.00 – 18.00, çarşamba ve perşembe günleri 09.00 – 20.00, cumartesi ve pazar günleri ise 11.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müze, pazartesi günleri kapalıdır.
 
Adres: Kaivo Sokağı, No: 2, Helsinki
Telefon: (+358) 9 1733 6401
Web: www.ateneum.fi
 
Sibelius Anıtı
 
1967 yılında heykeltıraş Eila Hiltunen tarafından tasarlanmış olan Sibelius Anıtı, Sibelius Parkı içerisinde yer almaktadır. Dünyaca ünlü Fin klasik müzik besteci Jean Sibelius’un ismi, 80. doğum gününün anısına 1945 yılında parka verilmiştir. Park içerisine; ünlü bestecinin müziğindeki iniş çıkışları temsil eden, tonlarca ağırlığa sahip 600 çelik boru org formunda yapılmış görkemli Sibelius Anıtı inşa edilmiştir.
 
Helsinki’nin en popüler turistik mekânlarından biri olan Sibelius Parkı’nı ziyaret ederek doğa içerisinde hoşça zaman geçirebilir ve büyük Fin bestecisine ithaf edilen etkileyici anıtı görme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Adres: Mechelinin Sokağı, Sibelius Parkı, Şehir Merkezi, Helsinki
 
Tasarım Müzesi
 
1873 yılında Sanat ve El İşleri Okulu’na ait eserlerin değerlendirilmesi amacıyla kurulan Tasarım Müzesi, 1978 yılında kapsamlı bir endüstriyel tasarım ve sanatsal el işleri müzesine dönüştürülmüştür.
 
1894 yılında mimar Gustaf Nyström tarafından inşa edilmiş olan göz alıcı tarihi bir bina içerisinde yer alan müze, 19. yüzyılın ikinci yarısından günümüze endüstriyel tasarımın ve sanatsal el işlerinin gelişimini gözler önünde seren değerli eserler ve tarihi belgelerle dolu etkileyici sergi alanlarına ev sahipliği yapmaktadır.
 
Dönemsel olarak Fin endüstriyel tasarım dehalarının popüler sergilerinin ve tematik birçok serginin yer aldığı müze içerisinde; endüstriyel tasarım tarihi ile ilgili, sürekli sergiye açık bulunan ana sergi salonları da bulunmaktadır. 
 
Haftanın her günü 11.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık olan müze içerisinde; bir hediyelik eşya mağazası ve birçok konferans salonu da bulunmaktadır.
 
Adres: Korkeavuoren Sokağı, No: 23, Helsinki
Telefon: (+358) 9 622 0540
Web: www.designmuseum.fi
 
Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi
 
Amerikan mimar Steven Holl’ün bir sanat eserini andıran mimarisi sayesinde Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi, şehrin en hayranlık uyandıran modern yapılarından biridir. 1998 yılında açılmış olan müze Helsinki sanat camiasının tabuları yıkan, yenilikçi haşarı çocuğu konumundadır.
 
Her zaman en son sanat trendlerini takip ederek, ziyaretçilerine sunan müze içerisinde resim, tiyatro, müzik, dans ve sinema dallarında birçok sergi ve gösteri düzenlenmektedir. Renkli ve otantik bir atmosfere sahip olan müze binası, birçok farklı galeri bölümüne ve bir de tiyatro salonuna ev sahipliği yapmaktadır.
 
Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi’nde gerçekleşen sanat aktivitelerinin odağı, genellikle Finlandiya, Baltık ve Kuzey ülkelerinin ürettiği sanat eserleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Fin Ulusal Galerisi’nin bir bölümü olarak kabul edilen müze, şehrin etkinlik ve kültür merkezi konumundadır.
 
Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi içerisinde ayrıca birçok seminer, multimedya sanat gösterisi ve workshop düzenlenmektedir. İçerisinde bir hediyelik eşya mağazası ve kafe – restoran bulunan müzeyi; her gün 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: Mannerheimin Meydanı, No: 2, Helsinki
Telefon: (+358) 9 1733 6501
Web: www.kiasma.fi
 
Vesikko Denizaltısı
 
Savaş Müzesi’ne ait Vesikko; Suomenlinna Adası’nın limanına çekilerek sergiye açılmış, II. Dünya Savaşı döneminden kalan tarihi bir denizaltıdır. 250 ton ağırlığındaki denizaltı, 1936 – 1947 yılları arasında Finlandiya Körfezi’nde gözcülük ve koruma görevlerinde bulunmuş ve savaş yıllarında fiilen kullanılmıştır.
 
Denizaltının içini merak edenler ve bu değişik atmosferi bizzat solumak isteyenler için eşsiz bir fırsat yaratan Vesikko Denizaltısı, aynı zamanda tarih meraklıları için de ilgi çekici bir turistik gezi alternatifi oluşturmaktadır.
 
Adres: Suomenlinna Adası limanı, Helsinki
Telefon: (+358) 9 1814 6238
Web: www.suomenlinna.fi
 
Korjaamo Kültür Fabrikası
 
Helsinki bir ev olarak düşünüldüğünde, bu evin oturma odası Korjaamo Kültür Fabrikası olacaktır. İçerisinde her zaman taze, renkli, canlı ve aykırı bir şeyler bulabileceğiniz Korjaamo, eski tramvay garının içerisinde yer alan galeriler, barlar, kafeler, restoranlar, tiyatrolar, performans sahneleri ve kulüplerden oluşan bir eğlence ve sanat kompleksidir.
 
Helsinki halkı için en popüler yaşam alanlarından biri olan Korjaamo içerisindeki galerilerde; şehirdeki diğer galerilerden farklı olarak çok daha aykırı, sarsıcı ve özgün sanat formlarına rastlanılmaktadır.
 
Helsinki sokak hayatının nabzının attığı bir merkez olan bu kompleks içerisinde, yerel kültürü ve halkı yakından tanıma ve keyifli zaman geçirme olanağına sahip olabilirsiniz.
 
Adres: Mannerheimin Caddesi’nin 1 blok batısı, Töölön Sokağı, No: 51, Helsinki
Telefon: (+358) 20 7417 000
Web: www.korjaamo.fi
 
Finlandiya Salonu
 
Ünlü Fin mimar Alvar Aalto’nun şaheseri olan Finlandiya Salonu, ülkenin en modern ve en gelişmiş kongre ve etkinlik merkezidir. Muhteşem mimarisi ile görülmeye değer bir yapı olan Finlandiya Salonu aslında dev bir komplekstir.
 
İçerisinde birçok irili ufaklı kongre, konser ve etkinlik alanı bulunan Finlandiya Salonu, gece ışıklandırmasıyla büyülü bir güzelliğe kavuşmaktadır.
 
Helsinki’de bulunan en popüler kültür merkezlerinden biri olan Finlandiya Salonu içerisinde her yıl çok sayıda uluslararası kongre düzenlenmektedir. Merkezi, rehberler eşliğinde İngilizce turlarla hafta içi her gün 09.00 – 16.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: Mannerheimin Caddesi, No: 13, Helsinki
Telefon: (+358) 9 40241
Web: www.finlandiatalo.fi
 
Esplanadi Parkı
 
Esplanadi Parkı, şehrin tam kalbinde yer alan bir doğaya kaçış noktasıdır. Hem yerel halk hem de turistler için popüler bir dinlenme alanı olan Esplanadi; güzel havalarda içerisinde yer alan Espa Sahnesi’nde birçok yerel sanatçının konserine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Parkta ayrıca bilhassa ilkbahar ve yaz mevsimlerinde; defileler, geçit törenleri ve caz müzik festivalleri düzenlenmektedir. Piknik yapmayı sevenlerin, şehrin günlük koşuşturmasından bir an olsun kaçıp ufak bir kahve molası veren çalışan kesimin ve gençlerin uğrak noktası olan parkta gezerken, elinizde yiyecek varsa kuşlara dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.
 
Adres: Pazar Meydanı ve Esplanadi Bulvarı arası, Şehir Merkezi, Helsinki
Telefon: (+358) 9 3103 6566
Web: www.espanlava.fi
 
Korkeasaari Adası Helsinki Hayvanat Bahçesi
 
Helsinki Hayvanat Bahçesi; 150’den fazla hayvan ve 1000’den fazla bitki türünü içerisinde barındıran ülkenin en büyük hayvanat bahçesidir. Hayvanat bahçesi içinde yaşamını sürdüren hayvanlar için doğal yaşam koşullarına çok benzeyen konforlu yaşam alanları yaratılmıştır. Ayrıca hayvanat bahçesi, soyu tükenmekte olan türlere özellikle kapılarını açarak onları çoğaltmayı hedefleyen bir sistem ile yönetilmektedir.
 
Doğal yaşamla ilgili bir bilgi ve bilim merkezi hâline dönüşmüş olan Helsinki Hayvanat Bahçesi içerisinde; kendinizi bir an Asya’da, bir diğer an ise Afrika’nın göbeğinde hissedeceğiniz farklı atmosfer ve manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Helsinki Hayvanat Bahçesi’ni her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 
Şehir merkezinde yer alan ve karaya köprüler ile bağlı büyük Korkeasaari Adası üzerine kurulu olan Helsinki Hayvanat Bahçesi’ne, merkez tren istasyonu önünden kalkan 11 numaralı otobüsler ulaşabilmek mümkündür. Yaz aylarında ise ulaşım alternatifi olarak Pazar Meydanı önünden kalkan 15 dakika süren feribot yolculuğu tercih edilebilmektedir.
 
Adres: Korkeasaari Adası, Şehir Merkezi, Helsinki
Telefon: (+358) 9 3103 7900
Web: www.korkeasaari.fi
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Helsinki’de görülmesi gereken mekânlar, kolayca ulaşılabilir bir şekilde şehir içerisinde sıralanmıştır. Şehrin içinde yer alan göz kamaştırıcı gezi mekânları kadar şehrin dışındaki alternatifler de kolay ulaşılabilir bir konumdadır ve buralar da en az onlar kadar sizi büyüleyecektir.
 
Noel Baba Köyü
 
Helsinki’den 1 saatlik uçak yolculuğuyla ulaşılabilen, Finlandiya’nın kutup bölgesi Lâponya içerisinde yer alan Noel Baba Köyü, ülkenin en büyülü ve popüler turistik mekânlarından biridir.
 
Bir gün Helsinki’den yayın yapan çocuklara yönelik yerel bir radyo şovunda sunucunun şaka olarak, Noel Baba’nın Lâponya’nın bir dağ köyünde yaşadığını anons etmesi sonucu bölgedeki köylere yığınla mektuplar gelmeye başlamış. Bu şaşırtıcı durum karşında Finlandiya Posta Müdürlüğü, yörede bir Noel Baba servisi açmak zorunda kalmış. Bu olay çığ gibi büyümüş ve müthiş bir ticarete ve turizme dönüşmüş. Noel Baba’ya özgü bir köy kurularak içerisine Noel Baba temalı oyun parkları, ren geyiği parkı ve Noel Baba’nın hediyeleri hazırlayıp tüm dünyadaki çocukların mesajlarına cevap yazdığı özel ofisi inşa edilmiş. Tüm bu kompleks ise Noel Baba’nın dünyadaki tüm çocukları dinlemesini sembolize etmek için kocaman bir kulak şeklinde düzenlenmiş.
 
Her yıl Noel Baba Köyü’ne, dünya çapından 10 milyonu aşkın mektup yağmaktadır. Bu büyülü atmosferi ziyaret ederek; sempatik Noel Baba taklidiyle tanışabilir, ülkenizdeki aile ve arkadaşlarınıza üzerinde Noel Baba damgası bulunan orijinal bir mektup postalayabilirsiniz. Noel Baba’ya inansanız da inanmasanız da, kuzey kutup çizgisini geçerek varacağınız bu orijinal köyde; kar köpekleri eşliğinde kızak kayıp, donmuş göllerde balık avlayarak ve ışıltılı rengârenk Noel atmosferinin havasına kendinizi kaptırarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca bir Lâpon âdeti olan Kuzey Kutbu’nu geçiş seremonisine katılabilir ve kutbu geçtiğinize dair bir hatıra diploması alabilirsiniz.
 
Adres: Noel Baba Köyü, Lâponya, Kuzey Finlandiya Kutup Bölgesi
Telefon: (+358) 16 346 270
Web: www.santaclausvillage.info
 
 
Ne Yenir?
​Fin mutfağı; İsveç ve Rus mutfaklarından bir hayli etkilenmiştir. Mutfağın temel besin öğeleri arasında sosis, Baltık denizine özgü balık çeşitleri, ren geyiği eti, domuz eti, çilek ve türevi çalı meyveleri, lahana, patates, havuç, mantar, kırmızı pancar turşusu, haşlanmış makarna ve pirinç bulunmaktadır. Ayrıca et yemeklerinin yanında çeşitli reçel türlerinin ve genel olarak tüm yemeklerin yanında ekşi maya ile yapılan birçok türevi bulunan ekmeklerin servis edilmesi de bir Fin mutfağı âdetidir.
 
Helsinki’de yerel yemekler hem mütevazı küçük restoran ve kafelerde hem de Helsinkimenu restoranları adıyla bilinen ultra lüks restoranlarda servis edilmektedir. Yerel tatlar haricinde Türk, İtalyan, Fransız, Hint, Çin ve Tayland mutfakları şehirde popüler olan farklı lezzet alternatiflerini oluşturmaktadır.
 
Temel yemekler…
 
Helsinki mutfağının en popüler yerel yemeği olan vorschmack; ince kıyılmış kuzu eti ve ringa balığı karışımının doğranmış turşu ve ekşi krema eşliğinde servis edilmesinden oluşmaktadır.
 
Lahana dolmasının Fin mutfağındaki adı kaalikääryleet’tir. Hernekeitto adı verilen bezelye çorbası soğuk kış günlerinde sıklıkla tercih edilen bir ön yemektir.
 
Helsinki’de doyurucu ve lezzetli bir yemek yemek istiyorsanız et sulu sos eşliğinde servis edilen Fin köftesi lihapullat’ı mutlaka denemelisiniz.
 
Helsinki mutfağında Baltık denizinden çıkan balık ve deniz ürünlerinin ızgarada pişirilmesinden oluşan balık yemekleri ve ren geyiği, tavşan, kaz, ördek gibi hayvanların etlerin oluşan av etli güveç ve yahni yemekleri çok popülerdir. Bu yemeklerin yanında genellikle perunamuusi adı verilen patates püresi ve viili adı verilen Fin yoğurdu servis edilmektedir.
 
Pastane ürünleri ve tatlılar…
 
Pulla adı verilen ve sıklıkla kahvenin yanında tüketilen tatlı çörekler şehirde oldukça popüler olan tatlılardandır. Pulla çöreklerinin şeker ve tarçına bulanarak yuvarlanmış hâline korvapuustit adı verilmektedir.
 
Helsinki’de popüler olan bir diğer tatlı çeşidi meyve çorbalarıdır. Patates nişastası, süt, krema, şeker ve meyvelerle hazırlanan bu tatlıların adı çorba olmasına rağmen çorbadan daha koyu ancak pudingden daha sulu kıvamlı bir yapıya sahiptir.
 
Kırmızı yaban mersininin, birçok böğürtlen çeşidiyle birlikte süt ve şeker ile çırpılmasından oluşan pembe koyu kıvamlı köpük tatlısına vispipuuro denilmektedir. Rönttönen adı verilen kırmızı yaban mersinli tart ise, son derece lezzetli olan bir diğer yerel tatlı çeşididir.
 
Ünlü Fin şair J.L. Runeberg’in anısına ölüm yıldönümü olan şubat ayı süresince tüm Finlandiya’da üretilen Runeberg’in tartı; üzeri beyaz bir şeker halkasının arasına ahududu reçeli dökülerek süslenmiş olan, badem ve romla tatlandırılan 100 gramlık küçük silindir şeklindeki keklerden oluşmaktadır. 
 
Atıştırmalıklar…
 
Kalakukko;  çavdar ekmeğinin içine, balık veya domuz etinin doldurulmasıyla elde edilen lezzetli bir sandviç çeşididir.
 
Tütsülenmiş biftek palvikinkku, taze kaşar peyniri ve marul eşliğinde hazırlanan çabuk sandviçler de bir diğer lezzetli atıştırmalık seçeneğidir.
 
İnek sütünden yapılmış taze peynir leipäjuusto ve yanında servis edilen sarı meyveli bir çeşit böğürtlen olan cloudberry meyvesi reçeli, Helsinkililerin içkinin yanında ya da çabucak bir şeyler atıştırmak istedikleri zaman bir parça pulla çöreği ya da aromatik Fin ekmeği ile birlikte tükettikleri bir atıştırmalık seçeneğidir.
 
Ne içilir?
 
Finlilerin en şaşırtıcı gastronomik adetlerinden biri, hiç şüphesiz ki yemeklerin yanında içecek olarak süt tüketmeleridir. Süt haricinde gün içerisinde sıklıkla tüketilen diğer alkolsüz içecekler arasında çay ve kahve bulunmaktadır.
 
Helsinki mutfağına özgü çok sayıda ev yapımı alkollü içecek bulunmaktadır. Bunların en popülerleri sima adı verilen bal likörü, sathi adı verilen geleneksel Fin birası, pontikka adı verilen kaçak Fin içkisi ve kilju denilen şeker şarabıdır.
 
Yeni yıl zamanında servis edilen,  alkollü ve alkolsüz alternatifleri bulunan glögi adı verilen sıcak şarap ise, bir diğer popüler içecektir.  Kutup bölgelerine has sarı meyveli bir çeşit böğürtlen olan cloudberry meyvesinden yapılan likörler, kırmızı ve siyah üzüm şarapları da şehirde popüler olan diğer içecek türleridir.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Helsinki’de o kadar çok farklı etkinlik alternatifi mevcuttur ki zamanınızın asla yetmediğini düşünürsünüz. Havanın keskin soğuğunu Finlandiya’nın oldukça meşhur olan saunalarından birine giderek üzerinizden atabilir, enerji dolarak gününüzü şehrin birçok yerinde bulunan dev eğlence parklarında doyasıya eğlenerek geçirebilirsiniz.
 
Gün içerisinde çok aktif olmayı tercih etmeyenler ise muhteşem deniz manzarasının keyfini çıkarabilecekleri parklara veya kafelere giderek yerel lezzetler eşliğinde şehri ve kültürünü gözlemleyebilirler.
 
Masalsı bir atmosfer yaratan mimari harikası binalar arasında sokaklarda dolaşabilir, tarihi mekânları gezebilir ya da şehrin içerisinde doğanın tadını çıkarabileceğiniz sessiz kaçış noktaları bulabilirsiniz.
 
Dinamik gece hayatına hazırlanmak için lezzetli ve enerji verici yerel yemeklerin tadını çıkartabilir ya da otantik atmosfere sahip bir restoranı tercih ederek ambiyansı daha sakin ve yavaş bir akşam yaşayabilirsiniz.
 
Müzik
 
Finlandiya müziği genel olarak 3 kategoriye ayrılmaktadır; geleneksel halk müziği, klasik müzik ve çağdaş müzik. Geleneksel halk müziği; Sami kabilesi müziklerinin, geleneksel Karnelyan ezgileriyle ve Kuzey ülkeleri tınılarıyla karışımından oluşan ve mitlerde yer alan halk şiirlerinden sözleri bulunan yerel halk şarkılardır.
 
Finlandiya klasik müzik konusunda oldukça gelişmiş ve Sibelius gibi dünyaca ünlü birçok besteci ve müzisyen yetiştirmiş bir ülkedir. Fin çağdaş müziği ise; heavy metal, pop ve caz türlerinin bütününe bir kategori altında toplamak için verilen addır. Özellikle heavy metal müzik türünü icra eden Nightwish gibi dünyaca ünlü birçok müzik grubu Finlandiyalıdır.
 
Ulusal Fin Operası
 
Uluslararası düzeyde bir personel ve ekipman kalitesine sahip olan Ulusal Fin Operası; profesyonel bale ve opera topluluklarını içerisinde barındıran ülkenin en büyük orkestrasına sahip sanatsal bir enstitü konumundadır. Ülkenin en prestijli tiyatro oyunları, opera ve bale gösterileri; açılışlarını, genellikle Ulusal Fin Operası temsili ile başlatmaktadırlar.
 
Adres: Helsingin Sokağı, No: 58, Helsinki
Tel: (+358) 9 403 021
Web: www.opera.fi
 
Gece hayatı
 
Helsinki gece hayatı oldukça dinamik bir atmosfere sahiptir. Canlı müzik barları, hemen her çeşit müzik türüne has kategorilere ayrılan kulüpler, diskolar ve kumarhaneler; şehrin gece eğlencesi alternatiflerini oluşturmaktadırlar.
 
Helsinki gece hayatının kalbi şehir merkezinde birbirine paralel olarak sıralanmış Iso Roobertin, Kamppi, Eerikin sokakları çevresinde ve merkez tren istasyonu civarında atmaktadır. Tüm popüler mekânların yan yana olması; bir gecede birçok farklı atmosferi deneyimleyerek farklı müzik gruplarını dinleyebilmenize olanak sağlamaktadır.
 
Festivaller
 
Helsinki birbirinden renkli ve canlı kültürel festivale ev sahipliği yapmaktadır. Helsinki festivallerine katılarak şehrin kültürünü ve halkını daha yakından tanıma olanağına sahip olabilirsiniz.
 
Helsinki Festivali
 
Her yıl 20 Ağustos – 5 Eylül tarihleri arasında şehir merkezine kurulan dev Huvilla Festival Çadırı içerisinde düzenlenen Helsinki Festivali’ kapsamında; Finlandiyalı sanatçıların çeşitli sanat dallarında sergiledikleri muhteşem gösteriler yer almaktadır.
 
Fin sanatını dünyaya tanıtmayı amaçlayan festivale katılarak; tiyatro, opera, bale, resim ve dans gibi sanat dallarına yönelik dinamik ve renkli gösteriler izleme, özgün sergilere katılma ve Fin kültürünü daha yakından tanıma olanağına sahip olabilirsiniz.
 
Mayıs Günü Festivali
 
Vappu Festivali olarak da bilinen Mayıs Günü Festivali; her yıl 30 Nisan – 1 Mayıs tarihleri arasında şehir merkezindeki Pazar Meydanı üzerinde gerçekleştirilmektedir.
 
Festivalin amacı baharın ve uzun gündüzlerin gelişinin kutlanmasıdır. Şehirde yaşanan en coşkulu kutlamaların gerçekleştiği festival kapsamında tüm şehrin sokaklarında müzikli, danslı ve içkili çılgın bir parti yaşanır.
 
Spor
 
Helsinki’de yıl boyunca açık ve kapalı alanlarda gerçekleştirilen birçok spor aktivitesi mevcuttur. Buz hokeyi, futbol, buzda yüzme, bisiklet, koşu, kayak, atletizm, golf, rugby ve kampçılık; şehirde popüler olarak gerçekleştirilen spor aktiviteleri arasında yer almaktadır.
 
Tren Yolu Meydanı üzerinde yer alan Buz Parkı; kış dönemlerinde buz pateni yapmak için tercih edilen popüler mekânlardan biridir.
 
Şehir merkezinden araba ile yarım saatlik bir yolculuk sonunda ulaşılabilen vahşi doğayla bütünleşmenizi sağlayan Nuuksio Ulusal Parkı; Helsinki çevresinde bulunan kampçılık sporuna en uygun alanlardan biridir. Biraz daha ehli bir doğa içerisinde kamp yapmak isterseniz şehir merkezine 1 metro durağı uzaklıkta yer alan sahil kenarındaki Rastila Kamp Alanı’nı tercih edebilirsiniz.
 
Helsinki; Teemu Selänne, Jari Kurri ve Esa Tikkanen gibi Ulusal Buz Hokeyi Ligi’nde yıldız olmuş oyuncuları yetiştiren bir şehirdir. HIFK ve Jokerit adında 2 yerel buz hokeyi takımına ev sahipliği yapmakta olan başkentte heyecanlı buz hokeyi maçları,  Nordenskiöldin Sokağı üzerinde yer alan Helsinki Buz Salonu’nda gerçekleşmektedir.
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Helsinki Grup Uçak Bileti Al   » Helsinki Grup Uçak Rezervasyonu   » Helsinki Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Helsinki Grup Uçak Bileti Al