İstanbul Kiev Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Kiev Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Doğu Avrupa’nın en eski ve büyük şehirleri arasında olan Kiev; Ukrayna’nın başkenti olduğu gibi; aynı zamanda ülkenin idari, kültürel, ekonomik ve bilimsel merkezi konumundadır. Ortaçağ’da Doğu Slav medeniyetinin gelişiminde önemli bir rol oynayan Kiev, Modern Ukrayna’nın hızla ilerlemesinde de büyük bir etkiye sahiptir.
 
Dinyeper Nehri’nin doğu ve batı olarak her iki yakasından, Karadeniz’e doğru tüm doğal güzellikleriyle uzanan Kiev; birçok farklı türde ormanların bulunduğu kendine has bitki örtüsüyle çevresinden farklılaşmaktadır. 
 
Kiev, Dinyeper Nehri başta olmak üzere nehirler, su rezervleri, göller ve yapay havuzlarıyla adeta sudan bir cennettir. Ilıman bir iklime sahip olan Kiev’deki yerel nüfus, şehrin göz alıcı kumsalları ve nehir kenarı sayfiye yerleri ile suyun dinlendirici gücünü değerlendirmektedir.
 
Geçmişi 5. yüzyıla dayanan Kiev, 10. ve 13. yüzyıllar arasında altın dönemini yaşamış ve bilinen ilk Ukrayna devleti olan ‘Kievan Rus’un merkezi olmuştur. Ayrıca bu devlet; Modern Ukrayna, Belarus ve Rusya’nın dinsel ve kültürel altyapısını da oluşturmuştur. 1775 yılında Rusya İmparatorluğu’na bağlanan şehir, 1991’de Sovyetler Birliği’nin çökmesiyle bağımsızlığını ilan eden Ukrayna’nın başkenti olmuştur.
 
3 milyondan fazla nüfusa sahip olan Kiev’de; Ukraynalı ve Ruslar çoğunlukta olmak üzere farklı birçok etnik grup yaşamaktadır. Günümüz Kiev’i, 1.000’den fazla tarihi binası ve modern yapılarıyla; adeta geçmiş ile bugünün buluşma noktasıdır. Bu nedenle Ukraynalılar ve Ruslar tarafından “bütün şehirlerin anası” olarak anılmaktadır.
 
Doğu Slav medeniyetinin gözbebeği, Ukrayna’nın başkenti Kiev; hem taşıdığı tarihi ve kültürel mirası hem hareketli gece hayatı hem de hızla gelişen modern yaşamı ile dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır.
 
 
Kiev'de Nereler Gezilir?
​Altın Kapı (Zoloti Vorota)
 
1017 – 1024 arası Kiev Prensliği’nin kurucusu Yaroslav Mudri tarafından savunma amaçlı inşa edilen Altın Kapı, eski tarihlerde şehrin ana giriş kapısı olarak kullanılmıştır. Bizans mimarisinden esinlenilerek yapılan surlar zamanla yıkılsa da; kapı, bugünlere kadar sağlam kalmayı başarmıştır.
 
Günümüzde müze olarak kullanılan Altın Kapı, büyük bir kuleye sahip Anons Kilisesiyle de ayrı bir güzelliğe ve görkeme sahiptir. Volodymyr Caddesi ve Yaroslaviv Val Caddesi’ni birleştiren noktada bulunan bu mimari anıtın çevresinde güzel binalar ve meraklıları için Porsche, Audi, BMW ve Mercedes gibi ünlü otomobil markalarının galerileri bulunmaktadır.
 
Babi Yar
 
Her yılın 29 Eylül’ünde Nazi işgali sırasında ailelerini kaybedenlerin bir araya geldiği yer olan Babi Yar, Kiev’de bir dağ geçidinin adıdır. Burası, 1941 yılında sadece ilk iki gün 34.000 olmak üzere, yaklaşık 60.000 Yahudi, Roman ve diğer sivillerin Naziler tarafından katledildiği geçit olarak tarihteki yerini almıştır. Nazi kurbanlarının toplu mezarları olan bu yeri; sadece anma törenlerinde ölenlerin yakınları değil, ülkeye gelen birçok turist de ziyaret etmektedir. 
 
Bağımsızlık Meydanı ve Kreschatik Caddesi
 
Shevchenko Bölgesi’nde yer alan, Kiev’in en merkezi ve işlek caddesi Kreschatik; Europeiskaya Meydanı ile Bessarabskaya Meydanını birbirine bağlayan eşsiz bir konuma sahiptir.
 
Kreschatik Caddesi’ne birçok restoran ve kafenin yanı sıra, sokak dansçıları ve müzisyenleri de ayrıca renk katmaktadır. Şehrin dinamizmini yansıtan cadde, İkinci Dünya Savaşı sırasında tamamen mayınlarla döşenmiş ve daha sonra tekrar inşa edilmiştir.
 
Bu caddedeki bir diğer özellik ise, Kiev’in tarihi açıdan büyük öneme sahip Bağımsızlık Meydanı’nın da burada yer almasıdır. Orijinal adının Maidan Nezalezhnosti olduğu bu yer, 19. yüzyılda şehrin ana meydanı unvanını elde etmiştir.
 
Ukrayna’nın siyasi tarihine bakıldığı zaman, bu meydanın önemi daha iyi anlaşılmaktadır. 1991 yılında Ukrayna’nın Rusya ve Beyaz Rusya’dan ayrılması için yapılan gösterilerin vuku bulduğu bu meydan, aynı zamanda 2004 yılındaki başkanlık seçimlerini protesto eden ve nihayetinde turuncu devrimin gerçekleşmesine önayak olan toplu gösterilere de tanıklık etmiştir.
 
Günümüzde ise City Center ismindeki büyük bir alışveriş merkezi, özgürlük heykeli, Kiev kurucularının heykelleri ve şehrin giriş kapılarından birinin bulunduğu Bağımsızlık Meydanı; Kiev’in en çok görülmek istenen yerleri arasındadır.
 
Canavarlı Ev
 
Kievli ünlü mimar Vladislav Gorodezhkii’nin 1901 - 1903 yılları arasında inşa ettiği Canavarlı Ev, adı gibi yapının içinde ve dışındaki birçok yaratık heykelleriyle dikkat çekmektedir.
 
Fantastik balıkların üzerindeki genç kız, fil, gergedan, antilop, kurbağa, kertenkele, kartal, yılan ve timsah heykelleri ile ilginç bir atmosfere sahip olan evi bir rivayete göre mimar Gorodezhkii; kızının ölmesi nedeniyle akıl sağlığını yitirdikten sonra yapmıştır.
 
Bir diğer rivayete göre ise bu ev, o dönemde yeni bir malzeme olan çimentonun tanıtılması amacıyla inşa edilmiştir. Fakat, şu an ön cephesinde çatlaklar olan bu eski binanın büyük bir restorasyon sürecinden geçmesi gerekmektedir.
 
Adres: Bankovaya Sokak, No: 10, Kiev
 
Çernobil Müzesi
 
Çernobil Müzesi, 1986’daki Çernobil felaketinin anısına, Kiev’in merkezinde kurulmuştur. Bu unutulmaz olaya dair maketler, görsel medya araçları, anı değeri taşıyan eşyalar ve sanat eserleri gibi birçok temsili malzemenin yer aldığı müze; konuyla ilgili çeşitli sergiler de düzenlemektedir.
 
Çernobil hakkında halkı ve öğrencileri eğitme amacıyla ve Japonya’nın maddi desteği ile kurulan bu müzede; aynı zamanda Çernobil’den dolayı hayatını kaybedenlerin anısına özel bir bölüm de ayrılmıştır.
 
En modern ve yaratıcı tekniklerin kullanıldığı Çernobil müzesinde, İngilizce rehberlerin azlığı dolayısıyla sesli çeviri cihazlarından yararlanma imkânı da bulunmaktadır.
 
Adres: Khoryva Lane, No: 1, Kiev
Telefon: +380 (44) 417 54 22
Ziyaret Saatleri: Pazartesi – Cuma:  10.00 -18:00
Cumartesi: 10.00 – 17:00
 
Kırsal Yaşam ve Halk Mimarisi Müzesi
 
Kiev’in güneybatısında yer alan Pirogovo Köyü’nde kurulan Kırsal Yaşam ve Halk Mimarisi Müzesi, bir açık hava müzesi olup Ukrayna’nın tüm bölgelerindeki halk mimarisi örneklerini sergilemektedir. 1960’lı yılların başında yapılmaya başlayan bu müze, 200’den fazla mimari yapıyı içinde barındırmaktadır.
 
Müzede, birbirinden farklı mimari özelliklere sahip bu evlerin içerisine doğal olarak yerleştirilen birçok eşya da sergilenmektedir. Sayısı 40.000’in üzerinde olduğu belirtilen bu eşyalar, Ukrayna’nın farklı etnik gruplarının yaşam tarzlarını yansıtması açısından önemlidir.
 
Kumaşlar, kilimler, seramik çalışmalar, yerel kıyafetler, enstrümanlar, ahşap ve cam işlemeli eserler, metal levhalar, tablolar ve daha birçok eşya; bu koleksiyonun birer parçasını oluşturmaktadır.
 
‘‘Sosyalizm öncesi Mimari Yapı ve Ukrayna Yaşam Tarzı’’ ve ‘‘Sosyalizm Sonrası Mimari Yapı ve Ukrayna Yaşam Tarzı” olarak iki bölüme ayrılan müzeyi ziyaret edenler; sadece mimari yapıları ve içerisindeki eşyaları görmekle kalmamakta, aynı zamanda çeşitli Ukrayna yemeklerini tadabilmekte ve hatta küçük el sanatları dükkânlarını gezip, zanaatkârlardan püf noktaları alabilmektedirler. 
 
Yaz ve sonbahar aylarında birçok festivalin de gerçekleştiği müzede, her pazar geleneksel Ukrayna müziği dinletisi gerçekleşmektedir.
 
Adres: Pirogovo Köyü, Kiev
Telefon: + 380 (44) 266 55 42
 
Kiev Doğu ve Batı Sanatları Müzesi
 
Kurulduğu 1919 yılından beri içeriğini sürekli geliştiren ve sergi sayısını artıran Kiev Doğu ve Batı Sanatları Müzesi, aynı zamanda müzenin kurucuları olan Bogdan ve Varvara Khanenko’nun isimleriyle de anılmaktadır.
 
Müze; Mısır heykelleri, antik çömlekler, kilise vitrayları, cam işlemeleri, fildişi eserler, ikonalar, kumaşlar, Roma ve Yunan heykelleri, Bizans sergileri ve Kiev Rusya’sının ziynet eşyalarına kadar zengin bir koleksiyona sahiptir.
 
Antik Yunan, Roma, Fransız, İtalyan, Japon, Türk, Mısırlı ve daha birçok kültüre ait eserlerin sergilendiği Kiev Doğu ve Batı Sanatları Müzesi; yerel ve uluslararası eserleri kapsaması sebebiyle sadece Ukrayna’da değil, dünyada da önemli bir yere sahiptir.
 
Adres: Tereshenkovskaya Sokağı, No: 15, Kiev
Telefon: + 380 (44) 235 32 90, + 380 (44) 235 02 06
Ziyaret Saatleri: 10:30 - 17:30
 
Kiev Havacılık Müzesi
 
Zhulyany havaalanına yakın olan Kiev Havacılık Müzesi, 2003’ten beri halka hizmet vermektedir. Müzede; MiG Jet, Anatra Anasal (1917-1918), Tu-22M, Tu-104, Il-62, Il-76 ve an Il-86 modeller başta olmak üzere; birçok eski model uçak ve helikopter yer almaktadır.
 
Aynı zamanda katılımcıların uçak koltuklarına oturabildiği interaktif gezi uygulamalarına sahip olan müze; havaalanının hemen karşısında olması nedeniyle, ülkeye ayak basar basmaz gezilebilecek yerler arasındadır.
 
Adres: Medovaya Caddesi, No: 1 (Sevastopolska Meydanı’nın yanı), Kiev
Telefon: + 380 (44) 461 6485
Ziyaret Saatleri: 1 Nisan - 1 Ekim arası: 10.00 - 19:00
Diğer zamanlar: 10.00 – 16:00
 
Kiev Mağaralar Manastırı (Kievo-Pecherskaya Lavra) ve Ukrayna Tarihi Emanetler Müzesi
 
Dinyeper Nehri’nin sağ kıyısındaki tepelerin eteklerinde kurulan Kiev Mağaralar Manastırı, Ukrayna’daki en önemli ve en eski manastırlardan biridir.
 
1077’de Aziz Antoniy tarafından inşa edilen bu manastırdaki mağaralar, zamanında papazların inzivaya çekildikleri yerler iken; şimdilerde turistlerin, birçok papazın mumyalanmış heykellerini incelediği bölümler olarak işlev görmektedir. Aynı zamanda bu mağaralardan, yeraltında bulunan kiliseye de giriş sağlanmaktadır.
 
Büyük bir kompleks şeklinde inşa edilen manastır, iki temel bölüme ayrılmaktadır. Bunlardan ilki olan ‘‘Yukarı Lavra”; manastırın devlete ait kısmıdır ve içerisinde birçok müze mevcuttur. ‘‘Aşağı Lavra” adı verilen ve Ortodoks kilisesine ait olan ikinci bölümde ise sayısız mağara bulunmaktadır.
 
Bir not: Kadın ziyaretçilerin bu mağaralara girmek için uzun etek ve eşarp giymeleri zorunludur.
 
Pecherskaya Lavra’da bulunan Ukrayna Tarihi Emanetler Müzesi ise eski Sovyet ülkelerinin en zengin altın koleksiyonuna sahiptir. Müzede bulunan ziynetlerin geçmişi; M.Ö. 4. yüzyıldan, 16. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Aynı zamanda, Ukrayna’daki altın ve gümüş sanatına dair birçok sergi de gerçekleştiren bu müze, Ukrayna sanat tarihinin gelişmesi açısından ayrı bir öneme sahiptir.
 
Adres: Sichnego Povsstanniya Sokak, No: 25, Kiev
Telefon: +380 (44) 280 46 27
Ziyaret Saatleri: Her gün 09.30 - 19:00
 
Kültürel Miras Müzesi
 
29 Mayıs 1999 tarihinde açılan Kültürel Miras Müzesi, yurt dışına sürgün edilen Ukrayna asıllı sanatçıların eserlerini içermektedir. Müzenin koleksiyonu, restore edilen eski binasının sekiz ayrı salonunda ziyaretçilerine sunulmaktadır.
 
Müzede sergilenen eserlerin sahipleri arasında birçok bestekâr, koro şefi, şair, yazar, koreograf ve sanatçı bulunmaktadır. Müzede; ünlü ressamlar L. Morosowa, M. Krychevsky ve V. Savchak’tan;  D. Humanna, B. Olexandriv ve H. Cherin gibi yazarlara kadar birçok sanatçının eserleri sergilenmekte, hayatları hakkında da bilgi verilmektedir.
 
Ukrayna kültürel mirasının ülke sınırları içerisinde halka sunulması ve tanıtılması amacıyla açılan bu sergi, Stepan Kalinovich Yaroviy ve Anna Ravliuc gibi birçok kişisel sergiye de ev sahipliği yapmıştır.
 
Adres: 40-B Moskovskaya Sokağı
Telefon: +380 (44) 290 64 18
 
Motherland Anıtı ve Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi
 
İkinci Dünya Savaşı’nda büyük zarar gören şehirlerden biri olan Kiev’deki bu anlamlı müzeyi gezmek, savaş döneminde Almanya’nın Rusya’ya nasıl bir etki bıraktığını görmek açısından önemlidir.
 
Savaş sırasında kullanılan birçok silah, harita, orijinal fotoğrafla beraber, savaşta hayatını kaybedenleri sembolize eden enstalâsyonların da görülebileceği müzeye giriş; Pecherska Lavra’nın üst kısmından da sağlanabilmektedir. Bu kısımdan girildiği takdirde, eski Sovyet müziklerini dinleme fırsatı da elde edilmektedir. Ayrıca, müzenin hemen yanında,  Afgan Savaşı ile ilgili başka bir müze de bulunmaktadır.
 
Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi’nin en önemli parçası ise, şüphesiz Motherland anıtıdır. 102 m boyunda ve 560 ton ağırlığında olan heykel, paslanmış çelikten yapılmıştır. Heykelin bir elinde Sovyetler Birliği’nin orak ve çekiçli resmi amblemi; diğer elinde de kılıç bulunmaktadır. Kılıcın uç kısmı ise daha sonradan, Pecherska Lavra’nın tepesindeki haçtan yüksekte olmasını engellemek amacıyla kesilmiştir.
 
Adres: Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi, Lavrs ka Caddesi, No: 24
Telefon: +380 (44) 285 94 52
Ziyaret Saatleri: Ana Sergi, Pazartesi hariç, 10.00 - 17.00    
 
Podol
 
Kiev’in her metrekaresinde ayrı bir tarih yatan yerleşim birimi Podol; nehir kıyısına uzanan ve Kiev’e özgü mimarisiyle inşa edilen binalarının yanında, birçok tarihi kilise, anıt, liman, pazar, balıkçılar çarşısı ile kendine has bir bölgedir. Andreevsky Yokuşu başta olmak üzere, birçok yokuşun kesiştiği bu bölgenin en ünlü meydanlarından bir tanesi de Kontraktovaya Meydanı’dır.
 
Eskiden zanaatkârlar ve balıkçıların yaşadığı Podol, yaşattığı tarihi binalarıyla dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin gözbebeğidir. 1798’den beri faaliyette olan Tüccar Limanı, onun yanında konumlanan ve çeşitli efsanelere konu olan Samson Çeşmesi, Slav halkının Ortodox tarzdaki eğitim merkezi Kievo-Mogilyanskaya Akademisi, Ukraynalı ünlü filozof Grigoriy Skovoroda Anıtı, 15. yy’da inşa edilen Florovsky Manastırı ve Iliinskaya Kilisesi; Podol bölgesinde yaşayan önemli tarihi binalar arasındadır.
 
St. Sofia Katedrali
 
11. yüzyılda Yaroslav Mudry zamanında inşa edilen St Sofia Katedrali, Kiev’de ayakta duran en eski katedraldir. Kiev Knzeliği döneminde sosyal, kültürel ve politik bir merkez olarak da faaliyet gösteren bu katedral, UNESCO’nun Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır.
 
Virgin Orans dahil olmak üzere dünyanın en büyük fresko ve mozaiklerine sahip katedral, 17. yüzyılda tamamen restore edilmiş ve günümüze kadar korunmuştur. Ayrıca Katedral dışında 17. yüzyılda Kiev’i kurtarıp Rusya İmparatorluğu’na teslim eden kazak reisi Bohdan Khmelnytskyi’nin bir heykeli de bulunmaktadır.
 
21 Ağustos 2007’de ”Ukrayna’nın Yedi Harikası” arasına giren bu ihtişamlı katedral, Shevchenko Bölgesi’ndeki merkezi konumu itibariyle de dikkat çekmektedir.
 
Adres: Vladimirskaya Sokak, No: 24, Kiev
 
Ukrayna Milli Sanat Müzesi
 
Ukrayna’nın sadece yerel ve etnik eserlere sahip olduğu kanısını yıkmak amacıyla kurulan Ukrayna Milli Sanat Müzesi, Ukrayna’nın güzel sanatlarıyla da ünlü bir memleket olduğunu kanıtlayan önemli bir müzedir.  Sergilenen eserlerin sahipleri için Ukrayna’da doğmuş ve çalışmış olmaları şartı koyan müze yöneticileri, Ukrayna’dan sürgüne gitmiş sanatçılara da yer vererek, onlara olan saygısını göstermiştir.
 
Müzede başlıca T. Shevchenko, I. Repin, V. Tropinin A. Murashko ve V. Krichevskiy gibi birçok sanatçının eserleri mevcuttur. Ayrıca, Ortaçağ simgelerinden Kazak portrelerine, Ukrayna rokokosunun en bilinen ikonası ‘‘Büyük Martyr”dan ABD’de yaşayan ünlü Ukraynalı grafik tasarımcısı Y. Gnizdovskiy’nin çalışmalarına kadar birçok eski ve yeni eserler bu sergide görülebilmektedir.
 
Adres: Grushevskogo Sokağı, No: 6, Kiev
Telefon: +380 (44) 228 64 29
Ziyaret Saatleri: Çarşamba, Perşembe, Cuma 10.00-17.00
Cumartesi 11.00-18.00
Pazar 12.00-19.00
 
Ukrayna Tiyatro, Müzik ve Sinema Devlet Müzesi
 
Ukrayna’da alanının tek müzesi olma özelliği gösteren Tiyatro, Müzik ve Sinema Devlet Müzesi; 1923 tarihinden itibaren varlığını sürdürmektedir. Tiyatro, müzik ve sinema tarihinin önemli eserlerini sergileyen müze, Ukrayna kültür ve sanat tarihçiliği anlamında da bir temel oluşturmuştur. Müze dışında toplantı, konferans ve sunumların da gerçekleştiği müzede, tiyatro ve sinema tarihi alanında da dersler verilmektedir.
 
Adres: Sichnego Povsstanniya Sokağı, No: 21, Kiev
Telefon: +380 (44) 290 51 31
 
Vladimirskaya Gorka
 
Vladimirskaya Gorka Parkı; tarihi, 19. yüzyıla dayanan eski yerleşimlerden biridir. Müthiş Dinyeper nehri manzarası ve bahçeli müstakil evleriyle büyülü bir ortama sahip olan park, Aziz Vladimir’in anısını yaşatması açısından da büyük önem taşımaktadır.
 
Vladimirskaya Gorka Parkı’nda, 998 yılında Rusya’nın dinini değiştirerek hıristiyanlığa geçmesini sağlayan Aziz Vladimir’e ait bronz heykel şeklinde bir anıt da bulunmaktadır. Aziz, bu anıtta sağ elinde bir haçla, sol elinde ise bir prens başlığıyla tasvir edilmektedir. 
 
Anna Akhmatova, Taras Shevshenko, Vladimir Mayakovsky ve Mikhail Bulgakov gibi sanatçıların çok etkilendiği ve eserlerinde de sıkça yer verdiği Vladimirskaya Gorka’ya yakın bir yerde bulunan Mikhailovsky Zlatoverhy (altın kubbeli ya da St Micheal) Manastırı 1108-1113 yılları arasında kurulmuştur.
 
Kiev prenslerinin mezarlarının bulunduğu manastırdaki en kutsal obje ise Aziz Varvara’ya ait kutsal emanetlerdir. 3. yüzyılda paganizmi reddedip Hıristiyanlığa geçen ve bu geçişten dolayı uzun bir zaman işkenceye maruz kalan Aziz Varvara, Hıristiyan azizler arasında saygın bir konuma sahiptir.
 
Yeni mezun gençlerin kutlamalarının sıkça yapıldığı Vladimirskaya Gorka, Kievliler için aynı zamanda manevi bir içeriğe de sahiptir. Kiev halkı, bu güzel ve tarihi mekâna yapılan her ziyaretin onlara birlik duygusu, güç ve enerji verdiğini dile getirmektedir. Bu durum ise Vladimirskaya Gorka’yı ülkenin en kutsal yerlerinden biri kılmaktadır.
 
Adres: Vladimirskaya Gorka Parkı, Threhsvyatitelskaya Caddesi
 
 
 
Kievde Ne Yenir?
​Ukrayna ve dolayısıyla Kiev’in yöresel yemeklerinde en göze çarpan özellik; birçok farklı tatta sebze, meyve ve doğal ürünün birbiriyle karıştırılmasıdır. Tatlı ve tuzlunun bir arada olduğu, 20’den fazla sebzenin aynı yemekte buluştuğu Ukrayna mutfağı; hamurlu tatlıları, mayalı içkileri ve zengin salatalarıyla kendine özgü bir yere sahiptir.
 
Çorbalar...
 
Ukrayna’nın yöresel çorbaları; bol malzemeli olmalarına rağmen, çorbaların yapılışı kolaydır. Diğer mutfakların aksine; baharat, yağ ve tuzu az olan çorbalar, sadece Ukrayna’da değil, başta komşu ülkeler olmak üzere çeşitli ülkelerin restoran menülerinde de yer almaktadır.
 
Kırmızı ve yeşil olarak iki çeşit olan ünlü Borsh çorbası, 20’ye yakın malzemeden yapılmaktadır. Kırmızı Borsch pancar ve kırmızı lahanadan, yeşili ise ‘‘ukrop’’ denilen ıspanak benzeri bir sebzeyle yapılmakta; her ikisi de ‘‘smetana’’ adı verilen kaymak ve Ukrayna’ya özgü siyah ekmekle servis edilmektedir.
 
Etli veya etsiz olarak hazırlanan, içeriği ise mevsim ve tercihe göre değişen Borsh; hafif ve lezzetli olması açısından da sıklıkla tüketilen bir yiyecek seçeneği hâline gelmiştir.
 
Kiev’de Borsh dışında içebileceğiniz çorbalar arasında, lahana çorbası Kapusniak; lahana turşusu ile domuz etinden yapılmakta ve yine smetana ile servis edilmektedir. Ana malzemesi salatalık turşusu olan ve birçok baharat ve sebze ile zenginleştirilen Rosolnyk, genellikle sazan balığı gibi tatlı su balığıyla yapılan Yushka ve et suyu ve kuzukulağı ile hazırlanan Kvaskova Zupa; ülkeye özgü diğer çorbalardır.
 
Ana Yemekler...
 
Kiev yemeklerinde, etten çok sebzenin hâkimiyeti bulunmaktadır. Çoğu yemekte, domuz ve tavuk eti ile çeşit çeşit sebzeler karıştırılarak özgün tatlar elde edilmiştir. Sebzeler arasında ise lahana ve patatesin ağırlığı görülmektedir.
 
Hamurlu yemekler arasında yer alan Varenyky’nin hazırlanışı mantıya benzemektedir. Hamurlar patates, lahana ve mantarlarla doldurularak yerel kırmızı bir sosla servis edilmektedir. Varenyky’e benzer bir yemek olan Perohy ise ana yemek olarak sunulduğu gibi; vişne, tatlandırılmış süzme peynir ve üzüm soslarıyla tatlı olarak da hazırlanabilmektedir.
 
Lahananın doğranmış et veya jambonla sarılarak hazırlandığı holubtsi, karabuğday ve pirinçle desteklenmekte ve domates sosuyla sunulmaktadır. Süzme peynirin sıklıkla kullanıldığı yemekler olan Syrnyk ve Mlyntsi, krema ve meyvelerin karışımıyla farklı bir damak zevki yaratmaktadır. 
 
Salata ve Ekmekler...
 
Kiev’de salatalar, en az yemekler kadar önemli bir yer tutar. Aynı yemekler gibi birçok sebze ve etle karıştırılarak yapılan salatalar, tek öğün yerine bile geçmektedir. Çeşitli tariflerle birbirinden farklı kombinasyonların yapıldığı salatalarda olmazsa olmazlar, mayonez ve sirkedir. Salatalık turşusuyla hazırlanan Picles; patatesli Olivye; pancar, lahana, patates ve havucun başlıca malzemelerini oluşturduğu vinigre; ve ringa balığı ve pancarın bir arada olduğu shuba salatası Kiev’de tadabileceğiniz salatalardan birkaçıdır.
 
Honore de Balzac’ın ‘‘Avrupa’nın ekmek sepeti” olarak adlandırdığı Ukrayna’da birbirinden farklı ekmek çeşidi mevcuttur. Ünlü yöresel çorbaların ve salataların yanında, hem göz hem de damak zevkine hitap edebilecek ekmeklerden birkaçı; haç ve gül sembollerinin üzerine işlendiği Paska, kuru meyvelerin lezzet kattığı Babka; ‘‘Holy Trinity’’ (teslis)yi anımsatan halka şeklindeki Kalach, doğranmış sarımsak ve çeşitli baharatlarla pişirilen Pampushki sayılabilir. Aynı zamanda yöreye özgü siyah buğdayın kalitesini tadabileceğiniz ve sadece Ukrayna’da bulabileceğiniz Kiev Ekmeği de Ukrayna sofralarının vazgeçilmezleri arasındadır. 
 
Tatlılar...
 
Hamurun içerisine birçok besinin doldurularak kızartıldığı tatlılar, Kiev’de geniş yer tutmaktadır.
 
Noel’in geleneksel yiyeceği de olan Kutia; hamur, haşhaş, fındık, bal ve buğdayın birleşiminden meydana gelmektedir.
 
Zhele isimli jöleli meyveler, hafif tatlı tercih edenler için ideal bir tatlıdır. Kızartılmış lor peynirli Syrnyky dışında; özel yeşil kutusuyla sunulan Kyjivskyj, Prazhskyj ve Trufelnyj isimlerindeki turtalar da Ukrayna’nın damak zevkini yansıtır niteliktedir.
 
Ne içilir?
 
Ukrayna, alkollü içeceklerin sıklıkla tüketildiği ülkelerden birisidir. Bu nedenle Kiev’e uğrayanlar, ziyaretleri boyunca içki kültürünün ister istemez birer parçası olurlar.
 
Ukrayna’nın Horilka (ya da gorilka); birçok meyve, baharat ve doğal üründen yapılmış (çilekli, ballı, acı biberli gibi) birbirinden çeşitli votkaları; ülkede oldukça popülerdir.
 
Bal likörü de denilen medovukha; bal, su ve mayadan yapılır ve uzun bir fermantasyon sürecinden geçerek hazırlanır. Bunlar dışında, bira ve şarabın (özellikle Kırım’dan gelen şarapların) sayısız çeşidinin de bulunabileceği Kiev’de shampanskoye ismindeki Rus şampanyası da denemeye değer tatlar arasındadır. 
 
Alkolsüz içki tercih edenler içinse, birçok kuru ve yaş meyvenin suda kaynatılmasıyla yapılan yöresel komposto Uzvar; Türkiye’de de tanınan faydalı içki Kefir; şeker ve çavdar ekmeğinin maya ile bekletilmesiyle üretilen Kvas önemli alternatiflerdir.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Gece Hayatı
 
Kiev’de gece hayatı, bir hayli hareketli geçmektedir. Şehrin ünlü gece kulüpleri, aynı zamanda birçok türden içeceği deneyebileceğiniz bir bara, farklı ülke mutfaklarını tadabileceğiniz bir restorana, değişik tarzda müziklerle dans edebileceğiniz bir piste ve dans şovlarını izleyebileceğiniz özel bir alana sahiptir. Bu kulüpler, genellikle şehrin merkezinde bulunmaktadır. 
 
Basseynaya’daki büyük Mandarin Plaza’da hizmet veren Arena; dans kulübü, eğlence merkezi, bira evi gibi farklı bölümlerden oluşan bir kompleks özelliğindedir ve her eğlence tarzına hitap etmektedir. Arena’nın da içinde bulunduğu ünlü plazada aynı zamanda Sky Bar, Barsky ve Grotesque isimli gece kulüpleri de bulunmaktadır.
 
Komminterna’da bulunan Caribbean, şehrin ilk Latin Amerikan dans kulübüdür. Küba mutfağı ve Latin dans şovlarıyla ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatan Caribbean, barmenin şarkı söylediği ve danslara katıldığı orijinal bir konsepte de sahiptir.
Aynı zamanda; Moskovskaya caddesindeki Shooters, Artema Sokak’taki Hint kültürünü yansıtan Ganesha, Ukraynalı starların sıkça uğradığı Metallistov’da bulunan Vatra, Dekabristov’daki aynı zamanda bilardo ve bowling salonlarına da sahip olan Maximym; gece hayatında öne çıkan kulüpler arasındadır. Vasylkivska, Hrushevskoho ve Rybalska caddelerinde de ünlü gece kulüpleri mevcuttur.
 
Gece kulüplerini tercih etmeyenler için ünlü pub ve kafe barlar; genelde Khreshchatyk, Mikhalivska ve Zolotovoritska’da bulunmaktadır. Bunlardan Art Club 44, Docker’s Pub, Pivarium, O’Briens Irish Pub ve Golden Gates; başı çekmektedir. Volodymyrska caddesindeki Le Cosmopolite ve Saksahanskoho’daki Belle-Vue ise ünlü Belçika barlarıdır.
 
Kiev’de geceyi şanslarını deneyerek geçirmek isteyenler için Leontovycha, Kreschatik, Sichnego Povsstaniya, Proreznaya, Sagaidachnog caddeleri ve Pavla Tichini Bulvarı’nda birçok kumarhane mevcuttur. Gece kulüpleri kadar hatırı sayılır bir müşteri kitlesine sahip olan bu kumarhanelerin başında Avalon, The Gorod Entertainment Center, Gabriela, Grand Plaza, Salut International, Split ve Zaporozhye gelmektedir.
 
Sinema ve Tiyatro
 
Kiev’de uluslararası standartlarda birçok sinema salonu mevcuttur. Özellikle soğuk Kiev günlerinde tercih edilen sinema salonları, aynı zamanda sinema festivallerine ve konferanslara da ev sahipliği yapmaktadır. Mayakovsky caddesindeki Florence, Artema’daki Kiev Rus, Peremogi’deki Odessa ve Architect Gorodetsky’deki Ukraine;  sadece kaliteli sinema için değil, görkemli binalarıyla da görülmeye değer yerlerdir.
 
Kiev’de her zevke ve sanatsal anlayışa hitap eden tiyatro gösterileri ve bunlara ev sahipliği yapan tiyatro salonları bulunmaktadır. Ukrayna’daki en eski müzikal tiyatrosu olan Vladimirskaya’daki ‘T.G. Shevchenko Ulusal Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu’ yıllardır müzikal sevenler için perdelerini açmaktadır.
 
Dinyeper nehrinin sol kıyısındaki Akademik Drama ve Komedi Tiyatrosu ve Olesya Gonchara Caddesi’ndeki Bravo Kiev Drama Tiyatrosu, komedi tarzını sevenler için hizmet vermektedir.
 
P. Sagaidachnogo Sokak’taki Marionette Tiyatrosu da 1989’dan beri çocuklar için birbirinden başarılı oyunlar sunmaktadır. Klasiklerden sıkılanlar içinse Shevchenko Bulvarı’ndaki Cherny Kvadrat Tiyatrosu modern tarzda oyunlar sergilemektedir.
 
Spor
 
Kiev’de futbol, spor dalları arasında en önemli yere sahiptir.
 
Ayrıca 5,5 kilometrelik Run under the Chesnuts (Kestaneler Altında Koş) isimli halk etkinliği, her yılın mayıs ayında gerçekleşmektedir. Bisiklet ve koşu yarışlarının yapıldığı Run under the Chesnuts , birçok farklı etkinliğin de bulunduğu geleneksel Kiev Günleri organizasyonunun bir parçası olarak devam etmektedir.
 
Festivaller         
 
Mayıs ayının son haftası düzenlenen Kiev Günleri (Kiev Days), Kiev’in kuruluşunun 1500. yılında denk gelen 1982’den itibaren her yıl birçok etkinlikle beraber kutlanmaktadır.
 
Sokakta gerçekleşen konserlerden, bisiklet şovlarına; Run under the Chesnuts maratonundan, Genç İtfaiyeciler Festivaline; Obovon koyunda gerçekleşen yat turnuvasından, Dinyeper Üzerinde Şarkı (Song Over Dnipro) festivaline kadar birçok etkinlik; Kiev Günleri kapsamında ve turistlerin yüksek katılımıyla gerçekleşmektedir.
 
Kiev’de film festivalleri, meraklıları için özel bir yere sahiptir. Molodist Uluslararası Film Festivali’nde yüzlerce film, her yılın ekim ayında sinemaseverlerle buluşmaktadır. Bunun dışında mart ayında düzenlenen belgesel film festivali Docudays ve birçok animasyon filminin bir araya geldiği KROK Uluslararası Animasyon Film Festivali de Kiev’in ilgi çeken diğer film festivalleridir.
 
Modayı yakından takip edenlerin kaçırmadığı Ukrayna Moda Haftası, Doğu Avrupa’nın ilk profesyonel moda haftası organizasyonudur. Bu etkinlik; haziran ayında, son kreasyonlarını moda camiasına sunmak isteyen ve uluslararası alanda ün kazanmış birçok modacıya ev sahipliği yapmaktadır. Kiev’i adeta bir moda cennetine dönüştüren bu festival, Lavrska Caddesi üzerinde bulunan ulusal kültür ve sanat kompleksi  Mystetskiy Arsenal‘de düzenlenmektedir.
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Kiev Grup Uçak Bileti Al   » Kiev Grup Uçak Rezervasyonu   » Kiev Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Kiev Grup Uçak Bileti Al