İstanbul Kopenhag Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Kopenhag Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Yaşayan en eski krallıklardan birine sahip olan Danimarka’nın başkenti Kopenhag, turizm konusunda Avrupa’nın en popüler şehirleri arasında yer almaktadır. Vikingler zamanında bir balıkçı kasabası konumunda olan Kopenhag, 1167 yılında Bishop Absalon tarafından keşfedildi ve kısa zamanda önemli bir ticaret limanına dönüştü. Bu büyük değişimden esinlenilerek şehre; “ticaret limanı” anlamına gelen Kopenhag ismi verildi.
 
Mimari, kültür ve sanat, gastronomi, tarih ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Kopenhag, kuzeyde yer almasına karşın, güney ülkelerinin sıcak ve samimi atmosferine sahiptir. Düzenli bir şehir olan Kopenhag’da turistik gezi mekânları, şehrin içerisinde ve birbirlerine yakın mesafelerde yer almakta; trafik, kurallara uygun bir şekilde akmakta; toplu taşıma ise, hızlı ve pratik bir ulaşım seçeneği oluşturmaktadır.
 
Masallarıyla dünyaca ünlenmiş Hans Christian Andersen’in rengârenk evini, muhteşem mimariyle göze çarpan birçok tarihi yapıyı ayrıca bir o kadar da post modern ve modern yapıyı içerisinde barındıran şehir, İskandinavya şehirleri arasında en akılda kalan ve en fantastik görünümlü şehirlerden birisidir. Kopenhag; lezzetli yemekleri, aktif sosyal ve kültürel yaşamı, tarihi eserleri ve göz alıcı mağaza ve alışveriş merkezleriyle kuzeyin parlayan yıldızı konumundadır ve ziyaretçilerine keyifli bir tatil vaat etmektedir.
 
Kopenhag'da Nereler Gezilir?
​Büyüleyici tarihi mirasları ve avangart mimarili yapıları ile çarpıcı ve göz kamaştırıcı bir şehir olan Kopenhag, dünyanın en yüksek yaşam standardına sahip şehirlerinden biridir. Modern olduğu kadar kırsal bir doğallığa da sahip olan şehirde, tarihi şato ve kanalları gezebilir, en lüks alışveriş merkezlerinde ışıltılı saatler geçirebilir veya dünyanın en kaliteli restoranlarında yerel yemeklerin tadına bakarak şehri daha yakından tanıyabilirsiniz.
 
Tarihin, doğallığın ve modernliğin birleştiği Kopenhag’da tatilinizin keyifli bir şekilde sürmesi için birkaç noktaya dikkat etmeniz önerilmektedir.
 
    Kopenhag dünyanın en güvenli metropollerinden biridir. Ancak her yerde görülebilen kapkaççılık ve yan kesicilik suçları az miktarda da olsa Kopenhag’da da mevcuttur. Özellikle turistik mekânlarda ve tren istasyonlarında, üzerinizde kıymetli eşya ve yüklü miktarda para bulundurmamaya ve çantanıza dikkat etmeye özen göstermelisiniz.
    Nørrebro ve şehrin batı banliyölerinden uzak durulması tavsiye edilmektedir. Bu bölgelerde çeteler ve çeteler arası kavgalar olduğu bildirilmiştir. Batı bölgeler haricinde şehir merkezinde bu tarz tehlikeler söz konusu değildir.
 
Kral’ın Bahçesi ve Rosenborg Kalesi
 
17. yüzyılın başlarında Kral IV. Christian, şehir merkezinden başlayan ve birkaç kilometre boyunca uzanan Rönesans bahçeleri oluşturmayı istedi. Bahçeler yapılırken diğer Avrupa kraliyet saraylarından ilham alan kral, bahçelerin ortasına kendine yazları kalmak için Versailles Sarayı’ndan örnek alınarak bir saray inşa edilmesini istedi. Kral’ın Bahçeleri’nin ortasında yer alan Rosenborg Sarayı, 1648 yılından ölene değin kralın sürekli kaldığı ev konumundaydı.
 
Günümüzde Kral’ın Bahçesi, şehrin en geniş ve en popüler açık hava parkı konumundadır. Rönesans bahçeleri stilinde oluşturulmuş olan park; bugün çocuklar için oyun parklarına, restoranlara, geniş piknik sahalarına ve birçok botanik bahçesine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Rönesans stilinde inşa edilmiş olan Rosenborg Kalesi ise, günümüzde şehrin en göz alıcı kraliyet müzelerinden biridir. Kraliyet mücevherlerinin, kıyafetlerinin ve daha birçok kraliyet eşyasının sergilendiği müze; sarayın muhteşem mimarisi ve iç dekorasyonu ile ortaçağ döneminde yaşamın nasıl olduğuna dair sağlam ve göz kamaştırıcı ipuçları vermektedir.
 
Adres: Øster Vold Sokağı, No: 4, Kopenhag
Telefon: (+45) 3315 3286
Web: www.rosenborg-slot.dk
 
Küçük Denizkızı Heykeli
 
Danimarka’nın en ünlü turistik mekânlarından biri, hiç şüphesiz Langelinie Limanı kıyısında yer alan Küçük Denizkızı Heykeli’nin bulunduğu yerdir. 1913 yılında heykeltıraş Edvard Eriksen tarafından yaratılmış olan heykeli, her yıl milyonlarca kişi ziyaret etmektedir. 1.25 metre yüksekliğinde, kayanın üzerinde oturan çıplak göğüslü ve kuyruklu bir denizkızı formundan oluşan heykel, havanın rüzgârlı olduğu günlerde dalgaların üzerinde oturduğu kayaya çarpması ile birlikte ortaya çıkan görüntüyle daha da gerçekçi bir hâle bürünmektedir.
 
Edvard Eriksen; heykelin yüzünü balerin Ellen Price’ı model alarak tasarlamış, balerinin çıplak poz vermek istememesi dolayısıyla vücudu, kendi eşinin modellik yapmasıyla tamamlamıştır.
 
Adres: Langelinie Limanı, Kopenhag
 
Christiansborg Sarayı
 
Şehir merkezinde yer alan Slotsholmen Adacığı üzerinde yer alan Christiansborg Sarayı, kraliyet ailesini ve muhteşem Danimarka mimarisini buluşturan önemli bir tarihi yapıdır. İç içe geçen birçok binadan oluşan saray binasının ortasında neo barok stilinde bir merkez bina bulunmaktadır. Saray, ayrıca 1167 yılından kalan Absalon’un Kalesi adındaki tarihi kalenin kalıntılarını da içerisinde barındırmaktadır.
 
Christianborg Sarayı içerisinde Parlemento, Yüksek Mahkeme, Başbakanlık ofisi, devlet ofisleri, kraliyet resepsiyon odaları ve geniş bir binicilik sahası bulunmaktadır. Christianborg Sarayı haricinde Slotsholmen Adacığı üzerinde Kraliyet Kütüphanesi, Ulusal Arşiv Müzesi, Kral IV. Christian’ın Döviz Borsası ve birçok müze ve kilise yer almaktadır.
 
Christianborg Sarayı’nın tamamı halka açık değildir. Absalon Kalesi’nin kalıntıları ve kraliyet resepsiyon odaları, her gün 10.00 – 16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.
 
Adres: Slotsholmen Adacığı, Şehir Merkezi, Kopenhag
 
Nyhavn Kanalı
 
1673 yılında şehrin iç kısmını denizle birleştirmek amacıyla inşa edilmiş olan Nyhavn Kanalı, günümüzde “İskandinavya’nın en uzun barı” olarak ünlenen, her iki tarafı birçok restoran, bar ve kafe ile dolu olan bir eğlence merkezi konumundadır.
 
Rengârenk, bitişik olarak inşa edilmiş olan geleneksel Danimarka evleriyle çevrelenen kanal kıyısında, turistik geziler düzenleyen eski tahta tekneler yer almaktadır. Ayrıca kanal üzerinde yer alan 20 numaralı ev, ünlü masal yazarı Hans Christian Andersen’in 1834 – 1838 yılları arasında ilk masallarını yazdığı evdir ve müze olarak ziyaretçilere açıktır.
 
Adres: Şehir Merkezi, Kopenhag
Web: www.nyhavn.com
 
Tivoli Bahçeleri
 
Kopenhag’ın ünü dünyaya yayılmış olan Tivoli Bahçeleri’nin geçmişi, 1843 yılına kadar uzanmaktadır. Kopenhag’ın surlarla ve hendeklerle çevrelendiği o savaş yıllarından kalan bir hendek, sularla dolarak bugün Tivoli Bahçeleri’nin ortasında yer alan gölü oluşturdu. Zaman içerisinde gölün çevresi eşsiz güzellikteki bahçelerle donatılarak bugünün Tivoli Bahçeleri yaratıldı.
 
Günümüzde Tivoli Bahçeleri; 2 bölümden oluşan, yaz mevsimi boyunca 5 ay ziyaretçilere açık olan bir eğlence merkezidir. Tivoli Bahçeleri’nin bir bölümü, 100000 farklı çiçek türünü içerisinde barındıran göz alıcı minyatür bahçelerle doluyken; diğer bölümü, tema parkları ve eğlence çadırlarından oluşmaktadır. Bu bölümde ayrıca sezon boyunca ücretsiz olarak izlenebilen sirk ve pandomim gösterileri ve konserler düzenlenmektedir. Tivoli Bahçeleri, haftanın her günü 11.00 – 23.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.
 
Adres: Vesterbro Sokağı, No: 3, Kopenhag
Telefon: (+45) 3315 1001
Web: www.tivoli.dk
 
Özgür Şehir Christiania
 
Özgür Şehir Christiania; Kopenhag şehrinin Christianshavn bölgesi içerisinde yer alan, hippi kültürünün hâkimiyeti altında olan bir semttir. Semt içerisinde silah taşımak, bıçak, çakı tarzı kesici aletler taşımak, şiddet, hırsızlık ve ağır uyuşturucu madde kullanımı gibi suçlar yasaklanmıştır.
 
Özgür Şehir Christiania, meditasyon ve yoga düşkünü halkı ve eşsiz doğal güzellikleriyle ünlenerek yurt dışında Danimarka’nın ilerici ve özgür yaşam kültürünün bir örneği olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.
 
Köy ve metropol hayatının iç içe geçtiği bir atmosfere sahip olan bu semt, yaratıcılığın ve yenilenmenin Danimarka’daki adresi olarak bilinmektedir. Semt civarında çok sayıda spa, rehabilitasyon merkezi ve sanat atölyeleri bulunmaktadır.
 
Adres: Christianshavn bölgesi, Kopenhag
 
Danimarka Ulusal Galerisi
 
Danimarka Ulusal Sanat Galerisi, batı sanat ve kültürüne ait 700 yıllık tarihi bir çatı altında toplamayı başaran tek galeridir. Klasik, geleneksel ve çağdaş sanat akımlarına ait sanat eseri ve objelerin sergilendiği galeri; 1998 yılında inşa edilmiş olan Anna Maria Indrio’nun modern beyaz binası ile 1896 yılında inşa edilmiş olan Vilhelm Dahlerup’un tarihi binasının, heykellerden oluşan üstü camla kaplı bir geçit ile birleştirilmesinden oluşmaktadır.
 
Müze içerisinde sergilenen sanat eserleri arasında; Danimarka kraliyet ailesi mensuplarınca üretilmiş olan sanat eserleri, ünlü Danimarkalı ressamlar Henri Matisses ve J.F Willumsens’in eserleri, Danimarkalı sanatçılara ait çağdaş sanat eserleri ve birçok tarihi obje bulunmaktadır.
 
Galeri içerisinde Republic Kafe’de her pazar günü saat 15.00’da ücretsiz konserler düzenlenmektedir. Ayrıca kafe içerisinden geçilerek, içerisinde heykeller barındıran eşsiz doğal güzelliğiyle en popüler dinlence mekânlarından biri hâline gelmiş olan Østre Anlæg Parkı’na ulaşılabilmektedir. Danimarka Ulusal Sanat Galerisi, cuma – salı günleri, 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete edilebilmektedir.
 
Adres: Solv Sokağı, No: 48, Kopenhag
Telefon: (+45) 3374 8494
Web: www.smk.dk
 
Ny Carlsberg Glyptotek Müzesi
 
Ny Carlsberg Glyptotek, Ny Carlsberg bira fabrikasının sahibi Carl Jacobsen’in 1842 – 1914 yılları arasında oluşturduğu zamanının en geniş sanat koleksiyonunu devlete bağışlamasıyla kurulmuş olan bir müzedir. Müzeye, bira fabrikasının adı olan Ny Carlsberg ile heykel koleksiyonu anlamına gelen Glyptotek adları verilmiştir.
 
Carl Jacobsen; koleksiyonunda çağdaş Fransız ve Danimarka eserlerine ve tarihi Mısır, Yunan, İtalyan ve Yakın Doğu sanat eserlerine genişçe yer vermiştir. Koleksiyon, devlete bağışlanıp müze kurulduktan sonra da genişlemeye devam ederek 19. ve 20. yüzyıllar boyunca bünyesine yeni eserler eklemiştir. Paul Gauguin ve Auguste Rodin’in eserleri, müzede sergilenen en değerli eserler arasında yer almaktadır.
 
10000’den fazla sanat eserinin sergilendiği müze içerisinde; özellikle kış mevsiminde güzelliği dillere destan olan bir kış bahçesi, bir kafe ve hediyelik eşya mağazası bulunmaktadır. Pazartesi günleri kapalı olan müze, diğer günler 11.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Dante Meydanı, No: 7, Kopenhag
Telefon: (+45) 3341 8141
Web: www.glyptoteket.dk
 
Experimentarium
 
Hellerup bölgesi içerisinde yer alan, 1991 yılında açılmış olan Experimentarium; bilimle ilgilenen her yaştan insana hitap etmektedir. Merkez içerisinde 300’den fazla interaktif sergi bulunmaktadır.
 
Uzay, insan, doğa, hayvanlar, kimya, biyoloji gibi alanlarda interaktif sergiler aracılığı ile kendi deneylerinizi oluşturma ve yaşama fırsatı veren bu eğlenceli ve öğretici merkezde; dilerseniz rehberler eşliğinde turlar da satın alabilirsiniz.
 
Tuborg Bira Fabrikası’nın eski şişeleme merkezinde kurulmuş olan Experimentarium’u, haftanın her günü 09.00 – 16.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: Tuborg Fabrikası Eski Şişeleme Merkezi, No: 7, Hellerup, Kopenhag
Telefon: (+45) 3927 3333
Web: www.experimentarium.dk
 
Danimarka Akvaryumu
 
300 farklı tür deniz canlısına ev sahipliği yapmakta olan Danimarka Deniz Akvaryumu’nun bünyesinde çeşitli büyüklüklerde 70 adet akvaryum bulunmaktadır. Bu akvaryumların en büyüğü, 85000 litre su barındırmaktadır. Danimarka’nın en büyük akvaryumu konumunda olan bu merkezde; birçok deniz canlısını gözlemlemenin yanı sıra onları besleyebilme ve onlarla yüzebilme şansına da sahip olabilirsiniz.
 
Akvaryum merkezi içerisinde bir kafe ve bir de hediyelik eşya mağazası bulunmaktadır. Danimarka Deniz Akvaryumu’nu haftanın her günü 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: Kavaler Bahçesi, No: 1, Kopenhag
Telefon: (+45) 3962 3283
Web: www.akvarium.dk
 
Lego Ülkesi Parkı
 
1968 yılında, orijinal Lego Fabrikası’nın hemen yanında açılmış olan Lego Ülkesi Parkı, her yaştan lego severin mutlaka ziyaret etmesi gereken eşsiz bir eğlence parkıdır. Park kendi içerisinde “Hayal Ülkesi”, “Macera Ülkesi”, “Korsanların Ülkesi”, “Şövalyelerin Krallığı”, “Lego Şehri” gibi farklı bölümlere ayrılmıştır. Her bölüm içerisinde o temaya uygun eğlence araçlarıyla ve farklı oyunlarla donatılan özel alanlar yaratılmıştır.
 
Her yıl; eşi benzeri görülmeyen oyuncak mağazalarını, eğlenceli atıştırmalık yiyecekler sunan tezgâhları ve birçok lunaparkı içerisinde barındıran parkı görmek için özellikle Kopenhag’a gelenlerin sayısı oldukça kalabalıktır. İçerisinde lego temalı şirin bir otelin de bulunduğu park, nisan – ekim ayları süresince haftanın her günü 10.00 – 20.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Nordmarks Yolu, No: 9, Kopenhag
Telefon: (+45) 7533 1333
Web: www.legoland.dk
 
Ulusal Müze
 
1746 yılında Kral V. Frederik için inşa edilmiş olan saray, günümüzde Ulusal Müze olarak halka açılmıştır. Ulusal Müze, her yaştan tarih severin Danimarka tarihi içinde zevkle kaybolacağı oldukça detaylı koleksiyonları barındırmaktadır. İçerdiği koleksiyonlar kadar sarayın kendi mimarisi, ışığı, sesi ve dekorasyonu da ziyaretçilerini tarihin derinliklerine doğru çekecek niteliktedir.
 
Tarih öncesi Pagan mistikleri döneminden, ortaçağ dönemine ve günümüze değin geniş bir zaman dilimini kapsayan tarihi belge ve sanat eserlerinin görülebileceği Ulusal Müze, salı – pazar günleri 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Ny Vester Sokağı, No: 10, Kopenhag
Telefon: (+45) 3313 4411
Web: www.natmus.dk
 
Danimarka Dekoratif Sanatlar ve Endüstriyel Tasarım Müzesi
 
1890 yılında Danimarka Kraliyet Endüstri Birliği tarafından kurulmuş olan Danimarka Dekoratif Sanatlar ve Endüstriyel Tasarım Müzesi, 1895 yılında halka açılmıştır. Müzenin odak noktası; endüstriyel tasarımlar ve dekoratif sanat eserleridir. Müze içerisinde göz alıcı sergilerin yanı sıra; Danimarka endüstriyel tasarım tarihini ve dekoratif sanat tarihi anlatan önemli dokümanlar ve akademik kaynaklar bulunmaktadır.
 
Müze, 1926 yılından itibaren şehrin en görkemli binalarından biri olan eski Kral Frederik Hastanesi binasının içerisinde yer almaktadır. Kral Frederik Hastanesi, 1752 – 1757 yılları arasında ünlü Danimarkalı mimarlar Niels Eigtved ve Lauritz de Thurah
Tarafından rococo mimari stilinde inşa edilmiştir ve uzun yıllar hastane olarak kullanılmıştır. 1920’li yıllarda müze olarak kullanılmasına karar verilen bina; yine ünlü birer Danimarkalı mimar olan Ivar Bentsen ve Kaare Klint tarafından restore edilerek, iç dekorasyonu komple bir müzeye uygun olacak şekilde değiştirilmiştir.
 
Danimarka Dekoratif Sanatlar ve Endüstriyel Tasarım Müzesi, salı – pazar günleri 11.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.
 
Adres: Bred Sokağı, No: 68, Kopenhag
Telefon: (+45) 3318 5656
Web: kunstindustrimuseet.dk
 
Amalienborg Sarayı
 
Çan kulesi ve kaleleri olmamasına rağmen Amalienborg Sarayı, gerçek bir kraliyet sarayıdır. Amalienborg Sarayı, Danimarka kraliyet ailesinin kış mevsimini geçirdikleri ve halka seslenecekleri durumlarda ünlü balkon sahnelerinin yaşandığı mekândır. İsmini Kraliçe Sophie Amalie’den alan sarayın, kraliyet ailesinin günlük olarak kullanmadığı belli bölümleri ziyaretçilere açıktır.
 
Sarayın heykellerle ve anıtlarla dolu bahçesi de iç bölümleri kadar göz alıcıdır. Saray bahçesinde her gün akşamüstü saatlerinde geleneksel kıyafetli kraliyet muhafızlarının nöbet değişim törenleri gerçekleştirilmektedir.
 
Adres: VIII. Christian Sarayı, Kopenhag
Telefon: (+45) 3312 2186
Web: www.amalienborgmuseet.dk
 
Strøget Sokağı
 
Kopenhag’ın alışveriş merkezi konumunda olan 3,2 kilometre uzunluğundaki Strøget Sokağı, dünyanın en büyük yaya kaldırımıdır. Oldukça uzun olan bu kaldırım; Frederiksberg, Nygade, Vimmelskaftet ve Øster sokaklarını ayrıca Nytorv, Gammeltorv ve Amagertorv meydanlarını kapsamaktadır.
 
Strøget Sokağı, şehrin en kalabalık ve eğlenceli bölümlerini tek bir isim altında anmak için 1800’lü yıllarda ortaya çıkarılan bir takma addır. Ancak bu isim, yıllar boyu popüler kalarak halk diline yerleşip kendini kabul ettirmeyi başarmıştır.
 
Strøget Sokağı üzerinde birçok mağaza, butik, dükkân, restoran ve kafe yer almaktadır. Özellikle Amagertorv Meydanı’nı kapsayan bölümlerde sokak müzisyenlerine, sihirbazlara ve dans gösterisi yapanlara sıklıkla rastlanılmaktadır.
 
Şehrin en popüler tarihi ve turistik mekânları ve sanat merkezleri Strøget Sokağı boyunca yer almaktadır. Alışveriş severler için tam bir cennet olan bu sokak, Kopenhag’ı daha yakından tanımak ve şehir hayatının içerisine karışmak isteyenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir mekândır.
 
Adres: Amargetorv Meydanı, No: 6, Kopenhag
Web: www.kcc.dk
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Kopenhag’da görülmesi gereken mekânlar, kolayca ulaşılabilir bir şekilde şehir içerisinde sıralanmıştır. Şehrin içinde yer alan göz kamaştırıcı gezi mekânları kadar şehrin dışındaki alternatifler de kolay ulaşılabilir bir konumdadır ve buralar da en az onlar kadar sizi büyüleyecektir.
 
Kronborg Kalesi
 
Kopenhag’ın 45 km kuzeyinde bulunan Helsingør ilçesinde yer alan Kronborg Kalesi, aynı zamanda “Hamlet’in Kalesi” olarak da bilinmektedir. Shakespeare’in ünlü eseri Hamlet’in geçtiği mekân olan Kronborg Kalesi, her yıl 200000’den fazla turiste kapılarını açmaktadır.
 
Kalenin içerisinde bulunduğu Helsingør ilçesine, Kopenhag’dan hafta içleri her 10 dakikada bir, hafta sonları ise her 20 dakikada bir geçen trenler aracılığı ile 1 saatten kısa süren bir yolculuk ile kolayca ulaşılabilmektedir. Helsingør’a geldikten sonra, 10 dakikalık keyifli bir yürüyüşün ardından Kronborg Kalesi’ne varılabilmektedir.
 
Danimarka Kralı II. Frederik tarafından 1585 yılında inşa edilmiş olan ve Rönesans mimari stilini taşıyan Kronborg Kalesi, deniz kıyısında yer alması dolayısıyla ziyaretçilerine muhteşem bir manzara sunmaktadır. Ayrıca kale içerisinde Avrupa’nın en büyük krallar koridoru yer almaktadır. 1580 yılında Danimarka Kralı II. Frederik tarafından yaptırılan özel goblenlerin asılı olduğu koridorda en az 113 Danimarka kralının portresi bulunmaktadır.
 
Kalenin bir diğer ilgi çekici özelliği ise yerel mitlerde yer alan halk kahramanı Holger Danske’nin heykeline ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Mitlere göre; Danimarka Krallığı’nın yabancı bir düşman tarafından tehdit edildiği ve zor durumda kaldığı bir anda, taşken birdenbire ete kemiğe bürünerek güçlü bir kahraman hâline gelen Holger Danske, ülkesini düşmanlardan kurtarmıştır.
 
Adres: Kopenhag şehir merkezinin 45 km kuzeyi
 
Danimarka; dünya çapında etnik yemeklerinden ziyade, dünya mutfağını en kaliteli biçimde deneyimlemeye olanak sunan restoranlarıyla ünlüdür. Kopenhag’da; İtalyan, Japon, Meksika, Tayland ve Fransız mutfaklarından örnekler sunan birçok kaliteli restoran bulunmaktadır.
 
Stoget Sokağı, Merkez İstasyon semti, Grey Friars Meydanı ve Tivoli semti; şehrin en lüks restoranlarının bulunduğu adreslerdir. Şehirde Michelin yıldızlı lüks restoranlar, şehrin dört bir yanında açık büfe servis sunan yerel restoranlar, lezzetli atıştırmalıklar sunan birçok sokak satıcısı ve hazır yemek restoran zincirleri gibi her bütçeye hitap eden alternatifler bulunabilir:
 
Temel yemekler…
 
Taze sebzelerle birlikte pişirilen balık, deniz ürünleri ve et; geleneksel Danimarka mutfağının ana öğelerindendir. Kopenhag’da en fazla tüketilen deniz ürünleri; laks denilen somon balığı, rejer adı verilen karides, rogn adı verilen havyar ve jomfruhummer olarak bilinen Norveç ıstakozudur.
 
Şehrin favori çorbaları arasında taze kuşkonmaz çorbası, melboller denilen tavuk çorbası, köri çorbası, gule ærter adı verilen sarı bezelye çorbası ve yanında sosisle ikram edilen pırasalı patates çorbası yer almaktadır.
 
Kopenhag mutfağının en ünlü yemeklerinden ikisi; frikadeller adı verilen özel Danimarka köftesi ve andebryst med rødkål olarak isimlendirilen kırmızı lahana yemeğidir.
 
Kıyılmış et parçalarının kızartılmış yumurta ve ketçap eşliğinde sunulmasından oluşan spesiyale, biksemad adı verilmektedir.
 
İnce kıyılmış biftek parçalarının sebze suyu ve sebze parçalarıyla karıştırılarak makarna ya da pürenin üzerine bolca dökülmesinden oluşan yemeğe ise millionbøf denilmektedir.
 
Brændende kærlighed adı verilen, alevli aşk anlamına gelen yemek ise taze süt ve tereyağı ile yapılmış olan püre üzerine serpiştirilen kıyılmış jambon ve soğanlardan oluşmaktadır.
 
Pastane ürünleri ve tatlılar…
 
Kopenhag, pastaneleriyle ünlü bir şehirdir. Kopenhag pastaneleri; yüksek kaliteli ve oldukça lezzetli hamur işleriyle, şehrin gastronomi dünyasına büyük bir katkı sağlamaktadırlar.
 
Æbleskiver, küre biçiminde reçel ve pudra şekeri ile birlikte yenen ve özel tavalarda pişirilen kalın bir krep çeşididir.
 
Danimarka’nın tereyağlı kurabiyeleri dünya çapında ünlüdür.
 
Halka keki anlamına gelen kransekage, üst üste dizilen büyükten küçüğe birçok bademli kekten oluşan ve üzeri Danimarka bayrağının renkleri olan kırmızı ve beyaz soslarla süslenen koni biçiminde bir kektir. Danimarka’nın dünyaca ünlü bir diğer pastane ürünü ise bilhassa taze tüketildiğinde ağızda dağılan üzümlü dev kringle çörekleridir.
 
Danimarka’nın tüm şehirlerinde, taze sütle günlük olarak yapılan dondurmalar oldukça popülerdir. Risalamande adı verilen sütlü pirinç pudingi ise bilhassa yılbaşı döneminde sıcak kiraz sosu ile birlikte tüketilen bir diğer favori tatlı çeşididir.
 
Rødgrød med fløde; çilek, böğürtlen gibi kırmızı meyvelerin tavada hafifçe sotelenerek krema eşliğinde tüketilmesinden oluşmaktadır. Æblekage ise; pişirilmiş elma parçalarının ekmek kırıntılarıyla birlikte bademli pasta kremasına bulanmasıyla oluşturulan elmalı charlotte olarak da bilinen bir tatlı çeşididir.
 
Özellikle yaz aylarında şehrin en popüler olan tatlılarından biri ise buttermilk koldskål tatlısıdır. Bu tatlı; vanilyalı soğuk süt içerisine mevsim meyvelerinin, tatlı baharat çeşitlerinin ve kurabiye parçacıklarının karıştırılmasıyla elde edilmektedir.
 
Atıştırmalıklar…
 
Kopenhag’ın en ünlü atıştırmalık yiyecekleri hiç şüphesiz ki smørrebrød adı verilen açık sandviç ve pølsevogn adındaki dev sosisli sandviçtir. Smørrebrød sandviçi; bolca tereyağı sürülen çıtır sandviç ekmeklerinin üzerine bir parça marul konulması ve bu marulun üzerine isteğe bağlı olarak binbir çeşit malzemenin serpiştirilmesinden oluşmaktadır.
 
Sosis vagonu olarak da bilinen pølsevogn ise; ekstra büyük Danimarka sosislerinden oluşan ve Fransızlara ait olan ama Danimarka’da sıklıkla kullanılan; köri, mayonez, paprika, turşu ve zeytinyağı içeren bir sos olan remoulade sosu ile tatlandırılan dev boyutlara sahip bir sosisli sandviç çeşididir.
 
Alkolü oldukça seven bir halk olan Danimarkalılar, içkinin yanında birbirinden lezzetli atıştırmalıkları da mutlaka keyiflerine dâhil etmektedirler. Karides kokteyli, terine adı verilen sebzeli yahni patesi, deniz ürünlerinden veya sadece balıktan oluşan ezmeler kızartılmış ekmek ile birlikte alkolün yanında servis edilmektedir.
 
Ne içilir?
 
Danimarka, 1847 yılından beri sınırları içerisinde üretilen bira markası Carlsberg ile özdeşleşmiştir.
Kopenhag’daki barlar normal bira haricinde buğday birası, siyah bira gibi birçok alternatif bira çeşidini de mönülerinde barındırmaktadırlar. Yaşlı Danimarkalı adı verilen acı bira çeşitleri de şehirde popüler olan bir alkollü içecek seçeneğidir.
 
Akvavit, patatesten elde edilen votkaya benzer baharatlı bir çeşit alkollü içkidir. Kış mevsiminde sıcak suyla, yaz mevsimlerinde ise soğuk suyla karıştırılarak elde edilen hyldeblomstsaft adı verilen dut likörü şerbeti ise, Kopenhaglıların favori az alkollü içeceklerinin başında gelmektedir.
 
Kiraz şarabı, dut şarabı ve siyah kuş üzümü şarabı; şehirde en çok tercih edilen meyveli şarap türlerinin başında gelmektedir.
 
Kırmızı şarap, sherry ve brendi içkilerinin badem ve kuru üzümle karıştırılıp kaynatılmasından elde edilen gløgg ise sıcak içilen bir çeşit punçtır.
 
Vikinglerden miras kalan ünlü içki mjød, bal ve suyun mayalanmasıyla oluşturulan bal likörü olarak bilinen bir içki çeşididir.
 
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Kopenhag’da eğlence dünyasının merkezi, tıpkı alışveriş konusunda olduğu gibi Strøget Sokağı ve çevresidir. Alışveriş yapmak, keyifli bir yemek yemek, güzel bir kafede oturup kahvenizi yudumlarken Kopenhag kültürünü daha yakından gözlemlemek için en iyi mekân alternatiflerini içerisinde barındıran bu alan, turistik bölgeleri de birbirine bağlayan bir geçit görevi üstlenmektedir.
 
Strøget Sokağı üzerinde ve çevresinde; gün boyu performanslar sergileyen jonglörler, sihirbazlar, sokak sanatçıları ve müzisyenler bulunmaktadır.
 
Şehir hayatının kalabalığından ve gürültüsünden uzak kalmayı tercih edenler ise şehrin dört bir yanını sarmış olan kilometrelerce uzunluktaki tarihle iç içe geçen parklarda doğanın ve sessizliğin keyfini çıkarabilirler.
 
Müzik
 
Her yıl temmuz ayının ilk cuma günü başlayan ve bir hafta boyunca şehirde birçok caz konserinin gerçekleştirildiği Kopenhag Caz Festivali, müzik dünyası içerisinde uluslararası bir üne ve saygınlığa sahiptir. Danimarka yerel halk müziği, üflemeli çalgıların yoğun olarak kullanıldığı ortaçağ ezgileri taşıyan bir müzik türüdür.
 
Klasik müzik bestecisi Carl Nielsen ve Metallica grubunun bateristi Lars Ulrich, dünya çapında başarılara imza atan ünlü Danimarkalı müzisyenlerin en popüler olanlarıdır.
 
Kopenhag Opera Evi
 
Şehir merkezinde, Amalienborg Sarayı’nın hemen karşısında yer alan Kopenhag Opera Evi; dünyadaki en modern opera salonlarından biridir. Ülkenin en büyük opera salonuna sahip olan yapı içerisinde, eylül – haziran sezonu boyunca şehrin en göz alıcı performansları sergilenmektedir.
 
Adres: Amalienborg Sarayı karşısı, Holmen semti, Kopenhag
 
Sahne sanatları
 
Kopenhaglıların kalbinde, oyunlarında mekân olarak şehri kullanmış olan Shakespeare’in özel bir yeri vardır. Şehri ziyaretiniz esnasında denk gelirseniz, belli zamanlarda Kronborg Kalesi’nde, yani hikâyedeki orijinal mekânında, sahnelenen Shakespeare’in Hamlet oyununu mutlaka izlemeniz tavsiye edilmektedir.
 
Tiyatro haricinde bale de şehirde öne çıkan sahne sanatları arasında yer almaktadır. Dünyanın en iyi bale topluluklarından birine sahip olan şehir, balede Bournonville metodunu geliştiren dünyaca ünlü Danimarkalı balet August Bournonville’in doğduğu ve yaşamını sürdürdüğü şehir olma özelliğini taşımaktadır.
 
Danimarka Kraliyet Balesi ve Danimarka Kraliyet Tiyatrosu
 
Dünyanın en eski bale topluluklarından biri olan Danimarka Kraliyet Balesi ve ülkenin en eski tiyatro topluluklarından biri olan Danimarka Kraliyet Tiyatrosu, aynı bina içerisinde yer almaktadırlar ve 1874 yılında birlikte kurulmuşlardır.
 
Yüzyıllardır şehrin en seçkin performanslarının gerçekleştirildiği bu yapı içerisinde, Danimarka eserleri haricinde Fransız ve İtalyan eserlere ve uluslararası topluluklara da yer verilmektedir.
 
Adres: Tordenskjolds Sokağı, No: 5, Kopenhag
Tel: (+45) 3369 6933
Web: w www.kglteater.dk
 
Gece hayatı
 
Kopenhag’da gece hayatının en yoğun olduğu zamanlar cuma ve cumartesi akşamlarıdır. Oldukça renkli ve mekân alternatifi bol bir gece hayatına sahip olan Kopenhag’da eğlence, sabahın ilk saatlerine değin sürmektedir.
 
Akşam saatlerinden gece yarısına kadar olan süreyi geçirmek için Kopenhaglılar genellikle içki ve yemeğin bir arada sunulduğu kafe barlara gitmeyi tercih ederler.
 
Şehirde yeni yeni popülerleşmeye başlayan bir gece hayatı alternatifi; melez barlardır. Bu barlar; akşamın ilk saatlerinde yemek yenilip sohbet edilebilen kafe bar atmosferine sahipken, saatlerin ilerlemesiyle birlikte dekorasyonu ve müzik türünü değiştirerek disko ya da canlı müzik barına dönüşmektedirler. Şehirde bulunan diğer eğlence mekânı alternatifleri arasında caz ve blues kulüpleri ve gece kulüpleri yer almaktadır.
 
Nyhavn Sokağı ve Boltens Bahçeleri, Kopenhag içerisinde yer alan en kaliteli eğlence mekânlarını içerisinde barındıran bölgelerdir. Kongens, Nørre, Vesterbro, Løngangsstræde ve Niels Hemmingsenss sokakları da birçok eğlence mekânına ev sahipliği yapmakta olan, eğlence dünyasının nabzını tutan sokaklardır.
 
Festivaller
 
Kopenhag birbirinden renkli ve canlı kültürel festivale ev sahipliği yapmaktadır. Kopenhag festivallerine katılarak şehrin kültürünü ve halkını daha yakından tanıma olanağına sahip olabilirsiniz.
 
Kopenhag Karnavalı
 
1982 yılından beri her yıl kutlanan Kopenhag Festivali, mayıs ayının ortalarında Paskalya’dan sonra 7. hafta sonuna denk gelen cuma, cumartesi ve pazar günleri boyunca kutlanan Whitsun Bayramı zamanında Fælledparken Parkı’nda gerçekleştirilmektedir.
 
Paganlara ait yazın gelişini kutlamaya yönelik bir bayram olan Whitsun Bayramı; önceleri karnavalın ana temasıyken, zaman içerisinde bu durum değişmiş ve karnavalın teması müzik hâline gelmiştir.
 
3 gün süresince yüzlerce müzik grubunun, binlerce dansçının ve yüz binlerce katılımcının eşlik ettiği uluslararası karnaval, dünya çapında müzisyenleri ağırlamaktadır.
 
Spor
 
Kopenhag’da bir yaşam biçimi olarak tüm halkın her gün gerçekleştirdiği spor dalları; bisiklete binmek ve yürüyüştür. Şehir, düz yapılı cadde ve sokaklarıyla her iki spor dalı için de oldukça ideal bir yapıya sahiptir.
 
Bir deniz kıyısı kenti olan Kopenhag’da; yüzme, yelkencilik, sörf ve dalış sporları oldukça gelişmiştir. Şehir sınırları içerisinde yer alan Øresund semti kıyıları su sporları için en ideal mekânların başında gelmektedir. Islands Brygge, Copencabana, Amager Strandpark, Amager Helgoland, Kastrup Søbad ve Bavnehøj plajları da yüzme başta olmak üzere tüm su sporları düşkünlerinin ziyaret etmeleri gereken mekânlardır.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Kopenhag Grup Uçak Bileti Al   » Kopenhag Grup Uçak Rezervasyonu   » Kopenhag Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Kopenhag Grup Uçak Bileti Al