İstanbul Krakov Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Krakov Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Polonya’nın üç büyük şehrinden biri olan Krakov, eski çağlardan bu yana ülkenin bilim, kültür ve sanat merkezi konumundadır.
 
Tarih süresince kralların yaşadığı ve önemli anlara sahne olan şehrin adı, eski bir efsaneden gelmektedir.
 
Eski çağlarda şehrin Vistula Nehri’nin kıyısındaki tepede, bir ejderha yaşarmış. Herkesi korkutan bu ejderhayı Krakus isimli bir prens öldürmüş ve şehre güven ortamını getirmiş. Buradan ilham alınarak da şehrin adı Krakov konmuştur.
 
Anıtlar, müzeler, kiliseler ve sinagoglar ile dolu Krakov’un tarihî şehir bölümü; 1978 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilmiştir. 
 
Gotik, Barok ve Rönesans mimarilerinden oluşan göz alıcı tarihî yapıları barındıran şehri; her yıl milyonlarca turist ziyaret etmektedir.
 
Kültür ve sanat alanının yanı sıra gastronomi açısından da son derece gelişmiş olan şehir, birçok Michelin yıldızlı restorana ev sahipliği yapmaktadır. 
 
Genç bir nüfusa sahip olan Krakov’da ayrıca renkli ve dinamik bir gece hayatı atmosferi ve çok sayıda eğlence mekânı da bulunmaktadır.
 
 
Krakov 'da Gezilmesi Gereken Yerler , Gezilebilecek Yerler
 
​Krakov, tipik bir karasal iklime sahiptir. Şehirde kışın soğuk ve yağışlı, yazın ise güneşli ve oldukça sıcak bir hava hâkimdir.
 
Şehri ziyaret etmek için en uygun olan dönem, havanın ılıman ve kuru olduğu ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir.
 
Krakov’un tarihî şehir bölümü, 1978 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi kapsamında yer almaktadır. 
 
Büyüleyici tarihî mirasları ile kültür ve sanat gezisi yapmaktan hoşlanan ziyaretçilerini mest eden şehir, ayrıca doğal güzellikleri ve ilgi çekici kültürü ile de favori bir seyahat rotası olarak kabul edilmektedir.
 
Krakov seyahatlerinin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat edilmelidir.
 
•    Turistik mekânları gezerken çantanıza sahip çıkmaya özen göstermeniz tavsiye edilmektedir. Küçük bir önlem alarak, yankesicilik gibi tadınızı kaçıracak olaylarından korunabilirsiniz.
 
•    Akşam saatlerinde şehir merkezinin dışında bulunan Nowa Huta ve Podgorza bölgelerinden uzak durmanız, mümkünse bu bölgelerde tek başınıza dolaşmamanız önerilmektedir.
 
•    Şehir merkezinde turistlerin başına sıklıkla gelen bir aldatmaca da; iki kadının yaklaşıp iletişim kurmaya çalışmaları ve ardından kişiyi bir şeyler içmek için bir bara davet etmeleri şeklindedir. Gidilen barda birkaç içki için çok yüksek meblağda faturalar gelmekte ve turistler bunu ödemek için mecbur bırakılmaktadır. Şehir merkezindeki birçok mekânın bu oyuna ortak olduğu ve bu olayın sıklıkla gerçekleştiği hâlde herhangi bir önlem alınmadığı belirtilmektedir. Bu nedenle tanımadığınız kişilerle iletişim kurarken ve birlikte bir mekâna giderken çok dikkatli olmanızı öneriyoruz.
    
Wawel Kraliyet Kalesi ve Wawel Katedrali
 
Wawel Tepesi’nde yapılan arkeolojik araştırmalar, günümüzden 50.000 yıl öncesinde dâhi bu bölgede insanların yaşadığını kanıtlamıştır. Köklü bir tarihî mirasa sahip bu alan üzerine 11. yüzyılda Wawen Katedrali, 15. yüzyılda ise Wawen Kraliyet Kalesi kurulmuştur.
 
Rönesans, Barok ve Gotik mimari stillerinin karışımından oluşan kale, yüzyıllar süresince Polonya krallarını ağırlamıştır. 
 
Bu gösterişli yapı günümüzde Ulusal Sanat Koleksiyonu’nun sergilendiği bir müze olarak kullanılmaktadır. Bu koleksiyon, bir bölümü değerli İtalyan tabloları ve Polonya Başpiskoposluğu’nun dinî törenlerde kullandığı kutsal emanetlerden oluşmaktadır.
 
Müzede yer alan Oryantal Sanat Sergisi kapsamında ise 17. yüzyıl Türklerine ait çeşitli eşya ve objeler bulunmaktadır.
 
Wawen Kalesi’nin bahçesinde bulunan Dragons Den (Ejderha Mağarası) de en az kalenin kendi kadar ilgi çeken bir diğer turistik noktadır. Şehrin adının veriliş hikâyesinde Prens Krakus’un öldürdüğü ejderhanın evinin burası olduğu söylenmektedir. 
 
Spiral taş merdivenlerle yerin altına inilen mağara, bilet alınıp gezilebilmektedir. Ancak aşırı izdiham olduğundan ve günlük bilet sayısı sınırlı tutulduğundan erken saatlerde ziyaret edilmesi önerilmektedir.
 
Wawen Tepesi’ndeki bir diğer önemli mekân olan Wawel Katedrali, 11. yüzyılda Kral Boleslaw tarafından inşa ettirilmiştir.
 
Polonya’nın koruyucu azizi olarak kabul edilen Stanislaw’ın onuruna yapılan katedral, tarih süresince kralların dinî törenlerine kapılarını açmış ve bahçesinde de birçoğunun mezarına ev sahipliği yapmıştır.
 
Katedralin Çan Kulesi’ne tırmanarak 10 kg ağırlığındaki Sigismund Çanı’nı görebilir ve şehrin panoramik manzarası izleyebilirsiniz.
 
Wawen Kraliyet Kalesi’nin içerisindeki bölümlerin ziyaret saatleri, farklı farklıdır dolayısı ile giriş bölümünde bulunan bilet merkezinden bilgi alınması önerilmektedir.
 
Adres: Wawel Tepesi, Wawel Caddesi, No: 5, Krakov
Telefon: (+48) 12 422 5155
Web: www.wawel.krakow.pl
 
Schindler’in Fabrikası
 
Schindler’in Fabrikası, 2010 yılında açılmış bir müzedir. Müze binasının kurulduğu alanda geçmişte Oskar Schindler’in ofisleri bulunmaktaymış. 
 
Nazi döneminde yaşayan bir Yahudi olmanın zorluklarının ve o dönemin izlerinin gözler önüne serildiği müze, Krakov’un en popüler turistik gezi duraklarından biridir.
 
Müzede; hayatı filmlere konu olan Oskar Schindler’in yaşamından kesitlerle, Nazi döneminde Yahudilerin İkinci Dünya Savaşı esnasındaki kaderleri anlatılmaktadır.
 
Adres: Lipowa Caddesi, No: 4, Krakov
Telefon: (+48) 12 257 10 17
Web: http://mhk.pl/oddzialy/fabryka_schindlera 
 
Eski Sinagog (Stara Synagoga)
 
1335 yılında Kral Kazimierz Wielki tarafından inşa ettirilmiş olan Eski Sinangog, Kazimierz banliyösünde yer almaktadır. Kazimierz bölgesi, 18. yüzyıla kadar Krakov’dan bağımsız bir şehir olarak kalmıştır ve burada yoğun olarak Yahudiler yaşamıştır.
 
Soykırım döneminde bölgede yaşayan neredeyse tüm Yahudilerin yok olmasının ardından günümüzde Eski Katedral, eski sakinlerin bir hatırlatıcısı olarak müzeye dönüştürülmüştür.
 
Eski Sinagog içerisinde, bölgede yaşayan Yahudilerin soykırım öncesinde ve sonrasındaki hayatlarının sergilendiği fotoğraf galerileri bulunmaktadır.
 
Adres: Szeroka Caddesi, No: 24, Krakov
Telefon: (+48) 12 422 09 62
Web: http://mhk.pl/oddzialy/stara_synagoga
 
Krakov Gözetleme Kulesi
 
16. yüzyılda inşa edilmiş olan Krakov Gözetleme Kulesi, şehrin giriş kapısının etrafını sarmaktadır. Çevresinde 30 metrelik geniş bir hendek alanı bulunan kule, şehri düşman işgallerinden korumak amacıyla tasarlanmıştır.
 
Günümüzde turistik bir gezi durağı olarak kullanılan mekânda zaman zaman konserler de düzenlenmektedir.
 
3 metre yüksekliğindeki kule duvarları üzerinde 130 adet gözetleme deliği bulunmaktadır. Bu deliklerden alttakilerin okçular üsttekilerin ise silahlı askerler için yapıldığı belirtilmektedir.
 
Adres: Basztowa Caddesi, Tarihî şehir, Krakov
 
Rynek Glowny Meydanı 
 
1257 yılından günümüze değin şehrin tam merkezinde yer almaya devam eden Rynek Glowny Meydanı, Orta Çağ Avrupası’nın en eski pazar alanlarından biridir. 
 
15. yüzyılda meydan üzerinde inşa edilen Sukiennice, Avrupa’nın en eski kumaş pazarlarından biri olarak büyük bir tarihî öneme sahiptir. 
 
Mücevher, kumaş, el işi ve süs eşyaları ile dolu tezgâhlara ev sahipliği yapan görkemli bina Sukiennice, günümüzde hâlen şehrin en gözde alışveriş duraklarından biridir.
 
Etkileyici güzellikteki dönem evleri ile çevrili olan meydan üzerinde iki önemli dinî yapı Aziz Adalbert Kilisesi (Kosciol Sw Wojciecha) ve Meryem Ana Bazilikası (Gothic Mariacki) bulunmaktadır.
 
11. yüzyılda inşa edilmiş olan Meryem Ana Bazilikası’nın şehirdeki en eski dinî yapılardan biri olduğu belirtilmektedir.
 
Meydan üzerinde dikkat çeken tarihî yapılardan bir diğeri ise 15. yüzyılda inşa edilmiş olan ve varlığını günümüze değin korumayı başarabilen Belediye Saat Kulesi (Wieza Ratuszowa)’dir.
 
Şehirde yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen eserlerin sergilenmesi amacıyla 2010 yılında açılan Rynek Underground, modern yapısıyla dikkatleri üzerine çeken bir yeraaltı müzesidir. Müzede, arkeolojik eserler aracılığı ile Krakov’un geçmişten bugüne tarihî serüveni anlatılmaktadır.
 
Adres: Tarihî şehir, Krakov
 
 
12 Havari Heykeli
 
Aziz Paul ve Aziz Peter Kilisesi’nin bahçe duvarı üzerinde inşa edilmiş olan 12 havari heykeli, 1730 yılında heykeltıraş Daniel Hell ve Ferdinand Kilcz tarafından tasarlanmıştır.
 
Heykellerin orijinalleri, yumuşak taştan yapıldığı için geçen zamana dayanamamışlardır. Orijinal eserlerde erozyonların başladığı noktada ise, yerlerine reprodüksiyonları koyulmuştur. 
 
Ancak heykellerin reprodüksiyonlarının asıllarına birebir benzediği ve aynı etkileyici güzelliğe sahip oldukları belirtilmektedir.
 
Adres: Grodzka Caddesi, No: 52, Krakov 
 
 
Aziz Florian Geçidi
 
1300 yılında inşa edilmiş olan Aziz Florian Geçidi, şehrin içerisinde yer alan birçok geçidin ana başlangıç noktasıdır. 
 
Eski çağlarda şehrin dışına savaşmak için giden kralların dönüş yolunda ilk geçtikleri kapı olan mekânın bir diğer adı da Zafer Geçidi’dir.
 
34,5 metre yüksekliğinde duvarlara sahip olan geçide, 1657 yılındaki İsveç İşgali esnasında Barok stilindeki kule bölümü eklenmiştir.
 
İsmini hemen yakınında bulunan Aziz Florian Kilisesi’nden alan geçit; tarih süresince kralların, diplomatların, din adamlarının ve ünlülerin geçit törenlerine sahne olmuştur.
 
Adres: Floriańska Caddesi, Krakov
 
 
Prenses Czartoryski Müzesi
 
1796 yılında Prenses Izabela Czartoryska tarafından Pulawy’de kurulan müze, 1830 yılında Polonya ve Rusya arasında gerçekleşen savaş esnasında Paris’e taşınmıştır.
 
Savaşın ardından 1870 yılında Prens Władysław Czartoryski tarafından Krakov’a dolayısı ile ülkeye geri taşınan müze içerisinde, birbirinden değerli sanat eserleri ve objeler sergilenmektedir.
 
Müzede sergilenen ünlü eserler arasında Leonardo da Vinci’nin Lady with an Ermine’ı; Jan Mostaert’ın Portrait of a Courtier’i; Pieter Brueghel’in The Younger, Preaching of St. John the Baptist’i ve Rembrandt’ın Landscape with Good Samaritan’ı bulunmaktadır.
 
Müze koleksiyonu içerisinde ayrıca Türk, Yunan ve Mısır kültürlerine ait tarihî obje ve eşyalar da yer almaktadır.
 
Adres: Aziz Jana Caddesi, No: 19, Krakov
Telefon: (+48) 12 422 55 66
Web: www.muzeum-czartoryskich.krakow.pl
 
Eczane Müzesi
 
15. yüzyılda Gotik Rönesans stilinde inşa edilmiş bir müstakil ev içerisinde yer alan Eczane Müzesi, 1946 yılında Stanisław Proń önderliğinde kurulmuştur.
 
Müzede; ilaç yapımında kullanılan eski aletler, tarihî bir kimya laboratuarı bölümü, eczaneciliğin tarihini anlatan fotoğraf ve belgeler ve konu ile ilgili tarihî obje ve eşyalar sergilenmektedir.
 
Adres: Florianska Caddesi, No: 25, Krakov
Telefon: (+48) 12 421 92 79
Web: www.muzeumfarmacji.pl
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Krakov’un hemen dışında, farklı seyahat anıları edinmenizi sağlayacak birçok gezi rotası bulunmaktadır.
 
Auschwitz 
 
Krakov’un 60 kilometre batısındaki Oswiecim ilçesinde tarihte Nazilerin Yahudilere karşı yaptığı soykırımın yaşandığı Auschwitz Toplama Kampı bulunmaktadır.
 
Krakov’a yapılan seyahatler, bu önemli tarihî gezi durağına uğramadan tamamlanmış sayılmaz. Şehir merkezinden tren veya otobüs ile kolayca ulaşılabilen alan içerisinde, rehberli turlar eşliğinde tarihî bilgiler verilerek olayların bizzat gerçekleştiği mekânlar dolaştırılmaktadır.
 
Auschwitz Kampları aslında Auschwitz I (Oswiecim ilçesinde), Auschwitz II (Birkenau ilçesinde) ve Auschwitz III (Monowitz ilçesinde) olmak üzere gruplara ayrılmaktadır.  Birinci kampa gidip turlara katıldığınızda tur eşliğinde diğer kampları gezme imkânına da sahip oluyorsunuz.
 
En az 4 saatlik bir zaman alan bu günübirlik gezi ile tarihte yaşanan olaylara; birebir vuku buldukları mekânları ziyaret ederek fotoğraf, belge ve videolar eşliğinde tanıklık edebilirsiniz.
 
Adres: Krakov’un 60 kilometre batısı
Telefon: (+48) 33 844 80 99
Web: www.auschwitz.org.pl
 
Wieliczka
 
Krakov şehir merkezinin 14 kilometre güney doğusunda dünyanın en derin tuz madenlerinden biri olan Kopalnia Soli ve onunla bağlantılı bir yeraltı şehri olan Wieliczka yer almaktadır.
 
13. yüzyılda inşa edilmiş olan bu mistik yeraltı şehri ve yanındaki tuz madeni, günümüzde UNESCO Dünya Mirası Listesi kapsamında yer alan önemli bir gezi durağıdır.
 
Özel bir coğrafi yapıya sahip olan bölgede hava sıcaklığı yaz kış genelde 14 santigrat derece civarındadır. Dolayısı ile sıcak tutacak kıyafetlerinizi giyerek bölgeyi ziyaret etmeniz önerilmektedir.
 
Wieliczka ilçesi sınırlarında ayrıca madenden çıkarılan tuzlar ile yapılan görkemli heykellerin sergilendiği The Muzeum Zup Krakowskich (Krakov Tuz Sanatları Müzesi) bulunmaktadır. 
 
Krakov şehir merkezinden Wieliczka’ya giden dolmuşlara binerek bölgeye kolaylıkla ulaşılabilmektedir.
 
Adres: Krakov’un 14 kilometre güney doğusu
Telefon: (+48) 12 26 34 100
Web: www.wieliczka.eu/pl
 
 
Ne yenir, ne içilir?
​17. ve 18. yüzyıllar süresince Avusturya - Macaristan İmparatorluğu bünyesinde yer alan Krakov mutfağı, ortak bir tarihi paylaştığı bu kültürlerden fazlasıyla etkilenmiştir. 
 
Polonya genelinde Avusturya ve Macaristan kültürlerinin esintilerini taşıyan tipik bir Orta Avrupa mutfağı gözlemlenmektedir.
 
Polonyalıların üç öğün kavramı biraz değişiktir. Genellikle sıkı bir kahvaltı etmeyi ve akşamüstü saatlerinde de sıkı bir akşam yemeği yemeyi tercih eden Polonyalılar, saat 20.00 civarında ise genellikle soğuk yemeklerden oluşan hafif bir şeyler tüketerek bir nevi akşam çayı saati yapmayı severler.
 
Krakow, obwarzanek adı verilen beyaz somun ekmeği ve oscypek denilen geleneksel isli peyniri ile ünlüdür.
 
Krakov mutfağında yemeklere tat katmak amacıyla en sık kullanılan malzemeler arasında ekşi krema, dereotu, mercanköşk, kimyon tohum ve yabani mantar bulunmaktadır.
 
Yerel mutfak haricinde Krakov’da kaliteli yemekler yiyebileceğiniz prestijli İtalyan, Fransız, Yunan, Arjantin ve Meksika restoranlarına rastlayabilirsiniz.
 
Temel yemekler…
 
Krakov mutfağında çorbalar önemli bir yere sahiptir. Yerel mutfağa ait en popüler çorbalardan biri zurek’tir. 
 
Bu yoğun aromalı ve kıvamlı çorba; et suyu, soğan, mantar, jambon ve ekşi krema gibi malzemelerle hazırlanmaktadır. Ancak çorbaya ekşimsi bir tat veren asıl önemli malzeme, fermente edilmiş çavdar unudur.
 
Zurek çorbası, genellikle yanında haşlanmış yumurta ve Polonya sosisi kielbasa ile birlikte servis edilmektedir.
 
Yerel halkın favorisi olan bir diğer çorba ise krupnik’tir. Yoğun kıvamlı bir arpa çorbası olan krupnik’in içerisinde mevsim sebzeleri ve kırmızı et parçaları da bulunmaktadır.
 
Genellikle etli veya lahanalı hamur işlerinin yanında bardaklara doldurularak servis edilen pancar kökü çorbasının adı ise barszcz’tır.
 
Etli lahana dolmasının Polonya mutfağındaki adı gołąbki’dir.
 
Kapuska yemeğine ise bigos denmektedir ve bigos, yerel mutfağa ait en popüler ana yemeklerden biridir.
 
Kotlety mielone spesiyali; domuz eti köftesi, patates, pancar salatası ve bir bardak çaydan oluşmaktadır.
 
Kotlet schabowy yemeğinde ise; domuz etinden yapılan şnitzelin yanında, haşlanmış patates salatası ikram edilmektedir.
 
Polonya mutfağına özgü mantıya pierogi adı verilmektedir. Pierogilerin içerisine, isteğe bağlı olarak et, mantar, lahana veya peynir konabilmektedir.
 
Chłodnik, bilhassa yaz mevsimlerinde tüketilen soğuk bir çorba türüdür. Bu yemeğin içerisinde pancar kökü, kornişon turşusu, dereotu ve ekşi krema bulunmaktadır.
 
Tatlılar…
 
Polonya mutfağına özgü elmalı keke, szarlotka adı verilmektedir.
 
Üzeri meyveler ve jöle ile kaplı peynir kekine ise sernik denmektedir.
 
Paczki, ortasında reçel bulunan kızarmış tatlı çöreklerden oluşmaktadır.
 
Makowiec ise yerel mutfağa ait geleneksel bir haşhaşlı kek çeşididir.
 
Kissel adı verilen soğuk meyve suyu çorbası, yaz aylarının en popüler tatlılarından biridir. Kissel’in içerisinde tatlandırılmış meyve suyu, patates nişastası, mısır nişastası, kırmızı şarap, ararot nişastası, taze ve kuru meyve parçacıkları bulunmaktadır.
 
Tek başına serinletici bir yaz tatlısı olarak tüketilebilen kissel ayrıca irmik tatlısı, pankek ve dondurma ile birlikte de yenilmektedir.
 
Atıştırmalıklar…
 
Krakov’un en popüler atıştırmalığı, zapiekanka adı verilen açık pidedir. 
 
Ortası yarılarak iki yana açılan baget ekmeğin üzeri mantar, peynir, sosis, jambon, ketçap, hardal ve sarımsak sosu gibi malzemelerle donatılır ve kısa bir süre fırında bekletilir. 
 
Eriyerek birbirine karışan malzemeler sonucunda tıpkı bir pizzayı andıran lezzetli bir pide elde edilmektedir.
 
Krakov’da en lezzetli zapiekankaların, Kazimierz semtindeki Plac Nowy Pazarı’nda yapıldığı söylenmektedir.
 
Polonya sosisine, kielbasa adı verilmektedir. Sosisli sandviç, Krakov’da tüketilen bir diğer popüler atıştırmalıktır.
 
Ayrıca şehirde çok sayıda döner ekmek ve şiş kebap yapan Türk fast food restoranı bulunmaktadır.
 
Ne içilir? 
 
Krakov’da en popüler olan alkollü içecekler arasında bira, votka ve likör yer almaktadır.
 
Ülkenin en ünlü yerel bira markaları; Żywiec, Bracki Koźlak Dubeltowy, Okocim, Piast, Tyskie, Lech, Warka, Łomża, Leżajsk ve Żubr’dur.
 
Greyfurt ve doğal bal ile yapılan miód likörü, yerel kültüre ait geleneksel bir alkollü içecektir. En sık tüketilen bal likörü markalarından biri ise Pitny Półtorak’tır.
 
Polonya, yerel üretim votkaları ile dünya çapında ünlüdür. 
 
Avcı votkası myśliwska, kirazlı votka wiśniówka, biberli votka pieprzówka ve Bizon votkası denilen zubrówka; mutlaka tadılması tavsiye edilen özel alkollü içeceklerdendir.
 
Zubrówka, özellikle elma suyu ile birlikte tüketilmektedir.
 
Polonya’ya özgü en prestijli votka markalarından biri Pan Tadeusz’tur.
 
Alkolsüz içecek olarak ise şehirde en sık çay, kahve ve elma suyu tüketilmektedir.
 
Nasıl eğlenilir?
 
Krakov şehir merkezinin büyük bir bölümü, UNESCO Dünya Mirası Listesi kapsamında yer almaktadır. 
 
Dolayısı ile nostaljik bir atmosfere sahip olan sokaklarda gezintiye çıkmak bile, şehri keşfederken yapılabilecek başlı başına keyifli bir aktivitedir.
 
Bunun dışında çok sayıda açık hava parkına sahip olan şehirde doğayla iç içe zaman geçirebilir ve spor yapabilir veya birçok kültür ve sanat merkezinden birini ziyaret ederek ruhunuzu doyuran aktivitelerde bulunabilirsiniz. 
 
Müzik
 
Krakov, Chopin ve Lutosławski gibi ünlü bestecilerin doğduğu bir şehirdir. Klasik müzik ve operanın şehrin sanat hayatında önemli bir yeri bulunmaktadır.
 
Polonya kültürüne ait yerel halk şarkısı türlerinden biri, poezja śpiewana’dır. Bu stil, şiirlerin enstrümanlar eşliğinde şarkı gibi söylenmesinden oluşmaktadır. 
 
Mazurka ve polonaise de, geleneksel dans müziği türleridir.
 
1980’li yıllarda Polonya genelinde death metal ve heavy metal müzik türleri, büyük bir gelişme göstermiştir. Behemoth ve Decapitated, şehirde kurulan ve ünü dünyaya yayılan metal gruplarından ikisidir.
 
Opera Krakowska Lubicz
 
1953 yılında kurulmuş olan Opera Krakowska Lubicz, şehrin en prestijli konser salonlarından biridir. Merkez bünyesinde opera, operet ve bale gösterileri düzenlenmektedir.
 
Adres: Lubicz Caddesi, No: 48, Krakov
Telefon: (+48) 12 296 61 00
Web: www.opera.krakow.pl
 
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Polonya’nın kültür ve sanat merkezlerinden biri olan Krakov; eski tarihlerden günümüze, her daim sanatın beşiği konumunda bulunmuştur. Dolayısı ile şehirde renkli ve dinamik bir tiyatro ve sahne sanatları atmosferi bulunmaktadır.
 
Slowacki Tiyatrosu
 
1893 yılında kurulmuş olan Slowacki Tiyatrosu, şehirdeki en prestijli ve en köklü kültür merkezlerinden biridir. Tiyatro bünyesinde Polonyaca ve İngilizce tiyatro oyunlarının yanı sıra, müzik, dans ve bale gösterileri de sergilenmektedir.
 
Adres: Świętego Ducha Meydanı, No: 1, Krakov
Telefon: (+48) 12 424 45 00 
Web: www.slowacki.krakow.pl
 
Gece hayatı
 
Krakov renkli ve dinamik bir gece hayatı atmosferine sahiptir.
 
Rynek Glowny Meydanı, şehrin gece hayatının kalbinin attığı merkezdir. 
 
Meydanı çevreleyen sokaklar üzerinde çok sayıda sokak kahvesi ve bar bulunmaktadır.
 
Çok sayıda eğlence mekânına ev sahipliği yapan bir diğer adres ise Kazimierz semtidir.
 
Alchemia, Antycafe, Do Zjedzenia şehirdeki en prestiji barlar arasında yer almaktadır.
 
Cien, Pozytywka ve Wielopole 15 ise popüler gece küplerleri arasında bulunmaktadır.
 
Canlı müzik dinlemek isteyenlere Stalowe Magnolie, Jazz Club U Muniaka ve Harris Piano Jazz Bar’a uğramaları tavsiye edilmektedir.
 
Estery, Slawkowska, Swietego Tomasza Sokakları üzerinde birçok popüler bar ve pub yer almaktadır.
 
Swietego Jana, Bozego Ciala ve Wielopole Caddeleri ise daha çok gece kulübü ve disko tarzı mekânlara ev sahipliği yapmaktadır.
 
Festivaller
 
Krakov’da her yıl, renkli ve eğlenceli birçok festival düzenlenmektedir. Bu renkli festivallere katılarak Krakov’un tadını daha da fazla çıkarabilirsiniz.
 
Yahudi Kültürü Festivali
 
Her yıl haziran ve temmuz ayı içerisinde 10 gün süresince kutlanan Yahudi Kültürü Festivali, Jewish Woodstock olarak da adlandırılmaktadır. 
 
Avrupa’da kutlanan en geniş kapsamlı festivallerden biri olan bu etkinlik bünyesinde; Yahudi kültürüne ait geleneksel ve modern müzik, resim ve dans gösterileri düzenlenmekte ve kültüre özgü yemeklerin servis edildiği bir gastronomi şöleni gerçekleştirilmektedir.
 
Tarihî Krakov’da Müzik Festivali
 
Her yıl ağustos ayında düzenlenen klasik müzik odaklı etkinlik kapsamında; Krakov’un yüzyıllarca öncesine dayanan köklü klasik müzik ve opera kültürü gözler önüne serilmektedir.
 
Spor 
 
Krakov’da popüler olan spor dalları arasında futbol, buz hokeyi, yüzme, dağcılık, doğa yürüyüşü, su kayağı, rafting, voleybol ve golf bulunmaktadır.
 
Wisła Kraków, şehrin en popüler futbol takımıdır. Maçlarını Henryka Reymana Stadyumu’nda oynayan takımın taraftarları, Avrupa genelinde tutkulu ve sert tavırları ile ünlüdür.
 
Şehrin ev sahipliği yaptığı diğer futbol kulüpleri arasında Hutnik Kraków, Wawel Kraków ve Garbarnia Kraków yer almaktadır.
 
Merkezi şehirde bulunan Juvenia Kraków ve Cracowia Ice Hockey, başarılı birer buz hokeyi takımıdır. Takımlara ait buz hokeyi maçları, Siedleckiego Caddesi üzerindeki Planty Parc Spor Kompleksi’nde düzenlenmektedir.
 
2002 yılından bu yana her mayıs ayında düzenlenen The Cracovia Maratonu, şehirde gerçekleştirilen en önemli sportif etkinliklerden biridir.
 
Yüzmeyi sevenler, Jana Buszka Caddesi’ndeki AGH Yüzme Havuzu Merkezi’ne uğrayabilirler.
 
Ayrıca Dobrego Pasterza Caddesi’ndeki Wodny Kraków Parkı içerisinde bulunan spor tesisleri de dev bir kapalı yüzme havuzuna ev sahipliği yapmaktadır. 
 
Parkta ayrıca yürüyüş, koşu ve bisiklet parkurları ile büyük bir tırmanma duvarı da yer almaktadır.
 
Su sporlarından hoşlananlar; şehrin hemen dışında bulunan Kryspinow ve Zakrzowek Gölleri üzerinde su kayağı, kürekçilik ve kanoculuk gibi faaliyetler yapabilirler.
 
The Planty, Bednarski Parkı, Ojcowski Ulusal Parkı, Park Krakowski ve Blonia Parkı; şehrin en popüler ve en göz alıcı yeşil alanları arasında bulunmaktadır. Bu parklarda yürüyüş, bisiklete binme ve koşu gibi sportif faaliyetler yapılabilmektedir.
 
Vistula Nehri’nin doğal yapısı, rafting sporu için uygun değildir. Ancak bu durum Krakovluları yıldırmamış, aksine özel olarak nehir üzerine kurulmuş insan yapımı bir rafting parkuru inşa etmelerini sağlamıştır.
 
Wawel Kalesi’nin yanındaki nehir yatağı bölgesi, kum ile doldurularak insan yapımı bir plaj elde edilmiştir. Bu mekân, plaj voleybolu ve plaj futbolu müsabakaları için kullanılmaktadır. 
 
Krakov şehir merkezinin 100 kilometre güneyinde bulunan Tatra Dağları, dağcılık ve tırmanma sporlarına ilgi duyanları cezp edecek bir gezi durağıdır. Dağ üzerinde yürüyüş ve tırmanma parkurları ile kamp alanları bulunmaktadır.
 
Golf sevenlerin, Krakov’da Avrupa’nın en iyilerinden biri olduğu söylenen ve yemyeşil manzarası ile ziyaretçilerini büyüleyen Krakov Vadisi Golf ve Şehir Kulübü’nü ziyaret etmeleri önerilmektedir.
 
Ayrıca Royal Krakov Golf ve Şehir Kulübü de, prestijli ve popüler olarak bilinen bir diğer spor merkezidir.
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Krakov Grup Uçak Bileti Al   » Krakov Grup Uçak Rezervasyonu   » Krakov Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Krakov Grup Uçak Bileti Al