İstanbul Lizbon Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Lizbon Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Her köşe başında rastlayabileceğiniz tarihi eserleri, yedi tepeye kurulmuş kent mimarisi, deniz havası taşıması, şehri ikiye bölen Tejo Nehri sayesinde “karşı taraf” kavramının oluşu, sıcakkanlı insanları ile İstanbul’un ruh eşi diye bilinen, turistlerin beyaz şehir diye bahsettikleri Lizbon, Avrupa’nın hem en batılı hem de en uygun fiyatlı başkentlerinden biridir.
 
Arkeolojik bulgular,M.O. 1200 yılında şehrin merkezi olan bölgede bir Fenike ticaret yolunun kurulu olduğunu göstermektedir. Fenikelilerin bu güzel liman şehrine verdikleri isim Fenike dilinde “güvenli liman” anlamına gelen “Allis Ubbo” dur. Şehrin adının nereden geldiğini araştıran teorilerden bir diğerine göre ise Eski Yunanlar Lizbon’a “Olissipo” adını vermişlerdir. Efsaneye göre Truva’dan ayrılan Odysseus Atlas Okyanusu’na gelerek Lizbon’u kurmuştur. Bu nedenle şehir ismini buradan almaktadır.
 
711 yılında Arapların eline geçen ve Arapça “El-Uşbuna” diye adlandırılan Lizbon Endülüslüler zamanında gelişip büyümüştür. O zamanlar resmî dini İslam olan Lizbon’da nüfusun çoğunluğunun anadili olan Arapça, resmi dildir.
 
Günümüzde Lizbon’da Arapların etkileri hâlâ görülmektedir. Kentteki birçok yerin adı Arapça’dan gelmektedir. En eski mahallesi  Alfama’nın adı Arapça "El-hamma" dan gelir. Şehirde oldukça sık rastlanan bir çok kilise, ev, saray hatta metro ve tramvay istasyonlarının içinde ve dışında görebileceğiniz azulejo müslüman tarzındaki seramiklerde dahi bu izleri takip etmek mümkündür. Azulejo zamanla Portekize has bir seramik çalışması olarak Portekiz kültürünün bir parçası hâline gelmiş olsa da, asıl olarak Arapça’da bir taş boyama sanatı olan zellige kelimesinden türetilmiştir.
 
1147 yılında Portekiz Kralı I. Alfonso önderliğinde Endülüslülerin elinden alınan Lizbon tekrar Hıristiyanların egemenliğine girmiştir.
 
1 Kasım 1755 tarihinde Lizbon, 60.000 ila 90.000 insanın öldüğü bir deprem ile neredeyse tamamen yok olmuştur. Bu depremden sonra şehir zamanın şehircilik kurallarına uygun olarak yeniden modern bir biçimde inşa edilmiştir.
 
1994 yılında Lizbon, Avrupa Kültür Başkenti olmuştur. 1998 yılında ise Expo '98 Lizbon’da gerçekleşmiştir. 1998 yılı aynı zamanda Vasco da Gama’nın Hindistan’a yapmış olduğu deniz yolculuğunun 500. yılıdır. 1999 yılında Lizbon’da yapılan AB zirvesinde, AB ekonomisini yeniden yapılandırmayı amaçlayan bir AB antlaşması olan Lizbon Stratejisi (Lizbon Ajandası)  imzalanmıştır.
 
Lizbon, eşsiz kültürel ve tarihi mirasıyla ziyaretçilerini fark ettirmeden müptelası hâline getirecektir. Bu şehirde tarihin bir çok değişik dönemine ait eserlere ve yapılara rastlayabilir bu kadar birbirinden ayrı özelliklere sahip medeniyetlerin bir beşikte nasıl da böyle eşsiz bir biçimde kaynaşıp, modern bir şehir ve yüksek bir kültürel miras oluşturduklarına şaşırabilirsiniz.
 
 
Nereler Gezilir?
​Lizbon Havaalanı’na geldiğinizde yapacağınız en iyi şey bir turist ofisinden hemen Lizbon Turist Kartı satın almanızdır. 24 (€14.85), 48 (€25.50) ve 72 (€31) saatlik geçerlilik süreleri olan 3 farklı çeşide sahip bu kart ile şehirdeki çoğu müze ve sanat galerisine ücretsiz giriş yapabilir, ulaşım için toplu taşıma araçlarından sınırsız olarak faydalanabilir, Aerobuslarda % 65 indirim kazanabilirsiniz. Ayrıca turist ofislerinden edinebileceğiniz aynı mantıkta çalışan şehir merkezindeki çoğu mağazada geçerli % 5 - % 15 indirim sağlayan 24 ve 72 saat geçerliliği olan 2 çeşidi bulunan Lizbon Alışveriş Kartını ve restoranlarda % 5 - % 15 indirimli yemek yemenizi sağlayan 72 saatlik Lizbon Restoran Kartını da edinebilirisiniz.
 
Avrupa Suç ve Güvenlik Araştırması sonuçlarınca Avrupa’nın en güvenli 3 başkentinden biri olarak seçilen Lizbon’un toplu taşıma ağı oldukça geniş ve güvenlidir. Ulaşım ağının ana arteri şehir merkezini yukarı ve doğu mahallelerine bağlayan Lizbon Metrosudur.
 
Şehrin otobüs, füniküler, asansör ve tramvay hizmeti yüzyılı aşkın bir süredir Companhia de Carris de Ferro de Lisboa (Carris) tarafından verilmektedir. Lizbon’da asansörlerin değişik bir yeri vardır. Daha çok turistik amaçlı kullanılan çoğu tarihi ve otantik olan asansörler, genellikle binaların dışında yer almakta ve turistlere şehrin güzelliğini yukarıdan izleme olanağı sağlamaktadır. Bu asansörlerin en eski ve en meşhuru Santa Justa sokağında bulunan 1911 yılında yapılmış olan asansördür.
 
ABD’den ithal edildiği için americanos diye anılan ve ilk olarak 19. yüzyılda hizmete başlayan tramvaylar da Lizbon’un bir diğer geleneksel ulaşım metodudur. İlk tramvaylar günümüzde Kamu Ulaşımı Müzesi olarak bilinen Museu da Carris’de görülebilir. Lizbon sokaklarında, yamaçları çıkmak için en kolay yol olan tramvaylarla toplu ulaşımın dışında, ayrıca keyifli bir şehir turu atmanız da mümkündür. Tejo Nehri’nin karşı kıyısına 25 Nisan Köprüsü ve Vasco da Gama Köprüsü adındaki iki önemli köprü ile bağlanan şehirde, banliyölere giden dört hat bulunur. Bunlar; Cascais, Sintra ve Azambuja hatları ile birlikte 25 Nisan Köprüsü üzerinden Tejo Nehri’ni geçen Setúbal hattıdır.
 
Etrafında 2ª Circular, CRIL ve CREL adında 3 adet çevre yolu bulunan Lizbon, banliyölere ve Portekiz’in geri kalanına geniş bir otoyol ağı ile bağlı bulunmaktadır.
 
Bir not: Lizbon şehrini sizin için 6 ayrı bölüme ayırıp inceledik ve hepsinin en çok görülmesi gereken mekânlarını sizin için tanıttık.
 
Baixa – Chiado Bölgesi
 
Bir 18. yüzyıl şehri olan Lizbon’un çehresini değiştiren semt; modern yapısı ve parke taşlı sokaklarıyla Baixa’dır. Özenli ve şık tasarımlara sahip göz alıcı küçük butikleriyle Baixa, Chiado ve Alfama bölgesinin tam ortasında yer alır. Müzeleri, tiyatroları, özgün kafeleri ve butik mağazalarıyla ünlü Chiado’ya uğramadan sakın şehirden ayrılmayın.
 
Carmo Arkeoloji Müzesi (Museu Arqueológico do Carmo)
 
Lizbon’un en iyi düzenlenmiş, organize olmuş müzesi Gulbenkian bir yana, Carmo Arkeolojik müzesinde son derece eklektik ve bohem bir hava mevcuttur. Eski çağlara ait kilise yıkıntıları, gotik mezar taşları, dehşet verici bir Güney Amerika Peru mumyası ve bir Mısır mumyası, prehistorik çağa ait objeler, hatta bronz çağına ait çömlekler; burada görebileceklerinizin başında gelmektedir.
 
Adres: Largo do Carmo, 1200-092
Web: www.museusportugal.org/AAP
Tel: (+351) 213 478 629
 
Ticaret Meydanı (Praça de Comercio)
 
“Saray Meydanı” olarak da bilinen Ticaret Meydanı, Tejo nehri kıyısında yer almaktadır. 1755 depreminde yerle bir olmadan önce bu alanda Kraliyet Sarayı bulunmaktaydı. Depremin ardından yeniden düzenlenmiş, tarihi kişiliklerin portrelerinden oluşan büyük bir tak, Dom Jose I.’in heykeli ve dev mermer merdivenlerle süslenerek şehrin alışveriş merkezine açılan büyük meydanı hâline getirilmiştir.
 
Rossio (Pedro IV Meydanı)
 
Her şehrin kalbi olan bir meydan vardır, Lizbon’unki ise Rossio meydanıdır. Kalabalık ve gürültülü olması bakımından göze ilk mola verilecek yermiş gibi görünmese de Lizbon halkı ve turistlerin çoğu buluşma ve uğrak noktası olarak burayı seçer.
Meydanın ortasında adını Portekiz Kralı, aynı zamanda Brezilya İmparatoru olan I. Pedro'dan alan büyük bronz bir heykel bulunmakta ve meydana asıl ismini vermektedir.
 
Ulusal Tiyatro binasının da bulunduğu bu meydan, sayısız kafe ve mağazaya ev sahipliği yapmaktadır. Meydandaki kafelerin çoğu, sokağa masa ve sandalyelerini koymuşlardır. Burada gezinize bir mola verebilir ve Lizbon sokaklarında akan hayatı gözlemleyebilirsiniz.
 
Chiado
 
1988 yılındaki yangında oldukça hasar almasına karşın Chiado bugün göz kamaştırmaktadır. Modern butikler, büyük mağazalar, façades desen tekniğiyle ustalıkla dizayn edilmiş bina yüzleri birleşerek büyülü Chiado atmosferini yaratırlar.
 
Alışveriş cenneti diye anılan Chiado’nun sevimli, şık ve lüks dükkânlarında alışveriş yapabilir, Rua Garrett caddesindeki ünlü Cafe A Brasileira’da bir mola verebilirsiniz. Yine aynı cadde üzerindeki Şehit Kilisesi’ni (Igreja Dos Martires) gezebilir, Santa Justa sokağına geçiş yapıp 1900’lü yıllarda Fransız asıllı Porto doğumlu Raul Mesnier de Ponsard adında bir mühendis tarafından tasarlanan Baixa ve Bairro Alto semtlerini birbirine bağlamak için kurulan neogotik tarzdaki ünlü asansörü (Elevador de Santa Justa) ziyaret edebilirsiniz.
 
Mouraria – Alfama Bölgesi
 
Kentin en eski bölümü olan bu bölge, labirent gibi girintili sokaklarla kafelere, dükkânlara ve restoranlara bağlanır. Arap etkisi taşıyan mimarisi ve nefes kesen kiliseleriyle oldukça otantik bir atmosfere sahiptir. Bölgenin en tepesinde her yere kuş bakışı bakabileceğiniz bir de kale mevcuttur.
 
Şehrin bu bölgesi, özgür ruhlu keşifçiler için biçilmiş kaftandır. Geçmişten manzaralar sunan kâh çamaşırların asılı olduğu kâh çiçeklerle donatılmış pencerelerin bulunduğu dar sokaklarda dilediğinizce dolaşıp özgün kültürel keşifler yapabilir, seramik kaplı eski binaları gözlemleyebilirsiniz. Bir zaman tünelini andıran bu otantik bölgeden gece saatlerinde uzak durulması, güvenliğiniz için keşiflerin gündüz yapılması tavsiye edilmektedir.
 
Campo De Santa Clara
 
Kiliseleri de kayda değer güzellikte olan bu semtin asıl öne çıkan yanı Salı ve Cumartesi günleri kurulmakta olan “Hırsızlar Pazarı” (Feira de Ladra) olarak bilinen bitpazarıdır.
 
Pazarda eski porselenlerden, koloni dönemi mobilyalarına, eski kartpostallardan, kullanılmış araba akülerine kadar her şeyi bulmak mümkündür. Bu pazarda bulacağınız ürünler orijinal markalı ürünler olmasa da birçok ilginç hediyelik eşya bulabilir, bir sabahınızı ayırıp gezmeniz durumunda eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.
 
Dekoratif Sanatlar Müzesi (Museu Das Artes Decorativas)
 
Oldukça iyi restore edilmiş bir 17. yüzyıl sarayı olan bu yapı, turistlere 18. ve 19. yüzyıllarda Lizbon üst tabakasında hayatın nasıl olduğuna dair oldukça iyi izlenimler veren olağanüstü halı, mobilya ve antika eşyaları barındırmaktadır.
 
Adres: Largo das Portas do Sol 2
Web: www.fress.pt
Tel: (+351) 218 881 991
 
São Jorge Kalesi (Castelo de São Jorge)
 
 
 
M.Ö. 6 yüzyılda İberler ve Keltler tarafından kullanıldığı tahmin edilen şehrin en yüksek tepesinde bulunan kale, sevimli bahçeleri ve nefes kesici manzarasıyla etrafı gezmekten yorulduğunuzda size adeta cennetten sakin ve gölgeli bir köşe gibi gelecektir.
 
Adres: Rua Costa Do Castelo
Web: www.castelosaojorge.egac.pt
Tel: (+351) 218 800 621
 
Lizbon Katedrali (Sé de Lisboa, Santa Maria Maior de Lisboa)
 
Hiçbir şey Lizbon’un eski ruhunu, büyük ve eski bir katedral kadar canlandıramaz. Eski dev taş kuleleri Baixa’dan dahi görülebilen Se Katedrali’nin ilk inşası, 1147 yılına rast gelir. Daha sonra deprem ve yangınlar yüzünden defalarca yenilenen katedral, tüm bu farklı zamanlardaki yenilemeler sonucu farklı mimari akımların etkilerini yansıtmaktadır.
 
Katedral ve kilise gibi kutsal mekânları ziyaret ederken şort, mini etek ve açık üstlükler tercih etmemeli, içeride süregelen ayin ve ritüeller esnasında izinsizce içeri girmemeli ve bu gibi mekânlarda genellikle flaşlı fotoğraf makineleri kullanmamalısınız.
 
Adres: Largo Da Sé
Web: www.ippar.pt
Tel: (+351) 218 876 628
 
Fado Evi Müzesi (Museu E Casa Do Fado)
 
Müziğe meraklı iseniz bu müzede bir Portekiz tutkusu olan Fado müziğinin tarihçesini öğrenebilir, müziğin eşsiz nağmelerini dinlerken 10 telli Portekiz gitarlarının yapımını seyredebilir ve yine Fado müziğini anlatan 2000 illüstrasyon eserini görebilirsiniz. Tüm bunlar yetmez derseniz, 1940’lardan kalan eski bir Fado evini de ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: Largo Do Chafariz de Dentro
Web: www.museudofado.egeac.pt
Tel: (+351) 218 823 470
 
Bairro Alto (Batı) Bölgesi
 
Bairro Alto, şehrin hemen üst kısmında yer alan gece hayatının çarpıcı olduğu bohem bir semttir. Dar, Arnavut kaldırımlı sokakları ve bohemliğiyle sanatçı, yazar ve öğrencileri kendine çeken bir yanı vardır. Fado müziğinin kalbinin atmakta olduğu bu semt, her Lizbon seyahatinde mutlaka en az bir kez uğranması gereken bir eğlence merkezidir.
 
Sao Roque Kilisesi (Igreja De Sao Roque)
 
Lizbon yapıları içerisinde en ihtişamlısı sorulursa verilecek cevap kesinlikle Igreja De Sao Roque’dur. İnce işçiliği, bol mozaikleri, mücevherlerle süslü boyama ahşap tavanları, şapellerinde bulunana paha biçilemez resimler ve genel mimarisinde altın ve mermerin sınırları zorlayacak bir biçimde bol kullanımı bu kiliseyi yeryüzündeki en ihtişamlı kiliselerden biri hâline getirmektedir.
 
Adres: Largo Trindade Coelho
Tel: (+351) 213 235 000
 
Ulusal Antik Sanat Müzesi (Museu Nacional de Arte Antiga)
 
Lizbon dünyada kabul görmüş az sanat galerisine sahip olabilir ancak bu müze Avrupa’daki her galeriyle aşık atabilecek düzeydedir. Portekiz’in 11. yüzyıldan beri gelişimini gösteren, paha biçilemez güzellikte ve birinci sınıf kalitedeki sanat eserleriyle Ulusal Antik Sanat Müzesi; Portekiz'in ve Avrupa'nın en önde gelen sanat müzelerindendir.
 
Adres: Rua Das Janelas Verdes 1249 - 017
Tel: (+351) 213 912 800
Web: www.mnarteantiga-ipmuseus.pt
 
Sao Sebastiao Bölgesi
 
Büyük Portekiz depremindeki yıkımın ardından yeniden yapılaşma çalışmaları esnasında kurulan ve adı “Özgürlük Bulvarı” olsa da uzunca bir süre etrafı kapılarla kapalı, sadece zenginlerin girebildiği bir yer olarak kalan, ama daha sonra liberallerin ayaklanması ile kapıların kırılıp herkese açık bir hâle getirilen ünlü Liberdade Bulvarı’nın (Avenida da Liberdade) içerisinde yer aldığı yeşil alanı bol olan bir semttir.
 
Bulvarın kuzeybatı bölümünden başlayan Monsanto Orman Parkı’nı da içerisinde bulunduran Sao Sebastiao bölgesi Lizbon’un en doğal ve en fazla yeşil alana sahip bölgesidir.
 
Calouste Gulbenkian Müzesi (Museu Calouste Gulbenkian)
 
Eskiden moderne, ünlüden ünsüze, doğudan batıya inanılmaz genişlikteki eser çeşitliliğine sahip bu müzede Rembrandt resimlerini, İslami seramik sanat eserlerini, Fransız cam, mücevher tasarımcısı ve dekoratör Rene Lalique'in yarattığı mücevher ve cam eserleri, Fransız fildişi levhaları ve tarihi halıları izleme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Bir Not: Müzenin eşsiz güzellikteki bahçesini gezmek için de mutlaka zaman ayırın.
 
Adres: Avenida de Berna 45
Tel: (+351) 217 823 461
Web: www.museu.gulbenkian.pt
 
Fronteira Sarayı (Palacio dos Marqueses de Fronteira)
 
Rossio’dan metro ile bir durak giderseniz, Fronteira Sarayı’na ve onun muhteşem bahçelerine ulaşabilirsiniz. Sarayın içerisinde Portekiz’in ilk 15 kralının heykellerini, savaş odasını, sanat galerisini, 9 peri heykellerini ve şapeli görebilir; mimarinin dört bir yanında yer alan işlemeli mozaik ve çinilere hayran kalabilirsiniz.
 
En tembel turistlerin bile dolaşmaktan büyük keyif aldığı göz alıcı İtalyan bahçelerini keşfe çıktığınızda buraya geldiğinize değdiğini düşüneceksiniz.
 
Adres: Largo de Sao Domingos de Benfica 1
Tel: (+351) 217 782 023
 
Modern Sanat Müzesi (Centro De Arte Moderna)
 
1956 yılında Portekiz’de görsel sanatlar alanında önemli bir rolü olan işadamı Calouste Gulbenkian’ın kurmuş olduğu Calouste Gulbenkian Vakfı tarafından yurt içi ve yurt dışında çeşitli sanat çalışmalarına ev sahipliği yapmak ve sanatçı yetiştirmek amacıyla inşa edilen bu yapı, daha sonraları sanatçılara burs verilen sergi ve konferanslara ev sahipliği yapan bir müze formatına dönüştü.
 
Modern Portekiz sanatçılarının isimleri çoğunlukla bilinmez ama onları kendi mekânlarında ziyaret edip tanımak için bundan daha iyi bir fırsat olamaz.
 
Adres: Rua Dr. Nicolau de Bettencourt
Tel: (+351) 217 823 474
Web: www.camjap.gulbenkian.org
 
Belem Bölgesi
 
Tejo Nehri’nin batı kıyısında yer alan bir yerleşim yeri olan Belem, daha önceleri keşif seferlerinin denize açıldığı bölge olarak kullanılırdı. Bugün geniş gezinti alanları, abideleri, göz alıcı müzeleri ve bahçeleriyle anılan bir bölgedir.
 
Jerónimos Manastırı (Mosteiro Dos Jerónimos)
 
Lizbon’da 1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınan Jeronimos Manastırı’ndan daha muhteşem bir bina daha yoktur. Göz alıcı taş işçiliğine sahip bu manastırın inşasının her yıl 70 kg altına mal olduğu ve yapımının baharat ticaretiyle finanse edildiği söylenmektedir. Deniz keşifleriyle gelen etkilerin Gotik ve Rönesans mimari tarzlarıyla karışmasından oluşan Manuelin dönemi mimarisinin tipik bir örneği olan manastırın inşasına 1501 yılında başlanmış ve inşaat 70 yılda tamamlanmıştır.
 
Adres: Praça do Imperio
Tel: (+351) 213 620 034
Web: www.mosteirojeronimos.pt
 
Denizcilik Müzesi (Museu de Marinha)
 
Özel bir gemi hayranlığınız olmasa bile Lizbon’un anlı şanlı deniz müzesi sizi kendine hayran bırakacaktır. Savaş gemilerinden, kraliyet mavnalarına, balıkçı teknelerinden, ticaret yelkenlilerine kadar envai çeşit geminin sergilendiği Avrupa’nın en geniş kapsamlı deniz müzesi olan Museu de Marinha Portekiz’in uzun ve zorlu deniz tarihini mükemmel bir şekilde anlatmaktadır.
 
Adres: Praça do Imperio
Tel: (+351) 213 620 019
Web: www.museumarinha.pt
 
Ulusal At Arabası Müzesi (Museu Nacional dos Coches)
 
Ulusal At Arabası Müzesi’nin Lizbon’un en çok ziyaret edilen müzesi olduğuna inanmak zor gibi gelse de, müzeye girip Sindirella masallarından fırlamış gibi duran at arabalarını görmeden sakın karar vermeyin.
 
Kral D.Carlos'un eşi Kraliçe D. Amélia onuruna 1905 yılında müzeye çevrilen bu yapı eskiden Picadeiro Real do Palácio de Belém adında bir binicilik okuluydu. Dünyadaki en geniş kraliyet at arabaları koleksiyonuna sahip bu müzeyi gezdikten sonra modern arabaların icat edilmiş olmasına hüzünlenebilirsiniz.
 
Adres: Praça Afonso de Albuquerque
Tel: (+351) 213 610 850
Web: www.museudoscoches-ipmuseus.pt
 
Keşifler Anıtı (Padrao Dos Descobrimentos)
 
Belem gibi tarihi bir semte devasa modern bir anıt dikmek cesaret isteyen bir davranıştır. Ancak su kıyısında yer alan bu dev beyaz anıt, oldukça dramatik ve vakur bir kent simgesine dönüşmüştür. Üzerinde dönemin tarihe geçmiş kâşif, sanatçı ve bilim adamlarının heykellerinin bulunduğu 52 metrelik karavel şeklindeki bu anıt, Portekizli sanatçılar Cottinelli Telmo ve Leopoldo de Almeida tarafından 1940 yılında yapılan Portekiz Dünya Fuarı için tasarlanmış, 1960 yılında Portekiz'in Coğrafi keşiflerdeki en önemli isimlerinden Prens Henry’nin ölümünün 500. yılı anısına yapılmıştır.
 
Adres: Avnida de Brasilia
Tel: (+351) 213 031 950
Web: www.padraodescobrimentos.egeac.pt
 
Belem Kulesi (Torre De Belem)
 
Pek az bina, Torre De Belem gibi büyüleyici ve insanda çağrışımlar uyandıran bir yapıya sahip olabilir. Kulesi, küçük kulesi, siperliklerinde göze çarpan keskin mimarisi ve 3 tarafı Tejo Nehri’nin sularıyla yıkanan kale duvarlarıyla oldukça heybetli bir görünüme sahip olan bu yapı; 16. yüzyılın başlarında Portekizli kâşif Vasco de Gama anısına inşa edilmiştir. Manuelin tarzında inşa edilmiş olan Belem Kulesi, 1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır.
 
Adres: Avnida de Brasilia
Tel: (+351) 213 620 034
Web: www.mosteirojeronimos.pt/
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Sadece birkaç otobüs veya metro durağı ilerlemeniz hâlinde sizi uzun süre meşgul edebilecek, şehrin dışında kalan değişik güzellikteki alternatif mekânlara ulaşabilirsiniz.
 
Bir zamanların şirin balıkçı kasabaları, şimdinin lüks yazlık bölgeleri Estoril ve Cascas sayfiye havasını yakından tatmak isteyenler için iyi birer alternatif olabilir. Sert rüzgârların estiği daha karamsar ve bohem bir yer için ise sarp kayalarıyla dikkat çeken Avrupa’nın en Batı ucu Cabo da Roca’ya gitmelisiniz.
 
UNESCO'nun dünya mirası kapsamına aldığı yemyeşil ormanlık bir bölge olan Sintra’da Ulusal Saray ve Pena Sarayı’nı görebilirsiniz. Katoliklerin Avrupa'daki hac yerlerinden olan ve içerisinde bahçesi Vatikan'dan büyük yapılmasına izin verilen tek kilise bulunduğu söylenen Fatima ise dini geziler için daha ideal bir yer.
 
Deniz Akvaryumu (Oceanario)
 
Deniz şehrine gitmişken içerisinde 5 farklı okyanustan canlıların barındığı Avrupa’nın en büyük deniz akvaryumunu da mutlaka ziyaret edin.
 
Adres: Esplanade Dom Carlos, Parque das Naçoes
Tel: (+351) 218 917 002
Web: www.oceanario.pt
 
 
Ne Yenir?
​Portekiz mutfağı hazırlaması kolay, ucuz ama bir o kadar da zengin aromalı yemeklerle karakterize edilir. Tarih boyunca birçok farklı ülkenin sömürgesi olmuş olması, bu ülkenin mutfağını da oldukça etkilemiştir. Bu etkiler küçük ateşli chilli biberlerinin, sarımsak, kişniş, maydanoz, tarçın, vanilya ve safranın bol bol kullanılmasından da anlaşılabilir.
 
Deniz ürünleri…
 
Portekizliler denizci bir millet olduklarından ülkede genel olarak başta balık olmak üzere deniz ürünleri tüketilmektedir. Morina balığı, mezgit ve sardalye milli balıklarıdır, söylentiye göre 365 değişik pişirme çeşidi olan bu balıkları yılın her günü sofralarında görebilirsiniz. Ayrıca çok popüler olan sardalyayı özellikle ızgara sardalya olarak birçok yerde görebileceğiniz gibi yılan balığı, berlam balığı, ahtapot, kabuklu deniz ürünleri ve özel balıklı kekler de Lizbon mutfağında yer almaktadır.
 
Et türleri…
 
Lizbon mutfağının bir diğer temelini ise tavuk eti, domuz eti ve oğlak eti oluşturmaktadır. Et yemekleri genel olarak rosto ve yahni şekillerinde hazırlanır ve burada en temel amaç hiçbir malzemenin boşa gitmemesi olduğundan etlerin kullanılabilen her yerleri yemeklerde kullanılır. Kullanılamayan et kısımları ise baharatlar, sarımsak, soğan ve biberlerle tatlandırılarak baharatlı acı sosis ya da domuz sosisi olarak kurutularak yenir. Portekiz’e has  bu sosis çeşitlerine verilen isim ise linguica dır. Ayrıca Lizbon’a has bir yemek olan Lizbon ciğerini de denemeden geçmeyin.
 
Sebzeler…
 
Portekiz mutfağında sebzelere de oldukça önem verilir. En sık kullanılan sebzeler; domates, patates, lahana ve soğandır.  Brezilya etkileri taşıyan karbonhidrat ağırlıklı yemek tarifleri çok sık bulunmaktadır. Bunların en meşhurları; “Acorda” isminde kalın bir ekmek tabanından oluşan çorba ve  “Feijoada” isminde pirinç, siyah fasulye, et ve acı biber sosuyla yapılan bir yemektir.
 
Pastane ürünleri ve tatlılar…
 
Portekiz ayrıca dillere destan tatlıları ve pastane ürünleriyle de meşhurdur.  Bu tatlıların çoğu yumurta tabanlı tatlılardır ve genellikle mevsimlere göre vanilya, tarçın gibi baharatlarla tatlandırılırlar. Bunlardan en meşhurları “leite-creme” dedikleri bir tür krem karamele benzeyen bir yumurtalı tatlı, “aletria” denilen tel kadayıf tatlısı ve  “arroz doce” dedikleri pirinçli pudingdir.
 
Kek ve pastane ürünleri de Portekiz’de oldukça meşhurdur.  Her şehrin kendine özgü yumurta ve krema bazlı bir özel pastane ürünü vardır ama bunların en meşhuru Lizbon’un özel pastane ürünü olan  “pasteis de nata” dedikleri bir kremalı tart çeşididir. Bu tart çok lezzetli bir dış görünüm vaat etmese de herkesin beğendiği ve vazgeçemediği bir lezzete sahiptir, yanında sert bir kahve ile çok keyifli bir şekilde yenebilir.
 
Ne içilir?
 
Portekiz, kaliteli şarabıyla ünlü bir ülkedir. Şarap, Lizbon mutfak kültürünün en önemli parçasıdır. Lizbon’un tarih kokan sevimli dar sokaklarında keşfe çıkabilir; küçük lokantalarda porto şarabı aromasının size eşlik ettiği değişik yerel lezzetlerin tadına varabilirsiniz. Lizbon’un mistik ara sokaklarında keşfedilecek bir diğer lezzet ise Ginja adı verilen milli vişneli likörleridir.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Lizbon’un bugünkü kültür manzarası eski ve yeninin kolâjı şeklindedir. Şehrin görkemli tarihinin hayaletleri çağdaş mekânların içinde dolaşır. Lizbon’da çok fazla mekân olmadığından parklar ve ulusal saraylar gibi birçok farklı mekânda sanatlarını icra etmekte olan tiyatro topluluğu ve sanatçılara rastlanılabilir.
 
On beş günde bir çıkan kültürel aktivitelerin listelendiği Follow Me Lisboa broşürünü takip edebilir, Avenida da Liberdade bulvarındaki Praça dos Restauradores meydanının (Restoranlar Meydanı) güney doğu köşesinde yer almakta olan APEP’den (Agência de Billetes para Espectáculos Públicos) katılmak istediğiniz etkinlikle ilgili biletinizi alabilirsiniz. Bilet satın alma işlemini internet yoluyla da halledebilirsiniz. (www.ticketline.pt)
 
Müzik
 
Teatro Camões
 
Portekiz Senfoni Orkestrası performanslarını dünyaca ünlü Portekiz mimar Manuel Salgado tarafından dizayn edilmiş olan, eski Expo 98 fuar alanında kurulu Teatro Camões’de sergilemektedir.
 
Adres: Parque das Nações
Tel: (+351) 218 923 470
 
Fundação Calouste Gulbenkian
 
Gulbenkian orkestrası ve Gulbenkian korosu ise Calouste Gulbenkian Vakfı’nın Açıkhava amfi tiyatrosunda ve konser salonlarında performanslarını sergilemektedirler.
 
Adres: Avenida de Berna 45A
Tel: (+351) 217 823 700
Web: www.gulbenkian.pt
 
Teatro Nacional de São Carlos
 
Lizbon Senfoni ve Lizbon Metropolitan Orkestrası gibi müzik topluluklarını bünyesinde barındıran Sao Carlos Ulusal Tiyatrosu, Eylül - Haziran ayları arasında opera gösterilerine ve klasik müzik konserlerine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: Rua Serpa Pinto 9
Tel: (+351) 213 253 045
Web: www.saocarlos.pt
 
Müzik konusunda Lizbon’daki bir diğer ana mekân ise Coliseu dos Recreios’dur. Konserlerin yanı sıra sirk gösterilerine, ödül gecelerine, dans şovlarına ve tiyatro oyunlarına da ev sahipliği yapmaktadır.
 
Coliseu dos Recreios
 
Adres: Rua das Portas Santo Antão 92
Tel: (+351) 213 240 585
Web: www.coliseulisboa.com
 
Tiyatro
 
Lizbon’un göz alıcı tiyatrolarının içinde en öne çıkanı 2. Dona Maria Ulusal Tiyatrosu’dur. Belem Kültür Merkezi içerisinde yer alan büyük ve küçük oditoryumlarda da tiyatro ve opera eserleri sergilenmektedir.
 
Teatro Nacional de Dona Maria II
 
Adres: Praça de Dom Pedro IV, Rossio
Tel: (+351) 213 250 835
Web: www.teatro-dmaria.pt
 
Centro Cultural de Belém
 
Adres: Praça do Império
Tel: (+351) 213 612 400
Web: www.ccb.pt
 
Çoğu tiyatro performansının doğal olarak Portekizce olduğu Lizbon’da bazı İngilizce tiyatro oyunlarına da rastlamak mümkündür. Klasik tiyatro eserleri hâlâ çok sevilse de, politikanın hicvedildiği çağdaş Portekiz eserleri de her geçen gün daha çok beğenilir hâle gelmektedir. The Artistas Unidos, özellikle politik tiyatro konusunda eserler sunan bir tiyatro topluluğudur.
 
The Artistas Unidos
 
Adres: Rua Campo de Ourique 120
Tel: (+351) 213 700 120
Web: www.artistasunidos.pt
 
Bale ve dans
 
Lizbon’da dünya çapında bale performansı izlemek isteyenler, Teatro Camoes içerisinde yer alan Ulusal Portekiz Balesi’nin gösterilerine gidebilirler.
 
Companhia Nacional de Bailado
 
Adres: Teatro Camoes Parque das Nações
Tel: (+351) 218 923 470
Web: www.cnb.pt
 
Bir Not: Belem Kültür Merkezi ve Calouste Gulbenkian Vakfı bünyesindeki salonlarda da zaman zaman dans gösterilerine rastlayabilirsiniz.
 
Sinema
 
Lizbon’da sinema filmleri genellikle orijinal dillerinde Portekizce alt yazılı olarak gösterime girmektedir. İngilizce dublajlı film izlemek için daha çok alışveriş merkezlerinin içerisinde yer alan multiplex sinemaları tercih etmelisiniz. The Diário de Notícias gazetesi her hafta vizyona giren film listelerini sergilemektedir. Lizbon’da en çok tercih edilen sinema salonları, aynı isimli alışveriş merkezleri içerisinde yer alan Amoreiras ve Colombo’dur. Sanat filmi sevenler ise Lizbon’un en eski sinemalarından biri olan, 60’lı yıllar dekorasyonuna sahip Londres sinemasını tercih etmelidirler.
 
Londres
 
Adres: Avenida da Roma 7A
Tel: (+351) 218 401 313
 
Gece hayatı
 
Kısa bir süre öncesine dek Lizbon gece hayatı bir avuç eski bar, restoran ve nadiren gerçekleştirilen canlı fado müziği gösterilerinden daha fazlası değildi. Ama bugün şehrin gelişmesiyle gece hayatı da değişim geçirerek yepyeni, birçok seçeneğin olduğu, Avrupa’nın modern ve en son gelişmelerini yansıtan disko, bar ve kulüplerle dolu bir hâle geldi.
 
Gece hayatının en hareketli olduğu yer kalabalık haftalarında 50000 kişiyi ağırlayabilen şık kulüp, bar ve salonların olduğu Bairro Alto bölgesidir. Gece saatler ilerlediğinde eğlence düşkünleri batıdaki yenilenen sahil bölgesinde su kıyısında yer alan Avenida 24, Alcantara ve Doca De Santo Amaro tarzı eskiden ambar veya depo olan yeni tarz kulüplere yönelmeye başlarlar.
 
Club müzik sevenler gecenin ilk saatlerini doğuda su kıyısında yer alan Parque dos Naçoes ve Santa Apolonia gibi semtlerde yer alan mekânlarda da geçirebilirler.
 
Daha sakin bir eğlence
 
Lizbon’da gece hayatının tek anlamı kulüplere gitmekten ibaret değildir. Hava güzel olduğu müddetçe çoğu zaman açık hava opera ya da klasik müzik konserleri düzenlenmektedir.
 
Güzel bir yaz akşamında yıldızlar altında rahatlatıcı bir yemek, otantik atmosferli bir barda sessizce içilen içkiler ve üzerine eski şehrin sakin sokaklarında yumuşak bir gezinti de mükemmel bir gece geçirmenizi sağlayacaktır.
 
Festivaller
 
Deniz kıyısı insanlarının eğlenceyi seven yapısının, Lizbon’un tarihi ve kültürel zenginliği ile birleşmesi sonucu, yılın hemen her ayında farklı bir festival bu şehrin sokaklarına konuk olmaktadır. Bu festivaller içinde hem dini hem milli temalılar olduğu gibi sanat ve eğlence dünyasıyla alakalı olanlar da mevcuttur.
 
Lizbon gezinizi bir festivale denk getirmek için çok fazla uğraş sarf etmenize gerek yok çünkü burası daimi festivaller şehridir. Ancak ilgi duyduğunuz özel bir festival olursa tarihini araştırmalı ve takviminize not ederek gezi tarihinizi ona göre yönlendirmelisiniz.
 
Super Bock Super Rock Festivali
 
Bir bira firmasının sponsorluğunda gerçekleşen rock ve metal müzik tutkunlarının her yıl heyecanla beklediği, dünyaca ünlü müzisyenlerin katıldığı, her yıl Lizbon ve çevre ilçelerinde, bazen ilkbahar bazen ise yaz aylarında gerçekleşmekte olan bir rock müzik festivalidir.
 
Web: www.superbock.pt
 
ModaLisboa Fashion Show
 
Uluslar arası moda takvimine göre yılda 2 kez düzenlenen, ünlü moda yaratıcılarıyla Portekizli modacıları aynı platformda buluşturan bu dünyaca ünlü, her yapıldığında büyük sükse yaratan etkinliğe katılmak için gezi tarihinizin ya Mart ya da Ekim ayında olmasına dikkat etmelisiniz.
 
Web: www.modalisboa.pt
 
Festas dos Santos Populares (Azizler Festivali)
 
Haziran ayı boyunca çeşitli tarihlerde, Lizbon kentinde Festas dos Santos Populares festivali kutlanmaktadır. Bütün şehir, renkli ışıklar, fenerler ve süslemeler ile çok renkli bir karnaval ortamına dönüştürülür.
 
12-13 Haziran tarihlerinde Aziz Antonio için, 23-24 Haziran'da Aziz John ve 28-29 Haziran tarihlerinde ise Aziz Peter için çeşitli etkinlikler gerçekleştirilir. Geçit törenleri, canlı müzik, dans ve havai fişek gösterilerinin eşlik ettiği bu festivalin en canlı ve en popüler günü ise Avenida da Liberdade meydanında 12 Haziran’da gerçekleştirilen, Antonio Bayramı da denilen, Aziz Antonio için yapılan kutlamalardır.
 
Festival Dos Oceanos (Okyanus Festivali)
 
Her yıl 1 – 15 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Okyanus Festivali’nde deniz dünyası ile ilgili sergiler, konferanslar, bot ve yelkenli gösterileri, müzik dinletileri ve animasyonlar gerçekleştirilmektedir.
 
Festival Dos Oceanos, okyanus kıyısındaki bu denizci milletin oldukça faydalı ve bir o kadar da dikkat çekici, kamuoyu yaratan belki de en manalı festivallerinden birisidir.
 
Web: www.festivaldosoceanos.com
 
Musica Festival Do Estoril (Estoril Müzik Festivali)
 
İlki 1975 yılında gerçekleştirilmiş olan bu müzik festivalinde klasik müzikten modern caza kadar geniş yelpazede müzik dinleme olanağına sahip olabilirsiniz. Son yıllarda çok sayıda açık hava performansları, oda orkestrası resitalleri ve koro konserleriyle ufkunu genişleten festival; her yıl 15 Temmuz – 1 Ağustos tarihleri arasında, Lizbon’un Estoril kasabasında düzenlenmektedir.
 
Web: www.estorilfestival.net
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Lizbon Grup Uçak Bileti Al   » Lizbon Grup Uçak Rezervasyonu   » Lizbon Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Lizbon Grup Uçak Bileti Al