İstanbul Slovenya Ljubljana Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Slovenya Ljubljana Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Slovenya’nın başkenti Ljubljana aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olma özelliğine de sahiptir. Adriyatik Denizi ile Alp Dağları arasında yer alan tarihi başkent, geçmişten bu yana ortasından geçen Ljubljanika Nehri, baş döndürücü doğal güzellikleri ve verimli topraklarıyla göz doldurmaktadır.
 
Avrupa’nın tarihi miraslarını en iyi korumayı başaran şehirleri arasında bulunan Ljubljana, Barok ve Art Nouveau stili mimariye sahip masalsı binalar ve nefes kesici güzellikteki dev heykel ve çeşmelerle bezenmiş otantik bir şehirdir.
 
Oldukça genç bir nüfusa sahip olan başkent, aynı zamanda tam bir üniversite şehridir. Dinamik ve enerjik yapısıyla öne çıkan Ljubljana; savaş dönemi sonrası bağımsızlığını kazanmasının ardından alışveriş, eğlence, kültür ve sanat hayatında hızlı ve çarpıcı gelişmeler kaydederek Avrupa’nın en modern turistik merkezlerinden biri olmayı başarmıştır.
 
 
Nereler Gezilir?
​Ljubljana’yı ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi yaz mevsimidir. Şehrin tarihi yapılarını rahatça dolaşabilmek, doğal güzelliklerinin tadını çıkarabilmek ve ünlü festivallerine katılabilmek için seyahatinizi mayıs – ağustos ayları arasına denk getirmeniz tavsiye edilmektedir.
 
Ljubljana seyahatinizin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat etmelisiniz.
 
    Ljubljana, çoğu Avrupa ve Amerika şehirlerine göre oldukça güvenli bir şehirdir. Ancak buna rağmen hava karardıktan sonra Fužine, Rakova Jelša, Štepanjsko, Moste, Šiška ve Šentvid semtlerinden ve Tivoli Parkı’ndan uzak durmanız yararınıza olacaktır.
 
    Eski Şehir bölgesindeki kalabalık turistik mekânları ziyaret ederken; yanınızda değerli eşyalarınızı taşımamanız ve çantanıza dikkatli bir şekilde sahip çıkmanız, sizi olası kapkaççılık ve yan kesicilik olaylarından uzak tutacaktır.
 
Üçlü Köprü (Tromostovje)
 
Slovence adı Tromostovje olarak bilinen Üçlü Köprü, Ljubljanika Nehri kıyısında yer alan paralel olarak sıralanmış üç sanatsal köprüden oluşmaktadır.
 
Şehrin merkezinin tam orta yerinde bulunan köprülerden geçerek ünlü Sloven şair France Prešeren’in dev heykelinin bulunduğu Prešeren Meydanı’na, tarihi Eski Şehir bölgesine, açık hava pazarına ve Ejderha Köprüsü’ne ulaşabilmek mümkündür.
 
İncelikli sanatsal bir mimari ile inşa edilmiş olan köprüler, en çok fotoğraf meraklılarına ve nehir manzarası izlemek isteyen doğa âşıklarına hitap etmektedir.
 
Adres: Şehir Merkezi, Ljubljana
 
Eski Şehir
 
Zengin tarihi binalara ve eserlere ev sahipliği yapan Eski Şehir bölümü, Ljubljanika Nehri ile Kale Tepesi arasında yer almaktadır.  Eski Şehir bölgesi; Mestni ve Gornji olmak üzere iki ana meydana ve bu meydanları birbirine bağlayan büyüleyici otantik dar sokaklara ev sahipliği yapmaktadır.
 
Mestni Meydanı; tarihi Belediye Binası ve Robba Çeşmesi ile ünlüyken; Gornji Meydanı bozulmadan günümüze ulaşmayı başarmış orta çağ binaları ve bu binaları mesken tutmuş kafe, restoran ve butikleriyle adından söz ettirmektedir.
 
Meydanları birbirine bağlayan ve ilk başta ürkütücü gibi görünen fakat tamamen güvenli olan dar sokaklar ve geçitler, orta çağ mimari stilinin büyüleyici izlerini taşımakta ve kendinizi bir masal dünyasında hissetmenize yol açmaktadır.
 
Eski Şehir bölgesi içerisinde attığınız her adımda tarihle burun buruna geleceğiniz küçük detaylar saklıdır. Bir kaldırım taşında, bir geçidin kemerinde ya da dev bir heykelde bu izleri yakalamak; şüphesiz ki en çok tarih meraklılarını ve fotoğraf tutkunlarını heyecanlandıracaktır.
 
Ejderha Köprüsü (Zmajski Most)
 
Slovence adı Zmajski Most olan Ejderha Köprüsü, 1901 yılında Hırvat mimar Jurij Zainovich tarafından inşa edilmiştir. Köprünün dört köşesinin üzerinde de şehrin armasında yer alan detaylı ejderha heykelleri yer almaktadır.
 
Şehir merkezindeki Üçlü Köprü’den kuzey doğu yönüne doğru 1 – 2 blok nehrin aşağısına yürüdüğünüzde karşınıza çıkan Ejderha Köprüsü, Ljubljana Açık Hava Pazarı’nın bitiminde bulunmaktadır.
 
Şehir içi trafiğine açık bir alan üzerinde yer alan Ejderha Köprüsü, aynı zamanda oldukça kalabalık turist kafilelerini de üzerinde ağırlamaktadır. Bu sebeple; büyüleyici bir mimariye sahip olan köprüyü ziyaret ederken dengenizi kaybedip aşağıya düşmemek için ekstra dikkat etmeniz önerilmektedir.
 
Adres: Vodnik Meydanı’nın kuzey doğusu, Ljubljana
 
Ljubljana Kalesi
 
Şehrin ilk kuruluşundan bu yana ona tepeden bakan Ljubljana Kalesi, başkentin en önemli mimari simgelerinden biridir. Kaleye, Prešernov Meydanı’ndan binilebilecek otantik bir turist treni veya Krekov Meydanı’ndan hareket eden modern bir füniküler ile ulaşılabilmektedir. Spordan hoşlananlar kaleye ulaşabilmek için, güzel bir manzara eşliğinde kaleye dik bir biçimde tırmanan tarihi yolda yürüyüş yapmayı tercih edebilirler.
 
Ljubljana Kalesi içerisinde en ilgi çeken mekânlar; şapel ve zindan bölümleridir. Haziran – eylül ayları arasında rehberler eşliğinde gezilebilen kalenin sinema bölümünde yıl boyunca, başkentin taş devrinden günümüze; tarihini anlatan üç boyutlu belgesel filmler oynatılmaktadır. Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan kale içerisinde bir de hediyelik eşya mağazası bulunmaktadır.
 
Kalenin en yüksek bölümü olan gözlem kulesi; Ljubljana şehrinin tamamının ayrıca Sava Nehri’nin ve hatta Kamnik Alpleri’nin görülebileceği muhteşem bir panoramik manzaraya sahiptir.
 
Adres: Kale Platosu, No: 1, Ljubljana
Telefon: (+386) 1 232 99 94
 
Cumhuriyet Meydanı
 
Cumhuriyet Meydanı, Ljubljana’nın tarihinde önemli bir yere sahiptir. 1991 yılında Slovenya’nın Yugoslavya Federasyonu’ndan ayrılarak bağımsızlığını ilan ettiği yer, bu meydandır.
 
Meydanın hemen karşısında 1960 yılında mimar Edvard Ravnikar tarafından inşa edilmiş olan Slovenya Parlamento Binası yer almaktadır. Slovenya Parlamento Binası, mimarisiyle ünlüdür. Binanın giriş bölümünün üzerinde farklı pozlarda çok sayıda sanatsal nü heykeller bulunmaktadır.
 
Uluslararası İş Merkezi, Slovenya tarihinde dinsel ve kültürel açıdan önemli bir yere sahip olan devrimci Primož Trubar’ın heykeli ve Drago Tršar tarafından inşa edilmiş olan Özgürlük Anıtı da, meydan üzerinde yer alan görülmeye değer diğer yapılar arasında yer almaktadır.
 
Adres: Subiceva ve Valvazorjeva sokaklarının kesişimi, Ljubljana
 
Ljubljana Hayvanat Bahçesi
 
Ljubljana Hayvanat Bahçesi, şehir merkezinden kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan ormanlık bir alan üzerine kuruludur. Küçük bir hayvanat bahçesi olmasına karşın aslan, vahşi kedi, denizaslanı, zürafa, fil, yılan ve akrep başta olmak üzere 100’ün üzerinde hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır.  Mekânın çok büyük olmayışı, ziyaretçilerin hayvanlarla daha yakın bir deneyim yaşamalarını sağlamaktadır.
 
Başkentte tarihle dolu turistik gezilerinize ufak bir mola vererek doğanın kalbinde hayvanları besleyip sevebileceğiniz huzur ve mutluluk verici bir kaçamak yaşayabilirsiniz. Ljubljana Hayvanat Bahçesi’ni, haftanın her günü 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: Vecna Yolu, No: 70, Ljubljana
Telefon: (+386) 1 244 21 82
Web: www.zoo-ljubljana.si
 
Tivoli Parkı
 
Şehir merkezinin batı ucunda yer alan Tivoli Parkı, 5 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulu dev bir yeşil alandır.
 
Başkentin en büyük ağaçlık alanı olma özelliğini taşıyan park içerisinde; çiçek bahçeleri, çeşmeler, heykeller, büyük çimenlik alanlar, spor merkezleri, göller, oyun parkları ve ormanlık alanlar bulunmaktadır.
 
Piknik yapmak ve şehrin karmaşasından kurtulup doğanın kalbinde nefes almak isteyenlerin favori mekânı olan Tivoli Parkı içerisinde doğa yürüyüşü yapmak için özel parkurlar içeren Rožnik Tepesi bulunmaktadır.
 
Park içerisinde bulunan Tivoli Kalesi, 17. yüzyıl Rönesans mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Tarih boyunca ülkenin önemli dini ve siyasi liderlerini içerisinde barındıran bu göz alıcı yapı, 1858 yılında Ljubljana Belediyesi tarafından satın alınmıştır. Orijinal mimari yapıya sadık kalınarak gerçekleştirilen detaylı yenileme çalışmalarının ardından 1967 yılında kale, resmi olarak Uluslararası Grafik Sanatları Merkezi olarak kullanılmaya başlanmıştır.
 
Aziz Nicholas Katedrali
 
Ljubljana Katedrali olarak da bilinen Aziz Nicholas Katedrali, yeşil kubbesi ve ikiz kuleleriyle şehrin en dikkat çekici yapılarından biridir.
 
Katedralin bulunduğu alan üzerinde 1262 yılında Roma mimarisi tarzında inşa edilmiş olan bir kilise bulunduğu bilinmektedir.1361 yılında çıkan bir yangın esnasında yok olan bu kilisenin yerine 1461 yılında Gotik mimari stilinde bir başka kilisenin inşa edilmiş olduğu kaydedilmiştir. Bu kilise ise 1469 yılında savaşlar esnasında yıkılmıştır.
 
1701 – 1706 yılları arasında Cizvit mimar Andrea Pozzo tarafından aynı bölge üzerine günümüzde hâlen ziyarete açık bulunan Barok stilindeki Aziz Nicholas Katedrali inşa edilmiştir.
 
Aziz Nicholas Katedrali’nin binası, tepeden bakıldığın bir Latin hacı formuna sahiptir. Duvarları Barok stilindeki fresklerle ve paha biçilmez tablolarla dolu katedralin iç dekorasyonuna zamanın ünlü sanatçıları Giulio Quaglio, Giuseppe Groppelli, Francesco Robba, Angelo Putti, Gregor Maček, Matevž Langus ve Tone Demšar katkıda bulunmuştur.
 
1996 yılında Papa’nın katedrali ziyareti öncesinde yapıya üzerinde kardinallerin yüzlerinin kabartma heykelleri bulunan, görkemli bronz bir kapı eklenmiştir.
 
Katedral haftanın her günü 07.00 – 12.00 ve 15.00 – 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Dolnicarjeva Sokağı, No: 1, Ljubljana
Telefon: (+386) 1 234 26 98
Web: lj-stolnica.rkc.si
 
Joze Plecnik’in Evi
 
Ljubljana; mimari açıdan düzenli ve ferah bir şehir olmasını, ünlü mimar Joze Plecnik’e borçludur. Şehrin büyük bir kısmının planlamasını yapan ünlü mimarın aynı zamanda stüdyosu olan evi, öldüğü günden bu yana değiştirilmeden korunmaktadır.
 
Eşsiz mimari stilinin izlerini tüm şehirde bulabileceğiniz Plecnik’i biraz daha yakından tanımak için, müze hâline dönüştürülen evini ziyaret edebilir ve başkentte bir zamanlar gündelik yaşamın nasıl olduğuna yakından şahit olabilirsiniz.
 
Müze, iki haftada bir; salı-perşembe 10.00 – 18.00, cumartesi 09.00 – 13.00 saatleri, arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Karunova Sokağı, No: 4, Trnovo semti, Ljubljana
Telefon: (+386) 1 280 16 00
Web: www.plecnik.net
 
Fransisken Müjde Kilisesi
 
1646 – 1660 yılları arasında Barok stilinde inşa edilmiş olan Fransisken Müjde Kilisesi, Prešeren Meydanı üzerinde yer almaktadır.
 
Pembe renkli, göz alıcı mimarisiyle Ljubljana’nın en dikkat çekici dini yapılarından biri olan kilisenin ana mihrabı, ünlü heykeltıraş Francesco Robba tarafından tasarlanmıştır.
 
Kilisenin hemen bitişiğinde 13. yüzyıldan kalma bir Fransisken Manastırı göze çarpmaktadır. Manastır içerisinde 70,000 tarihi kitap ve el yazması içeren dev bir kütüphane bulunmaktadır.
 
Adres: Prešeren Meydanı, Şehir Merkezi, Ljubljana
 
Ulusal Slovenya Müzesi
 
Başkentin en popüler kültür merkezlerinden biri olan Ulusal Slovenya Müzesi, Neo Rönesans mimari stilinde inşa edilmiş olan tarihi, şirin bir saray içerisinde kuruludur.
 
Müzede yer alan kalıcı sergi kapsamında; Slovenya’da bulunan tek mısır mumyası ve Karst bölgesinde keşfedilen tarih öncesi ilk objeler gibi paha biçilmez öneme sahip arkeolojik eserler yer almaktadır.
 
Müze, her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Müzeler Sokağı, No: 1, Ljubljana
Telefon: (+386) 1 241 44 00
Web: www.nms.si
 
Modern Sanat Müzesi
 
20. yüzyıl Slovenya modern sanatına ait 2000’in üzerinde resim, heykel, çizim, elektronik medya koleksiyonu, fotoğraf ve video içeren Modern Sanat Müzesi’nde; Ljubljana’nın savaş sonrası değişen çehresinin gözlemlenebileceği kültürel izler bulabilmek mümkündür.
 
Müze, hafta içi her gün 10.00 – 16.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Tomšiceva Sokağı, No: 14,Ljubljana
Telefon: (+386) 1 241 68 00
Web: www.mg-lj.si
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Ljubljana’nın hemen dışında en az kendi kadar büyüleyici banliyöler yer almaktadır. Başkent gezinize kısa bir mola vererek, kırsal alanlarda umulmadık güzellikte yeni seyahat deneyimleri edinebilirsiniz.
 
Bled Gölü
 
Ljubljana şehir merkezinin 55 km kuzeybatısında yer alan 14,000 yıllık buzul gölü Bled, Julian Alpleri’nin dorukları ve yemyeşil ormanlarla çevrili büyüleyici bir mekândır. Başkent şehir merkezinden her saat başı kalkan otobüslerle 75 dakikalık bir yolculuk sonunda ulaşılabilen Bled Gölü’ne, dileyenler araba kiralayarak 40 dakikada da gidebilirler.
 
Camgöbeği mavisi berrak sulara sahip olan Bled Gölü, aynı zamanda sayısız açık hava aktivitesinin ve adrenalin sporlarının yapılabileceği Triglav Ulusal Parkı’nın da giriş noktasıdır.
 
Bled Gölü’nü ziyarete gitmişken 15 dakika tırmanmayı göze alarak görkemli tarihi Bled Kalesi’ni ve gölün orta yerinde bulunan minik adacık üzerine kurulu Hz. Meryem Kilisesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: Ljubljana şehri merkezinin 55 km kuzeybatısı
 
Škofja Loka
 
M.S. 973 yılında bulunmuş olan küçük tarihi kasaba Škofja Loka, Ljubljana şehir merkezinin 25 km kuzey batısında yer almaktadır. Şehir merkezinden saatte bir kalkan otobüsler aracılığı ile 30 dakikada ulaşılabilen şirin Orta Çağ kentinin en büyük özelliği, mimari yapıların hiç bozulmadan korunabilmiş olmasıdır.
 
21. yüzyılın ortasında Orta Çağ’a dönüş yaparak kendinizi zaman tünelinde gibi hissedeceğiniz Škofja Loka’da ziyaret edilebilecek birçok kale, müze ve tarihi meydan bulunmaktadır. Başkentin tarihi güzelliklerine oranla daha bakir bir keşif ortamı sunan bu şirin kasabada aynı zamanda yerel halkı daha yakından tanıma ve Slovenya kırsal hayatını gözlemleme şansını elde edebilirsiniz.
 
Adres: Ljubljana’nın 25 km kuzey batısı
 
 
Ne Yenir?
​Ljubljana mutfağı; komşuları olan Orta Avrupa ülkelerinin mutfaklarından bilhassa da Balkan, Macar, Avusturya ve İtalyan mutfaklarından bir hayli etkilenmiştir.
 
Başkentte; yerel spesiyaller sunan mekânlara, geleneksel gostilna restoranları adı verilmektedir. Yerel lezzetler haricinde Meksika, İtalyan, Asya ve Akdeniz mutfakları da şehirde bir hayli popülerdir.
 
Şehir merkezi, birçok kaliteli restoran ve kafeye ev sahipliği yapmaktadır. Copova, Ob Ljubljanici, Eipprova ve Breg sokakları üzerinde şehrin en lüks geleneksel ve uluslararası restoranları bulunmaktadır.
 
Gosposvetska, Gregorciceva, Šubičeva, Zaloška ve Krojaška sokaklarında ise nispeten daha uygun fiyatlı ve orta kalitede restoranlara rastlayabilirsiniz.
 
Temel yemekler…
 
Domuz eti, sosis türleri, lahana, patates, fasulye, tereyağı, krema, yumurta, mantar, fındık, fıstık, kırmızı böğürtlen türleri ve tahıl ürünleri; Ljubljana mutfağında sıklıkla kullanılan temel malzemelerdir.
 
Kurutulmuş domuz budu salamı anlamına gelen karst prosciutto; Ljubljana mutfağının ünlü malzemelerinden biridir.
 
Özenle seçilen domuz butlarından elde edilen salamların tuzlanarak kurutulmasıyla elde edilen bu lezzetli malzeme ile birçok çeşit yemek yapılabilmektedir. Bu yemeklerin en ünlülerinden biri sebze soslu kurutulmuş domuz salamlı kiş’tir.
 
Çorba, Ljubljana mutfağının vazgeçilmez yemek öncesi spesiyalidir. Fasulye ve arpanın lapa biçiminde pişirilmesinden oluşan ričet çorbası; Slovenya mutfağının geleneksel yoğun kıvamlı çorbalarının en lezzetli örneklerinden biridir.
 
Štruklji; içi tercihe bağlı olarak et veya sebze ile doldurulan bir tür mantıdır. Žganci ise başta karabuğday olmak üzere birçok tahıl türünün karışımından elde edilen ve genellikle et yemeklerinin yanında servis edilen bir tür keşkektir.
 
Slovenya’ya has bir sosis türü olan Kranj sosisinin yanına isteğe bağlı olarak sebzeli ve soslu farklı garnitür çeşitleri konularak elde edilen kranjska klobasa ise ulusal çapta ünlü bir yemektir.
 
Kurbağa bacağı yemeği, Slovenya mutfağında oldukça popülerdir. Bilhassa başkent Ljubljana’nın simgesi olarak kabul edilen bu yemeğe žabji kraki adı verilmektedir.
 
Tatlılar…
 
Ljubljana mutfağına ait tatlılar söz konusu olduğunda; en popüler malzemelerden biri, baldır. Şehrin simgesi hâline gelen ve popüler bir hediyelik olan medenjaki; genellikle kalp, yıldız ve çam ağacı şekillerinde üretilen ballı kek ve kurabiyelere verilen isimdir.
 
İçi ceviz ve tahinle doldurulup rulo şeklinde pişirilen mayalı kek çeşidine potica denilmektedir.
 
Şehre özgü bir diğer popüler tatlı çeşidi ise; tahıllı un, haşhaş, krema, ceviz, elma ve lor peyniri içeren çok katlı ıslak kek prekmurska gibanica’dır.
 
İçi krema dışı ise pudra şekeri başta olmak üzere farklı şekerleme ve krema süslemeleriyle kaplı, kızartılmış tatlı çöreğe pączki adı verilmektedir.
 
Pinca; Paskalya Bayramı döneminde kahvaltıda tüketilen, bol yumurtalı üzeri iyice kızartılmış paskalya çöreğidir. Bayram dönemi dışında da, bu ürünü pastanelerde bulabilmek mümkündür.
 
Atıştırmalıklar…
 
Ülkemizde popüler bir hamur işi olan poğaça (Slovenya mutfağındaki yazılışıyla pogača) Ljubljana mutfağının da gözde atıştırmalıklarındandır. Hem tatlı hem de tuzlu olarak tüketilen poğaça türlerinin en popüleri, ekşi peynirli olanıdır.
 
Ljubljana’da popüler olan bir diğer tanıdık atıştırmalık ise börektir. Sebzeli ve etli börek çeşitleri, şehrin dört bir yanındaki büfe ve tezgâhlarda satılmaktadır. Ljubljana’da böreğe, burek adı verilmektedir.
 
Doğu’ya özgü bir lezzet olan kızartılmış nohut köftesinden oluşan sandviç falafel de şehrin favori atıştırmalıkları arasında yer almaktadır.
 
Funšterc; çoğunlukla sabahları ya da çay saatlerinde tüketilen kabarık yumurtalı kreplere denilmektedir.
 
Başkent ayrıca kendine özgü lezzeti dillere destan pizza ve burger çeşitleriyle de bir hayli ünlüdür. Şehre özgü bir fast food restoranı olan Hot Horse’da yerel fast food lezzetlerinin başarılı örneklerini deneyebilirsiniz.
 
Ne İçilir?
 
Çakal eriğinden üretilen rakı slivovitz, Ljubljana’nın en popüler alkollü içeceklerinden biridir.
 
Ardıç meyvelerinden damıtılarak üretilen, içimi sert alkol oranı bir hayli yüksek cin türevi içeceğe ise brinjevec adı verilmektedir.
 
Üzüm başta olmak üzere birçok farklı meyvenin aromasını içeren brendiye ise tropinovec denilmektedir.
 
Slovenya, kaliteli şarap üretimiyle ünlü bir ülkedir. Ljubljana bölgesine özgü şaraplar cviček adıyla bilinmektedir.
 
Ekşi süt anlamına gelen kislo mleko ve pinjenec denilen kefir de şehre özgü popüler alkolsüz içeceklerdendir.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Ljubljana; şirin ve huzur dolu bir Avrupa başkentidir. Art Nouveau stilini yanıtsan mimari yapıları ve ortasından geçen Ljubljanika Nehri, başkentin masalsı bir atmosfere sahip olmasını sağlamaktadır.
 
Renkli ve canlı Ljubljana’da doğayla iç içe bir gün geçirmek isterseniz; nehir kıyısındaki yemyeşil parklarda piknik yapabilir ve sportif aktivitelere katılabilirsiniz.
 
Doğal güzelliklerinin yanı sıra tam bir kültür ve sanat şehri olan Ljubljana’da her gün müzikten, tiyatroya, baleden modern dansa pek çok eşsiz performans sahnelenmektedir.
 
Başkenti dolaşırken mutlaka bir gününüzü sanatsal aktiviteleri izlemeye ve prestijli galerileri dolaşmaya ayırmanız önerilmektedir.
 
Bilhassa yaz döneminde renkli ve enerjik birçok festivale ev sahipliği yapan şehirde canınızın sıkılması olasılık dâhilinde değildir.
 
Adrenalini yüksek bir eğlence hayatını tercih edenler, doyurucu yerel yemeklerin tadına bakarak kazandıkları ekstra enerjiyi otantik gece kulüplerinde ve diskolarda eğlenerek harcayabilirler.
 
Müzik
 
Geleneksel Slovenya halk müziği; ait oldukları ortak tarih, Alp Dağları ve kıyı kültürü kavramlarından dolayı Kuzey İtalya, Avusturya ve Hırvatistan müziklerine yapı itibariyle oldukça benzemektedir.
 
Dünya çapında en popüler olan Slovenya yerel halk müziği türleri arasında polka, kolo ve vals bulunmaktadır.
 
Geleneksel Slovenya halk müziğinde en çok kullanılan enstrümanlar arasında; kemençe, davul, akordeon, buzuki, gayda, yan flüt, harp ve tambur bulunmaktadır.
 
Yerel halk müziği haricinde şehirde popüler olan diğer müzik türleri arasında klasik müzik, caz, blues ve rock bulunmaktadır.
 
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Ljubljana, üniversite öğrencileri popülasyonunun oldukça yüksek olduğu bir şehirdir. Bu durum; şehirde yıl boyunca sayısız sanat aktivitesinin gerçekleştirilmesini sağlayan önemli bir etmendir.
 
Tiyatronun yanı sıra bale, modern dans ve opera gösterileri de şehrin popüler sanatsal etkinlikleri arasında yer almaktadır.
 
Şehirde yıl boyunca dünyaca ünlü ve yerel eserlerin Slovence, İtalyanca ve İngilizce performansları gerçekleştirilmektedir.
 
Slovenya Ulusal Tiyatro Opera ve Balesi
 
Kısaca SGN adıyla bilinen bu dev sanatsal kurum, başkentin sanat camiasına damgasını vuran ve en önemli temsillere ev sahipliği yapan oldukça prestijli bir mekândır.
 
Tiyatronun aktif olduğu sezon, eylül – nisan ayları arasındadır ve etkinliklere katılabilmek için önceden web sitesi yoluyla bilet alınması tavsiye edilmektedir.
 
Adres: Zupanciceva Sokağı, No: 1, Ljubljana
Telefon: (+386) 1 241 17 64
Web: www.opera.si
 
Gece hayatı
 
Ljubljana’da gece hayatının kalbi, Ljubljanika Nehri kıyısından şehrin ana merkezi olarak kabul edilen Prešernov Meydanı’na doğru uzanan sokaklarda atmaktadır.
 
Nehir kıyısında daha çok turistik bar ve kafeler yer alırken şehrin otantik ve son moda mekânları, genellikle meydana doğru karşınıza çıkan ara sokaklarda bulunmaktadır.
 
Genellikle caz, blues ve rock müzik türlerinde canlı müzik performanslarının sergilendiği barlara gitmek için; Grablovičeva, Metelkova Mesto ve Beethovenova sokaklarındaki mekânlara göz atmalısınız.
 
Daha sakin ve otantik bir atmosfere sahip kafe ve barlar Krojaška, Mestni ve Knaflev sokakları üzerinde yer almaktadır.
 
Şehrin en ünlü disko ve dans kulüpleri ise; Tomšičeva, Kongresni ve Celovška sokakları içerisinde bulunmaktadır.
 
Festivaller
 
Ljubljana, özellikle yaz dönemlerinde etkileyici sanat festivallerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu festivallere katılarak şehri ve kültürünü daha yakından tanıma olanağına sahip olabilirsiniz.
 
Ljubljana Yaz Festivali
 
Ljubljana Yaz Festivali; her yıl 5 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında, şehirdeki kültürel ve sanatsal etkinlik merkezlerinde gerçekleştirilmektedir.
 
Tiyatro, bale ve opera gösterilerinin yanı sıra rock ve caz müziği konserlerine de ev sahipliği yapan bu renkli festivale dünyaca ünlü ve yerel birçok sanatçı katılmaktadır.
 
Ana Desetnica Uluslararası Sokak Tiyatrosu Festivali
 
Her yıl 30 Haziran – 3 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen Ana Desetnica Uluslararası Sokak Tiyatrosu Festivali; başkente yaz mevsiminin geldiğini müjdeleyen coşkulu bir sanat festivalidir.
 
Etkinlik süresince şehrin tüm sokakları, birer tiyatro sahnesine dönüştürülmektedir. Festivalin ana sponsorları, her yıl dünyaca ünlü ve yerel birkaç tiyatro grubuyla performans sergilemeleri için anlaşmaktadır.
 
Ancak bu etkinliğin özelliği, sokak sahnelerine spontane bir biçimde çıkarak doğaçlama gösteriler yapan yerel halk ve izleyicilerin coşkulu katılımı ve performanslarıdır.
 
Spor
 
Ljubljana’da popüler olan takım sporlarının başında buz hokeyi gelmektedir. Şehrin Slovenya Hokey Ligi’nde oynayan ünlü takımları arasında HD HS Olimpija, ŠD Alfa, HK Slavija ve HDD Olimpija Ljubljana bulunmaktadır.
 
Başkentte popüler olan bir diğer takım sporu ise basketboldur. KD Slovan, ŽKD Ježica Ljubljana ve KK Union Olimpija; en popüler basketbol kulüpleri olarak bilinmektedir.
 
Ljubljanika Nehri üzerinde gerçekleştirilen spor aktiviteleri arasında su kayağı ve kanoculuk bulunmaktadır. Ayrıca şehrin hemen yakınında yer alan Sava Nehri üzerinde de kanoculuk ve su kayağı aktiviteleri yapılabilmektedir.
 
Kış mevsiminde şehirde en popüler olan spor ise kayaktır. Kayak tutkunlarının, Cerklje na Gorenjskem bölgesinde yer alan şehrin en lüks kayak merkezi RTC Krvavek’e uğramaları tavsiye edilmektedir.
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Ljubljana Grup Uçak Bileti Al   » Ljubljana Grup Uçak Rezervasyonu   » Ljubljana Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Slovenya Ljubljana Grup Uçak Bileti Al