İstanbul Marsilya Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Marsilya Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Paris'ten sonra Fransa'nın ikinci en büyük şehri olan ve ülkenin güneydoğu kıyısında bulunan Marsilya, Provence-Alpes-Côte d'Azur Bölgesi ile Bouches-du-Rhône Departmanı'nın başkentidir. 240.62 km²'lik bir alana sahip olan şehir, yüzölçümü itibariyle Fransız şehirleri arasında birinci sıradadır.
 
Port d`Afrique ismiyle de bilinen Marsilya; M.Ö. 6. yüzyılda, o zamanlar Yunan şehirlerinden biri olan Foça tarafından kurulmuştur. Avrupa'nın en eski şehirleri arasında yer alan Marsilya, çok sayıda tarihî ve turistik mekâna sahiptir.
Büyük ve gösterişli limanıyla yüzyıllar boyu farklı kültürlerle etkileşim hâlinde olan Marsilya'da pek çok milletten insan yaşamaktadır. Özellikle şehirdeki Komorlular, İspanyol ve İtalyan popülasyonlar, Marsilya'nın kültürel yapısına ayrı bir dinamik kazandırmaktadır.
 
Marsilya'da şehir merkezi kadar, çevresindeki köy ve kasabalar da ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi çekmektedir. Şehrin doğayla iç içe olan ünlü yerleşim bölgeleri arasında CASSIS, Aix-en-Provence, La Ciotat, Aubagne ve Arles önemli bir yere sahiptir.
 
Deniz ve tepelerin mükemmel bir uyum içerisinde sıralandığı panoramik görüntüsüyle ziyaretçilerini selamlayan Marsilya; ılıman iklimi, güvenli sokakları ve doğal güzellikleriyle özellikle bahar ve yaz aylarında sıkça tercih edilmektedir.
 
Marsilya; Akdeniz mutfağı etkisinin ağırlıklı olarak hissedildiği restoranlarından, hareketli gece mekânlarına; bölgeye özgü sabun, çömlek ve antik süs eşyasının bulunabileceği mağazalarından, büyük alışveriş merkezlerine; tarihî binaların içerisinde yer alan özel müzelerinden, büyüleyici bir mimariye sahip katedrallerine kadar çok sayıda gezi noktası sayesinde ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatmaktadır. 
 
 
Provans Bölgesi'nde yer alan Marsilya; yazların sıcak ve kışların ılıman geçtiği, kısa süreli yağmurlar ile az şiddetli rüzgârların bol miktarda görüldüğü bir Fransız şehridir.
 
Marsilya'ya ziyaret için genellikle ilkbahar ve sonbahar ayları tercih edilmekle birlikte, enfes kumsalların tadını çıkarmak isteyenlerin, şehri yaz mevsiminde ziyaret etmeleri önerilmektedir.
 
Marsilya'da genel olarak herhangi bir güvenlik sorunu yaşanmamaktadır. Fakat yine de, tatilinizin güzel geçmesi için birkaç noktaya özen göstermeniz gerekmektedir.
 
Çoğu şehirde olduğu gibi her türlü yankesicilik ihtimaline karşı değerli eşyalarınızı yanınıza almamanız önerilmektedir. 
Geceleri Gare St Charles, Boulevard Michelet ve La Canebière bölgelerinden uzak durulması tavsiye edilmektedir.
 
Araç kullananlar, dışarıdan gelecek herhangi bir tehlikeye karşı kapıların kilitli olmasına özen göstermelidir.
 
Vieux Port (Eski Liman)
 
Marsilya halkının ve şehre gelen birçok misafirin gezi, eğlence ve yeme-içme aktiviteleri için ilk uğrak yerlerinden biri olan Vieux Port (Eski Liman); Fransa'nın en eski bölgeleri arasındadır.
 
"Limanlar Şehri" olarak da bilinen bu bölge; sınırlarında birçok tarihî ve turistik ziyaret noktası ile kafe, restoran ve bar gibi sayısız eğlence mekânı barındırmaktadır.
 
M.Ö. 600. yüzyılda Yunan medeniyeti tarafından kurulan Vieux Port'un nüfusunu, ilk önce Kelt ve Liguria bölgelerinden gelen yerleşimciler oluşturmuştur. Romalıların hâkimiyetine girdikten sonra sınırları güneye doğru hızla genişleyen bu liman bölgesine, aynı dönemde güvenlik amaçlı iki adet kale de yaptırılmıştır.
 
200.000 metrekarelik bir uzunluğa sahip ünlü limanıyla Vieux Port; ticari gemilere kapalı olmakla birlikte; "pointus" ismi verilen balıkçı tekneleri, motorbotlar, büyük yolcu gemileri ve turistik yatlara hizmet vermektedir.
 
Bölgenin çevresinde yer alan La Canebière; Vieux Port'un Réformés Caddesi'ne bağlandığı bir bulvar olarak göze çarpar. Bölge, 19. yüzyılda sayısı 280'leri bulan Marsilya kafelerinin çoğunu, kendi sınırları içinde barındırmasıyla ünlüdür.
 
Yugoslavya Kralı I. Alexander'ın öldürülmesi ve Nouvelles Galeries mağazasının büyük bir yangında tahrip olması gibi önemli tarihsel olaylara tanıklık eden bu bulvar, 1666 yılında kurulmuştur.
 
Vieux Port'un güney kesiminde bulunan St. Victor Manastırı, her daim kalabalık olan balık pazarı, Phare de Sainte Marie isimli deniz feneri, Musée des civilisations de l'Europe et de la Méditerranée (Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi) ve Musée des Docks Romains (Roma İskele Müzesi); Vieux Port'un önemli turistik ziyaret noktaları arasındadır.
 
Basilique Notre-Dame de la Garde (Notre-Dame de la Garde Bazilikası)
 
Vieux Port'un güney kısmında bulunan Notre-Dame de la Garde Bazilikası, şehrin sembollerinden La Garde Tepesi'nin üzerinde yer almaktadır.
 
Marsilya'nın pek çok yerinden görülebilen bu ünlü bazilika, yerli kesim tarafından "İyi Anne" anlamına gelen La Bonne Mère olarak da bilinir.
 
Çevresindeki tarihî kalelerle birlikte oldukça büyüleyici bir görüntüye sahip olan Notre-Dame de la Garde, 162 metrelik bir yükseklikten şehri selamlamaktadır.
 
Şehrin sembolik yapılarından biri olan Notre-Dame de la Garde'nin kökeni, 1214 yılına - Roma İmparatorluğu dönemine - dayanır.
 
Tehlikesiz bir deniz yolculuğu için La Garde tepesine çıkıp dua eden denizcilerin yolculuk dönüşü teşekkür amacıyla yaptırdığı küçük bir kilise, bugünkü bazilikanın alt yapısını oluşturmaktadır.
 
Yapımı, Marsilya piskoposlarından St. Charles Eugene de Mazenod tarafından üstlenilen ve 1864 yılında tamamlanan bazilikayı; Jacques Henri Esperandieu tasarlamıştır. Fransa'nın en dikkat çekici mimari eserlerinden biri olarak gösterilen bazilika; 19. yüzyıldaki yapısını, bugüne kadar korumayı başarmıştır. 
 
Ucunda ünlü "Bakire ve Çocuk" heykelinin bulunduğu 60 metrelik bir çan kulesine de sahip olan bazilikanın inşası, 5 yıl sürmüş ve bu süreçte toplam 170.000 ton yapı malzemesi kullanılmıştır.
 
Kakmalı mermer ve mozaiklerle süslenmiş bir iç dekorasyona sahip olan bazilika duvarlarında; resim, tabela, model filika, savaş madalyası gibi halk tarafından bağışlanan özel eşyalar da yer almaktadır.
 
Neo-Bizans mimarisiyle yapılan görkemli binasıyla şehrin en turistik mekânlarından biri olan Notre-Dame de la Garde, aynı zamanda Marsilya'nın panoramik görüntüsünü izlemek isteyenler için şehirdeki en ideal noktalardan biridir.
 
Adres: Rue Fort du Sanctuaire, 13006 Marsilya, Fransa
Telefon:+33 4 91 13 40 80
Ziyaretsaatleri: Salı - Pazar: 08:00 - 17:00
 
Musée des Docks Romains (Roma İskele Müzesi)
 
Vieux Port'un batısında yer alan Musée des Docks Romains, Marsilya'nın ünlü müzeleri arasında yer alır. Vieux Port Limanı'nın yapımı sırasında bulunan antik eserlerin yanında, gemi kalıntılarının da sergilendiği bu müze; el zanaatlarına ve denizciliğe ilgi duyanlar için oldukça ilgi çekicidir.
 
Müzede yer alan antik eserler arasında "amphora" adı verilen çift kulplu tepsiler ve "dolia" isimli eski zamanlara ait çömlekler büyük yer tutmaktadır. Marsilya'nın öne çıkan arkeolojik müzelerinden Musée des Docks Romains'i özellikle Vieux Port'a gelenlerin mutlaka ziyaret etmesi önerilmektedir.
 
Adres: 10 Place Vivaux, 13002 Marsilya, Fransa
Telefon: +33 4 91 91 24 62
Ziyaret saatleri: Ekim - Mayıs: Salı - Pazar: 10:00 - 17:00; 
Haziran - Eylül: Salı – Pazar: 11:00 - 18:00
 
Le Panier (Panier Meydanı)
 
Vieux Port'un kuzeyinde bulunan Le Panier, Marsilya'nın en eski bölgelerinden biridir. Tarihî yapıları, turistik kafeleri ve şık restoranlarıyla ünlü olan bu meydan; şehrin en gözde yerleri arasındadır.
 
M. Ö. 6. yüzyılda ilk kez Yunanlılar tarafından kurulan ve tarihî pek çok olaya tanıklık eden Le Panier, 1943'teki Alman işgalinin izlerini taşımaktadır.
 
"Eski Kent" de denilen Le Panier'in ünlü meydanı Place des Lenches, Yunanlılar zamanında agora olarak kullanılmıştır. Meydan, bugünlerde şehrin ünlü kafe ve restoranlarını bünyesinde barındırmaktadır.
 
Bölgenin dikkat çekici yapılarından Maison Diamantée (Elmas Evi), 1570 yılında zengin tüccar Pierre Gardiolle için inşa edilmiş olup günümüzde Musee du vieux Marseille (Eski Marsilya Müzesi)'ye ev sahipliği yapmaktadır. Bölgeye özgü pembe taşlarla dizayn edilen bu binanın balkonu, Provans bölgesinin ünlü papatyalarıyla süslenmiştir.
 
Le Panier'in bir diğer ünlü meydanı olan ve tarih içerisinde 15 adet un değirmenini -günümüzde bunlardan sadece ikisi mevcuttur - sınırları içerisinde barındıran Place des Moulins; krem, mavi, sarı ve lavanta renklerine sahip evleriyle dikkat çekmektedir.
 
Eskiden şehrin en büyük hastanelerinden biri olarak faaliyet göstermiş olan Hôtel Dieu da bölgenin önemli yapılarından biridir. Bunun dışında, Le Panier'de eski bir kilise olan Montee des Accoules'e ve İkinci Dünya Savaşı sırasında zarar gören Hôtel de Cabre binasına da rastlamak mümkündür.
La Vieille Charité
 
Panier Meydanı'nın en önemli yapılarından La Vieille Charité, günümüzde bir müze ve kültür merkezi olarak kullanılan eski bir huzurevidir. 1671 ve 1749 yılları arası Barok mimari stili temel alınarak inşa edilen bu bina, Marsilya'da 2. Dünya Savaşı'ndan en az tahribatla çıkan yapılar arasında yer almaktadır.
 
Mimar Pierre Puget tarafından tasarlanan bu yapının 3 katlı sıra kemerleri ve oval bir kubbenin içinde yer alan şapeli, oldukça dikkat çekmektedir. La Vieille Charité'nin tam merkezi sayılan bu şapelin yapımı, binanın inşasından 8 sene sonra başlamış ve 1704'te tamamlanmıştır.
 
Meryem Ana'ya adanan ve tarih içerisinde dilenci, evsiz, kimsesiz ve işsizlere kapılarını açan bu yapı; 1962 yılında kapanmış ve 1968 yılında kültür bakanlığı tarafından yeniden açılmıştır. 1970 ve 1986 yılları arasındaki restorasyon çalışmalarıyla bugünkü görünümüne kavuşan La Vielle Charité; şu an bünyesinde pek çok müze, kütüphane, dernek ve enstitü barındırmaktadır.
 
La Vieille Charité'nin ilk katında bulunan Musée d'Archéologie Méditerranéenne (Akdeniz Arkeoloji Müzesi), Keltik-Liguria bölgesinden kalan birçok antik eseri ziyaretçilerine sunmaktadır. Özellikle eski Mısır tarihinden pek çok sanat eseri barındıran müze; Yakın Doğu, Yunanistan, Etrurya ve Roma Devletleri'ndeki antik eşyalara yer veren özel bir koleksiyona da sahiptir.
 
Toplam eserlerinin üçte birini M. Ö. 7. yüzyıldan 1. yüzyıla kadarki geniş bir döneme ayıran müze, aynı zamanda Marsilya'nın Antik Yunan geçmişini ayrıntılı olarak yansıtmaktadır.
 
Binanın ikinci katında bulunan La Vieille Charité'nin diğer önemli müzesi Le Musée d'arts Africains, Océaniens et Amérindiens (Afrika, Okyanusya ve Yerli Amerika Sanatı Müzesi); farklı coğrafyaların ürettiği sanat eserlerini bir arada görmek açısından oldukça önemlidir. Meksika ve Batı Afrika'daki maskeler ve Güney Amerika'dan birçok kafatası örneği; müzede sergilenen unsurlar arasında öne çıkmaktadır.
 
La Vieille Charité'nin diğer katlarında ise pek çok arkeolojik belgenin bulunabileceği bir kütüphane, EHESS isimli Sosyal Bilimler Yüksek Öğrenim Akademisi, Centre National de la Recherche Scientifique (Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezî Ofisi) ve dönemsel olarak sergilenen çok sayıda müze yer almaktadır.
 
Adres: 2 Rue de la Charité, 13002 Marsilya, Fransa
Telefon: +33 4 91 14 58 80
Ziyaret saatleri: 10:00 - 18:00
 
Cathédrale Sainte-Marie-Majeure de Marseille ya da Cathédrale de la Major (Marsilya Katedrali)
 
Notre-Dame de la Garde ile birlikte Marsilya'nın en büyük katedrallerinden biri olan Marsilya Katedrali, şehrin önemli gezi noktalarından biridir. Aynı zamanda Fransa'nın ulusal anıtlarından biri sayılan bu katedral 1896 yılında yapılmıştır.
 
Katedralin öne çıkan özelliklerinden biri, içinde bulunduğu çevrede geçmişinden izler taşıyor olmasıdır. Katedral alanı, Nouvelle Major isimli bugünkü binası dışında 5. ve 12. olmak üzere iki farklı yüzyıla ait kilise kalıntılarını da içinde barındırmaktadır.
 
Marsilya Katedrali'nde; 19. yüzyılda yapılmış Nouvelle Major binası dışında, 12. yüzyılda inşa edilen ve Provans bölgesinin Romanesk mimari stilini yansıtan La Vieille Major'un sağlam olan kısımları da görülebilmektedir.
 
Katedralin büyük bir kısmını oluşturan Nouvelle Major ise Bizans - Roma mimari stili kullanılarak 1829 ve 1874 yılları arasında yapılmıştır. Ünlü mimarlar Léon Vaudoyerve Henri-Jacques Espérendieu tarafından inşa edilen bu binanın ana bölümü 145 metre, ön taraftaki kuleleri ise 70 metre uzunluğundadır.
 
Dış cephesi kadar gösterişli olan Nouvelle Major'ün iç kısmında mozaik süslemeler ön plana çıkmaktadır. Louis Botinelly, Auguste Carli ve Jules Cantini gibi yerli sanatçılar tarafından dekore edilen bu iç bölüm, ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir.
 
Marsilya'nın en eski katedrali olan Cathédrale de la Major, her yıl 15 Ağustos tarihinde düzenlenen Hz. Meryem'in göğe yükselmesi yortusundaki etkinliklerde de önemli bir yere sahiptir. Bu kutsal günde, şehrin caddelerinde omuzlar üzerinde taşınan altından bir Meryem heykeli, yürüyüşten önce özel bir ritüel eşliğinde Marsilya Katedrali'nden alınmaktadır.
 
Adres: Place de la Major, 13002 Marsilya, Fransa
Telefon: +33 4 91 90 52 87
Ziyaret Saatleri: Salı - Perşembe: 09:00 - 12:00 ve 14:30 - 17:30, 
Cuma - Pazar: 09:00 - 12:00 ve 14:30 - 18:30
 
Boulevard Longchamp ve Palais Longchamp (Longchamp Bulvarı ve Longchamp Sarayı)
 
Marsilya'nın sembolik bölgelerinden biri olan Longchamp Bulvarı; bünyesinde barındırdığı karakteristik evlerinin yanında, zengin içerikli müze ve bilim merkezleriyle de oldukça ünlüdür.
 
Bulvarın ön plana çıkan karakteristik "üç pencereli" evleri; bahçeli olmakla birlikte, genellikle güney cephelidir. 7 metre genişliğindeki bu evler, özel mülkiyete ait oldukları gibi kısa süreliğine de kiralanabilmektedir.
 
Çok sayıda göl, çeşme, bahçe ve heykellerle göz dolduran bu antik bulvarda; İtalyan Rönesansı'nın etkileri fazlasıyla görülmektedir.
Fransa Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren Observatoire de Marseille (Gözlem Evi), Longchamp Bulvarı'ndaki önemli diğer bir mekândır. Dünyanın en büyük teleskoplarının bulunduğu geniş bir laboratuvara sahip olan gözlem evi, Provans Üniversitesi ile ortak birçok çalışma yürütmektedir.
 
Bölgenin en dikkat çeken yapılarından biri olan Longchamp Sarayı, Durance Nehri ile Marsilya arasında kurulan kanalın anısına yapılmıştır.
 
16. yüzyılda şehirde baskın bir problem olan kuraklığı gidermek amacıyla 1838 yılında yapımına başlanan bu kanal, kısa bir süre içerisinde faaliyete geçmiştir. Ülkenin kanal sayesinde tekrar suya kavuşması şerefine devlet tarafından yapılmasına karar verilen sarayın inşasını, Notre-Dame de la Garde'nin mimarı Henry Espérandieu üstlenmiştir.
 
Longchamp binası, kanal suyunun verimliliğini temsil eden pek çok sanat eseriyle dekore edilmiştir. Ünlü heykeltıraş Antoine Louis Barye tarafından yapılan aslan ve kaplan heykellerine sahip anıtsal çeşme; sarayın girişinde bulunmaktadır. Camargue boğalarının çektiği bir arabayla taşınan buğday ve üzüm asmalarının resmedildiği bu çeşme, Durance Nehri etrafındaki geleneksel yaşamı hatırlatmaktadır.
 
Yapımı tamamlandıktan sonra saray, Musée des Beaux Arts (Güzel Sanatlar Müzesi)'a ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Francoise Duparc'ın üç ünlü tablosunun görülebileceği bu müze, ayrı bir odasını 19. yüzyılın ünlü hiciv ustası Honore Daumier'ın karikatür ve eserlerine ayırmıştır.
 
Bunun dışında çeşitli şehir planları ve Pierre Puget'inkiler başta olmak üzere birçok heykel, müzede görülebilecek diğer zenginlikler arasındadır.
 
Longchamp Sarayı'nın bir diğer ünlü müzesi olan ve 1819 yılında kurulan Muséum d'Histoire Naturelle (Doğal Tarih Müzesi), ziyaretçilerin gezmeyi en çok tercih ettiği turistik gezi noktaları arasındadır. Sarayın sağ kanadında bulunan bu müze, içerik itibariyle dört ayrı kategoriye ayrılmaktadır.
 
Doğal Tarih Müzesi'nin her biri zengin içeriğe sahip olan bu dört bölümü, şu şekilde ayrılmıştır: tarih öncesi ve evrim, osteoloji (kemik bilimi), Provans'taki hayvan ve bitkilerin doğal yaşamı ve 300'den fazla egzotik hayvan türünün görülebileceği safari odası.
 
Adres: 22 Boulevard Longchamp, 13001 Marsilya, Fransa
Telefon: +33 4 91 50 76 13
Ziyaret Saatleri: Yaz dönemi: Salı - Cuma: 11:00- 18:00
Kış dönemi: Salı - Cuma: 10:00 - 17:00
 
Şehir dışında kalan yerler
 
Château d'If ve L'archipel du Frioul (lF Kalesi ve Frioul Takımadaları)
 
1971 yılında Marsilya sınırlarına dahil edilen Frioul Takımadaları, şehrin önemli gezi noktalarından bir tanesidir. Pomègues, Ratonneau, If ve Tiboulen isimli dört adadan oluşan Frioul; kumsalları, dev uçurumları ve berrak sularıyla özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde çok sayıda ziyaretçiye kapılarını açmaktadır.
Sahip olduğu doğal yaşamıyla da dikkat çeken Frioul Adaları; "xérophytes" ve "alophytes" gibi 200'den fazla bitki ve "gabian" kuşu başta olmak üzere sayısız hayvan türünün izlenebileceği egzotik bir bölge olarak görülmektedir.
 
Frioul Takımadaları'nın en küçük üyesi lf'te bulunan lf Kalesi; şehir dışında görülmesi gereken en önemli yerlerden bir tanesidir. Marsilya Körfezi'ne karşı yapılmış olan bu ünlü kale; Alexandre Dumas'nın ünlü romanı Monte Cristo Kontu'nda, hikâyenin geçtiği yer olarak da dikkat çekmektedir.
Fransa Kralı I. François tarafından 1516 yılında denizden gelecek muhtemel saldırılara karşı korunma amaçlı yaptırılan lf Kalesi, 1600'lü yıllardan sonra siyasi ve dinî suçluların getirildiği bir hapishane olarak kullanılmaya başlamıştır.
 
Verilen ağır cezalar ve zor yaşam koşulları itibariyle tarihte kötü bir şöhrete sahip olan bu hapishanede; daha çok köleler ve sistem karşıtı isyancılar barındırılmıştır.
 
Kare şeklinde inşa edilmiş olan lf Kalesi; 28 metre uzunluğundaki üç katlı bir yapı özelliğindedir. Geniş silah mazgallarının bulunduğu üç büyük kulesi olan bu kale, her yıl 90.000'den fazla ziyaretçi ağırlamaktadır.
 
Adres: Château d'If, Marsilya
Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç, 15 Mayıs - 20 Eylül: 09:30 - 18:15
21 Eylül – 14 Mayıs: 09:00 - 17:30
 
Cassis ve Calanques
 
Marsilya'nın 20 kilometre doğusunda yer alan Cassis, Provans Bölgesi'nin küçük turistik kasabalarından biridir. Limanı, renkli balıkçı evleri, üzüm bağları, şarap evleri ve palmiye ağaçlarıyla Marsilya çevresindeki önemli gezi duraklarından biri olan Cassis; bölgeyi ziyaret eden ünlü Nobel ödüllü yazar Federique Mistral tarafından da büyük övgü toplamıştır. Mistral'a göre; Paris'i ziyaret eden, fakat Cassis'e uğramayan bir kişi; hâlâ hiçbir şey görmemiş demektir.
 
Cassis'in en karakteristik özelliği ise, "calanques" adı verilen bölgeye özgü fiyortlardır. Marsilya ve Cassis kıyıları arasında uzanan bu tipik yeryüzü şekli, 20 kilometre uzunluğundadır. Kireç taşının derin vadilerce oyulmasıyla meydana gelen ve oldukça dik uçurumlardan oluşan bu fiyortların en yüksek noktaları, Marseilleveyre (432 metre) ve Mont Puget (565 metre)'tir.
Adres: Cassis (Marsilya'nın 20 kilometre doğusu)
 
Ne Yenir?
Marsilya; Fransa'nın ve Provans Bölgesi'nin en tanınmış şehirlerinden biri olmasının yanında, mutfak kültürüyle de dünyada oldukça önemli bir yere sahiptir.
 
Akdeniz'e kıyısı olması nedeniyle özellikle deniz mahsulleri, zeytinyağı ve taze sebzelerin bolca kullanıldığı Marsilya mutfağı; geleneksel ve modern pişirme usullerini bir arada sunmaktadır.
Marsilya yemeklerinde baharatların ağırlığı da görülmektedir. Yemek yapımındaki baharat kullanımı pratiğinin Hindistan'dan geldiği ileri sürülmektedir.
 
Deniz mahsullerinin taze sebzelerle pişirildiği ana yemeklerden, kendine özgü soslara; anason ve portakalın bolca kullanıldığı tatlılardan, yerel alkollü içeceklere kadar zengin bir içeriğe sahip olan Marsilya mutfağı, barındırdığı özgün tatları ile birlikte ziyaretçilerine farklı ve unutulmaz bir damak zevki sunmaktadır.
 
Ana yemekler…
 
Marsilya denilince akla ilk gelen lezzetlerden bouillabaisse; pek çok deniz ürünü, baharat ve sebzenin karıştırılmasıyla elde edilen geleneksel bir çorba türüdür. İskorpit, deniz robini, mezgit, yılan balığı ve çipura başta olmak üzere çok sayıda deniz ürününün dahil edildiği bu yöresel yemek; aynı zamanda deniz kestanesi, midye ve yengeç gibi kabuklu deniz canlılarını da içinde barındırır.
 
Pırasa, soğan, kereviz, patates gibi taze sebzelerin eşlik ettiği bouillabaisse; rouille adı verilen ve zeytinyağı, sarımsak, safran ve Arnavut biberinden yapılan özel bir sosla sunulmaktadır.
Genellikle en az 10 kişi için hazırlanan bouillabaisse çorbası, pişirildikten sonra çorbanın içinde kalan sert derili balıkların konulduğu ayrı bir tabakla birlikte servis edilmektedir.
Bouillabaisse'ye benzeyen, fakat yapılışı açısından daha basit olan bourride; keler balığı ve mayonezin yanında pırasa, kereviz ve havuç karışımından oluşan brunoise garnitürünü de içermektedir. Daha çok, sarımsak, yumurta sarısı, tuz ve zeytinyağının malzemelerini oluşturduğu ailoi isimli bir sosla birlikte tüketilen bu yemeğe; beyaz şarap ve portakal suyunun da ayrı bir lezzet kattığı belirtilir.
 
Marsilya'nın bir diğer ünlü balık yemeği olan ve patates, kapari, domates ve beyaz şarap gibi malzemelerle zenginleştirilen loup de mer; deniz levreğinden yapılmaktadır.
Daha çok kalabalık gruplar için uygun olan diğer bir Marsilya yemeği ise pieds et paquets'tir. Koyunun - bazen domuz eti kullanıldığı da görülmektedir - bacak ve işkembesinden yapılan bu ünlü yemek; özellikle aile yemeklerinde bolca tüketilmektedir. İşkembe içlerinin havuç, domates, beyaz şarap, soğan ve patates gibi sebzelerle doldurulduğu bu yemek; çoğunlukla bir ipe bağlanarak pişirilir.
 
Şarap, konyak ve havuç gibi farklı malzemelerle 12 saat öncesinden terbiye edilen dana etinin pilavla birlikte servis edildiği daube de boeuf da geleneksel Marsilya lezzetleri arasında önemli bir yere sahiptir.
 
Marsilya mutfağı, sebze yemekleri açısından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Domates, patlıcan, fesleğen, yeşilbiber ve kabak gibi pek çok sebzenin bir arada olduğu ratatouille; beyaz şarap, kekik ve fesleğen ile terbiye edilen Provans usulü enginar yemeği barigoule ve İtalya'nın pesto sosundan farklı olarak içerisinde fıstık da barındıran pistou ile servis edilen soupeaupistou; sebzelerin eşlik ettiği ünlü Marsilya yemekleridir.
 
Atıştırmalıklar…
 
Marsilya yemeklerinin yanında sıkça tüketilen fougasse, Provans bölgesi ile özdeşleşen bir ekmek türüdür. Uzun ve düz bir şekle sahip olan bu ekmek; üzerine sürülerek servis edilen pistou, ailoi ve roille gibi geleneksel soslarla birlikte oldukça lezzetli bir atıştırmalık alternatifi oluşturmaktadır.
 
Kapari, ançüez ve zeytinyağının eşlik ettiği bir zeytin ezmesi çeşidi olan tapenade; ekmek üstü ya da ana yemeğin yanında tüketilebilen bir Marsilya lezzetidir.
Diğer bir ezme çeşidi olan anchoïade ise sarımsak ile siyah zeytinden yapılmakta ve taze sebzelerle servis edilmektedir.
 
Marsilya'da kaz ciğeri de önemli atıştırmalıklar arasındadır. Elma ile birlikte pişirilen kaz ciğeri, özellikle tavsiye edilen atıştırmalıklar arasındadır.
Marsilya'da bolca yapılan balık çorbası ise rezene, portakal, domates ve pırasa gibi sebzelerle zenginleştirilen bir Marsilya lezzetidir.
 
Tatlılar…
 
Marsilya'ya özgü tatlıların başında gelen navette, portakal aroması ile tatlandırılmış sert bir bisküvi türüdür. Genellikle 2 Şubat tarihindeki Hz. Meryem Yortusu için hazırlanan bu tatlı, Marsilya'daki pek çok pastane menüsünde de bulunmaktadır.
Ekmekten yapılan bir tatlı olan pompes à l'huile; anason, şekerlendirilmiş portakal kabuğu ve portakal çiçeği özünden oluşmaktadır.
 
Marsilya'ya özgü bir kestane şekeri olan marronglacé, anasonlu koz helvası marseillotes ve zeytinyağı ve çikolatanın birleşiminden oluşan espérantines; şehirde tadılabilecek diğer ünlü lezzetlerdir. Bu tatlılar, şehrin birçok yerinde hediyelik olarak da satılmaktadır.
Nohut unundan hazırlanan panisse, Marsilya'da yenilebilecek diğer bir tatlı olup kıvamı yumuşak ve pelte şeklindedir.
Yöreye özgü bir donut çeşidi olan chichi-fregi de özellikle kahvaltılarda ve öğle atıştırmalıklarında bolca tüketilen bir Marsilya tatlısı olarak ön plana çıkar.
 
Krema, toz şeker, süt, vanilya ve yumurta sarısı ile birlikte hazırlanan sütlü tatlı krem brüle ise Marsilya kafelerinde sıkça karşımıza çıkmaktadır.
 
Ne içilir?
 
Marsilya'nin karakteristik alkollü içeceği olan pastis, anason özlü olup suyla servis edilmektedir. Marsilya rakısı olarak da adlandırılabilecek bu içecek, baharatlı tadıyla ziyaretçiler tarafından oldukça beğenilmektedir. Patis, ülkedeki alkol tüketim oranında belirgin bir artışa sebebiyet vermesi nedeniyle 1990'lı yıllarda yasaklanan absinthe'in yerine geçmiştir.
Şehirde bolca tüketilen diğer bir alkollü içecek ise biradır. Özellikle Marsilya'da üretilen La Cagole marka biraya şehirde bolca rastlanmaktadır.
 
Özellikle akşam yemeklerinde tercih edilen pembe şarap ise Marsilya'ya özgü olarak buz ile servis edilmektedir. 
 
Nasıl Eğlenilir?
Marsilya; şehrin renkli gece kulüpleri ve farklı konseptlere sahip barları ile gece hayatının, ünlü tiyatro binaları ve sinema salonlarıyla da kültür ve sanatın önde gelen yerlerinden biridir.
Caddelerinin düzenlenen pek çok farklı festivalle renklendiği Marsilya, ünlü spor kulüpleri ve aktiviteleriyle de dinamik yapısını yıl boyunca hiç kaybetmemektedir.
 
Gece hayatı
Şık kokteyl barlarından bohem kültürünün ağır bastığı kafelere, gündüz bile dans edebileceğiniz gece kulüplerinden canlı müziğin keyfine varacağınız mekânlara kadar birçok eğlence alternatifi barındıran Marsilya'da gece hayatının oldukça hareketli geçtiği söylenmektedir.
 
House, electro, funk, soul, pop ve rock müziğin ağırlıkta olduğu programlarıyla ziyaretçilerine oldukça hareketli saatler yaşatan gece kulüpleri ve diskotekler, şehrin çeşitli bölgelerine yayılmıştır.
Çoğunun gündüz saatleri de açık olduğu bu kulüp ve diskotekler arasında; Rive Neuve Caddesi'nde bulunan Le Trolley Bus ve şehir merkezinin 5 km uzağındaki Léon Lachamp Yolu'nda yer alan Le Mystik başta gelmektedir.
Bunun dışında Trois Mages, La Paix, Fortia, Aldebert ve Sénac Caddeleri'nde de birçok renkli gece kulübü mevcuttur.
 
Şehirde birbirinden farklı kokteyl ve yemekleri tadabileceğiniz barlar arasında önemli bir yerde bulunan Café de la Plage; Pierre Mendès Bulvarı'nda yer almakta olup Prado kumsalının eşsiz manzarasına sahiptir. Bunun yanında, Vieux Port'ta yer alan La Caravelle de birbirinden lezzetli kokteyllerle ziyaretçilerini ağırlamaktadır.
 
Canlı müziğin keyfini yaşayabileceğiniz popüler Marsilya barları; şehrin Rive Neuve, Sainte, Trois Rois ve Urbain V Caddeleri ile Charles Livon ve Cours Julien, bölgelerinde sıralanmıştır. Her biri farklı repertuara sahip bu barlar arasında; Dockdes Suds, Espace Julien, Bar de la Marine, La Partdes Anges ve Le Carré öncelikli bir yerdedir.
 
Genellikle şehrin bar ve diskoteklerinde geceye başlamadan önce tercih edilen Marsilya'nın modern kafeleri; Sainte-françoise Caddesi, Philippon Bulvarı ve Cours Honoré d'Estienne d'Orves bölgesinde yoğun olarak bulunmaktadır.
 
Tiyatro ve sinema
 
Şehrin dört bir yanında bulunan tiyatro salonlarında klasik ve modern eserlerin gösterimini yapan Marsilya, sahne sanatlarında Fransa'da önemli bir yere sahiptir.
 
Şehrin en ünlü tiyatrosu olan ve Rive Neuve Caddesi'nde bulunan Théatre National de la Criée; günümüz tiyatrosu ağırlıkta olmak üzere yıl içerisinde pek çok oyun sergilemektedir.
Mimarisi ile de dikkat çeken Place de La Lenche, modern ve postmodern eserleri samimi bir atmosferde izleyicilere sunan küçük çaplı bir tiyatro özelliğindedir.
 
Marsilya'da müzik ve tiyatronun bir arada olduğu pek çok etkinlik bulunmaktadır. Bu etkinlikler genellikle şehrin popüler tiyatro salonlarında gösterilmektedir. Jobin Caddesi'nde bulunan Friche de la Belle de Mai; aynı zamanda bir sinema kulübü olan Le Merlan, Rus oyunları ve müzik etkinliklerinin yoğun olarak takip edilebildiği Théâtre Toursky; şehrin zengin içerikli programa sahip diğer tiyatrolarıdır.
 
Fransız sineması denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Marsilya, ülkede Paris'ten sonra en çok film çekilen ikinci şehir olma özelliğine sahiptir.
Belle de Mai medya merkezi ve Les Studios de Marseille (Marsilya Stüdyoları) sayesinde sinema sektöründe başarılı birçok eser ortaya çıkaran Marsilya'da ayrıca modern pek çok sinema salonu bulunmaktadır.
 
Şehrin popüler sinema salonları arasında; Place Castellane'de bulunan Le César, Du Prado Bulvarı'nda yer alan Cinéma Chambord, Cinéma Caddesi'ndeki Alhambra Cinémarseille ve Vincent Scotto Caddesi'nin ünlü binalarından Cinéma Le Variétés sayılabilir.
 
Festivaller
 
Marsilya'da dans ve müzik başta olmak üzere çeşitli alanlarda düzenlenen pek çok festival mevcuttur. Geleneksel santon sergilerinden gökyüzünün uçurtmalarla dolduğu Rüzgâr Festivali'ne kadar geniş bir yelpazeye sahip olan Marsilya etkinlikleri, Provans Bölgesi'nden olduğu kadar dünyadan da birçok ziyaretçi tarafından takip edilmektedir.
 
Festival international du documentaire de Marseille (Uluslararası Marsilya Belgesel Film Festivali)
 
FID Marseille olarak da isimlendirilen Uluslararası Marsilya Belgesel Film Festivali, zengin içeriğiyle her yıl temmuz ayında sinemaseverlerle buluşmaktadır. 1989 yılından beri düzenlenen bu festival; uluslararası ve ulusal yarışmaların yanında birçok yönetmenin ilk filmlerine de yer vermesi nedeniyle ayrıca büyük bir öneme sahiptir.
 
150'den fazla belgeselin şehrin tiyatro, sinema, galeri ve açık hava alanlarında gösterildiği bu etkinliğin sonunda, ulusal ve uluslararası kategorilerde birinci olanlar; festival tarafından Büyük Ödül (Grand Prix)'e layık görülmektedir.
La Foireaux Santons (Santon Fuarı)
 
Provans'ın geleneksel heykelciklerine ismini veren santon'lar, Noel zamanı bölgenin pek çok yerinde düzenlenen önemli bir festivalde de başrolü oynamaktadır. Kasım ayının son pazar günü başlayıp aralık sonuna kadar devam eden Santon Fuarı; santon üreticilerinin kurduğu bir dernek tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu etkinliklerin en eskilerinden biri olan Marsilya Santon Fuarı'na, Canebièreve Vieux Port'un yakınında kurulan bir Noel pazarı ev sahipliği yapmaktadır.
 
Halk şarkılarının söylenip yürüyüş ve gösterilerin de yapıldığı bu festivalde sergilenen santon'lar; eskiden sadece Noel temaları barındırırken, son zamanlarda geleneksel Provans yaşam tarzını temsil eden figürlere de - geleneksel kıyafetlerle temsil edilen insanlar, bölgeyle özdeşleşen hayvan türleri gibi - yer vermektedir.
Fête du Vent (Rüzgâr Festivali)
 
Marsilya'nın sonbaharı karşılamaya hazırlandığı eylül ayında düzenlenen Rüzgâr Festivali, şehirdeki Prado Kumsalı'nda gerçekleşmektedir. Aynı zamanda "festivallerin festivali" olarak da tanımlanan bu etkinlik, Marsilya ve çevresindeki pek çok uçurtma tutkununu bir araya getirmektedir. Tek ipli ve parafoil uçurtma gösterileri, uçurtma boyama aktiviteleri ve uçurtma savaşları gibi bölümlere sahip olan bu festival sayesinde, Marsilya gökleri; toplam 4 gün boyunca oldukça renkli görüntülere sahne olmaktadır.
 
Diğer Festivaller
 
Bahar aylarında gerçekleşen Avec le Temps, sonbaharda düzenlenen Marsatac ve ekim ayının önemli etkinlikleri arasında yer alan La Fiesta Des Suds da Marsilya'daki önemli müzik festivalleri arasındadır.
 
Yaz boyunca süren dans festivali Le FDAmM, mart ve nisan aylarında Toursky Tiyatrosu'nda düzenlenen Rusya Festivali ve mart ayının ortalarında gerçekleşen Marsilya Karnavalı; şehrin diğer önemli festivallerindendir.
Spor
 
Ünlü spor kulüpleriyle adından söz ettiren Marsilya, bünyesinde birçok etkinliği de barındırır. Futbol ve rugby'de önemli başarılara imza atan şehir, su sporları alanında da birçok aktivite olanağı sunmaktadır.
 
Şehrin en popüler spor kulübü olan Olympique de Marseille, futbol alanında dünya çapında bir öneme sahiptir. 1993 yılında UEFA kupasını evine götüren Olympique de Marseille, 1999 ve 2004 yılında da finalist olarak bu lige adını yazdırmıştır. 60.000 kişilik bir kapasiteye sahip olan ve Olympique de Marseille'nin tüm maçlarına ev sahipliği yapan Velodrome Stadyumu'nda ayrıca birçok rugby müsabakası da gerçekleşmektedir.
 
Marseille XIII ve Marseille Vitrolles Rugby isimli iki önemli rugby takımıyla büyük başarılar elde eden Marsilya, 2007 Rugby Dünya Kupası'na da ev sahipliği yapmıştır.
 
Su sporları alanında önemli bir yerde olan Marsilya'da yelkencilik en popüler faaliyet olarak dikkat çeker. Yelken sporuna her mevsim elverişli olan Marsilya denizinde, dünyadaki en başarılı yelken takımlarının buluştuğu World Match Racing Tour isimli yat yarışları da düzenlenmektedir.
 
Yelkencilik dışında; Pointe Rouge, Prado ve Frioul gibi bölgelerde yaygın olarak yapılan rüzgâr sörfü ve deniz motoru gezileri de şehrin önemli su sporu aktiviteleri arasındadır.
Aix Marseille başta olmak üzere birçok golf kulübüne sahip olan Marsilya, elverişli kortlarıyla da golfseverler tarafından sıkça tercih edilmektedir.
 
Bunun yanında şehrin ünlü bölgelerinden Marsilya Paten Parkı'nda, pek çok patencinin heyecan verici gösterilerini izleyebileceğiniz gibi; Park Borely, Park Bdes Bruyeres ve Park Montredon Pastre gibi alanlarda koşudan bisiklet sürmeye kadar birçok açık hava spor aktivitesi de gerçekleştirebilirsiniz. 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Marsilya Grup Uçak Bileti Al   » Marsilya Grup Uçak Rezervasyonu   » Marsilya Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Marsilya Grup Uçak Bileti Al