İstanbul Münih Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Münih Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
​Berlin ve Hamburg’dan sonra Almanya’nın en büyük üçüncü şehri olan Münih, Bavyera Eyaleti’nin de başkentidir. Uzun zamandır Münih şehrinin sloganı “Yürekli Dünya Şehri (Die Weltstadt mit Hertz)” olmuştur. Şehrin temiz, güvenli ve yemyeşil oluşu turistlerin ve Almanların Münih’e sıkça gelmelerinin sebeplerindendir. Kendine özgü gelenekleri,  operaları, yüksek standarttaki yaşam kalitesi, dört mevsim devam eden kültürel etkinlikleri, restoranları, barları ve yaz festivalleriyle Münih; adeta bir şölen yeri gibidir.
 
Münih, Avrupa’nın önemli kültür başkentlerinden biridir. Almanlara en çok hangi şehirde yaşamak istedikleri sorulduğunda,  Almanya’daki en pahalı şehir olmasına rağmen, büyük çoğunluğun yanıtı her zaman Münih olmuştur.  Alpler’e yakın oluşu, muhteşem manzaraları, Barok ve Rokoko tarzı harika mimarisi, kültürel zenginliği ve ulaşım sistemi Münih’i yaşanılası hâle getiren özelliklerden bazılarıdır.
 
Bavyeralı oluşlarından ötürü Almanlarla pek çok noktada farklılaşan Münihliler, çalışma konusunda Almanlar kadar disiplinli değildir. İş yaşamında disiplinin gerekli olduğu kadar keyifli çalışmanın da gerekli olduğunun bilincinde oldukları görülür. Münih’te iş yemekleri daha uzun, çalışma saatleri daha azdır.
Münih’te şehir içinde çok düzenli bir metro sistemi vardır. Şehirdeki yollar bilinçli olarak şehrin çevresinde yapılmıştır. Bu şekilde şehir içinde yaya olarak gezmek, daha kolay ve keyifli hâle getirilmiştir. Yaya olarak gidilemeyecek yerler içinse metro sistemi ve tren yolları kullanılmaktadır.
 
 
Nereler Gezilir?
​Münih, Almanya’nın en çok müze ve sanat galerisine sahip olan kentidir. Ortaçağ’da kentin sınırları surlarla çevrilmiştir. Ancak bugün şehir, yok olan surların çok ötesine geçerek, genişlemiş ve gelişmiştir.
 
Kentin kalbi Marienplatz etrafında atar. Eski zamanlarda meydan, buğday pazarı kurulan ve şövalyelerin düello yaptığı bir alanmış. Müzeler, kiliseler ve pazar tezgâhlarıyla çevrili meydan; çiçek tarhları ve kafelerle keyifli ve canlı bir gezi alanına dönüşmüştür.
 
Eski tuz tüccarlarının buluşma yeri ve eski kent merkezi olan Odeondplatz Meydanı,
muazzam St. Kajetan Theatiner Kilisesi’nin bulunduğu meydandır.  Yemyeşil ağaçların gölgesindeki huzur verici meydanda ortaçağdan kalma birçok bina bulunur. Kraliyet Sarayı ve Hofgarten (Kraliyet Bahçesi) mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.
 
Şehir II. Dünya Savaşı’nda bir hayli harap olsa da yıkıntılar arasında ayakta durmayı başarabilen yapılar olmuştur. Isartor, Karlstor ve Sendlinger Tor şehir kapıları bu tarihi yapılar arasındadır.
 
Bayerisches National Museum
 
Farklı sanat evlerinin izlerini yansıtan Ulusal Bavyera Müzesi binası, ortaçağdan 19. yüzyıla uzanan muhteşem koleksiyonları bünyesinde barındırmaktadır. Müzede çoktan yok olmuş kilise, manastır ve kule gibi yerlere ait olan Gotik taş yontuları, ahşap heykeller ve tablolar bulunmaktadır.
 
Heilbron Manastırından getirilen ürpertici saat, keşişlerin ayarladığı zamanda ürkütücü ölüm bestesini çalar. Saatin üzerindeki ölüm figürleriyle işlenmiş aslan ve yontmalar geç Gotik dönemine ait eserlerdir.
 
Müzedeki orijinal ortaçağ süslemeleri ve oymalarından oluşan salonda Bavyera Dükalığına ait 16. yüzyıl kentlerinin Jakop Sandtner tarafından yapılmış Münih, Ingolstadt ve Landhut grift maketleri sergilenmektedir. Müzede ayrıca İncil ve Tevrat’tan sahnelerin işlendiği mükemmel oyma kapıları görebilirsiniz.
 
Adres: Prinzregentenstrasse 3, München
Tel: 49 (89) 2112401
Web: www.bayerisches-nationalmuseum.de
Ziyaret saatleri: Salı-Pazar 10.00-17.00
 
BMW Museum
 
Bavyera Motor Fabrikaları tarihçesiyle ilgili tüm eseri barındıran bu müzede BMW’yi dünyaya tanıtan tüm klasik tasarımların orijinallerini görebilirsiniz. BMW’nin en klasik otomobilleri, motosikletleri ve uçak motorları burada sergilenmektedir.
 
Müzede teknolojik gelişimlerin yanı sıra bu gelişimlere paralel olarak dünyada gerçekleşen önemli olaylar da anlatılmaktadır. Müzede sergilenen nesneleri vurgulayan etkileyici bir aydınlatma eşliğinde; yakın tarih, politik ve kültürel boyutlarıyla sahnelenmektedir.
 
Müzede kısa filmler izleyebilir, Alman bakanlarının, Amerikan başkanlarının ve Elvis Presley, Marilyn Monroe gibi ünlülerin gerçek boyutlardaki mankenlerini görebilir, onların ağzından dünyadaki önemli olaylar hakkındaki tanıklıklarını dinleyebilirsiniz.
 
Adres: Petuelring, München
Tel: 49 (89) 3822 3307
Ziyaret Saatleri: Her gün 09.00 -17.00
 
Deutches Museum
 
Dünyadaki en geniş ve en büyük bilim ve teknoloji koleksiyonunun bulunduğu müze, küçük büyük herkesin beğenisini toplamaktadır. Çok büyük olmasına karşın, müzeyi gezmek yorucu olmayacaktır; çünkü müzedeki her şey ziyaretçilerin keyif alacakları şekilde titizlikle tasarlanmıştır.
 
Bilim ve teknoloji müzesi oluşu ciddiyetin hâkim olacağı bir yer gibi görünse de aslında çok eğlenceli bir müzedir. Ziyaretçilerin bir düğmeye basmaları, bir direksiyonu çevirmeleri, bir kolu çekmeleri ile harekete geçen maket ve deney düzenekleri küçüklerin olduğu kadar yetişkinlerin de ilgisini çeker.
 
En karmaşık makinelerin, maket ya da oyuncak gibi sunulması hem eğlendirir hem de ziyaretçilerine bir şeyler öğretir. Müzedeki en dikkat çekici eserlerden biri ise dünyada ilk uçuş yapan jet olan Dornier Do 31’dir. Bu jetin kendisini görmek çok etkileyicidir.
 
60 metre uzunluğundaki 19. yüzyıl Alman yelkenlisini bünyesinde barındıran ulaşım bölümünde; Kızılderili kanosundan İrlanda gondoluna kadar pek çok deniz taşıtı görebilirsiniz. Bunların hiçbiri maket ya da sonradan yapılma değil, hepsi tamamen orijinaldir. Yel değirmenleri, su değirmenleri, rüzgâr türbini ve Nürnberg’den getirilen 1893 tarihli bir buharlı motor gibi enerji üretiminde kullanılan makineler; tarihi özellik taşımakla kalmaz. Eserlerin hepsi aynı zamanda birer sanat eseri niteliğindedir.
 
Tren teknolojisine ilgi duyanlar için, ilk İngiliz lokomotiflerinden olan 1813 tarihli “Puffing Billy” en çok ilgi çeken araçlardandır. En çok ilgi çeken bir diğer eser ise 204 metrelik ray sistemi, 100 adet dönemeci ve dokuz paralel peronluk geniş bir istasyonu bulunan demiryolu maketidir.
 
Müzede Karl Benz’in 1886 yapımı muhteşem arabası “Automobil Nummer 1” tan, 155.000 km kullanımdan sonra hâlâ iyi durumda olan 1967 tarihli boyasız, paslanmaz çelik bir Porsche spor arabaya kadar büyük bir araba koleksiyonu vardır. II. Ludwig’in “makam arabası” da bu büyük koleksiyonun yanında yer alır. Altın yaldız kaplamalı, Rokoko tarzı at arabası ilk otomobilden sekiz yıl önce yapılmıştır. At arabası ile teknik bilgilerin arasında şöyle bir not vardır; “Freni yoktur”.
 
Müzede ayrıca; dünyanın en modern planetaryumu olarak adlandırılan etkileşimli astronomi ve katılabileceğiniz lazer gösterileri olan büyük bir alan bulunur. Nükleer enerji, baskı ve müzik aletleri, madenler ve pırlantaların gelişimi temalı sergiler de bu büyük müzede inceleyebileceğiniz bölümler arasındadır.
 
Adres: N15 Museumsinsel 1, München
Ziyaret Saatleri: Her gün 09.00 -17.00
 
Müncher Stadtmuseum
 
Erasmus Grasser’in muhteşem gotik üslubuyla kentin ortaçağdan bugüne gelişimini izleyebileceğiniz müze, Münih’in farklı karakterini yansıtmaktadır. Altes Rathaus’tan getirilmiş olan, 1480 yapımı bir grup ahşap oyma heykelcik olan Morris Dansçıları, müzenin bir bölümü olan Moriskenraum’da sergilenmektedir.
 
Müzede Münih’in tüm tarihi; harita, maket ve fotoğraflarla ilk katta sergilenmektedir. İkinci katta ise farklı üsluplara göre dekore edilmiş yirmi oda bulunmaktadır. Biedemer mobilyalarıyla ya da daha zarif olan Judenstil tarzı mobilyalarla döşenmiş mutfaklar, yatak odaları ve oturma odaları görebilirsiniz. 19. yy burjuva evleri, 18. yy şarap tavernası ve asil bir ressamın atölyesi; mutlaka görmeniz gerekenler arasındadır.
 
Alman moda tasarımının merkezi olan Münih’te 17. yy’dan itibaren yapılmış moda koleksiyonlarını inceleyerek bu tarihe tanık olabilirsiniz. Üçüncü katta ise dünyadaki benzerlerinin en büyüklerinden biri olan Kukla Tiyatrosu Koleksiyonu’na hayran kalacaksınız. Bavyera, yıllardan beri; el kuklası, gölge oyunu ve mekanik oyuncak üretiminin geleneksel merkezi olmuştur.
 
Adres: St. Jakobs Platz 1 80331, München
Tel: 49 (89) 23322370
 
Alte Pinakotek
 
15. yy’dan 18. yy tablolarına kadar birçok tablonun yer aldığı müzede, tüm tablolar kronolojik sıraya göre yerleştirilmiştir. Klasik müzelerde akımlarına, ülkelerine ve sanatçılarına göre sıralanırken, bu müzede kronolojik sıralamayla yerleştirilen eserler ziyaretçilere yüzyıllar boyunca resim anlayışına nasıl yorum farklılığı getirildiğini gösteriyor.
 
Müzenin en çarpıcı eserleri; Giotto’nun Son Yemek, Çarmıha Geriliş ve Araf’taki İsa çalışmalarıdır. Albrecht Dürer’in 1526 tarihli Dört Havari adlı eseri, Pterus ile Yuhanna’nın ve Paulus ile Markos’un soylu birer portresi bulunmaktadır. Matthias Grünewald’ın “Aziz Erasmus ve Aziz Mautritius’ın Karşılaşması” eseri çok gerçekçi bir çalışma olduğundan görenleri şaşırtmaktadır.
 
Müzedeki en önemli hazinelerden biri de Tiziano’nun 1507 yılında 90 yaşındayken yaptığı “Dikenli Taçlı İsa” adlı eseridir. Leonardo da Vinci’nin 1473’te yapmış olduğu “Madonna ve Çocuk İsa” ise sanat tarihi açısından çok değerli bir yere sahiptir. Yüzlerce eserin bulunduğu müzede çeşitli ülkelerden birçok eseri görebileceksiniz.
 
Adres: Barer Strasse 40, München
Tel: 49 (89) 23805360
Ziyaret Saatleri: Salı, Çarşamba, Cumartesi, Pazar günleri 10.00 -17.00
Perşembe, Cuma 10.00 - 20.00
 
Neue Pinakothek
 
1970’lerin sonunda yapılan müzede, 18. yy’dan günümüz resim ve heykeline uzanan geniş bir koleksiyon sergilenmektedir. Canletto, Guardi, Goya ve Turner’ın başyapıtlarından oluşan koleksiyon; ziyaretçilerine 18. ve 19. yy resim sanatı hakkında fikir vermektedir. İngiltere, Fransa ve İspanya’nın meşhur portre ve manzara ressamlarının resimleri de bu müzede bulunmaktadır.
 
Fransız Devrimi’nin yarattığı sanatsal etkiyle yapılmış “Porträt der Marquise de Sorc de Thélusson” isimli eser 1800’lerin uluslar arası platforma nasıl yansıdığını göstermektedir.
 
Geç 19. ve 20. yy sergilerinde Gustav Klimt ve Max Klinger’ın çalışmaları sembolizm akımına örnekler verirken, Max Lieberman’ın eserleri toplumsal gerçekliği temsil etmektedir. Müzede büyük ressamların ünlü resimlerinin yanı sıra her döneme ait heykelleri de inceleyebilirsiniz.
 
Adres: Barer Strasse 29, München
Tel: 49 (89) 23805216
Web: www.pinakothek.de
 
Pinotek der Moderne
 
Sanat, tasarım, mimari, çizimler ve baskılar bölümlerini barındıran müzede; dünya çapında koleksiyonlar bulunur. 20. yy başlarında ortaya çıkan öncü sanat akımlarının örneklerinden çağdaş sanat eserlerine kadar birçok resim, heykel ve enstalasyonla birlikte Salvador Dalí, Picasso ve Marx Ernst gibi dehaların eserleri sergilenmektedir.
 
İki katlı gezilebilir rafların bulunduğu tasarım bölümünde; motorlu araç tasarımı, ahşap mobilya ve bilgisayar temalı tasarımların öncülerinin günümüze kadar gelen örnekleri bulunmaktadır.
 
Mimari bölümünde, 16. yy’a kadar giden mimari çizimleri inceleyebilir, fotoğraflar, maketler ve bilgisayar animasyonlarına bakabilirsiniz. Eski Alman ve Flaman baskıları, Rönesans döneminden kalma İtalyan ve Alman çizimlerinin bulunduğu koleksiyon, 15. yy’dan günümüze ışık tutmaktadır.
 
Adres: Barer Strasse 40, München
Tel: 49 (89) 23805360
 
Residenzmuseum
 
112 oda, 6 salon ve 4 galeriden oluşan Residenz devasa bir yerdir. Ahnengalerie (Atalar Galerisi) M.Ö. 700’lü yıllarda yaşamış olan Dük Thedor’dan başlayarak 121 Wittelsbach ailesi üyesinin bal mumu heykellerini sergilemektedir.
 
Antiquarium, 1558’de Friedrich tarafından Dük V. Albrecht için tasarlanmış 70 metre uzunluğundaki anıtsal rönesans kütüphanesidir. Odanın adı, içerisinde bulunan Antik Yunan ve Roma liderlerinin büstlerinden gelmektedir.
 
Meissen’in Dresden bölgesinden ve Nymphenburg’dan getirtilen zarif porselenler,  muazzam Alman, Fransız ve İngiliz porselenleri ile birlikte Japon ve Çin porselenlerinin sergilendiği Porselen Koleksiyonları odası en etkileyici odalardan biridir.
 
Schatzkammer (Hazine Dairesi), 1000 yılda hanedanlığın bir araya getirmiş olduğu; mücevher, altın, gümüş, kristal ve sedef işli takılardan oluşan hazinenin sergilendiği bölümdür. Bu muhteşem koleksiyonun en önemli parçası 890 yılında yapılmış olan Arnulfziborium isimli komünyon kâsesidir.
 
Adres: Max-Joseph-Platz 3, München
Tel: 49 (89) 290671
 
Nymphenburg Sarayı
 
Fıskiyeler, havuzlar ve bahçesinde muhteşem yapıtlar olan ışıltılı saray aslında Residenz’da devlet işlerinden yorulan Wittelsbach ailesine mütevazı bir yazlık ev olarak planlanmıştı. Fakat gelen her yeni kral eve yeni tasarımlar eklediği için saray sürekli genişleyerek büyüdü.
 
Saray binasının tavanında ve duvarlarında zarif 18. yüzyıl süslemeleri vardır. Ziyafet salonunun duvarlarını ise “Nymphaların Doğa Tanrıçası’na Saygılarını Sunuşu” freskleri süslemektedir.
 
Shönheitengalerie, I. Ludwig’in Joseph Stieler’a yaptırdığı Münih’in en güzel kadınlarının portrelerinden oluşan “Güzel Kadınlar Galerisi”dir. Koleksiyonun en güzel parçalarından biri; belinde yılan derisi kemeri ve elinde kırbacı olan Ludwig’in sevgilisi Lola Montez’in tablosudur.
 
Marstallmuseum; taç giyme törenleri, düğünler ve kraliyet eğlencelerinde kullanılan tüm eşyalardan oluşan koleksiyonun sergilendiği yerdir. Şaşaalı at arabalarından zarif porselen koleksiyonlarına kadar her şeyi görebilirsiniz.
 
Adres: Schloss Nymphenburg Eingang 1 80638 München
Tel: 49 (89) 179080
 
Bavaria Film Studios
 
Alfred Hitchcock’un ilk filmini yaptığı stüdyolarda birçok ünlü yönetmen çalışmıştır. Her gün 11.30 ve 12.30’da heyecan verici dublör gösterileri yapılmaktadır. Hafta sonları ve tatil günleri ek olarak 14.00’da bir gösteri daha olur.
 
Adres: Bavariaafilmplatz 7,Geiselgasteig, München
Tel: 49 (89) 64992304
Web: www.bavaria-film.de
 
Schwabing
 
Kentin en popüler mahallelerinden biri olan Schwabing, Odeonsplatz meydanının hemen kuzeyinde yer almaktadır. Ludwig Maximilian Üniversitesi’nin bu bölgede oluşu sebebiyle, öğrenci mahallesi görünümünde olan Schwabing'de; Adalbertstrasse, Schellingstrasse ve Turkenstrasse caddeleri boyunca güzel kitapçılar, antika dükkânları, popüler kafe ve publar bulabilirsiniz.
 
Eski Belediye Sarayı binasının yerine yapılan oyuncak müzesi; Avrupa ve ABD'den toplanmış antika oyuncaklardan oluşan çok etkileyici bir koleksiyona sahiptir. Yalnızca çocukların değil 200 yıllık oyuncaklarıyla yetişkinlerin de ilgisini çeken müzeyi görmelisiniz.
 
Adres: Marienplatz 15 80331 München
Tel: 49 (89) 294001
Web: www.spielzeugmuseum.net
 
Marienplatz (Meryem Ana Meydanı) 
 
Bu meydanda en dikkat çeken yapı Mariensäüle (Meryem Ana Sütunu)’dır. Bu sütun, I. Maximilian’ın kentin vebadan kurtuluşuna şükretmek amacıyla diktirdiği bir sütundur. Meryem Ana sütununun alt kısmında bulunan aslan, ejderha ve yılan figürleri; kahraman meleklerin alt ettiği veba, açlık ve savaşı simgelemektedir. Üst kısımda ise kenti koruduğuna inanılan ihtişamlı Meryem Ana vardır. 
 
Meydanda yer alan Fischbrunnen Anıtı altında bir havuz bulunur. Eskiden kasaplıkta çıraklıktan ustalığa geçenler, usta oluşlarını kutlamak için bu havuza atlarmış. Bugünlerde ise bu gelenek Oktoberfest katılımcıları ve fanatik futbol taraftarları tarafından sürdürülmektedir.
 
 
Marienplatz’ın doğusunda bulunan Altes Rathaus, eski belediye sarayıdır. Bu Gotik yapı; zarif kubbeleri, renkli çan kulesi ve kumru rengi cephesiyle etkileyici güzelliğe sahiptir. II. Dünya Savaşı’nda bombalanmış olan belediye sarayı restore edilmiş ve eski hâline uygun olarak yeniden yapılmıştır. Yeni yapı işlevsellikten çok dekoratif estetiğe önem verilerek yapılmıştır. Özel olarak ışıklandırılmış Altes Rathaus, geceleri Marien Meydanı’nı aydınlatmaktadır.
 
Bugün, Belediye Sarayı Binası olarak Neues Rathaus binası kullanılmaktadır. Bu binanın cephesinde krallar, prensler, dükler, prensesler, azizler ve halk kahramanlarının rölyef ve heykelleri bulunmaktadır. Binada bulunan kule, 80 m. yüksekliğindedir. Asansörle en üst kata çıktığınızda göreceğiniz panoramik manzara, sizi kente hayran bırakacaktır.
 
Kuleden aynı zamanda Glockenspiel’i de görebilirsiniz. 43 çanı olan karinyonda iki figür grubu bulunur. Sabah 11’de sergilenen ilk grupta; 15. yy’da düzenlenen tören ve düğünde yapılan turnuva ve ikinci grupta 1517’de vebayı kovmak için yapılan fıçıcı dansı Schäfferkertanz sahnelenmektedir. Akşam saat 9’daki son grupta ise elinde feneriyle gezinen bir gece bekçisi, düdüğünü çalar ve bir melek Münihli küçük keşiş Münder Kindl’i kutsar.
 
Meryem Ana Meydanı’nda görebileceğiniz diğer önemli yerler ise aşağıdaki şekildedir.
 
Frauenkirche (Meryem Ana Kilisesi)
 
 
Kubbeleriyle ünlü Frauenkirche Kilisesi şehrin simgesidir. Asıl ismi "Yüce Leydi'mizin Katedrali"dir. 15. yüzyılda yapılan yaklaşık 100 metre yükseklikteki kubbeler için güney kulede özel bir asansör bulunuyor. Münih’i en iyi ve en güzel şekilde sembolize eden kilisede iki kule üzerine kurulu altın uçlu kubbede şehrin silueti bulunmaktadır.
 
Kilisenin bahçesinde bulunan Barış Meleği Heykeli (Friedensengel) 1871 yılında Alman-Fransız savaşından sonra yapılmıştır. Kilisenin içindeyse Bavyera Kralı Ludwig'in altın mezarı da dâhil olmak üzere onlarca hazine görülebilir.1483’te Friederich Pacher tarafından yapılan altar panolarında; İsa’nın vaftiz edilişini, İsa’nın Zeytin Dağı’na yürüyüşünü, tutuklanmasını, çarmıha gerilişini ve gömülmesini tasvir eden resimleri görebilirsiniz.
 
Isator Kapısı
 
II. Dünya Savaşı’nda tahribata uğrayan şehir kapısı özveriyle restore edilmiştir. 14. yüzyıldaki orijinal ölçülerinin korunarak bugüne ulaştırılan tek eser olan Isator Kapısı üzerinde tarihi olayların betimlendiği freskler vardır.
 
Peterkirsche
 
Münih’in en eski kilisesi olan Peterkirsche, bu meydanda bulunur. Kilise; rönesans çizgileriyle inşa edilmiş, kulelerdeki saatler asimetrik şekilde düzenlenmiştir. Saat kulesine çıkarak şehir meydanının muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Kilisenin iç kısımlarında yüksek altar; Erasmus Grasser, Aziz Petrus ve kilisenin ileri gelen insanlarının altınla kaplanmış ahşap heykellerinden oluşmaktadır.
 
Altarın yan kısımlarına ise Jan Polack’ın yapmış olduğu Aziz Petrus resimleri bulunmaktadır. Bu resimlerde Aziz Petrus; hastalara şifa dağıtırken, tahta çıkmış hâlde, denizde, hapishane ve çarmıhta olmak üzere tasvir edilmiştir.
 
Ne Yenir?
​Bavyera’da ana yemekler genellikle etli yemeklerdir. Dana ve domuz eti ağırlıklı olmakla birlikte uygun mevsimlerde geyik, tavşan, keklik ve sülün gibi av etlerini de tadabilirsiniz. Geyik eti genellikle yumuşayıncaya kadar marine edilir, Frenk üzümleri ve kestane püresiyle servis edilir.
 
Münih’te alabalık, yerel bir balık çeşididir ve taze alabalıklara blau denmektedir. Blau, haşlanarak pişirilir ve özel soslarla lezzeti arttırılır. Gideceğiniz restoranda ne sipariş ederseniz edin patatesten ya da ekmekten yapılmış knödel mutlaka yanında servis edilecektir.
 
Blaukraut ise elma ve üzüm sirkesi ve beyaz sirkeyle pişirilen tatlı ekşi kırmızılahanadır. Lahana turşusu; beyaz şaraba eklenen ardıç meyvesi, kimyon tohumu ve karanfille hazırlanmaktadır.
 
Schmankerl
 
Günün her saati yiyebileceğiniz Schmankerl, hafif yiyeceklerin genel adıdır. Münih’te sosisin her türünden meze yapılır. Dana etiyle yapılan, maydanoz ve soğanla çeşnilendirilen beyaz sosis, biranın yanında en iyi giden mezelerdendir.
 
Bild I.D. 39055936 Schmankerl
 
Leberkäs; sözcük anlamı peynir ve ciğerdir ama içerisinde bunlar bulunmaz. Küçük Hindistan cevizi, mercanköşk, pastırma ve dana etinden yapılan aperatif; hem sıcak hem de soğukken yenilebilecek bir lezzettir.
 
Obatza; yumuşak peynir, yaban sarımsağı, acı biber, kimyon, karabiber ve bayırturpu içeren patatesli krepler kaçırmamanız gereken bir lezzettir.
 
Soğuk kavun çorbası, ringa balığı salatası, antrikot, Akdeniz yeşillikleriyle tatlandırılmış ızgara ton ve Fransız usulü pastane ürünleri denemeniz gereken farklı lezzetlerdendir.
 
Münihliler, kahve ve portakaldan oluşan tipik Avrupalı kahvaltısından daha büyük bir öğünle güne başlar. Bu kahvaltının büyük farkı soğuk etler; jambon, salam ve leberwurst (ciğer sosis) ve ekmekle servis edilen peynirdir.
 
Tatlılar
 
Bavyeralıların sevdikleri tatlılar Almanların da sevdiği tarzda pasta ve turtalardan oluşmaktadır. Genellikle Kara Orman Dağları’ndan meyveleri toplanarak yapılan elmalı, erikli ve kirazlı pastalar Bavyeralıların vazgeçemediği tatlılardandır. Taptaze doğal meyvelerle hazırlanan bu tatlıları mutlaka denemelisiniz.
 
Eğer Bavyera yemekleri ilginizi çekmiyorsa; Fransız, Çin, İspanya, Japon, Afgan, İtalyan, Lübnan, Yunan ve Türk mutfaklarından lezzetler bulabileceğiniz sayısız mekân bulunmaktadır.
 
Drehrestaurant im Olympiaturm
 
Olimpiyat Kulesinde bulunan restoran Münih ve Bavyera’nın en yüksek lokantasıdır. Restoran kulenin 190. metresinde bulunmakla birlikte olduğu yerde 360° dönmektedir. 230 kişilik restoranın etrafında 1 tur dönme zamanı 53 dakikadır. Restorana çıkış 30 kişilik asansörler ile yapılmaktadır. Asansörlerin hızı ise saniyede 7 metredir.
 
Adres: Spridon-Louis-ring 7 80890, München
 
Ne içilir?
 
Bavyera’da kötü bira yoktur; iyi bira ve daha iyi bira vardır. Bunun sebebi Dük William tarafından 1516 yılında konulmuş olan saflık yasasıdır. Bu yasaya göre “bira yapımında; arpa, şerbetçiotu ve sudan başka bir malzeme kullanılmaz”. En eski yiyecek kanunlarından biri olan bu kanun hâlen geçerlidir.
 
Münih’te bira genellikle 1 litrelik bardaklarla servis edilir. Siyah ve hafif tatlı bira çeşitleri, bira tadının alınmasını sağlamak için özellikle soğuk olarak sunulmaz. Alkolsüz içecekleri tercih ediyorsanız, çeşitli meyve suları bulabilirsiniz. En iyileri kırmızı ya da siyah Frenk üzümü, elma, portakal ve üzüm suyu çeşitleridir.
 
Hofbräuhaus
 
Eskiden bira fabrikası olan Hofbräuhaus, bugün Münih’in en prestijli bira salonlarındandır. Buraya gitmeden önce rezervasyon yaptırmalı ve şık giyinmelisiniz. Bira salonunda biranın yanı sıra çeşitli yemekleri de bulabilirsiniz. Hofbräuhaus’ta ya da başka bir restoranda sandalyeye oturmuş bir köpek görürseniz şaşırmayın; Çünkü Münih’te köpeklerin sahipleriyle yemeğe çıkmaları çok olağan bir durumdur.
 
Nasıl Eğlenilir?
​Münih’te eğlence hayatı dört mevsim aralıksız sürmektedir. Bavyera Devlet Orkestrası, Münih Filarmoni, Bavyera Radyo Senfonisi ve Graunke Senfoni Orkestrası gibi dört büyük senfoni orkestrasına sahip Münih tam anlamıyla bir müzik kentidir. En büyük konserlerin verildiği yer ise devasa bir kompleks olan Gasteig Kulturzentrum’dur.
 
Caz, Münih’te en çok ilgi gören müzik türlerindendir. Amerikalı ve Avrupalı birçok sanatçı Olimpik Salon’da ve çeşitli yerlerde performans gösterirler. Residenz Theatre’da hem klasik ve çağdaş tiyatro oyunlar hem de müzikaller sergilenmektedir. Schwabing’deki küçük tiyatrolar ve Olympiapark’taki açık hava tiyatroları geniş repertuarlara sahiptir. Gece kulüpleri ve bira bahçeleri daha çok merkezde,  Schwabing bölgesinde bulunur.
 
Opera
 
Residenztheatre
 
1751-55 yıllarında yapılmış olan opera salonu ve tiyatro, muhteşem mimarisiyle ve eski zaman dekorlarıyla hayran kalınacak güzelliğe sahiptir. Mozart ilk dünya prömiyerini 1781’de bu salonda yapmıştır. Bugün, hem klasik hem de modern opera ve tiyatrolara sahne olmakta, en iyileri ağırlamaktadır.
 
Adres: Residenzstrasse 1, Innenstadt, 80333, München
 
Tiyatro
 
Nationaltheater
 
Dünya kritiklerine göre en iyilerinden biri olan Ulusal Bavyera Tiyatrosu, neredeyse her gece bale ve opera gösterileri sergilemektedir.  Aynı zamanda Bavyera Eyaleti Operasını bünyesinde barındırır.
 
Adres: Bayerischen Staatsballett, 2 Max-Joseph-Platz 80539, München
Tel: 49 (89) 233 03 00
 
Hirschgarten
 
Gidebileceğiniz en iyi eğlence yerlerinden biri olan Hirschgarten, yaz aylarında 8 bin kişiye kadar çıkabilen kapasitesiyle dünyadaki en büyük bira bahçesidir. Eski zamanlarda kraliyete ait olan bu yer; geyik av sahası olarak kullanılmaktaymış. Bugün; bahçede, geyiklerin beslendiği küçük bir bölüm hâlâ korunmaktadır. Self servis bira ve yiyecek stantlarının yanı sıra, 300 kişilik bir restoran bulunmaktadır.
 
Adres: Nymphenburg, 80639, München
Tel: 49 (89) 17999119
Ziyaret saatleri: Her gün, 10:00 - 23:00
 
Tierpark Hellabrunn (Münih Hayvanat Bahçesi) 
 
Kültürel faaliyet dışında bir eğlence düşünüyorsanız, sıra dışı hayvanların bulunduğu Hellabrunn Hayvanat Bahçesi’ne gidebilirsiniz. Doğal yaşam alanlarına uygun olarak hazırlanmış hayvanat bahçesinde; öküz başlı antilop olarak da bilinen gnu ve bir çeşit at olan tarpanlardan görebilirsiniz. Ziyaretçilerin en ilgi gösterdikleri bölüm ise, kendileri için yapılmış özel spor salonlarında spor yapan maymunlardır.
 
Adres: Tierparkstr. 30 81543, München
Tel: 49 (89) 625080
 
Festivaller
 
Tollwood Yaz Festivali (14 Haziran - 8 Temmuz)
 
Haziran’ın ilk haftasında şarap festivaliyle renklenen şehir; çeşitli konserler ve tiyatro gösterileri ile edebiyat ve müzik meraklılarının buluşmalarına sahne olmaktadır. Münihliler şehirlerinin bir sanat merkezi olması için çaba harcar ve özen gösterirler. Dünyaca tanınan 50'den fazla müze, özel koleksiyonların yer aldığı galeriler ya da ünlü operalar olması Münihliler için kâfi gelmemekte, sanatsal çalışmaları ve etkinlikleri her şekilde desteklemektedirler.
 
Max-Joseph Meydanı'nda festivalin bir gecesi yapılan şehir operası için caddelere dev ekranlar yerleştirilmektedir. Eğer bu gösterilerden birine katılmak istiyorsanız yanınızda şık bir kıyafet bulundurmalısınız. Münihliler; bu etkinliğe, en şık smokinlerini ve elbiselerini giyerek gelmektedir.
 
Festivalde; peştemalle dolaşan uzun saçlı şairlere, Hint yemek standında yoğurt yeme yarışlarına, rock yıldızlarına, sirk ve tiyatro gösterilerine rastlayabilirsiniz. Münihliler kalabalığı çok seviyor olmasa da Tollwood Festivali, 1988 yılından bu yana canlılığını korumaktadır. 
 
Web: www.tollwood.de
 
Münih Opera Festivali (30 Haziran - 31 Temmuz)
 
Bavyera eyalet operasının düzenlediği, her yıl değişik prömiyerlerin yapıldığı festival, National Theatre’da sahnelenmektedir. “Herkes için opera” sloganıyla yapılan festival, National Theatre’dan Max-Joseph-Platz’a kadar canlı performanslarla tüm şehrin kalbini fethetmektedir.
 
Kapanış her zaman Richard Wagner’in “ Die Meistersinger of Nürnberg"i ile yapılmaktadır. Opera Festivali hem en yenileri hem de klasikleri bulabileceğiniz müziğin tadına varabileceğiniz bir yerdir.
 
Web: www.bayerische.staatsoper.de
 
Münih Film Festivali (23-30 Haziran)
 
1983’ten beri düzenlenen festival, en büyük Alman festivalidir. Dünyanın pek çok ülkesinden katılımın gerçekleştiği festivalde; film yapımcıları, uluslararası yıldızlar, genç yetenekler ve şirketler bir araya gelmektedir. Festivalde Alman, Amerikan ve Fransız sinemasından örnekler gösterilmektedir. Sinema haricinde kısa filmler, belgeseller ve televizyon filmleri de gösterilmektedir.
 
Web: www.filmfest-muenchen.de
 
Oktoberfest
 
Münih’le en çok özdeşleşen Oktoberfest, her yıl 6 milyondan fazla kişinin katıldığı 5 milyon litreden fazla biranın tüketildiği bir festivaldir. Bu büyük etkinlik dünyaca sevilen farklı aktivitelerin gerçekleştiği büyük bir eğlencedir.
 
Geleneksel festival, Veliaht prens Ludwig’in Ekim 1820 yılında tahta geçtikten sonra Prenses Theresa’yla yaptığı evliliği kutlamak için tüm halkı davet ettiği bir at yarışı düzenlemesiyle başlamıştır. Halk; bu yarışlarda çok eğlenmiş, sonraki yıllarda da bu heyecanı bekler hâle gelmiştir. Bugün ise dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler bu festival için Münih’e gelmektedir. Tabii festivalin ücretsiz olmasının da bunda etkisi vardır.
 
Artık at yarışları yapılmıyor olsa da şenlikler devam etmektedir. İki hafta süren festivalde inanılmaz derecede bira tüketilir. Festivalde ızgara tavuk, sosis ve şişte çevrilen bütün sığır pişirilir.
 
Festivalin eğlence parkında; Schnichtl’in yüzyıllık korku gösterisini izleyebilir, hızlı trenlere, atlıkarıncalara, devasa dönme dolaplara ve çarpışan arabalara binebilirsiniz. Açık hava konserleri, dans performansları ve sıcakkanlı insanlar; neşenizi yerine getirecektir.
 
Web: www.oktoberfest.de
 
Spor
 
1972 Olimpiyatları için hazırlanan Olimpik Stadyum’da bugün herkes günlük ve sürekli spor antrenmanlarına katılabilmektedir. Münih’te bulunan 8 kapalı ve 10 açık yüzme havuzu herkese açıktır. Olympia Schwimmhalle ve diğer açık yüzme havuzlarında güneşlenebilirsiniz. Olimpik buz pateni pisti de tüm patencilerin buluşabileceği bir yerdir.
 
Münih’te pek çok tenis kortu bulunur. En iyileri Olympiapark’ta bulunan English Garten’dır. (Adres: Spiridon Louis Ring 21; Tel: 49 (89) 3067 2414) Golf severler için; 15 tane golf sahası vardır. Bisiklet kullanmak isterseniz, Ismaning Irmağı boyunca uzanan bisiklet parkurunu ve Münih’in her bölgesini önerebiliriz. Çünkü Münih’in her bölgesi bisiklet kullanmak için elverişlidir.
 
Kürek ve kano müsabakaları ise Schloss Schleissem’da düzenlenmektedir. At yarışları, Riem ve Daglfing’de yapılır. Bavyera ormanlarında geyik ya da sülün avlayabilmek için Alman Avcılık Birliği’ne (Adres: Deutscher Jagdschutzverband, J Henry Strasse 26, Bohn) başvurarak lisans almanız gerekmektedir.
 
Bavyera Alpleri civarında kır yürüyüşleri oldukça yaygın bir hobidir. Garmich Partenkirchen bölgesi, dağ tırmanışları için uygun olan birçok zirveye sahiptir. Alp dağlarında ise aklınıza gelen tüm kış sporlarını yapma imkânınız olacaktır. Biraz sakin bir spor isterseniz curling, daha heyecanlı bir spor isterseniz kızak yarışlarını düşünebilirsiniz.
 
Futbol
 
Stadyum olmanın dışında bir futbol müzesine dönüştürülmüş olan Allianz Arena; Münih'in futbol tapınağı olarak adlandırılır. Arenada futbolcuların soyunma odalarına kadar birçok yeri gezerek Avrupa'nın en modern stadyumlarından birinin perde arkasını görmek eğlenceli olacaktır. Bunun dışında VIP ve basın bölümü, bodrum katı ve oyuncu koridorlarını da keşfedebilirsiniz. Turda ayrıca Allianz Arena hakkında hazırlanmış tanıtım filmi de gösterilmektedir. Profesyonel bir rehber eşliğinde gezilen tur, 75 dakika sürmektedir.
 
Bir bisiklet şehri…
 
Bisikletle kolayca ve zevkli bir şekilde gezilebilen şehir, özel bisiklet yollarından oluşan bir ağa sahiptir. Banliyö trenlerine bisikletle binmenize izin veriliyor. Bisiklet yollarını gösteren detaylı bir haritayı, turizm ofislerinden edinebilirsiniz. Kentin ana tren istasyonlarında bisiklet kiralama servisleri bulabilirsiniz. Bu hizmeti veren istasyonların bir listesini, Deutsche Bahn’dan alabilirsiniz.
         
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Münih Grup Uçak Bileti Al   » Münih Grup Uçak Rezervasyonu   » Münih Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Münih Grup Uçak Bileti Al