İstanbul Napoli Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Napoli Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
İtalya'nın güney batısında yer alan Campania Bölgesi'nin önemli bir kenti olan Napoli, M. Ö. 6. yüzyılda Yunanlılar tarafından keşfedilmiştir. Şehrin adı Yunanca Neapolis kelimesinden türemiştir ve Yeni Şehir manasına gelmektedir.
 
İtalya'nın en büyük 3. şehri olan Napoli, tarih süresince bölgede yaşayan İspanyol ve Yunanlılardan kalan eşsiz arkeolojik kazı alanlarına ve dinî yapılara ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Napoli'nin tam kalbinde yer alan tarihî şehir bölümü, UNESCO Dünya Tarih Mirası Listesi kapsamında bulunmaktadır.
 
Napoli; sahil şeridi boyunca uzanan ince kumlu plajları, egzotik tatil köyleri, lüks alışveriş mekânları ve renkli gece hayatıyla İtalyan kültürünün en keyifli ögelerini bir araya getiren benzersiz bir tatil rotasıdır.
 
İtalyanların dünya mutfağına armağanlarından biri olan pizzanın keşfedildiği ve en iyi yapıldığı yer olarak bilinen Napoli, ziyaretçilerine özgün ve otantik bir seyahat deneyimi vadetmektedir.
 
Nereler Gezilir?
​Napoli'yi ziyaret etmek için en uygun zaman nisan - haziran ve eylül - ekim ayları arasında kalan ilkbahar ve sonbahar dönemleridir. Birçok açık hava gezi rotasına ev sahipliği yapan şehirde, bu dönemler süresince açık hava gezileri için ideal olan güneşli ve bunaltıcı olmayan bir iklim yaşanmaktadır.
 
Napoli seyahatinizin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat etmelisiniz.
 
    Turistik mekânları gezerken çantanıza sahip çıkmaya özen göstermeniz tavsiye edilmektedir. Küçük bir önlem alarak, yankesicilik gibi tadınızı kaçıracak olaylarından korunmuş olursunuz.
    Hava karardıktan sonra bilhassa merkez tren istasyonu, tarihî şehir bölümü ve Garibaldi Meydanı'ndan uzak durmanız önerilmektedir. Bu bölgelerde geç saatlerde yankesicilik ve kapkaç olayları yaşanabilmektedir.
 
Napoli Katedrali ve Aziz Gennaro Şapeli
 
13. yüzyılın sonlarında Kral 1. Charles tarafından Napoli'nin baş azizi olarak kabul edilen Aziz Gennaro'nun onuruna inşa edilmeye başlanan Napoli Katedrali, 14. yüzyılda Kral 2. Charles döneminde tamamlanmıştır.
 
Barok mimari stilinin en görkemli örnekleri arasında yer alan Napoli Katedrali aynı zamanda, Güney İtalya'nın en eski ve en büyük dinî merkezi olarak Napoli Başpiskoposluğu'na da ev sahipliği yapmaktadır.
 
Napoli Katedrali'ne güney koridoru ile bağlanan Aziz Gennaro Şapeli; Kan Mucizesi Festivali de denilen Aziz Gennaro Festivali'nin odak noktasında yer alan azizin kanıyla dolu küçük bir şişenin muhafaza edildiği önemli bir mekândır. Şapel içerisinde ayrıca Aziz Gennaro'nun bronzdan dev bir heykeli de yer almaktadır.
 
Katedral ve şapel içerisinde büyüleyici güzelliğe sahip duvar freskleri, dinî tablolar ve heykeller yer almaktadır. Ayrıca katedralin altı; Yunanlılardan kalan tarihî geçitler, toplu mezarlar ve yer altı yolları ile doludur. Bu bölümler önceden randevu alınarak özel tur rehberleri eşliğinde ziyaret edilebilmektedir.
 
Napoli Katedrali, haftanın her günü dinî ritüeller haricinde 08.00 - 12.30 ve 16.30 - 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Duomo Caddesi, No: 147, Napoli
Telefon: (+39) 81 449 097
Web: www.duomodinapoli.com
Ulusal Arkeoloji Müzesi
 
Greko - Roman dönemine ait, dünyanın en değerli tarihî eserlerine ev sahipliği yapan Ulusal Arkeoloji müzesi oldukça prestijli ve kapsamlı bir kültür merkezidir.
 
Roma dönemine ait duvar boyamalarının, heykellerin, Yunan mitolojisine ait kitabelerin, objelerin ve antika eşyaların sergilendiği müze içerisinde ayrıca Gizli Oda adı verilen ve tarihî erotik resimlerin bulunduğu bir galeri bölümü de yer almaktadır.
 
Roma Rönesans döneminde Farnese Sarayı'nda bulunan sanat eserlerine günümüzde Farnese koleksiyonu adı verilmektedir. Farnese koleksiyonunun en önemli parçaları olan Herkül, Atlas ve Farnese Boğası heykelleri; Ulusal Arkeoloji Müzesi'nin en dikkat çekici parçaları arasında yer almaktadır.
 
Ayrıca Eski Mısır ve Erturya uygarlıklarına ait ilginç obje ve sanat eserlerini de içerisinde barındıran müze; çarşamba - pazartesi günleri, 09.00 - 19.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Müze Meydanı, No: 19, Napoli
Telefon: (+39) 81 440 166
Web: www.marketplace.it/museo.nazionale/emuseo_home.htm
Capodimonte Ulusal Sanat Galerisi
 
Napoli Kralı 7. Charles'ın isteği üzerine İtalyan Barok ve Neo klasik mimari stillerinde yazlık avlanma sarayı olarak 1738 yılında inşa ettirilen Capodimonte, başlı başına görülmesi gereken bir tarihî hazinedir. Yemyeşil büyük bir bahçeye ve 160 odaya sahip olan sarayın ilk iki katı Ulusal Galeri olarak hizmet vermektedir. Üst katlarda bulunan diğer odalar ise 17. yüzyıldan günümüze sarayda bulunan tarihî mobilya ve eşyalarla dekore edilmiştir.
 
Capodimonte, İtalyanca "tepenin üzerinde" anlamına gelmektedir. Gerçekten de şehir merkezinin biraz dışındaki yemyeşil bir tepenin üzerinde bulunan saray, bilhassa yaz dönemlerinde şehrin diğer bölgelerine oranla çok daha serin bir havaya sahip olmaktadır.
 
Ulusal Galeri bölümünde; Orta Çağ, Rönesans ve Barok dönemlerine ait paha biçilemeyen sanat eserleri sergilenmektedir. Bellini, Botticelli, Masaccio ve Titian; galeri bölümünde eserleri sergilenen usta sanatçılardan yalnızca birkaçıdır.
 
Yemyeşil ve büyüleyici güzellikte bir bahçeye sahip olan Capodimonte Sarayı ve Ulusal Sanat Galerisi; perşembe - salı günleri, 08.30 - 19.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Miano Caddesi, No: 2, Napoli
Telefon: (+39) 81 749 91 11
Web: http://museodicapodimonte.campaniabeniculturali.it
Sansevero Şapeli Müzesi
 
Efsaneye göre Sansevero Şapeli'nin 16. yüzyıldan bu yana birçok mucizevî olaya sahne olduğu söylenmektedir. Hatta şapel içerisinde yer alan bazı dinî sanat eserlerinin de mucizevî özellikler taşıdığına inanılmaktadır.
 
Bu eserlerin başında 1753 yılında heykeltıraş Giuseppe Sanmartino tarafından yaratılmış olan Duvaklı İsa Heykeli gelmektedir.
 
Heykelde Hz. İsa, çarmıhtan indirilmesinin hemen ardından bir yatağın üzerine yatırılmış ve üzeri ince bir duvak ile örtülmüş vaziyette gösterilmektedir. Heykelin tasarımındaki ince detaylar, tüyleri ürpertecek derecede gerçekçi gözükmektedir.
 
Sansevero Şapeli Müzesi; pazartesi - cumartesi günleri 10.00 - 17.00, pazar günleri ise 10.00 - 13.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Sanctis Caddesi, No: 19, Napoli
Telefon: (+39) 81 551 84 70
Web: www.museosansevero.it
Spaccanapoli Caddesi ve Tarihî Şehir
 
Spaccanapoli Caddesi, tarihî şehir bölümünün bir labirenti andıran ara sokaklarının birbirine bağlandığı ana turistik gezi rotasını oluşturmaktadır. Spaccanapoli kelimesi "Napoli'yi ikiye bölen" anlamına gelmektedir. Hakikaten de 2 km uzunluğundaki Spaccanapoli, şehri bölen üç büyük ana caddeden biridir.
 
Spaccanapoli Caddesi boyunca ilerleyen ziyaretçilerin karşısına Santa Marta, Santa Chiara, San Francesco dele Monache ve San Domenico Maggiore manastırları ve Venezia, Petrucci, Pinelli, Panormita, Sangro, Nilo ve Marigliano meydanları gibi tarihî dokularıyla ünlü mekânlar çıkmaktadır.
 
Tarihî yapıların yanı sıra şehrin bu bölümünde orta ve alt sınıf Napoli halkının yaşam şekli gözlemlenebilmektedir. Balkonlara asılmış çamaşırlar, spor kulüpleri, sokakta futbol oynayan çocuklar, tezgâhlarda satılan ucuz ama lezzetli yerel yiyecekler, antikacılar ve loto dükkânları; otantik Napoli atmosferini yakalamanız için size ilham verici deneyimler sunacaktır.
 
Adres: Tarihî şehir bölümü, şehir merkezi, Napoli
Villa Comunale Parkı
 
1780 yılında Kral 4. Ferdinand tarafından inşa ettirilmiş olan Villa Comunale Parkı, Napoli'nin en büyük ve en gösterişli parklarından biridir.
 
Tarih süresince Kraliyet Bahçesi olarak kullanılmış olan park 1869 yılında İtalya'nın birleşmesi sonucunda halka açılmıştır.
 
Muhteşem heykellere, köprülere, çeşme ve kemerlere ev sahipliği yapan tarihî park; meşe, çam, okaliptüs ve palmiye ağaçları, yemyeşil çimenlik alanlar ve rengârenk çiçek bahçeleriyle donatılmıştır.
 
Park içerisinde ayrıca 1870 yılında kurulmuş olan Anton Dohrn Akvaryumu ve Sualtı Araştırma Merkezi yer almaktadır.
 
Adres: Caracciolo Caddesi, Napoli
Napoli Kaleleri
 
Napoli'de çok sayıda büyük ölçekli tarihî kale yer almaktadır. Bu kalelerin hemen hepsinin Napoli tarihinde önemli olaylara şahitlik etmiş oldukları ve önemli kişiliklere ev sahipliği yaptıkları söylenmektedir. Kale turlarına katılmak, Napoli'de popüler bir turistik etkinliktir.
 
Napoli'nin en mistik kalesi Castel dell Ovo'dur. Efsaneye göre ünlü şair Virgil'in kalenin mahzenine, kadere ve zenginliğe hükmeden sihirli bir yumurta bıraktığı söylenmektedir.
 
Bir başka efsaneye göre ise Santa Lucia Limanı üzerindeki bir yarım adada yer alan kale, tarihte denizkızı Parthenope'ye aittir. Kale, günümüzde Tarih Öncesi Müzesi'ne ev sahipliği yapmaktadır.
 
Napoli'de yer alan bir diğer ünlü kale ise, Castel Capuano'dur. Tarih boyunca birçok suikastın yaşandığı görkemli 12. yüzyıl kalesi, geçmişiyle tezat oluşturacak biçimde bugün şehir mahkemelerine ev sahipliği yapmaktadır. Kalenin içerisinde yer alan bazı bölümlerde de nefes kesici güzellikte duvar boyamalarına rastlanmaktadır.
 
12. yüzyılda, Kral 1. Charles tarafından kraliyet tacını giymesinin şerefine inşa ettirilen Maschio Angioino Kalesi, peri masallarındaki yuvarlak kuleli fantastik sarayları andırmaktadır.
 
Görkemli mimarisiyle hem denizi hem de hemen yanında yer alan Kraliyet Sarayı'nı koruması amaçlanan Maschio Angioino, şehrin en popüler turistik mekânlarından biridir ve günümüzde Şehir Müzesi'ne ev sahipliği yapmaktadır.
 
Napoli kaleleri turu kapsamında ziyaret etmeniz gereken son tarihî yapı ise Castel Sant Elmo'dur. Tepeden bakıldığında bir yıldız formunda olan kale, köşeli mimarisi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Vomero Tepesi'nin üzerinde yer alan tarihî yapının teraslarından Napoli'nin en muhteşem manzaraları izlenebilmektedir.
 
Adres: Şehir merkezi ve çevresi, Napoli
Şehrin dışında kalan yerler
 
Napoli'nin hemen dışında, büyüleyici doğal güzelliklere sahip birçok gezi rotası bulunmaktadır.
 
Capri Adası ve Mavi Mağara
 
Napoli Limanı'ndan doldukça hareket eden sürat teknelerine binerek 10 dakikalık kısa ve keyifli bir deniz yolculuğu sonunda Capri Adası'na ulaşabilirsiniz.
 
Turkuaz renkli berrak bir denizin ortasında yer alan Capri Adası; pastel renkli sevimli binaları, çiçek bahçeleri, limon ve portakal ağaçlarının kokularının havaya karıştığı egzotik atmosferi, Arnavut kaldırımlı sokaklarda yer alan otantik kafeleri, lüks tatil resortları ve mistik bir gezi deneyimi vadeden Mavi Mağara'sı ile ünlüdür.
 
Karanlık bir atmosfere sahip olan Mavi Mağara içerisine sızan deniz suları alttan gelen güneş ışığı nedeniyle mavi ve kimi zaman da zümrüt yeşili rengine bürünerek mağarayı alttan aydınlatmakta ve büyüleyici bir manzara ortaya çıkarmaktadır.
 
Adada bulunan turist ofislerinden bilgi alarak katılabileceğiniz Mavi Mağara turlarında bir bot eşliğinde mağara içerisine girebilir ve hayatınız boyunca unutamayacağınız muhteşem bir manzaraya tanıklık edebilirsiniz.
 
Adres: Napoli'nin 36 km güneyi
Web: www.capritourism.com
 
Pompeii
 
Dünyanın en iyi korunan ve Roma dönemine ait en etkileyici tarihî şehirlerden biri olan Pompeii, İtalya'nın bir numaralı arkeolojik gezi alanlarından biri olarak kabul edilmektedir.
 
Napoli'nin 24 km güneyinde yer alan Pompeii'ye, Circumvesuviana Napoli Sorrento hattı üzerinde çalışan ve her yarım saatte bir hareket eden trene binerek 30 dakikalık bir yolculuk sonunda Scavi durağında inerek ulaşılabilmektedir.
 
M. S. 79 yılında Vesuvius Yanardağı'nın patlaması sonucu aniden yerle bir olan ve toprak altına gömülen mistik Pompeii arkeolojik kentini tamamıyla gezmek beş saati bulmaktadır.
 
Pompeii'nin en dikkat çekici bölümlerinden biri ise; binlerce yıl önce gerçekleşen yanardağ patlamasında, oldukları hâlde donarak yaşadıkları dehşeti günümüze değin yansıtan insan kalıntılarının yer aldığı bölgedir.
 
Pompeii'yi özel tur rehberlerinin aktardığı tarihî bilgiler ve hikâyeler eşliğinde ziyaret etmek de mümkündür.
 
Adres: Napoli'nin 24 km güneyi
Web: www.pompeiisites.org
 
Ne Yenir?
​Birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmış zengin bir tarihî geçmişe sahip olan Napoli; Yunan, İspanyol ve Fransız kültürlerinden esintiler taşıyan mutfağı ve kaliteli yerel üretim şarapları ile dünya çapında adından sıkça söz ettirmektedir.
 
Napoli mutfağının en ünlü yemek grupları arasında tatlı çeşitleri, makarna, pizza ve deniz ürünleri spesiyalleri bulunmaktadır. Napoli yemeklerinin hem göze hem de damağa hitap eden gastronomik mucizeler olduğu söylenmektedir.
Temel yemekler...
 
Her ne kadar İtalya'nın en popüler millî yiyeceklerinden biri olarak kabul edilse de, pizzanın doğum yeri; asıl olarak Napoli'dir. İtalya'nın en iyi pizzalarının Napoli'de üretildiği bilinmektedir.
 
İtalya dışındaki ülkelerde atıştırmalık bir hazır yiyecek olarak kabul edilen pizza, Napoli mutfağının en önemli ana yemeklerinden biridir.
 
Napoli pizzaları, pizziaiolo adı verilen pizza hamuru ustaları tarafından zeytinyağı, taze ot ve baharatlar eşliğinde odun ateşi üzerinde pişirilmektedir.
 
Napoli'de üretilen pizzaların en önemli özelliklerinden biri de; pizza hamurunun orta bölümünün ince, kenarlarının ise giderek kalınlaşan bir hamur formuna sahip olmasıdır.
 
İtalya'nın millî pizzası olarak kabul edilen margharita, pizzaiolo Raffaele Esposito tarafından 1889 yılında keşfedilmiştir.
 
Şehri ziyarete gelen İspanyol Kraliçesi Margharita'nın onuruna hazırlanmış olan bu pizza; içerisinde yer alan domates, mozarella peyniri ve fesleğen sayesinde kırmızı, beyaz ve yeşil renklerden oluşan İtalya bayrağının renklerini yansıtmaktadır.
 
Domates sosu pummarola, sarımsak ve zeytinyağından oluşan sos aglio e uoglio ve sebzeli domatesli Napoliten sosu; Napoli mutfağına ait deniz ürünü ve makarna spesiyallerinde sıklıkla kullanılan lezzet arttırıcı çeşniler arasında yer almaktadır.
 
Tavuk ciğeri, sosis, köfte parçacıkları, bezelye ve mantar eşliğinde Napoliten sosu ilave edilerek pişirilen içi pirinçli harçla dolu turtaya sartù di riso adı verilmektedir.
 
Kabak parçaları eşliğinde pişirilen pilava ise riso e verza denmektedir. Bu yemek pişirilirken üzerine parmigiano ve reggiano peynirleri rendelenmekte ve peynir parçacıkları eriyerek pilavın üzerini iştah açıcı bir görünüm oluşturacak biçimde kaplamaktadır.
 
Denizci risottosu anlamına gelen risotto alla pescatora yemeği; deniztarağı, kalamar, ahtapot, mürekkep balığı ve karides gibi deniz ürünlerinin pirinçle birlikte yine deniz ürünlerinden elde edilen özel bir sos eşliğinde pişirilmesinden oluşmaktadır.
 
Yüzlerce yıl önce Napoli'de makarna spesiyalleri, farklı sınıflar tarafından kendilerine has tarifler eşliğinde pişirilirdi. Düşük gelir grubuna dâhil olanların mönüsünde daha çok sebze ile hazırlanan makarna türleri yer alırken aristokratlar için envai çeşit sosla hazırlanan çok daha nitelikli tarifler mevcuttu.
 
Pasta e fagioli (fasulyeli makarna), pasta e ceci (nohutlu makarna) ve pasta caso e ova yani yumurtalı ve peynirli makarna tarihte, orta sınıfın sıkça tükettiği ve bugün hâlâ restoranların mönülerinde yer alan en lezzetli yemeklerdendir.
 
Geçmişte aristokrat Napolililerin sofralarında yer alan ünlü makarna tarifleri arasında ise Ceneviz soslu makarna, spaghetti alle vongole (karışık deniz ürünleri makarnası), pasta con i calamari (beyaz şarap eşliğinde pişirilen kalamarlı makarna) ve fasulye ve midye eşliğinde özel Napoliten sosu ile pişirilen makarna pasta e fagioli con le cozze bulunmaktadır.
 
Napoli mutfağının en ünlü deniz ürünü spesiyallerinden biri de; chili biberi, limon suyu, maydanoz, yeşil zeytin ve domates sosu eşliğinde pişirilen bir ahtapot yemeği olan polpi alla luciana'dır.
 
Parmigiana di melanzane ise domates sosu ve mozarella peynirinin özel bir çeşidi olan fiordilatte eşliğinde pişirilen patlıcan turtasından oluşmaktadır.
Tatlılar...
 
Kızartılmış tatlı bir çöreğin üzerinin pudra şekeri, krema ve tatlı kiraz ile süslenmesinden oluşan zeppole; şehrin en popüler pastane ürünlerinin başında gelmektedir.
 
Normal dondurmaya göre daha fazla meyve içermesiyle ünlü rengârenk İtalyan dondurmalarına gelato adı verilmektedir.
 
Baba au rhum ya da babà ismiyle bilinen romlu ekmek kadayıfı Napoli'de en sık tüketilen tatlılardan bir diğeridir.
 
Yumurta, tereyağı ve sütle hazırlanan yuvarlak formlu özel ekmeğin, içerisine krema doldurulduktan sonra bir gece şekerli romda bekletilmesiyle elde edilen bu yoğun tatlı soğuk olarak servis edilmektedir.
 
Milföy hamuruna benzeyen çok katmanlı çıtır çıtır bir hamurun arasının krema ile doldurularak fırınlanmasından oluşan tatlıya ise struffoli adı verilmektedir.
 
Pasteria genellikle Paskalya Bayramı dönemlerinde tüketilen ricotto peynirli tatlı bir kek çeşididir.
Atıştırmalıklar
 
Napoli'de sevilerek tüketilen atıştırmalık yiyeceklerin başında kızarmış yuvarlak hamur parçalarından oluşan pasta cresciuto gelmektedir.
 
Küçük dilimler hâlinde sokak tezgâhlarında satılan minyatür pizza çeşidine pizza a libretto adı verilmektedir.
 
Gnocchi alla romana ise irmikten oluşan tuzlu kek – poğaça arası bir atıştırmalık yiyecektir.
 
Taralli menzogna e pepe, domuz yağı ve karabiber içeren simit şeklinde tuzlu bir hamur işinden oluşmaktadır.
 
İtalyanların beslenmesinde peynirin oldukça önemli bir yeri vardır. Yerel şaraplar ile birlikte çoğu zaman envai çeşitte yerel peynirler tüketilmektedir.
 
En ünlü İtalyan peynirleri arasında; ricotta di fuscella, mozzarella di bufala, fiordilatte, provola, scamorze ve provoloni bulunmaktadır.
Ne içilir?
 
Napoli bölgesi şarap bağlarıyla çevrilidir ve bu bölgede üretilen şaraplar lezzetleriyle dünya çapında adından söz ettirmektedir.
 
Yöreye özgü en ünlü beyaz şaraplar Greco di Tufo, Falanghina, Fiano di Avellino ve Asprinio di Aversa; kırmızı şaraplar ise, Taurasi, Piedirosso, Solopaca ve Lacryma Christi'dir.
 
Napoli şaraplarıyla olduğu kadar yemeklerin üzerine kahve ile birlikte içilen likörleriyle de ünlüdür. Limoncello, Amaretto, Grappa, Strega, Liquore ai quattro frutti ve Nocillo şehirde en popüler olan likör çeşitleridir.
 
Yemeğin ardından hazmı kolaylaştırıcı etkisi nedeniyle sıklıkla tüketilen alkollü içecekler arasında ise Campari ve Punt e Mes bulunmaktadır.
 
Meyve içerikli ünlü İtalyan kokteylleri arasında ise negroni, bellini, montgomery ve garibaldi bulunmaktadır.
 
Alkolsüz içecek olarak Napoli'de sıklıkla filtre kahve tüketilmektedir.   
 
Nasıl Eğlenilir?
​Denizi, kumsalları, termal kaplıcaları, kültür – sanat etkinlikleri, zengin tarihî mirasları, otantik atmosferi, lüks alışveriş merkezleri ve renkli gece hayatıyla ünlü Napoli'de yapılacak o kadar çok şey, gezilecek o kadar çok mekân ve keşfedilmeyi bekleyen o kadar fazla hazine vardır ki, ziyaretçilere mutlaka zamanlarını planlamaları önerilmektedir.
 
Napoli sahillerinde deniz ve güneş keyfi yaparak güne başlayabilir, İtalyan mutfağının lezzetli yemekleri ile öğle saatlerinde enerjinizi yeniden toplayarak prestijli müze ve galeri ya da lüks mağazaları keşfe çıkabilirsiniz.
 
Akşam saatlerinde şehirde gerçekleştirilen kültürel veya sanatsal etkinliklerden birine katılabilir ve ardından şık bir restoranda İtalyan aşçılarının sunduğu gastronomi şöleninden payınızı düşeni alabilirsiniz.
 
Gecenin ilerleyen saatlerinde ise Napoli'nin renkli gece hayatında, lezzetli içkiler ve popüler müzikler eşliğinde keyifli birkaç saat geçirebilirsiniz.
Müzik
 
Napoli; mandolin, altı telli gitar gibi müzik aletlerinin doğduğu yerdir. Tarih süresince Batı Avrupa müziğini derinden etkileyen bir merkez konumunda bulunan Napoli, Avrupa'nın en eski opera salonlarına ve konservatuarlarına ev sahipliği yapmaktadır.
 
Napoli halk müziğine, Canzone Napoletana adı verilmektedir. Gitar eşliğinde serenat biçiminde söylenen bu müzik formunun dünya çapında en tanınmış eserlerinden biri Santa Lucia'dır. Halk müziği haricinde Napoli'de en popüler olan müzik türleri opera, caz ve klasik müziktir.
 
San Carlo Tiyatrosu
 
Napoli müziğinin kalbinin attığı yer olarak bilinen San Carlo, dünyadaki en eski müzik tiyatrolarından biri olma özelliğine sahiptir. Dünyanın en prestijli bale, opera ve klasik müzik performanslarının sergilendiği merkez; tavan boyamaları, duvar freskleri ve altı kattan oluşan tarihî salonu ile aynı zamanda görkemli bir iç mimariye de sahiptir.
 
Adres: San Carlo Caddesi, No: 101 - 103, Municipio Meydanı, Napoli
Telefon: (+39) 81 797 24 12
Web: www.teatrosancarlo.it
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Napoli, dinamik ve renkli bir tiyatro dünyasına sahiptir. Şehirde oyunlar genel olarak İtalyanca sergilenmektedir ancak dünya turnesi kapsamında şehre temsilen gelen yüksek bütçeli oyunlar aynı zamanda İngilizce olarak da sahnelenmektedir.
 
Bellini Tiyatrosu
 
1864 yılından beri hizmet veren Bellini Tiyatrosu, Napoli'nin en köklü ve en prestijli tiyatro topluluklarından biridir. Görkemli bir mimariye sahip tiyatro salonu, içerisinde sergilenen prestijli oyunların yanı sıra başlı başına ziyaret edilmesi gereken dikkat çekici tarihî bir yapıdır.
 
Adres: Conte di Ruvo Caddesi, No: 14, Napoli
Telefon: (+39) 81 549 12 66
Web: www.teatrobellini.it
Gece hayatı
 
İtalya'nın en renkli gece hayatına sahip olan şehirlerinden biri Napoli'dir. Bunda; şehirdeki öğrenci nüfusunun çokluğunun payı oldukça büyüktür.
 
Şehirde rahatça oturup keyifli bir kokteyl eşliğinde derin sohbetlere dalabileceğiniz birçok sokak kafe - barı bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli bar, disko ve gece kulüpleri de şehirdeki diğer popüler eğlence mekânlarıdır.
 
Napoli'de gece kulüpleri saat 22.30'da kapılarını açmakta ve ancak gece yarısı büyük bir kabalığa ev sahipliği yapmaktadır.
 
Temmuz ve ağustos aylarında çoğu prestijli eğlence mekânı, şehir merkezindeki kışlık şubelerini bırakıp sahil kenarlarında yer alan yazlık mekânlara geçiş yapmaktadır.
 
Napoli, oldukça gelişmiş bir kültür - sanat yaşantısına sahiptir. Napolililerin içki, sohbet ve dans haricindeki gece eğlencelerinin büyük bir bölümü tiyatro, opera, bale ve konser gibi etkinliklerden oluşmaktadır.
 
Bu etkinlikleri takip etmek için hemen her turist merkezinde kolaylıkla bulunabilen Qui Napoli gazetesine göz atabilirsiniz.
 
Napoli'de gece hayatının kalbi Bellini, Santa Maria la Nova ve San Domenico Maggiore meydanları üzerinde ve çevresinde yer alan popüler mekânlarda atmaktadır.
 
Sahil kıyısındaki eğlence yerlerinin en popülerleri ise Pozzuoli banliyösünde ve Capri Adası'nda yer almaktadır.
Festivaller
 
Napoli'de yıl boyunca birçok renkli ve eğlenceli festival düzenlenmektedir. Seyahat döneminize denk gelen festivallere katılarak yerel halkı ve kültürü daha yakından tanıma şansı elde edebilirsiniz.
 
Aziz Gennaro Festivali
 
Napoli'nin koruyucusu olarak kabul edilen Aziz Gennaro onuruna her yıl 19 Eylül günü kutlanan bu dinî festival, İtalyan kültürünün mistik dinî ritüellerine şahit olmak için ideal bir etkinliktir.
 
Aziz Gennaro'nun M. S. 305 yılında ölümünden günümüze değin bir şişe içerisinde muhafaza edilen kanının, her yıl festival günü Napolililerce edilen dualar sayesinde katı hâlden sıvı bir hâle dönüştüğü iddia edilmektedir.
 
Kanın sıvı hâle gelmesinin Napoli'de o yılın bereketli ve iyi geçeceğinin simgesi olduğu söylenmektedir. Şişedeki kanın nasıl sıvı hâle geldiği bilim dünyasında hâlâ tartışılmakta olan bir konudur. Tarihte, kanın sıvılaşmadığı beş festivalin ardından; şehirde korkunç doğa afetleri ve kazalar yaşandığı iddia edilmektedir.
 
Festival kutlamaları, Aziz Gennaro Şapeli'nin önünde gerçekleştirilmektedir.
 
Pizza Festivali
 
Her yıl 31 Ağustos - 29 Eylül tarihleri arasında kutlanan Pizza Festivali, şehirdeki en renkli ve eğlenceli organizasyondur. İtalya'nın dört bir yanından festivale katılan pizza ustaları arasında düzenlenen yarışma, festivalin ana etkinliğini oluşturmaktadır.
 
En iyi pizzayı yapan şefin seçildiği yarışma esnasında pizzalar büyük bir ziyafet sofrasında halkın da beğenisine sunulmaktadır. İtalya'nın en iyi pizzalarını tatma şansına sahip olabileceğiniz bu etkinliği kaçırmamanız özellikle önerilmektedir.
 
Napoli Caz Festivali
 
Her yıl temmuz ayında şehirdeki birçok açık ve kapalı konser alanında gerçekleştirilen Napoli Caz Festivali, birçok yerli ve yabancı caz müzisyenini seyirciyle buluşturan prestijli bir etkinliktir.
 
Festival kapsamında bir ay süresince şehirde caz konserleri, sanatçılarla söyleşiler ve caz workshopları düzenlenmektedir.
Spor
 
Napoli Körfezi üzerinde bulunan Phlegraean Adaları, scuba dalışı ile ilgilenenler için oldukça cazip bir gezi rotasıdır.
 
Dalış konusunda şehrin en popüler spor merkezlerinden biri olan Centro Sub Campi Flegrei'yi ziyaret ederek; Baiae Sulatı Arkeoloji Parkı olarak ünlenmiş olan adalar çevresinde gerçekleştirilen dalış turlarından birine katılma şansına sahip olabilirsiniz.
 
Ayrıca Napoli Limanı'ndan her gün renkli sualtı ekosistemleriyle ünlü Procida, Ischia ve Capri adalarına hareket eden özel turlara katılarak da etkileyici bir dalış deneyimi edinebilirsiniz.
 
Turkuaz renkli sularda yüzmek ve ince kumlu bir plajda güneşin tadını çıkarmak isteyenler, Partenope Caddesi'nin sahil kesiminde 2,5 km boyunca uzanan Napoli Kumsalı'nı ziyaret edebilirler.
 
Şehirden daha uzak ve bakir bir plaj arayanlar ise Amalfi Sahili boyunca uzanan Sorrento Plajı'na ve daha güneyde yer alan Santa Maria di Castellabate Kumsalı'na uğrayabilirler.
 
Napoli, doğal güzelliklerle çevrili nefes kesici manzaralar vadeden yürüyüş parkurlarına ev sahipliği yapmaktadır. Amalfi Sahili'ne dağlar üzerinden ulaşmayı sağlayan yürüyüş parkuru, limon bahçeleri ve büyüleyici deniz manzarasına ev sahipliği yapan çetin kayalıklarla bezenmiştir.
 
Pompeii, Herculaneum ve Parco arkeolojik kalıntıları arasından geçen farklı bir yürüyüş parkuru ise zamanda nostaljik bir yolculuğa çıkmanızı sağlayacaktır.
 
Napoli'den sürat teknesi ile kolayca ulaşılabilen Capri Adası'nda ise yemyeşil vadilerin ve tarihî üzüm bağlarının arasında dolaşabileceğiniz otantik ve tazeleyici bir yürüyüş deneyimi yaşayabilirsiniz.
 
Napoli ve çevresi termal suları ve kaplıcalarıyla ünlüdür. Campi Flegrei banliyösünde bulunan Terme Stufe di Nerone, Roma dönemi kaplıcalarından birebir uyarlanarak inşa edilmiş lüks ve otantik bir spa ve spor merkezidir.
 
Ischia ve Capri adaları üzerinde de sayısız kaplıca ve spa yer almaktadır.
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Napoli Grup Uçak Bileti Al   » Napoli Grup Uçak Rezervasyonu   » Napoli Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Napoli Grup Uçak Bileti Al