İstanbul Nice Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Nice Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
​Güney Fransa’nın Akdeniz kıyılarında yer almakta olan Nice şehrinin takma adı Nice la belle (Güzel Nice)’dir. Fransız Rivierası Cote d’Azur’un başkenti olan şehir, Fransa’nın en büyük 5. kenti konumundadır.
 
Nice şehrinin bugün üzerinde kurulu olduğu toprakların, dünyadaki ilk yerleşim birimi olduğuna inanılmaktadır. Terra Amata arkeoloji projesince yapılan kazılar, bölgede ateşin ilk kullanımına yönelik bulgular olduğunu doğrulamıştır. M.Ö. 350 yılında Yunanlılarca ele geçirilen şehir, zafer tanrısı Nika’dan ilham alınarak Nikaia olarak isimlendirilmiş ve zaman içerisinde Nice’e dönüşmüştür.
 
Stratejik konumu ve deniz güçlerini destekleyen doğal limanı dolayısıyla, çağlar boyu çok kez el değiştiren şehir, 1543’te Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı donanması tarafından kuşatılmışsa da ele geçirilememiştir. Nice yerel halkından çamaşırcılık yapan Catherine Segurane’nin kahramanlıklarının bu yenilgide payı olduğuna inanılmaktadır. O günlerin anısı, liman duvarındaki top güllesinde ve liman yakınlarında bulunan Catherine Segurane anıtında yaşamaktadır. Her yıl Nice şehrinde, 25 Kasım günü St. Catherine (Aziz Catherine) günü olarak kutlanmaktadır.
 
En son İtalyan hâkimiyeti altındayken,1860 yılında Fransız topraklarına katılan, zaman içerisinde değişik medeniyetlerce ele geçirilmesinin bir sonucu olarak çok kültürlülüğü ve mimari zenginliğiyle değerlenen Nice, bugünün önemli kozmopolit turizm merkezlerinden biridir.
 
Çarpıcı doğal güzelliği ve ılıman Akdeniz iklimi dolayısıyla, 18. yüzyılın 2. yarısında İngiliz aristokratlarının ilgisini çeken Nice, o yıllarda aristokrasi mensuplarının kışlarını geçirmek için tercih ettiği bir numaralı şehir konumuna yükselmiştir. Dünün aristokratları bugün yerlerini ünlü sinema ve müzik yıldızlarına bırakmışlardır. Yüksek tabaka ile oldukça yakın bağları bulunan Nice şehri, buna rağmen sakinlik, huzur, berrak bir deniz ve dağ havası almak isteyen herkese kapılarını açmaktadır.
 
 
Nereler Gezilir?
​Nice tüm dünya turistlerince tercih edilen çekici bir tatil mekânıdır. Bunun yanı sıra bilinmeyen bir diğer yönü ise, Nice’in aslında bilimsel, teknolojik ve endüstriyel araştırmalar konusunda bir merkez konumunda olduğudur. Şehrin hemen dışında kurulmuş olan Acropolis ve Sophia Antipolis merkezleri bilim adamları ve araştırmacılar için oldukça popüler bir buluşma noktasıdır.
 
Nice şehri hem yalın hem de anlık göze çarpan enstantaneleriyle bir o kadar göz alıcıdır. Şehrin dört bir yanında göze çarpan mükemmel mimari, resimlerden fırlamış gibi duran kafeler, yumuşak Akdeniz iklimi ve berrak turkuaz denizi şehrin büyüsünü oluşturan etmenlerden bazılarıdır. Nisan – ekim ayları arası Nice’in en yoğun olduğu tatil sezonudur.
 
Nice plajları taşlık plajlardır ve ancak şezlonglarla güneşlenmek mümkün olabilmektedir. Bu ayrıntının sizi hayal kırıklığına uğratmasına izin vermemeli ve otelinizin önünde kolaylıkla bulabileceğiniz şezlongları plaja giderken almayı unutmamalısınız.
 
Nice, çoğu batı ülkelerine göre çok daha güvenli bir şehirdir ancak yine de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.
 
    Cote d’Azur bölgesinin tamamı için ciddi bir problem hâline gelen yankesicilere mutlaka dikkat edilmelidir. Özellikle otobüs, tren ve turistlerin yoğun olduğu kalabalık mekânlarda cüzdan çalınması ve restoranlarda sandalyenin arkasından çanta çalınması gibi durumlar Nice’te sıklıkla yaşanmaktadır.
 
    Eğer yüzmeye yalnız gidecekseniz yanınıza çalınmasından korkacağınız hiçbir şey almayın. Nice plajlarında kapkaççılık maalesef oldukça sık görülen bir durumdur.
 
    Trafik esnasında kapıyı açarak arabadan yolcuların değerli eşyalarını çalmak da son yıllarda artan, turistlerin dikkat etmesi gereken bir diğer can sıkıcı durumdur. Seyir esnasında arabanın kapılarını kilitlemek ve değerli eşyaları açık bir şekilde göz önünde bulundurmamak bu konuda alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır.
 
    Kiralık araba anahtarlarını muhafaza etmek konusuna özellikle çok dikkat edilmelidir. Son yıllarda kiraladıkları ev ya da otel odasının soyulması ve özellikle araba anahtarlarının çalınması durumunda kalan birçok kişinin, araba kiralama firmalarının kuralları gereğince 15.000 – 25.000 Euro arası bir para ödeyip, çalınan arabayı yenilemek durumunda kaldıkları belirtilmektedir.
 
    Les Moulins ve L’Ariane gibi Nice’in varoş mahallesi sayılan yerlerde sabah çok erken ya da gece geç saatlerde bulunmak güvenli değildir.
 
Vieux Nice (Eski Nice)
 
Barok mimarisi, ipe asılmış çamaşırları, el sanatları atölyeleri, dar sokaklara yan yana dizilmiş küçük dükkânları ve yemek tezgâhlarından yayılan nefis kokularıyla samimi ve nostaljik bir atmosfere sahip Eski Nice, fotoğraf tutkunlarının enteresan kareler yakalayabileceği yaşayan ve renkli bir semttir.
 
Adeta bir kilise cenneti olan Eski Nice’te barok mimarinin en ünlü ve göz alıcı eserlerinden biri olan Chapelle de la Misericorde mutlaka ziyaret edilmesi gereken etkileyici bir şapeldir.
 
Ayrıca dünyanın en ünlü çiçek pazarını ve renkli antika pazarlarını içeren Cours Saleya, gösterişli mimarisi ve etkileyici performanslarıyla ünlü opera binası Opera de Nice, her ne kadar büyük bir bölümü yıkılmış olsa da hâlâ ortaçağ havasını yakalatan ve nefes kesici Nice manzaraları sunan Colline du Chateau (Kale tepesi) de ziyaret edilmesi gereken diğer mekânlar arasında yer almaktadır.
 
Promenade des Anglais
 
Havaalanından Kale Tepesi’ne (Colline du Chateau) kadar bir uçtan diğer bir uca Nice’in Akdeniz sahili boyunca uzanan ünlü gezinti yolu Pormenade des Anglais, palmiye ağaçları ve çiçek bahçeleriyle süslenmiştir.
 
Melekler Koyu’nu (la Baie des Anges) içeren muhteşem deniz manzarası eşliğinde uzun yürüyüşler yapmayı sevenler için eşsiz bir gezinti yeri olan ve kısaca Prom denilen bu yol üzerinde, belle epoque mimari tarzının en iyi örneklerini oluşturan otel ve villalar, göz alıcı butikler, her an bir etkinliğe sahne olabilen güzellikleri dillere destan parklar, yiyecek ve içecek satan açık hava tezgâhları bulunmaktadır.
 
Musee Matisse
 
Ünlü sanatçı Matisse’nin eserlerinin ve günlük kullanım eşyalarının sergilendiği ve hayatından kesitlerin sunulduğu bu müze, şirin kıpkırmızı bir villa içerisinde yer almaktadır.
 
1917 - 1954 yılları arası Cimiez tepelerindeki evinde yaşamış olan ve burada ölen ünlü ressam Matisse, ölmeden önce en güzel eserlerinden oluşan büyük bir koleksiyonu çok sevdiği bir şehir olan Nice’e hediye etmiştir. Bağışlarla da giderek zenginleşen müze, ünlü ressamın 1890 yılından itibaren yaptığı tüm çalışmaların bir özeti niteliğinde oldukça ayrıntılı bir koleksiyona sahip olmuştur. Ayrıca sanatçının, daha az bilinen heykeltıraş yönünü sergileyen heykel eserlerini de müzede ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: 164, Avenue des Arenes de Cimiez
Telefon: (+33) 04 93 81 08 08
Web: www.musee-matisse-nice.org
 
Musee des Beaux – Arts (Modern Sanatlar Müzesi)
 
Güney Fransa’nın 17. yüzyıl ile 20. yüzyıl arası en iyi sanat koleksiyonlarından birini barındırmakta olan, neo-klasik mimarinin göz alıcı örneklerinden Musee des Beaux – Arts, 19. yüzyılda bir Ukrayna prensesine malikâne olarak inşa edilmiştir.
 
Fransız sanatının empresyonistlerden post empresyonistlere değin bir panoramasını sunan müzede Rodin heykellerine rastlamak da mümkündür.
 
Adres: 33, avenue des Baumettes 06000
Tel: (+33) 04 92 15 28 28
Web: www.musee-beaux-arts-nice.org
 
Cimiez Tepesi
 
Şehir merkezinin kuzeyinde yer alan Cimiez tepeleri, en gözde etkinliklere ev sahipliği yapan göz alıcı geniş bahçeleri ve mimari harikası malikâne ve villalarıyla eski aristokrasi günlerinden beri Nice’in en gözde semtlerinden biri olarak bilinmektedir.
 
Ünlü mimar Andre Hermant tarafından dizayn edilmiş olan, İncil temalarının heykel, cam boyama ve mozaik gibi değişik eserlerle ifadelerinden oluşan sanat eserlerinin sergilendiği Musee Message Biblique Marc Chagall ve 17. yüzyıla ait 350’den fazla fresk, sanat eseri ve tarihi kalıntıyı içeren Musee Franciscain Cimiez’de ziyaret edilebilecek mekânlar arasında yer almaktadırlar.
 
Musee Message Biblique Marc Chagall
 
Adres: Avenue Docteur Menard 06000
Tel: (+33) 04 93 53 87 20
Web: www.musee-chagall.fr
 
Musee Franciscain
 
Adres: Place du Monastere 06000
Tel: (+33) 04 93 81 00 04
 
Parc Floral du Phoenix ve Musee des Arts Asiatiques
 
1990 yılında açılmış olan Parc Floral du Phoenix, bir hazineyi andıran doğası ile Nice şehrinin övünç kaynaklarından biridir. 7 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan Parc Floral du Phoenix üzerinde dünyanın en büyük camdan evi; paha biçilemez “Diamant Vert” (yeşil elmas) bulunmaktadır.
 
Duvarları 7 tropik iklimi oluşturan bir yapıya sahip olan bu camdan ev içerisinde dünyanın en nadir bitkileri, ayrı iklim çeşitlerine ait olsalar da tek çatının altında yetiştirilebilmektedir.
 
Adeta bir doğa hazinesi olan bu dev parkın içerisinde bir hazine daha yer almaktadır: Ünlü Japon mimar Kenzo Tange tarafından dizayn edilmiş Asya Sanatları Müzesi (Musee des Arts Asiatiques), yapay bir göl üzerinde yüzer bir hâlde inşa edilmiştir. Sayısız tropik kuşa ev sahipliği yapan müzede, kabile dönemi ilk insanlarından kalan el yapımı çanak, çömlek ve savaş aletleri, çağdaş sanat eserleriyle birlikte harmanlanarak sergilenmektedir.
 
Her cuma gününün “Asya günü” olarak kabul edildiği müze içerisinde o günlerde Asya kültürüne yönelik adetler yaşatılmakta ve enstantaneler oluşturulmaktadır.
 
Musee des Arts Asiatiques
 
Adres: 405, Promenade des Anglais Arenas
Tel: (+33) 04 92 29 37 00
Web: www.arts-asiatiques.com
 
Parc Floral Phoenix
 
Adres: 405, Promenade des Anglais Arenas
Tel: (+33) 04 92 29 77 00
 
Cathedrale St. Nicholas
 
Göz alıcı mimarisiyle ziyaretçilerini adeta bir masal dünyasına götüren St. Nicholas Katedrali, 1912 yılında Çar II. Nikola’nın desteği ile Nice’te yaşamakta olan Rus cemaatine yönelik olarak inşa edilmiştir ve Rusya dışında yer alan en büyük Rus Ortodoks Katedrali olma özelliğine sahiptir.
 
Adres: Avenue Nicholas II.,06000
Tel: (+33) 04 93 96 88 02
Web: www.acor-nice.com
 
Monument aux Morts
 
Akdeniz’in masmavi sularının yanında bir kuğu gibi bembeyaz göğe doğru yükselen bu görkemli anıt, Birinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden 4000 Nice vatandaşının anısını yaşatmak için inşa edilmiştir.
 
Tamamı beyaz taş kullanılarak ve kabartmalar eşliğinde süslenerek inşa edilen göz alıcı anıt, Fransa’da bulunan bu tarz anıtların en büyüklerinden biri konumundadır. Anıtın ortasında yer alan küllerin bulunması gereken vazoda, hayatını kaybeden askerlerin kayıt numaraları yer almaktadır.
 
Adres: Place Guynemer
 
Musee International d'Art Naif (Uluslararası Naif Sanat Müzesi)
 
1973 yılında Fourny Max ve ressam eşi Francoise Adnet tarafından kurulan müze, uluslararası birçok naif sanatçının eserlerinden oluşan çok değerli dev bir naif sanat eseri koleksiyonuna sahiptir.
 
Eğitim görmemiş amatör ressamların eserilerine verilen isim olan naif sanat eserlerine karşı olan tutkusu Fourny Max’i Fransa’nın sayılı sanat koleksiyonerlerinden biri hâline getirmiştir.
 
Müzelerde genellikle rastlanılan sanat eserlerinin aksine Fourny Max, naif sanatçıların özgürce yarattığı Nuh’un gemisi, halk şarkıları, atasözleri, ağaç heykelleri gibi sanatın çok çeşitli dallarına ait öğeleri koleksiyonuna katmıştır.
 
Adres: Chateau Ste Helene av Val Marie
Tel: (+33) 04 93 71 78 33
Web: www.midan.org
 
Musee d'Art Moderne et d'Art Contemporain (Modern Sanatlar Müzesi)
 
1990 yılında devletin teşvikiyle kurulmuş olan Modern Sanatlar Müzesi, “yeni Avrupa realizmi” ve “Amerikan pop art” sanat yaklaşımlarından izler taşıyan eserleri barındırmaktadır.
 
Birbirine zıt görünen bu iki yaklaşımın suç ortaklığını ortaya çıkaran bir perspektife sahip sanat programı ile özellikle Parisli “yeni gerçekçi” akımına sahip sanatçıları öne çıkaran müzede ayrıca New Yorklu pop art sanatçılarının da ilgi çeken eserlerine rastlanılabilir.
 
Adres: Promenade des Arts 06364 Nice Cedex 4
Tel: (+33) 04 97 13 42 01
Web: www.mamac-nice.org
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Nice’te eğlenceli vakit geçirebilmenizi sağlayan çok fazla yer ve çok fazla yapılacak aktivite vardır ancak, Nice’in hemen dışında da birçok farklı alternatif sizi beklemektedir.
 
Eğer bir süreliğine şehirden ayrılıp doğada zaman geçirmek isterseniz; Avrupa’nın en büyük kanyonlarına sahip, Ardeche nehri boyunca yamaçların ve mağaraların yer aldığı kamp ve rafting tutkunları için bir cennet olan Ardeche’yi ziyaret edebilirsiniz.
 
 
Ayrıca turkuaz sulara sahip St Croix Gölü ve dağ manzaralı Cevennes Ulusal Parkı tavsiye edilen diğer gidilecek yerlerdir. Şayet denizi gözünüzün önünden ayırmak istemiyorsanız; Nice’ten 15 dakikalık motor yolculuğu uzaklıktaki Sainte Marguerite Adası’na gidebilir, 17. yüzyılda adadaki Fort Royal hapishanesinde kalan dünyaca ünlü “demir maskeli adam”ın içerisinde tutulduğu hücreyi ziyaret edebilirsiniz.
 
Regional Park of Auvergne Volcanoes
 
Eşsiz jeolojik oluşumları içerisinde barındıran Auvergne Volkanları Ulusal Parkı’nın kuruluş fikri, ilk olarak 1967 yılında dile getirildi. O zamandan beri Fransa’da, çeşitli doğal oluşum alanlarını kapsayan dev ulusal parkların sayısı 44’e çıktı.
 
395,000 hektarlık bir alanı kapsayan bu dev park içerisinde the Chaîne des Puys (Monts Dômes), Massif du Sancy (Monts Dore), Monts du Cézlier ve Monts du Cantal isimlerinde 4 volkanik dağ bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde değişik çok sayıda türde hayvan ve bitkiçeşitlerinin barındığı platolar, vadiler ve göllerden oluşan bu dev park tam bir habitat örneğidir.
 
Adres: Chateau Montlosier
Tel: (+33) 04 73 65 64 00
Web: www.auvergne-tourisme.info
 
Yakın Şehirler
 
Monte Carlo
 
Monte Carlo, Nice’in otobüsle veya trenle birkaç dakika mesafelik doğusunda yer alan, Monako Prensliği’ne bağlı oldukça renkli bir şehirdir. Monte Carlo, dünyaca ünlü kumarhane Grand Casino’yu içerisinde barındırmaktadır.
 
Monte Carlo’da ziyaret edilebilecek diğer mekânlar arasında; The Palais Princier (Prenslik Sarayı), The Musee Ocenanographique ( Okyanus Müzesi) ve Jardin Botanique (Botanik Bahçeleri) yer almaktadır.
 
Cannes
 
Nice’in batısında yer alan Cannes’a ulaşım tren ya da otobüsle yaklaşık olarak 20 dk’dır. Cannes şehri her yıl mayıs ayında düzenlenen Cannes Film Festivali ile adını tüm dünyaya duyurmuştur.
 
Daha çok ünlü ve zenginlerin tercih ettiği bir tatil bölgesi hâline gelen Cannes, pahalı butik, restoran ve gece kulüpleriyle ünlüdür. Ayrıca dünya sosyetesi mensuplarının pahalı yatlarının ikmal yapmak için bir numaralı durak noktalarından biri olan bir yat limanına sahiptir.
 
Antibes
 
Nice’in hemen batısında yer alan bir diğer Akdeniz kenti de Antibes’tir. Sevimli, kumluk plajlara sahip olan ve tarihi 15. yüzyıla dek uzanan Antibes, çevresindeki diğer turistik şehirlere göre daha sessiz ve sakin olmasıyla bilinir. Antibes’i ziyaret ederek; Picasso Müzesi’ni ve Avrupa’nın en büyük yat limanını görmek mümkündür.
 
Antibes yakınlarında yer alan, 14. yüzyıla ait, göz alıcı şato Chateau Grimaldi içerisinde yer alan Picasso Müzesi’nde, 150 adet Picasso resmi sergilenmektedir.
 
Picasso Müzesi
Adres: Musee Picasso, Château Grimaldi, 06600 Antibes
Tel: (+33) 04 92 90 54 20
 
Ne Yenir?
​Güney Fransa’nın güneşli atmosferini denizle harmanlayarak mutfağına yansıtan, hemen her çeşit sebze ve meyvenin yetiştiği Nice’te, doğal olarak deniz ürünleri de oldukça taze ve boldur. Nice mutfağının özü; domates, sarımsak, soğan, taze otlar ve zeytinyağı gibi taze, leziz ve renkli ürünler üzerine kurulmuştur. Yaz ayları boyunca en gözde yiyecek olan salatalar ve sahiller yöresinin en önemli ürünlerinden biri olan balık, Nice mutfağının 2 ana öğesini oluşturur.
 
Balık…
 
Nice’te, sardalya yerel olarak en çok avlanan balıktır ve yaygın olarak kızartılmış şekilde servis edilmektedir. Kılçıklarından ayrılıp, fileto hâlinde kızartılan ve limon kabuğu içerisinde sunulan sardalyaya ise beignets de sardine denilmektedir.
 
Büyük balıklardan kalan parçaların safran ve domatesle ağır ateşte kaynatılıp daha sonra püre hâline getirilip süzülmesiyle hazırlanan Soupe de poissons çorbası; üzeri sarımsak ve eritilmiş peynir kaplı tost ekmeğine pembe sarımsaklı bir mayonez olan rouille sürülmesi ile birlikte sunulmaktadır.
 
Nice mutfağının denenmesi gereken balık yemekleri arasında; balık ve sebzelerin aynı tabakta buluşarak iştah açıcı ve sağlıklı bir yemek hâline dönüştüğü, kaynatılmış morina balığı, patates, yeşil fasulye ve sarımsaklı mayonezden oluşan Grand aioli yemeği bulunmaktadır.
 
Kuşkusuz Nice’in en meşhur yemeklerinden biri Salade Niçoise (Nice salatası)’dır. Üzerine zeytinyağı ve sirke gezdirilerek hazırlanan bu salata, temel olarak domates, hamsi ve siyah zeytinden oluşmaktadır. İsteğe bağlı olarak salataya eklenebilen ekstra malzemeler arasında; katı yumurta, salatalık, tatlı biber, fasulye, turp, enginar, soğan ve ton balığı bulunmaktadır.
 
Hamsi filetosunun kapari, yeşilbiber, kırmızı pancar, pirinç, pişmiş balık dilimleri ve sirke sosuyla birlikte hazırlanmasıyla elde edilen Salade antiboise, Nice mutfağının bir diğer popüler deniz ürünleri salatasıdır.
 
Güney Fransa’nın en ünlü balık çorbası bouillabaisse’dir. Kırlangıç, mıgri balığı ve iskorpit başta olmak üzere, birkaç farklı balık çeşidinin, soğan, domates, safran, patates, midye ve pırasa ile ağır ağır kaynatılmasıyla elde edilen bu değerli çorba, 24 saat öncesinden sipariş verilmelidir.
 
Kentin diğer deniz ürünleri içeren meşhur yemekleri arasında Loup de mer denilen sebzeli levrek, Langouste denilen dikenli ıstakoz ve Moules a la mariniere denilen beyaz şarapla marine edilerek hazırlanan midyeler yer almaktadır.
Et ve tavuk…
 
Aromalı şaraplarla tatlandırılan mantar sosu eşliğinde hazırlanan, yanında taze hazırlanmış eriştelerle birlikte sunulan, geleneksel bir et yahnisi olan daube de boeuf, Nice’e özel oldukça leziz bir yahnidir. Bu tarifle neredeyse aynı şekilde hazırlanan Estouffade adındaki et yahnisinin sosunda ise siyah zeytin de kullanılmaktadır.
 
Nice mutfağında tavuk; çoğunlukla yeşillikler eşliğinde, şişe geçirilerek poulet roti aux herbes ismiyle sunulmaktadır. Poulet niçois ismindeki yemek ise domates, zeytin, yeşillikler ve beyaz şarap sosuyla hazırlanan bir tavuk yahnisidir.
 
Makarna ve sebzeler…
 
Nice’te İtalyan mutfağının etkisi oldukça güçlüdür. Sahildeki restoranlarda, özgün bir lezzete sahip İtalyan makarnaları yemek mümkündür.
 
Güney Fransa civarında; içerisine parmesan peyniri, sarımsak ve fesleğen katılarak elde edilen bir çeşit baharat ezmesine pistou baharatı denilmektedir. Sebzeli makarna çorbası olan Pistou, adını içerisine katılan bu baharattan almaktadır.
 
Tourte de blettes; hamur işi severlerle, sebze severleri ortak bir noktada buluşturabilecek, çam fıstığı, kuru üzüm, sarımsak ve pazıdan zaman zaman da pazı yerine kabaktan yapılan oldukça lezzetli bir sebzeli turtadır.
 
İçi ekmek kırıntıları, pirinç, sarımsak, yeşillik otlar, kıyma ve rendelenmiş peynirle doldurularak pişirilen yaz sebzeleriyle hazırlanan tians adındaki güveç de mutlaka denenmesi gereken, sağlıklı ve bir o kadar lezzetli yemekler arasında yer almaktadır.
 
Peynir ve tatlılar…
 
Nice bölgesi, koyun ve keçi sütünden yapılan birçok çeşit peynire ev sahipliği yapmaktadır. Mutlaka tadılması gereken dünyaca ünlü peynir çeşitleri arasında tomme de sospel, tomme de chevre de montagne, brousse de la vesubie ve poivre d’ane bulunmaktadır.
 
Taze meyve diyarı Nice’te; serinletici, taze meyveli dondurmalar, meyveli turta ve çörekler yazın sıkça tüketilen tatlılar arasında yer almaktadır. Özellikle Nice Festivali zamanında bolca yapılan, şehre özgü, üzeri pudra şekeri kaplı, portakal aromalı kızartılmış büyük lokmalara ganses denilmektedir. Görünüş ve içerik bakımından Alman pastasını andıran bir diğer meşhur Nice mutfağı tatlısı ise, içi bol kremalı ve üzeri şeker kaplı kek tarte tropezienne’dir.
 
Atıştırmalıklar…
 
Nice’te kafelerin çoğunda, büyük Fransız ekmeklerinin arasına konulan salam, peynir ve diğer bilinen sandviç malzemelerinden oluşan pate adı verilen sandviçleri günün her saati bulmak mümkündür.
 
Şehrin gözde yerel yiyeceklerinden olan pan bagnat: büyük Fransız somun ekmekleri içerisine konulan domates, çok pişmiş yumurta, hamsi, zeytin, dilimlenmiş soğan ve zeytinyağından oluşan dev bir sandviçtir.
 
Hafif bir atıştırmalık olarak sayılan croque monsieur ise, ince dilim tost ekmeklerinden oluşan, salamlı peynirli bir tost çeşididir.
 
 
Ne içilir?
 
Nice, sınırları içerisinde yer alan Bellet bağlarında üretilen lezzetli, yüksek kalitedeki şaraplarıyla ünlü bir kenttir. Yerel Güney Fransa şarapları, tat ve renkleriyle ve Fransız mutfağına uyum sağlayan bir hafifliğe sahiptirler. Bölgede üretilen, iyi soğutularak sunulan Roze şarabı gurmelerin zevkine hitap edecek seçkinliktedir. Deniz ürünleriyle iyi giden beyaz şarap ve hemen her yemeğe uyum sağlayan kırmızı şarap da sıklıkla tercih edilen diğer içecek alternatiflerini oluşturmaktadır.
 
Deniz kıyısında en çok tercih edilen aperatif içkilerden biri ise, su katıldığında beyazlaşan, altın renkli anasonlu içki Pastis’dir. Pastis’e bir parça nar likörü katılarak ikram edildiğinde ise bu içeceğe tomate adı verilmektedir. Nice şehrine özgü bir diğer içecek ise Frenk üzümü likörlü ile beyaz şarabın karıştırılmasıyla elde edilen Kir adlı içecektir.
 
Nasıl Eğlenilir?
​Nice, tatilini açık havada geçirmeyi sevenler için tam bir cennettir. Şehirde bulunan çok sayıdaki park ve bahçelerdeki yüzyıllık ağaçların koyu gölgelerinde huzurlu, serin ve eğlenceli vakit geçirilebilir. Carpeaux Square ve Parc de Cimiez özellikle tüm gün süren keyifli piknikler ya da açık havada bohem bir kafede öğleden sonra çayı içmek için tercih edilebilecek en mükemmel yerler arasındadır.
 
Parc du Chateau ise Nice şehrinin ve harikulade deniz manzarasının panoramik açıdan görülebildiği bir diğer keyifli parktır. İçerisinde güneşli öğleden sonraları ferahlatan, meltem esintisi yaratan yapay bir şelale, çocuklar için büyük bir oyun alanı ve ipten labirentler bulunmaktadır.
 
Gündüz eğlenceli vakit geçirilebilecek diğer mekânlar arasında; bin bir çeşit meyve ağacıyla dolu Monastery Garden ve binlerce nadir bulunan egzotik kelebeğin bulunduğu The Butterfly Jungle bulunmaktadır.
 
Nice’te gündüz deniz, güneş ve doğanın tadını çıkarıp, akşam doğal, sağlıklı ve bir o kadar da leziz yemeklerle doyduktan sonra; şehrin ziyaretçilerine vadettiği sayısız kültür sanat aktivitelerine katılabilir ya da sabahın ilk ışıklarına kadar durmak bilmeyen, coşkulu bir eğlencenin yaşandığı kulüp ve barlara giderek partilere katılabilirsiniz.
 
Müzik
 
Opera de Nice
 
Opera tutkunu olmayanlar için dahi Nice Opera binası görülmeye değer masalsı bir yapıdır. 1776 yılında henüz Nice Savoy İmparatorluğu’na bağlıyken şehrin ileri gelen zenginlerinden Alli-Maccarani ailesinin imparatordan izin alarak eski malikânelerini tiyatro binasına dönüştürmek istemeleriyle yolculuğuna başlayan Opera de Nice binası, 1826 yılında şehir meclisi tarafından Alli-Maccarani ailesinden satın alınmıştır.
 
Bugünkü mimari stiline tam olarak kavuşabilmek için sayısız ekleme ve yenilemelerden geçen görkemli bina, en sonunda 1902 yılında bugünkü ismini alarak resmi olarak faaliyete geçmiştir.1993 yılında tarihi anıt mertebesine yükseltilmiş olan Opera de Nice, her yıl ekim – haziran ayları arası çeşitli konçerto, opera, bale ve dans gösterilerine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: 4 & 6 Rue Saint François De Paule 06300
Tel: (+33) 04 92 17 40 00
Web: www.opera-nice.org
 
Nikaia Palace
Nice’in en büyük ve en modern konser salonlarından birine sahip Nikaia Palace, şehre gelen ünlü sanatçıların performanslarını sergilemek için tercih ettikleri bir numaralı mekân konumundadır. Bugüne değin Rolling Stones, Sting, Bob Dylan, The Cranberries, Lara Fabian, Elton John gibi birçok dünya starına ev sahipliği yapmış olan mekânda ayrıca oldukça büyük bir bar da bulunmaktadır.
 
Adres: 163, Route de Grenoble 06200
Tel: (+33) 04 92 29 31 29
Web: www.nikaia.fr
 
Tiyatro
 
Eski Nice ve Nice olarak 2 bölüme ayrılmış şehrin doğasına ayak uyduran Fransız tiyatrosu performanslarını, şehrin geleneksel yönünü simgeleyen barok stili mimarileriyle göze çarpan klasik tiyatro binalarında olduğu kadar, şehrin içerisine yayılan çok sayıdaki kafe tiyatrolarında da sergilemektedir.
 
Fransa’nın katılım oranı en yüksek tiyatrolarından biri olan Theatre National de Nice’te sergilenen yüksek performanslı tiyatro oyunları, unutulmaz birer anı olarak akıllarda kalarak ölümsüzleşmektedir.
 
Theatre National de Nice
 
Adres: Promenade des Arts
Tel: (+33) 04 93 13 90 90
Web: www.theatredenice.org
 
Theatre de la Cite
 
Adres: 3, Rue Paganini, 06000
Tel: (+33) 04 93 16 82 69
Web: www.theatredelacite.fr
 
Spor Aktiviteleri
 
Akdenizin güneşi ve birinci sınıf olanaklarla dolu Nice sahilleri birleşince; yüzme, dalış, tekne gezintisi, balık tutma, rüzgâr sörfü, su kayağı gibi aktiviteler en eğlenceli zaman geçirme yöntemleri hâline gelmektedirler.
 
Bunlar haricinde tenis, golf, at binme, kayak, bisiklet, yürüyüş ve bir çeşit top oyunu olan geleneksel petanque oyunu gibi aktiviteler de yapılabilecek diğer spor aktiviteleri arasında yer almaktadır.
 
Gece hayatı
 
Fransa’nın sofistike eğlence anlayışını Akdeniz’in sıcakkanlılığıyla birleştiren Nice şehrinde gece hayatı birçok farklı seçeneği barındırmaktadır. Spontane düzenlenen plaj partileri, lüks kulüpler, canlı müzik dinleme olanağı sunan barlar ve felsefe, müzik ve kabarenin bir karışımı olan frankofon temalı gösterilerin düzenlendiği publar Nice gece hayatının tadının çıkarılabileceği alternatiflerden bazılarıdır. Cours Saleya, popüler kulüp ve barlarıyla öne çıkan bir semttir.
 
Bu alternatiflerin yanı sıra 19. yüzyıldan beri Fransız Rivierası’nın bir parçası hâline gelen kumarhaneler de adrenalini yüksek bir gece geçirmek isteyenlere ev sahipliği yapmaktadır. En ünlü kumarhaneler Monte Carlo’da bulunmasına karşın, Nice içerisinde dünya standartlarında, barok mimarisi ile göz kamaştıran 1930 yılından beri varlığını sürdürebilmiş, lüks kumarhane Palais de la Mediterranee ve alternatif olarak da Casino de Nice–Ruhl bulunmaktadır.
 
Festivaller
 
Güney Fransa’nın incisi Nice, yıl boyunca sanat ve kültüre yönelik çok sayıda festival ve kutlamaya ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin doğası gereği insanın kanını kaynatan yüksek Akdeniz enerjisi, festivallerde tüm canlılığı ve ihtişamıyla kendini göstermektedir.
 
Carnaval De Nice
 
Her yıl şubat ayının ortalarına doğru gerçekleştirilmekte olan bu renkli festival boyunca kış ayının uyuşukluğunu atmak ve Fransız Rivierası’nın canlılığına kapılarak eğlenceli vakit geçirmek mümkündür.
 
Teması her yıl değişen Nice Karnavalı, 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm o yılki temayı içeren renkli dev figürlerin karnaval geçidinden; ikinci bölüm % 90’ı Nice’te yerel olarak yetiştirilen güzellikleri dillere destan çiçeklerin sergilendiği ve katılımcılara dağıtıldığı çiçek geçidinden ve üçüncü bölüm ise renkli figürlerle birlikte gerçekleştirilen ışık gösterilerinden oluşmaktadır.
 
Nice Caz Festivali
 
1948 yılından itibaren her yıl temmuz ayı içerisinde gerçekleştirilmekte olan Nice Caz Festivali, Avrupa’nın en eski ve en prestijli müzik festivallerinden biri olarak görülmektedir.
 
Nice’in elit semtlerinden Jardins de Cimiez içerisinde yer alan Roma döneminden kalma eski bir amfi tiyatro içersinde gerçekleştirilen caz festivali, ilk kez Luis Armstrong ve grubu All Stars’ın katılımıyla başlamış ve günümüze kadar Lionel Hampton, Dizzy Gillespie, Ray Charles, Ella Fitzgerald, Helen Humes, Herbie Hancock, ve Miles Davis gibi usta sanatçılara ev sahipliği yapmıştır.
 
La Castellada
 
Her yıl temmuz – ağustos ayları arasında Colline du Château’da (Colline Şatosu’nda) gerçekleştirilen Castellada Festivali, yaz mevsiminin gelişinin barok ve orta çağ müziği konserleri ve kukla gösterileri eşliğinde kutlanmasıyla gerçekleştirilmektedir.
 
Festivale katılan ziyaretçiler, orta çağ kostümleri giyen aktör ve aktrislerle beraber sarayın bahçelerinde gezinebilmekte ve bu esnada onlardan tiyatral bir biçimde Nice’in tarihi hakkında bilgi edinebilmektedirler.
 
Nice Christmas Village (Nice Yılbaşı Köyü Fuarı)
 
Her yıl aralık – ocak ayları arasında Place Massena, büyülü bir yılbaşı fuarına ev sahipliği yapmaktadır. Geleneksel küçük, süslü, köy tipi yılbaşı evlerinden oluşan fuarda büyülü bir atmosferin yanı sıra; birçok el yapımı hediyelik eşya, geleneksel Noel Baba figürleri ve Nice’e özgü yerel üretim lavanta, bal, zeytin, zeytinyağı gibi ürünler sergilenerek satışa sunulmaktadır.
Ayrıca fuar alanı içerisinde halka açık bir kay kay pisti, büyük bir atlıkarınca ve zıplama kalesi gibi eğlenceye yönelik aktivite alanları da bulunmaktadır.
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Nice Grup Uçak Bileti Al   » Nice Grup Uçak Rezervasyonu   » Nice Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Nice Grup Uçak Bileti Al