İstanbul Oslo Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Oslo Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Norveç’in başkenti Oslo, ülkenin en büyük ve en kalabalık nüfuslu şehridir. Aynı zamanda İskandinavya’nın en büyük üçüncü kenti olan Oslo, sınırları içerisinde bulunan eyaletin adını da taşımaktadır. 
 
Oslo kelimesinin, İskandinav yerlilerinin konuştuğu Eski Nors dilinden kaynaklandığı belirtilir. Bjørvika’da bulunan bir çiftliğin adından türeyen bu kelimenin, “Tepe ayağındaki çayır” ya da “Tanrıya adanan çayır”  anlamına geldiği ileri sürülmektedir.
1049'da Harald Hardråde (III. Harald) tarafından kurulan Oslo; 1624 ve1878 tarihleri arasında “Christiania”, 1878 ve 1924 yılları arasında ise “Kristiania” olarak anılmıştır.
 
Norveç’in ekonomi ve idare merkezi olan Oslo; aynı zamanda ticaret, bankacılık, endüstri ve gemicilik alanlarında ülkenin ilk sırada gelen şehirlerinden biridir.
Deniz kıyısına olan eşsiz konumuyla deniz ticaretinde de oldukça gelişmiş bir şehir olarak bilinen Oslo; aynı zamanda dünyanın en büyük gemi şirketleri, komisyoncuları ve sigortacılarını barındırmaktadır.
 
Bölgenin karakteristik yeryüzü harikası olan fiyortları, geniş plajları, kayak pistleri, eğlence merkezleri ve tarihi - turistik yerleri ile Oslo; dünyanın önde gelen tatil noktalarından bir tanesidir.
 
Oslo’yu ziyaret etmek için en uygun zamanlar; ortalama 20°C’lik bir hava sıcaklığına sahip yaz aylarına denk düşen haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır. Aynı zamanda bu aylar, “Beyaz Geceler” adı verilen uzun gündüzlerin yaşandığı ve havanın saat  01:00 sularına kadar aydınlık olduğu bir döneme denk gelmektedir.
Oslo, çevresindeki yerlere göre daha ılıman bir iklime sahiptir. Bunun sebebi olarak ise Gulf Stream’den Atlantik Denizi’ne doğru esen sıcak hava dalgası gösterilmektedir.
 
Oslo, oldukça düzenli ve güvenli bir şehir olsa da seyahatinizin en iyi şekilde geçmesi için birkaç noktaya önem verilmesi gerekmektedir:
 
Oslo’da hırsızlık ve kapkaççılık olaylarına karşı; özellikle kafe ve barlardaki masa üzerilerinde cüzdan ve telefonlar bırakılmamalı, gezi sırasında kişisel eşyalar mutlaka yanınızda bulundurulmalıdır. 
Ulaşım için hiçbir koşulda korsan taksiler kullanılmamalıdır. 
Gece vakitleri, sokaklarda yalnız başına yürünmemeli; özellikle  Akerselva Nehri kıyılarında bulunan park alanları ve tenha yerlerden uzak durulmalıdır. 
 
Det kongelige slottet (Kraliyet Sarayı)
 
Oslo’nun tarihi binalarından biri olan Kraliyet Sarayı, 173 odalı dev bir yapı özelliğindedir. 19. yüzyılın ilk yarısında Bernadotte Hanedanlığı kralı III. Charles’ın özel konutu olması için yapılan bu sarayda, günümüzde hâlâ Norveç kraliyet ailesi yaşamaktadır. 
Kralı III. Charles’ın teklifi üzerine inşasına parlamento tarafından karar verilen Kraliyet Sarayı’nın yapımına 1824 yılında başlanmıştır. Hükümet tarafından da büyük bir bütçe ayrılan Kraliyet Sarayı’nın yapımı; maddi problemler nedeniyle 1827 yılında durdurulmuş, 1833 yılında yeniden başlatılmıştır.
 
İlk olarak 1844 yılında III. Charles’ın oğlu I. Oscar ve gelini Josephine’in yerleştiği bu sarayı; kraliyet ailesi çoğunlukla dönemsel olarak kullanmıştır. 1900’lü yılların başında, VII. Haakon unvanına sahip, Danimarka Kralı Carl tarafından uzun süreli olarak kullanılmaya başlanan Kraliyet Sarayı; 2002 yılından sonra turistik gezilere de açılmıştır.
 
Genellikle rehberler eşliğinde olan ve yaklaşık bir saat süren bir turla misafirlere tanıtılan bu saray, görülmeye değer pek çok odaya sahiptir. Sarayın odaları arasında; Gardırop Odası, Meclis Salonu, Beyaz Salon, Kral VII. Haakon Süiti, Üst Kat Antre, Kuş Odası, Ayna Salonu, Aile Yemek Odası, Küçük Seremoni Odası, Gösteri Salonu ve Saray Şapeli başta gelmektedir.
 
Adres: Henrik Ibsens Gate 1, 0010 Oslo
Ziyaret Saatleri: Pazartesi, Perşembe, Cumartesi: 11:00 - 17:00
Çarşamba, Cuma, Pazar: 13:00 - 17:00 
 
Operahuset (Oslo Opera Binası)
 
Günümüzün mimari örnekleri arasında önemli bir yere sahip olan Oslo Opera Binası, aynı zamanda Norveç’in en büyük sanat merkezi olarak göze çarpar. Bjørvika Bölgesi’nin kıyı kesiminde bulunan bu gösterişli bina, mermer ve camdan oluşan yapısıyla kendi başına bir sanat eseri olarak betimlenmektedir.
Yapımı 5 yıl süren Opera Binası, resmî olarak Nisan 2008’de açılmıştır. 14. yüzyıldaki Nidaros Katedrali’nden sonra Norveç’in en geniş yapısı olarak da bilinen bu bina, dünya çapında pek çok ödüle sahiptir.
 
Barcelona’daki Dünya Mimarlık Festivali, Avrupa Birliği tarafından verilen Mies van der Rohe ve Chicago Athenaeum Museum of Architecture and Design’ın öncülüğünde verilen International Architecture Awards başta olmak üzere pek çok ödül sahibi olan Oslo Opera Binası; modern Norveç mimarisinin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.
 
Yapının en dikkat çekici özelliklerinden biri olan eğimli mermer çatı, Oslo’nun ünlü fiyortlarının üzerinden yükselen görüntüsü ile görenleri büyülemektedir.
Binanın karakteristik unsurlarından bir diğeri olan güneş panelleri ise yapının ihtiyacı olan enerjinin bir kısmını karşılaması bakımından önem taşımaktadır.
 
Yapının 38.000 metrekare büyüklüğündeki tabanı; yaklaşık olarak, uluslararası standartlara sahip 4 adet futbol sahası büyüklüğündedir. Üç büyük sahne ve 1.100 adet odası bulunan bu binanın iç kısmı, son teknolojiler kullanılarak inşa edilmiştir.
Opera Binası’nın minimalist tarzda dekore edilmiş fuaye alanı; taş, beton, cam ve tahta gibi basit malzemelerden yapılmıştır. Yapının giriş kısmını teşkil eden bu alan, pek çok oturma alanının yanında çeşitli bar ve restoranlara da sahiptir.
 
Binanın en dikkat çekici bölümü olan at nalı şeklindeki oditoryum salonu, geniş bir perspektife sahip görüş açısı ve fantastik akustiği ile benzersiz bir teknikle donatılmıştır.
1.350 koltuklu dev kapasiteye ve Baltık Bölgesi’nin ünlü meşe ağacı ile dekore edilmiş geniş bir iç yapıya sahip oditoryumun bir bölümü, aynı zamanda deniz seviyesinden 16 metre aşağıda olan özel bir sahne içermektedir.
 
Klasik yapıtlardan yeni Norveç oyunlarının dünya prömiyerlerine kadar zengin bir programı bulunan Oslo Opera Binası, mümkün olduğunca geniş bir kesime kültür ve sanat aşılamayı hedeflemektedir.
Her yıl 400’den fazla performans ve 10’a yakın yeni oyuna olanak tanıyan bu binayı yıl içerisinde ortalama 1,3 milyon sanatsever ziyaret etmektedir.
 
Adres: Kirsten Flagstads Plass 1, 0150, Oslo
Telefon: +47 21 42 21 21
Ziyaret saatleri: Haftaiçi: 10:00 - 18:00
Haftasonu: 10:00 - 02:00
 
Vigelandsparken (Vigeland Heykel Parkı)
 
Oslo’nun en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Vigeland Heykel Parkı; 200’ü aşkın bronz, demir ve granit heykelin görülebileceği büyük bir park özelliğindedir.
 
Frognerparken olarak da adlandırılan bu ünlü park, başarılı mimar Gustav Vigeland tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir.
Parkta farklı ünlü mimarlara ait olan heykeller dışında çeşitli kara kalem çalışması ve gravürler de incelenebilmektedir.
 
Vigeland Parkı’nın en dikkat çeken yapıtlarından biri olan Monolitten (Anıt), 14 metre uzunluğundadır. Tek bir taşın üzerinde, oyulmuş 121 adet insan figürü barındıran bu anıt; aynı zamanda erkeğin dirilmesi, gündelik hayatın değişimi, varoluş mücadelesi, erkeğin ruh dünyasına yakarışı, döngüsel zaman gibi konu ve kavramları işleyen görsel ifadelere yer vermektedir.
 
Şehir merkezinin 10 dakika uzaklığındaki Vika Bolgesi’nde bulunan park, gerçek boyutlarındaki alçı heykellerin görülebileceği bir müzeye de sahiptir. Vigeland-museet (Vigeland Müzesi) isimli bu müze, parkın güney kısmında bulunur.
 
Vigeland Heykel Parkı; heykel ve daha pek çok sanat eserinin görülebileceği bir park olmasının dışında, genellikle ailelerin hafta sonu piknik ve yürüyüş yapabileceği bir yer olarak da dikkat çeker.
 
Parkın hemen yan tarafında bulunan Frognerbadet (Frogner Kaplıcaları) isimli mekânda ise, yüzmeyi sevenler için üç adet havuzla birlikte çok sayıda atlama kulesi ve kaydırak yer almaktadır.
 
Heykel parkını gezmekten yorulanlar için alan sınırları içerisinde bulunan Café Vigeland, zengin menüsü ve çekici manzarasıyla oldukça uygun bir yer olma özelliğindedir.  Pek çok Fransız keki, sandviç, pasta, meyve suyu çeşidinin bulunduğu bu yer; akşam 20:30’a kadar hizmet vermektedir. 
 
Adres:  Vigeland-museet, Postboks 1453, Vika, 0116 Oslo
Telefon: +47 23 49 37 00
Ziyaret saatleri: Salı - Pazar: 10:00 - 17:00
 
Akershus Festning ve Akershus Slott (Akhershus Hisarı ve Kalesi)
 
Norveç’in en önemli ve eski kültürel mirasları arasında olan Akhershus Hisarı ve hisar alanı içerisinde bulunan Akhershus Kalesi; şehir merkezine oldukça yakın konumu  ve heybetli görünümü sayesinde, ziyaretçilerin Oslo’daki ilk uğrak yerlerinden biri olmuştur.
 
Bugüne kadar pek çok kralın yaşam alanı olarak kullanılan Akhershus Kalesi’nde, tarih boyunca çok sayıda resmî görüşme yapılmıştır.
Norveç’in ulusal sembollerinden biri olan bu yapıt, günümüzde Norveç Hükümeti tarafından hâlen kullanılmaktadır.
 
Oslo fiyortlarına karşı eşsiz bir manzaraya da sahip olan Akhershus Hisarı ve Kalesi, bünyesinde iki farklı müze ve bir adet kilise ile birlikte çeşitli kafe ve dinlenme yerleri de barındırmaktadır.
Oslo ve Norveç’i koruma amacıyla 1229 yılında Kral V. Håkon emri ile yapımına başlanan kale, 1300’lü yılların başında tamamlanabilmiştir. Tarih boyunca şehri pek çok saldırıdan korumayı başaran bu ünlü yapı; Rönesans Dönemi’nde Kral IV. Christian tarafından restore edilerek, kraliyet ailesinin yaşam alanı hâline getirilmiştir.
 
17 ve 18. yüzyıllarda bakımsız bir görünüme sahip olan kale, 19. yüzyılda yeniden restore edilmiş ve bu dönemden sonra daha çok askerî amaçlar için kullanılmıştır.
Kalenin içerisinde yer alan Norges Hjemmefrontmuseum (Norveç Direniş Müzesi), özellikle 1940 ve 1945 arasında vuku bulan Nazi işgali olmak üzere tarihin önemli olayları ile ilgili çeşitli sergi ve yazılı kaynak arşivine sahiptir.
 
1970 yılında halka açılan müzede; İkinci Dünya Savaşı ile ilgili çeşitli el yazması, edebî eser ve fotoğraf koleksiyonu bulunmaktadır.
Akershus Kalesi’nin bir diğer önemli müzesi olan Forsvarsmuseet (Norveç Silahlı Kuvvetler Müzesi), Orta Çağ’dan İkinci Dünya Savaşı’na kadarki dönemi kapsayan  
geniş bir silah ve askerî teçhizat koleksiyonuna sahiptir. Sınırları içerisinde bir mağaza ve kafeye de sahip olan Norveç Silahlı Kuvvetler Müzesi, 1946 yılında kurulmuştur.
 
Hisar sınırları içerisinde yer alan ve askeriyeye ait olan Akershus slottskirke (Akhersus Kalesi Kilisesi); bünyesinde pek çok etkinlik barındıran önemli bir kilise olarak karşımıza çıkar. Mart ortasında düzenlenen ve  Cebrail'in Meryem'e İsa'nın doğacağı müjdesini verdiği gün olarak bilinen Müjde Günü (Annunciation Day) kutlamaları; Noel etkinlikleri; 17 Mayıs Ulusal Norveç Günü aktiviteleri kilisede gerçekleşen başlıca organizasyonlar arasındadır.
 
Akhersus Kalesi Kilisesi’nde evlilik törenlerine de sıkça rastlanmaktadır. Kilisede evlenmek içinse gelin ya da damadın silahlı kuvvetler çatısı altında hizmet veriyor olması gerekmektedir.
Hisar sınırları içerisinde ayrıca Karpedammen Café ve Café Festningen isimli iki adet şık kafe-restoran da bulunmaktadır.
 
Oslo Radhuset (Oslo Belediye Binası)
 
Oslo şehir merkezindeki Pipervika Bölgesi’nde bulunan Oslo Belediye Binası, halka açık olan tarihi bir yapı olarak dikkat çeker.
Belediye Meclisi üyelerinin bir araya geldiği bu yer, aynı zamanda sınırlarında pek çok sanat stüdyosu ve galeri de barındırmaktadır.
Oslo Belediye Binası’nı ön plana çıkaran bir başka özellik ise, her 10 Aralık tarihinde Nobel Barış Ödülü törenine ev sahipliği yapıyor olmasıdır.
 
İskandinavya’nın sosyal demokrasi temalarını vurgulayan dev müraller ve odaları süsleyen tablo ve antika eşyalar gibi çeşitli tarihi sanat eserleriyle bu mekân, ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görmektedir.
1931 yılında Kral VII. Haakon tarafından başlatılan Oslo Belediye Binası inşası, İkinci Dünya Savaşı sırasında kısa bir süreliğine durdurulmuş ve yapı, 1950 yılında hazır hâle getirilmiştir.
Ünlü mimarlar Arnstein Arneberg ve Magnus Poulsson tarafından tasarlanan Oslo Belediye Binası, 2005 yılında “Asrın Yapısı’’ ünvanını almıştır.
 
Adres: N-0037 Oslo, Postboks 1453 Vika, N-0116, Oslo
Telefon: +47 22 86 16 00
Ziyaret saatleri: Pazartesi - Pazar: 06:00 - 21:00
 
Nasjonalgalleriet (Ulusal Galeri)
Norveç’in en geniş resim, çizim ve heykel koleksiyonuna sahip olan Ulusal Galeri; Oslo şehir merkezindeki Kristian Augusts Gate Bölgesi’nde bulunmaktadır.
Ünlü ressam Edvard Munch’un Çığlık ve Madonna ile Cézanne og Manet’in çeşitli tabloları başta olmak üzere geniş bir içeriğe sahip olan müze; Oslo’ya gelen pek çok sanatseverin ilk uğrak yerlerinden birisidir.
 
1836’daki meclis kararı sonucu, 1842 yılında yapımına başlanan Ulusal Galeri; 1882 yılında kadar Kraliyet Sarayı’nda hizmet vermiş ve bu tarihten sonra şu anki mevcut binasına taşınmıştır. Bina, mimar Heinrich Ernst ve Adolf Schirmer tarafından tasarlanmıştır.
Norveç ulusal - romantik akımının seçkin yapıtlarından, Fransız izlenimcileri başta olmak üzere pek çok ünlü uluslararası sanat ürünlerine kadar oldukça zengin bir koleksiyona sahip olan müze; günümüz eserlerine de yer vermektedir.
 
Galeride görülebilecek heykel örnekleri arasında, Julius Middelthun’un başarılı yapıtları ön plana çıkar.
Müzenin Avrupa resim sanatı alanında örnek eserlerine yer verdiği diğer önemli sanatçılar arasında; El Greco, Lucas Cranach the Elder, Gaulli, Andrea Locatelli, Ferdinand Bol, Daniel De Blieck, Jan van Goyen, Carl Sohn, Pierre Renoir, Claude Monet, Paul Cezanne ve Pablo Picasso gibi isimler bulunmaktadır.
 
Adolph Tidemand, Hans Gude, Harriet Backer ve Lars Jorde gibi yerli ressamların sanatsal işleri de müzede göze çarpan unsurlar arasındadır.
 
Adres: Universitetsgata 13 0164, Oslo
Telefon: +47 21 98 20 00
Ziyaret saatleri: Salı, Çarşamba ve Cuma: 10:00 - 18:00
Perşembe: 10:00 - 19:00 
Cumartesi, Pazar: 11:00 - 17:00
 
Vikingskipshuset (Viking Gemi Müzesi)
 
Viking kültür ve tarihi için önemli müzelerden biri olan Viking Gemi Müzesi, Bygdøy Bölgesi’nde bulunmaktadır. Kültürel Tarih Müzesi ve Oslo Üniversitesi’nin bir kolu olarak kurulan bu müze; Gokstad, Oseberg ve Tune bölgelerinden çıkarılan pek çok antik eşya ve gemi kalıntısını barındırmaktadır.
 
Keşfedildikleri 9. yüzyıldan bugüne kadar en iyi şekilde korunmuş Viking gemileri olarak belirtilen ve çıkarıldıkları bölgelerin ismi ile anılan Oseberg, Gokstad ve Tune gemileri dışında bu müze; Vikinglerden kalan pek çok eşyayı da kapsamaktadır.
Kızak, at arabası, ağaç oyması, tekstil ürünleri, ekin araçları ve ev gereçleri gibi Viking hayatına ait pek çok objenin bulunabileceği müzede; özel olarak korunmuş iskeletler de mevcuttur.
 
Adres: Huk Aveny 35 0287, Oslo
Telefon: +47 22 13 52 80
Ziyaret saatleri: 09:00 - 18:00
 
Oslo Katedrali
 
Norveç Kilisesi’nin merkezî Oslo piskoposluğu olan Oslo Katedrali, Stortorvet Meydanı’nda yer almaktadır.
Kırmızı tuğlalı kilise binası, pazar yeri ve yangın dedektöründen meydana gelen Oslo Katedrali; Norveç kraliyet ailesi ve hükümetinin kamusal etkinlikleri ve evlilik törenlerine  ev sahipliği yapmaktadır.
 
1694 ve 1697 yılları arasında inşa edilen bu önemli kilise, 2006 yılında restorasyon için kapanmış ve 2010 yılında yeniden açılmıştır.
,
Adres: Karl Johansgt. 11, 0154 Oslo
Telefon: +47 23 62 90 10
 
Şehir dışında kalan yerler 
 
TusenFryd
 
Oslo’nun 20 kilometre doğusunda yer alan TusenFryd, Norveç’in en büyük eğlence parkı olması açısından önemli bir yere sahiptir.
30’dan fazla eğlence aracına sahip olan bu park, genellikle ailecek gidilip eğlenilebilen yerlerden biri olma özelliği gösterir.
Parkın en dikkat çekici araçlarından biri ise rollercoaster’lardır. Bunlar arasında SpeedMonster, 2 saniyede 0 ile 90 kilometre arası bir hıza sahiptir. Avrupa’nın en iyi 5 roller coaster arasına giren ThunderCoaster ise saatte 100 kilometre hıza kadar ulaşabilmektedir.
 
Bunun yanında katılımcıları büyük bir hızla suya düşüren SuperSplash ve hızı 115 km/saate kadar ulaşan SpinSpider da parkın dikkat çeken araçları arasındadır.
Eğlence parkının içinde yer alan TusenFryd Su Parkı ise özellikle çocuklar tarafından büyük ilgi görmektedir. 
 
Adres: TusenFryd ASA, 1407 Vinterbro, Oslo
Telefon: +47 64 97 64 00
Ziyaret saatleri: 10:30 - 19:00
 
Oslofjorden (Oslo Fiyort Adaları)
 
Norveç’in güneydoğusunda yer alan Oslofjorden, Kuzey Denizi ve Kattegat Denizi’ni birbirine bağlayan Skagerrak Boğazı ile Baltık Denizi’ne kıyıları olan ada ve adacıklardan oluşmaktadır.
Oslo ile Færder Deniz Feneri’nin arasındaki 100 kilometrelik mesafe boyunca sıralanan adaları; yerli halk genellikle denize girmek, piknik yapabilmek ve açık hava sportif faaliyetlerine katılabilmek için tercih etmektedir.
 
Fiyort adalarında yapılabilecek spor faaliyetleri başlıca; kayak, kanoculuk, yelkencilik, balıkçılık ve plaj
Yerli halk dışında ziyaretçiler için de önemli bir turizm merkezi olan Oslo Fiyort Adaları arasında Hovedøya, Lindøya, Nakholmen, Bleikøya, Gressholmen ve Langøyene başta gelmektedir.
 
Turistik plajları ile ünlü olan bu takım adalarda, açık havuzlar da bulmak mümkündür. Özellikle Frognerparken ve Tøyenbadet, havuz keyfi yaşanacak yerlerin başında gelir.
Tarih ve kültür anlamında da oldu
Ne Yenir?
Oslo'da etin ağırlıkta olduğu ana yemeklerden deniz ürünlerinin baş rol oynadığı atıştırmalıklara, kremanın bolca kullanıldığı tatlılardan lezzetli içeceklere kadar zengin içerikli bir mutfağa sahiptir.  
 
Ana yemekler
 
Oslo'da et çeşitlerinin baskın olduğu pek çok yemek alternatifi bulunmaktadır. Koyun veya dana etinden yapılan Oslo lezzetleri arasında önemli bir yere sahip olan Fårikål; lahana, beyaz un ve karabiberin bir araya gelmesinden oluşmaktadır.
Norveçe özgü bir peynir çeşidi olan Jarlsberg'in, biberlerin iç kısmına doldurulmasıyla hazırlanan jarlsbergfylt paprika; yöreye özgü acı bir sos olan tabasco, Fransız ekmek kırıntıları ve sarımsak ile birlikte fırında pişirilerek hazırlanmaktadır.
Bunun yanında lezzetli tava yemeği pinnekjøtt ve ekşi krema ve kurutulmuş etten yapılan yulaf lapası rømmegrøt da şehirde bolca tüketilen et yemekleridir. Aynı zamanda bu yemeklerin, çoğunlukla festival ve özel günler için tercih edildiği görülür.
 
Zencefil, hindistancevizi ve çeşitli baharatlarla zenginleştirilen köfte yemeği kjøttkaker de şehrin ünlü lezzetlerinden bir tanesidir.
Oslo'da kırmızı et kadar deniz ürünlerinden de yapılan çok sayıda yöresel lezzet mevcuttur. Bu yemek alternatiflerinden laks og eggerøre; çırpılmış yumurta ve tütsülenmiş somon balığı ile birlikte hazırlanmaktadır.
 
Kurutulmuş tuzsuz balık veya kül suyunda yaklaşık 2 hafta bekletilen tuzlu morina balığı ile yapılan lutefisk; şehirde yaygın olan diğer bir balık yemeğidir.
Çiğ alabalığın iki haftalık bir fermantasyon sürecinden sonra hazırlanarak servise sunulduğu rakfisk de Oslo'da sıkça tercih edilen bir lezzet olarak karşımıza çıkar.
Domuz eti veya jambonla yapılan Norveç usulü patates püresinde; haşlanmış patatese yumurta ve un konulduğu görülmektedir.
Kuzunun beyin harici tüm kafatasının pişirildiği bir yemek olan smalahove, meraklıları için oldukça özgün bir lezzet sunmaktadır.
 
Atıştırmalıklar
 
Oslo'da bolca tüketilen gravlaks, 24 saat buzdolabında bekletilen çiğ somon balığıdır ve dereotu ile servis edilmektedir.
Somon balığının lezzet verdiği bir diğer atıştırmalık olan Norske Fylte egg (Norveç usulü yumurta)'de; yarı haşlanmış yumurta, peynir ve dereotu da bulunmaktadır.
Norveç'in geneline özgü olan  kardemommeboller, pek çok malzemeden yapılabilen bir çörek çeşididir. Süt, un, yağ ve şekerin yanında kaküla, kuru üzüm, çikolata, badem ezmesi ve tahin gibi farklı lezzetlerin birleşmesinden oluşan bu atıştırmalık; üzerine yağ, peynir veya reçel konularak servis edilmektedir.
Oslo'da tek başına atıştırmalık olarak yenilebilecek pek çok salata çeşidi de mevcuttur. Bunlar arasında; hafif bir salata türü olan fiskesalat; morina balığı ya da ringa balığı filetolarının domates, haşlanmış yumurta, ekşi krema ve yabanturbu ile bir araya gelmesinden oluşur.
 
Marina balığının lezzet verdiği bir diğer salata olan sondagssalat; karnabahar, salatalık ve domatesten yapılmakta olup mayonez ve krema ile servis edilmektedir.
Kjøttsalat da şehirde tüketilen bir diğer salata çeşididir. Julyen olarak kesilmiş kuzu veya dana etinin; jambon, haşlanmış yumurta, soğan ve pancar ile karıştırılmasıyla meydana gelen bu salata şehrin en popüler atıştırmalıklarından biridir.
Oslo'nun çeşidi bol bir diğer lezzeti ise çorbadır. Şehrin ünlü çorbaları arasında yer alan fiskesuppe; pisi, somon veya morina balığı çeşitlerinin yanında havuç, patates, soğan, şarap ve süt ile yapılmaktadır.
 
Midye başta olmak üzere pek çok deniz ürününün beyaz şarap ile marine edilmesinden oluşan mussel soup; sarımsak, safran ve köri gibi farklı baharat ve sebzelerle lezzetlendirilmektedir.
Şehrin özgün lezzetlerinden biri olan gulertersuppe; sarı ya da yeşil bezelye, domuz eti ve farklı sebze çeşitlerinin bir araya gelmesi ile oluşur.
 
Oslo pastane ve fırınlarında farklı birçok ekmek çeşidine rastlanabilmektedir. Birbirinden lezzetli bu ekmek türleri arasında; şurupla lezzetlendirilmiş beyaz ekmek grovbrød ve yumuşak bir beyaz ekmek çeşidi olan loff başta gelmektedir.
 
Tatlılar
 
Puf hamuru ile yapılan Bergen Rumballs, içindeki rum kremasıyla Norveç'in ünlü lezzetleri arasına giren bir tatlı olarak göze çarpar.
Kringle adı verilen yöresel yuvarlak simitler de şehirde bolca tüketilen bir diğer tatlı türüdür.
Yumurta akı ile şekerin çırpılıp fınrında yaklaşık 6 saat bekletilmesiyle hazırlanan pikekyss, Oslo ile özdeşleşen bir başka tatlı çeşididir.
Özellikle festival zamanları yapılan kransekake, halkalı hamurların üst üste dizilip iç kısmının şeker ve kremayla doldurulduğu özgün bir lezzet olarak göze çarpar. 
Karamelize hâle getirilmiş meyve çeşitleri ve kuru üzümle yapılan Noel keki julekake ve içi farklı krema çeşitleriyle doldurulan waffle keki krumkake de şehirdeki özgün tatlılar arasındadır.
 
Ne içilir?
 
Oslo'ya özgü alkollü pek çok içecek mevcuttur. Bunlar arasında %40'lık bir alkol oranına sahip akevitt, votkaya benzer ünlü bir içecektir. Kimyon, kakule, anason, rezene, limon ve portakal kabuğu gibi aromalara sahip bu alkollü içecek; Oslo'nun pek çok bar, disko ve kafelerinde bulunabilmektedir.
Bal, su ve farklı meyve aromalarıyla fermente edilen mjød; bal şarabı olarak da bilinen bir içecek türüdür.
Elma suyundan yapılan cider, Oslo'da tüketilen az alkollü başka bir içecek olarak dikkat çeker.
İçine kahve konularak servis edilen ve şehirde sıkça tercih edilen karsk, sıcak bir alkollü içecek özelliğindedir.
 
 
Alışveriş konusunda çeşitli alternatifler barındıran Oslo; mobilya mağazalarından dünyaca ünlü markaların bulunduğu alışveriş merkezlerine; cam ve seramik ürünlerinin sergilendiği atölyelerden hediyelik eşya dükkânlarına kadar geniş bir içeriğe sahiptir.
Oslo’da dünyaca ünlü mağazalar ile şık butiklerin bulunduğu pek çok alışveriş merkezi mevcuttur. Özellikle Aker Byrgge, deniz kıyısındaki turistik konumu ile ziyaretçilerine alışverişin yanında eşsiz bir manzara da sunmaktadır.
 
Norveç Parlamentosu’nun arka kısmında bulunan Akersgata, Oslo Merkez İstasyonu’nun yanında yer alan Byporten, Stenersgata 1 Caddesi’nde konumlanan Oslo City de şehirdeki diğer önemli alışveriş merkezleridir.
Şehirde alışveriş merkezleri dışında, KarlJohans Gate Caddesi’ndeki Steen & Strøm ve Stortorvet Caddesi’nde bulunan Glasmagasinet isimli bonmarşeler de kıyafet alışverişi için uygun yerlerdir. Bu mekânlar; giyimin yanında çeşitli hediyelik, kozmetik ürün ve ev eşyasının da bulunabileceği geniş bir kapsama sahiptir.
Antika ve hediyelik eşyalar için şehirdeki en uygun bölgeler; Frogner, Kirkeristen Sentrum, Heyerdahls Gate, Akersgata, Steenstrups Gate ve Tøyengata’dır.
 
Geçmişi 1840’lı yıllara uzanan Damms Antikvariat ve Oslo Katedrali’nin yakınında bulunan Esaias Solberg; bünyesinde özel kupa, kitap, geleneksel kıyafet, bardak, tabak ve mücevher  gibi pek çok hediyelik eşya alternatifi barındırır.
Oslo’da cam ve seramik işçiliği de oldukça yaygındır. Şehrin çeşitli bölgelerinde seramik ve cam ürünleri satan pek çok mağaza mevcuttur. Bu mağazalar arasında; renkli cam modelleriyle dikkat çeken ve House of Oslo’da bulunan Design Torget; Stortorvet 8 Caddesi’nde konumlanan ve kalay, gümüş ve camdan pek çok ürüne sahip olan GlasMagasinet; Stortingsgt 28’de yer alan ve İskandinav model cam ve seramik eserleriyle dikkat çeken Norway Designs önemli bir yere sahiptir.
 
Mobilya tasarımı alanında ünlü olan Norveç’in başkenti Oslo, sınırları dahilinde farklı pek çok atölye ve mağaza barındırır. Kestane ağaçları ile özdeşleşmiş Bygdøy allé ve eskiden “mobilya caddesi olarak anılan Møllergata isimli caddelerde; özellikle mutfak, mutfak eşyası, iç dekorasyon ürünleri, aydınlatma tasarımları konusunda zengin bir içeriğe sahip olan çok sayıda mobilya mağazası bulunmaktadır.
Norveç’te mobilyacılık ve mimari tasarım denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan House of Oslo, Ruseløkkveien Caddesi’nde bulunan ve yaklaşık 20 büyük mağazaya sahip olan bir alışveriş merkezidir.
 
Mimari anlamda birbirinden farklı tasarımların sergilendiği bir diğer alışveriş merkezi olan Bærumske Ironworks; sınırlarında 50’den fazla mağaza, restoran, sanat galerisi ve atölye bulunduran önemli bir mekân olarak karşımıza çıkar.
Tøyengata’daki Grønland Basar’da bulunan Detaljer, Pilestredet’te yer alan Fuglen, Industrigata’da bulunan Pur Norsk da mobilya ve ev aksesuarları için uygun mağazalar arasındadır.
Nasıl Eğlenilir?
Oslo ziyaretinin bir bölümünü de eğlenceye ayırmak isteyenler için şehirde pek çok seçenek bulunmaktadır. Işıltılı gece kulüplerinden tiyatro gösterilerine, müzik festivallerinden heyecanlı spor etkinliklerine kadar pek çok eğlenceli aktivite; misafirlere unutulmaz ve hareketli dakikalar yaşatmaktadır.
 
Gece hayatı
 
Oslo, İskandinav ülkeleri arasında gece hayatı en hareketli geçen yerlerden bir tanesidir. Şehrin pek çok bölgesinde, çeşitli gece kulübü ve barlara rastlamak mümkündür.
Oslo'da gece hayatı konusunda canlı olan Universitetsgata Bölgesi'nde, 80'lerden rock'n rolla uzanan geniş içerikli bir repertuara sahip John's Bar ve kafe, restaurant, bar ve gece kulübü özelliklerini bir arada barındıran Lawo gibi birçok bar ve club alternatifi bulunmaktadır.
 
Oslo'nun en büyük gece kulubü özelliğinde olan Nivou; Küba esintileriyle dolu farklı bir mekân olarak göze çarpar. İki katlı bir VIP salonu da bulunan bu yer; zengin şampanya menüsü ve diğer seçkin alkollü içecek seçenekleriyle oldukça gözde bir mekândır.
Pløens Gate'de bulunan Fisk & Vilt, Grensen'in modern dans müzik temalı mekânı Jaeger, Rosenkrantz Gate'in önemli yerleri arasında olan ve tarihi 1980'li yılların ortalarına dayanan Stravinsky, Karl Johans Gate'te yer alan The Scotsman ve Møllergata'da bulunan ve genellikle elektronik müzik parçalarıyla misafirlerini eğlendiren The Villa; diğer ünlü Oslo kulüpleridir.
 
Oslo; ışıltılı bar ve gece kulüpleri dışında eğlenceli rock barlarıyla da ünlüdür. Şehrin önde gelen rock barları arasında; Karl Johans Gate'de yer alan Last Train, yerli rock müzisyenlerinin sıkça sahne aldığı Cafe Mono, Møllergata'nın popüler mekânı Revolver, Mariboes Gate'de yer alan Rockefeller and Sentrum Scene ve Markveien'de bulunan Sound of Mu başta gelir.
 
Tiyatro
 
Oslo'da tiyatro kültürü, oldukça yaygındır. Şehrin pek çok bölgesine dağılan 20'den fazla tiyatro salonu, modern eserlerden klasik yapıtlara kadar çeşitli oyunlar sergilemektedir.
Karl Johan Caddesi'nde bulunan Ulusal Tiyatro (Nationaltheateret); Norveç'in en büyük tiyatrosu özelliğindedir. Kraliyet Sarayı ve Parlamento Binası arasında yer alan bu tiyatro; Ludvig Holberg, Henrik Ibsen ve Sigurd Jorsalfar gibi usta isimlerin eserlerini sahnelemektedir.
 
Rosenkrantz' Gate'de bulunan Oslo Nye Teater, Kristian IVs Gate'de yer alan Det Norske Teatret ve Marstrandgata Bölgesi'nde konumlanan Black Box Teater; Oslo'nun önemli tiyatroları arasındadır.
2008 yılında açılan Oslo Operahuset, Bjørvika Bölgesi'nde bulunan ünlü bir tiyatro salonudur. 38,500 metrekarelik büyük bir alana sahip olan bu yer, buz dağı görünümlü dış cephesiyle de oldukça dikkat çeker. 
 
Festivaller
 
Oslo'da müzik başta olmak üzere pek çok alanda yapılan ünlü festivallere sahiptir. Şehir, yılın hemen hemen her ayı farklı etkinliklere sahne olmaktadır.
ya Festivali
Oslo'nun en büyük rock festivali olan Øya Festivali, ağustos aylarında düzenlenmektedir. Şehrin güney kesiminde bulunan tarihi Medieval Park'ta gerçekleşen bu festivale, her yıl 60.000'den fazla müziksever katılmaktadır. 
Üç ana sahnesi bulunan festival; aynı zamanda çeşitli yemek, alışveriş ve eğlence yerlerine sahiptir. Ziyaretçilerine bir hafta unutulmaz bir eğlence deneyimi yaşatan bu festivalden sonra bile, Oslo'nun birçok gece kulübünde Øya etkinlikleri devam etmektedir.
1971 ve 1997 yılları arasında Kalvøya Adası'nda düzenlenen Kalvøya Festivali'nin devamı niteliğindeki bu festival; bugüne kadar Frank Zappa, Carlos Santana, Jackson Browne, Neil Young ve Nirvana gibi büyük isimleri ağırlamıştır. 
Oslo'da gerçekleşen diğer müzik festivalleri arasında; Mart ayında düzenlenen Oslo Uluslararası Kilise Müziği Festivali, Ağustos ayında yapılan Oslo Oda Müziği Festivali, Haziran'da gerçekleştirilen Norvegian Wood Festival ve Ağustos ayında düzenlenen Oslo Caz Festivali sayılabilir.
 
Ekebergsletta
 
Ağustos ayında düzenlenen festivallerden Ekebergsletta, dünyanın en büyük futbol turnuvası olarak bilinmektedir.
Bünyesinde pek çok futbol sahası barındıran Ekebergsletta bölgesindeki bu futbol etkinliğine, 25.000'den fazla sporsever katılmaktadır.
Şehir merkezinden 34 ve 74 numaralı otobüslerle ulaşılabilen bu yerde geniş kamp alanları da mevcuttur.
 
Færderseilasen
 
Haziran ayının ikinci haftası yapılan Færderseilasen, Avrupa'nın en popüler yat yarışlarından biridir. Norveç'in en ünlü yat kulübü Kongelig Norsk Seilforening tarafından düzenlenen bu yarış, yerli halkın olduğu kadar şehir dışından gelen pek çok yat tutkunu tarafından da ilgiyle izlenmektedir.
Oslo'nun bu önemli yat yarışlarında katılımcılar; Oslo, Færder ve Horten bölgelerine kadar uzanan bir rota izlemektedir. Belirli kategorilere ayrılarak yarışan yatlar arasında en küçük boyutta olanlar ise Hollenderbåen veya Medfjordbåen bölgelerinde yarışmaktadır.
 
Spor
 
Oslo'da en yaygın olan spor dalı kayaktır. Holmenkollen Kayak Festivali ve FIS Nordic Dünya Kayak Şampiyonası gibi önemli yarışlara ev sahipliği yapan şehir, çeşitli turistik kayak merkezlerine de sahiptir.
 
Oslo'da kayak yapılabilecek yerlerin başında önceden Tryvann olarak bilinen Oslo Vinterpark gelmektedir. Şehirdeki en geniş kayak merkezi olan bu yerde, 18 eğimli ve 11 lift pisti bulunur.
Oslo'da kayak kadar buz pateni de oldukça popülerdir. Şehir merkezindeki Spikersuppa bölgesinde bulunan Spikersuppa Pisti, buz pateni yapmak için ideal yerler arasındadır. Bunun yanında Middelthuns Gate'de bulunan Frogner, Seilduksgata Bölgesi'nde yer alan Grünerhallen, aynı isme sahip gölü ile anılan Bogstadvannet ve bulunduğu mevki ile aynı ismi taşıyan Leirskallen de şehirdeki diğer önemli puz pateni pistleridir.
 
Buz hukeyi de Oslo'da öne çıkan kış sporlarından bir tanesidir. Vålerenga Ishockey ve Manglerud Star gibi önemli takımlara sahip olan Oslo'da buz hokeyi müsabakalarının izlenebileceği başlıca yerler; Manglerudhallen, Jordal Amfi ve Oslo Spektrum'dur
Futbol, her şehirde olduğu gibi Oslo'da da ilgiyle takip edilen bir spor dalıdır. Ullevål Stadion, şehrin en büyük stadyumlarından biri olmakla birlikte ünlü Vålerenga Fotball kulübünün maçlarının da gerçekleştiği yerdir.
 
Atletizmde de adından söz ettiren Oslo, bu alanda her yıl düzenlenen önemli bir etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Bislett Oyunları isimli bu önemli organizasyon, şehirdeki en büyük stadyumlardan biri olan Bislett Stadion'da gerçekleşmektedir.
Oslo'da yaz mevsiminde yapılan en yaygın spor etkinliği bisiklet sürmektir. Şehrin pek çok bölgesinde bisiklet parkurları mevcuttur. Keyifli bir bisiklet turu yapılabilecek yerler arasında; Sommerpark, Bygdøy çevresi, Nøklevann ve Ulsrudvann Gölleri çevresi, Nordstrand ve Ekeberg Bölgesi sayılabilir. 
 
Şehirde golf tutkunları için de pek çok imkân mevcuttur. Høgåsveien'de yer alan Asker, Ankerveien'de bulunan Bogstad ve Ballerud allé'de bulunan Ballerud, şehrin önemli golf kulüpleri arasındadır.
 
Oslo'da ünlü olan diğer spor dalları ise özellikle Oslo Spektrum'daki maçlarıyla dikkat çeken hentbol, kayaklı koşu ile tüfekli atışın bir araya getirildiği kış sporu biathlon ve at yarışının bir türü olan harness yarışı'dır. 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Oslo Grup Uçak Bileti Al   » Oslo Grup Uçak Rezervasyonu   » Oslo Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Oslo Grup Uçak Bileti Al