İstanbul Porto Grup Uçak Bileti A - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Porto Grup Uçak Bileti A

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Portekiz’in en büyük ikinci kenti olan Porto, ülkenin en önemli endüstri ve ticaret merkezidir.
 
Porto, dünyaca ünlü Porto şaraplarının geçmişten bugüne üretiminin, şişelenip bekletilmesinin ve ticaretinin yapıldığı yer olmasıyla ünlüdür. 
 
Şehrin adı, geçmişten bugüne uzanan bu dinamik ticarete ev sahipliği yapan liman kelimesinden “port”tan türemiştir.
 
Atlantik Okyanusu’nun kıyısında yer alan Porto, aynı zamanda şehri ikiye bölen Douro Nehri’ne de ev sahipliği yapmaktadır. 
 
Porto’nun karakteristik özellikleri arasında nehrin üzerine kurulmuş estetik harikası taş köprüler, demir balkonlu nostaljik binalar ve 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi kapsamı altına alınan tarihî şehir bölümü yer almaktadır.
 
Etkileyici tarihî yapılara ev sahipliği yapan tarihî şehir bölümü, şarap bağlarıyla çevrili yemyeşil kırsal alanı, otantik şehir atmosferi ve ziyaretçielrini okyanus ile buluşturan ince kumlu sahilleri ile Porto; her geçen yıl giderek daha da popüler bir turistik destinasyon hâline gelmektedir. 
Nereye Gidilir?
​Porto’da genel olarak yıl boyunca ılıman bir Akdeniz iklimi gözlenmektedir. 
 
Ancak Atlantik Okyanusu’nun kıyısında yer alan şehir, okyanustan gelen hava dalgalarının etkisiyle; kimi zaman yazları aşırı sıcak, kimi zaman da kışları geceleri sıfır derecenin altına düşen soğuk havalara ev sahipliği yapabilmektedir.
 
Porto’yu ziyaret etmek için en uygun olan zaman, mayıs - eylül ayları arasında kalan ilkbahar ve yaz mevsimleridir. 
 
Bu dönemler şehirde, genelde güneşli, berrak ve yağışsız bir hava hâkim olduğundan şehirdeki açık hava gezi duraklarını daha keyifli ziyaret edebilirsiniz.
 
Ayrıca yaz döneminde şehri ziyaret ederken; büyüleyici güzellikte kumsallara da uğrayabilir, deniz ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz.
 
Porto’da ziyaret edebileceğiniz mekânlar arasında; Orta Çağ’a ait kaleler, şarap üretim tesisleri, nostaljik tarihî şehrin sokaklarına kurulu sokak kahveleri ve sokak barları,  etkileyici güzellikte dinî yapılar ve huzurlu yemyeşil doğal alanlar bulunmaktadır.
 
Porto seyahatlerinin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat edilmelidir:
 
•    Turistik mekânları gezerken çantanıza sahip çıkmaya özen göstermeniz tavsiye edilmektedir. Küçük bir önlem alarak, kapkaççılık gibi tadınızı kaçıracak olaylarından korunabilirsiniz.
 
•    Porto, Portekiz’in en güvenli şehirlerinden biridir, ancak yine de önlem olarak gece geç saatlerde iyi aydınlatılmamış tenha semtlerden, bilhassa da Küçük Kilise, Otobüs İstasyonu ve Turist Bilgi Merkezi çevresindeki arka sokaklardan uzak durmanız önerilmektedir.
 
•    Porto genelinde yerel halkın büyük bir çoğunluğu İspanyolca konuştuğunuz takdirde sizi anlayacak ve karşılık vererek yardımcı olmaya çalışacaktır. Ancak daha gelenekçi olan yaşlı nesil; Portekizce’ye büyük önem vermekte ve İspanyolca konuşmayı kimi zaman reddederek tepki gösterebilmektedir. Bu gibi durumları aklınızda tutarak, yerel halkın hassasiyetlerine özen gösterebilirsiniz.
    
Casa da Musica (Müzik Evi)
 
2001 Avrupa Kültür Başkenti Porto projesi kapsamında inşasına başlanan Casa de Musica Hollandalı ünlü mimar Rem Koolhaas tarafından tasarlanmıştır.
 
2005 yılında inşası biten yapı, yapımının ilk gününden itibaren şehrin en önemli mimari simgelerinden biri olarak kabul edilmiştir.
 
Fütüristik ve minimalist mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken Casa de Musica, ülkenin en büyük ve saygın konser salonlarına ev sahipliği yapmakta ve aynı zamanda Ulusal Porto Orkestrası’nın, Barok Orkestrası’nın ve Remix Ensemble Grubu’nun da merkezi konumunda bulunmaktadır.
 
Yapımı 109 milyon Euro’ya mal olan bu mimari şaheser, akustik açıdan dünyanın en gelişmiş konser salonlarına sahip olması, içerisinde düzenlenen prestijli etkinlikler ve şehrin atmosferine dinamizm katan tasarımıyla görülmeyi hak eden önemli bir gezi durağıdır.
 
Porto seyahatiniz esnasında mutlaka bir gecenizi Casa de Musica’ya ayırıp, etkileyici bir sanatsal performans izlemenizi öneriyoruz. 
 
Ayrıca yapı içerisinde, şehrin en seçkin restoranlarından biri olan Casa de Musica Restoran ve sanat camiasında oldukça popüler olan Barra Bar da bulunmaktadır.
 
Adres: Rua João de Castro Caddesi, No: 210, Boavista, Porto
Telefon: (+351) 22 615 65 00
Web: www.casadamusica.pt
 
Serralves Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi
 
Ünlü mimar Álvaro Siza tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiş olan Serralves Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi; art deco stilindeki bir villa ile çevresini saran büyük yemyeşil bir parktan oluşmaktadır.
 
Villa; müzenin yanı sıra restoran, bar, kafe, hediyelik eşya mağazası ve bir de kütüphaneye ev sahipliği yapmaktadır.
 
Park alanı içerisinde ise gül bahçesi, heykel bölümü ve göz alıcı bir çeşme yer almaktadır.
 
Serralves Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi, şehrin en saygın kültür merkezlerinden biridir.
 
Müze, sürekli değişen sofistike ulusal ve uluslararası sanat sergilerini ve daimi olarak ise 1960 ve sonrasını konu edinen etkileyici bir resim ve heykel koleksiyonunu içerisinde barındırmaktadır.
 
Yapı içerisinde ve bahçesinde ayrıca birçok konser, kültürel konferans ve atölye çalışmaları da düzenlenmektedir.
 
Serralves Vakfı Çağdaş Müzesi’ni ziyaret programınıza dâhil ederek kıymetli sanat eserlerini görebilir, sevdiklerinize lüks sanat mağazasından prestijli hediyelik eşyalar satın alabilir ve şehrin en popüler mekânları arasında yer alan restoran, bar veya kafeye uğrayabilirsiniz. 
 
Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için ise park bölümü; doğayla iç içe huzurlu bir zaman geçirilebilecek ideal bir noktadır.
 
Adres: Rua João de Castro Caddesi, No: 210, Boavista, Porto
Telefon: (+351) 22 615 65 00
Web: www.serralves.pt
 
Sé Katedrali
 
13. yüzyılda inşa edilmiş olan Se Katedrali, Roma ve gotik mimari stillerinde tasarlanmıştır. 
 
17. yüzyılda yapı üzerinde Barok mimari stilinde restorasyon çalışmaları yapılmış ve bazı eklemelerde bulunulmuştur.
 
Dıştan tıpkı güçlü bir kaleyi andıran görkemli Se Katedrali, iç dekorasyon olarak son derece göz alıcı ve renkli bir görünüme sahiptir.
 
Katedralin öne çıkan noktaları arasında Nossa Senhora da Vandoma’ya ait 14. yüzyıldan kalma dinî resimler bölümü, gotik manastır alanı, gümüş işlemelerle bezeli mihrap kısmı, São Vincente Şapeli ve 14. - 18. yüzyıllar arasına ait dinî sanat eserleri bölümü yer almaktadır.
 
Yapıya, halk arasında Porto Katedrali de denmektedir. Hâlâ aktif bir biçimde dinî olarak hizmet veren bu etkileyici mimari eseri, ziyaret rotanıza eklemenizi öneriyoruz.
 
Adres: Terreiro da Sé, Ribeira, Porto
Telefon: (+351) 22 205 90 28
Web: www.diocese-porto.pt
 
Centro Português de Fotografia (Portekiz Fotoğrafçılık Merkezi)
 
18. yüzyılda inşa edilmiş görkemli bir hapishane binası içerisinde yer alan Portekiz Fotoğrafçılık Merkezi, 1970 yılına kadar mahkûmlara ev sahipliği yapmıştır.
 
1997 yılında Kütüphaneler ve Arşivler Genel Müdürlüğü’ne dönüştürülen yapı, fotoğraf sergileri için de kullanılmaya başlanmıştır.
 
Çeşitli restorasyon çalışmalarından geçirilen bina, 2001 yılında bütünüyle Portekiz Fotoğrafçılık Merkezi olarak hizmet vermeye başlamıştır. 
 
Merkezin bir bölümünde hâlen, mahkûmlara ait hücreler yer almaktadır ve fotoğraf sergileri; bu hücrelerin içerisinde sergilenmektedir. 
 
İlginç ve alışılmışın dışında bir kültür merkezi atmosferine sahip olan bu mekânda; hem Portekiz tarihîne ışık tutan eserleri, hem de güncel modern eserleri görme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Sıradan kültür merkezleri yerine daha heyecan verici ve alternatif bir kültürel gezi yaşamak isteyenlere, Portekiz Fotoğrafçılık Merkezine mutlaka uğramalarını öneriyoruz.
 
Adres: Campo dos Martires da Patria, Ribeira, Porto
Telefon: (+351) 22 004 63 00
Web: www.cpf.pt
 
Museu do Vinho do Porto (Porto Şarap Müzesi)
 
18. yüzyılda inşa edilmiş bir şarap atölyesi binası içerisinde kurulu olan Porto Şarap Müzesi; şehrin dünyaca ün kazanmış en önemli ürününü derinlemesine tanıtan eğlenceli bir kültür merkezidir.
 
Fotoğraf, belge, eşya ve objeler ile Porto şarabının üretim süreçlerinin ve Porto’da şarap ticaretinin gelişiminin anlatıldığı müzede; ayrıca Çini, kristal ve camdan oluşan kıymetli şarap servis setleri, kadehler ve karaflar da sergilenmektedir.
 
Müzenin mahzen bölümünde ise tarihsel bir yelpaze hâlinde sıralanarak muhafaza edilmekte olan şarap koleksiyonlarını görebilir, eski şarap şişelerinin tasarım ve şekillerine hayran kalabilirsiniz.
 
Müzede zaman zaman şarap konulu güncel resim, heykel ve fotoğraf sergileri de düzenlenmektedir.
 
Müzenin bar bölümünde, yerel üretim Porto şaraplarını tadarak keyifli zaman geçirebilir ayrıca ücretli olan ve önceden randevu almayı gerektiren şarap tadım atölyelerine katılma şansına da sahip olabilirsiniz.
 
Adres: Rua de Monchique Caddesi, No: 45, Foz do Douro, Porto
Tel: (+351) 22 207 63 00
Web: www.cm-porto.pt
 
Palaçio da Bolsa (Borsa Sarayı)
 
Şehrin tartışmasız en görkemli ve göz kamaştırıcı yapısı olan Borsa Sarayı; 19 yüzyılın ortalarında neo-klasik stilde inşa edilmiştir.
 
“Paranın tapınağı” adıyla ünlenmiş olan yapı; yarım saatlik rehberli turlar aracılığıyla gezilebilmektedir. Binanın iç dekorasyonu da, en az dış mimarisi kadar göz alıcı ve zengindir.
 
Borsa Sarayı’nın en etkileyici bölümleri arasında Altın Oda, Uluslar Salonu, Portre Odası, Parlamento Salonu, Başkan’ın Odası, Ticaret Mahkemesi Salonu ve Jüri Odası bulunmaktadır.
 
Aziz Francisco Manastırı’nın kalıntılarının bulunduğu alan üzerine 1842 yılında inşa edilen Borsa Sarayı, Kraliçe II. D. Maria tarafından Porto Ticaret Derneği’ne bağışlanmıştır.
 
Önceleri Porto Ticaret Deneği’nin merkezi olan bina, daha sonra Ticaret Mahkemesi ve ardından da Porto Ticaret ve Borsa Sarayı konumunda hizmet vermiştir.
 
Porto’nun tarihî şehir bölümü içerisinde yer alan yapı, UNESCO Dünya Mirası Listesi kapsamında yer almaktadır. Borsa Sarayı ayrıca şehrin en prestijli ve lüks restoranlarından biri olan O Comercial’e ev sahipliği yapıyor olmasıyla da ünlüdür.
 
Adres: Rua Ferreira Borges Caddesi, Ribeira, Porto
Tel: (+351) 22 339 90 00
Web: www.palaciodabolsa.pt
 
Teleférico de Gaia (Gaia Teleferiği)
 
Porto’nun önemli sembollerinden biri olan Gaia Teleferiği, şehir merkezinin, Gaia bölgesinin ve Douro Nehri’nin güzelliğini kuşbakışı izlemenizi sağlayan hızlı, pratik ve konforlu bir ulaşım seçeneğidir.
 
Gaia Teleferiği, yerel halk tarafından genellikle ulaşım için; turistler tarafından ise hem ulaşım hem de şehrin üzerinde keyifli bir gezi turu atmak amacıyla kullanılmaktadır.
 
2009 yılında inşasına başlanan Gaia Teleferiği, 2011 yılında hizmet vermeye başlamıştır.
 
Teleferik; Porto şehir merkezini, şehrin kuzeyinde yer alan ve şarap depoları ve yapım atölyeleri ile ünlü Gaia bölgesine bağlamaktadır.
 
Hizmete açıldığı yıldan günümüze değin popüler bir ulaşım seçeneği olduğu kadar rağbet gören bir turistik gezi durağı da olan Gaia Teleferiği ile Porto’yu keyifli bir şekilde keşfe çıkabilirsiniz. 
 
Bir ipucu: Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız; teleferik turlarına özellikle sabah erken veya günbatımı saatlerinde çıkmanızı öneriyoruz. Böylelikle şehrin ve Douro Nehri’nin etkileyici manzaralarını yakalama şansınızı arttırabilirsiniz.
 
Adres: Calçada da Serra, No: 143, Vila Nova de Gaia, Porto
Tel: (+351) 22 374 14 40
Web: http://gaiacablecar.com
 
Torre dos Clérigos (Clérigos Kulesi) ve Clérigos Kilisesi
 
76 metre yüksekliğe sahip olan Clérigos, Portekiz’in en yüksek kulesi olma özelliğine sahiptir. 
 
18. yüzyılda barok stilinde inşa edilmiş olan Clérigos Kulesi’nin tepesine, tam tamına 235 merdiven çıkılarak ulaşılabilmektedir. Buradan şehrin etkileyici güzellikteki manzarasını panoramik bir şekilde izleyebilirsiniz.
 
Mimar Nicolau Nasoni tarafından Clérigos Kilisesi’nin yanına kiliseye ek olarak inşa edilen kulenin üzerinde etkileyici güzellikte kabartmalar, aziz heykelleri ve bir de saat yer almaktadır.
 
Clérigos Kilisesi de hem süslemelerle bezeli etkileyici dış mimarisi hem de zengin iç dekorasyonu ile görülmeye değer bir tarihî yapıdır. 
 
Kule ile kiliseyi birlikte gezerek, barok stili mimarinin inceliklerini bol bol gözlemleme şansına sahip olabilirsiniz. 
 
Fotoğraf çekmeyi sevenler için, akşam saatlerinde ışıklandırılan kulenin ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu belirtmek isteriz.
 
Adres: Rua São Filipe de Nery Caddesi, Ribeira, Porto
Tel: (+351) 22 200 17 29
Web: www.torredosclerigos.pt/en
 
Igreja de Santa Clara (Santa Clara Kilisesi)
 
1457 yılında gotik mimari stilinde inşa edilmiş olan Santa Clara Kilisesi, 17. yüzyılda detaylı bir iç dekorasyondan ve restorasyondan geçirilmiştir. 
 
İç dekorasyonu Portekiz ağaç işlemeciliğinin en göz alıcı örneklerine ev sahipliği yapan kilisenin, salonunda barok ve rococo stilleri kullanılmıştır.
 
Tahtadan oyma melek, aziz ve derviş heykelleri ile donatılmış olan kilisenin içerisi, ziyaretçilerini hayran bırakacak kadar zengin bir içeriğe sahiptir. 
 
Kilisenin tavan bölümleri ise kabartmalar ve ağaç üzerine boyama resimlerle bezenmiştir.
 
Porto’yu ziyaret ederken kısıtlı zamanınız varsa, dinî gezi durakları açısından bu rotayı mutlaka listenize eklemenizi öneriyoruz. 
 
Zira Santa Clara Kilisesi, şehirde bulunan en görkemli mimariye sahip dinî yapıların başında gelmektedir.
 
Adres: Largo 1 de Dezembro, Ribeira, Porto
Tel: (+351) 22 205 48 37
Web: www.patrimoniocultural.pt/en/patrimonio/patrimonio-imovel/pesquisa-do-patrimonio/classificado-ou-em-vias-de-classificacao/geral/view/70198/
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Porto’nun hemen dışında, farklı seyahat anıları edinmenizi sağlayacak birçok gezi rotası bulunmaktadır.
 
Douro Vadisi
 
Porto şehir merkezine çok yakın bir mesafede yer alan Douro Vadisi, Porto şaraplarının üretildiği ana merkez konumundadır. 250.000 hektarlık bir alanı kaplayan vadi, UNESCO Dünya Mirası Listesi kapsamı altında yer almaktadır.
 
Porto şaraplarının resmi olarak tek yetkili üretim mekânı olan bölge içerisinde, üzüm bağları ve şarap üretim tesislerinin yanı sıra irili ufaklı küçük köy ve kasabalar bulunmaktadır.
 
Bölgeye trenle ulaşılabildiği gibi Douro Nehri üzerinden tekne seferleri de gerçekleştirilmektedir. 
 
Yemyeşil bağlık ve ormanlık alanlarla kaplı bölge, eşsiz doğa manzaralarına ev sahipliği yapması dolayısıyla yerel halk tarafından cennetten bir köşe olarak tanımlanmaktadır. 
 
Araç kiralayarak vadiyi gezmek de, size keyifli bir yolculuk deneyimi yaşama şansı sağlayabilir.
 
Vadi içerisinde bulunan yerleşim noktalarının birçoğunda, butik şarap üretim tesisleri yer almakta ve buralarda ücretli şarap tadım atölyeleri düzenlenmektedir.
 
Porto kırsalını keşfetmek ve Porto şaraplarının üretimine daha yakından şahit olmak için doğayla iç içe eşsiz deneyimler yaşayabileceğiniz Douro Vadisi’ni ziyaret duraklarınız arasına eklemenizi öneriyoruz.
 
Adres: Porto’nun 15 kilometre kuzey batısı
 
Coimbra
 
Porto şehir merkezinin 120 kilometre güneyinde yer alan Coimbra’ya araç kiralayarak veya tren aracılığı ile 1 saatte ulaşmanız mümkündür.
 
UNESCO Dünya Mirası Listesi kapsamı içerisinde yer alan şehir; Avrupa’da kurulmuş olan en eski üniversite ile Roma ve Orta Çağ dönemlerine ait göz alıcı mimari eserlere ev sahipliği yapmaktadır.
 
Coimbra’da ziyaret edilmesi önerilen gezi durakları arasında Santa Cruz Manastırı, 17. yüzyılda inşa edilmiş olan Yeni Katedral, Roma döneminden kalmış Eski Katedral, yemyeşil doğa manzaralarına ev sahipliği yapan Deniz Kızı Bahçesi (Jardim da Sereia), Coimbra Üniversitesi ile Sao Tiago ve Sao Bartolomeu semtlerini kapsayan tarihî şehir bölümü yer almaktadır.
 
Coimbra, üniversite kenti olması dolayısıyla kalabalık bir genç nüfusa sahiptir. Bu durum da, şehrin eğlence ve gece hayatı bakımından dinamik ve renkli olmasını sağlar.
 
Şehirde keyifli bir şekilde zaman geçirebileceğiniz çok sayıda sokak kahvesi, restoran, pub ve canlı müzik barı yer almaktadır.
 
Coimbra aynı zamanda, kuzeye özgü nüanslarla geleneksel fadodan farklılaşan kuzey fadosunun da merkezi konumundadır. Coimbra’da kuzeye özgü fado gösterilerinden birine katılmak, şehrin kültürüne ait özgün bir deneyim sahibi olmanızı sağlayacaktır.
    
Adres: Porto şehir merkezinin 120 kilometre güneyi
 
Ne yenir, ne içilir?
​Gastronomi düşkünlerinin Portekiz’de ziyaret edebilecekleri en ideal gezi rotası Porto’dur, çünkü yerel halk arasında bile ülkede en iyi yemeğin Porto’da yenebileceği söylenceleri yaygındır.
 
Porto mutfağı zengin balık ve deniz ürünü spesiyalleri, aromatik etli yahnileri, hem göze hem mideye hitap eden tatlıları ve ünü dünyaya yayılmış yerel üretim içecekleri ile ziyaretçilerine tam bir şölen vadetmektedir.
 
Şehrin en prestijli restoranları, Porto de Leixões ve Matosinhos semtlerinde yer almaktadır.
 
Temel yemekler…
 
Ülke genelinde ünlü olan Porto’ya özgü yemeklerin başında, tripas à moda do Porto gelmektedir. Tripas à moda do Porto, işkembeli kuru fasulye yemeği anlamına gelmektedir. 
 
Bilhassa kış mevsimlerinde tüketilen tripas à moda do Porto,
son derece aromatik ve doyurucu bir yemektir.
 
Bacalhau adı verilen morina balığı Portekiz mutfağında oldukça sık kullanılan bir yiyecektir. 
 
Portekiz mutfağında bacalhau pişirmenin binbir tarifi bulunmaktadır. Porto genelinde ise morina balığı genellikle sebzeler ve patates eşliğinde fırında buğulama olarak veya panelenip yağda kızartılarak servis edilmektedir.
 
Açorda de mariscos; deniz ürünleri kreması, ıslatılıp baharatlar eşliğinde sıcak suda püre hâline getirilen ekmek içi, karides, sarımsak ve yumurtadan oluşan lezzetli bir yemektir. Özetle bu yemeği tarif etmek gerekirse, ekmekli bulamaç içerisinde pişirilen karides yahnisi denilebilir.
 
Sardalya ve istavrit gibi küçük balıklardan oluşan balık yahnisine ise caldeirada adı verilmektedir.
 
Deniz ürünlerinden oluşan baharatlı pilav spesiyali arroz de marisco; İspanyol mutfağındaki deniz ürünlü paella ile aynı yemektir. Baharatlı pilavın içerisinde midye, kalamar, deniztarağı, karides ve yengeç eti gibi lezzetli deniz ürünleri yer almaktadır.
 
Porto mutfağına özgü bir çorba çeşidi olan caldo verde ise, patates, lahana ve sosis parçalarından oluşmaktadır.
 
Tatlılar…
 
Porto mutfağına özgü tatlıların büyük bir bölümü, 18. yüzyılda şehirdeki manastırlarda yaşayan ve manastırlarına ek gelir sağlamak isteyen rahibelerce icat edilmiş lezzetlerdir.
 
Bu nedenle çoğu tatlının adı rahibe göbeği, melek göğsü, cennet ekmeği gibi dinî anlamlar içermektedir.
 
Rahibe göbeği anlamına gelen barriga de freira tatlısı, krem karamelin Porto mutfağındaki karşılığıdır.
 
Papos de anjo ise melek göğsü anlamına gelmektedir ve kızartılmış minik yuvarlak hamur toplarının soğuk şerbette bekletilmesiyle oluşmaktadır.
 
Üzeri pudra şekeri ile kaplı bademli portakallı keke ise toucinho do céu denmektedir. Bu isim ise cennet ekmeği anlamına gelmektedir.
 
Ülkeye özgü bir tatlı olan pastel de nata, Porto mutfağında da önemli bir yere sahiptir. Bu tatlı, tarçın ve limon aromalı yumurtalı turatadan oluşmaktadır.
 
Un, yumurta, bal ve şekerden oluşan pão de castela ise Porto mutfağına Japon mutfağından geçmiş bir çeşit sünger kekidir.
 
Porto mutfağına özgü günlük olarak yapılan ve envai çeşidi bulunan ekler tatlılarına ise leitaria da quinta do paço denmektedir.
 
Atıştırmalıklar…
 
Porto halkının tüketmeyi tercih ettiği en popüler atıştırmalık yiyecek hiç şüphesiz ki francesinha’dır.
 
Francesinha; içerisine biftek parçaları, sosis, salam jambon gibi et çeşitleri bulunan bir sıcak sandviç çeşididir.
 
Porto mutfağının yıldızı olan bu sandviçin üzeri erimiş peynir ile kaplanır ve servis edilirken, domates püresi ve bira ile hazırlanan özel bir sos içerisinde yanında patates kızartması ile sunulur.
 
Şehirde popüler olan diğer atıştırmalık ise tosta Mista-ham adı verilen salamlı peynirli tosttur.
 
Chouriço veya linguiça isimli yerel yapım özel sosislerle hazırlanan sandviçler de, halk tarafından sıklıkla tüketilen yiyeceklerdir.
 
Sarımsaklı sebzeli, eritilmiş peynirli ve biftekli sandviçten oluşan atıştırmalığa prego no pão adı verilmektedir. Öğle yemeğini geçiştirmek isteyenler için bu atıştırmalık,  sağlıklı ve doyurucu bir alternatif olabilir.
 
Keçi sütünden üretilen yerel peynir türü queijo da Serra ise sıklıkla Porto şarabının yanında atıştırmalık olarak tüketilmektedir. 
 
Ne içilir? 
 
Porto şarapları; dünya çapında, büyük bir üne sahiptir. Şehrin hemen yakınındaki Douro Vadisi’nde yetiştirilen üzümlerden üretilen bu lezzetli şarapları şehri ziyaretiniz esnasında tatmanızı öneriyoruz. 
 
Ginja, Beirão veya Ginjinhaadı olarak adlandırılan vişne likörü, Portekizlilerin millî içeceklerinden biridir.
 
Aguardente ise şeker kamışından üretilen votka benzeri alkollü bir içecektir.
 
Portolular kahveye bayılır; espresso, pingo ve meia de leite şehirde sıklıkla tüketilen kahve çeşitleridir.
 
Nasıl eğlenilir?
​Porto, tarihî şehir bölümü ile nostaljik ve otantik bir atmosfere sahiptir. Ülkenin en gelişmiş ticaret merkezlerinden biri olan şehir, aynı zamanda modern bir Avrupa kenti yüzüne de sahiptir. Dolayısı ile şehirde, farklı türlerde eğlence anlayışlarına uygun birçok aktivite seçeneği bulmak mümkündür.
 
Kültür ve sanat açısından oldukça renkli ve dinamik bir atmosfere sahip olan şehirde tiyatroya gitmek, konser izlemek veya opera gösterisine katılmak gibi etkinlikler gerçekleştirebilir veya yemyeşil şehir parklarında doğayla iç içe zaman geçirip spor yapabilirsiniz.
 
Porto’da gündüz nostaljik pasajların içerisindeki dükkanlarda ve otantik mağazaların içerisinde kaybolabilir veya kendinizi yakındaki bir kumsala atarak Atlantik Okyanusu’nun sularına teslim olabilirsiniz. Gece ise müzik tercihinize göre pub veya gece kulübü seçeneklerinden birini tercih edebilir veya fado gösterilerinin sergilendiği canlı müzik barlarına uğrayabilirsiniz.
 
Müzik
 
Geleneksel Porto müziği denildiği zaman akla, fado gelmektedir. Fado, akustik gitar eşliğinde söylenen dramatik içerikli lirik sözlerden oluşan bir müzik türüdür.
 
Yöreye özgü geleneksel müzik aletleri arasında gitar, cavaquinho, machete, rajão ve gayda bulunmaktadır.
 
Yerel halk müziğinin haricinde şehirde öne çıkan müzik türleri; klasik müzik, rock, opera ve pop’tur. 
 
Coliseu do Porto
 
1941 yılında art deco stilinde inşa edilmiş göz alıcı bir binanın içerisinde kurulu olan 
Coliseu do Porto, şehrin önde gelen etkinlik ve kültür merkezlerinden biridir.
 
3000 kişi kapasiteli mekân içerisinde konserler ile opera ve tiyatro gösterileri düzenlenmektedir. Ayrıca merkez içerisinde bir konferans ve bir de sinema salonu yer almaktadır.
 
Adres: Rua Passos Manuel Caddesi, No: 137, Porto
Telefon: (+351) 22 339 49 40
Web: www.coliseudoporto.pt
 
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Portekiz’in önemli turistik merkezlerinden biri olan Porto’da, renkli ve dinamik bir tiyatro ve sahne sanatları atmosferi bulunmaktadır.
 
Şehirdeki tiyatro ve operalarda modern döneme ait yapıtların yanı sıra Orta Çağ ve Barok dönemini temsil eden prestijli ve göz kamaştırıcı nitelikte eserler de sergilenmektedir.
 
Teatro Nacional São João
 
1798 yılında kurulmuş olan Teatro Nacional São João, şehrin en köklü tiyatro topluluklarından biridir. Merkezde klasik eserlerin yanı sıra modern ve interaktif oyunlar da sahnelenmektedir.
 
Adres: Praça da Batalha, Porto
Telefon: (+351) 22 340 19 00
Web: www.tnsj.pt
 
Gece hayatı
 
Porto, renkli bir gece hayatı atmosferine sahiptir. Şehrin gece hayatının kalbi; Rua Cândido dos Reis, Rua da Conceição ve Rua de Passos Manuel Caddeleri ile Praça da Batalha, Clérigos ve Boavista semtlerinde atmaktadır.
 
Porto çok sayıda sokak barına, canlı müzik barına ve gece kulübüne ev sahipliği yapmaktadır.
 
Yerel kültüre özgü eğlence anlayışını gözlemlemek için, Fado gösterilerinin sergilendiği canlı müzik barlarına özellikle uğramanızı öneriyoruz.
 
Rua do Outerinhoü, Largo Actor Dias, Avenida dos Allados ve Praça da Batalha bölgeleri; birçok popüler eğlence mekânına ve prestijli restorana ev sahipliği yapmaktadır.
 
Rua José Falcão Caddesi’ndeki Armazém do Chá ve Rua Galeria de Paris Sokağı’ndaki Café au Lait şehrin en popüler iki eğlence mekânıdır.
 
Festivaller
 
Porto’da her yıl, renkli ve eğlenceli birçok festival düzenlenmektedir. Bu renkli festivallere katılarak, Porto’nun tadını daha da fazla çıkarabilirsiniz.
 
Serralves Festivali
 
Her yıl temmuz ayında düzenlenen Serralves Festivali, şehirdeki en önemli kültür ve sanat etkinliklerinin başında gelmektedir. 
 
Etkinliğe hem dünya çapından hem de yerel birçok ünlü sanatçı katılmakta ve şehirdeki kültür merkezlerinde konserler, dans şovları ve atölye çalışmaları düzenlemektedirler.
 
Serralves Festivali kapsamında müzik, tiyatro, sinema, dans ve resim gibi sanat dallarına ait etkileyici gösteriler izleme şansına sahip olabilirsiniz.
 
São João Festivali (Aziz John Festivali)
 
Her yıl haziran ayında düzenlenen São João Festivali, şehrin en eğlenceli ve renkli etkinliklerinden biridir.
 
Şehrin koruyucusu olarak kabul edilen Aziz John’un vaftiz edilişini kutlamak amacıyla düzenlenen etkinlikte, tüm şehrin sokakları bir parti alanına dönüştürülür. 
 
Sokaklarda konserler ve dans partileri düzenlenir, halka açık barbekü sofraları kurulur.
 
Ayrıca etkinlik gecesi, saatler gece yarısını gösterdiğinde tüm şehirde muhteşem bir havai fişek gösterisi yapılmaktadır. 
 
Bu esnada herkes eski bir gelenek olarak birbirinin kafasına yumuşak balon çekiçlerle veya bir demet sarımsak ile hafifçe vurmakta ve şehrin dört bir yanında kurulan şenlik ateşlerinin üzerinden atlamaktadır. Kökü aslında paganizme dayanan bu geleneklerin, ruhu temizlediğine inanılmaktadır.
 
Spor 
 
Porto’da popüler olan spor dalları arasında futbol, yelkencilik, golf, bisiklet, yüzme başta olmak üzere su sporları ve doğa yürüyüşü bulunmaktadır.
 
Avrupa’nın en eski 18 delikli golf sahalarına ev sahipliği yapan Porto, golf oynamayı sevenler için ideal bir tatil rotasıdır.
 
Porto’da ilk golf sahası 1890 yılında açılmıştır ve o yıllardan günümüze değin şehir, birçok prestijli kulübü ve etkileyici güzellikte manzaralara sahip yeni sahaları bünyesine katmaya devam etmiştir.
 
Bu merkezlerin en prestijlileri arasında; Amarante, Estela Golf Club, The Oporto Golf Club, Ponte de Lima Golf Course, Quinta da Barca Golf ve Quinta do Fojo bulunmaktadır.
 
Yüzme, su kayağı, scuba dalışı ve sörf gibi su sporları için Porto çevresindeki en elverişli plajlar ise; Condo, Miramar, Vila Nova de Gaia, Espinho, Aguda ve Granja dır.
 
Porto ziyaretiniz esnasında, Portekiz Ligi’ne ait bir futbol müsabakası izlemek isterseniz yolunuzu dünyaca ünlü FC Porto takımına ev sahipliği yapan Dragão Stadyumu’na düşürmenizi öneririz.
 
Vila Nova de Gaia Marinası’nda, yelkencilik sporu ile ilgilenenlerin ve bu konuda eğitim almak veya gezi turlarına çıkmak isteyenlerin ziyaret edebileceği çeşitli spor merkezleri yer almaktadır. Ayrıca burası, turistler için mavi turların da düzenlendiği ana noktadır.
 
Dougo Nehri de yelken turlarının düzenlendiği bir diğer merkez konumundadır. Bu turlara katılmak için Dougo Azul firması ile irtibata geçebilirsiniz.
 
Douro Vadisi ise dağcılık, tırmanma ve doğa yürüyüşü tutkunlarının favori rotası arasında yer almaktadır.  
 
Bir yanı Atlantik sahili diğer yanı ise yemyeşil ormanlarla ve derin kanyonlarla kaplı bu etkileyici vadi; spor parkurlarına, piknik ve kamp alanlarına da ev sahipliği yapmaktadır.
 
Porto, bisiklete binmeyi sevenler için ideal bir tatil mekânıdır. Zira şehirde çok eskiden beri yerleşik olan bir bisiklet kültürü vardır. 
 
Yerel halk, günlük yaşamında hem spor için hem de ulaşım aracı olarak bisiklete oldukça önem vermektedir.
 
Blue Dragon Tours, şehirde turistler için bisiklet turları düzenlemektedir. Bu firma aracılığı ile hem doya doya bisiklete binerek Porto sokaklarını dolaşabilir hem de turistik gezi rotalarını rehberli bir tur eşliğinde ziyaret etme şansını yakalayabilirsiniz.
 
Porto her yıl haziran ayında, şehrin en heyecanlı sportif etkinliklerinden biri olan Porto Vintage Formula 1 Yarışı’na ev sahipliği yapmaktadır.
 
Etkinlik kapsamında, Boavista semtindeki sokaklar sahneye dönüştürülür ve buralarda vintage Formula 1 yarış arabaları sergilenir. 
 
Konser ve dans şovları gibi renkli eğlencelerle kentte bir karnaval havası estirilen etkinlik süresince, gerçek Formula 1 yarışları da düzenlenmektedir.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Etiketler » Porto Grup Uçak Bileti Al   » Porto Grup Uçak Rezervasyonu   » Porto Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Porto Grup Uçak Bileti A