İstanbul Riga Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Riga Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
​Avrupa'nın kuzeyinde bulunan Riga, Letonya'nın başkenti olmakla beraber Baltık Bölgesi'nin en büyük şehridir. Riga Körfezi'nin güneyinde yer alan Riga, tam ortasından geçen Daugava Nehri'nin geniş yatağı sayesinde ülkeye gelen büyük çaplı yolcu gemilerinin kent merkezine kadar ilerlemesine olanak tanımakta ve bu özelliği de başkenti önemli bir turizm bölgesi yapmaktadır. 
Riga; Letonya'nın önemli bir turizm merkezi olmasının yanı sıra kültür, sanat, eğitim, finans, ticaret, politika ve endüstri alanlarında da ülkenin önde gelen şehirlerinden biridir. 
Kuruluşu 12. yüzyıla dayanan Riga; tarih boyunca Polonya, İsveç, Almanya ve Rusya'nın hâkimiyetine girmiş; 1989'da Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte bağımsızlığına kavuşmuştur. 
 
Riga'nın en göze çarpan özelliklerinden biri, göz alıcı mimarisidir. Art Nouveau tarzında yapılmış özgün mimari örneklerin ağırlıkta olduğu şehir; bünyesinde 40'tan fazla müze ve sanat galerisi de barındırmaktadır. Ayrıca şehrin tarihini yansıtan ünlü Eski Riga bölgesi, UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi'ne alınmıştır.
Kültür ve sanat alanında en zengin Letonya şehri olarak bilinen Riga; özellikle tiyatro, müzik, opera, bale ve sinema alanında önemli festival, konser, sergi ve gösterilere ev sahipliği yapmaktadır.  Aynı zamanda bu şehir, eski Sovyet geleneğini yansıtan barları ve renkli gece kulüpleriyle gece hayatının da önde gelen adresleri arasındadır.
Tüm bu özelliklerin dışında farklı lezzetlerin bir arada bulunduğu özgün mutfağı, kehribardan yapılan objelerin ağırlıkta olduğu hediyelik eşyaları, genellikle doğa ile iç içe olarak yapılan eğlenceli spor faaliyetleriyle Riga; ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil deneyimi vadetmektedir.
 
Nereler Gezilir?
​Riga; turistlerin genellikle herhangi bir sorunla karşılaşmadıkları, sessiz ve güvenilir bir şehirdir. Bununla birlikte, herhangi bir durumla karşılaşılmaması için ziyaret edilen restoranlar ve barlarda sipariş vermeden önce fiyatların kontrol edilmesi önerilmektedir.
Riga, nem miktarının fazla olduğu karasal bir iklime sahiptir. Ocak ve şubat ayları, Riga’da en düşük derecelerin ölçüldüğü ve kar yağışının en sık görüldüğü aylardır. Denize yakınlığı nedeniyle sonbahar mevsimi, yağmurlu ve sisli geçmektedir. Ziyaret için en uygun aylar ise sıcak ve nemli geçen yaz aylarıdır.
 
Vecriga (Eski Riga)
Daugava Nehri tarafından ikiye bölünmüş olan Riga’nın doğu yakası, kentin 13. yüzyıla kadar uzanan tarihine tanıklık etmesi nedeniyle Vecriga (Eski Riga) olarak adlandırılmaktadır. İki dünya savaşı atlatmış olan ve Orta Çağ mimarisiyle dikkat çeken Eski Riga’da; Aziz Peter Kilisesi, Riga Katedrali, Tris Brali (Üç Kardeşler) Evleri ve Riga Kalesi gibi önemli yapılar bulunmaktadır.
 
Hansa Ligi’nin bir parçası olarak, Kuzey Almanya ve Baltık şehirleri ile işbirliği yapan önemli bir liman şehri olan Riga’yı, Orta Çağ mimarisiyle yansıtan bu bölge; aynı zamanda birçok otel, kafe ve eğlence mekânına sahiptir.
 
Doma Laukums ve Rigas Doms (Riga Dome Meydanı ve Katedrali)
 
Doma Laukums (Riga Dome Meydanı), Eski Riga’nın merkezinde yer alan şehrin en geniş meydanıdır. Riga’nın en güzel açık hava kafe ve barlarının bulunduğu bu meydanda, şehrin sembollerinden biri olan ve 1211 yılında Başpiskopos Albert tarafından inşa edilen Rigas Doms (Riga Dome Katedrali) yer almaktadır.
Orta Çağ süresince Baltık Bölgesi’ndeki en geniş ve eski kutsal yapı olarak kabul edilen Riga Dome Katedrali, 14 ve 15. yüzyıllarda yapılan yenileme çalışmaları sırasında eklenen şapeller ile bir bazilika özelliği kazanmıştır.
Romanesk, Gotik ve Barok mimarilerinden örnekler taşıyan katedral, günümüzde konser ve resitallerde de kullanılan büyük bir borulu orga da sahiptir. Rigas Doms; günümüzde Letonya’nın Evanjelik Lutheran Kilisesi olarak verdiği ekümenik hizmetlerinin yanında, çeşitli müzik etkinlikleri ve konserlere de ev sahipliği yapmaktadır.
Adres: Doma Laukums 1, Riga
Telefon: +371 67 227 573
Ziyaret Saatleri: Pazartesi, Salı, Perşembe: 09:00 - 18:00, 
Çarşamba - Cuma: 09:00 - 17:00
 
Ratslaukums (Belediye Binası Meydanı)
 
Orta Çağ’da açık hava pazarı olarak kullanılan Ratslaukums (Belediye Binası Meydanı), 2. Dünya Savaşı’nda tamamen yıkılmasının ardından yapılan yenileme çalışmaları sayesinde bugünkü görünümüne kavuşmuştur.
Eski Riga’da yer alan bu meydanda ziyaret edilmesi gereken üç önemli eser ise; Melngalvju nams (Karakafalıların Evi), Roland Heykeli ve Rigas Dome (Belediye binası)’tur.
Melngalvju nams (Karakafalıların Evi)
14. yüzyılda, Alman bekâr tüccarlar cemiyeti olarak inşa edilen Melngalvju nams (Karakafalıların Evi), 1586 ve 1886 yılları arasında aslan figürü süslemeleri ve cemiyetin koruyucu azizi olan Aziz George Heykeli eklenerek bugünkü görünümüne kavuşmuştur.
Dönemin en prestijli binası olan Melngalvju nams’ın; 2. Dünya Savaşı zamanı gerçekleşen Alman bombardımanı nedeniyle yıkıldığı, kalıntılarının da 1948 yılında Sovyetler Birliği tarafından yok edildiği belirtilmektedir.
1995 ve 1999 yılları arasında yeniden yapılan bina, Hollanda Rönesansı tarzı ile dekore edilen dış cephesi ve iç tavan süslemeleri ile orijinalinin birebir kopyası olarak inşa edilmiştir.
Bir kısmının günümüzde turizm ofisi olarak kullanıldığı binada; balo salonları, şarap mahzeni ve Riga ticareti ile ilgili çeşitli sergiler de bulunmaktadır.
Adres: Ratslaukums 7, Riga 
Telefon: +371 67 043 678
Ziyaret Saatleri: Kış sezonu,  Salı - Pazar: 10:00 - 17:00
                            Yaz sezonu, Salı - Pazar: 11:00 - 17:00
 
Roland Heykeli
 
Tarihsel kaynaklarda hakkında Kral Charlemagne’nin yeğeni ve ona bağlı askeri bir lider olarak bahsedilen Roland; 778 yılında Fransa’nın İspanya’yı istila ettiği sırada ölmesine rağmen, Orta Çağ Avrupasında, özellikle Kuzey Almanya ve Hansa Ligi şehirlerinde, önemli bir figür, adalet ve özgürlük simgesi hâline gelmiştir.
Charlemagne  döneminde gösterdiği başarı ve kahramanlıklarla dolu hayatı, destansı bir dille anlatılan Roland’ın Riga dahil olmak üzere Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde heykeli bulunmaktadır.
Ratslaukums’da yer alan ve 1897 yılında Wilhelm Neumann tarafından tasarlanıp August Volz tarafından inşa edilen Roland Heykeli, 1945 yılında Sovyet yönetimi tarafından kaldırılmıştır. Günümüzde Saint Peter Kilisesi’nin içinde sergilenen bu heykelin bir replikası da yine Ratslaukums Meydanı’nda bulunmaktadır. Ayrıca bu heykelin yüzü, Letonya’nın bağımsızlık simgesi olan Rigas Dome (Belediye Binası)’a dönüktür.
 
Rigas Dome (Belediye Binası)
 
Letonya’nın bağımsızlık simgesi olan Rigas Dome (Belediye Binası), kulesi ve saati ile meydanda bulunan en dikkat çekici yapılardan biridir. 1889 yılına kadar şehrin önemli meselelerinin görüşüldüğü yer olarak görev yapan bu bina, daha sonra belediye meclisi tarafından kullanılmaya devam etmiştir. Bina, günümüzde ziyaretçilere kapalı bulunmaktadır.
Sveta Petera Evangeliski Luteriska Baznica (Aziz Peter Kilisesi)
Aziz Peter Kilisesi, Baltık Bölgesi sınırları içerisinde yer alan en önemli ve eski Orta Çağ yapılarından biridir. 1997 yılından beri UNESCO Kültür Mirasları Listesi’nde yer alan kilise, Riga’nın merkezindeki Eski Riga’da bulunmaktadır.
 
Tarihsel kaynaklara göre, 1209 yılından bu yana var olduğu tahmin edilen kilisenin, bugünkü görünümüne 15. yüzyılda yapılan yenileme çalışmaları sonucunda kavuştuğu belirtilmektedir. Toplam 3 adacık ve bir adet kuleden oluşan bazilikanın Gotik altarı ve çan kulesi, bu çalışmalar sırasında eklenmiştir. 1666 yılında yıkılan çan kulesi, bu kez dönemin ünlü mimarlarından Rupert Bindenschuh tarafından Barok mimari stilinden ilham alarak ve tonoz ve geçitlerle süslenerek restore edilmiştir. İnşa edildiği dönemin en uzun kulesi olan bu yapı; 1721 yılında yıldırım çarpması sonucu yanmış, 2. Dünya Savaşı sırasında ise tamamıyla yıkılmıştır.
1954 yılında Kültür Bakanlığı Bilimsel Restorasyon Kurulu'nun himayesinde bazı özel kuruluşlar tarafından yürütülen restorasyon çalışmaları sayesinde, kule çanının 1976 yılında yeniden çalmaya başladığı kaydedilmektedir. 1983 yılında tamamlanan kulenin iç kısmı, ağır kolonlarla desteklenen ve yıldızlı ve çapraz tonozlarla süslenen tavanı ile oldukça dikkat çekmektedir.
Gotik mimariden izler taşıyan beş şapelli altar da, kilisenin görülmesi gereken bir başka kısmıdır. Bu bölümde yer alan kilisenin yeni kürsüsü, mimar P. Saulitis ve I. Maurane tarafından tasarlanmış ve Restaurators isimli anonim bir şirket tarafından inşa edilmiştir. Kürsünün yapılma aşaması, Baltık Alman destek grubu Forderkreis tarafından karşılanan fonlarla tamamlanmıştır. Ayrıca kilise odasının E. Tode tarafından dizayn edilen vitray pencereleri; 1997 yılında yenilenmiş, duvarları ise Hollanda’nın ünlü fayansları ile kaplanmıştır.
Aziz Peter Kilisesi, 1991 yılından bu yana dini hizmet vermeye devam etmekte; ayrıca çeşitli konser ve sergilere de ev sahipliği yapmaktadır. Hem geçmişi yaşatan hem de modern yapısıyla dikkat çeken kilise, Riga’nın önemli bir mimari ve sanat merkezi hâline gelmiştir.
Ayrıca pazartesi günleri dışında, asansör vasıtasıyla kilisenin çan kulesine çıkmak ve buradan Riga manzarasını seyretmek mümkündür.
Adres: Skarnu iela 19, Riga
Telefon : +371 67 181 943 
Ziyaret Saatleri: Salı - Pazar: 10:00 - 17:00
 
Rigas Pils (Riga Kalesi)
 
Orta Çağ’da Riga ve Almanlar’ın başında olduğu Livonya Yoldaşlığı isimli bir konfederasyon arasında yapılan anlaşma üzerine inşa edilen Riga Kalesi, yüzyıllar boyunca çeşitli hükümdarlara ev sahipliği yapmıştır.
Rigalılar ve Livonya Yoldaşlığı arasındaki mücadele nedeniyle yıkılan ve yeniden inşa edilen kaleye; önce rekabetten üstün çıkan konfederasyonun yöneticisi, Yoldaşlık’ın son ermesiyle birlikte de Polonyalı ve İsveçli yöneticiler hâkim olmuştur. Riga’nın Rus İmparatorluğu’nun eline geçmesi ile birlikte kalenin Rus generaline tahsis edildiği de kayıtlar arasındadır.
1918 yılında bağımsızlığın kazanılmasından sonra kalede, Letonya Cumhurbaşkanlığı yer almaya başlamıştır. 1944 yılındaki Sovyet işgali nedeniyle yeniden Rus hâkimiyetine geçen kale, 1991 yılında bağımsızlığın tekrar elde edilmesi neticesinde Letonya Devlet Başkalığı’na geri verilmiştir.
İlk inşa edildiği dönemde dört dörtgen kule ve bir avludan oluşan kule, Rigalılar ve Yoldaşlık arasındaki mücadele sonucunda oluşan yıkımdan sonra yapılan yenileme çalışmaları ile farklı bir görünüme kavuşmuştur. Restorasyon sırasında bu dört kuleden ikisi, yerlerini yuvarlak şekilli olanlara bırakmıştır.
Kalenin içinde bulunan Latvijas Nacionalais Vestures Muzejs (Ulusal Tarih Müzesi),  Letonya’nın tarih ve kültür bakımından sahip olduğu en değerli hazinelerden biridir. 1918 yılında ülkenin bağımsız olmasıyla birlikte müze koleksiyonu, devlet yönetimine geçmiştir. Yıllar içinde içeriği zenginleştirilen müze;  arkeoloji, etnografya ve nümizmatik gibi alanlarda da çeşitli sergilere ev sahipliği yapmaya başlamıştır. 2000 ve 2004 yıllarında devlet standartlarına uyumlu olması nedeniyle akredite edilen müze, yaklaşık bir milyon parçayı koleksiyonunda barındırmaktadır. Dönemsel olarak yapılan sergilerin dışında müzenin, M.Ö. 8000’den 1941 yılına kadar geniş bir tarihsel dönemi kapsayan kalıcı bir sergisi de bulunmaktadır.
Müzeyle birlikte bir başka gelişme de 2008 yılında olmuştur. Bu dönemde Cesis Bölgesi’nin kültürel ve tarihî simgelerinden biri olan Araisi Park Müzesi; sahip olduğu Taş Devri ve Tunç Çağı dönemlerinden kalma binaları, 9, 10 ve 11. yüzyıllara ait antik yerleşim yerleri ve 11. yüzyıla ait Livonya Kalesi kalıntıları ile birlikte Ulusal Tarih Müzesi’ne eklenmiştir. 2010 yılında ise, Letonya Kültür Müzesi olarak adlandırılan Dauderi de Latvijas Nacionalais Vestures Muzejs’e dâhil edilerek müzenin içerdiği koleksiyona katkıda bulunulmuştur.
Adres: Pils laukums 3, Riga
Telefon: +371 67 221 357
Ziyaret Saatleri: Kış sezonu, Çarşamba - Pazar: 11:00 - 17:00
Yaz sezonu, Salı, Perşembe, Pazar: 10:00 - 17:00 
Çarşamba:  11:00 - 19:00
 
Latvijas Arhitekturas Muzejs & Tris Brali (Letonya Mimari Müzesi ve Üç Kardeşler)
 
Tris Brali, dar arazi şeritleri üzerine yapılan ve tipik Orta Çağ evlerinin değişik yüzyıllarda gelişimini gösteren bir yapı topluluğudur. Tarihsel özelliğe sahip üç evden oluşan Tris Brali evleri, Eski Riga’daki Maza Pils Caddesi’nde bulunmaktadır.
Riga’nın en eski Orta Çağ yapıları olan Tris Brali’nin ilk örneği, tarihi 15 ve 16. yüzyıllara dayanan Maza Pils Caddesi’nin 17 numaralı evidir. Dış cephesinde Rönesans mimari izleri taşıyan yapının iç kısmı, Gotik oyuklarla süslenmiştir. Bu tarihî bina; bir adet oda ve evin eşyalarının saklandığı bir çatı katından oluşmaktadır.
Kapı numarası 19 olan ve geçmişi 1600’lü yıllara dayanan ikinci Tris Brali evi; Hollanda maniyerizminden etkiler barındıran dış cephesi, ufak damalı geniş pencereleri ve 1746 yılında eklenmiş olan taş kapısı ile oldukça dikkat çekmektedir.
Maza Pils Caddesi’nin 21 ve Tris Brali’nin üç numaralı evi ise bugünkü hâlini 17. yüzyıl sonlarında almıştır. Barokko tarzı bir alınlığa sahip olan evin, holden üst kattaki odalara doğru uzanan geniş ahşap merdivenleri ise oldukça otantik bir görüntü oluşturmaktadır.
Bu üç tarihî binanın oluşturduğu yapı topluluğunun içerisinde aynı zamanda Kültürel Mirası Koruma Müfettişliği ve Kültür Bakanlığı tarafından kültürel mirası korumak amacıyla 1994 yılında kurulanLatvijas Arhitekturas muzejs (Letonya Mimari Müzesi) yer almaktadır. En eski Tris Brali evinde yer alan bu müzenin resmî açılışı ise 1995 yılında gerçekleştirilmiştir
 
Brivibas Piemineklis (Özgürlük Anıtı)
 
1920’li yılların başında Letonya başbakanı Zigfrids Anna Meierovics’ in isteği üzerine, Letonya Özgürlük Savaşı’nda ölen askerler onuruna yapılmış olan Brivibas Piemineklis (Özgürlük Anıtı); Eski Riga yakınlarındaki Brivibas Bulvarı’nda yer almaktadır. Yapının tasarımı, yarışma ile seçilen mimar Karlis Zale’ye bırakılmıştır. Ülkenin bağımsızlık, birlik ve egemenliğini sembolize eden bu anıt, aynı zamanda Letonya’nın kültür ve tarihini yansıtmaktadır.
1931 yılında yapımına başlanmış olan anıt; 42 metre yükseklikte olup bakır, beton ve gri kırmızı granitten inşa edilmiştir. Anıtın üst üste dizilmiş olan ve yukarıya doğru daralan dörtgen masif yapıları, 19 metre uzunluğundaki traverten sütun ile tamamlanmıştır. Sütunun üzerinde ise üç büyük bakır yıldız taşıyan genç kadın heykeli bulunmaktadır.
Brivibas Piemineklis, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Letonya’nın Sovyet Rusya hâkimiyetine girmesiyle birlikte Sovyet güçlerince kaldırılmak istenmiştir. Yapının mimarı olan Vera Mukhina’nın anıtı kurtarmakla görevlendirildiği belirtilmektedir. Sonraki zamanlarda yıkılmadığı fakat Komünist ideolojinin etkisiyle yeniden yorumlandığı görülen Özgürlük Anıtı, Letonya’nın bağımsızlığını yeniden kazandığı 1991 yılına kadar sembolik önemini korumuştur.
Adres:  Brivibas iela (Raina bulvaris), Riga
 
Rigas Centraltirgus (Riga Merkez Çarşısı)
 
1998 yılında UNESCO Küresel Miras listesine dâhil edilen Rigas Centraltirgus (Riga Merkez Çarşısı), Doğu Avrupa’nın en büyük açık hava pazarlarından biridir. Neredeyse tüm ihtiyaçların karşılanabileceği zenginlikteki ürün yelpazesiyle bu pazar, Riga’nın sembollerinden biri hâline gelmiştir.
Her türlü yiyeceğin yanında yerel zanaatkârların yaptığı el işi şapka, çorap, atkı gibi çeşitli giyecek malzemelerinin de bulunabileceği bu pazar; mimari açıdan da küresel çapta önem taşımaktadır. Pazar yerindeki geniş hangarlar ve spikeri olarak adlandırılan depolar da oldukça dikkat çekicidir.
Günde 80.000 ile 100.000 arasında kişi tarafından ziyaret edilen Rigas Centraltirgus’te kalabalık nedeniyle hırsızlık ve yankesicilik olaylarına karşı dikkatli olunması gerekmektedir
Adres: Negu iela 7, Riga 
Telefon : +371 67 229 985 
Ziyaret Saatleri: Her gün, 07:00 - 18:00
 
Latvijas Nacionala Opera (Letonya Ulusal Opera Binası)
 
1863 yılında Alman Tiyatro binası olarak inşa edilen Ulusal Opera Binası, Letonya halkı tarafından “Beyaz Saray” olarak adlandırılmaktadır. Saint Petersburg akademisinde profesör olan L. Bohnstedt’in tasarladığı bu yapı, döneminin ilk müstakil kamu binasıdır. Binanın iç kısmı; Barok, Klasik ve Rönesans mimari stilleri kullanılarak lüks bir şekilde döşenmiştir.
Sezon boyunca yaklaşık 200 eser sergileyen Ulusal Opera Binası, aynı zamanda her sene ortalama 6 yeni yapımla sanatseverlerin karşısına çıkmaktadır.
Adres: Spazijas bulvaris 3, Riga
Telefon: +371 67 073 777
 
Pulvertornis ve  Latvijas Kara Muzejsatvian (Barut Kulesi ve Letonya Savaş Müzesi)
 
Önceleri “Kum Kulesi” olarak anılan Barut Kulesi, tarihi 1300’lü yıllara dayanan Letonya’nın istihkâm kulelerinden biridir. Defalarca yenilenen bu yapı, bugünkü ismini 17. yüzyıldan bu yana kulede depolanan barut nedeniyle almıştır.
Pulvertornis’in içerisinde, 1919 yılında buraya taşınan Letonya Savaş Müzesi bulunmaktadır. Müze, Sovyet işgali sırasında Letonya’nın diğer birçok kurumu ile birlikte kapatılmış; bu süre içerisinde müzedeki koleksiyonun bir kısmı kaybolmuş veya başka müzelere gönderilmiştir. 1957 senesinde, kule içerisinde Letonya’nın 20. yüzyıl tarihini Sovyet ideolojisi çerçevesinde değerlendiren eserlerin sergilendiği bir Devrim Müzesi’nin oluşturulmasıyla müze, Sovyet sistemini karakterize eden zengin bir koleksiyona kavuşmuştur. Savaş müzesinin tekrar faaliyete geçmesi ise Letonya’nın 1991 yılında yeniden bağımsızlığına kavuşması ile mümkün olmuştur.
Müzenin asıl kuruluş amacı, Letonyalıların savaş şartlarında yaşadıkları zorlukları ve verdikleri mücadeleyi gözler önüne sererek ulusal özgüven oluşturmak ve ülke sevgisine ilham vermektir. Müze; birçok silah, fotoğraf, belge, ödül ve üniforma gibi çeşitli parçalardan oluşan geniş koleksiyonuyla, Letonya’nın askeri ve siyasî tarihini 20. yüzyıl gelişmelerine de vurgu yaparak yansıtmaktadır.
Adres: Smilšu iela 20, Riga
Telefon: +371 67 223 743
Ziyaret Saatleri: Kış sezonu, Çarşamba - Pazar: 10:00 - 17:00
                            Yaz sezonu, Çarşamba, Cuma, Cumartesi, Pazar: 10:00 - 18:00,   
Perşembe 10:00 - 19:00
 
 
Ne Yenir?
​Riga mutfağı; özellikle et, sebze ve meyve çeşitlerinin bir arada olduğu ana yemekleri, bol malzemeli çorbaları, çavdar ekmeği ve hamurun başrol oynadığı tatlıları ve geleneksel içecekleriyle ziyaretçilerine özgün bir damak zevki sunmaktadır. 
Letonya mutfağında kullanılan malzemeler arasında domuz eti, patates, lahana, peynir, çavdar ekmeği ve süt; öncelikli bir yere sahiptir. Bu nedenle Letonya yemeklerinin Polonya, Rus ve Alman mutfağından izler taşıdığı ileri sürülmektedir.
Şehrin pek çok bölgesinde bulunan modern restoranlarda; yerel mutfağın en güzel örneklerinin yanında Rus, Orta Asya, Kafkasya coğrafyasına özgü yemekler de denenebilmektedir. 
 
Ana yemekler…
 
Riga yemeklerinde et ve sebze, vazgeçilmez iki unsur olarak göze çarpar. Domuz etinin ağırlıklı olarak yer aldığı Riga yemeklerinde; dana, balık ve tavuk etinin kullanıldığı da görülmektedir. Patates, lahana, mantar, soğan ve maydanoz gibi sebzelerin bol miktarda bulunduğu bu yemekler; genellikle karabiber, krema ve sirke ile lezzetlendirilmektedir.
Patates, havuç, maydanoz ve sote edilmiş lahana turşusu ile pişirilen domuz kaburgası cukas ribinas; domuz ayağının sarımsak, şeker, limon, sirke ve karabiber ile servis edildiği cukas kajas; Letonya usulü pişirilen domuz şnitzeli karbonade; Frenk arpası, şeftali, bezelye, patates, soğanın lezzet kattığı domuz kafasından yapılan güveç yemeği grudenis ve domuz kulağının yine Frenk arpası ile birlikte pişirildiği cukas ausis Riga'da domuz eti ile hazırlanan başlıca yemeklerdir.
Hem dana hem domuz eti ile yapılabilen kotletes; yumurta, ekşi krema, közlenmiş patates ve karabiberle birlikte pişirilmektedir. Kızarmış jambon, soğan ve şeftalinin aynı tabakta buluştuğu pelekie zirni ar speki de Riga mutfağının öne çıkan lezzetleri arasındadır.
Riga'nın popüler sebze yemeklerinden biri olan kartoflianki; yumurta ve ekşi krema ile yapılan bir patates yemeğidir. Bunun dışında; tuz, acı biber, yabanturpu, sarımsak, siyah kuş üzümü, soğan, maydanoz, kekik, sirke ve zeytinyağı ile marine edilen senu sališana (mantar salamura) da Riga mutfağında önemli bir yer tutmaktadır.
 
Atıştırmalıklar…
 
Riga'nın malzeme açısından zengin çorbaları, şehirdeki yemek sofralarının çoğunda vazgeçilmez bir başlangıç olarak yer almaktadır. Bölgenin taze meyve ve sebzeleri dışında, çeşitli et ve baharatlarının da lezzet verdiği bu çorbalar arasında, pancar kökü çorbası olan auksta zupa; öncelikli bir yere sahiptir.
Bunun yanında Letonya'ya özgü elma çorbası olan abolu zupa ar kilkeniem ile kurutulmuş şeftalinin soğan, patates, havuç ve füme domuz eti ile karıştırılmasıyla hazırlanan zirnu zupa; meyve, sebze ve etin bir arada olduğu ünlü yöresel çorbalardır.
Kızarmış ekmek parçaları ile servis edilen köfte çorbası frikadelu zupa ve Letonya patatesi ve yabani mantarın bir arada olduğu kartupelu zupa ar senem, şehirde tadılabilecek diğer ünlü çorbalardır.
Riga sofralarında salatanın yeri de oldukça büyüktür. Riga'da bol miktarda avlanan ringa balığından yapılan salati silke kazoka; kesilmiş elma, cottage peyniri, haşlanmış yumurta, mayonez ve kremadan oluşan ünlü bir Riga salatasıdır.
Şehre özgü bir patates salatası olan ve taze salatalık, kornişon, bezelye, mayonez ve soya sosu içeren rosols; Riga'da bolca tüketilen diğer bir atıştırmalıktır.
Yöreye özgü domuz eti salatası olan galas salati de ziyaretçiler tarafından sıkça tercih edilen lezzetler arasındadır.
Riga'da atıştırmalık olarak da tüketilen ringa balığı; şehirde bulunan restoranlarda genellikle kesilmiş domates, şeker, sirke, iri zeytin, maydanoz, marul, maydanoz ve dereotuyla birlikte servis edilmektedir.
Balık dışında domuz eti de atıştırmalıklar arasında kullanılan diğer önemli bir malzeme olup; yumurta, soğan, havuç, kereviz, maydanoz ve defne yaprağı ile birlikte sunulmaktadır.
Peynir üretimi konusunda dünyada ilk sıralarda yer alan Letonya; özellikle cottage peyniri ile ünlüdür. Ülke ile özdeşleşen bir diğer peynir türü olan jani; genellikle Frenk kimyonu, yağsız süt, yumurta, yağ ve tuz ile birlikte hazırlanan yöresel bir atıştırmalık olarak tüketilmektedir. 
 
Tatlılar…
 
Riga'da hamur tatlılarına sıkça rastlanılmaktadır. Süt, maya, yumurta ve yağ ile yapılan hamurun üzerine elma dilimlerinin yerleştirildiği elma tatlısı abolu kuka ve cottage peyniri, kuru üzüm, şeker, vanilya, limon suyu ve yumurta ile lezzetlendirilen biezpien maizîtes; hamurla yapılan ünlü Riga tatlılarıdır.
Piparkukas, özellikle Noel akşamlarında yaygın olarak yapılan geleneksel bir kek türüdür. Çavdar ekmeği, Riga'da tatlı yapımında sıkça kullanılan bir yiyecektir.  
Ekmeğin ana malzemesini oluşturduğu tatlıların başında; kuru meyve (elma, üzüm ve erik), şeker ve tarçınla lezzetlendirilen maizes zupa; böğürtlen, kırmızı yaban mersini, şeker, krema, vanilya ve tarçın konularak pişirilen rupjmaizes kartojums ve kakule, badem, safran, limon gibi tatlarla zenginleştirilen klingers gelmektedir.
Yaban mersini ve irmikten yapılan debessmanna ve bal ve ekşi krema ile hazırlanan medus kuka, Riga'ya özgü diğer tatlılardır. 
 
Ne içilir?
 
Riga, Letonya'ya özgü pek çok içeceğin tadılabileceği şehirlerden bir tanesidir. Huş ağacı şurubundan yapılan berzu sula, ülkede bolca tüketilen bir içecektir. Bunun yanında, Frenk kimyonu ve ıhlamur çiçeği çayları da özellikle kış aylarında tercih edilen sıcak içecekler arasındadır. 
Mayalanmış sütten yapılan kefir, ekşimiş sütten hazırlanan ruguspiens ve çavdar ekmeğinin fermente edilmesi ile oluşan kvass; Riga'da denenebilecek diğer içeceklerdir.
Riga'da en çok tüketilen alkollü içecek biradır. Şerbetçiotu ile yapılan ve acı-tatlı bir lezzeti olan aldaris alus, sahip olduğu altın rengi ve limon aromasıyla ünlü olan lacpleša alus, koyu kahve renginde ve ağır bir kıvamı olan piebalgas alus; Riga'da içilen ünlü biralar arasındadır.
Riga'ya özgü siyah balsam likörü de şehrin en az biraları kadar ünlü bir içeceği olup çeşitli bitki, çiçek ve meyvelerin karışımından oluşmaktadır.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Riga; açık hava spor etkinlikleri, tarihî binalarında sergilenen opera ve tiyatro eserleri, sokak müzisyenlerinin eşlik ettiği hareketli caddeleri, renkli gece kulüpleri ve ünlü festivalleriyle Letonya’nın en eğlenceli ve canlı şehirlerinden biridir. 
Tiyatro ve opera
 
Riga’da tiyatro ve opera kültürü, oldukça yaygındır. Şehrin tarihî tiyatro ve opera salonlarında, yıl boyunca birbirinden değerli eserleri izleme imkânı bulunmaktadır.
1918 yılında kurulan ve şehrin en ünlü opera binası olan Latvijas Nacionala Opera, geniş repertuarı ile yıllardır kapılarını sanatseverlere açmaktadır. Şehrin bu ünlü binası; Toska, Dauka, Il Barbiere di Siviglia ve Carmen gibi opera başyapıtlarının yanında Anna Karenina, Othello, Giselle ve Don Quixote başta olmak üzere birçok önemli bale eserini de sergilemektedir.
Letonya’nın ulusal tiyatrosu olan Latvijas Nacionalais Teatris, 1919 yılında kurulan şehrin en büyük tiyatro oluşumlarından biridir. Letonya Drama Okulu geleneğini sürdüren bu tiyatronun kendi adını taşıyan tarihî bir salonu da bulunmaktadır. Latvijas Nacionalais Teatris; Hamlet, Anne Karenina gibi klasik oyunların yanında modern yapıtlara da yer veren geniş bir içeriğe sahiptir.
Letonya’daki Rus etkisini yansıtan binasıyla Rigas Krievu Dramas Teatris (Riga Rus Tiyatrosu), klasik ve deneysel Rus tiyatrosunun önde gelen eserlerini sergileyen şehrin önemli tiyatrolarından biridir. Bunun dışında, modern yabancı tiyatro örneklerini sergileyen Dailes teatris ve şehrin en yeni tiyatrolarından biri olan Jaunais Rigas Teatris de Riga’nın önde gelen tiyatroları arasındadır.
 
Gece hayatı
 
Riga; renkli caddeleri, hareketli gece kulüpleri, konsept bar ve pub’ları ile Doğu Avrupa’da gece hayatının en canlı olduğu şehirlerden biridir. “Hiç uyumayan şehir” olarak da adlandırılan Riga’da gece hayatı, akşam saat 20:00 gibi başlamakta; gece kulüpleri ise, 22:00 sularında kapılarını açmaktadır.
Riga’nın birçok sokağında, insanların müzik toplulukları eşliğinde dans ederek eğlendiği görülür. Herhangi kapalı bir mekâna girmek yerine tercih ettikleri bu sokaklar arasında Vecriga (Eski Riga), öncelikli bir yere sahiptir. Şehrin en canlı bölgelerinden biri olan Vecriga’da gün içerisinde başlayan kalabalık; akşam saatlerinde açılan bar, kafe ve pub’lar nedeniyle artmakta ve gece yarısından sonra çok yoğun bir hâle gelmektedir. Jana Seta Caddesi üzerinde yer alan Orange Bar, Marstalu Caddesi’nde bulunan PuPu, Elizabetes Caddesi’nin en gözde iki mekânı olan Skyline Bar ve Andaluzijas Suns; Eski Riga’ın ünlü barları arasındadır.
Bunun dışında şehrin popüler barlarının bulunduğu diğer caddeler Dzirnavu, Kaleju, Audeju, Maza Miesnieku ve Terbatas’tır. Zamanını Riga’nın keyifli pub’larında değerlendirmek isteyenler içinse Marstalu, Kalku, Tirgonu ve Lacpleša Caddeleri çok sayıda alternatif sunmaktadır.
Riga; club ve tekno müziğin ağırlıkta olduğu parçaları, birbirinden farklı şovları ve göz alıcı ışıklandırmalarıyla ziyaretçilerini eğlendiren çok sayıda gece kulübüne sahiptir. Riga’nın en gözde gece kulüpleri arasında Elizabetes Caddesi’ndeki Radisson Blu Hotel’in içinde hizmet veren Amber Night; Skolas Caddesi’nde yer alan Club Essential ve El Divino; Lachplesha’da bulunan Crystal Club, Kramu Caddesi’ni her daim canlı tutan Moon Safari ve Brivibas Gatve’in en göze çarpan mekânı olan Godvil sayılabilir.
Bunun dışında Riga, canlı müzik dinlemek isteyenler için de birçok farklı mekân seçeneği sunmaktadır. Şehirde canlı müzik keyfi yaşamak isteyenlerin ilk tercihleri arasında; Dzirnavu Caddesi’ndeki Bites Blues Club, Vecpilsetas Caddesi’ndeki Corsairs Rock Cafe ve Smilšu Caddesi’ndeki Folk Club Ala gelmektedir.
 
Festivaller
 
Riga, kültür ve sanat başta olmak üzere çeşitli alanlarda birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Şehir halkının yoğun katılımı ile gerçekleşen bu festivaller, yurt dışından gelen pek çok ziyaretçinin de ilgisini çekmektedir.
Visparejie latviešu Dziesmu un Deju Svetki (Letonya Şarkı ve Dans Festivali)
Her beş yılda bir yapılan Letonya Şarkı ve Dans Festivali; Letonya’nın millî duygularını, şarkı ve dans yoluyla yansıtan önemli bir festivaldir. Festivalin ortaya çıkışı, 19. yüzyıla dayanmaktadır. O dönemin siyasî ve sosyal gelişmeleriyle yükselen milliyetçilik duyguları, Letonyalıların kendi kimliklerini yeniden keşfetmesine olanak tanımıştır. Halkın millî duyguları; bu yeni yönelimle birlikte, geleneksel şarkı ve danslarla ifade edilmeye başlamış ve bu gelişme de Letonya Şarkı ve Dans Festivali’nin ortaya çıkmasını sağlamıştır.
Ağırlıklı olarak yöresel kıyafetlerle birlikte, Dainas ismi verilen Letonya halk türkülerinin söylenip dans edildiği festivale; ülkenin farklı bölgelerinin yanı sıra, yurt dışından da katılım oldukça fazladır. Yaklaşık 300 koro ve 500 dans grubunun yanında, çok sayıda senfoni ve oda orkestrasının da eşlik ettiği festival; etkinlik boyunca 30.000’den fazla katılımcıya kapılarını açmaktadır.
 
Rigas Salsas Festivals (Riga Salsa Festivali)
 
2005 yılında düzenlenmeye başlayan Rigas Salsas Festivals, Baltık Bölgesi’ndeki en önemli salsa festivalidir. İspanya ve Portekiz gibi salsanın yaygın olduğu ülkelerden  gelen dansçılara ev sahipliği yapan bu festival, Letonya’nın sayılı salsacılarına da yer vermektedir. Her yıl temmuz veya ağustos ayında gerçekleştirilen Rigas Salsas Festivals; ziyaretçilerine profesyonel dansçıların canlı performansları, eğlenceli dans atölyeleri ve renkli partilerle dolu zengin bir program sunmaktadır.  
Arsenals Uluslararası Film Festivali
Riga’nın en geniş kapsamlı sinema festivali olan Arsenals Uluslararası Film Festivali, her yılın eylül ayında sanatseverlerle buluşmaktadır. Tematik programlarıyla zengin bir içeriğe sahip olan festival programı; sadece Letonya, Litvanya ve Estonya filmlerinin gösterildiği Baltık Filmleri Yarışması, Retrospektif ve Dünya Sineması gibi farklı alt kategorilere ayrılmaktadır.
IESKATS - Latviešu Musdienu Dramaturgijas Festivals (Letonya Modern Drama Festivali)
İki yılda bir, kasım ayında düzenlenen IESKATS; Letonya’nın en modern ve yeni oyunlarının sergilendiği bir tiyatro festivalidir. Özel bir kurul tarafından seçilen oyunların sahnelenip aynı zamanda yarıştığı bu festivalde; birçok ünlü oyun yazarı, oyuncu ve dramaturgun katılımıyla gerçekleşen çeşitli paneller de düzenlenmektedir.
 
Rigas Ritmi
 
Her yıl, temmuz ayının ilk hafta sonunda gerçekleşen Rigas Ritmi; Baltık Bölgesi’nin önde gelen festivallerinden biri olduğu gibi Avrupa genelinde de büyük bir ün kazanmıştır. Genellikle caz ve dünya müziğinin önde gelen grup ve sanatçılarına ev sahipliği yapan bu festival, kalitesi ile her yıl müzikseverlerin büyük beğenisini toplamaktadır. Riga’nın en çok takip edilen müzik festivallerinden biri olan Rigas Ritmi’ye yılda 15.000’den fazla dinleyici katılmaktadır.
 
Spor
 
Çok sayıda önemli spor kulübüne sahip olan Riga, her zevke uygun açık hava aktiviteleriyle de büyük bir ün kazanmıştır. Birçok kuzey şehri gibi kış sporlarına ağırlık veren Riga, yaz mevsiminde de birbirinden farklı etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.
Riga’da buz hokeyi, en popüler sportif faaliyetlerden biridir. 2008 yılında kurulan ve Kontinental Hokey liginde oynayan Dinamo Riga, şehrin profesyonel hokey kulübüdür. Şehirdeki buz hokeyi turnuvaları ise genellikle Riga’nın en büyük kapalı spor merkezlerinden biri olan Arena Riga’da yapılmaktadır.
Riga’da futbol denince akla gelen ilk kulüp Skonto FC’dir. Letonya liginde üst üste şampiyonluklar kazanan bu başarılı kulüp dışında, şehirde FS Metta-LU ve JFK Olimps/RFS isimli iki önemli takım da mevcuttur. Şehirdeki futbol maçları ise genellikle Daugava ve Skonto stadyumlarında gerçekleşmektedir.
Basketbol alanında Letonya’nın en başarılı kulübü olan Barons LMT, 2008 yılında FIBA EuroCup’ı kazanarak dünya çapında büyük bir üne kavuşmuştur. Bunun dışında, şehrin ünlü bayan basketbol takımı olan TTT Riga da 1960 ile 1982 yılları arasındaki tüm FIBA EuroLeague kupalarının sahibi olarak spor tarihinde önemli bir yer edinmiştir.
Riga’nın doğa ile iç içe olan açık hava aktiviteleri; buz sörfünden kayağa, ekstrem sporlardan kano ile gezintiye kadar geniş bir içeriğe sahiptir.
Riga’nın göl ve denizleri pek çok su sporu faaliyeti için oldukça elverişlidir. Şehir sınırları içinde yapılacak popüler su sporları arasında; su safarisi, dalış ve kano ile gezinti önemli bir yere sahiptir. Bunun dışında ünlü kış aktivitelerinden olan ve Riga’nın buzla kaplı gölleri üzerinde yapılan buz sörfü de şehrin gözde sporları arasındadır.
Şehirdeki en heyecan verici aktivitelerden biri de şüphesiz bungee-jumping’tir. Genellikle Sigulda bölgesinde bulunan Gauja Nehri’ne doğru 43 metre yükseklikteki bir teleferikten atlanarak yapılan bu spor, adrenalin seven ziyaretçiler için özellikle tavsiye edilmektedir.
Kar kalınlığı yüksek ve genellikle dik yamaçlı pistlere sahip olan Riga, kayak ve snowboard başta olmak üzere birçok kış sporunun yapılabildiği bir Letonya şehirdir. Sigulda, Gauja Valley, Vidzeme ve Kurzeme bölgeleri; kış sporları için uygun pistlere sahiptir.
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Riga Grup Uçak Bileti Al   » Riga Grup Uçak Rezervasyonu   » Riga Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Riga Grup Uçak Bileti Al