İstanbul Sofya Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Sofya Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
​Vitosha ve Lyulin dağları arasında yer alan Sofya Vadisi üzerinde kurulu olan Bulgaristan’ın başkenti Sofya, ülkenin ekonomik, politik ve kültürel merkezi konumundadır.
 
Nefes kesici yemyeşil doğası, sıcak ve soğuk mineralli kaplıca sularıyla günümüzden 7000 yıl önce keşfedildiğine inanılan şehir, Avrupa’nın en eski yerleşim birimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. 
 
Tarih boyunca birçok farklı isimle anılmış olan şehre günümüzdeki adını 1376 yılında Bulgaristan Çarı Ivan Shishman, şehrin sınırları içerisinde yer alan Kutsal Hagia Sophia Kilisesi’nden esinlenerek vermiştir.
 
Sofya ve çevresinde Trakya Krallıklarına, Bizanslılara, Romalılara, Slavlara ve Türklere ait tarihi eserler barındıran sayısız arkeolojik alan bulunmaktadır. Tarihi mirasların büyüleyiciliğini modern bir başkent atmosferiyle birleştiren Sofya, ziyaretçilerine benzersiz kozmopolit bir şehir deneyimi vaat etmektedir.
 
Sofya, modern ve kozmopolit başkent kimliğinin yanı sıra ülkenin popüler tatil rotalarından Vitosha Dağı’nın kıyısında yer alması sebebiyle biraz da turistik, canlı, renkli ve özgür bir havaya sahiptir.
 
 
Nereler Gezilir?
​Sofya’yı ziyaret etme amacınız; tarihi mekânları ve muhteşem güzellikleriyle ünlü doğal parkları ziyaret etmekse, seyahatiniz için en uygun dönemler; ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimleridir.
Nereye gidilir?, shutterstock, Image ID: 23018899, kış mevsiminde Vitosha Dağı
Ancak amacınız kış sporları ile ilgilenmek ve Vitosha Dağı’na gitmekse; kış aylarında tüm şehir karla kaplandığında bölgeyi ziyaret etmeniz daha doğru olacaktır.
Sofya seyahatinizin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat etmelisiniz.
 
    Şehirde araç kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka trafik kurallarına ve aracınızı park edeceğiniz yerlere azami ölçüde dikkat edin. Bulgaristan polisi; yabancı plakalı araçlara, yerel araçlar da aynı hataları yapmalarına rağmen farklı bir tutum sergileyebilmekte ve yüksek oranlarda trafik cezaları kesmektedirler.
 
    Hava karardıktan sonra Maria Luiza Bulvarı’ndan, Kültür Sarayı ve Borisova civarındaki parklardan ve Lions Köprüsü’nden uzak durmaya çalışın. Bu bölgelerde; genellikle evsizler, alkolikler ve fahişeler toplanmaktadır.
 
    Döviz bozdurma bürolarının bazıları günlük oranların altında döviz fiyatları belirleyerek turistleri kandırmaya çalışmaktadırlar. Mümkün olduğunca bankalara gidip, döviz bozdurmayı tercih etmeniz önerilmektedir.
 
Aziz Sofia Kilisesi
 
4. – 6. yüzyıllar arasında inşa edilmiş olduğu söylenen Aziz Sofia Kilisesi, şehirde bulunan Doğu Ortodoks kiliselerinin en eski olanıdır. Erken dönem Hıristiyan mimarisinin Balkanlardaki en göz alıcı örneklerinden biri olarak bilinen kilise, 14. yüzyılda başkente adını vermiştir. Sofia kelimesi kutsal bilgelik anlamına gelmektedir.
 
Bölgedeki Türk egemenliği zamanlarında camiye dönüştürülen Aziz Sofia Kilisesi, 30 yıl sonra üst üste olan 2 depremle minaresi yıkılarak terk edilmiş ve sonrasında hemen yeniden kiliseye dönüştürülmüştür. Yerel mitler, kilisenin kendini doğal felaketlere karşı koruyan sihirli güçleri olduğundan bahsetmektedir.
 
Adres: Paris Sokağı, No: 2, Sofya
 
Aziz George Rotunda Kilisesi
 
54. yüzyılda Roma şehri Serdica’nın kalıntıları üzerine inşa edildiği söylenen Aziz George Rotunda Kilisesi, Sofya’da bulunan en eski yapı olma özelliğine sahiptir. UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan yapı, dikkat çekici bir mimari yapıya ve kubbesinde birçok farklı zamanda yapılmış olan nefes kesici fresk süslemelere sahiptir.
 
Kilise, Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmıştır. 22 peygamberin tasvir edildiği freskler, Osmanlı döneminde dini sebeplerce üstleri boyanarak kapatılmıştır. Bu nedenle varlıkları ancak 20. yüzyılda keşfedilmiştir.
 
Kırmızı kiremitlerden inşa edilmiş olan sevimli kilise bahçesi içerisinde Serdica şehrine ait arkeolojik kalıntıları ziyaret etmek de mümkündür. Günümüzde müze olarak kullanılan Aziz George Rotunda Kilisesi, salı – cumartesi günleri 10.30 – 13.00, 15.00 – 17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Sveta Nedelya Meydanı, No: 5, Sofya
Telefon: (+359) 2 981 65 41
 
Alexander Nevsky Katedrali
 
Çar II. Alexander önderliğinde 1878 yılında Türk egemenliğine baş kaldırıp Bulgaristan’ın özgürleşmesini sağlamak amacıyla yapılan savaşta ölen Rus askerlerini onurlandırmak amacıyla 1882 – 1912 yılları arasında inşa edilmiş olan Alexander Nevsky Katedrali, 20 yüzyıl mimarisinin en göz alıcı örneklerinden biridir.
 
5 kubbeli nefes kesici bazilika binası, fresklerle süslü dış yüzeyi ve tahtadan oyma süsler, mozaik duvarlar, vitraylı pencereler ve mermer sütunlarla bezeli iç dekorasyonu ile büyüleyici bir atmosfere sahip olan katedralin içinde, ayrıca bir de İkona Müzesi bulunmaktadır. İkona Müzesi içerisinde,  9.  – 18. yüzyıllar arası üretilen başyapıt niteliğindeki dini ikonalar sergilenmektedir.
 
Sofya’nın sembolü olan yapılardan biri hâline gelen katedral, kendiyle aynı adı taşıyan Alexander Nevsky Meydanı’nın üzerinde bulunmaktadır. Bu meydan aynı zamanda Bilinmeyen Asker Anıtı’na da ev sahipliği yapmaktadır. Sürekli yanan bir meşaleye sahip asker mezarı şeklindeki bu anıt da, Rus askerlerinin hatırasının yaşatılması amacıyla inşa edilmiştir.
 
Katedrali her gün 07.00 – 17.30, müzeyi ise 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: Aziz Alexander Nevsky Meydanı, No: 1, Sofya
Telefon: (+359) 2 981 57 75
 
Ulusal Arkeoloji Müzesi
 
15. yüzyılda inşa edilmiş olan sarmaşık kaplı Büyük Cami yapısının içerisinde kurulu olan Ulusal Arkeoloji Müzesi, sadece içerisinde bulunduğu yapıyı ziyaret etmek için bile gidilmesi gereken bir mekândır.
 
Trakya İmparatorluğu, Yunan ve Roma dönemlerine ait sanat eserlerini, obje ve tarihi kalıntıları içerisinde barındıran müzenin en ilgi çekici sergisi Vulchitrun Hazinesi bölümüdür.
 
12 kg ağırlığındaki hazine, farklı dekorasyonlara sahip ilginç şekillerdeki 13 altın objeden oluşmaktadır. Muhafızlarla korunarak sergilenen bu hazinenin zamanında Trakya Kralı’nın hizmetindeki bir rahibe ait olduğu ve dini ritüellerde kullanıldığı söylenmektedir.
 
Müze; yaz dönemi her gün 10.00 – 18.00, kış döneminde ise salı – pazar günleri 10.00 – 17.300 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Saborna Sokağı, No: 2, Sofya
Telefon: (+359) 2 988 24 06
Web: www.naim.bg
 
Kodi Seyfullah Efendi Camii
 
1576 yılında Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş olan Kodi Seyfullah Efendi Camii, bir zamanlar 70’ten fazla camiye ev sahipliği yapmış olan Sofya’da hâlen işlevine devam eden ve bozulmadan korunmayı başaran tek camidir.
 
Duvarları, göz alıcı mavi çiniler ve Kuran’dan sözlerin yazılı olduğu kaligrafik yazılar ile süslü olan cami; turistik gezi mekânı olmasa da, ibadet zamanları haricinde dini açıdan uyumlu giyinen turistlere kapılarını açmaktadır.
 
Dışındaki Türk hamamı kalıntıları ve abdesthaneden ilham alınarak “birçok banyo” anlamına gelen Banya Bashi adıyla da alınan cami, ibadet saatleri haricinde her gün 08.00 – 21.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Maria Louiza Meydanı’nın Triaditsa Sokağı ile kesiştiği nokta, Sofya
 
Ulusal Sanat Galerisi
 
Çarlık Sarayı’nın içerisinde yer alan ülkenin en kapsamlı sanat koleksiyonuna sahip Ulusal Sanat Galerisi içerisinde, 60,000 eser sergilenmektedir.  Gıcırtılı tahta merdivenleri, dev şömineleri ve yüksek tavalarıyla mistik bir atmosfere sahip olan müze binası da en az içerisinde bulunan sanat eserleri kadar ilgi görmektedir.
 
1382 yılında Bulgaristan Osmanlılarca fethedildiğinde, görkemli binanın bölgenin yönetiminden sorumlu Osmanlı paşasının konağı olarak kullanıldığı söylenmektedir.
 
Ulusal Sanat Galerisi içerisinde; Tzanko Lavrenov, Stoyan Sotinov, Zograf, Dospevski ve Pavlovic gibi değerli Bulgar ressamların eserlerini görme şansına sahip olabilirsiniz. Ulusal Sanat Galerisi; çarşamba – pazar 10.00 – 17.30, salı – perşembe ise 10.00 – 18.30 saatleri arasında açık bulunmaktadır.
 
Adres: Çarlık Sarayı binası, Battenberg Meydanı, No: 1, Sofya
Telefon: (+359) 2 980 33 25
Web: www.nationalartgallerybg.org
 
Bulgaristan Cumhuriyeti Ulusal Parlamentosu
 
Bulgaristan Cumhuriyeti Ulusal Parlamentosu, shutterstock, Image ID: 61791805
 
Neo klasik tasarımı Sırp – Bulgar mimar Konstantin Jovanović  tarafından çizilen Bulgaristan Cumhuriyeti Ulusal Parlamento binası, 1884 – 1886 yılları arasında Saksonyalı genç mimar Friederich Wilhelm Gustav Liebe tarafından inşa edilmiştir.
 
Tarihi önemi ve mimari güzelliğiyle bir kültürel anıt olarak kabul edilen parlamento binasını ziyaret edebilmek için Parlamento Genel Sekreterliği’nden izin alınması gerekmektedir.
 
Gruplar hâlinde veya tek başınıza gezebileceğiniz yapı içerisinde; Bulgaristan cumhuriyet tarihine ışık tutan tarihi belge ve fotoğrafların bulunduğu bir bölüm, sanat eserlerinin sergilendiği bir müze ve devlete ait oturumların yapıldığı salonlar yer almaktadır.
 
Adres: Narodno Sabranie Meydanı, No: 2, Sofya
Web: www.parliament.bg
 
Ulusal Tarih Müzesi
 
Balkanların en büyük tarih müzesi olarak bilinen Ulusal Tarih Müzesi kapsamında 650,000’den fazla sergi alanı yer almaktadır. Avrupa bakış açısıyla tarih öncesinden günümüze değin Bulgaristan’ı ele alan müzeyi gezmek saatler almaktadır.
 
Eski evlerdeki kültür değişkenleri, geleneksel kostümler ve tarih boyunca moda, geleneksel motifli nakışlar, Bulgar sinemasında kullanılan özgün kostüm, silah, eşya ve dekorlar; eski dünyanın izleri gibi birçok ilgi çekici bölümden oluşan müzeyi hakkını vererek gezmek için, bir tam gününüzü ayırmanız tavsiye edilmektedir.
 
Etkileyici koleksiyon ve sergileriyle Sofya’daki kültür duraklarının birinci sırasında yer alan Ulusal Tarih Müzesi’ni, haftanın her günü 09.00 – 17.30 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: Vitoshko Lale Sokağı, No: 16, Sofya
Telefon: (+359) 2 955 42 80
Web: www.historymuseum.org
 
Battenberg Mozolesi
 
1897 yılında İsviçreli mimar Hermann Mayer tarafından, neo klasik ve neo barok stillerinin eklektik bir karışımı olarak inşa edilmiş olan Battenberg Mozolesi; modern Bulgaristan’ın ilk devlet başkanı olan Prens I. Alexander’in ebedi dinlenme noktasıdır.
 
11 metre yüksekliğindeki 80 metrekarelik yapının göz alıcı, süslü dış yüzeyi Bulgar ressam Haralampi Tachev tarafından boyanmıştır.1937 yılında ölen prensin kişisel eşyaları da karısı tarafından burada sergilenmek üzere bağışlanmıştır. Mini sergide; prensin notları, fotoğrafları ve kişisel eşyaları bulunmaktadır.
 
Adres: Vasil Levski Bulvarı, No: 81, Sofya
 
Sofya Hayvanat Bahçesi
 
1 Mayıs 1888’de kraliyet kararnamesi ile kurulan Sofya Hayvanat Bahçesi, ülkenin en büyük ve en kapsamlı zoolojik bahçesidir. 36 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan Sofya Hayvanat Bahçesi içerisinde, binin üzerinde hayvan ve iki yüz ellinin üzerinde farklı hayvan türü olduğu söylenmektedir.
 
Otoburlar, avcılar, kuşlar, primatlar ve penguenler olmak üzere 5 bölümden oluşan hayvanat bahçesi her yıl bünyesine yeni yaşam alanları katarak sınırlarını genişletmekte ve böylece yeni yerel türlere ve dünya çapsından diğer egzotik hayvan türlerine kucak açmaktadır.
 
Sofya Hayvanat Bahçesi, hafta içi her gün 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Sreburna Sokağı, No:1, Sofya
Telefon: (+359) 2 567 77 77
Web: www.zoosofia.eu
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Sofya, Bulgaristan’ın en modern şehirlerinden biridir. Sofya’nın hemen dışında Bulgaristan’ın kırsal bölgelerine göz atabileceğiniz doğasıyla ve tarihi miraslarıyla ziyaretçilerini büyüleyen birçok farklı gezi rotası bulunmaktadır.
 
Boyana Kilisesi
 
UNESCO Dünya Miras Listesi kapsamında yer alan Boyana Kilisesi, Sofya’nın 8 km güney batısındaki Lying ilçesinde yer almaktadır. 3 yapıyı içeren bir dini kompleks olan Boyana, Bulgaristan’da yer alan en önemli tarihi turistik gezi alanlarından biri olma özelliğine sahiptir.
 
Tipik bir Ortaçağ Bulgar Ortodoks kilisesi mimarisine sahip olan yapının, ilk bölümü olan doğu kanadı binası; 11. yüzyılda inşa edilmiştir. Daha sonra 13. yüzyılda II. Bulgaristan İmparatorluğu zamanında ana gövde konumundaki yapı ortaya çıkarılmıştır. Kompleks; 19. yüzyılda eklenen batı kanadı binasıyla tamamlanmıştır.
 
Boyana Kilisesi yapıları, iç dekorasyonlarındaki fresklerle ünlüdür. Kompleks içerisindeki fresklerde yaklaşık olarak 240 farklı insan yüzünün resmedildiği söylenmektedir. Ortaçağ Doğu Avrupa sanatının en göz alıcı eserlerini içeren bu yapıları gezerken, Bulgaristan sanat ve kültürüne ait eşsiz izlenimler edinebilirsiniz.
 
Adres: Boyansko Ezero Sokağı, Boyana bölgesi, Sofya
Telefon: (+359) 2 959 09 39
Web: www.boyanachurch.org
 
Rilski Manastırı
 
Rilski Manastırı, Sofya şehir merkezinin 120 km güneyinde Alp Dağları’nın eteklerinde kurulu doğasıyla nefes kesen Rila Ulusal Parkı’nın bünyesinde yer almaktadır.
 
Bulgaristan’da bulunan en dikkate değer tarihi kültürel miraslardan biri olan manastır, 10. yüzyılda Bulgar keşiş Rilalı Aziz John’un müritleri tarafından inşa edilmiştir. Manastırda yaşam, bölge Osmanlı egemenliği altına girene kadar 5 yüzyıl boyunca devam etmiştir. Daha sonra yangınlarda zarar gören manastırın bir bölümü 19. yüzyılda yenilenmiştir.
 
Manastırın duvarları, günahkârların cehennemde nasıl azap çekeceklerini anlatan İncil’den sahneleri içeren resimlerle süslüdür.
 
Rila Ulusal Parkı’na giden kampçılar, isterlerse manastır içerisinde yer alan bir açık hava hücresinde bir gece konaklayabilmektedirler. Maceraperestlere ve tarih meraklılarına bu otantik mekânda mutlaka bir gece kamp yapmaları ve o atmosferi yaşayarak deneyimlemeleri önerilmektedir.
 
Bölgeye ulaşabilmek için araba kiralayabilir ya da Sofya şehir merkezinden Dupnitza Köyü’ne her sabah saat 08.00’da hareket eden otobüse binebilirsiniz.
 
Dupnitza Köyü’ne vardığınızda saat 10.00 ve 11.00’de kalkan Rila Köyü otobüslerine binmeli ve Rila’ya ulaştığında ise 12.20’de manastıra doğru hareket eden otobüsü yakalamalısınız.
 
Manastıra kolayca ulaşabilmenin bir alternatifi ise turlara yazılmaktadır. Bölgeye özel turlar düzenleyen turizm şirketleri gezi gruplarını aktarma yapmadan kendi özel minibüsleriyle bölgeye ulaştıracaklardır.
 
Adres: Sofya’nın 120 km güneyi
 
Vitosha Dağı
 
Sofya şehir merkezinin 10 km kuzeyinde bulunan görkemli Vitosha Dağı’na ulaşabilmek için, merkezden kalkan ve dağın farklı rotalarına doğru hareket eden tam 15 ayrı otobüs bulunmaktadır. 30 dakikalık bir yolculuk sonunda ulaşılabilen dağa dilerseniz araba kiralayarak da gidebilirsiniz.
 
Vitosha Dağı, Sofyalıların bir numaralı kaçamak mekânıdır. Yazın dağ yürüyüşü, kışın ise kayak yapmak için biçilmiş kaftan olan bölgede; ayrıca eşi benzeri görülmeyen doğal taş ve mineral oluşumlarına rastlanmaktadır. Bölgenin bazı alanlarında bu kayalık bölgelerde doğal minareli su kaynakları bulunmaktadır.
 
Taş nehirlere, buzul taşlarına, volkanik kaynaklı göz alıcı kayaçlara ev sahipliği yapan dağ; aynı zamanda Bulgaristan’ın en büyük ormanını ve doğal parkını da içerisinde barındırmaktadır.
 
Sofya banliyölerinin eteklerinden başlayan Vitosha Doğa Parkı, büyüleyici el değmemiş bir ormanla birleşerek dağın doruklarına değin ulaşmaktadır. Bu orman içerisinde ayı, tilki, yaban domuzu, geyik ve nadir bulunan kuş türleri yaşamaktadır.
 
Dağ üzerindeki en popüler kış sporları merkezi, Aleko’dur. Burada birçok modern ve lüks otel ve farklı zorluk derecelerinde sayısız kayak parkuru bulunmaktadır. Vitosha Dağı, genellikle hafta sonları oldukça kalabalık olmaktadır. Zamanı müsait olanlara; dağı hafta içi sakinken ziyaret etmeleri, tadını daha çok çıkarabilmeleri adına önerilmektedir.
 
Adres: Sofya’nın 10 km kuzeyi
 
 
Ne Yenir?
​Geçmişten bu yana hâlen Bulgaristan’ın birçok şehrinde Türk soyundan gelmiş olan yüz binlerce insan yaşamaktadır. Bu durum; Türk ve Bulgar mutfaklarının birbirlerinden bir hayli etkilenmesine yol açmıştır.
 
Bulgar mutfağındaki birçok yerel yemek adları da aynı olmak üzere birebir Türk mutfağında yemeklerle benzeşmektedir.  Ancak hiç şüphesiz ki Sofya’da farklı yerel lezzetlerle de karşılaşılabilir.
 
Bulgar mutfağı genellikle haşlanarak ya da fırınlanarak pişirilen güveç tarzı yemeklerden oluşmaktadır. Ev yemekleriyle ünlü bu mutfakta, fast food tarzı kızartılmış yiyeceklere oldukça az rastlanılmaktadır.
 
Sulu tencere yemeklerinin ve güveçlerin yanı sıra; şişe geçirilmiş domuz, tavuk, koyun ve dana etinden yapılan ızgara ve kebap çeşitleri de lezzetleriyle adından söz ettirmektedir. Yoğurdun anavatanı olarak bilinen Bulgaristan mutfağı; ayrıca sıcak ve soğuk çorba çeşitleri, turşuları, reçelleri ve hamur işleriyle de ünlüdür.
 
Temel yemekler…
 
Şehirde yenilebilecek en lezzetli salatalardan biri; Türk mutfağında çoban salatası olarak bilinen salatanın üzerine özel Bulgar peyniri serpilerek servis edilen shopska salatası’dır.
 
Sofya’da mutlaka denemeniz gereken çorba çeşitleri arasında; Türk mutfağında cacık olarak bilinen tarator ve yine Türk mutfağında işkembe çorbası olarak yer alan shkembe yer almaktadır. Supa topcheta adı verilen yiyecek ise, üzerinde köfte parçaları bulunan bir diğer lezzetli çorba çeşididir.
 
Ülkemizdeki tariflere oldukça benzer şekillerde yapılan bu yemekler de yine de farklı bir kültür olan Bulgar kültürünün dokunuşu hissedilmektedir.
 
Sofya mutfağına özgü yerel bir spesiyal olan mish mash yemeği; çırpılmış yumurtaların domates, soğan ve biber ile pişirilmesinden oluşan zengin bir omlet çeşididir. Mish mash’in içine kimi zaman hamsi de katılır ve bazen bu spesiyal, dev bir taco parçasının içerisine konularak servis edilir.
 
Sofya mutfağının diğer ünlü geleneksel yemekleri arasında biber dolması, yaprak sarması, baharatlı soğanlı ve sebzeli pilav, lahana sarması, etli ve patlıcanlı güveç ve imambayıldı yemeği bulunmaktadır.
 
Ayrıca; sosisli kuru fasulye yemeği, tatarsko kyufte adı verilen içi sebzeli harçla doldurulan iri Tatar köftesi, kyufteta po chirpanski adı verilen fırında patatesli köfte yemeği, içine sebze ve baharatlarla tatlandırılan pirinçli bir harç doldurulan sazan balığı dolması nikuldenski carp da şehirdeki diğer popüler yerel tatlar arasında yer almaktadır.
 
Domates ve biber eşliğinde isteğe bağlı olarak domuz eti veya kırmızı etten yapılan şişlere dizilen iri et parçalarının ızgarada pişirilmesiyle oluşan spesiyale ise Rhodopes shishcheta yani Rodop şişi adı verilmektedir.
 
Domates, kırmızı ve yeşilbiber, şarap, soğan, salça, pırasa, domuz yağı ve domuz eti parçalarıyla pişirilen Bulgar usulü kavurma; yani kavarma da Sofya mutfağının özgün lezzetlerinden biridir.
 
Tatlılar…
 
Tahin helvası, cevizli kabak tatlısı, lokum, baklava, tulumba tatlısı ve çeşitli meyvelerden yapılan kompostolar; Bulgar mutfağına Türk mutfağından devşirilerek girmiş olan geleneksel tatlılar arasında yer almaktadır.
 
Kızgın yağda kızartılan üçgen tatlı hamur parçalarına buhti denilmektedir. Buhti parçaları genellikle ballı, reçelli veya sade yoğurt ile birlikte tüketilmektedir.
 
Kurabiyenin Bulgar mutfağındaki adı kurabiiki’dir ve birçok çeşidi yapılan, popüler bir tatlı çeşididir. Bilhassa yılbaşı döneminde üretilen üzeri çeşitli reçeller ve pudra şekeri ile süslenen sevimli şekillerdeki yeni yıl kurabiyelerine maslenki adı verilmektedir.
 
Bulgaristan mutfağında genellikle Paskalya dönemlerinde pişirilen kozunak; limon aromalı üzeri şeker ve üzüm parçacıklarıyla bezeli hafif tatlı dikdörtgen bir kektir.
 
Kızartılmış hamur toplarının şerbete batırılarak servis edilmesinden oluşan lokma tatlısının Bulgar mutfağındaki adı kazanlak’tır.
 
Garash; Bulgaristan mutfağına özgü lezzetli bir çikolatalı kek çeşididir.
 
Atıştırmalıklar ve hamur işleri…
 
Baharatlı yerel bir sucuk çeşidi olan lukanka’dan yapılan sandviçler, döner ekmek, şiş - kebap ve dürüm; şehirde sıklıkla tüketilen atıştırmalık yiyeceklerden bazılarıdır. Sofya’da atıştırmalık deyince, akla çoğunlukla hamur işleri gelmektedir.
 
Sofya’da en sık tüketilen Bulgar mutfağına özgü börek çeşidi, peynirli kol böreği banitsa’dır. Ayrıca bin bir türü bulunan pogacha adı verilen hamur işi de, özü itibariyle ülkemizdeki poğaça yiyeceğinin aynısıdır.
 
İsteğe bağlı olarak içi ıspanaklı, peynirli, patatesli veya pırasalı olarak hazırlanabilen ve tavada pişirilen göçmen böreğine ise zelnik adı verilmektedir.
 
Bulgar peyniri sirene, yumurta ve kimi zaman da et katılarak hazırlanan patates parçalarının fırında kızartılarak pişirilmesinden elde edilen patates böreğine patatnik denilmektedir.
 
Ülkemizde pişi adıyla bilinen ve genellikle kandillerde pişirilen, kızartılmış pofuduk hamur parçaları; Sofya’da adına mekitza denilen popüler bir sokak atıştırmalığıdır. Ayrıca simit Bulgaristan’da da, en az ülkemizdeki kadar meşhur bir atıştırmalıktır.
 
Yerel mutfağa ait atıştırmalık çeşitlerinin haricinde; Sofya’nın dört bir yanı; dünyaca ünlü pizza ve fast food restoran zincirleriyle doludur.  Hot dog, pizza, sandviç ve hamburger çeşitleri şehirde en sık tüketilen diğer atıştırmalık yiyecek çeşitleridir.
 
Ne İçilir?
 
Sofya’da tüketilen başlıca alkolsüz içecekler arasında; ayran, boza, pitie adı verilen baharatlı bekletilmiş meyve suyu, çay ve Bulgar ayranı matenitsa bulunmaktadır.
 
Bulgaristan, şarabıyla ve birasıyla dünyaca ünlü bir ülkedir. Birçok çeşidi bulunan şarap ve bira; Sofya’da mutlaka denenmesi gereken yerel alkollü içki çeşitleri arasında yer almaktadır.
 
Pelin otundan elde edilen acı bir likör türü olan pelinkovac likörü, tatlı nane likörü menta, gül rakısı gyulova rakia, erik brendisi slivovtiz, mastika otundan elde edilen likör mastika ve rakı şehirde tüketilen diğer popüler alkollü içecekler arasında yer almaktadır.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Sofya, her zevke ve bütçeye uygun birçok alternatif mekân ve aktivite olanağını içerisinde barındıran canlı ve renkli bir şehirdir.
 
Sabahın ilk ışıklarına kadar süren hareketli gece hayatı, lezzetiyle damak çatlatan yerel mutfağı, otantik atmosferli restoranları, muhteşem doğal güzelliklere sahip parkları ve kaliteli spor kompleksleriyle Sofya; hem sakin bir tatil geçirmek isteyen hem de adrenalini bol bir gezi deneyimi yaşamak isteyen ziyaretçilerini memnun edebilecek bir eğlence kapasitesine sahiptir.
 
Müzik
 
Bulgar halk müziği, ülkemizde Trakya Bölgesi’nde söylenen yerel halk türkülerine oldukça benzemektedir. İki bölgenin birbirine coğrafi olarak yakın olması, müzik türlerinin de etkileşimini sağlamıştır.
 
Bulgar halk müziğinde sıklıkla kullanılan müzik aletleri arasında; kaval, gayda, davul, bir çeşit kemençe olan gadulka, tambur ve yine bir çeşit kaval türü olan duvoyanka bulunmaktadır. Geleneksel Bulgar müziği genellikle aşk, yiğitlik ve pastoral temalar üzerine kuruludur.
 
Yerel müzik türü haricinde Sofya’da opera, klasik müzik, caz, rock, Türk popu ve Bulgar popu; favori müzik türleri arasında yer almaktadır.
 
Ulusal Opera Evi
 
1921 yılında inşa edilmiş olan neo klasik ve barok mimari stillerinin dikkat çekici bir örneği olan tarihi opera binasında, her yıl en az on yüksek bütçeli tiyatro premieri gerçekleştirilmektedir. Ulusal Opera Evi, ülkenin en prestijli kültür merkezlerinden biridir.
 
Adres: Vrabcha Sokağı, No: 1, Sofya
Telefon: (+359) 2 987 13 66
Web: www.operasofia.bg
 
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Sofya, zengin ve köklü bir tiyatro geçmişine sahiptir. Şehirde yerel tiyatro yazarlarının eserlerinde, Türkçe eserlere ve Avrupa oyunlarına kadar geniş bir yelpazede birçok tiyatro oyunu sergilenmektedir.
 
Ülkenin en prestijli tiyatro toplulukları, sezon açılışlarını Sofya’da gerçekleştirmektedirler. Şehirdeki çoğu oyun Bulgarca sergilenmektedir ancak zaman zaman Türkçe, Sırpça ve İngilizce sergilenen oyunlara denk gelmek de mümkündür.
 
Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu
 
1907 yılında Viyanalı mimarlar Hermann Helmer ve Ferdinand Fellner tarafından neo klasik stilde inşa edilmiş olan Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu, ülkenin en eski ve en köklü tiyatrosudur. İçinde bulunduğu görkemli bina gibi tiyatro içerisinde de ülkenin en kaliteli tiyatro performansları sergilenmektedir.
 
Adres: Dyakon Ignatiy Sokağı, No: 1000, Sofya
Telefon: (+359) 2 811 92 19
Web: www.nationaltheatre.bg
 
Gece hayatı
 
Sofya’nın gece hayatı; ziyaretçilerine 24 saat süren, dur durak bilmeyen bir eğlence deneyimi vaat etmektedir. Şehirde çok sayıda bar, disko, meyhane, taverna, club, pub, restoran ve kafe bulunmaktadır. 
 
Dragalevtzi bölgesinde, Vitosha ve Rakovski sokakları üzerinde şehrin en lüks ve en turistik eğlence mekânları yer almaktadır. Sofya’da bar ve kafeler gece saat 12’ye kadar açıkken, gece yarısından sonra görevi; sabah 6’ya kadar açık kalan disko, kulüp ve tavernalar devralmaktadır.
 
Studentski Caddesi ve Hristo Belchev Sokağı da şehrin en popüler mekânlarının yan yana dizildiği cazibe merkezleri arasında yer almaktadır.
 
Sofya’da bulunan eğlence mekânlarında genellikle; rock, pop, house, club, Roman Flâmenko ve Türkçe pop müzikleri çalınmaktadır.
 
Şehrin toplu taşıma sistemleri, 01.00 – 05.00 saatleri arasında kapalıdır. Dolayısıyla bu saatler arasında ulaşımınızı taksiler aracılığı ile sağlamanız, tenha sokaklarda yürümemeniz tavsiye edilmektedir.
 
Festivaller
 
Sofya yıl boyunca birçok kültür  - sanat festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda şehirde; hem Müslümanlara ait dini bayramlar hem de Hıristiyanlarca kutsal sayılan dini gün ve etkinlikler kutlanmaktadır.
 
Sofya Uluslararası Film Festivali
 
Her yıl 10 – 13 Mart tarihleri arasında şehir çapındaki tüm sinema ve kültür merkezlerinde film gösterimleriyle kutlanan Sofya Uluslararası Film Festivali, 1997 yılından beri düzenlenmektedir.
 
Her yıl, Sofya Sanat Komitesi’nce belirlenen o yılın en güzel 50 filminin İngilizce, Sırpça ve Bulgarca alt yazılar eşliğinde yayınlandığı festival, dünya çapından ziyaretçi akınına uğramaktadır.
 
Hem dünya sinemasından hem de Bulgar sinemasından örnekler izleyebileceğiniz bu keyifli festival; aynı zamanda prestijli kokteyllere, müzik dinletilerine, dünyaca ünlü ve yerel yönetmenlerle söyleşilere de ev sahipliği yapmaktadır.
 
Sofya Jazz Peak Festivali
 
Her yıl 18 Eylül’de Ulusal Kültür Sarayı’nda düzenlenen Sofya Jazz Peak Festivali, dünya çapından değerli caz müzisyenlerini ağırlayan prestijli bir müzik etkinliğidir.
 
Dünyaca ünlü müzisyenlerin yanı sıra yerel müzisyenlerin de performanslar sergilediği etkinlikte, caz müziğinin yanı sıra funk, fusion, soul ve dünya müzikleri de çalınmaktadır.
 
Her yıl şehre, bu festivalde ruhlarını besleyen kaliteli müzikleri dinlemek için özel olarak gelen binlerce turist bulunmaktadır. Sofya Jazz Peak Festivali süresince, şehrin tüm otellerinin tam kapasite çalıştığı söylenmektedir.
 
Dünya standartlarında caz müziği dinlemek ve ayrıca caz müziğine oryantal Bulgar dokunuşlarını gözlemlemek için, bu renkli festivale katılmanız önerilmektedir.
 
Spor
 
Sofya’da en popüler olan spor, futboldur. Başkent olması sebebiyle Sofya, Bulgaristan’da gerçekleşen spor aktivitelerinin beşiği konumundadır. Şehir; sayısız spor merkezini ve bunların bünyesinde yer alan spor kulübünü barındırmaktadır.
 
Bu kulüplerin en ünlüleri arasında Akademik, Spartak Sofia ve Septemvri bulunmaktadır. Ayrıca Sofya; en büyük ulusal futbol takımlarından CSKA, Levski, Lokomotiv Sofia ve Slavia’ya da ev sahipliği yapmaktadır.
 
Futbolun yanı sıra şehirde popüler olan diğer kulüp sporları, voleybol ve basketboldur. Şehrin en ünlü basketbol takımı olan Lukoil Academic; iki kez Avrupa Kupası Şampiyonası’nda finalist olmayı başarmıştır. VC CSKA Sofia da, şehrin en ünlü voleybol takımı olarak bilinmektedir.
 
Şehirde hızla popülerleşen bir diğer spor dalı bir çeşit bilardo türü olan snooker’dır. Şehir, 7 – 17 Haziran 2011 tarihleri arasında Dedeman Princess Sofia Otel’inde Avrupa Snooker Şampiyonası’na ev sahipliği yapmıştır.
 
Sofya,  1992 – 1994 yılları arasında Kış Olimpiyatları, 1957 – 1961 yılları arasında Eurobasket ve 1977 – 1989 yılları arasında da Üniversiteler Arası Yaz Turnuvaları için kapılarını tüm dünyaya açmıştır.
 
Şehirde bulunan bir diğer önemli spor tesisi 3000 kişi kapasitesine sahip Universiade Hall’dür. Burada genellikle kapalı alanda gerçekleştirilen spor aktiviteleri düzenlenmektedir. 4000 kişi kapasiteli Winter Palace of Sports ve 2000 kişi kapasiteli Slavia Winter Stadyumu şehirde bulunan 2 önemli buz pateni kompleksidir.
 
Şehir merkezindeki Tsar Boris’in Bahçesi, Doktorlar Bahçesi, Vitosha Doğa Parkı ve Şehir Bahçesi, Sofya’nın spor yapmak için en uygun olan parklarıdır.
Vitosha Doğa Parkı’nın bir bölümünü de kaplayan Vitosha Dağı etekleri, kışın tam bir kış sporları merkezine dönüşmektedir. Vitosha Dağı; kayak ve snowboard yapmak için bölgenin en elverişli yamaçlarına sahiptir.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

Etiketler » Sofya Grup Uçak Bileti Al   » Sofya Grup Uçak Rezervasyonu   » Sofya Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Sofya Grup Uçak Bileti Al