İstanbul St. Petersburg Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul St. Petersburg Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
​St. Petersburg
Sadece 300 yıl önce bataklığın üzerine kurulan ama kısa süre içinde Rus İmparatorluğu’nun ihtişamını yansıtan St. Petersburg; mimarisi, su kanalları ve tarihiyle senenin her mevsiminde ayrı keyif alacağınız bir hayal dünyasıdır.
 
Neva Nehri boyunca bulunan Slav, Finli ve diğer etnik grupların sığındığı bu topraklarda, 9. yüzyıl’dan sonra Novgorod Prensliği kurulmuştur. Yerli ve yabancı tüccar ve zanaatkârlar için önemli bir merkez olan Novgorod, Kuzey Avrupa ile ticarette köprü niteliği taşımaktaydı.
 
1200’lü yıllara gelindiğinde Moğol istilâsı ile savaşmakta olan Güney Rusya, kuzeyden de Neva Nehri boyunca İsveçliler tarafından istilâ edilmek istenir. İsveçlilerin bu atağına başarılı bir şekilde cevap veren Ruslar, zaferi kazanan taraf olmuştur. Bağımsızlık savaşının sembolü olan bu mücadeleden sonra Prens Alexander, Rus Ortadoks Kilisesi tarafından Rusya’yı korumakla görevlendirilmiştir.
 
Yüzyıllar boyunca Moskova tarafından baskı altında tutulan Novgorod, 1600’lü yılların sonunda Rusya’nın bir eyaleti olmuştur. Bu yıllarda, hanedanlığın son çarı olan Ivan öldürülür ve onun tahtına geçecek varisi olmadığı için halk arasında huzursuzluk ve ayaklanmalar başlar. Kargaşaya son vermesi için başa getirilen Romanov ile 300 yıllık Romanov hâkimiyeti başlar.
 
Orta Çağ’dan modern devlete geçiş döneminde ise St. Petersburg’un kurucusu olan Büyük Petro herkesi etkilemiştir. En büyük arzusu bir Rus donanması kurmak olan Büyük Petro, çarlığı sırasında gemi inşaatı çalışmalarını görmek için Avrupa seyahatine çıkar. Burada tanıştığı Avrupalılardan oldukça etkilenir. Ülkesine döndüğü zaman reformlar yapmakta vakit kaybetmeyen genç çar, diğerlerinden farklı olarak saraylarda eğlenmek yerine öğrenmeyi tercih ettiği için herkesi şaşırtmıştır. 
 
Büyük Petro’nun Baltık Denizi’ne kuzey limanı kurmak istemesi, o zamanların en güçlü ülkelerinden biri olan İsveç’in tepkisini çeker ve aralarında savaş çıkmasına neden olur. Bu yıllarda Neva Nehri’ni korumaya alan çar, burada bir tersanenin inşaatını başlatır.
 
Gün ışığının az olduğu ve sel felaketlerinin sık görüldüğü bu bataklıkta bir şehir kurma fikri ancak Büyük Petro gibi bir çar tarafından başarılabilirdi. Binlerce köylünün ve İsveçli savaş esirlerinin çalışmasıyla şehir kurulur. Bazı rivayetlere göre, Büyük Petro, şehir inşası bitene kadar tüm Rusya’da diğer işçilerin çalışmasını yasaklamıştır.
 
İsveçli’lere karşı kazanılan zaferden sonra, çarlık, bu soğuk şehre taşınır ve 1712 yılında St. Petersburg Rusya’nın başkenti olarak ilan edilir.
 
 
Nereler Gezilir?
​UNESCO’nun Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde olan bu büyüleci şehrin bir zamanlar batalık üzerine kurulmuş olduğuna inanmakta oldukça zorlanabilirsiniz. Şehirden geçen su kanallarından ötürü “Kuzeyin Venedik’i” olarak da tabir edilen şehir; sarayları, katedralleri ve kiliseleri ile büyüleyici bir güzelliğe sahip.  
Bu şehri ziyaret etmenin en güzel zamanı kuşkusuz “Beyaz Geceler’in” en uzun yaşandığı Haziran -Temmuz ayları olacaktır.
Baharın cıvıltısından, günün batmadığı yazın Beyaz Geceleri’ne; sonbaharın canlı renklerinden, kışın pırıltılı cazibesine kadar ziyaretçilerine farklı tadlar sunan bu şehrin her köşesine hayran kalacaksınız. 
 
Şehir merkezi
 
Hermitaj Müzesi ve Kışlık Saray
St. Petersburg’u ziyaret etmek için tek sebebiniz Hermitaj Müzesi’ni görmek olabilir.
 
Müthiş bir binalar zincirini bünyesinde barındıran ve dünyanın en önemli müzelerinden biri olan bu yapı; Rus Baroğunun şahane örneklerinden biri olan Kışlık Saray’ı da içinde barındırır.
III. Petro’nun eşi Büyük Yekaterina’nın Batı Avrupa’dan getirttiği binlerce resim, porselen parçalar ve değerli taşları koleksiyonuna katmasıyla günümüzde hazine değeri taşıyor olması şaşırtıcı değildir. Giderek büyüyen koleksiyon için Kışlık Saray’ın yetersiz kalması nedeniyle Büyük Hermitaj yaptırılmıştır. Sonraki yıllarda Tiyatro Binası ve Yeni Hermitaj binalarının eklenmesiyle tamamlanan binalar zinciri, 1852 yılında müze olarak halka açılmıştır. 
 
Çarların resmi resepsiyonlar verdikleri Kışlık Saray Devlet Daireleri’nde hiçbir masraftan kaçınılmamıştır. Cephesinde yaklaşık 400 sütun ve 16 farklı pencere tasarımıyla süslenen saray, devrim yıllarına kadar çar ve ailesinin yaşadığı yer olarak bilinmektedir. 1837 yılında geçirdiği yangından sonra restore edilen sarayın dış cephesinde az değişiklik yapılmış olsa da iç mekânda çok sayıda ünlü mimar değişiklik yapmıştır.
 
Çar ailesi için özel gösteriler sahnelenen Tiyatro Binası’nda ise günümüzde konserler düzenlenmektedir.
 
Özellikle müze olması için tasarlanan Yeni Hermitaj Binası ile Tiyatro Binaları, bir kanalın üzerinden geçen galeri ile birbirine bağlanırlar.
 
Leonardo Da Vinci’nin “Litta Madonna” eserinin de sergilendiği koleksiyon; tarih öncesi sanat eserleri de dâhil olmak üzere Rus Sanatı, Klasik Sanat, Doğu Sanatı, Fransız ve İngiliz Sanatı, İtalyan ve İspanyol Sanatı ve 20. yüzyıl Avrupa Sanatı eserlerini de içermektedir.
  
III. Sultan Selim tarafından 1793 yılında Çariçe Catherine’e hediye edilen, Osmanlı padişahlarının dini merasimlerinde kullandığı ipek nakışla süslenmiş göz kamaştırıcı otağ; özellikle Türk ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.
 
Saraya girişte gruplar için ayrı giriş kullanılırken, münferit gelen ziyaretçiler Saray Meydanı’ndaki girişten ana avluyu takip ederek saraya girebiliyorlar.
 
Müzeyi ziyaret etmeden önce tavsiyelerimize göz atabilirsiniz:
 
Müzenin resmi internet sitesinden bilet alabilirsiniz, zira gişede göreceğiniz kuyruk sizi korkutabilir. 
 
Mümkünse ziyaretinizi haftasonu yapmamaya gayret edin. İnternetten bilet almış olsanız bile içeri girebilmek için kuyruğa girmek zorunda kalabiliyorsunuz. 
Hazırlıklı olun. Tüm müzeyi bir defada görmeniz neredeyse imkânsız. Web sitesinden bina ve kat planlarını alarak öncelikli görmek istediğiniz yerleri belirleyebilirsiniz. 
Unutmayın, Hermitaj her insanın hayatında mutlaka en az bir defa görmesi gereken yerlerden biridir.
 
Tel: +7 (812) 710 9079
Adres: Dvortsovaya nab 30-8, St. Petersburg
Web: www.hermitagemuseum.org
Ziyaret saatleri:
Salı-Cumartesi: 10:30 – 18:00
Pazar: 10:30 – 17:00
 
 
Mermer Saray  
 
İsmini sarayın yapımı aşamasında kullanılan 32 çeşit mermerden alan Mermer Saray’ın muhteşem mimarisi ile başyapıt değeri taşıdığı söylenirse abartılı olmayacaktır. Sarayın 1762 yılında Büyük Yekaterina’nın başa geçmesine katkısı olan sevgilisi tarafından yaptırılmış olması sarayın ilginç hikâyesini de açığa çıkarıyor.
 
Rusya’da yaşayan yabancı uyruklu sanatçıların eserlerinin sergilendiği sarayda Picasso’nun “Büyük Kafalar” isimli tablosu en dikkat çekici eserlerden biridir.
 
Sarayın iç kısımları zaman zaman yeniden inşa edilse de merdiven ve Mermerli Salon orijinal olarak korunabilmiştir. Geçmiş yıllarda avlusunda Bolşevik İhtilâli’nde kullanılan zırhlı aracın sergilenediği saray, 1990’lı yılların başında Rus Müzesi’nin bir parçası olunca, zırhlı araç kaldırılarak yerine III. Alexander’ın at üstünde betimlendiği heykeli yerleştirilmiştir.
 
Tel: +7 (812) 312 9054
Adres: 5/1 Millionnaya, St. Petersburg
Ziyaret saatleri:
Çarşamba - Pazar: 10:00 – 18:00
Pazartesi: 10:00 – 17:00
 
Yazlık Saray
 
St. Petersburg’un en eski taş binası olan Yazlık Saray, Büyük Petro için inşa edilmiştir. Rus donanmasının Büyük Petro yönetiminde kazandığı zaferlerin göstergesi olarak sarayın mimarisinde denizcilik temalı rölyefler yer almaktadır.
  
Büyük Petro’nun şehirdeki ikinci sarayı olan Yazlık Saray’ın, diğer çarların yaptırdığı saraylarlarla kıyaslandığında oldukça mütevazı olduğu görülmektedir. Çarın yatak odasındaki yatağın ve yatağın üzerindeki ipek örtünün günümüze kadar orijinali bozulmadan saklanmış olması buranın ne kadar özenle korunduğunun işaretidir.
 
Sarayın mutfağında bulunan şehirdeki ilk su tesisatı sistemi ile mutfaktaki orijinal mermer lavabo, o yıllarda oldukça lüks sayıldığı için dikkat çekmektedir.
 
Tel: +7 (812) 314 0456
Adres: Naberejnaya Kutuzova. Hrt 2, St. Petersburg
Ziyaret saatleri:
10 Mayıs – 1 Ekim
Çarşamba - Pazar: 10:00 – 18:00
Pazartesi: 10:00 – 17:00
 
 
Peterhof Sarayı
 
Büyük Petro’nun İsveçlilere karşı kazandığı zaferden sonra yaptırmaya karar verdiği Peterhof Sarayı, Versailles’dan esinlenerek inşa edilmiştir. İngiliz ve Fransız bahçelerinden oluşan bir parkın ortasında eşsiz bir Baltık manzarasına sahiptir.
 
II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin tahribatına uğrayan saray restore edilerek bugünkü ihtişamlı görüntüsüne kavuşmuştur. Büyük Petro’nun sarayın doğu kanadında bulunan çalışma odasındaki bazı meşe pano tasarımları, orijinalliğini korumaktadırlar.
 
Dünyanın en görkemli bahçeleri arasında yer alan sarayın önünde 64 çeşme, 37 yaldızlı bronz heykel ve 142 fıskiye bulunmaktadır.  Parkın içindeki her farklı saray için ayrı bilet almanız gereken mekânda, şanslı gününüzdeyseniz, senfoni orkestrasının müzikâl sunumlarına rastlamanız mümkün.
 
Petro-Pavel Kalesi
 
St. Petersburg tarihinin en büyük hazinelerinden biri sayılabilecek bu kale, Neva Nehri kıyısında küçük bir ada olarak kurulmuştur. Büyük Petro’nun emriyle 1703 yılında İsveçlilerin istilâsından korunmak için yapılmış olsa da gerçekte bu amaca hizmet edememiştir. Siyasi suçluların hapsedilip işkence gördüğü hapishaneler olarak kullanılan kalenin en ünlü sakinleri Gorki ve Dostoyevski olmuştur.  
 
Komutan Konutu, Mühendis Konutu, Svitoy Pyotr ve Scitoy Pavel Katedral’ini de barındıran kale, aynı zamanda Romanov ailesinin mezarlarına da ev sahipliği yapmaktadır.
 
Kalenin Neva Nehri’ne bakan kapısı “Ölüm Kapısı” adıyla da anılır. Bunun nedeni buradan ulaşılan Komutan İskelesi’nin suçluların idama gönderildikleri yer olmasıdır.
 
Nehrin kenarında muhteşem bir şehir manzarası eşliğinde yürüyüş yaparak gezebileceğiniz Petro-Pavel Kalesi’nde şehrin eşsiz güzellikteki fotoğrafları sergilendiği için de burası fotoğraf severlerin tercih ettikleri yerlerden biridir.
 
Dökülen Kan Kilisesi
 
1881 yılında Çar II. Alexander’ın suikaste uğradığı yerde yapılan 5 kubbeli kilise, aynı zamanda Yeniden Diriliş Kilisesi olarak da bilinir. 81 metre yüksekliğindeki en yüksek kubbe suikastin gerçekleştiği yılı temsil ederken, 67 metre uzunluğundaki ikinci kubbe çarın öldüğü zamanki yaşını ifade eder.
  
Dış cephesinde farklı renkteki mozaikler, iç mekanda tamamıyla mozaik ve mine işçiliğinin kullanıldığı ve mermer oymaların yer aldığı kilisenin hemen yanındaki meydandaki turistik eşya satan tezgâhlardan sevdiklerinize küçük hediyelikler satın almak iyi bir fikir olacaktır.
 
Aziz İsak Katedrali
 
Yapımı 40 yılda tamamlanan, 101,5 metre yüksekliğinde ve 12.000 kişi kapasiteli bu katedral, dünyadaki en büyük Ortodoks katedrali olarak bilinir.
 
Dış cephesinde bulunan, her biri 114 ton ağırlığında olan kırmızı granit sütunlar Finlandiya’dan özel gemilerle getirilmiştir. Bu sütunların üzerinde Aziz İsak’ın imparator ve karısını kutsarken görüldüğü rölyefler bulunmaktadır. Katedralin içinde ise Rus Akademisi’nin en ünlü sanatçılarına ait eserler sergilenmektedir.
 
Sadece kubbesinde 100 kilo altın kullanılan katedral, bir mimarlık şaheseridir. Yaklaşık 300 basamak çıkarak, katedralin kubbesinden eşsiz şehir manzarasını izleyebilirsiniz.
 
Katedralle ilgili bir diğer ilgi çekici nokta ise, II. Dünya Savaşı sırasında havadan gelebilecek herhangi bir saldırıda binanın tanınmaması için griye boyanmış olmasıdır.
Fotoğraf ve video çekiminin yasak olduğu katedral günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.
 
Ziyaret saatleri:
Perşembe - Salı: 10:00 – 20:00
Tel: +7 (812) 315 9732
Adres: Isaakievskaya Ploschad 1, St. Petersburg
 
 
Kazan Katedrali
 
Roma’daki San Pietro Bazilikası’ndan esinlenerek inşa edilen kilisenin tamamlanması 10 yıl sürmüştür. Katedralin adı, mucizeler getiren Kazan Madonnası ikonundan gelmektedir. 
Pembe Fin granitinden yapılma sütunları ve 80 metrelik kubbesiyle şehrin en gösterişli kiliselerinden biridir.
 
Sovyet döneminde Ateizm Müzesi’ne ev sahipliği yapan kilise, 1999 yılında tekrar kilise olarak açılmıştır ve ziyaretler ücretsizdir.
 
 
Çeşme Kilisesi
 
1770 senesinde Ruslar’ın Çeşme’de Osmanlılar’a karşı kazandıkları zafer anısına yaptırılan Çeşme Kilisesi’nin dış cephesinde yükselen dikey beyaz şeritler kiliseyi oldukça farklı kılmaktadır.
 
Sovyet rejimi esnasında müze olarak kullanılsa da günümüzde tekrar kilise olarak ziyaretçilere açılmıştır.
 
 
Rus Müzesi
 
Rus sanatını anlamak için ziyaret edeceğiniz en doğru mekândır Rus Müzesi.
 
Eski Rus Sanatı, 18.- 19. yüzyıl Sanatı, 20. yüzyıl Sanatı ve Halk Sanatı bölümlerinden oluşan müzede sadece Sanat Akademisi’nin onayladığı eserler sergilenir. 400 bine yakın eserin yer aldığı müzede eserler kronolojik sırada sergilenmektedir.
 
Ziyaret saatleri: 
Çarşamba - Pazar: 10:00 – 18:00
Pazartesi: 10:00 – 17:00
 
Dostoyevski Konut Müzesi
 
Saygıdeğer bir filozof, gazeteci, yazar ya da devrimci bir hayalperest. Nasıl inanırsanız inanın, St. Petersburg’da bulunup Dostoyevski ‘nin dünyanın en önemli yazarlarından biri olduğunu düşünmeden edemeyeceksiniz.
 
Yazarın 1878’den 1881’de ölümüne kadar yaşadığı yer olan bu ev, Dostoyevski’nin en ünlü romanı olan Karamazov Kardeşler’i tamamladığı yerdir.
Ziyaret saatleri: 
Salı - Pazar: 11:00 – 18:00
 
Demiryolu Müzesi
 
Rusya’daki demiryolu sisteminin tarihini izleyebileceğiniz müzede 6000’den fazla sergi yer almaktadır.
Sovyet dönemine ait lokomotiflerin de yer aldığı müzede en ilgi çekici parça, roket atan trendir. Sergide, 1834’te yapılan ilk Rus buharlı lokomotifi de yer almaktadır.
 
Ziyaret saatleri:
Pazar - Perşembe: 11:00 – 17:00
 
 
Zooloji Müzesi
 
Dünyadaki en büyük doğa tarihi koleksiyonlarından birinin sergilendiği; yaklaşık 17 milyon farklı hayvanın yer aldığı müzede, sergilerin sadece 1,5 milyonu ziyarete açıktır. 
44.000 yıl öncesinden kaldığı tahmin edilen ve Sibirya buzullarında bulunan Mamut cesetlerinden birinin burada sergilenmesi nedeniyle, müze, oldukça ün yapmıştır.
 
Ziyaret saatleri:
Cumartesi - Perşembe: 11:00 – 18:00
 
 
Mariyinski Sahnesi
 
Bütün dünyada bale ve klasik müziğiyle ünlenen St. Petersburg’da çok geniş bir etkinlik yelpazesi vardır.
1860’dan beri Kirov Opera ve Balesi’ne ev sahipliği yapan mekânda Rusya’nın en iyi sanatçıları sahne almaktadır. Balenin süpernovası olarak bilinen Anna Pavlova da burada sahne almıştır.
 
Opera ve baleyle ilgileniyorsanız Mariyinski Sahnesi’nde mutlaka bir performans izlemenizi tavsiye ederiz.
 
Moyka Nehri
 
St. Petersburg’a yapacağınız gezinin ayrılmaz parçalarından biri şehrin nehirlerine yapılacak tekne gezisi olacaktır.
Moyka Nehri, 19. yüzyılda etrafında inşa edilen etkileyici neo-klasik yapılar nedeniyle aristokrasinin gösterişli kıyılarından biri olmuştur.
Nehir boyunca sakin bir yürüyüş yaparak şehrin nefes kesici yapılarını izleyebileceğiniz gibi bir su taksisine binerek de yorgunluğunuzu nehrin dingin sularına bırakabilirsiniz.
  
Griboyedov Kanalı
 
İsmini ünlü bir Rus yazar ve şair olan Alexander Gribojedov’dan alan bu kanal, bir zamanlar tüccarların ve devlet memurlarının yaşadığı 19. yüzyıl binalarının hemen yanındadır.
1776 yılında Çar II. Alexander kanal üzerinde bulunan Taş Köprü’den geçmek istemiş ve köprüyü patlatmak isteyen devrimci bir grubun saldırısına uğramıştır. Buna rağmen ayakta kalan köprünün, ağaçlarla çevrili resmedilesi güzelliği sizi kendine hayran bırakacaktır.
 
Ünlü yazar ve tiyatrocu Gogol’un yaşadığı evi de görebileceğiniz Griboyedov Kanalı, şehrin yoğunluğundan biraz olsun uzaklaşmak isterseniz iyi bir tercih olacaktır.
 
Zafer Anıtı
 
II. Dünya Savaşı’nın bitişinin 30. yıl dönümünde dikilen bu anıt, eve dönen askerleri karşılayan halkı temsil eder. Anıtın etrafında askerlerin ve yas tutan annelerin heykelleri bulunur. 
 
 
Ne Yenir?
​Son derece çeşitli bir mutfağa sahip olan St. Petersburg’da damak tadınıza uygun yemekler bulamamanız neredeyse olanaksızdır.
Rus mutfağı lahana, patates gibi sebzerle hazırlanan yemekleriyle ünlüdür. Azarbeycan, Gürcistan, Özbekistan gibi eski Sovyet Devletleri’nin sayısız yemek alternatiflerini de tadabilirsiniz.
Büyük restoranlarda ve kafelerde İngilizce menü bulunuyor ama seçiminizi daha küçük bir yerden yana yaparsanız personelin çoğu yardımcı olmak için elinden geleni yapacaktır.
 
Restoranların çoğunda sigara içilse de sigarasız alanlar da bulunuyor.
 
Ana yemekler
 
St. Petersburg’da kış sebzeleriyle hazırlanan sebze yahnileri oldukça yaygındır. Yiyecek kıtlıklarının yaşandığı bir ülke olması nedeniyle yiyeceklerini ziyan etmeyi sevmeyen halk, kışa hazırlık için konserve ve salamura yemekler hazırlar.
  
Rus yemek kültüründe yemeğe her zaman soğuk başlangıç tabağı olan Zakuski ile başlanıyor. Mantar turşusu, füme balık çeşitleri, yumurta dolması, baharatlı peynir gibi çeşitleri içeren soğuk başlangıç tabağından hemen sonra çorba servisi yapılır.
 
En ünlü çorbalarından biri olan Borş çorbası; kırmızı pancar, sebze ve etle pişirilip ekşi kremayla sunuluyor.
 
Geleneksel bir Rus yemeği olan Kulebiak; hamurun içine balık, haşlanmış yumurta, soğan ve pirinç koyularak hazırlanır.
Pelmeni ise içi etle doldurulmuş hamur parçalarıdır. Bizim mutfağımızdaki mantıya benzese de farkı domates veya ekşi sosla sunuluyor olmasıdır.
 
Özbek Pilavı olarak bilinen ve kuyruk yağıyla pişirilen Plov geleneksel mutfakta herkesin etrafına toplanıp eliyle yediği bir yemektir.
 
Balık yemekleri
 
Devrim öncesi zamanlarda Rus Ortodoks inancına göre Cuma günleri et yemek yasaklandığı için Rus mutfağında balık yemekleri önem kazanmıştı. St. Petersburg şehrinin nehir ve su kanallarının bol olduğu bir yerde olduğu faktörünü de buna eklersek sofralarındaki balık çeşidi bolluğunun nereden kaynaklandığını daha iyi anlamamız mümkün. Havyar, mersinbalığı, alabalık veya somon… Dilediğiniz balık çeşidini bulmakta zorlanmayacaksınız.
 
Tatlılar
 
Bir çeşit krep olan Blini, genellikle dini törenler veya festivaller sırasında sunulur. Kissel ise yemişlerle hazırlanan bir çeşit meyveli jöledir. Üzerinde taze kremayla sunuluyor. 
Geleneksel yemekleri bulabileceğiniz bazı restoranlar
Rus Kitsch
Tel: +7 (812) 325 1122
Adres: Universiteskaya naberejnaya 25, St. Petersburg
1913
Tel: +7 (812) 315 5148
Adres: Voznesenski prospect 13, St. Petersburg
İçecekler
Dünyanın ikinci en büyük Votka fabrikasının St. Petersburg’da olması Rus votkasının tüm dünyada ün kazanmasının bir göstergesidir. Votka çoğunlukla yemeklerle, özellikle de zakuski ile sunuluyor. Aromalı çeşitleri de bulunan Rus votkası sınırsız seçeneklere sahip.  
 
Rusya’nın diğer ulusal içeceği ise çaydır. Bir dilim limonla büyük bardaklarda sunulan çay, şeker yerine reçelle tadlandırılıyor.
Ayrıca klyukva (kızılcık suyu) olarak adlandırılan meyve sularını da deneyebilirsiniz.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Opera, bale ve tiyatro
Petersburg Operası
Adres: Galernaya ul 33, St. Petersburg
Telefon: +7 (812) 312 3982
 
Klasik müzik
 
Büyük Filarmoni Salonu
Adres: Mihaylvskaya ul 2, St. Petersburg
Telefon: +7 (812) 710 4257
 
Akademik Kapela
Adres: Neb reki Moyki 20, St. Petersburg
Telefon: +7 (812) 314 1058
 
Kilise müziği
 
Kazan Katedrali
Adres: Kazanskaya ploşçad 2, St. Petersburg
Gece hayatı
 
Caz, pop, rock ya da tekno. Şehirdeki gece kulübü ya da barlarda beğendiğiniz müziği bulabileceğiniz bir mekân illa ki olacaktır.
Geleneksel caz müziği dinleyebileceğiniz salonların yanı sıra, en popüler Avrupa müziklerini çalan kulüpler de bulunmaktadır ve bu kulüpler, özellikle turistler tarafından çok beğenilmektedir. “Sanat” kafeler olarak tabir edilen kafelerde ise canlı müziğin yanı sıra avangard defilelere de rastlamanız mümkün.
 
İhtiyaç duyabileceğiniz birkaç eğlence adresi:
 
JFC
Doğaçlama caz nasıl olur merak ediyorsanız mutlaka gitmelisiniz. 
Adres: Şpalernaya ulitsa 33.
 
 
Havana Club
Latin gecelerinin düzenlendiği kulüpte havuz da bulunuyor. 
Adres: Moskovski pr 21.
 
Fish Fabrique 
Şehirdeki en eski sanat kafelerinden biridir.
Adres: Ligovski pr 53.
 
Spor
 
Buz pateni
  
St. Petersburg’un kanallar şehri olması ve kış aylarında hava sıcaklığının eksilerde olması nedeniyle buz pateni yapmak için özel bir yer aramanıza gerek kalmayabilir! Kış aylarında buz tutan nehirlerin üzerinde her yaştan insanın kaydığına şahit olabilirsiniz. Neva Nehri boyunca buz pateni yapabileceğiniz çok sayıda yer bulunuyor. Ancak şehirde neredeyse çoğu yerde buz pateni kiralanmadığını hatırlatmamızda fayda var.
 
Kayak ve snowboard
 
Şehrin kuzeyinde, araba ile yaklaşık 30 dakikada ulaşabileceğiniz Okhta Park; kayak ve snowboard yapacaklar için mükemmel bir tesistir. Parkta zorluk derecelerine göre toplam 5 adet pist bulunuyor.
  
Minik kayakseverler için de bir pisti olan parkta, kayak ekipmanları satan bir de mağaza var.
Adres: Leningradskaya oblast, St. Petersburg
Ziyaret saatleri: 
Pazartesi – Cuma: 11:00-22:30
Cumartesi – Pazar: 08:00-22:30
 
Rüzgâr Sörfü
 
St. Petersburg’un Finlandiya Körfezi’ne bakan sahili boyunca rüzgâr sörfü yapabileceğiniz koylar bulunuyor. Yaz-kış mükemmel rüzgâr koşullarına sahip olan sahilde, daha önce hiç sörf yapmayanlar için eğitim de veriliyor.
 
Festival
 
Festivaller Festivali
Bir önceki yılın en iyi filmlerinin gösterildiği, yarışmasız bir uluslararası film festivali. Haziran ayının son haftasında gerçekleştirilen festivale dünyanın her köşesinden sinema yıldızları katılıyor.
 
Baltık Ülkeleri Tiyatro Festivali
 
Oyuncular, pandomimciler ve palyaçolar iki hafta süresince St. Petersburg sokaklarını adeta sahneye çeviriyorlar. Baltık ülkelerinden sanatçıların katıldığı festival Ekim ayında yapılıyor.
  
Beyaz Geceler Swing Festivali
 
Her yıl Haziran ayının ortasında düzenlenen Swing Festivali’ne özellikle caz severler yoğun ilgi gösteriyorlar. Hem yerel hem de diğer ülkelerden gelen müzisyenlerin katılımıyla unutulmaz bir şölen havası yaşanıyor. 
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

Etiketler » St. Petersburg Grup Uçak Bileti Al   » St. Petersburg Grup Uçak Rezervasyonu   » St. Petersburg Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul St. Petersburg Grup Uçak Bileti Al