İstanbul Stokholm Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Stokholm Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
İsveç’in başkenti Stokholm; ekonomi, kültür, sanat, bilişim ve tarihî miras gibi alanlarda Avrupa’nın en çok birikime sahip ve en gelişmiş şehirlerinden biridir.
 
13. yüzyıldan bu yana İskandinavya’nın siyaset, ekonomi ve kültür merkezi konumunda bulunan kent; Mälaren Gölü'nün Baltık deniziyle birleştiği kanalda yer alan ve Stokholm Takım Adaları olarak bilinen 14 ada üzerinde kuruludur.
 
Bu nedenle şehre; İsveççe’de kütük, eski Almanca’da ise sağlamlaştırma anlamına gelen stock ve adacık anlamına gelen holm kelimelerinden türeyen Stokholm adı verilmiştir.
 
İsveç'i yabancı düşman donanmalarından kurtarmak için Birger Jarl tarafından kurulduğu düşünülen Stokholm; günümüzde genç, enerjik, modern, eğlenceli ve sofistike bir kent imajına sahiptir.
 
Coğrafi konumu dolayısıyla yaz mevsimlerinde güneşin neredeyse hiç batmadığı uzun günlere sahip olan Stokholm; bu yönüyle meraklı turistleri kendisine çekmektedir.
 
Kış mevsiminde ise kuzeyin büyülü ve masalsı atmosferini tüm güzelliğiyle gözler önüne seren şehir; kış sporlarından ve karla kaplı doğa manzarasından hoşlanan ziyaretçiler için önemli bir adres hâline gelmektedir.
 
Ayrıca Stokholm; her biri kendi dönemine ait birer mimari harikası olan binaları, Arnavut kaldırımlı dar sokakları ve şehrin büyük bir bölümünü kaplayan yemyeşil parkları ile romantik bir tatil geçirmek isteyenleri ya da fotoğraf çekmeyi sevenleri cezbeden çok yönlü bir şehirdir. 
 
 
Nereler Gezilir?
​Tatil deyince güneşli ve pırıl pırıl bir hava eşliğinde dışarıda zaman geçirmeyi akla getirenlerin, Stokholm’ü haziran - ağustos ayları arasında ziyaret etmeleri önerilmektedir. Şehrin bulunduğu coğrafi konum itibariyle, yaz mevsiminde hiç bitmeyen gündüzler yaşanmaktadır.
 
Kış sporlarından ve bembeyaz büyülü manzaralardan hoşlananların ise, görkemli bir kar ve soğuğa ev sahipliği yapan şehri; kasım - mart ayları arasında keşfetmeleri tavsiye edilmektedir.
 
Stokholm seyahatinizin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat etmelisiniz.
 
    Stokholm, dünyanın en güvenilir şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ancak yine de kalabalık turistik mekânlarda kapkaççılık olayları gözlemlenebilmektedir. Çantanızı dikkatli bir şekilde korumanız ve üzerinizde fazla nakit para taşımamanız, sizi tatsız hadiselerden koruyacaktır.
 
    Gece geç saatlerde tren ile tek başınıza yolculuk etmemeniz, tenha parklarda dolaşmamanız ve uyuşturucu satıcılarının bölgesi olarak bilinen T-Centralen metro çıkışından uzak durmanız önerilmektedir.
 
Stokholm Globen
 
Daire şeklindeki mimarisi ile şehrin en ilgi çekici yapılarının başında gelen Stokholm Globen, başkentin en büyük ve prestijli etkinlik merkezlerinden biridir.
 
Spor karşılaşmalarına, konserlere ve büyük çaplı dans gösterilerine ev sahipliği yapan mekânın içerisinde ayrıca; restoran, bar, kafe, otel ve alışveriş kompleksleri gibi tesisler de yer almaktadır.
 
Adres: Globentorget Sokağı, No: 2, Stokholm
Telefon: (+46) 8 600 93 52
Web: www.globearenas.se
 
Ulusal Tarih Müzesi
 
Ulusal Tarih Müzesi, İsveç’in tarihini prehistorik zamanlardan günümüze değin takip etmeyi sağlayan kapsamlı bir merkezdir. Viking kumandanlarının altınlarının muhafaza edildiği Altın Odası, müzenin en popüler bölümüdür.
 
İskandinav kültürünün tüm ihtişamını gözler önüne seren mezarlardan çıkarılan defineler de, müzenin bir diğer ilgi çekici bölümünü oluşturmaktadır.
 
Dinî sanat sergisi bölümünde yer alan Orta Çağ dönemine ait tahtadan boyalı heykel de müzedeki görülmeye değer eserlerden biridir.
 
Ulusal Tarih Müzesi, hafta içi her gün 10.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Narvavägen Caddesi, No: 13 -17, Stokholm
Telefon: (+46) 8 5195 56 00
Web: www.historiska.se
 
Kungliga Slottet Kraliyet Sarayı ve Tarihi Şehir (Gamla Stan)
 
1754 yılında inşa edilmiş olan Kungliga Slottet Kraliyet Sarayı, İsveç kraliyet ailesinin resmi rezidansıdır. Avrupa’nın en büyük kraliyet saraylarından biri olan büyüleyici yapı, bir Orta Çağ sarayının yıkıntıları temel alınarak barok stilinde yeniden inşa edilmiştir.
 
Sarayın 608 odasından birçoğunun yanı sıra; Devlet Salonu, Kraliyet Hazineliği, Şövalye Birliklerinin Daireleri, III. Gustav Antika Müzesi, Kronor Müzesi ve Kraliyet Şapeli gibi bölümler de halkın ziyaretine açıktır.
 
Sarayın önünde her cumartesi ve çarşamba 12.15, pazar günleri ise 13.15 saatlerinde üniformalı askerler tarafından ziyaretçilere yönelik bir nöbet devir teslim töreni düzenlenmektedir.
 
Stokholm’ün kalbi olan ve başlı başına mimari bir hazine niteliği taşıyan tarihî bölgeye Gamla Stan adı verilmektedir. Bölge tamamıyla 17. yüzyıldan kalma nostaljik binalarla doludur.
 
Gamla Stan, son yıllarda gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmaları sonucu  bölgenin prestijli bir turistik merkezi hâline gelmiştir.
 
Tarihî binaların içerisinde yer alan Gamla Stan; çeşitli restoran, kafe, bar, mağaza ve otellerle donatılmıştır. Başkentin romantik ruhunun hissedilebileceği mekânın her köşesi; mükemmel bir fotoğraf fonu oluşturacak denli bir büyüleyiciliğe sahiptir
 
Gamla Stan içerisinde,13. yüzyıldan kalma bir yapı olan Storkyrkan Katedrali; ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan bir mimariye sahiptir. Katedral haftanın her günü 10.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Slottsbacken Caddesi No: 1, Gamla Stan, Stokholm
Telefon: (+46) 8 402 60 00
Web: www.royalcourt.se
 
Millesgården
 
20. yüzyılda İsveç’te yetişen en ünlü heykeltıraşlardan biri olan Carl Milles; 1906 yılında başkentin Lidingö Adası bölgesinde büyük bahçeli bir villa satın aldı ve villanın 18,000 metrekarelik bahçesini sanatını gösterebileceği şekilde görkemli bir şekilde tasarladı.
 
Günümüzde müze olarak halka açılan İtalyan stilindeki bu villa; büyüleyici güzellikteki bahçesi ve benzersiz sanat eserleriyle ziyaretçilerine doyurucu bir sanat deneyimi vadetmektedir.
 
Villa içerisinde, ünlü heykeltıraşın kişisel koleksiyonunda yer alan Antik Yunan ve Roma dönemine ait resim ve heykeller de sergilenmektedir.
 
Millesgården hafta iç her gün 10.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Carl Milles Sokağı, No: 2, Stokholm
Telefon: (+46) 8 446 75 80
Web: www.millesgarden.se
 
Skansen Açık Hava Müzesi ve Zooloji Parkı
 
1891 yılında İsveç’in doğal yaşamının korunması amacıyla açılan Skansen Açık Hava Müzesi ve Zooloji Parkı;  Stokholm’ün en popüler turistik gezi duraklarından biridir.
 
İsveç doğal yaşamını destekleyen merkez içerisinde yüz altmış tarihî odun çiftliği, İsveç kır evleri, hayvanat bahçesi, çiftlik, doğal yaşam parkı, sirk, oyun parkı ve akvaryum tesisi yer almaktadır.
 
Doğanın kalbinde zaman geçirmek ve İsveç kırsal yaşamını yakından tanımak isteyenler için ideal bir gezi rotası oluşturan mekân; haftanın her günü 10.00 - 22.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Djurgården, Stokholm
Telefon: (+46) 8 442 80 00
Web: www.skansen.se
 
Stadshuset (Stokholm Belediye Binası)
 
İsveçlilerin oylarıyla ülkenin en güzel binası seçilen Stokholm Belediye Binası; 1911 yılında Ragnar Östberg tarafından art deko stilinde inşa edilmiş görkemli bir yapıdır.
 
Altın mozaikler ve renkli camlarla süslü olan büyüleyici bina içerisinde, her yıl Nobel Ödülü Yemeği düzenlenmektedir. Kule bölümünden muhteşem bir şehir manzarasının izlenebildiği yapı, rehberler eşliğinde özel turlar aracılığıyla gezilebilmektedir.
 
Her gün 10.00 - 16.00 saatleri arasında ziyarete açık olan Belediye Binası’nı ziyaret edebilmek için önceden rezervasyon yaptırmak gerekmektedir.
 
Adres: Hantverkargatan Caddesi, No: 1, Stokholm
 
Vasamuseet (Vasa Müzesi)
 
16. yüzyılda Büyük Vasa Kralı Gustavus Adolphus’un isteği üzerine döneminin en güçlü savaş gemisi olarak inşa edilen Vasa; 1628 yılında henüz ilk seferindeyken Stokholm Körfezi’nde batmıştır.
 
İsveç hükümeti görkemli savaş gemisi Vasa’yı 1961 yılında körfezden çıkartmış ve onu onurlandırmak amacıyla bir müze açarak gemiyi müzenin içerisinde yeniden inşa ettirmiştir.  
 
Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Vasa savaş gemisini görmek ve o dönemde gemide yaşananları öğrenmek için ziyaret edilebilecek müzenin; aynı zamanda Djurgården Adası’nın en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapan yemyeşil bir bahçesi de bulunmaktadır.
 
Vasa Müzesi haftanın her günü 10.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Galärvarvsvägen Caddesi, No: 14, Stokholm
Telefon: (+46) 8 5195 48 00
Web: www.vasamuseet.se
 
Strindbergsmuseet (Strindberg Müzesi)
 
Ünlü İsveçli oyun yazarı, romancı ve şair Strindberg; ülkenin en ünlü kültürel figürlerinden biridir.
 
Ünlü sanatçının 1908 yılından 1912 yılındaki ölümüne değin yaşadığı en son ev olan The Blå Tornet ( Mavi Kule);  sanatçının ölümünün ardından olduğu gibi muhafaza edilerek müzeye dönüştürülmüştür.
 
Strindberg’in kütüphanesinin ve kişisel eşyalarının sergilendiği müzede ayrıca sanatçının eserlerine de yer verilmektedir.
 
Kuzey art nouveau stilinde göz alıcı bir iç dekorasyona sahip müzede dönemsel olarak farklı sergilere de yer verilmektedir.
 
Müze, her gün 12.00 - 16.00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.
 
Adres: Drottninggatan Sokağı, No: 85, Stokholm
Telefon: (+46) 8 411 53 54
Web: www.strindbergsmuseet.se
 
Djurgården
 
Kraliyet av alanı olarak kabul edilen ve yemyeşil dev bir bahçeden oluşan Djurgården; Stokholm’ün en popüler semtlerinden biridir. Av alanının etrafı birçok prestijli restoran, kafe ve bar ile çevrelenmiştir.
 
En kaliteli yerel el işi ürünlerinin satışa sunulduğu Handarbetets Vanner ve başkentin en renkli eğlence parklarından biri olan Gröna Lund’da Djurgården sınırları içerisinde yer alan ve ziyaret edilmesi tavsiye edilen mekânlardır.
 
Djurgården’i ziyaret edenlere hemen yakında bulunan Junibacken Masal ve Eğlence Parkı’na ve Ulusal Kültür Tarihi Müzesi’ne uğramaları tavsiye edilmektedir.
 
Djurgården, ailece Stokholm’ü ziyaret edenlerin keyifli bir gün yaşamaları için tüm gerekli adresleri içerisinde barındırmaktadır.
 
Djurgården’a şehir merkezinden on dakikalık bir yürüyüş yaparak veya 44 numaralı otobüse binerek kolaylıkla ulaşılabilmektedir.
 
Adres: Djurgården Köprüsü, Stokholm
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Stokholm’ün dışında yer alan büyüleyici doğal güzelliklere sahip mekânlarda farklı seyahat deneyimleri edinebilirsiniz.
 
Stokholm Takımadaları
 
Her ne kadar Stokholm 14 takımadaya yayılmışsa da, coğrafi olarak takımadaların içerisinde yer aldığı adacık topluluğu tam 24.000 adayı kapsamaktadır.
 
Stokholm’ün hemen dışında yer alan el değmemiş doğal güzellikleri ve vahşi yaşamıyla masalsı bir atmosfer sunan adaları, Bin Ada Turu olarak nitelendirilen ve 11 saat süren özel turistik geziler eşliğinde keyifli bir biçimde keşfedebilirsiniz.
Ada yaşantısını tatmak isteyenler için Bin Ada Turu’nun konaklamalı seçenekleri de mevcuttur.
 
Kuzey fiyortlarını keşfetmek ve Stokholm kırsalının doğal güzelliklerine şahit olmak için bu keyifli keşif turlarına katılabilirsiniz. Turlar hakkında detaylı bilgiyi Turist Bilgi Merkezleri’nden alabilirsiniz.
 
Adres: Stokholm açıkları
Telefon: (+46) 8 789 24 15
Web: www.stockholmtown.com
 
Gotland
 
İsveç’in en büyük adası Gotland, tarihte bağımsız bir krallık olarak yönetilmekteyken 14. yüzyılda Danimarkalıların egemenliğine geçmiştir.
 
17. yüzyılda İsveç hâkimiyeti altında geçen ada, UNESCO Dünya Tarih Mirası kapsamında yer alan Visby adındaki bölgeyi de içerisinde barındırmaktadır.
 
Baltık Denizi’nin tam ortasında yer alan Gotland, İsveçliler için popüler bir tatil rotasıdır.
 
İnce kumlu ve turkuaz sulara sahip denizi ile yerli turistleri güneş, deniz ve kum temalı tatiller için bünyesine çeken ada; yabancı turistleri ise Orta Çağ’da ait kiliseleri, çiftlikleri, kaleleri ve surları ile cezbetmektedir.
 
Gotland’a ulaşmanın en pratik yolu, Stokholm’den bir saat süren iç hat uçuşlarını tercih etmektir.
 
Adres: Stokholm’ün 200 km güneyi
 
 
Ne Yenir?
​Stokholm, muazzam bir gastronomi dünyasına ev sahipliği yapmaktadır. Lezzetli yerel mutfağıyla ünlü olan başkentte, Paris’te bulunan restoran sayısından çok daha fazlasının olduğu söylenmektedir.
 
Stokholm’de bulunan birçok restoranda dagens rätt yani günlük tabildot yemek uygulaması vardır. Bu tabildot mönüsü içerisinde; salata, alkolsüz içecek, ekmek, tereyağı ve kahve bulunmaktadır.
 
İsveç mutfağına özgü yerel spesiyalleri denemek isteyenler, belirli bir bütçeyi harcamayı göze almalıdır. Stokholm’de bulunan prestijli restoranların Avrupa geneline göre daha pahalı olduğu söylenmektedir.
 
Temel yemekler…
İsveç mutfağı, organik ürünlerle hazırlanmış basit ve besleyici yemeklerden oluşmaktadır. Sofistike ve karmaşık spesiyallerden uzak yalın ve modern bir mutfağa sahip olan İsveç; az malzeme ile lezzetli yemekler yaratmak konusunda uzmanlaşmıştır.
 
İsveç mutfağında en sık kullanılan malzemeler arasında;  mantar, deniz ürünleri, böğürtlen, patates, kırmızı et, domuz eti,  soğan, bezelye ve çeşitli sebzeler bulunmaktadır.
 
İsveç mutfağı; hamur işleri, deniz ürünleri, et çeşitleri ve sütlü mamullerden oluşan zengin bir yiyecek yelpazesine sahiptir.
 
Smörgåsbord, İsveççe açık büfe anlamına gelmektedir. Şehirdeki birçok restoranın smörgåsbord hizmeti bulunmaktadır. Smörgåsbord’un bünyesinde yerel mutfağa özgü sıcak ve soğuk yemek çeşitleri yer almaktadır.
 
Stokholm’de en popüler olan yerel yemeklerin başında pytt i panna gelmektedir.  Pytt i panna; yuvarlak ve küçük et parçalarının patates ve soğan eşliğinde tavada kızartılması ve üzerine yağda pişirilmiş yumurta ve pancar turşusu eklenerek servis edilmesinden oluşmaktadır.
 
İsveç bezelye çorbası; bilhassa kış mevsiminde, en çok tüketilen yiyeceklerin başında gelmektedir. Yerel halk genellikle İsveç bezelye çorbasının ardından tatlı İsveç likörü ile kaplanmış krep yemeği tercih etmektedir.
 
Domuz kanı ve unla yapılan blodpudding; İsveç’e özgü özel bir sosis çeşididir. Bu sosis, haşlanmış patates ve turşu eşliğinde servis edilmektedir.
 
Küçük yuvarlak şeklindeki baharatlı İsveç köftelerine köttbullar adı verilmektedir. Patates ve turşu eşliğinde tüketilen köttbullar oldukça favori bir yemek çeşididir.
 
Tütsülenmiş ren geyiği eti, ringa balığı salamurası, gravlax adı verilen marine edilmiş somon balığı eti, böğürtlen ve yabani çilek; Stokholm mutfağında yemeklerden önce ordövr olarak tüketilen başlıca yiyeceklerdendir.
 
Tatlılar…
 
İçi krema ile dolu bir hamur işi olan semla; genellikle Fat Tuesday adı verilen dinî kutlama esnasında tüketilen bir tatlı çeşididir.
 
Kuzukulağıgiller familyasından yeşil yapraklı bir bitki olan ravent ile yapılan vanilya soslu ravent turtası, Stokholm’de oldukça popüler bir tatlıdır. Ayrıca böğürtlenli ve çilekli turta çeşitleri de yerel halk tarafından sevilerek tüketilmektedir.
 
Yumurta, şeker ve patates nişastası ile yapılan spettekaka keki de başkente özgü dikkat çekici bir diğer tatlı lezzettir.
 
Çiftçi kurabiyesi anlamına gelen bondkakor; badem ve tereyağı eşliğinde pişirilmektedir. Ortasında reçel bulunan tereyağlı kurabiyelere ise hallongrottor adı verilmektedir.
 
Prenses pastası anlamına gelen prinsesstårta; üzeri badem ezmesi ve vanilyalı krema ile kaplı bir yaş pasta çeşididir.
 
Atıştırmalıklar…
 
İsveç’e özgü açık bir sandviç çeşidi olan smörgas; bir dilim tereyağlı ekmeğin üzerine isteğe bağlı olarak salam, peynir, turşu, domates gibi malzemelerin ve çeşitli sosların konmasıyla elde edilmektedir.
 
Turşu, balık ve yumurta gibi malzemelerden oluşan sandviçlerin üst üste konularak katmanlı bir kek şeklinde sunulmasıyla ortaya çıkan smörgåstårta ise; yılbaşı zamanı tüketilen özel bir sandviç çeşididir.
 
Falafel adı verilen kızartılmış nohut köftesi, şiş kebap ve döner ekmek sandviç; Stokholm mutfağına Doğu kültürlerinden girmiş olan popüler atıştırmalık çeşitleridir.
 
Messmör adı verilen peynir altı suyu tereyağı ile hazırlanan ve leverpastej denilen ciğer ezmesi ile yapılan sandviçler de yerel halkın severek tükettiği diğer favori atıştırmalık çeşitlerindendir.
 
Ne içilir?
 
Sokak kahvesi kültürünün bir hayli gelişmiş olduğu Stokholm’de; kahve ve çay, en sık tüketilen alkolsüz içecekler arasında yer almaktadır. Gezi veya alışveriş esnasında sevimli bir sokak kahvesinde mola verip fika adı verilen İsveç kurabiyesi eşliğinde kahve veya çay içmek bir İsveç geleneğidir.
 
Bunun yanı sıra İsveç’e özgü birçok alkollü ve alkolsüz içecek çeşitleri de bulunmaktadır.
 
Stokholm’de en popüler alkollü içeceklerden biri, hayat suyu anlamına gelen akvavit’tir. Birçok farklı aromaya sahip bu içki; patates ve tahıldan elde edilen ispirtonun birkaç kez damıtılıp saflaştırılmasından oluşmaktadır.
 
Stokholm’de birçok farklı yerel markaya ait; dünya çapında başka hiçbir yerde bulamayacağınız kaliteli akvavit çeşitlerini tatma imkânına sahip olabilirsiniz.
 
Başkentte popüler olan bir diğer alkollü içecek ise votkadır. Absolut başta olmak üzere İsveç votkaları, kaliteleriyle dünya çapında ünlüdür.
Glögg ise genellikle Noel zamanı tüketilen baharatlı sıcak şaraptır.
 
Elma şırası, Stokholmlülerin en sevdiği başlıca alkolsüz içeceklerden biridir.
 
Pommac, Champis, Sockerdricka, Citronil ve Pomril ise; yerel halk arasında en popüler olan alkolsüz gazlı içecek çeşitleridir.
 
Filmjölk, yoğurdun fermente edilmesinden oluşan kefir benzeri bir içecektir ve genellikle sabah kahvaltılarında tüketilmektedir.
   
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Genç ve enerjik bir atmosfere sahip olan Stokholm; eğlenceyi ve hareketi seven turistlerin, İsveç’teki en favori seyahat rotasıdır. Doyurucu gece hayatı, özgün ürünlerle dolu lüks ve ışıltılı alışveriş dünyası, büyüleyici doğası ve bol adrenalinli spor etkinlikleriyle her zevke ve eğlence anlayışına hitap edebilen şehir; ayrıca gelişmiş bir sokak kahvesi kültürüne ve benzersiz kültür sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapmaktadır.
 
Başkentin yaklaşık yarısı su kanalları, diğer yarısı ise yeşil alanlarla ve tarihî dokuları korunarak restore edilmiş nostaljik binalarla kaplıdır. Romantik bir şehir olan Stokholm; Avrupa’nın en yüksek oksijen oranına sahip olmasıyla ünlüdür.
 
Sağlıklı havası, romantik atmosferi ve bitmek tükenmek bilmeyen eğlence alternatifleriyle Stokholm; zamanını dolu dolu geçirmeyi isteyen her yaştan turistin ve bilhassa balayı çiftlerinin popüler tatil noktalarından biridir.
 
Müzik
 
Stokholm’de en popüler olan müzik türleri; klasik müzik, caz ve heavy metal’dir. Bunların yanı sıra İskandinav halk müziği, İsveç geleneksel müziği ve pop müzik de yerel halk tarafından dinlenen müzik türleri arasında yer almaktadır.
 
Müzik tarihine adını altın harflerle yazdıran grup Abba, İsveç kökenli müzisyenlerden oluşmaktadır. Ayrıca Roxette, Ace Of Base, The Cardigans, The Knife, Laleh ve Eagle-Eye Cherry gibi günümüzün dünyaca ünlü popüler müzisyenlerinin de kökleri İsveç’e uzanmaktadır.
 
Konserthuset
 
Stokholm’ün en prestijli konser salonlarından biri olan Konserthuset; 1926 yılında Ivar Tengbom tarafından tasarlanan görkemli bir bina içerisinde yer almaktadır. Stokholm Kraliyet Filarmoni Orkestrası’na ev sahipliği yapan merkezde genellikle klasik müzik konserleri düzenlenmektedir.
 
Benzersiz akustiği ile içerisinde gerçekleştirilen her müzik dinletisini bir şölene dönüştüren yapıyı, sadece mimari büyüleyiciliğini görmek için bile ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: Hötorget Sokağı, No: 8, Stokholm
Telefon: (+46) 8 786 02 00
Web: www.konserthuset.se
 
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Bale, opera ve tiyatro; Stokholm’deki başlıca popüler sahne sanatlarıdır. Kültürel ve sanatsal çalışmalar açısından ülkenin beşiği konumundaki şehirde en yeni, kaliteli ve yüksek bütçeli performansları izleme olanağına sahip olabilirsiniz. Tiyatro eserleri genellikle İsveççe ve Almanca olarak sergilenmektedir.
 
İsveç Kraliyet Operası
 
Ülkenin en prestijli opera ve bale merkezi olan İsveç Kraliyet Operası; sunduğu doyurucu sahne performanslarının yanı sıra etkileyici mimarisi ile de görsel bir şölen ortaya çıkarmaktadır.
 
Adres: Jakobs Meydanı, No:2, Stokholm
Telefon: (+46) 8 791 44 00
Web: www.operan.se
 
Gece hayatı
 
İsveç, renkli ve hareketli gece hayatıyla ünlüdür. Stokholm ise ülkenin “parti başkenti”dir.
 
Stokholm’de gece hayatın kalbi; Stureplan, Djurgården, Södermalm, Vasastan ve Kungsholmen semtlerinde atmaktadır.
 
Ayrıca Götgatan, Bondegatan, Rörstrandsgatan, Rådhuset ve Fridhemsplan sokakları üzerinde de; trendy canlı müzik barları ve açık hava chill out lounge’lar yer almaktadır.
 
Stokholm gece hayatına; dans kulüpleri, caz kulüpleri, sokak kahveleri ve canlı müzik barları damgasını vurmaktadır. Şehirde gelişmiş bir caz müziği kültürü bulunmaktadır.
 
Stokholm’deki eğlence mekânları 05.00’a kadar açıktır. Başkentteki eğlence mekânlarının önünde uzun bekleme kuyrukları oluşmaktadır. Bu nedenle bir eğlence mekânına uzun süre sırada beklemeden girebilmek için, erkenden gitmeli ve şık giyinmeye dikkat etmelisiniz.
 
Festivaller
 
Stokholm’de yıl boyunca renkli ve eğlenceli kültür - sanat festivalleri düzenlenmektedir. Seyahatinizi bu etkinliklerden birine denk getirerek kuzey kültürünün zenginliğini daha da yakından tanıma olanağı bulabilirsiniz.
 
Yaz Arifesi Festivali  
 
Her yıl 22 - 23 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Yaz Arifesi Festivali; uzun ve soğuk kış mevsiminin bitişinin kutlandığı renkli ve eğlenceli bir etkinliktir.
 
Skansen Açık Hava Müzesi’nde gerçekleşen festival süresince konserler ve dans gösterileri sergilenmekte; festival alanı dev bir sokak partisine dönüşmektedir.
 
Stokholm Caz Festivali
 
Her yıl haziran ayı içerisinde Skeppsholmen semtindeki Modern Sanatlar Müzesi’nde müzikseverlerle buluşan Stokholm Caz Festivali, oldukça prestijli bir etkinliktir.
 
Avrupa’nın en büyük ve en kapsamlı caz festivali olarak ünlenmiş olan etkinlikte dünyaca ünlü caz, soul, blues ve funk müzisyenleri sahne almaktadır.  
 
Stokholm’ün Tadı Festivali
 
Her yıl 6 Haziran günü Kungstradgarden Park’ında kutlanan orijinal adıyla Smaka På Stokholm; İsveç yemek kültürünün tanıtıldığı bir gastronomi şenliğidir.
 
Envai çeşit yerel spesiyalle donatılan şölen sofralarının kurulduğu etkinlikte, karnını yeterince doyuranlar için; konser, kabare ve spor şovları gibi eğlenceler de düzenlenmektedir.
 
Spor
 
Stokholm’de en popüler olan spor dalları futbol ve buz hokeyidir. Şehirde popüler olan diğer spor dalları arasında bir tür buz hokeyi cinsi olan bandy, kürekçilik, kano, yelkencilik, kayak, buz pateni, at binme ve kuzey ülkelerine özgü bir tür beyzbol çeşidi olan brännboll bulunmaktadır.
 
Şehirde merkezi bulunan popüler futbol kulüpleri arasında Djurgårdens IF ve Hammarby IF yer almaktadır. Råsunda Stadyumu, şehrin en büyük spor merkezidir.
 
Buz hokeyi, İsveç genelinde oldukça önem verilen bir spor dalıdır. İsveç Buz Hokeyi Ligi’ne Elitserien adı verilmektedir. Amerika ve Rusya buz hokeyi liglerinin ardından dünyanın en prestijli üçüncü buz hokeyi ligi Elitserien’dir. Başkentte merkezi bulunan buz hokeyi takımı AIK, ülkenin en prestijli kulüplerinden biridir.
 
Bandy, kuzey ülkelerinde popüler olan ancak günümüzde dünya çapında adından söz edilmeye yeni başlanan bir buz sporudur.
 
Açık hava buz pistlerinde buz hokeyi sopalarına benzer ekipmanlar ve küçük bir top eşliğinde oynanan bandy’nin kuralları futbol ile benzerlik göstermektedir. Bu egzotik sporu denemek isteyenlerin, Hammarby's Stadı’nı ziyaret etmeleri önerilmektedir.
 
Her yıl mayıs ayının son cumartesi günü şehrin sokaklarında geleneksel Stokholm Maratonu düzenlenmektedir. Bu etkinliğe şubat ayına kadar başvuru kaydı yapmış olan herkes katılabilmektedir.
 
Karlaplan ve Gärdet parkları, açık havada zaman geçirmek ve İsveç beyzbolu brännboll gibi spor aktivitelerini gerçekleştirmek isteyenler için en ideal mekânlar arasında yer almaktadır.
 
Stokholm’ü kışın ziyaret edenler Fabriksväg banliyösünün Hammarby semtinde yer alan Hammarbybacken Kış Sporları Merkezi’ni ve Ekerö bölgesinde yer alan Ekebyhovsbacken’i ziyaret edebilirler.
 
Şehrin yakınında bulunan diğer önemli kış sporu merkezleri arasında Lidingö’daki Ekholmsnäs ve Häggstavägen’deki Flottsbro Friluftsområde yer almaktadır.
 
Stokholm’ün eşsiz doğal güzellikleri içerisinde at binmeyi isteyenler ise şehir merkezindeki Ulusal Park’a ve Ingarö semtindeki Häståkeriet At Binme Merkezi’ne uğrayabilirler.
 
Su sporları ile ilgilenmek isteyenler, şehir merkezindeki kanalların hemen kıyısında yer alan ve çeşitli ekipman, gezi turu ve kurs imkânları sunan spor merkezlerini ziyaret edebilirler. Şehrin de üzerinde kurulu olduğu Malaren Gölü; başkentte gerçekleştirilen su sporu aktivitelerinin merkezi konumundadır.
   
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

Etiketler » Stokholm Grup Uçak Bileti Al   » Stokholm Grup Uçak Rezervasyonu   » Stokholm Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Stokholm Grup Uçak Bileti Al