İstanbul Torino Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Torino Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
İtalya’nın Piyemonte bölgesinin başşehri olan Torino, ülkenin kuzey batı kesiminde yer almaktadır. 
 
Geçmişten bu yana önemli bir endüstri ve ticaret merkezi olan şehir, ev sahipliği yaptığı Savoy Krallık Hanedanı Sarayları’nın 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi kapsamına dâhil edilmiş ve bunun sonucunda giderek popülerleşen bir turizm rotası hâline gelmeye başlamıştır.
 
Şehrin adının Keltçe bir kelime olan dağlarla çevrili manasındaki “tau” sözcüğünden türediği belirtilmektedir, ancak “torino” kelimesi aynı zamanda İtalyanca’da boğa anlamına da geldiğinden şehrin flamasında bir boğa simgesi yer almaktadır.
 
Alp Dağları’nın çevrelediği şehir, aynı zamanda Po Nehri tarafından da ikiye bölünmektedir. 
 
Şehir merkezii Po Nehri’nin ve etrafını çevreleyen yemyeşil parkların cazibesini yansıtırken; şehrin hemen dışındaki kırsal alanlarda ise, Alp Dağları’nın etkileyici doğa manzaralarını izleme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Görkemli tarihî saray ve kiliseleri içerisinde barındıran Torino; doğa ile tarihin, modernizm ile nostaljinin iç içe geçtiği eşsiz bir seyahat rotasıdır. 
 
Doğadan kopmamış, tarihine sahip çıkan, otantik ama bir o kadar da modern ve ışıltılı bir şehir atmosferini tek bir elden sunmayı başaran Torino,  ziyaretçilerine keyifli seyahat anıları vadetmektedir.
 
 
 
Nereye Gidilir?
​Torino’da genel olarak kışları soğuk ancak yağışsız, yazları ise sıcak ve kuru bir iklim gözlenmektedir. Şehir, ilkbahar ve sonbahar aylarında bol yağış almakta, bu aylar haricinde Alp Dağları’ndan gelen fön etkisi adı verilen sıcak hava ile kuru bir atmosfere sahip olmaktadır.
 
Dolayısı ile Torino’yu ziyaret etmek için en uygun dönem, yaz ve kış mevsimleridir. Böylelikle şehri ziyaret ediş amacınız ister masalsı bir kış tatili geçirmek isterseniz de güneşli havalarda açık hava mekânlarını keşfederek bir kültür gezisi yaşamak olsun yağışlardan kaçınmanız mümkün olacaktır.
 
Torino’da ziyaret edebileceğiniz mekânlar arasında; Orta Çağ’a ait görkemli hanedanlık sarayları, şehrin nostaljik sokaklarına kurulu tarihî kiliseler ve otantik sokak kafe ve barları, etkileyici güzellikte parklar ve Alp Dağları’nın kıyısındaki kristal berraklığındaki göllere ve yemyeşil ormanlara ev sahipliği yapan kırsal alanlar bulunmaktadır.
 
Torino seyahatlerinin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat edilmelidir;
 
•    Turistik mekânları gezerken çantanıza sahip çıkmaya özen göstermeniz tavsiye edilmektedir. Küçük bir önlem alarak, kapkaççılık gibi tadınızı kaçıracak olaylarından korunabilirsiniz.
 
•    Torino, İtalya’nın en güvenli şehirlerinden biridir, ancak yine de önlem olarak gece geç saatlerde iyi aydınlatılmamış tenha semtlerden, bilhassa da Porta Nuova, San Salvario, Parco Valentino ve Porta Palazzo bölgelerinden uzak durmanız önerilmektedir.
    
Savoy Kraliyet Hanedanlığı Yapıları (Le Residenze della Casa Reale di Savoia)
 
Torino şehir merkezi ve çevresinde dağınık hâlde bulunan Savoy Hanedanlığı döneminden kalma tarihî yapıların tümüne birden Le Residenze della Casa Reale di Savoia (Savoy Kraliyet Hanedanlığı Yapıları) adı verilmektedir. 
 
1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi kapsamına alınan bu yapılar grubunun beş tanesi, Torino sınırları içerisinde; dokuz tanesi de, Torino’nun dışında Piyemonte bölgesi dâhilinde bulunmaktadır.
 
Torino sınırları içerisindeki Savoy Kraliyet Hanedanlığı Yapıları arasında; Palazzo Reale (Kraliyet Sarayı), Palazzo Madama (Madama Sarayı), Palazzo Carignano (Carignano Sarayı), Castello del Valentino (Valentino Kalesi) ve Villa della Regina (Regina Malikânesi) bulunmaktadır.
 
Piyemonte bölgesi dâhilinde yer alan ancak Torino sınırlarının dışındaki yapılar ise Palazzina di Stupinigi, Reggia di Venaria Reale, Castle of La Mandria, Castle of Rivoli, Castle of Agliè, Castle of Moncalieri, Castle of Racconigi, Pollenzo Estate Castle of Govone’dir.
 
Adres: Piazzetta Reale, Torino
Telefon: (+39) 11 522 04 40
Web: www.piemonte.beniculturali.it
 
Kraliyet Sarayı 
 
16. yüzyılda inşa edilmiş olan Kraliyet Sarayı, 17. yüzyılda Savoy Düşesi Christine Marie of France’ın isteği üzerine mimar Filippo Juvarra tarafından Barok stiline uygun bir biçimde restore edilmiştir.
 
Prestijli antikaların, tarihî resim ve heykellerin görülebileceği Kraliyet Sarayı; yemyeşil bakımlı ve oldukça geniş bir alana yayılmış olan Kraliyet Bahçeleri’nin içerisinde yer almaktadır. 
 
Bu bahçeler, 17. yüzyılın tanınmış bahçe ve peyzaj mimarı Andre Le Notre’nin eseridir. Andre Le Notre, Versailles Sarayı’nın bahçelerinin de tasarımını yapmış olmasıyla ünlüdür.
 
Zengin bir iç dekorasyona ve gösterişli bir dış mimariye sahip Kraliyet Sarayı’nın alanı içerisinde aynı zamanda şehrin en önemli dinî yapılarından Kutsal Kefen Şapeli ve Chiablese Malikânesi de yer almaktadır.
 
Chiablese Malikânesi, Piyemonte bölgesinin tarihine ışık tutan zengin bir kültür koleksiyonuna ev sahipliği yapmasıyla adından söz ettirmektedir.
 
Adres: Piazzetta Reale Meydanı, Torino
Telefon: (+39) 11 436 14 55
Web: www.ambienteto.arti.beniculturali.it
 
Torino Katedrali ve Kutsal Kefen Şapeli 
 
Torino Katedrali, 1491 - 1498 yılları arasında inşa edilmiştir ve Kuzey İtalya’daki Roman Katolik kiliselerinin ana merkezi konumundadır. 
 
San Giovanni Battista’nın (Vaftizci Yahya) onuruna inşa edilmiş olan katedral Rönesans ve Barok mimari stillerinin karışımından oluşan görkemli bir yapıya sahiptir.
 
Katedral; etkileyici güzellikte dinî resim ve heykellere, pencerelerini süsleyen rengârenk vitraylara, işlemeli büyük bir kilise orguna ve dikkat çekici bir mihrap bölümüne ev sahipliği yapmaktadır. 
 
Katedralin hemen yanında Torre Campanaria adı verilen çan kulesi yer almaktadır. Buraya çıkılarak Torino şehir manzarası, kuşbakışı olarak izlenebilmektedir.
 
1668 yılında katedralin yanına ek olarak, Kutsal Kefen Şapeli inşa edilmiştir. Bu şapelin adı; hâlen ev sahipliği yaptığı, dinî açıdan oldukça önemli bir kutsal emanetten, İsa’nın kefeninden bir parçadan gelmektedir.
 
Bu kadar önemli bir kutsal emanete ev sahipliği yaptığı için şapel, Hıristiyanlar arasında bir hac noktası olarak kabul edilmekte ve her yıl özellikle dinî açıdan önemli günlerde yüz binlerce turistin akınına uğramaktadır.
 
Kutsal Kefen Şapeli, Kraliyet Sarayı ile bağlantılı olacak bir biçimde inşa edilmiştir. Saraydan şapele, bir geçiş yolu bulunmaktadır.
 
Torino’nun bu en önemli iki dinî yapısı, şehri ve tarihini yakından tanımak isteyen her turistin ziyaret listesinde yer almayı hak eden nitelikli gezi duraklarıdır.
 
Adres: Piazza San Giovanni, Torino
Telefon: (+39) 11 436 15 40
Web: www.diocesi.torino.it
 
Regina Malikânesi (Villa della Regina)
 
16. yüzyılda inşa edilmiş olan Regina Malikânesi, dönemin ünlü mimarları Ascanio Vitozzi, Carlo di Castellamonte ve Amedeo di Castellamonte’nin imzalarını taşımaktadır.
 
Çevresi yemyeşil büyük bir bahçe alanı ile çevrili olan malikânenin ayrıca kendine özel bir de üzüm bağı ve şarap üretim bölümü bulunmaktadır.
 
Savoy Hanedanlığı’ndan Maurizio di Savoia’nın rezidansı olması amacıyla tasarlanan yapı, 16. yüzyıl soylularının yaşam tarzı hakkında ipuçları veren etkileyici bir iç dekorasyona ve antika eşya koleksiyonuna sahiptir.
 
Savoy Kraliyet Hanedanlığı Yapıları’nın en etkileyici örneklerinden olan malikâne yani orijinal adıyla Villa della Regina; özellikle mimariye ve tarihe ilgi duyan ziyaretçilerin, gezi listelerinde yer almayı hak eden zengin bir niteliğe sahiptir.
 
Adres: Strada S. Margherita, No: 79, Torino
Telefon: (+39) 11 819 44 84
Web: www.artito.arti.beniculturali.it
 
Valentino Parkı ve Valentino Kalesi
 
Şehrin en güzel doğal gezinti alanlarından biri olan Valentino Parkı’nın içerisindeki Valentino Kalesi, 1630 - 1660 yılları arasında inşa edilmiştir.
 
At nalı biçiminde tasarlanan kale, Prenses Maria Cristina di Francia’nın isteği üzerine Fransız stilinde inşa edilmiştir. 
 
Daha sonra Savoy Hanedanlığından Dük Emmanuel Philibert’in satın almış olduğu yapı 19. yüzyılın başlarında restore edilmiştir.
 
Günümüzde Torino Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne ev sahipliği yapmakta olan yapının hemen yanında The Orto Botanico dell'Università di Torino adı verilen güzelliği dillere destan bir de botanik bahçesi bölümü yer almaktadır.
 
Valentino Kalesi’nin içerisinde bulunduğu Valentino Parkı, 1856 yılında halka açılmıştır ve şehrin en büyük ikinci rekreasyon alanı olmasıyla ünlüdür. 
 
Po Nehri’nin batı kıyısından 500.000 metrekarelik bir yeşil alan üzerine kurulu olan park; şehrin gürültüsünden uzaklaşmak, doğayla iç içe vakit geçirmek, piknik ve spor yapmak isteyenlerin favori kaçış rotasıdır.
 
Adres: Viale Pier Andrea Mattioli, Torino
Telefon: (+39) 11 564 62 16
Web: www.residenzereali.it/index.php/en/residenze-reali-del-piemonte/castello-del-valentino
 
Mole Antonelliana ve Ulusal Sinema Müzesi
 
Torino denilince gözler önüne gelen ilk yapılardan biri olan Mole Antonelliana, 19. yüzyılda inşa edilmiş bir sinagogtur.
 
Gökyüzüne doğru sivrilen dev koni biçimli çatısı ile Torino semalarında hangi açıdan bakarsanız bakın hemen göze çarpan yapı, günümüzde Ulusal Sinema Müzesi olarak hizmet vermektedir.
 
Yapının en üst bölümünde şehir manzarasını izlemek için bir gözlem platformu yer almaktadır. Buraya çıkarak, şehri panoramik açıdan izleme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Şehrin en önemli mimari sembollerinden birinin içerisinde yer alan Ulusal Sinema Müzesi; İtalyan sinemasının tarihine ışık tutan zengin bir içeriğe sahiptir.
 
Müze; eski film posterlerine, kostümlerine, ses arşivlerine, tarihî storyboard ve senaryo belgelerine ev sahipliği yapan etkileyici bir sergi alanına sahiptir. 
 
Ayrıca müzeyi dolaşırken interaktif sunumlarla karşılaşıp modern bir müze deneyimi yaşama imkânı da elde edebilirsiniz.
 
Adres: Montebello Caddesi, No: 20, Torino
Telefon: (+39) 11 813 85 60 
Web: www.museonazionaledelcinema.org
 
Superga Bazilikası
 
Şehrin en prestijli dinî mekânlarından biri olan Superga Bazilikası, 17. yüzyılda Savoy Hanedanlığından Victor Amadeus II’yi onurlandırmak için mimar Flippo Juvarra tarafından Barok mimari stilinde inşa edilmiştir.
 
Savoy Hanedanlığından birçok prensin mezarına ev sahipliği yapan bazilikanın önünde 17. yüzyılın ünlü heykeltıraşları arasında yer alan Filippo Collino ve kardeşi Ignazio Collino’nun tasarladığı Carlo Emanuele III Anıtı yer almaktadır.
 
Bazilikanın içerisinde hanedanlık mezarlarının yanı sıra görkemli dinî resim ve heykellerle süslü bir ibadet salonu bölümü ile şehrin en sofistike mekânları arasında yer alan Ristoro del Priore Restoran, Cafeteria ve Dehors Cafe bulunmaktadır.
 
Superga Bazilikası, şehrin yüksek bir tepesine konumlandırıldığından bazilika ve çevresinden şehrin panoramik manzarasını izlemek de mümkündür.
 
Adres: Strada Basilica di Superga, No: 73, Torino
Tel: (+39) 11 899 74 56
Web: www.basilicadisuperga.com
 
Madama Sarayı ve Turin Antik Sanat ve Yurttaşlık Müzesi
 
Savoy Kraliyet Hanedanlığı Yapıları’ndan biri olan Madama Sarayı, İtalyan Krallığı’nın ilk senato binası olmasıyla ünlüdür.
 
Madama kelimesi soylu kadın anlamına gelmektedir ve saray; Savoy Hanedanlığı’ndan iki ünlü düşesin, zaman içerisinde bu yapının iç ve dış dekorasyonuna kattıkları önemli eklemeler sonucu onları onurlandırmak amacıyla bu adı almıştır.
 
14. yüzyılda inşa edilmiş olan saray, 1637 yılında Savoy Dükü Charles Emmanuel II ile eşi Maria Cristina di Francia’nın rezidansı olarak hizmet vermiştir. Bu esnada düşes tarafından restore ettirilmiş ve sarayın iç dekorasyonu yenilenmiştir.
 
1697 yılında ise yapı Marie Jeanne of Savoy’un rezidansı olmuştur, ki bu dönemde de yapıya önemli mimarî eklemeler ve restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Böylelikle Madama Sarayı, bugünkü etkileyici görünümüne sahip olmuştur.
 
Madama Sarayı’nın iç dekorasyonu, oldukça göz alıcı ve zengin bir yapıya sahiptir. Altın varaklı mobilyalara, dev kristal avizelere ve kıymetli sanat eserlerine ev sahipliği yapan saray; ayrıca göz dolduran antika mobilyaları ile de turistlerin ilgisini çekmektedir.
 
Saray, aynı zamanda Turin Antik Sanat ve Yurttaşlık Müzesi’ni de içerisinde barındırmaktadır.
 
Müzeyi ziyaret ederek Orta Çağ döneminden 18. yüzyıla kadar olan geniş bir zaman aralığını kapsayan resim ve heykel gibi sanat eserlerini, farklı dönemsel özellikler taşıyan antika eşyaları ve dinî objeleri görmek mümkündür.
 
Turin Antik Sanat ve Yurttaşlık Müzesi ayrıca; Pakistan’da hüküm sürmüş olan tarihî Gandhara Kraliyeti’ne ait çok kıymetli objeler içeren nadir bir koleksiyona ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.
 
Adres: Piazza Castello, Torino
Tel: (+39) 11 443 3501 
Web: www.palazzomadamatorino.it
 
Carignano Sarayı ve Ulusal İtalyan Rönesansı Müzesi
 
Carignano Sarayı, 16. yüzyılda Carignano Prensi’nin oğlu Emmanuel Philibert tarafından ünlü mimar Guarino Guarini’ye inşa ettirilmiştir.
 
Görkemli bir dış mimariye ve bahçe peyzajına sahip olan sarayın iç dekorasyonu da bir o kadar göz alıcı bir yapıdadır. 
 
Sarayın iç duvarlarındaki kabartma resim ve süslemeler, ünlü sanatçı Stefano Legnani’ye; ana giriş bölümündeki merdiven alanı ise, Pietro Somazzi’nin eseri olan büstlerle süslenmiştir.
 
Barok mimari stilindeki Varignano Sarayı 17. yüzyıl süresince İtalyan soylularının en ünlülerinin mutluluklarına şahitlik etmiştir.  
 
Bu etkileyici yapı; Fransa Kraliçesi Marie Antoniette’nin sırdaşı olarak bilinen Lamballe Prensesi, Carignano Prensi Charles Emmanuelle ve İtalyan Kralı Victor Emmanuelle II’nin doğduğu mekân olmasıyla ünlüdür.
 
1848 - 1861 yılları arasında Subalpin Parlamentosu Temsilciler Evi olarak hizmet vermiş yapının alan kapasitesi, zamanla bu görev için yetersiz kalmıştır. İtalyan Rönesansı’nın ardından 1878 yılında Carignano Sarayı, Ulusal İtalyan Rönesansı Müzesi olarak halka açılmıştır.
 
İtalyan Rönesansı Müzesi’nde tarihî belge ve fotoğraflar ile silah ve üniformalar sergilenmektedir.
 
Adres: Accademia delle Scienze Caddesi, No: 5, Torino
Tel: (+39) 11 562 11 47
Web: www.museorisorgimentotorino.it
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Torino’nun hemen dışında, farklı seyahat anıları edinmenizi sağlayacak birçok gezi rotası bulunmaktadır.
 
Gran Paradiso Ulusal Parkı
 
Torino şehir merkezinin 155 kilometre kuzeyinde yer alan Gran Paradiso Ulusal Parkı, Alp Dağları’nın bir bölümünü içerisine alan büyük bir doğal yaşam parkıdır. Park özellikle 18. yüzyıldan beri Alp dağ keçilerinin korunma ve çoğaltılma bölgesi olmasıyla ünlüdür.
 
Torino şehir merkezinden GTT firmasınca işletilen otobüslere binerek veya TrenItalia’nın Piyemonte bölgesine hareket eden trenlerini tercih ederek 2 saatlik bir yolculuk sonunda muhteşem doğa manzaralarına ev sahipliği yapan parka ulaşmanız mümkündür.
 
Gran Paradiso Parkı, Torinoluların şehrin karmaşasından uzaklaşmak, doğa yürüyüşü, balıkçılık, bisiklet, kürekçilik ve tırmanma sporları gibi aktiviteleri gerçekleştirmek ve doğayla iç içe zaman geçirmek için ziyaret ettikleri favori bir kaçış rotasıdır.
 
Park alanının hemen dışında birçok prestijli konukevi ve dağ evlerinden oluşan apart oteller yer almaktadır. Dolayısı ile bu devasa parkı hakkıyla keşfetmek için bir günden fazla zamanınızı ayırmak isterseniz bölgede konaklamanız mümkündür.
 
Birçok farklı bitki ve hayvana ev sahipliği yapan Gran Paradiso Parkı’nda Alp dağ keçisi, ayı, tilki, sansar, geyik, baykuş ve altın kanatlı kartal gibi canlıları doğal yaşamlarını sürdürürken gözlemleme şansı elde edebilirsiniz.
 
Adres: Torino’nun 155 kilometre kuzeyi, Piyemonte bölgesi
Tel: (+39) 11 860 62 33
Web: www.pngp.it
 
Aziz Michelle Manastırı (Sacre di Saint Michelle)
 
Pirchiriano Dağı’nın üzerine kurulu olan Aziz Michelle Manastırı, Piyemonte bölgesi içerisindeki Susa Vadisi’nin güney bölümünde yer almaktadır.
 
Torino şehir merkezinden hareket eden Torino - Susa tren hattına binip, Avigliana durağında trenden inmelisiniz. İndiğiniz noktadan kısa bir taksi yolculuğu yaparak, manastıra kolayca ulaşabilirsiniz.
 
Görkemli mimarisi ve olağanüstü güzellikteki vadi manzarası ile ünlü manastırın sadece belirli bölümleri ziyarete açık bulunmaktadır. Bu bölümler arasında Ölülerin Merdiveni, Kilise, Panoramik Teras, Yeni Manastır Kalıntıları ve Güzel Alda Kalesi yer almaktadır.
 
Manastırın geçmişi hakkında bilgi edinmek için her ayın ilk cumartesi günü 17.30’da düzenlenen rehberli turlara katılabilirsiniz.
 
Dağların ortasında göğe doğru uzanan Aziz Michelle Manastırı, etkileyici dış mimarisi kadar ilgi çekici bir iç dekorasyona da sahiptir. 
 
Dev salonlar ve pencerelerle donatılmış olan yapı, otantik bir atmosfere ve kıymetli dinî sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Manastırdan Susa Vadisi’nin doğal güzelliklerini izlemek, oldukça etkileyici bir deneyimdir. Bu eşine az rastlanır gezi durağının hem fotoğraf çekmeyi sevenlerin hem de tarih ve mimariye ilgi duyanların ziyaret listelerinde mutlaka yer almasını öneriyoruz.
    
Adres: Via alla Sacra, No: 14, Sant'Ambrogio, Torino
Tel: (+39) 11 939 130
Web: www.sacradisanmichele.com
 
 
 
Ne yenir, ne içilir?
​Kuzey İtalya’nın Piyemonte bölgesi, yerel mutfağı ile dünya çapında ünlüdür. Piyemonte bölgesinin başşehri olan Torino ise, gastronomi tutkunlarının ziyaret listesinde en üst sıralarda yer almaktadır. 
 
Torino mutfağı; doğal ve organik olarak yetiştirilen yiyeceklerin, yalın bir mantıkla ancak son derece lezzetli yerel baharat ve aromalarla zenginleştirilerek pişirilmesinden oluşan lezzetli tariflere ev sahipliği yapmaktadır.
 
Temel yemekler…
 
İtalyan mutfağı genel olarak makarna ve mantıları ile ünlüdür. İçerisinde biftek ve sebze çeşitleri bulunan dikdörtgen biçimli yöresel mantı çeşidine agnolotti adı verilmektedir.
 
Panissa, Piyemonte mutfağına özgü çeşnili bir pilav çeşididir. Panissa’nın içerisinde domuz yağı, fasulye, pirinç, Barbela şarabı, salam, tuz, karabiber ve soğan bulunmaktadır. Bu zengin içerikli pilav çeşidi, başlı başına bir yemek olarak veya et yemeklerinin yanında tüketilebilmektedir.
 
Torino mutfağında erişteye taglierini veya tajarin adı verilmektedir. Haşlanan erişteler genellikle trüf mantarı ve tereyağından oluşan özel bir sos ile birlikte veya etli rosto sosu ile birlikte servis edilmektedir.
 
Torino mutfağının en ünlü kış yemeklerinden biri olan bagna cauda; sarımsak, ançüez, zeytinyağı ve tereyağından oluşan bir dip sosa batırılan haşlanmış sebze ve et çeşitlerinden oluşan fondü benzeri bir spesiyaldir.
 
Corzetti ise, ince ve yuvarlak şekilli mantı benzeri makarnaların suda haşlanmasının ardından üzerine cevizli mantar sosu dökülmesinden oluşan bir yiyecektir.
 
Tatlılar…
 
Torino, içi fındık ezmeli Gianduiotto çikolatası ile ünlüdür. Bu çikolata, şehirden sevdiklerinize hediye olarak alabileceğiniz iyi bir yerel yiyecek alternatifidir.
 
Gelato adı verilen taze süt ve meyvelerden yapılan İtalyan dondurması da şehirde sıklıkla tüketilen bir diğer tatlı çeşididir.
 
Ayrıca belirtmek gerekir ki Torino’nun hemen dışında, Alba bölgesinde dünyaca ünlü çikolata kreması Nutella’nın üretim fabrikası bulunmaktadır. Dolayısı ile Torinolular Nutella’yı simgesel yerel bir yiyecek olarak görmekte; kahvaltı ve atıştırmalıklarında veya yerel tatlı tariflerinde sıklıkla bu ürüne yer vermektedirler.
 
Torta alla monferrina, yöreye özgü lezzetli bir turta çeşididir. Genellikle sonbahar döneminde yapılan bu turtanın içerisinde balkabağı, badem aromalı İtalyan likörü Amaretto, elma, şeker, kuru incir, yumurta, çikolata ve rom bulunmaktadır.
 
Cassata adı verilen kremalı ve meyveli sünger keki ise birçok farklı çeşit fındık ve ceviz, üzüm çeşitleri, ricotta peyniri, farklı aromada İtalyan likörleri ve şekerlendirilmiş meyve çeşitlerinden oluşmaktadır.
 
Atıştırmalıklar…
 
Grissini denilen ve ince çubuklardan oluşan galetalar, Torino’nun simgesel yiyeceğidir. 
 
Genellikle bu grisiniler; jambon, salam ve yerel peynir çeşitleri ve beyaz trüff mantarından oluşan bir tabak eşliğinde atıştırmalık olarak tüketilmektedir. Bu atıştırmalık spesiyaline merenda adı verilmektedir.
 
Torino’nun da içerisinde bulunduğu Piyemonte bölgesi, yerel üretim peynir çeşitleri ile ünlüdür. Bu peynirlerin en ünlüleri acceglio, bra, caprino, castelmagno, raschera, castelrosso,  robiola ve toma’dır. 
 
Ülke genelinde meşhur olan geleneksel napolitan pizza, Torino’da da favori bir atıştırmalıktır. Yerel peynir çeşitlerinden ve domates sosundan oluşan bu pizza, İtalyan baharatları ile tatlandırılmaktadır.
 
Ne içilir? 
 
Piyemonte şarapları; dünya çapında, büyük bir üne sahiptir. 
 
Torino’nun hemen yakınındaki bölgelerde yetiştirilen üzümlerden üretilen bu lezzetli şarapların en ünlüleri arasında Barolo, Barbera, Dolcetto, Gattinara, Gavi, Moscato d'Asti ve Nebbiolo d'Alba yer almaktadır.
 
Ayrıca Vermouth adı verilen bitki ve baharat aromaları ile güçlendirilmiş bir çeşit şaraptan oluşan alkollü içecek de Piyemonte genelinde oldukça popülerdir.
 
Tadına bakabileceğiniz diğer yerel alkollü içecekler arasında kırmızı rengi ve sindirimi kolaylaştırma özelliği ile bilinen Campari likörü, limon aromalı likör Limoncello ve İtalyan brendisi Grappa bulunmaktadır.
 
Bicerin; kahve, çikolata ve sütün karışımından oluşan bir sıcak içecek türüdür. Tatlı bir tada sahip olan bicerin, özellikle soğuk kış aylarında yerel halkın favori içeceklerinden biridir. 
 
Şehirde popüler olan bir diğer alkolsüz içecek, kahvedir. Yerel kültüre ait özel kahve çeşitleri arasında espresso, macchiato, mocha ve capucchino yer almaktadır.
 
 
 
Nasıl eğlenilir?
​Torino, tarihî şehir bölümü ile nostaljik ve otantik bir atmosfere sahiptir. Ülkenin önde gelen endüstri ve ticaret merkezlerinden biri olan şehir, aynı zamanda modern bir Avrupa kenti yüzüne de sahiptir. 
 
Dolayısı ile şehirde, farklı türlerde eğlence anlayışlarına uygun birçok aktivite seçeneği bulmak mümkündür.
 
Torino’da gündüz görkemli sarayları dolaşabilir, etkileyici güzellikteki parklarda doğayla iç içe zaman geçirebilir veya ışıltılı mağazalarda alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz. 
 
Gece ise müzik tercihinize göre pub veya gece kulübü seçeneklerinden birini tercih edebilir veya tarihî kültür merkezlerinden birinde opera veya klasik müzik konseri dinleyebilirsiniz.
 
Müzik
 
Torino’nun içerisinde bulunduğu Piyemonte bölgesi, opera ve klasik müzik konusunda İtalya’nın önemli bir merkezidir.
 
Şehirde bulunan Carignano Tiyatrosu, 18. yüzyıldan itibaren klasik müzik ve operanın beşiği konumunda bulunmuştur. 
 
Puccini ve Toscanini gibi ünlü bestecilerin ilk eserlerini sergilediği tarihî kültür merkezi, geçmişte Ulusal Senfoni Orkestrası’na da ev sahipliği yapmıştır.
 
Klasik müzik ve opera haricinde şehirde popüler olan diğer müzik dalları caz, hip hop, pop ve folk müziktir.
 
Conservatorio Giuseppe Verdi
 
Conservatorio Giuseppe Verdi, şehrin en modern konser salonlarını içerisinde barındıran saygın bir eğitim ve kültür merkezidir. 
 
Torino Filarmoni Orkestrası’na ev sahipliği yapan merkezde opera, klasik müzik ve modern folk müzik konserleri izleme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Adres: Piazza Bodoni, No: 6, Torino
Telefon: (+39) 11 817 84 58
Web: www.conservatorio-torino.it
 
Tiyatro ve sahne sanatları
 
İtalya’nın önemli turistik merkezlerinden biri olan Torino’da, renkli ve dinamik bir tiyatro ve sahne sanatları atmosferi bulunmaktadır.
 
Şehirdeki tiyatro ve operalarda modern döneme ait yapıtların yanı sıra Orta Çağ ve Barok dönemini temsil eden göz kamaştırıcı nitelikte eserler de sergilenmektedir.
 
Carignano Tiyatrosu
 
1752 yılında ünlü mimar Benedetto Alfieri tarafından inşa edilmiş olan Carignano Tiyatrosu, ülkenin en büyük, en gösterişli ve en klâs tiyatro salonlarından biridir.
 
Hem zengin iç dekorasyonuna hem akustiğine hem de dış mimarisine hayran kalacağınız bu yapı, bir tiyatro oyunu izleme niyetinde olmasanız bile mutlaka gidilmesi gereken yerler listenizde başlı başına yer almayı hak edecek niteliktedir.
 
Tiyatro içerisinde hem klasik hem de modern eserler İtalyanca ve İngilizce olarak sergilenmektedir. 
 
Şehrin en prestijli kültür merkezlerinden biri olduğundan, Carignano Tiyatrosu’nun görkemli salonunda bir oyun izlemek için talep son derece fazladır, dolayısıyla bir süre önceden biletinizi rezerve ettirmiş olmanızı tavsiye ederiz.
 
Adres: Piazza Carignano, No: 6, Torino
Telefon: (+39) 11 516 94 11
Web: www.teatrostabiletorino.it
 
Gece hayatı
 
Torino, renkli, otantik ve dinamik bir gece hayatı atmosferine sahiptir. Şehrin gece hayatının kalbi; Borgo Dora, Porta Palazzo, San Salvario, Murazzi, Piazza Madama Cristina, Piazza Castello, Piazza San Carlo, Piazza Vittorio Veneto ve Piazza Bodoni bölgelerinde atmaktadır.
 
Torino’nun nostaljik sokakları, güneşin batmasıyla birlikte rengârenk ışıkları Po Nehri’ne ve şehrin genel siluetine yansıyan eğlence mekânlarının birer birer açılmasıyla giderek canlanan bir atmosfere bürünmektedir.
 
Torino’da her eğlence anlayışına uygun bir mekân bulmak mümkündür. Şehir hem hareketli disko ve gece kulüplerine hem nehir kenarında hafif bir müzik ve sohbet eşliğinde sakin bir akşam geçirilebilecek chill out loungelara hem de yerel halk ile kolayca kaynaşılabilecek sokak kafe ve barlarına ev sahipliği yapmaktadır.
 
Juvarra, Nizza, Sacchi, Madonna di Campagna ve Valprado Caddeleri üzerinde; birçok popüler eğlence mekânı ve prestijli restoran yer almaktadır.
 
Bossoli Caddesi’ndeki Hiroshima Mon Amour ve Po Sokağı’ndaki Blah Blah yerel halka göre şehrin en favori iki eğlence mekânıdır.
 
Festivaller
 
Torino’da her yıl, renkli ve eğlenceli birçok festival düzenlenmektedir. Bu festivallere katılarak, Torino’nun tadını daha da fazla çıkarabilirsiniz.
 
Torino Eylül Müzik Festivali (Torino Settembre Musica Festival)
 
Her yıl eylül ayında düzenlenen Torino Eylül Müzik Festivali, şehirdeki en önemli kültür ve sanat etkinliklerinin başında gelmektedir. 
 
Etkinliğe birçok ünlü İtalyan sanatçı katılmakta ve şehirdeki kültür merkezlerinde klasik müzik ve modern folk müziği konserleri düzenlenmektedir.
 
Torino Film Festivali
 
Her yıl kasım ayının sonunda düzenlenen Torino Film Festivali, şehri kış döneminde ziyaret edenlerin katılabileceği prestijli ve eğlenceli bir etkinliktir.
 
İtalyan filmlerinin tanıtıldığı ve gösterildiği festival süresince şehirdeki kültür merkezlerinde İtalyan film gösterimleri yapılmakta, ünlü İtalyan oyuncuların katıldığı sempozyumlar ve konferanslar düzenlenmektedir.
 
Spor 
 
Torino’da popüler olan spor dalları arasında doğa yürüyüşü, hitball, bisiklet, voleybol, futbol, basketbol, kayak, snowboard ve motor yarışı bulunmaktadır.
 
Torino, İtalyan futbol tarihinde en köklü ve başarılı geçmişe sahip iki takım olan Juventus F.C. ve Torino F.C.’ye ev sahipliği yapmaktadır.
 
Juventus F.C.’nin maçları Juventus Stadyumu’nda, Torino F.C.’ninkiler ise Olimpik Stadyum’da oynanmaktadır.
 
Şehri voleybol alanında C.U.S. Torino, basketbol alanında ise PMS Torino temsil etmektedir.
 
Po Nehri’nin batı yakasında bulunan Valentino Parkı, büyük bir motor yarışı pistine ev sahipliği yapmaktadır. Bu pistte zaman zaman eğlenceli yarışlardan oluşan etkinlikler de düzenlenmektedir.
 
Kürekçilik, kanoculuk ve su kayağı gibi sporlardan hoşlananlar, Po Nehri kıyısında yer alan spor kulüplerini ziyaret edebilir ve buralardan edinecekleri ekipmanlar ile nehir üzerinde birçok su sporu aktivitesi gerçekleştirebilirler.
 
Snowboard ve kayak başta olmak üzere kış sporlarından hoşlananlar ise şehrin hemen dışında yer alan Alp Dağları üzerindeki Claviere ve The Milky Way adlı kayak bölgelerini ziyaret edebilirler.
 
İtalya’nın kayak denilince akla gelen en prestijli bölgeleri olan The Milky Way ve Claviere; binlerce metre yüksekliğe çıkan yüzlerce atlama noktasına ve 400 kilometrenin üzerinde pist alanlarına sahip gözde kış sporu adresleridir.
 
1986 yılında Torino’da keşfedilmiş olan hitball, voleybol ile squash’ın karışımından oluşan eğlenceli bir takım sporudur. Günümüzde şehirdeki birçok spor merkezi dâhilinde yerel kültüre özgü bu sporun yapılabilmesi için özel sahalar yer almaktadır.
 
Yüzme, koşu ve bisiklet gibi sporlar için şehirdeki en ideal adresler ise Pellerina (Mario Carrara), Colletta, Valentino/Vallere, Ruffini Parkları ile Po Nehri kıyıları ve şehrin 16 kilometre dışında bulunan görkemli La Mandria Bölge Parkı’dır.
 
La Mandria Bölge Parkı aynı zamanda Uluslararası At Merkezi’ni de içerisinde barındırmaktadır. Burada binicilik kurslarına katılmak veya atla gezintiye çıkmak mümkündür.
 
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Etiketler » Torino Grup Uçak Bileti Al   » Torino Grup Uçak Rezervasyonu   » Torino Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Torino Grup Uçak Bileti Al