İstanbul Venedik Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Venedik Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Şehre Bakış
​Türünün tek örneği olan Venedik, Adriyatik Denizi’nin incisidir. 1100 yıl boyunca devam eden bağımsız impatorluğu ve idari yapısıyla dikkatleri üzerine çeken Venedik’e kimileri “egemen” sıfatını yakıştırır. Kimi zaman “Adriyatik’in kraliçesi”, “suların şehri”, “köprülerin şehri”, “kanalların ve ışıkların şehri” olarak da anılan Venedik, birçok insan için her şeyden çok “romantizmin şehri”dir.
 
118 adacık üzerine kurulu kent, 160’dan fazla kanal ve bunları birbirine bağlayan 600’den fazla köprüden oluşur. Doğuyla batının uyumlu bir sentezi olan bu şehir, ne tam anlamıyla Avrupalı olabilmiştir, ne de tam olarak İtalyan. Bir zamanlar İtalya ve Avrupa’nın en güçlü devletlerinden biri olan Venedik Cumhuriyeti’nin başlangıcı, M.S. 5. yüzyılda, barbar saldırılarından kaçanların Venedik Lagünü’ne sığınmasına dayanır.
 
Zamanla büyüp gelişen ve İtalya’nın en güçlü ticaret merkezi unvanına kavuşan kentte, yönetim halk egemenliğinden ticaret yoluyla zenginleşen güçlü ve soylu kesimin eline geçer. Sık sık üstünlüğünü korumak amacıyla başka ülkelerle deniz savaşı yapan Venedik, 4. Haçlı Seferi sonrasında büyük kazançlar sağlar. Ancak savaşlar ve yeni ticaret yollarının keşfedilmesi, Venedik’in siyasal ve ticari gücünün 18. yüzyıla doğru zayıflamasına neden olur. 1797'de Fransızlar'ın eline geçen ve Milano'ya karşılık Avusturya'ya verilen Venedik, 1866'da Avusturya ile İtalya arasında çıkan savaşın sonunda İtalya'ya bağlanır.
 
Tarih boyunca Avrupa'nın en önemli kültür ve sanat merkezlerinden biri olan bu şehirde Bellini, Tiziano, Giorgione, Tintoretto gibi birçok büyük sanatçı yetişmiştir.
 
Günümüzde her yıl 12 milyon turist ağırlayan Venedik için turizm hem gelir kaynağı hem de şehrin en büyük düşmanıdır. Fazla turist sayısı şehrin yetersiz alt yapısı için büyük bir tehdit oluşturmakta ve su taşkınlarına neden olmaktadır. Ziyaretçi sayısını fazlalığı ve su taşkınlıkları çözülmesi gereken en önemli sorunlardandır.
 
Tüm bu olumsuzluklara rağmen üç yüzyıl önceki hâlini koruyan şehrin sokakları âdeta bir sanat eserini, masal diyarını andırır. Dar sokaklarda yürüyüp kanallarda dolaşmaya başladığınızda, asırlar boyu sanatçıları ve gezginleri kendine hayran bırakan Venedik’in müthiş mimarisiyle büyüleneceksiniz.
 
 
Nereler Gezilir?
​Venedik’te palazzolar, kanallar ve lagünlerle kendinizi bir masal diyarında hissedebilirsiniz. Üç bin yıldır kendini koruyan bu güzellik, birçok mekânı ilk hâliyle görmenizi sağlar.
 
Venedik’in en önemli özelliklerinden biri araç trafiğinin olmayışıdır. Dolayısıyla Venedik’e geldiğinizde şehri istediğiniz gibi, stres altında kalmadan gezebilirsiniz. Bir ucundan diğer ucuna birkaç saatte varabileceğiniz bu şehirde en çok tercih edilen ulaşım şekli yürümedir. Çok az kentte bulabileceğiniz bu özellik, şehri yeni tanıyanlar için ender keyiflerdendir.
 
Çevreyi biraz daha hızlı dolaşmak isterseniz, vaporetti adı verilen deniz otobüslerini veya deniz taksilerini tercih edebilirsiniz. Ve tabii ki, kanalların arasında romantik bir gezi düşlüyorsanız, gondol turu yapmadan Venedik’ten dönmemelisiniz.
 
Gezininize Napoleon’un deyişiyle “Avrupa’nın en zarif salonu” San Marco’dan başlayabilirsiniz. Yönünüzü belirlerken, Büyük Kanal’ı referans alarak şehri dörde bölebilirsiniz: Kuzeydoğu (Canneregio), kuzeybatı (San Polo ve Santa Croce), güneydoğu (San Marco ve Castello) ve güneybatı (Dorsoduro). Rahat yön bulabilmenizi sağlamak için binaların duvarlarındaki Rialto, Piazza San Marco, ACTV (vaporetto) ve traghetto (feribot) gibi yazılar size eşlik edecektir.
 
Venedik’i bir günde görmeye çalışmayın. Saklı dehlizlerini keşfetmek istiyorsanız asla bir gün yetmeyecektir. Eğer yeterli zamanınız yoksa, Piazza San Marco’dan başka bir yeri göremeyeceğiniz gibi şehrin doğal güzelliklerini görme şansını da yitirirsiniz.
 
SAN MARCO
 
Venedik’in en popüler bölgesi olan San Marco, şehrin önemli simgelerinden Basilica di San Marco’ya ev sahipliği yapar. Şehrin kalbi konumundaki bu bölge, vakti olmayan turistler için gezip görülecek tek yerdir. Burada sık sık lüks otellere, restoranlara ve mağazalara rastlayabilirsiniz.
 
Piazza San Marco
 
Tarihin tanıklık ettiği Venedik’in ana meydanı Piazza San Marco, şimdilerde güvercinlere, protestolara ve sayısız karnavala ev sahipliği yapıyor. Önceleri bir manastırın bahçesi olan meydan, 12. ve 13. yüzyıllardan sonra şehrin dini ve politik merkezi hâlini almıştır. Şehrin en önemli tarihi merkezi olan, Basilica ve Doge’s Palace (Dükler Sarayı) burada yer alır. Sadece tarih değil, eğlence ve kültür-sanat da bu meydanda buluşur. Elegant kafeler, açık hava orkestraları, şık butikler âdeta meydanı nakış gibi işler.
 
Campanile di San Marco
 
Şehrin ve Piazza’nın muhteşem görüntüsünü sunar size Campanile di San Marco.  Önceleri atış kulesi ve deniz feneri olarak kullanılan Venedik’in bu en yüksek kulesi, sizi bir asansörle100 m yüksekliğe taşır ve ardından Bazilika’nın egzotik kubbeleri ayaklarınızın altında uzanır.
 
Bu kuledeyken, baktığınız manzaranın 200 yıl önce J. W. von Goethe’nin baktığı manzarayla aynı olduğunu bilmek size tarihi yeniden yaşatır. Öyle ki 1609 yılında Galileo yeni teleskobunu düke göstermek için bu kuleye çıktığında bile manzara aynıymış.
 
1173 yılında ilk kez inşa edilen Campanile di San Marco, 14 Temmuz 1902’de yıkılmış ve tekrar aslına uygun olarak inşa edilen kule, 1912’de törenle açılmıştır. Ancak Campanile di San Marco da Venedik’teki pek çok kule gibi yana yatmaya başlamıştır.
 
Girişin ücretli olduğu kuleyi nisan, haziran, eylül, ocak aylarında her gün 09.30-19.00; temmuz, ağustos aylarında 09.00-21.00; kasım, mart aylarında 09.30-16.15 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: Piazza San Marco
Tel: +39 041 522 40 64
 
Torre dell’Orologio
 
Piazza’nın kuzeyinde bulunan ve Rönesans dokusu içeren bu saat kulesi, 15. yüzyılda Mauro Coducci tarafından tasarlanmıştır. Arap ve romen rakamlarıyla zamanı gösteren astrolojik saate de sahip olan kulede iki bronz Mağribi figürü ellerindeki çekici çana vurur.
 
Venedik efsanesinde, figürlerin cinsel organına dokunmanın cinsel gücü artırdığı inancı vardır.  Ayrıca ocak ayında kutlanan Epifanya ve mayıs ayında kutlanan İsa’nın Göğe Çıkışı haftası boyunca üç Müneccim Kral figürü ile borazan çalan bir melek her saat başında, Madonna’yı selamladıktan sonra törensel bir şekilde onun etrafında dönerek kaybolur.
 
Basilica di San Marco
 
Doğu ile batının muhteşem bir sentezi olan ve Venedik Cumhuriyeti’nin kendine bakışını gözler önüne seren Basilica di San Marco (Aziz Markos Bazilikası), şehrin en ünlü kilisesidir. Altın yaldızlı Bizans mozaiklerinden oluşan zengin dış tasarımı nedeniyle, 11. yüzyıldan itibaren kiliseye “Altınların Klisesi” anlamındaki “Chiesa d’Oro” denilmiştir.  
 
Bazilika, eğimli ve düzensiz zeminine rağmen iç mekânda ve dış cephede kullanılan tarzların birleşimi, her biri diğerinden farklı 500 sütunu ve farklı boyutlardaki beş alçak kubbesiyle mücevheri andırır.
 
Kilise ilk olarak, 828 yılında Dükler Sarayı’nın (Palazzo Ducale) içinde geçici olarak inşa edilmiş ve bir yangında yok olmuştur. Yerine yapılan ikinci kilise, 11. yüzyılda devletin gücünü çok daha iyi yansıtacak bir yapı inşa edilmesi amacıyla yıkılmıştır. 13. yüzyılın ilk yarısında Dükler Sarayı’na uygun olarak narteks ve yeni cepheler inşa edilmiş, mozaikler tamamlanmış ve kurşun kubbeler daha yüksek tahtalarla desteklenmiştir.
 
Bazilikanın dışı üç kısımdan oluşur: alt bölüm, üst bölüm ve kubbe. Alt kısımda, bronz kapılardan nartekse açılan renkli mermer sütunlarla çevrilmiş beş yuvarlak kemerli portal bulunur. Orta kapının yukarısında Romanesk sanatına ait üç kabartma yer alır. Üst kısımda İlahiyat ve Kardinal Fazileti heykeli, dört Savaşçı Azizler ve St. Mark; şehri seyreder. Şimdi korunmaya alınmış olan yaldızlı dört at da dışarıda sizi bekleyenler arasındadır.
 
Kilisenin içinde dolaşırken sizi narteksler karşılar. Burada sergilenen mozaiklerin bir araya getirilmesi hâlinde, bir dönümlük bir alanı kaplayacağı söylenir.  Narteksleri gezmeye W. B. Yeats’in “Tanrı’nın kutsal ateşi”nden (katedralin girişindeki küçük sundurma) başlamak en iyi seçim olacaktır. Bunun dışında Yaradılış, Nuh Efsanesi ve Tufan gibi Eski Ahit’te geçen olayların betimlendiği narteksler görülmeye değerdir.
 
Basilica di San Marco’yu pazartesiden cumartesiye 09.30-17.00, pazar günleri 14.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: Procuratoria di San Marco, San Marco 328, 30124, Venedik
Tel: +39 041 270 83 11
Fax: +39 041 270 02 34
Web site: www.basilicasanmarco.it
E-mail: biblioteca.proc@patriarcatovenezia.it
 
Bir not: Venedik kiliselerinde özellikle de Basilica di San Marco’da kısa şortlar ve açık elbiselerle girişe izin verilmez.
 
Bir not: Narteksleri her gün, 11.30-12.30 saatleri arasında ve cumartesi akşamları katedral ışıklandırıldığında görebilirsiniz.
 
Museo Marciano
 
Museo  Marciano, Aziz Markos’un en güzel hazinelerinin sergilendiği bir müzedir. Buraya Basilica di San Marco ana girişinin sağındaki merdivenlerden ulaşabilirsiniz.
 
Bu dört atın bir zamanlar Roma’daki Traianus Kemeri’ni süslediğine inanılmaktadır. Heykel; sonraları, Konstantinopolis’te bulunan hipodroma dikilmiş, 1204 yılında Dük Dandolo tarafından savaş ganimeti olarak alınıp Venedik’e getirilmiştir.
 
Müze, size Bazilika’nın içinden kesitler sunar niteliktedir. Cavalli di San Marco (San Marco Atları) müzenin en dikkat çekici parçasıdır. M.Ö. 200 civarında yapılmış olan bu bronz eserler, günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başarabilmişlerdir. Bazilika’nın önündeki atların orijinalleri olan bu eser, hava kirliliğinin yarattığı aşınmadan korunmak için iç mekâna taşınmıştır.
 
Pala d’Oro
 
Hristiyanlığın en değerli hazinesinin yer aldığı Pala d’Oro, 12. yüzyılda işlenmeye başlanmış bir altar tablosudur.  Basilica di San Marco altarının arkasında yer alır.  İncil’den sahnelerin yer aldığı bu eserin üzerinde binlerce mücevher bulunur: 1300 inci, 400 lâl taşı, 300 safir, 300 zümrüt, 90 ametist, 75 kırmızı yakut, 15 yakut, 4 topaz ve 2 kamayö.
 
Bir not: Eğer kalabalıktan hoşlanmıyorsanız Pala d’Ora’ya öğleden sonra geç saatlerde gitmenizi tavsiye ederiz.
 
Palazzo Ducale (Dükler Sarayı)
 
İlk olarak 9. yüzyılda Bizans tarzında bir şato olarak inşa edilen Doge’s Palace, çıkan yangınlar sonucunda tekrar tekrar inşa edilmiştir. Sarayın 15. yüzyıldan kalma ana kapısı Porta della Carta (Kâğıt Kapısı) Gotik tarzda tasarlanmıştır. Kapının, “kâğıt” adı, rivayetlere göre dükün emirlerinin buraya asılmasından gelir.
 
The Palazzo Ducale’de geziler sarayın lagün tarafındaki Porta del Frumento kapısından başlar. Avluda bulunan tören merdivenlerinin adı, Neptün ve Mars heykellerinin yerleştirilmesinden sonra, Scala dei Giganti adını almıştır. Ancak ziyaret sırasında, 1554-1558 yıllarında Sansovino tarafından yapılmış olan Scala d’Oro adındaki Altın Merdiven kullanılır.
 
Sarayda düklerin odalarında genellikle farklı sergiler geçici olarak yer alır. Saray’da ana gezi, Venedik’in devlet işlerinin yürütüldüğü odalardan başlar. Anticollegio’ya girerken duvarlarda Tintoretto’ya ait dört alegori bulunur. Bu alegorilerde, devletin tüm şartlar altındaki üstünlüğü betimlenmiştir. Pencerelerin karşısındaki duvarlarda sizi birbirinden değerli sanat eserleri karşılamaya devam eder. Jacobo Bassano’nun Kenan’a Dönen Yakub isimli eseriyle, Veronese’nin başyapıtı Europa’nın Kaçırılışı görebileceğiniz eserler arasındadır.
 
Saray’da ilerlediğinizde, karşınıza düklerin elçileri kabul ettiği Sala del Collegio çıkar. Onun yan tarafında önemli kararların alındığı oda, Sala del Senato ve Onlar Konseyi’nin toplantı odası Sala del Consiglio die Dieci bulunur. Salonlar içinde en görkemli olanı, Sala del Maggior Consiglio adı verilen, dükü seçmek ve ülke kararlarını almak için toplanılan Büyük Konsey Salonu’dur. Yaklaşık 2500 kişinin sığabileceği salonun bir duvarını, Tintoretto’nun Dante ile birlikte resmettiği Paradiso (Cennet) eseri kaplar. Bu eserin özelliği eski ustalara ait en büyük yağlı boya çalışması olmasıdır. Tavanda, Veronese’nin Venedik Taçlandırılması adlı eseri yer alır. Gezi, son derece estetik ölüm makinelerinin sergilendiği silah deposuyla sona erer.
 
Palazzo Ducale’i nisan ve ocak ayları arasında her gün 09.00-19.00, kasım ve mart ayları arasında 09.00’dan 17.00’ye kadar ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: San Marco 1,30124, Venedik
Tel: +39 041 271 59 11
Fax: +39 041 528 50 28
 
Bir not: Eğer isterseniz sarayda özel bir tur ayarlayıp hapishaneyi de gezebilirsiniz. Itinerari Segreti (Sırlara Yolculuk) adlı bu özel tur kapsamında ziyaretçilere açık olmayan işkence odasını ve Venedik’in ünlü yurttaşı Casanova’nın 1775 yılında kaçmayı başardığı hücreyi görebilirsiniz.
 
Sırlara Yolculuk turunu, çarşamba günleri hariç her gün 10.00-12.00 saatleri arasında alabilirsiniz.
 
İletişim için:
 
Tel: +39 041 271 59 11
 
Piazzetta San Marco
 
Piazzetta San Marco için Venedik’in antresi denir. Girişinde bulunan iki granit sütun, doğudan getirilmiş ve 1172 yılında şimdi bulunduğu yere konulmuştur. Sütunlardan birinin üstünde Venedik’in koruyucusu Aziz Theodoros, diğerindeyse “taş aslan” yer alır. Bu taşın doğu kökenli ve 2200 yıllık olduğu tahmin edilmektedir. 
 
Museo Correr
 
Museo Correr, Venedik tarihindeki sanat eserlerine ev sahipliği yapan bir kent müzesidir. Burada Jacopo Bellini, Giovanni, Carpaccio gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserleri bulunur. Ayrıca yine müzede bulunan denizcilikle ilgili bölümler ve günlük eşyalar da dikkat çekicidir.
 
19. yüzyıl Venedik sanat tarihinin sergilendiği Museo del Risorgimento’da Correr Müzesi’nin koleksiyonları arasında yer alır.
 
Museo Correr’u nisan ve ocak ayları arasında her gün 09.00-19.00, kasım ve mart ayları arasında 09.00’dan 17.00’ye kadar ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: San Marco 52, 30124 Venedik
Tel: +39 041 240 52 11
Fax: +39 041 520 09 35
 
CASTELLO
 
San Marco bölgesine birkaç dakikalık mesafede olan Castello, adını 8. yüzyılda bulunan bir kaleden alır. Bölgede, San Zaccaria Klisesi, Riva degli Schiavoni, La Pieta, Arsenale görülecek yerler arasındadır.
 
San Zaccaria
 
Piazza San Marco’nun doğusunda yer alan 16. yüzyıldan kalma bu kilise, Gotik- Rönesans tarzındadır. Kilise, Giovanni Bellini’nin Madonna ve Azizler adlı eseriyle süslenmiştir.
 
Vaftizci Yayha’nın babası olan Zekeriya’nın mezarı sağ koridorda yer alır. Burada 8. yüzyıldan kalan birkaç dükün mezarının sular altında kaldığını görebilirsiniz.
 
San Zaccaria’yı pazar günleri hariç her gün 10.00-12.00 ve 16.00-18.00 saatleri arasında görebilirsiniz.
 
Adres: Campo San Zaccaria, Venedik
Tel: +39 041 522 12 57
 
Riva degli Schiavoni
 
Bu Slav rıhtımı, adını bir zamanlar doğudan gelen Slav tüccarlardan almıştır. Her zaman botlarla dolu olan bu rıhtımda; hediyelik eşya tezgâhları, büfeler ve dondurmacıları bulabilirsiniz.
 
Biraz ileride Palazzo Dandolo Hoteli yer alır. Bu otelde Marcel Proust kalmış ve otel için şu cümleyi sarfetmiştir: “Venedik’e gittiğimde adresim hâline gelen rüyamı buldum”.
 
La Pieta
 
15. yüzyıldan kalan bu kilise, 1745-1760 yıllarında Giorgio Massari tarafından tekrar inşa edilmiştir.  Bu kiliseyi önemli kılan Vivaldi’nin 1705-1740 yılları arasında orkestra şefi olarak pek çok eserini burada yazmış olmasıdır. Şimdilerde de kilise, Vivaldi anısına verilen konserler için oldukça popüler bir mekândır.
 
Kiliseyi her gün 09.30-12.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.
 
Arsenale
 
18. yüzyılın sonlarında cumhuriyetin kadırga ve kalyonlarının imal edildiği yer olan Arsenale, bir zamanlar dünyanın en büyük tersanesiydi. Öyle ki Dante burayı ziyaret ettiğinde, cehennem sıcağında çalışan işçileri görüp “cehennem” adlı eserini yazmıştır.
 
Bazı binaları Biennale sırasında sergilere ev sahipliği yapan Arsenale’de 1460 yılına ait bir kemer bulunur ve bu kemeri M.Ö. 6. yüzyıla ait olduğu sanılan beyaz aslanlar korur.
 
Museo Storico Navale
 
Donanma Tarihi Müzesi’nde tarihe tanık olabilirsiniz. Düke ait yaldızlı saltanat kayığı görülmeye değerdir. Müzede bulunan savaş gemileri de ilginizi çekecektir.
 
Müzeyi pazar hariç her gün öğlene kadar görebilirsiniz.
 
Adres: Campo San Biagio, Arsenale
Tel: +39 041 520 02 76
 
DORSODURO
 
San Marco’dan, Büyük Kanal’ın her iki cephesini de kapsayan bölgeye Dorsoduro denir. Bu yerleşim bölgesi, restoran ve mağazaların yanı sıra şehrin üç önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor olmasıyla ünlüdür.
 
Accademia
 
Venedik sanatının en güzel koleksiyonuna sahip olan Galleria dell’Accademia, Venedik’te en çok ziyaret edilen yerler arasında gelir. Koleksiyon 14. ve 18. yüzyıllar arasında yapılmış resimleri kapsar. Eserler 24 salonda kronolojik bir sırayla sergilenir.
 
Dünyaca ünlü ressamların dünyaca ünlü eserleri bu galeride bulunur: Carpaccio’nun On bin Şehidin Çarmıha Gerilmesi, Mantegna’nın Aziz George, Giorgione’nin Yaşlı Bir Kadının Portresi, Veronese’nin Levillilerin Evinde Şenlik, Tintoretto’nun Aziz Markos’un Kaçırılışı, Tiziano’nun Pieta çalışmaları.
 
Galleria dell’Accademia’yı pazartesi 08.15-14.00 saatleri arasında, salı-pazar günleri arasında ise saat 19.15’e kadar gezebilirsiniz.
 
Adres: Campo della Carita, Dosoduro, Venedik.
Tel: +39 041 522 22 47
 
Collezione Peggy Guggenheim
 
Avrupa’nın en iyi ve kapsamlı modern sanat koleksiyonuna sahip olan müzede, Picasso’nun erken dönem çalışmaları, Chagall’ın eserleri ve Brancusi’nin Boşlukta Bir Kuş adlı eserleri en göze çarpan eserlerdendir.
 
Salı günleri hariç 10.00-18.00 saatleri arasında müzeyi gezebilirsiniz.
 
Adres: 704 Dorsoduro, I-30123, Venedik
Tel: +39 041 240 54 11
Web site: www.guggenheim-venice.it
 
SAN POLO VE SANTA CROCE
 
San Polo ve Santa Croce bölgeleri, Büyük Kanal’ın sol yakasının kuzey yarısında yer alır. Küçük marketleri, yerel barlarıyla Venedik’in en yaşanılası semtlerinden olan bu yerde, Frari Kilisesi’ni, Scuola Grande di San Rocco’yu ve Rialto pazarlarını görebilirsiniz.
 
Ponte di Rialto
 
Rialto, şehrin en eski mekânlarından biridir. Doğu ve batı arasında bir geçiş yolu oluşturan bu yer, Venedik’in ticaret noktalarından biri olmuştur. Bu nedenle Rialto için “Venedik’in arka salonu” da denir.
 
Burada bulunan Rialto Köprüsü, Büyük Kanal’ı ikiye böler ve üzerinde birçok mağaza barındırır. Bu mağazalarda ipek kravatlar ve mücevherler bulabilirsiniz.
 
Campo San Polo
 
Campo San Polo Kilisesi’nin giriş kapısı özellikle görülmeye değerdir. 15. yüzyıldan kalan orijinal kapı adeta tarihi bugüne taşır. Kiliseye girişler yan kapılardandır.
 
Kilisenin içinde Tinteretto’nun Son Yemek, Tiepolo’nun Kutsal Haç Yolu adlı eserlerini görebilirsiniz.
 
Kiliseyi pazartesi ve cumartesi günleri arasında saat 10.00-17.00, pazar günleri ise 13.00-17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.
 
Santa Maria Gloriosa die Frari
 
Kısaca Frari olarak anılan bu kilise, 1340-1469 yılları arasında yapılmıştır. Bu görkemli yapıda pek çok sanatçının eseri bulunur.
 
Buradaki en değerli eser, Tiziano’nun başyapıtı olarak değerlendirilen Meryem’in Göğe Yükselişi’dir. Sağ tarafta Donatello’nun Vaftizci Yahya heykeli yer alır. Koro koltuklarının girift oyma ve kakmaları dikkat çekicidir.
 
Frari’de en çok dikkat çeken diğer eserler ise büyük nefin iki yanına yerleştirilmiş olan biri Canova’ya diğeri de Tiziano’ya ait heykellerdir.  Ayrıca yine Tiziano’nun eşini betimlediği düşünülen Madonna di Ca’Pesaro da buraya gelmişken mutlaka görmeniz gereken eserlerdendir.
 
Kiliseyi pazartesi-cumartesi günleri arasında 09.00-18.00, pazar günleri 13.00-18.00 saatleri arasında görebilirsiniz.
 
Scuola Grande di San Rocco
 
İtalya’nın en önemli resim sergilerinden biri olan San Rocco’nun dekorasyonu için 1564 yılında Tintoretto görevlendirilmiştir ve sanatçı hayatının kalan 23 yılını burada bulunan 65 resmi yapmakla geçirmiştir.
 
Bu kilisede bulunan Çarmıha Geriliş ve Mısır’a Kaçış eserleri Tinterotto’nun görülmeye değer eserlerindendir.
 
San Rocco’u her gün saat 09.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: Campo San Rocco, San Polo
Tel: +39 041 523 48 64
 
BÜYÜK KANAL
 
Büyük Kanal 4 km’den fazla uzunluğuyla Stazione Ferrovia Tren İstasyonu’ndan başlar ve Basino di San Marco’da sona erer. Kanalı gezmek için her iskelede duran 1 nolu vaporetto’lara binebilirsiniz.
 
Kanalın her iki yakasında 200’ün üzerinde çoğu 14. ve 18. yüzyıllar arasında yapılmış gösterişli yapılar sıralanır. Binaların birçoğu devlet dairesi, otel, müze ya da sanat galerisi hâline gelmiştir.
 
Fondaco dei Turchi
 
13. yüzyıldan kalma olan bu bina Büyük Kanal’ın en eski yapılarından biridir. Osmanlı ve Ortadoğulu tacirler tarafından mola vermek için kullanılan bu han, şimdilerde Museo di Storia Naturale’ye (Doğa Tarihi Müzesi) ev sahipliği yapmaktadır. Sergide, günümüzde nesli tükenmiş hayvanlara yer verilir.
 
Müzeyi cumartesi ve pazar günleri 10.00-16.00 saatleri arasında görebilirsiniz.
 
Tel: +39 041 275 02 06
 
Ca’Pesaro
 
1682 yılında tamamlanan bu Barok yapı, şimdilerde uluslararası modern eserlere sahip bir Modern Sanat Müzesi’ne ve üst katında Asya Müzesi’ne ev sahipliği yapar.
 
Asya Müzesi’nde samuray silahları, zırhlar ve Avusturyalıların tazminat olarak Venediklilere verdikleri sanat eserleri sergilenir.
 
Bu bina içindeki iki müzeye de, çarşamba ve pazartesi günleri arasında 10.00-18.00 saatleri arası gelebilirsiniz.
 
Modern Sanat Müzesi Tel: +39 041 524 06 95
Asya Müzesi Tel: +39 041 524 11 73
 
Ca’ d’Oro
 
Büyük Kanal’ın sol tarafında bulunan Ca’ d’Oro orijinal olarak altın kaplamalarla inşa edilmiştir ve Büyük Kanal’daki en güzel dış cephelerden birine sahiptir.
 
Binanın içerisinde bulunan Franchetti Gallery’de önemli Rönesans heyketraşlarının eserlerini bulabilirsiniz. Franchetti Gallery’i pazartesi 08.15-14.00, salı ve pazar günleri arasında saat 19.45’e kadar görebilirsiniz.
 
CANNAREGIO
 
Venedik’in en kuzeyinde yer alan bölgedir Cannaregio. İlk Yahudi Ghetto’su burada kurulmuştur.
 
Ghetto
 
1797 yılına kadar Yahudilerin sadece bu bölgede yaşamasına izin verilmiştir. 17. yüzyılda Yahudilerden ağır vergiler alınmış, pek çok mesleği yapmalarına izin verilmemiştir. Bugün de Ghetto, Venedik’in en yoksul yerlerinden biridir.
 
Madonna dell’Orto
 
15. yüzyıla ait olan bu kilise, Meryem Ana ve bir çocuk heykeline ev sahipliği yapar. Aynı zamanda kilisenin iç mekânı Tintoretto’nun eserleriyle süslenmiştir. Son Yargı, Altın Buzağıya Tapınış, Bakire Meryem’in Tapınağa Sunulması adlı resimler bu eserler arasında yer alır.
 
Bu kiliseyi her gün 09.30-12.00 ve 15.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 
Santa Maria dei Miracoli
 
Şehrin en ilgi çekici kiliselerinden biri olan Santa Maria dei Miracoli, sıkça Venedik düğünlerine ev sahipliği yapar. Erken Rönesans döneminin izlerini taşıyan bu küçük, şirin kilise, 1481-1489 yılları arasında inşa edilmiş ve tavanı 50 aziz ve peygamber portresiyle süslenmiştir.
 
Kiliseyi pazar günleri 13.00-17.00, diğer günler 10.00-17.00 saatleri arasında gezebilirsiniz.
 
 
 
Ne Yenir?
​Venedik, deniz ürünleriyle yapılan yemeklerin ana vatanı sayılabilir. Restoranlarda başta çeşitli deniz ürünleri olmak üzere kaliteli İtalyan yemekleri bulabilirsiniz.
 
Aperitifler
 
Sarde in saor: Kuş üzümü ve kuru üzümle birlikte vinaigrette sosunda terbiye edilmiş kızarmış sardalya ve soğan.
 
Frutti di mare: Limon ve zeytinyağlı jumbo karides, ahtapot, midye ve kalamardan oluşan karışık deniz ürünleri.
 
Carpaccio: Mayonezle birlikte servis edilen ince dilimlenmiş biftek.
 
Başlangıçlar
 
Başlangıçlar genellikle makarna, risotto veya çorbadır. Risotto Venedik’in klasik yemeği olarak görülür. Pirinç genellikle taze sebze veya deniz ürünleriyle birlikte pişirilir.
 
Bingoli salsa: Venedik’in en meşhur makarna yemeğidir. Hamsi veya sardalya sosunda pişirilen erişteden oluşur.
 
Pasta e fagioli: Venedik’in kuzey taraflarında yenilen bu yemek, makarnalı fasulye çorbasıdır.
 
Ana Yemekler
 
Venedik’te ana yemek olarak deniz ürünlerini hemen hemen her restoranda yiyebilirsiniz. Kalkan, levrek, çipura, fener balığı, dülger mönülerde sıkça görülür. Ama bunun dışında Venedik’e ait yerel lezzetler de vardır.
 
Anguilla alla veneziana: Limon, zeytinyağı ve ton balığı sosunda pişirilmiş yılan balığı.
 
Seppia al nero: Kendi mürekkebinde pişirilip mısır püresiyle servis edilen mürekkep balığı.
 
Fegato alla veneziana: Soğanlı dana ciğeri; şehrin en popüler et yemeğidir.
 
Tatlılar
 
Venedik’te en yaygın tatlı tiramisu ve dondurmadır.
 
İçecekler
 
Venedik’te alkolsüz olarak kışları sıcak çikolata, yazları ise buzlu çay içilir. Eğer alkollü olarak yeni bir şeyler denemek isterseniz, Fruli bölgesinde üretilen Pinot Grigio ve vini della casa (ev şarabı)’yı deneyebilirsiniz.
 
 
Ne Alınır?
​Venedik’te, yöresel eşyalar ve el sanatları bulmanız mümkündür. Genel bir kural olarak lüks mağazalar (mücevher, deri vb...) Piazza San Marco civarında bulunur. Eğer pahalı el işlerine bakıyorsanız, Frezzeria’daki mağazalara bakabilirsiniz. Ünlü İtalyan markalarını da, Ruga Rayano ve Calle Seconda dei Saoneri Caddeleri’nde bulabilirsiniz.
 
Venedik’te en popüler hediye, cam ürünleridir. Çeşitli renklerde camlarda göz alıcı modeller ve dizaynlara rastlayabilirsiniz. Cam ürünleri Murano’daki üreticilerden temin ederseniz sizin için daha hesaplı olabilir.
 
Bir diğer hediye ise, maskedir. Venedik Karnavalı’nın simgesi olan maskeler, Commedia dell’Arte’deki genç sanatçılar tarafından dizayn edilirler. Siz de beğendiğiniz bir maskeyi, güzel bir Venedik hatırası olarak evinize ya da sevdiklerinize götürebilirsiniz.
 
Venedik’ten geleneksel dokuma da alabilirsiniz. Burano’daki küçük müze, dantelleri görmek için en iyi yerlerden biridir. Eğer Burona’ya gidecek vaktiniz yoksa San Marco civarında reprodüksiyon ürünlerden satın alabilirsiniz.
 
İtalya’nın ünlü lezzeti makarnalardan Venedik’te paketlenmiş olarak bulabilirsiniz. Böylece farklı çeşit ve lezzetlerdeki İtalyan makarnalarını evinize taşıyabilirsiniz. Domatesli, sarımsaklı, ıspanaklı hatta çikolatalı makarna bile alabilirsiniz. Süpermarketlerde ayrıca pek çok makarna sosu bulabilir, yanınızda götürebilirsiniz.
 
Nasıl Eğlenilir?
​Venedik sizi kültürel eğlence bakımından doyuracak bir niteliğe sahiptir. Yıl boyunca sahne gösterileri, festivaller ve sanat sergileri şehre eşlik eder.
 
Gece hayatı ise piyano barlar ve San Marco civarındaki barlarda yaşanır.
                                                                                             
Kültürel etkinlikler
 
Barok ve koro resitalleri Venedik’te çok sık yapılır. Özellikle Venedikli besteci Vivaldi üzerine uzmanlaşmış kişilerin gösterdikleri performanslar ilgiyle izlenir.
 
La Fenice
 
Avrupa’nın en güzel binası olarak adlandırılan La Fenice’de opera gösterileri gerçekleşir. 1996 yılında çıkan yangınla büyük zarar gören bina, 2004 yılında “La Traviata” gösterisiyle yeniden kapılarını açmıştır.
 
Adres: Campo San Fantin, Venedik
Web site: www.teatrolafenice.it
Tel: +39 041 786 511
 
Teatro Malibran
 
1678 yılında inşa edilen bina, ünlü diva Maria Malibran’a adanınca 19. yüzyılda adı Malibran olarak değiştirilmiştir.
 
Adres: Cannaregio 5873, Venedik
Tel: +39 041 786 601
 
Festivaller
 
Venedik Karnavalı
 
İlk kez 1268 yılında düzenlenen Venedik Karnavalı’nın en önemli simgesi maskedir. Karnavalda maske takılmasının amacı sosyal sınıf ayrımcılığına tepki göstermek ve herkesin eşit olduğunu vurgulamaktır.
 
Karnavalın teması her sene değişir, kostüm ve maskerler de buna göre şekillenir. Karnavalda en gözde iki maske Batua ve Punchinella’dır. Erkeksi bir görünüme sahip olan Batua siyah şapka ile takılır. Punchinella’nın ise upuzun ve sarkık burun görünümü vardır. Karnaval'daki maskelerin ortak özelliği; gizemli, çılgın ve korkutucu olmalarıdır.  
 
Karnaval, 2 Şubat’ta başlar ve günahların affedildiğine inanılan salı gününde sona erer. Bu süre içerisinde eski düellolar canlandırılır, dev kuklalarla gösteriler düzenlenir.
 
 La Biennale d’Arte (Venedik Bienali)
 
Dünyanın en eski ve en önemli sanat festivallerinden biri olan Venedik Bienali, sonu tek sayılı olan yıllarda kutlanır. Haziran ve eylül ayları açık olan sergiler kapsamında, ülke sanatından örneklere yer verilir. Bienal sergilerine, Giardini Pubblici ev sahipliği yapar ve 40 farklı ülkeden gelen eserler burada sergilenir.
 
Kulüpler ve Barlar
 
Venedik nüfusunun yaşlı olmasından dolayı gece hayatı pek hareketli değildir. Dorsoduro, öğrenci bölgesinde olmasından dolayı en çok eğlence mekânının bulunduğu yerler arasında gelir.
 
Margaret DuChamp, meydanın en çok tercih edilen barlarındandır.
 
Orange, house müzik yapan lounge bardır.
 
Bistrot de Venice, San Marco’da Calle dei Fabbri üzerinde bulunan bu bar da gece geç saatlere kadar açıktır. Bazı geceler şiir dinletileri de düzenlenir.
 
Antico Martini, en iyi bilinen gece kulüplerinden biridir. Gece saat 2’ye kadar açıktır.
 
Spor
 
Venedik’te yüzme dışında pek fazla yapılan bir spor dalı yoktur. Biri Giudecca’da diğeri Sant’Alvise durağında olmak üzere halka açık iki havuzu bulunur.
 
Haziran ayından eylül ayına kadar Lido sahillerinde çeşitli su sporları da yapabilirsiniz.
 
Şehir, araç trafiğine kapalı olduğundan jogging Venedik’te yapılabilecek en güzel sporlardan biri yürüyüştür. Sabah erken kalkın ve şehrin tadını çıkarın.
 
Venedik Maratonu
 
Ekim ayında düzenlenen maratona her yıl yaklaşık 6 bin kişi katılır. Yarış Palladian Villas’ta başlar ve Piazza San Marco’da sona erer.
 
Venedik Gondol Yarışları
 
Eylül ayında yapılan bu yarışlarda Rönesans dönemine ait tarihi mürettabat kostümleri giyilir. Yarış, Büyük Kanal’da gerçekleşir ve adeta bir görsel şölene dönüşür.
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Venedik Grup Uçak Bileti Al   » Venedik Grup Uçak Rezervasyonu   » Venedik Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Venedik Grup Uçak Bileti Al