İstanbul Vilnius Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Vilnius Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Litvanya’nın başkenti Vilnius’un adı, şehri ikiye bölen Vilnia Nehri’nden gelmektedir.
 
Litvanyaca “büyük dalga” anlamına gelen vilnis kelimesi, zaman içerisinde dilden dile türeyerek nehrin ve başkentin isim kaynağı olmuştur.
 
Yazılı kaynaklarda, Vilnius bölgesinden ilk kez 1323 yılında bahsedilmeye başlanmıştır.
Zaman içerisinde zengin bir tarihî mirasa sahip olan bölge, Sovyetler Birliği döneminde ve öncesinde gerçekleşen savaşlarda önemli mimari miraslarının büyük bir bölümünü kaybederek harap olmuştur.
 
1991 yılında Sovyetler Birliği’nden ayrılan ve bağımsız bir ülke olan Litvanya, Avrupa Birliği’ne girmesi ve 2009 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi ile birlikte hızlı ve büyük bir yenilenme sürecine girmiştir.
Günümüzde Litvanya, Orta Çağ esintileri taşıyan tipik bir Avrupa kenti formuna bürünerek geçmişte oluşan yaralarını başarıyla silmiştir.
 
Savaşlarda zarar gören yapı ve eserlerin asıllarına uygun bir biçimde başarı ile restore edilmesi sayesinde, görülmeye değer bir çehreye sahip olan Vilnius’ta; bilhassa Orta Çağ dönemine ilgi duyanların ziyaret etmekten hoşnut kalacağı, nostaljik yapılarla ve sanat eserleriyle dolu büyüleyici bir “tarihî şehir” bölümü bulunur.
Yemyeşil doğal parkları, huzur verici göl ve nehirleri ile doğal bir başkent havasına sahip olan Vilnius; dinamik kültür ve sanat atmosferi ve eğlenceli festivalleri ile de, Avrupa’nın en gözde tatil rotalarından biri olmaya adaydır.
 
Çok sayıda üniversiteye ev sahipliği yapması nedeniyle, genç bir nüfusa sahip olan Vilnius’ta; gece hayatı ve eğlence sektörü oldukça gelişmiştir. Bilhassa şehir merkezinde keyifli bir gece gezmesi için gidilebilecek birçok restoran, sokak kahvesi, bar, tiyatro, konser salonu, disko ve gece kulübü yer almaktadır.
 
 
Nereler Gezilir?
Vilnius ve çevresinde kışları don ve kar eşliğinde soğuk ve fırtınalı, yazları ise güneşli ve sıcak ama boğucu olmayan bir iklim yaşanmaktadır.
 
Vilnius'u ziyaret etmek için en uygun olan dönem, yaz mevsimine denk gelen mayıs - eylül ayları arasıdır. Bu dönemde şehirde berrak ve serin bir hava hüküm sürmektedir.
 
Huzur verici ve eğlenceli bir atmosfere sahip olan Vilnius, Litvanya'nın en ilgi çekici seyahat rotalarından biridir.
Vilnius seyahatinizin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat etmek gerekmektedir.
Merkez tren istasyonu ve çevresi, şehirde dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Bu civarda dolaşırken çantanızı dikkatli bir şekilde taşımalı ve hava karardıktan sonra mümkünse bu civarda bulunmamalısınız.
 
Bilhassa şehrin merkeze uzak sokak ve parklarında gece ışıklandırmalarının düzgün çalışmadığı sık sık dile getirilen bir durumdur. Böyle karanlık bölgelerde yalnız dolaşmamaya dikkat etmeniz önerilmektedir. 
Banliyölerdeki gece kulüplerini ziyaret ederken gidiş ve dönüşlerde ulaşım aracı olarak tren yerine taksiyi tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Geceleri, tren seferlerinde soygunculuk olayları; gündüze oranla daha sık görülen bir durumdur.
 
Tarihî Şehir
 
Vilnius şehir merkezi boyunca yayılan Tarihî Şehir bölümü, 13. ile 19. yüzyıllar arası inşa edilmiş büyüleyici güzellikteki nostaljik yapılarla doludur.
Yahudi mahallesi olarak bilinen ve otantik bir atmosfere sahip olan Tarihî Şehir, 1994 yılında UNESCO Dünya Tarihi Mirası listesi kapsamına alınmıştır.
2009 yılında Avrupa Kültür Başkenti olması kararlaştırılmış olan Vilnius; bu vesile dolayısıyla eskiyen tarihî miraslarını, büyük bir yenileme sürecinden geçirmiştir.
Günümüzde asıllarına uygun olarak yenilenmiş olan binaların büyük bir bölümü; otel, pansiyon, restoran, bar ve kafe olarak hizmet vermektedir.
Tarihî Şehir bölümünün Arnavut kaldırımlı ve labirent sokakları, özgün ve otantik dükkân ve mağazalara ev sahipliği yapmaktadır.
Fotoğraf ve tarih meraklılarının gezmekten büyük keyif alacağı bu nostaljik semt, şehrin ve ülkenin tarihî sürecine ışık tutan etkileyici bir atmosfere sahiptir.
 
Şehrin bu bölgesinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yapılar arasında; Aziz Ann ve Aziz Bernardine Kiliseleri, Litvanya Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Vilnius Katedrali, Aziz Catherine Kilisesi, Kutsal Ruh Kilisesi, Vilnius Üniversitesi ve sınırları dâhilinde yer alan Aziz John Kilisesi, Vileisis Sarayı, Gediminas Kalesi ve Litvanya Ulusal Müzesi bulunmaktadır.
Tarihî Şehir bölgesinin en popüler semtlerinden biri, Uzupis'tir. Bu semt; sokak sanatçılarının, gezginlerin ve bohem hayatı benimsemiş olanların buluşma noktasıdır.
Renkli ve otantik bir atmosfere sahip olan Uzupis Meydanı ayrıca, sur borusunu üfleyen Melek Cebrail Heykeli'ne ev sahipliği yapmasıyla da ünlüdür.
 
Adres: Tarihî Şehir, Vilnius
 
Vilnius Katedrali
 
Yüksek sütunlu Yunan mimarisine benzer formu ile dikkatleri üzerine çeken Vilnius Katedrali, şehrin en beyaz yapısı olmasıyla ünlüdür.
Tarihî Şehir bölümü içerisinde yer alan katedral, en sık ziyaret edilen dinî gezi rotalarından biridir.
Katedralin bulunduğu noktanın geçmişte bir Pagan tapınağı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu bölge üzerine ilk olarak 1251 yılında bir kilise inşa edilmiştir. 
 
Daha sonra yıkılan bu kilisenin yerine 1387 yılında gotik mimari stiline sahip bir başka kilise yapılmıştır.
Tarih süresince büyük hasarlar alan bu kilisenin yerine ise son olarak 18. yüzyılın ünlü mimarlarından biri olan Laurynas Gucevicius tarafından günümüzdeki katedral inşa edilmiştir.
Zengin bir tarihî geçmişe sahip olan katedral, çok sayıda kıymetli sanat eseri ve objeye ev sahipliği yapmaktadır.
Katedralin sahip olduğu en dikkat çekici mimari eser,1623 yılında katedral alanı içerisinde inşa edilmiş olan Casimir Şapeli'dir.
Şapel içerisinde ünlü sanatçı Constantino Tencallo'nun gümüş kaplama heykelleri yer almaktadır.
 
Vilnius Katedrali'nin önünde bulunan kare şeklindeki taşlarla kaplı avlu bölümündeki taşlardan bir tanesinin üzerinde Litvanyaca mucize anlamına gelen stebuklas kelimesi yazmaktadır.
Bu kareyi bulup üzerinde dikilerek dilek tutan ve etrafında 3 kez dönen kişinin dileğinin en kısa zamanda gerçekleşeceği, bir şehir efsanesi olarak dilden dile dolaşmaktadır.
Katedralin hemen yanında bulunan Belfry Saat Kulesi, asıl olarak 13. yüzyılda bölgede var olan Alt Kale'ye ait bir gözetleme kulesi olarak inşa edilmiştir.
 
16. yüzyılda yenilenerek saat kulesi olarak kullanılmaya başlanan yapının saati, işçilik bakımından tam bir sanat eseridir ve 17. yüzyılda imal edilmesine rağmen hâlâ hiçbir tamir gerektirmeksizin zamanı düzgün bir şekilde göstermektedir.
Vilnius Katedrali, 07.00 - 19.30 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Katedros Caddesi, No: 1, Vilnius
Telefon: (+370) 5 261 11 27
Web: www.katedra.lt
 
Aziz Catherine Kilisesi
 
1743 yılında barok ve rokoko mimari stillerinin mükemmel bir karışımı olarak tasarlanıp inşa edilmiş olan Aziz Catherine Kilisesi, Benedictine Manastırı ile sırt sırta vermiş birleşik bir yapıdır.
Mimari olarak yapışık bir hâlde bulunmalarının yanı sıra kilisenin içerisinden dar bir koridor ile manastıra giriş yapmak da mümkündür.
Kilisenin güney batı kanalına ek olarak, küçük bir yapı şeklinde göze çarpan Sonsuzluk Tapınağı inşa edilmiştir.
Pembe beyaz rengi, alçı işlemeli dış süslemeleri ve ince uzun zarif kuleleri ile Aziz Catherine Kilisesi, şehrin en göz alıcı dinî yapılarından biridir.
 
Kilisenin içinin muazzam bir akustik ses kalitesine sahip olması dolayısıyla, bu mekânda sık sık konserler düzenlenmektedir.
Kilise, ayrıca ziyaretçilerin huzurlu bir şekilde zaman geçirebilecekleri yemyeşil bir ön bahçeye sahiptir.
 
Adres: Vilniaus Caddesi, No: 30, Vilnius
Telefon: (+370) 5 262 04 21
Web: www.kultura.lt
 
Vilnius Üniversitesi ve Aziz John Kilisesi
 
1579 yılında kurulmuş olan Vilnius Üniversitesi, Doğu Avrupa'daki en eski yükseköğrenim merkezlerinden biridir.
Nostaljik binaları ve içerisinde barındırdığı büyüleyici gotik stile sahip Aziz John Kilisesi sayesinde popüler bir turistik durak olan üniversite, yemyeşil geniş bahçeleri ve huzurlu atmosferi ile sakin bir kültürel gezi deneyimi vadetmektedir.
 
1426 yılında inşa edilmiş olan Aziz John Kilisesi'nin dış cephesi, 18. yüzyılda dünyaca ünlü Litvanyalı mimar Johan Christoph Glaubitz tarafından yeniden tasarlanarak restore edilmiştir.
Sovyetler Birliği döneminde depo olarak kullanılmış olan yapı, günümüzde yeniden kilise olarak hizmet sunmaktadır.
Kilisenin 68 metrelik göz alıcı dev çan kulesi, tarihî şehir bölümünde yer alan en uzun mimari yapı olma özelliğine sahiptir.
Üniversite bünyesine dâhil olması dolayısıyla Aziz John Kilisesi, zaman zaman konserler başta olmak üzere çeşitli öğrenci etkinlikleri için kapılarını bir kültür merkezi olarak da halka açmaktadır.
 
Vilnius Üniversitesi ve Aziz John Kilisesi, pazar günleri haricinde haftanın her günü 10:00 - 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
Adres: Aziz Jono Caddesi, No: 12, Vilnius 
Telefon: (+370) 5 212 17 15
 
Gediminas Kalesi
 
13. yüzyılda tahta olarak inşa edilmiş olan ve şehri tıpkı bir kartal gibi tepeden süzen Üst Kale, zaman içerisinde restore edilerek kilden bir yapıya dönüştürülmüştür.
Sovyetler Birliği döneminde büyük bir bölümü yıkılan Üst Kale'nin sağ kalmayı başarabilmiş küçük bir kısmı baz alınarak aslına uygun bir biçimde yapılan restorasyon çalışmaları ile bugünkü Gediminas Kalesi inşa edilmiştir.
 
Kırmızı kiremitlerden oluşan göz alıcı Gediminas Kalesi'nden panoramik bir Vilnius manzarası izlenmektedir.
Kale içerisinde, Litvanya ve Vilnius tarihine ışık tutan değerli belge ve tarihî eserlerin sergilendiği bir müze de yer almaktadır.
 
Adres: Arsenola Caddesi, No: 5, Vilnius
Telefon: (+370) 5 261 74 53 
Web: www.vilnius-tourism.lt/en/tourism/places-to-visit/top-20/gediminas-tower
 
3 Haç Tepesi
 
Gediminas Kalesi'nin hemen yanında Tarihî Şehir bölümünün sınırları içerisinde yer alan bir tepenin üzerinde, gökyüzüne uzayan yan yana dikilmiş üç beyaz haç heykeli göze çarpmaktadır.
Bu heykeller asıl olarak çarmıha gerilip öldürülen ve Vilnia nehrine atılan Fransisken rahiplerinin anısına 17. yüzyılda inşa edilmiştir. Ancak heykeller Sovyet döneminde tamamen yıkılmıştır.
1989 yılında Litvanya'nın bağımsızlığını ve devlet olarak kimliğini simgelemesi amacıyla yeniden inşa ettirilen heykeller, zaman içerisinde önemli birer mimari sembol hâline gelmiştir.
Kalnu Parkı içerisinde yer alan 3 Haç Heykeli'ni ziyaret ederek tepenin en üst noktasından büyüleyici bir şehir manzarası izleyebilirsiniz.
 
Ayrıca yemyeşil ağaçlarla bezeli Kalnu Parkı da sakin ve huzurlu bir yürüyüş yapmak isteyenler için ideal bir gezi noktasıdır.
 
Adres: Kalnu Parkı, Vilnius
 
Ulusal Litvanya Müzesi
 
Aslen 1850 yılında kurulan, ancak siyasi değişim dönemleri neticesinde ev sahipliği yaptığı birçok eser ve belgesi yurt dışına çıkarıldığı gibi kurum olarak da kapatılan Ulusal Litvanya Müzesi; bugünkü konumuna 1992 yılında ulaşmayı başarmış ve kapılarını halka yeniden açmıştır.
 
Arkeoloji, tarih ve etnik kültür bölümlerinden oluşan müzede; M.Ö. 13. yüzyıldan günümüze değin uzanan geniş bir yelpazede on binlerce eser sergilenmektedir.
Ekim - nisan ayları arasındaki kış döneminde pazartesi ve salı günleri kapalı olan müze, haftanın diğer günleri 10:00 - 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.
Şehrin en prestijli kültür merkezlerinden biri olan Ulusal Litvanya Müzesi, mayıs - eylül dönemleri arasındaki yaz sezonunda ise, yalnızca pazartesi günleri kapalı bulunmaktadır.
 
Adres: Arselano Caddesi, No: 1, Vilnius 
Telefon: (+370) 5 262 77 74
Web: http://www.lnm.lt/en
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Vilnius'un hemen dışında, farklı seyahat anıları edinmenizi sağlayacak birçok gezi rotası bulunmaktadır.
 
Avrupa Parkı
 
Vilnius şehir merkezinin birkaç km uzağında bulunan Avrupa Parkı, büyüleyici sanat eserleriyle donatılmış bir açık hava parkıdır.
Avrupa Parkı, 90 farklı ülkenin sanatçılarının ürettiği heykellerle bezenmiş bir ormanlık alandan oluşmaktadır.
Bu 90 yabancı sanatçının arasında; Magdalena Abakanowicz, Sol LeWitt ve Dennis Oppenheim gibi dünya çapında ünlü olanlar da mevcuttur.
 
Doğa ve sanatla iç içe huzurlu bir gün geçirmek için ideal bir gezi rotası olan Avrupa Parkı'nda, sergilenen sanat eserleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için ücretli bir şekilde rehberli tur hizmeti de sunulmaktadır.
İçerisinde ayrıca bir postane, kafe ve hediyelik eşya mağazası da bulunan Avrupa Parkı, 10:00 - 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Yemyeşil doğal güzelliği ile de en az içerisinde yer alan heykeller kadar adından söz ettiren Avrupa Parkı'na, şehir merkezindeki Kalvariju Caddesi üzerindeki Zalgirio durağından hareket eden ve üzerinde Zalgirio-Europos Parkas-Skirgiskes yazan otobüslerle 20 dakikalık bir yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz.
Adres: Joneikiskiu Banliyösü, Vilnius 
Telefon: (+370) 5 237 70 77
Web: www.europosparkas.lt
 
Trakai
 
Vilnius sınırlarının 20 km batısında bulunan Trakai, şehir atmosferinden bunalanlar için ideal bir kaçış noktasıdır.
Trakai sınırları içerisinde büyüleyici güzellikleri ile adlarından söz ettiren beş adet göl bulunmaktadır.
Bu göller içerisinde, şehrin kıyısında yer alan Galve; kıyılarında bisiklet ve spor parkurları ve piknik alanları barındırmaktadır.
Nehrin üzerindeki tepede tüm ihtişamıyla yer alan Trakai Kalesi; Litvanya'da bulunan, Orta Çağ dönemine ait en görkemli ve göz alıcı yapılardan biridir.
 
Litvanya'nın Orta Çağ'da nasıl bir atmosfere sahip olduğunu gözlemlemek ve doğal güzelliklerle dolu bir banliyöde şehrin karmaşasından uzakta, huzurlu ve dinlendirici bir gün geçirmek için Trakai'yi ziyaret edebilirsiniz.
Trakai'ye araba kiralayarak veya toplu taşıma araçlarını kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz.
 
Araç kiralayacak olanlara A16 numaralı otoyolu takip etmeleri, otobüsü tercih edeceklere ise şehir merkezindeki otobüs garından banliyö otobüsleri bölümüne gelerek 6, 7 veya 8 numaralı otobüse binmeleri önerilmektedir.
 
 
Ne Yenir?
Doğu Avrupa ve İskandinavya ülkelerinden ilham alan Litvanya mutfağında; domuz eti, patates, kırmızı et, mantar, süt ürünleri ve sebzeler; sıklıkla kullanılan malzemeler arasında yer alır.
Bernardinu, Pilies, Vilniaus, Stikliu, Traku ve Universiteto Caddeleri; şehrin en ünlü restoran, kafe ve pastanelerine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Yerel mutfak haricinde Vilnius’ta Fransız, Rus, Çin, Thai, Hint ve İtalyan mutfaklarından başarılı örnekler sunan birçok restoran da bulunmaktadır.
 
Temel yemekler…
 
Litvanya mutfağının en ünlü yemeklerinden biri, bilhassa yaz aylarında tüketilen soğuk kremalı pancar çorbası salti barsciai’dir.
Pembe renge sahip bu hoş görünümlü çorbanın içerisinde haşlanmış pancar, ekşi krema, salatalık, dereotu, yeşil soğan ve süt bulunmaktadır. Çorba, genellikle haşlanmış patates ve yumurta eşliğinde servis edilmektedir.
 
Ana malzemesi patatesten oluşan, yerel mutfağa ait iki önemli lezzet; fırında pişirilen patatesli sosis yemeği vedarai ve patatesli krep bulviniai blynai’dir.
Skilandis adı verilen tütsülenmiş kırmızı et ve yılan balığı; Litvanya mutfağına ait salata; ordövr ve sandviçlerde sıklıkla kullanılmaktadır.
İnce kesilmiş biftek veya balık dilimlerinin rulo şeklinde katlanıp içinin yumurta, mantar, patates, turşu ve ince kıyılmış sebze çeşitleri ile doldurulması ile elde edilen yemeğe; zrazy adı verilmektedir.
 
Rulo olarak katlanıp bir anlamda dolma hâlini alan bu spesiyalin dışı, tavada çıtır bir hâle gelene kadar kızartılmaktadır.
İçi kıyma, mantar ve peynir ile doldurulan patates dolmasına cepelinai denmektedir.
 
Cepelinai spesiyali, üzerine tereyağı ve ekşi kremadan oluşan bir sos dökülerek servis edilmektedir.
Litvanya mutfağına özgü ev köftesinin adı kotletai’dir. Kotletai spesiyali, yanında genellikle patates ve özel köfte sosu ile servis edilmektedir.
 
Tatlılar…
 
Litvanya mutfağına ait tatlıların büyük bir bölümü, pyragas adı verilen keklerden oluşur.
Elma, erik ve şeftali; pyragaslarda en sık kullanılan meyve çeşitleridir. Dikdörtgen bir biçimde pişirilen bu kekler, küçük kareler hâlinde dilimlenerek servis edilmektedir.
Litvanya mutfağına ait tatlı ve hamur işlerinde, hem tat verme hem de süsleme amacıyla sıklıkla, haşhaş tohumu kullanılır.
Vilnius pastanelerinde birbirinden göz alıcı meyve ve şekerlemelerle süslü tartlar dikkat çekmektedir.
 
Yerel mutfakta torte adı verilen ve çikolatalı, meyveli ve kahveli başta olmak üzere hemen her çeşidi bulunan turtaları, kavine adı verilen kafelerde kahve eşliğinde tüketmek oldukça popülerdir.
Litvanya usulü taze süt ve meyvelerden hazırlanan dondurmaya ledai adı verilmektedir. Ledai, serinletici özelliği nedeniyle yaz aylarında şehirde en sık tüketilen tatlı çeşididir.
İçi reçel, krema veya çikolata ile doldurulmuş tatlı yuvarlak hamurlara spurgos denilmektedir. Spurgos, Litvanya’ya ait bir nevi yerel doughnut çeşididir.
 
Kızgın yağda kızartılan ve üzeri pudra şekeri ile süslenen tatlı küçük hamur parçalarının adı krustai’dir.
Kırmızı yaban mersini, Litvanya genelinde tatlılarda sık sık kullanılan bir meyvedir.
Šaltnosiukai, içi kırmızı yaban mersini reçeli ile doldurulmuş ve kızartılmış hamurlardan oluşan lezzetli bir tatlı çeşididir.
 
Atıştırmalıklar…
 
Vilnius’ta popüler olan atıştırmalık yiyeceklerin başında, kibinai adı verilen içi baharatlı kuzu etinden kıyma ile doldurulan küçük kapalı pideler gelmektedir.
Çiğ böreğin Litvanya mutfağındaki adı cheburekai’dir.
Rus mutfak kültürü kökenli olan ve şehirde sıklıkla tüketilen cheburekai atıştırmalıklarının içindeki harç; isteğe bağlı olarak peynirli, kıymalı, patatesli ve elmalı olarak hazırlanabilmektedir.
Litvanyaca’da “küçük parmaklar” anlamındaki piršteliai prie alaus, parmak şeklinde kızartılmış hamurdan oluşan ve genellikle alkollü içeceklerle birlikte servis edilen bir atıştırmalık çeşididir.
Kepta duona, uzun ince bir şekilde kesilmiş ekmek parçalarının önce kızgın yağda kızartılıp ardından sarımsakla ovulmasından elde edilen bir bar atıştırmalığıdır.
 
Ne içilir? 
 
Litvanya’da popüler olan alkollü içeceklerin başında bira ve votka gelmektedir.
Ülke genelindeki en favori yerel bira markaları arasında; Svyturys, Kalnapilis, Utenos, Horn ve Gubernija bulunmaktadır.
Litvanyaca’da alus, bira anlamına gelmektedir.
En popüler yerel üretim votka markası ise Lithuanian degtine’dir.
Bal ve yerel bitkilerin karışımından elde edilen aromatik likör midus (mead); yerel kültüre ait, bilinen en eski alkollü içecektir.
Şifalı etkilere de sahip olduğu düşünülen midus likörü, Vilnius’tan sevdikleriniz için satın alabileceğiniz hediye seçenekleri arasındadır.
Şehirde sıklıkla tüketilen alkolsüz içeceklerin başında papatya çayı gibi bitki çayları, siyah çay ve kuşburnu gelmektedir.
Gira, ekmek mayasından elde edilen tatlı ve alkolsüz bir gazlı içecek çeşididir.
Kava, yerel dilde “kahve” anlamına gelmektedir. Yerel kahve çeşitleri, genellikle espresso gibi sert aromalıdır.
27 farklı bitkiden oluşan ünlü yerel likör trauktine’nin, geçmiş çağlarda bölgede ilaç olarak kullanıldığı ve şifalı özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.
 
 
 
Nasıl Eğlenilir?
Vilnius; tarihî yapıları, canlı gece hayatı, lüks restoranları, ışıltılı alışveriş merkezleri, otantik çarşıları ve büyüleyici kültür-sanat aktiviteleriyle ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil deneyimi vadeder.
 
Müzik
 
Vilnius'ta popüler olan müzik türleri; folk, caz ve klasik müziktir.
Şehirde popüler olan yerel halk müziği sutartines, çok sesli vokal topluluklar tarafından icra edilen a capella eserleri içermektedir.
19. yüzyıldan günümüze değin Litvanya'nın yerel kültüründe sağlam bir konuma sahip olan sözsüz dans müziği türleri arasında ise fiddle, basetle, lamzdeliai ve kankles bulunmaktadır.
Klasik müziğin bir hayli popüler olduğu ülkenin en ünlü bestecisi Mikalojus Konstantinas Ciurlionis'tir.
 
Bu türler haricinde şehir genelindeki eğlence mekânlarında, yerel rock ve pop müzik gruplarının ülke çapında adından söz ettiren hit şarkıları da kulağınıza çalınabilir.
 
Vilnius Kongre ve Konser Merkezi
 
Ülkenin en prestijli ve lüks etkinlik mekânlarından biri olan Vilnius Kongre ve Konser Merkezi, 1.000 kişi kapasiteli modern bir komplekstir.
 
Litvanya Devlet Senfoni Orkestrası'na ev sahipliği yapan merkez içerisinde klasik müzik konserlerinin yanı sıra dans, bale ve opera gösterileri de sergilenmektedir.
 
Vilnius'ta düzenlenen en görkemli konserler, bu adreste gerçekleştirilmektedir.
 
Adres: Vilnius Sokağı, No: 6/16, Vilnius 
Telefon: (+370) 5 262 88 25
Web: www.lvso.lt/en/?pid=479
 
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Vilnius; renkli, dinamik ve sofistike bir sanat ortamına sahiptir. Şehirde her yıl düzenli olarak birçok tiyatro, bale ve opera gösterileri sahnelenmektedir.
 
Litvanya Ulusal Drama Tiyatrosu
 
1940 yılında kurulmuş olan Litvanya Ulusal Drama Tiyatrosu; yerel ve uluslararası yazarların modern ve klasik eserlerini harmanlayarak sergileyen saygın bir kültür merkezidir.
 
Adres: Gedimino Meydanı, No: 4, Vilnius 
Telefon: (+370) 5 262 15 93 
Web: www.teatras.lt
 
Gece hayatı
 
Vilnius; 10'un üzerinde üniversiteye ev sahipliği yapan bir başkent olarak, büyük bir öğrenci nüfusunu sınırları içerisinde barındırmaktadır.
Genç nüfusun yoğun olması dolayısıyla da şehirdeki gece hayatı, son derece renkli ve dinamik bir atmosfere sahiptir.
Tarihî Şehir bölümü, tartışmasız şehrin gece hayatı bakımından en hareketli ve eğlenceli noktasıdır.
 
Gedimino Caddesi üzerinde şehrin en popüler restoranları, canlı müzik barları ve farklı konseptlerdeki pubları yer almaktadır.
Konstitucijos ve Dominikonu Caddeleri de birçok bar ve dans kulübüne ev sahipliği yapmaktadır.
Vilnius eğlence hayatında, renkli gece kulüpleri önemli bir yere sahiptir. 
 
Müzik ve dansın iç içe geçtiği bu sofistike eğlence mekânlarına, şık bir şekilde giyinerek gelmeniz beklenmektedir.
Konstitucijos Caddesi üzerinde yer alan Galaxy, şehrin en popüler ve en lüks gece kulübü olarak ünlenmiştir.
Traky Caddesi üzerinde de popüler birçok gece kulübü yer almaktadır.
Canlı müzik dinleyerek eğlenmekten hoşlananlar ise Mesiniu ve Gedimino Caddeleri üzerinde yer alan birçok alternatif mekânı ziyaret edebilirler.
 
Festivaller
 
Vilnius'ta yıl boyunca prestijli sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Şehirde gerçekleştirilen eğlenceli festivallere katılarak Vilnius'u daha yakından tanıma şansına sahip olabilirsiniz.
 
Vilnius Festivali
 
Vilnius Festivali, her yıl mayıs ayının sonunda şehirdeki büyük kültür merkezlerinde düzenlenen ses getiren bir klasik müzik etkinliğidir. Hem yerel hem de uluslararası klasik müzik tutkunlarına hitap eden festival, klasik müzik alanında ülke çapında saygın bir marka hâline gelmiştir.
 
Vilnius Caz Festivali
 
Vilnius Caz Festivali, her yıl ekim ayının ortasında Rus Drama Tiyatrosu'nda düzenlenir. 1987 yılından bu yana gerçekleştirilen festivalde, her yıl dünyaca ünlü birçok müzisyen sahne almaktadır.
Hem Litvanya'nın hem de Avrupa'nın en eski ve en köklü caz etkinliklerinden biri olan Vilnius Caz Festivali'nde farklı caz türlerini dinleme imkânı bulabilirsiniz.
 
Sirenos Festivali
 
Avrupa'nın en ilgi çeken modern tiyatro festivallerinden biri olan Sirenos'a; 2004 yılından bu yana, her yıl sonbahar döneminde şehirdeki çeşitli kültür merkezleri ev sahipliği yapmaktadır.
Tecrübeli ve yıldızı yeni parlayan Avrupalı tiyatro oyuncularını aynı etkinlik kapsamında buluşturan, tiyatro tutkunlarının yakından takip ettiği bir kültürel aktivite olan Sirenos; her yıl değişen modern tiyatro yönelimlerini yansıtan ve geleceğin tiyatrosuna ışık tutan bir etkinlik olma özelliğine sahiptir.
 
Spor
 
Vilnius'ta popüler olan spor dalları arasında; golf, futbol, basketbol, tenis, yüzme, kanoculuk, ok atma, bisiklet, koşu, snowboard, at binme ve paraşütle atlayış bulunmaktadır.
Lietuvos Rytas Arena, şehrin en büyük ve prestijli stadyumlarından biridir. Burada BC Lietuvos Rytas'ın maçları başta olmak üzere şehirde gerçekleştirilen en önemli basketbol müsabakaları izlenebilir.
 
Ülkenin en büyük futbol stadyumlarından biri olan Zalgiris Stadı, Vilnius'ta bulunmaktadır. Zalgiris Stadı, Litvanya Milli Takımı'na ev sahipliği yapmaktadır.
Golf oynamayı sevenler için, başkentte gidilebilecek en kaliteli spor kulüpleri arasında; Pipiriškes Köyü'ndeki Capitals ve Girijos banliyösünde yer alan Golf Club bulunmaktadır.
Ayrıca Greitkelis semtindeki V Golfo Klubas da, oldukça popüler ve lüks bir golf merkezidir.
Vilnius'ta golf oynamak için en uygun sezon, nisan - eylül ayları arasıdır.
 
Zirgu bölgesinde yer alan Vilnius Çiftliği ve Bendoriai banliyösündeki Riešes ve Avizieniu; at binmeyi sevenlerin ziyaret etmekten hoşlanacağı, büyüleyici doğa manzaralarına sahip binicilik parkurlarının bulunduğu mekânlardır.
Su sporlarından hoşlananlar, Erfurto Caddesi üzerindeki şehrin en prestijli havuz ve dinlenme tesisi olan Lazdynu Laisvalaikio Centro Baseinas'ı ziyaret edebilirler.
 
Sausio Caddesi üzerindeki Karolinos Spor ve Tenis Kulübü ve Šimulionio Sokağı'ndaki Vilniaus Skvošo Klubas, tenis oynamayı sevenlerin buluştuğu popüler spor merkezleridir.
Adrenalin ve su sporlarının bir arada gerçekleştirilebileceği macera parkları, turistlerin en çok ilgi gösterdiği spor kompleksleri arasında yer almaktadır.
 
Lizdeikos semtinde yer alan Labas Parkı ve Belmonto banliyösündeki Belmonto Macera Parkı, bu tür spor ve eğlence merkezleri arasında en popüler olan iki isimdir.
Bisiklete binme, yürüyüş, koşu ve paten kayma gibi sporlar için şehirdeki en uygun alanlardan biri; Neris Nehri'nin kıyısında yer alan Vingis Parkı'dır.
 
Şehrin en büyük yeşil alanı olma özelliğine sahip Vingis Parkı'nda; koşu, bisiklet ve paten parkurları bulunmaktadır. Büyüleyici bir doğa manzarasına sahip olan park, sık sık spor müsabakaları ve festivaller için kullanılmaktadır.
Bisiklete binme, koşu ve yürüyüş gibi spor aktivitelerinin gerçekleştirilebileceği diğer mekânlar arasında ise Kalnai ve Sereikiškes Parkları bulunmaktadır.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Etiketler » Vilnius Grup Uçak Bileti Al   » Vilnius Grup Uçak Rezervasyonu   » Vilnius Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Vilnius Grup Uçak Bileti Al