İstanbul York Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul York Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
İngiltere'nin Kuzey Yorkshire bölgesinde yer alan York; Orta Çağ'dan kalma bir dolu mimari hazineye sahip, yemyeşil ve sevimli bir kırsal kenttir.
 
Eboracum, Eoforwic ve Jorvik; zaman içerisinde bölgede hüküm süren Romalıların, Saksonların ve Vikinglerin şehre verdikleri isimlerdir.
York adının ise 14. yüzyılda Jorvik'ten türeyerek geldiği bilinmektedir.
Orta Çağ dönemine ait görkemli surlarla çevrelenmiş olan York, geçmiş yüzyıllardan kalma büyüleyici güzellikteki mimari yapılara ev sahipliği yapan önemli bir turistik gezi durağıdır.
 
İngiltere'nin festival şehri olarak da bilinen York'ta; her sene at yarışından caza, Viking kültüründen el işi ürünlerine uzanan farklı konularda birçok renkli festival düzenlenmekte ve bu festivaller dünya çapında büyük ilgi görmektedir.
 
İngiliz kültürünün kırsal özelliklerini merak edenler için York, son derece doğal ve renkli bir örneklem olabilir.
Prestijli bir kültür ve sanat atmosferine ve modern bir kent imajına sahip olmasının yanı sıra York; Londra gibi büyük İngiliz metropollerinde artık gözlemlenemeyen natürelliği ve etnik gelenekselliği, kaybetmemiş bir yapıya sahiptir.
 
Öğrenci nüfusunun yoğun olduğu York'ta, gece hayatı ve kafe kültürü oldukça gelişmiştir.
 
Nostaljik binalar arasında yer alan sevimli sokak kafeleriyle York, ziyaretçilerine hem dinlendirici hem de etkileyici bir tatil vadetmektedir.
 
 
Nereler Gezilir?
İngiltere’nin tipik hava durumunun hüküm sürdüğü York’ta kışlar yağışlı, soğuk ve donlu; yaz mevsimi ise ılıktan sıcağa bir yelpazede ve güneşli geçmektedir.
 
Şehri ziyaret etmek için en uygun zaman, nisan ve eylül ayları arasında kalan ilkbahar ve yaz mevsimleridir.
Bu dönemde açık havada yer alan birçok turistik nokta hizmete girmekte ve güneşli günlerde şehri keşfetmek, daha renkli ve eğlenceli bir hâl almaktadır.
Şehrin dört bir yanı, fotoğraf çekmeyi sevenler için birer hazine niteliği taşıyan mimari harikalar ve doğal güzelliklerle doludur.
 
York seyahatlerinin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat edilmelidir.
Turistik mekânları gezerken çantanıza sahip çıkmaya özen göstermeniz tavsiye edilmektedir. Küçük bir önlem alarak, yankesicilik gibi tadınızı kaçıracak olaylarından korunabilirsiniz. 
Şehir merkezinin dışında kalan ve diğer semtlere oranla nispeten daha fazla tatsız olaya sahne olabilen Tang Hall, Bell Farm ve Foxwood bölgelerinden hava karadıktan sonra uzak durmanız önerilmektedir.
 
Hafta sonu akşamları genellikle Micklegate bölgesinde alkol sınırını aşan genç toplulukları bulunmaktadır. Böyle bir gruba denk gelirseniz, iletişime geçmeden hızlıca yürüyerek uzaklaşmanız tavsiye edilmektedir. Hava karardıktan sonra bölgeden uzak durmanız, tatsız olayların yaşanmasını baştan engelleyecektir.
 
 
Howard Kalesi
1699 - 1712 yılları arasında 3. Carlisle Kontu için Sör John Vanbrugh tarafından inşa edilen Howard Kalesi, İngiltere’nin en büyük ve görkemli özel mülküdür.
Henderskelfe Kalesi’nin kalıntılarının bulunduğu alanın hemen yanında yer alması sebebiyle; bir kale olarak askeri amaçla hiç kullanılmamış olsa da, mülke kale sıfatı verilmiştir.
İngiltere’de kale bölgeleri olarak bilinen alanlara inşa edilmiş geniş malikânelerin büyük bir bölümü, esas olarak kalelik vasfına sahip olmasalar bile öyle adlandırılmaktadır.
Doğal bir göle ev sahipliği yapan yemyeşil bir orman ile çevrelenen kale, 300 yıl Howard ailesince konut olarak kullanılmıştır.
Daha sonra İngiltere’nin Hazine Evleri Miras Grubu’na dâhil edilen yapı,  uzun yıllardır şehrin en prestijli kültür merkezlerinden biri olarak işlev görmektedir.
Howard Kalesi içerisinde 17. yüzyıldan 20. yüzyıla kadarki dönemlere ait resim ve heykeller, ait görkemli mobilyalar, el işleri, tarihî fotoğraf ve belgeler ve geçmiş yüzyılların günlük yaşamına ışık tutacak Howard ailesine ait kişisel eşyalar ve kostümler yer almaktadır.
Howard Kalesi’ni ziyaret ederek, hem büyüleyici bir mimari yapı eşliğinde geçmiş yüzyılların yaşamına ve muhteşem doğal güzelliklere tanıklık etme hem de kültür ve sanat aktivitelerine katılma şansı elde edebilirsiniz.
Howard Kalesi’nin bahçesi, bilhassa yaz dönemlerinde konser ve tiyatro gösterileri gibi birçok eğlenceli sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Kalenin bazı bölümleri ise sıklıkla sergi ve konferanslar için kullanılmaktadır.
Howard Kalesi’ni dilerseniz yalnız, dilerseniz özel kostümlü rehberler eşliğinde mizansenli bir anlatımla veya normal tur rehberleri aracılığıyla gezebilirsiniz.
Özel tur rehberleri ve kostümlü rehberler aracılığıyla kaleyi gezmek isteyenlerin, önceden rezervasyon yaptırmaları gerekmektedir.
Howard Kalesi, etkinlikler haricinde haftanın her günü, 10.00 - 16.30 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır. Kale içerisinde özel bir etkinliğe katılacaksanız, her etkinliğin saati özel olarak belirlenmektedir.
 
Adres: Howard Kalesi, York, YO60 7DA
Telefon: (+44) 1653 648 444
Web: www.castlehoward.co.uk
 
Jorvik Viking Merkezi
Jorvik Viking Merkezi, Vikinglere ait bir arkeolojik kazı alanının üzerine kurulmuştur.
Merkez içerisinde; hem arkeolojik kazı alanı ve oradan çıkarılan obje ve eşyaların görülebileceği bir müze, hem de M.S. 975 yılında York ve çevresinde hüküm sürmüş olan Vikinglerin günlük yaşamından kesitler sunan bir tiyatral canlandırma bölümü bulunmaktadır.
Vikinglerin şehre verdikleri Jorvik ismini alan merkez; gerçekten de başarılı bir şekilde bir Viking Köyü’nde yapılan günlük rutin işlerin, oradaki atmosferi birebir yansıtacak seslerin ve hatta kokuların canlandırılması aracılığı ile bölgedeki hayatın nasıl yaşanmış olduğunu eğlenceli bir biçimde gözler önüne sermektedir.
Açıldıktan çok kısa bir süre içerisinde şehrin en popüler turistik gezi durağı hâline gelen Jorvik Viking Merkezi, her yıl şubat ayında gerçekleştirilen Jorvik Viking Festivali esnasında gösterişli şovlara sahne olmaktadır.
Viking hikâyeleri ve müzikleri eşliğinde zamanda keyifli bir yolculuğa çıkmanızı sağlayan Jorvik Viking Merkezi’ni, haftanın her günü 10.00 - 17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: Coppergate, York
Telefon: (+44) 1904 615 505
Web: www.jorvik-viking-centre.co.uk
 
York Katedrali
Şehrin en önemli mimari ve dinî sembollerinden biri olan York Katedrali, Kuzey Avrupa’nın gotik mimariye sahip en büyük katedrali olma özelliğini taşımaktadır.
İnşasına 1200’lü yıllarda başlanan ve ancak 1472 yılında tamamlanabilen katedral, zaman içerisinde savaşlardan ve doğal afetlerden çok kez zarar görmüş ve birçok defa restorasyon çalışmasından geçirilmiştir.
152 metre uzunluğunda 30 metre genişliğindeki katedralin, iki kulesi bulunmaktadır. Katedralin vitraylarla süslü pencerelerinden Doğu ve Güney Doğu yönündekiler, Orta Çağ dönemine ait en büyük ölçekli vitray eserler olarak kabul edilmektedir.
Büyüleyici güzellikte bir iç mimariye sahip olan York Katedrali, ayrıca birçok kıymetli dinî objeye ve sanat eserine de ev sahipliği yapmaktadır.
Katedralin Undercroft adı verilen mahzen bölümünde, arkeolojik kalıntıların sergilendiği bir kazı alanı yer almaktadır.
Haftanın her günü 09.30 - 17.30 saatleri arasında açık bulunan katedral; aynı zamanda bir restoran, hediyelik eşya mağazası ve bir kafeye de ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: College Sokağı, Deangate, York
Telefon: (+44) 844 939 0011
Web: www.yorkminster.org
 
Yorkshire Müzesi
1830 yılında açılan Yorkshire Müzesi; York şehrinin de içerisinde bulunduğu Yorkshire bölgesini, detaylı bir biçimde tanımak isteyen herkesin ziyaret etmesi gereken önemli bir kültür merkezidir.
2010 yılında büyük bir yenileme çalışmasından geçirilen müze; önemli arkeolojik kalıntıların, tarihî sanat eserlerinin ve yöreye özgü hayvan ve bitki fosillerinin sergilendiği beş farklı sergi alanını içerisinde barındırmaktadır.
Gregoryen stilinde inşa edilmiş olan mermer sütunlara sahip görkemli müze binası ise başlı başına görülmeye değer bir mimari niteliğe sahiptir.
Yorkshire Müzesi’nin etrafını saran ve Ouse Nehri’ne kadar uzanan 4 hektarlık bir alanı kaplayan Müze Bahçeleri; yemyeşil çimenler, ağaçlar ve rengârenk çiçeklerle donatılmış yer yer görkemli heykellere ev sahipliği yapan bir diğer göz alıcı gezi rotasıdır.
Haftanın her günü Yorkshire Müzesi 10.00 - 17.00, Müze Bahçeleri ise 07.30 - 18.00 saatlerine kadar ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Müze Bahçeleri, York
Telefon: (+44) 1904 687 687
Web: www.yorkshiremuseum.org.uk
 
Clifford Kulesi
York şehir merkezindeki yüksek bir tepenin üzerine inşa edilmiş olan Clifford Kulesi, geçmişte yıkılan York Kalesi’nin bir parçası olarak günümüze ulaşmayı başarmış bir Norman dönemi yapısıdır.
Tarihî kulenin tepesine çıkıldığında, büyüleyici güzellikte panoramik bir şehir manzarası gözler önüne serilmektedir.
11. yüzyılda William the Conqueror tarafından inşa ettirilmiş olan kulenin bir bölümü, sonraki yıllarda yangınlardan etkilenerek yıkılmıştır.
3. Henry tarafından restore ettirilen kule, tarih boyunca hapishane ve darphane olarak hizmet vermiştir.
Clifford Kulesi, haftanın her günü 10.00 - 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Kule Caddesi, York
Telefon: (+44) 1904 646 940
Web: www.cliffordstower.com
 
Tarihî York Surları
Orta Çağ döneminde inşa edilen York surları, 3,5 kilometre uzunluğundadır.
İngiltere’de bulunan en büyük sur kompleksi olma özelliğine sahip bu tarihî yapıyı, boydan boya yürüyerek dolaşmak yaklaşık olarak 2,5 saat sürmektedir.
İlkbahar döneminde yemyeşil çimenler ve rengârenk çiçeklerle kaplı kırlık bir alan eşliğinde yürüyerek gezilen tarihî surlar, York’a ait muhteşem manzaralar vadetmektedir.
Surlar üzerinde 5 farklı geçit noktası ve 45 adet gözetleme kulesi bulunmaktadır.
Her yıl yaklaşık olarak 2,5 milyon insanın ziyaret ettiği bildirilen tarihî York Surları, 08.00’dan günbatımına kadar turistlerin ziyaretine açıktır.
 
Adres: Şehir merkezi, York
Telefon: (+44) 1904 551 550
Web: http://www.york.gov.uk/info/200444/city_walls_history/476/city_walls_history
 
Şehrin dışında kalan yerler
York’un hemen dışında, farklı seyahat anıları edinmenizi sağlayacak birçok gezi rotası bulunmaktadır.
Whitby
York’un 76 km kuzey doğusunda bulunan Whitby; Kaptan James Cook’un doğduğu ve Bram Stoker’ın Drakula romanını yazmak için ilham aldığı, görülmeye değer bir İngiliz kasabasıdır.
Bram Stoker’ın dünyaca ünlü Drakula romanına ithafen, Whitby’de Drakula’nın Şatosu temalı bir gezi tüneli inşa edilmiştir. Bu tüneli ziyaret ederek, vampirlerle dolu gotik ve eğlenceli bir gezi deneyimi yaşayabilirsiniz.
Ayrıca Whitby, tarihî binaların arasında gece saatlerinde gerçekleştirilen hayalet turları ile de ünlüdür.
Whitby’de ziyaret edilmesi tavsiye edilen diğer mekânlar arasında Aziz Mary Kilisesi, Pannett Sanat Galerisi ve Whitby Müzesi, Kaptan Cook Müzesi ve Whitby Manastırı bulunmaktadır.
York’tan Coastliner firmasınca işletilen otobüslere binerek, 1 saatlik kısa ama sahil manzaralarının görülebileceği keyifli bir yolculuk eşliğinde kasabaya ulaşabilirsiniz. Bir diğer ulaşım alternatifi ise araç kiralamaktır.
 
Adres: York’un 76 km kuzey doğusu
Telefon: (+44) 843 289 5733
Web: www.thewhitbyguide.co.uk
 
Fountains Manastırı & Studley Kraliyet Su Bahçeleri
Fountains Manastırı ve onu çevreleyen büyüleyici güzellikteki Studley Kraliyet Su Bahçeleri, York’un 50 km kuzey batısında yer almaktadır.
Manastıra ulaşmak için, öncelikle York’tan Ripon ilçesine giden 142 veya 143 numaralı otobüse binmeniz gerekmektedir.
Doğa manzaraları eşliğinde süren kısa bir yolculuk sonrası, Ripon’dan manastıra giden 139 numaralı otobüse binerek 1 saatte gezi durağınıza ulaşabilirsiniz. Bir diğer ulaşım alternatifi ise araç kiralamaktır.
323 hektarlık dev bir alan üzerine kurulu olan Studley Kraliyet Su Bahçeleri ve içerisinde yer alan Fountains Manastırı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.
Studley Kraliyet Su Bahçeleri içerisinde yer alan Fountains Manastırı, 12. yüzyılda inşa edilmiştir.
Manastırın hemen yanında günümüzde hâlâ işlevini sürdürmekte olan ve rahiplerce işletilen, bir de tarihî mısır değirmeni bulunmaktadır.
Büyüleyici güzellikteki İngiliz kırsal alanının tam ortasına Gregoryen stilinde inşa edilen su bahçeleri, zaten etkileyici olan manzaranın daha da göz alıcı bir hâle gelmesini sağlamıştır.
Su bahçelerinin içerisinde birçok yapay göl, çeşme, havuz ve Neo-klasik stilde heykel yer almaktadır.
Studley Kraliyet Su Bahçeleri alanı, aynı zamanda hâlen aktif bir biçimde kullanılan ve göz alıcı zengin iç dekorasyonu ile adından söz ettiren Aziz Mary Kilisesi’ne ve Orta Çağ döneminden beri bölgede var olan, içerisinde geyik başta olmak üzere birçok vahşi hayvanın yaşadığı Geyik Parkı’na da ev sahipliği yapmaktadır.
Fountains Manastırı ve Studley Kraliyet Su Bahçeleri, haftanın her günü 10.00 - 18.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Ripon, Harrogate
Telefon: (+44) 1765 608 888
Web: www.nationaltrust.org.uk/fountainsabbey
 
Ne Yenir?
York’ta, Kuzey Yorkshire bölgesinin kendine has özelliklerini taşıyan İngiliz mutfağı hâkimdir.
 
Yerel mutfakta sık kullanılan yiyecekler arasında taze sebze ve meyveler, kümes hayvanları ile domuz ve geyik başta olmak üzere av hayvanlarının etleri ve süt ürünleri yer almaktadır.
 
Kuzey Yorkshire mutfağı; lezzetli peynir çeşitleri, et güveçleri, meyveli ve sütlü tatlıları, özel üretim çay ve biralarıyla ünlüdür.
York’un en göz alıcı ve prestijli restoranları; Stonegate, Fossgate ve Petergate semtleri ile Aziz Helen ve Aziz Peter Meydanları üzerinde bulunmaktadır.
 
 
Temel yemekler…
Kuzey Yorkshire mutfağında icat edilen Yorkshire puddingini, İngilizlerin tümü çok sevmiş olmalı ki; tarif icat edildikten kısa bir süre sonra, ülke mutfağının demirbaşları arasına girmiştir.
İsminde puding kelimesi geçmesine karşın bu yiyecek un, yumurta ve sütten elde edilen bir çeşit yuvarlak çörektir ve genellikle etli ve sebzeli sulu yemeklerin yanında servis edilmektedir.
Yerel mutfağın en ünlü yemeklerinden biri traditional Sunday roast yani Türkçe adı ile geleneksel Pazar günü rostosu’dur.
Bu yemek; domuz, kuzu veya tavuk etinden oluşan bifteklerin sebzelerle birlikte rosto şeklinde pişirilip Yorkshire pudding ve sebze suyundan elde edilen lezzetli kahverengi bir sos eşliğinde servis edilmesinden oluşmaktadır.
Geleneksel İngiliz kahvaltısı, zengin içeriği ile dünya çapında ünlüdür. İngiliz kahvaltısı içerisinde kızarmış yumurta, kan sosisi, jambon, kızarmış mantar, salam, domates ve peynirli tost bulunmaktadır. Geleneksel olarak kahvaltı çay ve meyve suyu eşliğinde servis edilmektedir.
Faggots, domuz etinden yapılan baharatlı köftelere verilen isimdir. Kimi zaman fagot adı verilen köfteler, dana etinden veya ördek etinden de yapılabilmektedir.
Fırında gravy adı verilen sebzeli sos eşliğinde pişirilen bu köfteler, genellikle haşlanmış bezelye ve patates püresi eşliğinde tüketilmektedir.
Kır turtası veya çoban turtası adı verilen bir diğer yerel spesiyal ise kırmızı et, sebze ve baharatlardan oluşan yahninin üzerinin patates püresi ile kaplanarak fırında püre tamamen kızarıncaya kadar pişirilmesinden oluşur.
Toad in the hole yani “deliğin içindeki kurbağa” adı verilen bir diğer ünlü yerel yemek; fırın tepsisinin komple hamur ile kaplanarak ortasına sebze ve soğan sosu eşliğinde kan sosislerinin yerleştirilerek pişirilmesinden oluşmaktadır.
Fırında pişme esnasında tepsiye yerleştirilen hamur, kabarıp şişmekte ve gerçekten de yemeğin adının hakkını verecek biçimde orta bölümünde sos ve sosislerin yer aldığı bir çukur oluşmaktadır.
 
Tatlılar…
York ve çevresi, 1700’lü yıllardan bu yana çikolata fabrikalarına ev sahipliği yapmaktadır.
Bunların en bilinenleri dünyaca ünlü çikolatalar; Kit Kat, Smarties, Aero, Fruit Pastilles, Black Magic ve Polo’nun yaratıcısı Rowntree’s ile Terry's Chocolate Orange, York Fruits, Neapolitans and Terry's All Gold’un üreticisi Terry’s’tir.
Dolayısı ile York; çikolata, şekerleme ve trüffleri ile ünlü bir kenttir.
Adını, çay saatinde bir dilim sünger kek yemekten çok hoşlanan Kraliçe Victoria’dan alan Victoria sünger keki; 2 sade kekin arasının ahududu reçeli ve krema, üzerinin ise pudra şekeri ile kaplanmasından oluşmaktadır.
Yerel mutfağa ait en popüler tatlılardan biri, meyan kökünden üretilen liquorice adındaki siyah şekerlemelerdir.
Yorkshire yöresine özgü yulaf ezmesi, pekmez, zencefil ve çeşitli baharatlar içeren keke; Yorkshire parkin adı verilmektedir.
Süt, şeker, öğütülmüş kaba buğday ve tereyağının karıştırılarak önce ocakta pişirilip ardından üzeri kızarıncaya kadar fırınlanmasından oluşan tatlıya; semolina pudingi adı verilmektedir.
Geleneksel olarak bu puding, üzerine farklı marmelat veya reçeller dökülerek servis edilmektedir.
İçi marmelat veya reçel ile doldurulmuş rulo pastaya, roly poly adı verilemektedir.
Eton mess ise çilek ve muzun dondurma, beze ve krema ile karıştırılarak cup biçiminde sunulmasından oluşmaktadır.
 
Atıştırmalıklar…
İngilizlerin çay saati etkinliği, dünya çapında ünlüdür. Çay saatinde genellikle İngiliz çayının yanında sünger keki, kremalı cupcake çeşitleri, tuzlu kişler ve sandviçler tüketilmektedir.
Galeta ununa bulanarak kızartılan balık ve patates, fish & chips adıyla ülke çapında en fazla tüketilen atıştırmalıktır.
York bölgesi, lezzetli peynir çeşitleri ile de ünlüdür. Şehirde sıklıkla tüketilen peynir çeşitleri arasında Cheddar, Wensleydale, Lancashire ve Stilton bulunmaktadır.
 
York bölgesinde üretilen Wensleydale peyniri, ülke çapında oldukça sevilen bir yiyecektir.
York bölgesinde yetişen aromatik otların lezzet kattığı bu özel peynir, sandviçlerin içerisine sıklıkla konulmakta ve Yılbaşı keki gibi özel tatlıların yanında servis edilmektedir.
Domuz eti ve kanından oluşan black puding adı verilen özel bir tür sosis, İngilizlerin atıştırmalık alternatifleri ile birlikte sıklıkla tükettiği bir başka yiyecektir.
 
Siyah sosis, genellikle sandviç ekmeğinin arasına konularak hardal ile birlikte veya ızgarada pişirilerek patates eşliğinde servis edilmektedir.
İngilizler, sandviçi ilk icat eden millet olduklarını iddia etmektedir. Dolayısıyla York’ta en popüler olan atıştırmalıkların başında, envai çeşidi bulunan sandviçler gelmektedir.
İngiliz sandviçleri genel olarak turşu, balık ezmesi, peynir çeşitleri, yumurta, mayonez, hardal, tavuk ve jambon gibi malzemelerden oluşmaktadır.
 
Ne içilir?
York’ta en popüler içecek, tartışmasız çaydır. Şehirde zincir kahve dükkânlarından çok, çay evleri bulunmaktadır.
Çay evlerinde, İngilizlere özgü envai çeşit çay sunulmaktadır. Ancak York, özellikle bölgede üretilen Yorkshire çayı ile ünlüdür.
İngilizler çaylarını genellikle, şeker ve süt eşliğinde tüketmektedir.
Çay haricinde şehirde popüler olan diğer içecekler arasında sıcak çikolata, elma suyu, elma şırası, kahve ve maden suyu bulunmaktadır.
İngilizler, ale adı verilen ve üst köpük mayasından mayalanmış arpadan yapılan bira çeşitleri ile ünlüdür. Tetley's ve John Smiths, ülkenin en ünlü iki bira markasıdır.
 
Yorkshire bölgesi, bira üretimi tarihinde oldukça eski ve önemli bir yere sahiptir. York çevresinde Tetley's, John Smith's, Sam Smith's, Black Sheep, Theakston, Timothy Taylor ve Copper Dragon gibi prestijli bira markalarına ait üretim merkezleri bulunmaktadır.
Bu merkezlere özel geziler düzenlenmekte ve bira tadımı workshopları düzenlenmektedir.
Bira haricinde şehirde popüler olan alkollü içecekler arasında cin, köpüklü İngiliz şarabı ve Pimm’s adı verilen cinin limon, çeşitli meyveler, salatalık ve nane ile karıştırılmasından elde edilen bir kokteyl bulunmaktadır.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
13. yüzyıldan günümüze değin başarı ile korunarak ulaşan Orta Çağ surları ve gotik mimari harikası tarihî yapıları ile büyüleyici bir cazibeye sahip olan York, aynı zamanda prestijli müzeleri ve renkli bir sanat camiasını da içerisinde barındırmaktadır.
 
York’ta üniversite öğrencilerinin nüfusu, bir hayli kalabalıktır; bunun da etkisiyle kent, aktif bir gece hayatı atmosferine sahiptir.
 
Müzik
York’ta favori olan müzik türleri folk, geleneksel Kelt ezgileri, klasik müzik, caz, elektronik müzik ve Brit poptur.
 
Büyük Opera Evi
Şehrin en prestijli konser salonlarından biri olan Büyük Opera Evi, görkemli tarihî mimarisi ile dikkatleri üzerine çekmektedir.
Ses getiren etkinliklere ev sahipliği yapmasıyla ünlü Büyük Opera Evi, önemli bir sanat merkezi olmasının yanı sıra yapı olarak da başlı başına görülmesi gereken etkileyici bir turistik gezi durağıdır.
 
Adres: Cumberland Sokağı, York
Telefon: (+44) 844 847 2322
Web: www.grandoperahouseyork.org.uk
 
Tiyatro ve sahne sanatları
York, renkli ve dinamik bir tiyatro atmosferine sahiptir.
Şehirde hem klasik ve interaktif doğaçlama eserleri hem de modern oyunları izleme şansına sahip olabilirsiniz.
York Kraliyet Tiyatrosu
1744 yılında kurulmuş olan York Kraliyet Tiyatrosu, şehrin en köklü ve en prestijli kültür merkezidir. York Kraliyet Tiyatrosu bünyesinde tiyatro, opera ve bale gösterileri ile klasik müzik konserleri izlenebilir.
 
Adres: Aziz Leonard Meydanı, York
Telefon: (+44) 1904 623 568
Web: www.yorktheatreroyal.co.uk
 
Gece hayatı
Oldukça canlı ve renkli bir gece hayatı atmosferine sahip olan York, İngiltere genelinde kişi başına düşen bar sayısının en yüksek olduğu şehirlerden biridir.
Şehrin gece hayatının kalbi; Mickle Geçidi, Coney Sokağı, Goodram ve Swine Geçitleri ve The Quarter olmak üzere dört ana bölgede atmaktadır.
Aziz Martin, Aziz Sampson ve Aziz Helen Meydanları üzerinde şehrin en popüler canlı müzik barları ve pubları yer almaktadır.
Foss, Mary ve Stone Geçitleri, Heslington ve Tanner Row semtleri, Blossom ve New Sokakları ile Bishopthorpe ve Clifford Caddeleri ise; şehrin en gözde gece kulübü ve diskolarına ev sahipliği yapmaktadır.
 
Festivaller
York’ta her yıl renkli ve eğlenceli birçok festival düzenlenmektedir. Bu renkli festivallere katılarak, York’un tadını daha da fazla çıkarabilirsiniz.
 
York Karnavalı
Her yıl haziran ayı içerisinde bir hafta sonunu kapsayacak şekilde düzenlenen York Karnavalı, 2004 yılından bu yana gerçekleştirilmektedir.
Etkinlik kapsamında ücretsiz konserler, dans ve tiyatro gösterileri düzenlenmekte; şehrin sokaklarında gece ve gündüz hiç bitmeyen bir parti havası esmektedir.
Minster Bahçeleri’nde başlayan geçit töreni ile açılışını yapan karnaval süresince; şehrin sokakları yiyecek, içecek ve hediyelik eşya tezgâhları ile donatılmaktadır.
 
Jorvik Viking Festivali
Her yıl şubat ayında 5 gün süresince düzenlenen Jorvik Viking Festivali, şehrin geçmişte ev sahipliği yaptığı Vikinglere özgü etnik ve kültürel özelliklerin anılıp onurlandırılması amacı ile düzenlenen ilgi çekici bir etkinliktir.
Festival kapsamında canlandırmalar, Viking dönemine özgü müziklerin dinlenebileceği konserler, sahne şovları ve yarışmalar düzenlenmekte; ayrıca Viking mutfağına ait spesiyal yiyecek ve içecekler sunulmaktadır.
 
Spor
York’ta popüler olan spor dalları arasında yüzme, kano, kürek, bisiklet, golf, doğa yürüyüşü ve at yarışı bulunmaktadır.
Ouse Nehri kıyısındaki Power Up ve Lendal Köprüsü’nün yanındaki York Boats, kano ve kürekçilik sporlarının yapılması için ekipman kiralayan ve kurs veren merkezlerden en popüler olanlarıdır.
 
York Şehri Kürekçilik Kulübü, Leeds Üniversitesi Botçuluk Kulübü ve York Aziz John Üniversitesi Kürekçilik Kulübü’nün de; Ouse Nehri kıyısındaki Lendal Köprüsü çevresinde merkezleri bulunmaktadır.
Şehrin hemen dışında bulunan The Moors Ulusal Parkı; bisiklet, doğa yürüyüşü, koşu ve tırmanma gibi sporlar için elverişli bir mekândır.
Heslington Lane semtinde yer alan Fulford Golf Kulübü ise, şehirdeki en prestijli ve lüks spor merkezlerinden biridir.
 
Su sporlarından hoşlananlar; Huntington banliyösünün Monks Cross semtindeki bin bir çeşit su kaydırağına ev sahipliği yapan Waterworld Su Sporları Merkezi’nde, keyifli bir şekilde zaman geçirebilirler.
Hem şehir merkezi hem de banliyöleri, bisiklet parkurları ile donatılmış olan York’ta; bisiklet severleri bir araya toplayan, prestijli kulüpler de bulunmaktadır.
 
Bunların en popülerleri, Scoot Cycling Holidays ve Cycle Yorkshire’dır.
Yerel halkın favorisi olan takım sporları arasında rugby ve futbol yer almaktadır.
 
Şehrin en ünlü futbol takımı olan Bootham Crescent; maçlarını, kendi adını taşıyan şehir merkezindeki stadyumda oynamaktadır.
Şehri rugby alanında temsil eden York City Knights Kulübü’nün merkezi ise Monk Cross Alışveriş Merkezi’ne 5 dakika uzaklıktaki Huntington Stadı’dır.
Şehir merkezinin hemen dışında bulunan York Yarış Pisti’nde yılda ortalama 6 ile 8 arası at yarışı etkinliği düzenlenmektedir.
 
Yelkencilik sporuna ilgi duyanlar, Ouse Nehri kıyısındaki The York RI ve The Yorkshire Ouse Sailing Club gibi merkezlere başvurarak yelkencilik kurslarına veya gezilerine katılabilirler
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » York Grup Uçak Bileti Al   » York Grup Uçak Rezervasyonu   » York Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul York Grup Uçak Bileti Al