İstanbul Chennai Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Chennai Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
​Hindistan'ın en büyük üçüncü şehri olan Chennai, ülkenin güneyinde bulunan Tamil Nadu Eyaleti'nin başkentidir.
 
İngiliz koloni döneminde Madras olarak bilinen şehrin adı, daha sonra kent yeniden Hindistan egemenliği altına girdiğinde bölgede yaşayan köklü kabilelerden birinin adından ilham alınarak Chennai olarak değiştirilmiştir.
 
Hindistan'ın güneydoğusundaki Bengal Körfezi'nin Coromandel sahilinde yer alan 368 yıllık tarihi şehir, ülkenin en büyük üçüncü endüstriyel ticaret merkezidir.
 
Chennai, ayrıca göz alıcı mimarileriyle büyüleyici bir atmosfer yaratan tarihi tapınakları ve kültür - sanat hayatının canlılığıyla da adından söz ettirmektedir.
 
Güney Hindistan'a özgü klasik müzik ve dans gösterilerinin beşiği olan şehir, ayrıca ülkenin otomotiv merkezi olma özelliğine de sahiptir.
 
Chennai'nin turistik bir cennet olarak kabul edilmesinin nedenlerinden biri, deniz kıyısında yer alması; diğeri ise, şehrin sınırları içerisinde eski Tamil kültürünün korunarak hâlen yaşatılmasıdır.
 
Chennai'de Hindistan'ın modern ve kozmopolit yönünü keşfederken aynı zamanda hâlâ sıkı sıkıya bağlı kalınan Tamil gelenekleri ve tarihi tapınaklar eşliğinde; doyurucu, etnik bir deneyim de yaşayabilirsiniz.
 
 
Nereler Gezilir?
​Chennai'de tropik iklim yaşanmaktadır. Temelde iki mevsimin yaşandığı şehirde yazları aşırı sıcak ve nemli, kışları ise oldukça yağışlı bir hava hüküm sürmektedir.
 
Chennai'yi ziyaret etmek için en uygun dönem, aralık – şubat ayları arasıdır. Bu dönemde kış mevsiminin yoğun yağışları sona ermiş, ancak yaz sıcakları henüz şehrin üzerine çökmemiş olacaktır.
 
Chennai seyahatinizin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat etmelisiniz.
 
    Chennai'de diğer Hindistan şehirlerine göre suç, bir hayli azdır. Ancak yine de kalabalık turistik mekânlarda yankesicilik gibi suçlar görülebilmektedir. Bu nedenle turistlerin yanında fazla nakit para taşımaması önerilmektedir.
    Konakladığınız otelde gece yatarken tüm pencere ve kapıların kilitli olduğundan emin olmanız tavsiye edilmektedir.
    Yalnız seyahat eden kadınların, biraz daha muhafazakâr giyinerek dikkat çekmemeye çalışmaları ve yerel halktan erkeklerle olan iletişimlerinde sınırlı davranmaları yararlarına olacaktır.
    Subway adı verilen alt geçitlerden gece saatlerinde tek başınıza geçmemeniz ve şehrin tenha mahallelerinde güneş battıktan sonra dolaşmamanız güvenliğiniz için dikkat etmeniz gereken diğer önlemlerdendir.
 
Aziz Thomas'ın Ulusal Mabedi
 
Hz. İsa'nın 12 Havarisi'nden biri olan ve M.S. 78 yılında Chennai'nin hemen dışında öldüğü söylenen Aziz Thomas'ın nihai dinlenme yeri olarak bilinen Aziz Thomas Ulusal Mabedi, 16. yüzyılda Portekizliler tarafından küçük bir tapınak olarak inşa edilmiştir.
 
1896 yılında restore edilerek, büyük bir kiliseye dönüştürülen yapı, şehrin en ünlü dini mekânlarından biri olarak kabul edilmektedir.
 
Göz alıcı rengârenk vitraylarla süslü camlarında Aziz Thomas'ın hikâyesinin anlatıldığı kilise, aynı zamanda büyük giriş holü boyunca Hz İsa'nın son günlerinin resmedildiği tahtadan oyma 14 dua istasyonuna da ev sahipliği yapmaktadır.
 
Aziz Thomas'ın Ulusal Mabedi, haftanın her günü 07.00 - 21.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: San Thome High Caddesi, Chennai
Telefon: (+91) 44 24 98 54 55
Web: www.santhomebasilica.com
Büyük Cami
 
1795 yılında Wallajah ailesi tarafından inşa ettirilmiş olan Büyük Cami'ye, Wallajah Camisi de denmektedir. Tarihte bölgede hüküm süren Müslüman yöneticilere nawab adı verilmekteydi. Wallajah Camisi de, Nawab Muhammad Ali Wallajab'ın anısını yaşatmak amacıyla oluşturulmuş bir yapıdır.
 
Hiç ağaç ve çelik malzeme kullanılmadan tamamen gri granitten inşa edilen cami; simetrik göz alıcı dış yüzeyi, iç dekorasyonu ve göz alıcı iki minaresi ile tam bir mimarlık harikasıdır.
 
Caminin bir diğer önemli özelliği ise kıble yönünün Nawab Wallajah'ın Müslüman olmayan baş âlimi Rajah Makkan Lal Khirad tarafından tayin edilmiş olmasıdır. O dönem için Müslüman olmayan birinin caminin kıble yönünü tespit etmesi durumu oldukça nadir görülen bir durum olarak kabul edilmektedir.
 
Büyük Cami'yi ziyaret edilmesi gereken önemli turistik duraklardan biri hâline getiren son önemli özellik ise, cami toprakları içerisinde Nawab Wallajah döneminin ünlü İslam düşünürlerinden Maulana Abdul Ali Bahrul Uloom Efendi'nin mezarına ev sahipliği yapmasıdır.
 
Büyük Cami, ezan saatleri dışında günün her saati ziyarete açıktır.
 
Adres: Wallajah Caddesi, Triplicane, Chennai
Kapaleeswarar Tapınağı
 
Hindu dini mensubu olmayanların içeri girip ziyaret etmelerine izin verilen sayılı mekânlardan biri olan Kapaleeswarar Tapınağı, M.S. 1250 yılında Lord Shiva'nın onuruna inşa edilmiştir.
 
Dravidian tapınak mimarisinin en göz alıcı örneklerinden biri olan Kapaleeswarar'ın önünde, 37 metre uzunluğunda detaylı mimarisiyle nefes kesen bir giriş köprüsü yer almaktadır. Tapınağın içerisinde, Saivaite Azizleri'ne ait 63 göz alıcı heykel yer almaktadır.
 
Tapınağın arka tarafında bulunan bahçe havuzu, çeşitli dini festivallerde arınma amacıyla kullanılmaktadır. Rengârenk çiçeklerle bezeli mihrap bölümü ve renkli heykellerden oluşan üçgen formlu çatısı ile ziyaretçilerini büyüleyen tapınak, dini ritüel dönemleri haricinde haftanın her günü 08.00 – 21.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Mylapore, Chennai
Telefon: (+91) 44 24 64 16 70
Web: http://mylaikapaleeswarar.org
Aziz George Kalesi ve Azize Mary Kilisesi
 
1640 yılında bölgenin o dönemki hâkimi İngilizler tarafından inşa ettirilen Aziz George Kalesi, Bengal Körfezi'ne tepeden bakan göz alıcı bir yapıdır.
 
İngilizlerin Hindistan'a inşa ettikleri ilk yapı olan Aziz George Kalesi, önceleri bir ticaret merkezi olarak kullanılmaktaydı. Daha sonra Fransızların bölgeye düzenledikleri baskınlar sırasında askeri bir savunma kalesine çevrilen yapı, günümüzde devlet ofislerine ve müzelere ev sahipliği yapan nostaljik bir malikâne formatındadır.
 
Aziz George Kalesi içerisinde Kale Müzesi ve Hindistan Arkeolojik Araştırma Kurumu'nun merkezi bulunmaktadır. Her iki mekân içerisinde de büyüleyici tarihi objeler, eşyalar ve belgeler sergilenmektedir. Haftanın her günü 10.00 - 17.00 saatleri içerisinde kaleyi ve müzeleri ziyaret etmeniz mümkündür.
 
Aziz George Kalesi içerisinde yer alan bir diğer önemli yapı ise, Azize Mary Kilisesi'dir. 1680 yılında William Dixon tarafında inşa edilmiş olan kilise, Hindistan'daki ilk İngiliz ve Doğu'daki ilk Anglikan kilisesi olma özelliğine sahiptir.
 
Vitraylı camları, duvar kabartmaları ve parlak mermerden mihrap bölümü ile günümüzde hâlâ büyüleyici bir görünüme sahip olan kilise, her gün 10.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: George Town semti, Chennai Telefon: (+91) 44 25 67 11 27
Hükümet Müzesi ve Ulusal Sanat Galerisi
 
18. yüzyıla ait bir ulusal tapınak alanının üzerine kurulmuş olan Hükümet Müzesi, Güney Hindistan'ın koloni dönemi mimarisine sahip en göz alıcı yapısıdır.
 
Müze bahçesi içerisinde eski tapınağın belli bölümlerini içeren arkeolojik gezi alanları oluşturulmuştur. Connemara Halk Kütüphanesi'ni ve Ulusal Sanat Müzesi'ni de içerisinde barındıran müze binası, büyüleyici Buddha ve Hindu heykellerine ev sahipliği yapmaktadır.
 
İlgi çekici, doğal tarih ve arkeoloji sergilerinin düzenlendiği müzenin Ulusal Sanat Galerisi bölümün de ise, Hint resminin eski ve yeni dönem örnekleri bir arada gözlemlenebilmektedir.
 
Hükümet Müzesi binası, haftanın her günü 09.30 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Pantheon Caddesi, Chennai
Telefon: (+91) 44 28 19 32 38
Web: www.chennaimuseum.org
Arinjar Anna Zooloji Parkı
 
1855 yılında kurulmuş olan Arinjar Anna Zooloji Parkı, Güney Doğu Asya'nın vahşi yaşamı destekleyen en büyük doğa araştırma merkezidir. Zooloji Parkı kapsamında 170 farklı tür vahşi hayvan, doğal ortam içerisinde serbestçe hayatını sürdürmektedir.
 
Özel araçlarla aslan safarisine çıkmak, fil sırtında dolaşmak ve maymunları beslemek gibi eğlenceli aktivitelerin gerçekleştirildiği merkez; salı günleri haricinde haftanın her günü 09.00 - 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Vandalur, Chennai
Telefon: (+91) 44 22 75 10 89
Valluvar Kottam
 
Şehrin en önemli mimari simgelerinden biri olan Valluvar Kottam, Tamil şiirinin ünlü şairlerinden aynı zamanda filozof ve aziz mertebelerine yükselen Thiruvalluvar anısına inşa edilmiş büyüleyici bir yapıdır.
 
1975 – 1976 yılları arasında Tamil eski başbakanı Kalainger M.Karunanidhi tarafından inşa ettirilen görkemli bina, aynı zamanda 4000 kişi kapasiteli bir oditoryumu da bünyesinde barındırmaktadır.
 
Ünlü şairin 30 metre yüksekliğinde dev bir heykelinin görülebileceği binanın yerleri, üzerinde şairin eserlerinden dizeler bulunan granit taşlar ile kaplıdır.
 
Tamil kültürünün en önemli mimari simgelerinden biri olan Valluvar Kottam'ı haftanın her günü 09.00 - 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: Kodambakkam High ile Village Caddeleri'nin kesişim noktası, Chennai
Parthasarathy Tapınağı
 
Alwar Azizleri tarafından M.S. 8. yüzyılda Pallavar Hanedanlığı döneminde inşa edilen Parthasarathy Tapınağı, Chennai'de bulunan en eski tapınaktır.
 
Eski Güney Hindistan tapınak mimarisi stilinin göz alıcı örneklerinden biri olan yapı adını, hemen önünde bulunan Parthasarathy Gölü'nden almaktadır.
 
Lord Krishnu'ya adanan tapınak; günümüzde Venkatakrishnan, Rukmani, Balaraman, Satyaki, Anirudha, Pradyumna, Rama, Lakshmana, Barata, Sita, Shatrugna, Varadaraja ve Hanuman gibi birçok kutsal tanrı mabedine de ev sahipliği yapmaktadır.
 
Parthsarathy Tapınağı'nı sabah erken saatlerde ziyaret ederseniz, fillerin de dâhil olduğu günlük tapınak ritüelini izleme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Adres: Triplicane, Chennai
Şehrin dışında kalan yerler
 
Chennai'nin hemen dışında yer alan büyüleyici doğal güzelliklere sahip mekânları ziyaret ederek, farklı seyahat deneyimleri edinebilirsiniz.
 
Mahabalipuram
 
Chennai'nin 50 km güneyinde yer alan Mahabalipuram, Hindistan'ın en gözde tatil merkezlerinden biridir. Büyüleyici güzellikteki kumsalları, sahil kıyısında yer alan tapınakları ve lüks otelleri ile turistik bir cennet olan Mahabalipuram, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan göz alıcı tapınak ve tarihi kalıntılara sahiptir.
 
Mahishmardini Mağarası, Sahil Tapınağı, Arjuna's Penance arkeolojik kalıntıları; şehirde ziyaret edilmesi gereken en önemli turistik duraklardır.
 
Mahabalipuram'a, Chennai şehir merkezinden 118 ve 119 numaralı otobüslerle yapılacak yarım saatlik bir yolculuk sonunda ulaşmak mümkündür.
 
Pondicherry
 
Doğu'nun Fransız Rivierası olarak ünlenmiş olan Pondicherry'nin adı, Tamil dilinde yeni köy anlamına gelen Punducherry kelimesinden türemiştir. Chennai'nin 160 km güneyinde yer alan Pondicherry'e otobüs, taksi veya tren aracılığıyla gidebilirsiniz. Ancak tren yolu çok dolambaçlı bir güzergâh izlediğinden ve trenler eski ve yavaş olduklarından otobüs ile 3 saatte ulaşabileceğiniz şehre, tren ile 10 saatte yakın bir sürede varabilirsiniz.
 
Chennai - Pondicherry yolu muhteşem sahil manzaralarına sahiptir. Bir taksi kiralayıp yolun keyfini çıkartmanız size fazla maliyet çıkartmazken oldukça zaman kazandıracaktır.
 
Pondicherry içerisinde Fransız mimarisi stilinde inşa edilmiş birçok tarihi kilise ve malikâne bulunmaktadır. 1926 yılında kurulmuş Sri Aurobindo Ashram'ı, dünya çapında binlerce meditasyon meraklısı turisti kendine çeken önemli bir kişisel gelişim merkezidir.
 
Pondicherry'de ziyaret edilmesi gereken diğer önemli mekânlar; 1955 yılında şehirde kurulmuş olan ve içerisinde Hint kültürüne ait değerli çalışmaların sergilendiği Pondicherry Fransız Enstitüsü ve 19. yüzyıldan beri şehri güzelleştiren Botanik Bahçeleri'dir.
 
Adres: Chennai'nin 160 km güneyi
 
 
Ne Yenir?
​Chennai'yi de içerisine alan Güney Hindistan mutfağı, ülkenin kuzeyinde geçerli olan mutfaktan tarihsel ve iklimsel farklılıklardan dolayı bir hayli farklıdır. Güney Hindistan mutfağında daha az et daha fazla sebze, meyve ve pirinç dolayısıyla vejetaryen spesiyaller tüketilmektedir.
 
Hint mutfağında geçerli olan genel bir kural, Chennai mutfağını da şekillendiren önemli bir öğedir. Bilhassa öğle ve akşam yemekleri thali usulünde tüketilmektedir.
 
Thali; çok gözlü bir yemek tabağının içerisine bol miktarda pilav, dahl adı verilen sebzeli mercimek yemeği ve çeşitli baharatlı mezeler konulmasından oluşan bir servis biçimidir.
 
Hindistan'ın güneyinde yemekler genellikle el ile yenmekte, çatal bıçak kullanımı ancak büyük restoranlarda görülmektedir. Böyle bir durumda siz de Hintliler gibi ekmeğinizi kaşık gibi kullanarak kolayca yemeğinizi yiyebilirsiniz.
Temel yemekler...
 
Chennai'nin başkenti olduğu Tamil Nadu Eyaleti'nin en popüler yemeklerinden biri, biberli chettinad tavuğudur. Bu lezzetli spesiyal; Hindistan cevizi ezmesi, susam, biber tozu, zencefil, kimyon, köri, kişniş ve zerdeçal eşliğinde sotelenen tavuk etlerinden oluşmaktadır.
 
Domates püresi, bezelye, chili biberi ve limon suyu eşliğinde pişirilen kırmızı et yahnisine meat Madras yani Madras eti denilmektedir. Bu yemek, adını şehrin eski isminden almaktadır.
 
Genelde baharatlı Hint gözlemesi parathas ile birlikte tüketilen baharatlı paça çorbası paya, Chennai mutfağının sevilen yemeklerinden biridir.
 
Pirinç unundan elde edilen tuzlu koyu muhallebi kıvamındaki idly spesiyali genellikle baharatlı ve yoğurtlu Hint mezeleri ve turşu eşliğinde servis edilmektedir.
 
Chennai halkının favori yemeklerinden bir diğeri ise mercimekli sebze yemeği sambhar'dır. Bu yemek üzerine ekşi demir hindi sosu dökülerek tüketilmektedir.
 
Tamarind rice yani demir hindili pilav, Güney Hindistan mutfağının en popüler yiyeceklerinden biridir. Acılı ve ekşili bir lezzete sahip olan bu sebzeli pilav karışımını fazla acı bulanlar, yemeğin yanında yoğurt tüketerek bu problemi ortadan kaldırabilirler.
Tatlılar...
 
Geleneksel olarak Hasat Festivali zamanında hazırlanan pongal; meyve parçacıkları ve yemişler eşliğinde hazırlanan tatlı bir pilav çeşididir.
 
Chennai mutfağına ait tatlılar, genellikle ya pirinçli ve sütlü ya da kızgın yağda kızartılmış şuruplu hamur tatlılarından oluşur.
 
Ülkemizde parfe adıyla bilinen meyveli dondurmalar, esasen Hint kökenlidir ve Chennai'de envai çeşit meyve ile yapılan bu serinletici tatlıya barfi adı verilmektedir.
 
Pal payasam, taze süt ve pirinçten yapılan bir çeşit muhallebidir. Havuçlu helva tatlısının Chennai'deki adı ise, gajar helva'dır.
 
Üzerine kaymak sürülerek tüketilen gülsuyu içerisinde dinlendirilmiş minik top şeklindeki süt özünden oluşan tatlıya rasagulla adı verilmektedir.
 
Noddles adı verilen soğuk hamur parçaları eşliğinde tüketilen Hint dondurmasına kulfi denilmektedir.
Atıştırmalıklar...
 
Chennai mutfağının en ünlü atıştırmalık yiyeceği, tartışmasız masala dosa'dır. Bir dürüm çeşidi olan masala dosa; mercimek unundan üretilen gözlemenin içerisine patates, sebze ve baharatlardan oluşan lezzetli bir harç konularak elde edilir.
 
Poori Masala, yuvarlak şekilli kızarmış hamur parçalarından oluşmaktadır. Genellikle eğlenceli bir akşamın sonunda geç saatlerde tüketilen bu atıştırmalık, patatesli köri sosu eşliğinde servis edilmektedir.
 
Bajji, çevresi Hint baharatları, tereyağı ve un ile hazırlanmış bir harç ile kaplanarak kızgın yağda pişirilen kızartmalara verilen isimdir.
 
Mirchi bajji, bunların yeşil chili biberi ile; vazhakkai bajji ise muz eşliğinde hazırlananlarına verilen isimdir.
 
Murukku; pirinç, nohut unu, tereyağı, susam ve Hint baharatlarından oluşan özel spiral şekle sahip kızartılmış atıştırmalık kıtırlardan oluşmaktadır.
 
Samosa adıyla bilinen ünlü aperitif, hamurun içine bol acılı patates ağırlıklı sebzenin koyularak yağda kızartılması şeklinde hazırlanır.
Ne içilir?
 
Chennai'de en sık tüketilen alkolsüz içecek, filtre kahvedir. Filtre kahve yapmak, yerel halk için önemli bir günlük ritüeldir.
 
Taze kahve çekirdekleri büyük bir özenle makinede çekilip toz hâline getirilir, ardından sıcak su eşliğinde filtre kahve demlenmeye bırakılır. Son aşama olarak ise, süt ve şeker eklenerek yapılan kahveler; dabarah adı verilen çelikten yapılma özel kahve bardaklarında servis edilir.
 
Şehirde popüler olan bir diğer alkolsüz içecek Hindistan cevizi suyudur. Chennai'de adım başı Hindistan cevizi suyu satan sokak satıcılarına rastlayabilirsiniz.
 
Şeker kamışı suyu da, en az Hindistan cevizi suyu kadar popüler bir alkolsüz içecektir.
 
Geçmişte İngiliz sömürgesi olan Hindistan'ın istisnasız hemen her bölgesinde popüler olan chai tea Chennai'de de oldukça sık tüketilen bir alkolsüz içecektir.
 
Baharatlı sütlü çay anlamına gelen chai tea'nin içerisinde; süt, şeker, çay, tarçın, karanfil ve zencefil başta olmak üzere farklı Hint baharatları bulunmaktadır.
 
Chennai'de limonataya nimbu pani adı verilmektedir. Yoğurttan elde edilen lassi'nin içerisine şeker yerine tuz katıldığında, bol buz eşliğinde tüketilen bu içeceğin ayrana benzediğine tanık olabilirsiniz.
 
Chennai'nin en popüler alkollü içeceği, yerel Hint birası Kingfisher'dır.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Chennai, rengârenk ve yaşayan bir şehirdir. Tarihi tapınakları ve doğal güzellikleri keşfetmenin yanı sıra şehirdeki prestijli kültür - sanat merkezlerinde Güney Hindistan yerel dans ve müziğinin en iyi performanslarına şahit olabilirsiniz.
 
Şehrin gökdelenleri arasında yer alan ışıltılı ve lüks mağazalarda günümüz modasına ait ürünler satın alabilir veya otantik açık hava pazarlarında ve nostaljik dükkânlarda büyülü bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.
 
Çay ve kahve kültürüyle ünlü Chennai'de çok sayıda çay ve kahve evi bulunmaktadır. Bu mekânlardan birine oturup sıcak içeceğinizi yudumlarken yerel halkı ve hayatın akışını gözlemlemek bile Chennai'de iyi vakit geçirmenizi sağlayacaktır.
Müzik
 
Güney Hindistan'ın geleneksel müzik türüne karnatik müzik adı verilmektedir. Kuzey Hint müziğinden farklı olan karnatik müzik, daha çok vokal ağırlıklıdır. Bu müzik türünde en sık kullanılan enstrümanlar yedi telli ve perdeli bir çalgı olan veena ve kemandır.
 
Geleneksel müzik türü haricinde şehirde Hint popu, klasik müzik ve elektronik müzik bir hayli popülerdir.
 
Chennai Müzik Akademisi
 
Hem konservatuar hem de müzik etkinlik merkezi konumundaki Chennai Müzik Akademisi'nde karnatik ve klasik müzik türlerine ait büyüleyici performanslar izlenebilmektedir.
 
Adres: Cathedral Caddesi, Chennai
Telefon: (+91) 44 28 11 22 31
Web: www.musicacademymadras.in
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Geleneksel Güney Hindistan tiyatrosu, müzikal olarak adlandırdığımız eser türüne bir hayli yakındır. Hem şarkı söylenip hem de dans edilen tiyatro eserlerinde yerel dili anlamasanız dâhi, görsel bir şölen eşliğinde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.
 
Chennai'de film sektörü çok gelişmiştir. Slumdog Millionare filminin de içerisinden çıktığı Chennai sinemasına, Kollywood adı verilmektedir. Kollywood ile hep karıştırılan Bollywood ise, Mumbai sinema sektörünün adıdır.
 
Albert Tiyatrosu
 
Tiyatro ve konser salonlarını içerisinde barındıran Albert Tiyatrosu, aynı zamanda büyük bir sinema salonuna da sahiptir. En popüler sinema filmleri ve tiyatro oyunları, ilk kez burada gösterime girmektedir.
 
Adres: Whannels Caddesi, No: 13, Egmore, Chennai
Telefon: (+91) 44 28 19 10 31
Web: www.alberttheatres.com
Gece hayatı
 
Chennai gece hayatı, Mumbai ve Delhi ile karşılaştırıldığında oldukça sönük kalmaktadır. Bu durum mekânların gece yarısından sonra kapanmak zorunda olmalarından ve bu sistemi sıkı bir şekilde takip eden şehir polisinin varlığından kaynaklanmaktadır. Ancak yine de şehirde eğlenceli vakit geçirilebilecek birkaç adres bulunmaktadır.
 
Chennai gece hayatının kalbi; Anna Salai, Alwarpet, T'Nagar ve Nungambakkam semtlerinde ve Cathedral, Kodambakkam High, Aziz Mary ve Binny caddelerinde atmaktadır.
 
Şehrin en prestijli gece kulübü ve diskoları; Alwarpet, Anna Salai ve Nungambakkam bölgelerinde yer almaktadır. Cathedral Caddesi'ndeki Zara, Kodambakkam High üzerinde yer alan Leather ve Aziz Mary Sokağı'nda bulunan Havana; şehrin en popüler ve en lüks eğlence mekânlarıdır.
 
Mount, G.N Chetty, 100 Feet, Thirumalai Pillai, Sterling ve Valluvarkottam High caddeleri; eğlence için orta dereceli bir bütçe ayırmak isteyenlerin ziyaret edebileceği eğlence alternatiflerine ev sahipliği yapmaktadır.
 
1st Main ve Güney Usman caddeleri üzerinde ise, şehrin en uygun fiyatlı içkilerinin içilebileceği düşük gelir grubuna hitap eden bar ve kulüpler bulunmaktadır.
 
Chennai gece kulüplerine girmek için şık giyinmek gerekmektedir. Kulüp ve diskolar genelde çiftleri içeri almakta zorluk çıkartmazken, tek erkekleri geri çevirebilmektedirler.
Festivaller
 
Chennai, hem dini kökenli hem de kültür ve sanat odaklı festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Sıcakkanlı Chennai halkını daha yakından tanımak ve Güney Hindistan kültürünü incelemek için bu renkli festivallere katılmanızı öneririz.
 
Karnatik Müzik ve Dans Festivali
 
Her yıl 15 Aralık - 15 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Karnatik Müzik ve Dans Festivali, Güney Hindistan'a özgü geleneksel sanat türlerine ait renkli ve eğlenceli performanslara sahne olmaktadır.
 
Bölgenin en ünlü müzisyen ve dansçıları, bu festivalde hünerlerini sergilemek için Chennai'de toplanmaktadır. Karnatik Müzik ve Dans Festivali, Güney Hint kültürünü yakından tanımak isteyenlerin asla kaçırmaması gereken önemli bir sanat etkinliğidir.
 
Karthikai Deepam Festivali
 
Lamba ve ışık festivali olarak da bilinen Karthikai Deepam, her yıl Tamil takvimine göre belirlenen kasım - aralık ayları arasına denk gelen dolunay günü kutlanmaktadır. Tamil kültürüne ait, kökeni oldukça eskiye dayanan bu etkinlikte; Pleaides yıldızı ile hizalanan altı yıldızın bir kolye gibi gökte dizilmesi kutlanmaktadır.
 
Efsaneye göre bu altı yıldızın altı gök perisini simgelediği ve bu kutsal günün ışıklarla onlara ithaf edilerek kutlanmasıyla kötü ruhların kovulup iyi enerjilerin çağırılacağı söylenmektedir.
 
Sanat Festivali
 
Her yıl aralık ayı süresince Kalakshreta Sanat Köyü içerisinde düzenlenen Sanat Festivali; müzik, dans, tiyatro ve drama gibi sanatın birçok farklı türüne ait nefes kesici performanslara ev sahipliği yapmaktadır. Festival kapsamında şehre dünyaca ünlü ve yerel birçok sanatçı ve turist akın etmektedir.
 
Prestijli sanat eserlerinin ücretsiz ziyaret edilebileceği, renkli dans şovlarının izlenebileceği ve kaliteli müzik performanslarının dinlenebileceği festival; doyurucu bir Güney Hint kültürü deneyimi vadetmektedir.
Spor
 
Chennai'de en popüler olan spor dalı krikettir. 1846'da koloni döneminde Madras Kriket Kulübü'nün açılmasıyla, İngiliz kültürü kökenli bu spor dalı, şehirde giderek popülerleşmeye başlamıştır.
 
1916 yılında şehirde inşa edilmiş olan M.A. Chidambaram Stadı, ülkenin en eski kriket stadyumlarından biridir.
 
Prestijli kriket maçlarına sahne olan bir diğer spor merkezi ise, IIT Madras Kampüsü içerisinde yer alan The Chemplast Kriket Sahası'dır.
 
Chennai, Hindistan Birinci Ligi'nde oynayan ünlü kriket takımı Chennai Super Kings'e ev sahipliği yapmaktadır.
 
Şehirde popüler olan bir diğer spor dalı da hokeydir. Chennai'de bulunan The Mayor Radhakrishnan Stadyumu, Asya Kupası ve Erkekler Şampiyonası gibi dünyaca ünlü hokey etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Chennai, ayrıca Premier Hokey Ligi'nin ünlü takımlarından Chennai Veerans'ın merkez kulübünü de içerisinde barındırmaktadır.
 
Tenis de, Chennaililerin favori spor dalları arasında yer almaktadır. SDAT Tenis Stadyumu, her yıl Chennai Açıkhava Tenis Şampiyonası'nın gerçekleştirildiği popüler bir spor merkezidir.
 
Jawaharlal Nehru Stadı; futbol, basketbol, voleybol, atletizm ve masa tenisi gibi spor dallarına ait müsabakaların gerçekleştirildiği dev bir mekândır.
 
Velachery Su Kompleksi ise, yüzme ve dalma gibi su sporlarının merkezi konumundadır.
 
Diğer bir su sporu olan kürekçilik ise Madras Bot Kulübü kapsamında denenebilir.
 
Chennai; Kozmopolitan ve Gymhaka adında, prestijli iki golf kulübünü içerisinde barındırmaktadır.
 
Şehirde gerçekleştirilen en popüler spor etkinliklerinden biri olan at yarışı müsabakaları, Guindy Yarış Pisti'nde düzenlenmektedir.
 
Chennai, büyüleyici güzellikte ince kumlu sahilleri içerisinde barındırmaktadır. Bunların en ünlüleri Marina, Edward Elliot ve Breezy sahilleridir.
 
Ancak bu sahillerin hepsinde güneşlenip denize girmek yasaktır. Çünkü Hint geleneklerine göre şehrin ortasında yer alan bir sahilde, tüm kalabalığın ortasında mayo ve benzeri kıyafetlerle dolaşmak günah ve saygısızlıktır.
 
Hintliler, bu sahillerden yalnızca yürüyüş amaçlı faydalanmakta ve turistlerden de aynı davranışları beklemektedirler. Sahillerde uygunsuz durumları engellemek için, atları ile devriye gezen polisler bulunmaktadır.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Chennai Grup Uçak Bileti Al   » Chennai Grup Uçak Rezervasyonu   » Chennai Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Chennai Grup Uçak Bileti Al