İstanbul Chiang Mai Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Chiang Mai Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
​Eski Lanna İmparatorluğu’nun başkenti konumunda bulunmuş olan Chiang Mai, başkent Bangkok’un 700 km kuzeyinde yer almaktadır. İsmi “yeni şehir” anlamına gelen Chiang Mai, Tayland’ın ikinci en büyük şehridir. Ülkenin kültür merkezi olarak da bilinen şehir, Kuzey Tayland içerisinde yer alan gezi rotalarına ulaşabilmek için güzel bir başlangıç noktasıdır.
 
1296 yılında Kral Mengrai yönetimi zamanında kurulmuş olan Chiang Mai; Tayland’ın hem modern hem de kırsal yüzünü yansıtan çok yönlü bir şehirdir. Etrafı dağlarla çevrili, ortasından Ping Nehri geçen, 316 metre yüksekliğindeki yemyeşil bir ova üzerine kurulu olan Chiang Mai’ye, 1920’li yılların sonuna kadar sadece fil sırtında çıkılan safarilerle ya da çetin bir nehir yolculuğu sonunda ulaşılmıştır.
 
Geçmişte yaşanan bu gözden uzak izole durum, şehrin özgün, mistik ve cazibeli havasını günümüze kadar korumasına yardımcı olan önemli bir etmendir.
Chiang Mai; Tayland’ı keşfetmek isteyenlerin mutlaka uğramaları gereken bir şehirdir.
 
Himalaya Dağları’nın eteklerinde kurulu olan Chiang Mai; büyüleyici tapınakları, fil sırtında çıkılan safarileri ve popüler alışveriş ve eğlence mekânı Gece Pazarı ile ünlüdür. Ayrıca bu eğlenceli turistik şehir; kukla şovları ve orkide çiftlikleri gibi birçok ilginç gezi rotasına da ev sahipliği yapmaktadır.
 
 
Nereler Gezilir?
​Oryantal Tayland kültürünü ve Thai mutfağını öğrenebilmek için ziyaret edilebilecek en ideal şehirlerden biri olan Chiang Mai, birçok kültür merkezini ve yerel yemek pişirme okullarını içerisinde barındırmaktadır. Her yıl sırf Thai mutfağını ilk elden öğrenebilmek için şehre, binlerce yabancı turist akın etmektedir.
 
Kasım – mayıs ayları arası Chiang Mai’yi ziyaret etmek için en uygun zamandır. Her ne kadar Tayland’ın geneline göre biraz daha serin ve daha az nemli bir iklime sahip olsa da Chiang Mai, ülkemize göre bir hayli sıcak ve egzotik bir iklimin hâkimiyeti altındadır.
 
Bu nedenle iklim adaptasyonu problemleri yaşamamanız adına, seyahat zamanınızı bilhassa yaz dönemine denk getirmemeye özen göstermeniz önerilmektedir. Kasım Mayıs ayları arası, şehrin turistik açıdan en yoğun olduğu dönemdir. Bu nedenle turistlere otel rezervasyonlarını mutlaka önceden yaptırmaları önerilmektedir.
 
Chiang Mai seyahatinizin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat etmelisiniz.
 
    Chiang Mai, gece dahi oldukça güvenli bir şehirdir. Ancak yine de turist olarak karanlık çöktükten sonra tenha bölgelerde bulunmama, yerel halkla benzeşen kılık kıyafet ve tavırlar içerisinde olma gibi standart güvenlik kurallarına uymanız tavsiye edilmektedir.
 
    Bilhassa kalabalık turistik mekânları ziyaret ederken; yanınızda değerli eşyalarınızı taşımamanız ve çantanıza dikkatli bir şekilde sahip çıkmanız, sizi olası kapkaççılık ve yan kesicilik olaylarından uzak tutacaktır.
 
    Chiang Mai’de sık görülen iki tip suç bulunmaktadır. Bunlardan ilki sahte mücevher satıcılığıdır. Genellikle ikinci el takı mağazalarında ya da seyyar satıcılarda orijinal olmayan mücevherler, ederlerinin bit hayli üzerindeki rakamlara satılmaya çalışılmaktadır. Alacağınız mücevherleri dikkatle incelemeniz ve prestijli mağazalardan mücevher alışverişi yapmanız tavsiye edilmektedir.
 
    Şehirde en sık görülen ikinci suç ise motosikletli gençler tarafından gerçekleştirilen çanta kapkaççılığıdır. Yolda yürürken kaldırımın iç tarafını tercih etmeniz, emniyet kemerli vücuda bağlanan çantalar kullanmanız ve el çantası kullanıyorsanız dikkatli bir şekilde taşımanız, bu problemle karşılaşmanızı engelleyecek önlemlerden birkaçıdır.
 
Chiang Mai Kültür ve Sanat Merkezi
 
Saam Kasat adıyla bilinen Üç Kral Anıtı’nın hemen yanında bulunan Chiang Mai Kültür ve Sanat Merkezi, bilhassa tarih meraklıları için şehrin en ilgi çekici gezi duraklarından biridir.
 
Merkez; bölgede 7,000-12,000 yıl önce yaşamış Muang döneminden itibaren geniş bir tarih periyoduna ışık tutan multimedya gösterileri, İngilizce alt yazılı videoları ve oldukça iyi muhafaza edilmiş doküman ve belgeleriyle; Chiang Mai’nin tarihini öğrenmek isteyenlere doyurucu bir gezi vaat etmektedir.
 
Merkezde ayrıca Budizm, Thai kültürü ve kraliyet hanedanlıklarıyla ilgili eşsiz sanat eserleri yer almaktadır.
 
Pazartesi günleri kapalı olan Chiang Mai Kültür ve Sanat Merkezi, haftanın diğer günleri 08.30 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Merkez; geleneksel Thai kültürüne ait kostümler giymiş rehberler eşliğinde gezilebilmektedir.
 
Adres: Prapokklao Caddesi, Chiang Mai
Telefon: (+66) 53 217 793
 
Wat Phra Singh Tapınağı
 
Lana mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Wat Phra Singh Tapınağı, adını tapınağın arkasındaki dua salonunda yer alan aslan şeklindeki Buddha heykelinden almaktadır.
 
Kutsal heykelin Sri Lanka’dan Tayland’a geldiği ve buraya gelmeden önce ünlü Nakhon Si Thammarat, Ayutthaya ve Sukothai mabetlerinde sergilendiği söylenmektedir.
 
Wat Phra Singh Tapınağı’nın duvarları melek heykelleri, rengârenk cam boyası mozaikler, Tayland efsanelerinde geçen kahramanların altın kaplama büstleriyle süslüdür. Tapınak içerisinde ayrıca 1345 yılında inşa edilmiş olan Tayland stili bir Budist mabedi ve prestijli tarihi eserlerle dolu büyük bir kütüphane yer almaktadır.
 
Bu tapınak aynı zamanda; yakın geçmişe kadar dünyaca ünlü zümrüt Buddha Heykeli’nin muhafaza edildiği mekândı, ancak heykel daha sonra Bangkok’a taşınmıştır.
 
Wat Phra Singh Tapınağı’nı her gün 06.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür. Tayland’da tapınakları ziyaret ederken nispeten kapalı kıyafetler giymeniz gerekmektedir. Nasıl giyineceğinizi anlamak için yerel halkı örnek alabilirsiniz.
 
Adres: Ratchadamnoen Sokağı, Singharat Caddesi, Eski Şehir, Chiang Mai
 
Chiang Mai Ulusal Müzesi
 
Chiang Mai Ulusal Müzesi, 6 Şubat 1973 tarihinde kurulmuştur. Müze binası; Thai stilindedir ancak binanın çatı bölümü, Lana mimarisi örnek alınarak inşa edilmiştir.
 
Tayland Kralı ve Kraliçesi tarafından ülkenin kuzey bölümünün kültür ve sanat miraslarının toplandığı bir eğitim merkezi olarak kurulan müze içerisinde, Chiang Mai’nin tarihini gözler önüne seren paha biçilmez eserler sergilenmektedir.
 
Müzede; Lana dönemine ait objeler, sanat eserleri ve belgeler sergilenmektedir. Ayrıca müze; geniş ve göz alıcı Buddha heykelleri koleksiyonuna ve dini resim, heykel ve tahtadan oyma objelerden oluşan kutsal sanat eserleri bölümüne ev sahipliği yapmaktadır.
 
Chiang Mai Ulusal Müzesi’ni çarşamba – pazar günleri, 09.00 – 16.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: Chiang Mai - Lampang Süper Otoyolu, Chiang Mai
Telefon: (+66) 53 221 308
Web: www.nationalmuseums.finearts.go.th/thaimuseum_eng/chiangmai/main.htm
 
Wat Chiang Man Tapınağı
 
Şehrin en eski tapınaklarından biri olan Wat Chiang Man Tapınağı, 1296 yılında Kral Mengrai’nin Chiang Mai’yi keşfetmesinin hemen ardından inşa edilmiştir.
 
Katmanlı üst bölümü ve altın kaplamalı cephesiyle kuzey Tayland mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan tapınağın ana dua salonunun çatısı, muhteşem güzellikteki sütunlarla doludur. Bu sütunlar, Hint meşesi ağacının özel olarak oyulmasıyla şekillendirilmiştir.
 
Tapınağın içerisinde bulunan küçük şapel içerisinde ülkenin en ünlü iki Buddha resmi sergilenmektedir.  Ayrıca ihtişamlı Wat Chiang Man Tapınağı; yüzyıllardır hanedan ailelerinin saraylarında bulunmuş olan kristal Buddha olarak da bilinen parlak mermerden inşa edilmiş olan Phra Sila heykeline de ev sahipliği yapmaktadır.
 
Wat Chiang Man Tapınağı’nı her gün 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: Wiang Kaeo Sokağı, Ratchaphakhinai Caddesi, Eski Şehir, Chiang Mai
 
Bhubing Sarayı
 
Bhubing Sarayı, Tayland kraliyet ailesinin kış sarayıdır.1961 yılında inşa edilen sarayda kraliyet ailesi üyelerinin yanı sıra zaman zaman ülkeyi ziyaret eden yabancı devlet adamları da konaklamaktadır.
 
Sarayın içi, halktan ziyaretçilere açık değildir. Ancak sarayın nefes kesici güzellikteki bahçelerini, Tayland kraliyet ailesinin sarayda konaklamadığı dönemlerde gezebilmek mümkündür. Kraliyete ait bir mekân olduğu için, Bhubing Sarayı sınırları içerisindeki bahçeleri gezerken şık giyinme zorunluluğu bulunmaktadır.
 
Tayland kraliyet ailesinin konaklamadığı dönemlerde, Bhubing Sarayı bahçelerini haftanın her günü 08.30 – 16.30 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: Doi Buak Ha Sokağı, Doi Suthep bölgesi, Chiang Mai
Telefon: (+66) 53 223 065
Web: www.bhubingpalace.org
 
Chiang Mai Üniversitesi Sanat Müzesi
 
1998 yılında Chiang Mai Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin yönetiminde açılan Chiang Mai Üniversitesi Sanat Müzesi, şehrin modern sanat söz konusu olduğunda en önde gelen merkezlerinden biridir. Genç Taylandlı sanatçıların eserlerinin sergilendiği müze, şehir halkına modern sanatı tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçlayarak kurulmuştur.
 
Müze binası içerisinde büyük bir hediyelik eşya mağazası bulunmaktadır. Bu mağaza içerisinde özgün hediyelik eşyalar ve röprodüksiyon sanat eserleri satışa sunulmaktadır. Burası Chiang Mai’den sevdiklerinize sanat eseri almak istiyorsanız mutlaka uğramanız gereken mağazalardan biridir.
 
Chiang Mai Üniversitesi Sanat Müzesi, salı – pazar günleri 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Suthep Caddesi ile Nimmanhaemin Caddesi’nin birleştiği köşe, Chiang Mai
Telefon: (+66) 53 944 833
Web: www.finearts.cmu.ac.th
 
Wat Chedi Luang Tapınağı
 
Wat Chedi Luang Tapınağı, 1401 yılında Kral Saeng Muang Ma’nın emri üzerine inşa edilmiştir. 1454 yılında Kral Tilo Garaj, tapınağın boyunu 86 metreye yükselttirerek yapı üzerinde birçok yenileme çalışmaları yaptırmıştır.
 
1545 yılında bölgede yaşanan büyük depremde yıkılan tapınağın kalıntıları, şehrin ortasında 1992 yılına değin yıkık bir şekilde durmuştur. Daha sonra UNESCO’nun destekleriyle yenilenen tapınak, halkın ziyaretine açılmıştır.
 
Wat Chedi Luang Tapınağı’nın önünde duran kırmızı elbiseli dev Buddha heykeli, shutterstock, Image ID: 11519827
 
Wat Chedi Luang Tapınağı’nın içinde bulunan büyük altın Buddha heykeli, shutterstock, Image ID: 11519206
 
Lana dönemi mimarisinin göz alıcı örneklerinden biri olan Wat Chedi Luang Tapınağı, eski Thai doğurganlık ritüellerinde kullanılan “Kentin Ayağı” adındaki bir toteme ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: Prapokklao Caddesi, Chiang Mai
 
Dağ Kabilesi Araştırmaları Enstitü Müzesi
 
Dağ Kabilesi Araştırmaları Enstitü Müzesi; 1965 yılında Enstitü Müzesi’nin, Tayland’ın yüksek doruklarında yaşayan dağ kabilelerini araştıran Prof. W. D. Geddes’e daimi bir sergi açmayı teklif etmesiyle kurulmuştur.
 
Müze, Taylandlı egzotik kabile topluluklarının gündelik hayatlarına ve kültürlerine ait eşya, giysi, sanat eseri ve objelerin detaylı bir biçimde sergilendiği renkli bir mekândır.
 
Müzede 9 Dağ Kabilesi olarak geçen; Akha, Lahu, Lisu, Yao, Hmong, Karen, Lua, Khamu ve H'tin kabilelerine ait eserlerin yanı sıra; dağ kabilesi mensubu olmayan ancak Tayland’ın ünlü etnik gruplarından biri olarak tanınan Mlabri’lere ait eşya, kostüm ve sanat eserlerini de görme şansını elde edebilirsiniz.
 
Müzede ayrıca her gün 10.00 – 14.00 saatleri arasında kabilelerin tarihini ve gündelik yaşamlarını gözler önüne seren belgesel videoları yayınlanmaktadır.
 
Adres: Ratchamangkala Parkı, Chotana Caddesi, Chiang Mai
Telefon: (+66) 53 210 872
 
Wat Jed Yod Tapınağı
 
Tarihi ağaçların gölgesinde sergiledikleri göz alıcı mimarileri ve huzur dolu atmosferleriyle tapınaklar, Chiang Mai’nin en prestijli turistik mekânları arasında yer almaktadırlar.
 
8. Dünya Budist Konseyi’ne ev sahipliği yapması amacıyla 1455 yılında inşa edilmiş olan Wat Jed Yod Tapınağı sınırları içerisinde, Buddha’nın aydınlanma yaşadığı birçok farklı mekânın temsil edildiği minyatür örnekler yer almaktadır.
 
Kutsal Bodhi ağacının onuruna, Botharam Maha Vihata adı verilen tapınağa halk arasında göğe yükselen yedi kulesi sebebiyle bu anlama gelen Wat Jed Yod denilmektedir.
 
Hindistan’ın Bodhgaya şehrindeki Mahabodhi Tapınağı’nın bire bir taklidi olan Wat Jed Yod Tapınağı’nın iç dekorasyonu da Hint mimarisinde etkilenilerek tasarlanmıştır.
 
Adres: Huay Kaew Caddesi’nin 1 km kuzeyi, Süper Otoyol üzeri, Chiang Mai
 
Chiang Mai Hayvanat Bahçesi
 
Çin’den gelen Chuang Chuang ve Lin Hui adındaki iki panda ile ününe ün katan Chiang Mai Hayvanat Bahçesi, şehirdeki en popüler turistik mekânlardan biridir. Bilhassa hayvan severler ve çocuklu turistler için adeta bir cennet olan Chiang Mai Hayvanat Bahçesi, geniş ve ferah bir alan üzerine kuruludur.
 
İçinden yürünerek geçilebilen dev bir kuş bölümüne, üzerinde Asya maymunlarının yaşadığı bir adacığa, bir akvaryuma, denizaslanı sergisine ve küçük çocuklara özel bir Çocuk Hayvanat Bahçesi’ne sahip olan merkez, eğlenceli bir gün geçirebilmek için tercih edilebilecek en ideal yerlerden biridir.
 
Chiang Mai Hayvanat Bahçesi’ni haftanın her günü 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: Heaykeaw Caddesi, No: 100, Ampher Muang bölgesi, Chiang Mai
Telefon: (+66) 53 221 179
Web: www.chiangmaizoo.com
 
Wat Umong Tapınağı
 
Tarihi Wat Umong Tapınağı, Chiang Mai şehri merkezinin hemen bitimindeki orman içerisinde yer almaktadır. Tapınak, Kral Mengrai tarafından zamanın en saygıdeğer orman rahiplerinden biri için insanlardan izole bir çevrede sessizce meditasyon yapabilmesi amacıyla inşa ettirilmiştir.
 
Tapınağın bahçesinde alışılagelmedik tünel biçiminde odalar bulunmaktadır. Bu odacıklarda günümüzde hâlen seçilebilen tarihi kuş ve hayvan resimleri bulunmaktadır.
 
Muhteşem mimarisiyle göz dolduran tapınağın bir diğer ilginç yönü ise bahçesinde bulunan zayıflamış korkunç görünümlü Buddha heykelidir.
 
Yemyeşil bir çevrede bulunan Wat Umong Tapınağı’nı ziyaret ederken, hemen yanında bulunan göldeki balık ve kaplumbağaları besleyebilir, doğayla iç içe dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.
 
Adres: Suthep Caddesi’nin çıkışı, Chiang Mai
 
Dokmai Bahçesi
 
Şehir merkezinin hemen dışında yer alan Dokmai Bahçesi; kuzey Tayland’a özgü çiçeklerin, meyve ve sebzelerin, bitkilerin bir arada toplanıp en iyi şekilde sergilendiği mekânlardan biridir. Dört hektarlık bahçe içerisinde ayrıca birçok kuş, sürüngen ve böcek türü de yaşamını sürdürmektedir.
 
Dünyaca ünlü nadir bulunan altın kanatlı kelebek ve Atlas güveleri için doğal bir yaşam alanı oluşturan bahçe, Tayland’da bu tür canlıların en iyi gözlemlenebileceği yerlerden biri olma özelliğini taşımaktadır.
 
1000’in üzerinde bitki türüne ev sahipliği yapan bahçeyi; rehber eşliğinde gezmek ve türler hakkında detaylı bilgiler edinerek hasat çalışmalarına katılmak mümkündür. Bahçe içerisinde ayrıca bir kafe ve restoran da bulunmaktadır.
 
Adres: Soi Wong Dokmai Caddesi, Chiang Mai
Web: www.dokmaigarden.co.th
 
Doğal Harikalar ve Böcekler Müzesi
 
2002 yılında böcek koleksiyoneri Manop Rattanarithikul tarafından kurulan Doğal Harikalar ve Böcekler Müzesi, Tayland’a özgü böceklerin sergilendiği ilginç bir mekândır.
 
Koleksiyoner Manop Rattanarithikul, hayatını Tayland bölgesi içerisinde yetişen böcek türleri hakkında bilgi sahibi olmaya adamış bir araştırmacıdır. Öyle ki; topladığı bilgiler eşliğinde en küçüğünden en büyüğüne pek çok böcek türünü evinde sergileyen Rattanarithikul, yoğun taleplere yetişemez duruma gelince sergisinin bir müzeye dönüştürülmesi zorunluluk hâlini almıştır.
 
Doğal Harikalar ve Böcekler Müzesi’nde Sivrisinek Adam lakabıyla bilinen Manop Rattanarithikul’un topladığı bölgeye özgü 422 farklı böcek türü bulunmaktadır. Müze, haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Srimankalajarn Sokağı, No: 13, Chiang Mai
Telefon: (+66) 53 211 891
Web: insectmuseumthailand.multiply.com
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Chiang Mai, Tayland’ın kuzey bölgesi içerisinde yer alan turistik merkezleri ziyaret etmek için en ideal başlangıç noktasıdır. Chiang Mai’yi keşfederken bir yandan da şehrin hemen yakınında bulunan birçok ünlü gezi rotasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 
Doi Suthep Tapınağı
 
Chiang Mai şehir merkezinin 15 km batısında Doi Suthep Dağı yer almaktadır. Dağ, 1073 metre yükseklikte bulunan Doi Suthep Tapınağı olarak da bilinen ama asıl adı Wat Phrathat Tapınağı olan kutsal mabede ev sahipliği yapmaktadır.
 
Efsaneye göre; 14. yüzyılda Kral Ku Na, kutsal emanetlerini saklayacak bir yer aramaktaymış. Sonunda tüm kutsal emanetleri, bir filin sırtına yüklemiş ve fili serbest bırakmış.
 
Fil, Doi Suthep Dağı’na tırmanarak tapınağın bugünkü bulunduğu alana gitmiş ve kendi etrafında üç kez döndükten sonra yere oturmuş. Bunun üzerine kral, o noktaya kutsal emanetlerini gömmüş ve üzerine de Doi Suthep Tapınağı’nı inşa ettirmiş.
 
Doi Suthep Tapınağı’na ulaşabilmek için mekânın aşağısında bulunan 300 adet taştan merdiveni tırmanarak dayanıklılığınızı test edebilir ya da merdivenlerin hemen yanında bulunan fünikülere binebilirsiniz. Tapınağa ulaştığınızda Chiang Mai’yi panoramik bir şekilde görme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Adres: Chiang Mai şehir merkezinin 15 km batısı
 
Mae Sa ve Mae Tang Vadileri
 
Chiang Mai’nin kuzey tepelerinin ardında Mae Sa ve Mae Tang vadileri yer almaktadır. Bu vadiler renkli dağ kabileleri, nefes kesici güzellikteki şelaleleri, egzotik çiçek tarlaları ve fil kamplarıyla ünlüdürler.
 
Mae Sa Vadisi içerisinde bulunan Soi Suthep Pui Ulusal Parkı ve içerisinde bulunan Mae Sa Şelalesi bölgenin en ünlü gezi duraklarındandır.
 
Şehir merkezinin 10 km kuzey doğusunda bulunan vadilere genellikle günü birlik gezi turları düzenlenmektedir. Turlara katılmadan araç kiralayarak da bu eşsiz güzellikteki bölgeleri ziyaret edebilmeniz mümkündür.
 
Vadileri ziyaret eden çoğu turistin bir diğer amacı da bölgenin popüler sporlarından biri olan dağ bisikleti turlarına katılmaktır. Şehrin en popüler dağ bisikleti turlarının rotaları bu vadiler üzerinden geçmektedir. Ayrıca vadiler üzerindeki birçok alanda piknik yapabilmek mümkündür.
 
Adres: Chiang Mai şehir merkezinin 10 km kuzey doğusu
 
Maesa Fil Kampı
 
Chiang Mai şehir merkezinden kuzey yönüne doğru yarım saatlik bir araba yolculuğu ile ulaşılabilen Maesa Fil Kampı, ailece gidilebilecek eğlenceli bir mekândır.
 
Fillerin futbol oynamak, resim yapmak gibi birçok eğlenceli gösteri sergilediği bu kampta ayrıca daha maceraperest ziyaretçiler için fil sırtında gerçekleştirilen safari turları da düzenlenmektedir.
 
Kamp, fillerin doğal yaşam alanları gibi olmasa da burada gösteri yapılan filler özenle en iyi şekilde bakılmaktadırlar.  Maesa Fil Kampı’nı haftanın her günü 08.00 – 15.00 saatleri arasında ziyaret etmeniz mümkündür.
 
Adres: Tapae Caddesi, No: 119/9,  Muang Bölgesi, Chiang Mai
Telefon: (+66) 53 206 248
Web: www.maesaelephantcamp.com
 
 
Ne Yenir?
​Chiang Mai; gastronomi düşkünleri için adeta cennetten bir köşedir. Thai mutfağı, acı baharatlarıyla ünlü bir mutfaktır. Tayland yemeklerinde lezzetin dengesi, yemeğin detayları ve içerdiği malzeme çeşitliliği son derece önemlidir. Tayland spesiyalleri; ekşi, tatlı, baharatlı, tuzlu ve isteğe bağlı olarak acı olmak üzere damak tadını uyaran tüm lezzet duyularını aynı anda içermeleriyle ünlüdürler.
 
Gece Pazarı ve çevresi, Nehir Kıyısı semti, Chang Klan, Si Don Chai ve Inthawororot sokakları ve Kad Suan Kaeo Alışveriş Merkezi’nin çevresi; şehrin en popüler kafe ve restoranlarını içerisinde barındırmaktadır.
 
Thai mutfağı Arap, Hint, Malezya ve Çin mutfaklarından etkiler taşımaktadır. Dünyaca ünlü Thai mutfağının ana malzemeleri arasında; pirinç, karides, tavuk eti, ördek eti, domuz eti, sığır eti, deniz ürünleri, noodle, köri başta olmak üzere çeşitli baharatlar, chili biberi, mango, hindistancevizi, muz, yemişler ve hemen her çeşit sebze ve meyve bulunmaktadır.
 
Temel yemekler…
 
Chiang Mai’nin en ünlü başlangıç yemeklerinden biri; khao tom adındaki isteğe bağlı olarak karides, domuz veya tavuk etiyle pişirilen Thai usulü pirinç çorbasıdır.
 
Chiang Mai halkının kahvaltılık olarak tükettiği yiyeceklerin öğlen veya akşam yemeklerinde yenenlerle pek bir farkı yoktur. Genel olarak tüm Tayland’da en popüler kahvaltılık spesiyal, chok adı verilen pirinç lapasıdır.
 
Bir diğer ünlü kahvaltılık ise khao khai chiao adındaki pirinç pilavının yanında yenen omlettir.
 
Zencefil ve fıstıkla tatlandırılarak pişirilen köri soslu domuz yahnisine kaeng hang lae adı verilmektedir.
 
Chiang Mai’ye özgü baharatlı yuvarlak sosislere ise sai ua denilmektedir.
 
Kuzey Tayland yemeklerini tatmak için en doğru adres olan Chiang Mai’nin en ünlü yemeklerinden biri hiç kuşkusuz ki khan toke’dir. Küçük bir tepsi içerisinde sunulan birçok küçük porsiyon farklı yerel yemekten oluşan bu kombo tabak, Thai mutfağıyla yeni tanışanlar için iyi bir başlangıç yemeği olabilir.
 
Sebzeli yeşil köri yemeğine khaeng khieo wan; kaju fıstıkları ve sebzeler eşliğinde kızartılmış tavuk yemeğine ise gai phat met ma muang denilmektedir.
 
Chiang Mai halkı arasında en popüler öğle öğünü olan somtam ise; çeşitli baharat ve sebzelerle zenginleştirilen papaya salatasından oluşmaktadır.
 
Tatlılar…
 
Mango dilimleri eşliğinde servis edilen hindistancevizi sütünde pişirilmiş pirinçten oluşan tatlıya khao niao mamuang adı verilmektedir.
 
Hindistancevizi sütü içerisine atılan kestane, jackfruit meyvesi ve lotus kökü parçacıklarının tapyoka nişastası eşliğinde pişirilmesinden oluşan muhallebiye ruam mit denilmektedir.
 
Khanom chan; hindistancevizi sütü, un ve pandan bitkisi yapraklarının suyu ile pişirilen çok katlı bir tatlı türüdür.
 
Minyatür meyveler şeklinde farklı aromalara sahip badem ezmelerine louk chup adıyla bilinmektedir.
 
Yumurta ve hindistancevizinden oluşan kremanın balkabağı ile birlikte servis edilmesinden oluşan tatlının ismi ise sangkhaya fak thong’dur.
 
Atıştırmalıklar…
 
Chiang Mai’de sıklıkla tüketilen atıştırmalık yiyecekler arasında kızarmış böcek türleri bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanları; çekirge, cırcır böceği, ipek böceği, karınca yumurtası, arı larvası ve bambu solucanıdır.
 
Genel olarak böcek kızartmaları; patlamış mısır, eskitilmiş peynir ya da karidese benzer bir tada sahiptir. Köri ve chili sosu başta olmak üzere baharata bulanarak kızartılan ve farklı etnik soslara batırılarak yenilen böcek kızartmaları bilhassa alkollü içkilerin yanında garnitür olarak tüketilmektedir.
 
Chiang Mai şehrine özgü bir atıştırmalık türü olan khao soi; noodle eriştelerinin isteğe bağlı olarak tavuk eti veya kırmızı et ile pişirilen baharatlı bir çorbanın içine atılarak servis edilmesinden oluşmaktadır.
 
Şehirde popüler olan bir diğer atıştırmalık ise genellikle soğuk günlerde kahve veya sıcak soya sütünün yanında tüketilen pa tong ko can adındaki kızarmış hamur parçalarıdır.
 
Ne İçilir?
 
Chiang Mai’de en çok tüketilen alkolsüz içeceklerden biri; cha yen adı verilen Thai usulü buzlu çaydır. Krating daeng adı verilen enerji içeceği de şehrin bir diğer favori alkolsüz içeceğidir.
 
Wawee Dağları’ndan gelen yerel üretim kahvelerden yapılan tatlı buzlu Thai kahvesine oliang adı verilmektedir.
 
Isan bölgesine özgü, geleneksel pirinç şarabına satho denilmektedir. Tayland’ın en ünlü iki yerel bira markası Singha ve Chang’dır. Mekhong ve Sang Som viskileri de, Chiang Mai’deki diğer ünlü alkollü içeceklerdendir.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Tapınakları ile meşhur tarihi bir kent olmasının yanı sıra Chiang Mai, ülkede ziyaret edilebilecek en eğlenceli şehirlerden biridir.
 
Thai masajı ile günün yorgunluğunu üstünüzden atabileceğiniz birçok masaj salonu, Thai mutfağına ait bilgiler edinebileceğiniz yemek kursları, egzotik gece kulüpleri ve doğal güzellikleriyle bu şehir, hem yerel kültür ile bütünleşmenizi sağlayacak hem de modern hayatla olan bağınızı koparmayacak dengeli bir yapıya sahiptir.
 
Müzik
 
Geleneksel Tayland müziği, Hindistan ve Çin arasında bulunan ülkenin coğrafi konumundan etkilenerek bu ülkelerin müziklerinden esintiler taşımaktadır.
 
Geleneksel Tayland müziği 2 ana kategoriye ayrılmaktadır; klasik Tayland müziği ve Tayland halk müziği. Klasik Tayland müziği ise kendi içinde pihat, khruang sai ve mahori olmak üzere üç ayrı stile ayrılmaktadır. Tayland halk müziğinin alt kategorilerine ise luk thung, mor lam ve kantrum isimleri verilmektedir.
 
Tayland müziğinde kullanılan geleneksel müzik aletlerinden bazıları; klong thap ve khim,  jakhe, klong jin ve klong kaek’tir. Yerel müziğin yanı sıra Chiang Mai kafe ve barlarında genellikle Asya ve Endonezya orijinli pop müzik ve club müzik türleri çalınmaktadır.
 
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Chiang Mai, ülkenin kültür ve sanat başkenti olarak bilinmektedir. Şehirde yüzyıllar öncesinde kraliyet saraylarında tohumları atılmış olan geleneksel Tayland tiyatrolarının yanı sıra şehre gelip yerleşen Batılıların öncülüğünde kurulan İngilizce eserlerin sergilendiği Batı tiyatroları da bulunmaktadır.
 
Playhouse Kompleksi
 
Chiang Mai’nin en prestijli sahnelerinden biri olan Playhouse Kompleksi içerisinde şehrin en yüksek bütçeli dans şovları, müzikalleri ve tiyatro oyunları sergilenmektedir.
 
Adres: Changpueak Sokağı, No: 177, Chiang Mai
Telefon: (+66) 53 410 671
Web: www.playhouse-chiangmai.com
 
Gece hayatı
 
Chiang Mai’nin gece hayatı Bangkok ile kıyaslandığında biraz sönük kalabilir; ancak yine de şehrin kendi içinde birçok farklı alternatifi barındıran renkli bir atmosfere sahip olduğu söylenebilir.
 
Thapae Geçidi, Nimminhemin Meydanı, Ping Nehri ve çevresi, Nawarat Köprüsü ve Gece Pazarı; Chiang Mai gece hayatının kalbinin attığı noktalardır. Gece Pazarı içerisinde yer alan Galare Centre; yerel dans ve müzik gösterilerinin sergilendiği bir bölümdür.
 
Japonya’da baş gösteren karaoke çılgınlığı, Tayland’a da yayılmıştır. Şehir merkezinin güneyindeki Changklan Caddesi ve çevresi popüler karaoke barlarıyla doludur. Chang Klan, Moon Muang, Charoenrat ve Loi Kroh caddeleri üzerinde çok sayıda bar, gece kulübü, disko, restoran ve kafe bulunmaktadır.
 
Festivaller
 
Chiang Mai, birçok eğlenceli ve mistik festivale ev sahipliği yapmaktadır. Enteresan doğa olayları, rengârenk dekorasyonlar ve güler yüzlü sıcak halkın katılımıyla tam bir karnaval havasında gerçekleşen bu festivallere mutlaka katılmanız önerilmektedir.
 
Naga Ateş Topu Festivali
 
Her yıl ekim ayında Nong Khai bölgesinde yer alan Mekong Nehri kıyısında gerçekleştirilen Naga Ateş Topu Festivali, dünyanın en muhteşem doğal olaylarından birinin gerçekleşmesi sebebiyle kutlanmaktadır.
 
Nehrin içinden çıkan birçok ateş topu, gökyüzüne doğru birkaç yüz metre yükselmekte ve sonra tekrar aşağıya düşmektedir. Bu olayın nedeni bilinmemektedir ve bölgede araştırma yapmış olan bilim adamları dahi, bu konuya bir açıklama getirememişlerdir. Bölge halkı, bu olayı yapanın nehrin dibinde yaşayan efsanevi dev yılan Naga olduğuna inanmaktadırlar.
 
Nefes kesici güzellikteki bu doğa olayına yakından tanık olmak ve sonrasında düzenlenen müzikli ve danslı eğlencelere katılmak için seyahatinizi, bu festivalin gerçekleştiği tarihlere denk getirebilirsiniz.
 
Loy Krathong Festivali
 
Her yıl kasım ayının başındaki ilk dolunay zamanı tüm şehirde kutlanan Loy Krathong Festivali, Batı ülkelerinde kutlanan Sevgililer Günü ile benzer bir anlam taşımaktadır.
 
Festival süresince özenle hazırlanmış olan çevresi süslenmiş ve üzerine bir mum dikilmiş muz kabuğundan yapılma küçük sandalcıklar Ring Nehri’ne bırakılır. Ayrıca binlerce rengârenk kâğıtlardan yapılmış sıcak hava balonu, gökyüzüne doğru serbest bırakılır. Oldukça romantik bir atmosfere sahip olan bu festival süresince Chiang Mai şehri, görsel bir şölen vaat etmektedir.
 
Etnik yerel adetleri merak eden ziyaretçiler, bu festival süresince hem yerel halkı yakından tanıma hem de suya bırakılan muz sandalları eşliğinde kısmetlerini açma şansına sahip olabilirler.
 
Spor
 
Dünyaca ünlü Thai boksu, şehrin en popüler spor aktivitelerinin başında gelmektedir. Şehir merkezinden 10 dakikalık bir mesafede, Nong Hoi semtinde bulunan Chay Yai Gym ve Huay Kaew Caddesi çıkışındaki Soi Chiang Khian Sokağı üzerinde bulunan Lanna Muay Thai Spor Salonu bu sporun en iyi şekilde öğrenilebileceği kurs merkezlerinden ikisidir.
 
Ping Nehri üzerine kurulu olan Chiang Mai’de, popüler olan sporlardan bir diğeri ise nehir yelkenciliğidir. Scorpion Tailed River Cruises ve Mae Ping River Cruises gibi yelkencilik kurslarına başvurarak nehir üzerinde gerçekleştirilen yelkenli gezilerine katılabilir hatta kurs alarak bu konudaki yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.
 
Kriket, kuzey Tayland’da favori olan sporlar arasında yer almaktadır. 1988 yılından bu yana her yıl nisan ayının başında, Chiang Mai Gymkhana Kulübü’nde Uluslararası Chiang Mai Kriket Turnuvası düzenlenmektedir.
 
Doi Suthep Ulusal Parkı, şehirdeki dağ bisikleti meraklıları için adeta bir cennettir. Bu bölgeye ayrıca kaya tırmanışı turları da düzenlenmektedir.
 
Maetang Nehri üzerinde rafting yapmak ve şehrin hemen kıyısında yer alan nefes kesici güzellikteki yağmur ormanlarında yürüyüş yapmak da ilgi çekici spor aktivitelerindendir.
 
Chiang Mai ülkenin en prestijli ve göz alıcı golf sahalarına ev sahipliği yapmaktadır. Golf severler için adeta bir cennet olan Chiang Mai’deki popüler golf kulüpleri arasında; Mae Rim Caddesi’ndeki Lanna Golf Kulübü, şehir merkezinin kuzeyinde yer alan Mae Jo Golf Kulübü ve San Kamphaeng bölgesindeki Chiang Mai Highlands Golf & Spa bulunmaktadır.
 
Meditasyon, yoga, tai chi ve qi gong gibi etnik spor aktiviteleri ise; tapınaklarda, spor kulüplerinin bünyelerinde ve şehir merkezindeki özel stüdyolarda öğretilmektedir.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Etiketler » Chiang Mai Grup Uçak Bileti Al   » Chiang Mai Grup Uçak Rezervasyonu   » Chiang Mai Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Chiang Mai Grup Uçak Bileti Al