İstanbul Delhi Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Delhi Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Kilometrelerce karelik topraklarda kök salmış bir medeniyet, kelimelerle anlatılamayacak kadar geniş hazinelere sahiptir. Yüzyıllar boyunca birçok kültürün hüküm sürdüğü, masalsı imajının altında mistik fakat aynı zamanda rengârenk bir ruh taşıyan bu ülke, Hindistan, yıllardır dünyanın en çekici turistik destinasyonlarından biri olmayı başarmıştır.
 
Hindistan’ın başkenti Delhi, bu kocaman ülkenin adeta bir minyatürü gibidir. Şehirde, birçok kültürden kişi, huzur ve hoşgörü içerisinde yaşar, bu kültür hazinesinin keyfini çıkarır.
 
Yamuna Nehri’nin kıyısına kurulmuş şehirde, M.Ö 6. yüzyıldan beri yerleşimin varolduğu sanılmaktadır. Delhi Sultanlığı, Babür İmparatorluğu ve İngiltere; Delhi’nin tarihinde ve coğrafyasında derin izler bırakan hükümdarlıklarını buradan yönetmişler ve her anlamıyla kozmopolit olan günümüz Delhi’sinin kendini var etmesini sağlamışlardır.
 
Delhi kozmopolittir, çünkü birçok ırktan kişi burayı kendisine mesken edinmiştir. Onlarca inanış, dil, karşıtlık; zengin - fakir, kaotik – huzurlu, doğa – modernite bu şehirde yüzyıllardır hep bir arada yaşayabilmiştir. Kısaca Delhi, siyahla beyazın barış içinde bir bütünün parçası olmayı kabul ettikleri bir coğrafyadır.
 
Delhi sokaklarında yürüdüğünüzde, egzotik ve gizemli bir atmosferde olduğunuzun farkına varacaksınız. Her adımızında kâh farklı bir inanışa ait bir tapınakla karşılacak, kâh ağızdan ağıza dolaşan yeni mitolojiler duyacaksınız. Bu kaotik şehir ve insanları, ziyaretçilerine coğrafi güzelliklerinin yanında geniş bir içsel cevher de sunar.
 
 
Nereler Gezilir?
​Lal Qila / Kırmızı Kale
 
 
 
Delhi şehrinin en sembolik yapılarından biri, tarihi 17. yüzyıla dayanan Lal Qila kalesidir. Şehrin kuzeyinde, Eski Delhi olarak adlandırılan bölümünde yer alan yapı, 1639 – 1648 yılları arasında Babür İmparatorluğu’nun hükümdarı Şah Cihan tarafından yaptırılmıştır. Kırmızı kum taşından yapıldığı için kırmızı bir dış cepheye sahiptir ve bu yüzden Kırmızı Kale (Red Fort) ismiyle bilinmektedir.
 
Lal Qila, hem bir kale; hem de 1857 yılına, son Babür hükümdarı II. Bahadır Şah tahttan indirilip sürgüne gönderilene kadar hükümdarlık sarayı olarak kullanılmıştır. Günümüzde, milli duyguları yansıtan bir bina olarak değerlendirilir çünkü ülke 1947 yılında bağımsızlığını ilan ettiğinde, Hindistan bayrağı ilk kez Kırmızı Kale’de göndere çekilmiştir.
 
Kaleye Lahor Kapısı’ndan giriş yaptığınızda bir kapalı çarşı olan Chatta Chowk’a ulaşacaksınız. Bu sokak pazarında, mücevherler, değerli taşlar, el dokumaları ve çeşitli baharatlar satan dükkânlar sıralanmıştır. Dışarıdan bir kale görünümü veren yapının içerisinde değerli taşlarla süslenmiş birçok saray odası bulunmaktadır. Çarşıyı geçip ilerlediğinizde ise yolunuz imparatorluk bandosunun bir zamanlar marşlar çaldığı Naqqar Hane’ye çıkar. Yürüyüşün devamında ise imparatorun halka hitaben konuşmalarını yaptığı Divan-ı Am görülür. Salonda 60 adet sütun bulunmaktadır ve imparatorluk tahtı benzersiz oymacılık figürlerlerine sahiptir. Divan-ı Am’ı geçip düz olarak ilerlemeye devam ettiğinizde Rang Mahal ve Divan-ı Kas salonlarına ulaşacaksınız. Rang Mahal ana haremdir ve sarayın kadınlarının kullandığı bir salondur. Odalarının duvarları ve tavanı özenli işlemelerle süslenmiştir. İçinde açık bir nilüfer çiçeği şeklinde mermer bir çeşme bulunmaktadır. Soldaki Divan-ı Kas ise tamamı beyaz mermerden yapılmış, imparatorun soylu kişilerle görüşmelerini yaptığı salondur. 1739 yılından, Pers şahı Nadir Şah tarafından saldırıya uğramadan önce; salonun duvarları ve tavanı altın, gümüş gibi değerli madenler ve değerli taşlarla doluydu. Persliler, salonun süslemelerini ve mücevherle kaplı ünlü Tavus Kuşu Tahtı’nı sökmüşlerdir.
 
Bu salonların yanı sıra kalede gezilecek yerler arasında kraliyet odalarının bulunduğu Kas Mahal, içinden bir zamanlar sıcak su, soğuk su ve gül kokulu sular akan hamamlar ve 1659 yılında inşa edilen Moti Camisi (İnci Camisi) bulunmaktadır.
 
Adres: Chandni Chowk, Delhi
Tel: (011) 2327 4580
Ziyaret saatleri: Salı – Pazar: 09:00 – 22:00 (yaz dönemi)
 
Jama Masjid / Mescid – i Cuma
 
 
 
Kırmızı Kale’nin güneybatısında Eski Delhi’nin bir diğer önemli yapısı göze çarpmaktadır. Bu yapı, Hindistan’ın en büyük camisi olan Jama Masjid’dir. Şah Cihan’ın Delhi’ye bir başka armağanı olan caminin yapımı 6 yıl sürmüş ve inşaat 1656’da bitirilmiştir. Yapımında, 5 bin işçi gece gündüz çalışmış ve hemen hemen 1 milyon rupiye yakın para harcanmıştır. İkiz minareleri, siyah ve beyaz mermerlerle yapılmış 3 adet kubbesi ve neredeyse 25 bin kişiye aynı anda ibadet imkânı sunan 1200 metrekarelik avlusu; Jama Masjid’i benzersiz kılan özelliklerdendir. Cami avlusuna, doğu, kuzey ve güney yönlerinden çıkılan merdivenlerle ulaşılabilir.
 
 
 
Adres: Netaji Subhash Marg., Delhi
Ziyaret saatleri: Güneş batana kadar açık. Müslüman olmayanlar namaz saatleri dışında ve saat 17:00’den sonra ziyaret edebilirler.
 
Chandni Chowk
 
 
 
Şah Cihan, 1638 – 1649 yılları arasında Şahcihanabad şehrini inşa ettirmiş ve Babür başkentini Agra’dan buraya taşımıştır. Bu şehir, aynı zamanda Delhi’nin ünlü 7 şehrinin 7.’sidir. Şahcihanabad zamanında, içinden bir kanalın aktığı, iki yanı büyük dükkânlar ve malikânelerle çevrili kentin en elegan bulvarı konumundaydı. Yüzyıllar içerisinde fazla bir değişiklik meydana gelmemiştir aslında: Chandni Chowk, günümüzde hâlen Eski Delhi’nin kalbidir. Cadde boyunca kutsal yapılar, ticaret merkezleri ve restoranlar görülebilir. Digambar Jain Tapınağı (1656), Gauri Shankar Tapınağı (1761), Baptist Kilisesi (1814), Sunehri Mescidi (1722) ve Sisganj Gurdwara gezilebilecek yerlerden birkaçıdır.
 
Raj Ghat
 
 
 
Hindistan’ın en önemli figürü Mahatma Gandhi’nin ölümünden sonra yakıldığı alan, günümüzde Hintliler için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Yeşillikler içerisindeki siyah granitten yapılmış anıt, birçokları için kutsal bir yer ve bir dua merkezidir. Anıtın üzerine Gandhi’nin son sözleri olan He Ram (Ey Tanrım) işlenmiştir. Raj Ghat’ın hemen karşısında ise Gandhi Milli Müzesi yer almaktadır. Müzede, Gandhi’nin mektupları ve günlükleri gibi birçok bilgi kaynağı görülebilir.
 
Adres: Mahatma Gandhi Marg., Delhi
Müze tel: (011) 2331 1793
Ziyaret: Salı – Pazar
Dua buluşmları: Cuma 17:00
 
Hümayun Türbesi
 
 
 
Şehrin güneydoğusunda muhteşem bir eser yükselmektedir: Hümayun Türbesi. Babür imparatorlarından Hümayun Şah 1556 yılında vefat ettiğinde, eşi Hacı Begüm ölen imparatora yakışacak bir türbe yaptırmak ister. Hacı Begüm’ün emriyle etrafı çimenler ve ağaçlarla çevrili bir alanın ortasında rengârenk mermer ve kumtaşları kullanılarak türbenin yapımına başlanır. İranlı mimar Mirak Mirza’nın 1565 yılında tamamlanan eseri, ileride Tac Mahal de dâhil olmak üzere pekçok yapı için ilham kaynağı oluşturacaktır. Babür mimarisine ışık tutan yapı UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de yer almaktadır. Kompleks içerisinde Hümayun’la beraber birçok kişinin daha mezarları bulunmaktadır.
 
Adres: Mathura Caddesi, Bharat Scout Guide Marg., Delhi
Tel: (011) 2435 5275
Ziyaret: Her gün açık
 
Kutb Minare ve çevresi
 
Hindistan’daki İslamiyet etkilerinin mimariye yansımasını, Mehrauli Arkeoloji Parkı’nda yer alan Kutb Minare’yi ve çevresindeki diğer eserleri inceleyerek görebilirsiniz. Dünyanın en uzun kiremit minaresinin yapımına ülkenin ilk müslüman hükümdârı Kutbeddin tarafından 1193 yılında başlanmıştır. Minare 72.5 metre yüksekliğindedir, temelinin çapı 14.32 metredir ve minarenin tepesine çıkmak için 379 adet merdiven çıkmak gerekir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde olan yapı, aynı zamanda dünyanın bir binadan bağımsız olarak yükselen en uzun minaresidir.
 
Kuvvet-ül İslam Camisi, bölgede görülebilecek bir diğer tarihi yapıdır. Caminin yapımında Hintli sanatçılar çalıştığından Hint mimarisiyle İslam mimarisi içiçe geçmiş ve bu ilgi çekici eser ortaya çıkmıştır. Hint oymacılığının en güzel örneklerinin görülebildiği caminin avlusunda, 4. yüzyıl tarihli 7 metre yüksekliğindeki bir sütun bulunmaktadır. Demir Sütun, Hindu tanrısı Vişnu’nun onuruna dikilmiştir.
 
Ayrıca bu komplekse girişin sağlandığı tarihi Alai Kapısı (Alai Darwaza) ve yapımı tamamlanamayan minare Alai Minare’yi bölgede görebilecekleriniz arasına alabilirsiniz.
 
Adres: Mehrauli Arkeoloji Parkı, Delhi-Gurgaon Caddesi, Delhi
Ziyaret: Her gün açık
 
Rajpath
 
 
 
Vijay Chowk Caddesi’nin doğusunda uzanan 3 km’lik Rajpath, kutlamaların ve yürüyüşlerin yapıldığı, iki yanı yemyeşil çimenler ve ağaçlarla kaplı bir bulvardır. Bulvarın doğu ucunda, devasa boyutlarıyla şehrin birçok noktasından görülebilen
Hindistan Kapısı isimli bir kemer yer alır. Kırmızı kumtaşından yapılan bu kemer, 1. Dünya Savaşı’nda şehit olan Hint ve İngiliz askerlerini anmak için buraya dikilmiştir.
 
Rajpath Bulvarı üzerindeki Milli Arşivler binası ve Indira Gandhi Milli Sanatlar Merkezi de Hindistan tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz diğer iki önemli merkezdir.
 
Lodi Bahçeleri
 
 
 
Kargaşası bol sokaklarıyla bilinen Delhi’de dinlenmek için gözde bir park bulunmaktadır. Lodi Bahçeleri, resmedilmeye değer bir doğal güzelliğe sahip olmasının yanı sıra, hafif tempolu yürüyüş ve koşu yapmak isteyenler ve dinlenmek için sakin bir yer arayanlar için muhteşem bir çevre sunar. Bununla birlikte tarih meraklıları da Lodi Bahçeleri’nde birçok görülmeye değer eser bulacaklardır. Öyle ki, parktaki patikaların etrafı ağaçlar, çiçekler ve 15. yüzyıl Seyyid ve Lodi hanedanlarından kalma eserlerle çevrilidir. Muhammed Şah ve İskender Lodi’nin türbeleri ile Bara ve Sheesh Kümbetleri burada görülebilecek yapıtlardan bazılarıdır.
 
Adres: Lodi Caddesi, Delhi
Ziyaret: Her gün açık
 
Bahai Tapınağı – Lotus Tapınağı
 
 
 
Yüzyıllar öncesine giden tarihinin yanında Delhi’nin bir de modern yüzü vardır. Modernitenin mimariye yansımasına verilebilecek en iyi örnek, şehrin güneyindeki Kalkaji bölgesinde yer alan Bahai Tapınağı’dır. Açmış bir lotus çiçeği şeklindeki bu yenilikçi yapı, her inanıştan kişiye sükunet ve huzur sunan kapılarını açar. Tapınak beyaz mermerden yapılmıştır ve özellikle geceleri, ışıklandırma sistemlerinin de katkısıyla ışıl ışıl parlar. Etrafı geniş bir yeşillik alan ve 9 adet göletle çevrilmiştir. Yapının dizaynına bakıldığında lotus çiçeği 27 adet yaprağıyla görülür.
 
19. yüzyılda İran’da ortaya çıkmış olan Bahailik, tüm insanların ve tüm dinlerin birliğine inanılan tek tanrılı bir inanıştır. Günümüzde tüm dünyada 5-6 milyon civarında Bahai olduğu sanılmaktadır. Dileyen herkes, tapınağın 1.300 kişi kapasiteli salonunda bir meditasyona katılabilirler.
 
Adres: Bahapur, Kalkaji, Delhi
Tel: (011) 2644 4029
Ziyaret: Salı – Pazar
Dua vakitleri: 10:00, 12:00, 15:00, 17:00
 
Akshardham Tapınağı
 
Tüm dünyadan birçok inanç sisteminin birlikte varolduğu Delhi, ibadet merkezleriyle ünlüdür. Her köşe başında bir öncekinden farklı dine ait bir tarihi yapıya rastlamak oldukça olağandır. Şehirdeki önemli yapılardan bir tanesi, ülkenin çoğunun mensubu olduğu Hinduizm’e ait bir tapınaktır. 7 bin sanatçı ve 3 bin işçinin inşaatında görev aldığı yapı, 2005 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Yamuna Nehri’nin kıyısında yer alan tapınak, boyutları ve zarifliği ile dikkat çekmektedir. 43 metre yükseklik, 96 metre genişliğe ve 110 metre uzunluğa sahip yapının iç ve dış tasarımında özenle yapılmış kabartma ve heykeller mevcuttur.
 
Tapınak binasının yanı sıra Yagnapurush Kund (Müzik Çeşmesi) da oldukça ilgi çekicidir. Merdivenlerden inilerek ulaşılan bu çeşmede hava karardığında çeşitli dualar çalınır. Dinleyiciler ise merdivenleri doldurarak bu farklı deneyimi yaşama fırsatına sahip olurlar.
 
Adres: N. H. 24, Noida Mor Çevresi, Delhi
Tel: (011) 2201 6688, 2202 6688
Web: www.akshardham.com
Ziyaret saatleri: Salı-Pazar: 10:00 – 19:00 (Yaz dönemi)
 
Bir not: Kompleksin içine kamera, fotoğraf makinesi ve telefon dâhil olmak üzere hiçbir elektrikli alet sokulamaz.
 
Rashtrapati Bhavan
 
 
 
Şehrin Yeni Delhi bölgesindeki Rashtrapati Bhavan, Hindistan başkanının resmi ikametgâhıdır. 1911 yılında ülkenin başkenti Kalkota’nın değiştirilmesi ve Delhi’nin yeni başkent olması kararlaştırılmıştı. Yeni başkent inşa edilirken, Hindistan Valisi’nin resmi konutu için geniş bir alan ayrılmıştı. İngiliz mimar Edwin Landseer Lutyens’in çalışmasıyla Başkanlık Sarayı bu alanda dizayn edildi. Yapıya, birçok Hint motifi de eklendi ve Raisina Tepesi’nin en uç noktasında yer alan Rashtrapati Bhavan son halini aldı. Sarayın en dikkat çekici özelliklerinden biri; kubbesinin binanın uzunluğunun neredeyse iki katı olmasıdır. Bakır kaplı dev kubbesi ve bej ve kırmızı renklerini birleştiren dış cephesiyle Rashtrapati Bhavan görülmeye değer bir eserdir.
 
Adres: Prakash Vir Shastri Bulvarı, Delhi
Tel: (011) 2301 5321
Ziyaret saatleri: Şubat – Mart, her gün açık.
 
Raisina Tepesi
 
Şehrin güneybatısında başkentin bürokrasi merkezi olan Raisina yer alır. Burada başkanlık sarayı Rashtrapati Bhavan’ın yanı sıra Sekreterlik binaları, parlamento Sansad Bhavan, ve Anglikan Kilisesi bulunmaktadır. Ayrıca Raisina Tepesi, oldukça işlek olan Vijay Chowk ve Rajpath Caddeleri’nin de bitimindedir.
 
Sir Herbert Baker’ın tasarladığı parlamento binası Sansad Bhavan, bir yönetim merkezi olmaktan çok görülmeye değer bir destinasyondur. Özellikle geceleri, ışıklandırma sayesinde, Raisina Tepesi’ni görkemi ile aydınlatmaktadır.
 
Connaught Meydanı
 
Şehrin yönetim merkezi olan Yeni Delhi’den biraz kuzeye doğru ilerlediğinizde ilginç mimarisiyle dikkat çeken Connaught Meydanı’na varacaksınız. Buradaki Connaught Place isimli tarihi alışveriş merkezi, Palladian tarzındaki kemerleri ve alçı dış cephesiyle farklı bir görüntüye sahiptir. Bu meydanın dikkat çeken bir diğer özelliği ise iç içe geçmiş iki adet daire şeklindeki yolun üzerine kurulmuş olmasıdır. Bu daireler üzerinde yürümek, farklı bir deneyim olabilir. Meydandaki Baba Kharak Singh Marg ve Shankar Market ise alışveriş meraklılarına hitap etmektedir.
 
Cantar Mantar – Yantra Mantra
 
Connaught Meydanı’nın güneyindeki Cantar Mantar isimli bina, görünümüyle Delhi’nin en ilginç yapılarından biridir. Caipur’un Racput Prensi II. Jai Singh, bu binayı gezegenlerin diziliş ve hareketlerini izleyebilmek ve hesaplayabilmek için 1724’te yaptırmıştır. Kırmızı renkteki bu yapıya bakıldığında, boşluğa dikilmiş, bir yere çıkmayan merdivenler ve tek başlarına duran, birbirlerinden bağımsız inşa edilen duvarlara açılmış pencereler görülür. Bu 18. yüzyıl bilim merkezini ziyaret etmek unutamayacağınız bir deneyim olabilir.
 
Adres: Sansad Marg., Delhi
Ziyaret: Her gün açık.
 
Müzeler
 
Ulusal Müze
 
Hindistan tarihinin 5 bin yılı, bu müzede 200 bin parçalık bir koleksiyonla gözler önüne serilmektedir. Merkezi Rajpath Caddesi’nin hemen güneyinde, Janpath Caddesi üzerinde yer alan müzede, ülkede şimdiye kadar hüküm sürmüş medeniyetlere dair birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Müzedeki İndus Vadisi kalıntıları ve İpek Yolu hazineleri burada mutlaka görülmesi gereken eserlerdendir. 1900 – 1916 yılları arasında arkeolog Sir Aurel Stein Taklamakan Çölü’nde araştırmalar yapmış ve 700 yıl öncesine kadar kullanılan İpek yolu’na dair birçok tarihi eser ortaya çıkarmıştır. İpeğe yapılmış resimler ve Budist el yazmaları gibi birçok değerli parça şu anda Orta Asya Koleksiyonu’nda sergilenmektedir.
 
Adres: Janpath, Delhi
Tel: (011) 2301 9272
Web: www.nationalmuseumindia.gov.in
Ziyaret saatleri: Salı – Pazar: 11:30 – 16:30
 
Ulusal Demir Yolu Müzesi
 
Hindistan’ın uzun demir yolu macerası 4 buçuk hektarlık alanda kurulu Ulusal Demir Yolu Müzesi’nde anlatılmaktadır. Burada, ülkenin 1853 yılında başlayan demir yolu tarihine dair birçok değerli parça sergilenmektedir. Kendinize uzun bir müze turu zamanı ayırırsanız, buradaki buharlı lokomotifleri, çeşitli modelleri, fotoğrafları ve dokümanları enine boyuna inceleyebilirsiniz. Ayrıca Joy Express’e binerek müze alanında küçük bir tren turu yapabilirsiniz.
 
Adres: Chanakyapuri, Delhi
Tel: (011) 2688 1816
Web: www.nationalrailmuseum.org
Ziyaret saatleri: Salı – Pazar: 09:30 – 19:30 (Yaz dönemi)
 
Parklar
 
Şehrin güneyindeki Lodi Bahçeleri’nin yanı sıra Delhi’de daha birçok yeşil alan bulunmaktadır. Merkezden çok uzaklara gitmeden ferah ve sakin bir gün geçirmek istiyorsanız bu parklar tercihiniz olabilir. Doğal bir atmosfer sunan bu parklardan bazıları; şehrin batısındaki Buddha Jayanti Parkı, güneybatısındaki Nehru Parkı, güneydoğusundaki Ulusal Hayvanat Bahçesi ve kuzeyindeki Mahatma Gandhi Parkı’dır.
 
 
Ne Yenir?
​Hindistan, çok geniş bir yemek kültürüne sahiptir. Hint mutfağı tüm dünyayı etkilemiş ve hemen her ülkede bir Hint restoranı bulmak oldukça kolay hâle gelmiştir. Uzaktan tanıyıp sevdiğimiz bu mutfağı Delhi’de keşfetmek ise ayrı bir zevk olacaktır. Hint mutfağının en dikkat çekici özelliği baharat kullanımının fazlalığıdır. Bu yüzden bol acılı yemeklere hazırlıklı olun.
 
Kuzu, koyun ve keçi eti; buğday unu, pirinç, bakliyat gibi besinler ile acı biber, hardal, sarımsak, zencefil, safran, kimyon ve kişniş gibi baharatlar Delhi restoranlarında sıklıkla rastlayacağınız tatlardan sadece birkaçıdır.
 
Baharatlar
 
 
 
Hintliler, kullandıkları malzemelere verdikleri önem kadar baharatlara da önem verirler. Onlar için yemeklerini çeşnilendirdikleri bu küçük miktarlardaki tozlar, enfes bir şölenin habercisidir. Bu yüzden, Delhi’de, bu baharat karışımlarından elde edilen soslarla çeşit çeşit farklı tat tecrübe etme imkânına sahip olabilirsiniz.
 
 
 
Bu sosların en ünlüsü köri sosudur. Ülkemizde köri dendiğinde akla ilk olarak daha çok tavuk yemeklerinde kullanılan ve katıldığı yemeğe sarı renk veren bir baharat karışımı gelir. Fakat Hindistan’da ve diğer birçok ülkede köri sadece bir çeşit ile sınırlandırılmaz, köri, tüm baharat karışımlarına ortak olarak verilen isimdir. Bu demek oluyor ki Delhi’de köri adı altında birçok farklı lezzeti tadabilirsiniz. Restoranlarda servis görevlilerine seçtiğiniz körinin içeriğini sorarsanız, onlar size hangi baharatlardan oluştuğunu anlatacaklardır.
 
Et yemekleri
 
Delhi’de çok geniş bir mutfak sizi beklemektedir. Et yemekleri, vejetaryen seçenekler, mezeler, kahvaltı spesiyalleri, tahıl yemekleri ile tropikal içecekler ve tatlılar; gezisinin amaçlarından birisi de yeni tatlar keşfetmek olan gezginleri oldukça fazla memnun edecektir. Bu şehre gitmişken özellikle tandoori, biryani ve kebap alternatiflerini denemeniz tavsiye edilir.
 
Tandoori
 
 
 
Tandoori yemekleri bu ismi, pişirildikleri taş ocaklardan alırlar. Ülkemizde tandır olarak isimlendirilen bu ocaklarda, etler – özellikle tavuk eti – baharatlarla terbiye edilerek yüksek ısılarda pişirilir ve limon ile servis edilir. Şehirdeki Hindular inek eti, Müslümanlar da domuz eti yemezler. Bu yüzden et yemeklerinin ana malzemesi çoğunlukla tavuk, kuzu, koyun veya keçi etidir.
 
Kahvaltılıklar
 
İdli, dosa ve hoppers
 
 
 
Delhi’de kahvaltı öğünü lezzetli yiyeceklerle donatılır. Bunlardan üç tanesi ülkeye has tatlardır. İdli, siyah mercimek ve pirinçle yapılan ve kurabiye şeklinde kesilen beyaz bir besindir. Yapımında kullanılan besinlerden ötürü, dünyanın en sağlıklı yiyeceklerinden biri olarak kabul edilir.
 
Dosa ise idlinin krep şeklinde ince bir yaprak gibi sunulan şeklidir. Kahvaltı öğünlerinde içerisine çeşitli yiyecekler sarılarak yenir. Hint gözlemesi olarak da bilinir.
 
Diğer ismi appam olan hoppers ta kahvaltıyı zenginleştiren bir başka doyurucu hamur işidir. Fermente edilmiş pirinç unundan imal edilir. Krep şeklindeki hopperslar, tercihe bağlı olarak üzerlerine yumurta kırılarak servis edilir.
 
Ayrıca her öğünde yenilebilen bir Hint hamur işi daha vardır, o da naandır. Yemeklerinin hemen hepsinin baharatlı olduğu bir ülkede, naan, yabancıların kurtarıcısı gibidir. Düz ve ince bir şekle sahip bu ekmek, lavaş görünümündedir. Üzerine tereyağı sürüp sıcak sıcak yemek, birçok kişinin favori lezzetidir.
 
Çorbalar
 
Mulligatawny
 
 
 
Hindistan’ın milli çorbası kabul edilen mulligatawny, mercimek, baharat, et (koyun veya tavuk) ve sebzelerle hazırlanır. Üzeri maydanozla süslenen çorbaya kimi zaman pirinç de eklenir.
 
Biryani
 
 
 
Pirinç kaynaklarının zenginliği sayesinde Hindistan mutfağında pirinçle yapılan yemekler büyük yer tutar. Bunların en ünlüsü biryanidir. Baharatlar, pirinç, et ve sebze ile hazırlanan yemek; haşlanmış yumurta ile servis edilir. İçerisinde yer alan soğan, sarımsak, safran, tarçın, kişniş ve zencefil bu pilava acımsı bir tat katar.
 
Tatlılar
 
Ras malai
 
Hindistan’da tatlı deyince akla ilk olarak ras malai gelmektedir. Peynir topları önce tatlı şurupta, ardından süt içerinde uzun bir süre kaynatılır. Kaynatma işleminden sonra peynir ve süt soğutulur, peynir parçaları sütten çıkarılır ve üzerine şam fıstığı veya tarçın serpilerek servise sunulur. Delhi restoranlarında oldukça hafif olan bu tatlıyı mutlaka denemelisiniz.
 
Kulfi
 
Kulfi, sütten yapılan, dondurmaya olan benzerliğiyle dikkat çeken bir Hint tatlısıdır. Dondurmadan farkı çok yoğun oluşu ve erimesinin oldukça uzun zaman almasıdır. Fıstık, safran, mango, kakule ve malai aromalı olanları orijinal bir lezzete sahiptir. Delhi’de birçok restoranda kulfi menülere dahil edilmiştir, ayrıca sokak satıcıları da kulfiyi oldukça kolay ulaşılabilir kılar.
 
İçecekler
 
Çay, ülkede en çok tüketilen içeçeceklerin başında gelir. Darciling ve Assam çayları denemeye değerdir. Kimileri çaya baharat ve süt ekleyerek masala çayı denen daha yoğun bir lezzeti severler. Ayrıca Çennay kahvesi de mükemmeldir. Sıcak içeceklerin yanı sıra bu tropik ülkede, taze sıkılmış meyve sularını da deneyebilirsiniz. Özellikle mango suyu ve misket limonu suyu farklı lezzetlerdir.
 
Bir not: Hindistan’da yemek elle yenir. Çatal kaşık kullanmak kabalık olarak görülür.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Hindistan, sanat anlamında çok zengin bir hazineye sahiptir. Hindular, müzik, dans ve tiyatro alanlarında kendilerini oldukça geliştirmişler ve çok çeşitli eserler verir hâle gelmişlerdir. Ülkede var olan inanç sistemleri çeşitliliği ve ruhani meselelere olan düşkünlük, ülke dansının ve müziğinin oluşmasını sağlamıştır. Bu sanatlardan ikisi de tapınma ve yaşamın coşkulu bir şekilde kutlanması amacıyla ortaya çıkmıştır. Fakat zaman içerisinde, sekülerleşmenin de etkisiyle, müzik ve dans eğlenme maksatlı yapılmaya devam edilmiştir.
 
Ülkenin her bölgesinin kendine has geleneksel müziği vardır. Fakat genel olarak bakıldığında klasik Hint müziği, Hindustani ve Karnatk olarak iki ayrılır. Klasik dans ise özellikle nazik el, kol, ayak hareketleri ve yüz ifadeleri dikkat çeker ve birçok farklı forma sahiptir. Geleneksel kıyafetler içerisinde sunulan dans ve müzik performansları, Hint kültürüne dair oldukça ilginç şovlardır. Bir gösteri izlemek isterseniz aşağıdaki merkezlerin etkinlik programlarını inceleyebilirsiniz.
 
Shri Ram Center
 
Adres: 4, Safdar Hashmi Marg, 110001, Delhi
Tel: (011) 2371 4307
Web: www.shriramcenterart.org
 
India International Centre
 
Adres: 40, Max Mueller Marg, 110003, Delhi
Tel: (011) 2461 9431
Web: www.iicdelhi.nic.in
 
Habitat World Centre IHC
 
Adres: Lodi Yolu, 110003, Delhi
Tel: (011) 4366 3333
Web: www.habitatworld.com
 
 
Epicentre
 
Adres: At Apparel House, Sector 44, Gurgaon, Delhi
Tel: (011) 124 2715000
Web: http://epicentre.co.in
 
Bollywood
 
Eğer Hint film endüstrisinin kalbi Bollywood hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Delhi’nin dışına çıkmak durumunda kalacaksınız. Çünkü Bollywood’un merkezi orta batıdaki Mumbay şehridir. Mumbay’da film setlerini ziyaret ederek Hint sinemasını yakından görebilirsiniz.
 
 
Spor
 
Hindistan deyince akla birden çok spor gelir. Bunların ilki krikettir. Kriket ülkenin milli sporu olarak bilinir. Kriketin haricinde hokey, polo, at yarışı, golf ve tenis ülkede en çok yapılan sporlardır. Delhi’de izlemekten ziyade katılımcı olarak spor yapmak istiyorsanız trekking ve biniciliği tercih edebilirsiniz. Ayrıca salon sporları yapabileceğiniz birçok spor merkezinde yoga ve meditasyon seanslarına da katılabilirsiniz.
 
Feroz Şah Kotla Stadyumu
 
Adres: Bahadur Shah Zafar Marg, 110002, Delhi
Tel: (011) 2331 9323
 
Delhi Golf Kulübü
 
Adres: Dr. Zakir Hussain Yolu, 110 003, Delhi
Tel: (011) 2430 7100
Web: www.delhigolfclub.org
 
Army Golf ve Binicilik Kulübü
 
Adres: B Squadron 61 Cavalry, Cariappa Marg, 110010, Delhi
Tel: (11) 2569 9444
Web: www.armypoloclub.com
 
 
Festival
 
Delhi’de yıl boyunca çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Ayrıca, şehirde, milli bayramlar da büyük coşkuyla kutlanmaktadır.
 
Diwali – Işık Festivali
 
Ekim ve Kasım aylarında düzenlenen bu festivalin, ruhani bir kutlaması vardır. Tüm evler lambalarla süslenir, havai fişekler atılır ve kişiler birbirlerine şeker ikram ederler. Amaç, tanrı Rama’nın sürgünden dönmesini ve iyiliğin kötülüğe karşı kazandığı zaferi kutlamaktır.
 
Uluslar arası Mango Festivali
 
Kuzey Hindistan’da yetişen binden fazla çeşidiyle mango, bu festivalin odağındadır. Temmuz ayında Talkatora Stadyumu’nda toplanan kalabalık, sergilenen mangoları görme ve satın alma fırsatına sahip olur.
 
Cumhuriyet Günü
 
Şaşalı geçiş alayları, 26 Ocak’ta Rajpath’ta renkli gösteriler sunar. Hindistan’ın kuruluşunu kutlamak isteyenler, geçiş yapanları izlemek için Rajpath’ın iki yanında kalabalıklar oluştururlar. Geçiş alaylarında yer alanlar arasında; askerler, denizciler, gaziler, folklorcüler, hatta filler ve develer de yer alır.
 
Delhi Uluslararası Sanat Festivali
 
Dans, müzik, tiyatro ve daha birçok görsel sanat dalına ait performanslar, Delhi Uluslararası Sanat Festivali’yle binlerce kişiye ulaşır. Aralık ayında düzenlenen bu festivalde önemli Hint sanatçılarının eserleri görülebilir ve izlenilebilir.
 
Web: www.diaf.in
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Etiketler » Delhi Grup Uçak Bileti Al   » Delhi Grup Uçak Rezervasyonu   » Delhi Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Delhi Grup Uçak Bileti Al