İstanbul Dubai Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Dubai Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi emirlikten biri olan Dubai Emirliği’nin içerisinde yer alan Dubai şehri, Arap Yarımadası’nın İran Körfezi’ne bakan yüzünde yer almaktadır. Dubai; Birleşik Arap Emirlikleri içerisinde Abu Dhabi’den sonra en fazla nüfusa sahip olan, en büyük emirliktir.
 
Dubai hakkında bilinen ilk tarihi kayıtlar 1095 yılına aittir. Bugünkü Dubai şehrine ilk yerleşimin ise 1799 yıllarına rastladığı belirtilmektedir. Resmi olarak 19. yüzyılda, Al Abu Falasa klanı tarafından kurulmuş olan Dubai, 1892 yılında İngiliz himayesi altına girmiştir. 1966 yılında Dubai’de, petrolün varlığı keşfedilmiş, bu keşfin hemen ardından şehir % 300’lük bir büyüme kaydetmiştir. Dünyanın dikkatini petrol kaynaklarıyla üzerine çeken Dubai, 1971 yılında İngilizlerin bölgeden tamamen çekilmesinin ardından, Abu Dhabi ve diğer 5 emirlik ile birleşerek resmi olarak Birleşik Arap Emirlikleri ülkesine dâhil olmuştur.
 
1979 yılında Jebel Ali limanında serbest ticaret bölgesi kurulmasıyla, Dubai’de ekonomik alanda büyük değişim ve gelişimler kaydedilmiştir. Bugün bir dünya şehri ve iş merkezi konumundaki şehir, petrolün yanı sıra emlak, turizm ve finansal hizmetler alanlarında da ülke ekonomisine ciddi katkılarda bulunmaktadır.
 
Arap kültürünün etkisiyle binbir gece masallarının gizemli ve oryantal atmosferine sahip Dubai için, çöldeki vaha tanımlaması tam anlamıyla doğrudur. Berrak turkuaz denizi, kayak pistleri, yemyeşil ağaçlı yolları ve göz alıcı mimari yapılarıyla insanı şaşırtan bir şehir olan Dubai, çöldeki ıssız bir şehirken bugünün modern metropolüne dönüşerek, imkânsız diye bir şey olmadığının canlı bir kanıtı hâline gelmiştir.
 
 
Nasıl Gidilir?
​Emirates, Türk Hava Yolları, Singapur Air ve Air Arabia ülkemizden Dubai’ye aktarmasız uçuş imkânı sunan hava yolu şirketleridir.
 
Ayrıca Qatar Havayolları ile Doha aktarmalı, Gulf Air ile Bahreyn aktarmalı ve KLM, British Airways, Lufthansa, Air France, Air Baltic ile Londra veya Paris aktarmalı olarak da ülkemizden Dubai’ye ulaşmak mümkündür.
 
Dubai Uluslararası Havaalanı
 
Dubai şehir merkezinin 4 km güney doğusunda yer alan Dubai Uluslararası Havaalanı, Birleşik Arap Emirlikleri ülkesi içerisinde yer alan en büyük havaalanıdır. Hem iç hat hem de dış hat uçuşları için yoğun olarak kullanılan havaalanı, 3 terminale sahiptir. Göz alıcı mimarisiyle tıpkı bir alışveriş merkezi atmosferine sahip olan havaalanı binası, üst katında uzun aktarmalı uçuş yolcularının kalabileceği bir otele sahiptir.
 
Ayrıca Dubai Uluslararası Havaalanı içerisinde; döviz bozdurma ofisleri, bankalar ve ATM noktaları, çok sayıda büfe, restoran, bar, elektronik, kozmetik ve giyim başta olmak üzere ucuzluğuyla ünlü free shop mağazaları ve kablosuz internet hizmeti bulunmaktadır.
Adres: Dubai şehir merkezinin 4 km güney batısı
 
Havalimanından ulaşım
 
Toplu taşıma araçları ile
 
Otobüs ile
 
Dubai şehir otobüsleri oldukça temiz, dakik ve ucuz bir ulaşım seçeneğidir. Terminal 1 ve Terminal 2’nin hemen önünde yer alan otobüs duraklarından kalkan 401 ve 402 numaraları otobüsler, havaalanı ve şehir merkezi arasında seferler yapmaktadır.
 
Metro ile
 
Dubai Uluslararası Havaalanı içerisinde yer alan, 1 ve 3 numaralı terminallerden Dubai metrosuna direkt çıkış imkânı bulunmaktadır. Metro sistemini kullanarak oldukça hızlı bir şekilde, trafik derdi olmadan şehir merkezine ulaşmak mümkündür.
 
Taksi ile
 
Havaalanı terminal çıkış noktalarının tümünde, sıraya girmiş bir hâlde bekleyen taksiler kolayca fark edilmektedir. Dubai’de taksiler, gidilen metre başına göre ücretlendirilirler. Kadın turistlerin taksilerde mutlaka arka koltuğa oturması tavsiye edilmektedir. Çünkü bazı taksiciler kültür farklılığından dolayı, ön koltuğa oturmayı bir davet olarak algılayabilmektedirler. Şehir içinde taksi bulmanın en kolay yolu, yakınınızda bulunan bir alışveriş merkezi veya otelin önüne gitmektir.
 
Shuttle servisler ile
 
Dubai Uluslararası Havaalanı içerisindeki 3 terminal arasında ulaşımı sağlayan ücretsiz shuttle servisleri bulunmaktadır. Bunlar haricinde yine ücretsiz bir biçimde havaalanından şehir merkezine hareket eden Dubai Uluslararası Havaalanı Otobüsleri bulunmaktadır.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.
 
 
Nereler Gezilir?
​Diğer Arap emirliklerine ve ülkelerine kıyasla daha liberal bir politikaya sahip olan Dubai’de, yerel halk şehir nüfusunun sadece % 8’ini oluşturmaktadır. Alışveriş yapmak, güneşlenmek, denizin keyfini çıkarmak, renkli bir gece hayatı içerisinde eğlenmek, lüks restoranlarda enfes yemekler yemek ve heyecan verici spor aktivitelerine katılmak ya da aktiviteleri izlemek için gidilebilecek en doğru şehirdir. Modernliği ve oryantalliği bir arada barındıran pırıltılı cazibesiyle dikkatleri çeker.
 
Dubai, çöl iklimine sahiptir. Yaz aylarında sıcaklıklar gündüz 45 dereceyi bulmaktadır. Dubai’yi ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi, eylül – mayıs ayları arasındaki dönemdir. Hafta sonu tatil günleri; cuma ve cumartesi günleri olarak belirlenmiş olan şehirde, çoğu yer haftanın son günü olan perşembe günlerinde yarım gün çalışmaktadır.
 
Her ne kadar Dubai diğer Arap ülkelerine göre daha liberal bir politikaya sahipse de, çoğu dünya metropolünden farklı, yer yer katı İslami kuralların uygulandığı bir sisteme sahiptir. Bu gizemli şehri gezerken birkaç noktaya dikkat ederek daha keyifli bir tatil geçirmek mümkündür.
 
    Toplum içinde evli olsun olmasın kadın ve erkeğin yanaktan dâhi öpüşmesi tepki gören ve sonu hapse kadar uzanabilen bir suçtur.
    Şehirde izin verilen birkaç yer haricinde başka bir yerde veya sokakta alkol tüketilmesi kesinlikle hoş görülmeyen bir diğer suçtur.
    Plajlar haricinde, özellikle şehrin dış kesimlerinde toplum içerisinde kadınların açık giyinmemesi tavsiye edilmektedir.
    Kutsal Ramazan ayı süresince, restoran ya da oteller haricinde toplum içi mekânlarda iftar saatine değin yemek yemek yasaklanmıştır ve bu kural ciddiyetle uygulanmaktadır.
    Konuşmalar sırasında Dubai Emirliği ya da diğer emirlik aileleri ya da onların politikalarına kesinlikle dil uzatılmaması ve eleştirilmemesi tavsiye edilmektedir.
    Dubai’de yan kesicilik gibi suçlar pek fazla görülmemektedir. Ancak yine de banka ve ATM’lerden yüklü miktarda para çekilmesi söz konusu olduğunda, görevlilerden aracınıza kadar size eşlik etmesini istemeniz önerilmektedir.
 
Dubai Müzesi
 
Dubai Müzesi, 1787 yılında inşa edilmiş olan Al Fahidi Kalesi’nin içerisinde yer almaktadır. Geçmiş yıllarda şehri koruma görevini üstlenmiş olan Al Fahidi Kalesi, başlı başına bir tarihi eser niteliği taşımaktadır.
 
1971 yılında müze olarak kullanılması için yenilenen kale içerisinde açılan Dubai Müzesi, petrolün keşfinden önce Dubai’de sürdürülen yaşama tanıklık edilmesini sağlayan oldukça renkli bir müzedir.
 
İçerisinde yer alan 3 boyutlu dev diaromalar sayesinde Dubai Müzesi; petrol keşfedilmeden önceki dönemlerde Dubai’de sosyal yaşamın nasıl olduğunu, evlerin içlerini, inci ticareti yapan tüccarları, Dubai deniz yaşamını, şehrin nasıl bu denli fakirlikten kurtularak birden zengin bir metropol hâline geldiğini detaylı bir şekilde gözler önüne sermektedir.
 
Ayrıca müzede M.Ö. 3000 yılına ait, bölgedeki çeşitli mezarlardan çıkarılmış olan tarihi eserler de sergilenmektedir. Müze, 08.30 – 20.30 saatleri arası ziyarete açıktır.
 
Adres: Al Fahidi Yolu, Al Fahidi Kalesi, Bur Dubai bölgesi, Dubai
Telefon: (+971) 4 353 18 62
 
Jumeriah Camisi
 
Ortaçağ döneminde bölgede hüküm sürmüş olan Fatımiler tarafından yaptırılmış olan, İslam mimarisinin en güzel örneklerinden Jumeriah Camisi, Dubai’de Müslüman olmayanların içeri girebildiği tek cami olma özelliğini taşımaktadır.
 
Gece ışıkları yandığında bir başka güzel olan Jumeriah Camisi, Dubai’de en çok fotoğrafı çekilen yapıların başında gelmektedir.
 
Adres: Jumeriah Caddesi, Palm Strip Alışveriş Merkezi karşısı, Dubai
Telefon: (+971) 4 353 66 66
 
Bastakiya Bölgesi
 
Eski Dubai olarak da adlandırılan Bastakiya Bölgesi, şehrin eski yapısının korunduğu, geleneksel Dubai evlerinin sıklıkla görülebileceği ve Dubai’nin bohem atmosferinin kuvvetli bir şekilde hissedildiği otantik bir bölgedir. Eskiden kalma rüzgâr kuleleri ve dar sokaklarıyla meşhur Bastakiya Bölgesi’ne, Al Fahidi Kale’sinden aşağı yürüyerek kısa bir zaman içerisinde ulaşılabilmektedir.
 
Bastakiya Bölgesi içerisinde pek çok müze, sanat galerisi ve kafe bulunmaktadır. Ara sokaklara dalıp geleneksel Dubai evlerinin fotoğraflarını çekmek için gidilebilecek en ideal yerlerden biri olan Bastakiya Bölgesi, her cumartesi, sokaklarında kurulan şehir pazarına ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: Dubai Çarşısı’nın doğu çıkışı, Al Fahidi Caddesi, Dubai
Web: www.souqalbastakiya.com
 
Dubai Çeşmesi
 
Dubai Alışveriş Mekezi’nin hemen önünde yer alan Burj Khalifa Gölü üzerine kurulmuş olan Dubai Çeşmesi, dünyanın en büyük dans eden çeşmesi olma özelliğine sahiptir. Dubai şehir merkezinin en güzel gezinti alanlarından birinde yer alan çeşme; 150 metre yüksekliğe fışkıran sularıyla, hem Arapça hem de dünya şarkıları eşliğinde değişik koreografiler sunarak dans etmektedir.
 
25 değişik renkte 1500 sualtı lambasını içerisinde barındıran Dubai Çeşmesi, ışık ve renk oyunlarıyla dansın birleşmesi sonucu muhteşem bir görsel şov sunmaktadır. Şovlar her yarım saatte bir olmak üzere; hafta içi 18.00 – 22.00 saatleri arasında, hafta sonu ise 16.00 – 23.00 saatleri arasında izlenebilmektedir.
 
Adres: Burj Khalifa Gölü üzeri, Dubai şehir merkezi
 
Burj Khalifa
 
Dünyanın en uzun binası Burj Khalifa, 828 metre uzunluğundadır ve 124 kata sahiptir. İçerisinde dünya çapında ilk kez açılmış olan Armani Oteli’ni barındıran Burj Khalifa, ışıl ışıl görüntüsünün yanı sıra, sunduğu lüks hizmet ve servislerle her açıdan oldukça ihtişamlı bir yapıdır.
 
Alışveriş merkezi, restoranlar, spor salonu, deniz akvaryumu, gökyüzü gözlem evi ve konut katlarını içeren bu muhteşem bina; Dubai’de ziyaret edilmesi gereken mekânların en başında gelmektedir. En üst katı gözlemevi olan Burj Khalifa; ziyaretçilerine, dünyanın en tepesinde olma hissini yaşama şansı vermektedir.
 
Adres: Emaar Bulvarı, No:1, Dubai şehir merkezi
Tel: (+971) 4 888 81 24
Web: www.burjkhalifa.ae
 
Dubai Dünya Ticaret Merkezi
 
1979 yılında kurulan 184 metrelik uzunluğa sahip, 39 katlı Dubai Dünya Ticaret Merkezi, Dubai Emirliği ve çevre bölgelerinin ekonomik gelişimine büyük katkılarda bulunmuştur. 100 Dirhem’lik banknotlar üzerinde resmi görülebilen bina, bölgede zenginliğin ve ekonomik gelişimin simgesi hâline gelmiştir.
 
Türkiye dâhil olmak üzere, birçok ülkenin elçiliklerini, uluslararası şirketlerin merkezlerini, lüks konutları, 200 kişi kapasiteli tiyatro salonu ve toplantı odalarını, banka, restoran ve mağazaları içerisinde barındıran Dubai Dünya Ticaret Merkezi, dünya çapında iş dünyasının en prestijli kulüplerinden biri olan Dubai Dünya Ticaret Kulübü’ne de ev sahipliği yapmaktadır.
 
Dünya Ticaret Merkezi binasının en üst katında bulunan Dubai Dünya Ticaret Kulübü’nün restoran ve barı, uygun giyimli ziyaretçilere açık bulunmaktadır ve şehrin panoramik bir manzara ile görülebildiği muhteşem bir manzaraya sahiptir. Günde 2 kez rehberler eşliğinde düzenlenen turlar sayesinde Dubai Dünya Ticaret Merkezi’ni detaylı bilgi edinerek ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: Sheikh Zayed Cad., Ticaret Merkezi Kavşağı, Dubai
Tel: (+971) 4 332 10 00
Web: www.dwtc.com
 
Burj Al Arab Oteli
 
Dünyanın ilk 7 yıldızlı süper lüks oteli ilan edilen Burj Al Arab Oteli, 381 metre yüksekliğiyle yapay bir adacığın üzerinde gökyüzüne yükselmektedir. Jumeria sahili kıyısında yer alan otel; kıyıdan az önce ayrılmış, dalgalarda süzülen bir yelkenliye benzeyen mimari yapısıyla günümüzün modern mimari ikonlarından biridir.
 
Belli periyotlarla renk değiştiren bir dış cepheye sahip olan otel, 180 metrelik dünyanın en uzun avlusunu da içerisinde barındırmaktadır. Muhteşem bir deniz altı restoranına sahip otelden kıyıya her saat ulaşım hizmeti sunulmaktadır. Otelde konaklamayanlar için, rehberler eşliğinde otelin gezilebileceği tur imkânları bulunmaktadır.
 
Adres: Jumeriah sahili, Dubai
Tel: (+971) 4 301 77 77
Web: www.burj-al-arab.com
 
Dubai Marinası
 
Şehri ortadan ikiye kesen, 14 km uzunluğundaki Dubai’nin küçük körfezi, geçmiş yıllardan beri ülkeye uğrayıp ardından Hindistan veya Doğu Afrika’ya doğru yoluna devam eden dhow adı verilen Arap yelkenlilerinin uğrak noktası konumundadır.
 
Dubai Marinası’na yanaşan renkli yelkenliler ve etraflarında gerçekleşen yoğun ticaret aktiviteleri, oldukça renkli bir görüntü oluşturmaktadır. Çoğu denizci yelkenlileriyle körfezde bir saatlik turlar düzenlemekte ve hikâyelerini paylaşarak, bu farklı atmosferin turistlerce yaşanmasını sağlamaktadır.
 
Muhteşem bir manzaraya sahip olan Dubai Marinası’nı ve bölgedeki hareketliliği izlemenin bir diğer yolu ise, abra adı verilen deniz taksilerine binmektir. Abralar ile marinadan düzenlenen rehberli turlar eşliğinde, denizin üzerinde serin bir şekilde ilerlerken, tarihi ve turistik yerleri yanaşarak izlemek ve haklarında detaylı bilgiler edinebilmek mümkündür.
 
Adres: Dubai Körfezi, Al Maktoum Köprüsü kuzeyi, Dubai
 
Palmiye ve The World Adaları
 
Palmiye 3’lüsü olarak da bilinen Palmiye Adaları; Palmiye Jumeirah, Palmiye Jebel Ali ve Palmiye Deira adalarından oluşmaktadır. Dünya çapında, insanlar tarafından yapay olarak meydana getirilen en büyük adalar olan Palmiye Adaları, yine dünyanın en büyük köprü projeleriyle ana karaya bağlanmaktadır.
 
Palmiye Jumeirah Adası, oteller ve birkaç özel rezidans binasına; Palmiye Deira daha çok özel mülk ve villa grubuna; Palmiye Jebel Ali ise su parkı, eğlence mekânları gibi daha çok aktivitelere yönelik yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Palmiye Adaları, uzaydan dahi görülebilmektedir.
 
Palmiye Adaları, Dubai’nin en son mimari harikası, dünya şeklini meydana getiren yapay adacıklardan oluşan The World (dünya) ile beraber ziyaretçi akınına uğramakta ve konuklarını büyülemektedir. Palmiye Adaları’ndan daha açıkta yer alan The World adacıkları; otelleri, tatil köylerini, konutları, eğlence ve alışveriş mekânlarını içerisinde barındırmaktadır.
 
Adres: Dubai sahili açıkları, Dubai
Web: www.thepalm.ae, www.theworld.ae
 
Majlis Sanat Galerisi
 
Bastakiye Bölgesi içerisinde yer alan Majlis Sanat Galerisi, bölgede bulunan en antik eserlere sahip ticari sanat galerilerinden biridir. Eser satın almak için olmasa bile mutlaka gezilmesi gereken Majlis Sanat Galerisi, temel olarak yerel sanatçıların resim ve kaligrafi eserlerini içerisinde barındırmaktadır. Galeride ayrıca; 19. yüzyıla ait İran sanat eserlerine, antika cam, seramik ve porselen eşya ve heykellere, el işlerine, eski harita ve tablolara rastlanılabilmektedir.
 
Bastakiye Bölgesi’nin dar sokaklı, rüzgâr kuleli bohem atmosferi içerisinden geçerek Majlis Sanat Galerisi’ne ulaşmak ve Dubai tarihine daha yakından şahit olabilmek mümkündür. Galeri, cumartesi – perşembe günleri 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Al Musalla Kavşağı, Bastakiya bölgesi, Bur Dubai (Eski Dubai), Dubai
Tel: (+971) 4 353 62 33
Web: www.themajlisgallery.com
 
Şeyh Saeed Al Maktoum'un Evi
 
Şeyh Saeed Al Maktoum'un Evi, bölgede yer alan en eski ev olmasının yanı sıra, geleneksel Dubai mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. 1896 yılında tamamen kumtaşı kullanılarak inşa edilmiş olan bina, muhteşem bir deniz manzarasına sahiptir.
 
Dubai Emirliği’nin eski yöneticisi Şeyh Saeed Al Maktoum tarafından şehirdeki ticaret akımını izlemek amacıyla ev olarak kullanılmış olan mekân, 1986 yılında müzeye çevrilmiştir. Müze içerisinde Dubai’nin 1940’lı yıllardan 1960’lı yıllara kadar olan gelişimini anlatan ve sürekli ziyaretçilere açık bulunan bir de sergi bulunmaktadır.
 
Şeyh Saeed Al Maktoum'un Evi, cumartesi – perşembe günleri 08.00 – 20.30 saatleri arasında; cuma günleri ise 15.30 – 21.30 saatlerinde ziyarete açıktır.
 
Adres: Al Shindagha Cad., Al Shindagha Tüneli yanı, Dubai
Tel: (+971) 4 393 71 39
 
Miras Köyü
 
Miras Köyü, bölgede eskiden yaşanmış olan geleneksel yaşamın her şeyiyle birebir kurgulandığı oldukça ilginç bir köydür. Köyü ziyaret ederek, geçmiş zamanlara ait yaşamı deneyimleyebilir, otantik bir atmosfer içerisinde kendinizi binbir gece masallarının içerisinde hissedebilirsiniz.
 
Miras Köyü’nü ziyaret ederek; çamurdan yapılmış eski Dubai evlerinde kalmak, inci ticaretinin gerçekleştirildiği sokaklarda pazarlık mizanseni yapanları izleyerek yürümek, inci arama dalışlarına katılmak ve yöreye özgü kültürel adetleri deneyimleyerek, hediyelik eşyalar satın alabilmek mümkündür.
 
Adres: Şeyh Saeed Al Maktoum'un Evi’nin yanı, Al Shindagha Bölgesi, Dubai
Tel: (+971) 4 393 71 51
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Dubai sahil şeridinden 30 dakika boyunca kuzeye doğru ilerlendiğinde, Ajman Emirliğinin başkenti Ajman şehrine varılmaktadır. Denizin ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler için tam bir cennet olan Ajman şehrinde; 16. yüzyıldan kalma, müzeye çevrilmiş olan Ajman Kalesi ve Ajman altın çarşıları ziyaret edilebilir.
 
Dubai’ye yakın bir diğer emirlik ise Umm Al Quwain Emirliği’dir. Dubai’ye göre daha sakin bir atmosfere sahip olan Umm Al Quwain Emirliği’nin başkenti, Umm Al Quwain şehridir. Al Dur arkeolojik kazı alanları, Umm Al Quwain Kalesi ve Umm Al Quwain sahilinden 1 km uzaklıkta yer alan, birçok bitki ve hayvana ev sahipliği yapmakta olan, doğal rezerv alanı Seneyah Adası, şehirde ziyaret edilebilecek başlıca mekânlar arasında yer almaktadır.
 
Sharjah Emirliği
 
Dubai’den 35 km uzaklıkta bulunan Sharjah Emirliği’nin başkenti olan Sharjah şehrine, taksi ile 15 – 20 dakikalık bir yolculuk ile ulaşılabilmektedir. Dubai kadar gelişmiş ve lüks bir şehir olmayan Sharjah; doğallığı ve ucuzluğuyla her geçen gün daha da ünlenmektedir. Ülkenin en eski kapalı çarşılarından biri olan Souq Al Arsah, çok sayıda mağazaya ev sahipliği yapan Mavi Çarşı, Sharjah Kulesi Müzesi, İslam Müzesi ve Sharjah Sanat Müzesi şehir içerisinde ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.
 
Sharjah ziyareti sırasında mutlaka denenmesi gereken aktivitelerden biri ise “Eye of the Emirates” (Emirliklerin gözü) denilen dev dönme dolaba binmektedir. Sharjah şehrini, çevresindeki lagünleri ve hatta Dubai’nin ışıklı gökdelenlerini dâhi görebileceğiniz bu dönme dolap gezintisini, akşam saatlerinde şehrin ışıkları muhteşem bir manzara vaat ederken gerçekleştirmeniz önerilmektedir.
 
Web: www.sharjah-welcome.com
 
 
Ne Yenir?
​Dubai, Arap mutfağının yanı sıra; Amerikan mutfağından Avrupa mutfağına ve hatta Asya mutfağına kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahip, unutulmaz bir gastronomi deneyimi vaat etmektedir. Emirlik içerisinde farklı uluslardan pek çok insanın yaşamını sürdürmesi, şehrin mutfağına kozmopolit bir yapı kazandırmıştır. Böylelikle Dubai mutfağı, geleneksel tatların ve birçok kültürün sentezinden oluşan deneysel tatların sunulduğu bir lezzet bahçesine dönüşmüştür.
 
Temel yemekler…
 
Geleneksel bedevi diyeti genellikle taze balık, kurutulmuş balık, deve eti, deve sütü ve hurmadan oluşmaktadır. Dubai’de çoğu yerel yemek; Asya’dan ithal edilen tarçın, badem, safran, yeşil limon, kurutulmuş meyveler, zerdeçal ve fıstık gibi malzemeleri içermektedir.
 
Arap mutfağı genellikle ekmek, pirinç, hurma ve deniz ürünlerinden oluşan mönülere sahiptir. Pita ekmeği, naan denilen İran ekmeği ve lavaş; yemeklerin yanında sıklıkla kullanılan ekmek çeşitleri arasında yer almaktadır.
 
Dubai Emirliği’nde oldukça popüler bir yemek olan matchbous ya da makbus yemeği; baharatlı kuzu etlerinin ya da pirinç eşliğinde balık etinin güveç biçiminde pişirilmesinden oluşmaktadır.
 
Geleneksel bedevi yemeği olan ghuzi; baharatlı ve bademli pirinç pilavı üzerine yatırılmış, rostolanmış kuzu etinden oluşan oldukça lezzetli bir yemektir.
 
Oldukça yoğun lezzete sahip ve doyurucu bir yemek olan ful medames Mısır kahvaltısı; domates sosu ve soğanla birlikte pişirilen kuru fasulye yemeğinin üzerinin yumurta ve değişik soslarla süslenmesi ve yanında yoğurt ve pita ekmeği ile ikram edilmesinden oluşmaktadır.
 
Dubai’nin başta gelen deniz ürünü yemekleri kömür ızgarası üzerinde pişirilen hamur denilen orfoz balığı, chanad denilen uskumru balığı ve beyah adı verilen tekir balığından oluşmaktadır.
 
Kısık ateşte yavaşça pişirilen buğday ve kuzu etinden oluşan et yemeklerine hareis; Hint usulü baharatlı pirinç eşliğinde pişirilenlerine ise biryani yemeği denilmektedir. Shurba addis ise Dubai halkı tarafından sıklıkla tüketilen bir mercimek çorbasıdır.
 
Tabbouleh, Lübnan mutfağından esinlenerek Dubai mutfağına girmiş olan; nane, maydanoz, taze soğan, bulgur ve domatesin karıştırılarak yapıldığı kısır salatasıdır. Koussa mahshi, bildiğimiz kabak dolmasının; kibbe ise içli köftenin Dubai mutfağındaki adıdır. Zeytinyağlı yaprak dolması yemeği, Lübnan kökenlidir ve Arap mutfağında oldukça popülerdir. Dubai mutfağındaki adına warak enab denilmektedir.
 
Tatlılar…
 
Dubai’nin en ünlü tatlısı, Ali’nin annesi anlamına gelen umm Ali tatlısıdır. Bir çeşit ekmek pudingi olan umm Ali tatlısı, genellikle pudingin üzerine vanilyalı dondurma konarak yenmektedir.
 
Dubai deyince ilk akla gelen tatlılar arasında yer alan mehalabiya üzerine fıstık ve gülsuyu serpiştirilmiş pudingten; esh asaray ise üstü kalın bir kat krema kaplı cheesecake’ten oluşmaktadır.
 
Hint yağı ve hurma şekerinin buğday ile yoğrularak fırında ya da kızartılarak pişirilmesinden oluşan churma kurabiyesi veya churma lokması, Dubai mutfağının favori tatlılarındandır.
 
Bir diğer popüler tatlı ise kakule, safran, gülsuyu, şeker ve krema ile hazırlanan hamur toplarının kızartılmasıyla oluşan lokma tatlısı gulab jamun’dur. Şerbetli tatlılardan baklava da Dubai şehrinde oldukça meşhur bir tatlıdır.
 
Double ka meetha, kahverengi Hint tereyağı ile kızartılan safran ve kakuleye bulanmış kalın beyaz ekmek dilimlerinin şekerli şuruba batırılması ve üzerinin meyve ve kuruyemişlerle süslenmesinden oluşmaktadır. Chocolate samosa ise, kızartılmış üçgen hamur parçalarının çikolata sosuna bulanarak yendiği bir tatlı çeşididir.
 
Arap ülkelerinde bol bol yetişen hurma meyvesi, Dubai’de de favori bir meyvedir ve yoğun şekerli tadıyla daha çok yemeklerin üzerine tatlı olarak tüketilmektedir.
 
Atıştırmalıklar…
 
Dubai’de meze kültürü oldukça gelişmiştir. Mezeler; restoranlarda ana yemeklerden önce gelerek sofrayı şenlendirdikleri gibi, sokak tezgâhlarında çabuk yemek amacıyla da tüketilen lezzetli atıştırmalıklar hâline gelmişlerdir. Susam ve nohut ezmesinden oluşan humus, Dubai mutfağında sıklıkla tüketilen bir mezedir. Baba ganush adı verilen meze ise közlenmiş patlıcan salatasından oluşmaktadır.
 
Dubai’nin en meşhur atıştırmalıklarından biri; çeşitli soslar ve salatalarla renklendirilen döner parçalarının pita ekmeği arasına konulduğu sandviç shawarma’dır.
 
Bir diğer oldukça meşhur Dubai atıştırmalığı ise nohut ve susam tohumlarının yuvarlak köfteler hâline getirilip kızartılmasıyla oluşan nohut köftesi falafel’dir. Falafel genellikle pita ekmeği arasına doğranmış marul, domates ve tahinli soslar üzerine konularak sandviç olarak yenmektedir.
 
Fattayer Hot adı verilen atıştırmalık; kızarmış ekmeğin arasına yumuşak peynir, ıspanak ve soğan konulmasından oluşmaktadır.
 
Ne içilir?
 
Dubai’de içki, devlet kurallarıyla yasaklanmıştır. Sadece bazı lüks restoran ve otel barlarının içki ruhsatı bulunmaktadır. Dubai’de yaşayanların evlerine alkol satın alabilmeleri için özel bir likör lisansı edinmeleri gerekmektedir. Özellikle ramazan ayında zaten sınırlı olan içki özgürlüğü daha da kısıtlanmaktadır.
 
Alkolsüz içecekler arasında Dubai’de en çok rağbet gören içecek, çaydır. Demli çaya süt katılmasıyla oluşturulan doodh kadak ve safranla tatlandırılmış sütlü çay zaffrani chai en çok tercih edilen içecek türleri arasında yer almaktadır.
   
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Dubai şehrinde herkesin eğlence anlayışına uygun olan bir şeyler bulabilmek mümkündür. Deniz ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler altın kumlu Jumeriah sahillerinde zaman geçirebilir, alışveriş meraklıları ise binbir çeşit pazar ve alışveriş merkezi içerisinde zevkle kaybolabilirler.
 
Dubai’nin mimari harikaları olan otellerde konaklayabilir, sunulan lüks hizmetler içerisinde kendinizi kral veya kraliçeler gibi hissedebilirsiniz. Bu mekânları sadece ziyaret edip bir akşamüstü içkisi yudumlamak veya akşam yemeği yemek bile her alanda sunulan lüksü ve kaliteyi hissetmenizi sağlayacaktır.
 
Açık havada daha çok zaman geçirmek ve Dubai’nin otantik çöl atmosferini görmek isteyenler; deve yarışlarına katılabilir, balonla çöl üzerinde gezebilir veya geçmiş yıllardan beri bölgede oldukça popüler bir spor olan, doğan kuşu ile avcılık kurslarına katılabilirler.
 
Aktif gece hayatından hoşlananlar renkli ve canlı atmosferleriyle ünlü Dubai bar ve kulüplerini ziyaret edebilir; daha sakin bir gece geçirmeyi tercih edenler ise, lezzetli bir akşam yemeğinin ardından şehri dolaşıp, oldukça popüler olan nargile kafelerde sunulan değişik aromalı nargilelerin keyfini çıkarabilirler.
 
Müzik
 
Dubai şehri kozmopolit yapısına karşın genel olarak İslam, Arap ve Bedevi kültürlerinin etkisi altında olan bir şehirdir. Dubai müziği de bu kültürlerden izler taşımaktadır. Bedevi halk şarkıları, balıkçı türküleri, güçlü ve sert ritimlere sahip Arap şarkıları; şehirde sıklıkla duyulabilecek müzik türleri arasında yer almaktadır.
 
Geleneksel kültürün yanında kozmopolit yapının bir getirisi olarak şehirde gelişen rock, metal, pop ve klasik müzik akımları da özellikle genç nüfus içerisinde oldukça popüler bir konumdadır.
 
Dubai şehrinde dünya çapından müzisyenlerin performanslarının en sık izlenebileceği yer, Dubai Uluslararası Kongre Merkezi’dir. Geleneksel Arap müzikleri dinlemek için ise, Arap gece kulüplerine uğramak gerekmektedir.
 
Her yıl, Dubai Çölü Rock Müzik Festivali’nin düzenlendiği şehirde bugüne kadar; Tarkan, Kylie Minogue, Santana, Aerosmith, Elton John, Pink, Shakira, Celine Dion, Coldplay, Phil Collins ve Mark Knopfler gibi dünyaca ünlü birçok sanatçı konserler vermiştir.
 
Dubai Uluslararası Kongre Merkezi
 
Adres: Dubai Dünya Ticaret Merkezi, Bur Dubai, Dubai
Tel: (+971) 4 338 01 02
Web: www.dicc.ae
 
Spor
 
Futbol ve kriket Dubai’de en popüler sporlardır. Birleşik Arap Emirlikleri ligi içerisinde şehri temsilen 5 futbol takımı bulunmaktadır. Dubai şehri içerisinde yaşayan Güney Asya kökenli halkın büyük bir coşkuyla takip ettiği kriket sporu, şehirde en çok gelişme kaydetmiş sporlardan biridir. Uluslararası Kriket Konseyi, 2005 yılında Londra’da bulunan ana merkezini Dubai’ye taşımıştır. Dubai ile Hindistan ve Pakistan arasında her yıl çok sayıda kriket maçı düzenlenmektedir.
 
Dubai her yıl The Legends Rock Dubai, Dubai Tenis Şampiyonası gibi tenis turnuvalarına ve Dubai Çölü Klasik Golf Turnuvası gibi dünyanın dört bir yanından ünlü sporcuların katılımıyla gerçekleşen spor aktivitelerine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca şehirde her yıl, Nad Al Sheba Hipodromu’nda Dubai Dünya Kupası at yarışları düzenlenmektedir.
 
Eski zamanlardan beri bölgede gerçekleştirilen, insanoğlu ve kuşların eşsiz işbirliğinin sergilendiği doğan kuşu ile avlanma sporu ve deve yarışları şehirde rastlanılabilen ilginç spor aktiviteleridir. Daha çok turistik amaçlı yapılan bu sporlar, Dubai şehri dışındaki çöl alanlarında gerçekleştirilmektedir.
 
Gece hayatı
 
90’lı yıllardan bu yana Dubai gece hayatı, oldukça büyük bir gelişme kaydetmiştir. Dubai gece hayatı konusunda hiçbir zaman New York veya Ibiza ile yarışamaz ancak gece eğlenmekten hoşlananların gidebileceği yeterli alternatife de sahiptir.
 
Ramazan ayı boyunca Dubai gece kulüplerinin geç saatlere dek açık kalması, kulüpler içerisinde canlı müzik olması ve dans edilmesi yasaklanmıştır. Ramazan ayı dışında ise çoğu kulüp, 03.00 saatlerine dek açık bulunmaktadır.
 
Oldukça renkli ve canlı bir atmosfere sahip olan Dubai kulüplerinde Paul van Dyke, DJ Tiesto ve Groove Armada gibi dünyaca ünlü DJ’ler düzenli olarak sahne almaktadırlar. Dubai gece hayatı içerisinde dünyaca ünlü film yıldızı ve sanatçılara sıklıkla rastlamak mümkündür. Dubai’de içki lisansına sahip işletmeler kısıtlı olduğundan, var olan gece kulübü ve barlar erken saatlerde dolmaktadır. Bu yüzden erken rezervasyon yaptırılması tavsiye edilmektedir.
 
Dubai gece hayatı aktiviteleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve gelişmeleri takip etmek için www.timeoutdubai.com adresine tıklayabilirsiniz.
 
Festivaller
 
Dubai festivalleri de tıpkı şehrin kendisi gibi renkli ve eğlenceli atmosferler vaat etmektedirler. Çoğu Dubai festivalinin konusu, yerel kültürle alâkalı olmasa da, festivaller; yerel kültüre ait yiyeceklerin, müziğin ve dansların sergilendiği aktiviteleri de içlerinde barındırmaktadırlar.
 
Dubai Alışveriş Festivali
 
1996 yılından beri her yıl şubat ayı içerisinde gerçekleştirilen Dubai Alışveriş Festivali, şehirde gerçekleştirilen festivallerin en renkli, en uzun süren ve en sevilenlerinden biridir.
 
Tüm şehir mağazalarının katıldığı bu festival boyunca alışverişlerde akıl almaz indirim oranları uygulanmaktadır. Her yıl dünya çapından milyonlarca alışveriş severin katılımda bulunduğu Dubai Alışveriş Festivali, geceleri şehir merkezinde düzenlenen konserler, dans şovları ve havai fişek gösterileriyle daha da eğlenceli bir hâle bürünmektedir.
 
Ulusal Gün Festivali
 
Her yıl ocak ayı içerisinde 4 gün boyunca gerçekleştirilen Ulusal Gün Festivali’nde Dubai’nin İngiliz yönetiminden kurtulması ve bağımsızlığını elde etmesi kutlanmaktadır.
 
Festival boyunca şehrin en önemli anıtları ve müzeleri ücretsiz bir şekilde halka açılmakta, deve yarışları gerçekleştirilmekte, havai fişek gösterileri yapılmakta ve geçit törenleri düzenlenmektedir.
 
Dubai Uluslararası Film Festivali
 
Her yıl 12 – 19 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Dubai Uluslararası Film Festivali; Orta Doğu, Asya ve Afrika’da gerçekleştirilen en büyük film festivallerinden biridir. 2004 yılından beri gerçekleştirilen festival, özellikle Arap sinemasının gelişimine ve dünya çapında saygınlık kazanmasına büyük katkılarda bulunmaktadır.
 
Dubai kültürünü yakından tanımak ve Arap sinemasından iyi örnekler izlemek isteyenlerin katılmaktan mutluluk duyacağı Dubai Uluslararası Film Festivali, şehirde gerçekleştirilen en büyük uluslararası festivallerden biridir.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Etiketler » Dubai Grup Uçak Bileti Al   » Dubai Grup Uçak Rezervasyonu   » Dubai Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Dubai Grup Uçak Bileti Al