İstanbul Hanoi Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Hanoi Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Vietnam’ın en büyük ikinci şehri ve başkenti olan Hanoi, Bir sokakta yürürken Uzak Doğu kültüründen bir pagoda veya tapınak ile hemen yakınındaki başka bir sokakta ise Fransız stili villa tipi evler ile karşılaşabileceğiniz bir yerdir.
M.Ö. 3000 yılından bu yana var olduğu bilinen Hanoi’de yaşam, öncelikle Cổ Loa Kalesi etrafında gelişmiştir. M.S. 1010 yılından Çinlilerin işgalinin gerçekleştiği 1408 yılına kadar Ly Hükümdarlığı tarafından yönetilen Hanoi, ardından Đông Quan ismini alarak Çinliler tarafından yönetilmeye başlamıştır. Daha sonra Le Hükümdarlığı bölgeyi ele geçirmiştir. Hanoi, 1802 yılında Nguyễn Hükümdarlığı’nın ve 1873 yılında Fransızların eline geçmiştir. Fransa kurduğu Hindiçin bölgesinin başkenti olarak Hanoi’yi seçtiğinden burada Fransız mimari ve şehir planlamasından pek çok örneğe rastlanır. 1940 yılında Japonların eline geçen Hanoi, 1945 yılında serbestleştirilmiş; 9 yıl süren Fransız savaşları sonrasında 1954 yılında Kuzey Vietnam’ın başkenti olmuştur. Vietnam Savaşı sonrasında ise 1976 yılında Hanoi, Kuzey ve Güney Vietnam’ın birleşmesiyle Vietnam’ın başkenti olmuştur.
 
 
Nereler Gezilir?
​Hanoi’de dolaşmak; tarih, kültür, mimari, yeşil alanlar ve göllerin doyasıya tadına varmak anlamına gelir.
 
11. yüzyıldan kalma bir pagoda, 19. yüzyıldan kalma geleneksel bir ev, bir azize adanmış içi heykellerle dolu bir tapınak, etrafını yeşil alanların kapladığı büyükçe bir göl...
 
Her merakı ve her ihtiyacı doyuracak olan pek çok destinasyonla doludur Hanoi...
 
    Uzak noktalara ulaşabilmenin en güzel yolu, taksileri kullanmaktır. Taksiler taksimetre ile çalışmaktadır.
 
    Şehri gezerken xe om adı verilen motosiklet taksileri kullanabilirsiniz. Motosiklet taksiler ile gezip dolaşmadan önce ödeme konusunda anlaşılmayan bir nokta bırakmadığınıza emin olun. Motosiklet kullanabilenler Hanoi’de oldukça şanslıdır. Bir motosiklet kiralayıp şehri gönlünüzce keşfedebilirsiniz.
 
    Yakın yerlere gitmek ise amacınız bisiklet taksiler de size farklı bir tecrübe yaşatacaktır.
 
    Şehir içi otobüsler de oldukça konforludur. Turizm ofisinden bir otobüs seferleri haritası alırsanız kısa sürede Hanoi’nin otobüs sistemini çözebilirsiniz. Otobüsle şehri dolaşmak, oldukça hesaplıdır.
 
Hoan Kiem Gölü
 
Hanoi’deki gününüzün ilk saatlerine, Hoan Kiem Gölü’nün bol gölgeli, bol ağaçlı kıyısında sakin bir yürüyüş ile başlayabilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde burada yapacağınız yürüyüş ile (sabah 5 civarı), kent sakinlerinin yaşam stillerine hızlı bir bakış atmış olursunuz: koşu yapanlar, badminton oynayanlar, Uzak Doğu sporları ile ilgilenenler bu saatlerde burada toplanırlar.
 
Sabah 7 civarı motosikletler ve kalabalıklar buraya akın etmeye başlar ve karşınızda Hanoi hayatının geniş bir özeti beliriverir.
 
Ngoc Son Tapınağı
 
Gölün kuzeyinde, bir ada-tapınak olan Ngoc Son Tapınağı bulunur. Yapım tarihinin 14. yüzyıla dayandığı tahmin edilen tapınak, Kubilay Kaan’ın Moğol İstilası’na karşı koyan Tran Hung Dao’ya atfedilmiştir.
 
Bir not: Tapınağa (adaya) kırmızı tahta bir köprü olan Cầu Thê Húc - sabah güneşi akını anlamına gelmektedir - üzerinden ulaşılır. Kırmızı köprünün kendisi bile tapınak ziyaretçilerine görülmeye değer bir manzara sunar.
 
Bir not: Göl kenarında yapacağınız bir yürüyüş, ortalama bir saat sürer. Bu geziniz esnasında Fransız koloniciliği mimarisini yakından görebilirsiniz.
 
Old Quarter
 
Geçmiş ile şimdinin birbirine karıştığı Old Quarter, Hoan Kiem Gölü’nün tam kuzeyindedir. Burada; 40 cadde bulunur ve hepsi size farklı alternatifler sunar: sokaklarda dolaşırken bir köşeden dönersiniz ve kendinizi antik bir çağda, başka bir köşeden dönersiniz ve kendinizi modern bir şehirde buluverirsiniz.
 
87 Ma May Evi
 
Vietnam’ın geleneksel evleri Old Quarter’ın büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Bunlar arasında olan ve 19. yüzyıl mimarisinden izler taşıyan 87 Ma May Evi’ni içeriden ve dışarıdan dikkatlice inceleyebilirsiniz.
 
Bu ev, önünden geçerken belki ilginizi çekmeyecektir. Çünkü caddeye bakan cephesi size küçücük bir evin önünden geçiyormuşsunuz hissini verir. Halbuki Old Quarter’da evler, arkaya doğru uzayıp gitmektedir ve bu yüzden Hanoi’de evler “tüp evler” adı ile anılır. Mimarinin bu şekilde gelişmiş olmasının sebebi de, ev vergilerinin caddeye bakan cephenin uzunluğuna göre alınıyor olmasından dolayı mülk sahiplerinin dönemin ağır vergilerinden kaçınmak istemesidir.
 
Bu küçücükmüş gibi görünen eve girin ve arkalara doğru uzanan mimarisini, dekorasyonunu ve avlusunu mutlaka keşfedin.
 
Den Bach Ma Tapınağı (Beyaz At Tapınağı)
 
Bin yaşından fazla olan ve İmparator Lý Thái Tông tarafından yaptırılan Den Bach Ma Tapınağı (Beyaz At Tapınağı) şehrin en eski ibadet yerlerindendir. Küçük bir tapınak olan Bach Ma, 18. ve 19. yüzyıllarda yaptırılan restorasyonlar sayesinde bugün ziyaretçileri ile buluşabilmektedir.
 
Tapınakta bulunan beyaz at heykelciği, bir nehir tanrısı olan Long Do’yu temsil eder. İnanışa göre İmparator Lý, başkenti Hanoi’ye taşımasının ardından buraya bir tapınak yaptırmaya karar vermiştir. Fakat işçileri biraz ilerledikten sonra toprak dağılıp dökülmeye başlamış, inşaat devam ettirilememiştir. İmparator, bir gün dua ederken karşısına beyaz ata benzer bir siluet çıkmış ve imparatora tapınağı yapması gereken yeri göstermiştir. Ve bu an, tapınaktaki bu heykelcik ile ölümsüzleştirilmiştir.
 
Bağımsızlık Müzesi
 
Ho Chi Minh’in Old Quarter’daki küçük evi, müzeye dönüştürülmüştür. Ho Chi Minh 1945 Bağımsızlık Bildirgesi’nin taslağını burada yaşarken hazırlamıştır. Buradaki fotoğraf ve objelere bakarak, kendinizi zamanın içinde bir tünele girmiş gibi hissedebilirsiniz.
 
Na Tho – Hanoi Katedrali
 
Old Quarter’dan Hoan Kiem Gölü’nün tam batısında bulunan Nha Chuang Caddesi 40 numaralı binaya doğru ilerlediğinizde Na Tho – Hanoi Katedrali’ni bulacaksınız. İki kulesi ve Gotik mimarisi ile Paris’te bulunan Notre Dame Katedrali’ni andıran Na Tho; mimarisi ile ziyaretçilerini etkisi altına alır.
 
1886 yılında bir Noel gününde açılan ve St Joseph Katedrali ismi ile de anılan yapı, katolik dini merasimlerine ev sahipliği yapar. Her yılın 19 Mart’ında ise katedralde, Hz. İsa’ya adanmış bir tören düzenlenir. Katedralin etrafında geniş bir alan bulunur ve burası gürültüden ve kalabalıktan uzaklaşmak isteyen kent gençlerinin buluşma noktasıdır.
 
French Quarter (Fransız Bölgesi)
 
1882 yılında Hanoi’yi ele geçiren Fransızların burada bir koloni sistemi oluşturmaları üzerine, Hanoi’de Fransız koloniciliği mimarisi ve şehir plancılığı ortaya çıkmıştır. Bunların en çok toplandığı bölgelerden biri de isminden de anlaşılacağı üzere French Quarter’dır.
 
Büyük büyük bulvarlar, Paris’teki neo-barok stildeki opera binasının bir benzeri olan Opera Evi, Vietnam saray ve Fransız villa mimarisinin bir karışımı olan (neo-Vietnam stili olarak bilinir) Tarih Müzesi, alışverişin kalbinin attığı yer olan Trang Tien Caddesi, Vietnam Budistler Derneği’nin Genel Müdürlüğü’ne ev sahipliği yapan Chua Quan Su (budist ibadet yeri) gibi yerler; French Quarter’da görebilecekleriniz arasındadır.
 
Hỏa Lò Hapishanesi (Hanoi Hilton)
 
Önce, Vietnam hâlen Hindiçin’in bir parçası iken, Fransa kolonicileri tarafından ve ardından Vietnam Savaşı esnasında Kuzey Vietnam tarafından kullanılan bu hapishane; French Quarter’ın kuzeyinde Hoan Kiem Gölü’nün ise güneybatısında yer alıyor.
 
Vietnam’a gitmek demek; savaşlardan, sömürgecilikten ağır yaralar almış bir halkı ziyaret etmek de demektir aynı zamanda. İşte Hanoi ve Vietnam’a bir de “bu tarafı”ndan bakmak isteyenler Fransız kolonociliğini, Vietnam’ın bağımsızlık mücadelelerini Hỏa Lò Hapishanesi’ndeki sergilerde görebilirler.
 
Hai Ba Trung
 
French Quarter’ın hemen güneyinde Hai Ba Trung bölgesi bulunmaktadır. Burası ismini, Trung kız kardeşler olarak anılan Trưng Trắc ve Trưng Nhị isimli iki kadın kahramandan almıştır. Bu iki kadının 1. yüzyılda 3 yıl boyunca Çinli güçleri Vietnam’dan uzak tutarak ülkeyi koruduklarına inanılmaktadır.pp
 
Lenin Parkı
 
Pho Tran Nhan Tong üzerinden Hai Ba Trung’un batısına doğru ilerlendiğinde Lenin Parkı ana kapısına varılır. Daha önce Yedi-Hektar Gölü adı ile anılan parkın ismi Sovyetler’in Amerika’ya karşı Vietnam’ın yanında yer almış olmasından dolayı Lenin Parkı olarak değiştirilmiştir.
 
Göl kenarında pek çok yeşil alan, yürüyüş yolları, heykeller bulunur. Burada da Hoan Kiem Gölü civarında olduğu gibi kent sakinleri; sabahın erken saatlerinde hafif koşular, yürüyüşler yapmakta, badminton oynamaktadır. Göl üzerindeki kuğu görünümlü pedallı deniz bisikletleri oldukça sevimlidir. Burada ayrıca içine insan sığabilen boyutta bir şeffaf balon ile (su topu olarak bilinmektedir) su yüzünde insanların ilerlemeye çalıştıklarını görebilirsiniz.
 
Ba Dinh (Üç Tapınak Bölgesi)
 
Old Quarter’ın kuzeybatısında bulunan Ba Dinh Bölgesi’nde; Vietnamlılar için büyük önem taşıyan, ABD-Vietnam Savaşı’nda bağımsızlık mücadelesine önderlik etmiş ve 1945-1969 yılları arasında Vietnam Demokratik Cumhuriyeti'nin başkanlığını yapmış olan Ho Chi Minh (Ho Şi Mingh) ile ve ülkenin bağımsızlık mücadelesiyle ilgili ziyaretler yapılır. Bac Ho (Ho Amca) adı ile anılan bu lider, ülkenin bağımsızlığı adına önemli emek sarf ettiği için Vietnamlılar için büyük önem taşımaktadır.
 
Ho Chi Minh Mozolesi
 
Ho Chi Minh Mozolesi’ne yapacağınız bir ziyaret ile Ho Amca’nın mumyalanmış cesedini görebilirsiniz. Bu fikir çok çekici olmasa da, otobüslerle Vietnam’ın dört bir yanından gelen yerel halkı görebilmek için bile mozoleyi ziyaret etmek Vietnamlıları daha yakından gözlemlemek isteyenler için ideal bir aktivite olabilir.
 
Ho Chi Minh Müzesi
 
Nog Ha Caddesi üzerinde bulunan Ho Chi Minh Müzesi’ne de şöyle bir uğrayıp göz atabilirsiniz. Burada da Vietnam halkının bağımsızlık savaşıyla ilgili olarak pek çok şey öğreneceksiniz.
 
Chùa Một Cột (Tek Sütunlu Pagoda)
 
Ho Chi Minh Mozolesi ve Müzesi arasında yer alan bu küçük pagoda, tek bir sütun üzerine inşa edilmiş olması ile önünden geçenlerin dikkatlerini çekmeyi başarır. İmparator Pagoda’yı, 11. yüzyılda Lý Thái Tông yaptırmıştır ve Hinduçin Savaşı’nın ardından Fransız birlikleri tarafından yıkılan pagoda 1950’lerde tekrar inşa ettirilmiştir.
 
Bir inanışa göre, çocuksuz olan Lý’ın, bir gün rüyasında bir bodhisattvanın ona nilüfer çiçeği üzerinde bir oğlan çocuğu verdiğini görmesi üzerine, köylü bir kadınla evlenerek bir oğul sahibi olmasına atfen, pagodayı yaptırdığı bilinmektedir.
 
Ho Chi Minh’in Evi ve Phủ Chủ tịch
 
Bach Thao üzerindeki Ho Chi Minh’in Evi’ni ise Ho Amca’nın mütevazı yaşamına şahit olmak isteyenler ziyaret edebilir. Ev, 1906 yılında tamamlanmış olup Hindiçin bölgesinin Fransız Vali’sinin ikâmet etmiş olduğu yer olan Phủ Chủ tịch (Presidential Palace)’in hemen arkasındadır.
 
Saraya ziyaret yapılamasa da dışarıdan bakarak yapının mimarisini gözlemleyebilirsiniz. Saray ayrıca, ondan kat kat büyük olmasıyla, Ho Amca’nın evinin sadeliğini daha iyi anlatmaktadır.
 
Vietnam Etnoloji Müzesi
 
Mozoleyi dolaşarak Vietnam Halkı’nı yakından tanıdınız; onları, kıyafetlerini, iletişim tarzlarını görme şansına sahip oldunuz. Peki ya Vietnam halkının etnik kökenleri? qVietnam’ın çeşitli etnik kökenlerini keşfetmek isterseniz, mozoleden bir taksiye atlayın ve Vietnam Etnoloji Müzesi’ne uğrayın.
 
Müzede; savaşlara, koloniciliğe ve küreselleşmeye rağmen, Vietnam halkının kendi kültürünü nasıl korumaya devam ettiğini görecek ve ülkenin sanat, giyim, ev eşyaları, törenler gibi günlük alışkanlıklarını yakından tanıma fırsatı bulacaksınız.
 
Vietnam Askeri Tarih Müzesi
 
Bo Dinh Bölgesi’nde ziyaret edebileceğiniz yerlerden bir diğeri ise bir 19. yüzyıl kalesi üzerine yeniden inşa edilmiş olan Vietnam Askeri Tarih Müzesi’dir. Burada sizi bekleyen bilindik, sıradan şeyler değildir: bu müzede; bambudan yapılmış mızraklar, ilkel silahlar, bufalo boynuzları gibi otantik silahları görebilirsiniz. Yapının en üst kesiminde bulunan Bayrak Kalesi’ne çıkmadan müzeden ayrılmayın.
 
Dong Da
 
Bir gününüzü entellektüel aktivitelere ayırmak istiyorsanız, French Quarter’ın hemen batısında bulunan Dong Da bölgesine mutlaka uğramalısınız.
 
Văn Miếu (Edebiyat Tapınağı)
 
Vietnam’ın pek çok bölgesinde Konfiçyus’a adanmış tapınaklar bulunmaktadır ve bunlardan en büyüğü ve bir zamanlar Vietnam’ın ilk üniversitesi olan Quốc Tử Giám (İmparatorluk Akademisi)’ı da bünyesinde barındıran Hanoi Dong Da bölgesindeki Văn Miếu’dur. 1076 ile 1779 yılları arasında hizmet veren üniversiteden mezun olmak oldukça zordur ve 1442 ve 1778 yılları arasında mezun olanların isimleri kaplumbağadan yapılmış taş anıtlara yazılmıştır. Bu anıtları tapınak içinde Stelae bahçesinde bulunan havuzda görebilirsiniz. Kaplumbağalar havuz duvarlarının altında, sanki havuzu taşıyormuş gibi görünürler.
 
Geleneksel Vietnam mimarisi ile inşa edilmiş tapınağın, iç avlularında ve yemyeşil bahçelerinde keyifle dolaşmak, yöresel müzikleri ile atmosfere farklı bir şeyler katan müzisyenleri dinlemek, gördüğünüz her şeyi rahatlıkla fotoğraflamak isterseniz; tapınağın kapıları açılır açılmaz orada olmaya özen göstermelisiniz. İlerleyen saatlerde tapınak kalabalıklaşır.
 
Bảo tàng Mỹthuật (Vietnam Güzel Sanatlar Müzesi)
 
Hanoi’ye kadar gidip Vietnam Güzel Sanatlar Müzesi’ne uğramamış olmak, tüm gezinize haksızlık etmeniz anlamına gelir. Çünkü bu müze, size Vietnam’ın tüm sanat tarihini, ülke kültür ve alışkanlıklarını en güzel şekilde aktaracaktır.
 
Müzede; savaş zamanı eserleri, görülmeye değerdir. Bu eserler propaganda amacı taşımıyor ve savaşa daha hümanistik açıdan bakıyor olmalarıyla dikkatleri çeker. Burada bulunan etnik koleksiyon da Vietnam yaşam tarzı hakkında derin bilgiler verir. Hatta buradaki parçalar, Vietnam Etnoloji Müzesi’ndekilerden bile daha fazladır.
 
Hồ Tây (Batı Gölü) ve Trúc Bạch Gölü
 
Old Quarter’ın hemen kuzeyinde bulunan Hồ Tây ve Trúc Bạch Gölleri, size yeşillikler içerisinde sakin bir gezinti sunar. Göl çevresi elit kesimin bulunduğu yerdir ve buralarda, çağdaş mimariyi yansıtan villa tipi evler ve yüksek katlı oteller bulunur.
 
Hồ Tâ, Hanoi’nin en büyük gölüdür. Bir menderes olan Song Cai (Kırmızı Nehir)’nin yatağında durağanlaşmasıyla Hồ Tâ’nın ortaya çıktığı düşünülmektedir. Günümüzdeki popülerliğinin yanı sıra tarihte de 11. - 13. yüzyıllardaki Lê-Trần hükümdarlığından bu yana önemini korumuş olan göl ve göl çevresi, en önemlileri Tran Quoc olmak üzere pek çok pagoda bulundurur. Gölün güney kıyısında Quan Thanh caddesinde bulunan Quan Thanh Tapınağı da bu çevrenin tarihteki önemini vurgular.
 
Trúc Bạch Gölü ise daha önce Hồ Tâ ile birleşik olan bir lagun iken 17. yüzyılda balıkçılığın geliştirilmesi için buranın ana gölden bir bent inşa edilerek ayrılmasıyla bir gölcük hâline gelmiştir. Gölün tam ortasında Ngu Xa Adası bulunur. Çevre manzaralarının tadını çıkararak burada sakin bir gezinti yapmak mümkündür. Quán Thánh Tapınağı buraya da yakındır, bununla beraber burada Châu Long Pagodasını ve Cẩu Nhi ve Trì Tapınaklarını görebilirsiniz.
 
Quan Thanh Tapınağı
 
İmparator Lý Thái Tông döneminde (1010-1028) Aziz Tran Vu’ya atfen inşa edilmiş olan bu tapınak, 1893 yılında son şeklini almıştır. Truc Bach Gölü ‘nün güney kıyısında ve Hồ Tâ’nın tam güneydoğu ucunda bulunan tapınak ve çevresi görülmeye değer bir manzaraya sahiptir.
 
İmparator An Duang Vuong, Co Loa Kalesi’ni inşa ettirirken Aziz Tran Vu’nun imparatora yardım ettiğine inanılmaktadır. Tapınakta Tran Vu’nun 4000 kg ağırlığında siyah, bronz bir heykeli ve 1.5 m boyundaki bronz çan dikkatleri çekmektedir. Bu eserleri yapanların başında olan Bilge Trong’un da bronzdan siyah bir heykeli bulunur. Tran Vu’nun heykelinden daha küçük olan bu heykel, kendisinden çok şey öğrendikleri Trong’un daha sonraki nesillerce hatırlanmasını sağlamak amacıyla bizzat Trong’un öğrencileri tarafından yapılmıştır.
 
Tran Quoc Pagodası
 
Tapınaklar azizler için yapılmış anıtlar iken pagodalar ise Buda için yapılmış ibadethanelerdir. Tran Quoc Pagodası, Hanoi’nin en eski pagodasıdır: Hồ Tây ve Trúc Bạch göllerini set ile ayıran bölgenin batısında bir adada bulunan pagodanın 544-548 yılları arasında İmparator Lý Nam Đế hükümdarlığında yapıldığı söylenmekte ve pagoda, Vietnam Budizmi’nin bir simgesi olarak anılmaktadır.
 
İçinde pek çok değerli Buda heykellerini barındıran Tran Quoc Pagodası, pek çok pagoda stilinden farklı olarak 10 katlı ve tepesinde bir çan kulesi ile inşa edilmiştir.
 
Etrafı ağaçlarla kaplı olan bu pagoda Hanoi’deki pek çok noktada olduğu gibi oldukça dinlendirici ve rahatlatıcıdır. Özellikle güneşin batmakta olduğu akşam saatlerinde buraya uğramanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.
 
 
Ne Yenir?
​Vietnam’da yiyecek sektörü giderek gelişiyor ve Vietnam’ın egzotik yemeklerinin yanı sıra her damak zevkine hitap eden lezzetler, ülkenin dört bir yanını hızla sarmaya devam ediyor.
 
Ülkenin en çok bilinen yemekleri arasında biftekli noodle çorbası (pho bo) ve tavuklu noodle çorbası (pho ga) yer alıyor. Bunun yanı sıra et, tavuk, balık, deniz ürünleri ve sebze ile yapılmış noodlelar ve pirinç yemekleri de oldukça popüler.
 
Hanoi’nin diğer yemekleri ise şöyledir:
 
    Bun cha: Izgara domuz eti ve sebzeler ile birlikte servis edilen tel şehriyeli pilav
 
    Filtre kahve: Vietnam’ın filtre kahvesi de oldukça popülerdir.
 
    Bun cha gio: Acılı balık sosu ve yeşillikler ile servis edilen sigara böreği
 
    Cao lầu: Üzerinde et ile servis edilen çifte kavrulmuş yumurtalı noodlelar
 
    Nem ran: Sigara böreği
 
    Banh cuon: Kıyılmış domuz eti, mantar ve karidesli pirinç krebi
 
    Bo bay mon: Ekşi soslu ve sebzeli 7 türlü etten yapılan bir yemek
 
    Cha ca: Hint safranı ve dereotu ile ızgara edilen balık. Noodle ve fıstık ile servis ediliyor.
 
    Ca kho to: Karamelize edilmiş güveç balık
 
    Cá cuốn: Balıklı ve soğanlı börek
 
    Goi Ga: Tavuklu lahana salatası
 
Vietnamlılara özgü diğer yemekler ise :
 
    Thit cho: Hanoililer için oldukça önemli bir lezzet olan köpek etidir.
 
    Cà cuống: Ca cuoung adı verilen dev bir böcekten çıkarılan bir sıvının noodle’a eklenmesi ile elde edilen egzotik bir lezzet.
 
Ne içilir?
 
Vietnam’ın bira ve şarap gibi alkollü içeceklerde fazlasıyla başarılı olduğunu söylemek mümkün değildir. Fakat buna rağmen Vietnam’da içebileceğiniz egzotik ve geleneksel pek çok içecek bulunur.
 
Hanoi’de deneyebileceğiniz içeceklerden bazıları şöyledir:
 
    Bia hoi: Vietnam birası
 
    Cà phê sữa đá: Sütlü ve buzlu koyu kahve
 
    Sinh to: Meyveli milkshake
 
    Rượu đế: Pirinç likörü
 
    Nước mía: Buzlu şeker kamışı suyu
 
    Rau má: Centella asiatica isimli geniş yapraklı bir bitkinin suyu ve şeker ile yapılan buzlu bir içecek
 
    Sữa đậu nành: Sıcak ya da soğuk servis edilen soya fasulyesi içeceği
 
Vietnamlılarca beğenilen diğer bir içecek ise:
 
    Kobra kanı şarabı: Canlı bir kobranın gözünüzün önünde kesilip kanının, içinde pirinç şarabı bulunan bir shot bardağına akıtılması ve hâlâ atmakta olan kobranın kalbinin bu karışıma ilave edilmesi ile elde edilen bir içecek
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Hanoi’de tiyatrodan operaya, müzikten gece eğlencelerine kadar pek çok eğlenceyi alternatifleriyle beraber bulabilmek mümkün.
 
Múa rối nước (Su Kuklası Tiyatrosu)
 
Vietnam Kırmızı Irmak deltasında, hayatlarının bazı ruhlar tarafından yönetildiğine inanan halk tarafından geliştirilip bu ruhların eğlendirilip mutlu edilmesi amacıyla ortaya konmaya başlandığı bilinen su kuklası performansları; M.S. 11. yüzyıldan bu yana, ülkenin dört bir yanında gerçekleştirilmeye devam etmektedir.
 
Genellikle 4 metre karelik bir alanda oluşturulan havuz üzerinde ağırlıkları 15 kg’a kadar çıkabilen kuklalar, kalın bir değnek yardımıyla su altına bağlıdır. Bir perdenin arkasından bu değneklerle kuklacılar, kuklaları yönetirler. Arka fonda canlı olarak
ziller, davullar, çanlar, bambu flütler vs. eşliğinde Vietnam geleneksel müziklerinin çalındığı bu oyunlarda kuklaları, cheo adı verilen opera sanatçıları seslendirir. Oyunların konuları ise; genellikle günlük olaylar, geleneksel hikâyeler, efsaneler ve masallar üzerinedir.
 
Bir su kuklası tiyatrosuna gitmek Hanoi’de mutlaka yapmanız gereken bir aktivitedir. Bunun için Hanoi’deki adresiniz, Nhà hát múa rối Thăng Long (Thong Long Su Kuklası Tiyatrosu) ve Nhà hát Múa rối Trung Ương (Ulusal Kukla Tiyatrosu) olacaktır. Görselliği, yaratıcılığı, müzikleri ve vokalleri ile burada izleyeceğiniz performansların uzun süreler aklınızdan çıkmayacağına emin olabilirsiniz.
 
Nhà hát Múa rối Trung Ương
 
Adres: 361 Trường Chinh - Thanh Xuân, Hanoi
Web: www.vietnampuppetry.com
 
Nhà hát múa rối Thăng Long
 
Adres: 57B Pho Dinh Tien Hoang, Hanoi
Tel: 824 94 94
Web: www.thanglongwater.puppet.org
 
Nhà Hát Lớn - Hanoi Opera House
 
Ağırlıklı olarak klasik müzik olmak üzere pek çok etkinliğe ev sahipliği tapan Hanoi Opere House’da fırsatınız var ise mutlaka bir performans izlemelisiniz. Vietnam kültürünü yakından tanımak ve aynı zamanda Fransız koloniciliği döneminde inşa edilmiş bu binayı detaylarıyla incelemek isterseniz 1000 koltuk kapasiteli kültür merkezine uğrayabilirsiniz.
 
Adres: Pho Trang Tien, Hanoi
Tel: 565 18 06
Web: www.cinet.gov.vn
 
Hanoi Traditional Opera
 
Hanoi Traditional Opera’da opera ve geleneksel Vietnam müzikleri performanslarını izleyebilirsiniz.
 
Adres: 15 Nguyen Dinh Chieu, Ba Dinh District, Hanoi
Tel: 943 7361, 943 42 25
 
Vietnam Opera Ballet
 
Adres: 11 Nui True, Hanoi
Tel: 736 6172
 
Bir not: Özellikle yabancılara tavsiye edilen Hanoi eğlencelerinden biri de Lenin Park’ta bulunan Central Circus’a gitmektir.
 
Gece Hayatı
 
Hanoi’de geceler oldukça hareketlidir. Old Quarter’da ya da Hoan Kiem Gölü çevresinde bir tur atarak zevkinize göre bir eğlence mekânını kolayca bulabilirsiniz.
 
Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:
 
Ho Guom Audio
 
Normalde bir müzik dükkânı olan Ho Guom Audio, Pazar geceleri mutlaka tecrübe etmeniz gereken bir mekâna dönüşür. Vietnam’ın geleneksel müziklerini canlı olarak dinleyebileceğiniz Ho Guom’da yerlere atılan minderlerde çay ya da ruou eşliğinde keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.
 
Adres: 75 Pho Hong Bo, Old Quarter, Hanoi
Tel: 824 30 70
 
Jazz Club Minh
 
Amerikan cazının Vietnam müziği motifleriyle birleştirilerek çalındığı bu mekânda; saksafon, trompet, gitar, bas ve piyanonun muhteşem uyumunu dinleyebilirsiniz. Kulübün aynı zamanda bir restoranı ve caz müziği dükkânı bulunmaktadır.
 
Adres: 31 Luong Van Can, Old Quarter, Hanoi
Tel: 828 78 90
Web: www.minhjazzvietnam.com
 
Ho Guom Xanh
 
Hoan Kiem Gölü’nün batı yakasında bulunan Ho Guom Xanh, kalburüstü bir gece kulübüdür. Burada şarkıcılar, koreograf dansçıları ve pole dansçıları sahne almaktadır.
 
Adres: Pho Le Thai, Hoan Kiem, Hanoi
Tel: 828 88 06
 
Spor
 
Thai Chi
 
Hanoi’de göl kenarlarında özellikle sabahın erken saatlerinde Thai Chi yapan gruplara rastlarsınız. Bu rahatlatıcı spor, Hanoi’de güne başlamanın en güzel yollarından biridir. Havlunuzu alın ve bu gruplardan birine katılın. Hiç kimse size gruba katıldığınız için ya da yarıda bırakıp gittiğiniz için bir şey söylemeyecektir.
 
Badminton
 
Hanoi’nin yeşillikleri veya gölleri barındıran her yerinde Badminton oynayanlara rastlarsınız. Sizde tüytopunuzu ve raketlerinizi alıp bu dinlendirici mekânlardan birinde badminton oynayabilirsiniz.
 
Ho Tay Water Park & Moon Park
 
Eğlencenin bir başka türlüsü de Hanoi’de 35 bin metrekarelik alana kurulmuş Ho Tay Water Park ve Moon Park’ta yaşanır. Fazladan bir veya yarım gününüz varsa sıcak bir yaz gününde bu su parkında eğlenceli bir mola verebilirsiniz.
 
Ho Tay Water Park’ta sörf meraklıları, 1.2 metreye kadar çıkabilen dalgalar üreten 14.5 x 3 boyutlarındaki havuzda; macera severler ise Tibet Köprüsü’nü ve 3.5 metrelik dalış havuzunu kesinlikle kaçırmamalılar. Tembeller Nehri ismi verilen ve beş köprüsü olan su kaydırağı, 450 m uzunluğunda ve 4.5 m yüksekliğindedir. Keyifli bir su yolculuğu isteyenler burada eğlenmeyi deneyebilir. Bunların dışında parkta her yaştan her zevke uygun havuzlar bulunmaktadır.
 
Moon Park, Water Park’ın hemen bitişiğindedir. Burada bulunan 60 metre yüksekliğindeki salıncakta tüm Hanoi şehrini panoramik olarak izleyebilirsiniz. Burada ayrıca eğlence katsayısını artırmak isteyen macera tutkunları için bir roller coaster da bulunmaktadır.
 
Adres: Hồ Tây Gölü’nün hemen kıyısındadır.
Tel: 753 27 57
 
Festival
 
Adeta festivaller ve kutlamalar şehri olan Hanoi’de dört mevsim eğlenceli ve hareketli etkinlikler bulmak mümkündür. Çoğunluğunun halkın inançları ile ilgili olduğu festivallerde, Vietnam halkının nasıl kutlama yaptıklarını yakından görme fırsatını yakalarken; kutlamalar kapsamında gerçekleştirilen pek çok eğlence dolu etkinliğin de tadını çıkarabileceksiniz.
 
Bir not: Festival ve kutlamalar, Vietnam’da ay takvimine göre tarihlendirilmektedir.
 
Tet Nguyen Dan (Yeni Yıl Kutlamaları)
 
Çin ve Vietnam ay takvimine göre Tet Nguyen Dan, yeni yıl kutlamalarının yapıldığı ve genellikle Ocak ayının sonuna ya da Şubat ayının ilk günlerine denk gelen bir yeni yıl kutlamasıdır. Hem Hanoi halkı hem de turistler tarafından büyük zevkle kutlanan Tet, 3 gün sürer, fakat bazı ailelerin bu geleneği bir hafta boyunca sürdürdüğü zamanlar da olur. Yeni yıl kutlamalarında dışarıda hayat hareketlidir, seyyar satıcılar kutlamalara özel reçel, kek, çiçek ve meyveler satar. Pagodalar ziyaret edilir, oyunlar oynanır ve şans ve sağlık getirmesi için evlere şeftali ağaçlarından çalı öbekleri götürülür.
 
Lim Festivali
 
Lim Festivali, quon ho halk müziklerini ve bu müziklerin kurucusu olan Hieu Trung Hau’yu anmak üzere düzenlenir. Her yıl, ay takviminin birinci ayının 13. gününde Bac Ninh bölgesinde düzenlenen festivalde quan ho halk müzikleri performansları sergilenir. Özellikle Kırmızı Irmak Deltası çevresindeki performansları kaçırmamanızı tavsiye ederiz.
 
Tra CO Köyü Festivali
 
Ay takviminin beşinci ayının 30. gününden altıncı ayının 6. gününe kadar süren Tra CO Köyü Festivali, Hano’inin Quang Ninh bölgesi Mong Cai Kasabası Tra Co köyünde düzenlenmektedir. Oyunların oynandığı, geleneksel seramonilerin gerçekleştirildiği, kutlamaların yapıldığı bu rengârenk festivale yerel halkın yanı sıra yabancı ziyaretçiler de büyük ilgi gösterir.
 
Chu Dong Tu Festivali
 
Dragon yürüyüşü, aslan savaşları, cheo (opera) gösterileri, Uzak Doğu sporları karşılaşmaları... Rengârenk ve bol aksiyonlu Chu Dong Tu Festivali, Hanoi’ye 25 km uzaklıktaki Da Hoa ve Da Trach köylerinde Chu Dong Tu Tapınağı adına düzenlenmektedir. Ay takviminin üçüncü aynının 10, 11 ve 12. günlerinde üç gün süreyle düzenlenen bu festivalde dans, müzik, eğlence ve yöresel yemekler yabancı ziyaretçiler için cezbedici niteliktedir.
 
Nui Ba Festivai
 
Tay Ninh şehir merkezinden 11 km uzaklıkta bulunan Mekong Deltası’nın ortasında, Ba (Nui Ba) Dağı’nda düzenlenen bu festival her yıl binlerce Budisti ve ziyaretçiyi bünyesine çekmeyi başarır. Ay takviminin birinci ayının 30. gününde düzenlenen Nui Ba Festivali, dağa ve ardından orada bulunan bir pagodaya yapılan yürüyüşlerle başlar. Dağ manzarası görülmeye değerdir. Ay takviminin birinci ayında ortaya çıkan dolunayı izlemek ise festivale ayrı bir keyif katar.
 
Huong Tich (Perfume Pagoda) Festivali
 
Hanoi’nin en popüler ve en uzun süreli olan festivalidir, Huong Tich (Perfume Pagoda). Perfume Pagoda isimli yer Ha Tay bölgesinde bulunur ve bir mağara grubunu temsil etmektedir. Ay takviminin birinci ayının 6. gününden başlayarak üçüncü ayının son günlerine kadar devam eden festivalde, mağaralara ulaşmak için nehir üzerinden Duc Port limanına bir bot gezisi ile varabilirsiniz. Mağaralardaki Buda heykellerini görebilir ve burada gerçekleştirilen dragon dansı başta olmak üzere çeşitli performansları izleyebilirsiniz.
 
Fil Festivali
 
Vietnam’ın iç dağlık bölgesinin en büyük festivali olarak anılan Fil Festivali, her yıl ay takviminin üçüncü ayında, ilkbahar döneminde gerçekleştirilir. Festivalin en büyük etkinliği isminden de anlaşılacağı üzere fil yarışlarıdır. 10 fil belirlenmiş bir patika üzerinde; davullar, çanlar ve izleyicilerin tezahüratları ile heyacanlandırılarak; koştururlar. Kazanan fil, izleyicilerden şeker kamışı hediyelerini kabul eder.
           
Ve dahası...
 
Hanoi’de festivaller o kadar çoktur ki şehri ziyaret ettiğinizde bir festivalin ziyaretinize denk gelmemesi neredeyse imkânsızdır. M.Ö. 40. yüzyılda şehri Çinlilerden kurtaran Trung kız kardeşler adına ay takviminin ikinci ayının 6. gününde kutlanan Hai Ba Trung Festivali, ay takviminin dördüncü ayının 8. gününde kutlanan ve pagodaların ve evlerin fenerlerle süslendiği Buda’nın Doğum Günü, bütün mağaza dükkânlarının şekerleme ve keklerle doldurulduğu, hemen arifesinde her yerin fenerlerle süslendiği ve ay takviminin sekizinci ayının dolunay zamanında gerçekleştirilen Trung Tu (Sonbahar Ortası) Festivali, 2 Eylül 1945 tarihinde ilan edilen Bağımsızlık Bildirisi’ni Ba Dinh meydanında havai fişekler ve Hoan Kiem Gölü’nde bot yarışları ile kutlayan Quoc Khanh (Ulusal Gün); bu kutlamalardan bazıları arasında yer alır.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Etiketler » Hanoi Grup Uçak Bileti Al   » Hanoi Grup Uçak Rezervasyonu   » Hanoi Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Hanoi Grup Uçak Bileti Al