İstanbul Ho Chi Minh Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Ho Chi Minh Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN

Nasıl Gidilir?

​THY'nin haftanın dört günü Bangkok bağlantılı olarak Ho Chi Minh Şehri'ne ulaşan 12 saatlik uçuş süresine sahip bir seferi bulunmaktadır. Bu şekilde havayolu değiştirmenize gerek kalmadan, şehre ulaşabilmeniz mümkündür.

Ayrıca; Qatar Havayolları'nın Doha, Air France'ın Paris ve Air China'nın Şanghay aktarmalı Ho Chi Minh Şehri uçuşlarını da tercih edebilirsiniz. Ancak bu tür güzergâh seçenekleri ile toplam uçuş süresinin 20 saate çıktığını bilmenizde yarar var.
Tan Son Nhat Uluslararası Havaalanı 1-9 Kişi Thy Uçak Biletinizi makrobilet.com Sitemizden alabilirsiniz .

Ho Chi Minh Şehri Havaalanı olarak da bilinen Tan Son Nhat Uluslararası Havaalanı, şehir merkezinin 6 km kuzeyinde yer almaktadır. Vietnam'ın en büyük havaalanı olan bu önemli ulaşım merkezi, iç ve dış hatlar olmak üzere 2 terminale sahiptir.

Her gün yüzlerce uçuşa ev sahipliği yapan havaalanı içerisinde; döviz bozdurma bürosu, ATM, geniş bir duty free alanı, birçok restoran, bar ve kafe, ibadethane, business lounge salonu ve bir de tıp merkezi bulunmaktadır.

Adres: Ho Chi Minh Şehri'nin 6 km kuzeyi
Telefon: (+84) 83 848 53 83
Web: www.tsnairport.com
Havalimanından ulaşım

Otobüs ile

Her gün 06.00 - 18.00 saatleri arasında havaalanı terminal çıkışlarının sağ tarafında yolcularını bekleyen 147 veya 152 numaralı otobüslere binerek, 20 dakikalık bir yolculuk sonunda şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi ile

Tan Son Nhat Uluslararası Havaalanı'ndan şehir merkezine ulaşabilmek için taksi kullanmayı düşünüyorsanız, hangi taksi firmasının aracına bineceğinize çok dikkat etmelisiniz.

Havaalanından şehir merkezine ulaşmak isteyen turistler, korsan taksicilerin tuzağına düşmemek için son derece dikkatli olmalıdırlar.

Ho Chi Minh Şehri seyahatinize başlarken astronomik taksi ücretleri ödeyip tatsız sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsanız bineceğiniz taksinin Vinasun, Mai Linh ya da Sasco firmasına ait olmasına dikkat etmeniz önerilmektedir. Bu üç isim, şehrin en güvenilir ve konforlu taksi firmalarına aittir.
Araç kiralama

Ho Chi Minh Şehri'nde geçerli olan araba kiralama kurallarını; Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna göz atarak öğrenebilirsiniz.

 

​Ho Chi Minh Şehri bir diğer adıyla Saygon, Vietnam'ın en kalabalık ve en büyük kentidir. Koloni döneminde önce Fransızların ardından Amerikalıların egemenliği altında bulunan bu kent; mimarisi, kozmopolit yapısı, füzyon mutfağı ve kültürel merkezleriyle Vietnam'ın en popüler turistik duraklarından biridir.
 
Ho Chi Minh; Vietnam'ın bağımsızlığını elde etmesinde önemli bir yere sahip olan, devrimci bir devlet adamıdır. 1976 yılında ülkenin bağımsızlığını ilan etmesinin ardından şehre ünlü kahramanın adı verilmiştir. Ho Chi Minh, etrafına ışık saçan anlamına gelmektedir.
 
Büyüleyici Vietnam kültürünün Fransız esintileriyle bütünleştiği benzersiz bir kent olan Ho Chi Minh Şehri; tarihi yapıları, prestijli kültür merkezleri, müzeleri, canlı gece hayatı, alışveriş severleri memnun edecek farklı hediyelik eşya alternatifleri ve egzotik yaşam stiliyle ziyaretçilerine eşsiz seyahat anıları vadetmektedir.
 
 
Nereler Gezilir?
​Ho Chi Minh Şehri'ni ziyaret etmek için en uygun dönem; iklimin nispeten daha az nemli ve kurak olduğu kasım - mart ayları arasıdır. Bu dönem haricinde bölgede sağanak yağışlı, sıcak ve aşırı nemli bir iklim hüküm sürmektedir.
 
Ho Chi Minh Şehri seyahatinizin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat etmelisiniz.
 
    Ho Chi Minh Şehri, genel olarak son derece güvenilir bir kenttir. Ancak her şehir gibi burada da bazı istisnai durumlar söz konusudur. Sokakta yürürken yanınıza gelen ve sizi daha önce havaalanında ya da turistik bir mekânda gördüğünü söyleyen tanımadığınız kişilerle muhatap olmamanız tavsiye edilmektedir.
    Şehirde turistlere yönelik olarak sıklıkla işlenen bir diğer suç ise otel odası soygunculuğudur. Bu suç kentteki orta sınıf otellerde dahi görülebilmektedir. Otel temizlik görevlilerinin odanıza sınırsız erişimleri olduğundan, ortada bıraktığınız değerli eşyalarınız kolaylıkla çalınabilmektedir. Konaklayacağınız oteli önceden araştırarak, dikkatli bir biçimde seçmeniz ve tüm değerli eşyalarınızı uyurken ve odada değilken kilit altında tutmanız tavsiye edilmektedir.
 
Dinh Thong Nhat (Yeniden Birleşme Sarayı)
 
Önceleri Amerikan egemenliği altındaki Güney Vietnam Yönetimi'nin karargâhı olarak kullanılan Yeniden Birleşme Sarayı, 30 Nisan 1975 tarihinde Vietnam'ın bağımsızlığı için mücadele eden devrimci Kuzey Vietnam Birlikleri'ne ait bir tankın bahçesine girmesi ile ülke tarihinde unutulmaz bir ana tanıklık etmiştir.
 
Bu anın ardından, Güney Vietnam ve Amerikan yönetimi düşürülmüş ve ülke bağımsızlığına kavuşmuştur. Daha sonra bölgedeki Amerikan yönetimini destekleyen Güney Vietnamlılar affedilmiş ve herkes kardeşlik ve barış içerisinde yaşamaya başlamıştır. Yeniden Birleşme Sarayı ülke tarihinin dönüm noktalarından birinin gerçekleştiği önemli bir tarihsel mekândır.
 
Sarayın bahçesine giren tankın bire bir maketi, orijinal yerinde muhafaza edilmektedir. Sarayın içi, koloni dönemi dekorasyonunun büyüleyici bir örneğidir.
 
Odalarda bulunan eski tip telefonlar, ofis aletleri ve mobilyalar; dönemin yaşam stiline ışık tutmaktadır. Her gün 07.30 - 11.00 ve 13.00 - 16.00 saatleri arasında açık bulunan sarayın bahçesinde, şık bir kafe ve hediyelik eşya mağazası bulunmaktadır.
 
Adres: Nam Ky Khoi Ngia Sokağı, No: 135, Ho Chi Minh Şehri
Telefon: (+84) 83 822 36 52
Web: www.dinhdoclap.gov.vn
Savaş Kalıntıları Müzesi
 
1975 yılının Eylül ayında Amerikan Emperyalizminin Savaş Suçları ve Kukla Güney Vietnam Hükümeti adıyla açılan müze, daha sonra Amerika ile ilişkilerin normalleşme sürecine bağlı olarak Amerikan Savaş Suçları Müzesi, Savaş Suçları Müzesi ve son olarak da Savaş Kalıntıları Müzesi adını almıştır.
 
Müze içerisinde; Vietnam Savaşı'nın Amerikan dönemine ait etkisiz hâle getirilmiş silahlar, bombalar, işkence aletleri, kimyasal bombalardan zarar görmüş fetüs kalıntıları gibi tüyler ürperten ve savaşın iç yüzünü tüm gerçekliğiyle akıllara kazıyan çarpıcı sergi alanları yer almaktadır.
 
Müze; haftanın her günü 07.30 - 12.00, 13.30 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Vo Van Tan Sokağı, No: 28, 3. Bölge, Ho Chi Minh Şehri
Telefon: (+84) 83 829 55 87
Buu Dien Truong Tam (Postane Binası)
 
Notre Dame Katedrali'nin hemen karşısında yer alan Postane Binası, tıpkı katedral gibi 19. yüzyılda Fransız Koloni döneminde Avrupai bir mimari stil kullanılarak inşa edilmiştir.
 
Ho Chi Minh Şehri'nin önemli mimari simgelerinden biri olan yapıya, inşasının ardından neredeyse hiç dokunulmamıştır.
 
Yüksek tavanlı etkileyici görünümüyle hâlen postane binası olarak işlevine devam eden yapı içerisinde, şehri simgeleyen rengârenk pul koleksiyonları satılmaktadır.
 
Her zaman kabalık görünen postane binasının içi çoğunlukla bu büyüleyici yapıyı ziyaret etmeye gelen turistlerle doludur. Postane Binası, haftanın her günü 07.00 - 20.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Cong Xa Paris Sokağı, No: 2, Ho Chi Minh Şehri
Telefon: (+84) 83 827 11 49
Chua Ngoc Hoang (Yeşim İmparator Tapınağı)
 
1909 yılında şehirde yaşayan Güney Çinlilerce inşa edilen Yeşim İmparator Tapınağı, Ho Chi Minh Şehri'nin en etkileyici dini mekânlarından biridir. Çok sayıda Çin ve Vietnam tanrısına adanan tapınak; göz alıcı fayans döşemelere, tahta oymadan iç dekorasyon süslerine ve dev heykellere ev sahipliği yapmaktadır.
 
Tapınağın içi, tavandan aşağı doğru sarkan spiral şeklindeki kutsal tütsülerden yayılan sakinleştirici koku ile doludur. Mihrap bölümü gösterişli bir biçimde süslenmiş olan mekânda, hem Budist hem de Taoist rahipler bir arada dua etmektedirler.
 
Tapınağın dev heykellerle süslü yemyeşil bahçesindeki havuzunda, çok sayıda küçük tatlı su kaplumbağası yaşamaktadır. Yeşim İmparator Tapınağı'nı haftanın her günü 07.00 - 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: Mai Thi Luu Sokağı, No: 73, 3. Bölge, Ho Chi Minh Şehri
Ho Chi Minh Şehri Müzesi
 
ChochinChina Hükümeti'nin eski merkez binası içerisinde kurulu olan Ho Chi Minh Şehri Müzesi'nde; Vietnam'ın bağımsızlığını savunan komünist devrimcilerin, Fransız ve Amerikan koloni hükümetleriyle savaş döneminden kalan obje ve eşyalar sergilenmektedir.
 
Müze içerisinde yer alan tarihi eserler arasında; eski silahlar, fotoğraflar, madalya ve üniformalar ve anlaşma dokümanları bulunmaktadır. Müzenin bahçesinde ise yine savaş döneminden kalan bir tank ve helikopter yer almaktadır.
 
CochinChina Hükümeti'nin başındaki valinin sarayı olarak 1880'li yılların sonunda klasik mimari stilinde inşa edilmiş olan müze binası, başlı başına bir tarihi eserdir. Görkemli güzelliğiyle ziyaretçilerini büyüleyen bu yapının, o yıllarda aynı zamanda Yüksek Mahkeme Binası olarak da kullanıldığı söylenmektedir.
 
Ho Chi Minh Şehri Müzesi, haftanın her günü 08.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Ly Tu Trong Sokağı, No: 65, Ho Chi Minh Şehri
Telefon: (+84) 83 829 97 41
Web: www.hcmc-museum.edu.vn
Saygon Notre Dame Katedrali
 
Orijinali Paris'te bulunan Notre Dame Katedrali'nin minyatür bir kopyası olan bu göz alıcı yapı, 1880'li yıllarda Fransız koloni döneminde inşa edilmiştir.
 
Şehrin en önemli mimari simgelerinden biri olan Saygon Notre Dame Katedrali'nin bahçesinde göz alıcı bir Meryem Ana Heykeli bulunmaktadır. Katedralin içi, geleneksel Fransız katedralleri gibi şaşalı bir biçimde süslenmemiştir.
 
Sıcak günlerde bir hayli serin olan salonu ve şehrin gürültüsünden uzak sakin atmosferi, bu kutsal dini mekânın birçok kişi için vazgeçilmez bir ziyaret rotası olmasını sağlamaktadır.
 
Şehirde hâlen kayda değer oranda Hristiyan bulunmaktadır ve Saygon Notre Dame Katedrali, ayin günlerinde bir hayli kalabalıklaşmaktadır.
 
Katedral haftanın her günü; 08.00 - 10.00, 15.00 - 16.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Dong Khoi Caddesi, 1. Bölge, Ho Chi Minh Şehri
Thao Cam Vien (Botanik Bahçeleri ve Saygon Hayvanat Bahçesi)
 
1864 yılında Fransızlar tarafından bölgede oluşturulan Thao Cam Vien, Asya'da bulunan botanik bahçelerinin en görkemli örneği olarak kabul edilmektedir. Şehrin kalbinde egzotik çiçekler ve meyve ağaçları arasında büyüleyici bir yürüyüş yapmak isteyenlerin favori mekânlarından biri olan bahçeler, aynı zamanda piknik yapmayı sevenler için de âdeta cennetten bir köşedir.
 
Botanik Bahçeleri içerisinde yer alan Saygon Hayvanat Bahçesi ise, Batı standartlarında olmasa da birçok hayvan türünü içerisinde barındıran modern bir tesistir.
 
Kurulduğu günden bugüne, tesis giderek daha da modernleşmiş ve hayvanların rahat etmesi için doğal barınma mekânları yaratılmaya başlanmıştır. Saygon Hayvanat Bahçesi'nin, aynı zamanda kendine ait hayvanları koruma programı bulunmaktadır.
 
Kızıl panda, aslan, vaşak, maymun, zürafa, fil, zebra ve birçok kuş türüne ev sahipliği yapan merkezi, öğle saatlerinden sonra ziyaret ederseniz; hayvanların beslenme anlarını gözlemleme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Adres: Nguyen Binh Khiem, Ho Chi Minh Şehri
Telefon: (+84) 83 829 37 28
Web: www.saigonzoo.net
Giac Lam Tapınağı
 
Cholon banliyösünün 3 km uzağında yer alan Giac Lam Tapınağı, 1744 yılında inşa edilmiştir. Kentin en eski tapınağı olarak bilinen tarihi yapı, aynı zamanda Ho Chi Minh Şehri'ndeki en sakin ve huzurlu dini mekânlardan biri olma özelliğine de sahiptir.
 
Yedi katlı Giac Lam Tapınağı'nın her bir katındaki duvarlar; Buddha'nın hayatına ait farklı hikâyelerin anlatıldığı resim ve yazı süslemeleriyle bezenmiştir. Tapınağın en tepesinde bronz bir çan bulunmaktadır.
 
Sevdikleri hasta veya yaşlı olanlar tapınağın üst bölümündeki çanın üzerine yalvarışlar ve bağışlanma istekleri içeren kâğıt parçaları yapıştırırlar. Çan çaldığı vakit, bu isteklerin cennete iletildiğine inanılmaktadır.
 
Giac Lam Tapınağı, haftanın her günü 07.30 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Lac Long Quan Sokağı, No: 118, 11. Bölge, Ho Chi Minh Şehri
Cholon
 
Cholon, Ho Chi Minh Şehri'nin Çin Mahallesi olarak bilinmektedir. Bölgeye ilk kez 18. yüzyılda gelen Çinli Hoa tüccarları, daha sonra buraya yerleşerek şehrin etnik azınlık topluluğunu oluşturmuşlardır. Çinli Hoa tüccarları sayesinde bir hayli gelişip farklılaşan Cholon; bugün şehrin en canlı, renkli ve hareketli banliyölerinden biridir.
 
Cholon sınırlarından içeri adım atıldığında buranın Vietnam kültürünün dışında bir bölge olduğu anlaşılmaktadır. Bölgenin dört bir yanı Çin tıbbı merkezleri, Çin mimarisini yansıtan tapınaklar, labirent gibi sokakların üzerinde kurulu ünlü açık hava pazarları ve Çin mutfağının en güzel örneklerinin sergilendiği restoranlar ile doludur.
 
Yeşim İmparator Tapınağı, deniz tanrılarına adanmış Thien Hau Mabedi, büyüleyici dış mimarisiyle turistleri kendine çeken Quan Am Tapınağı ve çatısı dev ejderha ve deniz canavarlarının heykelleriyle süslenmiş Phuoc An Hoi Quan Tapınağı; Cholon banliyösünün içerisinde bulunan önemli tarihi dini mekânlar arasında yer almaktadır.
Ho Chi Minh Şehri Merkez Camii
 
1935 yılında inşa edilmiş olan Ho Chi Minh Şehri Merkez Camii, kentte bulunan 12 caminin en büyüğüdür. Bölgedeki camiler, Budist ve Taoist olan Vietnam halkından ziyade şehirde azınlık olarak yaşayan Güney Hindistanlı ve Endonezyalı halk için yaptırılmıştır.
 
Yeşil vitraylı camları, bahçesindeki huzur verici yeşil havuzu ve buz mavisine boyalı duvarlarıyla Merkez Camii; şehrin en dikkat çekici yapılarından biridir.
 
Sıcak ve nemli yaz mevsimi süresince mermerden zemini ve taş duvarları ile oldukça serinletici bir mekân olan Merkez Camii, şehri ziyaret eden turistlerin bir hayli ilgisini çekmektedir. Camiyi ziyaret ederken uygun kapalılıkta kıyafetler giymeye ve girişte ayakkabılarınızı çıkarmaya dikkat etmeniz önerilmektedir.
 
Ho Chi Minh Şehri Merkez Camii, her gün 08.00 - 20.00 saatleri arasında namaz saatleri haricinde ziyarete açıktır.
 
Adres: Dong Du Sokağı, No: 66, Ho Chi Minh Şehri
Telefon: (+84) 83 824 29 03
Şehrin dışında kalan yerler
 
Ho Chi Minh Şehri, Vietnam'ın en modern ve kalabalık şehirlerinden biridir. Şehrin hemen yakınlarında ise; büyüleyici vahşi Vietnam doğasına yakından şahit olabileceğiniz, kırsal alanlar yer almaktadır.
 
Cu Chi Tünelleri
 
1940'lı yıllarda inşa edilmiş olan Cu Chi Tünelleri; iç içe geçmiş tünellerden oluşan, dev bir yer altı saklanma sistemidir. Önce Fransız koloni birlikleriyle savaşmak amacıyla, ardından da Amerikan Savaşı esnasında kullanılan Cu Chi Tünelleri sayesinde; Vietnamlıların birçok savaş başarısı elde ettiği söylenmektedir.
 
Düşmana sessizce ve görünmeden yaklaşarak bir anda saldırıp ardından kaybolmayı sağlayan bu tünel sistemi içerisinde; sürünerek ilerlemeyi sağlayan uzun yollar, mutfak ve dinlenme bölümleri, silah depoları ve temiz içme suyu kuyuları bulunmaktadır.
 
Turistlerin bir hayli ilgisini çeken tarihi tüneller, günümüzde kolayca ziyaret edilebilmeleri amacıyla restore edilmiş ve daha aydınlık bir hâle getirilmişlerdir. Kirlenmeyi ve dar ve kapalı bir alanda kalmayı göze alarak ziyaret edilmesi gereken Cu Chi Tünelleri'nin çıkış noktaları ise, düşman birliklerinin tünellere girişini engellemek amacıyla temsili bubi tuzakları ile çevrilidir.
 
Şehir merkezinde yer alan Ben Thanh durağından hareket eden otobüsler ile 2 saatlik bir yolculuk sonunda ulaşılabilen Cu Chi Tünelleri'ni ziyaret etmek için bir tam gününüzü ayırmanız tavsiye edilmektedir.
 
Adres: Ho Chi Minh Şehri'nin 30 km kuzey batısı, Tay Ninh Bölgesi
Telefon: (+84) 83 794 88 20
 
Mekong Deltası
 
Mekong Nehri'nin kollarının birleştiği geniş bir ağ konumunda bulunan Mekong Deltası, Vietnam kırsal hayatını gözlemlemek için gidilebilecek en ideal mekândır. Deltanın çevresi uçsuz bucaksız yemyeşil pirinç tarlaları ile kaplıdır. Vietnam'ın pirinç kâsesi olarak adlandırılan bu bölgede, ülkenin pirinç ihtiyacının önemli bir bölümü yetiştirilmektedir.
 
Ho Chi Minh Şehri'nin 169 km batısında yer alan ve 39.000 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Mekong Deltası, Güney Batı Vietnam topraklarının büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Ho Chi Minh Şehri'nden 4 saatlik bir bot yolculuğu ile ulaşılabilen Mekong Deltası'nı, gezi turları aracılığıyla ziyaret etmeniz önerilmektedir.
 
Mekong Deltası'nda yerel halk; hayatını, geçimlerinin temel kaynağı olan nehrin etrafında kurmuştur.
 
Bu nedenle pazarlar nehir üzerinde yan yana dizilen botlar üzerinde kurulmakta, evler nehrin üzerinde yüzer biçimde inşa edilmekte ve hayat sürekli minik renkli botların içerisinde akmaktadır.
 
Mekong Deltası'nda yaşayan köylülerin temel geçim kaynağı balıkçılık ve pirinç tarımıdır. Mekong Deltası'nı ziyaret ederek Vietnam köylülerinin sade ve alçakgönüllü hayatlarını gözlemleme ve eşsiz doğa manzaraları eşliğinde, nefes kesici fotoğraflar çekme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Adres: Ho Chi Minh Şehri'nin 169 km batısı
 
 
Ne Yenir?
​Çin, Vietnam ve Fransız tatlarının karışımından oluşan Vietnam mutfağında; pirinç, taze sebze ve meyveler, baharatlar, tatlı, ekşi ve acı soslar domuz eti, deniz ürünleri, tavuk ve sığır eti en sık kullanılan malzemeler arasında yer almaktadır.
 
Vietnam mutfağında yemekler hazırlanırken; ying ve yang dengesine ve yemeğin beş element ile uyumlu olması prensibine, son derece dikkat edilmektedir.
 
Vietnam mutfağında bazı yiyecekler soğuk bazıları ise sıcak olarak adlandırılmaktadır. Bir yemeğin ying ve yang dengesinin sağlanması için; tarifin içerisinde soğuk ve sıcak yiyecek gruplarına ait malzemelerin dengeli bir biçimde yer alması gerekmektedir.
 
Beş elemente uygunluk ise; yemeğin beş duyumuza da hitap edebilecek şekilde, beş farklı renk içeriğine sahip olmasıdır.
 
Bu usule göre hazırlanan yemekler; beş farklı element grubunda yer alan baharat çeşitlerini ve vücuda yararlı beş farklı besin maddesini içeren çok özel spesiyallerdir.
Temel yemekler…
 
Şehrin en ünlü çorba çeşitlerinden biri, tavuklu pho'dur. Bu çorbanın içerisinde; noodle, tavuk eti, karides ezmesi, sebze çeşitleri, kişniş otu, nane yaprakları, limon parçaları ve isteğe bağlı olarak ördek kanı ya da domuz ayakları bulunabilmektedir.
 
Mì Quảng; sebze parçaları, kızarmış pirinç topları, baharatlar ve noddle eşliğinde hazırlanan lezzetli bir yemek çeşididir.
 
Tapyoka nişastası, noodle, soğan, domuz eti, yengeç, karides ve sebze suyu ile hazırlanan lezzetli ve besleyici çorbaya ise; bánh canh adı verilmektedir.
 
Bánh chưng; yağsız domuz eti, maş fasulyesi, yapışkan pirinç ve karabiberin muz yaprakları içerisine dolma şeklinde doldurulmasından oluşan ve özellikle kutlamalar esnasında tüketilen bir yiyecektir.
 
İçi; isteğe bağlı olarak etli bir harçla ya da sebze ve baharatlarla doldurulan haşlama yuvarlak mantılara, bánh bao denilmektedir.
 
Bánh bột lọc ise; pirinç kâğıdı adı verilen çok ince ve şeffaf bir hamurun içerisine karides parçaları ya da domuz eti ezmesi doldurulmasıyla elde edilen özel bir spesiyaldir.
 
Domuz etinden oluşan ve çeşitli sos ve baharatlarla marine edilip şiş kebap tarzında pişirilen köftelere, nem nướng adı verilmektedir.
 
Vietnam mutfağında birçok egzotik yiyecek bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; içerisinde embriyo gelişmiş ördek yumurtası, ipek böceği kurtçuğu, solucan, bıldırcın fetüsü, serçe ve güvercindir.
Tatlılar…
 
Ho Chi Minh Şehri'nde en popüler olan tatlılardan biri, chè'dir. Fasulye, yer elması, su, şeker ve Hindistan cevizi sütü ve parçacıklarının bir tencereye konup kaynatılmasından oluşan bu lezzetli lapa; son derece besleyici olması sebebiyle, başlı başına bir öğün yerine de geçebilmektedir.
 
Xôi; Hindistan cevizi parçacıklarının, pirinç, zencefil, tarçın, şeker ve Hindistan cevizi sütü ile pişirilmesinden oluşan bir tatlı çeşididir.
 
Rau câu; deniz yosunundan elde edilen agar jelâtini, tropik pandan bitkisi, Hindistan cevizi sütü, nişasta ve isteğe bağlı olarak farklı aromalar eşliğinde üretilen ve kek biçiminde dilimlenerek servis edilen hafif ve lezzetli bir tatlıdır.
 
Fransız mutfağına özgü bir tatlı çeşidi olan ve koloni döneminde Vietnam mutfağına yerleşen krem karamelin yerel dildeki adı, bánh flan'dır.
 
Şehirde popüler olan bir diğer tatlı çeşidi ise, kaju kekidir. Bu özel spesiyal; Hindistan cevizi parçacıklarıyla kaplı yuvarlak ve ince kek dilimlerinin arasına kaju fıstıkları yerleştirilerek göz alıcı minik bir kek kulesi inşa edilmesinden oluşmaktadır.
Atıştırmalıklar…
 
Şehrin favori atıştırmalıklarından biri olan chạo tôm, fırında pişirilen lezzetli bir yengeç kekidir.
 
Vietnam mutfağında sosise giò adı verilmektedir. Fransız baget ekmeğinin içerisine Vietnam sosisinin yanı sıra isteğe bağlı olarak eklenen turşu, salatalık, havuç rendesi, mayonez, marul ve domuz eti ezmesi gibi farklı malzemelerden oluşan doyurucu sandviçe ise; bánh mì kẹp thịt denir.
 
Bánh xèo; zerdeçal, soğan, karides, mantar, Hindistan cevizi yağı, yağlı domuz eti parçacıkları ve pirinç unu ile pişirilen bir krep çeşididir.
 
Pirinç kâğıdı adı verilen ince ve şeffaf lavaşın arasına kızartılmış sosis, havuç, yumurta, noodle ve yer elması parçacıklarının konularak parmak büyüklüğünde dürümler yapılmasına bò bía denilmektedir. Bò bía parçaları, acı fıstık sosu eşliğinde tüketilmektedir.
 
Gỏi cuốn yani salata dürümü ise; ince pirinç lavaşının arasında çeşitli salata malzemelerinin doldurulmasıyla elde edilen, sağlıklı ve lezzetli bir atıştırmalık çeşididir.
Ne içilir?
 
Vietnam, kaliteli kahve üretimi ile dünya çapında ünlüdür. Sert bir aromaya sahip Vietnam kahvesine, cà phê sữa đá adı verilmektedir.
 
Kopi luwak ya da diğer adıyla civet; bir çeşit tilki dışkısından fermente edilerek içilen sert ve keskin aromalı, oldukça lezzetli ve pahalı bir kahve çeşididir. Dalay Yaylası'nda yetişen kahve çekirdeklerini yiyen tilkilerin dışkılarından temizlenerek elde edilen bu kahvenin, hayvanın midesinde fermente olduğu için oldukça lezzetli ve farklı bir tada sahip olduğu söylenmektedir.
 
Nước mía; şeker kamışı bitkisinden elde edilen suyun, bitkinin kendisi ve buz eşliğinde servis edilmesinden oluşmaktadır.
 
Rau má ise, gotu kola bitkisinin yapraklarından elde edilen öz suyun şeker ve buz ile karıştırılmasından elde edilen bir içecek türüdür.
 
Trà đáise; özgün bir tada sahip, açık sarı renkli bir çay çeşididir.
 
Ho Chi Minh Şehri'nde en popüler olan alkollü içecekler arasında; rượu đế adı verilen pirinç likörü ve bia hoi denilen yerel üretim bira bulunmaktadır.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Ho Chi Minh Şehri, Vietnam'ın en Avrupai şehirlerinden biridir. Şehrin sokakları koloni dönemi Fransız mimarisinin büyüleyici örnekleri ile doludur. Bir sokak kahvesinde lezzetli Vietnam kahvenizi yudumlarken, bu nostaljik ve kalabalık şehirde akan renkli ve hareketli günlük yaşamı gözlemleyebilirsiniz.
 
Sıcak ve nemli bir iklime sahip Ho Chi Minh Şehri, çok sayıda su parkına ev sahipliği yapmaktadır. Serinlemek ve dalga havuzlarında eğlenceli dakikalar geçirmek için bu merkezleri ziyaret edebilirsiniz.
 
Ho Chi Minh Şehri, masaj salonları ve kuaförleriyle ünlüdür. Aslında Vietnam, genel olarak modern ve maharetli kuaförleriyle ünlü bir ülkedir. Şehri ziyaret eden hanımlara; tatillerinin bir gününü mutlaka kuaför ve masaj randevusu ile doldurmaları önerilmektedir.
Müzik
 
Geleneksel Vietnam müziği; Çin, Japon, Kore ve Moğolistan müziklerinden ögeleri içerisinde barındırmaktadır. Halk müziği, kraliyet müziği, ritüel müziği ve pop müzik gibi bölümlere ayrılan Vietnam müziğinde en sık kullanılan müzik aletleri arasında; perdesiz ud, iki telli keman, kanuna benzer bir çalgı olan zither, obua ve ksilofon bulunmaktadır.
 
Yumuşak tınılara sahip geleneksel müziğin yanı sıra ülkede popüler olan diğer türler, klasik müzik ve operadır.
 
Saygon Opera Evi
 
Koloni dönemi Fransız mimarisinin en göz alıcı örneklerinden biri olan tarihi Saygon Opera Evi; şehrin en prestijli senfoni orkestrası konserlerine ve opera ve bale gösterilerine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: Le Loi ve Dong Khoi sokaklarının kesişimi, Lam Son Meydanı, 1. Bölge, Ho Chi Minh Şehri
Telefon: (+84) 83 823 74 19
Web: www.hbso.org.vn/
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Geleneksel Vietnam tiyatrosunun kökenleri arasında Çin operası, kraliyet ailesini eğlendirmek için düzenlenen eğlenceler ve eski kukla şovları bulunmaktadır.
 
Kendi içerisinde birçok farklı türe ayrılan geleneksel Vietnam tiyatrosunun günümüzde en popüler olan türü, cải lương'dur. Bu tür içerisinde, epik kahramanlık hikâyelerinin konu edildiği eserler sergilenmektedir.
 
Geleneksel Vietnam tiyatrosunun yanı sıra, batı tiyatrosunun modern eserleri de Ho Chi Minh Şehri tiyatrolarında İngilizce ve Vietnamca olarak izleyicilerle buluşmaktadır.
 
Idecaf Drama Tiyatrosu
 
Idecaf Drama Tiyatrosu, şehrin en modern ve kaliteli tiyatro oyunlarının sergilendiği prestijli bir etkinlik merkezidir. Şehrin en ünlü tiyatro oyuncuları, bu sahnede performanslarını sergilemektedirler.
 
Adres: Le Thanh Ton Sokak, No: 28, 1. Bölge, Ho Chi Minh Şehri
Telefon: (+84) 83 823 99 68
Web: www.kichidecaf.com
Gece hayatı
 
Ho Chi Minh Şehri'ndeki gece hayatı Avrupa ve Amerika şehirleri ile kıyaslandığında oldukça sönük kalsa da, Asya'da bulunan bir üçüncü dünya ülkesine göre bir hayli gelişmiştir.
 
Ho Chi Minh Şehri'nde gece hayatının kalbi; Saygon, Pham Ngu Lao Bölgesi, 1. Bölge, Dong Khoi ve Hai Ba Trung sokakları, Ba Huyen Thanh Quan Caddesi, 3. Bölge ve Dong Du ve Thi Sach sokakları üzerinde atmaktadır.
 
Karaoke barlar, şehirde bir hayli popülerdir. Gece kulüpleri, diskolar ve canlı müzik barları; hem yerli halkın hem de turistlerin keyifle eğlenebildiği renkli ve hareketli mekânlar arasında yer almaktadır.
 
Hareketli ve kalabalık ortamlardan hoşlanmayanlar; nehir kıyısındaki tekne restoranları ziyaret ederek otantik bir ortamda, keyifli bir akşam yemeği eşliğinde sohbet dolu saatler geçirebilirler.
 
Ho Chi Minh Şehri'nde gece kulübü ve diskoların büyük bir bölümü 01.00'da kapanmaktadır. Ancak şehirdeki bazı barlar, 03.00'a kadar hizmet vermeyi sürdürmektedir.
Festivaller
 
Ho Chi Minh Şehri, renkli ve coşkulu festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde gerçekleştirilen kutlamalar çoğunlukla ya dini ya da siyasi temalıdır.
 
Tet Festivali
 
Her yıl 19 Ocak - 20 Şubat günleri arasında kutlanan Tet Festivali, ay takvimine göre yeni yıl dönemi olarak kabul edilmektedir. Bu festival, Vietnamlılar için oldukça kutsal bir dönemdir.
 
Tet Festivali süresince yani yeni yıla giriş döneminde hayatlarında neler yaşanırsa, tüm yıl o enerjilerin tekrar edeceğine inandıklarından dolayı; bu zaman zarfında yerel halk yeni ev almak, borçlarını ödemek, herkesle iyi geçinmek, kavga etmemek, yeni eşyalar satın almak gibi pozitif eylem ve davranışlarda bulunmaya gayret etmektedir.
 
Festivalin son haftası havai fişek gösterileri, ziyafet sofraları, konserler ve dans gösterileri eşliğinde coşkulu bir biçimde kutlanmaktadır.
 
Dolaşan Ruhlar Festivali
 
Her yıl ay takviminin yedinci ayının on beşinci günü kutlanan Dolaşan Ruhlar Festivali, köken olarak Budist geleneklerine aittir. Budizm geleneklerine göre; öldükten sonra cehenneme gönderilen kötü ruhlar, yılın bir günü serbest kalarak dünyada dolaşmaya başlamaktadır. Bu bir gün süresince; tüm yıl aç kalan ruhları doyurmak için, sokaklara yiyecekler ve hediyeler bırakılmaktadır.
 
Ayrıca kötü ruhların bağışlanması için tapınaklarda dualar edilmektedir. Sokaklara yiyecek ve hediyelerden oluşan sunakların bırakılmasının bir nedeni de; ruhların dikkatini o bölgelere çekmek ve insanlara musallat olmalarını önlemektir.
 
Siz de bu kutsal gecede; yerel halkın yaptığı gibi Giac Lam Tapınağı'nda bulunan Dolaşan Ruhlar Ağacı'nı ziyaret edip dileklerinizi bir kâğıda yazabilir ve ağaca bağlayarak o yıl içerisinde gerçekleşmesini bekleyebilirsiniz.
 
Ho Chi Minh'in Doğum Günü Kutlamaları
 
Her yıl 19 Mayıs'ta kutlanan Ho Chi Minh'in doğum günü kutlamaları, şehirdeki en renkli ve coşkulu etkinliklerden biridir. Şehre adını veren Ho Chi Minh, Vietnam'ın bağımsızlığını kazanmasında öncülük etmiş önemli bir devrimci ve devlet adamıdır.
 
1955 - 1969 yılları arasında Vietnam Demokratik Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanlığını yapmış olan Ho Chi Minh'in doğduğu bu önemli tarihte; devlet töreninin yanı sıra geçit töreni, havai fişek gösterileri ve ücretsiz açık hava konserleri düzenlenmektedir.
Spor
 
Ho Chi Minh Şehri'nde en popüler olan spor dalları; golf, yüzme, at yarışı, futbol, bowling ve Uzak Doğu dövüş sporlarıdır. Aikido, taekwondo, kung-fu, vovina ve judo; yerel halkın favori Uzak Doğu dövüş sporları arasında yer almaktadır.
 
Ho Chi Minh Şehri'ndeki en popüler golf sahası şehir merkezinden 20 km uzaklıktaki Long Thanh My Ward bölgesinde bulunan Vietnam Golf ve Şehir Kulübü'dür.
 
11. Bölge içerisindeki Hoa Binh Sokağı'nda yer alan Dam Sen Su Parkı, sıcak havalarda serinlemek ve yüzmek için en ideal mekândır. Park içerisinde; dev bir su kaydırağı, dalga havuzu, masaj havuzu ve rafting deneyimi sunan bir dalgalı nehir havuzu bulunmaktadır. Şehirdeki diğer prestijli su sporu merkezleri arasında; Lam Son Yüzme Havuzu ve Saygon Su Parkı bulunmaktadır.
 
Tırmanma sporu da, şehirdeki popüler aktivitelerden biridir. 2. Bölge içerisindeki Nguyen Duy Trinh Sokağı'nda bulunan tırmanma duvarı, sadece hafta sonları hizmete açıktır. 3. Bölge'deki Phan Dinh Phung Spor Merkezi içerisindeki tırmanma duvarı ise, ileri seviyedeki sporcular için zorlu tırmanma parkurlarını içerisinde barındırmaktadır.
 
Saygon Limanı, Gümrükçüler, HCM Şehri Polisleri ve Endüstri Bölgesi; şehirdeki en popüler futbol takımlarıdır.
 
Diamond Super Bowl ve Saygon Super Bowl; bowling oynamayı sevenlerin gözde mekânları arasında yer almaktadır.
 
Şehirdeki at yarışı müsabakalarına göz atmak ve profesyonel bir parkurda at binmek isteyenler Phu Tho Yarış Pisti'ni ziyaret edebilirler.
 
10. Bölge'nin 6. Bölüm'ündeki Đào Duy Từ Sokağı üzerinde 25.000 kişilik oturma kapasitesi ile şehrin en büyük spor merkezi olarak kabul edilen Thong Nhat Stadyumu bulunmaktadır. Şehirdeki ikinci en büyük stat ise, Tan Binh Bölgesi'ndeki Ordu Stadyumu'dur.
 
Phan Ngu Lao Sokağı üzerinde yer alan 23 Eylül Parkı; yerel halk arasında oldukça popüler bir dinlenme mekânıdır. Açık havada çimlere yayılarak parkta grup hâlinde spor yapanları izleyebilir ya da öğretmen konumundaki kişiden rica ederek aralarına katılabilirsiniz.
   
 
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Etiketler » Ho Chi Minh Grup Uçak Bileti Al   » Ho Chi Minh Grup Uçak Rezervasyonu   » Ho Chi Minh Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Ho Chi Minh Grup Uçak Bileti Al