İstanbul Katmandu Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Katmandu Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Türk Hava Yolları, Gulf Air, Singapur Airlines, Ethiad Airlines, Korean Airlines, Pakistan Havayolları ve Qatar Airways; Pakistan, Hindistan ya da Rusya aktarmalı olarak uçuş imkânı sağlayan şirketlerdir.
 
Tribhuvan Uluslararası Havaalanı İçin 1-9 Kişilik Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden online En Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Tribhuvan Uluslararası Havaalanı, Nepal’in en büyük ve tek uluslararası havaalanıdır. Şehir merkezinden 6 km uzaklıkta bulunan havaalanı 2 uluslararası, 1 domestik terminal içermektedir.
 
Tribhuvan Uluslararası Havaalanı içerisinde bankalar ve ATM noktaları ayrıca çok sayıda büfe, restoran ve hediyelik eşya mağazaları bulunmaktadır.
 
Adres: Katmandu’nun 6 km doğusu
 
Tel: (+977) 1 448 99 96
Web: www.tiairport.com.np
 
Havalimanından ulaşım
 
Toplu taşıma araçları ile
 
Otobüs ile
 
Katmandu’da halk otobüslerine binilmesi pek tavsiye edilmemektedir. Otobüsler genellikle dolunca hareket etmektedirler. Ayrıca Katmandu otobüsleri aşırı yolcu almaları, bunaltıcı ve güvenilmez bir ortam oluşturmalarıyla da ünlüdür. Şehir merkezi-havaalanı arası, otobüsle yaklaşık olarak 35 dakikalık bir yolculuktur ve otobüs en ucuz ulaşım şeklidir.
 
Taksi ile
 
Havaalanından ön ödemeli taksi hizmeti satın almak mümkündür. Katmandu şehrinde taksiler güvenilir bir ulaşım aracıdır ve genellikle otel ya da alışveriş merkezlerinin önünde sıraya girmiş hâlde bulunmaktadırlar. Taksiye binilirken taksimetrenin açık ve sıfırlanmış olup olmadığına dikkat edilmeli ya da binmeden önce mesafe konuşulup, pazarlık edilerek fiyat önceden öğrenilmelidir.
 
Auto rickshaws ile
 
Havalimanından ulaşım, shutterstock, Image ID: 10150162, Katmandu’da bir pedal rickshaw
 
Motosikletin arkasına monte edilen 2 kişilik yolcu koltuğundan oluşan minik ulaşım araçları auto rickshawlar belirli rotalar arası çalışan, pratik bir ulaşım metodudur. Motosiklet yerine bisikletin arkasına yolcu koltuğu eklenmiş hâllerine ise pedal rickshaws denmektedir. Pedal rickshawslar daha çok kısa mesafelerde tercih edilmelidirler. Katmandu şehrinde ulaşım metodu olarak kendi bisiklet ya da motosikletinizi kiralamanız da mümkündür. Ancak bisiklet ve motosiklet hırsızlığının oldukça yaygın olduğu bildirilmektedir.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.
 
​Nepal’in en büyük şehri olan Katmandu aynı zamanda ülkenin başkentidir. Etrafı karlı dağlarla çevrili Katmandu şehrinin çevresi verimli tarım alanları, kiremitten yapılma, geleneksel evlerle dolu köyler ve çok sayıda tarihi Budist ve Hindu tapınaklarıyla doludur.
 
Nepal’in kültür, politika ve ticaret merkezi konumunda bulunan şehrin yazılı tarihi, M.Ö. 7. yüzyıla dek uzanmaktadır. Ancak Katmandu şehrinin esas keşfediliş tarihi 12. yüzyıl Mallalar zamanına denk gelmektedir. Mallalar eski adı Kantipur olan şehre Durbar Meydanı’nı inşa ettikten sonra, “tahta sığınaklarla kaplı şehir” anlamına gelen Kaasthamandap adını vermişlerdir. Bu isim zamanla aynı anlamı taşıyarak Katmandu kelimesine dönüşmüştür. Şehirdeki çoğu tapınak, Mallalar döneminde inşa edilmiştir. Katmandu şehri 14. yüzyılda Bhaktapur Krallığı’nın hâkimiyeti altına girmiş ve uzun yıllar süren savaşların ardından 168 yılında, Prithvi Narahan Şah yönetiminde birleşmiş olan krallıkların başkenti konumuna getirilmiştir.
 
Mottosu “city of love” (aşk şehri) olan Katmandu, 1960’lı yıllarda hippilerin akınına uğramıştır. Sevginin, barışın ve uyumun simgesi hâline getirdikleri Katmandu şehrine akın eden zamanın çiçek çocukları, şehirde özellikle Freak Street Caddesi üzerinde toplanmışlardır. Bu sayede tüm dünyanın dikkatini çeken Katmandu şehri, ziyaretçilerine sahip olduğu eşsiz doğayı, zengin kültürel mirasları ve bohem hayat tarzını sergileyerek kendini dünyanın en merak edilen turistik cazibe merkezi hâline dönüştürmeyi başarmıştır.
 
200 yıldır hiçbir ülkeyle sürtüşmeyen ve tarih kitaplarında “düşman ülke” diye bir kavram bulunmayan Nepal’in Katmandu şehrinde, 40’tan fazla etnik grup uyum ve barış içinde yaşamakta; resmi dil Nepalce’nin yanı sıra 70’ten fazla etnik dil konuşulmaktadır. Sahip olduğu etnik farklılıkları, bir bahçedeki farklı güzel çiçekler olarak gören ve hümanist ve barışçıl bir yaşam ortamı sunan Katmandu şehri, bu anlamda tüm dünyaya örnek teşkil etmektedir.
 
 
Nereler Gezilir?
​Mistik şehir Katmandu’nun otantik sokaklarında dolaşırken kendinizi bambaşka bir dünyada hissedebilirsiniz. Basit ve temel hayat standartlarında yaşayan bu sıcakkanlı ve alçakgönüllü insanların yerel kültürlerini tanıdıkça, yeni dünya görüşleri edinebilirsiniz.
 
Lezzetli yerel mutfağı ile midenize, enfes doğa manzaraları ile gözlerinize hitap eden Katmandu, Budizm’in kaynağı olan tapınak ve mabetleriyle seyahatinizin zihninizde olduğu kadar ruhunuzda da yer etmesini sağlayan bir şehirdir.
 
Eşsiz kültürel ve tarihi miraslara sahip Katmandu’yu gezerken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır.
 
    Tüm Nepal’de yaz sezonu boyunca sık sık gerçekleşen elektrik kesintileri süresince, artan hırsızlık olaylarına ve engebeli Katmandu sokaklarında yürürken ayak burkulmaları ve düşmelere dikkat etmek gerekmektedir.
    Kalınan otelin kapı kilidinin ve camlarının emniyetli olup olmadığı kontrol edilmeli, şüpheli durumlarda değerli eşyalar otelin kasalarında muhafaza edilmelidir.
    Katmandu’ya gitmek için en ideal mevsim ilkbahar ya da sonbahar aylarıdır. Katmandu’da 4 çeşit hava vardır; sıcak ve nemli, sıcak ve yağmurlu, ılık ve berrak, soğuk. Ekim – kasım ve mart – nisan aylarında hava oldukça açık ve ılık; yağmurlar kısa ve ferahlatıcıdır. Mayıs – eylül ayları arasındaki yaz döneminde hava oldukça bunaltıcı ve tozludur, hava sıcaklığı ise 40 derecenin üzerinde seyretmektedir. Kasım – şubat ayları arasındaki kış döneminde sıcaklıklar 0 dereceyi bulmakta, geceleri oldukça soğuk geçmektedir.
 
Swayambhu Mabedi
 
Swayambhu, Nepal çapındaki en kutsal Budist mabetlerinden biridir. 5. yüzyıldan beri varlığını sürdürmekte olan mabede, 365 merdiven çıkılarak ulaşılabilmektedir. Merdivenlerin girişinde ve mabedin tepesinde bulunan dev Buda heykelleri oldukça göz alıcıdır. Mabet içerisinde Budizm ile alâkalı renkli oyma figürler ve sanat eserleri bulunmaktadır.
 
Efsaneye göre Katmandu şehrinin bulunduğu vadiye gelen bir Budist rahip buraya sihirli bir lotus çiçeği diker. Zamanla vadinin yerini bir nehir alır ve lotus çiçeği nehirde yüzmeye başlar. Nehir kuruyup, vadi tekrar ortaya çıktığında lotus çiçeğinin yerinde Swayambhu mabedi yükselmektedir. Swayambhu kendi kendine var olan anlamına gelmektedir. Mabede tapınmaya gelen çok sayıda Budist rahip, Newar rahibesi ve Tibet rahibi bulunmaktadır. Mabedin bir diğer özelliği ise el ayak çekilince ortaya çıkan çok sayıda maymuna ev sahipliği yapmasıdır.
 
Şehir merkezi Thamel’den yürüyerek 20 – 30 dakikalık bir mesafede yer alan mabet, şehre yukarıdan bakan oldukça güzel bir manzaraya sahiptir. Swayambhu mabedinin içerisinde tıpkı diğer Budist mabetlerinde olduğu gibi Budizm ile alâkalı irili ufaklı birçok hediyelik eşya satılmaktadır. Mabet çevresinde atıştırmalık momo yiyeceği ve içecek satan küçük restoranlar bulunmaktadır.
 
Nasal Chowk
 
Nepalce’de nasal chowk dans eden tanrı anlamına gelmektedir ve bu göz alıcı yapı ismini, bahçesinin doğu tarafında bulunan dans eden Shiva heykelinden almaktadır. Katmandu’nun ünlü meydanı Durbar’ın doğu tarafında yer alan Hanuman Dhoka geçidinden geçilerek varılan Nasal Chowk, şahlık döneminden önce bölgede yaşamış olan Mallalar dönemine ait birçok eşya ve sanat eserleri içermektedir.
 
Dönemin krallarının kaldığı saray Hanuman Dhoka Sarayı’nın avlusunda yer alan Nasal Chowk; zamanında kralın mahiyetiyle görüşmelerini yaptığı, tiyatro ve dans eserlerinin sergilendiği bir yapı olarak kullanılmıştır. Bahçesindeki Shiva heykeliyle oldukça meşhurdur.
 
Adres: Durbar Meydanı, Hanuman Dhoka Geçidi, Katmandu
 
Narayanhity Kraliyet Sarayı
 
Nepal kralının resmi sarayı olan Narayanhity Kraliyet Sarayı’nın bazı bölümleri 200 yaşındadır. Şahlık döneminde uzun süren savaşların ardından ülkeyi birleştirerek tek yönetim kuran ve böylelikle büyük bir zafer kazanmış olan kral ve mahiyeti, eski sarayları olan Hanuman Dhoka Sarayı’nı terk ederek zaferin anısına Narayanhity Kraliyet Sarayı’na taşınmışlardır.
 
Adını bahçesinden fışkıran Narayanhity suyundan alan saray, 2000 yılında oldukça kanlı bir olaya sahne olmuştur. Prens Dipendra sevdiği kızı uygun bulmadıkları için babası Kral Birendra Bir Bikram Shahdev’i, annesi Kraliçe Aishwarya’yı ve tüm kızkardeşlerini bu sarayda öldürmüş ve ardından birkaç gün içinde aldığı yaralar dolayısıyla kendi de hayata gözlerini yummuştur. Saray içerisinde bir de kraliyet eşyalarının sergilendiği müze bulunmaktadır.
 
Adres: Narayanhity Kraliyet Sarayı, Katmandu
 
Machhendranath Tapınağı
 
Machhendranath Tapınağı, Nepal’deki en güzel tapınaklardan biridir. Asya mimarisinin en göz alıcı örneklerinden biri olan tapınak, Asya mimarisine özgü pagoda çatısıyla birçok Bhutan ve Hint yapısına ilham vermiştir. Tapınağa halk arasında “milyonlarca Buda tapınağı” da denmektedir. Bunun sebebi tapınağın yapımında kullanılmış olan her kiremidin üzerinde Buda sembolü bulunmasıdır. Tapınağın yapımında yaklaşık olarak 1 milyon Buda sembolü taşıyan kiremit kullanılmıştır.
 
Bugün görülmekte olan Machhendranath Tapınağı, aslında orijinal değildir. Orijinal tapınak 1934 yılında yaşanan bir depremle çökmüştür. Yerine birebir aynısı inşa edilmiştir.
 
Adres: Ring Caddesi, Katmandu
 
Taleju Tapınağı
 
1564 yılında Kral Mahendra Malla tarafından inşa ettirilmiş olan Taleju Tapınağı, tanrıça Durga’nın suretlerinden biri olan Taleju’ya adanmak üzere yaptırılmıştır. Malla kralları tarafından yaptırılmış olan 3 Taleju tapınağından en meşhuru olan bu tapınak, Katmandu sınırları içerisinde yer almaktadır. Diğer Taleju tapınaklarının biri Bhaktapur’da diğeri ise Patan’dadır. Hanuman Dhoka Sarayı’nın Trishul Chowk avlusu içerisinde yer alan Taleju Tapınağı, 36,6 metre yüksekliğe inşa edilmiştir ve 12 dev basamakla tapınağa ulaşılmaktadır.
 
Eski inanışlara göre şehirde bu tapınaktan daha yükseğe ev yapmak uğursuzluk getirmektedir. Tapınağın içerisinde tanrıçaya tapınmak için birçok küçük mabet bulunmaktadır. Duvarlarda bulunan kabartma sanat eserleri gücü temsil eden insan ve canavar figürleriyle doludur. Tapınağın en üstünde bulunan 2 çan, ancak Telaju tanrıçasına tapınılacağı zamanlarda çalınmaktadır.
 
Adres: Trishul Chowk Avlusu, Hanuman Dhoka Sarayı, Katmandu
 
Chakra Narayan Tapınağı
 
Chakra Narayan Tapınağı adını, Hindu tanrı Chakra Narayan’dan almaktadır. Katmandu Vadisi içerisinde yer alan Chakranarayan Köyü’nde yer alan tapınağın, 4. yüzyılda inşa edildiği ve en eski Hindu tapınaklarından biri olduğu bilinmektedir.
 
Chakra Narayan tanrı Vishnu’nun isimlerinden biridir ve tapınak ona ibadet edilmek üzere inşa edilmiştir. Chakra Narayan Tapınağı, UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan Katmandu Vadisi içerisindeki 7 tapınaktan biridir.
 
Adres: Chakranarayan Köyü Katmandu Vadisi
 
Nepal Association of Fine Arts (NAFA) (Nepal Güzel Sanatlar Birliği)
 
1965 yılında Kral Birendra tarafından kurulmuş olan Nepal Güzel Sanatlar Birliği, 1977 yılında Nepal Kraliyet Akademisi’yle birleşerek akademinin güzel sanatlar bölümü çalışmalarını devralmıştır. Nepal kralının sanata olan büyük tutkusu ve sanatın gelişimine duyduğu büyük arzu neticesinde kurulan birlik, hâlen bu vizyonu taşımaktadır.
 
Kısa adıyla NAFA olarak bilinen Nepal Güzel Sanatlar Birliği, ülke çapında birçok yetenekli yerel artiste kapılarını açmakta, gelişimlerine katkıda bulunup, sanatçıları destekleyerek eserlerini bünyesinde sergileme şansı vermektedir. NAFA’nın diğer sanat galerilerinden farkı, bünyesine kabul ettiği sanatçıların sadece resimlerini değil her türlü sanat ve el işlerini sergilemelerine imkân sunmasıdır. Her yıl ölmüş olan eski kralları Birendra’nın şerefine Ulusal Sanat ve El İşleri yarışması düzenleyen NAFA, binlerce Nepalli sanatçının Katmandu’ya akın etmesini sağlamaktadır.
 
Adres: Sitabhawan, Naxal, Katmandu
Tel: (+977) 1 441 17 29
Web: http://nafa.org.np
 
Durbar Meydanı
 
UNESCO tarafından dünya miras alanları içerisine katılmış olan Durbar Meydanı, 12. ve 18. yüzyıllar arasında eski Nepal kralları tarafından inşa ettirilmiş olan saraylar, tapınaklar, mabetler ve avlularla doludur. Katmandu şehrinin dini ve sosyal merkezi konumundaki meydan, dünyevi her şeyden elini eteğini çekmiş sadece ibadet için yaşayan Saduları, Brahma rahiplerini, kalabalık bir turist nüfusunu, sokaklarda dolaşan inekleri ve dilencileri içerisinde barındıran karışık ve canlı bir atmosfere sahiptir. Meydan; birçok avludan ve birbirine geçişlerle bağlı tapınak, mabet ve sarayların bütününden oluşmaktadır.
 
Girişi aslan heykelleri tarafından korunan Eski Kraliyet Sarayı, Kasthamandap Tapınağı, Narayanhity Durbar Müzesi bu meydan içerisinde yer alan başlıca görülmesi gereken yerlerdir. Eski Kraliyet Sarayı’nın 17. yüzyıldan kalma duvarlarında 15 ayrı dilde yazılmış bir kitabe bulunmaktadır. Efsaneye göre bu kitabeyi çözen kişinin üzerine duvarlardaki oluklardan süt akmaya başlayacağına inanılmaktadır. Durbar Meydanı’na ve içerisindeki yerlere giriş ayrı ayrı ücretlidir ve meydan her gün 08.00 – 17.00 saatleri arası açık bulunmaktadır.
 
Adres: Durbar Meydanı, Katmandu
 
Kumari Sarayı
 
Durbar Meydanı’nın güney tarafının en sonunda yer alan Kumari Sarayı, Nepallilerce “yaşayan tanrıça” anlamına gelen Kumari olduğuna inanılan küçük kızın evinden oluşmaktadır.1757 yılında Jaya Prakash Malla tarafından inşa edilmiş olan sarayın girişi, taştan aslanlarca korunmaktadır. Sarayın içerisinde Tanrıça Kumari yaşamaktadır ve turistlerin girmesi kesinlikle yasaktır. Ancak sarayın bahçesinde beklemek ve tanrıça etrafta yokken sessizce fotoğraf çekmek mümkündür.
 
Nepallilerce oldukça kutsal sayılan Tanrıça Kumari’nin tekrar tekrar yeniden doğarak dünyaya geldiğine inanılmaktadır. Reenkarnasyonu olduğuna inanılan küçük kızı seçmek için ise adaylar akla hayale gelmeyecek korku ve sabır sınavlarından geçirilmektedir. Bu sınavlarda başarılı olup seçilen küçük kız, sadece ergenliğe erene dek Kumari olabilmekte sonra kirlendiğine inanılmakta ve yerine başkası seçilmektedir. Bir kez Kumarilik yapan kız, bir daha hayatı boyunca evlenememekte ve bir tür münzevi hayatı yaşamaya mahkûm olmaktadır. Çünkü Kumari ile evlenen erkeklerin lanetlenip öldüğüne inanılmaktadır.
 
Adres: Durbar Meydanı güney cephesi, Katmandu
 
Swapna Bagaicha (Düşler Bahçesi)
 
Düşler Bahçesi denilen Swapna Bagaicha, Katmandu şehri içerisinde yer alan en huzurlu, yeşil ve rahatlatıcı mekânlardan biridir. 1920 yılında Nepalli Mareşal Kaiser Shamser tarafından sarayına komşu bahçe olarak yaptırılmış olan Düşler Bahçesi, bugün halka açık bir park olarak hizmet vermektedir.
 
İçerisinde birçok değişik ağaç ve bitkinin bulunduğu park; bir sanat galerisine, bir kafeye ve dinlenme alanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin ortasında yer almasına karşın Düşler Bahçesi, içerisine girenleri huzurlu havasıyla sarmalamakta ve etraftaki gürültüleri susturmaktadır.
 
Adres: Thamel, Katmandu
 
Pashupatinath Tapınağı
 
Dünyadaki en kutsal Hindu tapınaklarından biri olan Pashupatinath, Hindistan kara parçasının üzerinde bulunan Shiva’ya (diğer adıyla Pashupatinath’a) adanmış en başta gelen tapınaktır. Her yıl binlerce Hindu hacıya ev sahipliği yapmakta olan tapınak, kutsal Bagmati Nehri kıyısında kuruludur.
 
Shiva, Nepal’de en kutsal sayılan baş tanırıdır. Birçok mabet, heykel ve küçük ibadet alanlarını içeren Pashupatinath Tapınağı, kutsal nehir boyunca, ölüleri yakmak için kullanılan nehir kıyısındaki alanlara ulaşmayı sağlayan “cenaze geçidi” merdivenleriyle çevrelenmiştir.
 
En zengin tapınaklardan biri olan Pashupatinath Tapınağı’na, eski zamanlardan beri kraliyet mensubu kişiler tarafından tanrıya adanmak üzere birçok ganimetin bağışlanmış olduğu bilinmektedir. Hindu dinine mensup olmayanların bina içlerine kabul edilmediği tapınağın bahçesi tüm ziyaretçilere açıktır. UNESCO tarafından dünya miras listesi içerisinde yer alan tapınak, yıl boyunca meditasyon ve ibadet için gelen birçok Sadu’ya ve Shiva müridine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: Deopatan kasabası Bagmati Nehri kıyısı
 
Katmandu’nun 5 km doğusunda bulunur.
 
Boudhanath Tapınağı
 
40 metrelik yüksekliğiyle Katmandu’da yer alan en büyük Budist anıt olma özelliğini taşıyan Boudhanath Tapınağı, 500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dünyadaki en büyük ve en önemli Budist tapınaklarından biri olan Boudhanath Tapınağı, şehirde gerçekleşen Budist etkinliklerinin çekim noktasıdır. Her şubat ayında gerçekleştirilen Tibet Yeni Yılı ya da Lhosar Festivali gibi etkinlikler Boudhanath Tapınağı önünde coşkulu bir biçimde kutlanmaktadır.
 
Her yanı ibadeti simgeleyen bayraklarla süslü olan ve 4 yanında mavi, beyaz ve kırmızı renklerden oluşan Buda’nın gözlerinin resmedildiği anıt, birçok Budizm dua çemberi ve küçük kutsal Buda resimleriyle dekore edilmiştir.
 
Adres: Katmandu’nun 6 km doğusu
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Kakani
 
Katmandu’nun 29 km kuzeybatısında yer alan Kakani Köyü, doğal güzellikleriyle meşhur bir yerdir. Kakani, engin Himalaya dağlarının düz Nepal ovalarıyla buluştuğu noktada yer almaktadır. Bu coğrafi avantaj, Kakani’de gün doğumu ve günbatımlarında eşsiz doğa manzaraları izleyebilmeyi mümkün kılmaktadır.
 
Doğa yürüyüşü meraklıları için tam bir cennet olan Kakari’den, Himalaya Dağları’nın meşhur zirveleri Garuishanker, Ganesh Himal, Annapurna ve Manaslu net bir görüş açısıyla izlenebilmektedir. Yıl boyu çiçekli kalmalarıyla ünlü ağaçlarla dolu sevimli Kakari Köyü’ne, Katmandu’dan kısa bir otobüs ya da uçak yolculuğuyla ulaşılabilmektedir.
 
Dhulikhel
 
Katmandu’nun 30 km doğusunda yer alan tarihi Dhulikhel kentine 30 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile ulaşılabilmektedir. Yüzyıllardan beri Tibet ve Nepal’i birbirine bağlayan bir ticaret noktası olan Dhulikhel, küçük bir kent olmasına karşın turizm açısından oldukça gelişmiştir.
 
Dağların karlı zirvelerini panoromik bir açıyla izlemenin mümkün olduğu Dhulikhel’de, gelişmiş doğa turizmi olanaklarından faydalanıp; doğa yürüyüşlerine çıkmak, eşsiz doğa fotoğrafları çekmek, dağ havası ile meşhur şehirdeki konforlu otellerde konaklamak ve Katmandu ziyaretinize yenileyici, bir kısa mola vermek mümkündür.
 
Bhaktapur
 
“City of devotees” (dindarlar şehri) olarak bilinen Bhaktapur şehri, Katmandu’nun 35 km doğusunda yer almaktadır. 45 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile ulaşılabilen Bhaktapur şehrinin tümü, UNESCO tarafından Nepal içerisinde seçilen dünya miras alanları içerisindedir. Katmandu başkent olmadan önce, 14. ve 16. yüzyıllar arasında Katmandu Vadisi’nin başkenti konumunda bulunmuş olan Bhaktapur şehri, orta çağ havasını yansıtan bir atmosfere sahiptir.
 
Mimari harikalar bakımından oldukça zengin olan şehirde; incelikle inşa edilmiş, tarihi değer taşıyan ve mimari konusunda birer harika konumunda bulunan birçok ev, mabet, anıt ve heykel bulunmaktadır. Şehir ayrıca Katmandu Vadisi’nin dokumacılık ve çömlekçilik merkezi konumundadır. Bhaktapur şehrine ziyaretler sırasında Katmandu şehri meydanı ile aynı adı taşıyan Durbar Meydanı’nın, Golden Gate’in ve Nyatpola Tapınağı’nın ziyaret edilmesi tavsiye edilmektedir.
 
 
Ne Yenir?
​Geniş bir kültürel çeşitliliğe sahip Nepal, içerisinde barındırdığı etnik grupların ve değişik coğrafi yapıların etkilerini taşıyan çok kültürlü bir mutfağa sahiptir. Katmandu mutfağı, yoğun olarak Hint ve Tibet mutfaklarından etkilenmiştir.
 
Bir Katmandulu normal bir gün içerisinde sabah, öğlen, ikindi ve akşam yemekleri olmak üzere 4 öğün yemek yemekte ve aralarda da bolca atıştırmalık tüketmektedir. Yerel halktan birinin evine ziyarete gidildiğinde, çay ve birkaç çeşit atıştırmalık ikram edilmesi adettendir.
 
Temel yemekler…
 
Katmandu yemekleri oldukça basit ama bir o kadar da lezzetli yemeklerdir. Nepal’de en çok üretilen tarım ürünü olan pirinç, temel yemek malzemelerinin başında gelmektedir. Pirincin yanında genellikle köri soslu sebzeler ve yeşil mercimek yemeği bulunmaktadır. Tipik bir Katmandu yemeği bhat denilen pirinç lapası, daal denilen sulu yeşil mercimek yemeği ve yanında birkaç değişik sebzenin karışımından oluşmaktadır.
 
Katmandu mutfağı çok yağlı olmayan, hafif ancak oldukça baharatlı ve aromatik yemeklerden oluşmaktadır. Zerdeçal, kakule, tarçın, sarımsak, chili biberi sıklıkla kullanılan baharatlardan sadece birkaçıdır.
 
Meşhur Katmandu yemeklerinden biri, noodle çorbası thukpa’dır. Bir diğeri ise alu tama’dır. Alu tama; patates, bambu yaprakları, domates, köri sosu ve börülceden oluşan vejetaryen bir yemektir. Geleneksel köri soslu oğlak eti yemeği ise, et severlere hitap eden oldukça aromatik bir et yahnisidir.
 
Katmandu’da turizmin gelişimi; yemek sektörünü de etkilemiştir. Yerel yemekler, yaratıcı bir şekilde turistlerin ağız tadına hitap edecek bir biçime sokulmaya çalışılmış; bunun sonucu olarak da ortaya American chop suey gibi değişik, çok kültürlü yemek tarifleri ortaya çıkmıştır. American chop suey tatlı ekşi sosun, noodle denilen bir çeşit ince erişte türü ve sebzelerle karıştırılması sonucu oluşan, üzerine de kızartılmış yumurta konan melez Katmandu yemeklerinden biridir.
 
Thamel bölgesi içerisinde yerel mutfaktan örneklerden sunan birçok turistik restorana rastlamak mümkündür. Yerel restoranların haricinde lezzetli yemekler sunan Meksika ve Hint restoranları da yine bu bölgede yer almaktadır. Tıpkı Thamel bölgesi gibi, Freak Street Caddesi’nde yerel mutfağı deneyimlemek isteyenler için oldukça kaliteli restoranları içerisinde barındıran bir caddedir.
 
Pastane ürünleri ve tatlılar…
 
Katmandu mutfağında yer alan tatlılar, sütlü tatlılardan ve kızartılmış şerbetli tatlılardan oluşmaktadır. Gajar ko halwa denilen havuçlu puding, kheer denilen erişteli puding, taze panir peyniri ve bol sütten yapılan şekerli şurup içerisinde tutulan peynirli, sütlü toplardan oluşan rasgoola ve gulab jamuns denilen tatlı kızarmış lokmalar Katmandu mutfağının en sevilen tatlılarındandır.
 
Burfi denilen elmas şeklindeki sütlü minik tatlılar, havuç helvası, pirinç pudingi, mangolu dondurma, sewian denilen şeker, süt ve gülsuyu ile pişirilen erişte tatlısı ise sıklıla tercih edilen diğer yerel tatlılar arasında yer almaktadır. Freak Street Caddesi üzerinde bulunan pastanelerdeki tatlılar mutlaka denenmelidir.
 
Lezzetli atıştırmalıklar…
 
Dimsum da denilen momo Katmandu mutfağının en favori atıştırmalıklarından biridir. Buharda pişirilen, kızartılan ya da çorba içerisinde yer alan, yuvarlak, içi isteğe bağlı olarak tavuk eti, kırmızı et, domuz eti, karides gibi ürünlerle doldurulabilen hamur atıştırmalıkları bir nevi ülkemizdeki koca kulak mantısına benzemektedir.
 
Katmandu’da sıklıkla tercih edilen diğer atıştırmalıklar arasında patatesli, soğanlı ve baharatlı bir içe sahip kızartılmış hamurlardan oluşan samosa, sukuti denilen kuzu etinden yapılan bir çeşit döner ve baharatlı kızartılmış kıtır hamur parçalarından oluşan nimki yer almaktadır.
 
Ne içilir?
 
Nepal kaliteli kahve üretimiyle dünya çapında meşhur bir ülke olsa da, ulusal içkisi çaydır. Katmandu’da da çay her yerde sıklıkla ikram edilen bir içecektir. Katmandu’da ikram edilen çay bildiğimiz çaydan daha çok Hint çayına benzemektedir. Nepallilerin normal çay dedikleri içecek; yoğun aromalı çay yapraklarının şeker, süt ve baharatlarla tatlandırılmasıyla demlenerek sunulan bir çeşit sütlü çaydır. Katmandu kafe ve restoranlarında sıklıkla servis edilen bir diğer içecek ise ekşi süt, su ve şekerin karıştırılması sonucu elde edilen, ayrana benzeyen bir tür içecek olan lassi dir.
 
Ulusal Nepal birası gorkha, Katmandu market ve barlarında en çok satılan alkollü içeceklerin başında gelmektedir. İkinci sırayı ise Hint ve batı biraları almaktadır. Mayalanmış arpa suyundan oluşan bira benzeri popüler Himalaya bölgesi içecekleri chhaang ve tongba, patates ve pirincin mayalanmasından elde edilen içecek arak ve Newari şarabının modern bir versiyonu olan rakshi Katmandu’da tadabileceğiniz değişik içkilerden bir kaçını oluşturmaktadır.
   
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Heyecan verici açık hava aktivitelerini sevenler için Katmandu şehri birçok olanağa sahiptir. Himalaya dağlarını yakından görmek isteyip de dağcılıkla alâkası olmayanlar için günlük uçaklar kiralanmakta ve bir rehber eşliğinde muhteşem doğa güzellikleri tanıtılmaktadır.
 
Egzotik Nepal kültürünü soluyabilmek için yemek öncesi içkilerinizi yudumlarken izleyebileceğiniz yerel dans gösterileri sunan restoranlara gidebilir, Nepal filmlerinin gösterildiği sinemaları ziyaret edebilir ve yerel sanatçıların eserlerinin sergilendiği galeri ve müzelere uğrayarak şehri yakından tanıma olanağı bulurken bir yandan da eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Keyifli vakit geçirmenin sizin için tanımı huzur ve rahatlama ise Katmandu bin bir çeşit spa ve meditasyon merkezi ile biçilmiş kaftandır.
 
Müzik
 
Katmandu, müzik ve dans alanında da Nepal’in merkezi konumundadır. Yıl boyunca şehirdeki birçok kültürel mekânda çeşitli müzik performansları sergilenmektedir. Katmandu şehri Himalaya bölgesinin en prestijli müzik okullarından biri olan Asian Himalayan Music School’u da bünyesinde barındırmaktadır. Bhanchha Gharin Kamaladi, Dillibazar bölgesi içerisinde yer almakta olan Bhojan Griha ve Durbar Marg bölgesindeki The Nepali Chulo şehirdeki başlıca dans ve müzik etkinliklerinin sergilendiği kültürel mekânlardır.
 
Katmandu şehri, Tibetli Budistler için de önemli bir merkez konumundadır. Şehir, Tibet ve Himalaya bölgesinden gelen birçok Budist rahip tarafından ziyaret edilmekte ve kutsal tapınaklar bu rahiplerin sergilediği ayin ve müziklere ev sahipliği yapmaktadır.
 
Ayrıca Katmandu her yıl kasım – aralık ayları arasında gerçekleştirilen uluslararası caz festivaliyle de oldukça ünlüdür. Jazzmandu adı verilen ilki 2002 yılında gerçekleştirilmiş olan bu festivale, dünya çapından ünlü caz sanatçıları katılmaktadır. Jazzmandu Festivali ile ilgili daha detaylı bilgiye www.jazzmandu.org adresinden ulaşılabilmektedir.
 
Tiyatro
 
Katmandu, Nepal tiyatrosunun beşiği konumundadır. Şehir, içinde birçok tiyatro topluluğu ve tiyatro sahnesi barındırmaktadır. Bunlardan bazıları; Kanti Path bölgesinde bulunan Ulusal Dans Tiyatrosu, Ganga Tiyatrosu, The Himalayan Tiyatrosu ve 1982 yılında kurulmuş olan Aarohan Tiyatro Grubu ve şehrin merkez tiyatrosu konumunda bulunan M. Sanat Tiyatrosu’dur.
 
Katmandu’da yer alan The Guruku Tiyatro Okulu, her sene 17 Kasım – 3 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Uluslararası Katmandu Tiyatro Festivali’ni düzenlemektedir. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen tiyatro sanatçılarının katılımıyla gerçekleşen bu festival için, Hanumandhoka Durbar Meydanı’na küçük bir sahne kurulmaktadır. Tiyatro festivali hakkında daha çok bilgi edinebilmek için www.aarohantheatre.org adresine bakabilirsiniz.
 
Aarohan Theatre Group
Adres: Gurukul, Baneshwor Katmandu
Tel: (+977) 1 446 69 56
Web: www.aarohantheatre.org
 
The Himalayan Theatre
Adres: Baneshwor Katmandu
Tel: (+977) 984 139 08 80
Web: www.thtnepal.org.np
 
Spor
 
Futbol ve kriket, genç Nepalliler tarafından en sevilen sporlardır ve şehirde bu oyunların oynanabildiği pek çok stadyum bulunmaktadır. ANFA denilen Nepal Futbol Fedrasyonu Başkanlığı Katmandu’da yer almaktadır.
 
Katmandu’nun tek uluslararası stadyumu Tripureshwor semtinde bulunan Dasarath Rangasala Stadyumu’dur. 1956 yılında inşa edilmiş olan 25000 kişi kapasiteli bu stadyum, futbol maçlarının yanı sıra kültür sanat aktiviteleri için de kullanılmaktadır.
 
Şehrin bir diğer popüler sporu kriket, yıllar içinde Nepal çapında en çok gelişen spor dalı olmuştur. Katmandu şehri Nepal’in en eski kriket kulüplerinden Yengal Spor Kulübü’ne ev sahipliği yapmaktadır.
 
Dağcılık
 
Dünyadaki 8000 metreden daha yüksek olan 14 dağ zirvesinin, 8 tanesi Nepal sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu durum Nepal’ı dünya çapında tüm dağcıların gözbebeği hâline getirmektedir. Nepal içerisinde yer alan en çok tercih edilen zirvelerin başında Everest, Kanchenjunga, Makalu, Dhaulagiri ve Annapurna zirveleri gelmektedir.
 
Meditasyon ve yoga
 
Dağcılık sporu haricinde Katmandu, meditasyon ve yoga’nın merkezi konumundadır ve yoga sporunun en saf hâlinin öğrenilebileceği birçok tapınak ve manastırı içinde barındırmaktadır. Meditasyon ve yoga dışında şehirde yapılabilecek diğer spor aktiviteleri arasında; futbol, kriket, rafting, orman safarileri, bungee jumping gibi adrenalin sporları ve trekking bulunmaktadır.
 
Gece hayatı
 
Katmandu’da gece hayatının merkezi Thamel Bölgesi ve Freak Street Caddesi’dir. Yeni yeni gelişmekte olan bir diğer bölge ise Katmandu’nun hemen yanında bulunan Patan şehrindeki Pulchowk bölgesidir. Hükümet tarafından koyulmuş olan bir kanun dolayısıyla gece saat 22.00’den sonra her yerde müzik kapatılmaktadır. Ancak Thamel bölgesinde yer alan birkaç turistik mekân özellikle yoğun turizm sezonunda daha geç saatlere dek açık kalabilmektedir.
 
Canlı müzik performanslarının sergilendiği barlar, caz kulüpleri, diskotekler ve küçük pubların hemen hepsi Thamel bölgesinde yer almaktadır. Şehirde gerçekleşecek etkinlikler ile ilgili bilgilere Katmandu Post ve The Himalayan Times gazetelerinden ulaşılabilmektedir. (www.thehimalayantimes.com)
 
Katmandu gece hayatının bir diğer merkezi ise lüks otellerin içerisinde yer almakta olan kumarhanelerdir. Nepallilerin resmi olarak girmelerinin yasaklanmış olduğu bu kumarhanelerde daha çok turistler ve şehrin birkaç önde gelen zengini bulunmaktadır. 24 saat açık olan bu kumarhanelerde Nepal Rupisi, Hint Rupisi ve dolar üzerinden rulet ve blackjack gibi oyunlar oynanabilmektedir.
 
Festivaller
 
Katmandu içerisinde yer alan Dubar Meydanı, çoğu Nepal festivaline ev sahipliği yapan bir merkez konumundadır. Katmandu’da festivallerden birkaç gün önce ve sonra ve festival boyunca çoğu iş yerinin kapalı olduğu unutulmamalıdır.
 
Bada Dashain
 
Eylül – ekim ayları süresince gerçekleştirilen Bada Dashain festivali, Nepal’in en coşkuyla kutlanan ulusal festivallerinden biridir.
 
10 gün süren festivalin 9 günü Tanrıça Durga Bhavani’ye tapınmakla geçer. Her Nepalli evinin önüne küçük bir mabet inşa eder ve bu alana arpa tohumu ekerek 9 gün boyunca tanrıçaya tapınıp arpaları yetiştirmeye başlar. 9 gün boyunca tanrıçaya tapınma sırasında çok fazla hayvan kurban edilir. Hanuman Dhoka Sarayı festival boyunca en çok hayvanın kurban edildiği yerdir.
 
Festivalin son gününe Tika günü adı verilir ve aile büyükleri ailenin gençlerine ve ziyarete gelen akrabalarına tika adı verilen ve alna sürülen, birçok değişik rengi bulunan toz pudra verir. Jamara adı verilen 9 gün boyunca yetiştirilmiş olan yeni filizlenen arpalar kopartılarak herkesin kıyafetlerine takılır. 10 gün süren bu festival boyunca şehirdeki çoğu iş yeri kapalıdır.
 
Teej ve Rishi Panchani
 
Her yıl eylül ayı içerisinde 2 gün boyunca kutlanan Haritalika da denilen Teej festivali, tam anlamıyla kadınlar için yaratılmış bir festivaldir. Teej gününde kocası hayatta olan tüm kadınlar kırmızı kıyafetler giyip mücevherler takarak Pashupati mabedine giderler. Tam bir gün boyunca, evli olanlar kocalarının sağlığı ve uzun yaşaması için; bekârlar ise gelecekteki eş adayları için Lord Shiva’ya ve onun eşi Kraliçe Parvati’ye dua ederler.
 
Festivalin ikinci gününe Panchami adı verilir. Panchami günü vücudun günahlardan ve pisliklerden arındırılmasını içeren, ayinsel nehir banyolarını kapsamaktadır. Panchami günü geldiğinde kadınlar nehirlere girip yıkanarak; bir yıl boyunca işledikleri günahlardan arınmış olurlar. Ayrıca bugün 7 Rishi’ye (bilge ruhsal rehberlere) dua edilerek yüksek benliklerinde ve karmalarında olan negatif enerjilerin temizlenmesi dileklerinde bulunurlar.
 
Tihar ve Laxmi Puja
 
Her yıl Kartika’nın 15. gününden (tarih olarak ekim sonu kasım başına denk gelmektedir) itibaren 5 gün boyunca Tihar festivali kutlanmaktadır. Işık festivali de denilen bu festival tüm Hindularca bir ayin şeklinde evlerinin temizlenmesi, her yere fenerli ışıklar ve mumların asılması ayrıca geceleri sürekli havai fişekler patlatılması yoluyla kutlanmaktadır.
 
Bada Dashain festivalinin bitiminden 2 hafta sonra kutlanan bu festivalde her gün karga, köpek ve inek gibi değişik hayvanlara tapılır. Bu festivalin en göz alıcı kısmı Laxmi Puja gününde hava karardığında her yere asılan küçük ışıklı fenerlerdir. Laxmi Puja gününün gecesinde her evde zenginlik tanrıçası Laxmi’ye tapınılır ve kurbanlıklar kesilir. Son gün ise kız kardeşlerin erkek kardeşlerine sevgi ve ilgi gösterdikleri puja zamanıdır. Kız kardeşler, erkek kardeşlerine en güzel yemeklerden ikram ederler ve tanrı Yama’ya kardeşlerinin uzun ömürlü ve sağlıklı olması için dua ederler.
 
Festival esnasında bir turist olarak; halk için kazanlarda pişirilen yerel Katmandu yemeklerinden tadıp, ışık ve havai fişek gösterileri eşliğinde keyifli zaman geçirebilir, yerel kültürü daha yakından tanıma şansı elde edebilirsiniz.
 
Indra Jatra
 
Eylül ayı içerisinde 8 gün boyunca kutlanan bu festival, özellikle Katmandu’nun Durbar Meydanı’nda gerçekleştirilmektedir. Birçok farklı uygulamadan oluşan bu festivalin ilk başladığı günün akşamı, geçen bir yıl içerisinde ailesinde ölmüş biri bulunan tüm kişiler Katmandu şehir sınırına dek yola ışıklı fenerler bırakarak yürür ve sınırda ölüleri için tütsü yakarlar.
 
Ardından gelen günün sabahında, tanrıların kralı Indra’yı temsilen tahta bir direk Hanuman Dhoka Sarayı’nın önüne dikilir. Indra’nın tahta heykelleri ve Bhairav’ın büyük tahta maskeleri şehirdeki eski pazarda sergilenir. Bu festival haftası boyunca Devinach, Majipat Lakhe, Bhairav, Bhakku ve Mahakaii Nach gibi birçok dini dans değişik gruplarca icra edilmektedir. Festival haftası boyunca Ganesh, Bhairav ve yaşayan tanrıça Kumari gibi kutsal kişilerin heykelleri de el arabalarında şehirde dolaştırılmaktadır.
 
Holy (Phagu Purnima) Festivali
 
Holy ya da diğer ismiyle Phagu Purnima Festivali, Katmandu’nun en renkli ve en eğlenceli festivallerinden biridir. Mart – nisan ayları arasına denk gelen ilk dolunay zamanı kutlanan bu festivalde, tüm şehir halkı birbirine şans ve iyilik getirdiğine inandıkları renkli tozlardan ve su balonlarından fırlatırlar.
 
Festivalin ilk günü Katmandu’nun Durbar Meydanı’na dikilen renkli bayraklarla süslü uzun direk, tüm halka bir hafta boyunca güzel kıyafetlerini saklamaları ve her an yolda renkli toz ve su balonlarına maruz kalabilecekleri konusunda bir uyarı niteliğindedir. Festivalin en hararetli günü olan son gününde, şehrin gençleri tüm vücutlarını parlak kırmızı toza bulayarak şehrin sokaklarında dikkat çekici birer hedef olarak dolaşmakta ve en çok şansı toplamak için uğraşmaktadırlar. Üzerine en çok renkli boya atılmış olan kişi, en çok şansı toplayan anlamına gelmektedir.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Etiketler » Katmandu Grup Uçak Bileti Al   » Katmandu Grup Uçak Rezervasyonu   » Katmandu Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Katmandu Grup Uçak Bileti Al