İstanbul Kyoto Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Kyoto Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Kyoto’ya en yakın havalimanı olarak kabul edilen Osaka sınırları içerisinde yer alan Kansai Uluslararası Havaalanı’na; ülkemizden THY aracılığıyla 11 saatlik bir yolculuk ile aktarmasız olarak, direkt ulaşabilmeniz mümkündür.
 
Ayrıca Emirates Havayolları ile Dubai, Lufthansa Havayolları ile Frankfurt, Air China ile Pekin, Qatar Havayolları ile Doha, Egyptair Havayolları ile Kahire, Alitalia Havayolları ile Roma ve Air France ile Paris aktarmalı olarak Kyoto’ya en yakın havaalanına ulaşabilmek mümkündür.
 
Kansai Uluslararası Havaalanı 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Kansai Uluslararası Havaalanı; Kyoto dâhil olmak üzere Kansai Bölgesi içerisinde yer alan şehirlere hava ulaşımı hizmeti sunan bölgedeki en büyük ve en lüks uluslararası havaalanıdır. Kansai Uluslararası Havaalanı, Osaka Limanı’nın 40 km açığında bulunan yapay bir ada üzerine kurulmuş olan mimari harikası bir yapıdır. Dünyaca ünlü İtalyan mimar Renzo Piano tarafından inşa edilmiş olan havaalanı, 1,7 km uzunluğunda tek ve devasa bir terminale sahip olmasıyla dünya çapında ünlüdür.
Dört katlı havaalanı içerisinde birçok restoran, kafe, bar, spa, duty free mağazası, özel duş alma bölümleri ve ibadethane bölümleri bulunmaktadır.
 
Ayrıca bebekleri ile seyahat edenler için bir bebek bakım odası; çocukları ile seyahat edenler için ise çocuk bakıcısı eşliğinde çocukların keyifli zaman geçirebileceği bir çocuk kulübü ve bir de oyun parkı bulunmaktadır. Evcil hayvanları ile seyahat edenler için bir evcil hayvan oteli, diş kliniği ve genel sağlık kliniği de havaalanının ziyaretçilerine sunduğu diğer lüks hizmetler arasında yer almaktadır.
 
Kansai Uluslararası Havaalanı birçok iç ve dış hat uçuşuna ev sahipliği yapmaktadır ve ülkenin kaliteli hizmet bakımından en çok tercih edilen havaalanıdır. Kansai Uluslararası Havaalanı’ndan Kyoto’ya toplu taşıma araçlarıyla rahatça ulaşabilmek mümkündür.
 
Adres: Osaka (Kansai) Ulusalararası Havalimanı, Senshu Kuko Kita 1, Izumisano-shi, Osaka
 
Tel: (+81) 72 455 25 00
 
Web: www.kansai-airport.or.jp/en
 
Havalimanından ulaşım
 
Tren ile
 
Kansai Havaalanı İstasyonu Geliş Lobisi’nin hemen karşısında yer almaktadır. Bu istasyondan her yarım saatte bir kalkan JR (Japon Tren Yolları) Batı Haruka Kansai Havaalanı Limited Ekspres Treni, 77 dakikalık bir yolculuk sonunda Kyoto’ya ulaşmanızı sağlayacaktır.
 
Trene binebilmek için istasyon içerisindeki danışma merkezinden pasaportunuzu göstererek turistler için özel olarak satılan indirimli JR West Kansai Area Pass kartı almanız gerekmektedir.
 
Limuzin otobüsler ile
 
Havaalanından Kyoto’ya ulaşabilmenin bir diğer yolu; oldukça konforlu ve lüks olan limuzin otobüsleri tercih etmektir. Kuzey Geçidi üzerinde bulunan Geliş Lobisi’nin hemen dışında yer alan bilet alma makinelerinden biletinizi alarak, makinenin hemen karşı hizasında bulunan 8 numaralı otobüs durağından bineceğiniz limuzin otobüslerle, 88 dakikada Kyoto şehir merkezine varabilirsiniz.
 
Taksi ile
 
Japon toplu taşıma araçları oldukça hızlı ve pratik bir ulaşım seçeneğidir. Dolayısıyla taksi kullanımı Kyoto’da oldukça lüks bir ulaşım seçeneğidir. Havaalanından Kyoto’ya ulaşmak, toplu taşıma araçlarına kıyasla taksi ile daha uzun sürmekte ve çok daha fazla ücrete mal olmaktadır. 
 
Ancak yine de taksi kullanmayı tercih eden ziyaretçiler 1. katta yer alan Uluslararası Geliş Lobisi çıkışında dışarıda sıralanmış taksileri bulabilirler. Havaalanı içerisinden ön ödemeli taksi hizmeti satın almak da mümkündür. Taksi ile 120 dakikalık bir yolculuk sonunda Kyoto şehir merkezine ulaşabilmek mümkündür. Bu süre, trafiğin yoğunluğuna bağlı olarak değişebilmektedir.
 
Shuttle servisler ile
 
Kansai Uluslararası Havaalanı’ndan Kyoto şehir merkezine ulaşmanızı sağlayacak ücretli shuttle servis olanağı bulunmaktadır. Ancak bu hizmetten faydalanabilmek için en az 2 gün öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.
 
Ücretli shuttle servisleri dokuz kişilik araçlardır ve bu hizmet için rezervasyon yaptırmanız hâlinde; şoför, valizlerinizi sizin için Bagaj Takip bölümünden alarak araca yükleyecek ve sizi daha önceden belirtmiş olduğunuz adresinize kadar bırakacaktır.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.
 
Japoncada anlamı başkent olan Kyoto, Japonya’nın eski imparatorluk yönetim merkeziydi. Günümüzde ise, Kansai Bölgesi’nin yönetiminden sorumlu Kyoto Valiliği’nin başkenti konumundadır. Japon şehirleri içerisinde tarihi yapısını en iyi muhafaza etmiş olan şehir unvanına sahip olan Kyoto, bu tarihi yapıyı değiştirmeden ahenkli bir biçimde modernizmle birleştirmeyi başarmış ve dünyanın öne çıkan şehirlerinden biri konumuna gelmiştir.
 
Honshu Adası’nın orta batı kısımlarında yer alan Kansai Bölgesi içerisinde yer alan Kyoto’nun etrafı, alabildiğine dümdüz pirinç tarlaları ile çevrilidir. Geleneksel Japon kültürünü tanımak için ziyaret edilebilecek en ideal şehirlerden biri Kyoto’dur.
 
Kyoto içerisinde; binlerce tarihi Budist tapınağı ve Shinto mabedi, birçok imparatorluk sarayı, destansı güzellikleriyle ünlü Japon bahçeleri ve tahtadan geleneksel Japon evleri bulunmaktadır. Tüm bu tarihi zenginliğin en önemli özelliklerinden biri; çoğunun hiç el değmemiş olarak, orijinal hâlleriyle geçmişten bu yana varlıklarını sürdürüyor olmalarıdır.
 
Kyoto’ya gelindiğinde göze ilk çarpan, modern binalarla dolu kalabalık bir endüstri şehri görünümüdür. Ancak şehrin ara sokaklarına ve çevresine bakılacak olursa geleneksel Japon kültürünün yaşayan etkilerini kolaylıkla hissetmek mümkündür.
 
İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalanan Japon şehirlerinden biri olmayan Kyoto, bu nedenle tüm tarihi miraslarını oldukça başarılı bir biçimde koruyabilmiş ve ülkenin değerli sanat eserlerinin korunduğu bir merkez hâlini almıştır.
 
Japon kültürüne ait en değerli eserlerin ziyaret edilebileceği, bozulmamış tarihi yapıların içerisinde hâlâ yaşanan ve yaşatılan geleneksel kültürün keşfedilebileceği ve lezzetli Japon yemeklerinin en iyi örneklerinin tadılabileceği Kyoto’yu ziyaret etmeden, hiçbir Japonya seyahati tamamlanmış sayılmamaktadır.
 
 
Nereler Gezilir?
​Tapınaklar şehri Kyoto doğası, tarihi ve kültürüyle ziyaretçilerini büyülemektedir. Bir kaç küçük noktaya dikkat ederek tatilinizin daha huzurlu geçmesini sağlayabilirsiniz.
 
    Kyoto son derece güvenilir bir şehirdir, genel olarak Japonya suç oranının oldukça düşük olduğu bir ülkedir. Ancak yine de kişisel eşyalarınızı emniyetli bir şekilde muhafaza etmeniz yararınıza olacaktır.
    Hamile kadınların Japon mutfağının vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olan çiğ balık ve türevlerini yememeleri ve sıcak kaplıca sularına girmemeleri önerilmektedir.
 
Kuzey Kyoto
 
Şehrin kuzey bölümü, serin ve mistik atmosferiyle Kyoto’nun arka odası olarak bilinmektedir. Kuzey Kyoto; dağlarla çevrili bir bölgedir, bu nedenle havası her daim serin ve canlandırıcı bir etkiye sahiptir.
 
Bölge, özellikle yaz mevsiminde turistlerin akınına uğramaktadır. Şehirde bulunan en eski tapınak ve mabetlere ev sahipliği yapan Kuzey Kyoto, mistik Japon öğretilerinin beşiği konumundadır.
 
Altın Köşk Tapınağı (Kinkaku-ji)
 
Kyoto’nun en ünlü tapınaklarından biri; tarihi, kitaplara konu olan Altın Köşk Tapınağı’dır. 14. yüzyılın sonlarına doğru Başkumandan Ashikaga Yoshimitsu’nun emeklilik köşkü olarak inşa edilmiş olan yapı, daha sonra başkumandanın oğlu tarafından bir tapınağa dönüştürülmüştür. 
 
1950 yılında tapınağın güzelliğine takıntılı olan genç bir rahip tarafından yakılan Altın Köşk, daha sonraki yıllarda yavaş yavaş orijinalinin aynısı olacak şekilde yeniden inşa edilmiştir. Zen Budist tapınağı çevresi güzelliği dillere destan olan Muromachi dönemi bahçe tasarımlarından oluşan geniş bir yeşil alan ile çevrilidir.
 
Adres: Kita – ku semti, Kyoto
Web: www.shokoku-ji.or.jp/english/e_kinkakuji
 
Kozan-ji Tapınağı
 
Kuzey Kyoto içerisinde yer alan Takao bölgesi içerisinde bulunan 13. yüzyılda ünlü Budist rahip Myoe tarafından inşa edilen Kozan-ji Tapınağı; Kyoto’daki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki 17 tane tarihi yapıdan biridir.
 
Kamakura dönemine ait küçük tapınak içerisinde, dünyaca ünlü resim Chojujinbutsu-giga bulunmaktadır. Bu resim dünyada yapılmış olan ilk manga olarak kabul edilmektedir.
 
Adres: Takao bölgesi, Kuzey Kyoto
 
Shimogamo Mabedi
 
Kyoto, Japonya’nın imparatorluk başkentiyken inşa edilmiş olan bu yapı; şehirde inşa edilmiş ilk mabet olma özelliğini taşır. İmparatorluk tarafından oldukça hürmet edilmekte olan Shimogamo Mabedi’nde imparatorun kendisi de sayısız kez ibadet etmiştir. Mabedin arka tarafında eskiden beri bölgede bulunan doğal orman Tadasu no Mori yer almaktadır.
 
Efsaneye göre, bu ormana her kim girerse tüm sırları açığa çıkmaktadır. Shimogamo Mabedi, ayrıca şehirde gerçekleştirilen birçok önemli festivale ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: 59 Izumigawa-cho, Shimogamo semti, Kuzey Kyoto
Web: www.shimogamo-jinja.or.jp
 
Kamigamo Mabedi
 
Kamigamo ve Shimogamo mabetleri birlikte Kamo Mabetleri olarak anılmaktadırlar. Geçmişten bu yana, Kamigamo Mabedi de Shimogamo Mabedi gibi imparatorluk mensuplarınca oldukça saygı duyulan ve içerisinde ibadet edilen popüler bir dini yapı olmuştur.
 
Mabet içerisinde İngilizce rehberler eşliğinde hikâyeleri dinlenerek görülebilecek birçok tarihi sanat eseri ve yerel objeler bulunmaktadır. Mabet içerisinde turistlere özgü olarak yapılan değişik arınma ritüelleri gerçekleştirilmektedir.
 
Adres: 3-3-9 Motoyama semti, Kuzey Kyoto
Web: www.kamigamojinja.jp
 
Ryōan-ji Tapınağı
 
Kuru peyzaj stilinde düzenlenmiş Zen bahçesiyle ünlü olan Ryōan-ji Tapınağı, Kaya Bahçesi adı verilen bu bahçenin üst tarafında yer alan sade ve küçük bir tapınaktan oluşmaktadır. Kaya Bahçesi, etrafı alçak duvarlarla çevrelenen beyaz çakıl taşlarının üzerine yerleştirilmiş olan 15 irili ufaklı kayadan meydana gelmektedir.
 
Budist rahiplerin öğretilerine göre bu bahçenin çevresinde uzunca bir süre oturup değişik açılardan bahçe seyredildiğinde her kişi kendine göre farklı imajlar görecek ve etkileyici mistik etkiler hissedecektir.  Tapınağın bahçesi içerisinde çıkışa yakın, şehrin en iyi geleneksel tofu yemeklerini pişiren bir de restoran bulunmaktadır.
 
Adres: 13 Goryonoshita – Machi, Ryoanji,Ukyo – Ku, Kuzey Kyoto
Web: www.ryoanji.jp
 
Merkez Kyoto
 
Kyoto şehir merkezi, Kyoto’nun geçmişiyle bugününün kesiştiği bir noktada yer almaktadır. Merkezde, şehre imzasını atan karizmatik imparatorluk sarayı binaları ve tarihi tapınaklarla; iş merkezleri, bakımlı Japon bahçeleri, son teknoloji harikası bir tren istasyonu ve modernizmin getirisi demir, çelik ve cam grisi gökdelenler iç içe yer almaktadır.
 
İmparatorluk Sarayları
 
Kyoto içerisinde ziyaret edilmesi tavsiye edilen 4 adet imparatorluk sarayı bulunmaktadır. Bunlar; Kyoto İmparatorluk Sarayı, Sentō İmparatorluk Sarayı, Shugakuin İmparatorluk Sarayı ve Katsura İmparatorluk Sarayı’dır. Sarayların tümü, İmparatorluk Evleri Ajansı’na bağlıdır ve ziyaret edilmeden önce mutlaka randevu alınması gerekmektedir.
 
Saraylar hâlen devlet resepsiyonlarında ve ara sıra da olsa kraliyet ailesi mensuplarınca kullanıldığından, turlardaki kişi sayıları sınırlı tutulmaktadır. Rehberler eşliğinde imparatorluğun görkemli zamanlarından kalma ihtişamlı mobilya ve eşyalarla donatılmış yaşam alanlarını gözlemleyerek, Japon kültürünü daha yakından tanımak mümkündür.
 
Web: sankan.kunaicho.go.jp
 
Kyoto Müzesi
 
Kyoto Müzesi; şehrin tarihini ve kültürünü tanımak için gidilebilecek en ideal müzelerden biridir. Müzenin tarih bölümünde şehrin geçmişini anlatan dokümanlar ve fotoğraflardan oluşan sürekli bir sergi alanı bulunurken; güzel sanatlar ve el işi galerilerinde her ay yenilenen güncel eserlere rastlanılabilmektedir.
 
Tarihi ve güncel eserlerin bir çatı altında toplandığı müzede; yerel ve ulusal Japon filmlerine yönelik bir sinema galerisi ve bir de sinema salonu bulunmaktadır. Müzenin içinde bulunduğu kırmızı kiremit bina; daha önceleri Japon Bankası’nın Kyoto şubesine ev sahipliği yapmıştır ve 19. yüzyılın başlarında Kyoto’da inşa edilmiş olan batı mimarisinin ilk örneklerinden biridir.
 
Adres: Sanjo-Takakura, Nakagyo-ku, Kyoto
Tel: (+81) 75 222 08 88
Web: www.bunpaku.or.jp
 
Kyoto Uluslararası Manga Müzesi
 
Japon çizgi roman sanatı manga ile ilgili açılmış olan ilk müze olma özelliğini taşıyan Kyoto Uluslararası Manga Müzesi; 19. yüzyıldan günümüze kadarki süre içerisinde manga konulu tüm magazin, araştırma ve üretilmiş eserleri bir araya toplamakta ve 200000’in üzerinde materyale ev sahipliği yapmaktadır. Japon kültüründe ve gündelik yaşamında oldukça büyük bir öneme sahip olan manga sanatını yakından tanımak ve en iyi örneklerini görmek için Kyoto Uluslararası Manga Müzesi’ne mutlaka uğranması tavsiye edilmektedir.
 
Müze içerisinde manga sanatıyla ilgili hediyelik eşyaların satıldığı bir mağaza ve bir de rengârenk dekorasyonuyla dikkatleri üzerine çeken bir kafe bulunmaktadır. Müze; çarşamba günleri haricinde her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Karasuma-Oike, Nakagyo-ku, Kyoto
Tel: (+81) 75 254 74 14
Web: www.kyotomm.com
 
Nijo Kalesi
 
Nijo Kalesi; Edo Hanedanlığı’nın kurucusu Tokugawa Leyasu tarafından 1603 yılında konaklama amacıyla kullanılmak üzere inşa ettirilmiştir.
 
Bir not: Momoyama mimari stilinde inşa edilmiş olan kalenin döşemeleri üzerinde birileri yürüdüğünde bülbül sesleri çıkararak öter ve böylelikle birilerinin yaklaştığını çevredekilere haber verirmiş.
 
Orijinal kalenin 18. yüzyılda yangınlarla harap olmasından sonra yerine Leyasu’nun torunu tarafından ikinci kale anlamına gelen Ninomaru Kalesi inşa edilmiş ve önceki kalenin kalıntılarıyla birleştirilmiştir.
 
Savaş döneminde imparatorluk saraylarından biri olan Honmaru Sarayı da bu alana taşınarak diğer kalelerle birleştirilmiştir. İç içe geçmiş bir kale, saray ve etraflarını saran muhteşem güzellikteki geniş Japon bahçelerini içeren Nijo Kalesi kompleksi, Kyoto içerisinde bulunan ve UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde yer alan tarihi yapılardan biridir.
 
Adres: Nijojo-mae semti, Kyoto
 
Nishi Hongan-ji Tapınağı
 
Nishi Hongan-ji Tapınağı, Budizmin Jodo Shin mezhebinin Japonya’daki ana merkezlerinden biridir. Tapınak, 1272 yılında mezhebin kurucusu olan Shinran’ın kızı tarafından kurulmuştur. Jodo Shin mezhebinin öğretileri ve günlük ritüelleri, diğer Budist mezheplerine göre çok daha basit ve kolaylıkla uygulanabilir olduğundan mezhep özellikle yoksul halk arasında hızla popülerleşmiş ve büyük kitleleri etkisi altına alacak bir hâle gelmiştir.
 
1568 – 1598 yılları arasında kalan dönemi kapsayan Momoyama Dönemi mimari stilinde inşa edilmiş olan tapınak; altın işlemelere sahip ayrıntılı geçitleri, yaldızlı mihrap bölümü, farklı renklerde boyanmış olan heykelleri ile dikkat çekici bir iç dekorasyona sahiptir. Tapınak içerisinde ayrıca Ulusal Hazine olarak kabul edilen birçok yerel obje ve sanat eseri de bulunmaktadır.
 
Adres: Horikawa Sokağı, şehir merkezi, Kyoto
Web: www.hongwanji.or.jp
 
Tō-ji Tapınağı
 
57 metre yüksekliğindeki, 5 katlı pagoda stilindeki binasıyla şehrin en dikkat çekici dini yapılarından biri olan To-ji Tapınağı; Kyoto halkının hem dini hem de sosyal hayatında önemli bir yer tutmaktadır.
 
Her ayın 21’inde tapınağın bahçesinde Japonya’nın dört bir yanından gelen sokak satıcılarından oluşan büyük bir açık hava pazarı kurulmaktadır. Bu pazar içerisinde yerel yiyecekler, sanat eserleri, el işleri, hediyelik eşyalar ve kıyafetler satılmaktadır.
 
794 yılında şehirde İmparatorluğun hâkimiyeti altında inşa edilmiş olan tapınak, 823 yılında Budizm’in Shingon mezhebinin kurucusu olan Kobo Daishi’nin hâkimiyeti altına geçerek el değiştirmiştir. Tapınağın konferans salonu Shingon mezhebinin öğretilerinden oluşan 21 adet çarpıcı mandala resmi ile süslenmiştir. Tapınağın giriş bölümleri ise Japon, Çin ve Hint mimarilerinin karışımından oluşmaktadır ve her yanda Buda’nın iyileştirici olduğuna inanılan heykelleri yer almaktadır.
 
Adres: 1 Kujo-cho, Minami-ku, Kyoto
Tel: (+81) 75 671 96 12
 
Doğu Kyoto
 
Doğu Kyoto; şehirde bulunan en güzel tapınaklardan biri olan Kiyomizu-dera Tapınağı’na ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Ayrıca Doğu Kyoto şehirde bulunan en nefes kesici doğa manzaralarını da içerisinde barındırmaktadır.
 
Kiyomizu-dera Tapınağı
 
Kiyomizu-dera Tapınağı, şehirdeki en popüler ve en sempatik tapınaklardan biridir. Harika bir Kyoto manzarasına sahip olmasının yanı sıra bu tapınağın özelliklerinden biri, aşkı arayanlar için uğur getirmesidir.
 
Tapınak içerisinde bulunan 2 aşk taşı arasında gözleri kapalı olarak gidip dönebilenlerin aşkı bulacaklarına inanılmaktadır. Ayrıca tapınak alanında yer alan akarsudan metal bardaklarda su içilerek sağlık, uzun yaşam ve başarı kazanılacağına inanılmaktadır.
 
Bu tapınağın çevresi diğer tapınaklara göre çok daha fazla turistik eşya satan tezgâhlarla doludur. Kâğıtlara yazılmış fallar, tılsımlar, aşk duaları, dinsel objeler ve yerel yiyeceklerle dolu çevreyi gezmek bir hayli renkli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.
 
Adres: 1-chome, Kiyomizu, Higashiyama-ku semti, Doğu Kyoto
Tel: (+81) 75 551 12 34
Web: www.kiyomizudera.or.jp
 
Gion semti
 
Gion, sayıları bir hayli azalmış olan geleneksel geyşaların ülke çapında en çok bulunduğu bölge olma özelliğine sahiptir. İlgi çekici kıyafetleri, makyajları ve yaşam biçimleriyle her daim merak edilen geyşaları; Gion bölgesi içerisinde bulunan geleneksel tahta Japon evleri arasında gezinirken görebilme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Geyşaların yaşadığı evleri ziyaret edebilmek nerdeyse imkânsızdır. Ancak yerli halktan nüfuslu bir kişi tarafından davet edilmeniz veya tanıştırılmanız gerekmektedir. Ama eski tip Japon evlerinin ince kâğıttan duvarlarının ardından geyşaların kahkahalarını ve müziklerini duyabilirsiniz. Gion bölgesini ziyaret ederken Minamiza Kabuki Tiyatrosu’nu ve Yasaka Mabedi’ni de görmeyi ihmal etmeyin.
 
Adres: Gion semti, Doğu Kyoto
 
Batı Kyoto
 
Batılıların yazmış olduğu seyahat rehberlerinde genellikle pek adı geçmeyen şehrin bu bölümü; göz kamaştırıcı doğal güzelliklere sahip tapınak ve bahçeleriyle cennetten bir köşeyi andırmaktadır. Batı Kyoto; bilhassa yerel turistlerin en sık ziyaret ettiği rotalar arasında yer almaktadır.
 
Tenryū-ji Tapınağı
 
UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde yer alan 1334 yılında kurulmuş olan Tenryū-ji Tapınağı; Budizmin Rinzai mezhebinin Tenryu-ji kolunun merkezidir.
 
Kyoto’da bulunan en güzel 5 Zen tapınağından biri olarak kabul edilen Tenryū-ji, ünlü Zen ustası Musō Soseki tarafından oluşturulan güzelliği dillere destan bir de Zen bahçesine sahiptir.
 
Adres: 68 Saga Tenryuji Susukinobaba-cho semti, Batı Kyoto
Web: zen.rinnou.net/head_temples/10tenryu.html
 
Koke-dera Tapınağı
 
Koke-dera Tapınağı ünlü yosun bahçesi ile UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeyi başaran bir diğer tapınaktır. Geçmişte Kyoto’daki çoğu tapınak gibi giriş ve çıkışın serbest olduğu Koke-dera’ya, bahçeyi gezen bir turistin yosunlara basıp kayarak ölmesi sonucu ziyaretçi sayısını sınırlayan randevulu bir ziyaretçi kabul sistemi getirilmiştir.
 
Tapınağa; isim, soy isim, ziyaretçi sayısı ve cevap postasının geri gönderilebileceği adresinizi yazarak; “Saiho-ji Tapınağı, 56 Jingatani-cho, Matsuo semti, Kyoto, Posta kodu: 615-8286, Japonya” adresine mektup yollamak suretiyle randevu talebi için başvurabilirsiniz. Tapınak ziyareti için kabul edilen şanslı ziyaretçiler; büyüleyici tapınağı ve bahçeyi, Budizm öğretileri ve tapınağın tarihi hakkında bilgiler veren bir rehber rahip eşliğinde gezebilme olanağına sahip olacaklardır.
 
Adres: 56 Jingatani-cho, Matsuo semti, Batı Kyoto
Tel: (+81) 75 391 36 31
 
Güney Kyoto
 
Kyoto şehir merkezinden yürüyerek 20 – 30 dakikalık bir mesafede yer alan ve eski başkentin büyük bir bölümünü kaplayan bölüme Güney Kyoto adı verilmektedir.
 
Daigo-ji Tapınağı
 
Daigo-ji Tapınağı; garan (ana bina), Sanboin Bahçesi ve Reihokan Müzesi’nden oluşan bir komplekstir. 951 yılında inşa edilmiş olan ana tapınak binası, 5 katlı pagoda sitilinde bir yapıdan oluşmaktadır. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Daigo-ji Tapınağı içerisindeki Sanboin Bahçesi, kiraz ağaçlarının açma zamanı olan ilkbahar ve yaprakların kırmızının tonlarına büründüğü sonbahar mevsimlerinde Kyoto’da ziyaret edilebilecek en güzel bahçe olma özelliğine sahiptir.
 
Reihokan Müzesi içerisinde tapınağın bugüne kadar sahip olduğu tüm değerli, tarihi ve dini objeler sergilenmektedir. Tapınak kompleksi içerisinde mevsim dönümlerinde özel olarak tapınak rahiplerince gerçekleştirilen ve aslında dini ritüeller olan renkli ve eğlenceli aktiviteler düzenlenmektedir.
 
Adres: 22 Higashioji-cho, Daigo semti, Güney Kyoto
Tel: (+81) 75 571 00 02
Web: www.daigoji.or.jp
 
Sanjusangendo Salonu
 
Budizmin Tendai mezhebine ait bir tapınak olan Myoho-in Tapınağı içerisinde yer alan Sanjusangendo Salonu; merhamet tanrıçası Bodhisattva Kannon'u farklı yüz ifadeleriyle betimleyen altın kaplamalı Japon selvi ağacından oyulmuş gerçek boyutlu heykelleri ile ünlüdür.
 
Salonun ortasında bulunan tanrıça heykeli; onun koruyucularını sembolize eden 28 adet heykel ile çevrelenmiştir. Bu heykel grubunun etrafı da farklı tanrı ve tanrıçaları temsil eden 1001 tane heykel ile sarılıdır. Ortada bulunan görkemli tanrıça heykeli, 1254 yılında Kamakura Dönemi’nde oluşturulmuştur. Diğer heykellerin yapımı ise 12. ve 13. yüzyıllar süresince gerçekleştirilmiştir.
 
Adres: 657 Sanjusangen-do Mawari-cho, Kyoto
Tel: (+81) 75 525 00 33
Web: www.sanjusangendo.jp
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Tarihi ve göz kamaştıran doğasıyla ruhunuzu dinlendiren Kyoto şehrinin etrafı da bir o kadar önemli ve doğal güzelliklerle dolu yerlerle çevrilidir.
 
Kurama Köyü
 
Kyoto’nun kuzeyinde yer alan, Demachi-Yanagi istasyonundan bineceğiniz bir trenle 40 dakikada ulaşabileceğiniz Kurama; küçük ve sakin bir Japon köyüdür. Kurama Köyü’nün en dikkat çekici özelliği doğal kaplıca sularına sahip olmasıdır. Tren istasyonundan 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer alan kaplıcalar içerisinde hem açık hem de kapalı havuzlar yer almaktadır. Kadın ve erkekler için ayrı havuzlar bulunmaktadır.
 
Ayrıca köyün hemen yukarısındaki tepede yer alan Kuramadera Tapınağı; Kyoto’nun kalabalık ve turistik tapınaklarından bunalanlar için mistik ve sakinleştirici bir atmosferiyle güzel bir gezi alternatifi oluşturmaktadır.
 
Nara
 
Kyoto’nun 42 km güneyinde yer alan Nara şehrine 1 saatlik bir tren yolculuğu ile ulaşılabilmektedir. Nara, Kansai Bölgesi içerisinde bulunan diğer bir valilik bölgesi olan Nara Valiliği’ne bağlıdır. Komşusu Kyoto’nun gölgesinde kalmış olan şehir Nara, aslında Kyoto’dan da eski bir başkenttir. Nara; 710 – 784 yılları arasında kısa bir süre için de olsa ülkenin başkenti konumunda bulunmuştur.
 
Nara şehrinin dört bir yanı tıpkı Kyoto gibi tapınak ve mabetlerle doludur. Ancak Nara şehrinin en öne çıkan gezi alanı, şehrin en önemli tapınak ve mabetlerini içerisinde barındıran devasa bir park olan yemyeşil Nara Parkı’dır. Nara Parkı; UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde yer almaktadır. Park içerisinde özgürce dolaşan geyiklerin, tanrının dünya üzerindeki silueti olduklarına inanılır.
 
Adres: Kyoto’nun 42 km güneyi, Nara Valiliği, Kansai Bölgesi
 
 
Ne Yenir?
​Kyoto içerisinde uluslararası mutfaklardan örnekler sunan birçok restoran bulunmaktadır. Yerel mutfağı denemek isteyenler; içkinin yanında kolay hazırlanabilen Japon mönülerinden örnekler sunan izakaya denilen kafe barlara gidebilirler. Ya da hemen her köşe başında rastlanılabilen, tavanlarına astıkları kırmızı kâğıt fenerlerle kolayca ayırt edilebilen tabldot usulü yerel ev yemekleri sunan shokudo adı verilen restoranları deneyebilirler.
 
Temel yemekler…
 
Kyoto’nun en ünlü yemeklerinden biri donburi’dir. Donburi kelimesi, kâse anlamına gelmektedir. Bu yemek türünün bir kâse pirinç üzerine konan farklı malzemelerden oluşan birçok türü bulunmaktadır. En popüler donburi çeşitleri; ton balıklı, tavuklu ve yumurtalı, biftekli, soyalı, domuz etli ve karışık deniz ürünlü olanlarıdır.
 
Kyoto halkı arasında anne yemeği olarak bilinen nikujaga; soya sosuyla tatlandırılmış patatesli et yemeğinden oluşmaktadır.
 
Kyoto’ya has diğer lezzetler arasında; eriğe sarılı beyaz balık sushisi hamo, Nanzenji Tapınağı ve çevresinde en lezzetli örneklerine rastlayabileceğiniz tofu yemekleri ve pahalı bir kaplumbağa çorbası olan suppon bulunmaktadır.
 
Haşlanmış ıspanağın; soya, susam ve sake karışımından elde edilen bir sosa bulanarak pişirilmesine gomaae; kuşbaşı biftek etinin ve soğanın; sake, şeker ve soya sosu eşliğinde pişirilerek bir kâse pirincin üzerine konularak servis edilmesine ise gyudon adı verilmektedir. Gyudon yemeği genellikle shichimi adı verilen kırmızı chili biberi ve shoga adı verilen kırmızı zencefil parçalarıyla tatlandırılarak yenmektedir.
 
Ramen; noodle adı verilen ince Japon eriştelerinden oluşan soya soslu çorbaya verilen isimdir. Ramen çorbalarının birçok çeşidi bulunmaktadır ve bu çorbalar içerisine yumurta, gyudon yemeği, turşu, shichimi gibi birçok farklı ek malzeme de karıştırılabilmektedir.
 
Sake, soya sosu, yeşil soğan, bal veya akçaağaç şurubuna bulanmış tavuk parçalarının çöp şişlere geçirilerek ızgarada pişirilmelerine yakitori adı verilmektedir.
 
Japonya dışında diğer ülkelerde de popüler olan; pirinç ve çiğ balığın kurutulmuş deniz yosununa sarılmasından oluşan ve malzemelerine bağlı olarak birçok çeşidi bulunan sushi, şehrin en popüler yiyeceklerindendir.
 
Taze balık ve deniz ürünlerinin ince dilimler hâlinde kesilerek yosun yaprakları arasında servis edilip, soya sosuna banılarak yenmesinden oluşan sashimi ise bir diğer popüler deniz ürünleri spesiyalidir.
 
Pastane ürünleri ve tatlılar…
 
Kyoto mutfağına ait tatlıların ana malzemeleri arasında azuki fasulyeleri, agar adı verilen jelâtinimsi bir deniz yosunu ve pirinç unu bulunmaktadır. Agar, azuki fasulyesi ezmesi, şeker ve su karışımından oluşan özellikle yaz mevsimlerinde soğuk olarak tüketilen ferahlatıcı tatlıya; mizu yokan adı verilmektedir.
 
Agar jölesinden oluşturulan minik küplerin, azuki fasulyesi ezmesi olan anko ve taze meyvelerle birlikte servis edilmesinden oluşan tatlıya ise anmitsu denilmektedir.
Kyoto’nun ünlü seremoni çayı matcha’nın tatlı olarak da birçok alternatif türü bulunmaktadır. Matcha aromalı dondurma ve şekerlemeler, şehirde oldukça popülerdir.
 
Şehirde popüler olan bir diğer tatlı ise tarçın, şeker ve pirinç unundan yapılan yatsuhashi kurabiyeleridir. Bu kurabiyeler özellikle hediyelik olarak şehrin dört bir yanında satılmaktadırlar. Yatsuhashi; pişirilmiş hâlde üçgen bisküviler olarak ve çiğken şeritler hâlinde kesilmiş çilekli, çikolatalı, matchalı, tarçınlı veya susamlı hamur parçaları olarak bulunmaktadır.
 
Japon çay saatlerinin favori tatlısı; yumuşak pirinç keki daifuku, farklı aromalarla yapılabilen lezzetli bir hamur işidir.
 
Atıştırmalıklar…
 
Japon çay saati atıştırmalıklarının başında gelen gyoza; pırasa, yeşil soğan, kabak ve etten oluşan bir harç içeren sarımsak, zencefil, sake ve susamla tatlandırılan böreğe verilen isimdir.
 
Kyoto’nun bir diğer popüler atıştırmalığı; iç malzemesi farklı çeşitlerde olabilen, kızarmış hamur topları korokke’dir. Korokke toplarının içleri; patatesli, soğanlı ve etli bir harç veya beyaz krema ile doldurularak satılmaktadır.
 
Japon mutfağına Portekiz mutfağından girmiş olan tempura ise; çeşitli deniz ürünlerinin sebzelerle birlikte ince ince kıyılarak özel tempura hamurunun içine doldurulup kızartılmasıyla elde edilmektedir.
 
Okonomiyaki; üzerine et, peynir, deniz ürünleri, sebzeler, wasabi gibi istediğiniz malzemeleri ekletebileceğiniz gözleme – pizza arası bir atıştırmalıktır. Okonomiyaki hamuru yoğrulurken kabak ve daha birçok farklı sebze veya et ürünleri de içerisine katılarak hamur zenginleştirilebilmektedir.
 
Ne içilir?
 
Sake; Japonların geleneksel pirinç şarabı içkilerine verilen addır. Aslında sake Japoncada genel olarak alkollü içki anlamına gelmektedir. Asıl adı nihonshu olan bu içki; Japonya dışındaki ülkelerde sake olarak bilinmektedir.
 
Shochu; pirinç, tatlı patates, buğday ve şeker kamışının damıtılmasıyla elde edilen % 20 – 40 arası bir alkol oranına sahip geleneksel ve sert bir içkidir. Genellikle oolong çayı, soda ya da meyve suyu ve bol buz ile birlikte servis edilir. Umeshu denilen erik şarabı; tatlı ve meyveli bir aromaya sahiptir. Genel olarak soda ve bol buz eşliğinde servis edilmektedir.
 
Çay anlamına gelen ocha, Japon kültüründe önemli bir yere sahiptir. Misafirperverliklerini göstermek isteyen Japonlar, ziyaretçilerine mutlaka çay seremoni eşliğinde atıştırmalık yiyecekler ikram ederler. Çay seremonilerinde özellikle kullanılan çay çeşidi olan matcha çayı, acı yeşil çay yapraklarının toz hâlinde kullanılmasıyla elde edilir. Gyokuro, sencha ve bancha çayları ise Japonya’daki en popüler diğer yeşil çay türleridir. Houjicha ise; kahverengi sıkıştırılmış çay yapraklarından oluşmaktadır.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Kyoto’da tarih ve doğanın yanında Japon kültürünün en çarpıcı öğelerini de keşfetmek mümkündür. Ülkenin kültürel açıdan en zengin kentlerinden biri olan Kyoto içerisinde, Japon kültürünün naif ve eşsiz tiyatro ve müzik eserlerini izleme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Şehrin modern veya geleneksel yönünü yaşamak tamamen sizin seçimleriniz doğrultusunda şekillendirebileceğiniz bir lükstür. Sade ve sakin bir tatili tercih edenler; tarihi tapınaklarda konaklayıp, Budist rahiplerin yaşam stiline ayak uydurmaya çalışarak farklı bir Kyoto deneyimleyebilir; biraz adrenalinden hoşlananlar ise şehrin modern hayatı içerisinde en popüler kültürel etkinliklere katılıp, en şık restoranlara giderek bambaşka bir Kyoto deneyimi yaşayabilirler.
 
Müzik
 
Gagaku; İmparatorluk için düzenlenen klasik müzik ve dans gösterilerine verilen isimdir. İçerisinde Çin, Kore ve Hindistan ezgileri barındıran bu müzik türü, 701 yılında Japon kültürü içerisine girmiş ve geçen zaman içerisinde tapınakların ve imparatorluğun resmi müziği hâline gelmiştir. Gagaku müziği; fukimono (üflemeli çalgılar), hikimono (yaylı çalgılar) ve uchimono (vurmalı çalgılar) müzik aletlerinin kullanılmasıyla gerçekleştirilir.
 
Geleneksel Japon müziğinde kullanılan diğer müzik aletleri arasında 3 telli Japon udu shamisen, yatay bambu flüt shakuhachi ve tanbur benzeri bir müzik aleti olan koto bulunmaktadır.
 
Tiyatro
 
Noh, Japon tiyatrosunda sadece erkekler tarafından sergilenen klasik müzikli dram oyunlarına verilen isimdir. 1 flüt ve vurmalı çalgılar eşliğinde maskeler takılarak sergilenen Noh oyunları için özel sahneler bulunmaktadır. Bir diğer ünlü Japon tiyatrosu çeşidi ise Kabuki tiyatrosudur. Kabuki tiyatrosu da sadece erkekler tarafından sergilenen müzikli tiyatro oyunlarıdır; dram da dâhil her türü bulunmaktadır.
 
Gion Tiyatrosu
 
Gion Tiyatrosu 1 saatlik İngilizce karma sahne gösterisi ile turistler arasında en popüler olan tiyatrolardan biridir. Karma sahne gösterisi içerisinde; kyogen adı verilen klasik Japon komedi oyunu, kyomai dansı, gagaku müziği, koto dinletisi, bunraku adı verilen kukla oyunu, geleneksel çay seromonisi ve Japon çiçek düzenleme sanatından örnekler sunulmaktadır.
 
Adres: Yasaka Salonu, Shijo-sagaru Hanami Sokağı, Higashiyama semti, Kyoto
Tel: (+81) 75 561 11 19
 
Gece hayatı
 
Kyoto gece hayatının kalbi, Shijo ve Sanjo sokakları ile Kamogawa Nehri’nin doğusundan Kawaramachi semtinin batısına dek uzanan bölge içerisinde atmaktadır. Kiyamachi semtinin doğusunda yer alan Pontocho Sokağı; Kamogawa Nehri’ne tepeden bakan muhteşem manzaralı restoran ve barlarla dolu dar bir sokaktır.
 
Kyoto gece hayatının en mistik ve renkli deneyimlerinden biri olan geyşa gösterilerini, Portocho Sokağı veya Gion semti üzerinde yer alan özel mekânlarda izleyebilirsiniz.
 
Bir not: Gion, Kyoto’nun gece hayatı bakımından en renkli semtlerinden biridir.
 
Festivaller
 
Kyoto birbirinden renkli ve canlı kültürel festivale ev sahipliği yapmaktadır. Kyoto festivallerine katılarak, şehrin kültürünü ve halkını daha yakından tanıma olanağına sahip olabilirsiniz.
 
Şenlik Ateşi Festivali (Daimon-ji Gozan Okuribi)
 
Her yıl 16 Ağustos tarihinde kutlanan Şenlik Ateşi Festivali’nde Kyoto şehrini çevreleyen beş tepe üzerine, Çin karakterleri şeklinde dev ateşler yakılarak ölmüş olanların ruhları anılır. Gece düzenlenen bu festival muhteşem bir görsel şova dönüşür. Kyoto’nun dört bir yanında kutlanan bu festival süresince ölmüş aile bireylerinin ruhlarının aileyi ziyarete geleceğine inanılır.
 
Asırlar Festivali (Jidai Matsuri)
 
Her yıl 22 Ekim günü kutlanan Asırlar Festivali, Japonya tarihinin canlandırıldığı renkli bir festivaldir. 2000 kişi 8. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar tüm bilinen geleneksel Japon kostümlerini giyerek şehir içerisinde 2 km’lik bir geçit yürüyüşü yaparlar. Geyşaların gösteriler yaptığı festivalde, tarihsel dönemlere ait özel Japon müzikleri çalınmakta ve yerel yiyecekler ikram edilmektedir.
 
Gülhatmi Festivali (Aoi Matsuri)
 
500 kişinin göz alıcı geleneksel kostümler giyerek imparatorluk sarayından Shimogamo Tapınağı’na doğru gerçekleştirdiği geçit töreni ile başlayan Gülhatmi Festivali, Kyoto’da en coşkulu kutlanan festivallerden biridir. Festival kapsamında hazırlanan her şeyin gülhatmi çiçekleriyle süslenmesinden dolayı bu ismi almış olan festival, 10. yüzyıldan beri gerçekleştirilen bir geleneği sürdürmek amacıyla düzenlenmektedir.
 
10. yüzyılda ortaya çıkan kuraklık ve salgın hastalıklardan kurtulmak amacıyla tapınağa bir ulak yollayıp hediyeler sunan imparator, sonunda ülkesinin tüm problemleri çözüldüğü için bu davranışı her yıl tekrarlamak gerektiğine karar vermiş ve böylelikle yüzyıllar sürecek bir geleneği başlatmıştır.
 
Festival kapsamında her yıl, temsili olarak tapınağa kurban edilmek için, Kyoto halkı içerisindeki evlenmemiş genç kızlardan biri seçilmektedir. Seçilen genç kız; tapınak tanrısının huzuruna 30 kg’lık 12 kattan oluşan özel bir kimono giydirilip, geçit töreninden tapınağa kadar omuzlarda taşınarak çıkarılmaktadır.
 
Spor
 
Spor, Kyoto şehir kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Kyoto modern sporlar kadar geleneksel sporların da popüler olduğu bir şehirdir. Sumo güreşi, aikido, karatedo, judo ve kendo gibi dövüş sanatı sporları geleneksel Japon sporlarının şehirde en popüler olanlarıdır. Bu sporları öğrenmek için şehirde birçok modern spor kulübü bulunmaktadır. Ayrıca tapınak eğitimlerine katılarak da bu sporları felsefelerine yoğunlaşarak öğrenebilmek mümkündür.
 
Kyoto’da geleneksel sumo seremonileri, her yıl eylül ayında gerçekleştirilmektedir. Kamigamo Mabedi, Kimkoku-ji Tapınağı, Matsuo Taisha Mabedi, Oharano-jinha Mabedi ve Miyake Hachimangu Tapınağı; sumo güreşi müsabakalarına ev sahipliği yapmaktadırlar.
    
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Etiketler » Kyoto Grup Uçak Bileti Al   » Kyoto Grup Uçak Rezervasyonu   » Kyoto Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Kyoto Grup Uçak Bileti Al