İstanbul Manila Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Manila Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Manila’ya ulaşmanın en kolay yolu, ülkemizden Avrupa veya Asya aktarmalı olarak hareket eden uçuş seferlerini tercih etmektir. Uçuş süresi tercih edeceğiniz uçuş rotasına ve havayolu firmalarına bağlı olarak 16 – 20 saat arasında değişmektedir. Bunun yaklaşık olarak 3 saati, havaalanı aktarma noktasında bekleme süresidir.
 
Avrupa aktarmalı olarak Manila’ya ulaşabilmenizi sağlayan havayolları arasında; KLM ve DELTA bulunmaktadır. Asya aktarmalı uçuş imkânı sunan havayolları firmaları arasında; THY, Singapur Havayolları, Emirates, Qatar Airways, Malaysia Airlines, Ethiad Airways, Korean Airlines ve Gulf Air bulunmaktadır.
 
Ninoy Aquino Uluslararası Havaalanı 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Manila’nın 7 km güneyinde yer alan Ninoy Aquino Uluslararası Havaalanı, Filipinlerin ana havalimanı olarak kabul edilmektedir. Buradan ülkenin birçok farklı yerine iç hat uçuşları düzenlenmektedir. Ayrıca ülkeye ulaşımı sağlayan tüm dış hat uçuşları için de bu havalimanı kullanılmaktadır.
 
Üç terminale sahip olan havaalanı içerisinde; banka, free shop bölümü, çok sayıda restoran, kafe, bar ve Manila VIP lounge salonu bulunmaktadır.
 
Adres: Havaalanı Yolu, Manila’nın 7 km güneyi
Telefon: (+63) 2 833 1180
Web: www.manila-airport.net
 
Havalimanından ulaşım
 
Otobüs ile
 
Manila’da toplu taşıma; ucuz ve pratik bir ulaşım seçeneğidir. Havaalanı içerisindeki otobüs duraklarından, şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilmeniz mümkündür.
 
Manila şehir merkezine gitmek için; terminal çıkışında bulunan otobüs duraklarından her 15 dakikada bir hareket eden, havaalanı otobüslerine binebilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine yolculuk, 40 dakika sürer.
 
Ayrıca yine terminal çıkışlarından binebileceğiniz ve saatleri otobüslerin doluluk oranlarına göre değişebilen özel halk otobüsleri de mevcuttur. Alladin Transit, Baliwag Transit ve Dominion Transit firmalarınca işletilen bu otobüsler aracılığıyla da şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
 
Taksi ile
 
Havaalanından şehir merkezine varmanız için bir diğer ulaşım seçeneği olan taksileri; çıkış terminalinin hemen yanında bulunan danışma ofislerinden kiralayabilir ya da havaalanı çıkışında sıraya dizilmiş olanlardan birini direkt çevirebilirsiniz.
 
Taksi kullanmayı tercih ettiğinizde, trafiğin durumuna bağlı olarak şehir merkezine yaklaşık 20 dakikada ulaşabilmeniz mümkündür.
 
Jeepneys ile
 
Manila’ya özgü bir toplu taşıma aracı biçimi olan jeepneys, jeeplerin rengârenk boyanıp kapı ve camlarının çıkarılmasıyla oluşan kısa yol minibüsleridir.
 
Eğlenceli görünümleri ve havadar yolculuk imkânı ile turistlerin bir hayli ilgisini çeken jeepneys, havaalanının hemen dışında art arda sıralı bir biçimde yolcu beklemektedirler.
 
Jeepneys ile havaalanına 15 dakikalık bir mesafede bulunan MetroStar Express tren istasyonuna giderek oradan şehir merkezine tren ile ulaşabilirsiniz.
 
Shuttle servisleri ile
 
Şehirde bulunan lüks otellerin büyük bir çoğunluğunun müşterilerini havaalanından karşılamak için ücretsiz shuttle servis olanağı bulunmaktadır. Yolculuğa çıkmadan önce konaklayacağınız yerle görüşüp bilgi almanız tavsiye edilmektedir.
 
Bunlar haricinde havaalanından şehre ulaşımı sağlayan ücretli shuttle servisleri bulunmaktadır. Terminal çıkışında bulunan shuttle durak noktalarında bekleyen servislerle şehir merkezine 20 - 30 dakikada ulaşabilmek mümkündür.
 
Shuttle servislerinin hareket saatleri, rezervasyon yaptıran müşterilerin uçaklarının iniş saatlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu servisler, müşteri rezervasyon durumuna bağlı olarak 7/24 servis verebilmektedirler.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz, dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.
 
Filipinler’in başkenti Manila; Luzon Adası’nın batı sahilinde yer almaktadır. 1571 yılına kadar Müslümanların yaşam alanı olan şehre, Müslümanlarca May Nilad adı verilmiştir. Çiçek açan su bitkilerinin yetiştiği yer anlamına gelen bu isim, zamanla dönüşüme uğrayarak Manila hâline gelmiştir.
 
1520 yılında Macellan’ın Filipin Adaları’nı keşfinin ardından 50 yıl sonra bölge, İspanyolların istilasına uğrayarak kolonileştirilmiştir. 1898 yılında İspanyol Amerikan savaşında Amerika’ya devredilmesinden önce 3 yüzyıl boyunca da bölgeye İspanyollar hâkim olmuşlardır.
 
Bu nedenle Manila’ya Güney Doğu’nun egzotik atmosferinin yanında, belirgin bir İspanyol – Latin havası hâkimdir.
 
Asya’nın en ilgi çekici şehirlerinden biri olan kozmopolit başkent Manila; zengin alışveriş olanakları, renkli gece hayatı ve koloni döneminden kalma etkileyici tarihi yapılarıyla Filipinleri keşfe çıkan her ziyaretçinin ilk duraklarından biri olmayı hak etmektedir.
 
 
Nereler Gezilir?
​Tropik bir iklime sahip olan Manila’yı, ziyaret etmek için en ideal zaman kasım – şubat ayları arasıdır. Bu dönem bölgede gözlenen yüksek tropik sıcaklıkların nispeten katlanılabilir bir hâle düştüğü ve yağışların azaldığı bir zamandır. Manila, kurak dönem haricindeki yağışlı dönemlerinde birçok tropik tayfuna ve yıkıcı kasırgalara maruz kalabilmektedir.
Manila seyahatinizin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat etmelisiniz.
 
    Filipinler, gelir dağılımının en adaletsiz olduğu ülkelerden biridir.  Bilhassa Manila’da zengin – fakir arasındaki fark, bir uçurum boyutundadır. Bu durum fakir kesimi suça teşvik eden bir yapı oluşmasına neden olmaktadır.  Başkentte dolaşırken üzerinizde değerli hiçbir eşya veya mücevher bulundurmamanız önerilmektedir.
 
    Manila’nın bazı semtlerinde dolaşırken kendinizi bir Avrupa şehrinde sanabilirken, o semtten bir adım uzaklaştığınızda fakir bir kentle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden hava karardıktan sonra Paranaque gibi fakir semtlerden uzak durmanız tavsiye edilmektedir.
 
    Manila’da görülen bir diğer suç, sizi otelinize kadar takip eden hırsızların daha sonra sanki otelinizde çalışanlardan biriymiş gibi yanınıza yaklaşarak size şehrin ilgi çekici yerlerini göstermeyi teklif etmesidir. Şahsen tanımadığınız hiçbir kimsenin teklifini kabul etmeyin ve ısrarcı olanları polis çağırmakla tehdit edin.
 
Intramuros
 
Pasig Nehri’nin güney kıyısında yer alan Intramuros; Manila’nın İspanyol koloni döneminden kalan eser ve yapılarını içeren duvarlar ile çevrili tarihi eski şehir bölgesidir. Intramuros kelimesi de zaten Latincede “duvarların içindeki yer” anlamına gelmektedir.
 
Bölge içerisinde; büyük bir bölümü restore edilmiş olan birçok tarihi kilise, bina, heykel, açık hava parkı ve restoran, sanat galerisi, turistik hediyelik eşya mağazası ve kültür merkezi bulunmaktadır. Intramuros bölgesinin mistik bir atmosfere sahip olan tarihi sokaklarını, kalesa adı verilen otantik faytonlar eşliğinde gezmek mümkündür.
 
Bölge içerisinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken duraklardan biri; Barrio San Luis along Juan Luna Sokağı üzerinde yer alan doğal yapıları hemen hemen hiç bozulmadan restore edilmesi başarılmış olan yan yana sıralanmış 5 tane koloni dönemi evidir.
 
İkinci önemli gezi durağı ise; tarihte politik suçluların hapsedildiği ve idam edildiği görkemli Santiago Kalesi’dir. Kale, günümüzde yemyeşil bir park içerisinde çiçeklerle süslü bahçelerin ortasında yer alan favori bir gezi ve dinlence durağıdır.
 
Ziyaretçilerini zamanda keyifli bir yolculuğa çıkaran bu nostaljik bölge turistik tüm eğlence aktivitelerinin de merkezi konumundadır.
 
Adres: Şehir Merkezi, Intramuros, Manila
Telefon: (+63) 2 527 4084
 
Rizal Parkı
 
Manila Körfezi’nin hemen kıyısında, Roxas Bulvarı’nın kuzey ucunda yer alan Rizal Parkı, Manila’nın kalbidir. İspanyol kolonilerine karşı başlatılan yangınlı ayaklanmanın ve Amerikan yönetimine baş kaldırılarak girişilen özgürlük mücadelesinin başladığı yer olarak bilinen tarihi park, yıllar boyunca birçok kez Filipin egemenlik mücadelelerinin ana sahnesi konumunda bulunmuştur.
 
Luneta adıyla da bilinen Rizal Parkı içerisinde; şehrin en lüks deniz kıyısı restoranları, en göz alıcı müzeleri, sık sık ücretsiz klasik müzik konserlerinin düzenlendiği açık hava tiyatrosu, bir gökyüzü gözlem evi ve Manilalı ailelerin favori eğlence ve dinlence durağı hâline gelen yemyeşil geniş bir piknik alanı bulunmaktadır.
 
Adres: Manila Körfezi kıyısı, Şehir Merkezi
 
Aziz Agustin Kilisesi ve Müzesi
 
1587 yılında barok stilinde inşa edilmiş olan Aziz Agustin Kilisesi, Filipinler’de bulunan en eski tarihi kilise olma özelliğine sahiptir. İkinci Dünya Savaşı yıkımından mucizevî bir biçimde hiç hasar almadan kurtulan kilise binası, Intramuros bölgesi içerisinde yer alan en dikkat çekici tarihi yapılardan biridir.
 
Kilisenin içi trompe l’oeil ekolüne ait göz yanılsaması esasına dayanan ilgi çekici duvar resimleriyle dekore edilmiştir. Kilisenin arka tarafında yer alan küçük manastır bölümü, günümüzde tarihi dini objelerin ve sanat eserlerinin sergilendiği bir müzeye dönüştürülmüştür.
 
Ayrıca kilise alanı içerisinde Peder Blanco’nun Bahçesi adı verilen nefes kesici güzelliğe sahip küçük bir bahçe de bulunmaktadır.
 
Adres: General Luna Sokağı, Intramuros, Manila
Telefon: (+63) 2 527 4061
 
Filipin Ulusal Müzesi
 
Filipinler’in kültürel, tarihi ve doğal miraslarını gözler önüne seren Filipin Ulusal Müzesi, oldukça geniş bir alan üzerine kuruludur. Müze içerisinde yer alan sergiler sanat, botanik, zooloji, jeoloji ve antropoloji olmak üzere beş kategoriye ayrılmıştır.
 
Müze içerisinde en dikkat çekici bölümlerden biri; 19. yüzyılda yaşamış olan Filipinli ressam Juan Luna’nın dikkat çekici güzellikteki resimlerinin bulunduğu sergidir.
 
Ayrıca antropoloji bölümünde yer alan Filipin takımadaları içerisinde bulunmuş olan, en eski insan kalıntısı olarak kabul edilen Tabo Adam adlı kafatası da görülmeye değer bir arkeolojik eserdir.
 
Adres: Padre Burgos Sokağı, Rizal Parkı, Manila
Telefon: (+63) 2 527 1215
Web: www.nationalmuseum.gov.ph
 
Malacanang Sarayı
 
Eski dildeki “may lakan diyan” kelimesinden gelen macalang’ın anlamı, “burada saygıdeğer bir adam yaşıyor”dur. İsmiyle bütünleşen mekân Malacalang Sarayı, Filipinlerin Cumhurbaşkanı’nın yaşadığı saraydır.
 
18. yüzyılda İspanyol aristokratlarının malikânesi olarak inşa edilen Pasig Nehri’nin kuzey bölümünde yer alan tarihi yapı, restore edilerek bugünkü göz alıcı görünümüne kavuşmuştur.
 
Sarayın içerisinde Filipinlerin cumhuriyet tarihine ışık tutan bir müze bulunmaktadır. Ayrıca sarayın etrafı, güzelliği dillere destan geniş bahçelerle çevirilidir. Malacalang Sarayı’nın müze ve bahçe bölümleri;  hafta içi her gün 09.00 – 15.00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.
 
Adres: JP Laurel Sokağı, San Miguel semti, Manila
Telefon: (+63) 2 733 3721
 
Ayala Müzesi
 
Ayala Müzesi, Filipin tarihinin önemli anlarını gözler önüne seren üç boyutlu minyatür diyaromaları ile ünlüdür.
 
Bunların yanı sıra dört katlı büyük müze içerisinde; 18. – 19. yüzyıla ait geleneksel Filipin kostümleri sergisi, ada kabilelerine ait yerel mücevherler sergisi ve koloni dönemi öncesinden kalan altından yapılmış heykeller, objeler ve hazinelerden oluşan koloni dönemi altın eserler sergisi bulunmaktadır.
 
Müze hafta içi her gün 09.00 – 18.00, hafta sonları ise 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Makati Meydanı, Greenbelt Parkı içi, Makati Bölgesi, Manila
Telefon: (+63) 2 757 7117
Web: www.ayalamuseum.org
 
Chinatown
 
Manila, dünyanın en büyük Chinatown bölgesini içerisinde barındırmaktadır. Bu bölgede özgün Çin yemekleri yiyebilir, Çin’den gelen envai çeşit sanat eserine ve hediyelik eşyaya göz atabilirsiniz.
 
Binondo adıyla da bilinen Chinatown içerisinde, 1596 yılından kalma tarihi Binondo Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.
 
Ayrıca Ongbin Sokağı içerisinde alternatif Çin tıbbına ait birçok çeşit bitki, bitkisel karışım ve ilaç türevi maddeler; Çin’e özgü meyve, sebze ve baharatlar satılmaktadır.
 
Adres: Chinatown banliyösü, Manila
 
Manila Metropolitan Katedrali
 
Doğal felaketler ve savaşlar yüzünden birçok kez yıkıma uğrayan Manila Katedrali’nin orijinali, 1581 yılında stilinde inşa edilmiştir. 1592, 1614, 1870, 1958 ve 1981 yıllarında defalarca yenilenen katedral; günümüzde aslına uygun olarak oluşturulmuş göz alıcı bir iç ve dış dekorasyona sahiptir.
 
Katedralin dış duvarları, azizlerin kafalarından oluşan heykellerle süslüdür. Manila Katedrali, tarih boyunca Manila’da görev yapmış birçok başpiskoposun mezarını içerisinde barındırmaktadır.
 
Göz alıcı dini resimleri duvar freskleriyle göz dolduran bir iç dekorasyona sahip olan katedral, şehirde gerçekleştirilen dini festivallerin ve klasik müzik konserlerinin odak noktası konumundadır.
 
Adres: Beaterio Sokağı, Intramuros, Manila
Telefon: (+63) 2 527 1796
Web: www.manilacathedral.org
 
Oceanarium
 
Filipinlerin en büyük okyanus parkı Ocenarium içerisinde okyanus balıklarını, tatlı su balıklarını ve resif habitatlarını içeren birçok farklı akvaryum bölümü bulunmaktadır.
 
Parkın en büyülü bölümü sualtında yer alan 25 metrelik tüp tünelin içerisinden izlenebilen ışıklandırmalı denizanası dansı gösterisidir. Ayrıca Ocenarium içerisinde penguenlerin izlenebileceği kutup bölümü, eğlence şovları ve yunuslarla yüzme gibi kişisel aktivite olanakları da bulunmaktadır.
 
Ocenarium; Manila Okyanus Parkı Alışveriş Merkezi kompleksinin içerisinde yer almaktadır. Ailece eğlenceli zaman geçirilebilen ideal mekânlardan biri olan Ocenarium’u ziyaretin ardından alışveriş merkezine uğrayıp farklı aktivitelere yönelmek de mümkündür.
 
Adres: Manila Okyanus Parkı, Quirino Grandstand Luneta bölgesi, Manila
Telefon: (+63) 2 567 7777
Web: www.manilaoceanpark.com
 
Amerikan Mezarlığı ve Anıtı
 
İkinci Dünya Savaşı’nın ardından bölgede şehit olan Amerikan askerlerinin mezarlarının bulunduğu anıt alanı, modern şehrin gürültüsünden uzaklaşıp yemyeşil bir mekânda zaman geçirmek ve savaş tarihi hakkında bilgi edinmek isteyenlerin ziyaret ettiği bir bölgedir.
 
Çok sayıda beyaz haçın dikili olduğu mezar alanı haricinde küçük bir şapeli de barındıran Amerikan Mezarlığı ve Anıt Alanı; savaşta ölenleri barış içerisinde anımsamak isteyenlere ve modern şehrin gürültüsünden bunalanlara sessiz, sakin ve huzurlu bir dinlence imkânı sunmaktadır.
 
Adres: Old Lawton Meydanı, Manila
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Filipinler, tropik iklimin bir getirisi olan egzotik bir doğal güzelliğe sahiptir. Şehrin modern yaşamından biraz olsun uzaklaşıp kırsal alanlarda doğal güzelliklerin tadına daha çok varabilirsiniz.
 
Antipolo
 
Manila şehir merkezinin 30 km doğusunda bulunan Antipolo ilçesi, kısa bir gezi kaçamağı söz konusu olduğunda bölgenin en favori noktalarından biridir. Şehir merkezinde bulunan Divisoria bölgesinden sık saat aralıklarıyla hareket eden EMBC firmasına ait otobüslere binerek 1 saatten az bir sürede Antipolo’ya ulaşabilmek mümkündür.
 
Ayrıca Quezon bölgesindeki Çiftçi Pazarı’nın hemen önünden hareket eden jeepneys ile de bölgeye ulaşım sağlanmaktadır.
 
Bir tepe üzerine kurulu olan Antipolo, bölgenin ünlü Hinulugang Taktak Şelaleleri’ne ev sahipliği yapmaktadır. Manilalı sporseverlerin bilhassa su sporları, dağcılık ve bisiklet sporları için favori uğrak noktalarından bir olan ilçede ayrıca her yaz Hıristiyanların hacı olmak için ziyaret ettikleri Nuestra Senora dela Paz y Buenviaje Kilisesi bulunmaktadır.
 
Muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olan Antipolo’da konaklamak isteyenler için, birçok resort otel ve butik pansiyon bulunmaktadır.
 
Adres: Manila’nın 30 km doğusu
 
Tagaytay
 
Manila şehri merkezinden güneye doğru bir saatlik otobüs yolculuğu ile ulaşılabilen Tagaytay, Manila halkının favori tatil beldelerinden biridir.
 
Taal Volkanı’nın üzerinde bulunduğu adayı içinde barındıran Taal Gölü’nün hemen kıyısında yer alan şehir, muhteşem göl manzarasının ortasında yükselen volkanı gözlemlemek için gidilebilecek en ideal gezi rotasıdır.
 
Tagaytay’ı ziyaret etmişken dolaşılabilecek diğer ilgi çekici mekânlar arasında tamamlanmamış cumhurbaşkanlığı sarayı Gökteki Kale, 5 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan tropik çiçek çeşitlerinin muhteşem bir manzara sunduğu Çiçek Çiftliği ve 1890 yılında inşa edilmiş olan Punta de Santiago Deniz Feneri bulunmaktadır.
 
Ayrıca bölge, İspanyol koloni dönemi mimarisinin en güzel örneklerinin görülebileceği çoğu müzeye dönüştürülmüş olan tarihi evlerle doludur. Bunlardan en ünlüsü ise Casa de Segunda Katigbak’tır.
 
Adres: Manila’nın 55 km güneyi
 
 
Ne Yenir?
​Manila mutfağı; İspanyol, Çin, Amerikan ve Uzak Doğu Asya mutfaklarının karışımından oluşmaktadır. Temel yiyecek malzemesi, pirinç ve hindistancevizi olan bu egzotik mutfakta deniz ürünlerine de ayrı bir önem verilmektedir.
 
Bir denizi kıyısı şehri olan Manila’da yılın her mevsimi, taptaze pek çok çeşitte deniz ürünü tüketilebilmektedir. Manila mutfağı spesiyallerinde sıklıkla kullanılan diğer malzemeler arasında domuz eti, keçi eti; fasulye, patates ve yer elması başta olmak üzere çeşitli sebzeler ve egzotik meyveler kullanılmaktadır.
 
Şehirdeki en renkli kafeler ve en lüks restoranlar Makati, Malate, Metro Manila bölgelerinde ve Ayala İstasyonu civarında ve Bohemian Malate ve Ermita semtlerinde yer almaktadır.
 
Temel yemekler…
 
Filipinlilerin ulusal yemeği olarak bilinen adobo; isteğe bağlı olarak tavuk ya da domuz etinin yağ, sarımsak, defneyaprağı, biber taneleri, soya sosu ve sirke eşliğinde yahni şeklinde pişirilmesiyle elde edilmektedir.
 
“Filipin bifteği” olarak bilinen bistek ise; ince dilimlenmiş biftek dilimlerinin soya sosu ve misket limonuna benzeyen bir tür narenciye kalamansi ile marine edilmesinin ardından tavada kızartılmasından oluşmaktadır.
 
İri tavuk parçalarının; chili biberi ve zencefil ile tatlandırılarak ıspanak, moringa ağacı yaprakları ve yeşil papaya dilimleri eşliğinde pişirilmesinden oluşan bol malzemeli çorbaya tinola adı verilmektedir.
 
Tavuk etinin; şeritler hâlinde kesilen hindistancevizi eti ve hindistancevizi suyu ile birlikte pişirilmesinden oluşan çorbaya ise binacol denilmektedir.
 
Özel bir çeşit yumurtalı erişte türü olan noodle içeren yemeklere, Manila mutfağında genel olarak pancit adı verilmektedir.
 
Farklı malzemelerden oluşan birçok farklı pancit tarifi olmasının yanı sıra, genel olarak bu yemek; noodle eriştelerinin mevsim sebzeleri ve isteğe bağlı olarak et veya karides dilimleri eşliğinde pişirilmesiyle elde edilmektedir.
 
Vejetaryenler için şehirde mutlaka denenmesi gereken en ünlü sebze yemeği; moringa ağacı yaprakları ve acı limondan oluşan dinengdeng’dir.
 
Pastane ürünleri ve tatlılar…
 
Tipik bir Manila pastanesinde satılan en popüler unlu mamüller; pandesal, monay ve ensaymada’dır.
 
Genellikle sabah kahvaltılarında kahvenin yanında tüketilen tuzlu ekmeğe pandesal adı verilmektedir. Monay ise, pandesal ekmeğine göre çok daha hafif bir ekmek türüdür.
 
Ensaymada ise üzeri pudra şekeri ve peynir rendesi kaplı gül şeklindeki tatlı tereyağlı çöreklere denilmektedir. Ensaymada çöreği; bilhassa yeni yıl dönemlerinde oldukça popülerdir.
 
Brazo de Mercedes; içi kremalı sos dolu üzeri ise beze katmanı ile kaplı rulo keke verilen addır.
 
Taze süt, yumurta ve karamelden oluşan leche flan, krem karamel tatlısına oldukça benzeyen bir tatlıdır.
 
Tıraşlanmış buz, şeker, süt ve isteğe bağlı olarak farklı aromalarda soslar ve malzemelerden oluşan halo halo tatlısında genellikle hindistancevizi, jackfruit meyvesi ve tapyoka nişastası kullanılmaktadır.
 
Atıştırmalıklar…
 
Manila’da tüketilen en popüler atıştırmalıkların başında; lumpia adı verilen, içi isteğe bağlı olarak etli ya da sebzeli harç ile doldurularak kızgın yağda kızartılan sigara börekleri gelmektedir. Bu börekler genellikle tatlı – ekşi sosa batırılarak yenirler.
 
Banana cue; kısa bambu bir çubuğa geçirilen bütün muzun üzerine kahverengi şeker dökülerek kızartılmasından oluşan favori bir atıştırmalık çeşididir. Aynı formülde muz yerine tatlı patates kullanıldığında bu kez yemeğin adı kamote cue olarak değişmektedir.
 
Tapyoka tanelerinin, siyah karamel şurubu ve yumuşak soya peyniri ile karıştırılmasından oluşan; ılık ve tatlı atıştırmalığa ise taho adı verilmektedir.
Taho hemen hemen şehrin tüm sokaklarında satılan oldukça sık tüketilen bir yiyecektir.
 
Manila’da; farklı bir lezzet perspektifinden oluşan yerel atıştırmalıkların yanı sıra McDonald's, Burger King, Wendy's, Pizza Hut, Subway, Dairy Queen, Shakey's Pizza, Taco Bell, Dunkin Donuts, TGIF, Italianni's, Outback, ve KFC gibi uluslararsı fast food restoran zincirlerinin şubeleri de bulunmaktadır. Jolliebee; şehre özgü yerel bir fast food zinciridir.
 
Ne İçilir?
 
Manila’ya özgü en ilginç alkollü içeceklerin başında palmiye ağacı özünden elde edilen sert bir likör türü olan tuba gelmektedir. Tuba’nın damıtılmasıyla; alkol oranı daha yüksek ve daha nötr bir tada sahip lambanog içkisi üretilmektedir.
 
Filipinlilerin geleneksel alkollü içeceklerinden bir diğeri ise yapışkan pirincin fermente edilmesinden oluşan tapuy’dur. Pirinç şarabı olarak bilinen tapuy; berrak bir renge, orta tatlılıkta lüks bir tada sahiptir.
 
Ananas, muz, kavun, avokado, papaya, pomelo, çilek, karpuz ve dalandan adı verilen yeşil mandalina gibi tropik meyvelerden oluşan buzlu meyve suyu karışımları; şehrin bilhassa yaz mevsimlerinde tüketilen en popüler alkolsüz içeceklerinden biri hâline gelmektedir.
 
Hint irmiği tanecikleri, agar jelâtini ve muz özütünden oluşan bol buzlu diğer bir serinletici alkolsüz içecek ise sago't gulaman’dır.
 
Pandan ağacı yapraklarının limon ile birlikte demlenip bol buz konularak soğuk bir biçimde içilmesine pandan buzlu çayı denilmektedir. Zencefil kökünün demlenmesinden oluşan yöreye özgü bir diğer çay türüne ise salabat adı verilmektedir.
 
Kapeng bakao; Batangas bölgesinin soğuk dağlarında yetişen yerel kahvenin adıdır. Filipinlilere özgü sıcak çikolataya ise, tsokolate denilmektedir.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Manila, her zevke ve bütçeye uygun birçok alternatif mekân ve aktivite olanağını içerisinde barındıran canlı ve renkli bir şehirdir.
 
Otantik gece hayatı, altın kumlu sahilleri, turkuaz denizi, coşkulu festivalleri, lezzetli yemekleriyle ünlü restoranları, temalı eğlence parkları, göz kamaştıran alışveriş durakları ve etkileyici tarihi yapılarından süzülen egzotik atmosferi ile Manila; ziyaret edenlerin mutlaka bir daha gelmeyi dileyecekleri etkileyici bir şehirdir.
 
Müzik
 
Filipin müziği, ülkenin tarihi süreçlerini yansıtacak şekilde Amerikan, Hint ve Çin müziğinin karışımından oluşmaktadır.
 
Doğal seslere ve vokallere oldukça önem verilen Filipin halk şarkıları genellikle pastoral hayatı ve tarihi destanları anlatan sözlere sahiptir. Manila yerel müziğinde kullanılan en ünlü yerel müzik aleti, bambu ağacından oluşturulan bambu borulu orgudur.
 
Geleneksel müziğin haricinde Manila’da Filipin pop müziği, blues ve salsa; bir hayli popüler müzik türleri arasındadır. Sadece insan sesiyle oluşturulan bir müzik türü olan akapella da, ülkede bir hayli sevilmektedir.
 
A-Venue Konser Salonu
 
Manila’nın en büyük ve en lüks konser salonlarından biri olan A-Venue’de;  Jennifer Lopez, Miley Cyrus ve Yellowcard gibi dünyaca ünlü müzisyenler birçok kez performans sergilemişlerdir. Şehirdeki en prestijli müzik aktiviteleri, bu etkileyici mekânda gerçekleştirilmektedir.
 
Adres: A-Venue Alışveriş Merkezi içi, Makati Meydanı, Makati semti, Manila
Telefon: (+63) 2 729 8860
Web: a-venue.com.ph
 
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Manila; zengin ve köklü bir tiyatro geçmişine sahiptir. Şehirde, romantik müzikallerden tarihi epik eserlere kadar birçok yüksek bütçeli tiyatro oyunu sahnelenmektedir.
 
Ülkenin en prestijli tiyatro toplulukları, sezon açılışlarını başkent Manila’da gerçekleştirmektedirler. Şehirdeki çoğu oyun yerel dilde sergilenmektedir.
 
Ancak yine de turistlere, Manila kültürü hakkında fikir sahibi olabilmeleri için en azından mutlaka bir tiyatro gösterisine katılmaları önerilmektedir.
 
Manila Metropolitan Tiyatrosu
 
Şehrin en prestijli tiyatro salonlarından biri olan Manila Metropolitan Tiyatrosu içerisinde, şehrin en popüler tiyatro oyunları ve opera gösterileri sergilenmektedir. 1920’li yıllarda art deko stilinde inşa edilen ve İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yenilenen tarihi tiyatro binası dâhi, tek başına görülmeye değer bir sanat eseri niteliğindedir.
 
Adres: Liwasang Bonifacio Parkı içi, Padre Burgos semti, Manila
Telefon: (+63) 2 527 0892
Web: manilamet.webs.com
 
Gece hayatı
 
Manila’da gece hayatının kalbi, Metro Manila semtinde atmaktadır. Burası; şehrin en lüks restoranlarına, en popüler bar ve kafelerine ev sahipliği yapan canlı ve renkli bir semttir.
 
Malate ve Ermita; Manila gece hayatının diğer favori mekânlarını içeren önemli iki bölgedir. Bilhassa Ermita semtindeki, J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi adlı eserinde yaratmış olduğu Hobbit’lerden esinlenilerek oluşturulan Hobbit House isimli temalı bar, şehrin en popüler eğlence mekânlarından biridir.
 
Quezon ve Makati ilçelerinde ise, daha çok elektronik müzik severlerin ilgilenebileceği dans kulüpleri ve barlar bulunmaktadır.
 
Eğlence mekânlarının büyük bir bölümü, 18.00’da kapılarını açmakta ve sabahın ilk ışıklarına kadar hizmet vermektedirler. Filipinliler, dans etmeyi çok seven bir halktır.
 
Festivaller
 
Manila, yıl boyunca birçok renkli festivale ev sahipliği yapmaktadır. Maneviyata oldukça önem verilen bir şehir olan Manila’da, festivallerin büyük bir bölümü din temalı, halkı duygulandıran ve büyük bir coşkuyla kutlanan etkinliklerdir.
 
Siyah Nazarene Festivali
 
Her yıl 9 Ocak’ta Quiapo Kilise’sinden başlayarak Quiapo Caddesi boyunca düzenlenen Siyah Nazarene Festivali, oldukça renkli ve canlı bir dini kutlamadır.
 
Festivalin ana geçit töreninde; Siyah Nazarene adı verilen dev İsa heykeli, festival için dünyanın dört bir yanından şehre toplanan Hıristiyan hacıların ve halkın omuzlarında özel bando eşliğinde ilahiler söylenerek cadde boyunca taşınır.
 
Heykeli taşıyan topluluğun ve bandonun geleneklere göre ayakları çıplak olmak zorundadır. Tüm şehirde tüyler ürperten duygulu bir atmosfer yaratan festival; İsa’nın şehre ve katılımcılara yıl boyunca sağlık, zenginlik, mutluluk ve inanç getirmesi, kötülüklerden koruması amacıyla düzenlenmektedir.
 
Geçit töreninin ardından Quiapo semti sokaklarında kurulan ziyafet sofralarında, yerel yemeklerin tadına bakılabilir ve sokak sanatçılarının performansları izlenebilmektedir.
 
Cinemanila Uluslararası Film Festivali
 
1999 yılından günümüze, her yıl aralık boyu boyunca Manila’nın Taguig ilçesi sınırlarında yer alan Bonafacio Global Köyü’nde gerçekleştirilen Cinamanila Uluslararası Film Festivali, Filipin ve Güney Doğu Asya sineması odaklı keyifli bir etkinliktir.
 
Festival kapsamında; ay boyunca film gösterimleri düzenlenmekte, 31 Aralık günü ise muhteşem bir ödül töreni gerçekleştirilmektedir. Sinemaseverlerin yeni yıla farklı bir aktivite ile girebilecekleri canlı ve renkli bir etkinlik olan Cinemanila Film Festivali kapsamında, Filipin sinema dünyasını daha yakından gözlemleme olanağı bulabilirsiniz.
 
Spor
 
Manila’da en popüler olan spor dalı basketboldur. Bilhassa nisan – mayıs ayları süresince şehrin sokaklarında çok sayıda sokak basketbolu maçı düzenlenmektedir.
 
Başkent; Manila Metrostars adında profesyonel bir basketbol takımına ev sahipliği yapmaktadır. Manila Metrostars takımı; Filipin MBA Ligi’nde ve Filipin Basketbol Birliği Ligi’nde başarılı maçlara imza atmaktadır.
Manila halkının sevdiği sporlardan bir diğeri jai alai’dir. Jai alai; kauçuk bir topun, üç tarafı duvarla çevrili bir alanda duvara çarptırılıp yakalanması üzerine kurulan bir oyundur. Jai alai maçları; haftanın her günü Malate bölgesinde yer alan Jai alai de Manila Stadyumu’nda izlenebilmektedir.
 
Şehrin en lüks ve en prestijli spor merkezlerinden ikisi; Rizal Memorial Spor Kompleksi ve San Andres Jimnastik Kulübü’dür.
Rizal Memorial Spor Kompleksi içerisinde; çok sayıda tenis kortu, Ninoy Aquino Kapalı Stadyumu, basketbol ve futbol sahaları bulunmaktadır. Kompleks; 1954 yılında Asya Oyunları’na, 1934 yılında ise Uzak Doğu Oyunları’na ev sahipliği yapmıştır.
 
Enrique M. Razon Sport Merkezi ve Santo Tomas Üniversitesi Spor Kompleksi de, şehirdeki en popüler futbol ve basketbol maçlarının oynandığı diğer popüler spor mekânlarıdır.
İsteka sporları, Manila halkının favori sporları arasında yer almaktadır. 2010 Dünya Bilardo Kupası maçları; Manila’da Robinsons Place adında bir spor merkezinde oynanmıştır.
Manila golf sporu gurularından Jack Nicklaus, Greg Norman, Robert Trent Jones Jr, Gary Player ve Arnold Palmer gibi isimlerce tasarlanmış nefes kesici güzellikteki golf sahalarıyla ünlüdür.
Şehrin içinde ve çevresinde yer alan bu mekânların en prestijlileri arasında Intramuros Golf Kulübü ve Evercrest Golf Kulübü ve Resort bulunmaktadır.
 
Bir deniz kıyısı şehri olan Manila’da su sporları da bir hayli popülerdir. Scuba dalışı, sörf, balıkçılık, bisiklete binme, yüzme, su kayağı gibi spor aktivitelerini yapmak için, şehir merkezinden 40 – 100 dakika arası mesafede bulunan eşsiz sahillere kısa bir yolculuk yapabilirsiniz.
 
Teknelerle denizden ulaşılabilen şehir merkezinden 48 km uzaklıktaki Corregidor Adası, 40 dakikalık bir araba yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Bataan bölgesi içerisinde yer alan Marivelles sahili su sporlarıyla ilgilenmek için en ideal rotalardır.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Etiketler » Manila Grup Uçak Bileti Al   » Manila Grup Uçak Rezervasyonu   » Manila Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Manila Grup Uçak Bileti Al