İstanbul Moskova Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Moskova Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Moskova’ya ülkemizden Aeroflot Rus Havayolları ya da THY aracılığıyla 3 saatlik bir yolculuk ile aktarmasız olarak, direkt ulaşabilmeniz mümkündür.
 
Ayrıca KLM, Alitalia, British Airways, Lufthansa, Air France ve Austrian havayolu şirketleri aracılığıyla Avrupa aktarmalı olarak Moskova’ya ulaşabilirsiniz. Moskova’da 3 tane uluslararası havalimanı bulunmaktadır.
 
Sheremetyevo Uluslararası Havaalanı 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Şehir merkezinin 29 km kuzey batısında yer alan Sheremetyevo Uluslararası Havaalanı, Moskova’nın ve Rusya’nın en eski ve en büyük havaalanlarından birisidir. İçerisinde 3 terminal bulunan ve son derece modern tesislere sahip olan havaalanı, birçok iç hat ve dış hat uçuşuna ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: Leningradskoe Otoyolu, Khimki ilçesi, Moskova
 
Tel: (+7) 495 232 65 65
Web: www.svo.aero
 
Domodedovo Uluslararası Havaalanı
 
Domodedovo Uluslararası Havaalanı; şehir merkezinin 34 km güneyinde yer almaktadır. Ülkenin ve şehrin en büyük havaalanlarından biri olan Domodedovo Uluslararası Havaalanı içerisinde birçok restoran, kafe, duty free mağazaları, banka ve ATM’ler bulunmaktadır.
 
Adres: Kashirskoe Otoyolu, Moskova
 
Tel: (+7) 495 933 66 66
Web: www.domodedovo.ru
 
Vnukovo Uluslararası Havaalanı
 
Şehir merkezinin 11 km güney batısında bulunan Vnukovo Uluslararası Havaalanı, Moskova’da yer alan 3. en büyük ve işlek uluslararası havalimanıdır. Orta ölçekli bir havaalanı olan Vnukovo, uygun fiyatlı iç hat ve dış hat uçuş firmalarının uğrak noktası olmasıyla tanınmaktadır. Vnukovo ve Domodedovo havaalanları arasında ulaşımı sağlayan her 90 dakikada bir hareket eden ekspres otobüs servisi bulunmaktadır.
 
Adres: Moskova’nın 11 km güney batısı
 
Tel: (+7) 495 937 55 55
Web: www.vnukovo.ru
 
Havalimanından ulaşım
 
Toplu taşıma araçları ile
 
Otobüs ile
 
Sheremetyevo Uluslararası Havaalanı’ndan 05.35 – 00.49 saatleri arasında her 20 dakikada bir kalkan 851C, 851 ve 817 numaralı otobüsler aracılığı ile yaklaşık olarak 40 dakikalık bir yolculuk sonunda şehir merkezine ulaşabilmek mümkündür. Vnukovo Uluslararası Havaalanı’ndan ise her 15 dakikada bir kalkan 611 numaralı otobüs ile 30 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
 
Domodedovo Uluslararası Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için havaalanının yakınında bulunan Domodedovo metro istasyonunun hemen önünden kalkan 405 numaralı otobüse binmelisiniz. Ayrıca Domodedovo Uluslararası Havaalanı’ndan Vnukovo Uluslararası Havaalanı’na ulaşımı sağlayan her 90 dakikada bir kalkan ekspres otobüsler bulunmaktadır.
 
Tren ve metro ile
 
Moskova’da dünyanın en iyi işleyen raylı toplu ulaşım sistemi bulunmaktadır. Aeroexpress adı verilen metro ve trenler son derece düzenli ve dakik bir program çerçevesinde işlemektedirler. Trenle; Sheremetyevo Uluslararası Havaalanı’ndan 30 dakikada, Vnukovo Uluslararası Havaalanı’ndan 45 dakikada, Domodedovo Uluslararası Havaalanı’ndan ise 1 saat 15 dakikalık bir yolculukla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
 
Taksi ile
 
Son derece düzenli ve hızlı bir toplu taşıma sistemine sahip olan Moskova’da taksiler, ulaşım aracı olarak pahalı bulunmakta ve pek tercih edilmemektedirler. Eğer taksiye ihtiyaç duyuyorsanız, havaalanından ya da şehir merkezinde birçok noktada bulunan taksi duraklarından ön ödemeli taksi servisi satın alabilirsiniz. Bilhassa havaalanında önünüze atlayan ve ucuz tarifelerinin reklamını yapan illegal taksi şoförlerinden güvenlik sebebiyle uzak durmanız önerilmektedir.
 
Shuttle servisler ile
 
Sheremetyevo ve Domodedovo havaalanlarından 24 saat şehir merkezine ulaşabilmeyi sağlayan ücretli shuttle servisleri bulunmaktadır. Bu servislere terminal çıkışlarından ulaşabilirsiniz.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.
 
Rusya’nın başkenti Moskova; ülkenin eğlence, ulaşım, finans ve politika merkezi konumundadır. İsmini, yanında kurulduğu Moskova Nehri’nden almış olan şehir; 1147 yılında Rostov Prensi Yuri Dolgorukiy tarafından keşfedilmiştir.
Moskova yakın tarih süresince; 1917 yılında gerçekleşmiş olan Rus Devrimi'nden sonra 12 Mart 1918'de Rus Sovyeti Federe Sosyalist Cumhuriyeti'nin, sonrasında ise SSCB'nin başkenti konumlarında bulunmuştur.
Moskova kenti, mimari açıdan masalsı büyüleyiciliği ve çirkinliği bir arada barındırmaktadır. Stalin döneminden kalan gri, köhne ve uzun binaların bulunduğu kesim ve rengârenk, neoklasik mimariye sahip yapıların bulunduğu kesimler, birbiriyle son derece zıt bir şehir imajı sunmaktadır.
Bu zıtlıklar içerisinde Moskova’nın tarihini ve geçirdiği dönüşümleri adım adım izlemek mümkündür. Bilhassa Eski Şehir bölümünde hissedilen masalsı atmosferle ziyaretçilerini büyüleyen Moskova, her mevsim ayrı güzelliklerini yansıtmasıyla yıl boyunca tercih edilen bir seyahat rotası olma özelliğini taşımaktadır.
 
 
Nereler Gezilir?
​Moskova; tarih kokan sokakları, masalsı dini yapıları, yemyeşil doğal parkları, paha biçilemez eserlerle dolu müzeleri, göz alıcı devlet binaları ve saraylarıyla; tarih, mimari ve sanat meraklıları için cennet gibi bir tatil mekânıdır. Zihninizi şehrin güzelliklerine teslim etmeden önce birkaç küçük noktaya dikkat ederek seyahatinizi sorunsuz ve daha zevkli bir biçimde geçirebilirsiniz.
 
    Bilhassa kışları kar ve don olaylarının yoğun olarak görüldüğü Moskova sokaklarına adım atmadan; üşümemek için sıkı giyinmeyi ve son derece kaygan olabilen yollarda kayarak, sağlık problemlerine yakalanmamak için ise, su geçirmeyen kar botları giymeyi ihmal etmemelisiniz.
    Rusya genelinde ve Moskova’da bazı polisler rüşvet amaçlı pasaport kontrollerinde zorluk çıkarabilmektedirler. Bu gibi bir durumla karşılaşırsanız ya ülke temsilciliğinize telefon etmek istediğinizi söyleyerek hatta cep telefonunuzdan hemen arayarak ya da 500 ruble kadar rüşvet ödeyerek bu durumdan kurtulabilirsiniz.
    Gece saatlerinde kadınlar tek başlarına tenha sokaklarda bulunmamalı, bar ve restoranların önünde toplanmış olan sarhoş erkek gruplarından özellikle uzak durmalıdırlar.
 
Kızıl Meydan
 
Moskova’nın en ünlü tarihi yapılarını çevresinde barındıran Kızıl Meydan; festivaller, devlet duyuruları, mitingler, pazarlar ve çeşitli etkinlikler için şehir halkının popüler toplanma merkezlerinden biri konumunda yer almaktadır. Ayrıca tarih süresince özellikle Korkunç İvan lakaplı Çar IV. İvan yönetimi süresince meydan, halka açık idamlara da sahne olmuştur.
 
Kızıl Meydan’ın adı, mimarisinde yer alan tuğlaların renginden değil; kırmızı renginin komünizmin simgesi olmasından kaynaklanmaktadır. Sovyetler Birliği yönetimi, egemen oldukları süre zarfında meydanda bulunan birçok tarihi yapıyı yıkmışlardır. Ancak bu yapılar günümüzde, geçmişteki hâllerinin bire bir kopyası olarak yeniden inşa edilmişlerdir. Meydan üzerinde yer alan Lenin’in Mozolesi, Yeniden Diriliş Geçidi ve Şapeli, Kremlin Sarayı ve Aziz Basil Katedrali göze çarpan yapılar arasında bulunmaktadır.
 
Adres: Şehir Merkezi, Moskova
 
Lenin’in Mozolesi
 
1924 yılından beri Kızıl Meydan üzerinde yer alan Lenin’in Mozolesi; gri, siyah ve kırmızı granit taşlardan inşa edilmiş olan piramit şeklinde bir yapıdır. 1924 yılında ölen ve ölümünün 56. gününde mumyalanmış olan Lenin, burada cam bir fanusun içinde yatmaktadır. Mozole, bulunduğu yerden sadece 2. Dünya Savaşı esnasında kısa bir süreliğine kaldırılmıştır.
 
Pazartesi ve cuma günleri kapalı olan mozole, haftanın diğer günleri 10.00 – 13.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir. Lenin haricinde Kızıl Meydan üzerinde ayrıca Stalin ve Maksim Gorki gibi önde gelen Rus düşünür, sanatçı, bilim ve devlet adamlarının da anıt mezarları bulunmaktadır.
 
Adres: Kızıl Meydan, Moskova
 
Aziz Basil Katedrali
 
1552 yılında Moğollara karşı kazanmış olduğu zaferi kutlamak amacıyla Çar IV. İvan tarafından yaptırılmış olan Aziz Basil Katedrali, Moskova ve Rusya’nın dünya çapında sembolü hâline gelmiş olan bir yapısıdır. Rengârenk soğan şeklindeki kubbeleri, katedrale masalsı bir hava katmaktadır.
 
Aziz Basil Katedrali, göz alıcı ve özgün bir yapı olarak şehirde yer alan pek çok diğer görkemli katedralden belirgin bir biçimde ayrılmaktadır. Katedral; merkez şapel ve çevresine sıralanmış olan kule biçimindeki 8 küçük şapelin birleşiminden oluşan dini bir komplekstir. Sovyet rejimi sırasında dini yapıların yıkımından mimarisinin farklılığı sayesinde kurtulmuş olan katedral, o yıllarda kapatılarak müzeye dönüştürülmüştür.
 
Dış dekorasyonunun aşırı görkemli ve renkli oluşu, kimi ziyaretçilerde iç dekorasyon açısından hayal kırıklığı yaratsa da; Aziz Basil Katedrali, birçok değerli dini obje ve tarihi belgeye ev sahipliği yapmaktadır. Katedral, salı günleri haricinde haftanın her günü 11.00 – 17.30 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Kızıl Meydan, No:4, Moskova
Telefon: (+7) 495 298 58 80
 
Kremlin Sarayı
 
Moskova şehrinin 1147 yılında kurulmasıyla aynı tarihte inşa edilen Kremlin Sarayı, şehre yüksek bir tepenin üzerinden bakan kırmızı duvarlarla çevrili 20 kuleli dev bir kaledir. Bir kompleks olan Kremlin Sarayı içerisinde; soğan şeklinde altın kubbelere sahip olan birçok kilise, saray, anıt, rezidans ve toplantı salonu bulunmaktadır.
 
1918 yılından komünizm rejimi gelene değin Çarlık Rusyası’nın kraliyet sarayı, günümüzde ise cumhurbaşkanlığı sarayı konumlarında bulunan Kremlin Sarayı, tarih boyunca Moskova’nın dini merkezi olmuştur.
 
Kremlin Sarayı içerisinde Rus kraliyet ailelerinin mezarlarını içeren bir mezarlık, kraliyet mensuplarının kullanmış olduğu muhteşem sanat eserleriyle dekore edilmiş olan Hz Meryem’in Göğe Yükselişi Kilisesi, Korkunç İvan’ın tacını muhafaza eden Bildiri Kilisesi, Büyük İvan’ın heykelini içeren Çan Kuleleri Kompleksi, Baş Melekler Katedrali ve Devlet Mücevher Fonu Müzesi bulunmaktadır.
 
Geçmişte Rusya’nın tüm ganimetlerinin toplandığı merkez olan Kremlin Sarayı, günümüzde bu paha biçilmez mücevherleri ve antika eşyaları bünyesinde yer alan Devlet Mücevher Fonu Müzesi’nde sergilemektedir. Kremlin Sarayı, perşembe günleri hariç haftanın her günü 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.
 
Adres: Kızıl Meydan, Moskova
Telefon: (+7) 495 695 41 87
Web: www.kremlin.museum.ru
 
Eski Arbat Sokağı
 
Eski Arbat Sokağı, Moskova’nın en turistik sokaklarından biridir. Sokak üzerinde hediyelik eşya tezgâhları, mağazalar, restoranlar ve kafeler bulunmaktadır ayrıca her taraf sokak sanatçılarıyla doludur.
 
Canlı, renkli ve hareketli bir sokak olan Eski Arbat üzerinde rastlayacağınız kafe, restoran ve mağazalarda pazarlık yapmak oldukça normal kabul edilmektedir ve pazarlıkla fiyatlar neredeyse yarı yarıya düşürülebilmektedir.
 
Adres: Smolenskaya semti metro çıkışı, Moskova
 
Bolshoi Tiyatrosu
 
1824 yılında inşa edilmiş olan Bolshoi Tiyatrosu, Rusya’nın en ünlü tiyatrosudur. Dünyaca ünlü opera ve bale topluluklarını bünyesinde barındıran Bolshoi Tiyatrosu, 1856 yılında çıkan bir yangının ardından tamamıyla yeniden inşa edilmiştir.
 
Rus neoklasisizminin en güzel örneklerinden biri olan Bolshoi Tiyatrosu, 8 kolondan oluşan ve üzerinde sanat tanrısı Apollo’nun ateşini barındıran bir verandaya sahiptir. İç dekorasyonunda kırmızı kadife kumaşlar ve altın renkli dev avizeler kullanılmıştır.
 
Dünyanın en büyük sahnelerinden birine sahip olan Bolshoi Tiyatrosu bugüne değin, en ünlü opera ve bale eserlerinin dünya premierlerine sahne olmuş ve Richard Wagner gibi değerli müzisyenlerin konserlerine ev sahipliği yapmıştır.
 
Adres: Teatralnaya Ploshchada, Moskova
Telefon: (+7) 495 292 92 70
Web: www.bolshoi.ru
 
Tretyakov Galerisi
 
İsmini kurucusu Pavel Tretyakov’dan alan Tretyakov Galerisi, 11. ve 20. yüzyıl arasında yaşamış dünya çapında ünlü Rus sanat ikonlarının eserlerini ve devrim öncesi zamana ait geleneksel Rus sanat formlarının en muhteşem örneklerini içermektedir.
 
Oldukça prestijli ve göz alıcı grafik, resim ve heykellerin bulunduğu galeri; Rus sanat koleksiyoncusu Pavel Tretyakov’un koleksiyonu arasından 2000 adet seçkin sanat eserini ve bu eserlerin sergilenmesi amacıyla galeri hâline dönüştürülmek üzere evini Moskova şehrine bağışlaması ile kurulmuştur. Galeri, salı – pazar günleri 10.00 – 17.30 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Lavrushensky Yolu, No: 10/12, Moskova
Telefon: (+7) 495 951 13 62
Web: www.tretyakovgallery.ru
 
Kurtarıcı İsa Katedrali
 
1839 yılında Kropotkinskaya bölgesinde inşasına başlanan Kurtarıcı İsa Katedrali, 1883 yılında kutsanarak halka açılmıştır. 1931 yılında savaş nedeniyle bombalanan katedral, savaşın ardından yeniden inşa edilmiştir. Yeniden inşası 2000 yılında tamamlanan altın kubbeli katedral için tam 360 milyon dolar harcanmıştır.
 
Kurtarıcı İsa Katedrali, dünyadaki en uzun Ortodoks kilisesi olma özelliğini taşımaktadır. Şehir merkezinden metroya binip, Kropotkinskaya durağında inilerek katedrale ulaşabilmek mümkündür.
 
Adres: Kropotkinskaya semti, Moskova
 
Pushkin Müzesi
 
1912 yılında Profesör Ivan Tsvetaev önderliğinde hayırsever milyoner Yuriy Nechaev Maltsov finansörlüğünde, zamanın ünlü mimarı Roman Klein tarafından inşa edilmiş olan Pushkin Müzesi, isminden anlaşıldığı gibi ünlü Rus şair Pushkin anısına değil, Rus İmparatoru 3. Alexander şerefine kurulmuş bir müzedir.
 
Empresyonist ve post empresyonist döneme ait göz alıcı birçok sanat eserini içerisinde barındıran müze, ayrıca Van Gogh, Gauguin, Picasso, Dufrenoy ve Matisse gibi ünlü ressamların prestijli eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Müze, salı – pazar günleri 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Volkhonka Sokağı, No: 12, Kurtarıcı İsa Katedrali karşısı, Moskova
Telefon: (+7) 495 203 79 98
Web: www.unog.ch
 
Novodevichy Manastırı
 
Novodevichy Manastırı, shutterstock, Image ID: 45741415
 
1500’lü yılların başında göz alıcı dev bir kale olarak inşa edilen, birçok kiliseyi içerisinde barındıran ve 17. yüzyıla ait mimari özellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen manastır, Moskova’daki en iyi korunmuş tarihi yapıların başında gelmektedir.
 
Manastırın içinde bulunan ünlü mezarlıkta Nazım Hikmet, Anton Chekhov, Nickolai Gogol, Konstantine Stanislavski, Nikita Khrushchev, Raisa Gorbachev ve Boris Yeltsin gibi dünyaca ünlü kişilerin mezarları bulunmaktadır. İçerisinde ayrıca çok değerli Rus resimlerinin, seramiklerinin ve tahtadan oyma figürlerin sergilendiği bir müze bulunmaktadır.
 
Manastır haftanın her günü 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilirken; içerisinde bulunan müzeyi salı – perşembe günleri 10.00 – 15.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: Novodevichy Sokağı, No:1, Moskova
 
Miraç Kilisesi
 
1532 yılında Kolomenskoe Köyü’nde o zamanlar yeni doğmuş olan, gelecekte Korkunç İvan olarak bilinecek olan Çar IV. İvan’ın doğumunun şerefine inşa ettirilen Miraç Kilisesi, Rus kilise mimarisinin Bizans mimarisiyle sentezlenmesiyle ortaya çıkmıştır.
 
Tahtadan sivri bir kubbeye sahip olan kilise, 1994 yılından bu yana UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Sade mimarisi ve bembeyaz rengiyle bir kuğu gibi göğe uzanan kilise, Rus kilise mimarisinin kilometre taşlarından biri olarak kabul edilmektedir.
 
Adres: Kuzey Bölgesi, Kolomenskoe Köyü, Moskova
 
Gorky Parkı
 
Gorky Parkı, Moskova’nın dinlence ve eğlence parklarından en ünlüsü ve prototip olarak ilk inşa edilenidir. Moskova Nehri’nin kıyısında kurulu olan bu büyük park içerisinde lunaparklar, dinlence mekânları, bir göl, bisiklet parkurları, yaz aylarında konser ve tiyatro oyunlarına ev sahipliği yapan, Yeşil Tiyatro adı verilen bir amfi tiyatro, tenis kortları, spor kulüpleri, at binme alanları, çay bahçeleri, kafeler ve çeşitli botanik bahçeler bulunmaktadır.
 
Kış mevsiminde buz pateni ve buzdan heykel yapma aktivitelerine kucak açan Gorky Parkı’nda yaz mevsiminde daha çok konser ve tiyatro etkinlikleri yer almaktadır. Park, her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Krymskiy Val, No: 9, Moskova
 
Devlet Müzesi ve Tsaritsyno Rezervi
 
Rusya sınırları içerisinde yer alan en büyük saray kompleksi olan ve mimarisiyle göz dolduran Tsaritsyno, 1775 – 1796 yılları arasında Büyük Katherine’in evi olması amacıyla inşa edilmiştir. Evine yerleşemeden yaşamını kaybeden Büyük Katherine’in ölümünün ardından terk edilen Tsaritsyno Sarayı, aradan geçen yüzyıllar sonunda harabeye dönüşmüştür.
 
1984 yılında devlet tarafından restore edilmesine karar verilen Tsaritsyno ve çevresini dev bir park gibi kaplayan doğal yaşam rezervinin yenileme çalışmaları 2007 yılında tamamlanmıştır.
 
Tsaritsyno Saray Kompleksi bünyesinde yer alan Devlet Müzesi; Rus el sanatlarına ait göz alıcı sanat eserlerine, geleneksel Rus resimlerine, heykel ve anıtlara ev sahipliği yapmaktadır.
 
Kompleksin çevresini saran, kimi kısımları park olarak dekore edilmiş olan doğal yaşam rezervi ise bilhassa botanik bahçeleriyle Moskova’nın bitki örtüsünü ve hayvan çeşitlerini gözler önüne seren dinlendirici bir mekândır.
 
Adres: Dolskaya Sokağı, No: 1, Moskova
 
Romanov Boyars Sarayı
 
Restore edilerek korunmuş bir yapı olan Romanov Boyars Sarayı, Romanov ailesinin Rusya yönetiminin başına geçmeden önce yaşadıkları ev konumundaydı. 16. yüzyılda Çar Michael Romanov’un dedesi, Korkunç İvan’ın eniştesi Nikita Romanov tarafından inşa ettirilmiş olan saray, 19. yüzyılda restore edilmiş ve müze olarak kullanıma açılmıştır.
 
Çarlık dönemi Rusya’sında aristokratların nasıl yaşadıklarını gösteren ve son dönem çarların hayatına ışık tutan bir müze olan Romanov Boyars Sarayı, 2 kattan oluşmaktadır. Sarayın alt katı, koyu renklerle ve derilerle bezeli erkeklerin zaman geçirmeleri için tasarlanmış bir alandır, ikinci kat ise o dönem zamanlarının büyük bir çoğunluğunu el işleriyle geçiren kadınlara yönelik daha ferah ve aydınlık bir atmosfere sahiptir. Saray, perşembe günleri haricinde haftanın her günü 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.
 
Adres: Ulitsa Varvarka Sokağı, No: 10, Moskova
Tel: (+7) 2495 298 37 06
 
Ostankino Sarayı
 
Ostankino Televizyon Merkezi ve VVT Fuar Alanı arasında yer alan 18. yüzyıl dönemine ait Ostankino Parkı ve içerisinde bulunan Ostankino Sarayı, bir zamanlar Rus Prenses Cherkassky’nin gayrimenkulleri arasında yer almaktaydı. 1743 yılında evlilik yoluyla aristokrat Sheremetev ailesine geçen saray ve çevresindeki park, uzun yıllar bu ailenin evi konumunda yer almıştır. Sheremetev ailesi park içerisine bugün dahi parkın göz bebeği durumunda olan bir açık hava tiyatrosu yaptırmıştır.
 
Neoklasik mimarisiyle göz kamaştıran saray binası, tamamen tahtadan inşa edilmiştir. Saray içerisinde Rusya’nın iki ünlü ailesi Sheremetev ve Cherkassky’lerden kalma sanat eserleri, değerli mücevherler, çiniler, seramikler ve altın yaldızlı mobilyalar yer almaktadır.
 
Saray ve park, 1918 yılında devletin himayesi altına geçerek müze olarak halka açılmıştır. Park içerisinde birçok klasik heykele, İtalyan ve Mısır dönemine ait heykellere, açık hava tiyatrosuna ve küçük bir kiliseye rastlanılmaktadır. Sarayı, haftanın her günü 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: Ostankinskaya semti, No: 5, VDNKh metro durağı, Moskova
 
Devlet Mücevher Fonu Müzesi
 
Kremlin Sarayı içerisinde yer alan Devlet Mücevher Fonu Müzesi, 1719 yılında Rus Çarı Büyük Peter tarafından kraliyet ailelerinin taç ve mücevherlerinin kendilerine ait değil de devlete ait olmasını ve Rusya sınırları içerisinde kalmasını sağlamak amacıyla kurulmuş bir devlet fonu müzesidir.
 
Rus kraliyet ailelerinin eşsiz mücevherlerine ev sahipliği yapmakta olan müze, daha önceki yıllarda Mücevher Odası adı ile St. Petersburg’daki Kış Sarayı içerisinde yer almaktaydı. Ancak 1914 yılında Alman istilasının baş göstermesi üzerine mücevherlerin daha emniyetli olan Kremlin Sarayı içerisinde barındırılmasına karar verilerek Moskova’ya taşındı.
 
Göz kamaştırıcı ve büyüleyici mücevher koleksiyonu içerisinde en çok göze çarpan parçalar arasında; Rusya’nın Büyük Kraliyet Tacı, mine işlemeleri ve mücevher süslemeleriyle ünlü birçok Faberge yumurtası, dünyanın en büyük safir taşı ve ünlü Orlov elması bulunmaktadır. Müze, perşembe günleri haricinde haftanın her günü 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.
 
Adres: Sobornaya Ploshad Sokağı, Kremlin Sarayı, Moskova
Tel: (+7) 495 229 20 36
Web: www1.minfin.ru
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Şehir merkezinden uzaklaşıp doğanın kalbinde bir gün geçirebilmek için şehrin hemen yakınında yer alan, huzurlu atmosferlerini korumayı başarmış yakın gezi alanlarından birini tercih edebilirsiniz.
 
Aziz Sergiev Teslis Manastırı
 
Moskova’nın 70 km kuzey doğusunda Sergiyev Posad ilçesinde yer alan Aziz Sergiyev Teslis Manastırı, Rusya’nın en büyük manastırı ve Rus Ortodoks Kilisesi’nin kutsal ruhani merkezi konumundadır.
 
1345 yılında dindarlığı ve sofuluğuyla ünlenen ve çevresine birçok insanı çeken Aziz Sergius ve cemaati tarafından inşa edilmiş olan manastır, zaman içerisinde Rus Çarları tarafından hep el üstünde tutulmuştur. Çarlar tarafından, hediye mahiyetinde manastıra dâhil edilen; eklemeler, kubbeler ve binalar manastırın 15. ve 18. yüzyıldan yansımalar sunan bugünkü mimari yapısının ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur.
 
UNESCO tarafından 1993 yılında Dünya Miras Listesi kapsamına alınan manastır, Rusya’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekânların ilk sıralarında yer almaktadır. İçerisinde dini ve ikonik resimlerin yer aldığı bir de müzeyi içerisinde barındıran manastır, hafta içi her gün 08.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Sergiyev Posad ilçesine; Moskova şehir merkezinde yer alan Yaroslavl İstasyonu’ndan, her 20 dakikada bir kalkan trenler aracılığı ile 30 dakikalık bir yolculuk sonunda ulaşılabilmektedir.
 
Adres: Moskova şehir merkezinin 70 km kuzey doğusu
 
Arkhangelskoe
 
Moskova şehir merkezinin 22 km batısında yer alan Arkhangelskoe, göz alıcı mimarisiyle ziyaretçilerini büyüleyen malikânesi ve onu çevreleyen dev parkıyla Moskova’nın gürültü ve kalabalığından kaçmak için en ideal mekânlardan biridir. 1670 yılında inşa edilen yapı, tarih boyunca birçok kez Rus aristokratları arasında el değiştirmiş ve son olarak Rusya’nın toprak zengini Prens Nikolai Yusupov’un evi konumunda bulunmuştur.
 
Yaşadığı dönemin önde gelen entelektüellerinden ve çapkınlarından biri olarak bilinen Yusuphov’un; Arkhangelskoe malikânesi içerisinde haremiyle birlikte yaşadığı, bu ev içerisinde sayısız kez felsefi tartışmalar yapmak için Voltaire’i ağırladığı ve ünlü şair Pushkin’e evinin kütüphanesini açtığı ve malikâne duvarlarında önde gelen Rus ressamlarından Anthony Van Dyck’in birçok eserine yer verdiği bilinmektedir.
 
Arkhangelskoe malikânesi, Rus aristokratlarının yaşam biçimleri hakkında derinlikli bilgi edinmenize olanak veren ve tüm tarihi yaşanmışlıkları hissetmenizi sağlayan büyüleyici ve huzurlu bir mekândır. Malikânenin etrafını saran Moskova Nehri’ne uzanan yemyeşil çiçeklerle dolu park ise, açık havada zaman geçirmeyi sevenler için adeta bir cennettir.
 
Moskova şehir merkezinde yer alan Tushkinskaya İstasyonu’ndan metroya binerek Arkhangelskoe durağında inip, indiğiniz noktadan her 20 dakikada bir kalkan 594 numaralı otobüse binerek malikâneye ulaşabilirsiniz. Arkhangelskoe kompleksi, pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Moskova şehir merkezinin 22 km batısı, Arkhangelskoe ilçesi
 
 
Ne Yenir?
​Birçok restoranın akşam geç saatlere dek açık bulunduğu Moskova, akşam yemeğini dışarıda yemek ve yemek esnasında uzun keyifli sohbetler edilebilmek için en ideal kentlerdendir. Japon, Ermeni, Amerikan, İtalyan ve Ukrayna mutfakları şehirde popüler olan uluslararası mutfaklardandır.
 
Geleneksel Rus mutfağı konusunda uzmanlaşmış yerel restoranlar Ring Bahçesi, Kitai ve Poklonnaya Tepesi semtleri civarında yer almaktadır. Kızıl Meydan ve Kiev İstasyon Meydanı civarında ise muhteşem deniz ürünleri mönülerine sahip restoranlar bulunmaktadır. Pushkinskaya, Tverskaya ve Teatralny Proezd semtleri ise daha çok uluslararası mutfaklardan örnekler sunan restoranları barındırmaktadır.
 
Temel yemekler…
 
Geleneksel Rus mutfağının temel öğeleri arasında yumurta, ekmek, kümes hayvanları ve av hayvanları etleri, balık ve deniz ürünleri, patates, tereyağı, bal, ekşi krema ve mantar bulunmaktadır. Moskova mutfağı uzun süren kış mevsimlerinde insanın içini ısıtıcı ve enerji verici yemekleri içermektedir.
 
Dünyaca ünlü Rus salatası, Moskova mutfağının vazgeçilmez salataları arasında yer almaktadır. Şehirde popüler olan bir diğer salata ise, ringa balığı, pancar, yumurta ve çeşitli sebzelerden oluşan shuba salatasıdır.
 
Moskova mutfağında çorbaların özel bir yeri vardır. Birçok sebzenin karıştırılarak ince ince kıyılmasından oluşan soğuk çorbaya okróshka adı verilmektedir.
 
Balık çeşitleri, patates, sebze çeşitleri, limon ve baharatların karıştırılmasıyla oluşan bir diğer ünlü Rus çorbası ise ukha’dır.
 
Yoğun bir tada sahip baharatlı ve ekşi bir çorba içmek isteyenlere ise solyanka çorbasını denemeleri tavsiye edilmektedir.
 
Kış mevsiminin en popüler çorbalarından biri ise ana malzemesi kabak olan ve zaman zaman etle de tatlandırılabilinen shchi çorbasıdır.
 
Ekşi krema, ekmek ve pancarla hazırlanan çorbaya ise borcsh çorbası adı verilmektedir. Moskova mutfağında etli mantının adı pelmeny, sebzeli mantınınki ise vareniky’dir.
 
Et parçalarının krema eşliğinde pişirilmesiyle hazırlanan beef stragonof ve tereyağı eşliğinde pişirilen kiev usülü tavuk; Rus mutfağının dünyaca ünlü spesiyalleri olarak Moskova mutfağında da yer almaktadırlar.
 
Tatlılar…
 
Moskova mutfağında tatlılar ya ana yemeğin ardından ya da kahvaltıda tüketilmektedirler. Vatrushka, el büyüklüğünde ortası krema veya tatlı krem peynir ile kaplı çöreklere verilen isimdir. Bu çörekler sıklıkla çay ve kahve eşliğinde tüketilmektedirler.
 
Ekşi krema, bal ve reçel eşliğinde servis edilen kreplere bliny, bu kreplerin daha kalın ve büyük olanlarına ise oladi adı verilmektedir. Pirozhky adı verilen elmalı pastane ürünleri, bal ve reçel eşliğinde sunulan köy peyniri tvorog ve tvorog peynirinden yapılan kızartılmış tostun üzerine reçel veya bal dökülerek servis edilmesinden oluşan syrniki, Moskova mutfağının favori diğer tatlıları arasında yer almaktadır.
 
Atıştırmalıklar…
 
Moskova mutfağında en popüler atıştırmalık havyar ve havyarla hazırlanan mezelerdir. Havyarın lezzeti kalitesine ve çeşidine bağlıdır. En lezzetli havyar, siyah havyar olarak bilinmektedir. Moskova mutfağında havyar genellikle kızartılmış ekmek ve tereyağı eşliğinde tüketilmektedir. Bir diğer geleneksel atıştırmalık ise kabak turşusu ve salatalık turşusudur.
 
Haşlanmış patates ve havucun mayonez eşliğinde ringa balığı etiyle karıştırılmasıyla oluşturulan seledka pod shuboy adı verilen püre kıvamındaki ezme ise ekmek eşliğinde tüketilen bir diğer popüler atıştırmalıktır. Kaynatılarak parçalara ayrılmış bir şekilde servis edilen dana dili ise daha çok içkiyle birlikte tüketilmesi tavsiye edilen bir meze türüdür.
 
Ne içilir?
 
Moskova’nın en meşhur içkisi hiç şüphesiz ki tüm Rusya’da olduğu gibi votkadır. Şehirde en popüler olan votka türleri arasında; stolichnaya adı verilen ballı votka ve pertsovka adı verilen biberli votka bulunmaktadır.
 
Semaverlerde demlenen ve şekerleri kıtlama yaparak tüketilen siyah çay, Moskova’da en popüler alkolsüz içecektir. Çayla yarış hâlinde olan bir diğer popüler içecek ise Rusların çok eski tarihlerden beri geleneksel alkolsüz içecekleri olan sbiten’dir. Çaya benzeyen sbiten içeceği; bal, nane yaprağı, karanfil, zencefil, tarçın, şarap ve meyve reçellerinin karışımının sıcak suyla demlenmesinden oluşmaktadır. Fermantasyona uğratılmış ekmekten elde edilen kvas, Rusya genelinde oldukça popüler olan bir diğer geleneksel içecektir.
 
Bir tür böğürtlen şurubu olan mors da şehirde sevilerek tüketilen alkolsüz içeceklerin başında gelmektedir. Ev yapımı votka samogon, komposto anlamına gelen kompot ve süt bazlı asitli bir içecek olan prostokvasha şehirde popüler olan diğer geleneksel içeceklerdir.
   
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Moskova, hem doğal güzellikleri hem de popüler eğlence aktiviteleriyle keyifli zaman geçirmenizi garantileyen bir şehirdir. Açık havada gerçekleştirilen eğlence faaliyetlerinden hoşlananlar; buzlar şehri Moskova’da kar turlarına çıkabilir, yakınlardaki kayak merkezlerini ziyaret edebilir ya da yemyeşil parklarda eğlenceli piknik aktivitelerine katılabilirler.
 
Eğlence için kapalı mekânları tercih edenler ise; Carnival ya da Casino Desperado gibi ünlü kumarhaneleri ziyaret ederek şanslarını deneyebilir ya da dünyaca ünlü Rus balesinin performanslarını görme şansı elde edebilirler.
 
Müzik
 
Rus müziği; Ortodoks kilisesi müzikleriyle Ukrayna müzik tınılarının, Çingene müziklerinin, Yahudi müziğinin ve klasik müziğin karışımından oluşmaktadır. Moskova içerisindeki popüler eğlence mekânlarında daha çok DJ’lerin performans sergiledikleri club müzik türleri, hip hop ve pop müzik çalınmaktadır.
 
Klasik müzik, Moskova’da popüler bir müzik türüdür. Moskova Uluslararası Sahne Sanatları Merkezi, şehirdeki en iyi klasik müzik performanslarının izlenebileceği mekânların başında gelmektedir.
 
Adres: Kosmodamianskaya Rıhtımı, No:8, Moskova
Tel: (+7) 495 730 10 11
Web: www.mmdm.ru
 
Tiyatro
 
Dünyaca ünlü Rus balesine ev sahipliği yapan şehir Moskova’da, sahne sanatları oldukça gelişmiştir. Sinema, bale ve tiyatro etkinlikleri; şehirde başı çeken eğlence aktiviteleri arasında yer almaktadır. Şehrin en ünlü tiyatroları arasında Bolshoi Tiyatrosu, Malyi Tiyatrosu, Vakhtangov Tiyatrosu ve Moskova Sanat Tiyatrosu bulunmaktadır.
 
Tiyatro, dans ve müziğin birleştiği sirk gösterileri, şehirde popüler olan bir diğer sahne sanatları gösterisi olarak kabul edilmektedir. Moskova’da bulunan sirkler, ciddi prodüksiyonlar eşliğinde hazırlanan görkemli gösteriler sergilemektedirler. Bu sirklerin en ünlüleri Moskova Devlet Sirki ve Tvestnoy Meydanı üzerinde yer alan Moskova Sirki’dir.
 
Vakhtangov Tiyatrosu
 
Moskova’nın mimarisiyle göz dolduran geleneksel tiyatro salonlarından birine sahip olan Vakhtangov Tiyatrosu, şehrin en iyi tiyatro performanslarına ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro binası içerisinde Moskova’nın 850. yıldönümü kutlamaları için yaptırılmış olan taştan bir çeşme ve Prenses Turandot’un altından bir heykeli bulunmaktadır.
 
Adres: Arbat Caddesi, No: 26, Moskova
Tel: (+7) 495 241 16 79
Web: www.vakhtangov.ru
 
Gece hayatı
 
Moskova, oldukça renkli bir gece hayatına sahiptir. Kitai Gorod semti, Arbat Sokağı ve Ring Bahçesi semtleri ve çevrelerinde farklı eğlence alternatifleri sunan birçok mekân bulunmaktadır.
 
Moskova’da gece hayatının kalbinin attığı bir diğer nokta ise, Tverskaya Sokağı ve çevresidir. Tverskaya Sokağı’nın güney bölgesinde yer alan Manege Meydanı’na ve Kızıl Meydan’a doğru şehrin en lüks ve en pahalı restoran, bar ve kulüpleri bulunmaktadır.
 
Festivaller
 
Moskova’da yerel kültürü yansıtan dini ve etnik festivallerin yanı sıra göz kamaştırıcı ve ışıltılı moda ve lüks yaşam festivalleri de gerçekleştirilmektedir.
 
Kış Festivali
 
Her yıl, aralık ayında başlayan ve yılbaşı gününe değin süren Kış Festivali kutlamaları İzmailovo Parkı içerisinde gerçekleştirilmektedir. Rus kültürünü ve yerel adetleri tanımak için en ideal festivallerden biri olan Kış Festivali kutlamaları; av etkinliklerinden, halk dansları ve yerel müzik gösterilerinden, kızak kayma yarışlarından ve Rus mitlerinde yer alan fantastik yaratıkların kılıklarına giren tiyatrocuların açık hava performanslarından oluşmaktadır.
 
Tüm halk tarafından coşkuyla kutlanan festival süresince festival alanında yerel Rus yiyecek ve içecekleri servis edilmektedir. Yerel halkın arasına karışmak, Rus kültürünü yakından tanımak ve yerel tatları denemek için iyi bir fırsat sunan Kış Festivali; yeni yılı karşılamak için değişik bir eğlence alternatifi oluşturmaktadır.
 
Maslenitsa Festivali
 
Her yıl mart ayı içerisinde düzenlenen Maslenitsa Festivali, Ortodoks Kilisesi’nin büyük perhizi Lent öncesinde kutlanan bir festivakdir. Lent perhizi, yumurta ve süt ürünlerinin tüketilmemesini amaçlayan bir oruç sürecidir. Krep Festivali olarak da bilinen Maslenitsa Festivali’nde amaç; perhiz öncesi yasaklı bu iki yiyeceği içeren kreplerden bolca tadabilmektir. Bir hafta boyunca tüm halkın doyasıya farklı şekillerdeki krepleri tükettiği bu festival Moskova’da gerçekleştirilen en lezzetli festivallerden biridir.
 
Festival kapsamında şehrin dört bir yanında bilek güreşi, geleneksel kıyafetli dansçıların gösterileri, ikonaların şenlik ateşinde yakılması ve kukla oyunları gibi farklı eğlence aktiviteleri düzenlenmektedir.
 
Milyonerler Fuarı
 
Her yıl 22 – 24 Ekim tarihleri arasında Crocus Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen Milyonerler Fuarı, Moskova’nın en göz kamaştırıcı fuarlarından biridir. Milyonerler Fuarı, her yıl birbirinden ilginç ve lüks astronomik fiyatlı ürünlere ev sahipliği yapmakta ve bu ürünlerin tanıtım şovları sayesinde ziyaretçilerine eğlenceli zaman geçirmelerini vadetmektedir.
 
Fuarda geçmiş yıllarda sergilenmiş ürünler arasında; altından yapılmış kahve makinesi, dünyaca ünlü 1,300,000 Euro’luk Bugatti arabaları ve elmaslarla süslü cep telefonları bulunmaktadır. Bu göz alıcı fuarı gezerek yeni lüks tüketim ürünlerinden haberdar olabilir, bu ürünlerin en az kendileri kadar çarpıcı tanıtım şovlarını izleyebilir ve bütçeniz dâhilindeyse biraz alışveriş yaparak keyifli zaman geçirebilirsiniz.
 
Spor
 
Moskova şehrinde en popüler olan spor dalı buz patenidir. Şehir içerisinde çok sayıda buz patenine yönelik spor tesisi bulunmaktadır. Bu yerlerden en ünlüsü Gorky Park’ta bulunan buz pistidir ancak burası aşırı kalabalık olabilmektedir. Kızıl Meydan üzerinde yer alan Bosco Rink, elit bir müşteri kitlesine hitap eder ve fiyatları daha yüksektir. Luzhniki buz pisti ise, şehrin profesyonel anlamda en donanımlı ve en iyi pistidir ancak burada da uygun çalışma saati bulmak genelde zordur. Buz pateni yapmak için diğer pist alternatifleri ise Izmaylovsky Parkı ve Chistye Prudy Parkı içerisinde bulunmaktadır.
 
Moskova şehrinde yer alan en büyük stadyum Luzhniki Stadyumu’dur.Luzhniki Stadyumu, aynı zamanda Avrupa’nın da 4. en büyük stadyumu olma özelliğine sahiptir. Luzhniki Stadyumu; günümüze değin 1998 – 1999 UEFA Kupası maçlarına, 2007 – 2008 UEFA Şampiyonlar Ligi finallerine ve 1980 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır.
 
Kulüp sporları haricinde şehirde yapılabilecek diğer spor faaliyetleri arasında golf, bowling, rafting, at binme, kayak ve snowboard bulunmaktadır. Kayak ve snowboard için şehrin hemen dışında yakınlarda yer alan birçok kayak tesisi bulunmaktadır. Tren veya metro kullanarak bu tesislere ulaşabilmek mümkündür.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Etiketler » Moskova Grup Uçak Bileti Al   » Moskova Grup Uçak Rezervasyonu   » Moskova Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Moskova Grup Uçak Bileti Al