İstanbul Mumbai Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Mumbai Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Mumbai’ye direkt uçuşlarla ya da Atina, Dubai, Medine, Frankfurt veya Delhi aktarmalı olarak gidiliyor. Aktarmasız uçuş süresi 6 saatken aktarmalı uçuşlarda bu süre 9 saate kadar çıkabiliyor. Türk Hava Yolları, Air India, Emirates, Lufthansa, Kingfisher Airlines, Jet Airways, Indian Airlines, Olympic ve Gulf Air gidebileceğiniz belli başlı hava yolları arasında yer alıyor. Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havaalanı (CSIA) şehir merkezinin 35 km kuzeyinde yer almaktadır.  Türk vatandaşları için vize gerekmektedir.
 
Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havaalanı
 
1674 yılında Batı Hindistan’daki Maharaşhtra imparatorluğunun kurucusu olan Chhatrapati Shivaji’den ismini alan havaalanı, Hindistan’daki en işlek havaalanları arasında yer almaktadır. Chhatrapati Shivaji havaalanı uluslararası ve yerel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Tek bir havaalanı gibi görülen ve bu yüzden de aynı isimle anılan ve aynı hava sahasını kullanan bu terminaller aralarında 4 km mesafe olacak şekilde yan yana inşa edilmişlerdir.
 
Toplamda içerisinde 2 uluslararası ve 2 yerel olmak üzere 4 terminal barındıran havaalanında; döviz bozdurma ofisi, kayıp eşya bürosu, bebek altı değiştirme odası, kafe ve restoranlar, dünya markalarının bulunduğu duty free alışveriş noktaları ve 2 Hint Bankası bulunmaktadır.
 
Adres: Chhatrapati Shivaji International Airport, Mumbai 400 099
 
Tel: (+91) 222 682 9000
Web: www.csia.in
 
Havalimanından ulaşım
 
Toplu Taşıma Araçları ile
 
Tren ile
 
Havaalanından 20 dakika uzaklıktaki Andheri durağından geçen trenlere binerek şehir merkezine (Churchgate durağına)  gidebilirsiniz. Gece saat 1’den sabah 4’e kadar çalışan trenlere özellikle kalabalık saatlerde binilmemesi; binmek durumunda kalınırsa da değerli eşyalara göz kulak olunması tavsiye edilmektedir. Kalabalık saatler sabah 08.30 – 10.30 arası ve akşam 17.30 – 20.00 arasıdır. Trenlerde ücrete dayalı olarak birinci sınıf, ikinci sınıf kompartıman ayrımı yapılmaktadır. Sadece kadınlara özel tren kompartımanları bulunmaktadır.
 
Otobüs ile
 
Havaalanının hemen dışından şehrin hemen her yerine giden otobüs bulabilirsiniz. Tek veya çift katlı otobüslere binerek şehri kolay ve eğlenceli bir yoldan keşfedebilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine direkt giden bir otobüs bulunmamaktadır. Havaalanından şehir merkezine aktarmalı gitmek için 30 Ltd, 91 Ltd veya 62 numaralı otobüslere binerek Kurla (Depot) durağında inebilir, oradan 365 numaralı otobüse binebilirsiniz.
 
Taksi ile
 
Buradaki taksiciler genellikle fazla ücret talep etmekle ünlü olduklarından ya binmeden ücret konusunda anlaşılmalı ya da mutlaka taksimetrenin açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. En iyisi havaalanındaki turist ofisinden ön ödemeli taksi hizmeti satın almaktır.
 
Araç kiralama
Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.
 Yedi çorak ada 3 asırlık bir değişim sonucu birleşerek, köprülerle ana karaya bağlanmış; gökdelenleri, göz alıcı köşkleri, ışıltılı sahil şeridi ve havalandırmalı alışveriş merkezleriyle bugünün Mumbai’sini oluşturmuştur. Hindistan söz konusu olduğunda Yeni Delhi tarihin, Kolketa kültürün,  Mumbai ise moda ve film sektörünün merkezi konumundadır.
 
Portekizliler; 16. yüzyılda Mumbai’yi ele geçirerek, şehre “iyi körfez” anlamına gelen “Bom Bahia” adını verirler. 1665 yılında adayı Portekizlilerin elinden alarak sömürgeleştiren İngilizler ise bu ismi İngilizcelileştirerek “Bombay” a çevirirler. İngiliz işgalinin bitmesinin ardından ise şehrin ismi, 1995 yılında Hint tanrıçası Mumba'dan türetilen "Mumbai" olarak değiştirilir. Bombay ismi resmi olmasa da hâlen birçok insan tarafından kullanılmaktadır.
 
Hindistan'ın Maharaştra eyaletinin başkenti olan ve 2009 yılında, küresel ekonomide önemli bir merkez hâline gelen şehir anlamına gelen “Dünya Alfa Kenti” seçilen Mumbai, dünyanın 3. en büyük, Hindistan'ın ise en büyük şehridir. Salsette adası üzerine kurulmuştur ve derin bir doğal limana sahiptir.
 
Hindistan'ın ticaret, finans ve kültür başkenti olarak bilinen Mumbai, Bollywood olarak da adlandırılan Hint Sinema endüstrisini içerisinde barındırmaktadır. Hindistan'ın diğer bölümlerinden yoğun bir göç alan Mumbai, içerisinde birçok farklı dili ve kültürü barındırmaktadır.
 
M.Ö. 2. yüzyıldan beri Koli ismiyle anılan yerel balıkçı halka ev sahipliği yapmakta olan Mumbai, M.S. 6. yüzyıla kadar başarılı bir biçimde Hint hanedanlarınca yönetilmiş; 14. yüzyılda Müslümanların istilasına uğramış ve 1534 yılında ise Sultan Gujara tarafından Portekizlilere teslim edilmiştir. 1665 yılında adayı ele geçiren İngiliz hükümeti 3 yılın ardından adayı 10 sterline Doğu Hindistan Şirketi’ne uzun süreli olarak kiralamıştır.
 
Adadaki doğal limanın varlığını keşfeden Doğu Hindistan Şirketi, Hindistan’daki ilk limanları burada inşa etmiş ve bunun sonucu olarak da ekonomisi gelişen adanın nüfusu hızlı bir artış göstermiştir. Amerikan İç Savaşı ve Süveyş Kanalı'nın açılması, bölgedeki ticareti arttırmış ve şehri Hindistan'ın ana merkezlerinden biri hâline getirmiştir.
 
Hindistan’a ait çelişkileri içerisinde barındıran Mumbai’ye gittiğinizde iki farklı şehri görmüş gibi hissedebilirsiniz. Gelenekselliliğin modernlikle köşe kapmaca oynadığı bu şehirde; lüks ve sefalet, İngiliz ve Hint âdetleri, İslam, Budizm ve Hinduizm gibi birbirinden oldukça uzak kavramları iç içe geçmiş bir biçimde deneyimlemek mümkündür.
 
 
Nereler Gezilir?
​Hindistan’ın Hollywood’u olan Mumbai şehrinin kendine özgü umut ve tarih dolu bir havası vardır. Mumbai’de mükemmel bir gün İngiliz - füzyon karışımı bir mimariye sahip olan etkileyici Victoria İstasyonu’ndan trenlerin hareket etmesiyle başlar. Kalabalık istasyon, Hindistan’ın diğer şehirlerine göre daha temiz ve geniş olan sokaklar, bu sokaklardan geçen 1950 yıllarına ait görkemli taksiler ve can alıcı kırmızılıktaki otobüsler otellerine varmak için bu yollardan geçen turistlerin şehrin renkli ve enerjik havasına hemen adapte olmalarını sağlamaktadır.
 
Büyüklüğü ve dünyadaki önemi bakımından Mumbai, birçok başkent şehrine göre daha güvenli sayılmaktadır. Buna rağmen daha güvenli bir gezi geçirilebilmesi için birkaç önemli ipucuna dikkat edilmelidir.
 
    Özellikle kuru mevsimde Mumbai’de tozlu hava düzeyi sağlıksız boyutlara ulaşmakta; yaz sıcağı ve nemle birleşerek dışarıda geçirilen zamanların tadını kaçırmaktadır. Bu yüzden gezi tarihleri en kurak mevsime denk getirilmemelidir. Mumbai’nin tadının çıkarılabileceği en uygun dönem havaların daha az sıcak olduğu Eylül – Nisan dönemidir.
 
 
    Özellikle tren ve otobüslerde hırsızlığa dikkat edilmelidir. Talebin az olduğu bölgelere doğru trenle yalnız yolculuk eden kadın yolcular, güvenlik sebebiyle trende daha kalabalık ve işlek olan ikinci sınıf kompartımanlarda yolculuk etmelidirler.
 
 
    Mumbai şehri de buna dâhil olmak üzere Hindistan’ın her yerinde mutlaka turistler ne yediklerine dikkat etmelidirler. Lüks, turistik restoranlar ve oteller haricinde bir yerde yemek yenirken kalın yapraklı bitkilerden oluşan yemeklerden, yumurta içeren mayonez gibi soslardan ve kıymalı yiyeceklerden uzak durulmasında fayda vardır. Özetle kaynamış, kızartılmış, fırınlanmış ve soyulmuş yani iyice pişirilmiş yiyeceklere sadık kalınmalıdır.
 
Gateway of India (Hindistan Geçit Yolu)
 
Hindistan Geçit Yolu, Mumbai’nin ilk akla gelen şehir simgesidir. Şehrin güney deniz kıyısında yer alan bu şaheser yapı 26 metre yüksekliğinde, sarı bazalt madeni ve güçlendirilmiş betondan inşa edilen dev bir kemer şeklindedir.
 
Hint – İslam mimarisi stilindeki Hindistan Geçit Yolu, 1911 yılında Mumbai’yi ziyarete gelen Kral 5. George ve Kraliçe Mary’nin anısına inşa edilmiş ve 1924 yılında resmi olarak halka açılmıştır.
 
1948 yılında Hindistan bağımsızlığına kavuştuğunda kral ve şehirdeki son İngiliz birlikleri bu kemerin altından geçerek gemilerine binip uzaklaşmışlar ve böylelikle Hindistan Geçit Yolu, şehrin özgürlüğünü simgeleyen bir anıta dönüşmüştür.
 
Adres: Colaba, Taj Mahal Hotel yanı, Mumbai 400 001
 
Prince of Wales Museum (Galler Prensi Müzesi)
 
Eski adı Chhatrapati Shivaji Maharaj Müzesi olan Galler Prensi Müzesi, 1905 yılında Galler Prensi 5. George’un temel atma törenine katılmasıyla inşa edilmeye başlanmıştır. 1914 yılında inşası tamamlandığında, Birinci Dünya Savaşı esnasında bir süre askeri hastane olarak kullanılmıştır. 1923 yılında Lady Lloyd tarafından müze olarak halka açılmıştır.
 
Hint – İslam stili mimarisiyle Hindistan Geçit Yolu (Gateway Of India) anıtının hemen yanında yer almakta olan müzenin dış yüzeyini kaplayan sarı mavi taşlar, Mumbai bölgesinde yer alan madenlerden çıkarılmıştır. Kulelerinde Hint mimarisinin yuvarlak kubbelerini, içerisindeyse İslam mimarisinin kemerlerini, yarı açık veranda ve pencere stillerini barındıran müzenin tavanı özellikle gökyüzünden bakıldığında bir yeryüzü işareti olarak görülecek biçimde tasarlanmıştır.
 
Sanat, arkeoloji ve doğal tarih olmak üzere 3 seçkin bölümden oluşan müzede eski Hint kutsal emanetleri, Gupta ve Maurya dönemlerine ait el işleri, Hint tarihinin en eski dönemlerine ait nadir bulunan sanat eserleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Nepal ve Tibet ülkelerine ait arkeolojik kalıntılara da ev sahipliği yapmakta olan müzede aynı zamanda çok değerli eski Buddist el yazmaları da bulunmaktadır. Bronz heykellere ayrılan büyük bir galeriye sahip olan Galler Prensi Müzesi’nde ayrıca modern Hint resimlerinden de örnekler bulabilmek mümkündür.
 
Adres: 159-161 Mahatma Gandhi Road Mumbai 400 023
Telefon: (+91) 222 284 4484
Web: www.bombaymuseum.org
 
Mani Bhavan (Gandhi Müzesi)
 
Mani Bhavan, Hint ulusunun babası olarak bilinen Mahatma Gandhi’den kalan gerçek bir hatıradır. 1917 – 1934 yılları arasında Hindistan’ın büyük özgürlük savaşçısı Gandhi’nin evi olan müze, Gandhi Müzesi olarak da bilinmektedir.
 
Hindistan’ın özgürlük hareketiyle ilgili birçok radikal kararı bu evde almış olduğu söylenen Gandhi’nin şahsi eşyaları, fotoğrafları ve onu anlatan kitapların sergilendiği müze, Hindistan’ın yakın tarihine ışık tutmaktadır.
 
Adres: Laburnam Road, Near Nana Chowk, Gamdevi, Mumbai 400 007
Telefon: (+91) 222 380 5864
Web: www.gandhi-manibhavan.org
 
Flora Fountain
 
Roman çiçek tanrıçası Flora’dan ilham alınarak 1864 yılında inşa edilen Flora Çeşmesi, şehrin güney kısmında yer alan Fort bölgesi yakınlarındadır. İş merkezi konumundaki bölgenin kalabalık ve karmaşıklığına rağmen Flora Çeşmesi’nden çevreye güçlü bir sükûnet ve huzur enerjisi yayılmaktadır.
 
Adres: Fort business district, South Mumbai
 
Churchgate (Kilise Geçidi)
 
Churchgate Güney Mumbai’nin iş merkezi konumundadır. İsmini içerisindeki Churchgate Tren İstasyonu’ndan alan, şehir merkezi konumundaki bölgede birçok işyeri ve banka bulunmaktadır. Bölgedeki en göze çarpan yer şehrin ulaşım merkezi konumundaki, sürekli kalabalık olan Churchgate Tren İstasyonu’dur.
 
Churchgate ismi asıl olarak tren istasyonundan yarım kilometre uzaklıkta yer almakta olan St. Thomas Church (St Thomas Kilisesi)’ten gelmektedir. İçerisinde Mumbai’nin en klas iş merkezi konumundaki Nariman Point Caddesi’ni barındıran Churchgate’in batısında tüm güzelliğiyle denize uzanan meydan Marine Drive yer almaktadır.
 
Churchgate aynı zamanda Mumbai Üniversitesi, Devlet Hukuk Üniversitesi, Jain Hind Koleji, Hint – Alman Eğitim Merkezi gibi birçok eğitim öğretim merkezinin de birleştiği yer konumundadır.
 
Victoria Terminus ( Viktorya Terminali)
 
Asıl adı Chhatrapati Shivaji Terminus (CST) olan ama eski adıyla Viktorya Terminali olarak bilinen bu tren istasyonu, Hindistan’da görülebilecek Gotik Viktoryen stilindeki en önemli eserdir.
 
Muhteşem yapısal tasarımına bir övgü olarak 2004 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Alanı olarak seçilen Viktorya Terminali, hâlen Mumbai’nin banliyölerine ve Hindistan’ın diğer ana bölgelerine giden trenlere ev sahipliği yapmaktadır.
 
1888 yılında İngiliz mimar F.W. Stevens tarafından inşa edilmiş olan göz alıcı yapı, mimari stiliyle şehre damgasını vurmuş ve Mumbai’nin “gotik şehir” olarak anılmasına yol açmıştır.
 
Adres: DN Road, Mumbai 400 001
 
Chowpatty Beach
 
Mubai’nin ünlü plajı Chowpatty Beach için fazla söze gerek yoktur. Şehre yapılan geziler Chowpatty Beach’e uğranmadan tamamlanmış sayılmaz. Her yaş grubu insan için popüler bir yer olan Chowpatty Beach; her akşam çeşitli yiyecek tezgâhları, dans göstericileri, baloncular ve kalabalık insan gruplarıyla dolup taşmaktadır. Günün yorgunluğunu atmak, farklı lezzetler denemek, taze hava almak ve kumsalda dinlenmek isteyenlerin gelebileceği en ideal mekândır.
 
Yıl boyunca Ganesh Chaturthi gibi birçok festivale ev sahipliği yapan Chowpatty Beach, gündüzleri ağaçların altında şekerleme yapanların mekânıyken, gece olduğunda tam bir karnaval alanına dönüşmektedir. Bu eğlenceli sahilde; Hintli falcılara, vücudunu değişik şekillere sokan akrobatlara, yılan oynatıcılarına ve maymun terbiyecilerine sıkça rastlayabilirsiniz.
 
Adres: Juhu, Mumbai, 400 007
 
Haji Ali Mosque ( Hacı Ali Camisi)
 
Müslüman derviş Hacı Ali’nin mezarının yer aldığı bu camiye, sadece Mumbai şehrinden değil Hindistan’ın dört bir yanından insanlar akın etmekte ve saygı göstermektedirler. Worli Körfezi’ndeki adacık şeklindeki kayalıkların üzerinde denize doğru uzanan cami, denizin mavi yansımalarıyla oldukça göz alıcı bir görüntü sergilemektedir.
 
Mumbai’nin simgelerinden biri hâline gelen Haji Ali Cami, 1431 yılında çok zengin bir Müslüman tüccar olan ve hacca gitmeden önce tüm dünyevi mal varlığını bırakan Hacı Ali tarafından yaptırılmıştır. Efsaneye göre hacca giden Hacı Ali, bu yolculuk esnasında ölmüş ve naşı bir sandıkta buraya getirilerek gömülmüştür. Bir diğer efsaneye göre ise Hacı Ali, caminin bulunduğu yerde sulara düşerek boğulmuştur. Din ve inanç farklılığına bakılmaksızın bir tapınak hâline gelen bu mekân, Perşembe ve Cuma günleri ziyaret edilmektedir.
 
Adres: Dargah Road Corner of Bhulabhai Desai Road and P. M. Malviya Marg
Mumbai 400 026
Telefon: (+91) 222 352 4221
Web: www.haji-ali.com
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Elephanta Caves ( Fil Mağaraları)
 
Eski adı Gharapuri olan ve Elephanta Mağaraları’na ev sahipliği yapan Elephanta Adası, Mumbai doğu sahilinden 10 km uzaklıkta yer almaktadır. UNESCO tarafından Dünya Miras Alanı ilan edilen ada, Mumbai yakınlarındaki en çok turist çeken bölgedir.
 
9. ve 13. yüzyıllar arası Silhara kralları tarafından inşa ettirilen, mağaraların içerisine oyulmuş dev heykeller adanın en önemli özelliğidir. Adanın içerisinde yer almakta olan 100 basamaklı taş merdivene tırmanarak adanın tepesine çıkıp cenneti anımsatan manzarayı görebilir; adada yer alan yedi mağara içerisinden en ünlü olan Mahesha – Murti mağarasını ziyaret edebilirsiniz.
Maymunlarıyla meşhur olan Elephanta Adası’nda bu sevimli hayvanları yakından gözlemleme şansı bulabilirsiniz. Ancak yine de turistlere bu konuda dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir. Gateway Of India’nın (Hindistan Geçit Yolu) hemen yanından kalkan motor seferleriyle, adaya yarım saatlik bir deniz yolculuğunun ardından ulaşılabilmektedir.
 
 
Ne Yenir?
​Bir gastronomi seyahati için tercih edilebilecek en uygun Hindistan şehri şüphesiz ki Hindistan’ın en kozmopolitan şehri olan Mumbai’dir. Mumbai’yi bu kadar özel kılan ise ilgi çekici menülere sahip Mumbai mutfağının yanı sıra, Hindistan’ın diğer bölgelerindeki en iyi yerel lezzetlerin de buradaki kaliteli restoranlarda sunulmasıdır.
Mumbai mutfağı şehri çevreleyen Maharashtra ve Gujarat bölgelerinin zengin ancak aşırı baharatlı olmayan mutfaklarından etkilenmiş bir mutfaktır. Mumbai mutfağını etkileyen diğer ana faktör ise 8. yüzyılda İranlıların ve Zerdüştlerin şehre olan göçüdür.
 
Hindistan’ın tüm kıyı bölgelerindeki mutfaklar gibi Mumbai mutfağında da balık ve Hindistan cevizi malzemelerinden oluşan yemekler ağırlıklıdır. Sebzeler tüm Hint mutfağında olduğu gibi Mumbai mutfağında da önemli bir tamamlayıcı malzemedir. Rendelenmiş Hindistan cevizi birçok yemek tarifinde kullanılmasına rağmen, Hindistan cevizi yağı Hint mutfağının genelinin aksine Mumbai mutfağında pek kullanılmamaktadır. Sebzelerle birlikte pişirilen ana malzemelerden bir diğeri ise fıstık ve kaju cevizidir. Mumbai mutfağında genel olarak yemekler fıstık yağı kullanılarak pişirilmektedir.
 
Mumbai Hindistan’daki en seçkin restoranlara sahip şehirdir. Yerel yemeklerin en kalitelileri genellikle lüks otellerin içerisinde yer almakta olan lüks restoranlarda bulunmaktadır. Bu restoranlar yerel halk için oldukça pahalı olsa da, Hindistan para birimi rupinin değerinin düşük olmasından dolayı turistlere göre oldukça uygun fiyatlıdır.
 
Baharatlar…
 
Bol baharatlı yemekleriyle ünlü Hint mutfağının kuşkusuz dünyaca en öne çıkan baharat çeşidi köridir. Ancak aslında Hindistan’da köri denilen bir baharat çeşidi bulunmamaktadır. Köri diye bilinen baharat, aslında birçok değişik baharatın harmanlanması sonucu oluşturulan bir çeşnidir. Hintli aşçılar pişirdikleri yemeklerde her gün en az 25 çeşit baharat kullanmaktadırlar.
 
Ekmekler ve tahıllar…
 
Hint mutfağında unlu yiyecekler roti adı altında genellenebilir. Roti grubunun en sade ürünü, kepek unu ve su karışımının kalın yağsız bir tavada kızartılmasıyla elde edilen bir çeşit ekmek olan Çapati dir.
 
Çapati ürününün sıcak bir şekilde tereyağı ya da kaymağa batırılması sonucu ise paratha denilen unlu mamul elde edilmiş olunur. Kızgın yağa atılarak kızartılan çapatiye ise puri denmektedir. Kachori ya da pakhora denilen ürün ise, çapari hamurunun içerisine çeşitli sebze ve baharatların katılarak kızartılması sonucu elde edilir.  Yağsız tavada kızartılarak elde edilmiş olan çaparinin tava yerine tandır ya da fırında pişirilmesi sonucu ise nan elde edilir. Bu hamur kepekli un ile değil de mercimek unundan yapılırsa bu defa elde edilen ürün güney Hint mutfağının bir ürünü olan dosa olacaktır.
 
Temel Yemekler…
 
Hint mutfağının en bilinen temel yemeklerinden biri Dhal adı verilen sulu mercimek yemeğidir. Sade bir Hint mutfağı öğünü dhal, pilav ve çapati ekmeğinden oluşmaktadır. Yaygın olarak tüketilmekte olan diğer yerel yemekler ise bezelye ve beyaz peynirin bir çeşit sos içerisinde pişirilmesinden oluşan matar paniir, patates ve bezelye karışımı bir türlü yemeği olan alu matar ve oldukça acılı patatesli nohut yemeği chole’dir.
 
8. yüzyıldaki göç zamanında gelen İranlıların şehre armağan ettiği, adı “zengin yemek” anlamına gelen, geleneksel kutlamalarda ve aile yemeklerinde sık sık servis edilen, koyun eti, işkembe, değişik mercimek türleri ve birçok sebzenin birleştirilerek pişirilmesi yoluyla elde edilen Dhan Sak yemeği Mumbai mutfağının en başta gelen yemeklerinden biridir.
 
Köri baharatına bulanan balığın değişik baharatlar, hint hurması ve Hindistan cevizi ile karıştırılarak pişirilmesi yoluyla elde edilen Min Vela Curry yemeği için genellikle tekir, uskumru ya da Kuzey Antik denizine özgü bir balık çeşidi olan pomfret tercih edilmektedir.
 
Sokak satıcıları tarafından en çok satılan yiyeceklerden biri olan Bhel Puri yemeği, puf ekmeklerin sosa batırılarak Hint turşusu ve pilav eşliğinde yenildiği bir atıştırmalık yemek çeşididir.
 
Vejetaryen Marathi tabağı diğer adıyla thali, Mumbai’de en çok tercih edilen yemek sistemlerinden biridir.  Dört bölüme ayrılmış bir tabakta baklagiller, pirinç, sebzeler, yoğurt veya kefir tarzı süt ürünleri, salata ve isteğe bağlı ek olarak tatlılardan oluşan bu tabak bir insanın günlük alması gereken besin değerlerini içerdiği için son derece sağlıklıdır.
 
Mumbai Stili Fast Food…
 
Mumbaililer hamburger veya sosisli yerine,  kendi icat ettikleri sebze ve baharatların karışımından oluşan Pav bhaji ve Bhelpuri gibi fast food ürünlerini yemeği tercih ederler. Bu tarz Mumbai atıştırmalıklarının çoğu, oldukça acı ve bol baharatlıdır.
 
Diğer atıştırmalık çeşitlerinden en meşhurları ise Vada Pav ve Pani Puri’dir. Vada haşlanmış patatesin nohut unundan yapılma bir hamurla kaplanıp kızgın yağda kızartılmasıyla oluşur; Pav ise yuvarlak ekmeğe verilen isimdir. Vada Pav, Mumbai’nin hamburgeri olarak da bilinir. Pani puri ise baharatlarla zenginleştirilen Brüksel lahanasının kızgın yağda kızartılan kandil çöreklerine benzeyen puf çöreklerle birlikte sunulmasından oluşmaktadır.
 
Mumbai’de sokaklarda satılan, insanların severek yedikleri birçok atıştırmalık vardır. Mumbai’nin efsane atıştırmalıklarını denemek için Zaveri Bazaar bölgesinin sonunda yer almakta olan Khau Galii ara sokağına ya da Chowpatty ve Juhu sahillerindeki atıştırmalıklar satan tezgâhlara uğrayabilirsiniz.
 
Pastane ürünleri ve tatlılar…
 
Tatlı sevenler için Hint mutfağı tam bir cennettir. Hint mutfağı tatlıları arasında özellikle sütlü tatlılar öne çıkmaktadır.
 
İneklerin kutsal sayıldığı bu şehirde taze ve kaliteli süt oldukça bol bulunmaktadır. Hint mutfağının sütlü tatlıları, bu sütlerin uzun süre kaynatılıp, suyunun uçurulmasının ardından geriye kalan süt özütü denen tortudan yapılmaktadır. Süt özütünün gülsuyu şerbeti ile tatlandırılarak üzerine kaymak konulması sonucu elde edilen tatlıya rasagulla; aynı süt özütünün daha yoğun bir kaymaksı dokuda tatlandırılmasına ise rasamalai denmektedir.  Muhallebi kaymak arası bir oluşuma sahip bir diğer sütlü tatlı ise bazı bölgelerde koya da denilen kalakand tatlısıdır.
 
Hint dondurmasına kufi denilmektedir. Barfi adındaki meyveli dondurmalı tatlı ise meyveli parfeye benzemektedir.
 
Yabancı olmadığımız bir tatlı türü olan helvanın havuç rendesiyle yapılması sonucu karachi helva ve gajar helva denilen tatlılar elde edilmektedir.
 
Gülsuyu ile yapılmakta olan lokma kızartmasına ise gulab jamun denmektedir.
 
Ne içilir?
 
Mumbai’de lezzetli çay ve kahveler sunan birçok kafe ve içecek tezgâhı bulunmaktadır. Özellikle mango, Hint ayvası, liçi meyvesi (kral meyvesi olarak da bilinen bir tür Çin meyvesi) gibi değişik egzotik meyve suları sunan içecek tezgâhları turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.
 
Mumbai’nin en meşhur içeceklerinden biri de Lassi dir. Tuzlu ayranın biraz daha katı kıvamlı ve şekerle tatlandırılmış hâli olan Lassi, sabah kahvaltılarında içerisine meyveler karıştırılarak da içilebilmektedir.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Mumbai şehrinde eğlence kavramı denildiğinde akla gece hayatının temel öğeleri olarak kabul edilen disko ve barlar, sayısız aktivite olanağı sunan eğlence parkları, ünlü Bollywood filmlerinin izlenebileceği sinemalar, etkileyici canlı performansların sergilendiği konser ve tiyatro salonları gelmektedir. Sahip olduğu çoklu kültür yapısının neşeli ve samimi insan profiliyle birleşmesi sonucu Mumbai şehri, turistleri hayal kırıklığına uğratmayan bir eğlence dünyası vaat etmektedir.
 
On beş günde bir çıkan kültürel aktivitelerin listelendiği Time Out Mumbai dergisini ve aylık yayınlanan, otel ve pansiyonlardan ücretsiz olarak temin edilebilen City Guide (şehir rehberi) broşürünü takip edebilirsiniz. (www.timeoutmumbai.net)
 
Müzik
 
National Center Of Performing Arts
 
Ulusal Sahne Sanatları merkezi’nde, ülkenin ilk profesyonel senfoni orkestrası olan Hindistan Senfoni Orkestrası’nın her sene 2 seri hâlinde, Eylül ve Şubat aylarında gerçekleştirilen konserleri dinlenebilmekte, Hint kültürünü yansıtan tiyatro ve dans gösterileri izlenebilmektedir.
 
Adres: NCPA Marg Nariman Point Mumbai 400 021
Tel:  (+91) 226 622 3737
Web: www.ncpamumbai.com
 
Nehru Centre
 
1972 yılında Ünlü Hint lider Jawaharlal Nehru anısına inşa edilmiş olan Nehru Centre; içerisinde bir gökevi, sahne sanatları merkezi, çok sayıda sergi ve konser salonu barındırmaktadır. Yerel ve ulusal sanatçıların performanslarının sergilendiği sahne sanatları gösterileri, aylık olarak çıkan etkinlik broşürlerinde duyurulmaktadır.
 
Adres: Dr. Annie Besant Road, Worli, Mumbai 400 018
Tel: (+91) 222 496 4676
Web: www.nehru-centre.org
 
Shanmukananda Hall
 
Tam adı Sri Shanmukhananda Chandrasekarendra Saraswathi Auditorium olan ama kısaca Shanmukananda Hall diye bilinen bu görkemli gösteri salonunda, müzik başta olmak üzere akla gelebilecek her türlü sahne sanatları gösterisi sergilenmektedir.
 
Hindistan’ın neredeyse tüm ünlü müzisyenlerinin en az bir kere konser vermiş olduğu bu ünlü mekân; Zubin Mehta yönetimindeki NewYork Filarmoni Orkestrası gibi uluslararası, büyük müzik topluluklarına da ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: 292, Comrade Harbanslal Marg, Mumbai 400 022
Tel: (+91) 224 030 2137
Web: www.shanmukhananda.org.in
 
Tiyatro
 
Mumbai; sürekli resitallerin, oyunların ve konserlerin sergilendiği kültür merkezleriyle doludur. Bu kültür merkezlerinin başta gelenleri arasında Bhartiya Vidya Bhavan, Cowasjee Jehangir hall, Birla Matusari, Tejpal Auditorium,  Shanmukhananda hall ve National Center for Performing Arts yer almaktadır.
 
Şehrin övündüğü en önemli tiyatro salonu Prithvi Theater’da geleneksel Hint drama performansları etkileyici ve başarılı bir biçimde canlı olarak izlenebilir.
 
Bhartiya Vidya Bhavan
 
Adres: Kulapati K M Munshi Marg Chowpatty Mumbai 400 007
Tel: (+91) 222 369 8085
 
Prithvi Theater
 
Adres: 20 Janki Kutir Juhu Church Road Mumbai 400 049 
Tel: (+91) 222 614 9546
Web: www.prithvitheatre.org
 
Sinema
 
Hayaller şehri Mumbai, Bollywood olarak da bilinen Hint film endüstrisinin beşiği konumundadır. Bollywood stüdyolarında her yıl yaklaşık olarak 800 yeni film çekilmektedir. 1913 yılından beri varlığını sürdürmekte olan Bollywood yerel halk için en büyük eğlence kaynaklarından biridir.
 
Mumbai’de klimalı, lüks multipleks sinemalardan, eski tip balo salonlarının yenilenmesi sonucu elde edilen gotik sinemalara kadar her kalite ve çeşitte sinemaya rastlamak mümkündür.
 
Eros
 
Adres: Eros Building, 42 Karve Road Churchgate Mumbai 400 020
Tel: (+91) 222 282 2335
 
Regal
 
Adres: Eros Apollo Pier Road, Opp. Museum Colaba Mumbai 400 005
Tel: (+91) 222 202 1017
 
Eğlence Parkları
 
Tüm dünyadaki başkentler gibi Mumbai de değişen eğlence trendlerine ayak uydurarak, sayısız eğlence parkı alternatifi sunmaktadır. Her yaş grubundan insana yönelik değişik aktiviteler barındıran eğlence parklarının içerisinde lunapark, su parkları, yemek yeme alanları, değişik gösteri sahneleri, gezinti bahçeleri ve oyun alanları bulunmaktadır.
 
Gece hayatı
 
Batı kültürünün etkisi Mumbai’de birçok gece kulübü, disko ve barın açılmasına ve Mumbai gece hayatının renklenmesine neden olmuştur.  Mumbai gece hayatının bu denli gelişmesinde Bollywood film sektörünün ve moda sektörünün de oldukça büyük bir etkisi vardır.
 
Gece gezmeyi seven turistler için sonsuz alternatifler barındıran Mumbai’de eğlence trafiği; otellerin lobilerindeki barlardan daha çok, dans edilen ve en gözde müziklerin çalındığı diskolarda gerçekleşmektedir. Colaba, Juhu ve Churchgate semtleri gece hayatının en yoğun olduğu bölgelerdir.
 
Festivaller
 
İçerisinde birden çok etnik yapı ve kültürel motif barındıran Mumbai şehrinde, yılın hemen her haftası; ayrı bir festival olarak kutlanmaktadır. Şehrin doğası gereği bu zengin mozaik yapı, festivallerde tüm canlılığı ve ihtişamıyla kendini göstermektedir.
 
Mumbai’de kutlanan dinsel festivallerden bir kaçı turistlerin de zevkle katılabileceği halka açık eğlence ve şenliklere dönüşmüştür.
 
Mumbai Festivali
 
Mumbai’yi Mumbai yapan tüm özelliklerin büyük hazırlıklar eşliğinde gösterilerle öne çıkarıldığı Mumbai Festivali, hükümet ve organizasyon firmaları tarafından gerçekleştirilen, Mumbailileri daha birbirine yakın ve sorumluluk sahibi yapmayı ve ayrıca dünyaya seslerini duyurmayı hedefleyen bir festivaldir.
 
Ocak ayının ikinci haftası başlayan ve ay sonuna dek devam eden bu büyük ve detaylı festival, aslında iç içe geçmiş birçok küçük festival gibi de düşünülebilir; içerisinde yemek festivali, spor festivali, dans festivali, sanat festivali, sinema ve tiyatro festivalleri, el sanatları festivali, müzik festivali, moda festivali gibi birçok festivali aynı anda barındıran bu büyük etkinlik süresince ayrıca dünya çapında ünlü artistlerin katıldığı organizasyonlar da gerçekleştirilmektedir.
 
Banganga Festivali
 
Malabar tepesinin üzerinde yer alan Banganga Gölü, Walkeshwar Tapınağı bölgesi içerisinde yer almaktadır. Bu tapınak Mumbai’yi 9. yüzyıldan 13.yüzyıla kadar yönetmiş olan Silhara hanedanı krallarınca inşa ettirilmiştir.
 
Maharashtra Tourism (MTDC) tarafından mistik Banganga Gölü etrafında düzenlenen bir etnik müzik festivali olan Banganga Festivali ocak ayı içerisinde gerçekleşmekte ve 2 gün sürmektedir.
 
Elephanta Festivali
 
Mumbai limanından 10 km uzaklıktaki Elephanta Adası’nda Şubat ayında gerçekleştirilen bu festival boyunca; Hint dansı, müziği, yiyecekleri, heykel ve güzel sanatları hakkında gösteriler izlenebilmekte, sergiler gezilebilmektedir. Eşsiz bir biçimde ışıklandırılan oyma mağara tapınaklarda yer alan gösteri ve sergilerde ünlü Hint sanatçılarına da rastlamak mümkündür.
 
Kala Ghoda Festivali
 
Kala Ghoda festivali,  Mumbai’nin göz alıcı zengin kültürüne katkıda bulunan her türlü sanat eserinin yer aldığı büyük bir sergiyi içermektedir. Dans, müzik, tiyatro, sinema, heykel ve resim gibi sanatın değişik dallarından eserlerin izlenebileceği sergi; şubat ayında gerçekleştirilmektedir.
 
Nariyal Poornima Festivali
 
Ağustos ayında gerçekleştirilen Nariyal Poornima Festivali - diğer adıyla Hindistan cevizi Günü’nde -  muson yağmurlarının bitimiyle balık sezonunun açılması kutlanmaktadır.
 
Boyanarak süslenen ve küçük yağ lambalarıyla ışıklandırılan kayıklarla denize açılıp, deniz tanrısına Hindistan cevizi ve suda yüzen çiçekler sunularak, yeni başlayacak balık sezonunun verimli olması dilenmektedir.
 
Ganesh Chaturthi Festivali
 
Ganesh Chaturthi Maharashtra sınırlarında kutlanan en coşkulu, uğurlu ve kutsal festival olarak bilinmektedir. Fil tanrı Lord Ganesh’in doğumunu kutlamak için, Ağustos ve Eylül ayları arasında gerçekleştirilen ve 10 gün süren bu festival, Mumbaililerce büyük bir ihtişam, fantezi, samimiyet, adanmışlık ve coşku içerisinde kutlanmaktadır.
 
Sokaklar, kocaman göbekli fil tanrı Lord Ganesh’in dev boyutlu heykel ve maketleri ile ve kendini ona adayan halk ile dolmaktadır. Sadece sokaklar değil şehrin hemen her kıyı ve köşesinde Lord Ganesh’in dev siluetleriyle karşılaşılmaktadır.
 
Festivalin son günü, bilgeliğin tanrısı olarak kabul edilen fil tanrı Lord Ganesh heykelleriyle sahillere giden Mumbaililer; vurmalı çalgılar eşliğinde dans ederek ellerinde taşıdıkları Lord Ganesh heykellerini suya bırakmaktadırlar.
 
Diwali Festivali
 
Ekim – kasım ayları arasında kutlanmakta olan Diwali festivali, dürüstlüğün ve ruhsal karanlığın kalkmasının zaferi sembolize edilerek ışığın festivali olarak adlandırılmaktadır. Her ev ve mekânın gaz lambaları ve mumlarla aydınlatıldığı bu festivalde,  şehirde bitmek bilmeyen havai fişek gösterileri yapılmaktadır.
Diwali festivalinde refah ve zenginlikle ilişkilendirilen tanrıça Lakshmi’ye tapılmaktadır. Hint yeni yılının başlangıcı olarak kabul edilen bu festivalde, havai fişekler eşliğinde refah ve zenginlik dolu bir yıl yaşanması için dualar edilmektedir.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Etiketler » Mumbai Grup Uçak Bileti Al   » Mumbai Grup Uçak Rezervasyonu   » Mumbai Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Mumbai Grup Uçak Bileti Al