İstanbul Phnom Penh Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Phnom Penh Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Türkiye’den aktarmalı olarak 21 saatlik bir uçuş sonunda Phnom Penh’e ulaşabilirsiniz.  
 
Phnom Penh’e sefer düzenleyen havayolu firmaları arasında KLM, Ethiad Airways, Malezya Havayolları, Egypt Air, Air France ve Qatar Airways bulunmaktadır. Bu havayollarının İstanbul’dan kalkan seferleri ile Avrupa veya Asya aktarmalı olarak Phnom Penh’e ulaşabilirsiniz.
 
Phnom Penh Havaalanı için 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Phnom Penh Havaalanı, şehir merkezinin 10 km batısında yer almaktadır. 1995 yılında havaalanı işletmesinin değişmesi sonucu, büyük bir yenilenme sürecinden geçen ulaşım merkezinin eski adı Pochentong Havaalanı’dır.
 
Kamboçya’nın en işlek hava trafiğine ev sahipliği yapan Phnom Penh Havaalanı’ndan şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilmek mümkündür.
Havalimanı içerisinde; duty free bölümü, birçok restoran, bar ve kafe, döviz bürosu, banka ve ATM’nin yanı sıra ücretsiz internet bağlantısı, mescit ve VIP lounge bulunmaktadır.
Adres: Phnom Penh’in 10 km batısı
 
Telefon: (+855) 23 890 520
Web: www.cambodia-airports.com
Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh, modernleşme sürecini devam ettirirken koloni dönemi Fransız cazibesini de korumayı başaran egzotik bir Güney Doğu Asya kentidir.
 
Efsaneye göre 1372 yılında Penh adında yerel halktan bir kadın, Mekong Nehri’nde dört Buda heykeli bulmuştur. Daha sonra, bu heykelleri korumak amacıyla yakınlardaki bir tepenin üzerine bir tapınak inşa edilmiştir. Tapınağın etrafı giderek gelişerek bugünkü Phnom Penh yani “Penh’in tepesi” şehrini oluşturmuştur.
 
Kamboçya’nın kültür ve ekonomi merkezi konumundaki Phnom Penh; otantik ve bohem atmosferiyle, egzotik ve doğal tatil rotalarından hoşlanan turistler için ilgi çekici adreslerden biridir.
 
Phnom Penh; Güney Doğu Asya’nın kalabalık, renkli ve nemli atmosferinde gizli egzotik hazineler keşfetmek ve yerel kültürü gözlemlemek isteyenlere yönelik alternatif bir tatil rotasıdır.
 
Tarih meraklılarını çarpıcı müze ve yapılarıyla büyüleyen şehir, keyifli bir sokak kahvesi kültürüne ve şaşırtıcı yerel lezzetlere sahiptir.
 
Mistik tapınakları ve otantik gece hayatıyla ziyaretçilerine unutulmaz seyahat anıları vadeden başkent; Güney Doğu Asya kültürünün en etkileyici yönlerinin gözlemlenebileceği eşsiz bir tatil güzergâhıdır.
 
 
Havalimanından ulaşım
 
Rikşa ile
 
Rikşa veya tuk tuk denilen triportörler, fazla valize sahip olmayan turistler için şehir merkezine ulaşmanın en pratik yoludur.
 
Rikşa şoförleri; genel olarak arkadaş canlısı, rahat ve sosyal insanlardır. Rikşalarda taksimetre bulunmadığından, binmeden önce gidilecek adresin belirtilmesi ve ücretin konuşulması önerilmektedir.
 
Taksi ile
 
Havaalanından şehir merkezine ulaşmanın bir diğer yolu, terminal çıkışlarında sıraya dizilmiş bir hâlde bekleyen taksilere binmektir. Phnom Penh taksicileri aksi ve sinirli tavırlarıyla ünlüdür.
 
Her ne kadar taksi daha güvenli ve konforlu bir ulaşım seçeneği olsa da; fazla valizi olmayan turistlere, şehir merkezine gitmek için rikşaya binmeleri önerilmektedir.
 
Taksilerde taksimetre uygulaması bulunmadığından, önceden gidilecek adresin belirtilmesi ve ücret konusunda anlaşılması tavsiye edilmektedir.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında dilediğiniz arabayı şoförlü veya şoförsüz şekilde, kolaylıkla kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna göz atınız.
 
 
Nereler Gezilir?
​Phnom Penh ve çevresinde Muson iklimi görülmektedir. Yıl boyunca sıcak ve nemli bir havaya sahip olan şehirde, haziran - ekim ayları arası yoğun yağış dönemidir.
 
Nisan ise kavurucu sıcaklıkların en yüksek noktaya ulaştığı aydır. Phnom Penh’i ziyaret etmek için en yumuşak hava şartları, kasım - şubat ayları arasında gözlemlenmektedir.
 
    Phnom Penh’te çok sayıda evsiz insan ve dilenci bulunmaktadır. Bu nedenle geceleri yalnız yürümemeye dikkat etmelisiniz. Dilencilerin genellikle turistik mekânların bulunduğu alanlarda toplanması nedeniyle, şehri keşfetmeye çalışan turistler sıkıntılı anlar yaşayabilirler.
 
    Phnom Penh sokaklarında yürürken çantanızı dikkatle korumanız önerilmektedir. Şehirde en fazla görülen suç, çanta kapkaççılığıdır.
 
    Turistik mekânlarda yanınıza arkadaşça yaklaşan yerel halktan tanımadığınız kişilerle sınırlı iletişim kurmanız ve evlerine asla konuk olmamanız tavsiye edilmektedir. Şehirde son yıllarda sıkça rastlanan bir dolandırıcılık yöntemi, turistleri eve davet ederek hileli kart oyunları ile paralarını çalmak veya hasta bir akraba için para vermeye zorlamaktır.
 
Ulusal Müze
 
1971 yılında Kmer stilinde kırmızı tuğlalardan inşa edilmiş olan Ulusal Müze binası; Fransız koloni dönemi geçmişini yansıtan, başlı başına görülmeye değer bir sanat eseridir.
 
Müze’de; 7. ve 14. yüzyıllar arası bölgede hüküm sürmüş olan Angkorian ve Kmer kültürüne ait paha biçilemez antikalar, resimler, heykeller, bronzdan yapılan dinî objeler, ağaç oyması biblolar ve seramik eşyalar sergilenmektedir.
 
Kmer kültürünü kronolojik açıdan incelemek isteyenler için en doğru adres olan Ulusal Müze, zengin içeriği ve İngilizce bilen tur rehberleriyle şehrin en prestijli kültür merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir.
 
Büyüleyici bir görünüme sahip tarihî müze binasının hemen önünde yer alan palmiye ağaçları ile donatılmış havuzlu bahçe, sıcak havadan bunalanlar ve doğada vakit geçirmek isteyenler için ferahlatıcı ve huzur verici bir dinlenme alanıdır. Müze, haftanın her günü 08.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: 13. Sokak, Phnom Penh
Telefon: (+855) 23 211 753
Web: www.cambodiamuseum.info
 
Kraliyet Sarayı ve Gümüş Tapınak
 
Kamboçya Kralı Norodom Sihanouk’un resmi rezidansı olan Kraliyet Sarayı, 20. yüzyıl geleneksel Kmer mimarisinin en göz alıcı örneklerinden biridir. Kraliyet Sarayı hâlihazırda kral tarafından kullanıldığından ancak sınırlı bölümleri gezilebilmektedir.
Kralın fillerinin durduğu Fil Pavyonu, Taç Salonu, Kraliyet Hazineliği, geleneksel Kamboçya danslarının sergilenmesi amacıyla özel olarak inşa ettirilmiş olan Chan Chaya Pavyonu, büyüleyici saray bahçesi ve Gümüş Tapınak; Kraliyet Sarayı içerisinde ziyaret edilebilecek bölümler arasında yer almaktadır.
 
Gümüş Tapınak, giriş salonunun zemininin gümüş kaplı olması dolayısıyla bu isimle anılmaktadır.
 
Phnom Penh’in en görkemli dinî yapılarından biri olan bu tapınak, dünyanın en değerli Buda heykellerinden ikisine; Zümrüt Buda ve Altın Buda’ya ev sahipliği yapmaktadır.
 
Tapınağın yaldızlı kaidesinde oturan kristal berraklığındaki Zümrüt Buda Heykeli güzelliğiyle ziyaretçileri büyülerken, 9.584 adet elmasla süslenmiş olan insan boyutundaki Altın Buda Heykeli ise ışıltısı ve ihtişamıyla göz kamaştırmaktadır.
 
Ayrıca tapınağın duvarları, 40 Kmerli ressam tarafından 1903 yılında yapılan ve Ramayana destanını anlatan tarihî fresk ve resimlerle doludur.
 
Kraliyet Sarayı ve Gümüş Tapınak, haftanın her günü 07.00 - 11.00 ve 14.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Sangkat Toul Svay Prey II Meydanı, 348. Sokak, No: 63, Phnom Penh
Telefon: (+855) 23 211 593
 
Phnom Tamao Vahşi Yaşamı Kurtarma Merkezi
 
Phnom Tamao, Kamboçya’da bulunan en büyük ve en kapsamlı hayvanat bahçesidir. Hayvanat Bahçesi olmasının yanı sıra vahşi yaşamı kurtarma merkezi olarak da hizmet vermeye devam eden bu mekânın en dikkat çekici özelliği, ev sahipliği yaptığı hayvanların tümünün rehabilitasyona muhtaç canlılar olmasıdır.
 
Phnom Tamao Vahşi Yaşamı Kurtarma Merkezi’nde yaşayan anne ve bebek şempanze, shutterstock, Image ID: 31026415
 
Mayan güneş ayıları, dev boyuttaki yarasalar, gümüş renkli Java maymunları, ayılar, Siyam timsahları, leylek ve flamingolar, filler ve baykuşlar merkezde görebileceğiniz birçok canlı türünden yalnızca birkaçıdır. Şehir merkezinden bir taksiye binerek veya araç kiralayarak 30 dakikada ulaşabileceğiniz Phnom Tamao Vahşi Yaşamı Kurtarma Merkezi, haftanın her günü 07.30 - 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Tro Pang Sap, Phnom Tamao banliyösü, Phnom Penh
 
Zafer Anıtı
 
Dev bir lotus çiçeğini andıran ve Özgürlük Anıtı adıyla da anılan Zafer Anıtı, 9 Kasım 1953 yılında Fransız hâkimiyetinden kurtulmayı temsil etmektedir.
 
Zafer Anıtı, günümüzde Özgürlük Günü ve Anayasa Günü gibi neşeli kutlama ve festivallerin mihenk taşı konumunda bulunmaktadır.
 
Yemyeşil bir park içerisinde yer alan Zafer Anıtı, birçok etkinliğin düzenlendiği bir nokta olarak popüler ve her daim kalabalık bir mekândır.
 
Şehrin hareketli temposundan kaçanları ağırlayan park, aynı zamanda büyüleyici güzelliği ile düğün fotoğrafları çektirmek isteyenler için de değerli bir lokasyondur.
 
Zafer Anıtı’nı ziyarete giden turistlerin büyük bir bölümü, geleneksel Kmer gelinlerini de gözlemleme şansına sahip olabilirler.
 
Düğün fotoğrafları çektiren gelin ve damat adaylarının fotoğrafını çekmek isterseniz, tatsız durumlar yaşanmaması için mutlaka izin almanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.
 
Adres: Norodom ve Sihanouk bulvarlarının kesişim noktası, Phnom Penh
 
Wat Ounalom Tapınağı
 
15. yüzyılda inşa edilmiş olan Wat Ounalom Tapınağı, şehrin en eski ve en önemli dinî yapılarından biridir. Wat Ounalom Tapınağı, Buda’nın kaşına ait olduğu söylenen tüy parçalarının korunması amacıyla inşa edilmiştir.
 
Yüzyıllar boyunca birçok önemli dinî obje ve esere ev sahipliği yapmış olan tapınak,
yerel rahiplerin yaşam alanıdır.
 
Renkli geleneksel kostümleriyle turistlere utangaç bir biçimde bakan rahiplerle, turist rehberleri aracılığıyla iletişim kurarak sizi kutsamalarını ve geleneksel ritüellerine davet etmelerini rica edebilirsiniz.
 
Wat Ounalom Tapınağı, her gün 06.00 - 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Samdach Sothearos Bulvarı, Phnom Penh
 
Wat Phnom Tapınağı
 
Phnom Penh’in ilk kurulduğu tepenin üzerinde yer alan Wat Phnom Tapınağı’na aynı zamanda tepe Tapınağı da denmektedir.
 
Şehrin en önemli mimari simgelerinden biri olan tapınak çoğu zaman, turist kafilelerinden ve dua eden yerel halktan oluşan yoğun kalabalıklara ev sahipliği yapmaktadır.
 
Wat Phnom Tapınağı’nın iç duvarları Ramayana Destanı’ndan ve Buda’nın günlük yaşamından kesitler sunan tarihî eserler ve freskler ile doludur.
 
Tapınakta yaşayan rahipler, kendilerine çiçek, yiyecek ve içecek gibi hediyeler sunulduğunda memnuniyetle kabul etmekte ve bunun karşılığında sizi kutsamaktadır.
 
Tapınağın önünde yer alan yemyeşil park, gençlerin ve piknik yapmayı sevenlerin popüler buluşma noktasıdır. Wat Phnom Tapınağı, haftanın her günü 06.00 - 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Norodom Bulvarı ile 96. Cadde’nin kesişim noktası, Phnom Penh
 
Nehir Kıyısı
 
Uygun fiyatlı otel, restoran ve bar seçeneklerine ev sahipliği yapmasıyla ünlü Nehir Kıyısı; şehir merkezinden kısa bir araba yolculuğu ile ulaşılabilen Boeung Kak Gölü kıyısına kurulmuş sevimli bir banliyödür.
 
Konaklama, yiyecek ve içecek gibi harcamalara fazla bütçe ayırmak istemeyen turistler için adeta bir cennet olan Nehir Kıyısı, Boeung Kak Gölü manzarasını izlemek ve yerel yaşamı yakından gözlemlemek için eşsiz bir adrestir.
 
Nehir Kıyısı’nda yer alan bohem barlar, egzotik ve lezzetli kokteylleriyle adlarından söz ettirmektedir.
 
Gece eğlenceleriyle de bir hayli hareketli olan Nehir Kıyısı’nda geç saatlere kadar vakit geçirmeyi isteyen turistlere; gecenin ilerleyen saatlerinde taksi bulamamaları ihtimaline karşın, uygun bir saatte şehir merkezine geri dönmeleri tavsiye edilmektedir.
 
Adres: Boeung Kak Gölü kıyısı, Phnom Penh
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Phnom Penh’in hemen dışında, Kamboçya tarihinin ve doğal güzelliklerinin gözlemlenebileceği farklı turistik mekânlar yer almaktadır.
 
Udong
 
Phnom Penh’in 40 km kuzey batısında yer alan Udong, 1618 - 1866 yılları arasında Kamboçya’nın başkenti konumunda bulunmuştır.
 
Geçmişte “kralların kenti” olarak anılan Udong ev sahipliği yaptığı çok sayıdaki tarihî mabet, tapınak ve Buddha anıtı ile UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır.
 
Arkeoloji ile ilgileneler için âdeta bir cennet olarak kabul edilen Udong’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken en dikkat çekici mekân, Kral Monivong’un Tapınağı - yerel dildeki adıyla - Chet Dey Mak Proum’dur.
 
Çatı bölümü dev bir oturan Budhha şeklinde inşa edilmiş olan yapı, büyüleyici bir mimariye sahiptir.
 
Phnom Penh şehir merkezinden hareket eden Kompong Chhnang otobüslerine binerek 40 dakikalık bir yolculuk sonunda Udong’a ulaşabilirsiniz.
 
Adres: Phnom Penh’in 40 km kuzey batısı
 
Sihanoukville
 
Phnom Penh’in plajlarıyla ünlü bölgesi Sihanoukville, deniz ve güneş keyfi yaparak rahatlamanızı sağlayacak ideal bir tatil mekânıdır.
 
Kamboçya’nın tek derin su limanı olan Sihanoukville’de, ince kumlu birçok küçük plaj ve bakir sahil bulunmaktadır.
 
Sahile nazır birçok bar ve restorana ev sahipliği yapan Sihanoukville’de, tipik bir tropik ada deneyimi yaşayabilirsiniz.
 
Sihanoukville’e, Phnom Penh şehir merkezinden bineceğiniz otobüslerle 3 saatlik bir yolculuğun sonunda ulaşabilirsiniz.
 
Adres: Phnom Penh’in 185 km güney batısı
 
 
Ne Yenir?
​Lezzet ve hijyen, Kamboçya mutfağını tanımlayan en önemli iki önemli kavramdır. Phnom Penh’i ziyaret ederken, seyahatiniz süresince kendinizi yerel kültürün ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan tatların büyüsüne teslim etmeye ve bu egzotik kültürün size getirdiklerinin keyfini sürmeye en baştan söz vermelisiniz.
 
Kamboçya mutfağı, Fransız kültüründen etkilenen lezzetli et ve sebze yemekleri ile egzotik yerel spesiyallerden oluşan iki ana akıma ev sahipliği yapmaktadır.
 
Kamboçya mutfağı içerisinde; Fransız, Vietnam, Tayland ve Endonezya kültüründen ögeler bulunmaktadır. Pirinç, sebze çeşitleri ve deniz ürünleri; Phnom Penh mutfağında en sık kullanılan yiyecekler arasında yer almaktadır.
 
Temel yemekler…
 
Phnom Penh mutfağında baharatlar ve soslar büyük bir öneme sahiptir. Prahok adı verilen fermente edilmiş balık ezmesi, bilhassa deniz ürünü spesiyalleri hazırlanırken balıkların tadını zenginleştirmek için kullanılan önemli bir sostur.
 
Bu sos genel olarak birçok yemeğin hazırlanışı esnasında kullanılır ve Kamboçya mutfağına özgü o eşsiz tadı veren en önemli malzemelerden biridir.
 
Muz yapraklarına sarılı bir şekilde servis edilen amok trey; hindistancevizli köri sosuyla buharda pişirilen bir balık spesiyalidir.
 
Loc lac, Phnom Penh mutfağında çok popüler olan bir salata çeşididir. Ana yemek olarak da tüketilen bu salata özel bir sos eşliğinde kızartılan biftek dilimlerinden ve marul, domates, biber ve salatalık gibi sebze çeşitlerinden oluşmaktadır.
 
Kamboçya mutfağında ızgarada pişirilmiş kalamara ang dtray meuk adı verilmektedir. Bu lezzetli deniz ürünü spesiyali Phnom Penh’te oldukça ünlüdür.
 
Pirincin fermente edilmesinden oluşan özel noodle eriştelerinin; yeşil köri sosu, limon otu, yeşil limon, zerdeçal, fasulye, muz çiçeği ve salatalık ile karıştırılarak servis edilmesinden oluşan sağlıklı ve lezzetli yiyeceğe nom banh chok adı verilmektedir.
 
Nom banh chok, Kamboçya’nın ulusal lezzetlerinden biri olarak kabul edilmektedir ve vejetaryenler için mükemmel bir yemek seçeneğidir.
 
Yerel halkın kahvaltıda tüketmeyi tercih ettiği bai sach chrouk ise; hindistancevizi sütünde baharatlarla marine edilen ve daha sonra kömür ateşinde pişirilen domuz etlerinin, pirinç pilavı ve chili sosu ile birlikte servis edilmesinden oluşmaktadır.
 
Tatlı chili, balık ve soya sosu eşliğinde tüketilen ve isteğe bağlı olarak üzerine fasulye filizleri, kızarmış yumurta ve mevsim sebzeleri konulabilen kızarmış noodle eriştelerine mi char adı verilmektedir.
 
Tatlılar…
 
Phnom Penh mutfağının en lezzetli tatlı çeşitlerinden biri num plae ai’dir. Num plae ai; pirinç unundan yapılan yuvarlak topların içerisine rendelenmiş palmiye ağacı şekerinin doldurulması ve sonrasında bu hamur toplarının haşlanmasından oluşmaktadır.
 
Haşlanan topların içerisindeki palmiye şekerleri eriyerek karamelize olmaktadır. Bu tatlı servis edilirken, topların üzerine susam ve rendelenmiş hindistancevizi eklenmektedir.
 
Num plae ai’yi tüketirken dikkatli olunması tavsiye edilmektedir. Benzersiz lezzetiyle ünlü bu yuvarlak toplar, birden çok sayıda ağza atıldığında yutma esnasında boğaza yapışıp boğulmalara sebep olabilmektedir. Bu sebepten dolayı num plae ai, halk arasında “koca öldüren tatlı” olarak da isimlendirilmektedir.
 
Cha houy teuk ise, sıcak bir günde serinlemek için tüketilebilecek en lezzetli ve hafif tatlı çeşididir. Agar jelâtininden oluşan saydam tatlı bir jöleden oluşan bu spesiyal; kırık buz, tropik meyve parçacıkları ve isteğe bağlı olarak renkli aroma şurupları ile birlikte servis edilmektedir.
 
Bobor trao; taro kökü ve pirinçten oluşan hindistancevizi soslu bir pudingdir.
 
Phnom Penh mutfağında tatlı niyetine yemeklerin ardından en sık tüketilen meyve çeşitleri arasında; muz, hindistancevizi, çarkıfelek meyvesi, liçi, ananas ve rambutan bulunmaktadır.
 
Çekirdekleri çıkarılmış bir dilim balkabağının içerisine yumurta akı, şeker ve hindistancevizi sütü konularak buharda pişirilen lezzetli tatlıya num sang khya l'peou adı verilmektedir.
 
Atıştırmalıklar…
 
Sokak tezgâhlarında satılan ve oldukça popüler olan bir yerel atıştırmalık, pirinç unundan elde edilen ve noodle adı verilen eriştelerdir. Pirinç erişteleri, genellikle acı köri sosuna bulanarak servis edilmektedir.
 
Fransız baget ekmeklerinin içerisine balık sosu, chili biberi ezmesi, soya sosu, domuz salamı, papaya turşusu, mayonez ve havuç dilimleri konulmasıyla elde edilen sandviçe num pang adı verilmektedir.
 
Muz kabuklarına sarılmış bir biçimde satılan yapışkan baharatlı pirinç kekine nom asom adı verilmektedir. Bu pirinç keklerinin hem tatlı hem de tuzlu çeşitleri bulunmaktadır.
 
Kamboçya sosisine kwah ko adı verilmektedir. Bu sosisin baget ekmeğin arasına konulmasından oluşan sandviç de şehirde oldukça popüler bir atıştırmalık çeşididir.
 
Lezzetli atıştırmalıkların yanı sıra Phnom Penh mutfağı, genellikle yol kenarlarında satışa sunulan radikal yiyeceklere de ev sahipliği yapmaktadır. Açık hava tezgâhlarında satılan ve ne olduğundan emin olamadığınız yiyeceklerden uzak durmanız tavsiye edilmektedir.
 
Ne içilir?
 
Taze hindistancevizi suyu, Phnom Penh’te oldukça popüler bir alkolsüz içecek çeşididir. Yerel halk, taze hindistancevizi suyunun her derde deva olduğuna inanmakta ve her gün en az bir kez bu lezzetli içeceği tüketmektedir.
 
Kmer içeceği adı verilen limonlu soda ve yeşil çay da, şehirde sıklıkla tüketilen diğer alkolsüz içecek çeşitleri arasında yer almaktadır.
 
Pirinç şarabı ve Angkor markalı yerel üretim bira da, popüler alkollü içeceklerdendir.
   
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Son yıllarda birçok alanda yaptığı yeniliklerle kalkınan bir başkent olan Phnom Penh; renkli ve hareketli gece hayatı, adrenalini yüksek spor aktiviteleri, sıcakkanlı halkı ve egzotik kültürüyle ziyaretçilerinin hoşça vakit geçirmelerini sağlamaktadır.
 
Mistik dinî törenlere meraklıysanız, turistik olmayan tapınaklardan birini ziyaret ederek rahiplerden bu konuda bilgi alabilir ve hatta yerel ritüellerle ilgili eğitimlere katılabilirsiniz.
 
Kamboçya’nın egzotik yönü ilginizi çekiyorsa, yerel dans kurslarına katılarak kıvrak figürler öğrenebilir veya yerel mutfağın çok özel spesiyallerini evinizde hazırlamak için kısa dönemli yemek kurslarına kayıt olabilirsiniz.
 
Müzik
 
Klasik Kmer müziği üç gruba ayrılmaktadır. Kraliyet törenlerine özgü müziğe pin peat, düğünlerde icra edilenlere phleng kar ve halk eğlencelerinde çalınanlara ise mahori adı verilmektedir.
 
Vurmalı ve üflemeli çalgıların yoğun olarak kullanıldığı Kmer müziği yumuşak ve tiz tınılara sahiptir. Kullanılan enstrümanlar ve müziğin yapısı, Hint ve Tayland geleneksel ezgileri ile büyük benzerlik göstermektedir.
 
Kamboçya genelinde, yerel müziğin yanı sıra pop müzik dinlenmektedir. Kamboçya pop müziği, ramvong (slow şarkılar) ve ramkbach (hareketli şarkılar) olarak ikiye ayrılmaktadır.
 
Fransız Kültür Merkezi
 
Fransız Kültür Merkezi içerisinde yer alan ve güçlü bir akustiğe sahip olan büyük konser salonu, klasik müzik ve geleneksel Kmer müziği gibi çeşitli prestijli konserlere ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: 218. Sokak, No: 184, Phnom Penh
Telefon: (+855) 23 721 382
Web: www.ccf-cambodge.org
 
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Kentin gelişiminde büyük rol üstelenen sanata, Phnom Penh’te çok büyük bir önem verilmektedir. Şehirde gölge tiyatrosu ve geleneksel dansın eşlik ettiği yerel tiyatro oyunları izlenebilmektedir. Oyunlar genellikle Kmerce ve Fransızca sergilenmektedir.
 
Souvanna Phum Tiyatrosu
 
Souvanna Phum Tiyatrosu, başkentin en prestijli kültür merkezlerinden biridir. Geleneksel dans şovlarına, gölge tiyatrosu oyunlarına ve yerel tiyatro gösterilen ev sahipliği yapan merkez, bilhassa cuma ve cumartesi akşamları popüler bir eğlence rotası hâline dönüşmektedir.
 
Adres: 166. Sokak, No: 99, Phnom Penh
Telefon: (+855) 23 987 564
Web: www.shadow-puppets.org
 
Gece hayatı
 
Phnom Penh renkli ve hareketli bir gece hayatına sahiptir. Başkentte gece hayatının kalbi; 51, 104, 174 numaralı sokaklarda ve Sisowath Limanı çevresinde atmaktadır.
 
The Strip adıyla bilinen 154. Sokak da, birçok eğlence merkezini içerisinde barındırmaktadır.
 
Apsara adı verilen Kamboçya geleneksel dansının icra edildiği dans kulüpleri Phnom Penh’te oldukça popülerdir.
 
Şehrin en prestijli ve lüks iki gece kulübü The Heart of Darkness ve The Foreign Correspondents Club’tır.
 
Nehir Kıyısı adı verilen bölge, otantik canlı müzik barları ve göl kıyısında yer alan sahil barı stilindeki uygun fiyatlı eğlence merkezleri ile ünlüdür.
 
Kaliteli bir canlı müzik performansı eşliğinde eğlenmek isteyenler Memphis Pub, Miles Jazz Café ve Equinox Bar’ı ziyaret edebilirler.
 
Festivaller
Phnom Penh; egzotik yerel kültürün tanıtıldığı renkli ve eğlenceli festivaller kadar, Batı kültürüne yönelik prestijli etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.
 
Chat Preah Nengkal Festivali
 
Her yıl 1 - 10 Mayıs tarihleri arasında Kraliyet Sarayı’nın hemen yanındaki alanda kutlanan Kraliyet Çiftçilik Festivali süresince şehirdeki tüm banka, şirket ve elçilikler kapanmakta ve ulusal tatil ilan edilmektedir.
 
Yerel tarım ve çiftçiliğin desteklenmesi ve tanıtılmasının amaçlandığı bu etkinlik kapsamında, geleneksel kostümler eşliğinde yerel müzik ve dans gösterileri düzenlenmekte ve yöreye özgü ürünlerin satıldığı Çiftçi Pazarları kurulmaktadır.
Phnom Penh halkını ve kültürünü tanımak için gidilebilecek eğlenceli bir etkinlik olan Chat Preah Nengkal kapsamında ayrıca yerel yemeklerin tadına bakılabilecek ziyafet sofraları da kurulmaktadır.
 
Su ve Ay Festivali
 
Her yıl 30 Ekim - 11 Kasım tarihleri arasında kutlanan Su ve Ay Festivali, Kamboçya’nın Mardi Gras’ı olarak ünlenmiştir. Balıkçılık sezonunun başlamasının kutlandığı bu coşkulu etkinlik, tüm şehrin katılımıyla renkli ve hareketli eğlencelere sahne olmaktadır.
 
Tonle Sap Nehri üzerinde düzenlenen kayık yarışlarıyla başlayan festival; kostümlü geçit töreni, konser ve dans gösterileri eşliğinde sürmektedir.
 
Uluslararası Müzik Festivali
 
Her yıl eylül ayında düzenlenen Uluslararası Müzik Festivali, klasik müzik odaklı bir etkinliktir.
 
The Art + Foundation kurumunun yönetiminde düzenlenen festivalin tüm geliri, Phnom Penh’te maddi yetersizlik nedeniyle eğitimini sürdüremeyen konservatuar öğrencilerini desteklemek için bir yardım fonuna aktarılmaktadır.
Her yıl farklı bir temaya sahip olan bu prestijli müzik etkinliği şehirdeki birçok kültür merkezinde gerçekleştirilmektedir.
 
Spor
 
Phnom Penh’te en popüler olan spor dalları, Uzak Doğu dövüş sanatlarıdır. Bunların arasında; geleneksel Kmer güreşi, Kmer kick boks sanatı pradal serey ve savunmaya yönelik bir dövüş tekniği sanatı olan bokator bulunmaktadır.
 
Uzak Doğu dövüş sanatları kadar popüler olan bir diğer spor dalı ise futboldur.
 
50,000 kişilik kapasitesiyle Phnom Penh Ulusal Olimpik Stadyumu, şehrin en büyük spor tesisidir. 1964 yılında inşa edilmiş olan stadyum, Kamboçya Ulusal Futbol Takımı’na ev sahipliği yapmaktadır.
 
Ayrıca stadyum içerisindeki tesislerde voleybol, basketbol ve tekvando müsabakaları da gerçekleştirilmektedir.
 
Şehirde merkezi bulunan diğer popüler futbol kulüpleri arasında Phnom Penh Empire, Khemara Keila FC ve Military Police yer almaktadır.
 
Ayak voleybolu sepak takraw, Güney Doğu Asya’da gittikçe popülerleşen bir spor dalıdır. Bu oyuna Phnom Penh’te chinlon da denmektedir.
 
Geleneksel bot yarışı, şehirde popüler olan bir diğer spor aktivitesidir. Phnom Penh’te gerçekleştirilebilen diğer spor aktiviteleri arasında yüzme, bisiklet, kürek ve atıcılık bulunmaktadır.
 
Şehrin dört bir yanında bisiklet kiralayan birçok dükkâna rastlanmaktadır. Phnom Penh’in yemyeşil park alanları kısa bir bisiklet turu için idealken, daha uzun ve efor gerektiren bir macera için Mekong Adası bisiklet turlarına katılmanız önerilmektedir.
 
Şehir merkezinden 3 saat uzaklıkta bulunan Sihanoukville, scuba dalışı ve yüzmekten hoşlananların ziyaret etmekten keyif alacağı plajlarla doludur.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Etiketler » Phnom Penh Grup Uçak Bileti Al   » Phnom Penh Grup Uçak Rezervasyonu   » Phnom Penh Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Phnom Penh Grup Uçak Bileti Al