İstanbul Taipei Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Taipei Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Ülkemizden Taipei’ye aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. THY, KLM, Alitalia, Malezya Havayolları, Singapur Havayolları, Asiana Airlines ve Korean Air aracılığı ile Avrupa veya Asya aktarmalı olarak bekleme süreleri dâhil 15 – 20 saatlik bir yolculuk sonunda Taipei’ye ulaşabilirsiniz.
 
Tayvan Taoyuan Uluslararası Havaalanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Taipei’nin 40 km güney batısında yer alan Tayvan Taoyuan Uluslararası Havaalanı, 2 terminale sahiptir. Tayvan’ın ana havaalanı olarak kabul edilen Tayvan Taoyuan’dan, hem iç hat hem de dış hat olmak üzere her gün yüzlerce uçuş gerçekleştirilmektedir.
 
Modern bir yapıya ve kaliteli hizmet olanaklarına sahip havaalanı içerisinde; Havacılık Müzesi, otel, banka, oldukça geniş bir free shop bölümü, internet kafe, birçok restoran, bar ve kafe, duş alma ve masaj olanakları sunan spa bölümü, VIP Lounge salonu ve döviz bozdurma bürosu bulunmaktadır.
Adres: Hangzhan S. Caddesi, No: 9, Dayuan ilçesi, Taoyuan
 
Telefon: (+886) 03 398 37 28
Web: www.taoyuan-airport.com
 
Havalimanından ulaşım
 
Otobüs ile
 
Tayvan Taoyuan Uluslararası Havaalanı’ndan şehir merkezine ve banliyölere ulaşımı sağlayan çok sayıda ekspres havaalanı otobüsü bulunmaktadır. Taipei yönüne giden ekspres havaalanı otobüsleri genel olarak Doğu Taipei ve Batı Taipei olarak isimlendirilmektedir. İki terminalin de çıkış noktalarında bulunan duraklardan her 10 – 15 dakikada bir hareket eden otobüsler ile 20 dakikalık bir yolculuk sonunda şehir merkezine varılmaktadır.
 
Aynı duraklardan kalkan ekspres olmayan ücreti daha ucuz normal halk otobüsleri de bulunmaktadır. Bu otobüsler; Taipei şehir merkezine varmadan önce Taoyuan, Nankan ve Kueishan gibi ilçelere uğrayarak daha uzun bir güzergâhı izlemektedir ve dolayısıyla bu araçlarla yolculuk süresi bir hayli uzamaktadır.
 
Tren ile
 
Tayvan Taoyuan Uluslararası Havaalanı’nın en yakınındaki tren istasyonu, Taoyuan Hızlı Tren İstasyonu’dur. Buradan Taipei şehir merkezi de dâhil olmak üzere Tayvan’ın birçok noktasına hızlı tren seferleri düzenlenmektedir.
 
Havaalanı terminal çıkışlarında bulunan duraklardan tren istasyonuna ulaşabilmek için her 15 dakikada bir hareket eden üzerinde Taoyuan High Speed Train Station yazan otobüse binebilirsiniz. İstasyondan Taipei şehir merkezine ulaşabilmek için, HSR trenlerinden birine binmeli ve Taipei Main Station durağında inmelisiniz.
 
Taksi ile
 
Taipei’de taksi ücretleri; toplu taşıma araçlarının ücretleri ile oranlandığında yüksek, ancak dünyanın genelindeki taksi fiyatları ile karşılaştırıldıklarında bir hayli ucuzdur. Şehirde çok sayıda bulunan taksiler, oldukça pratik ve hızlı bir ulaşım seçeneğidir.
 
Ancak Taipei’deki taksi şoförlerinin büyük bir çoğunluğu İngilizce bilmemektedir. Bu nedenle Çince bilmeyen turistlere, gidecekleri adresi daha önceden Çince yazdırarak yanlarında bulundurmaları tavsiye edilmektedir. Şehirdeki büyük otellerin geneli, ziyaretçilerine şehirdeki önemli mekânların Çince ve İngilizce isimlerinin karşılıklı olarak yazdığı bir broşür hediye eder.
 
Havaalanından Taipei şehir merkezine ulaşabilmek için, havaalanının içerisinde bulunan bilgi ofislerinden ön ödemeli taksi hizmeti satın alabilir ya da terminal çıkışlarında sıraya dizilmiş bir hâlde bekleyen taksilerden birine binmeyi tercih edebilirsiniz.
 
Shuttle servisleri ile
 
Tayvan Taoyuan Uluslararası Havaalanı’ndan şehir merkezine hareket eden birçok farklı firmaya ait ücretli shuttle servis olanağı bulunmaktadır. Bu firmaların en önde geleni Inter Airport Shuttle’dır.
 
Önceden rezervasyon yaptırılarak yer ayırtılan shuttle servisleri, müşterilerin uçak saatleriyle koordineli bir biçimde hareket etmektedirler. Oldukça konforlu ve lüks araçlardan oluşan shuttle servisleri ile 30 dakikalık bir yolculuk sonunda şehir merkezine varmak mümkündür.
 
Shuttle servisleri, diğer ulaşım yöntemlerine göre daha pahalıdır. Ancak şehirdeki birçok lüks otelin anlaşmalı olduğu ve müşterilerine ücretsiz bir biçimde sunduğu bu tür shuttle servis olanakları bulunmaktadır. Shuttle servisleri ile ulaşımı tercih edeceksiniz, otelinizi önceden arayarak böyle bir hizmetleri olup olmadığını öğrenmelisiniz.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz, dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.
 
Tayvan’ın başkenti Taipei, 18. yüzyılda keşfedilmiştir. İsmi “Tayvan’ın kuzeyi” anlamına gelen şehir, ülkenin ekonomik, politik ve kültürel merkezi konumundadır.
 
Sıcak havası, gökdelenleri, kalabalık sokakları, kaotik ve kozmopolit yapısıyla Taipei; ülkenin en renkli ve hareketli şehri olarak kabul edilmektedir.
 
Prestijli restoranları, ışıltılı alışveriş merkezleri, büyüleyici müze ve tapınakları ve huzurlu parkları ile Taipei; her yaştan ve her kültürden ziyaretçiyi kendine hayran bırakmayı başarmaktadır.
 
Astropikal Muson ikliminin etkili olduğu şehirde, kış mevsimi genellikle yağışlı geçmektedir. Yaz ayları süresince oldukça sıcak ve nemli bir havaya sahip olan bölge; ağustos - eylül ayları süresince genellikle şiddetli tayfunlara ev sahipliği yapar. Taipei’yi ziyaret etmek için en uygun dönem, nisan – temmuz ayları arasıdır.
 
 
Nereler Gezilir?
​Gece pazarlarından yayılan lezzetli aromaların nemli havayla bütünleşerek şehrin üzerine adeta bir rahiya gibi çöktüğü Taipei; kaplıcaları, gece hayatı, ışıltılı alışveriş merkezleri ve kalabalık sokaklarıyla Asya’nın en hareketli ve renkli şehirlerinden biridir.
 
Taipei ziyaretçilerine; Çin’deki tüm yerel mutfaklardan örneklerin bulunabileceği zengin gastronomi dünyası, tarihi mirasları ve özgün kültürel atmosferiyle Tayvan hakkında en sağlam izlenimlerin edinilebileceği geniş bir bakış açısı sunmaktadır.
 
Taipei seyahatinizin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat etmelisiniz.
 
    Gece saatlerinde taksiye binmeyi tercih edenlerin, güvenlikleri açısından yoldan herhangi bir taksi çevirip binmemeleri, telefonla prestijli taksi şirketlerinden ön ödemeli taksi hizmeti satın almaları önerilmektedir.
 
    Son derece güvenli bir şehir olan Taipei’de ağır suçlara rastlanmamaktadır. Ancak gece pazarlarını ziyaret ederken yan kesicilere karşı uyanık olmanız ve çantanızı dikkatli bir şekilde taşımanız önerilmektedir.
 
    Taipei’de doğa şartları zaman zaman oldukça güçleşebilmektedir. Tayfunların ve tropik fırtınaların oldukça sık görüldüğü şehirde, hava durumunu sıkı bir biçimde takip etmeniz ve risk söz konusu olduğunda konakladığınız yerden acil durum planlarıyla ilgili bilgi almanız önerilmektedir.
 
Taipei 101
 
Resmi adı Taipei Uluslararası Finans Merkezi olan ama tüm halk tarafından Taipei 101 olarak isimlendirilen göz alıcı gökdelen, 2004 – 2010 yılları arası dünyanın en uzun gökdeleni olarak kabul edilmekteydi. Ancak Dubai’deki Burj Khalifa inşa edildikten sonra dünyanın ikinci en uzun binası unvanına sahip oldu.
 
Taipei 101, sahip olduğu 101 kat içerisinde tam bir eğlence ve tüketim cennetidir. Bu dev merkez bünyesinde; sinema, alışveriş merkezi, sağlıklı yaşam ve spor kulüpleri, barlar, restoranlar ve muhteşem Taipei manzarasının panoramik olarak izlenebileceği gözlem kuleleri bulunmaktadır.
 
Büyüleyici bir mimariye sahip olan Taipei 101, Çinliler için kutsal bir bitki olan bambu formu dikkate alınarak tasarlanmıştır. Yapının ortasında binayı dik tutmaya yarayan ve dünyada sadece üç adet bulunan dev bir küresel ayarlı kütle amortisörü bulunmaktadır.
 
Ayrıca Taipei 101, Çin kültüründe bereketi temsil eden 8 sayısından ilham alınarak 8 ayrı bölüme ayrılmıştır. Kısaca Taipei’nin ortasında tüm ihtişamı ve modernliğiyle büyüleyici bir biçimde göğe yükselen bu yapı, detaylara dikkat edildiğinde pek çok açıdan ülkenin kültürel öğeleriyle bezenmiştir.
 
Taipei 101’ın bir diğer özelliği ise ziyaretçilerini en alt kattan 87. kattaki kapalı gözlem kulesine 37 saniyede çıkarabilen dünyanın en hızlı asansörüne sahip olmasıdır. Ziyaretçiler için, 91. katta bir de açık hava gözlem bölümü bulunmaktadır.
 
Her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında açık olan Taipei 101’i ziyaret etmek için akşamüzeri saatlerini beklemeniz, gözlem kulelerinden şehrin hem gündüz hem de gece görünümünü izleyebilmeniz açısından tavsiye edilmektedir.
 
Adres: ShihFu Caddesi, No: 45, Hsin Yi bölgesi, Taipei
Telefon: (+886) 02 8181 77 77
Web: www.taipei-101.com.tw
 
Chiang Kai-Shek Anıt Meydanı ve Ulusal Parkı
 
Yemyeşil Chiang Kai Shek Ulusal Parkı’nın içerisinde yer alan Chiang Kai Shek Anıt Meydanı, Tayvan’ın eski cumhurbaşkanı Chiang Kai Shek’in anısına inşa edilen bir anıt binasından, Ulusal Tiyatro ve Ulusal Konser Salonu’ndan oluşan bir komplekstir.
 
Ülke tarihinde önemli bir yere sahip olan eski cumhurbaşkanı Chiang Kai Shek’in anıt binası, büyük bir piramit şeklinde göğe uzanan mavi geleneksel çatılı göz alıcı bir yapıdır.
 
Meydan içerisinde ayrıca birbirlerine simetrik olarak inşa edilmiş olan geleneksel mimari harikaları Ulusal Tiyatro ve Ulusal Konser Salonu bulunmaktadır. Her sabah 08.00’de anıt binasının önünde bayrağın yarıya indirildiği ve muhafızların nöbet değişimi yaptığı ufak bir anma seremonisi düzenlenmektedir.
 
Chiang Kai Shek Ulusal Parkı içerisinde bulunan Çin stilinde yapay havuzlar ve bahçeler de en az şaşalı yapılar kadar görülmeye değerdir. Kompleksteki yapılar; her gün 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.
 
Adres: Zhongshan S. Caddesi, No:21, Taipei
Telefon: (+886) 02 2343 11 00
Web: www.cksmh.gov.tw
 
Lungshan Tapınağı
 
İlk kez 1738 yılında inşa edilmiş olan Lungshan Tapınağı, Merhamet Tanrıçası Guanyin’e ibadet etmek amacıyla kurulmuştur. Daha sonra birçok kez deprem, yangın gibi doğal afetler ve II. Dünya Savaşı esnasında bölgeye atılan bombalar tarafından yıkılan tapınak, her seferinde sabırlı Taipei halkınca yeniden aslına uygun olarak inşa edilmiştir. Tapınak, eski dönem Tayvan mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.
 
Şehirdeki en eski tapınaklardan biri olan Lungshan, aynı zamanda en otantik atmosfere sahip ibadethanelerden biridir. Büyüleyici tütsü kokuları ve ortama ışık katan hayalet para olarak adlandırılan dini ritüellerde yakılan bambu kâğıtlarının alevleri, tapınağa mistik bir hava katmaktadır.
 
Önünde birçok falcının ziyaretçilere gelecekten haberler vermek amacıyla tezgâh kurduğu tapınak, her gün 10.00 – 22.20 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.
 
Adres: Guangzhou Sokağı, No: 211, Taipei
Telefon: (+886) 02 2302 51 62
Web: www.lungshan.org.tw
 
Ulusal Saray Müzesi
 
Taipei şehir merkezinin hemen dışındaki yemyeşil araziler üzerine kurulmuş olan Ulusal Saray Müzesi, 650.000 parçalık paha biçilemez tarihi Çin objesi ve sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Dünyanın en büyük ve en prestijli Çin koleksiyonunu içerisinde barındırmasıyla ünlü müzenin en ilgi çekici bölümlerinden biri, dev bir yeşim taşının ustalıklı bir biçimde oyularak kabak formunda sergilendiği Yeşim Taşı Kabağı bölümüdür. 
 
Müzenin diğer en ilgi çekici kısmı ise; Qingming Parşömeni’nin sergilendiği bölümdür. Çin tarihinde büyük bir yeri olan karakalem çizimlerden oluşan Qingming Parşömeni, müzede sergilenen birçok obje gibi önceden Pekin’de muhafaza edilmekteydi. Ancak Çin Sivil Savaşı döneminde beraberinde olduğu birçok eser gibi Qingming Parşömeni de Taipei’ye getirilerek koruma altına alınmıştır.
 
Çin Hanedanlıklarını daha yakından tanımak ve büyüleyici tarihi mirasları yakından gözlemlemek isteyenler için Ulusal Saray Müzesi, haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Chih-shan Caddesi, 2. Bölge, No: 221, Shih-lin, Taipei
Telefon: (+886) 02 2881 20 21
Web: www.npm.gov.tw
 
Taipei Hayvanat Bahçesi
 
1914 yılında kurulmuş olan Taipei Hayvanat Bahçesi’nde Çin’e özgü hayvanlardan; uçan tilki, Asya siyah ayısı, panda ve pullu memelilerden Çin pangolini gibi ilginç canlılarla tanışabilirsiniz.
 
165 hektarlık dev bir alan üzerine kurulu olan hayvanat bahçesi içerisinde; Asya Tropik Yağmur Ormanı, Afrika Çölü, Savana gibi birçok tematik ekosistem oluşturulmuştur.  Kafeslerde değil de, kendilerine özgü oluşturulan bu özenli ortamlarda mutlu bir şekilde barınan yüzlerce hayvan türünü gözlemlemek, şehir gezinize biraz mola vererek doğada huzur bulmanıza ve eğlenmenize yardımcı olabilir.
 
Şehir politikası gereği, Taipei Hayvanat Bahçesi; Taipei’de yaşamın bir parçası olarak kabul edilmekte ve tüm halk tarafından maddi ve manevi olarak desteklenmektedir. Hayvanat Bahçesi’ndeki canlılardan biri öldüğünde, merkeze taziyeye gelen gözü yaşlı yüzlerce vatandaş görmek mümkündür.
 
Muzha semtinde yer alan hayvanat bahçesine trenle kolayca ulaşabilmek mümkündür. Taipei Hayvanat Bahçesi, her gün 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Hsinguang Caddesi, Muzha semti, Taipei
Telefon: (+886) 02 2938 23 00
Web: english.zoo.taipei.gov.tw/MP_104032.html
 
Taipei Yerlileri Shung Ye Müzesi
 
1994 yılında kurucusu ve yönetim kurulu başkanı C.F. Lin’in kişisel koleksiyonunu bu uğurda bağışlamasıyla resmi olarak halka açılan Taipei Yerlileri Shung Ye Müzesi’nde, Taipei’ye gelerek ilk yerleşimi kuran ve Taipei yerlileri olarak adlandırılan neslin zaman içerisinde geride bıraktığı miraslar sergilenmektedir.
 
Müze içerisinde; Taipei yerlilerine ait 1866 kültürel obje, 193 fotoğraf ve birçok sanat eseri bulunmaktadır. Yerlilerin günlük yaşamı, kültürel gelişimleri, örf ve adetleri gibi konularda derin izlenimler edinmenize olanak veren bu zengin içerikli müzeyi salı – pazar günleri 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: Chih-shan Caddesi, 2. Bölge, No: 282, Shih-lin, Taipei
Telefon: (+886) 02 2841 26 11
Web: www.museum.org.tw
 
Taipei Güzel Sanatlar Müzesi
 
Taipei Güzel Sanatlar Müzesi,1976 yılında devlet tarafından başkentin sanat yaşamını canlandırmak amacıyla kurulmuştur. Şehirdeki en prestijli sanat merkezlerinden biri hâline gelen müzede, toplamda 4303 adet sanat eseri sergilenmektedir. Bu eserler; 19., 20. ve 21.yüzyıla ait yerel ve uluslararası sanatçılara aittir.
 
Taipei sanat camiasını daha yakından tanımak ve yerel sanatçıların güncel eserlerine göz atmak için en doğru mekân olan Taipei Güzel Sanatlar Müzesi içerisinde; eserlerin röprodüksiyonlarının ve çeşitli hediyelik eşyaların satıldığı bir mağaza, geniş kapsamlı bir kütüphane, konferans salonu ve otantik atmosferiyle ünlü bir de kafe bulunmaktadır. Müze salı – pazar günleri 09.30 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Kuzey Zhongshan Caddesi, 3. Bölge, No: 181, Taipei
Telefon: (+886) 02 2595 76 56
Web: www.tfam.museum
 
Baoan ve Konfüçyüs Tapınakları
 
1805 yılında inşasına başlanan görkemli Baoan Tapınağı 25 yıl sonra 1830 yılında tamamlanmıştır. Baoan Tapınağı, İlaç Tanrısı olarak bilinen İmparator Baosheng’e ibadet amacıyla kurulmuştur.
 
Tapınak, günümüzde hâlen Taipei’nin en önde gelen dini mekânlarından biridir. Tapınağı süsleyen duvar resimleri ve heykeller, Taipei’deki manastırlarda görülebilecek en etkileyici eserler arasında yer almaktadır. Tapınak 2003 yılında UNESCO Asya – Pasifik Tarihi Miras ödülünü kazanmıştır.
 
Baoan Tapınağı’nın hemen yanında bulunan Konfüçyüs Tapınağı ise 1879 yılında Kuzey Tayvan’daki en büyük eğitim merkezi olarak inşa edilmiştir. Tapınak her yıl Konfüçyüs’ün doğum günü olan 28 Eylül’de, seremoniyi izlemek için gelen yerel ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.
 
Adres: Ha – mi Sokağı, No: 61, Dalongdong bölgesi, Taipei
Telefon: (+886) 02 2595 16 76
Web: www.baoan.org.tw, www.ct.taipei.gov.tw
 
Taipei Botanik Bahçeleri ve Ulusal Tarih Müzesi
 
Taipei Botanik Bahçeleri, yüzyıldan fazla bir süredir güzelliği ile Taipei halkına ilham vermektedir. Üzerlerinde lotus çiçeklerinin yüzdüğü büyüleyici göletleri ve rengârenk çiçek açan göz alıcı bahçeleriyle ünlü bu mekân içerisinde hayal dünyasına kapılıp gidebileceğiniz huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.
 
Taipei Botanik Bahçeleri içerisinde yer alan Ulusal Tarih Müzesi, 1955 yılında Japon mimari stilinde inşa edilmiştir. 1956 yılında restore edilen yapı, geleneksel Çin ve Ming mimarisini yansıtan dört katlı göz alıcı bir saraya dönüştürülmüştür.  Müze, Japon ve Çin hanedanlık dönemlerinden kalma renkli el boyaması çanak çömlek ve bronz heykel koleksiyonlarıyla ünlüdür.
 
Adres: Nan Hai Caddesi, No: 49, Taipei
Telefon: (+886) 02 2361 02 70
Web: www.nmh.gov.tw
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Taipei oldukça kalabalık ve hareketli bir başkenttir. Şehrin hararetli atmosferi, sıcak ve nemli hava ile birleştiğinde ziyaretçiler üzerinde yorucu bir etki yaratabilir. Şehir deneyiminize kısa bir mola verip, Tayvan’ın kırsal alanlarını keşfederek yenilenebilir ve seyahatinize bambaşka bir boyut katabilirsiniz.
 
Güneş ve Ay Gölü
 
Taipei’nin 140 km güney batısında yer alan Güneş ve Ay Gölü’ne, Taipei’deki herhangi bir tren istasyonundan binebileceğiniz HSR treni ile bir saatte Taichung’a giderek ve oradan da Nantou otobüsüne binerek bir buçuk saatlik ek bir yolculuk sonunda toplam iki buçuk saatte ulaşabilmeniz mümkündür.
 
Yemyeşil ormanlık dağların arasında bulunan kristal berraklığındaki Güneş ve Ay Gölü kıyısında Taipei bölgesinin en lüks oteli The Lau bulunmaktadır. Muhteşem bir doğa manzarasına sahip Güneş ve Ay Gölü’ne günübirlik değil de en az bir gün konaklamalı şekilde giderseniz, bu muhteşem tatil resortunda keyifli bir gece geçirme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Ayrıca göl manzarasını ve dağların dinginliğini gece saatlerinde deneyimleme lüksünü yaşayabilirsiniz. Bölgeye ulaşım gece saatlerinde mümkün olmadığından konaklamayı tercih etmeyen ziyaretçiler, maalesef gece atmosferinden mahrum kalacaklardır.
 
Güneş ve Ay Gölü’nün çevresi tarihi küçük tapınaklarla doludur. Ayrıca göl üzerinde botlarla çıkılan gezi sonunda gölün ortasındaki minik Lalu Adası’nı ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: Taipei’nin 140 km güney batısı
Telefon: (+886) 49 285 55 93
Web: www.sunmoonlake.gov.tw
 
Taroko Gorge
 
Tayvan’ın en nefes kesici doğa manzaralarından birine sahip 19 metre uzunluğundaki mermer kayaçlarından oluşan kanyon Taroko Gorge, aynı zamanda ülkenin yedi ulusal parkından biridir.
 
Taipei halkının favori günübirlik gezi rotalarından biri olan parkta; mermer tüneller içerisinde yürüyebilir, ip köprülerden adrenalin dolu karşıya geçme deneyimleri yaşayabilir ve Tayvan’ın en muhteşem manzarasına sahip ibadethanelerinden birini, Sonsuz Şelale Mabedi’ni ziyaret edebilirsiniz.
 
Taroko Gorge kanyonunun ilginç özelliklerinden birisi; 60 km’lik bir mesafede Tayvan’ın ince kumlu sahillerinden, dağların tepesindeki tropik yağmur ormanlarına çıkılabilmesidir.
 
Bu kısa ve dik yol sonunda deniz seviyesinin 3400 metre üzerinde bulunan panoramik manzarayı seyredebilirsiniz. Ulusal park içerisinde piknik yapabilir, şelalede yüzebilir, bölgeyi evleri olarak benimsemiş yüzlerce kuş türünü gözlemeyebilir ve çevrede bulunan sosyal tesislerden faydalanabilirsiniz.
 
Taipei’den Hualien yönüne hareket eden ekspres trene binerek 2 saatlik bir yolculuk sonrasında ulusal parkın giriş kapısının yakınında yer alan Sincheng istasyonuna ulaşabilirsiniz. Buradan park girişine kadar yürüyebilir ya da taksiye binmeyi tercih edebilirsiniz.
 
Adres: Taipei’nin 240 km güney doğusu
Web: www.taroko.gov.tw
 
Kaplıcalar
 
Taipei civarında şifalı kaplıcalarıyla ünlü birçok nokta bulunmaktadır. Bunların en popülerleri sülfürlü sularıyla meşhur Yangmingshan Ulusal Parkı ve Beitou bölgesi ve kristal berraklığındaki kokusuz kaplıca sularıyla tanınan Wulai bölgesidir. Bu üç bölgeye de Taipei’den trenle 30 dakikalık bir yolculuk sonunda ulaşılabilmektedir.
 
Beitou, Wulai ve Yangmingshan bölgelerinde birçok kaplıca tesisi bulunmaktadır. Bu tesisler; ücretlerine ve sundukları hizmetlere göre lüks spa merkezleri ya da halk kaplıcası olarak sınıflandırılmaktadırlar.
 
Tüm kaplıcalarda kadın ve erkekler için farklı bölümler oluşturulmuştur. Ancak tüm kadınlar veya tüm erkekler bir arada bulunmaktadırlar. Kaplıcalara tamamen çıplak bir şekilde girmek gerekmektedir, mayo giyilmesine dahi izin verilmemektedir. Ayrıca saçları mutlaka boneyle toplamak ve suya değmesini engellemek de titizlikle uyulması beklenen kurallardan bir diğeridir. Açık yarası olanlar, yüksek tansiyon ve kalp hastalarının kaplıcalara girmesi kesinlikle yasaktır.
 
Adres: Taipei’nin 10 km kuzeyi
 
 
Ne Yenir?
​Çin ve Japon mutfaklarının birleşmesinden oluşan Tayvan mutfağı, ülkenin geçirdiği tarihi dönemleri yansıtmaktadır. Taipei, ülke mutfağı içerisinde bulunan tüm yörelere has yemeklerin denenebileceği oldukça geniş alternatifler sunan bir gastronomi cennetidir.
 
Yerel mutfağın haricinde şehirde Kore, Çin, Japon, İtalyan, Vietnam, Hint, Thai, Orta Doğu ve Avrupa mutfaklarından lezzetli spesiyallerin denenebileceği birçok modern restoran bulunmaktadır.
 
Yerel mutfak söz konusu olduğunda şehrin en lüks ve modern restoranları; Kuzey Zhongshan, Doğu Zhongxiao, Anho ve Yonghe caddeleri üzerinde ve Huaxi Sokağı içerisinde bulunmaktadır. Shilin Gece Pazarı da, şehirdeki en özgün tatların denenebileceği en popüler uğrak noktalarından biridir.
 
Temel yemekler…
 
Domuz eti, yumurta, havuç ve mantarlı harcın ipliksi pirinç makarnası üzerine konularak servis edilmesine rice vermicelli adı verilmektedir.
 
Yağlı pirinç adı verilen popüler yemek ise; sebze soslu yağda pişirilen pirinç pilavının üzerine mantar, domuz eti parçaları ve kurutulmuş karides konulmasıyla elde edilmektedir.
 
Tainan dan zai noodles adı verilen mantı benzeri spesiyal, içerisinde karides ya da kırmızı et doldurulan haşlanmış ya da yağda kızartılmış büyük bohça şeklindeki mantılardan oluşmaktadır.
 
Ba wan, üzerine soya sosu dökülen içi isteğe bağlı olarak domuz eti, kırmızı et veya karidesle doldurulan dev mantılara denilmektedir. Eğer dev mantının hamuru tapyoka nişastasından yapıldıysa yemeğin adı değişerek rou yuan olmakta ve kırmızı tatlı – ekşi bir sosla birlikte tüketilmektedir.
 
Ah gei, kızgın yağda kızartılmış tofu parçalarının mantı içerisine koyulması ve mantının ağzının balık ezmesiyle kapatılmasından oluşmaktadır. Bu yemek; üzerine oldukça acı bir sos dökülerek servis edilmektedir.
 
Danshui balık köftesi ise; balık ezmesi, kırmızı et ve sarımsağın yoğrularak köfte hâline getirilmesi ve sebze suyunda pişirilmesinden oluşmaktadır.
 
Şehirde tüketilen favori çorbalardan biri; balık ezmesiyle tatlandırılan mürekkep balığı çorbası jiû-hî keⁿ’dir. Eel noodles ise, yılanbalığı eti içeren erişteli çorbaya verilen isimdir.
 
Tatlılar…
 
Nemin ve sıcaklığın yüksek olduğu Taipei’de tatlılar, genellikle yemek sonrası ferahlatıcı bir etkiye sahip olacak niteliktedir.  İsteğe bağlı olarak sıcak veya soğuk servis edilebilen çimen jölesine sian-chháu adı verilmektedir.
 
Şerbetle tatlandırılan ve içerisine meyve ve yemiş parçaları konulan tofu tatlısı, douhua olarak isimlendirilmektedir.
 
İncir benzeri bir meyve olan aiyu’nun tohumlarından yapılan ve buz eşliğinde servis edilen bir diğer jelâtin kıvamlı tatlı ise aiyu jölesi’dir. Dondurulmuş taro kökü ezmesinden elde edilen tatlıya, ō͘-á-peng denilmektedir.
 
Daire şekline sahip zukak kuway tatlısının en altındaki yeşil bölümü, pelin otu ezmesidir. Onun üzerinde pirinç nişastasından yoğrulmuş içi tatlı fasulye ezmesiyle doldurulan hamur katmanı bulunmaktadır.
 
Bao bing, isteğe bağlı olarak üzerine meyve, fındık, fıstık, karamel sosu gibi farklı aroma ve malzemeler katılabilen tıraşlanmış buz parçalarından oluşmaktadır.
 
Tayvan’a özgü bir krep çeşidi olan popiah kreplerine lumpiah da denilmektedir. Çok ince ve kıtır kıtır olma özelliğine sahip bu kreplerin içine isteğe bağlı olarak hem tatlı hem de tuzlu malzemeler konulabilir ve dürüm gibi tuzlu ya da çikolatalı krep gibi tatlı niyetine tüketilebilirler.
 
Atıştırmalıklar…
 
Gece pazarının en popüler atıştırmalıkların biri hiç şüphesiz ki kötü kokulu tofu adını taşıyan spesiyaldir. Adı gibi gerçekten de fermente edilmiş kare biçimindeki tofu parçaları etrafa ilk başta dayanılması güç bir koku salarlar. Ancak koku bölümünü es geçip tatmayı deneyebilirseniz size farklı bir lezzet sunar.
 
Türkiye’den Tayvan’a yıllar önce götürülen ve shawarma adı verilen dönerli sandviç ise bir diğer popüler atıştırmalık çeşididir.
 
Scallion pancakes; üst üste birkaç kat konulan ince kreplerin doğranmış yeşil soğan ile birlikte tüketilmesinden oluşmaktadır. Hafif tatlımsı bir tada sahip olan kızartılmış glütenli pirinç topları da, şehirde sıklıkla tüketilen atıştırmalık yiyecekler arasındadır.
 
İstiridye omleti adı verilen orijinal adıyla ô-á-chian; tapyoka nişastası, yumurta, Garland krizantemi yaprakları ve istiridyeden oluşan popüler bir atıştırmalık omlet çeşididir. Bu omlet, tatlımsı orta acılıktaki bir sosla birlikte tüketilmektedir.
 
Şehrin bir diğer favori atıştırmalığı tōa-tn̂g pau sió-tn̂g’dir. Bu spesiyal, Tayvan’a özgü tatlı domuz sosisinin ızgarada pişirilmesi ve ardından yine ızgarada pişirilmiş olan tuzlu yapışkan pirinç sosisine sarılmasından oluşmaktadır. Daha sonra sosislerin üzerine maydanoz, sarımsak, karabiber ya da soya sosu gibi ek malzemeler ilave edilmektedir.
 
Ne içilir?
 
Tayvan’a özgü alkollü içecekler, bir hayli sert olmalarıyla ünlüdür. Bir tür tahıl likörü olan kaoliang, bu içeceklerin en önde gelenidir. Taipei ve civarında dünyanın en kaliteli pirinç şarapları üretilmektedir. Bunlara shaoxing adı verilmektedir.
 
Tayvanlılar çok fazla bira tüketen bir toplumdur. Ülkenin en meşhur birası, kendi üretimleri olan ve arpanın yanı sıra içinde penglai pirinci de bulunan özel bir lezzete sahip Tayvan Birası’dır.
 
Taipei’nin simgesi olan çay çeşidi; Yüksek Dağ Oolong’u ve Tie Guan-yin’dir. Yüksek Dağ Oolong’unun, rengi açık ve içimi hafifken, Tie Guan-yin koyu bir renge ve daha aromatik bir tada sahiptir. Şehirde özel çay seremonilerinin deneyimlenebileceği birçok çay evi bulunmaktadır.
 
Kabarcıklı çay, boba çayı ya da incili sütlü çay olarak isimlendirilen içecek; çiğnenebilir tapyoka taneciklerinin eklendiği bir sütlü çay çeşididir. Doujiang adı verilen soya sütü de sıcak ve soğuk olarak tüketilebilen bir diğer popüler içecek çeşididir. Çay kültürünün yanı sıra Taipei’de kahve kültürü de bir hayli gelişmiştir. Şehirde Starbucks başta olmak üzere birçok kahve zinciri kafe bulunmaktadır.
 
Nemli ve sıcak havası dolayısıyla Taipei’de en popüler olan içeceklerin başında taze sıkılmış buzlu meyve suları gelmektedir. Mango, papaya, narenciye türleri, karpuz ve kavun başta olmak üzere birçok meyvenin suyundan oluşan meyve suyu kokteylleri sıcaktan bunalanları serinletmektedir.
   
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Aşırı nemli sıcak havayı görmezden gelebilirseniz, Taipei oldukça renkli ve eğlenceli bir şehirdir. Sıcağa dayanıklıysanız büyüleyici tarihi mekânların, manastırların ve muhteşem güzellikteki doğa manzaralarının keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca şehirde çocuklar ve hâlâ çocuk kalmayı başarabilenler için, birçok temalı eğlence parkı da bulunmaktadır.
 
Sıcaklarla arası olmayanlar için ise klimalı alışveriş merkezleri, müzeler ve sanat galerileri mutlaka uğranması gereken duraklar arasındadır. Oldukça misafirperver bir toplum olan Tayvanlıların arasında kendinizi onlardan biriymiş gibi hissedebilir ve yerel kültürü daha yakından tanıma şansına sahip olabilirsiniz.
 
Müzik
 
Geleneksel Tayvan halk şarkılarına holo adı verilmektedir. Genellikle din ve kahramanlık temaları içeren bu şarkılar icra edilirken kullanılan en popüler müzik aletlerinden biri, bir çeşit kopuz olan yueqin’dir.
 
Opera, Tayvan’da oldukça gelişmiş bir müzik türüdür. Yerel operaya Hakka adı verilmektedir. Bayin, ülkede popüler olan bir enstrümantal müzik türüdür. Ayrıca yerel pop, rock ve metal müzik gruplarının şarkıları da sıklıkla kulüp ve diskolarda çalınmaktadır.
 
Zhongshan Konser Salonu
 
1936 yılında inşası tamamlandıktan sonra büyüleyici mimarisiyle dikkatleri üzerine çeken Zhongshan Konser Salonu, geçmişte kraliyet törenleri için kullanılmaktaydı. Günümüzde ise Taipei’deki en kaliteli müzik etkinliklerine kapılarını açmaktadır.
 
Adres: Yenping S. Caddesi, No: 98, Taipei
Telefon: (+886) 02 2381 31 37
Web: www.csh.taipei.gov.tw
 
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Taipei’de sahne sanatları oldukça gelişmiştir. Tayvan’da düzenlenen önemli tiyatro ve dans şovlarının büyük bir bölümünün açılışı, Taipei’deki modern kültür ve sanat merkezlerinden birinde gerçekleştirilmektedir.
 
Geleneksel halk dansları, bale, modern dans, opera, yerel tiyatro oyunları ve Avrupa tiyatrosundan eserler; şehirde izlenebilecek sanat performanslarından yalnızca birkaçıdır.
 
Ulusal Tiyatro ve Konser Salonu
 
Tayvan’ın en prestijli sanat merkezlerinden ikisi olan Ulusal Tiyatro ve Konser Salonu, Özgürlük Meydanı üzerinde karşılıklı bir biçimde yer alan ikiz yapılardan oluşmaktadır.
 
Geleneksel mimarinin göz alıcı örneklerinden olan bu binalar, şehrin ulusal simgelerindendir. Her yıl yüzlerce kaliteli eserin sergilendiği merkezler, gösterileri izlemeye gelenlerin haricinde yapıları görmeye gelen turistlerle de dolup taşmaktadır.
 
Adres: Chung Shan S. Caddesi, No: 21, Taipei
Telefon: (+886) 02 3393 98 88
Web: www.ntch.edu.tw
 
Gece hayatı
 
Taipei’de gece hayatının kalbi, Doğu Taipei bölgesindeki Anho Sokağı’nda ve Batı Taipei bölgesindeki Shi Men Ding semtinde atmaktadır. Şehir; karaoke barları, caz kulüpleri, çay evleri, diskolar, prestijli gece kulüpleri barlar, kafeler ve striptiz kulüpleriyle doludur.
 
Roosevelt, SongRen ve Kuzey Fushing caddeleri, birçok caz kulübüne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca BaDe, Hsin Yi ve Sung Sho caddeleri; club müzik çalan diskolarıyla ünlüdür.
 
Taipei halkı; akşam yemeklerini erken yediklerinden, şehirdeki restoranlar genellikle akşam 21.30’da kapanmaktadır. Ancak bar ve kulüpler saat 04.00’e kadar açıktır.
 
Taipei de, tıpkı Amsterdam gibi Red Light Sokağı ile ünlüdür. Bu sokak üzerinde gece eğlencesinin tadına varabileceğiniz birçok bar ve kulüp bulunmaktadır. Tayvan’da fahişelik yasal değildir ancak oldukça yaygındır ve Red Light Sokağı, bu tür eğlencelerin merkezi konumundadır.
 
Festivaller
 
Renkli ve hareketli bir şehir olan Taipei’de birçok eğlenceli festival düzenlenmektedir. Şehirde gerçekleştirilen festivallerin büyük bir bölümü dinsel tema, mistik etkinliklerdir.
 
Shangyuan Lamba Festivali     
 
Her yıl ay takvimine göre hesaplanan yeni yıl döneminin 15 günü boyunca Sun Yat-San Anıt Meydanı’nda, Renai Caddesi’nde ve Taipei Belediye Sarayı bahçesinde kutlanan Shangyuan Lamba Festivali; oldukça renkli ve eğlenceli görüntülere sahne olmaktadır.
 
Taipei halkı, o yılki dilek ve isteklerini temsilen rengârenk mukavvalardan ışıklı uçan lambalar hazırlamakta ve festivalin ana etkinliği kapsamında, meydanda toplanıp aynı anda lambaların iplerini bırakarak dileklerinin lambalarla birlikte gökyüzüne süzülerek ilerlemesini izlemekte ve yeni yılı kutlamaktadır.
 
Bu şekilde dileklerinin Tanrı’ya ulaşacağına ve kabul olacağına inanan halk, lambaları bıraktıktan sonra kurulan ziyafet sofralarında lezzetli yemekler yiyerek ve sokaklarda düzenlenen müzik ve dans aktivitelerine katılarak coşkulu bir biçimde yeni yıl kutlamalarının tadını çıkarmaktadır.
 
Ejderha Kayığı Festivali
 
Her yıl ay takviminin 5. ayının 5. günü kutlanan Ejderha Kayığı Festivali, Çin’in bilinen ilk büyük şairi Qu Yuan’ın anısına düzenlenmektedir. Chu Devleti’nde yaşayan bir asilzade olduğu bilinen Qu Yuan, kendi halkı tarafından ihanete uğrayarak ülkesinden sürgün edilmiştir. Daha sonra ülkesinin ele geçirildiğini duyduğunda kendini Miluo Nehri’ne atarak intihar etmiştir.
 
Festivalde Qu Yuan’ı kurtarma mizansenleri gerçekleştirilir. Nehre bırakılan kayıklar şairin vücudunu nehirde bulmak için yarışırlar. Kayıktakiler şairin vücudunu bulamasalar da bu yolla ruhunu kötü ruhlardan uzak tutmaya çalıştıklarını düşünürler.
 
Acı bir efsaneye dayansa da günümüzde eğlenceli bir biçimde kutlanan bu köklü festival, rengârenk kayıklarla tam bir görsel şölene dönüşmektedir. Taipei bölgesinden kayık yarışlarının en iyi izlenebildiği nokta Xindian semtindeki Bitan Nehri kıyısıdır. Geleneksel olarak bu festivalde yapışkan pirinçten yapılan tatlı minik toplardan oluşan zongzi yiyeceği tüketilmektedir.
 
Hayaletler Ayı Festivali
 
Tayvan inançlarına göre; her yıl ay takviminin yedinci ayında ölenlerin ruhları bir ay süreyle dünyaya gelerek yaşayanların arasında dolaşır. Bu ay süresince tüm ülkede ruhlara adak olarak sokaklara yiyecekler bırakılır, hayalet para adı verilen dini dua kâğıtları yakılır ve yollar yaşayanları hayaletlerden korumak için bilhassa geceleri lambalarla aydınlatılır.
 
Taipei’de bu mistik festivali yakından deneyimlemek istiyorsanız, yerel halkın gerçekten inandığı bu festivalle asla dalga geçmemenizi ve uyum sağlayarak gittiğiniz yerlerde hayaletler için küçük adaklar bırakmanızı öneririz.
 
Spor
Uzakdoğu sporları, Taipei’de oldukça popülerdir. Bunların en favori olanları ise; tai chi ve taekwondo’dur.
 
Taekwondo öğrenmek isteyenler şehirdeki birçok dövüş sporu merkezine uğrayabilirler. Tai chi öğrenmek isteyenler ise, derslerini parklarda gerçekleştiren grupların yanına yaklaşarak onlara katılmayı teklif edebilirler.
 
Ancak Uzakdoğu sporlarında öğreticiye büyük bir saygı duyulmaktadır. Bu grupların yanına yaklaşarak direkt öğretmenle konuşmak yerine bir öğrenciyi aracı olarak kullanmanız daha yerinde olur. Bazı öğretmenler yeni öğrenci edinmekten büyük mutluluk duymakta, bazı yaşlı öğreticiler ise önceleri biraz kaprisli davranarak karşısındakinin öğrenmeye ne kadar hevesli olduğunu sınamak istemektedir.
 
Kimi öğretmenler ise derslerinin karşılığında bir ücret almayı beklemektedirler. Bu bilgiyi direkt öğretmenle konuşmamalı, bir öğrenciyi aracı olarak kullanmalısınız. Eğer öğretmene para vermeniz gerekiyorsa, bunu direkt bir biçimde yapmamalı, şehirdeki çoğu mağazada ve istasyonlarda satılan kırmızı zarflardan bir tane edinerek parayı onun içerisine koyarak gizli bir biçimde hocaya takdim etmelisiniz.
 
Bu görgü kurallarına uymak Tayvanlılar için bir hayli önemlidir. Tai chi gruplarına en sık rastlanabilen mekânlar arasında; Chiang Kai-shek Anıt Meydanı, Sun Yat-sen Anıt Meydanı ve 228 Barış Parkı bulunmaktadır.
 
Kulüp sporları haricinde şehirde popüler olan bireysel spor aktivitelerinin başında masa tenisi gelmektedir. Tayvan’da gerçekleşen masa tenisi maçlarını izlemek bir hayli güçtür, çünkü o kadar hızlı ve başarılı bir şekilde oynamaktadırlar ki topu takip edebilmek neredeyse olanaksızdır.
 
Tayvan geçmişte yıllarca Amerika ve Japonya’nın etkisi altında olduğundan beysbol ve basketbol şehirdeki en popüler sporlar arasında yer almaktadır. Ülkenin beysbol merkezi konumundaki Taipei 1960’dan bu yana Asya Beysbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapmaktadır.
 
Şehirdeki en popüler spor merkezlerinden biri 15.000 kişi kapasitesine sahip beysbolun kalesi olarak bilinen Taipei Arena’dır. 2005 yılında resmi olarak açılan arena, spor etkinliklerinin yanı sıra birçok kültür – sanat etkinliğine de ev sahipliği yapmaktadır.
 
Tayvan’daki tek futbol odaklı stat olan ve milli futbol takımına ev sahipliği yapan Zhongshan Futbol Stadyumu, Taipei’de bulunmaktadır. Tayvan’da profesyonel futbol ligleri olmadığından stadyumda yalnızca FIFA World ve AFC Bölge Kupası gibi uluslararası futbol karşılaşmalar seyredilebilmektedir.
 
Brother Elphants, Çin Profesyonel Beysbol Ligi’nin şampiyonu olmuş ünlü bir Tayvanlı beysbol takımıdır. Bu takımın maçları, Sinjhuang Beysbol Stadyumu’nda izlenebilmektedir.
 
Taipei’de popüler olan bir diğer spor ise rugby’dir. Tayvan Ulusal Rugby Takımı, uluslararası turnuvalarda ülkeye sayısız derece getirmiştir.
 
Japon koloni döneminde ülkeye tanıtılan spor aktivitelerinden biri de golf’tur. Golf, zaman içerisinde Tayvanlılar arasında oldukça sevilen bir spor dalı hâline gelmiştir. Şehirde bulunan prestijli golf kurslarından bazıları; Chia Yi Golf Kulübü, Pei-Tou Kuo Hua Golf ve Şehir Kulübü, Tayvan Golf ve Şehir Kulübü, New Tamsui Golf Kulübü’dür.
 
Doğa yürüyüşü, Taipei’de en favori spor aktivitelerindendir. Yangmingshan Ulusal Parkı içerisinde farklı zorluk derecelerinde birçok yürüyüş parkuru bulunmaktadır.
 
Ada üzerine kurulu olan Taipei’nin birçok noktasında bembeyaz incecik kumlu okyanusa bakan sahiller yer almaktadır. Şehre en yakın ve en prestijli plaj Fulong Sahili’dir. Taipeililer arasında popüler olan su sporu aktivitelerinden bazıları, yüzme, sörf, su kayağı, kanoculuk, scuba dalışı ve yatçılıktır. Rüzgâr sörfü için en müsait sahil ise Honeymoon Körfezi’dir.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Etiketler » Taipei Grup Uçak Bileti Al   » Taipei Grup Uçak Rezervasyonu   » Taipei Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Taipei Grup Uçak Bileti Al