İstanbul Vientiane Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Vientiane Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Türkiye’den Vientiane’ye; THY, Lao Airlines ve Thai Airways aracılığı ile aktarmalı olarak ortalama 13 saatlik bir uçuş sonunda ulaşabilirsiniz. 
 
Vientiane Wattay Uluslararası Havaalanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Vientiane şehir merkezinin 3 km kuzey batısında bulunan Vientiane Wattay Uluslararası Havaalanı, Laos’un en işlek ve en büyük hava ulaşım merkezlerinden biridir.
 
İki terminale sahip havaalanı içerisinde; döviz bozdurma bürosu, ATM, orta ölçekli bir duty free alanı ve çok sayıda kafe, bar ve restoranın yanı sıra; çocuk bakımı bölümü, business lounge ve sağlık reviri bulunmaktadır.
 
Adres: Sikhodtabong Mevkii, Vientiane    
Telefon: (+856) 21 512 006
Web: www.vientianeairport.com
 
Havalimanından ulaşım
 
Minibüs ile
 
Havaalanından Vientiane şehir merkezine, çıkış terminalinin hemen önündeki duraklarda bekleyen minibüslere binerek yaklaşık 25 dakikada ulaşabilirsiniz.
 
Taksi ile
 
Havaalanından Vientiane şehir merkezine, çıkış terminalinin önünde bekleyen taksilerden birine binerek veya terminaldeki ofislerden ön ödemeli taksi hizmeti satın alarak ulaşabilirsiniz.
 
Taksi ile Vientiane şehir merkezine, trafiğin durumuna bağlı olarak ortalama 15 dakikada ulaşılabilmektedir.
 
Araç kiralama
 
Vientiane’ye ulaştığınızda; şehirdeki ilgili ofislerden veya havaalanından, dilediğiniz otomobili şoförlü veya şoförsüz şekilde kolaylıkla kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna göz atınız.
 
Laos’un başkenti Vientiane; Mekong Nehri’nin kıyısına kurulmuş sakin, huzurlu, alçakgönüllü ve nostaljik bir şehirdir. 
 
Tayland sınırında yer alan Vientiane, ülkenin ekonomik, siyasal ve kültürel merkezi konumundadır.
 
Sanskritçe yazılan Laos dilinde “vientiane” kelimesi, hem “sandal ağacı şehri” hem de “ay şehri” anlamlarına geldiğinden şehrin anlamı olarak her ikisi de kabul edilmektedir.
 
İsminin anlamına uygun bir biçimde Vientiane; son derece mistik, meditatif ve otantik bir atmosfere sahiptir. Şehrin dört bir yanı göz alıcı güzellikteki tapınaklar ile bezenmiştir.
 
18. yüzyılda bir Fransız koloni şehri olması sebebiyle Vientiane şehir merkezinde çok sayıda Fransız mimari özelliklerini taşıyan nostaljik yapı yer almaktadır. Bu yapılar,  şehre ayrı bir güzellik ve romantizm kazandırmaktadır.
 
Laos kültürünü ve Budizmi yakından tanımak isteyenler için en ideal gezi rotalarından biri olan Vientiane, başkent olması sebebiyle ülke geneline göre daha medeni ve modern bir yapıya sahiptir. 
 
Dolayısıyla hem egzotik hem de konforlu ve güvenli bir seyahat geçirmek isteyen turistler için şehir, değerli bir turistik destinasyon olarak görülmektedir
 
 
 
Nereye Gidilir?
​Vientiane’de, “kuru ve ıslak tropikal iklim” olarak adlandırılan hem kuru sezona hem de Muson yağmurlarına ev sahipliği yapan bir hava durumu gözlenmektedir. 
 
Bölgede yağışların azaldığı “kuru sezon”, kasım – mart ayları arasıdır. Yılın diğer aylarında ise muson sezonunun etkisi ile bol yağış ve nem gözlenmektedir.
 
Şehrin ev sahipliği yaptığı tapınak ve parkların büyük bir bölümü açık hava mekânları olduğundan, ziyaretinizi kuru sezona yani kasım ve mart ayları arasında kalan döneme denk getirmenizi öneriyoruz.
 
Böylelikle şehri ziyaret ederken berrak ve güneşli bir havanın size eşlik etmesi dolayısıyla gezilerinizi daha keyifli gerçekleştirebilir ve nemin nispeten azalması dolayısıyla kendinizi daha sağlıklı ve rahat hissedebilirsiniz.
 
Vientiane, Budizm dini açısından son derece değerli olarak bilinen tapınak ve parklara ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. 
 
Ayrıca şehrin çevresini saran tropik ormanlar, doğa sporları ve vahşi yaşam ile ilgilenenler için etkileyici bir cazibe merkezi konumundadır. 
 
Vientiane’nin bir başka öne çıkan yönü ise spa merkezleri ve bu merkezlerde yapılan rahatlatıcı Laos masajıdır.
 
Kısacası Vientian;e doğal yaşam, alternatif sağlık yöntemleri, meditasyon ve new age kültürüne merak duyanların keşfetmekten zevk alacağı egzotik ve otantik bir tatil rotasıdır.
 
Vientiane seyahatlerinin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat edilmelidir;
 
•  Turistik mekânları gezerken çantanıza sahip çıkmaya özen göstermeniz tavsiye edilmektedir. Küçük bir önlem alarak, kapkaççılık gibi tadınızı kaçıracak olaylarından korunabilirsiniz.
 
•  Vientiane, yerel halkının yabancılarla ilişki kurmasını yasalarla engellemiştir. Şayet yerel halktan biri ile birlikte olmak isterseniz bunun sonucunda hapse kadar gidebilecek ciddi cezalar söz konusu olduğunu bilmelisiniz.
 
•  Vientiane’de asla çeşme suyu içmemeli ve mümkünse diş fırçalamak için dâhi kullanmamalısınız. Daima şişe suyu satın almaya ve içeceklerinize buz koydurmamaya dikkat etmelisiniz.
 
•  Vientiane genelinde yalnızca lüks otellerin havuzlarına girmeye özen göstermelisiniz. Halkın geneline açık havuzlarda, parazit ve mikrop kapma riskinin oldukça yüksek olduğu belirtilmektedir.
 
Ho Phra Kaew Tapınağı
 
Şehrin en eski ve en kutsal sayılan tapınaklarından biri Ho Phra Kaew, Laos’un Tayland ile ilişkisine ışık tutan ilginç bir geçmişe sahiptir.
 
Ho Phra Kaew Tapınağı, 1565 yılında Tayland’dan kaçırılan Zümrüt Buddha Heykeli’nin muhafaza edilmesi amacıyla Kral Setthathirat tarafından inşa ettirilmiştir.
 
1778 yılında şehir Siyam Ordusu’nun baskınına uğramış ve bu esnada da Zümrüt Buddha Heykeli, tapınaktan alınarak Bangkok’a götürülmüştür. Heykel hâlen Bangkok’ta sergilenmektedir.
 
Altın üzerine zümrütlerle işlenmiş bu kıymetli Buddha heykeli olmaksızın tapınak, kutsallığını korumuş ve 1936 yılında restore edilerek Ulusal Anıt statüsüne getirilmiştir.
 
Şehrin en popüler turistik gezi duraklarından biri olan Ho Phra Kaew’da; Khmer Tanrıları’na ait heykeller, Hinduizm temalı resimler ve ağaçtan oyma figürler sergilenmektedir.
 
Ayrıca tapınağın önündeki “yağmur duası” pozu veren Buddha Heykeli de, ilgi çeken bir diğer eserdir.
 
Turuncu kıyafetli rahiplerin bulunduğu tapınakta, turistler için fotoğraf çekmek ve özel arınma rütellerine katılmak küçük bir ücret karşılığında serbesttir. 
 
Şehirdeki bazı diğer tapınaklarda turistlerin dinî ritüellere katılması ve fotoğraf çekmesi yasaklanmıştır. Bu nedenle Ho Phra Kaew Tapınağı, yerel kültüre ait dinî ögeleri ve tapınakların iç mimarisini fotoğraflamak isteyenler için de popüler bir mekândır.
 
Adres: Şehir merkezi, Vientiane
 
Houey Hong Kadınlar İçin Meslekî Eğitim Merkezi
 
Houey Hong Kadınlar İçin Meslekî Eğitim Merkezi, Vientiane şehir merkezine 20 dakika uzaklıktaki Chanthabury banliyösünde yer almaktadır.
 
Merkez, dezavantajlı geçmişlerden gelen işsiz kadınlara meslekî beceriler kazandırmak üzere kurulmuş bir okul işlevi görmektedir. 
 
Burada kumaş boyama, Laos usulü örgü, küçük işletme kurma, tekstil ürünleri yaratma ve tasarımcılık gibi konularda kurslar verilmekte ve Laoslu kadınların ekonomiye katkı sağlayacak donanıma erişmeleri hedeflenmektedir.
 
Eğitim merkezi, son yıllarda Vientiane’yi ziyarete gelen kadın turistler arasında giderek popülerleşen bir gezi durağı hâline gelmiştir. 
 
Turistler burayı ziyaret ederek hem eğitim alan kadınları gözlemleyebilmekte hem de istemeleri hâlinde yarım günlük veya tam günlük çeşitli kurslara katılabilmektedirler.
 
Kumaş boyacılığı, Laos örgüsü teknikleri veya tekstil tasarımı gibi kurslara katılarak hem yerel kültüre özgü gerçek bir beceri kazanabilir hem de o gün ürettiğiniz ürünleri yanınızda hatıra olarak eve götürebilirsiniz.
 
Yerel kültürü uzaktan gözlemlemenin yanı sıra bizzat içerisinde yer alarak öğrenmek isteyenler için ideal bir gezi durağı olan merkez, başkentin en önemli turistik ve hediyelik eşya üretimlerinin yapıldığı mekân olarak bilinmektedir. 
 
Ayrıca merkezde Laoslu kadınlar tarafından el emeği olarak yapılan el işi tekstil ürünlerini, şehirdeki mağazalara oranla daha uygun fiyatlara satın alma şansına da sahip olabilirsiniz.
 
Adres: Houey Hong Köyü, 19. Sokak, Chanthabury Bölgesi, Vientiane
Telefon: (+856) 21 560 006
Web: www.houeyhongcentre.com
 
That Luang (Kraliyet Tapınağı)
 
Ülkenin en önemli dinî merkezi olan That Luang, Laos’un ve Budizm’in yükselişinin sembolü olarak kabul edilmektedir.
 
Yüksek minaresi ile şehrin her ucundan görülebilen, altından inşa edilmiş bu gösterişli yapı; Vientiane’de bulunan en etkileyici ve en göz kamaştırıcı tapınaktır.
 
Yerel halk arasında “That Luang’ı görmediyseniz, Laos’u görmemişsinizdir” deyimi oldukça yaygındır.
 
Çok katlı yapıdaki tapınağın her katı, Budist doktrinleri içerisinde yer alan farklı mimari özelliklere ve değişik süslemelere sahiptir. Tapınağın katlarına ulaşabilmek için, en alttan itibaren üste doğru yükselen çok sayıda merdiven bulunmaktadır. 
 
Merdivenler, ziyaretçilerin sabırlı davranarak üst katları görmek için bıkmadan usanmadan çıkmaları için tasarlanmıştır. 
 
Sabırlı olup tüm katların merdivenlerini bıkmadan çıkanlar zirveye ulaşarak tapınağın tüm katlarını gezme şerefine nail olmanın yanı sıra şehrin eşsiz manzarasını panoramik olarak izleme şansını da yakalabilirler.
 
Tapınağı ziyaret edenler bir gelenek olarak tapınağın duvarlarına yapışkan pirinç toplarından oluşan yiyeceklerden alıp yapıştırmaktadırlar. Bu hareket, 1566 yılında tapınağı inşa eden Kral Setthathirat’ın ruhuna saygı göstermek amacıyla yapılmaktadır.
 
That Luang Tapınağı’nın sınırları içerisinde birkaç küçük tapınak ve bir de altından yapılmış Uzanan Buddha Heykeli yer almaktadır.
 
Bu alanı keşfetmek için yerel bir tur rehberinin yardımını almanız, tapınakların ve heykellerin anlamlarını keşfetmek açısından yararlı olacaktır. 
 
Şehrin en önemli turistik gezi duraklarından biri olan That Luang, gün içerisinde kalabalık turist kafilelerine ev sahipliği yapmaktadır. Dolayısı ile alanı olması gerektiği gibi sakin ve huzurlu bir biçimde keşfedebilmek için özellikle sabah saatlerinde ziyaret etmenizi öneriyoruz.
 
Dış duvarları altın kaplı That Luang Tapınağı, günbatımında üzerine vuran güneşin ışıklarıyla daha da göz alıcı bir görünüme bürünmektedir. Burayı günbatımında ziyaret etmek, fotoğraf meraklılarının ayrıcalıklı kareler yakalamalarını sağlayacaktır.
 
Adres: Ban Nongbone Meydanı, Vientiane
Telefon: (+856) 20 95 210 600
 
Patuxai (Zafer Geçidi)
1957 yılında inşasına başlanan ve 1968 yılında tamamlanan Patuxai nam-ı diğer Zafer Geçidi, Laosluların Fransız kolonisi altından kurtularak bağımsızlaşmasının onuruna tasarlanmış önemli bir mimarî semboldür.
 
Laoslu mimar Tham Sayasthsena’nın imzasını taşıyan geçidin tasarımı, devlet tarafından düzenlenen bir tasarım yarışması sonucu seçilmiştir.
 
63 milyon Laos kipi’ne mal olan geçit, Paris’teki Zafer Anıtı’nı andıran bir forma sahiptir. Dört kulesi bulunan görkemli yapı, Laos mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. 
 
Geçidin duvarlarında, yerel kültüre ait mitolojik tanrı ve yaratıkların heykelleri yer almaktadır.
 
Patuxai, kendi ile aynı adı taşıyan büyük yemyeşil bir parkın içerisinde yer almaktadır. Etrafı palmiye ağaçları ile çevrili olan yapının hemen önünde müzikal çeşmelere ev sahipliği yapan büyük bir yapay gölet bulunmaktadır.
 
Geçidin alttan girilen iç bölümünün tavan ve duvarları, göz kamaştırıcı Budizm sembolleri ile bezenmiştir. Bu alan içerisinde hediyelik eşya ve mücevher satışı yapan yan yana birçok tezgâh bulunmaktadır.
 
Patuxai Parkı içerisinde Zafer Geçidi haricinde görülmesi önerilen bir diğer önemli nokta ise Dünya Barış Gongu’dur. Üzerinde dünya uluslarının bayrakları ve semboller yer alan bu büyük gong, Endonezya tarafından bir barış simgesi olarak Laos halkına armağan edilmiştir.
 
Patuxai Parkı ayrıca şehrin karmaşasından uzaklaşmak ve yemyeşil bir alanda doğayla iç içe huzurlu bir şekilde vakit geçirmek isteyenlerin de favori uğrak noktasıdır.
 
Adres: Patuxai Parkı, Şehir Merkezi, Vientiane
 
Laos Ulusal Tarih Müzesi
 
Laos Ulusal Tarih Müzesi, 1925 yılında Fransız Valisi’nin rezidansı olarak inşa edilmiş Fransız koloni dönemi mimarisinin özelliklerini taşıyan nostaljik bir ev içerisinde kuruludur.
 
Müze içerisinde Laos bölgesinin tarihine preshistorik dönemlerden günümüze değin ışık tutan zengin bir arşiv yer almaktadır. 
 
İlk katta dinazor kemikleri, ilkel savaş aletleri, toprak kap ve eşyalar gibi tarih öncesi dönemlere ait objeler sergilenirken, üst katta Laos’un yakın tarihine Siyam ve Fransız işgallerine ışık tutan belge ve fotoğraflar bulunmaktadır.
 
Ayrıca müze, Laos kültürünü yakından incelemenizi sağlayan etnografik bazı eşyalara da ev sahipliği yapmaktadır. Yerel kültüre ait kıyafetler, günlük kullanım eşyaları ve mobilyalar, bu anlamda görebileceğiniz eserler arasındadır.
 
Kültür ve tarih gezilerinden hoşlananların ziyaret etmekten memnuniyet duyacağı müze, koloni dönemlerinden gelen siyasal ve kültürel altyapı ile batılı ülkeleri emperyalist olmakla suçlayan bir bakış açısına sahiptir.
 
Bu durum müzenin çıkışında yer alan ziyaretçi defterinde, tebessüm ettirecek ateşli tartışmaların var olmasına neden olmuştur. Bilhassa yabancı ülkelerden gelen genç turistlerin ve yerel ziyaretçilerin arasında yazılan atışmalar, okunmaya değerdir.
 
Adres: Thanon Samsenthai semti, Vientiane
 
Wat Ong Teu Mahawihan Tapınağı
 
16. yüzyılda Kral Setthathirat’ın egemenliği döneminde inşa edilmiş olan Wat Ong Teu Mahawihan Tapınağı, sonraki yıllarda gerçekleşen işgal ve savaşlarda zarar görmesi sebebiyle 19. ve 20. yüzyıllarda restorasyon çalışmalarından geçirilmiştir.
 
Laos Budizmi’nin merkezi olarak kabul edilen tapınakta, Budizm konusunda önemli araştırma ve çalışmalar yapılmaktadır.
 
Wat Ong Teu Mahawihan Tapınağı, Vientiane’de bulunan en uğurlu mekân olmasıyla ünlüdür. 
 
Yerel halk arasında burayı ziyaret ederek dilek dileyenlerin, dileklerinin kabul edileceğine ilişkin yaygın bir kanı bulunmaktadır.
 
Tapınak alanının dört köşesinde dört farklı mabet yer almaktadır. Bunlar kuzeyde Wat Inpeng, güneyde Wat Mixay, batıda Wat Chan ve doğu yönünde ise Wat Haysok’tur.
 
Ana tapınak olan Wat Ong Teu Mahawihan’ın içerisinde yüksekliği 5,8 metre olan dev bir bronz Buddha heykeli yer almaktadır. Bu nedenle tapınağa halk arasında “ağır Buddha tapınağı” da denmektedir.
 
Wat Ong Teu Mahawihan Tapınağı’nı ziyaret ederek, Budizm hakkında detaylı bilgiler edinebilir, yemyeşil bahçede huzurlu zaman geçirebilir ve mimari açıdan göz okşayan tapınak ve mabetlerini inceleyebilirsiniz.
 
Adres: Setthathirath Mahallesi, Vientiane
 
Laos Ulusal Kütüphanesi
 
1923 yılında inşa edilmiş iki katlı müstakil bir ev içerisinde yer alan Laos Ulusal Kütüphanesi, 1956 yılında kurulmuş ve 2007 yılında halka açılmıştır.
 
Fransız koloni dönemi mimarisinin özelliklerini taşıyan nostaljik binası ile dikkatleri üzerine çeken yapı, Laos’un tarihine ışık tutan önemli belge ve kaynakların yanı sıra yerel ve yabancı yazarlara ait roman ve öykü gibi eserlere de ev sahipliği yapmaktadır.
 
Eski kitaplardan ve nostaljik kütüphanelerden hoşlananların gezmekten keyif alacağı mekân içerisinde, koruma altında bulunan Eski Laos Yazıtları’nı görme şansına da sahip olabilirsiniz.
 
Adres: Ban Xiengyeun Thong, Muang Chanthaburi, Vientiane
Tel: (+856) 21 212 452
Web: www.nationallibraryoflaos.org
 
Wat Si Saket Tapınağı
 
1818 yılında Kral Anouvong tarafından inşan ettirilen Wat Si Saket Tapınağı’nın tasarımı, Budizm mimari ögelerinin Siyam ve Burmese stilleri ile buluşmasından oluşmaktadır.
 
Lan Xang Caddesi üzerinde yer alan dinî yapı, şehrin en eski tapınağı olarak kabul edilmektedir.
 
Wat Si Saket Tapınağı, manastır bölümünün iç duvarlarında yer alan seramik üzerine gümüş işleme ile yapılmış Buddha resimleri ile ünlüdür.
 
Ayrıca yine bu bölümde yan yana oturmuş irili ufaklı bronz, taş veya ağaçtan yapılma toplam 6800 adet Buddha heykeli bulunmaktadır.
 
Resim ve heykel sanatlarına ilgi duyanların gezerken büyüleneceği birçok etkileyici esere ev sahipliği yapan tapınak, özellikle sabah saatlerinde yerel halkın günlük dinî ritüellerini gerçekleştirdiği önemli bir adrestir.
 
Yerel kültüre ait bu özel anları gözlemlemek için tapınağı özellikle sabah saatlerinde ziyaret etmenizi öneririz.
 
1926 ve 1930 yıllarında Fransızlar tarafından iki kez restore edilen yapı; beş katmanlı Burmese stili süslü çatısı, tropik ağaçlarla çevrili bahçe ve veranda alanı, zengin iç dekorasyonu ve çevresindeki küçük mabetler ile görülmeye değer bir gezi durağıdır.
 
Adres: Lan Xang Caddesi, Vientiane
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Vientiane’nin hemen dışında, farklı seyahat anıları edinmenizi sağlayacak birçok gezi rotası bulunmaktadır.
 
Buddha Parkı
 
Vientiane şehir merkezinin 25 kilometre güney doğusunda bulunan Buddha Parkı, Mekong Nehri’nin kıyısında yer almaktadır.
 
Şehir merkezinden halk otobüslerine veya tuk tuklara binerek ulaşılabilen mekân, 200’ün üzerinde taştan yapılma dinî temalı heykele ev sahipliği yapan yemyeşil dev bir parktır.
 
Budizm ve Hinduizm üzerine eğitim almış Luang Pu Bunleua Sulilat tarafından 1958 yılında kurulan park; Buddha’nın pek çok farklı pozda heykeline ev sahipliği yapmaktadır.
 
Park içerisindeki eserlerin bir bölümü ise; Hindu tanrılarına ve hem Budizm hem de Hinduizm’de yer alan melek, şeytan ve hayvan figürlerine aittir.
 
Mekong Nehri’nin kıyısında, yemyeşil ağaçlar ve bitkilerle süslü olan park, doğayla iç içe zaman geçirmek isteyenler için de favori bir kaçış rotasıdır. Park içerisinde bir sosyal tesis, restoran, hediyelik eşya mağazası ve piknik alanları yer almaktadır.
 
Ayrıca spor yapmayı sevenler için park, yürüyüş ve tırmanma parkurlarına da ev sahipliği yapmaktadır.
 
Fotoğraf çekmeyi sevenlerin ziyaret etmekten özellikle memnuniyet duyacağı Buddha Parkı’na halk arasında Xieng Khuan Parkı da denmektedir. Dev heykellerle bezeli bu park, şehrin karmaşasından kaçmanızı ve hayal gücünüzü devreye sokarak etkileyici ve huzur verici bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır.
 
Adres: Vientiane’nin 25 kilometre güney doğusu
 
Vang Vieng
 
Vientiane şehir merkezinin 150 kilometre kuzeyinde yer alan Vang Vieng’e otobüs ile 3 saatlik manzaralı bir yolculuk sonunda ulaşılabilmektedir.
 
Vang Vieng, zengin ve vahşi tropik ormanlarla çevrili küçük bir yerleşim birimidir ancak hemen yakınlarında bölgenin en popüler turistik durakları olan Mavi Göl (Tham Poukham) ile Xang, Padeng ve Ring Mağaraları yer almaktadır.
 
Vang Vieng bilhassa; Laos vahşi yaşamını, doğal güzelliklerini görmeyi arzu edenleri ve adrenalin sporlarına ilgi duyanları cezbeden bir destinasyondur.
 
Burada tubing adı verilen su sporu oldukça popülerdir. Tubing, bir akarsu üzerinde el ve ayakları kürek gibi kullanarak manevra ettirilen şişme yuvarlak botlarla gezmek anlamına gelmektedir. 
 
Akarsu hareketli olduğunda tıpkı raftinge benzeyen adrenalini yüksek bir hâl alan bu spor, Nam Song Nehri üzerinde gerçekleştirilmektedir.
 
Tubing yaparak nehir boyunca ilerleyip Mavi Göl bölgesine ulaşabilir ve turkuaz renkli berrak bir suya sahip bu etkileyici gölde yüzme şansına erişebilirsiniz.
 
Ayrıca Vang Vieng merkezinden başlayan orman parkurlarını yürüyerek veya bisikletle takip ederek Xang, Padeng ve Ring Mağaraları’nı ziyaret edebilirsiniz.
 
Yol boyunca ormanla iç içe birçok kireçtaşı mağarasına ve tepesine rastlayacaksınız buralar tırmanma sporu için oldukça elverişli bölgelerdir.
 
Adres: Vientiane’nin 150 kilometre kuzeyi
 
 
 
Ne yenir, ne içilir?
​Laos mutfağı, komşu olduğu Tayland ve Vietnam mutfağına oldukça benzeyen bir yapıya sahiptir. 
 
Laos mutfağında baharatlı noodle çorbalarına, yapışkan pirinç eşliğinde sunulan baharatlı et yemeklerine, süt ve tropik meyveler eşliğinde hazırlanan tatlılara ve içeceklere sıklıkla rastlanmaktadır.
 
Vientiane, hem Laos hem de Fransız kültürlerinden ögeler taşıyan bir füzyon mutfağına sahiptir. 
 
Koloni döneminde bölgede hâkim olan Fransız kültürünün etkisiyle baget ekmekler, kruvasanlar ve eklerler; yerel halkın hâlen sıklıkla tükettiği yiyeceklerdendir.
 
Temel yemekler…
 
Laos mutfağının favori noodle çorbası khao poon’un içerisinde; ayrıca ince ince kıyılmış sebzeler, chili biberi sosu, fasulye, soğan, nane yaprakları, haşlanmış yumurta, domuz eti, pirinç ve kişniş bulunmaktadır.
 
Or lam veya diğer adıyla Laos yahnisi; fasulye, patlıcan, limon, fesleğen, chili biberi, mantar, kişniş, yeşil soğan ve yerel üretim sa kaan şarabı ve manda etinin karışımından oluşan yoğun ve aromatik lezzete sahip bir yemektir.
 
Sticky rice yani yapışkan haşlanmış pirinç topları eşliğinde yenen papaya salatası tam mak hoong; fermente edilmiş balık sosu, karides ezmesi, limon suyu, hurma şekeri, papaya, sarımsak, domates ve chili biberi ile hazırlanmaktadır.
 
Muz yaprağında buğulama olarak pişirilen balık spesiyali mok pa, yerel ot ve baharatlarla marine edilerek ızgarada pişirilen tavuk yemeğine ise ping gai adı verilmektedir.
 
Baharatlı balık çorbası tom jeaw pa, deniz ürünlerinden hoşlananların tatmasını önerdiğimiz bir başlangıç yemeğidir. 
 
Sin dat veya diğer adıyla Lao BBQ, Laos usulü barbekü anlamına gelmektedir. Bilhassa kırmızı et severlerin, değişik aroma ve soslarla marine edilerek hazırlanan et ve sebzelerden oluşan bu şöleni kaçırmamalarını tavsiye ederiz.
 
Tatlılar…
 
Num wahn, tapyoka nişastası ile pişirilen tropik meyveler içeren bir muhallebi türüdür.
 
Hindistan cevizi suyu ve parçacıkları eşliğinde yapılan jöle voon ise bilhassa sıcak havalarda soğuk olarak tüketilen serinletici bir tatlı çeşididir.
 
Kaho tom, şekerle tatlandırılmış yapışkan pirincin muz yaprağına sarılarak servis edilmesinden oluşmaktadır.
 
Khanom maw kaeng ise hindistancevizli katı formlu bir sütlacın fırınlanarak kek gibi dilim dilim servis edilmesinden oluşan hafif bir tatlıdır.
 
Atıştırmalıklar…
 
Khao piak sen, sebzeler eşliğinde hazırlanan bir noodle çorbasıdır. Şehirde hemen her köşe başında bardakların içerisinde servis edilen ve chopstickler aracılığı ile yenen bu yemeği satan tezgâhlar görebilirsiniz.
 
Look seen adı verilen kızarmış köfteler ve salatanın bir sandviç ekmeği arasına doldurulmasından oluşan sandviçler de şehirde tüketilen favori atıştırmalık yiyeceklerdendir.
 
İnce bir yufkaya sarılmış domuz eti filetolarının kızartılmasından oluşan etli börekler ise şehirde tadılması önerilen bir diğer atıştırmalık çeşididir.
 
Kâğıt inceliğinde pirinç yufkasına sarılmış, içerisinde karides ve yapışkan pirinç bulunan dürümler de, tatmanızı önerdiğimiz lezzetli bir atıştırmalık yiyecektir.
 
Somtam ise sağlıklı beslenmeye dikkat edenlerin özellikle tercih edeceği bir atıştırmalık türüdür. 
 
Şehir merkezinde adım başı rastlayacağınız sokak tezgâhlarında satılan somtam; rendelenmiş papaya, ızgara tavuk eti ve yapışkan pirinç karışımından oluşan lezzetli bir salatadır.
 
Kızarmış deniz yosunu anlamına gelen kaipen, yeşil algae cinsi deniz yosununun karabiber ve susama bulanarak kızartılmasından oluşan bir atıştırmalıktır.
      
Baget ekmekle hazırlanan khao jee sandiviçinin içerisinde marul, domates, havuç, soğan, peynir, moo yor adı verilen domuz sosisi, jambon ve acı chili biberi sosu bulunmaktadır.
Ne içilir? 
 
Vientiane’de popüler olan içecekler arasında şeker kamışı suyu, taze sıkılmış tropik meyve suları, num pak mow adı verilen hindistancevizi suyu yer almaktadır.
 
Laos, kahve üretimi ile ünlü ülkelerden birdir. Yerel üretim kahvelere genel olarak pakxong adı verilmektedir. Laos stili sütlü buzlu kahveye ise Ol' Lien denmektedir.
 
Şehirde sıklıkla tüketilen alkollü içecekler arasında ise Laos’a özgü bir viski türü olan lau-lao, beerlao adı verilen yerel bira türleri ve pirinçten üretilen sakeye benzer şarap türü bir içecek olan lao hai bulunmaktadır.
 
 
Nasıl eğlenilir?
​Vientiane’de eğlenceli bir gün geçirmek için etkileyici güzellikteki Laos kırsalına günübirlik turlara çıkabilir ve adrenalin sporları yapabilirsiniz. 
 
Daha sakin bir gün geçirmek isteyenler Vientiane’nin otantik çarşılarında gezebilir veya renkli bitpazarlarında umulmadık yerel hazineler keşfedebilirler.
 
Ayrıca şehir, meditasyon ve spa merkezleri ile hem ruhsal hem de fiziksel olarak arınmak isteyenler için birçok dinlendirici aktivite olanağı sunmaktadır. Kültür gezilerine ve tarihe meraklılar ise şehrin içerisinde yer alan tarihî gezi duraklarını ve müzeleri keşfe çıkabilirler.
 
Güneşin batması ile birlikte Mekong Nehri kıyısındaki mekânlar, rengârenk ışıklarını açmaya ve gece eğlenceleri için hazırlıklara başlamaktadır. 
 
Vientiane’de ister dinamik bir gece kulübünde sabahın ilk ışıklarına kadar popüler müzikler eşliğinde dans edebilir isterseniz de nehir kıyısında yer alan chill out loungelarda hafif müzik eşliğinde sohbet edip egzotik kokteyller yudumlayabilirsiniz.
 
Müzik
 
Geleneksel Laos müziği enstrümantal, klasik ve halk müziği olmak üzere üç kategoriye ayrılmaktadır.
 
Khene, enstrümantal olarak icra edilen bambu ağaçlarından yapılan flüt ve vurmalı çalgıların kullanıldığı sözsüz dinlendirici bir müzik türüdür.
 
Khene’nin sözlü olarak icra edilmesinden oluşan ve lam olarak adlandırılan türe ise Laos halk müziği denmektedir.
 
Klasik müzik kültürü ise daha çok Siyam ve Kamboçya kültürlerinden yerel kültüre geçmiştir. Laos klasik müziğinde ksilofon, gong, yaylı çalgılar ve bambu flütler kullanılmaktadır.
 
Yerel halk müziğinin haricinde şehirde öne çıkan müzik türleri pop, caz, club ve hip hop’tur. 
 
Watcharaphorn
 
Watcharaphorn, başkentte yer alan en popüler canlı müzik performans salonudur. Şehirde düzenlenen en prestijli konserlere ev sahipliği yapan mekân aynı zamanda bir bar olarak da hizmet vermektedir.
 
Adres: That Deua, Ban Phoxay, Vientiane 
Telefon: (+856) 21 313 173
 
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Vientiane başkent olması sebebiyle, ülkede en yoğun kültürel ve sanatsal etkinliğin gerçekleştirildiği şehirlerden biridir. 
 
Ancak bu yoğunluğu bir Avrupa şehri ile mukayese etmemek gerekmektedir. Şehirde sergilenen oyunların neredeyse tamamı Laoca’dır. 
Laos Ulusal Tiyatrosu
 
Laos Ulusal Tiyatrosu içerisinde hem tiyatro oyunları hem de geleneksel dans şovları sergilenmektedir. 
 
Adres: Manthatoulat Caddesi, Vientiane
Telefon: (+856) 21 242 978
 
Gece hayatı
 
Vientiane, orta derecede hareketli bir gece hayatı atmosferine sahiptir. Şehrin gece hayatının kalbi Setthathirat, Luang Prabang ve Chao Anou Caddeleri ile Sikhottabong ve Nokeo Khumman semtlerinde ve Nam Phu Çeşmesi Meydanı üzerinde atmaktadır.
 
Vientiane’de bira evleri, chill out loungelar ve publar popülerdir. Ayrıca şehirde sayılı da olsa birkaç prestijli gece kulübü de yer almaktadır.
 
Nokeo Khumman semtindeki Martini Lounge,  Setthathirat Caddesi’ndeki Samlo Pub, Quai Fa Ngum bölgesindeki Chokdee Café & Belgian Beer Bar, Luang Prabang Caddesi’ndeki Future Nightclub ve Wat Chanh semtindeki Bor Pen Nyang Bar şehirdeki en prestijli ve popüler eğlence mekânları arasında yer almaktadır.
 
Festivaller
 
Vientiane’de her yıl, renkli ve eğlenceli birçok festival düzenlenmektedir. Bu renkli festivallere katılarak, Vientiane’nin tadını daha da fazla çıkarabilirsiniz.
 
Roket Festivali
 
Her yıl mayıs ayında düzenlenen Roket Festivali, tıpkı yağmur duasına çıkmak gibi her yıl tanrılardan ekinlerin büyümesi için yağmur istemek amacıyla düzenlenmektedir.
 
Yerel halk gökyüzüne çeşitli renklerde roketler yollamakta ve tanrıların bu roketlerin karşılığı olarak başta pirinç tarlaları olmak üzere ekinlere merhamet göstererek yağmur yağdıracaklarına inanmaktadır. Etkinlik kapsamında ayrıca konserler düzenlenmekte, renkli dans şovları sergilenmekte ve sokaklarda ziyafet sofraları kurulmaktadır.
 
Boun Kin Jieng (Hmong Etnik Yeniyıl Festivali)
 
Her yıl aralık - ocak ayları süresince kutlanan Hmong Etnik Yeniyıl Festivali, şehirde düzenlenen en renkli ve en eğlenceli etkinliklerden biridir.
 
Yeniyıl döneminin etnik eğlencelerle ve etnik bir temada kutlanmasından oluşan bu festival kapsamında; boğa güreşleri yapılmakta, konserler ve dans şovları düzenlenmekte ve şehrin sokaklarına hiç bitmeyen bir parti havası hâkim olmaktadır.
 
Festival kapsamında delikanlılar ve genç kızlar, rengârenk özel kıyafetler giymekte ve Markhon Throwing adı verilen hoşlandıkları kişiye bunu göstermek için tenis topu fırlatma etkinliğine katılmaktadır.
 
Spor 
 
Vientiane’de popüler olan spor dalları arasında bovling, golf, yoga, doğa yürüyüşü, tubing, zip-lining, yüzme, su kayağı, tırmanma ve bisiklet bulunmaktadır.
 
Vientiane ByCycle, bisiklet turları ile şehri gezmenizi sağlayan bir firmadır. Bu firmanın düzenlediği turlar ile hem Mekong Nehri kıyısındaki doğal alanlarda hem de şehrin popüler noktalarında bisiklet sürmenin keyfine varabilirsiniz.
 
Phou Khao Khouay Ulusal Parkı, Vientiane’ye en yakın doğal yaşam parkıdır. Araçla 1 saatte ulaşabileceğiniz mekânda; doğa yürüyüşü, dağ bisikleti, tırmanma gibi spor aktiviteleri yapabilirsiniz. 
 
Ayrıca park içerisinde piknik yapılacak alanlar da yer almaktadır.
 
Vientiane’den araçla 2 saat uzaklıkta bulunan Nam Lik Zip-lining Parkı ise adrenalini yüksek sporlardan hoşlananlar için ideal bir ziyaret rotasıdır.
 
Zip-lining; orman içerisinde yaratılan özel parkurlarda, bir ağaçtan diğer ağaçlara tıpkı Tarzan misali kalın urgan iplerle atlayarak dolaşmayı sağlayan bir spordur. 
 
Tabii ki bu sporu yapanların yere düşmesini engellemek için ağaçların altında büyük ve sağlam güvenlik ağları yer almaktadır.
 
Zip-lining hem büyük bir kondisyon sağlayan/gerektiren hem de insanı özgür hissettiren adrenalini yüksek bir spor dalıdır. 
 
Doğayla iç içe yapılan heyecan verici sporlardan hoşlanıyorsanız bu sporu kesinlikle denemenizi öneririz. Yeni başlayanlar için parkur alanında eğitim kursları da verilmektedir.
 
Green Discovery Laos; macera turları düzenleyen yerel bir turizm şirketidir. Bu macera turlarına katılarak; tubing, su kayağı ve yüzme gibi su sporları ile meşhur Vang Vieng bölgesini ziyaret edebilirsiniz. Birçok tur, gerçekleştirilecek spor dalı için gidilen mekânda ekipman ve ön eğitim imkânları da sunmaktadır. Yine aynı firma, Nam Lik Ormanı’na doğa yürüyüşü turları da düzenlemektedir.
 
Bowling, Vientiane genelinde popüler bir eğlence ve spor dalıdır. Khunbulom Bulvarı üzerindeki Lao Bowling Center, şehrin en prestijli bowling salonlarından biridir.
 
Vientiane şehri merkezinde yüzmek için lüks otellerin ücretli havuzlarını tercih etmenizi öneririz zira halkın genel kullanımına açık havuzların hijyenden yoksun olduğu söylenmektedir.
 
Si Meuang Caddesi’ndeki Don Chan Palace, Samsenthai Caddesi’ndeki Hotel Mercure, Pangkham Caddesi’ndeki Lao Plaza Hotel ve Khoun Bouloum semtindeki Settha Palace Hotel; şehrin en prestijli, lüks ve hijyen açısından güvenilir havuzlarına ev sahipliği yapmaktadır.
 
Budizmin yaygın olduğu bir şehirde yoganın favori spor dallarından biri olmasına şaşmamak gerekir. Şehri ziyaret eden ve yoga yapmak isteyenlere önerebileceğimiz en prestijli adres Ban Sokphaluang semtindeki Vientiane Yoga Studio’dur.
 
Ayrıca yogayı daha doğal ve yerel halkla iç içe deneyimlemek isteyenlere sabahın ilk ışıkları ile birlikte tapınakları ziyaret etmelerini öneririz. Kimi tapınaklar küçük ücretler karşılığında, yogayı da içeren sabah ritüellerine turistlerin katılmasına olanak tanımaktadır.
 
Tatilde golf oynamayı sevenler ise Ban Nonesavang semtindeki Vientiane Club KM6, Thadeua Caddesi’ndeki Santisuk Lang Xang Golf Club, Nam Ngum Gölü kıyısındaki Dansavanh Nam Ngum Resort’a uğrayabilirler
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Etiketler » Vientiane Grup Uçak Bileti Al   » Vientiane Grup Uçak Rezervasyonu   » Vientiane Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Vientiane Grup Uçak Bileti Al


Haberler