İstanbul Montreal Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Montreal Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Montréal’e Türkiye’den Amsterdam, Atina, Frankfurt, Lizbon, Madrid, Münih, Paris ve Roma gibi şehirler üzerinden aktarmalı olarak ya da Kuzey Amerika şehirlerinden (özellikle New York) biri üzerinden aktarma yaparak ulaşabilirsiniz.
 
Pierre Elliott Trudeau Havaalanı (Eski adı: Dorval Havaalanı) İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Şehre 22 km uzaklıktaki havaalanı, bir ana terminal binası, biri iç hatlar ve diğeri dış hatlar olmak üzere iki salon, Amerika aktarmalı uçuşlar ve kule binası olmak üzere beş yapıdan oluşuyor.
 
Adres: Montréal-Pierre Elliott Trudeau International Airport 975, Roméo-Vachon Blvd. North Dorval, Quebec H4Y 1H1
Tel: (514) 394 73 77
Kanada, Vermont ve Albany’den ücretsiz: 1 800 465 1213
Web: www.admtl.com
Havaalanı içinde çevrimiçi dolaşmak için: Montréal.airportwayfinder.com/wayfinder.php?ver=full
 
Havalimanından ulaşım
 
Otobüs ile
 
L’Aérobus ismi ile anılan otobüsler ile havaalanından şehre ulaşabilirsiniz. 505 de Maisonneuve Blvd. E. A adresinde bulunan Montréal Otogarı’na sizi götürecek olan otobüsler ile şehre ulaştıktan sonra, ücretsiz minibüs servisleri ile otelinize yönlendirilirsiniz. 24 saat boyunca hizmet veren otobüslerde yolculuk, ortalama 45 dakika sürer. Montréal Otogarı’ndan ve havaalanından biletlerinizi alabilirsiniz.
 
Bilgi için: (514) 842 22 81
 
204 ve 209 numaralı şehir otobüsleri ile de havaalanı ulaşımı mevcuttur.
 
Bilgi için: (514) 786 4636
 
Taksi, engelli taksi ve limuzinler
 
Ödemelerinizi kredi kartı ile yapabileceğiniz taksi, engelli taksi ve limuzin seçenekleri için “varışlar” katına gitmelisiniz. Bu hizmetler için herhangi bir rezervasyon yaptırmanız gerekmese de kalabalık zamanlarda biraz bekleyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda şehir içinden hemen takviye çağırılmaktadır. Taksiler, taksimetre mantığında hizmet vermektedir. Limuzin ücretleri hakkında havaalanında bilgi alabilirsiniz.
 
Bir not: Aklınızda bulunsun başlığı altında yer alan “Araç kiralama” bölümümüzden, havaalanındaki araç kiralama şirketleri hakkında bilgi alabilirsiniz.
 
Bir not daha: Şehirde pek çok otelin havaalanı ulaşım olanakları bulunmaktadır. Otelinizden bu bilgiyi almayı unutmayın.
 Kanada’nın Quebec eyaletinin en büyük şehri olan Montréal (eski ismi ile Ville-Marie), bugünün gökdelenleri ile geçmişin katedral, kilise ve meydanlarının, alabildiğine geniş bahçe ve parkların, semt pazarlarının, iddialı kafe ve restoranların, tekne gezisi yapabileceğiniz su kanallarının ve kozmopolit bir sosyal hayatın bir arada bulunduğu bir destinasyon olarak çıkıyor karşımıza.
 
Bugünkü adını; şehrin göbeğinde bulunan üç tepeli dağ olan Mont Royal’dan alan bu şehrin tarihi, 1500’lü yıllarda Avrupalıların bölgeye gelmesinden çok çok öncelere dayanıyor.
 
Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Amerika’da içkinin yasaklanmasıyla alkol kullanımının serbest ve gece hayatının hareketli olduğu Montréal, eğlence tutkunlarının başkenti hâline gelirken, bu sayede ekonomisini de büyük ölçüde canlandırmış oluyor.
 
1970 yılına gelindiğinde, çoğunlukta olan Fransız asıllılar ve azınlıkta olan İngiliz asıllı Kanadalılar arasında anlaşmazlıklar ortaya çıkıyor ve Quebec’in Kanada’dan bağımsızlığını isteyen partinin başa geçmesiyle pek çok şirketin ve insanın şehirden göç ettiği görülüyor. Bu yıllarda ekonomisinde dalgalanmalar oluşan Montréal, bugün tekrar hareketlenen ticari hayatın etkisiyle, geleneksel olmanın yanı sıra şık, lüks ve “modern”, canlı ve hoşgörülü bir şehir olarak varlığını sürdürüyor.
 
 
Nereler Gezilir?
​Sadece çağdaş sanat eserlerine odaklanmış olan Musée d’Art Contempoain de Montréal; kalıcı sergisinde, şu anda çoğunluğu hâlen hayatta olan binlerce sanatçının binlerce eserini barındırır.
 
Müzede; Kanadalı sanatçılardan Paul-Émile Borduas, Alfred Pellan, Jean-Paul Riopelle, Guido Molinari, Fernand Leduc, Claude Tousignant, Yves Gaucher, Betty Goodwin, Roland Poulin, Geneviève Cadieux, Jana Sterbak, Jack Bush, Paterson Ewen, Michael Snow, Jeff Wall ve Rodney Graham gibi isimlerin yanı sıra uluslararası sanatçılardan Bill Viola, Gary Hill, Louise Bourgeois, Richard Serra, Bruce Nauman, James Turell, Richard Long, Mario Merz, Christian Boltanski, Shirin Neshat, Sam Taylor-Wood, Nan Goldin, Isaac Julien, Van Gogh ve Vik Muniz gibi sanatçıların eserlerini görebilirsiniz.
 
Adres: 185 rue Ste-Catherine Quest
Tel: (514) 847 62 26
Web: www.macm.org
 
Canadian Centre for Architecture
 
1979 yılında halka mimari bilinci kazandırmak amacıyla açılan bu merkez, pek çok ünlü mimari eserin çizimlerini, fotoğraflarını ve dokümanlarını barındırır. Merkezin arka bahçelerini mutlaka görmelisiniz.
 
Adres: 1920 rue Baile
Tel: (514) 939 70 26
Web: www.cca.qc.ca
 
Quartier Latin
 
İsmini Paris’teki Quartier Latin’den alan bu bölge; Downtown ile Gay Village arasında bulunmaktadır. Tiyatrolarıyla, ressamlarıyla, kafe ve butikleri ile ün yapmış bu bölgede aynı zamanda kolej ve üniversitelerden dolayı pek çok öğrenci yaşamaktadır.
 
Chinatown
 
Kanada’nın demir yolları sisteminin kurulmasında Çinli işçilerin katkısı çok büyük olmuştur. Demir yolu inşaatında çalışan ve zamanla buraya yerleşen Çinliler, kendilerini ayrımcılıktan korumak ve bir arada yaşamak için bu mahalleyi kurmuşlardır. Fenerlerle donatılmış caddeler, Uzak Doğu yiyecekleri, giyecekleri ve çeşitli eşyaları satın alabileceğiniz butik ve mağazalar; burada keşfedilecekler arasındadır.
 
Chapelle Notre-Dame-de-Lourdes
 
Roma ve Venedik’te eğitimlerini tamamlayıp güzel sanatlar açısından yenilikler kazandırmak amacıyla Montréal’e dönen Mimar Napoléon Bourrassa’nın imzasıyla 1873 ve 1882 yılları arasında yaptırılan bu şapel; fresklerle kaplı oldukça dekoratif bir iç mekâna sahiptir. Roma’dan ve Bizans’tan izler taşıyan neoklasik mimarisi ile ilgi toplayan bu şapeli mutlaka ziyaret etmeli, şapelin süslü tavanını özellikle incelemelisiniz.
 
Adres: 430 est rue Ste-Catherine
Tel: (514) 845 82 78
 
Gay Village
 
Downtown’da bulunan ve sadece gay turizmi yapmadan pek çok turistin buraya akın etmesini sağlayan bir mahalle olan Gay Village; restoranları, kafe ve butikleri ile ilgi toplamaktadır.
 
Gökkuşağı sütunları ile kaplanmış ön cephesi ile dikkatinizi çekecek olan Beaudry metro istasyonunu, caddelere yayılmış sokak sanatçıları ve eserlerini barındıran ve günün yirmi dört saati canlılığından bir şey kaybetmeyen bu mahalleyi keşfedilecekler listenize ekleyin.
 
Ayrıca...
 
Parc du Mont-Royal
 
Montréal’in, tepelerden oluşan bir şehir olduğundan daha önce de bahsetmiştik. İşte o tepelerden birinde New York Central Park’ın yapım aşamasında da yer almış Peyzaj Mimarı Frederick Law Olmsted tarafından 1876 yılında tasarlanan Parc du Mont-Royal yer alır.
 
343 acre’lik (yani 1.388.121 m2’lik) orman alanı ile yazları bisikletçileri ve koşucuları kışları ise cross country kayakçılarını bünyesine toplayan bu devasa parkın ortasında aynı zamanda yazları pedallı bisikletler ile gezebileceğiniz, kışları ise üzerinde buz pateni yapabileceğiniz bir gölet bulunur.
 
Şehre tepeden bakabilmeniz için “Âşıklar Manzarası” adı verilen bölgeye ulaşabilirsiniz. Gökyüzünün her renginin birbirine karıştığı bir akşamüstü vakti, burada olmanızı tavsiye ederiz.
 
Adres: Parc du Mont-Royal
Tel: (514) 843 82 40
Web: www.lemontroyal.qc.ca
 
Parkın güneyinde mucizevi tedavi hikâyeleri ile ün yapmış L’Oratarie St-Joseph bulunur:
 
L’Oratarie St-Joseph
 
Brother André isimli bir rahip tarafından 1904 yılında yaptırılmaya başlanan fakat rahibin ölümünden ancak 30 yıl sonra 1967’de tamamlanabilen L’Oratarie St-Joseph, klasik mimarinin bir temsilcisi olan Korinth tapınaklarından izler taşımaktadır.
 
Neoklasik üslubu ile St. Peter’s’tan sonra en büyük kubbeye sahip olan kilisede; vitray camlar, inananların dizlerinin üzerinde tırmandıkları 300 merdiven ve Brother André’nin Henri Charlier tarafından ön cephesi dekore edilmiş olan kabri dikkatleri çekmektedir.
 
Adres: 3800 chemin Queen Mary, Montréal H3V 1H6
Tel: (514) 733 82 11
Web: www.saint-joseph.org
 
Jardin Botanique
 
1976 Olimpiyatları için hazırlanan Parc Olympique kapsamında bulunan Jardin Botanique, 1932 yılında dönemin belediye başkanı Camillien Houde tarafından işsizlere iş sağlaması açısından şehir planlamasına dâhil edilmiş bir botanik bahçesidir.
 
Bahçenin hemen girişinde çeşitli orkideler, tropikal bitkiler, yağmur ormanları saçakları gibi pek çok egzotik bitkiyi bünyesinde barındıran seralar bulunmaktadır. Seraları geçtikten sonra ise Chinese Gardens, Alpine Gardens, City Gardens, Aquatic Garden, First Nations Garden, Flowery Brook, Japanese Garden isimleri ile anılan ve pek çok bitki ve çiçek çeşidine ev sahipliği yapan bahçeleri görebilirsiniz.
 
Bonzai tutkunları, mevsim ne olursa olsun Wu-Yee Sun Bonzai koleksiyonunu görebilirler. First-Nations Garden’ın yanındaki leylak koleksiyonu da görülmeye değerdir.
 
Bir not: Bahçenin önemli noktalarında indi bindi yapabileceğiniz Ballade isimli bir minibüsle parkın tüm önemli kısımlarını keşfedebilirsiniz.
 
Adres: 4101 rue Sherbrooke Est
Tel: (514) 872 14 00
Web: www2.ville.Montréal.qc.ca    
 
 
Ne Yenir?
​Montréal’de; Vieux-Montréal (Eski Montréal) ve Downtown bölgeleri ve bu bölgeler dışında kalan kimi parklar, kayak alanları ve spor kompleksleri keşfedilecekler arasında yer alır. Vieux-Montréal, şehrin geçmişini yansıtırken, Downtown ise daha çok modern zamanların bir eseridir.
 
Montréal’de dolaşmanın en iyi yolu metro sistemini kullanmaktır. Şehir içi otobüslerle de dilediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Şehirde, tek bir bilet ile aktarmalı olarak her yöne ulaşabilirsiniz.
 
Tabii ki peş peşe sıralanan ünlü caddeleri yürüyerek keşfetmeniz çok daha eğlenceli olacaktır. Yürüyüşleriniz esnasında bisikletlere ve patencilere dikkat etmeniz gerekir. Siz de bir bisiklet kiralayarak şehri keşfedebilirsiniz. Bisikletler için pek çok uygun park yeri bulunmaktadır.
 
Bir nostalji yapmak isterseniz calèche ismi ile anılan ve Place d’Armes, Place Jacques-Cartier ile St-Laurent bulvarında bulabileceğiniz faytonlardan kiralayabilirsiniz.
 
Vieux-Montréal
 
Vieux-Montréal yani eski Montréal’de gezinize öncelikle Musée Marc-Aurèle Fortin’ni ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Batıya doğru ilerledikçe burada görecekleriniz arasında Basilique Notre Dame, Musée Pointè-à-Calliere, L’Oratarie St-Joseph, Place Jacques-Cartier, Place de la Dauversière, Hôtel de Ville, Musée Château Ramezay, Marche Bonsecours, Musée Marguerite-Bourgeoys, Chapelle Notre-Dame-de-Bon-Secours, Sir George- Étienne-Cartier National Historic Site gibi önemli turistik noktalar yer almaktadır.
 
Bir not: Eski Montréal’in sokaklarını gezdikten sonra bir de tekne turuna katılarak bölgeyi farklı açılardan keşfedebilirsiniz. Bunun için Vieux-Port (Liman)’a yönelin ve buradaki teknelerden bilgi alın.
 
Musée Marc-Aurèle Fortin
 
Musée Marc-Aurèle Fortin’de ressam Fortin’nin Quebec manzaralarını resmettiği eserleri ile Fortin çağdaşlarının pek çok eserini görebilirsiniz.
 
Adres: 118 rue St-Pierre
Tel: (514) 845 32 68
Web: www.museemafortin.org
 
Basilique Notre Dame
 
19. yüzyılda neogotik üslubunu, Kanada mimarisi ile buluşturan Notre Dame Kilisesi, 1823-29 yılları arasında inşa edilmiştir. Bazilika tarzında (dikdörtgen biçimli) inşa edilen yapı, Orta Çağ’da yaygınlaşmış Gotik tarzının yeni bir yansımasıdır.
 
Ahşap heykeller ile bezenmiş bol dekorlu mihrap, mihrabın hemen arkasında yer alan ve pek çok ahşap oymacısı, heykeltıraş ve marangozun ahşap işçiliği ile hazırlamış olduğu Chapelle du Sacré-Coeur, geçmiş dinsel olaylar ile beraber Montréal halkının günlük yaşamını tasvir eden vitray camlar, kiliseye 30 km uzaklıktaki yerlerden bile sesi duyulabilen dev çan, Chapelle du Sacré-Coeur’un arkasında bulunan Reredos heykeli; kilisede görülmesi gerekenler arasındadır.
 
Kilisenin hemen arkasında, 1685 yılında inşa edilmiş ve Montréal’in ayakta kalabilmiş en eski binası olan Séminaire St-Sulpice yer alır. Bu bina Montréal şehrinin kurulmasında önemli rol oynamış St-Sulpice Katolikleri tarafından yaptırılmıştır.
 
Adres: 110 rue Notre-Dame Quest, Place d’Armes
Tel: (514) 849 10 70
Web: www.basiliquenddm.org
 
Musée Pointè-à-Calliere (Tarih ve Arkeoloji Müzesi)
 
Montréal’in tarihine yolculuk yapmak isteyenler, ilginç mimarisi ve yerin katmanları arasında sakladığı tarihi dokusu ile ilgi toplayan Musée Pointè-à-Calliere’e uğrayabilirler.
 
Burada öncelikle sergi olması amacıyla Mimar Dan S. Hanganu tarafından tasarlanmış Éperon Binası, bir yandan çağdaş mimari üslubunu yansıtırken diğer yandan caddedeki tarihi binalar ile yükseklik, genişlik gibi konularda uyum göstererek; geçmiş ile çağdaş mimariyi buluşturan bir yapıt olarak karşımıza çıkar.
 
Neoklasik stilde Mimar John Ostell tarafından tasarlanarak 1836-38 yılları arasında inşa edilen Ancienne-Douane ise modern bir müzenin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeniden yapılandırılmıştır. Orijinal hâlinden hiçbir şey kaybetmeden daha etkileyici bir atmosfer ile bütünleştirilen bu binayı içeriden ve dışarıdan keşfetmelisiniz.
 
Müzenin alt katmanlarında, Montréal’in 600 yıllık geçmişine tanık olabileceğiniz eserler bulunmaktadır. Şehrin su ihtiyacını karşılayan su kemerleri, Kuzey Amerika’nın ilklerinden olan bir Katolik mezarı ve arkeolojik kazılarla elde edilmiş pek çok eser, burada sergilenmektedir.
 
Adres: 350 Place Royale at rue de la Commune
Tel: (514) 872 91 50
Web: www.pacmuseum.qc.ca
 
Place Jacques-Cartier
 
Kanada’nın önemli kâşiflerinden biri olarak kabul edilen Jacques-Cartier’nin ismini taşımakta olan bu meydan, Vieux Montréal’in en hareketli bölgelerinden biridir. Kafelerin, barların ve kulüplerin art arda dizildiği bu alan, şehri ve şehir hayatını keşfetmek isteyenler için mükemmel bir mola yeridir. Burada oturup gelip geçenleri izlemek ya da güzel havalarda kahvenizi yudumlayıp kitabınızı okumak çok keyifli olacaktır.
 
Meydanda gösteriler yapan sokak sanatçıları, Noel’de renkli ışıklarla bezenen cadde ağaçları ve şansınız varsa meydanın güneyinde yakalayabileceğiniz Old Montréal Ghost Trail kumpanyası; burada görülmesi gerekenler arasında yer alır.
 
Bir not: Place Jacques-Cartier’nin hemen karşısında bir o kadar güzel olan Place de la Dauversière bulunmaktadır. Burada kısa bir mola verip dinlenebilir ve çevreyi gözlemleyebilirsiniz.
 
Hôtel de Ville
 
1872 ve 1878 yıllarında İkinci İmparatorluk (Le style Second Empire) stilinde yaptırılan ve mimarlar Henri-Maurice Perrault ve Alexander Cowper Hutchison’ın eseri olan Hôtel de Ville; Jacques-Cartier Meydanı ile Champ de Mars arasında bulunmaktadır. 1922 yılında bir yangına maruz kalan beş katlı binanın cephesi bir yıl sonra Beaux-Arts stilinde yeniden yapılmıştır.
 
Hôtel de Ville ,mimari özelliklerinin yanı sıra tarihteki önemli bir ana da sahne olmasıyla dikkat çeker: 1967 yılında Fransa başbakanı Charles de Gaulle binanın balkonundan Quebec halkına seslenmiş ve "Vive le Québec libre!" (Çok yaşa özgür Quebec!) diyerek Quebec’in Kanada’nın geri kalanından ayrılması gerektiği görüşünü bu balkondan bildirmiştir.
 
Adres: 275 rue Notre-Dame Est
 
Musée Château Ramezay
 
Hôtel de Ville’in bulunduğu sokağın hemen karşısında yer alan ve 18. yüzyılda dönemin valisi Claude de Ramezay ve ailesi için yaptırılmış olan bu bina, Kanada ve Kuzey Amerika’nın tarihine bir yolculuğa çıkabileceğiniz geniş kapsamlı kalıcı bir koleksiyonu barındırır. Koleksiyonda arkeolojik kalıntılardan resimlere, çeşitli çizimlerden tarihi belgelere, üniformalardan madalyonlara, fotoğraflardan kitaplara kadar bölge tarihine ışık tutan pek çok eser bulunur.
 
Taş yapısı ve morlu pembeli rengârenk bahçesi ile size görsel bir ziyafet yaşatacak olan müzede kalıcı koleksiyona ek olarak geçici sergiler bulunur ve çeşitli etkinlikler düzenlenir.
 
Adres: 280 rue Notre-Dame Est
Tel: (514) 861 37 08
Web: www.chateauramezay.qc.ca
 
Chapelle Notre-Dame-de-Bon-Secours
 
Kanada’nın ilk taş kilisesi olan Chapelle Notre-Dame-de-Bon-Secours, 1675 yılında inşa edilmiş. Bu şapelin üzerine yeniden inşa edilmiş olan ve günümüze kalan kilisenin tarihi ise 1771 yılına dayanıyor. İç dekorasyonu, vitray camları ve heykelleri ile bu kiliseyi keşfetmeli; şehrin arkeolojik kalıntılarını barındıran müzeyi gezmeli ve Eski Montréal’i tepeden görebileceğiniz kilise kulesine mutlaka çıkmalısınız.
 
Adres: 400 Saint Paul Street East
Tel: (514) 282 86 70
Web: www.marguerite-bourgeoys.com
 
Downtown
 
Eski Montréal bölgesi, Kanada ve Kuzey Amerika tarihine ne kadar ışık tutuyorsa; Downtown da, bir o kadar modern zamanları yansıtmaktadır. Şehrin devasa binaları, gökdelenleri ve geniş caddeleri ile sadece ticari bölge olarak anılamayacak kadar fazla etkinliğe sahip olan bölge; öğrenci, sanatçı, yazar, müzisyen ve akademisyenlerin de buluşma noktasıdır. Kültürel açıdan oldukça zengin olan Downtown’da pek çok müze ve kültür merkezi yer almaktadır.
 
Musée des Beaux-Arts de Montréal
 
1860 yılından itibaren Montréalli koleksiyoncular tarafından çeşitli eserlerin toplanmaya başlandığı bu müze, Kuzey Amerika’nın en etkileyici ve en kapsamlı güzel sanatlar müzesi olarak bilinmektedir.
 
Rembrandt, Tissot, Morrice, Borduas, Phillippe de Champaigne, Han-Paul Riopelle gibi isimlerin eserlerinin; antik çağlardan eserlerin, dekoratif sanat eseri ve aksesuarlarının, Roma, Avrupa ve Kanada sanatı ile beraber güncel eserlerin de yer aldığı bu müze; Sherbrooke Ouest caddesinin iki tarafına da hâkim konumdadır.
 
Adres: 1379-80 Sherbrooke Ouest
Tel: (514) 285 20 00
Web: www.mmfa.qc.ca
 
Cathédrale Marie-Reine-du-Monde
 
Roma’daki St. Peter Bazilikası’nın küçük bir modeli olarak tasarlanan Cathédrale Marie-Reine-du-Monde, büyüleyici iç dekorasyonu ve dış görünümü ile pek çok yerli ve yabancı turistin akınına uğramaktadır.
 
Mihrapta bulunan neobarok stildeki bakır ve altın üst süslemeler ziyaretçilerin ilgisini toplar. Ön cephesinde göreceğiniz heykeller, St. Peter’s’taki gibi on iki havariyi temsil etmez. Buradaki 13 heykel, katedralin yapımına katkıda bulunan Montréalli Katolikleri temsil etmektedir.
 
Adres: 1085 rue de la Cathédrale
Tel: (514) 866 16 61
Web: www.cathedralecatholiquedeMontréal.org
 
Musée d’Art Contempoain de Montréal
Montréal, son zamanlarda Kuzey Amerika’nın San Francisco’dan sonra en iyi ikinci yeme içme destinasyonu olarak kabul edilen ve bu konuda New York’u bile geride bırakan bir şehir haline gelmiştir.
Öncelikle Montréal’de şehrin ünlü yemeği poutine’yi mutlaka tatmalısınız. Patates kızartması üzerine peynir parçacıklarının serpiştirilmesi ile hazırlanan poutinelerin ana vatanı Quebec’tir.
Pek çok yerel ve uluslararası zincir restoranda, barlar ve kafelerde ve yol üstü stantlarda bulabileceğiniz bu lezzetin standardı; orta kalınlıkta patates kızartmalarının tavuk, hindi veya et suyu ile soslandırılması ve üzerine hafif kara biber katılması ile yapılanıdır. Patetes kızartması üzerine eklenen cheese curd adı verilen peynir parçacıkları, ağızda bırakacağı yumuşak hissi ve lezzetini kaybedeceğinden bir günden daha fazla bekletilmez.
 
Standardın yanında bir de barbekü dana eti, domuz pastırması ve biftek ile yapılanları da bulunmaktadır. Biraz daha zengin menülerde poutinelerin sosları farklılık göstermektedir. Bu poutineler; karaciğer yağı, havyar, merguez ve mantar sosu ile hazırlanır.
 
Kanada mutfağına Musevi topluluklarının yaptığı katkı hissedilir derecede büyüktür. Barbekü dana göğüs, barbekü soslu pizza ve spagettiler ve bageller, Yahudi kültürünün Montréal mutfağına katkısını simgeler.
 
Paris bistrolarının vazgeçilmez lezzeti bavette à l'échalote (arpacık soğanlı biftek), şehirde tadabileceğiniz bir başka et yemeğidir.
 
Montréal’de yiyebileceğiniz tatlılar arasında İsviçre asıllı fondue, en başı çeker. Avusturya-Macaristan kökenli fakat baklavadan esinlenilerek hazırlanan strudellerden (elmalı turta) ya da bir Paris tatlısı olan marquise fondante au chocolatlardan (çikolata severler simitleri) da deneyebilirsiniz.
 
Montréal biraları dünya üzerinde bulabileceğiniz en güzel biralardandır. St-Ambroise ve Griffon ile Blance de Chambly, Maudite ve La Fin du Monde biralarından tadabilirsiniz.
 
Şehirde pek çok restoran “kendi şarabınızı kendiniz getirin” mantığında hizmet vermektedir. İyi şaraplar almak istiyorsanız SAQ mağazalarına uğrayın. Size şarap servisi yapacak ve şarap şişenizi sizin için açacak olan garsona bahşiş vermeniz gerekeceğini unutmayın.
 
Bir not: Montréal’de garsonlara “monsier” veya “madame” diyerek seslenmelisiniz.
   
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Kültürel açıdan oldukça zengin olan Montréal’de eğlence alternatifleri bir hayli fazladır. Pek çok tiyatro salonu, konser salonu, kültür merkezi gibi seçenekleri ile sanat tutkunlarını şaşırtacak derecede fazla etkinlik sunan şehir; geceleri ise pek çok zevke hitap edecek eğlence alternatifleri ile doludur.
 
Théâtre de Quat’Sous
 
Eski bir sinagogdan tiyatro salonuna çevrilmiş Théâtre de Quat’Sous, en yeni ve en iyi sanatçıları yetiştiren bir merkezdir ve bu sebeple müdavimleri oldukça fazladır. Kanada, Amerika ve dünyanın pek çok yerinden çeşitli oyunlar sergileyen bu tiyatro Vieux-Montréal’de bulunmaktadır.
 
Adres: 100 ave des Pins Est
Rezervasyon Tel: (514) 845 72 77
Web: www.quatsous.com
 
Théâtre du Nouveau Monde
 
Quebec’e özgü tiyatro oyunları sergileyen bu grup, 1951 yılından bu yana pek çok önemli eseri sahneye taşımıştır. Bir yandan ilginç mimarisi ile dikkatleri çeken binasını keşfedebileceğiniz bu kumpanya, Chinatown’un üst sokaklarında Place des Arts’ın yakınında bulunur.
 
Adres: 84 rue Ste-Catherine Quest
Rezervasyon Tel: (514) 866 86 68
Web: www.tnm.qc.ca
 
Place des Arts
 
Orchestra symphonique de Montréal, Opéra Montréal ve Grand Ballets Canadiens topluluklarını ve pek çok açık hava gösteri alanı ile sayısız eğlence alanını bünyesinde barındıran Place des Arts; şehirdeki kültürel etkinliklerin kalbinin attığı yerdir. Dönemsel olarak Montréal en Lumiére, Les FrancoFolies de Montréal ve Montréal International Jazz Festival gibi festivallere de ev sahipliği yapan kültür merkezine yılın hangi dönemi olursa olsun mutlaka uğramalısınız.
 
Adres: ave du Président-Kennedy
Rezervasyon: (514) 842 21 12
Kanada içi ücretsiz: 1 866 842 21 12
Web: laplacedesarts.com
 
Gece Hayatı
 
Barlar
 
Montréal’de müzik ve atmosfer zevkinize uygun bir bar bulmak isterseniz genellikle öğrencilerin takıldığı Boulevard Saint-Laurent, turistlerin özellikle tercih ettiği lüks ve pahalı mekânlar barındıran Rue Crescent ve pek çok popüler mekân bulabileceğiniz Rue Sherbrooke civarında dolaşmalısınız.
 
After hours kulüpleri
 
Gece olup hâlâ yorulmayanlardansanız, gece 2’de açılıp sabah 10’da kapanan after hours kulüpleri tam size göredir. Genellikle 18-25 ya da 25-35 yaşlarına hitap eden ve alkol servisi yapmayan bu kulüplerde, bir chill-out havası yaşayabilir veya DJ performansları ile sabahlara kadar eğlenebilirsiniz. Bunun için 858 East St. Catherine caddesine yönelin.
 
Casino de Montréal
 
Kanada’nın büyüleyici mekânlarından biri de Casino de Montréal’dir. Vieux-Port’a hâkim manzarası ile pek çok gösteriden yemek seçeneklerine kadar birçok alternatif sunan Casino de Montréal, Ile de Notre-Dame’da bulunmaktadır.
 
Adres: 1 ave du Casino, Ile Notre-Dame
Web: www.casinosduquebec.com/montreal
 
Upstairs Jazz Club
 
Aynı zamanda Montréal Caz Festivali’ne de ev sahipliği yapan bu kulüpte, pek çok yerli ve yabancı grup sahne almaktadır.
 
Adres: 254 rue MacKay
Tel: 514 931 68 08
Web: www.upstairsjazz.com
 
Spor
 
Gidilecek yerler;
 
Parc Olympique
 
1976 Olimpiyatları için inşasına başlanan fakat 1980 yılına kadar tamamlanamayan Parc Olympique, bugün Montréallilere ve Montréal ziyaretçilerine başta açık ve kapalı havuzlar olmak üzere badmintondan aerobiğe, dalıştan fitnessa pek çok spor imkânı sunar. Parc Olympique sunduğu spor olanaklarının yanı sıra hayvanat ve botanik bahçeleri ve bünyesinde barındırdığı gözetleme kulesinin sunduğu muhteşem şehir manzarası ile adeta bir rekreasyon merkezidir.
 
Les Laurentides
 
Dağlar, tepeler, göller ve  ağaçlar... Montréal’e bir saat uzaklıkta bulunan Les Laurentides, size muhteşem manzara ile donatılmış bir gezinin yanında bisiklet, kayak, balık avlama, trekking gibi pek çok spor olanağı sunuyor. Yaz kış yapılabilecek pek çok spor bulabileceğiniz Les Laurentides bölgesine vaktiniz varsa en az bir tam gününüzü ayırmaya çalışın.
 
İzlemek için;
 
Montréal’de yapılabilecek sporların yanı sıra izlenebilecek sporlar da bir hayli fazla ve bir o kadar da keyiflidir:
 
    Les Canidiens de Montréal Club de Hockey takımının bir maçını
    Olimpik statta bir beyzbol maçı
    Circuit-Gilles-Villeneuve’de Formula 1 yarışlarını
    65 km’lik parkurda düzenlenen bisiklet yarışı Tour de L’lle de Montréal’i
    Montréal Alouettes Amerikan futbolu takımı maçlarını
    Montréal Impact futbol takımı maçlarını
    Parc Harry’de düzenlenen uluslararası Parc Jarry Tenis Şampiyonası maçlarını
    Her Eylül pek çok koşucunun katıldığı Montréal maratonunu
    Ve her Mayıs uçak akrobatlarının düzenlediği şovları
 
izleyebilirsiniz.
 
Festival
 
Montréal, adeta bir festivaller şehridir ve uluslararası olanlarından günlük olanlarına kadar tüm sezonlara yayılan pek çok festivale ev sahipliği yapar.
 
Festival Mondiale de la biére
 
Her yıl Haziran ayında düzenlenen bu festivalde; bira, elma şarabı ve Quebec çevresinden pek çok içeceğin tadımları yapılır. Katılımın ücretsiz olduğu bu festivalde sadece tadım yapmak için kendinize bir bardak alırsınız. Ardından içecekler için bilet alırsınız ve dilediğiniz içeceği tadarsınız. Aynı zamanda müzik gösterileri de yapılan bu festivalde yiyecek büfeleri de bulunur. Cuma ve Cumartesi günleri adeta bir karnaval havasına bürünen festivalde, kuyruklarda beklemek istemiyorsanız, festival bölgesine erken ulaşmaya özen göstermelisiniz.
 
Web: festivalmondialbiere.qc.ca
 
Montréal International Fireworks Competition
 
Parc-Jean-Drapeau’da bulunan La Ronde parkında her yıl Haziran ayından Ağustos’a kadar her Cumartesi düzenlenen havai fişek festivali, hem havai fişek gösterilerinin hem de yarışmalarının düzenlendiği bir etkinliktir. Her yıl uluslararası pek çok takım Montréal’e gelerek bu inanılmaz ışık şovunda hünerlerini gösterir. Bu ışık şölenine tanık olmak için siz de yaz mevsiminde bir Cumartesi günü La Ronde parkında yerinizi ayırtın. Biletli olarak izlemek istemiyorsanız şehrin herhangi bir tepesinden ya da bir çatı katından da gösterileri rahatlıkla izleyebilirsiniz.
 
Web: www.internationaldesfeuxloto-quebec.com
 
Montréal en Lumiére
 
Eğer Montréal’e bir kış vakti yolunuz düşerse,  yaz eğlencelerini kışa taşıyan bir festival olan Montréal en Lumiére festivalini yakalayabilirsiniz. Çeşitli gösteri sanatlarının, DJ performanslarının, ışık gösterilerinin, outdoor ve indoor pek çok etkinliğin gerçekleştirildiği festivalde, yemek içmek de ayrı bir keyif sunar.
 
Web: www.montrealenlumiere.com
 
Les FrancoFolies de Montréal
 
Montréal’in çok kapsamlı müzik festivali Les FrancoFolies de Montréal, çok çeşitli müzik türlerinin hem içeride hem dışarıda verilen konserlerle adeta kutsallaştırıldığı bir festivaldir. Fransızca müziklerin şehrin dört bir köşesinde yankılandığı festival, Temmuz ve Ağustos aylarında düzenlenir ve toplam 11 gün sürer.
 
Web: www.francofolies.com
 
Just for Laughs Festival
 
Caddelerin, sokakların, tiyatro salonlarının komedi oyunları ve stand-up gösterileri ile dolup taştığı bir festival düşünün. İşte bu, her yıl Temmuz ayında Montréal’de düzenlenen ve uluslararası yüzlerce sanatçının katıldığı Just for Laughs Festivali’dir.
 
Web: www.hahaha.com
 
Shakespeare-in-the-Park
 
Yaz boyunca Montréal parkları, Shakespeare oyunlarının ücretsiz gösterimleriyle dolup taşar. Shakespeare-in-the-Park web sitesinden programları takip ederek ne zaman hangi parkta olmanız gerektiğini öğrenin. Bu etkinlikleri düzenleyen Repercussion Theatre, aynı zamanda Shakespeare oyunları dersleri vermektedir: metin analizleri, vurgu, tonlama gibi konularda Shakespeare repliklerini en iyi şekilde değerlendirmek için 16 saatlik sıkıştırılmış programa katılıp aynı zamanda burada pek çok insanla tanışma fırsatı bularak Montréal gezinize bir farklılık katabilirsiniz.
 
Web: www.repercussiontheatre.com
 
Festival du Monde Arabe
 
2000 yılından bu yana her yıl Kasım ayında Montréalliler, geleneksel veya modern, Arap müziğini, dansını, sinemasını, edebiyatını, inancını yani kısaca Arap kültürünü Festival du Monde Arabe ile yakından tanıma fırsatı buluyor.
 
Web: www.festivalarabe.com
 
Montréal International Jazz Festival
 
Sonbaharda Montréal’desiniz. O hâlde dünyanın en büyük caz festivaline hoş geldiniz. Caz, blues ve daha fazlası... Place des Arts’ta ve yakınındaki pek çok bar, kafe, kulüp ve parkta düzenlenen ve 11 gün süren bu festival, Kanadalı ve uluslararası olmak üzere pek çok isim yapmış caz ustasının performanslarına sahne olmaktadır.
 
Web: www.montrealjazzfest.com
 
POP Montréal International Music Festival
 
Festivallerle dolu Montréal’in Ekim ayının ilk haftasının festivali ise, POP Montréal International Music Festival’dır. İsmi müzik festivali olarak geçse de gösteri sanatlarından filme, çocuklar için etkinliklerden sempozyumlara kadar pek çok aktiviteyi barındıran bu renkli festivali kesinlikle kaçırmayın deriz.
 
Web: popmontreal.com
 
World Film Festival
 
Dünya filmlerinin, en yeni filmlerin, Asya, Avrupa, Amerika ve Okyanusya’dan pek çok filmin bir araya geldiği bir festivale dâhil olmak için Ağustos sonu ve Eylül başlarında Montréal’de bulunmanız yeterlidir. Ödül törenlerinin yanı sıra film gösterimleri ile sinema tutkunlarının vazgeçilmezi olan bu festivaldeki yerinizi mutlaka ayırtmalısınız.
 
Web: www.ffm-montreal.org
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Montreal Grup Uçak Bileti Al   » Montreal Grup Uçak Rezervasyonu   » Montreal Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Montreal Grup Uçak Bileti Al