İstanbul Ottava Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Ottava Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Ottava’ya ülkemizden direkt uçuş bulunmamaktadır. Frankfurt, Londra veya Münih üzerinden aktarmalı olarak Montreal veya Toronto’ya gelip, oradan havaalanı shuttleları, tren ya da otobüs gibi ulaşım araçlarından yararlanarak ya da iç hat uçuşlarından birini tercih ederek Ottava’ya ulaşabilirsiniz.
 
Air Canada, THY, Lufthansa, Air France, KLM, American Airlines, British Airways, United Airlines havayolları aracılığıyla Avrupa ve Kanada aktarmalı olarak ülkemizden Ottava’ya ulaşmak mümkündür.
 
Ottava Uluslararası Havaalanı
 
Şehir merkezinin 10 km güneyinde yer alan Ottava Uluslararası Havaalanı, yoğun olarak iç hat ve Amerika uçuşlarına ev sahipliği yapmaktadır.  Ülkemizden en kısa biçimde Avrupa aktarmalı olarak ulaşılabilen Montreal ya da Toronto Havaalanlarından, shuttlelara binerek 4 saatlik aralıksız bir yolculuk sonunda direkt Ottava Havaalanı’na ulaşmak mümkündür. Bir diğer seçenek ise Montreal ya da Toronto’dan Ottava’ya iç hat uçuşlarını tercih etmektir.
 
Ottava Uluslararası Havaalanı içerisinde döviz bozdurma ofisleri, bankalar ve ATM noktaları ayrıca çok sayıda büfe, restoran, bar, duty free alışveriş mağazaları ve evcil hayvan sahipleri için bahçede bir gezi alanı ve tuvalet sahası bulunmaktadır.
Adres: Havaalanı Özel Park Yolu, No:1000, Ottava
 
Tel: (+1) 613 248 21 25
Web: www.ottawa-airport.ca
 
Havalimanından ulaşım
 
Toplu taşıma araçları ile
 
Otobüs ile
 
Ottava şehri; oldukça düzenli, hızlı ve uygun fiyatlı bir toplu ulaşım sistemine sahiptir. Havaalanının hemen önünde yer alan otobüs durağından kalkan 97 numaralı otobüs, havaalanı ve şehir merkezi arasında seferler yapmaktadır.
 
Taksi ile
 
Mükemmel işleyen toplu taşıma ağının varlığı, Ottava’da taksilere olan ihtiyacın oldukça azalmasına yol açmaktadır. Ottava taksileri oldukça pahalı olarak bilinmektedir ve lüks ulaşım seçeneği olarak kabul edilmektedirler. Taksi ile ulaşım tercih edilecekse, taksimetrenin sıfırlanıp yeni başlatıldığından ve taksi şoförünün adresi bilip bilmediğinden emin olunması tavsiye edilmektedir.
 
Shuttle servisler ile
 
Ottava Havaalanı’nı, Montreal Trudeau Uluslararası Havaalanı ve Toronto Pearson Uluslararası Havaalanı’na ve ayrıca şehir merkezine bağlayan ücretli bir shuttle servis ağı mevcuttur. İster iki havaalanı arasında uçuşunuza yetişmek için isterseniz de şehir merkezine ulaşabilmek için düşük ücretler aracılığıyla, havaalanı terminal çıkışlarında bulunan shuttle servislerinden yararlanabilirsiniz.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.
 
Kanada’nın başkenti Ottava şehri, Ottava Nehri’nin Ontario bölgesi tarafında yer almaktadır. Kanada’nın kültürel ve entelektüel merkezi konumundaki Ottawa, çok sayıda müzeyi, galeriyi, üniversite ve sanat merkezlerini içerisinde barındırmaktadır.
 
1826 – 1832 yılları arasında Rideau Kanalı’nı bizzat kendi elleriyle inşa etmeye başlayan ünlü mimar Colonel John By’dan esinlenilerek, ilk zamanlar alçakgönüllü bir ormancı kasabası konumunda olan şehre Bytown adı verilmiştir. Rideau Kanalı kıyısına birçok orman işletmesinin kurulması, şehre ekonomik açıdan büyük bir canlılık getirmiş ve bu da nüfusun ve kişi başına düşen gelirin artmasına sebep olmuştur. Bu büyümenin ardından başkent seçilen şehir, hızlı bir gelişim ve değişim sürecinden geçerek ülkenin başkentliğine yaraşır bir konuma ulaşmıştır. Şehrin tarihi dokümanları arasında bulunan 1892 yılına ait bir restoran mönüsünde iddia edildiği üzere; dünya çapında ilk kez Ottava’da bir yemek tümüyle elektriğin kullanılmasıyla pişirilmiştir.
 
Geçmiş zamanlarda, Kanada’nın Ontario bölgesinin kırsal alanlarında yaşayan Kızılderili Algonquian kabilesinin Ottava Nehri kıyılarında yaşayan koluna Ottava kabilesi denilmekteydi. Küçük bir ormancı kasabasıyken, 1857 yılında Kraliçe Viktorya tarafından başkent seçilen bu şehre, bu kabileden esinlenilerek Ottava ismi verilmiştir.
 
Büyüleyici tarihi mirasları, şehri çevreleyen geniş yeşil alanları ve Avrupa şehirlerine has bohem atmosferiyle Ottava, Kanada’nın en dikkat çekici şehirlerinden biridir. Başkent bugün, Ottava ve Rideau Nehirleri ve UNESCO tarafından dünya miras listesi içerisine alınmış olan Rideau Kanalı arasından Quebec’in Gatineau Tepeleri’ne göz kırpan, modern bir sosyal merkez konumundadır.
 
 
Nereler Gezilir?
​Müzeleriyle ve parklarıyla ünlü bir şehir olan Ottava’da tarih, sanat ve doğa konusunda doyurucu deneyimler yaşamak mümkündür. Renkli ve canlı atmosferleriyle her yaş ve kesimden insanı cezbeden Ottava müzeleri; İngiliz, Fransız ve yerel sanatların karışımından oluşan yenilikçi Kanada sanat eserleri ve muhteşem manzaraya sahip yemyeşil vahşi yaşam parkları, Ottava’nın büyülü havasını solumanıza yardımcı olurken muhteşem bir seyahat deneyimi vaat etmektedir.
 
Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan Ottava şehrinde kış mevsimi oldukça sert geçer. Ancak kış festivalleri ve pamuk gibi karlarıyla Ottava, buz pateni meraklılarını ve kar sevenleri kolaylıkla cezbeden bir hâle bürünmektedir. Ottava’ya seyahat etmek için en çok tavsiye edilen dönem, ilkbahar ve yaz mevsimleridir. Doğanın uyandığı ve renklendiği bu mevsimlerde şehrin doğal güzelliklerini daha da fazla gözlemlemek mümkün olmakta ve şehirde gerçekleştirilebilecek aktiviteler ılıman iklim koşulları nedeniyle artmaktadır.
 
Parlamento Tepesi
 
Parlamento Tepesi, Kanada demokrasinin kalbinin attığı Parlamento Binaları’nı içerisinde barındırmaktadır. Parlamento Binaları; Ottava Nehri’nin kıyısında yemyeşil geniş bir alan içerisine kurulmuş olan Merkez Bina, Doğu Kanadı Binası, Batı Kanadı Binası, Barış Kulesi, Parlamento Kütüphanesi ve tüm binaları birbirine bağlayan açık hava gezi alanlarından oluşan bir komplekstir.
 
18. yüzyılda, Gotik mimari stili ile inşa edilmiş olan Parlamento Binaları, ulusal sembol konumundadır ve her yıl yaklaşık olarak 3 milyon ziyaretçiye kapılarını açmaktadır. Merkez Bina, senato ve lobi üyelerinin ofislerini; Doğu ve Batı Kanadı Binaları ise bakan ve senatörlerin ofislerini, toplantı salonlarını ve memurluk ofislerini içermektedir. Parlamento Tepesi açık hava gezi alanları içerisinde ise, Kanada tarihinde önemli yer edinen pek çok ünlü kişinin heykellerine rastlamak mümkündür.
 
Adres: Kanada Parlamentosu, Parlamento Tepesi, Ottava
Telefon: (+1) 613 992 47 93
Web: www.parliamenthill.gc.ca
 
Rideau Kanalı
 
Kingston şehrinden Ottava şehrine dek Kuzey Amerika boyunca 202 km boyunca akan tarihi Rideau Kanalı, birçok göl ve nehrin kanallar aracılığı ile birleştirilmesi sonucu oluşturulmuştur. 19. yüzyılda inşa edilmiş olan kanal, zamanının en büyük mühendislik harikalarından biri olarak kabul edilmektedir.
 
Kanada’nın ulusal sembolü hâline gelmiş olan ve UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi içerisine alınan Rideau Kanalı, en güzel manzaralarını Ottava şehri kıyılarında sergilemektedir. Yazın keyifli sandal sefalarına ev sahipliği yapan kanal; kışın donduğunda, patencilerin buluşma noktası hâline gelmektedir. Kanal boyunca her iki tarafta yer alan bisiklet yolları ve yemyeşil gezi alanları, tarihi Rideau Kanalı’nı daha da büyüleyici kılmaktadır.
 
Kanal ile isim kardeşi olan Rideau Hall, 1838 yılında zamanın ünlü mimarı Thomas McKay tarafından inşa edilmiştir. Thomas McKay, yapımına yardım ettiği Rideau Kanal’ından esinlenerek binaya da bu ismi koymuştur. Kanada’nın ulusal sembolü olarak bilinen bina, tarih boyunca birçok kral, kraliçe ve devlet adamına kapılarını açmıştır. Rideau Hall; geçmişte bakanlık ve kabine ofislerine ev sahipliği yapmış;  şimdi ise hükümet mensuplarının ve dış ülke elçiliklerinin evlerini ve toplantı salonlarını içerisinde barındıran göz alıcı bir yapıdır.
 
Adres: Sussex Yolu, No:1, Ottava
Web: www.rideau-info.com
 
Bilim ve Teknoloji Müzesi
 
Kanada'da türünün en büyüğü olan Bilim ve Teknoloji Müzesi, sürekli ve dönemsel sergilerden oluşan koleksiyonu eşliğinde; özel etkinliklere, okul programlarına, atölye çalışmalarına, bilimsel konferans ve gösterilere ev sahipliği yapmaktadır.
 
Kara ve deniz taşımacılığı, astronomi, iletişim, uzay gibi teknolojik ve bilimsel konularda pek çok sergiyi içerisinde barındıran Bilim ve Teknoloji Müzesi; antika objelerden, ileri teknoloji harikası ürünlere kadar birçok ilgi çekici makine, obje ve bilimsel aygıtı görme ve bazılarını ilk elden deneme şansını ziyaretçilerine sunmaktadır. Müze, haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Aziz Laurent Bulvarı, No: 1867, Ottava
Telefon: (+1) 613 991 30 44
Web: www.sciencetech.technomuses.ca
 
Kanada Doğa Müzesi
 
Kanada Doğa Müzesi’ne, içerisinde bulunduğu göz alıcı mimariye sahip kale biçimindeki bina nedeniyle Kale de denilmektedir. Kanada Doğa Müzesi’ni ziyaret ederek, Kanada’nın yerel bitki örtüsünü ve hayvanlarını daha yakından tanımak ve tarih boyunca elde ettikleri gelişim ve değişimler hakkında değerli bilgiler edinebilmek mümkündür.
 
1912 yılından beri bölgede varlığını sürdüren ve çeşitli müzelere ev sahipliği yapmış olan tarihi müze binası bugün, Kanada Doğa Müzesi bünyesinde yer alan Animalium, RBC Mavi Su Galerisi, Vale Dünya Galerisi, Talisman Enerji ve Fosil Galerisi, Memeli Galerisi ve Kuş Galerisi gibi büyüleyici doğal mirasları içerisinde barındıran pek çok galeriye ev sahipliği yapmaktadır. Pazartesi günleri kapalı olan müze, salı – perşembe günleri, 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
Adres: McLeod Sokağı, No: 240, Ottava
Telefon: (+1) 613 566 47 00
Web: http://nature.ca
 
Kanada Yüksek Mahkemesi
 
Ottava Nehri kıyısında, Parlamento Tepesi’nin hemen yanında yer alan Kanada Yüksek Mahkemesi binası, Ottava stiline adapte edilmiş art deco mimarinin en güzel örneklerinden birisidir. Mermerden oluşan görkemli Büyük Giriş Holü, mahkeme binasını ziyaret etmek için başlı başına bir sebep oluşturmaktadır.
 
Kanada tarihinde önemli yer edinmiş olan siyasi ve dini liderlerin portrelerinin, büstlerinin ve heykellerinin bulunduğu bir sanat galerisini de içerisinde barındıran mahkeme binası, tarih ve hukuk meraklıları için mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekânların başında gelmektedir.
 
Hafta içi 09.00 – 17.00 saatleri arasında rehberler eşliğinde gezilebilen binayı ziyaret edebilmek için, mutlaka randevu alınması tavsiye edilmektedir.
 
Adres: Wellington Sokağı, No: 301, Ottava
Telefon: (+1) 613 995 53 61
Web: http://scc-csc.gc.ca
 
Kanada Ziraat Müzesi
 
1920 yılından bu yana Ottava şehrinin tam orta yerinde, 500 hektarlık bir alana kurulmuş olan ve gerçekten çalışan bir geleneksel çiftlik bulunmaktadır. Bu yönüyle tüm dünya başkentlerinden farklı bir atmosfere sahip olan Ottava; yüzyıllardan bu yana bünyesinde gelişen ziraat kültürüne sahip çıkarak, onu benimsemiş ve ulusal sembollerden biri hâline dönüştürmüştür.
 
Kanada Ziraat Müzesi aslında capcanlı, renkli ve her gün çalışan bir çiftlikten ibarettir. Müze; şehrin ortasında çiftlik hayatını deneyimlemek, yemyeşil kırlarda piknik yapmak, çiftlik hayvanlarıyla ilgili kısa eğitim programlarına katılmak ve doğa havasını içinize çekmek için ziyaret edilebilecek en ideal mekânlar arasında yer almaktadır. Haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık olan çiftlik içerisinde içecek makineleri ve piknik alanları bulunmakta ancak yiyecek servisi bulunmamaktadır. Piknik yapmak isteyenlerin yiyeceklerini beraberlerinde getirmeleri tavsiye edilmektedir.
 
Adres: Galler Prensi Yolu, T İstasyonu Bölgesi, Ottava
Tel: (+1) 613 991 30 44
Web: www.agriculture.technomuses.ca
 
Kanada Havacılık Müzesi
 
Kanada Havacılık Müzesi’nin üçgen binası, uçmaya ve havacılığa meraklılar için hayallerinin gerçeğe dönüştüğü bir mekândır. Dünyanın en eski ve klasik havacılık araçları koleksiyonuna sahip olmasıyla bilinen müze, Kanada havacılık tarihine ilişkin oldukça renkli ve detaylı bilgiler içermektedir.
 
Müzede, büyüleyici eski uçak koleksiyonlarını gezebilir, uçakların kontrol kabinine oturabilir, detaylı incelemeler yapabilir, havacılığa ilişkin filmler izleyebilir, maket bölümünde el becerilerinizi geliştirebilir ve Kanada havacılığına ilişkin heyecanlı hikâyeleri dinleyebilirsiniz. Hafta içi her gün 09.00 – 17.00 saatleri arasında açık bulunan müze, ziyaretçilerine dönemsel olarak sergilenen değişik etkinlik, kurs ve sergileri de keşfetme şansı sunmaktadır.
 
Adres: Havacılık Park Yolu, No:11, Ottava
Tel: (+1) 613 993 20 10
Web: www.aviation.technomuses.ca
 
Eyaletler ve İller Bahçesi
 
Eyaletler ve İller Bahçesi, Kanada yurtseverliğinin tam bir örneğini oluşturmaktadır. Yemyeşil ve barış dolu Eyaletler ve İller Bahçesi, Kanada içerisinde bulunan 10 eyaleti ve 3 bölgeyi temsilen oluşturulmuş olan bir bahçedir. Bahçenin odak noktası, mimarileriyle dikkat çeken 2 güzel çeşmedir. Bu çeşmelerin hemen yanında gece ışıklandırmasıyla daha bir göz alıcı duran Kanada arması heykeli yer almaktadır.
 
Adres: Wellington Sokağı, Ottava
 
Kanada Ulusal Sanat Galerisi
 
1880 yılında kurulmuş olan Kanada Ulusal Sanat Galerisi, Kanada’nın en büyük ve saygıdeğer sanat enstitülerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. İçerdiği koleksiyonlar, öğrencilere sunduğu prestijli burslar ve eğitimler ile dünyaca ünlü bir galeri hâline gelen Kanada Ulusal Sanat Galerisi; çağdaş resme, Asya ve Kanada resimlerine, yerel Ottava sanatçılarının resimlerine, uluslararası resim koleksiyonlarına ait birçok sergiyi bünyesinde barındırmaktadır.
 
Tüm yaş gruplarına hitap eden oldukça renkli bir galeri olan Kanada Ulusal Sanat Galerisi, hafta içi her gün 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır. Müze içerisinde bir restoran ve sanat eserlerinin kopyalarının satıldığı bir de hediyelik eşya mağazası bulunmaktadır.
 
Adres: Sussex Yolu, No: 380, Ottava
Tel: (+1) 613 990 19 85
Web: www.gallery.ca
 
Ottava Belediye Binası
 
Ottava Belediye Binası kompleksi birbirine bağlı 2 binadan oluşmaktadır; Laurier Meydanı’na bakan Modern Belediye Binası ve Elgin Sokağı’na bakan 19. yüzyıldan kalma tarihi miras olarak kabul edilen görkemli Miras Binası.
 
1990 yılında inşa edilmiş olan Modern Belediye Binası; göz kamaştırıcı görünümüyle konser, tiyatro ve konferans gibi şehirdeki birçok etkinliğe ev sahipliği yapan, içerisinde heykel ve çeşmeleri barındıran dinlendirici bahçesiyle ünlü, şehrin nabzının attığı görülmeye değer bir yapıdır.
 
1875 yılında inşa edilmiş olan Miras Binası ise, geçmişte Ottava Normal Okulu olarak bilinmekteydi. 1986 yılında belediye tarafından satın alınan bina, tarihi miras olarak kabul edildi ve belediye binası bünyesine katıldı. Gotik mimarisiyle göz kamaştıran binada bugün, belediye başkanının ve kabinenin ofisleri yer almaktadır.
 
Adres: Laurier Meydanı, Elgin Sokağı, No: 110, Ottava
Tel: (+1) 613 244 53 00
 
Dünya Döviz Plazası
 
Metcalfe ve O’Connor Sokaklarını kapsayan bir blok boyunca yerleşik olan Dünya Döviz Plazası, Ottava içerisinde görülebilecek en görkemli binalardan biridir. 20 katlı gökdelen, Ottava iş dünyasının kalbinin attığı bir merkez konumundadır. Şehirde bulunan uluslararası şirketlerin neredeyse tümünün merkez ofisleri bu bina içerisinde yer almaktadır.
 
Göz kamaştıran dış cephesi kadar, iç dekorasyonunun lükslüğüyle de dikkatleri çeken plaza bünyesinde; ofis katlarının yanı sıra alışveriş merkezi, birçok yeme içme mekânı ve şehirdeki en büyük sinema salonu bulunmaktadır. Dünya Döviz Plazası’nın en ilgi çekici özelliklerinden biri ise, tavanlarından sarkan gerçek boyutlu dev beyaz balina ve boynuzlu balina maketleridir.
 
Adres: O’Connor Sokağı, No:45, Queen Sokağı, No: 100, Albert Sokağı, No: 111, Ottava
Tel: (+1) 613 230 30 02
Web: www.worldexchangeplaza.info
 
Place De Ville
 
Ottava şehir merkezinde yer alan Place de Ville, gökdelenlerden oluşan bir komplekstir. Place de Ville; A, B, C ve Podium binalarından oluşmaktadır. Tüm binalar birbirlerine yer altındaki bir alışveriş merkeziyle bağlıdır.
 
Place De Ville C Binası, Ottava içerisinde yer alan en uzun bina olarak bilinmektedir. Bünyesinde 2 otel ve şehrin en büyük yer altı otoparkını barındıran Place de Ville, C Binası ile şehirde Parlamento Binaları arasında yer alan Barış Kulesi’nin uzunluğunu geçen tek binadır ve bunun için yapımında özel izinler alınması gerekmiştir.
 
29 katıyla 104 metrelik bir uzunluğa sahip olan C Binası’nı ziyaret ederek Ottava’yı en yüksekten görme şansına sahip olabilirsiniz. Ottava’nın modern yüzünü yansıtan yapıların başında gelen Place de Ville hem iş hem de eğlence hayatının odak noktasıdır.
 
Adres: Queen Sokağı, No: 320, Ottava
Tel: (+1) 613 263 35 55
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Ottava Nehri’nde, Ontario ve Quebec bölgelerinin tam ortasında yer alan Bate Adası, Gatineau ve Ottava’yı iki yanınıza alarak en muhteşem günbatımlarını seyretme olanağını size sunmaktadır. Şehir merkezinden bisiklet ya da araçla 10 dakikalık bir köprü yolculuğuyla ulaşılabilen ada, ayrıca su sporları ve balıkçılık meraklıları için de adeta bir cennettir.
 
Şehir merkezine oldukça yakın olan Brebeuf Parkı ise Quebec Bölgesi’nin Hull ilçesi sınırları içerisinde yer alan bir parktır. Koloni dönemi anısına oluşturulmuş olan parkta, Kanada tarihinin önemli kişiliklerinin bronz heykelleri yer almaktadır.
 
Diefenbunker – Kanada Soğuk Savaş Müzesi
 
Kanada tarihinde yer alan soğuk savaş döneminde, hükümet mensuplarını nükleer tehlikelerden korumak amacıyla inşa edilmiş olan Diefenbunker sığınağı, Kanada’nın ve tüm dünyanın dikkatini soğuk savaşa ve nükleer tehlikelere çekmek amacıyla Soğuk Savaş Müzesi’ne dönüştürülmüştür.
 
Müzede; tüneller içerisinde soğuk savaş zamanlarına geri dönebilir ve görsel, işitsel sunumlar eşliğinde Kanada tarihinin soğuk savaş dönemi hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.
 
Müze, hafta içi her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır. Ottava’nın hemen yanında yer alan Carp Köyü içerisinde bulunan müzeye, Ottava şehir merkezinden araba ile 10 dakikada ulaşmak mümkündür.
 
Adres: Carp Yolu, No: 3911, Carp Köyü
Tel: (+1) 613 839 00 07
Web: http://diefenbunker.ca
 
Gatineau Parkı
 
Kanada’nın muhteşem doğal güzelliklerine tanık olunabilecek yerlerden biri, 33 km’lik bir alana kurulmuş olan Gatineau Parkı’dır. Gatineau Parkı, Quebec Bölgesi sınırlarına dâhildir ve parkın Ottava şehir merkezine yakın olan kısmına yürüyerek 15 dakikada ulaşılabilmektedir. Parkın diğer uç bölgesinde yer alan Philippe Gölü ve La Peche Gölü’ne ise araba ile 60 dakikada ulaşabilmek mümkündür.
 
 
 
Gatineau Parkı içerisinde gerçekleştirilen tüm aktiviteler, doğal hayatın düzenini korumaya yönelik birtakım kurallar eşliğinde ve sınırlı alanlarda gerçekleştirilmektedirler. Park içerisinde uyulması gereken kurallar, parkın girişinde bulunan ziyaretçi merkezinden öğrenilebilmektedir.
 
Adres: Scott Yolu, No: 33, Chelsea, Quebec
Tel: (+1) 819 827 20 20
 
Kanada Medeniyet Müzesi
 
Kanada Medeniyet Müzesi, Kanada’nın 1000 yıllık tarihine ışık tutan zengin doküman ve eserlerle dolu, yenilikçi ve oldukça modern bir müzedir. Müze içerisinde sürekli açık bulunan sergiler haricinde her daim yeni bir gösteri, konferans veya interaktif sergiye denk gelmek mümkündür.
 
Kanada Medeniyet Müzesi’nde sürekli sergilenen ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken bölümler arasında; Kanada’nın doğal bitki örtüsü ve coğrafyasını tanıtmak amacıyla oluşturulmuş olan Kanada Bahçesi ve 17 metrelik kubbeli tavanıyla oldukça otantik bir atmosfer sunan ve Kanada sosyal tarihinin 1000 yılına ışık tutan Kanada Holü bulunmaktadır. Diğer önemli bölümlerden bazıları ise; verdikleri kararlar ve ürettikleri eserlerle Kanada’yı şekillendirmiş olan ünlü kimselerin heykellerinden oluşan Yüz Yüze: Kanadalı Ünlü Kişiler bölümü ve Kanada topraklarında tarih öncesi zamanlarda yaşamış olan Tsimshian kabilesine ait arkeolojik bulgu ve alanların birebir örneklerinin sunulduğu Tsimshian Tarih Öncesi bölümüdür.
 
Adres: Laurier Sokağı, No: 100, Gatineau, Québec
Telefon: (+1) 819 776 86 00
Web: www.civilization.ca
 
 
Ne Yenir?
​Kanada mutfağı bölgeden bölgeye oldukça değişmesine karşın genel olarak İngiliz, Fransız ve Amerikan mutfaklarının karışımından oluşmaktadır. Ülkenin çok uluslu yapısı da bu karma mutfağa etnik lezzetler eklemekte ve ortaya bir çeşit füzyon mutfağı çıkmaktadır. Temel olarak Kanada’nın tüm bölgelerinde yemekler; taze av etlerinden, fırında pişirilen unlu mamullerden ve değişik mutfak kültürlerinden devşirme yemeklerden oluşmaktadır.
 
İngiliz ve İskoç kültüründen oldukça etkilenmiş olan Kanada mutfağının diğer öğeleri arasında; tuzlanmış balık, tava ekmeği, domuz ve sığır etlerinden yapılan güveçler bulunmaktadır. Özellikle Ottava şehrinin de içerisine dâhil olduğu Ontario bölgesinde İngiliz mutfağının etkisi diğer bölgelere oranla daha fazla hissedilmektedir.
 
Ottava’da dünyanın dört bir yanından etnik lezzetler sunan birçok restorana rastlanmaktadır. Byward Pazarı semti çevresi her türlü restoranı içerisinde barındıran bir merkezdir. Şehrin ünlü Çin lokantaları Somerset Bulvarı ile Bronson Bulvarı arasında kalan bölgede ve Preston Sokağı’nda yoğun olarak yer almaktadır. Carling Bulvarı ve Albert Sokağı arasında ise pek çok İtalyan restoranına rastlayabilirsiniz.
 
Temel yemekler…
 
Ottava mutfağı içerisinde Kanada’ya özgü ve yerel olarak yetiştirilen birçok malzeme yer almaktadır. Yerel yapım peynir çeşitleri, somon balığı, akçaağaç şurubu, Kanada’ya özgü bir tür böğürtlen çeşidi olan Saskatoon böğürtlenleri, yine bölgeye özgü bir tür eğrelti otu çeşidi olan fiddleheads bitkisi, ren geyiği eti, bizon eti ve istiridye; sıklıkla yemeklerde kullanılan malzemelerin başında gelmektedir.
 
Ottava şehrine özgü meşhur bir kahvaltı çeşidi olan oduncu kahvaltısı; 3 yumurta, salam ve sosisten oluşan bir omletten ve yanında servis edilen çok sayıdaki mini krepten oluşmaktadır.
 
Yöreye özgü bir diğer meşhur yemek ise Jigg’in akşam yemeği adını taşımaktadır. Bu yemek; tuzlu biftek, sotelenmiş kabak ve paprika biberi ve yanında bezelye püresinden oluşmaktadır.
 
Ottava’nın bir diğer meşhur yemeği rostolanmış sığır etidir ve yanında Yorkshire pudingi denilen kızartılmış ve ortası delik hamur parçalarından oluşmaktadır.
 
Domates sosu ve bolca akçaağaç şurubu eklenip, fırınlanarak pişirilen fırınlanmış kuru fasulye yemeği kış mevsiminde şehirde tercih edilen favori yemeklerdendir.
 
Fransız sarı bezelye çorbası, tarçınlı biftek, tourtiere denilen etli turta, oreilles de crisse adı verilen üzerine bolca akçaağaç şurubu dökülerek yenen kızartılmış domuz etleri Ottava’da tadılabilecek diğer lezzetler arasında yer almaktadır.
 
Tatlılar…
 
Kanadalılar tatlıyı oldukça seven bir millettir. Ottava şehri içerisinde tadılabilecek pek çok yaratıcı yerel tatlı bulunmaktadır ancak Ottava denilince akla gelen ilk tatlı, kunduz kuyruğu anlamına gelen beaver tail tatlısıdır. Bazen şeklinden ilham alınarak filkulağı tatlısı da denen, Ottava şehriyle bütünleşen beaver tail tatlısı; kızartılmış uzun ve geniş hamurların üzerine tarçın ve şeker ilave edilmesinden oluşmaktadır.
 
Ülke çapında ünlü olan bir diğer yerel tatlı ise nanaimo bar adını taşımaktadır. Nanaimo bar; ilk katında browni, ikinci katında krema ve en üzerinde kalın bir çikolata kaplamasından oluşan ve soğuk yenen bir pasta çeşididir.
 
Üzeri çeşitli meyveler ve pudra şekeriyle süslenen tereyağlı Kanada turtası ise oldukça lezzetli ve hafif bir tada sahip, minik turtalardan oluşmaktadır.
 
Karla dolu tepsilerin üzerine dökülen sıcak akçaağaç şurubuna küçük sopaların batırılarak yuvarlanmasıyla elde edilen ve karlı akçaağaç şurubu adı verilen, tatlı ve buzlu karışım ise Ottava şehrinde kış dönemlerinde en çok tüketilen tatlılardan biri olma özelliğine sahiptir.
 
Yaz mevsimi boyunca sokaklarda sıklıkla rastlanan dondurma kamyonları, dondurmanın şehirde oldukça popüler bir tatlı olduğunu göstermektedir. Kanada dondurmalarının özelliği, taptaze meyve ve sütlerden günlük olarak üretilmeleridir.
 
Ottava şehrinde denenebilecek diğer tatlılar arasında; kahverengi şekerle yapılan Kanada turtası, elmalı Kanada tartı ve sucre a la creme adı verilen daha çok Quebec bölgesine özgü, sert bir çeşit helva bulunmaktadır.
 
Atıştırmalıklar…
 
Ottava şehrinde özellikle öğle yemeği saatlerinde sokaklara park etmiş yiyecek arabalarında satış yapan pek çok seyyar satıcı bulunmaktadır. Hamburger, sosisli sandviç, patates kızartması ve poutine denilen üzeri çedar peyniri kreması ve sosla kaplı patates kızartması; şehirde atıştırmalık olarak tüketilen yiyeceklerin başında gelmektedir.
 
Ottava şehri dünya üzerinde en çok shawarma restoranını içerisinde barındıran şehir olma özelliğini taşımaktadır. Byward Pazarı ve Elgin Sokağı arasında adım başı shawarma büfelerine ve restoranlarına rastlanılmaktadır. Shawarma döner ve salata, turşu gibi ek malzemelerin lavaş ya da pita ekmeği arasına konularak sandviç şeklinde sunulmasından oluşmaktadır. Shawarmacılar, özellikle gece barlar kapandıktan sonra ve öğle yemeği saatlerinde oldukça kalabalık olmaktadırlar.
 
Şehirde sıklıkla tüketilen etnik atıştırmalık lezzetlerden bir diğeri ise kızartılmış humuslu nohut köftesi falafeldir.
 
Ayrıca domates sosu, mantar, çedar peyniri, jambon ve Amerikan sucuğu içeren Kanada pizzası da Ottavalıların favori atıştırmalık yiyecekleri arasında yer almaktadır.
 
Ne içilir?
 
Ottava şehrinde tüketilen favori alkolsüz içecekler arasında; Kanada’ya özgü zencefilli gazoz, ladin ağacı yaprakları ve yoncalardan yapılan alkollü ya da alkolsüz olarak içilebilen ladin ağacı birası, kara böğürtlen ve kırmızı böğürtlenlerin aşılanmasıyla melez olarak üretilen logan böğürtleni suyu ve kahve bulunmaktadır.
 
Mutlaka denenmesi gereken alkollü içecekler ise; yerel üretim Kanada viskisi ve Kanada şarabı, Yukon Jack denilen bal bazlı ve likörü anımsatan bir çeşit yerel viski, donmuş üzümlerle üretilen tatlı bir tada sahip olan buz şarabı ve yöreye özgü Kanlı Sezar adı verilen; domates ve istiridye sosu karışımı olan clamato sosu, votka, tabasko sosu, et suyu, yaban turpu, sebzeler ve worcester sosu karışımından oluşan kokteylden oluşmaktadır.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Nefes kesici doğa manzaralarını içlerinde barındıran pek çok ulusal parka sahip olan şehirde; festival, eğlence ve spor aktiviteleri gibi halka açık etkinlikler mümkün olduğunca bu eşsiz doğa manzaraları içerisinde yer alan parklarda gerçekleştirmektedir.
 
Doğa, fotoğraf ve spor meraklıları için tam bir cennet olan Ottava’da, açık havanın bir etkisi olarak çabucak karnınız acıkabilir. Aktif bir günün akşamını, değişik atmosferlere sahip, her zevk ve bütçeye hitap edebilen birçok restoran arasından zevkinize uygun olanı seçerek, lezzetli bir akşam yemeği ve değişik yerel içkiler eşliğinde noktalayabilirsiniz.
 
Ottava’da yapılabilecek en ilginç şeylerden biri ise Ottava’da Hayaletli Yürüyüş turuna katılmaktır. Geçmiş zamanlardan beri hayaletli oldukları söylenen ve kimi insanlarca bazı olaylara şahit olunduğu duyulan Fairmont Laurier Şatosu, Bytown Müzesi ve Ottava Hapishane Misafirhanesi’ne düzenlenen turlar eşliğinde, heyecan verici ve ilginç hayalet hikâyeleri dinleyebilir ve adrenalini yüksek bir etkinlik yaşayabilirsiniz.
 
Sanatseverler için birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Ottava, hızlı bir gece hayatını tercih edenler için de yeterli alternatife sahiptir.
 
 
Müzik
 
Geleneksel Kanada müziği, birçok kültürün birleşiminden oluşmaktadır. 18. yüzyılda Kanada’ya gelip yerleşen İngiliz ve Fransızlar, beraberlerinde müziklerini de getirmişlerdir. Böylelikle Kanada içerisinde yaşayan yerli kabilelerin müziği, Fransız ve İngiliz müzikleriyle birleşerek yeni bir müzik türüne dönüşmüştür: Kanada folk müziğine.
 
Kanada folk müziği içerisinde sıklıkla kullanılan enstrümanlar arasında gitar, keman, ağız mızıkası, gayda, akordeon ve vurmalı çalgılar bulunmaktadır. Kanada folk müziği bolca ninni, tekerleme, yinelemeler üzerine kurulu bol nakaratlı söylenceler, ağızla çıkarılan değişik seslerden oluşan doğaçlama şarkılardan ve hikâyeler anlatan balıkçı ve çiftçi türkülerinden oluşmaktadır.
 
Yerel müzik haricinde Ottava’da klasik müzik, hip hop, rock, caz ve blues müzik türleri oldukça revaçtadır. Yıl boyunca pek çok müzik etkinliğine ev sahipliği yapan şehirde canlı müzik dinlenebilecek pek çok bar, müzikhol ve sanat evi bulunmaktadır.
 
Kanada Ulusal Sanat Merkezi
 
Kanada Ulusal Sanat Merkezi içerisinde en sık düzenlenen etkinlikler arasında etnik ve klasik müzik konserleri gelmektedir. Kanada Gençlik Orkestrası’na ve Kanada Ulusal Sanat Merkezi Orkestrası’na ev sahipliği yapmakta olan merkezde ayrıca birçok dünyaca ünlü sanatçı da dönemsel olarak performanslar sergilemektedir.
 
Müzikal etkinliklerin dışında tiyatro ve dans etkinliklerine de ev sahipliği yapan Kanada Ulusal Sanat Merkezi’nde etkinlikler eylül – haziran ayları arasında gerçekleştirilmektedir.
 
Adres: Konfedrasyon Meydanı, Elgin Sokağı, No: 53, Ottava
Tel: (+1) 613 947 70 00
Web: www.nac-cna.ca
 
Tiyatro
 
Ottava, tiyatro ve güzel sanatlar açısından oldukça dinamik bir şehirdir. Şehirde hem İngilizce hem de Fransızca tiyatro eserleri sergilenmektedir. İngiliz, Fransız, Amerikan ve yerel Kanada tiyatrosundan çeşitli eserlerin sergilendiği şehirde, yenilikçi tiyatro performanslarından, klasiklere ve aile komedilerine değin uzanan geniş bir tiyatro repertuarı bulunmaktadır.
Tiyatro haricinde şiir okuma etkinlikleri, dans ve varyete gösterileri de şehirde sıklıkla sergilenen etkinliklerin arasında yer almaktadır.
 
Spor
 
Hokey, Ottava şehrinde oldukça popüler sporlardan biridir. 2009 yılında Dünya Junior Hokey Şampiyonası’na ve Bell Capital Kupası Turnuvası’na ev sahipliği yapmış olan Ottava,  Ulusal Hokey Ligi’nde oynayan Ottava Senatörleri takımını ve Ontario Hokey Ligi’nde oynayan Ottava 67 takımını da içerisinde barındırmaktadır.
 
Ottavalıların favorisi olan bir diğer spor beyzboldur. Şehir, Ottava Beyzbol Stadyumu’nda oynayan Ottava Voyageurs adlı Kanada – Amerikan asıllı bir beyzbol takımını ve Ottava Fat Cats adlı bir diğer Inter County Beyzbol Ligi takımını içerisinde barındırmaktadır.
 
Ottava şehrinde gerçekleştirilebilecek diğer spor aktiviteleri arasında; bisiklete binmek, paten kaymak, kış mevsiminde kayak yapmak ve buzda balık avlamak, kriket ve rugby oynamak, kaya tırmanışı ve doğa yürüyüşü yapmak bulunmaktadır.
 
Gece hayatı
 
Ottava, gece gezmeyi sevenleri memnun edebilecek yeterli alternatife sahip bir şehirdir. Ottava, romantik ve sakin bir gece eğlencesi isteyenleri de son moda, canlı ve kalabalık bir eğlenceye dalmak isteyenleri de doyurabilecek nitelikte alternatifler barındırmaktadır. Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan gece hayatıyla ziyaretçilerinin geceleri de hoş vakit geçirmelerini garanti etmektedir.
 
Byward Pazarı, gündüz olduğu kadar geceleri de oldukça popüler olan bir semttir. Gündüz insanları çeken renkli tezgâh ve mağazalar; havanın kararmasıyla yerlerini canlı müzik seslerinin taştığı bar, kulüp ve diskolara bırakmaktadır.
Konfederasyon Meydanı’nda bulunan Elgin Sokağı ise daha sade ve dostça bir atmosfere sahiptir.
 
Daha bohem ve uluslararası bir atmosfer içerisinde yer almak isteyenler, Büyük Kanada Tiyatrosu’nu da içerisinde barındıran Ottava’nın “küçük İtalya’sı” denen Preston Sokağı’na uğrayabilirler. Bu sokakta daha çok İtalyan yemeği yapan restoranlar ve İtalyan müziği çalan tavernalar bulunmaktadır.
 
Canlı müzik dinlenilebilecek bar ve kulüplerle dolu bir diğer mekân ise Bank Sokağı’dır. Adrenalini daha yüksek bir gece geçirmek isteyenler, şehir merkezinden 20 dakikalık mesafede, Gatineau’da yer alan Lac – Leamy Gasinosu’na uğrayabilir; slot makinelerinde ve oyun masalarında şanslarını deneyebilirler.
 
Festivaller
 
Ottava festivallerinin büyük çoğunluğunda halktan oluşan gönüllüler çalışmaktadır. Eğlenceyi seven Kanadalılar, hem eğlenip hem de toplumlarına hizmet etmenin zevkini festivaller aracılığıyla yaşamaktadırlar.
 
Çoğu Ottava festivali çevre temizliğine ve geri dönüşüme azami oranda önem göstermektedir. Böylelikle festivallerin ardından şehirde herhangi bir karmaşa ya da kirlilik yaşanmadan hayat devam etmektedir.
 
Winterlude Festivali
 
Her yıl şubat ayının ilk 3 haftası kutlanan Winterlude Festivali, şehre kış mevsiminin gelmesini kutlayan bir festivaldir. 1970’li yıllardan beri kutlanan Winterlude Festivali kapsamında dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılar, Konfederasyon Parkı içerisinde göz alıcı buzdan heykeller yapar ve parkı mini bir buz müzesine dönüştürürler.
 
Gatineau içerisinde yer alan Jacques Cartier Parkı, dünyanın en büyük kar oyunları alanı olan Kar Krallığı’nı içerisinde barındırmakta ve festival kapsamında her yaştan ziyaretçiye kapılarını açmaktadır.
 
Dört bir yanda maskotların yer aldığı şehirde festival boyunca, karla gerçekleştirilebilecek her türlü aktivite ve oynanabilecek her türlü kar oyunu sergilenmektedir.
 
Gatineau Sıcak Hava Balonu Festivali
 
Gatineau Sıcak Hava Balonu Festivali, shutterstock, Image ID: 357118
 
Her yıl eylül ayının ilk hafta sonu, Ottava şehir merkezinden yürüyerek 10 dakikalık bir mesafede yer alan Gatineau’da gerçekleştirilen Gatineau Sıcak Hava Balonu Festivali, oldukça yaratıcı ve renkli bir festivaldir.
 
Festival süresince her gün sabah ve akşam saatlerinde, gökyüzüne salınan çeşitli şekillerdeki rengârenk sıcak hava balonları, tüm şehrin üzerinde masalsı bir atmosfer yaratmaktadır. Festival süresince gerçekleştirilen etkinlikler arasında En Güçlü Adam Kim yarışması, yüz boyama etkinlikleri, havai fişek gösterileri, konserler ve komedi şovları bulunmaktadır.
 
Kanada Lale Festivali
 
İkinci Dünya Savaşı esnasında Hollanda kraliyet ailesi üyelerini himayesinde barındıran Kanada’ya, 1945 yılında Hollanda Prensesi Juliana tarafından lale tohumları hediye edilmiştir. İki ülkenin dostluğunu ve bunun sembolü olan lale çiçeklerini onurlandırmak amacıyla başlatılan Kanada Lale Festivali, dünya çapında gerçekleştirilen en büyük lale festivali olma özelliğini taşımaktadır.
 
Yoğun olarak Major's Hill Parkı, Ottava Şehir merkezi içerisinde yer alan Festival Plaza, Lansdowne Parkı ve Komisyonerler Parkı çevresinde kutlanan festival; ailece yapılabilecek aktiviteleri, eğlenceleri, içerisinde değişik ülkelerin yemeklerinin yer aldığı büfelerin ve ülke tarihlerinin anlatıldığı bölümlerin bulunduğu uluslararası çadırı barındırmaktadır.
 
Cisco Ottava Blues Festivali
 
Her yıl temmuz ayı içerisinde Kanada Soğuk Savaş Müzesi’nin açık alanı içerisinde gerçekleştirilen Cisco Ottava Blues Festivali, Kanada’nın en büyük müzik festivallerinden biridir. Bugüne kadar Sting, Black Eyed Peas, James Brown, Bob Dylan, The White Stripes gibi birçok dünyaca ünlü sanatçının performanslarına ev sahipliği yapmış olan festival, Ontario Geri Dönüşüm ve Çevre Meclisi tarafından en az atık çıkaran ve en çevreci festival seçilmiştir.
 
11 gün boyunca ziyaretçilerini müziğe doyuran bu canlı etkinlik süresince, festival alanı içerisinde, yiyecek ve içecek büfeleri, hediyelik eşya tezgâhları bulunmaktadır.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

Etiketler » Ottava Grup Uçak Bileti Al   » Ottava Grup Uçak Rezervasyonu   » Ottava Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Ottava Grup Uçak Bileti Al