İstanbul San Francisco Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul San Francisco Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​San Francisco'ya gitmenin en kısa ve pratik yolu THY'nin haftanın her günü düzenlenen Los Angeles aktarmalı San Francisco seferini tercih etmektir. Los Angeles'ta havayolu değiştirmenize ve uzun saatler beklemenize gerek kalmadan 2 saatlik bir molanın ardından yine THY'ye ait farklı bir uçakla San Francisco'ya ulaşabilirsiniz. Havaalanı bekleme süresi dâhil toplam yolculuk süresi 18 saattir.
 
Ayrıca KLM, Delta, Swiss, Emirates, Lufthansa ve British Airways ile de aktarmalı bir biçimde San Francisco'ya ulaşabilirsiniz, ancak bu şekilde aktarma süreleri daha uzun tutacağından yolculuğunuz ortalama 27 saate kadar uzayacaktır.
San Francisco Uluslararası Havaalanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
San Francisco Uluslararası Havaalanı, şehir merkezinin 8 km güneyinde bulunmaktadır. Havaalanı içerisinde biri uluslararası diğer üçü ise iç hatlar olmak üzere dört terminal yer almaktadır.
 
Havaalanının uluslararası terminali, ünlü mimar Craig W. Hartman tarafından özel olarak tasarlanarak inşa edilmiştir ve Kuzey Amerika'nın en büyük uluslararası terminali olma özelliğine sahiptir. San Francisco Uluslararası Havaalanı, yolcuların konfor ve ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanmasına büyük önem veren modern ve lüks bir tesisten oluşmaktadır.
 
Havaalanı içerisinde; geniş bir duty free bölümü, duş kabinleri, spa, telefon ve araç kiralama ofisleri, döviz bürosu ve ATM, sağlık kliniği, evcil hayvan rahatlama noktaları, çocuk oyun alanı, DVD film ve oynatıcı kiralama servisi ve çok sayıda restoran, bar ve kafe bulunmaktadır.
 
Adres: San Francisco'nun 16 km güneyi
Telefon: (+1) 650 821 82 11
Web: www.flysfo.com
Havalimanından ulaşım
 
Otobüs ile
 
San Francisco halk otobüsleri, SamTrans şirketi tarafından işletilmektedir. 292, 397 ve KX numaralı SamTrans havaalanı otobüsleri; terminal çıkışlarında bulunan otobüs duraklarından, haftanın her günü 04.00 - 00.30 saatleri arasında her yarım saatte bir San Francisco şehir merkezine doğru hareket etmektedir. Yolculuk yaklaşık olarak yirmi beş dakika sürmektedir.
 
Tren ile
 
BART adı verilen San Francisco hızlı tren sistemi ile havaalanından şehir merkezine kısa bir yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz. BART Havaalanı İstasyonu'na terminal çıkışından yürümek beş dakikadır, ayrıca yürümek istemeyen yolcular için, sadece havaalanı - istasyon arasında çalışan ücretsiz bir Airshuttle servisi de mevcuttur.
 
BART'tan her on beş dakikada bir hareket eden trenlerle San Francisco şehir merkezine on dakikada ulaşabilirsiniz.
 
Taksi ile
 
Havaalanından şehir merkezine ulaşmak için taksi seçeneğini tercih edenler, terminal çıkışlarında sıra hâlinde bekleyen taksilere binebilirler.
 
San Francisco'da taksi ücretleri oldukça pahalıdır ve genellikle herkes hızlı, ucuz ve konforlu olan toplu taşıma araçlarını kullanmayı tercih etmektedir.
 
Shuttle servisleri ile
 
San Francisco Uluslararası Havaalanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için SamTrans firması tarafından işletilen ücretli shuttle servislerini kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu servisler, otobüslere oranla çok daha konforludur ancak ücretleri daha yüksektir.
 
Shuttle servisi kullanmanın bir diğer avantajı ise, taksiye göre çok daha uygun bir fiyata gideceğiniz adresin kapısının önüne kadar bırakılmanızdır. SamTrans shuttle servislerine terminal çıkışında bulunan durak alanlarından binebilirsiniz.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz, dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.
 
​Amerika'nın Kaliforniya Eyaleti'nin en büyük ve gelişmiş şehirlerinden biri olan San Francisco; dünyanın en çok turist çeken bölgelerinden biridir.
 
1776 yılında İspanyol Aziz Francis Misyonu tarafından keşfedilen şehir, bir süre İspanyol yönetimi altında kaldıktan sonra 1821 yılında Meksikalıların egemenliğine geçmiştir.
 
Kaliforniya'nın Amerikan yönetimine geçmesinin ardından 1849 yılından Altına Hücum döneminde Amerikan egemenliği altına giren ve bir anda popüler bir yerleşim merkezi olan kente, Aziz Francis'in şehri anlamına gelen San Francisco adı verilmiştir.
 
Bu dönemde şehre altın aramaya Amerikalı madencilerin yanı sıra çok sayıda Çinli göçmen gelmiştir. Bu durum, San Francisco'ya Çin'in dışında en fazla Çinli'nin yerleşik olduğu şehir olma özelliği katmıştır.
 
Kozmopolit tarihi, San Francisco'nun mutfağına ve yerel kültürüne birçok etkide bulunmuştur. Bugün dâhi yerel mutfak ve sanat eserlerinde Meksika ve İspanyol etkileri kolaylıkla göze çarpmaktadır.
 
Özgür ruhlu şehir olarak ünlenen San Francisco, bohem atmosferi ile ziyaretçilerine kendilerini evlerinde hissettiren, eğlenceli, renkli ve hareketli bir şehirdir. San Francisco; prestijli müze ve sanat galerilerinin yanı sıra yemyeşil doğal parklara, etkileyici bir gece hayatına, ışıltılı mağazalara ve renkli kültür - sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapmaktadır.
 
 
Nereler Gezilir?
​Liberal, hoşgörülü ve entelektüel halkı, çarpıcı mimari yapıları, hippi kültürü ve lezzetli deniz ürünlerinden oluşan mutfağıyla Amerika'nın en etkileyici şehirlerinden biri olan San Francisco'yu ziyaret etmek için en uygun dönem yaz aylarıdır. Şehir, kış mevsiminde oldukça yağışlı bir iklime sahiptir.
 
Amerika'nın en azılı suçlularına ev sahipliği yapan Alcatraz Hapishanesi, Golden Bay Köprüsü ve ülkemizde Bizim Ev adıyla gösterime giren ünlü Amerikan sit-com'u Full House'un çekildiği Painted Ladies evleriyle ünlü San Francisco; ziyaretçilerine rahat ve eğlenceli bir ortamda, renkli ve çok kültürlü bir tatil deneyimi vaat ediyor.
 
San Francisco seyahatinizin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat etmelisiniz.
 
    San Francisco, suç oranının yüksek olduğu Amerikan şehirlerinden biridir. Şehirde en çok görülen suçlar; çete saldırıları, soygunculuk, araba hırsızlığı ve yan kesiciliktir. Ancak bu suçlar genellikle turistlere yönelik değil de yerel halk arasında gözlemlenmektedir. Turistlere güvenlikleri açısından önlem olarak hava karardığında Bayview-Hunters Point, Visitacion Vadisi, Sunnydale, Ingleside, Potrero Hill, Tenderloin, Western Addition ve Mission bölgelerinde bulunmamaları önerilmektedir.
    Araç soygunu, San Francisco'da en sık görülen suç türüdür. Bu nedenle araç kiralayan turistlere, değerli eşyalarını asla arabada bırakıp gitmemeleri tavsiye edilmektedir.
    San Francisco, Amerika'nın en fazla dilenci oranına sahip şehirlerinden biridir. Şehirdeki dilenciler genellikle Civic Center, Tenderloin, Haight Ashbury ve Golden Gate Parkı civarında bulunmaktadır. Bu bölgelerde dolaşırken yanınıza yaklaşan bir dilenci olduğunda "üzgünüm üzerimde bozukluğum yok" diyerek hızlı adımlarla oradan uzaklaşmanız ve asla dilencilere para vermemeniz tavsiye edilmektedir.
 
Alamo Meydanı
 
1990'lı yıllarda Bizim Ev (Full House) dizisini izleyen herkes, San Francisco'da yer alan Alamo Meydanı'nın nasıl göründüğünü bilir. Mimarisi ile dikkat çeken evleri ve nezih atmosferiyle Alamo, San Francisco'nun en prestijli yerleşim bölgelerinin başında gelmektedir.
 
San Francisco'nun prestijli bir yerleşim bölgesi olan Alamo Meydanı, aynı isimli büyük bir parkı da içerisinde barındırmaktadır.
 
Semtin en dikkat çekici özelliği ise; Painted Ladies yani boyalı hanımlar adı verilen farklı pastel tonlarda Viktoryan mimari stilinde inşa edilmiş olan, yan yana sıralanmış evlerdir.
 
San Francisco'yu ziyaret eden turistlerce oldukça popüler bir gezi durağı olan bu sevimli evler, hoş görünümleri sayesinde birçok televizyon dizisinde yer alarak San Francisco'nun mimari simgelerinden biri olmayı başarmıştır.
 
Adres: Alamo Meydanı, San Francisco
Alcatraz
 
San Francisco Körfezi açıklarında bir adanın üzerinde yer alan Alcatraz, 1933 - 1963 yılları arasında dönemin en azılı suçlularına ev sahipliği yapan ünlü bir hapishane olarak hizmet vermekteydi.
 
Al 'Scarface' Capone, George 'Machine Gun' Kelly ve The 'Birdman of Alcatraz', Robert Stroud gibi; ünlü suçluların yaşadığı yüksek koruma önlemlerine sahip hapishane, birçok ünlü kaçış hikâyesine de konu olmuştur.
 
Günümüzde ulusal dinlence alanı olarak kabul edilen ve büyük bir doğal yaşam merkeze ev sahipliği yapan ada üzerindeki hapishane binası, etkileyici bir müzeye dönüştürülmüştür.
 
Alcatraz Hapishanesi'ni dolaşırken, binanın tarihi ve sakinleri hakkında tüyler ürperten bilgiler öğrenebilir, ünlü mahkûmların cezalarını çektikleri hücreleri gözlemleme şansı bulabilirsiniz.
 
Alcatraz'ı ziyaret ederek San Francisco'nun muhteşem manzarasını, karşı kıyıdan izleme olanağında da sahip olabilirsiniz. Adaya Fisherman's Wharf'ın önündeki 33 ve 41 numaralı rıhtımlardan hareket eden Blue & Gold Fleet motorları ile ulaşabilirsiniz.
 
Adres: San Francisco Körfezi açıkları
Telefon: (+1) 415 705 10 42
Web: www.nps.gov/alcatraz
Cable Cars
 
Cable car kelimesinin Türkçe'deki tam karşılığı teleferiktir. Ancak San Francisco'daki Cable Cars ile ifade edilmek istenen, aslında bir tramvay sistemidir. San Francisco'nun ilk kurulduğu tarihten bu yana hizmet vermeye devam eden bu nostaljik ulaşım sistemi, şehre karakteristik bir özellik kattığı gerekçesiyle uzun yıllardır yeni ve daha modern bir sistem ile değiştirilmiyor ve yerel halk tarafından sevilerek kullanılıyor.
 
San Francisco'nun en önemli simgelerinden biri hâline dönüşmüş olan tramvaya binerek, şehrin caddelerinde nostaljik bir tur atabilir ve son durakta Tramvay Müzesi'ni ziyaret ederek bu sevimli tarihi ulaşım aracı hakkında daha çok bilgiye sahip olabilir ve süs lokomotiflerine binerek benzersiz fotoğraflar çekme şansı yakalayabilirsiniz. Tramvay Müzesi, haftanın her günü 10.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Mason Sokağı, No: 1201
Web: www.sfcablecar.com
Coit Kulesi
 
Kuzey Sahili semtinde yer alan 64 metre uzunluğundaki Coit Kulesi, şehrin en iyi gözlem noktalarından biridir. San Francisco'yu 360 derecelik bir açıyla izlemeyi mümkün kılan bu göz alıcı art deco yapı, 1920'li yıllarda kahraman bir kadın itfaiyeci olan Lillie Hitchcock Coit'in isteği üzerine çok sevdiği şehre bir armağan olarak inşa ettirilmiştir.
 
Oldukça popüler bir turistik gezi noktası olan kulede manzara fotoğrafı çekmek istiyorsanız, ziyaretinizi erken saatlerde gerçekleştirmeniz önerilmektedir. Aksi hâlde gün içerisindeki saatler kule, San Francisco'nun büyülü manzarasını geniş açıdan izlemek isteyen turist kafilelerinin akınına uğramaktadır.
 
Adres: Telegraph Hill Bulvarı, Greenwich Sokağı, No:1, San Francisco
Telefon: (+1) 415 362 08 08
Web: www.tjapukai.com.au
Golden Gate Köprüsü
 
Pas renkli Golden Gate Köprüsü, San Francisco'nun bir numaralı mimari simgesidir. Birçok Hollywood filminin içerisinde yer alan ve masmavi San Francisco Körfezi sularıyla bir tezat oluşturan bu kızıl renkli köprü; destek kablolarından kulelerine ve süspansiyonlarına kadar zarif bir mimari stile sahiptir.
 
20. yüzyılın en büyük mühendislik harikalarından biri olan Golden Gate Köprüsü'nün inşasında, dünyanın etrafını birkaç kez saracak kadar çok demir tel kullanıldığı söylenmektedir.
 
1937 yılında inşa edilen köprü, o dönem için dünyanın en büyük süspansiyonlu köprüsü olarak kabul edilmekteydi. Golden Gate Köprüsü süspansiyonlu bir köprü olması dolayısıyla, rüzgârlı havalarda, rüzgârın esiş yönüne doğru 8 metrelik bir esneme - hareket etme payına sahiptir.
 
Denizin altmış beş kat üzerinde yer alan bu muhteşem köprüde yürüyüşe çıkarak, San Francisco Körfezi'ni ve civardaki adaları geniş bir açıyla izleme şansına sahip olabilirsiniz. Köprü, yıllar içerisinde birçok intihar olayına sahne olduğundan yayaların köprü üzerinde yürüyüşüne yalnızca gün içerisindeki saatlerde izin verilmektedir.
 
Adres: 101. Otoyol üzeri, Kuzey San Francisco
Telefon: (+1) 415 921 58 58
Web: www.goldengatebridge.org
Golden Gate Parkı
 
San Francisco yemyeşil dinlenme alanları ile ünlüdür ancak bunların en görkemli ve popüler olan Golden Gate Parkı'dır. Golden Gate Parkı içerisinde; Japon bahçeleri, göller, spor tesisleri, piknik alanları, müzeler ve kafe ve restoranlar yer almaktadır.
 
Bilhassa hafta sonları oldukça fazla sayıda insanı bünyesinde toplayan park, buna rağmen hiçbir zaman kalabalık ve bunaltıcı bir görünüme bürünmemesiyle ve her daim sakin bir nokta arayanları memnun edecek huzurlu köşeleri içerisinde barındırmasıyla da ünlüdür.
 
Park içerisinde golf, futbol, beyzbol, bowling ve tenis oynamak için özel spor alanları bulunmaktadır. Ayrıca park bünyesindeki bisiklet, yürüyüş ve tırmanma parkurları da sporseverleri memnun edecek niteliktedir.
 
Golden Gate Parkı içerisinde Kaliforniya Bilim Akademisi'nin yönetimindeki Doğal Tarih Müzesi, Akvaryum ve Gökyüzü Gözlemevi yer almaktadır. Turistlerin park içerisinde en çok ilgisini çeken bölümlerin başında Japon Çay Bahçeleri gelmektedir.
 
Süs köprüleri ve gölleri ile zenginleştirilen Japon Çay Bahçeleri, büyüleyici bir masal bahçesi görünümündedir.
 
Golden Gate Parkı, sürekli halka açık olan bir alandır ancak park içerisinde yer alan müze ve tesisler; haftanın her günü 10.00 - 17.00, Japon Çay Bahçeleri ise 09.30 - 18.30 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: John F Kennedy Yolu, San Francisco
Telefon: (+1) 415 831 27 00
Web: www.golden-gate-park.com
San Francisco Modern Sanat Müzesi
 
Halk arasında ismi kısaltılarak SF MOMA olarak bilinen San Francisco Modern Sanat Müzesi, Amerika'nın en önde gelen prestijli sanat merkezlerinden biridir. Müze içerisinde Diego Rivera, Picasso, Jackson Pollock, Clyfford Still, Henry Matisse, Paul Klee ve Jeff Koons gibi dünyaca ünlü ressamların etkileyici eserlerinin yanı sıra ikonik fotoğraf ustası Ansel Adams'ın çalışmaları da sergilenmektedir.
 
Yakın bir zaman önce 1100 parçalık prestijli bir Fisher Koleksiyonu'nu bağış yoluyla bünyesine dâhil eden müze, New York Modern Sanat Müzesi ve Londra'daki Tate Modern Sanatlar Müzesi ile yarışacak bir konuma yükselmiştir.
 
MOMA popüler bir hediyelik eşya mağazasını ve otantik bir kafeyi de içerisinde barındırmaktadır. Her iki mekân da müzeden bağımsız olarak sadık müdavimlere sahiptir.
 
1995 yılında inşa edilen MOMA binası, San Francisco'nun mimari ikonlarından biri hâline gelmiştir ve başlı başına ziyaret edilmesi gereken dev bir sanat eseri niteliğindedir.
 
Çarşamba günleri kapalı olan MOMA; perşembeleri 11.00 - 20.45 ve cuma - salı günleri 11.00 - 17.45 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: 3. Sokak, No: 151, San Francisco
Telefon: (+1) 415 357 40 00
Web: www.sfmoma.org
San Francisco Güzel Sanatlar Sarayı
 
Marina Bölgesi'nde yer alan San Francisco Güzel Sanatlar Sarayı, 1915 Pasifik - Panama Fuarı için sergi alanı olarak ünlü mimar Bernard Maybeck tarafından Roma ve Yunan mimarisinden ilham alınarak inşa edilmiş görkemli bir yapıdır.
 
Fuarın sergi alanları olarak kullanılmak üzere o dönemde şehirde 10 adet farklı mimariye sahip saray inşa ettirilmiştir. Bu saraylardan kimi makine sergilerine, kimi tarım ürünlerine kimi ise hâlâ ayakta kalmayı başarmış olan San Francisco Güzel Sanatlar Sarayı gibi sanat eserleri sergilerine ev sahipliği yapmıştır.
 
Fuarın ardından tüm sergi sarayları yıkılmış ancak San Francisco halkının kalbinde büyük bir yer edinen Güzel Sanatlar Sarayı, koruma altına alınarak bir kültür merkezine dönüştürülmüştür.
 
San Francisco Güzel Sanatlar Sarayı içerisinde eğlenceli ve renkli bir müze olan The Exploratorium bulunmaktadır. Sanat, bilim ve insan algısı müzesi olarak hizmet veren bu interaktif merkez içerisinde görsel efekt sanatçılarının ve bilim adamlarının oluşturduğu ilginç sergiler yer almaktadır.
 
San Francisco Güzel Sanatlar Sarayı, fotoğraf tutkunları için adeta bir cennettir ayrıca bu görkemli yapı, her yıl birçok düğüne de ev sahipliği yapmaktadır. San Francisco Güzel Sanatlar Sarayı ve bünyesindeki merkezler, pazartesi günleri haricinde haftanın her günü 10.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Lyon Sokağı, No: 3601, San Francisco
Telefon: (+1) 415 563 65 04
Web: www.palaceoffinearts.org
Körfezin Akvaryumu
 
Körfezin Akvaryumu, San Francisco Körfezi üzerine kurulmuş olan dev bir sualtı yaşam merkezidir. Deniz içerisinde yer alan 91 metre derinliğe kadar ulaşan akrilik dev tüneller aracılığıyla gezilen tesis, 20,000'in üzerinde sualtı canlısını doğal yaşam ortamlarında gözlemleme şansı sunmaktadır. Körfezin Akvaryumu içerisinde; deniz canlılarını ve yaşamını tanıtıcı eğlenceli workshoplar da düzenlenmektedir.
 
Körfezin Akvaryumu'nu ziyaretiniz esnasında gözlemleme şansı bulabileceğiniz sualtı canlıları arasında; geniş burunlu sevengill köpek balığı, denizyıldızı, kedi balığı ve çemçe balığı gibi körfezin engin sularına özgü türler bulunmaktadır.
 
Körfezin Akvaryumu, haftanın her günü 09.00 - 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Sahil Sokağı, Embarcadero, San Francisco
Telefon: (+1) 415 623 53 00
Web: www.aquariumofthebay.com
Şehrin dışında kalan yerler
 
San Francisco'nun hemen dışında büyüleyici doğa manzaralarını içerisinde barındıran gezi durakları yer almaktadır. Şehrin hareketli atmosferine biraz ara verip, doğanın kalbinde huzurlu gezi kaçamağı yaşayabilirsiniz.
 
Napa Vadisi
 
San Francisco şehir merkezinin 75 km kuzeyinde bulunan Napa Vadisi, Amerika'nın bir numaralı şarap üretim bölgesidir. Yemyeşil üzüm bağları ile bezenmiş bir vadide yer alan 200'ün üzerinde şarap yapım evini içerisinde barındıran bölge; ayrıca büyüleyici golf sahalarına, lüks resort otellere ve hemen yakınında bulunan Calistoga kaplıca ve çamur banyolarına da ev sahipliği yapmaktadır.
 
Napa Vadisi, ödüllü Amerikan şaraplarının yetiştiği bölgedir. Bu bölgenin en önemli özelliği burada büyük içki fabrikalarının değil, üzüm bağlarının sahiplerine ait butik şaraplar üreten yerel şarap evlerinin kurulu olmasıdır.
 
Napa Vadisi'nde şarap yapımı ve tadımı konusunda workshoplara katılabilir, göz alabildiğine uzanan yemyeşil sahalarda golf oynayabilir, üzüm bağlarının arasında bisikletle dolaşıp piknik yapabilir ya da çamur banyosunda güzelleşip kaplıcalarda rahatlatıcı bir gün geçirebilirsiniz.
 
Adres: San Francisco şehir merkezinin 75 km kuzeyi
 
Muir Ormanı
 
Golden Gate Köprüsü'nün 7 km kuzeyinde yer alan kızıl keresteli ağaç olarak bilinen Sekoya ağaçlarıyla dolu bir ormanlık alan olan Muir; şehirden uzaklaşmak ve doğanın kalbinde huzurlu bir gün geçirmek isteyenlerin, mutlaka uğramaları gereken bir adrestir.
 
Sekoya ağaçlarının özelliği 115 metreye kadar uzayabilmeleridir. Muir Ormanı, yaşları 800 ile 1000 arasında değişen dev ağaçlarla doludur. Adeta büyülü bir masal ormanını andıran bu yemyeşil alanda; görkemli ağaçların etrafında bulunan yürüyüş parkurlarında gezinebilir, eşsiz doğa fotoğrafları çekme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Muir Ormanı aynı zamanda, devlet tarafından koruma altına alınmış olan bir vahşi doğal yaşam alanıdır. Muir Ormanı'na araç kiralayarak ya da gezi turlarına katılıp onların ücretsiz shuttle imkânlarından yararlanarak ulaşabilirsiniz.
 
Adres: Golden Gate Köprüsü'nün 7 km kuzeyi
Telefon: (+1) 415 388 25 95
Web: www.nps.gov/muwo/index.htm
 
 
Ne Yenir?
​San Francisco, tam bir gastronomi cennetidir. San Francisco mutfağına deniz ürünleri ve yerel üretim taze meyve ve sebzelerle hazırlanan sağlıklı ve lezzetli spesiyaller hâkimdir.
 
Ancak şehirde genel olarak yerel mutfağın yanı sıra Asya, Çin, Japon, İtalyan ve Meksika mutfakları da oldukça etkilidir. San Francisco deyince akla çeşitlilik gelmelidir. Bu büyüleyici şehir, farklı ülkelerin mutfaklarını tek bir noktada buluşturmakta ve hepsinin en başarılı örneklerinin sunulduğu yüksek kaliteli bir gastronomi atmosferine ev sahipliği yapmaktadır.
Temel yemekler...
 
San Francisco'ya özgü en ünlü yemeklerden biri, balık yahnisi cioppino'dur. Cioppino'nun içerisine o gün taze olarak yakalanmış kaç tür deniz ürünü varsa hepsinden eklenmektedir.
 
İstiridye, balık çeşitleri, yengeç, karides, deniztarağı, midye ve ıstakoz etlerinin maydanoz, tereyağı, domates, soğan, sarımsak ve baharatlar eşliğinde pişirilmesinden oluşan bu lezzetli deniz ürünü spesiyali; bir bardak şarap ve San Francisco mayalı ekmeği ile birlikte servis edilmektedir.
 
San Francisco'nun en ünlü salatası Yengeç Louis Salatası'dır. Domates, salatalık, yengeç eti, haşlanmış yumurta ve marul küçük parçalar hâlinde doğranmaktadır.
 
Salata malzemelerinin üzerine mayonez, chili biberi, krema, Worcestershire sosu, yeşilbiber, maydanoz, limon suyu, tuz ve karabiberle hazırlanan özel salata sosu eklenmektedir.
 
San Francisco, Uzakdoğu mutfağına özgü yemekleri ile ünlüdür. Hatta öyle ki; San Francisco'da Uzakdoğu mutfağını tadanların, gerçekten Uzakdoğu'yu ziyaret ettiklerinde aynı lezzeti yakalayamadıkları söylenmektedir.
 
 
Şehirde mutlaka tadılması gereken Uzakdoğu spesiyalleri arasında tavuklu, erişteli ve sebzeli bir yemek olan chop suey, sushi ve Çin mantısı dim sum bulunmaktadır.
 
Zucchetti; ince dilimlenmiş kabaklar eşliğinde pişirilen spaghetti makarnasından oluşan hafif ve sağlıklı bir yemektir.
 
Şehirde mutlaka tadılması gereken diğer yemekler arasında; deniztarağı çorbası, kızarmış yengeç bacağı ve limon suyu ve zeytinyağı eşliğinde tüketilen istiridye spesiyali bulunmaktadır.
Tatlılar...
 
Muz ve limon kremalı tartlar, San Francisco'nun en popüler tatlıları arasında yer almaktadır. Balkabağı dondurması eşliğinde servis edilen zencefilli kek ise, bir diğer favori tatlı çeşididir.
 
Şehri ziyaret edenlerin mutlaka Vietnam usulü kahveli dondurmalı tatlının ve fıstık ezmeli sandviç kurabiyenin tadına bakmaları önerilmektedir.
 
San Francisco'nun bir diğer ünlü tatlısı, citizen cake adı verilen çikolatalı tadıyla ünlü vatandaş kekidir.
 
Milyoner kurabiyesi olarak da adlandırılan clairesquare ise; altında bir kat kurabiye onun üzerinde bir karamel katmanı ve en üstte de kalın bir çikolata katmanı bulunan, kare şeklinde yoğun ve lezzetli bir tatlıdır.
 
Crema fritta adı verilen ve ismi kızarmış krema anlamına gelen spesiyal; jelâtin, mısır nişastası, siyah rom, yumurta akı, fındık, granül şeker, vanilya, süt, kraker ve ekmek kırıntılarının karıştırılıp dağınık yuvarlak bir şekil oluşturacak biçimde zeytinyağında kızartılmasından oluşmaktadır.
 
Haupia keki yani diğer adıyla Hawaii hindistancevizi pudingi keki ve avokado turtası da, San Francisco'da mutlaka denemeniz gereken tatlı çeşitleri arasında yer almaktadır.
 
1852 yılında açılan ve bugün yer aldığı meydana ismini veren Ghirardelli Çikolataları, tadı damağınızda kalacak çikolata ve şekerleme ürünlerine ev sahipliği yapan butik bir çikolata evidir. Hiçbir San Francisco seyahatinin Ghirardelli çikolataların tadına bakmadan tamamlanmayacağı söylenmektedir.
Atıştırmalıklar...
 
San Francisco'da en popüler atıştırmalık yiyeceklerin başında bir çeşit dürüm olan burrito gelmektedir. Burrito dürümünün içerisinde isteğe bağlı olarak birçok malzeme konulabilir ancak genelde dürüm; kırmızı et veya domuz eti, salata, acı biber sosu ve peynirden oluşmaktadır.
 
San Franciscoluların en sevdikleri atıştırmalık yiyecek türlerinden bir diğeri; pretzels hot dog adını verdikleri dikdörtgen şeklinde, küçük kızarmış sosisli böreklerdir.
 
Fransız dip sandviçi ise; Fransız baget ekmeğinin arasına domuz salamı, jambon, hindi eti, özel et sosu ve peynir konulmasından oluşan lezzetli bir atıştırmalıktır.
 
Loco moco, aslında Hawaii'ye özgü ve orada icat edilmiş olan bir fast food türüdür. San Francisco'da da oldukça meşhur olan bu besleyici ve doyurucu yiyecek; pilavın üzerine hamburger köftesi, yağda kızarmış yumurta, soya sosu, ketçap, acı sos ve sebze suyu eklenerek servis edilmesinden oluşmaktadır.
 
İlginç bir yiyecek kombinasyonuna sahip olan bu spesiyali tüketirken tabaktaki tüm malzemelerin karıştırılması önerilmektedir. Bu şekilde tüketildiğinde yemeğin özel lezzetinin daha iyi anlaşılacağı söylenmektedir.
Ne içilir?
 
San Francisco'nun da içerisinde yer aldığı Kaliforniya Eyaleti sınırları içerisinde çok sayıda şarap ve bira üretim tesisi bulunmaktadır. Eyalet, Amerika'nın en önemli şarap üretim merkezleri olan Napa Vadisi, Sonoma, Alexander, Dry Creek ve Russian River vadileri ve Chalk Tepesi'ni içerisinde barındırmaktadır.
 
San Francisco'yu ziyaret ederken hemen her tur şirketinin düzenlediği şarap ülkesi gezi turlarından birine katılabilir ve Amerika'nın en lezzetli şaraplarını üretim yerlerinde tatma şansına sahip olabilirsiniz. San Francisco restoranlarında da servis edilen bu lezzetli yerli üretim şarapların kırmızı, rose ve beyaz türleri oldukça popülerdir.
 
San Francisco'ya en yakın küçük ölçekli mikro bira evleri arasında; Anchor Brewing Company, Speakeasy Ales & Lagers ve Russian River Brewing Company bulunmaktadır. Buralarda yerel üretim birçok farklı tür San Francisco birasının tadına bakabilirsiniz.
 
Lemon drop martini; portakal likörü, martini, şeker, limon ve limon suyu eşliğinde hazırlanan ve aynı anda hem tatlı hem de ekşi bir tada sahip olan popüler bir alkollü içecektir.
 
Acı tabasco sosu, bir istiridyenin suyu ve eti, limon suyu ve aromasız votka ile hazırlanan istiridye kokteyli; San Francisco'nun en ünlü restoranlarından birinde, 1860 yılında icat edilmiş olan lezzetli ve canlandırıcı bir içkidir.
 
İsteğe bağlı olarak farklı aromalarla tatlandırılan ve renklendirilen tıraşlanmış buz, yaz mevsiminde San Franciscoluların serinlemek için sıklıkla tükettikleri bir alkolsüz içecektir.
 
Hurmalı milk shake ise, asıl olarak Kaliforniya'da icat edilmiş olan ancak San Francisco'da da sıklıkla tüketilen bir alkolsüz içecektir. Yoğun ve tatlı bir tada sahip olan bu içecek; Kaliforniya hurması, krema, vanilyalı dondurma ve sütten oluşmaktadır.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​San Francisco'nun özgür ruhlu, bohem bir şehir olduğu söylenmektedir. Hakikaten de sokakları, otantik mekânları, denizden aldığı turistik havası ve sıcakkanlı insanlarıyla bu şehir; ziyaretçilerine kendini sevdirme ve izlettirme gibi ilginç bir özelliğe sahiptir.
 
San Francisco'nun sevimli sokak kahvelerinden birine oturup lezzetli bir fincan kahve eşliğinde gündelik yaşamın akışını izlemek bile seyahatinize unutulmaz anılar katabilecek bir aktivitedir.
 
Bunun yanı sıra şehrin yemyeşil parklarında huzurlu bir gün geçirebilir, San Francisco mutfağına ait yemekleri tadarken aldığınız kalorilerden modern spor tesislerinde keyifli aktiviteler yaparak kurtulabilirsiniz. Gece hayatından hoşlananlar; şehirdeki büyüleyici kulüp ve barlarda keyifli vakit geçirebilir, alışveriş severler ise ışıltılı mağazalardan sevdiklerine ilginç hediyeler satın alabilirler.
Müzik
 
San Francisco'da en öne çıkan müzik türleri, caz ve hippi müziğidir. Her iki müzik türü de 1960'lı yıllardan beri şehirde yeşeren ve bir yaşam stiline dönüşerek efsaneleşen sanatsal akımlardır.
 
San Francisco her yıl, dünyanın en eski caz festivallerinden biri olan Monterey Festivali'ne ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde popüler olan diğer müzik türleri arasında ise; opera, elektronik müzik, hip hop ve Latin ezgileri bulunmaktadır.
 
The Warfield
 
Şehirdeki en büyük konser salonlarından birine sahip olan The Warfield, etkileyici rock müzik şovlarına ve dünyaca ünlü sanatçıların performanslarına ev sahipliği yapmış olan prestijli bir mekândır.
 
Adres: Market Sokağı, No: 982, San Francisco
Telefon: (+1) 415 567 20 60
Web: http://thewarfieldtheatre.com
Tiyatro ve sahne sanatları
 
San Francisco, özgür ruhlu bir şehir olmasından dolayı tiyatro camiası da bir o kadar bohem ve özgür ruhlu bir yapıya sahiptir. Amerika'nın en deneysel ve yeni sanat formlarına açık tiyatro topluluklarının San Francisco'da bulunduğu söylenmektedir.
 
San Francisco'da ön yargıların kapıda bırakıldığı cüretkâr tiyatro oyunları izleme şansına sahip olabilirsiniz. Deneysel tiyatro gösterilerinin yanı sıra şehir, birçok yüksek bütçeli Broadway oyununa da ev sahipliği yapmaktadır.
 
Orpheum Tiyatrosu
 
Orpheum Tiyatrosu, yüksek bütçeli Broadway oyunlarının San Francisco turnelerinde perdelerini açtıkları prestijli ve modern bir sanat merkezidir. 1926 yılında inşa edilmiş olan tiyatro salonu, aynı zamanda görkemli mimari yapısı ile başlı başına görülmeye değer bir tarihi gezi durağıdır.
 
Adres: Market Sokağı, No: 1192, San Francisco
Telefon: (+1) 415 551 20 00
Web: www.orpheum-theater.com/orpheum_theater_san_francisco.php
Gece hayatı
 
San Francisco gece hayatı, cazibeli bir çeşitliliğe sahiptir. Şehirdeki her semtin atmosferi birbirinden farklı ve eşsizdir. San Francisco gece kulüpleri, kafeler, barlar, diskolar, loungelar, spor ve sanat pubları ile doludur.
 
Gazete bayilerinden San Francisco Weekly veya San Francisco Bay Guardian gazetelerinden birini edinerek; gece hayatını yakından takip edebilir, hangi mekânda ne gibi eğlenceler düzenlendiğine dair detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
 
Soma, elektronik müzik ve hip hop çalan gece kulüpleri ve sanat pubları ile ünlüdür. Castro bölgesinde ise, daha çok gaylere yönelik dans kulüpleri ve barlar bulunmaktadır.
 
Kuzey Sahili, neon ışıklandırmalı açık hava barlarına ve diskolara ev sahipliği yapmaktadır. Union Meydanı üzerinde, birçok canlı müzik barı ve popüler spor pub'ı yer almaktadır.
 
Fisherman's Wharf her ne kadar kalabalık görünse de; temposu düşük bir akşam geçirip hafif bir müzik eşliğinde yemeklerini yerken içkilerini yudumlayıp, sohbet etmek isteyenlere yönelik bir mekândır.
 
Bay Area semti, daha çok kültür ve sanat etkinlikleri temel alan eğlencelerin düzenlendiği mekânları içerisinde barındırmaktadır.
 
San Francisco'yu ziyaret edenlere tarihin en uzun müzikli revü şovu olan Beach Blanket Babylon'u mutlaka izlemeleri önerilmektedir. Bu eğlenceli ve renkli gösteri Kuzey Sahili semtindeki Fugazi Kulübü'nde sergilenmektedir.
Festivaller
 
San Francisco, yıl boyunca renkli ve eğlenceli festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Müzik, dans ve sanat temalı bu festivaller; San Franciscolularca coşkulu bir biçimde kutlanmaktadır. San Francisco seyahatiniz bir festival dönemine denk geliyorsa, şehrin eşsiz ruhunu daha çok içinize sindirme ve yerel kültürü çok daha yakından tanıma şansı elde edebilirsiniz.
 
Monterey Caz Festivali
 
Dünyanın her yıl kutlanan en eski ve ünlü caz festivallerinden biri olan Monterey, 16 - 18 Eylül tarihleri arasında Monterey Fuar Alanı içerisinde düzenlenmektedir.
 
Festivalin ana odak konusu, festival süresince düzenlenen workshoplar eşliğinde caz eğitiminin geliştirilmesidir.
 
Yıllar içerisinde Dizzy Gillespie, Louis Armstrong, Billie Holiday, McCoy Tyner ve Oscar Peterson gibi çok değerli caz müzisyenlerini ağırlamış olan festivale her yıl caz müziğine damgasını vurmuş dünyaca ünlü isimler katılmaktadır.
 
San Francisco Karnavalı
 
Her yıl 28 - 29 Mayıs tarihleri arasında Mission semtinde kutlanan San Francisco Karnavalı, Mardi Gras kutlamalarının şehre özgü biçimidir.
 
Etkinlik kapsamında; rengârenk gösterişli dev arabalar eşliğinde dans okulları ve tiyatrocuların kostümlü geçit töreni, konserler, havai fişek gösterileri, dans şovları düzenlenmekte ve semtin tüm sokakları yerel yiyeceklerin satışa sunulduğu açık hava tezgâhları ile kaplanmaktadır.
 
Ayrıca karnaval alanı içerisinde hediyelik eşyalar satan stantlar kurulmaktadır. İki gün boyunca 48 saat aralıksız devam eden parti ve kutlamalar tam bir renk ve hareket cümbüşü yaratmaktadır.
Spor
 
San Francisco, Amerika Birleşik Devletleri içerisinde yer alan en sağlıklı ve fit halka sahip şehirlerden biri olarak ünlüdür. Açık hava sporları için uygun, yumuşak iklimi ve yemyeşil doğası ile San Francisco; ziyaretçilerine tatmin edici bir spor deneyimi vaat etmektedir.
 
Şehirde popüler olan spor dalları arasında golf, bisiklet, beyzbol, Amerikan futbolu, koşu, kay kay, paten, tenis, yelkencilik, yüzme, rüzgâr ve uçurtma sörfü bulunmaktadır.
 
San Francisco içerisinde, şehri boydan boya saran 320 km'nin üzerinde bisiklet parkuru bulunmaktadır. Son yıllarda bisiklet sporu, şehirde giderek daha da popüler bir hâle gelmiştir ve yerel halkın büyük bir bölümü günlük yaşamlarında spor yapmanın yanı sıra bir ulaşım aracı olarak da bisiklet kullanmayı tercih etmektedir.
 
Bu da, şehirde daha az motorlu araç kullanımını sağlamakta ve dolayısıyla San Francisco'nun daha temiz bir doğaya sahip olmasına yardımcı olmaktadır.
 
Bisiklet, yürüyüş, koşu, paten ve kaykay sporlarından hoşlananların şehirde gidebileceği en popüler adres Golden Gates Parkı ve Dolores Parkı'dır. Her iki park içerisinde de bisiklet, yürüyüş, paten ve kaykay için özel parkurlar bulunmaktadır.
 
Yelkencilik, rüzgâr ve uçurtma sörfü deneyimi yaşamak isteyenlerin ziyaret etmesi gereken en doğru adresler San Francisco Limanı ve Marina Bölgesi'dir. Okyanus ve Baker sahilleri sörf, yüzme ve dalgıçlık sporlarıyla ilgilenenlerin mutlaka ziyaret etmeleri gereken bölgelerdir.
 
Her iki bölgede de birçok denizcilik ve adrenalin sporu kulübü yer almaktadır. Bu merkezler sporculara ekipman kiralamakta ayrıca kurs ve gezi turu gibi etkinlikler düzenlemektedir.
 
San Francisco'daki en prestijli golf kulübü 1860 yılında Daly City banliyösünde kurulmuş olan The Olympic Club'tır.
 
Amerika'nın en eski atletizm kulübü olmasıyla ünlenen tarihi spor kompleksi, ayrıca Amerika Açık Golf Turnuvası'nın düzenlendiği merkezlerden biridir. Şehirde bulunan bir diğer lüks golf merkezi ise Harding Parkı Golf Kulübü'dür.
 
Skateboard adı verilen kay kay sporu, San Franciscolu gençler arasında oldukça popülerdir.
 
The Embarcadero ve Marina Green bölgelerinde, kaykayları ile nefes kesici sokak şovları sergileyen birçok genci izleyebilir ve hatta bir kaykay kiralayarak bu heyecan verici sporu bizzat deneyimleyebilirsiniz.
 
San Francisco'da her yıl haziran ayının ikinci pazar günü Alcatraz'dan Kaçış Triatlonu, temmuz ayının son haftalarından birinde San Francisco Maratonu ve mayıs ayının üçüncü pazar günü The Bay to Breakers Koşusu düzenlenmektedir.
 
San Francisco halkı sporla ilgilenmeyi çok sevdiklerinden, tüm bu spor etkinlikleri bir karnaval havasında geçmektedir.
 
San Francisco'nun en ünlü beyzbol takımı Amerikan Profesyonel Birinci Beyzbol Ligi'nde oynayan San Francisco Giants'tır. Takımın merkezi Soma ilçesinde yer alan dev AT&T Stadyumu'dur.
 
Şehrin en ünlü Amerikan futbolu takımı ise San Francisco 49ers'tır. Ulusal Birinci Lig'de oynayan bu ünlü takımın merkezi ise Güneydoğu San Francisco'daki Candlestick Parkı içerisinde yer alan Candlestick Point Stadyumu'dur.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Etiketler » San Francisco Grup Uçak Bileti Al   » San Francisco Grup Uçak Rezervasyonu   » San Francisco Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul San Francisco Grup Uçak Bileti Al