İstanbul Şikago Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Şikago Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​THY, İstanbul Atatürk Havalimanı ile O’ harre Havaalanı arasında her gün direkt seferler düzenlemektedir.
 
O’harre Havaalanı
 
Dünyanın en işlek havaalanı olan O’Hare; yılda 70 milyon yolcu ağırlayan çok büyük bir havaalanıdır. Havaalanı’nda 4 terminal vardır ve 2 numaralı terminalde Şikago Çocuk Müzesi’nin bir uzantısı bulunur. Randevuya geç kalmanın ayıp sayılmadığı bir şehre daha ilk adımınızı atarken şehrin hareketliliğini ve fark edeceksiniz.
 
Havaalanından ulaşım
 
Toplu taşıma
 
CTA (Chicago Transit Authority) firmasının işlettiği hızlı transit trenler, otobüsler ve metro; havaalanından şehrin tüm önemli merkezlerine sizi ulaştıracaktır. Sekiz tren hattı vardır ve renkleri; mavi, kahverengi, kırmızı, yeşil, sarı, turuncu, pembe ve mordur. Şehir merkezine gitmek için mavi hattı kullanmalısınız. Tüm istasyonlar tekerlekli sandalye kullanılabilecek şekilde düzenlemiştir.
 
Otobüsler iki blokta bir durur. Otobüsler günün yoğun saatlerinde 5-15 dakika, diğer zamanlarda 8-20 dakika aralıklarla hareket eder. Hızlı transit trenler; gündüz 5-15 dakika, gece ise 15-60 dakika aralıklarla hareket eder.
 
Toplu ulaşım sistemini kullanabilmek için transit card satın almalısınız. O'Hare, Midway ve Amtrak metro istasyonlarında satılan bu kartları; 1, 2, 3 ve 5 günlük olarak alabilirsiniz.
 
Tel: 7447550
Web: www.transitchicago.com
Adres: Chicago Transit Authority, 567 West Lake St.
 
Şikago adı kızılderili dilinde güçlü anlamına gelen “chicagau”dan gelmektedir. Eskiden kızılderililere ait olan şehir, bölgeye gelen ilk Avrupalı gezgin misyonerler Louis Jolliet ve Jacques Marquette tarafından satın alınmıştır.
 
Şikago’nun “rüzgârlı şehir” olarak anılması ise hava akımının yoğun olması ile bağlantılı değildir. Bu yakıştırma, Şikago’nun çalkantılı siyasi hayatından ileri gelmektedir. Kozmopolit şehrin siyasete yön vermesi ve siyaseti yönlendiren isimlerin Şikago’dan çıkması nedeniyle “rüzgârlı şehir” olarak anılmaktadır.
 
Illinois eyaletinin en büyük şehri ve Amerika’nın en büyük 3. şehri olan Şikago; gökdelenleriyle, filmleri ve müzikalleriyle özdeşleşmiş bir şehirdir. Gerçek caz ve blues müziklerinin doğduğu yerdir. Michigan Gölü ve göle dökülen nehirler arasında, ada şehri hissi uyandırır. Adeta bir denizi andıran Michigan Gölü kıyısı boyunca sıralanan gökdelenler, geleceğin mimarisini bugüne yansıtmaktadır.
 
Şikago’nun şehir planlaması çok düzenli ve ulaşımı kolaydır. Bu nedenle çok büyük bir şehir olmasına karşın Şikago’da kaybolmanız söz konusu değildir. State ve Madison caddelerinde, 0–0 noktası olarak numaralandırılmış 9 tane boyuna ve 8 tane enine kesişen caddeden oluşan demiryolu sistemi bulunur. Gökdelenlerin arasında yerden 6 metre yükseklikte kurulu metro sistemi üzerinde metrolar hızla geçerken, aşağıda normal trafik  devam eder.
 
Şehirleşmenin çok ileri olmasına karşın, yeşil alanlar azımsanmayacak kadar çoktur. Binalar ve doğa ahenk içindedir. Sanat ve bilim müzeleri, kilometrelerce uzanan kum plajları, devasa doğa parkları ve modern mimarisiyle Şikago; kesinlikle görülmeye değer, çok yönlü bir şehirdir.
 
Şikago birçok sinema ve dizi filme ev sahipliği yapmıştır. Örneğin Prison Break, Katherine Zeta Jones, Richard Gere ve Renèe Zellweger’in rol aldığı Chicago, Tom Hanks ve Jude Law’ın oynadığı Azap Yolu ve daha birçok film ve dizi Şikago’da çekilmiştir. Batman filminde bahsi geçen Gotham City de Şikago sokaklarında geçmektedir.
 
Şikago’da 9 TV ve 28 Radyo stüdyosu bulunur. En bilinen stüdyolardan biri Oprah Winfrey’in kurduğu Harpo Stüdyolarıdır. Harpo ismi, Oprahın tersten okunuşuyla oluşturulmuştur. Walt Disney Stüdyoları’nın kurucusu Walt Disney, Şikago’da yaşamıştır. Ernest Hemingway, Charles Dickenson gibi ünlü yazaların yetiştiği ve beslendiği kenttir Şikago.
 
Edebiyata, müziğe, sinemaya, mimariye, teknolojiye, bilime hatta siyasete yön veren bu şehir, başlı başına bir ilham kaynağıdır. Şikago’yu ziyaretinizde bu şehrin sizin için de yeni ufuklar açacağını bilmelisiniz.
 
 
Nereler Gezilir?
​Şikago; Down Town (şehir merkezi), Kuzey yakası, Güney yakası ve Batı yakası olarak 4 ana bölgeye ayrılmıştır. Şehrin merkezi olan Down Town bölgesinde alışveriş mekezleri, gökdelenler, büyük tiyatrolar, Grant Park, eğlence merkezleri ve ve müze semti (Museum Quarter) bulunmaktadır. Down Town, diğer adıyla “döngü” anlamına gelen The Loop, çok hareketli bir bölgedir.
 
Kuzey yakası nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bir bölgedir. Göl manzarasını her gün yaşamak isteyenlerin iş yerleri ve rezidansları bu bölgede inşa edilmiştir. Gökdelenler, çok sayıda otel, dinlence yerleri, Lincoln Park ve Lincoln Hayvanat Bahçesi bu bölgede bulunur. Nehrin doğusunda çağdaş sanatın en güzel örnekleri sergilenmektedir.
 
Güney yakasında eğitim kurumları ve ticaret kuruluşları bulunur. Bilim ve Endüstri Müzesi , Şikago Ünviersitesi buradır. Afrikalı Amerikalıların töreni olan  “Bud Billiken Parade” adlı şehrin en büyük geçidi bu bölgede yapılır. Şehrin en büyük iki parkı buradadır: Jefferson Parkı ve Jabkson Parkı.
 
Batı yakası ise Garfield Park Konservatuarı’nın bulunduğu, yeşil alanların daha çok olduğu bölgedir. Amerika’da bulunan en büyük tropik bitki çeşitleri koleksiyonunu bulunduran yerlerden biridir.  Diğer biri olan Humbolt Park, birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapar. Porto Riko Sanatları Enstitüsü ve Ulusal Meksika Sanatları Müzesi burada bulunur.
 
1885 yılında; ilk gökdelenin yapıldığı Şikago, modern ve fütüristik mimarinin en güzel örneklerinin bulunduğu yerdir.  Şikago’daki büyük yangın, tüm şehrin mimarisinin değişip modernize olmasına ön ayak olmuştur. Dünyada bulunan en büyük tarihi yapılar; Şikago’da bulunan Chicago Board of Trade Building, The Fine Arts Building, 35 East Wacker ve Şikago Binası’dır.
 
Sears Tower
 
Amerika'nın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük binası olan 110 katlı Sears Tower binası, Şikago’nun sembolüdür. Wacker Drive, Jackson Bulvarı, Franklin Bulvarı ve Adams Caddesi'yle çevrili bulunan Sears Tower içerisinde dünyanın çevresini iki kez saracak uzunlukta (69000 km) telefon kablosu ve 100’den fazla asansör bulunur. Asansörlerde Sears Tower ile ilgili videolar gösterilir. Binanın dış yüzeyindeki 16.100 tane pencere, siyah camdan yapılmış ve alüminyumla kaplanmıştır.
 
Adres: 233 Southwacker Drive
Tel: (1) 312 875 0066
Web: www.thesearstower.com
Ziyaret saatleri: 10:00 – 22:00
 
Grant Park
 
37 kilometrelik alana yayılmış park; müthiş Michigan Gölü kıyısında, şehrin kuzey ucundadır. Eskiden “Lake Park” olarak bilinen parkın ortasında ünlü Buckingham Çeşmesi bulunur. Buckingham Çeşmesi Michigan Gölü’nü; çeşmenin etrafındaki dört at heykeli ise göl etrafındaki dört eyaleti temsil etmektedir.
 
Adres: Randolph St – Roosevelt Rd, Michigan Avenue ve Michigan gölü arasında
Tel: (1) 312 7427648
 
Art Institute of Chicago
 
ABD’nin en büyük 4. Müzesi olan Chicago Sanat Müzesi koleksiyonu 300 milyon dolar değerinde olan zengin bir koleksiyonu bünyesinde barındırır. Bu müzenin geniş koleksiyonunda 5000 yıllık insanoğlunun yaratıcılığını gösteren tüm dünyadan getirtilmiş resimler, heykeller, kıyafetler, fotoğraflar ve dekoratif kültürel objeler bulunur.
 
Toulouse-Lautrec, Rembrandt, Cezanne, Picasso, Girodet ve Manet gibi isimlerin eserlerini bir arada görebileceğiniz bu eşsiz sanat kompleksi; hem müze hem de bir okuldur. En eski silahlardan bir İtalyan silahı, Roma imparatorluğu’ndan vazo, Çin resimleri Modern Sanat’ın başlangıcı olan 20. yüzyıl eserlerinden 1500 tablo ve heykeli burada görebilirsiniz. 
 
Adres: 111 South Michigan Avenue
Tel: (1) 312 443 36 00
Web: www.artic.edu
 
Adler Planetaryum ve Astronomi Müzesi
 
Adler Planetaryum ve Astronomi Müzesi dünya üzerindeki en kapsamlı uzay koleksiyonuna ve dünyadaki ilk sanal gerçeklik tiyatrosuna sahiptir. Çarpıcı gökyüzü navigasyonuyla güneş sistemi, kara deliklerin patlaması şovları gösterilir.
 
Müzenin binasındaki köşeler, kurşun ve bronzdan yapılmış 12 zodyak işaretiyle süslenmiştir. Attwood Küresi üzerinde 692 tane delikten ışık süzülür. Bu ışıklar geceleri Şikago’nun gökyüzünde görülen yıldızları simgelenerek yapılmıştır. Yıldızlar yavaşça hareket eder. Gökyüzünde yıldızların arasında yolculuk yapıyor hissi yaşayabilirsiniz. Lobi ise ayrı bir dünya gibidir. Güneş, pırıl pırıl parıldarken gökkuşağı renklerinin dans ettiği görsel şölenin sunulduğu lobiyi mutlaka görmelisiniz.
 
Bir not: Bu müzede Samanyolu yıldızları arasında gezintiye çıkabilirsiniz.
 
Adres: 1300 SLake Shore Dr.
Tel: (1) 312 922 7827
Web: www.adlerplaneterium.org
 
Chicago History Museum
 
Illinois Eyaleti’ndeki en eski kültürel binadır. İçerisinde 22 milyon tarihi obje ve belge bulunur. Kalıcı sergilerin yanı sıra geçici gösteriler de düzenlenmektedir. Karartılmış bir odada camın arkasından sekiz minyatür sahne ile Şikago’nun değişim ve gelişiminde etkin rol alan olaylar gösterilir. Birinci katta Şikago’nun 17. yüzyıldan başlayan tarihi hologramlar ve projeksiyondan yansıtılan üç boyutlu gösterimlerle sunuluyor. Müzenin ikinci katında ise 23 kopyası olan Amerika Özgürlük Deklarasyonu’ndan biri bulunur.
 
Tel: (1) 312 642 46 00
Adres: 1601 N Clark Street
Web: www.chicagohistory.com
 
Bir not: Önceden www.citypass.com adresinden alacağınız bir biletle 6 ünlü müzeye uygun fiyata ve sıra beklemeden girebilirsiniz. Geçerli müzeler:The Art Institute of Chicago,  The Field Museum, The Museum of Science and Industry, The Shedd Aquarium, The Adler Planetarium Hancock Müzesi
 
Bronzville
 
Illinois Institute of Technology ve Illinois College of Optometry gibi önemli eğitim merkezlerine yakın bir Güney Chicago yerleşim alanıdır. 20. yüzyılın başlarında Black Metropolis olarak bilinen Bronzeville’de, 1910-1920 yılları arasındaki göçlerle bölgede yaşayan Afrikalı Amerikan sayısı dikkate değer bir biçimde artmıştır.
 
Bölgeden birçok ünlü bilim adamı, sporcu, müzisyen ve sanatçı çıkmıştır. Amerika’da 1979’da ilk kadın, 1983’te ilk siyah belediye başkanının seçilişi burada gerçekleştirilmiş; Michael Jordan ve Oprah Winfrey bu bölgede yaşamıştır.
 
Navy Pier
 
Navy Pier kentteki her kesimden insan için büyük eğlence parkıdır. Michigan Gölü kenarında bulunan büyük oyun parkı; restoranları, mağazaları, sergi salonları, müzeleri, toplantı salonları, plajları, göl kenarındaki parkları ve fıskiyeleriyle herkese farklı eğlence seçenekleri sunar.
 
Işıltılı kenti panoramik açıdan görebileceğiniz en hareketli yer 45 m yüksekliğindeki Navy Pier dönme dolabıdır. Dönme dolabın yanında, eski moda atlıkarıncalar, dış mekân amfi tiyatro ve buz kayak merkezi bulunur. Smith Müzesi’nde ise camın işlenmesi gösterilir.
 
1910'lu yıllarda gemilerin kıyıya yanaşması için yapılmış olan bu rıhtım, günümüzde Şikago'nun en çok turist çeken merkezlerinden biridir. İçerisinde çeşitli kanal ve göl gezisi yapan turlar bulunabileceği gibi sıra sıra dizilmiş göl ve şehir manzaralı kafeleri ile hem eğlenebileceğiniz hem de dinlenebileceğiniz bir yerdir.
 
Adres: 600 E Grand Avenue
Tel: (1) 312 2802660
Web: www.navypier.com
 
Water Tower
 
8 Ekim 1871’de yaşanan Büyük Chicago Yangını olarak tarihe geçen felakette Şikago’da ayakta kalan tek bina Water Tower olmuştur.
 
Gotik bir kale görünümündeki bina; aslen su dağıtımı yapma amacıyla kurulmuştur ve bugün hâlâ günde 250 milyon litre su pompalamaktadır. Kulenin alt kısmı, şehrin en büyük fotoğraf sergisine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Tel: (1)312 440 31 66
Adres: 835 N. Michigan Avenue;
Web: www.watertower.com 
 
Bir not: Ne alınır bölümünde Water Tower’ın alışveriş yerleri hakkında bilgi bulabilirsiniz.
 
Brookfield  Zoo
 
Amerika’nın en büyük hayvanat bahçelerinden olan Brookfiel Zoo 1934 yılında kurulmuştur. 5900’den fazla hayvan barınan bu yerin açık alanı 24 kilometrekaredir. Kapalı yeri de olan hayvanat bahçesinde; tropik dünya, canlı sahil, Afrika Çölü, Asya yağmur ormanı şeklinde düzenlenmiş yerler bulunur. Bu bölümlerin her birinde o bölgelerin toprağı bitkileri ve hayvanları getirtilerek, hayvanların doğal ortamlarında olduklarını hissetmeleri hedeflenmiştir.
 
Brookfield’da ancak tüm dünyayı gezdiğinizde görme ihtimaliniz olan hayvanları bir arada görebilirsiniz. Su aygırından karıncayiyene, tapirden gümüş sırtlı gorile kadar aklınıza bile gelmeyecek birçok hayvanı görme ve tanıma fırsatı bulabileceğiniz bu yerde çok heyecanlı ve keyifli zaman geçireceksiniz.
 
Tel: (1)312 4850263
Adres: First Avenue& 31st St, Brookfield
Web: www.brookfieldzoo.com 
 
Millenium Park
 
21. yüzyılı kutlamak amacıyla yapılmış olan proje, yıl boyu 2,3 milyon ziyaretçisi olan kültürel bir destinasyondur. Metal ve yeşilin uyumu; konser alanından (Jey Pritzker Pavyonu), köprülere hatta çalışanlara kadar yansımaktadır. Parktaki her alan, her detay, park ziyaretçileri için tasarlanmıştır.
 
15 m. yüksekliğindeki duvarları, LED ekrandan yapılmış interaktif cam bloklarıyla hayli ilgi gören The Crown Fountain; İspanyol Jaume Plensa tarafından tasarlanmıştır. Cam blokların yüzeyinde 1000 başarılı Chicagolunun portreleri video olarak görüntülenmektedir.
 
Portreler, Art of Enstitude öğrencileri tarafından seçilmekte ve her 12 dakikada bir değiştirilmektedir. Portreler; hareketlidir ve portre sahiplerinin ağızlarından fıskiye şeklinde su akmaktadır. Su, akan hayatı simgelemektedir. Ayaklarınızı şıpırdatarak fıskiyenin altından geçerken ıslanmamak için dikkat etmelisiniz.
 
Parktaki bir diğer göz alıcı tasarım harikası ise The Bean, diğer adıyla Cloud Gate’tir. Dev metal nesne, pürüzsüz yüzeyiyle ayna gibi gökyüzünü ve bulutları yansıtır. Picasso heykelinden sonra yapılan en fütüristik ve zamanın ötesinde bir sanat eseri olduğu düşünülür.
 
Bu sanat eserinin yanına gittiğinizde kendinizi, etrafınızdakileri, gökdelenleri ve bulutları göreceksiniz. Sihirli bir ayna gibi duran bu sanat eseri; ters duran bir fasulye tanesini andırır ve altından geçmek mümkündür. Gelecekten bir ziyaretçiymiş gibi görünen bu sanat eserini keşfetmek eğlenceli olacaktır.
 
Tel: (1)312 742 1168
Adres: Michigan Avenue& Colombus Dr
Web: www.milleniumpark.org 
 
333 Wacker Drive
 
333 Wacker Drive, Şikago Nehri’nin kuzey ve güney olmak üzere iki kola ayrıldığı yerin ortasına inşa edilmiştir. O sınırlı bölgede o derece büyük bir bina inşa edilmesi takdire değer bir mimarlık başarısıdır. Binanın dış yüzeyi, mavi ve yeşil camlarla kaplıdır ve binanın nehrin ortasında olması nedeniyle nehrin camlara yansıması müthiş bir görüntü oluşturur. Özellikle gün batımında ateş kırmızısına bürünen bina, harika görünmektedir.
 
Tel: (1) 312 443 85 54
Ziyaret Saatleri: 07:00 -18:30
 
John Shedd Aquarrium
 
Dünyanın en eski akvaryumlarından olan Shedd Akvaryumu 1929’da açılmış ve sürekli en yeni teknoloji ürünleriyle desteklenmiştir. Yaklaşık 20 bin tatlı su ve tuzlu su su canlısı için vahşi resif (wild reef) ortamı sağlanmıştır.
 
Buradadoğmuş beluga balinalarını, soyları tükenmekte olduğu için koruma altına alınmış olan kıyı foklarını, yunusları, köpek balıklarını ve daha binlerce çeşit balık ve su canlısını bu muhteşem akvaryumda görebilirsiniz.
 
Ziyaretçiler için hazırlanan yollar; Kuzeybatı Pasifik Okyanusu kıyılarından getirtilen toprak ve bitkilerle hazırlanmıştır. Bu yollarda ve cam su altı koridorlarında, yunusların ve balinaların günlük eğitimlerini ve gösterilerini izleme fırsatı bulabilirsiniz.
 
Adres: 1200 S Lake Shore
Tel: (1) 312 939 24 38
Web: www.sheddaquarium.org
Ziyaret Saatleri: 09:00 -18:00
 
Frank Lloyd Wright Evleri
 
Oak Park'ta bulunan ünlü mimar Wright'ın 1889-1913 yılları arasında tasarımını yaptığı 25 ev mimari açıdan önem taşımaktadır. Bu evlerin özelliği 20. yüzyıla damgasını vuran Prairie Style mimarisinin tüm özelliklerini taşımasıdır. İç mekânlar bol ışık alacak şekilde tasarlanmış, açık alanlar oldukça geniş tutulmuştur.
 
Michigan Gölü
 
Gölün adının Kızılderili dilinde büyük su anlamına gelen Mishi-gami’den geldiğine inanılıyor. Göl, aynı zamanda Michigan Eyaleti’ne ve Chicago’nun en ilgi çekici, güzel markalarının, mağazalarının bulunduğu Michigan Meydanı’na da adını vermiştir. Michigan Gölü, Marmara Denizi’nden büyüktür ve Amerika’daki 5 büyük gölden biridir.
 
Hyde Park
 
Hyde Park, bir park adı değil Şikago’daki bir bölgenin adıdır. Chicago Üniversitesi’nin yakınında oluşu sebebiyle öğrencilerin sıklıkla gittiği yer olan Hyde Park bölgesinde; çeşitli dükkânlar, restoranlar, sergiler, tiyatrolar, galeriler ve kitapçılar bulunur. Art Center ve ünlü Frank Lloyd evleri buradadır.
 
Adres: Hyde Park Bulvard, 51 St, Washington Park & Lake Michigan
Tel: (1) 312 922 34 32
 
The Magnificient Mile
 
The Magnificient Mile, Michigan Meydanı’nın uzantısı olan, kuzeyinde Şikago Nehri bulunan ve Şikago’nun modası hiç geçmeyen caddesidir. Bir millik güzergâh, şehrin kalbinin attığı yerdir.
 
1871 yılındaki yangında caddedeki dükkânlar ve her şey tamamen yok olmuş olsa da en baştan çok daha güzel bir şekilde inşa edilmiştir.
 
Chanel, Burberry's, Salvatore Ferragamo, Saks Fith Avenue, Tiffany & Co., Bvlgari, Cartier, Virgin Megastore, Nike ve Sony gibi çok ünlü mağaza; bu cadde üzerindedir. Caddede gökdelenler ve alışveriş merkezlerinin yanı sıra tarihi binalar da bulunur.
 
Forth Presbyterian Church burada bulunan tarihi binalardan biridir. Kilisenin ön duvarında 14 tane melek vardır ve her meleğin elinde farklı bir müzik aleti bulunur. Water Tower’dan sonra Şikago’daki en eski yapı bu binadır. Kilisenin iç kısmının tam ortasında kaynak sularının çıktığı bir havuz vardır.
 
Şikago köprüleri
 
1883 yılına kadar tüm şehri deniz taşıtı kullanmadan dolaşmak, geniş nehirler nedeniyle mümkün olmuyormuş. 1883 yılına gelindiğinde ise ilk köprü yapılmış ve daha sonra devamı gelmiştir.
 
Şikago, dünyada içinde en çok köprü barındıran şehirdir. Şikago’da bulunan 88 köprünün 53 tanesi hareketli köprülerdir. Michigan Avenue Köprüsü’nün bir yarısı kalkarken diğer yarısı sabit durabilir. Bu özelliğiyle dünyada tektir.
 
Köprüler şehir içi ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştırmıştır. Her gün binlerce kişinin geçtiği köprülerin üzerinde birçok sokak performansçısı, gösteri yapar. Köprüler adeta açık hava konser yerleri hâline gelmiştir.
 
Chicago Halk Kütüphanesi
 
Dünyadaki en büyük kütüphane binası olma özelliğine sahip olan bina; Chicagoluların oylamasıyla gerçekleşen yarışmanın kazananı Thomas Beeby tarafından yapılmıştır. Roma ve Yunan heykellerinden esinlenerek yapılan binanın pencereleri, kolonları, çatısı ve farklı detayları; sanat eseri niteliğindedir.
 
Binanın tüm köşelerinde bilgeliğin simgesi olan dev baykuş heykelleri bulunur. Kütüphanenin giriş kapısının üzerinde; 6 metre uzunluğunda kanatlarını açmış muhteşem baykuş heykeli vardır. Yaklaşık 2 milyon kitabın bulunduğu kütüphanedeki rafların uzunluğu 145 km’dir.
 
Adres: 400 S State St.
Tel: (1) 312 747 43 00
Web:www.chipublib.org      
Ziyaret saatleri: 09:00 – 21:00
 
 
Ne Yenir?
​Şikago yemek yemeyi sevenler için adeta bir cennettir. Şikago, fast food kültürünün kalbidir. İlk McDonalds şubesi burada açılmıştır. Şikago’da yerel ve uluslararası mutfaktan her bütçeye uygun, kaliteli ve lezzetli yemeklerin sunulduğu çok sayıda restoran yer alır. Şehirdeki dünya mutfağı, sayısız restoranın sunmuş olduğu kaliteli ve nefis lezzetlerden tatma imkânı sunmaktadır.
 
Kent merkezi ve Kuzey Nehri (the North River), başlıca turistik yerler olmanın yanı sıra çok sayıda romantik ve ilgi toplayan restorana ev sahipliği yapar. Lincoln Parkı çevresindeki alan, kentin en iyi restoranlarıyla doludur.
 
Lakeview, kozmopolit bir atmosfere sahiptir. Burada Meksika, Fransa ve Italya gibi uluslararası mufaklardan lezzetler sunan restoranlar bulunur.
 
Chicago Pizza
 
Şikago’ya özgü “derin tabak pizza” da denilen bir pizzadır. “Chicago usulü pizza” Kyoto’ya kadar uzanan dağıtım zincirine sahiptir.
 
Derin tabak pizza, en alta ince pizza hamuru yerleştirilmesi ve kenarları tepsinin çevresine doğru kaldırılmasıyla hazırlanır. İçerisine kavrulmuş etler, sebzeler, İtalyan sosu, soğan, baharat, mozarella peyniri vs. konulur ve en üste domates sosu eklenir ve fırına verilir. Bu pizzanın özelliği çok ince ve kıtır hamuru ve içinin bol malzemeyle doldurulmasıdır. Şekil olarak elmalı turtanın açık versiyonu olarak düşünülebilecek bu pizzada peynirin altında çok çeşitli değişik lezzetlere ulaşabilir. Chicago Pizza’nın her katmanından farklı bir tat alabilirsiniz.
 
Fırından yeni çıkmış pizzanın kokusu henüz yemeye başlamadan ağzınızı sulandıracak lezzettedir. Chicago pizzalarıyla ünlü en sevilen yerlerden bazıları; Pizzeria UNO and DUE, Gino's East, Giordano's, and Lou Malnati's’dir. Şikago’ya gittiğinizde etrafınızdakilere nerede iyi pizza yiyebileceğinizi sormaktan çekinmeyin. Chicagolular size yol göstermekten ve fikirlerini söylemekten zevk duyacaklardır.
 
The Chicago hot dog
 
Chicago sosisli sandviçinin diğer adı mükemmel sandviçtir. Chicago sandviçi tamamen biftekten yapılır, haşhaşlı çörek üzerinde servis edilir ve üzerinde hardal, ince dilimlenmiş domates, turşu, şili biberi, kereviz tuzu ve marul bulunur. Chicago sosisli sandviçi ara yemek ya da atıştırmalık değil, bir öğün olarak yiyebileceğiniz bir yemektir.
 
Ketçap genelde Chicago hot dog’da kullanılmaz ve isteyenler garip karşılanır. Bunun sebebi ketçap içerisinde şeker bulunması ve sosisteki biftek etinin müthiş lezzetini bastırarak o tada ulaşmayı engellemesidir. Bu yüzden burada ketçap yerine her zaman dilimlenmiş domatesler kullanılır.
 
Bir not: Birçok Hot Dog satan yerde Maxwell Street Polish sosu seçeneğiniz olacaktır. Bu sos; kızartılmış soğan, hardal ve şili biberinden oluşur.
   
 
Nasıl Eğlenilir?
​Kültürel anlamda düşünebileceğiniz her şeyi Şikago'da bulabilirsiniz. Dans, spor, müzik, görsel sanatlar, sahne sanatları, tiyatro, festivaller, kültür merkezleri, kütüphaneler ve gösteriler; kentin başlıca kültürel unsurları arasındadır. Grant Park Müzik Festivali (Haziran-Ağustos), Yaz Dansı Festivali (Haziran-Ağustos), Şikago Uluslararası Çocuk Film Festivali kentin önde gelen kültürel organizasyonlarındandır.
 
Akademik konferansların en yoğun gerçekleştiği yerlerden biri olan Şikago’da üniversite öğrencilerinin, bürokratik akademisyenlerin halka, birbirine ve hayata açılma ihtiyaçlarını gideren, enerjilerini  boşaltmalarını sağlayan birçok mekân vardır. Çeşitli bar ve gece kulüpleri, ünlü oyun ve müzikalleri misafir eden tiyatrolar, sinemalar ve daha birçok mevsimsel aktivite ile daima her zevke uygun eğlence bulabilmek mümkündür.
 
Chicago Senfoni Orkestrası
 
Dünyanın en iyi orkestralarından biri olarak gösterilen Chicago Senfoni Orkestrası; Symphony Center’da performanslarını sergiler. Yaz aylarında Grant Park ve Millennium Park’ta düzenlenen festivallerde birçok açık hava konseri verirler.
 
Adres:220 S Michigan Ave.
Tel: (1) 312 294 30 00
 
Chicago Tiyatrosu
 
1921 yılında kurulan 3800 kişilik tiyatro salonu; yapılan düzenli restorasyonlar sayesinde, şehrin en eski tiyatrosu olarak tüm ihtişamıyla varlığını sürdürmektedir.
Müzikaller ve çeşitli canlı performansların sergilendiği tiyatro binası, mükemmel mimarisiyle şehrin sembollerindendir.
 
Adres:175 N State Street
Tel: (1) 312 462 63 63
Ziyaret saatleri: 10:00 – 18:00
 
Dans
 
Caz, bale ve modern dansın sentezinden oluşan ve başka hiçbir yerde olmayan dans türünü yaratmış olan Hubbert Street Dance Chicago topluluğu, size daha önce görmediğiniz dansları görmenizi teklif ediyor.
 
Adres: 1147 W Jackson Blvd.
Tel: (1) 312 850 97 44
 
Plajlar
 
Michigan Gölü, Marmara Denizi’nden daha büyük bir göldür. Michigan Gölü kıyısında 29 tane halka açık plaj bulunmaktadır. Mayıs’tan Eylül sonuna kadar açık olan bu plajlarda tatlı suda yüzmenin keyfini, beach partilerin tadını çıkarabilir, plaj voleybolu oynayabilirsiniz.
 
Chicago Culture Center
 
Başlangıçta Chicago Merkez Kütüphanesi olarak inşa edilen bina, daha sonra bir kültür merkezi olarak bugünkü hâline dönüştürülmüştür. 1893 yılında mimarlık firması Shepley, Rutan ve Coolidge tarafından yaptırılmıştır. Mason Thrall tarafından tasarlanan bina, 1972 yılında Ulusal Tarihi Değerler listesinde yerini almıştır. Turistlerin danışma merkezi durumundaki mekânda vitray sanatının sınırsızlığı keşfedebilir, sergileri gezebilir ve bir şeyler atıştırabilirsiniz.
 
Adres: 78 E. Washington Street
 
Gece hayatı
 
Chicagolular, sıkı çalışmaları ve sıkı müzik yapmalarıyla bilinir. Blues, Şikago’nun ruhunu yansıtır ama caz, rock ve country müzik de şehrin heyacanını yükseltir. Birçok yerde gece boyunca canlı müzik sabaha kadar devam eder. Chicago’daki eğlence yerleri, ziyaretçi kesimlerine göre bir araya gelmiştir. Örneğin bekârlar için olan barlar Division ve State Street arasındadır. Üniversitelilerin gittiği barlar Lincoln Meydanı’ndadır. Clark Street ise farklı sporlara özgü barları barındırır.
 
B.L.U.E.S
 
Şikago’nun en popüler mekânlarından olan bu yerde haftanın her günü canlı müzik dinleyebilirsiniz. Samimi ve sıcak ortamı, rahat ve göz dolduran dekorasyonu ile birlikte kulaklarınızın pasını attıracak müziği ile ziyaretçilerini cezbeder.
 
Adres:2519 N Hastled St. Lincoln Park
Tel: (1) 312 528 10 12
 
Andy’s
 
Şikago’nun dışarıdan çok etkileyici görünmese de en havalı ve en çok rağbet gören caz mekânı Andy’s’dir. Andy’s 25 yıldır en iyi caz sanatçılarını ağırlayarak saygı kazanmış ve beğeni toplamış bir mekândır.
 
Adres: 11 E. Hubbard St.
Tel: (1) 312 642 68 05
 
Komedi Kulüpleri
 
Zanies
 
Jerry Seinfield ve Jay Leno gibi ünlü komedyenlerin sahne aldığı Zanies’a giderek hem gündemi takip edebilir hem de gülmekten katılabilirsiniz. Gelecekte televizyonda sahne alacak komedyenleri şimdiden izleme imkânı bulabilirsiniz.
 
Adres:1548 N Wells St.
Tel: (1) 312 337 40 27
 
Second City
 
Saturday Night Live programındaki birçok ünlü komedyen, bu kulüpte keşfedildikten sonra programa katılmıştır. Stand-up, skeç ve doğaçlamaların yapıldığı kulüpte keyifle programları izlerken aynı zamanda akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.
 
Adres:1608 N Wells St.
Tel: (1) 312 337 39 92
 
Spor
 
Göl kenarındaki parklar ve plajlar açık hava aktiviteleri için mükemmel imkânlar sunar. Bisiklet, yüzme, golf, koşu, plaj voleybolu, güneşlenme ve daha birçok aktivite gerçekleştirebilirsiniz. Çok sayıda bisiklet yolunun bulunduğu Şikago'da bisiklet kullanmak günlük yaşamın doğal bir parçasıdır.
 
Basketbol
 
Üst üste 4 kez NBA şampiyonu olan Michael Jordan’lı Chicago Bulls basketbol takımı; Parkers ve Stags takımlarından sonra NBA’de mücadele eden en iyi 3. basketbol takımdır. 1966 yılında NBA’e giren basketbol takımı 1984 yılına kadar bir kez grup birinciliği olmak dışında başarı kazanamamıştır. 1984 yılında Michael Jordan’nın takıma girmesiyle Chicago Bulls’un kaderi değişmiş ve büyük başarılara imza atarak, basket severlerin beğenisi toplamıştır. Bu büyük takımın heyecalı maçlarını Madison Street’da bulunan United Center’da izleyebilirsiniz.
 
Amerikan Futbolu
 
Chicago’yu Amerikan futbolu liginde temsil eden Bears, 9 kez şampiyon olmuştur. 1919 yılında kurulan kulüp, maçlarını Michigan Gölü kenarındaki Soldier Field’da yapmaktadır.
 
Buz Hokeyi
 
Buz Hokeyi liginde Chicago’yu temsil eden Chicago Blackhawks 1926 yılında kurulmuştur. Buz Hokeyi maçlarını da Madison Street’da bulunan United Center’da izleyebilirsiniz.
Beyzbol
 
Amerika’nın ilk profesyonel beysbol takımlarından biri olan Chicago White Sox League Baseball liginde mücadele etmektedir. Takım maçlarını U.S. Cellular Field’da izleyebilirsiniz.
 
Festival
 
Taste of Chicago
 
Dünyanın en büyük yemek festivali olan Taste of Chicago, her yıl 4 Haziran’dan önceki Cuma günü başlar ve 4 Haziran’dan sonraki Pazar günü biter. Festivale binlerce Chicago’lu ve dünyanın dört bir yanından turistler gelir.
 
Chicago’nun en popüler restoranları Grant Park’ta hazırladıkları yemekleri sunar. Çeşitli sahnelerde değişik gruplar ve Carlos Santana, Moby ve Kenny Rogers gibi ünlü Chicago’lu sanatçılar canlı performans sergiler. Tüm gösteriler ücretsizdir.
 
Adres: Main Entrance Michigan Ave. & Congress Dr. 
Tel: (1) 312 744 33 15 
Web: www.explorechicago.com
 
Chicago Blues Festival
 
Dünyanın en büyük ücretsiz Blues Festivali, kadının ve erkeğin hayatını şarkıyla ve müzikle ifade ettiği yoğun duyguların sözlere ve müziğe döküldüğü bir festivaldir. Blues’un babası olarak bilinen Muddy Waters’ın ölüm tarihinden 1 yıl sonra 1984’te başlamıştır ve bugün dünyanın her yanından sırf bu festival için gelen turistler vardır.
 
Adres: Grant Park Jackson Blvd. & Columbus Dr. 
Tel: (1) 312 744 33 15 
Web: www.explorechicago.com
 
Chicago Jazz Festival
 
Chicago Caz Enstitüsü tarafından düzenlenen festival, Grant Park’ta bulunan Petrillo Music Shell’de gerçekleştirilir. Dünyaca ünlü ve yerli caz sanatçıları tarafından sergilenen performanslarda cazın ne kadar çeşitli olduğunu göreceksiniz.
 
Adres:  Jackson Blvd. & Columbus Dr.
Tel: (1) 312 744 33 15
Web: www.explorechicago.com
 
Lollapalooza
 
Her yıl gerçekleşen festivalde; alternatif rock, hip hop ve punk rock grupları sahne alır, dans ve komedi performansları sergilenir.  Pearl Jam, Red Hot Chili Peppers, Smashing Pumpkins, Nine Inch Nails ve Holes gibi dünyaca ünlü alternatif rock grupları burada sahne almışlardır.
 
Web: www.lollapalooza.com
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Şikago Grup Uçak Bileti Al   » Şikago Grup Uçak Rezervasyonu   » Şikago Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Şikago Grup Uçak Bileti Al