İstanbul Taos Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Taos Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Taos’a en yakın bulunan havaalanı; Albuquerque Sunport Havaalanı’dır. Ülkemizden Albuquerque Sunport Havaalanı’na direkt uçuş bulunmamaktadır.
 
Taos’a, Avrupa ve Amerika aktarmalı 15 saatlik bir uçuş yolculuğunun ardından 3 saatlik bir otobüs yolculuğu ile ulaşılabilmektedir. Bu uzun yolculuk esnasında havayolu değiştirmeyi istemeyenlerin Delta Havayolları’nı tercih etmeleri önerilmektedir.
 
Ayrıca Iberia, Lufthansa, KLM, US Airways, United Airlines ve Air France aracılığıyla Avrupa ve Amerika aktarmalı olarak Albuquerque Havaalanı’na ulaşabilirsiniz.
 
Albuquerque Sunport Havaalanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Taos şehir merkezinin 208 km güneyinde bulunan Albuquerque Sunport Havaalanı, New Mexico Eyaleti’nin en büyük havaalanıdır.
 
İçerisinde 3 yolcu terminali bulunan havaalanı, birçok iç hat ve dış hat uçuşuna ev sahipliği yapmaktadır. Havaalanı içerisinde geniş free shop alanları, banka, döviz bürosu ve birçok kafe, bar ve restoran yer almaktadır.
 
Adres: Sunport Bulvarı, No: 2200, Albuquerque
 
Tel: (+505) 244 77 00
Web: www.cabq.gov/airport
 
Havalimanından ulaşım
 
Otobüs ile
 
Albuquerque Havaalanı’nda, Taos’a ulaşabilmeyi sağlayan otobüs servisi bulunmamaktadır. Ancak havaalanından Albuquerque şehir merkezine ulaşarak Taos yönüne seferleri bulunan TNM&O firmasına ait otobüsleri kullanabilirsiniz.
 
Taos’a gitmek için otobüs kullanmak genelde tercih edilmeyen bir ulaşım seçeneğidir çünkü şehirlerarası Taos otobüs durağı şehir merkezinin birkaç kilometre dışında yer almaktadır ve turistlerin merkeze ulaşabilmeleri için otobüsten indikten sonra taksi veya shuttle servisi gibi başka bir araca binerek yeniden ödeme yapmaları gerekmektedir.
 
Taksi ile
 
Taos’ta iyi işleyen bir toplu taşıma sistemi olduğundan taksi ile ulaşım genellikle tercih edilmemektedir. Taksi ücretleri, şehrin hızlı ve pratik toplu taşıma araçlarına göre daha pahalıdır.
 
Albuquerque Sunport Havaalanı’ndan Taos’a gitmek için havaalanı içerisinde bulunan farklı birçok firmadan telefonla veya şahsen başvuru yaparak ön ödemeli taksi hizmeti satın alınabilmektedir.
 
Bu firmaların çoğu taksi hizmetinin yanı sıra özel shuttle servis hizmetleri de sunmaktadırlar. Kişi sayısına ve mesafeye bağlı olarak taksi ücretleri konusunda pazarlık yapılabilmektedir.
 
Shuttle servisler ile
 
Albuquerque Sunport Havaalanı’ndan Taos’a ulaşabilmenin en pratik yolu özel shuttle servislerini tercih etmektedir.
Birçok farklı firma tarafından sunulan ücretli shuttle servisinden yararlanabilmek için önceden telefonla rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Özel shuttle servisleri; sizi istediğiniz saatte istediğiniz adrese bırakacak, güvenilir ve konforlu bir ulaşım seçeneğidir.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.
 
​ABD’nin New Mexico eyaleti sınırları içerisindeki küçük ve sevimli bir şehir olan Taos, bölgenin en ünlü şehirlerinden biri olan Santa Fe’ye arabayla 2 saat uzaklıkta yer almaktadır.
 
Taos; içerdiği sanat toplulukları, galeriler, kayak merkezleri ve Kızılderili köyleriyle ünlenerek, son yılların popüler tatil mekânlarından biri hâline gelmiştir.
 
Taos şehri, en eski Kızılderili kabilelerinden biri olan Taos kabilesinin yerleşik olduğu köyün oldukça yakınında bulunmaktadır. Bu kabileden esinlenerek şehre verilen isim; kırmızı söğütlü ağaçların yeri anlamına gelmektedir.
 
Amerika’nın en eski yerleşim birimlerin olan Taos’un tarihi, yaklaşık olarak 1000 yıl öncesine dayanmaktadır. 16. yüzyılda İspanyolların ve Komançilerin saldırılarına maruz kalan Taos Köyü ve bölgesinde, Kızılderililer; 18. Yüzyıldan sonra kabileler arası iç savaş nedeniyleyönetimi kaybetmişlerdir.
 
İlerleyen zamanlarda Amerikan yönetimine giren bölgede; bazı Kızılderili köyleri günümüzde hâlâ özerk bölge olarak tanımlanmakta ve kendi kanunları doğrultusunda yaşamlarını sürdürmektedir.
 
Rocky Dağları ile Grande Gorge Nehri arasında kurulu olan Taos, doğal güzelliklerini etnik kültürüyle birleştirerek; anılarda yer edecek büyülü bir şehir atmosferine sahip olmayı başarmıştır. Bunda; şehirdeki hippi ve Kızılderili nüfusunun büyük etkisi vardır.
 
Farklı kültürleri keşfedeceğiniz, ülkedeki en prestijli sanat galerilerini ziyaret edebileceğiniz ve doğanın en güzel manzaralarını gözlemleyebileceğiniz Taos içerisinde; tarihi ve kültürel zenginliklerin haricinde bölgenin en modern restoranları ve en lüks otelleri bulunmaktadır.
 
 
Nereler Gezilir?
​Büyüleyici doğası ve tarihi mirasları ile Taos; ziyaretçilerine farklı kültürel deneyimler, muhteşem doğa manzaraları ve benzersiz bir sanat şöleni vaat etmektedir.
 
Amerika’nın en eski yerleşim birimlerine ev sahipliği yapan Taos’ta, tatilinizin keyifli bir şekilde sürmesi için birkaç noktaya dikkat etmeniz önerilmektedir.
 
    Araçların alkollü olarak kullanılması ne yazık ki New Mexico eyalet sınırları içerisinde oldukça sık görülen bir suçtur. Özellikle hava karardıktan sonra araç kullanmaktan kaçınmalı; eğer araç kullanıyorsanız trafiğe mümkün oldukça dikkat etmeye özen göstermelisiniz.
    Taos, oldukça güvenli bir şehirdir; ancak her şehirde olduğu kadar yan kesicilik ve hırsızlık suçlarını içerisinde barındırır. Hava karardığında ormanlık alanlardan ve şehir merkezinden uzakta bulunan ara sokaklardan uzak durmanız önerilmektedir.
    Kış mevsimi, Taos ve çevresinde bir hayli sert geçmektedir. Kış sporlarıyla ilgilenenler, dağların zirvelerinde oluşan ani hava değişimlerine karşı önlem almalıdırlar.
    Kış mevsiminde araç kullananlar; mutlaka araçlarına zincir taktırmalı, olası yolda kalma durumları için yanlarında sıcak tutacak kıyafetler ve ilkyardım çantası bulundurmalıdırlar.
    İlkbahar ve yaz; Taos’ta yıldırım tehlikesini açığa çıkaran mevsimlerdir. Doğa yürüyüşü ve dağ tırmanışı meraklıları; özellikle saat 13.00’dan sonra yüksek tepe ve dağlarda bulunmamaya özen göstermeli, eğer bulunuyorlarsa da çevrede garip bir elektriksel akımın var olup olmadığına çok dikkat etmelidirler.
 
Taos Meydanı
 
1598 yılında zamanın ünlü kâşifi Don Juan de Oñate’nin Taos Vadisi’ne ilk geldiği ve ticaret kolonileri kurarak yerleştiği alan olan Taos Meydanı; tarih boyunca popülerliğini hiç yitirmemiş önemli bir cazibe merkezidir.
 
Günümüzde kafe, galeri, restoran ve mağazalara ev sahipliği yapan ve şehir merkezi konumunda bulunan Taos Meydanı, aynı zamanda nefes kesici güzellikteki botanik bahçelerini de içerisinde barındıran renkli bir yaşam alanıdır.
 
Taos halkının günlük yaşamını gözlemlemek ve şehrin ritmini hissetmek için meydan üzerinde bulunan sayısız kafeden dilediğinize oturabilir ve bir yandan da lezzetli yerel yemek ve içeceklerin keyfini çıkarabilirsiniz.
 
Taos’un modern yüzünü yakalayabilmek için; şehrin en lüks mağazalarının ve galerilerinin bulunduğu bu cıvıl cıvıl merkezi es geçmemeniz ve tüm ara sokakları zamana yayarak keşfetmeniz önerilmektedir.
 
Adres: Şehir Merkezi, Taos
 
San Francisco de Asis Kilisesi
 
New Mexico stili kerpiç kiliselerin en güzel örneklerinden biri olan San Francisco de Asis Kilisesi; 1815 yılında inşa edilmiştir. Şehir merkezinden arabayla 15 dakikada ulaşılabilen kilise sade fakat görkemli mimarisiyle bugüne kadar birçok sanatçının resim ve fotoğraf eserlerine konu olmuştur.
 
Kilisenin en ilgi çekici yanlarından bir diğeri ise, içerisinde sergilenen dev İsa tablosudur. 1896 yılında ressam Henri Ault tarafından yapılan The Shadow of the Cross adlı tablo, gündüz ışığında bakıldığında Galilei Denizi’nin kıyısında ayakları çıplak bir şekilde dikilmekte olan İsa’yı resmetmektedir. Fakat tabloya karanlıkta bakıldığında; İsa’nın omzu üzerinde dev bir haç şekli belirmektedir.
Kilise çevresinde birçok hediyelik eşya mağazası bulunmaktadır. Kilise pazartesi – cumartesi günleri, 09.00 – 16.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Ranchos de Taos Meydanı, şehir merkezinin 8 km güneyi, Taos
Telefon: (+575) 758 27 54
 
Taos Sanat Müzesi
 
Fechin Enstitüsü olarak da bilinen Taos Sanat Müzesi; 1926 yılında Taos’a yerleşen ünlü Rus ressam Nikolai Fechin’in evinde kuruludur. Gerçekçi yerli halk portreleriyle ünlenen ressam, Taos’un sanat camiasında ünlenmesine katkıda bulunmuş, şehrin önde gelen kişiliklerinden biridir.
 
Babası ünlü bir Rus zanaatkâr ve sanatçı olan Fechin, kendisinde de var olan zanaatçılığı konuşturarak evini; kendi stilini yansıtan tahtadan oyma dekorasyonlarla bezeyerek adeta bir sanat eserine dönüştürmüştür.
 
Taos Sanat Müzesi; Fechin’in resim, heykel ve tahtadan oyma objeler gibi kendi eserlerinin yanı sıra özel koleksiyonundan Asya resimlerini ve yerel sanatçıların çeşitli sanat eserlerini içermektedir.
 
Müze; çarşamba – pazar günleri, 10.00 – 16.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Paseo del Pueblo semti, No: 227, Şehir Merkezinin kuzeyi, Taos
Telefon: (+575) 758 26 90
Web: www.fechin.com
 
Dünya Gemileri
 
Dünya Gemileri projesi; gezegenimizle tamamen uyumlu, hiçbir zararlı atık kullanmadan elektriğini, suyunu ve ısısını kendi üreten ve ortaya çıkan atıkları arıtarak yeniden kullanılabilir hâle getiren, akıllı ev sistemlerini içerisinde barındıran modern bir yaşam biçimini temsil etmektedir.
 
Dünya Gemisi adı verilen özel üretim bu evler, Taos’un çeşitli bölgelerine yayılmış durumdadır. Evlerin prototiplerinin görülebileceği ve sistem hakkında bilgi alınabilecek ana merkez ise Taos Plaza çıkışındaki anayolun üzerinde yer almaktadır.
 
Dışarıdan görünümleri normal binalardan çok farklı olan ve uzay gemilerine benzedikleri için bu ismi alan Dünya Gemisi evleri; sahip oldukları barışçıl, pozitif ve üretken sistemlerle çevreye hiçbir zarar vermeyen, kendi kendine yeten bir plan dâhilinde mükemmel bir yaşam alanı sağlamaktadırlar.
 
Her mevsime ve bölgeye adapte edilebilen, 3 tarafı toprağa gömülü olduğundan kışın sıcak yazın soğuk kalmayı başarabilen bu akıllı evler hakkında bilgi alabilir, evlerin nasıl kurulduklarını öğrenebilirsiniz. Dilerseniz bu evleri 1 günlüğüne kiralayarak bu muhteşem deneyimi ilk elden yaşayabilirsiniz.
 
Adres: Taos şehir merkezi çıkışı, otoyol 64 üzeri, Taos
Telefon: (+575) 751 04 62
Web: earthship.com
 
Kit Carson Evi ve Müzesi
 
Taos’un tarihinde yer alan efsanevi kişiliklerden biri olan Kit Carson; avcı, rehber, askeri kâşif, ajan, asker ve çiftlik sahibi sıfatlarının tümüne sahip çok yönlü ve girişken bir insandı.
 
Bölgedeki yerlilerle anlaşabilen ve yerlilerin güvendikleri tek beyaz adam olma özelliğine sahip olan Kit Carson, bölge tarihi üzerinde derin etkiler bırakan her olayda başrolde yer almaktaydı.
 
Kit Carson, günümüzde müze olarak gezilebilen tek katlı kerpiç evini 1843 yılında yeni evlendiği genç karısı için satın almıştır ve Carson’un 8 çocuğu bu evde doğup büyümüşlerdir.
 
Aktif bir askeri kariyere sahip olan ve sonunda general unvanını elde eden Carson, 1840’lı yıllarda Meksikalılara ve Amerikan yönetimine karşı çıkan bazı Kızılderili kabileleriyle yapılan savaşlarda bulunmuştur.
 
Kit Carson Evi ve Müzesi’nde; Carson’un biyografisini anlatan bir History Channel belgeseli izleyebilir, bir zamanlar tarihi şekillendirmekten çekinmeyen bu cesur adamın evini dolaşarak o zamanın yaşam koşullarına şahitlik edebilirsiniz. Müze; haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Kit Carson Caddesi, No: 113, Taos
Telefon: (+575) 758 46 13
Web: www.kitcarsonroad.com/museum/kitcarsonhome/index.html
 
Carson Ulusal Ormanı
 
Carson Ulusal Ormanı; Taos ve çevresini 800 km boyunca saran, içerisinde dağları, gölleri, birçok köyü, akarsuyu ve New Mexico’nun doğasıyla ünlü Büyülü Halka denilen bölgesinin bir bölümünü barındıran dev bir doğal yaşam alanıdır.
 
Orman içerisinde birçok av hayvanı, küçük hayvan ve kuş türleri barınmaktadır. Ormanın yerleşim bölgelerine yakın yerlerinde, kontrollü kamp alanları ve doğa sporları merkezleri bulunmaktadır.
 
Taos’a gelme amacı, doğal güzellikleri gözlemlemek ve spor yapmak olanlar için adeta bir cennet olan Carson Ulusal Ormanı’na en ideal giriş noktası; Vahşi Nehir Rekreasyon Alanı adı verilen bölgedir. Orman içerisindeki uygun alanlarda doğa yürüyüşü, tırmanma, alabalık avcılığı, kayak, at binme, dağ bisikleti sürme gibi spor aktiviteleri yapılabilmektedir.
 
Alçak rakımlı alanlardan bölgeye gelenlerin bünyelerini alıştırmak için bir süre yüksek bölgelere gitmeyip ormanın alçak kesimlerinde vakit geçirmeleri tavsiye edilmektedir.
 
Ayrıca bölgede ani hava değişimleri söz konusu olabileceğinden; kat kat giyinilmesi, rahat spor ayakkabılar tercih edilmesi ve ziyaretçilerin yanlarında mutlaka yiyecek, içecek ve ilk yardım çantası bulundurmaları önerilmektedir.
 
Adres: Orman Hizmetleri Binası, No: 208, Cruz Alta Yolu, Taos
 
Vali Bent’in Evi
 
1837 yılında New Mexico eyaletine atanan ilk vali olma unvanına sahip Charles Bent, Eski Batı’nın en saygı gören ve sevilen kişiliklerinden biriydi.
 
1847 yılında Amerikan yönetimine karşı ayaklanma düzenleyen bir grup yerli tarafından evi basılan ve öldürülen Bent, yönetim süresi boyunca Taos’ta ticaret gelişmesini sağlamıştır.
 
Charles Bent’in ailesi ile birlikte yaşadığı ve aynı zamanda ölümüne sahne olan evi, günümüzde bir müzeye dönüştürülmüştür. Bent Müzesi içerisinde valinin kişisel eşyaları ve yerel ressamların eserleri sergilenmektedir.
 
Müze; yaz mevsimi boyunca her gün 09.00 – 17.00; kış mevsimi boyunca ise 10.00 – 16.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Bent Sokağı, No: 117, Taos
 
Blumenschein Evi ve Müzesi
 
1898 yılında Paris eğitimlerini tamamlayarak yurtlarına geri dönmüş genç Amerikan ressamları Ernest L. Blumenschein ve Bert G. Phillips, New Mexico’ya doğru sanatlarını ve hayal güçlerini zenginleştirmek amacıyla bir keşif yolculuğuna çıkarlar. Taos yakınlarında at arabalarının lastiği bozulunca; şehre kadar doğa manzaralarının arasından yürürler.
 
Bu yürüyüş esnasında ressam gençler, Taos’un doğal güzelliklerine âşık olurlar ve bu olay tüm şehrin kaderini değiştirecek büyük bir hadiseye yol açar. Ernest L. Blumenschein ve Bert G. Phillips; Taos’ta gördüklerini Amerikalı ve Avrupalı ressamlara aktarırlar ve böylelikle Taos’a bir sanatçı akımı başlar.
 
Şehri ziyarete gelen birçok sanatçı da buraya yerleşme kararı alır. O günden bugüne Taos gitgide gelişerek; Amerika’nın sanat merkezlerinden biri hâline gelir.
 
Çalışmalarını Paris ve Taos arasında sürdüren ressam Ernest L. Blumenschein, sonunda buradan bir ev alarak şehre temelli olarak yerleşir. Günümüzde müzeye çevrilen ressamın evi; Blumenschein ailesinin resim koleksiyonlarını, kişisel portfolyalarındaki eserleri ve günlük hayatta kullandıkları objeleri sergilemektedir.
 
Blumenschein evini gezerek; 20. yüzyılın başlarında Taos’ta yaşayan sanatçıların hayatlarını gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz. Müzede ayrıca; yerel ressamların eserleriyle, İspanyol koloni dönemi resimleri de bulunmaktadır. Blumenschein Müzesi’ni haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: Ledoux Sokağı, No: 222, Taos
Telefon: (+575) 758 05 05
Web: www.taoshistoricmuseums.org/el-blumenschein-home
 
Harwood Sanat Müzesi
 
1923 yılından beri şehrin sosyal ve kültürel merkezi konumunda bulunan Harwood Sanat Müzesi; Paris’te doğup yaşamını sürdüren ve sonra Taos’a taşınan ünlü ressam Burritt Elihu "Burt" Harwood’un öncülüğünde; yerel ressamların eserlerini kolaylıkla sergileyebilmeleri amacıyla kurulmuştur.
 
Yüksek tavanları ve göz alıcı tahta yer döşemeleriyle görkemli bir bina içerisinde yer alan müzede; 1800’lü yıllardan günümüze yerel ressamların resim, heykel ve tahtadan oyulmuş dini tablo ve objeleri içeren eserleri sergilenmektedir.
 
Taos’un ikinci en eski müzesi olma unvanına sahip Harwood Sanat Müzesi; salı – cumartesi günleri 10.00 – 17.00; pazar günü ise 12.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Ledoux Sokağı, No: 238, Taos
Telefon: (+575) 758 98 26
Web: www.harwoodmuseum.org
 
Kit Carson Parkı ve Mezarlığı
 
Kit Carson Parkı; özellikle yaz mevsiminde, şehirdeki birçok açık hava etkinliğine ev sahipliği yapan popüler bir mekândır.
 
Park, sosyal aktivitelerin merkezi olmasının yanı sıra; yemyeşil bitki örtüsü, çocukların oynamaları için renkli oyun alanları ve konforlu oturma üniteleriyle oldukça huzurlu bir dinlenme yeridir.
 
Kit Carson Parkı’nın içerisinde yer alan 1847 yılında kurulmuş olan Kit Carson Mezarlığı; Taos tarihinde önemli roller edinmiş olan; Kit Carson, Vali Charles Bent, Don Antonio Martinez ailesi ve ünlü ressam Mabel Dodge Luhan gibi ünlülerin mezarlarına ev sahipliği yapmasıyla bilinmektedir. Bu mezarlar, üstlerinde sahiplerinin mini biyografilerini içeren metal levhalarla korunarak sergilenmektedir.
 
Adres: Paseo del Pueblo Caddesi’nin kuzeyi, No: 211, Taos
Telefon: (+575) 758 82 34
 
Martinezlerin Çiftliği (Hacienda de los Martinez)
 
Martinez Çiftliği; Güney Batı Amerika’da bulunan İspanyol koloni dönemi mimarisine sahip hâlâ ayakta kalabilen nadir görkemli yapılardan biridir.
 
1804 yılında çiftçi ve ticaret adamı olan Severino Martinez tarafından inşa edilmiş olan, kalın kerpiç duvarlarıyla adeta bir kaleyi andıran bu yapı; tarih boyunca ticaret anlaşmalarına ve alışverişlere olduğu kadar Apaçi ve Komançi kabilelerinin baskınlarından kaçan halka da ev sahipliği yapmıştır.
 
Hâlen işlemeye devam eden çiftlik, günümüzde turistik bir gezi mekânına çevrilmiş durumdadır. Tarihi yapısı bozulmadan yenilenen çiftlik odalarında; kıymetli el işlerini ve süs eşyalarını görebilir, satın alabilir, tarihi sanat eserlerini izleyebilir ve yöreye has yemeklerin tadına bakabilirsiniz.
 
Ayrıca geçmişten bu yana çiftlik içerisinde bulunan ve tamir edilerek yenilenen dokuma tezgâhlarında üretilen benzersiz tekstil ürünlerinin üretim aşamalarını izleyebilir, hâlen aktif hâlde bulunan tarihi nalbandı gezebilirsiniz.
 
Adres: Hacienda Sokağı, Ranchitos Yolu aşağısı, No: 708, Taos
Telefon: (+575) 758 10 00
Web: www.taoshistoricmuseums.org/hacienda-de-los-martinez
 
Millicent Rogers Müzesi
 
Standart Oil adındaki büyük petrol şirketinin varisi, sanatkâr Millicent Rogers; Güney Batı Amerikan kültürüne âşık olması sonucu 1947 yılında Taos’a yerleşmiştir. Zamanının stil ikonu olan Rogers; Taos ve çevresinin kültürel ve sanatsal anlamada gelişip ünlenmesi için çok çabalamış ve halkın sevgisini kazanmış efsanevi bir kişiliktir.
 
Paha biçilemez geniş mücevher ve sanat koleksiyonuyla ünlü olan Rogers; Güney Batı Amerika yerlilerinin ürettiği; turkuaz taşı ile gümüş karışımından oluşan mücevher ve aksesuarları ilk keşfeden ve popülerleşmesini sağlayan insanlardan biridir.
 
Millicent Rogers Müzesi içerisinde 5000’den fazla Kızılderili ve Güney Batı Amerika kültürüne ait sanat eseri ve kıymetli tarihi obje bulunmaktadır. Resim, heykel ve mücevher koleksiyonlarının haricinde; dokuma halılar, tahtadan oyma süs eşyaları, kilimler, yerli kachina bebekleri, nadir bulunan tarihi dini objeler de müzede görülebilecek eserler arasında yer almaktadır.
 
Millicent Rogers Müzesi; sıklıkla tarihi olay canlandırmalarından oluşan gösterilere, konferanslara, workshoplara ve film gösterimlerine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Müze içerisinde ayrıca; mücevher, halı, kilim, kitap ve yerel çömlekler konusunda en geniş ve en kaliteli seçenekleri içerisinde barındıran 2 hediyelik eşya mağazası bulunmaktadır.
 
Adres: Hacienda Sokağı, Ranchitos Yolu aşağısı, No: 708, Taos
Telefon: (+575) 758 24 62
Web: www.millicentrogers.org
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Taos’ta yer alan eğlence, sanat ve alışveriş mekânları; şehir merkezindeki Taos Plaza ve çevresinde toplanmış bir hâlde bulunmaktadırlar. Taos’un muhteşem doğal güzelliklerini ve nadir bulunan etnik gruplarının yaşam alanlarını ziyaret etmek içinse, şehrin biraz dışına çıkmak gerekmektedir.
 
Taos Köyü (Taos Pueblo)
 
Taos Kızılderili Köyü; Amerika’da içerisinde hâlen eski geleneklere bağlı kalınarak yaşamın sürdürüldüğü tek Kızılderili topluluğunun yaşam alanıdır. Taos şehri merkezinin 4 km kuzeyinde yer alan köyün de içerisinde bulunduğu Kızılderili toprakları, 95000 dönümlük bir araziyi kapsamaktadır.
 
UNESCO Dünya Tarih Mirası listesinde yer alan koruma kapsamındaki köy, New Mexico eyaletinin en önemli tarihi kalıntılarını içermektedir. Taos Kızılderili kabilesinin bölgedeki varlığı, arkeolojik bulgulara göre Christoph Colomb’un Amerika’yı keşfetmesinden bile önceki tarihlere uzanmaktadır.
 
Günümüzde köyün içerisinde yer alan bitişik katmanlar hâlinde inşa edilmiş olan kerpiç evler, en az 1000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kızılderili köyü içerisinde yaşayan yerli halk, tamamen eski geleneklere göre yaşamını sürdürmektedir. Köy içerisinde elektrik ve su sistemi bulunmamaktadır.
 
Taos Köyü’nü ziyaret ederken; içeride fotoğraf çektirmenin ayrı bir ücrete tabi olduğu, kutsal kapalı alanlara saygı gösterilerek kesinlikle girilmemesi, yerli kültürünü rencide edici davranışlarda bulunulmaması ve yerli halkın önemli bir yaşam kaynağı olan nehrin kirletilmemesi gibi kurallar akıldan çıkarılmamalıdır.
 
Taos Köyü içerisinde Kızılderili kültürünü daha yakından tanıma ve izin verdikleri ve istekli oldukları ölçüde yerel halkla iletişime geçme fırsatı elde edebilirsiniz. Köy içerisinde ayrıca yerli sanatçı ve zanaatkârların açtığı küçük hediyelik eşya mağazaları da bulunmaktadır.
 
Pazartesi – cumartesi günleri 08.00 – 16.30; pazar günleri ise 08.30 – 16.30 saatleri arasında ziyarete açık olan köye, kendi aracınızla ulaşabileceğiniz gibi, şehir merkezinde bulunan turizm şirketleri tarafından düzenlenen gezilere katılarak da köye ulaşabilirsiniz.
 
Adres: Veteran Otoyolu üzeri, Taos şehir merkezinin 4 km kuzeyi
Web: www.taospueblo.com
 
D. H. Lawrence Çiftliği ve Anıtı
 
Taos’a daha önceden yerleşmiş olan ünlü ressam Mabel Dodge Luhan’ın davetiyle şehre gelen İngiliz yazar David Herbert Lawrence ve eşi; birçok sanatçı gibi Taos’un büyülü havasına kapılarak buraya taşınmaya karar vermişlerdir.
 
Şehirde bir sanatçı kolonisi oluşturmayı hedefleyen Mabel Dodge Luhan; İngiliz çifte, Taos’un 40 km kuzeyindeki Büyülü Halka adı verilen muhteşem doğal güzellikleri içerisinde barındıran bir bölgede, 120 dönümlük arazisi olan güzel bir çiftlik evi tahsis etmiştir.
 
Yazar ve eşinin hayatını sürdürdüğü ve birçok edebi eserin ortaya çıktığı bu çiftlik, günümüzde New Mexico Üniversitesi’ne aittir. Çiftlik evi ziyarete açık değilse de çiftlik alanı içerisinde yazar için inşa edilmiş olan bir anıt bulunmaktadır.
 
Beyaz kulübeyi andıran bir yapı içerisindeki büyük mermer bir taş ve üzerinde yer alan küçük heykellerden oluşan bu anıt, sürekli olarak ziyarete açık bulunmaktadır.
 
D. H. Lawrence Çiftliği ve Anıtı; Taos’un muhteşem doğasını daha yakından görmek ve yerel bir çiftliğin atmosferini gözlemlemek isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir mekândır.
 
Çiftliğin içerisinde bulunduğu Büyülü Halka; kristal berraklığında sulara sahip gölleri, yemyeşil ağaçlarla dolu ormanları, terk edilmiş madenleri ve hayalet kasabaları içerisinde barındıran adeta büyülü bir coğrafi bölgedir. Yolda bu eşsiz manzaraların tadını çıkarmanız ve tertemiz dağ havasını ciğerlerinize doldurmanız önerilmektedir.
 
Adres: New Mexico otoyolu, No: 522, Büyülü Halka bölgesi, Taos
 
Taos Kayak Vadisi
 
Taos’un 40 km kuzeyinde bulunan Taos Kayak Vadisi; dünya çapındaki snowboard ve kayak meraklılarının gözbebeği konumundadır. Taos Kayak Vadisi’ndeki zorlu dağlar ve kayak alanları, kar sporu meraklılarının adrenalin seviyelerini bir hayli yükseltecek coğrafi oluşumlara sahiptir.
 
Hareketli olan kış sezonu dışında bölgeyi daha çok doğa yürüyüşü ve dağ bisikleti sporu meraklıları ziyaret etmektedir.
 
Vadi boyunca kalınabilecek konforlu ve muhteşem doğa manzaralı villa oteller bulunmaktadır. Taos Kayak Vadisi’ne kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi bilhassa kış mevsimlerinde şehir merkezinden bölgeye düzenlenen kayak turları aracılığıyla da ulaşabilmeniz mümkündür.
 
 
Ne Yenir?
​Taos mutfağı; İspanyol, Kızılderili, Meksika ve Amerika mutfaklarının karışımından doğmuştur.
 
Üzerinde etkisi bulunan tüm bu mutfakların en lezzetleri özelliklerini bir potada buluşturan Taos mutfağında sıklıkla kullanılan malzemeler arasında; yerel halk tarafından organik olarak yetiştirilen kırmızı ve yeşil chili biberler, taze fasulye, domates, mavi mısır, Meksika fasulyesi, New Mexico cevizi ve fıstığı, kabak ve aromatik taze otlar bulunmaktadır. Kırmızı et, domuz eti ve tavuk da Taos mutfağında sıklıkla kullanılan diğer malzemeler arasında yer almaktadır.
 
Şehrin en popüler restoranları Ledoux Sokağı ve çevresinde ve Taos Meydanı üzerinde yer almaktadır.
 
Temel yemekler…
 
Şehrin favori spesiyallerinin başında bir açılış yemeği olan albondigas çorbası gelmektedir. İçerisine taze nane yaprakları katılarak yapılan minik top şeklindeki köftelerin karışık sebzelerle pişirilmesi ile elde edilen bu lezzetli çorba, kış mevsiminin popüler yiyecekleri arasında yer almaktadır.
 
New Mexico mutfağının dünya çapında ünlenen fasulyeli, sebzeli ve etli dürümleri burritos; Taos mutfağının da en favori yiyeceklerinden biridir.
 
Burritosların yan yana dizilip üzerine chili biberlerinden oluşan salçalı bir sos ve kaşar rendesi koyularak fırına verilmesinden oluşan lezzetli yemeğe ise enchilada denilmektedir.
 
Tamale adı verilen lezzetli yemek; tercih edilen et çeşidinin pirinç, sebzeler ve baharatlarla pişirilmesi sonucu elde edilmektedir.
 
Turuncu su kabağı, yeşil dolmalık kabak, taze fasulye, mısır ve daha birçok sebzenin kırmızı ve yeşil chili biberi sosuyla sotelenmesine calabachitas adı verilir.
 
Taos’ta tadına bakabileceğiniz en yoğun aromaya sahip yemek carne adovada; chili biberi sosuyla fırında ağır ağır kızaran domuz butlarının burrito dürümleri eşliğinde servis edilmesinden oluşmaktadır.
 
New Mexico’nun güney bölgelerinde üretilen iri chili biberlerinin içlerinin chedar peyniri başta olmak üzere çeşitli peynir çeşitleriyle doldurularak fırında pişirilmesinden oluşan chiles relleno ise chili biberinin özgün tadının en iyi anlaşılabildiği yemeklerin başında gelmektedir.
 
Tatlılar…
 
New Mexico eyaletinin sembolik tatlısı biscochitos, özellikle yeni yıl dönemlerinde popüler olan; tarçın ve anason tadına sahip, oldukça lezzetli bisküvi - kurabiye arası bir tatlıdır.
 
Yemeklerin yanında sade olarak yenen sopapillas adı verilen yiyecek, üzerine bal dökülerek yendiğinde ise favori bir tatlıya dönüşmektedir.
 
Paskalya Bayramı öncesindeki Lent perhizi döneminde sıklıkla tüketilen bir çeşit ekmek pudingi olan capirotada; kızartılmış ekmeklerin şekerli şuruba batırılıp peynir, kuru üzüm ve fıstıklarla tatlandırılmasıyla elde edilmektedir.
 
Yoğun bir tada sahip olan Taos yemeklerinin ardından en iyi giden tatlılardan biri flan; vanilya aromalı, koyu kıvamlı, üzeri yumurta kreması ve karamelize edilmiş şekerli şurupla kaplanan bir puding çeşididir.
 
Şehrin bir diğer favori tatlılarından natillas ise; üzerine yumurtadan yapılan beze konularak kızartılmış muhallebiden oluşmaktadır.
 
Atıştırmalıklar…
 
Kızarmış küçük domuz eti parçalarının chili sosuna bulanarak Meksika lavaşı üzerinde servis edilmesiyle oluşan chalupas, lezzetli ve popüler bir atıştırmalıktır. Chalupas burrito ise; kıtır kıtır chalupas etlerinin bir dürüm içerisine sarılmış şeklidir.
 
Chicharrones; domuz etinin ince ince kıyılıp baharatlar eşliğinde kızgın yağda kızartılarak taco lavaşları üzerinde ya da burrito stilinde tüketildiği lezzetli bir diğer etli atıştırmalık çeşididir.
 
Özellikle festival ve kutlama zamanlarında şehrin dört bir yanındaki tezgâhlarda satılan kızarmış ekmek ise; yağda kızartılmış ekmeklerin üzerine bal sürülmesi ve balın üzerine de fasulye, et, domates ve marul gibi malzemelerin eklenmesiyle elde edilen sandviç şeklindeki atıştırmalıktır.
 
Mısır unundan elde edilen özel tortillaların içerisinin fasulye, et çeşitleri, sebzeler ve chili sosuyla doldurularak kızartılmasından oluşan gorditas ise, şehirde popüler olan bir diğer sandviç türevi yiyecektir.
 
Ne içilir?
 
Taos ve çevresi, yerel üretim şaraplarıyla ünlüdür. Muhteşem doğal güzellikleriyle ünlü olan Taos bölgesi, lezzetli şaraplar üretilen üzüm bağlarıyla da adından oldukça söz ettirmektedir.
 
Yerel üretim biralar, New Mexico eyaletinin tüm şehirlerinde olduğu gibi Taos’ta da oldukça popülerdir.
 
Yemek esnasında alkolsüz olarak en çok tercih edilen içeceklerin başında atol adındaki mısır nişastasından yapılan tarçınlı içecek gelmektedir.
 
Yerel üretim soda, Kızılderili kültürüne has karışık ot ve bitki çayları, yerel üretim Pinon kahvesi de şehirde sıklıkla tercih edilen diğer alkolsüz içecek çeşitleri arasındadır.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Taos; sanat ve eğlence severlerin şehri olduğu kadar aynı zamanda doğa âşıkları ve spor meraklılarının da favori şehridir. Taos’ta sanat dolu, sakin, modern hayatın içinde ve şehir merkezi odaklı bir kültür seyahati gerçekleştirebilir ya da muhteşem doğal güzelliklerin içerisinde aktif, spor aktiviteleriyle dolu hareketli ve heyecanlı bir tatil yaşamayı tercih edebilirsiniz.
 
Tüm ziyaretçilerini memnun edebilecek kadar farklı birçok eğlence, lezzet ve aktivite seçeneğini içerisinde barındıran Taos; tarihi güzellikleri ve büyülü etnik kültürüyle size başka bir dünyada olduğunuzu hissettirecek özelliğe sahip bir şehirdir.
 
Müzik
 
Taos’ta popüler olan müzik türleri; Kızılderili müziği, Amerikan pop, rock ve country müzikleridir.
 
Kızılderili müziği; genellikle vurmalı ve üflemeli çalgılardan oluşan yüksek ritimli bir müzik çeşididir. Taos içerisinde Kızılderili yerel müzisyenlerce sergilenen birçok performans izleme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Kırsallığın ön planda olduğu bir şehir olan Taos’ta kovboyların müziği olarak bilinen Amerika’nın ulusal sembollerinden biri olan country müziği de oldukça popülerdir. Amerikan pop, rock ve country müziklerini şehirdeki birçok bar, kafe ve kulüpte dinleyebilirsiniz.
 
Taos Müzik Okulu
 
Taos Müzik Okulu; yaz mevsimi boyunca her hafta Taos Kayak Vadisi’nde yer alan Saint Bernard Oteli’nin konser salonunda klasik müzik performanslarını sergilemektedir.
 
Adres: Saint Bernard Oteli, Taos Kayak Vadisi, Taos
Telefon: (+575) 776 23 88
Web: www.taosschoolofmusic.com
 
Tiyatro
 
Sanat konusunda gelişmiş bir şehir olan Taos’ta, tiyatro sanatına dair de göz alıcı performanslar sergilenmektedir. Sanatı ve sanatçıyı besleyen bir atmosfere sahip olan Taos’ta; Shakespeare gibi Avrupalı yazarların eserlerinden, Meksika kültürüne ait oyunlara, Kızılderili kültürünü yansıtan gösterilerden günümüz yüksek bütçeli Broadway oyunlarına kadar çok sayıda farklı tiyatro ve dans performansı sergilenmektedir.
 
Taos Sanat Merkezi
 
Taos Sanat Merkezi; yıl boyunca birçok konsere, tiyatro oyununa, dans gösterisine ve film gösterimlerine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: Paseo del Pueblo Norte semti, No: 113, Taos
Tel: (+575) 758 20 52
Web: www.tcataos.org
 
Gece hayatı
 
Taos gece hayatı oldukça mütevazıdır. Şehir merkezi ve çevresinde yer alan kafe, bar ve roof bar gibi muhabbet eşliğinde içeceklerinizi yudumlayıp müzik dinleyebileceğiniz mekânlar; her mevsimde canlı bir atmosfere sahiptir. Canlı müzik gösterileri ve dans gösterilerine ev sahipliği yapan kulüp, bar ve diskoları; kışın genellikle sadece hafta sonları, yaz mevsiminde ise haftanın hemen her günü açık bulabilmek mümkündür.
 
Şehir merkezindeki Taos Meydanı ve çevresi; birçok bar, kulüp ve otellere ait roof barlarla doludur. Ledoux Sokağı, Paseo del Pueblo Sur ve Paseodel Pueblo Norte semtleri; popüler eğlence mekânlarına ev sahipliği yapan bölgelerdir.
 
Festivaller
 
Taos birbirinden renkli ve canlı kültürel festivale ev sahipliği yapmaktadır. Festivallere katılarak şehrin kültürünü ve halkını daha yakından tanıma olanağına sahip olabilirsiniz.
 
Taos Köyü Pow Wow Festivali
 
Her yıl Temmuz ayı içerisinde Taos Köyü’nde gerçekleştirilen Pow Wow; Amerika’daki tüm Kızılderili kabilelerinin bir arkadaşlık ve barış çemberi oluşturarak bir araya toplanması etkinliğidir.
 
Birçok farklı kabile ve köyden oluşan Kızılderili halkı; bir o kadar farklı ritüel ve geleneklere sahiptir. Pow Wow kutlamalarına her kabile; kendi geleneksel kıyafetleri eşliğinde gelerek kendi gösterilerini düzenler, kabileler arası ticaretler gerçekleşir ve tüm Kızılderili halkı farklılıklarına rağmen bir gün boyunca bütün olarak birlikte zaman geçirirler.
 
Bilet alarak veya hediye getirerek katılan herkese açık olan Pow Wow Festivali; renkli dans ve müzik gösterilerine sahne olmaktadır. Ayrıca her kabileye özgü el işi ürünler ve yerel eşyalar satışa sunulmakta, farklı kabilelere has yerel yemeklerle dolu ziyafet sofraları kurulmaktadır.
 
Spor
 
Taos; snowboard, kayak ve tırmanma sporu severler için tam bir cennettir. Taos Kayak Vadisi ve Büyülü Halka bölgesi içerisinde doğanın mükemmel kayak rotaları ve tırmanışa müsait kanyon ve dağlar bulunmaktadır. Yerli halk, doğanın onlara bahşettiği bu toprakları hemen bir avantaja çevirmeyi başarmış ve bölgeye çok sayıda kış sporları merkezi kurmuştur.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Taos Grup Uçak Bileti Al   » Taos Grup Uçak Rezervasyonu   » Taos Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Taos Grup Uçak Bileti Al